Aan die Bedevaart 1 1 3 De Ministers van State worden samengeroepen om een oplossing te zoeken Adinkerke doopte zijn reus De Moerduivel GROOT KLEIN Minister Eyskens slaagt er niet in een Regering te vormen daar de liberalen hun verantwoordelijkheid niet willen nemen ©rati# Carton cie Wiart wordt nieuw informateur I De Ministers van State BESTUUR en REDACTIE: Gasthuisstraat 19, Poperinge Telefoon Nr 9. Postcheck 47.63.60. 'KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 4 UITGAVEN: 46" JAAR. N' 12. ZATERDAG MAART 1950 12 BLADZIJDEN Prijs per Nummer: 2 Fr. In afwachting van *s Konings terugkeer... Inmiddels sturen de socialistische leiders aan op algemene politieke stakingen HET VERLOOP DER POLITIEKE WEEKGEBEURTENISSEN Met een prachtige Cavalcadestoet doet de nieuwe burger zijn eerste ommegang BUITENLANDS OVERZICHT DE AANGEHITSTE STAKINGEN ABONNEMENTSPRIJS 1950 België tot Nieuwjaar 82 fr. Belgisch Congo 3.fr. p. week Frankrijk -1- Holland 3.— fr. p. week Andere landen 3.50 fr. p. week Aangesloten "bij het Verbond, der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmui.de en randgemeenten). mmwsuwm 25 Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge De dagbladen en tijdschriften staan vol aankondigingen van «Ro me-reizen voor het H. Jaar. Per vliegtuig, per spoor, auto-car! Niet te verwonderen dat het «Toerisme»... reizen zonder meer, met evenveel de votie zijn klanten naar Rome voert als naar Nice en de Azurenkust. Maar, voor onze mensen blijft de Rome-reis in de eerste plaats een bedevaart; en een bedevaart die zwaar wegen zal op de beurs van het grootste aantal van onze Vlramse Rome-reizigers. Hoe wordt doe ve len gespaard, hoe wordt door velen afgebeten van wat dagelijks nodig is, om dat bezoek te kunnen brengen aan Rome en aan Z. H. de Paus. Dat kan :nen maar eenmaal in zijn le ven! Zo spraken de arbeiders die verleden jaar naar het Vaderhuis togen, zo spreken de honderden een voudige Vlaamse H. Hartebonders en anderen, die met zo groot verlangen naar hun bedevaart uitzien. Met dit H. Jaar naar Rome en de Paus! Zo wordt het wel eerst een boetetijd vooraleer 't een bedevaart wordt. de Paus, de grote terugkeer naar de Kerk, de bekering en de heiliging van massa's. Er moet een nieuwe we reld geboren worden, een wereld waar vrede heerst, waar rechtvaardigheid en zedelijkheid geen woorden zijn zonder zin. 't Is waarachtig om bij te duizelen als ge begrijpen wilt wat eigenlijk op het spel staat. De oude wereld deugt niet. Of we het weten. We lezen en horen hele dagen over de Koude Oorlog, over Atoom en Hellebommen. We leven in een wereld van leugen en laster, van onrecht. En we denken dan nog maar op wat in 't openbaar gebeurt; en nog niet eens aan onze eigen tekort komingen, want we bekennen maar liever niet dat er ook iets van die oude wereld in ons zelf zit. Ik luisterde Zondag laatst naar de brief van onze Bisschop. Passie-Zondag! We weten nog zo goed, uit onze kindertijd, hoe dan kruis en beelden in de kerk gedekt werden, in onze ogen althans, als in rouw waren, tot op Goeden Vrijdag. Veel meer wisten we niet en nu nog niet, tenzij dat acht dagen later met Palm-Zondag de Goede Week begon. Nu vraagt de Paus, en met Hem, alle bisschoppen, dat wij van Passie- Zondag een grote gebedsdag zouden maken, op Passie-Zondag waarop de Kerk al haar aandacht wijdt aan de Passie Die Passie - Zondag - plechtigheid moet dan voor ons de grote Passie- tijd inluiden. We moeten meedoen aan dat grootse opzet, helpen verwe zenlijken de grote verwachting van zegt Oud-Minister Merlot! HOE MERLOT REDENEERT Als voorbereiding van het buitengewoon Waals Con- grej dat aanstaande Zon dag te Charleroi doorgaat heeft de gewezen Minister Merlot, een der voornaam ste vechthanen voor het Waals Federalisme, tijdens een persconferentie te Brus sel uitgelegd hoe hij de uit slag van de Volksraadple ging bekijkt. Volgens hem bestaat er In België een meerderheid tegen de Koning. Luister hoe dat in elkaar zit. België bestaat uit drie de len: Vlaanderen, Brussel en Wallonië; welnu, zegt Mer lot, Brussel en Wallonië zijn teger; de Koning, dus zijn twee van de drie delen te gen zijn terugkeer en bijge volg- Het spreekt vanzelf dat wij, Vlamingen, ons als goe de democraten moeten on derwerpen aan deze demo cratische meerderheid van 2 tegen 1, al de rest is bij zaak, meent Mr Merlot. Het ware misschien een goede vingerwijzing voor de Minister van Financiën, hij zou de belastingen «eerlijk» kunnen verdelen 1/3 voor Vlaanderen, 1/3 voor Brus sel en 1/3 voor Wallonië. Het zelfde schema kan natuurlijk dienen voor de samenstelling van het le- gercontigent, maar dan vre zen we dat België bij het soldaatjespelen niet veel meer in de pap te brokken heeft, ten ware men voor Brussel en Wallonië de mo bilisatie tot 80 jaar door voert. Ik had aandachtig geluisterd; ik alleen niet want 't is danig stil in de kerk. Maar de hele Zondag kon ik die brief niet uit mijn hoofd halen. Zodat de Parus en de bisschoppen beroep doen op mij, Pé Vlamynclr, en al de andere gedoopte mensen om die wereld, die gekke wereld te doen ver dwijnen en een nieuwe wereld tot het leven te wekken. 't Moet zijn dat het kan, want door de mond van Pius XII spreekt Hij, die inderdaad over 19 eeuwen een nieuwe wereld heeft doen geboren worden. Zoudt ge geloven dat die gedachten me niet loslieten; en ik zal ook niet alleen zijn geweest, de tijden zijn zo angstwekkend dat iedereen met kom mer en zorg rondloopt. En mijn be sluit zal 't uwe zijn: Er wordt beroep gedaan op ons, opdat we 't onze zouden bijdragen om van dit jaar een heilig jaar te maken! We doen mee! Kort en goed... we doen mee! Vlamingen zijn niet gewoon veel spel te maken. Liefst kort en goed: Ja of neen nu is het: we doen mee. Van Zondag af zal men het zien, zien in de kerk; iedere dag, iedere dag de bedevaart naar de parochie kerk. Als die wereld vernieuwen kan met 's morgens een half uur vroeger op te staan en naar de kerk te gaan! Als het helpen kan dat we 's avonds thuis de paternoster samen bidden! Als het helpen kan dat de kerk vol loopt op Witte Donderdag, de dag door, in de Dienst, de dag-aanbid ding en avonddienst; dat ze volloopt op Goede Vrijdag in de Dienst, de Kruisverering en de Kruisweg. Als het helpen kan dat bij een of andere bijzondere plechtigheid of boetpro cessie de hele parochie meedoet. Op Passie-Zondag zal de Paus zelf de boetprocessie volgen te Rome. Waar Vader zelf 't voorbeeld geeft, wat zouden wij dan achterblijven? Neen, 't mag geen bevlieging zijn, geen extra-betoging, maar een recht zinnig, eerlijk, eenvoudig meedoen! We worden opgeroepen, we zijn hier. Het moet veranderen, door tussen komst van hierboven; en daarom dat gemeend, dat hartelijk gebed eerst om ons eigen kwaad. We weten wel dat we zelf geen heiligen zijn en nooit geen beeld in d« kerk zullen krijgen! Maar daarbij dat gemeend, hartelijk gebed voor de vele sukke laars, de verdwaalden, de misleiden, de lichtzinnigen. Ik had nooit kunnen denken dat die wekroep van de Paus, dat die brief van de bisschop mij zo zou ge pakt hebben; 'k wete te goed dat te derheid geen van mijn gaven is, maar als ge bedenkt dat de remedie tegen die eendelijke plagen van onze tijd, zo simpel is en ook in ons bereik, in onze handen ligt, wie zou niet mee doen? Wie zou zich tienmaal meer moeite ontzien als 't huis van zijn gebuur in lichte laaie stond? En dat wij met zo eenvoudige middelen zo veel bereiken kunnen. We doen mee, geren mee, doodgeren mee aan die bedevaart! PÉ VLAMYNCK. Naam en Partij Datum der- benoeming Woensdag te 11 u. heeft dhr Eys kens verslag uitgebracht bij de Prins Regent. Even na de middag werden achtereenvolgens de hh. Eyskens en Carton de Wiart bij de Prins Regent HET LAND MOET TERUG TOT DE GRONDWETTELIJKHEID Graaf Carton de Wiart verklaarde dat hij de informatieopdracht zal E„r*+er werd volgende voortzetten in dezelfde g^st als de STAKINGEN IN WALLONIË mededeling gedaan: Op voorstel van de Eerste Minister heeft de Prins Regent van State, verzocht de aan dhr Eyskens toevertrouwde informa tieopdracht voort te zetten. Graaf Carton de Wiart heeft aangeno men Eerste Minister. Hij wees er op dat de Ministers van State notabelen zijn in de politiek. Zij zijn daar, om ge- ders op 8.000 in de weefnijverheid, het werk hebben stilgelegd. SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN HITSEN OP TOT ALGEMENE STAKING Het Nationaal Comité van het A.B.V.V. vergaderde Woensdag en Pas had Donderdagavond de Ko ning zijn verheven boodschap gericht tot de Voorzitters van Kamer en Se- sprak zich in principe uit voor de Minister heeft de prins Regent taadDleegd'te'w>rden"oD"ernstige"feil naat of reeds Vrijdag oordeelden de algemene staking, gezien de huidige Graaf Carton de Wiart, Minister gjggeegftto worden ^rnsUge^n linksen hgt nod-g hun ontevreden_ st|kingen slechts' \e voorb0de zijn soort raadgevende vergadering vor- ^eld te luchten, door wilde stakingen Van een ruimere actie en heeft het men en voorstellen doen om uit de ïn dfe Waalse industrie. In de metal- bureau gelast deze algemene actie op lurgie, de koolmijnen van de streek bt gepaste ogenblik te laten begin- van Charleroi en Luik was de staking nen. Te Brussel en te Luik werd be- bijna algemeen, ook op verscheidene si0ten tot een 24 uren staking over te tramlijnen werd gestaakt. Het A.B.- gaan op Vrijdag 24 Maart. V.V. waste natuurlijk zijn handen in onschuld en typeerde het verschijn- HET A.C.V. VERWERPT sel als spontanestaking. Zater- ELKE POLITIEKE STAKING dag werd de toestand vrijwel nor- Het dagelijks bestuur van de Chris- maal. telijke Centrale van de Openbare DE LIBERALEN VERWEKKEN Diensten, vergaderd te Brussel on 22 EEN REGERINGSCRISIS Maart, verwerpt uitdrukkelijk elke De Liberale Ministers die reeds staki"^ ™et P°litIek karakter leder- Vrijdag besprekingen voerden kwa- een_wordt aangemaand op Vrijdag men Zaterdagmorgen om 9 u. nog maals afzonderlijk samen om hun standpunt te bepalen. Pas om 10.30 u. kon de kabinetsraad beginnen. Na afloop hiervan gaf Minister Segers volgende mededeling aan de pers. «Daar de regering het niet eens is kunnen worden over de bijeenroeping der Kamers en dit punt niet in de Graaf Henry Carton de Wiart, Brussel (Kath.) Burggraaf Alois van de Vyvere, Brussel (Kath.) Léon Colleaux, Haut-Fays (Soc.) Georges Theunis, Brussel (Kath.) Albert Devèze, Brussel (Lib.) Frans Van Cauwelaert, Antwerpen (Kath.) Baron Jules Poncelet, Neufchateau (Kath.) Graaf Maurice Lippens, Brussel (Lib.) Cyrille Van Overbergh, Brussel (Kath.) Louis de Brouckère, Brussel (Soc.) Achille Delattre, Paturages (Soc.) Octave Dierckx, Brussel (Lib.) Robert Gillon, Kortrijk (Lib.) Camille Gutt, Jette (Lib.) Henri Heyman, St-Niklaas-Waas (Kath.) Camille Huysmans, Antwerpen (Soc.) Victor Maistriau, Bergen (Lib.) Joseph Merlot, Seraing-sur-Meuse (Soc.). Graaf Hubert Pierlot. Brussel (Kath.) Eugène Soudan, Brussel (Soc.) Paul Tschoffen, Luik (Kath.) Baron Romain Moyersoen, Aalst (Kath.) Henri Rollin, Elsene (Soc Paul Van Zeeland, Boschvoorde (Kath.) Auguste De Schrijver, Gent (Kath.) Max Buset, Haine St-Paul (Soc.) Albert-Edouard Janssen, Brussel (Kath.) Paul-Henri Spaak, St-Gillis-Brussel (Soc.) 21 November 1918 21 November 1918 21 November 1918 13 Mei 1925 8 April 1939 6 Juni 1931 23 September 1932 31 Juli 1934 31 Juli 1934 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 3 September 1945 13 Februari 1940 21 Juli 1948 21 Juli 1948 21 Juli 1948 21 Juli 1948 24 Juni 1949 11 Augustus 1949 In een verklaring aan de pers werd door dhr Eyskens het verloop van de onderhandelingen der laatste uren weergegeven. De informateur wees er op dat uit de laatste onderhande lingen door hem gevoerd met C.V.P. en liberale personaliteiten het hem onmogelijk gebleken is een regering op parlementaire grondslag te vor men, behoudens misschien een ho mogene C.V.P.-regering, met al de moeilijkheden die dergelijke formule DE VERGADERING IN HET PALEIS met zich zou brengen. huidige politieke moeilijkheden te geraken. Graaf Carton de Wiart ver klaarde ten slotte woordelijk: Die terugkeer tot de grond wettelijke orde, gezien in het licht van de uitslagen der volks raadpleging, en uitgaande van het standpunt dat de onmoge lijkheid van regeren door toe doen van de vijand klaarblijkelijk opgehouden heeft te bestaan, sluit raijns inziens de terugkomst des Konings in 13 Van deze 28 Ministers van State zijn katholiek, 9 socialist en 6 liberaal. De HH. Tschoffen en Pierlot behoren evenwel niet meer tot de C.V.P Het is de eerste maal in België dat een dergelijk College van Ministers van State bijeenkomt. Er is slechts het precedent van 'de bijeenroeping van de Kroonraad in strikte zin op 4 Augustus 1914 bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog. De toenmalige Kroon raad werd voorgezeten door Koning Albert, en bijgewoond door de Regering en de Ministers van State. Anderdeels kwamen in 1940 na de capitulatie een aantal politieke personaliteiten in vergadering bijeen waartoe al de Ministers van State werden uitgenodigd die op dat ogenblik in het land verbleven. 24 dezer aan het werk te blijven. De toestand in het land is zeer ernstig, vervolgde de Eerste Minister, en het is dus gewenst dat de infor- Betreffende de vergadering zelf van de Ministers van State, werd bericht, dat deze Donderdag te 17 u. doorgaat mateur voorgelicht worde door een in bet Koninklijk Paleis te Brussel, vergadering van Ministers van State. Graaf Carton de Wiart is de ouder domsdeken der Ministers van State, Dit geeft aan deze vergadering een zeer plechtig karakter. De Prins Re- aangezien hij reeds deelnam aan de besprekingen vergadering der Ministers van State Staatsminister Gutt, die op dit van 4 Augustus 1914, op de vooravond ogenblik in de Ver. Staten vertoeft, van de eerste overrompeling van ons werd bij hoogdringendheid naar grondgebied. Brussel ontboden. gent zal niet deelnemen aan deze regeringsverklaring voorkomt, heeft i de Eerste Minister besloten de Prins Regent het ontslag der regering aan DE LOGE OVERBRUGT ALLES! Het gebeurt maar gelden dat de Loge, of met andere woorden de vrijdenkerijzich bloot geeft, want haar werking is zo geheim- zinnig dat men slechts in uitzonderlijke omstandigheden duidelijke sporen van haar invloed kan ontdekken. De Loge is de ergste vijand van de Kerk en de Christelijke Beschaving. Beiden vernietigen en vervangen door haar eigen droombeeld van vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid is haar enige doelstelling, daarvoor strijdt zij sedert eeuwen en zijn alle middelen haar welkom. De vrijmetselarij is het enige bindmiddel tussen de linkse partijenAls dusdanig heeft zij in de Koningskwestie de leiding genomen om hier in ons land een uiterste poging te doen: de Chris telijke Beschaving de doodsteek te geven. Ook nu dat de Volksraadpleging achter de rug is laat de Loge niet af, want zij weet zeer goed dat pas nu de eindbeslissing moet vallen. Om communisten en socialisten voor het ogenblik aan de zelfde lijn te doen trekken is er niet veel moeite nodig. Met de liberalen is het een andere zaak, zij staan daar met de kiezers vóór zich en de Loge in de rug. Volgens een financieel blad uit de hoofdstad, dat ook wel eens op politiek terrein komt, heeft Spaak zijn 'vooraanstaande rang in de Loge gebruikt om sommige liberale logebroeders een duwke in dc rug te geven toen het er Zaterdag op aan kwam ja of neen te zeggen aan dhr Eyskens en ten slotte de regering te doen vallen. Zo ziet men dat Spaak desnoods bij de liberalen nog kan aan de touwtjes trekken al is het dan nog langs de Loge om. Het wordt een zeer hartverheffend toneelspel: de liberalen wor den de les gespeld door een socialist. Zij kijken niet meer om naar de wil van hun kiezers maar schikken zich heel deemoedig naar de wil van een politieke tegenstrever die toevallig hun meerdere is in de Loge. De wind zat scherp Zuid-West en de wolken dreigden lijk gruweispoken Echt een weer voor rovers en spoken. Maar de wind hield de regen, en de zon kwam er zo nog af en toe een zotte lach tussen werpen, al was 't maar voor nu en dan een kwartierke, 't deed deugd en 't bracht een vrolijke feeststemming. Waar er volk is, is er nering, en in Adinkerke voegt men hier aan toe, waar er gezond vermaak is, is er volk. Reeds werd in Adinkerke met half-vasten een cavalcade gehou den en dat bracht volk en nering bij. De muziekmaatschappij Sinte Cecilia zou er dit jaar nog een schepke bij doen en gaf nieuw leven aan een der roemrijke legendarische figuren die verdwenen in de nevel van oude sagen: «De Moerduivel», roverskapitein in «De Moe ren En daar is De Moerduivelvoor de pinnen gekomen. Reuzen zijn nu eenmaal groot en De Moerduivelmoet op dit gebied voor niemand onderdoen. Bij zijn doop heeft de Burgemeester, zo precies lijk iemand die een eitje in de pan slaat, een fles champagne boven het hoofd van de reus kapot geslagen en De Moerduivelverpinkte noch roerde van geen vin toen 't kostbaar vocht over zijn schouders lekte. Adinkerke heeft een schone traditie ingezet. DE PLECHTIGE DOOP vijftig, op negentien Maart te elf uur Rond kwart na elf stapte de mu- dertig, werd het plechtig doopsel toe- ziekmaatschappij Ste Cecilia flink uitgedost door de straten van Adin kerke. De reus, omringd door een talrijke erewacht van dansende meis jes, werd ten doop gebracht. Bij de woning van de voorzitter der muziek maatschappij werd halt gehouden. De Voorzitter treedt naar buiten en licht dn het kort de zin van deze plechtigheid toe. De muziekmaat schappij Ste Cecilia wil er het ha re toe bijdragen om de welstand van Adinkerke te doen toenemen. Spreker drukt de hoop uit dat op gediend aan de oudste en tevens de jongste inwoner der gemeente. Hij ontving de naam van Moer duivel en was in leven roverskapi tein in De Moeren De Moerdui vel kreeg voor peter de Weledele Hr Adhémar Breuls de Tiecken. Burge meester te De Moeren, en Mevrouw Joseph De Burchgraeve, geboren Ma ria Ameloot, als meter. De doopplechtigheid had plaats in aanwezigheid van de inwoners van Adinkerke. Nieuw leven werd gegeven aan De Fier lijk een pauw heeft De Moerduivel na de plechtige doop even geposeerd voor onze fotograaf, natuurlijk vergezeld van zijn meter (links) Mevr. Joseph De Burchgraeve. en zijn peter (rechts) de Wcled. Heer Adhémar Breuls de Tiecken, Burgemeester te De Moeren. Op het voorplan enkele schildknapen van de reus. gekleed zoals hij. Wan neer men bemerkt dat peter en meter juist tot aan de handen reiken Tan de jongste burger van Adinkerke, dan moet men toch toegeven dat De Moerduivelflink uit dc kuiten gegroeid is. deze weg zal voortgegaan worden en Moerduiveldoor het Bestuur van dat De Moerduiveldie vandaag de Muziekmaatschappij Ste Ceci- zijn intrede doet in Adinkerke, niet lia», onder het Voorzitterschap van lang alleen zal blijven doch moge- de Heer Arthur Declercq, de muziek - lijks reeds volgend jaar een flinke bestuurder de Heer Roger Martens, en even grote wederhelft zal toege- de erevoorzitter Heer Camiel D wezen krijgen. Hierna geeft de voor zitter lezing van de doopakte, die als volgt luidt: Gemeente Adinkerke Doopakte Ten jare duizend negen honderd Baenst, de ondervoorzitter de Hr. Jos. De Burchgraeve en de secretaris de Heer Nestor Vanderslype. Hiermede wordt De Moerduivelerkend a!s Ingezetene van Adinkerke en staat (Z.19 vervolg 2* biadj te bieden. De Vlaamse Liberalen hebben in de evolutie der gebeurtenissen het hoofd moeten neerleggen voor de eisen van hun Brusselse en Waalse collega's. In een verklaring die dhr. Devèze aflegde na de Ministerraad deelde hij mede de hoop te koesteren dat een toekomstig formateur er zou in slagen een regering te vormen op basis van nationale eendracht. Hij verklaart echter zelf niet in te zien welke vorm deze formule zou aan nemen. DE RAADPLEGINGEN VAN DE PRINS REGENT Zoals gebruikelijk werd de aftre dende regering verzocht de hangende zaken af te handelen. De Prins Re gent is dan ook onmiddellijk met zijn raadplegingen begonnen waartoe de voorzitters van Kamer en Senaat alsmede de partijvoorzitters ontboden waren. Alleen de communistische leider Lahout was zo onbeschoft niet in te gaan op het verzoek van de Prins Regent. Dhr. Eyskens, aftre dend Eerste Minister, werd door de Prins Regent met een informatie opdracht belast. DE SOCIALISTEN ZIJN ONVERZOENLIJK Zondag 19 Maart, werd een bijzon der Socialistisch Congres samenge roepen in het Volkshuis te Brussel. De resolutie die met algemeenheid van stemmen aangenomen werd, komt neer op een bevestiging van de onverzoenbare houding der socia listen tegen de terugkeer van de Koning. Zij steunen zich hierin op de minderheid die door de Koning behaald werd in het Arrondissement Brussel en in Wallonië. Aan het einde van hun resolutie dreigen zij gewoon weg met werkstaking om hun ver meende rechten te verdedigen. DE STAKINGEN GAAN OP EN NEER Inmiddels duren de stakingen hier en daar voort in ons land. Er zit echter weinig geestdrift in de ar beiders om de ordewoorden der so cialisten op te volgen. Het A.B.V.V. durft echter geen verantwoordelijk heid nemen en beweert dat de sta kingen spontaanzijn. Maandag werd ook in de haven van Antwerpen een staking op touw gezet, 30% der dokwerkers bleven echter aan het werk. De linkse pers schroeft de resul taten van de staking op om aan een succes te doen geloven. Zo werd er een bericht gepubliceerd dat in de Carels fabrieken te Gent 5.000 werk lieden in staking waren, terwijl er alles te samen maar 1.500 werklieden werkzaam zijn. Al de stakingen had den echter het karakter van 24 uur staking. Dinsdag en Woensdag was de toestand in gans het land prac- tisch normaal, slechts in Wallonië waren nog een paar mijnen waar niet gewerkt werd. OP WEG NAAR TWEE WERELDEN? Verleden week schreven wij dat we deze week even zouden onder zoeken of het wenselijk was dat het tot een accoord zou komen tussen Rusland en Amerika om trent de verdeling van de wereld, in twee invloedssferen. Welnu, die vraag stellen alleen betekent reeds heet*wat. Het wil al zeggen dat men de hoop heeft opgegeven om de gehele wereld als een eenheid te bekijken, waar in, zoals in een Westerse demo cratische staat, iedereen vrij zou zijn te handelen zoals hij het best oordeelt binnen de grenzen van de wet en het algemeen wel zijn, en waarin de meerderheid die wetten maakt, die dan door elkeen gerespecteerd worden. De vraag stellen dus naar de wenselijkheid van een recoord tussen de twee groten omtrent de verdeling van de wereld, wil zeg gen dat men twijfelt aan de leef baarheid van de Organisatie der Verenigde Volkeren en dat men DEAN ACHESON kleinste deel van de wereld zijn, en zo vernederende voorwaar den zou Moskou zich niet kun nen laten welgevallen In het Noorden van Europa zou het minstens ook Finland in zijn sfeer eisen, in het Zuiden ver moedelijk Turkije, mét een con dominium over Iran en Irak; ter wijl in het Verre Oosten op zijn minst Zuid-Korea zou 'begeerd worden en vermoedelijk ook Indo-China. En indien het dit alles krijgt, dan zou het daarmeenog niet gedaan zijn, want in atle landen zou de communistische vijfde co lonne blijven ageren die er zou op uit zijn ook de rest van de wereld te onderjukken Zoals de zaken nu staan zou de verdeling van de wereld in twee invloedssferen betekenen dat het communisme reeds de helft van de wereld in zijn macht heeft, en dat zijn programma reeds half afgewerkt is. Dat het verder zou willen gaan, daar twijfelt wel niemand meer aan. Het is dan ook duidelijk dat het aanvaarden van dat Sovjetplan ons geen waarborgen van vrede zou brengen. Inderdaad: die spreken en dat dus niemand ter wereld hen nog vertrouwt, ook niet wanneer ze beweren dat het democratisch principe prijs- communisme en democratie heel geeft. goed naast elkaar kunnen leven. Inderdaad: zo er twee invloeds- Waarom laten de Russen dan, sferen komen, dan wil dat zeggen sedert enige weken, steeds meer dat elk van die twee in zijn eigen proefballons op over een accoord waarborgen hangen niet va,si aan invloedssfeer zal kunnen doen met Amerika omtrent die in- grotere of kleinere geographische wat hij goedvindt, zonder dat de vloedssferen? ruimten, maar aan wüsbepalin- andere nog zal zoeken daar een zij weten even goed als wij gen. stokje voor te steken. Voor de dat dit geen oplossing is voor de Vandaar dan dat de Ameri- Amerikaanse wereld ware dat vele moeilijkheden en geen echte kaanse StaatssecretarisDean nog zo erg niet, want daar zou- waarborg voor de vrede. Verder Acheson, terecht gesproken heeft den de zaken democratisch wor- moeten wij de illusie niet hebben over de zeven noodzakelijke voor den opgelost. Maar voor de Rus- dat ze zich daarmee definitief waarden die door de communis- sische wereld zou dat betekenen zouden tevreden stellen en hun tische bazen van het Kremlin dat de daarin gelegen volkeren droom van wereldrevolutie en zouden moeten vervuld worden voor goed aan het despotisme wereldheerschappij zouden prijs- opdat er van een vreedzaam sa- van de Sovjets zouden overgele- geven. menieven van communisme en verd zijn, zonder dat er nog een Waarom doen ze het dan? democratie zou kunnen spraak haantje zou naar kraaien. In de eerste plaats omdat dit zijn. Op het wereldplan zou dat dan hun zgn. vredesoffensiefkan wil dit zeggen dat Amerika de ook betekenen het over boord verstevigen, door dit te doen gooien van het democratisch voorkomen als een realistisch suggestie aan een verdeling van de wereld in twee invloedssferen principe, aangezien er geen voorstel voor het vestigen van de verwerpt of aanneemt? Geen van sprake meer zou kunnen zijn van een meerderheid en een minderheid. Als men maar met twee is, is men t'accoord en dan gaat alles goed ofwel is men niet t'accoord en dan is het vrede. beide. Het gaat alleen uit van de Dan ten tweede: omdat het vaststelling dat er reeds, in feite, hen in elk geval voordelig zou twee invloedssferen zijn, twee zijn een dergelijk accoord met de werelden bestaan: die van de aan U.S.A. te krijgen. Moskou onderworpen volkeren en Inderdaad: die veldeling zou die van de nog vrije landen; en één tegen één. En wie kan in dit vanzelfsprekend aan Russische het betekent dat Amerika, zoals DE ORDEWOORDEN DER SOCIALISTEN SLECHT OPGEVOLGD Het communiqué van Binnenlandse Zaken Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde Woensdagmiddag vol gend overzicht mede van de toe stand inzake de stakingen: Provincie Henegouwen en Namen: Toestand kalm, ongeveer 1.600 grensarbeiders op 3.300 hebben het werk hervat in weerwil van de be slissingen van de vertegenwoordigers der syndicaten. Volledige werkher vatting is voorzien voor Donderdag. Provincie Luik: Te Grivegnies in de Vieille Mon- tagne, 55 arbeiders op 550 zijn in sta king. Werkhervatting in de fabriek waar Dinsdag gestaakt werd. Verviers: In een spinnerij met 100 werklieden ligt het werk nog steeds stil. Hervatting in de andere inrich tingen der streek. Brabant: Niets te melden. Antwerpen: Toestand normaal. Oost- en West-Vlaanderen Toestand normaal, uitgenomen te laatste geval dan als scheids rechter optreden? Niemand. En zo komt men dan tot drie mo gelijkheden voor het oplossen van geschillen tussen de twee groten: 1) een arbitragehof2) een com promis of 3) een oorlog. Over een arbitragehof moeten wij niet lang spreken. Dat zou er nooit komen, ofwel zou het niet onafhankelijk zijn, ofwel zou men met de uitspraken geen rekening houden. Compromissen zouden mogelijk zijn, maar het gevaar voor oorlog zou perma nent zijn. Ziedaar, kort samengevat, hoe wij die zaak zien. Maar daarmee is niet alles ge zegd, omdat het verkeerd is te redeneren, als zou dit alles een veronderstellingeen hypothese zijn. In werkelijkheid is dit geen hypothese, maar realiteit. Prac- tisch is de éne wereld immers een utopie geworden vanaf het ogenblik dat moest worden vast gesteld dat er van een evolutie van de U.S.S.R. naar een werke lijke democratie geen sprake was. Sedertdien leeft de wereld in onzekerheid en angst en in een bestendige bewapeningswedloop. (Denk maar aan de eerste water stofbom die de Amerikanen bin nenkort zullen doen ontploffen te Ewinetok en die 50 maal ster ker is dan de atoombom.) Waarom? Omdat de Sovjets kant al de landen omvatten die wij, er van overtuigd is dat de nu reeds gevassaliseerd werden: waarborgen voor een echte vrede de Balkan, de Baltische landen, elders moeten gezocht worden Polen en China. Maar daarmee dan in de verdeling van de we- zou hun appetijt niet voldaan reld of zijn rijkdommen, zijn, want dat zou nog maar het (zie vervolg 2- btad). Ronse en omgeving, waar 2.500 arbei- Vsteeds anders handelen dan ze De electrische tram is dus veroordeeld om uit het Brugse stads beeld te verdwijnen. Vanaf 15 Maart wordt Brugge bediend door autobussen, éénman-cars waar de geleider tevens ontvanger is. Op de foto zien we een dezer bussen die op de Burg si artenskhuur staat. Wanneer nu nog de storende luchtlijnen, de ontelbare electrischa kabels der trams, zullen opgeruimd zijn, zal het mooie stadsbeeld *r stellig bij winnen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 1