GROOT EN KLEIN LUX, De Ironing met de zes koninginnen Zoodaosepmoen Briet uit Bms&ei Adinkerke doopte zijn reus De Moerduivel KOLONIALE LOTERIJ N1EUWSJES IN 'T KORT DE IEPERSE HANDELSFOOR ZALIGVERKLARING VAN ELISABETH CERIOLI SMOKKELWAGEN AANGESLAGEN Olï. CZ-tfUZWi*. BELGISCHE GOUDSMOKKELAAR UIT PLOEGSTEERT AANGEHOUDEN TE RIJSEL De onweerstaanbare bekoring van een stralende teint streelt het oog en boeit het hart. Lux, de schoonheidszeep der film sterren, zal uw teint die zachte glans geven die de koninginnen der filmwereld zo verleidelijk maakt. 9 filmsterren op 10 gebruiken 0 5 L E T Z E E p/^.ï"i,cHrE",lï' STORT 82 FRANK iSen treurige blab3tjöe uit be (Sescbiebenis «HET WEKELIJKS NIEUWS 7 Zaterdag 25 Maart 1950. BIz. 2. yin.1-" lawwrawwf VERVOLG Beide ■partijen zijn trouwens thans vast besloten de huidige grens, de huidige democratielijn tussen de practisch bestaande twee werelden als minimumlijn te houden. Dit kan duidelijk wor sen afgeleid enerzijds uit het te rugtrekken van Polen uit de In ternationale Monetaire Unie en de geruchten over de oprichting van een cprnmunistisch monetair fonds, en anderzijds uit de afkon diging van de Acheson-leer voor het Verre Oosten of i.a.w. uit de formele belofte van U.S.A. steun aan de volkeren van Oost-Azië die willen weerstaan aan de Sov- jetdrukking. Als algemeen besluit kunnen wij dan ook slechts herhalen: niet'op de verdeling van de we reld komt het aan, maar op de verstandhouding tussen die de len. En daar is het dat Rusland de zeven voorwaarden van Ache- son zou moeten vervullen wil men de weg naar een ware vrede geopend zien. TWEE WERELDEN, OF DE IDYLLE VAN SERETSE KHAMA De Britse Commonwealth is in beroering. De Labour-regering dreigt in een moeilijk parket te komen. -Geheel de zwarte bevol king van de wereld is in opschud ding. Waarom? Zo begon het: Seretse Khama, hoofd van de Bamangwatostam in Betsjoeanaland (aan de Noor dergrens van Zuid-Afrika) stu deerde te Londen, wat én de Brit ten én zijn stamgenoten ten zeerste apprecieerden. Maar Se retse: ïperd er verliefd op een dactijlo, Ruth Williams. En hij trouwde er mee, in alle eer en deugd. Daar hadden de Engelsen niets tegen, maar sommige van zijn stamgenoten wel. En die gingen in politieke staking toen Seretse met, zijn blanke koningin in Bet- sjoeandland aankwam. Maar de meerderheid sprak zich toch dra voor Seretse uit. Zodat alles weer goed had kun nen gaan. Maar:.. In Zuid-Afrika is Dr Malnn eerste minister geworden, en dat is iemand die 1nogal ra cistisch is en 2° Betsjoeanaland bij Zuid-Afrika zou willen inlij ven. En hij intrigeerde. Engeland zond een onderzoekscommissie, met het gevolg dat Seretse naar Londen'ontboden werd, waar men hem kort en klaar zei dat hij naar zijn land niet meer terug mocht. Hij moest abdikeren en men zou hem hiervoor goed be talen. Hij Zou met zijn Ruth te Londen of waar ook in Engeland moaen leven op staatskosten. Er waren wel geen grondwette lijke moeilijkheden, maar hij werd Jri de politieke onmogelijk heid verklaard te regeren. Indien de kernverse Labourmi- nister voor Koloniën gedacht had dat het zo gemakkelijk zou gaan, dan had hij buiten de waard ge rekend. Het geval groeide uit tot een strijd tussen voorstanders van de gelijkheid tussen de ras sen en de verdedigers van een ongelijkheid op dat gebied. Nu zijn er in de schoot van het Brits,. Gemenebest voorstanders van dè twee richtingen. Tot de eerste behoren Indië, Pakinstan en Ceylon, terwijl Zuid-Afrika de twee richtingen voorstaat. De beslissing die Londen geno men heeft stelde dan ook de enen in het gelijk en de anderen in het ongelijk. Straatje z&nder eind dus. En men vraagt zich af hoe men er zich zal uit redden. Dit geval werd nog plezanter 'gemaakt door het feit dat de li beraal, die Gordon-Walker (de verantwoordelijke ministerbij de eerstvolgende verkiezingen wil kloppen: zich bereid verklaard heeft zijn plaats aan Seretse Khamd af te staan. Dat zou dus een soort volksraadpleging wor den in den vreemde, nadat hij reeds in eigen land zegevierend de meerderheid had behaald. Dit gehele geval zal de Labour- regering dus niet veel deugd doen, noch in het binnenland waar veel Labourleden openlijk hun afkeu ring te kennen geven, noch in het Gemenebest waar nu fataal Zuid- Afrika of Indië zullen moeten in 't ongeliik gesteld worden. De Labourrenering is reeds aan het terugkrabbelen, met het gevolg dat Zuid-Afrika dreigt het Brits Gemenebest te verlaten. Het ziin dus niet alleen de Bel gische Socialisten die de dwaas heid begaan Koninaen in de po litieke onmogelijkheid te reaeren te. verklaren. Hun Engelse broer- Mes ziin niet. veel beter. Inteaen- deef. zij zetten er een geheel, im perium. voor on stelten en jonen de neaerbenolkinn van de gehele wereJd in het harnas. 22-3-59. V. WESTERLINCK. DITMAAL ZAL HET EEN WOENSDAG ZIJN dat de 18 milKoen van de zullen verdeeld worden en wel op Woensdag 5 April TE HERENTALS. Maar alle dagen zijn goed om uw biljetten te kopen en de kansen zijn gelijk voor allen. Steeds 34.424 loten van 200 tot 500.000 fr. en de supergrote loten een millioen en twee en een half millioen. (6008) «WWWWWUVUVWWWWWWVWVW'tfWtrt Dinsdagvoormiddag, 21 Maart, greep te St.Niklaas een droevig dra ma van waanzin plaats. De Rijks wachter Steenbeke, die reeds enige t'.id verzorgd werd wegens opgelopen verwondingen in Duitsland, heeft in een vlaag van waanzin zijn echtge note gewurgd. Hij kwam zich zelf gevangen geven op de rijkswacht en verklaarde eenvoudig weg: Ik heb mijn vrouw vermoord. Alles laat voorzien dat de 20« lepers© Handelsfoor erven .geslaagd, erven schitterend zal wezen als deze deir voorgaande jaren. Handelaars en nijveraars werken hand. in htand om met de aanstaan de Paasdagen 't beste 't nieuwste en 't allermodernste hunner producten op de markt te brengen. Van jaar tot jaar evolueert de tecthniek, zodiait comfort geen luxe meer is, maar in alle middens, in alle .huisgezinnen kan binnendringen, aan- en toegepast worden. De Handelsfoor van leper zal een aanschouwelijk beeld geven van alles wat in 't mensens leven noodzakelijk geworden is. Wie van zijn tijd wil zijn, wie op de hoogte wil blijven van de moder ne techniek, bezoeke met de Paasda gen de Handelsfoor te leper. Toekomende week geven we het volledig programma. Zondag 26 Maart zal een autocara- vaan volgende steden en gemeenten doortrekken: leper, Dikkebus, Loker, Dranouter, Westou'ter, Poperinge, Proven, Roes- brugge, Beveren, Izentoerge, Leisele, Houtem, Wulvergem, Bulskamp, Veurne, Koksljde, Oostduinkerke, Wulpen, St Joris, Ramskapelle, Per- vijze, Kaaskerke, Difcsmuide, Esen. Zarren, Handzame, Kortemark, Tor hout, Lichtervelde, Gits, Roeselare, Rumibeke, Beitem, Ledegem, Dadize- le Menen, Geluwe, Wervik, Komen, Waasten, Ploegsteert, De Bizet, Nleuwkerke, Kemmel, leper. De bewoners dier gemeenten zul len goed doen de vlugschriften die uitgeworpen of uitgedeeld zullen wor den aandachtig .te lezen, want ver lossingen zijn niet uitgesloten. Ruim 30.000 gelovigen waren ver leden Zondag aanwezig in St-Pieters om er de zaligverklaring van Paola Elisabetta Cerioli bij te wonen. Zeven Kardinalen waren tegen woordig op de plechtigheid, toen de beeltenis van de nieuwe zalige ont sluierd werd en de Pauselijke brief voorgelezen, die haar publieke ver ering toelaat. Paola, die op 37-jarige leeftijd we duwe werd, deed belofte der eeuwige armoede, schonk haar geld aan de armen en stichtte het Instituut der Zusters van de H. Familie. Zij stierf op Kerstavond 1865. Tij dens de maand Juli van het jaar 1939 werden haar heldhaftige 'deugden erkend, en tijdens de maand Novem ber verleden jaar werden ook de twee mirakelen, die nodig zijn voor de zaligverklaring, door de H. Con gregatie van de Ritus, de Kardinalen en de Paus goedgekeurd. VERVOLG Reeds geruime tijd werd aan de Belgisch-Nederlandse grens vastge steld dat er zich aldaar een smokkel- zaak in vee op zeer grote schaal ont wikkelde. Door verscheidene tolkan toren werd gemeld dat hier blijkbaar een zeer zware gepantserde auto in de zaak betrokken was. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Nederlandse opsporingsdiensten in het Noord-Brabants dorpje Haaren een gepantserde vrachtwagen aange slagen die in de pantsering op de voorzijde verscheidene kogelsporen vertoonde. Het was een zware G.M.C.- wagen, die, zoals uit het onderzoek bleek, practitsch onkwetsbaar was. De boer bij wie de wagen in de schuur aangetroffen werd wist na tuurlijk van niets; allerlei inlichtin gen laten de opsporingsdiensten ech ter toe te veronderstellen dat de eige naars en gebruikers van de wagen spoedig in de klem zullen zitten. Het blijkt in ieder geval nu reeds vast te staan dat de smokkelaars hun gesmokkelde dieren tot zeer ver in het binnenland voerden. In de ge vaarlijke zone werden snelheden tot 100 Km. per uur gebezigd. De wagen is zeer modern uitgerust met een automatische hefbrug voor het ladën. SNAPSHOTS uit de vro lijke cavalcade te Adin- kerke ter gelegenheid van de eerste Adinkerkse reus «De Moerduivel». BO VEN, Links, de Veurnse Slapers stapten hand in hand mede in de stoet; rechts een sterke afvaar diging van echte Kongo lese negers uit... Kongo natuurlijk. BENE DEN: Links, Neptunus zwaait de scepter ook in deze stoet; bij deze nij dige wind en de drei gende wolken voelde hij zich dubbel in zijn ele ment. Midden: Dhr Burgemeester heeft juist de champagnefles de hals afgeslagen. Het lekkere vocht spat over «De Moerduivel die opge nomen wordt als burger van Adinkerke. - Rechts, muziek en stemming was er in Iedere groep, voor zuurkijkers was er Zondag geen plaats te Adinkerke. ten eeuwigen dage onder de bescher ming van de Muziekmaatschappij Sinte Cecilia Waarvan akte, Adinkerke, 19 Maart 1950. De reus staat fier over de koppen te kijken. De Burgemeester van.Adin- kerke en de peter en meter van de reus hebben plaats genomen op het balkon der woning van de voorzitter, zo kunnen ze tenminste aan het hoofd van de nieuwe burger. Terwijl de toeschouwers toejuichen heeft de Burgemeester reeds een fles cham pagne stuk geslagen boven het hoofd van de nieuwe burger. In een korte toespraak brengt hij hulde aan de muziekmaatschappij Ste Cecilia die onverpoosd ijvert voor gezond vermaak en voor welstand op de ge meente. De plechtigheid Wordt beslo ten met de uitvoering van het Reu- zenlied. De reus zelf doet, niettegen staande de hevige wind, flink zijn deel in de volksdans die met het lied gepaard gaat. DE CARNAVALSTOET Te 14.30 u. ving de prachtige car navalstoet aan, waar ook De Moer duivel» mee opstapte. Ondanks het twijfelachtig weder kwamen de kijklustigen reeds vroeg opdagen. Meer dan een uur vóór de optocht stonden reeds talrijke groe pen in de straten te wachten. Langs gans de omloop stond een dubbele haag van toeschouwers. Voor de ere tribune, alwaar het défilé in ogen schouw werd genomen, stonden de kijklustigen op elkaar geplakt, op sommige plaatsen op vijf rijen. De ordedienst was flink verzorgd. Op de eretribune hadden plaats genomen, de peter en de meter van de reus, alsook de juryleden, die be stonden uit de Heer Burgemeester, 1" en 2' schepen der gemeente, de ere-voorzitter en de voorzitter der muziekmaatschappij. Er heerste overgrote belangstelling wanneer de reus aankwam. Eerst werden dansen uitgevoerd door het gevolg van de reus en daarna door de reus zelf. Door het aanhoudend bis-geroep diende opnieuw begonnen te worden. De omloop duurde circa 3 u. Alle huizen, zonder één uitzondering wa ren bevlagd. Er waren 27 groepen en wagens, de reus en de muziekmaatschappij, die een geheel uitmaakten. Allen ge kleed net als de reus Oin totaal 70 man). De muziekmaatschappij van Lo stapte vooraan; 2 ruiters te paard en wagentje getrokken door twee strandpaardj esschuttersmaatschap- pij Adinkerke (groep van 25 perso nen) veloclub Adinkerquois, voorstel lende de Tour de France (wagen); reclamewagen Bieren Callebout (Mie drinkt Pils)lijnvissersmaatschappij Adinkerke (de walvisvangst en hen gelaars) wagen patisserie Royale. De Panne; wijk Moeder Lambic (Wa gen) groep voorstellende de doop van de prachtige tweeling van Adinkerke; groep de lustige Tambours van De Panne met muziek; reclamewagen der Toffee's Lutti; groep middel eeuws© knapen; reclamewagen der Biereri Stasegem; dè ijslandvaarders uit Koksijde met hun reuzen Co en Wanne en gevolgd door hun muziek; reclamewagen der Bieren Anglo Bei ge; twee auto's van Radio Arel; wa gen met schip Neptune; twee Bohe mers; Bieren Perle 28; Belgisch Con go (groep van 25 personen met dan sen voor de eretribune) meubelfa briek Covemaker, Veurne; Bieren Haecht; wagen der duivenmaat- schapplj «Vroeg of Nooit», Adinkerke (losten twee korven duiven voor de tribune)liefde op eerste zicht groep uit De Panne, voorstellende vijf kop pels); de Veurnse Slapers (8 perso nen) koppel komiek; De Moerdui vel met zijn gevolg. Het was de muziekmaatschappij van Adinkerke die het défilé opluis terde met stapmarschen. Hetywas een schone dag voor Adin kerke; Rond 16 u., toen de zon op een definitieve doorbraak belust scheen te zijn, werd het een werkelijke triomftocht door de gemeente. Bij het naar huls gaan heeft ieder toeschouwer stellig de wens geuit dat volgend jaar De Moerduiveleen flinke wederhelft moge vinden, want dan zal 't dubbel leute zijn! Tolbedienden der Brigade van Fives-Rijsel, op dienst langs de Ri- hour Plaats, te Rijsel, hadden Zater dag, 18 Maart, hun aandacht ge trokken op een aldaar staande Bel gische Jeep. De tolbedienden vroegen de inzittenden om het voertuig te onderzoeken. Weldra ontdekten zij verborgen In het voertuig, niet .minder dan vier honderd vijftien Franse Gouden Louis, welke op smokkelwijze in Frankrijk gebracht geweest waren. De twee inzittenden, zekere Delsalle Alfred, 37 jaar, beenhouwer, wonende Armentiérsstraat, te Ploegsteert, en Dervaux Victor, 55 jaar, wisselagent- bediende, wonende Boulevardstraat, te Marcq-en-Baroeul, werden op staande voet aangehouden terwijl hun voertuig met de gouden geld stukken aangeslagen werd. Delsalle en Dervaux zullen te samen een fis cale boete van ruim vijf millioen Franse franken te betalen krijgen. ROSALIND RUSSELL, ster van j HET SCHERM VALT «,een R. K. O. film verklaart Ik gebruik steeds Lux Toiletzeep voor mijn teint. Haar mild schuim maakt de huid fris en bekoorlijk. Fr. 6,50 LTS I3B- 01911 BFl SAVONNERIES LEVER FRÊRES. BRUXELLES ZIJ DIE PLAATS MAKEN Er is door de volksraadpleging al thans deze ontspanning teweegge bracht in de koning sicwestie dat men nu weet waar men aan toe is. Na een omstandig beraad met de regering en met zijn eigen raadge vers heejt de Koning besloten de beslissing over te laten aan het par lement. Het parlement moet nu zijn verantwoordelijkheid opnemen. Sommigen meenden dat de Heer Eyslcens, dadelijk na zijn terugkeer uit Prégny, de Kamer en de Senaat in gemeenschappelijke vergadering zou bijeenroepen om te stemmen over de afschaffing van de verban- ningswet van 1945. Het bleek echter al spoedig dat er een vuiltje aan de lucht ivas toen de Hr Eyskens verklaarde dat er een regering nodig was om over te gaan tot deze bijeenroeping. De so lidariteit onder katholieken en libe ralen was weliswaar niet verbroken maar sommige liberale ministers konden zich niet verenigen met de geste die de regering van plan was' te ondernemen. Zij betoogden dat er in het programma waarover zij bij de vorming van de huidige re gering akkoord waren geen sprake was van de bijeenroeping van de verenigde Kamers en dat dit punt hun instemming niet wegdroeg. Zo werd de regering verplicht ontslag te nemen en was het nodig een nieuwe regering te vormen. Men kan thans nog niet overzien hoe deze samengesteld zal zijn al neemt men aan dat zij weinig gewijzigd zal worden. Men gelooft dat de ont slagnemende liberale ministers ver vangen worden door andere libera len en dat de nieuwe regering als eerste en misschien als enig pro grammapunt zal hebben; de bijeen roeping van de Kamer en Senaat en de afschaffing van de verbannings- wet. De twee ontslagnemenden, Rey en Buisseret, hadden vóór de volks raadpleging herhaaldelijk en for meel stelling genomen tegen de Koning en verklaard dat zij in geen geval hun medewerking zouden ver lenen om hem weer naar België te laten keren. Hiermede hadden zij een duidelijke verbintenis aange gaan en zij meenden dan ook te moeten ontslag nemen om logisch te blijven met de houding die zij zich zelf hadden opgelegd. Men gelooft dat het mogelijk zal zijn de Heren Rey en Buisseret te vervangen door andere liberalen en in dit verband hoort men dikwijls de naam uitspreken van de Heren Hoste en Sabbe. In sommige kringen echter laat men doorschemeren dat nog andere liberalen, waaronder de Hr Devèze, uit de regering zouden treden, be nevens enige C.V.P.-ers, waarónder men de Hr Wiany, minister van Ko loniën, vermeldt. ZWARTKIJKERS Anderen zien de zaken zivarter in. Zij geloven dat de liberalen bezig zijn om samen met de linksen hun zoveelste manoeuvre uit te halen om de Koningskwestie weer op de lange baan te schuiven. De liberalen, zo menen zij, zullen zo lang mogelijk schipperen en on derhandelen en tenslotte toch niet willen akkoord gaan om een nieuwe regering te vormen samen met de C.V.P. Daarna zullen zij de linksen en antikoningsgezinden steunen. Aan de C.V.P. zullen zij het risico overlaten om alleen een regering te vormen. Deze regering zal niet leef baar zijn en dan komt het over kort of lang tot kamerontbinding en tot nieuwe verkiezingen. Bij deze nieuwe verkiezingen zal er een linkse coalitie tot stand ko men tussen socialisten en commu nisten waardoor voor de C.V.P. elke hoop op een volstrekte meerderheid verloren gaat terwijl de liberalen hopen op een stemmenaanwinst. In deze voorwaarden zou er van een oplossing van de koningskwestie na tuurlijk niets in huis komen. DE NUCHTERE LIBERALEN Deze zwartkijkers kunnen wij nochtans niet volgen. Vooreerst geloven wij niet dat de liberalen het zullen wagen om hun verantwoordelijkheid te ontwijken. Bij de volksraadpleging is duidelijk gebleken dat een groot aantal libe rale kiezers niet gediend zijn met de ordewoorden van hun antiko- Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der. Moeder en kind. Doos 15 Fr Pot 25 Fr. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Popcringe, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Na dit alles moest onweerstaanbaar de volledige breuk met Rome volgen. In 1534, nadat Hendrik VIII alles gepro beerd had om dit huwelijk toch door Rome te doen erkennen, maar tevergeefs, brak de koning definitief met de Paus af. De bekende Act of Supremacy werd door het Parlement uitgevaardigd, waardoor de koning, erfgenamen en opvolgers aan vaard en gehouden worden als het enige opperhoofd op aarde van de Kerk van Engeland, genoemd Anglicana Ecclesia En de vervolgingen konden beginnen te gen alwie zijn mond zou reppen tegen deze Act, tegen Anna Boleyn of ten voordele van Katharina of van de Paus, Hoeveel priesters en monikken werden er niet ge vangen, gevierendeeld, aan 't strop gehan gen, gehalsrecht, als wilde dieren over straat gesleept! Er staat geschreven dat Kartuizermonikken in stukken getrokken werden, hun armen afgerukt en hun harten op mond en aangezicht gewreven. De hoofden der twee hcogste en edelste figuren van gans Engeland, Fixter en Thomas Morus, vielen onder de valbijl. Met moed en kalmte gingen deze allen de harden dood in. Tot op de kapblok lachte en schertste Thomas Morus tot de beul: Pas op voor mijn baard! Hij werd enkele jaren geleden heilig verklaard. Nooit, zo schrijft de geschiedenis, was Engeland slaafser neergeworpen voor de ze afgod, die bezoedeld was met bloed. Maar naast hem mocht dit ijdeltuitje, dit jonge meisje Anna Boleyn eveneens de volle verantwoordelijkheid van al deze euveldaden helpen dragen. Zij zou der halve wel loon naar werken krijgen. Koningin Katharina, die als een blok aan 't been van de vorst, hem nog steeds te dichtbij bleek, werd versleept van Windsor naar Ampthill verder naar Buck- den en ten slotte naar Kimbolton. waar zij in 't begin van 1535 overleed van kan ker aan 't hart, doch nog meer van kan ker aan de ziel. Dit verscheiden werd bij Anna Boleyn en haar trawanten op vreugde onthaald. In het bal de Zondag daarop, stond de koning helemaal in 't geel gekleed en 't was of hij getikt was van vreugde. Katharina werd met seen koninklijke doch met prinselijke eer begraven. Op de dag van haar begrafenis kwam het doodgeboren kind van Anna Boleyn ter wereld, en pas vier maand later rolde het hoofd van Anna onder de slag der valbijl. Nu zet ge zeker bij zo'n slot wel grote ogen op beste lezer! Doch moet u dat verwonderen van zo'n man? Hij had im mers al een nieuwe koningin in 't oog, een vroegere hofdame van Katharina, de genaamde Jane Seymour! Ziehier wat er het tragische einde be werkte van Anna Boleyn. Op het grote Meifeest, bij het steekspel tussen Sir Mor ris en haar broer, liet zij haar zakdoek vallen. Morris raapte hem op en vaagde er zijn zweet mee af. Daar springt de koning plots recht en trok er uit naar Londen. Morris werd op de beruchte Tower te Londen opgesloten. Daags nadien werd Anna onderhoord. Een viertal edelen als ook haar eigen broer werden gevangen gezet en veroordeeld. Ook Anna werd door 26 edellieden onder 't voorzitterschap van haar eigen oom zonder aarzelen veroor deeld als plichtig aan overspel en bloed schande. Laten wij daar niet verder over uitweiden. Het schijnt dat zij de liefde passie van Hendrik VIII die alles had gedurfd voor haar met de gruwelijkste ontrouw had beantwoord. Binnen de poorten van de Tower werd zi.i onthoofd. Zij droeg een overkleed uit grijs damast, diep uitgesneden en haar rood' karmorij- nen onderkleed was even bovenaan zicht baar. In de oude rijksbrleven staat de dood van deze onwettige koningin als volgt verhaald: «Zij keek dikwijls om, en wan neer zij op het schavot kwam, was zij zeer ontdaan en krachteloos. Zij sloeg haar ogen ten hemel en riep Gods en des konings erbarmen af. Dan werd haar de korte mantel met hermelijn afgedaan en nam ze zelf haar Engelse kap af. Een jonge dame bood haar een linnen muts aan om het haar te bedekken. Zij knielde neer, legde haar kleren aan haar voeten en werd vlug door een dame geblinddoekt. Onmiddellijk deed de beul zijn werk en toen haar hoofd was afgehakt nam een jonge dame het op en dekte het met een witte doek. De andere dames namen het lichaam op en het werd in de dichtst ge legen kerk gedragen en begraven. Hierachter zou de spreuk passen die zo vaak in 't Latijn wordt aangehaald: Sio transit!...Zo vergaat de glorie der wereld. Wie nu naar Londen reist, ziet boven dc stad met de eeuwige nevel de zware spookachtige toren van het Tower-slot op rijzen als een blijvend dreigement en moet onwillekeurig terugdenken aan de tra gische dingen die er gebeurden. Hendrik VIII maakte er geen verdriet om. Hij was reeds bezig met zijn nieuw wettig huwelijk te schikken toen Anna's hoofd op 't schavot rolde. Hij was blij verlost te zijn van Anna, die hij moe was en die in de ogen van zijn volk een on wettige koningin was geweest. Nu zou hij alles weer kunnen goed maken Op de dag dat de zo zeer begeerde An na Boleyn gehalsrecht werd kreeg Hen drik VIII van Bisschop Cranner de toe lating ofte dispensatie om te huwen met Jane Seymour. Reeds de 20* werd zij ver doken naar 't Westminster paleis ge bracht, werd er verloofd om reeds de 30» Mei te trouwen. Anderhalf jaar nadien werd hun een zoon geboren, de toekom stige koning Edward VI, en nog geen veer tien dagen nadien stierf deze derde konin gin en werd met ongemene pracht en praal te Windsor begraven. Jane was een echte adeldame, godvruchtig, gehoorzaam, onderworpen als een slavlnneke vol liefde en vrees meteen aan de grillen van haar almachtigen Heer en Vorst tot het uiter ste onderworpen. Haar al te grote toege vendheid, haar kruiperij werkten meer op zijn zenuwen dan op zijn hartDoch zij' had hem toch een zoon geschonken, een nakomeling, een troonopvolger. En daarom bleef zij bij hem dan ook hoog ln eer en gedachtenis. We komen aldus aan nummer vier! 't Volgende Jaar zou Hendrik weer hertrou wen...Maar de liefde was hier ver te zoe ken! Het was een berekend en koel huwe lijk, met Anna Van Kleef. Zij was een protestantse en heel het hof van de koning vroeg niet beter. Voeg daarbij dat Anne ke alles behalve een mooie Anne-Marie was. Gottekes, een lang mager stuk van drie ellen voor een frank, pokdalig en met mannelijke trekken in 't aangezicht. Re dens genoeg om te verstaan, dat een hu welijk met zo'n rekel lijk Hendrik was, onvermijdelijk falikant moest uitlopen. Wat dan ook gebeurde. Zeven maand wa ren ze getrouwd en Hendrik besloot te scheiden. Anna draaide van haar sus als ze 't hoorde, 't Schavot!? Doch nee, hij schonk haar een pensioen van 4.000 pond, een kasteel, een hofhouding, juwelen... en de verstandige vrouw maakte 't zo bont er. gelukkig, dat ze niet zo heel lang na dien moeder werd. Wat gaat alles snel ln dit leven van Hendrik. Op 6 Juli gescheiden en reeds op 7 Oogst een nieuw huwelijk... En wie nummer vijf wasl Katharina Howard, de zeer mooie en Jonge nicht van Hertog van Norfolk. Wel de mooiste der zes, maar verre van de gelukkigste! Er wordt over haar geschre ven: «Een prachtig jong wezen met zachte gelaatstrekken en frisse kleur... ZIJ was zeven jaar jonger dan Hendriks dochterMaar wat haar ongeluk werd? Dat het de koning ter hore kwam dat zij ln haar jonge Jaren al meer dan eens gevrijd had! welk meisje deed dit niet! Doch wat erger werd, het schijnt dat het jonge meis, e zich niet kon tevre den stellen met de dikke en voor haar veel te oude echtgenoot en dat ze nu nog te veel aanbidders had1. Daar waar Anna Boleyn's hoofd een maal rolde op het schavot, in die beruchte binnenkoer van de Tower, waar thans een gedenksteen staat, stond weer de kapblok opgericht en de mooie Katharina Howard mocht er het hoofdje bij neer leggen... ter eeuwige rust. We zijn aan nummer zes!...En lk moet vooraf zeggen dat de vrouwen die 't nog aandurfden met zo'n koning te trouwen wel veel, wel zeer veel moed moesten hebben. Die nummer zes alleszins, die al zoveel spiegels der koninklijke wispelturigheid had mogen Ranschouwen. Ze heette Katharina Parr, dat was de derde Katharina! - en Hendrik huwde haar te Hampton Court op 12 Juli 1543. Zij had ook niets bijzonders mooi voor haar: een korte dikke gedrongen matrone, doch met een gulhartig en zonnig gelaat. Men vertelt dat ze ook op het punt ge staan heeft de koude bijl in de nek te voelen, toen ze in een scherp geschil over godsdienstige zaken met de koning ge lijk wilde halen. Doch ze kon - wat niet alle vrouwen kunnen! - ten slotte zwijgen er de koning gelijk geven. Zij was voor zijn kinderen een goede en wijze moeder, voor hem zelf een goede verpleegster. Er was geen de minste schijn van liefde tus sen deze beide mensen want Hendrik werd een oude man. En nu zijn wij aan nummer zeven! En dat is Hendrik zelf. Want aan alles komt een einde. Rond Nieuwjaar van 't jaar 1547 (hij waa toen omtrent 56 Jaar oud) begon hij lelijk door zijn knieën te vallen, het verergerde zo geweldig dat hij zo dik werd als een pad en van kamer tot ka mer moest verdragen worden. Hij werd kregelig. Voor deze almachtige Vorst had den allen gesprongen lijk hij geschuifeld had, doch nu stond daar de enige recht vaardige voor rijk en arm, de enige tegen wien zelfs geen vorst Iets vermag: Heintje met'de zeis. Koningin Katharina had het waarlijk niet lekker. 't Was maar best voor hem zelf en voor zijn omgeving dat zo'n toestand niet lang meer zou duren. Op 27 Januari lag hij op sterven. Wist hij wel dat het zo ver met hem gekomen was? Alleen één edelman durfde het aan hem te zeggen. En hoe is hij gestorven? Aartsbisschop Craner kwam er op 't laatste bij. De ko ning was schier buiten kennis. Alles wat de kerkvoogd kon doen was vragen of hij op Christus hoopte en hem met een hand- wringen een teken te geven. Het enige wat Hendrik dan ook nog kon doen en deed. In de vroege morgen, te 2 uur, sloot de ze koning voor eeuwig zijn ogen. Velen zullen er geweest zijn in Enge land die een zucht van verlichting slaak ten als ze hoorden dat dit treurige leven van die boemelvorst een einde had ge nomen. Men wachtte nog een dag of drie eer men zijn dood bekend maakte om wel licht maatregelen te kunnen treffen tegen mogelijke oproer. Hendrik werd begraven naast de moeder van zijn opvolger, Jane Seymour. Katharina Parr, de laatste koningin trok zich dit heengaan niet geweldig aan. Reeds voor haar huwelijk was zij verloofd geweest met een hoveling en was nu ge lukkig voor haar eigen geluk te' kunnen zorgen en trouwde met dezen toen haar weduwschap verstreken was. Gij moet het mij vergeven, dat ik, na deze griezelige geschiedenis wat school meesterachtig dos. Maar dat oude woord komt er bij te pas: hoe groter huls, hoe groter kruis! Zijn wij allen niet veel gelukkiger, wij die in eenvoud en sober heid leven, wij die dank onze arbeid gem tijd, geen lust en geen gelegenheden v:.i- dsn om hst spoor te volgen van degenen, ,k dis in weelde baden. Een spocr, dat fataal op' een afgrond vr.n. cngrhu: uitloopti Och, het geluk is gos-! en s:mp?l en k-'azr als het oog van een k'n-'. ningsgezinde leiders. Wanneer deze liberale kiezers bedrogen worden door hun leiders zouden zij, bij de volgende algemene verkiezingen na een uitgelokte kamerontbinding, hun stem weieens kunnen weigeren aan de blauwei bonzen. Vervolgens zullen de liberalen liefst niet al te veel risico nemen. Zij maken thans deel uit van de regering in een verhouding die vol strekt niet evenredig is met hun parlementaire sterkte. Het is best mogelijk dat de werkelijkheid an ders uitvalt dan zij verwachten, dat een nieuwe volksfrontcoalitie maar een pover succes is en dat hun li berale kiezers hun een striemende afstraffing bezorgen wanneer vrij allen weer ter stembus gaan. Wel, en als er dan toch eens een vol strekte C.V.P.-meerderheidmoest ontstaan, dan hadden de blauwe broeders hun kansen voor lange tijd verkeken, want dan zou men hen niet meer komen smeken om deel uit te maken van de regering. Aan al deze dingen denken de liberalen, de nuchtere liberalen, en vooral dc liberale ministers die zich niet zo ver vergalopeerd hebben als de H.H. Rey en Buisseret, en die hopen hun ministerzetel te hand haven. Zo is het te verklaren dat zij zelf met nadruk verklaren dat er geen breuk is tussen liberalen en katholieken en dat zij hopen dat de regering spoedig opniemu samen gesteld zal zijn. DE PLENAIRE ZITTING DER KAMERS In afwachting dan dat de re gering Eyskens spoedig weer. op de been is, kunnen wij ons wel eens afvragen hoe de gebeurtenissen ver der zullen verlopen. Een samenroe ping van de twee Kamers in ple naire vergadering is een hele ge beurtenis. Deze heeft zich nog wel voorgedaan bij de herziening van de grondwet. Maar voor een geval zoals dit namelijk voor de af schaffing van het regentschap moeten wij teruggaan tot in 1831 om een precedent te vinden. De Kamers stemden toen een de creet waarbij vastgesteld werd dat het regentschap een einde had ge nomen. Zij bedankten de toen malige regent, Surlet de Clickier, voor de bewezen diensten en ver leenden hem een pensioen. Ook de tegenwoordige Kamers zullen moeten stemmen over de af schaffing van het regentschap. Men veronderstelt dat de regent alsdan een brief zal richten tot de Voor zitters van Kamer en Senaat, waar bij hij zijn macht te hunner be schikking stelt. De Kamers zullen de regent vervolgens bedanken. Het initiatief van de bijeenroe ping der Kamers moet thans uit gaan van de regering, omdat deze de wet van 1945 moet doen uitvoe ren. Aangezien de twee voorzitters van Kamer en Senaat gelijke rech ten hebben, zal het voorzitterschap waargenomen worden door de Heer Van Cauwelaert, oudste in jaren, die bijgestaan wordt door de Se naatsvoorzitter. De stemming die door de plenaire vergadering uitgebrachtwordt, zal niet geheim zijn, maar geschieden bij naamafroeping. Zover echter zijn wij nog niet. Sommigen hebben gezegd dat de nieuwe regering een nieuwe verkla ring moet afleggen in beide Kamers en telkens het vertrouioen krijgen van een meerderheid vooraleer zij de plenaire zitting van de twee Kamers kan bijeenroepen. Anderen echter- achten dit overbodig wan neer de nieuwe regering, naar men veronderstelt, een heruitgave is van de oude regering, met enkele wijzi gingen van titularissen. Dat zijn procedurekwesties. Laat ons hopen dat daarmede niet te veel tijd gemoeid gaat en dat men weer niet afkomt met vijgen na Pasen. 21-3-1950. PAS. MMIAMafVVIMAAnMVVIAAreVVV De Paus, dat is de wijze wachter, die vanaf de hoge uitkijkpost van ■het Vatikaan, onverrrioeid de wereld overziet, en de signalen geeft die verwittigen voor naderende stormen. De Paus, dat is de heilige gids, die de weg wijst aan de mensheid en de krachtbronnen aanwijst waardoor zij tegen de stormen zich kan te weer stellen wanneer die dreigend opsteken. En voor 'n paar weken is er van de vatikaanse heuvel weer een noodsignaal gekomen, maar te gelijk een onderrichting; De wereldbrief Anni Sacriter gelegenheid van het H, Jaar, geeft klaar en duidelijk, zonder de ver doezeling van dwaas optimisme en zonder de overdrijving van misdadig pessimisme, de zéér werkelijke ge varen aan die over onze tegenwoor dige wereld drijven, zoals onweers wolken over een zomeravond. Tege lijk geeft het pauselijk schrijven aan al diegenen die nog van goeden wil zijn, een dringende aanmaning, op dat zij méér dan ooit het bovenna tuurlijk middel zouden aanwenden ter bezwering van die gevaren. Op nieuw, en telkens opnieuw, roept Pius XII zijn kinderen op tot een kruisvaart van gebed. Hij heeft eens van zichzelf gezegd, dat hij een politiek zou voeren Van gevouwen handen», dat wil zeggen, dat hij in het vervullen van zijn hoog ambt véél meer zou verwach ten van het gebed dan van welk ander mensélijke kracht ook. En wat hij doet voor Zichzelf, raadt hij ons evenzeer aan; de politiek van de gevouwen handen, van het gebed. Daarom wilde hij dat deze Passie zondag een algemene gebedsdag zou zijn; daarom roept hij, en na hem, onze Bisschop, alle gelovigen op ter H. Tafel, om de Eeuwige Vader geweld aan te doen en zijn barmhar tigheid naar ons te'neigen; daarom smeekt hij, dat er vandaag scharen van gelovigen, talrijk en vurig, het altaar zouden omgeven rondom het allerheiligste Sacrament, het Pand van Gods goedwilligheid tegenover de mensen bij uitstek, en daar, één ln eenzelfde bekommernis om het waarachtig heil en de werkelijke vrede van de wereld, zouden bidden dat eeuwenoude gebed Paree Do- mine 1 Spaar, O Heer, spaar uw volk, en blijf niet vergramd in eeu wigheid Laten wij vandaag beantwoorden aan die wens van de Paus, van de Bisschop! Niet klagen en jammeren dat de tijden slecht zijn; niet kla gen en jammeren dat er nog altijd geen vrede is; niet klagen en jam meren om de bedreiging van atoom bommen of waterstofbommen: kla gen en jammeren heeft nog nooit geholpen! Maar daden, bovennatuur lijke daden: gebeden en offers, altijd méér en méér! Wij zeggen soms wel eens: dat de groten dezer aarde toch beslissen zonder naar ons te horen, en inderdaad, noch rechts noch links, noch van 't Oosten noeh van 't Wes ten zullen die Groten ons oordeel komen vragen en ons gedacht! Maar God, Die hoort wel naar ons, en bij Hem mogen wij wél onze' ver langens en onze angsten uitspreken, met de zekerheid dat Hij er reke ning mede houdt. Geloven wij dat? Zo ja, dan maken wij, ernstig en vurig, van deze Passie- Zpnclag, een dag van gebpd, en voe gen wij op die, wijze onze bijdrage yoori d®.. wereldvrede en,.-het wereld- 11ii -1 n I1 li o' f?r* pTl bet

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2