ONZE SPORTBLAZIJDE Zijn 5® ontsnapping trof "Roos, Met Verbeke Roger uit Geluveld won de sterkste renner te Vlamertinge de 6® Proef van ons Kriterium Ralesel Jonckheere Het Wekelijks Nieuws"Barco,, glansrijk winnaar van een prachtige GkusseMfloorsSesIe Kalender der Wielerwedstrijden HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 20 Mei 1950. BIz. 8. A A A BEKER AAN DE BEST GERANGSCHIKTE CLUB Algemene Rangschikking na de 66 Proef te Vlamertinge. ONZE FOTO'S KOERSEN VOOR ONDERBEGINNELIN GEN NIET B.W.B. RENNER A. VERMEERSCH DOET ERGE VAL TE HOOGLEDE ZONDAG 21 MEIj PROLOOG VAN WERELDKAMPIOEN SCHAP TE KOEKELARE GILLEBERT MICHEL UIT VLADSLO LAAT VAN ZICH HOREN ZONDAG 4 JUNI a.s. BORDEAUX-PARIJS 22 RENNERS AANGEDUID ScBiuS&e-Peters doen daverende dingen en winnen de ploegkoers in afwachting van de aankomst van Brussel-Moorslede n. OMNIUM Onafhankelijken. Liefhebbers. HET PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP VOOR ONAFHANKELIJKEN TE VLAMERTINGE Germain Derycke, uit Bellegem, Kampioen Van West-Viaanderen. Nieuwelingen. Het valt moeilijk uit te maken dit jaar of men te Vlamertinge kermis houdt met koersen erbij... of zo men koersen geeft met een kermis erbij. 'n Gemeentekermis behelst óver 't algemeen 'n 3-4-tal dagen en als men voor Vlamertinge het ker- misprogramma overloopt dan prij ken daarop in blokletters: Zaterdag LIEFHEBBERSKOERS, 6.000 frank; Maandag KAMPIOENSCHAP VAN WEST-VLAANDEREN VOOR ON- AFHANKELIJKEN, 10.000 fr. prij zen. O. - de koers der Onafhankelij- ken spreken we in meer beperkte zin; wat ons uitermate het meest interesseert is wel de 6e Proef van ons Liefhebberskriterium van West- Vlaanderen die er Zaterdag jl. on der een zomerse hemel betwist werd. Hoeveel renners er waren, wie de bijzonderste zijn en de meest inte ressante verrichtingen uit de koers: dat vindt uin het verslag van de koers dat hieronder volgt. Wat ge niet in 't verslag vindt, dat vertellen we u hier. Het begint in feite aan een kleine herbergtafel waar vóór ons de wakkere mannen van Het Vliegend Wielhun laat ste gereedschappen aan 't maken waren om de bende de baan op te sturen. Secretaris Debrycke, Afgevaardig de Ghesquiere en nog 'n 3-tal be kende figuren, drukten ons hun te vredenheid uit over de opkomst zo van renners als van kijkers. En we hebben ook geen een cafébaas ge zien die er niet gaarne bij was. 7'wee minuten vóór drie. Afgevaardigde Ghesquiere heeft het druk om die ingesmeerde ben de, ivaarvan de benen blinken in de zon, kalm te houden. Als ontstui- mige koersvaarden wachten ze op 't vertreksein en na een vals ver trek vliegt de bende de baan op. We noteren 15 u. 01'. Flink werk en precies op tijd! ho ren we mensen na ons zeggen. We zijn van 't zelfde -oordeel en zetten het op ons boekske. Daniël Sinaeve schijnt onder die warme zonnestralen moeilijk uit de voeten te kunnen... Sadi Deweerdt, Thuur Cleenewerck en Pascal schij nen er bepaald niets om te geven en duwen nog een draaike rapper. We moeten ervan profiteren, Torvt Thuur naar Sadi, gauw...» Halfioeg koers begeeft Sinnaeve. 'k Heb het gevreesd, verklaart Daniël ons. Zondag te Nieuwkerke al moeten hard bijten, te Hooglede kon ik deze week niet uit de voeten en vandaag gaat het evenmin, 'k Heb rust nodig...» Wu is 't zwaar als ge die leiders trui op de schouders hebt... ...en zeggen dat, naar 't schijnt, Sadi en Thuur ondereen al geiced hebben wie van hen beide hem het eerst op de schouders zal hebben. Sportieve rivaliteit: gezonde sport! Maar lastig om horen voor hem die begeven moet. üok Leon Six? 'n Sympathieke 25-jarige bonkige, blonde vent uit Kemmel. Ge ziet het dat hij er in de gezonde lucht leeft, 't Kraakt al dat hij in z'n handen neemt: zo 'n macht. Leon deed Zaterdag z'n laatste liefhebberskoers en... Maandag z'n eerste koers bij de grotere broers: de Onafhankelijken. We hopen voor hem van harte dat hij op wielergebied vanaf Maandag meer geluk krijge dan dat hij er tot... Zaterdag had. Six 1949 en Six 1950 dat is een zelfde mens, maar, als ge hem in koers ziet is hij nu, bij verleden jaar, 'n gans andere renner geworden. In 1949 vlotte het niet voor Leon en ging het dan toch af en toe goed, dan ivaren die jammerlijke band breuken en leeglopende tuben er al tijd bij om hem alle moed te ontne men. Maar Leon beet door... 1950. We zagen hem aan 't werk en hij leverde werk. t Is een herbo ren Six geworden die macht te veel heeft... maar nog altijd met zelfde onkans geplaagd zit. Leon sakkert op al die versnel lingsapparaten: De macht telt niet meer, zegt hij... Nu moet ge maar meer kun nen sprinten; 't is jammer. Ze zou den die derailleurs moeten verbie den dan zou er voor ons werk zijn. Six deed verbluffend goed te Vla mertinge steeds vanaf de eerste tot de laatste kim. in de eerste ge lederen... Jammer van die aankomst van 30 man waarin hij middenin zat. Afgevaardigde Ghesquiere smeet z'n armen open als hij ze zag afko men... Leon was spijtig erom... die smerige derailleurs zei hij. Anders hadde hij zeker dicht bij de hoofdvogel geëindigd! Dat moet er daar erg aan toegaan te Westrozebeke bij de «Jonckhee- re'swanneer ze over koersen be ginnen. Grote broer die jongere broer de les geeft en... jongere broer die voor z'n eerste koers zo flink pres teerde. Jonge Jonckheere lag los voorop aan 't wiel van Six. Grote broer zag dat en op z'n wezen kwam een glim lach van welbehagen en tevreden heid: kon 't anders. Jonge broer hield de faam in ere. Maar jonge Jonckheere haperde in 't wiel van Six, en 't wiel sloeg scheef en hij moest afstappen. Oudere broer sprong bij, stak een handje toe en was nog tevreden als z'n leerling het peleton bijhalen kon. Wat er met jonge Jonckheere ver der aebeurde kunnen we niet ver moeden, in alle geval we kunnen 't moeilijk geloven dat hij zonder de ene of andere tegenslag zo ver zou eindigen en dat al op enkele kim. afstand. Hij reedt daarom veel te goed. Jammer is het, doodjammer. Uit Poperinge stonden daar zeker wel 'n honderd supporters van Willy Jacob die ne keer gaan neuzen wa ren hoe het hun poulain voor de eerste maal bij de Liefhebbers doen zou. Als we in de tweede ronde hen voorbij kwamen en zegden dat Willy te Reningelst plat gevallen was... dan was het als een kaakslag dat ze in volle gelaat kregen. Jammer, heel zeker. Ook wij had den graag eens Willy een volle koers zien uitdoen om ne keer een gedacht te vormen. Maar dat komt, Willy, moed hou den. Of ge ze kent in koers? Rode trui met witte band en helm: Sadi Deweerdt en Thuur Cleene werck. Twee vrienden, ja, bijna twee broers... twee jongens dis mekaar helpen en samen h'm koers regelen in de beste verstandhouding. Twee goeie jongens, dis getuigen van een flinke opvoeding; rechtzin nige kerels... twee goeie renners die samen opgroeien zullen en van wie we nog veel verwachten mogen... en krijgen zullen. Of moeten wet het vertellen, Sadi, wat er aan de prijsuitdeling ge beurde Voorzitter Logie van 't Vliegend Wielmaakt het niet al te best se dert enkelen tijd. Maar koers zijn en in bed moeten blijven... 't is om hem nog zieker te maken. De reme die werd gevonden, in auto werd hij afgehaald en van in de kussens kon hij zijn poulain's volgen. Hij was er duivels tevreden om en die geste was meteen een spre kend bewijs van de sympathie die de bestuursleden van de Club hun Voorzitter toedragen. Simpele uiting nochtans van grote betekenis. A Lijk op alle interessante koersen was ook de reportage-wagen van Ra dio Barco op 't appel te Vlamertin ge. Jammer dat hij aan geen ben zine kon geraken om de koers te volgen, hij stond geblokkeerd nevens de aankomstlijn. Frans, de speaker, voelde zich niet op zijn gemak. Hij is het meer ge woon bij de Beroepsrenners en kon uit al die Liefhebbers niet wijs ge raken. Maar ook daarvoor werd een oplossing gevonden. Dit om hierop te komen. 't Schijnt dat de Barco-wagen daar te Vlamertinge gewacht heeft tot in 't vallen van den avond om dan tussen donkeren en klaren te gaan kijken naar 't Hoekje, naar de plaats waar op 1 April die Vliegen de Schotelis gevallen. Kwatongen hebben ons dat be weerd, zou 't waar zijn? A Oh! die drinkbussen. Zaterdag stak de zonne te Vla mertinge schier voor de eerste maal een beetje harder dan gewoonte en de... drinkbussen kwamen boven. De plaag der drinkbussen her begint. Toch was er halverwege koers een ruime plaats voorzien voor de bevoorrading. Maar neen... 't was niet genoeg! In de laatste ronde over het ganse parcours bijna deden we geen 500 meter of daar stonden ze met drink bussen langs de baan. Verkeerd, glad verkeerd! Hoe wil men zo renners kweken! Te Roeselare werden er 3 beroeps renners uit de aankomstuitslag ge schrapt; reden: overdadige bevoor rading. Het reglement verbiedt het, maar 't is nog zoveel daarom niet dat we 't afkeuren. De renners der streek hebben mannen in overvloed die hen hel pen; een jongen die van heel verre alleen afkomt heeft niemand. Rechtveerdigheidshalve heeft ook die jongen geen recht op een slokje verfrissing wanneer de tong hem in de mond brand. Wie zal het hem geven. We zagen zo een jongen van bij de 60 kim. ver die aan een renner der streek uit de tweede hand een slokje vroeg. 't Antwoord deed ons hartzeer. Hij gooide de pul in den dijk en de jon gen van verre, we noemen geen namen, kon stikken. In alle geval weinig sportief voor sportbeoefenaars! We verwijten niets aan de afge vaardigde die voor die ganse karwei stond en wel deed hij kon niet de laatste ronde niet te volgen. Ook de renners weten dat en plegen dan misbruik. Waarom geen tweede af gevaardigde die dergelijke praktijken onherroepelijk op het strafboekje zet en de renners om die ziekte af te leren kordaat uitsluit? Uw geduld langer op de proef stel len doen we niet, betikkeld als ge wellicht allen zijt om het verloop van de koers te kennen. Er is maar een zaak jammer... dat we nog 'n jaar moeten wachten eer we nog eens naar Vlamertinge gaan met ons LiefhebbersJcriterium. Intussen wensen we de hartelijke Vliegende Wiel »-mannen veel suk- ses met hun bloeiende club en... tot t'jarent! Het Vliegend Wiel had bij de menigvuldige prijzen een be ker uitgeloofd aan de Club die met 3 hunner renners de beste rangschikking bekomen zouden. Vlamertinge met zijn Vlie gend Wielviel deze eer te beurt met 2. Cleenewerck A., Vlamertinge; 6. Deweerdt S„ Poperinge. 9. Six Leon, Kemmel. Een beker bij in de reeds lange rij der zoveel andere! 1. Siimueve 1)., Handzame 48 p. 2. Deweerdt S., I'operlnge 41) p. 3. Cleenewerck A., Vlamert. 3(i p. 4. Pascal J., Bekegem S3 p. 5. Vermcersch G., Handzame 32 p. 6. Lnbaere W., Handzame 31 p. 7. Helliaere M., Moorslede 2» p. Verbeke R., Geluveld .25 p. 9. Vamlevoorde A., Kemmel 24 p. 10. Luchle Oudekapelle 21 p. 11. Deceuninck R., Oostnleuwk. 20 p. 12. Hesmet G., Roeselare 15 p. Prooi U„ Bekegem 15 p. Vandamine G., Woumcn 15 p. 15. Ucknoek G., Torhout 14 p. Devoghel G., Zonnebeko 14 p. Houvenaeghel M., Adinkerke 14 p. Tacekc K., Bekegem 14 p. 19. Colpaert N., lluddervoorde 13 p. Caltoor E., Helst 13 p. 21. Baelslé R., Lovcmlegcm 11 p. Monehy J., Roeselare 11 p. Vande Castcele O., Oostende 11 p. Vervaecke Fr., Waregem 11 p. 25. Gillebert M., Vladslo 10 p. Six L., Kemmel 10 p. Verplaetse R., Mnldcgem 10 p. Vnylsteke R., Werken 10 p. 29. Meerseman R., Vlamertinge 9 p. 30. Buseyne G., Leisele 8 p. Lapauw M., Rollegem 8 p. Monteyno R., Rekegem 8 p. 33. Barbe F., Rollegem 7 p. Eccloo R.. Vcldogem 7 p. Defever W., Rekkem 7 p. Demeyere G., Ooslkamp 7 p. Dessevn W., Moorscle 7 p. Dcvolilere H, Kachtem 7 p. Duiromonl IJ., Korlrijk 7 p. Fcys L., Wingene 7 p. Rohry .1., Wevelgem 7 p. Vanassche Od., Rekkem 7 p. Vanassehe 1*., Rekkem 7 p. Vancolllle 1., Staden 7 p. Verbeke M., Meulcbekc 7 p. Vercaemer G., Desselgem 7 p. Vermaut A., Varsenare 7 p. Willems R., Ooslendc 7 p. 49. Uesseyn W., Moorsele .fi p. 50. Debruync E.. Koekelare 4 p. Ovenbcrghe G., Vlamertinge 4 p. Terryn 51., Sladen 4 p. 53. Casleleyn .1., Rumbeke 3 p. Martin M., Roeselare 3 p. OUivier G., Veurne 3 p. 56. Geryl M., Westende 2 p. Maertens VI., Handzame 2 p. Oplinus V., Geluwe 2 p. Vermecrscli A., Pervljze 2 p. 60, Bostyn R., Moorslede 1 p. Routlegler VI., Sladen .1 p. lleeeuninek VI., st Jan 1 p. Decock R., Aartrijke 1 p. Demeulenaere A., Roeselare 1 p. Pattyn VI., St Jan 1 p. Knoekaert E., I'assendale 1 p. Jonckheere E., Westrozebeke 1 p. Schaceht C., Roeselare 1 p. Stragier M., Wevelgem 1 p. Vaiulevijvere G., leper 1 p. Vandevijvere C., leper 1 p. 72. Willaert M., Oostnleuwk. 1 p. DE KOERS De koers werd verreden over één kleine en drie grote ronden in acht vorm. 83 Felle kleppers kwamen het controleblad tekenen, wat ongetwij feld voor de mannen van 'het Vlie gend Wiel» een heel succes betekende. De zon was van de partij en er was bij de uitzet reeds ruime belang stelling. Onder de bonte deelnemers bemerken we enkele nieuwe gezich ten, nieuwelingen die zopas de stap naar de liefhebbersklasse hebben ge waagd. We vernoemen, de Poperinge- naar Willy Jacob, die er goede moed op had, Jonckheere Emmanuel, Cat- toor en andere. Zeggen we maar aanstonds dat deze jongens hier te Vlamertinge een prachtige koers hebben gereden en hoegenaamd bij hun oudere collega's niet onder la gen. Zou dit geen bewijs zijn dat de Nieuwelingenklasse heden ten dage zeer sterk is? Het strekt afgevaardigde Ghes quiere ter ere dat we stipt te drie uur vertrokken. De veelkleurige trui en en de glimmende wielen bieden ons een schoon zioht, maar de ren ners genieten er niet van, want er wordt onmiddellijk goed doorgegeven. Te Elverdinge stapt Dehlauwe af om zijn wiel vast te zetten, terwijl Willem Roger zijn ketting voelt af lopen. Scharlaeken krijgt een ijzer- draad in het wiel doch kan aan het einde van de lange sliert renners weer aanpikken. Vooraan wordt reeds geschermutseld, doch tot ontsnappin gen komt men niet. De eerste kleine ronde wordt afgelegd aan een ge middelde snelheid van 43 45 km. per uur. EEN EERSTE ONTSNAPPING Zo vatten we de eerste grote ronde aan en nu krijgen we een eerste ontsnapping met Houthoofd, Ver caemer, Vanassche Paul, Vandecas- teele, Verbeke, Carlier, Delommelle, Jonckheere Emmanuel, Oplinus en Feys. Buseyne en Debruyne, die medegesprongen waren, werden terug ingelopen door de groep die te Vla mertinge reeds 40 sec. achterstand telde. Jacob, Deweerdt, Cleenewerck, Demeulenaere en Buseyne vinden het zo al welletjes en muizen er van door. Ze worden echter vervoegd door een zestal renners onder leiding van Monehy en Cattoor. We zien dan een schone sprong van Lapauw en Devoghel die beiden ook bijkomen. De kopmannen boeten bij deze jacht van hun voorsprong in en te Renin gelst, waar W. Jacob moet afstappen wegens lekke band, hebben ze enkel nog maar 18 sec. boni. Scharlaeken, Maur. Deceuninck, Depoorter, Caste- leyn hebben reeds heel wat achter stand, terwijl Geldhof opgeeft, Jacob legt zelf een andere tube en achter volgt moedig, doch vooraan wordt te heftig gejaagd. Willy Dessein Al de foto's waarvan achter aan aan de tekst de letters W.N. staan, zijn eigendom van ons blad. Ze kunnen verkregen wor den mits storting van 20 frank per exemplaar op Posfchecb- rekening 476360 van Het We kelijks Nieuws Gasthuisstraat, 19, Poperinge. De aanvragers worden vrien delijk verzocht op de strook var hun stortingsbewijs te vermel den welke foto's gewenst worden. Wie wil, kan, mits komptante betaling, ook deze foto's op ons bureel bestellen. Het formaat der foto's is ..teeds 13 op 18 cm. Dat klein, hard, dul ventje dat Roger Verbeke noemt uit Geluveld, hebben we al dikwijls in koers gezien. Behalve een altijd schud dende kop en een paar brede schou ders, zoudt ge er op het eerste uitzien geen speciale kwaliteiten aan toeëigenen. Hij zit laag In 't zadel en ook de pilaren die on genadig op de pedalen beuken, schijnen niet overbelast aan opge bolde spieren... Maar zelden zagen we Roger met zoveel verbetenheid en kwis tigheid aan 't werk als tijdens onze 6' Proef te Vlamertinge. Stel je voor, wat moet die kerel in een uitzonderlijke dag gezeten hebben! X. De eerste ontsnapping ge beurde even bij 't binnenrijden van Vlamertinge bij het ingaan der 2° ronde. Roger wipte 'n paar pre mies zijn a'tijd welkom en keek om, om te zien wie hem zou komen vervoegen. Maar de bende nam het niet ernstig op en Roger liet zien voor Elverdinge nog wijselijk in lopen. 2. De tweede volgde we wa ren al halfweg in de 3° en laatste ronde en 't begon dus ernstig te worden 'n tweetal Km. buiten Vlamertinge. We zaten achter 't peloton dat in waaiervorm over de betonbaan optrok en zagoi plots een gele trui demareren. Toen we voor 't peloton geraakten had hij al 'n 200-tal nieter op zijn aktiei en 't was Verbeke. We wakkerden hem aan maar de Clytte voorbij muisden Pascal en Deweerdt uit de grote bende op Verbeke en trokken zo de bende bij. Roger schudde ne keer de kop: afgelopen, zei hij. We naderden dus rap de eind meet. 3. Nog voor Dikkebus zijn 3" ontsnapping. Cattoor waagde 'n sp rong, Thuur Cleencwerk sprong mee en Verbeke was er ook bij. Ze namen tot 200 meter maar Pascal en Proot winten en trokken weer de gaase bende erop. (Pascal leverde het moet tus sen haakjes gezegd flink werk en 't was onder zijn impuls dat het peloton altijd bijgetrokken werd). 4. We noteren 2 Km. buiten Dikkebus. Daar zijn ze weer met 3 weg: Verbeke, Devoldere en Du- fromont. Maar tegen dat we in leper waren, hadden Six, Deweerdt en Pascal weer de bende bijgetrok ken. 5. We liggen op 500 meter van de meet. Geen enkele renner wil kop doen. ze beloeren mekaar als sluwe katten. Verbeke ligt In 2*- 3' positie en blijft goed van voor zitten. Nog 200 meter Plots schiet hij naar links op de baan en eer de anderen het in de mothebben en 'n ogenblik aar zelen, heeft hij 50 meter. Thuur Cleenewerck ziet het gebeuren, wipt eveneens, maar de vogel was gaan vliegen. Verbeke zet er alles, maar dan ook alles op. Ge kent de rest. Verbeke 1« met 30 meter na hem Cleenewerck e:i dan op 20 meter de bende waarin Cattoor allen vloert. De aanhouder wint, Roger, en uw 5° ontsnapping trof Roos We feliciteren er U hartelijk om. Roger Verbeke uit Geluveld, na zijn prachtige overivinning, gekiekt midden supporters en vrienden die er als de kippen bij luaren om hem met z'n mooi behaalde zege te feliciteren. We bemerken op de foto 'n paar bestuursleden van «Het Vliegende Wiel», o. a. 8e van links, Secretaris Debrycke, die zich op de ach tergrond houdt en 4e van links, achter het meisje dat de overwinnaar de bloemen gaf, onze plaatselijke correspondent Jan Barroo. lost uit de groep evenals Huyvaert en Sinnaeve welke de indruk geeft zeer sledht te marcheren. Tegen leper, worden de leiders ingelopen en als een weinig verder, onder druk van Cattoor en Pascal, ook de rest der groep bijkomt, zo. is alles te herdoen. TWEEDE GROTE RONDE Bij het inkomen van Vlamertinge wipt Verbeke weg en neemt 200 m. alsmede enkele vette premiën. De groep, waaruit Devoghel wegens bandbreuk wegviel, telt nog 50 man. Na die felle eerste ronde wordt er wat verpoosd. Een regen van ba- nanepellen duidt aan dat de inner lijke mens wordt versterkt voor de verdere strijd begint. Deze laat niet lang op zich wachten want plots gaan Taecke en Vervaecke, Verbeke vooraan gezelschap houden. Met een schone wip komt nu ook Jonckheere bij en dit viertal legt er onmiddellijk goed de pees op. Ze nemen 200 meter en dan komt Cattoor op zijn eentje bijgesprongen. Gevaert en Dumoulin verdwijnen uit koers wegens band breuk. We bemerken langs de baan broeder Jonckheere, beroepsrenner, welke een glimlach op het gelaat heeft wegens de schone prestatie van zijn jongere broer. Vervaecke en Cattoor vallen nu vooraan weg en verzeilen in de groep die te Re ningelst 50 sec. achterstand telt. We verloren inmiddels Vandevijvere Ge rard te Vlamertinge, die gelost, de pijp aan Maarten gaf. Te Dikkebusch moet Gillebert afstappen om aan zijn fiets te werken. Six uit Kemmel en Cattoor tonen zich nu langs hun beste zijde en liggen voortdurend op kop te trekken. Er komt een kleine jacht en Carlier, Demeulenaere, Ge ryl, Huvelier, Oplinus en Vanleden lossen. Overberghe wordt met een lekke band bedeeld. Te leper heb ben de drie leiders nog enkel 20 sec. voorsprong en een weinig later bij een heftige reactie der groep, komt alles terug samen. DERDE RONDE Alles is dus te herdoen. Afgevaar digde Ghesquiere slaat de armen in de lucht als hij ziet dat bij 't in gaan der laatste ronde nog 30 man in groep liggen. Een uitlopingspoging van Pascal, Deweerdt, Cleenewerck en Houvenaeghel heeft geen succes, want eerst Proot en Vandeasteele en daarna de rest der groep komen in stukken en brokken bij. Te Po peringe gaat Six, die een schone koers doet, plots aan de haal op zijn eentje, hij meent het 'ernstig en neemt met de slag *n 200 meter. Van diverse, zijden komen aankondigingen' binnen van koersen voor Onderbeginnelin gen niet B.W.B. Men vraagt ons ook onze medewerking: affiches, spandoek, enz. We doen niet mee! 1. omdat we, lijk alle andere bladen trouwens, de verbintenis aangegaan hebben met de B.W.B. er niet aan mee te hel pen. 2. omdat die renners in geen groepering zitten die ook hun rechten verdedigt. 'n Voorbeeld: Op een wijk »ner gemeente werd voor kort een koers voor zulke onderbeginnelingen ge houden. 80 renners: 24 doortochten van 2,5 Km. Na 17 ronden waren al de helft gedubbeld en reden voort. De aankomst was een on gehoorde warboel en de prijzen werden uitgedeeld zowel aan ge- dubbelden als aan anderen. Maar het ergste: De inrichter gaf 1.000 fr. prijzen die hij bij cafébazen rondgehaald had. Er werden daarvan 800 uitbetaald en het geld der rugnummers (papieren waren het) werd aan de renners niet terugbetaald. 80 x 10 fr. betekende voor hem nog 800 fr. en met die 200 fr. overschot had hij dus 80 renners 60 Km. laten rijden om zelf 1.000 frank te winnen. Heel zeker, 't is een uitzonde ring, en 't gebeurt om zo te zeg gen niet maar op die inrichter had niemand geen vat. Daarom doen we slechts aan welbepaalde en gereglementeer de koersen mee. Voor niet B.W.B.-koersen is alle verzoek tot publicatie en medewerking volstrekt nutteloos. Men neme het ons niet kwa lijk, maar anders kan men de sport in 't algemeen niet dienen. Jonckheere wipt hem achterna en j lukt. In het peleton blijft alles kalm en 't belooft voor de weglopers. Taecke valt hier plat en de twee kopmannen haperen aan elkaar zo dat Jonckheere moet afstappen. Na een. schone jacht weet hij terug bij de groep aansluiting te krijgen. Voorbij Vlamertinge moet ook Six inbinden. Er wordt nu in de groep gewaakt, doch op weg naar Renin gelst, bij de Ouderdom, gaat Ver beke onweerstaanbaar weg en neemt 250 meter. Onder druk van Pascal en Deweerdt komt de groep opnieuw bij. Een nieuwe poging van Cattoor, Cleenewerck en Verbeke, weeral hij, kent evenmin succes, evenmin ais een poging van Devolder, Dufromont en... Verbeke. Te leper ligt nog alles samen en de sprinters houden zich reeds gereed. Doch daar springt Verbeke opnieuw weg en ditmaal is het de goede keer, hij neemt 50 meter die hij behoudt tot op de meet. Achter hem wipt ook Thuur Cleenewerck die tot op de meet en kele meter voorsprong weet te be houden op een heftig spurtende groep v.-.arin enkel zes renners konden worden geklasseerd, en waarvan Cat toor de spurt won op Vandevoorde. DE UITSLAG 1. Verbeke R., Geluveld, de 115 km. in 3 u. 15 min. 2. Cleenewerck A., Vlamertinge, W.N. 15 p. 14 op 30 meter 3. Cattoor E., Heist, op 20 meter 4. Vandevoorde A., Kemmel, op 1 lengte 5. Vandecasteele O., Oostende 6. Deweerdt S., Poperinge, 7. Houvenaeghel M.. Adinkerke, 9 8. Monehy J. Roeselare, 8 9. ex.-aequo (alphabetische volgorde) 13 12 11 10 Barbe F., Rollegem, Defever W., Rekkem, Delbaere M„ Moorslede, Demeyere G., Oostkamp, Devolder R., Kachtem, Dufromont D., Kortrijk, Eecioo R., Veldegem, Feys L., Wingene, Lapauw M., Rollegem, Monteyne R., Bekegem, Pascal J., Bekegem, Proot M., Bekegem Six L., Kemmel, Vanassche Ad., Rekkem, Vanassche P., Rekkem, Verbeke M., Meulebeke, Vercaemer G., Desselgem, Vermout A., Varsenare, Willems R., Oostende 28. Deceuninck R., Oostnieuwkerke 1 29. Pattyn TH., St Jan, 1 30. Jonckheere, Westrozebeke, 1 Alle in ex-aequo geplaatste renners die dus allen samen in groep aan kwamen krijgen dus allen evenveel punten als zou de eerste krijgen, na de klassering der voorgaande renners. Met sleutelbeenbreuk opgenomen Gedurende de wielerwedstrijd voor Liefhebbers te Hooglede, op Donder dag 11 Mei, stond langs de Roeselare- straat, ter hoogte van de wijk De 3 Linden een stilstaande moto gepar keerd. De renner André Vermeersch uit Pervijze, die deze moto niet bemerkt had is er met volle geweld tegen ge reden en kwam hierdoor te vallen. Hij werd aanstonds naar de kliniek van Maria's rustoord te Roeselare overgebracht, alwaar het geneeskun dig onderzoek uitwees dat de renner een sleutelbeenbreuk opgelopen had. We wensen André, welke ook reeds aan enkele proeven van het Liefheb berskriterium van West-Vlaanderen deelnam, een spoedig en algeheel herstel. We krijgen Zondag doorheen West- Vlaanderen opnieuw een mooie baan- koers. Het Proloog van het Wereld kampioenschap te Koekelare. Als grote favoriet hebben we stel lig de lokale renner André Declercq, doch ook opgepast voor Decock, Pie- ters, Thoma, Decin, Jonckheere, Mal- brancke en Desimpelaere en de Roe- selaarse cracks Blomme, Ollivier en Janssens. Ziehier de wegwij-er en vermoede lijk uur. KOEKELARE 0 12.00 Ichtegem Wijnendale TORHOUT 12 12.17 Lichtervelde (Ki jde) Gits ROESELARE 25 12.34 Beitem MOORSLEDE 37 13.00 Beselare Geluveld XEPER 57 13.35 Dikkebus De Klijtte Rode Berg Zwarte Berg De Klijtte 68 13.55 Kemmel Nieuwkerke Mesen Wijtschate IEPER 95,5 14.40 Geluveld Rpca] opp MOORSLEDE 115,5 15.10 Westrozebeke Hooglede (Sleihage) Staden Z arren DIKSMUIDE 143 15.53 Pervijze Ramskapelle Sint-Joris NIEUWPOORT 159 16.20 Westende Middelkerke OOSTENDE 175 16.46 Gistel Moere KOEKELARE 195 17.18 Belhutte Reiger Ichtegem Koekelare 205 17.35 Ichtegem KOEKELARE (Belhutte Aankomst) 215 17.52 Wedstrijd voor Nieuwelingen In afwachting langs de Belhutte- kalsijde: Grote Prijs André Declerck voor Nieuwelingen B.W.B., 65 km. met 2.500 fr. prijzen en 1.000 fr. pre miën. Ieder ronde 100 fr. aan de meet. Inschrijving: bij André Declerck: van 13.30 tot 14.30 u. Uitzet: Belhutte-kalsijde te 15 uur zeer stipt Het is hoop en al 'n viertal weken geleden dat we die jon~e be'ofte uit Vladslo eens onder het vergrootglas namen en we besloten dit artikel met de vermelding: daar steekt macht en kruim in, dat bewijst Michel wel bin nenkort. En daar hebben we het: Te Eernegem was hij allen de baas dat blijkt duidelijk uit het relaas dat we hieronder laten volgen. Sportafgevaardigde H. Vermote en met hem ook De Zwaluw W. C. uit Eernegem had Maandag vast en zeker niet te klagen met 63 jongeren aan de kalklijn. Daarbij hebben de talrijke premiën er voor gezorgd dat 12 ronden lang sensatie en spanning heerste op en rondom de omloop. Aanvankelijk toonden Proot. Vande Casteele en Gillebert zich hierbij de bedriijvigsten. Een paar km. ruwe kasseien en halfweg waren nog slechts 36 renners in koers en niet tegenstaande Gunst, Colpaert en Ja cobs ook op hun beurt losbraken, vormde zich 3 ronden voor het einde toch nog een hoofdgroep van 21 man. Alsdan rukte Gillebert zich op het voorplan en in één wilskrachtig door bijten bedroeg zijn voorsprorg 200 meter. Deze zou hij 30 km. lang met buitengewone hardnekkigheid verde digen zodat de tandem Gunst-Vande Casteele slechts tot op 150 meter ge raakte. De uitslag: 1. Gillebert Mlichel. (Vladslo), de 115 km. in 3 u. 3 min.; 2. Vande Casteele Odiel, op 100 me ter; 3. Pascal op 300 meter; 4. Verca- mer G.; 5. Gunst Louis; 6. gelijk: De- cuypere Roger en Feys Luc.; 8. Proot Urb.; 9. Delaere P.; 10. Monehy; 11. Deweerdt S.; 12. Taeke K.; 13. Clee newerck Arth.; 14. Debal Rob.; 15. Vermaut A.; 16. Couvreur Fern.; 17 Luchy Mich; 18. Willems Rog.; 19 Colpaert N.; 20. Deblaere Ad. De inrichters van Bordeaux-Parijs, die de 4 Juni a.s. gelopen wordt, zijn ter selectie overgegaan en hebben van de 34 kandidaten volgende 22 renners weerhouden: De Belgen: Ward Van Ende, Albeit Dubuisson, Emiel Masson; Stan Ockers, Declerck, Omer Braeckeveldt, Marcel Hendrickx en René Walschot. De Fransen: Moujica, Diot, Lape- bie, Danguillaume, Idéé, Luc. Lauck, Gaudin, Butteux, Piot, Tassin, Le Strat, Labeylie en Tacca, en de Ne derlander Wim van Est. Derhalve 8 Belgen, 13 Fransen en 1 Nederlander. Het zal wel verwon dering baren dat Jef Somers, de spe cialist van het derby, die daarenbo ven momenteel in een schitterende conditie verkeert, alsnog niet werd aangeduid. Raf. Jonckheere, gekiekt in de bloemen, na zijn puike zege In de klas sieker Brussel-Moorslede. We bemerken eveneens op de foto Hr Burge meester uit Moorslede en links Van der Moeren van Sigaretten Belga, De 10° Grote Prijs Vanhauwaert- Messelis, met de medewerking van Het Wekelijks Nieuws - Bt'.lga - Barco kende een overdonderd suc ces. Alle Belgische dagbladen schrij ven in grote blokletters dat het de mooiste en meest boeiende koers van het ganse jaar was. Te Brussel zelf werden 71 renners de baan opge stuurd en onmiddellijk zat er vaart in. want vele grote vedetten waren ter start, alsook alle jonge renners met het oog op de nakende grote ronden. Hier dan het beeld van deze mooie klassieke wegrit. Km. 5 - Bogaerts, Buysse, Vande- kerekhove en Lerno ontsnappen. Laatstgenoemde lijdt bandbreuk. Stand op de Kwaremont 1. Bogaerts; 2. Vandekerckhove; 3. Buysse Marcel; 4. Van Brabant; 5. Gyselinck. De drie kopmannen verhogen hun voorsprong tot circa 3 minuten. Mau- rits Blomme, Achiel Buysse en Tho ma hebben om de beurt defect. Voor bij Menen, onder de druk van De cock, Jonckheere en Desimpelaere worden de leiders vervoegd. En nu naai1 de West-Vlaamse ber gen. Rode Berg 1. Gyselinck; 2. Decock; 3. Ver meersch; 4. DeRyck; 5. Desimpelaere. Zwarte Berg 1. Decock; 2. Gyselinck; 3. Van- dyeke; 4. De Ryek; 5. Vermeersch. Nu hadden de renners weer wind op kop en 't was zwaar labeur. Ten slotte ontsnapten Decock, Vandycke,, Gyselinck, De Ryck en Vermeersch. Decraene; 35. Naessens. W.N. Deze vijf legden er duchtig de pees op en nemen tot 1 minuut boni. Doch in 't peloton rukten zich Jonckheere, Matthys en Mertens los, en zetten een geweldige achtervolging in'. Na 20 km. hardnekkig jagen vervoegen deze drie de vijf kopmannen, waar vooral Vermeersch de grote uitblin ker der koers en Decock beulenwerk verrichtten. Ten slotte bleven deze acht run bij elkaar en stormden naar hel Sta dion St Acharius, dat bomvol was gelopen. Het is Jonckheere die eerst op d# piste komt, gevolgd door Decock, Matthys en Mertens. Plots gaat Mat thys over Decock en schijnt ook Jonckheere te willen voorbijsteken, doch Raf. nijpt er alles uit en wint op onbetwistbare wijze deze schone en grote wegrit Brussel-Moorslede. Wijzen we nog op de perfecte or ganisatie en de puike ordedienst door de Rijkswachters. De uitslag: 1. Jonckheere Raf., de 190 km. in 5 u. 26 min. 2. Matthys Lueien, op 2 1. 3. Decock Roger; 4. Mertens René: 5. Vandycke; 6. Gyselinck; 7. De Ryck; 8. Vermeersch: 9. Wambeke; 10. Van dekerckhove; 11. Depoortere; 12. Bo gaerts; 13. Desimpelaere; 14 De- schacht; 15. Bayens; 16. Blomme; 17. Decin; 18. Ardijns; 19. Faignaert: 20. A. Rijckaert; 21. Defrez; 22. Engels; 23. Pelsers; 24. Minnaert: 25. Van steen; 26. Buysse; 27. Brusselmans; 28. Terryn; 29. Rondelez, Heirnaert, Thoma. Depraetere, Van Stayen en In afwachting van Brussel-Moor slede greep een groot Internationaal Wielerfesbijn plaats. Net als alle ja ren was er massa volk, ruim 6.000 toeschouwers, en was er weer sport te zien uit het bovenste schof. Bijzonder witte Vander Meerschaut deed de toeschouwers rechtveren in de eerste nummers van Holland-Bel- gië. Ook de achtervolging Depredom- me - Van Est was iets voor de fijn proevers. In de ploegkoers waar een grote premie van 4.000 fr. te verdie nen was, stond geen maat op Schul- te-Peters, en de rijdende gek reed waarlijk als een leeuw en was stellig de sterkste man in piste. Nou, zegde Schulte, te Moorslede zou ik Coppi nog eens willen aanpakkenEen nummer dus voor 1951, dat beslist de ganse westhoek te been zou brengen. Hier dan de uitslagen: I. LANDENKAMP BELGIE-HOLLAND Snelheid 1° Reeks: 1. Pauwels Raymond; 2. Van Vliet, op 30 cm. 2° Reeks: 1. Van Vliet; 2. Pauwels op 5 meter Puntenkocrs (8 ronden, 4 class.) l.Sterckx - Vander Meerschaut, 28 punten; 2. Schulte - Peters 16 punten. Af valling l.Vander Meerschaut; 2. Van Vliet (opgave); 3. Schulte; 4. Sterckx; 5. Peters; 6. Van Est; 7. Depredomme; 8. Pauwels. Rangschikking: 1. Holland 16 p.; 2. België 20 p. Rangschikking omnium: 1. Holland 5 p.; 2. België 6 p. Strom - Arnold tegen Faanhof - Dekuysscher Puntenkoers (8 ronden) 1. Strom - Arnold 29 p.; J. Faan hof - Dekuysscher 15 p. Afvalling 1. Strom; 2. Arnold; 3. Faanhof; 4. Dekuysscher. Achtervolging (6 ronden) Faanhof - Dekuysscher wtnaan mat 90 meter op Strom - Arnold. Rangschikking 1. Storm - Arnold 4 p.; 2. Faanhof - Dekuysscher 5 p. Achtervolging over B ronden Wim Van Est wint met 10 meter op Prosper Depredomme. IIL OMNIUM Minne tegen Sieuw Snelheid 1. Minne Maurits; 2. Sieuw Gabriel op 10 cm. Puntciikoers (6 ronden. 3 claus.) 1. Sieuw; 2. Minne. Rangschikking Beide renners gelijk met 3 p, IV. GROTE PRIJS VAN EUROPA Koppelrit 50 km. - 100 ronden 1. Schulte Peters, in 1 u. 14 min. 2. Sterckx Depredomme, op 200 m, Op 1 ronde: 3. Strom Arnold 4. Van Vliet Sieuw 5. Dekuysscher Vander Meerschaut Op 2 ronden: 6. Faanhof Van Est 7. Minne Pauweis. ZONDAG 28 MEI 1950 HEULE: 135 km., 9.000 fr. prijzen. Ins.: café Sint-AntoniusMelle- straat, Heule. Rugn.: zelfde adres, van 13,30 u. tot 14,30 u. Vertrek: 15 u. MAANDAG 22 MEI 1950 SINT-BAAFS-VIJVE: 110 km., 5.000 fr. prijzen. Ins.: Julien Buyse, Germain De Rycke omgord met de Kampioenentrui voor West-Vlaan- deren der Onafhankelijken, zien we hier gekiekt na zijn prachtige zege. Tussen hem en Burgemeester Bout on, zien we Hr P. Van Vijve, Pro vinciale Voorzitter der B.W.B. die er ook aan gehouden had de jonge crack om zijn zege en titel te feliciteren. W.N. café Hof van VlaanderenSint- Baafs-Vijve. Rugn.: zelfde adres, van 14 tot 14,45 u. Vertrek: 15 u. ZONNEBEKE: 120 km., 5.000 fr. prijzen. Ins.: Léon Deleu, Sation, Zonnebeke. Rugn.: zelfde adres, van 14 tot 15,30 u. Vertrek: 15,30 u. ZONDAG 21 MEI 1950 GISTEL: 70 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: V. Geldhof, Stuiver, Gistel. Rugn.: zelfde adres, van 14 tot 15 u. Vertrek: 15 u. KOEKELARE: 70 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: André Declerck, café Dwars door ParijsZuidstraat, Koekeiare. Rugn.: zelfde adres, van 13,30 tot 14,30 u. Vertrek: 15 u. KRUISEKE - WERVIK75 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: W. Vanhale- wijn. Kruiseke-Wervik. Rugn.: zelfde adres, van 13 tot 15 u. Vertrek: 15 u. VLAMERTINGE: 70 km., 3.000 fr. prijzen. Ins.: Roger Meersseman, Grote Branderstr:.3t, 13. Vlamertinge. Rugn.: zelfde adres, van 14 tot 15 u. Vertrek: 15,30 u. WESTENDE: 70 km., 3.0CJ fr. prijzen. Ins.: Ch. Ramon, café «In 't Belgiënhof Dorpplaats. Westende. Rugn zelfde adres, van 14 tot 15 U. Vertrek: 15 u. WULVERINGEM: 75 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: Wed. Anseel Emiel, Dorp, Wulveringem (Veurne). Rugn.: zelfde adres, van 14,30 tot 15 u. Ver trek: 15 u. MAANDAG 22 MEI 1950 WEVELGEM: 75 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: «Café Moderne», Sta tieplaats, Wevelgem. Rugn.: zelfde adres, van 15 tot 16,30 u. Vertrek: 16,30 u. ZANDVOORDE: 70 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: Gustave Deserand, Statiestraat, 202, Zandvoorde. Rugn.: Van Pechtebeke, Statiestraat, 198, Zandvoorde, van 14,30 tot 15,30 u. Vertrek: 16 u. DONDERDAG 25 MEI 1950 WEVELGEM: 72 km., 2.500 fr. prijzen. Ins.: café «De Zwaan», Grote Markt, Wevelgem. Rugn.: zelf de adres, van 15 tot 18 u. Vertrok; 16,30 U

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 8