Het Wekelijks Nieuws - Beiga - Barco De Bond der Kroostrijke Gezinnen te Poperinge vierde feest 36 Hoeders van minstens 10 kin deren gehuldigd en verereinerkt INTERNATIONAL HARVESTER FINANCIËLE kroniek De 2* helft van het Kriterium te Geluwe ingezet Zondag 25 Juni te Roeselare Dinsdag 27 Juni te Nieuwpoort Het Provinciaal Muziek- tornooi voor Maatschap pijen van 1ste Afdeling HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 24 Juni 1950. Blz. 7. De Kriteriumproef te Passendale Bij de favorieten te Passendale. te Passendale. Delaere Pafnier uit Lichterveide wint met 1/4 wiel op Demunster, Waregem Toon Degezelle bij de favorieten te Geluwe. 12* en 13* proef van het Kriterium SPORTSNIPPERTJES RONDE VAN BELGIE VOOR VETERANEN Eerste rit Brussel-Moorslede op Zondag 16 Juli a.s. PIK- EN DORMACHINES momm international MONETAIRE TOESTAND DE TOESTAND VAN DE BELG. BANKEN VRIJE HANDEL IN VREEMDE BILLETTEN BANK VAN ROESELARE nvs Noordstraat 38, Roeselare. DE EUROPESE BETAL1N ISUi.ïE OMRUILING VAN EFFECTEN DE HEILIGVERKLARING VAN MARIA G0RETTI RELLETJES TE LEOPOLDSTAD DE AANSLAG OP DE IJZERT0REN (VERVOLG) Met Gilbert Desmet valt er echter niet meer te praten, zegrzeker begint hij met voorsprong aan de laatste ronde, die voor Gilbert veel wég heelt van een ereronde, want overal wordt de dappere Roeselare- niKVr geestdriftig toegejuicht bij zijn triomfant,vHJke solorlt. Er komt dan ook geen verandering meer h» de toestand tenzij deze dat De- snfet zijn voorsprong altijd maar aan dikt o* dan maar lidst, mot 3 minuten voorsprong alleen over de eindmeet bolt. D3 UITSLAG 1. Dcsmeet Gilbert, Roesclare, de 125 Km. in 3 u. 25 min. 2. Monchy Ju!., Roeselare, op 3' 3. DeEoasre M., Moorslede 4. Casteleyn Jozef, Rumbeke 5. Seys Ghlslaln, Rumbeke 8. Patrtyn Marcel, St Jan 7. Rtuytle André, Glts 8. Cler-newerck Arthur, Vlamertinge, op l» minuten 8 9. Vandamme Gaston, Jonkershove 7 10. Hoovenaghel Mare. Adlnkerke 6 11. Sirmoeve Daniël, Handzame 5 27 p. 14 13 12 11 10 9 DE PUNTENAANWINST VAN GILBERT DESMET Gilbert Desmet deed, natuurlijk een fiinJce puntenaanwinst voor het tfriierium van Het Wekelijks Niertjes 7Afn eerste plaats bezorgde hem 16 punten. De drie minuten voor sprong bezorgden hem nog 6 maal 2 puiiton, volgens artikel 7 van het regfcmtmt dat 2 punten bonificatie V Oóvzwt per halve minuut voor- sprQpg die één renner alleen be haalt. Gilbert sleept dus in totaal 27 Kostbare punten in de wacht. 12. Grymonprez Gaston 4 13. Deceunlnck R„ Oostnleuwkerlct 3 14. Vuylsteke Michel, Komen 2 15. De Bruyne Valère, Kachtem 1 16. Tommeletn Hubert, Zevekoto 1 17. Vervaecke Albert, Waasten 1 18. Bert André, Roeselare 1 19. Willem Georges, Veldegem 1 20. Boedts Hendrik 1 DESMET. Gans de koers gemak kelijk gereden. Hiermee behaalde lk mijn achtste zege dit seizoen. Spijtig van die proeven die lk betwisten moet voor het Wereldkampioenschap, want ik zou zo gaarne dit mooie Kriterium winnen en hijzonder de radio Barco. Niettegenstaande Zondag ook een proef fereden wordt zal lk te Roeselare star en en hoop voor eigen volk een nieu we zege te bemachtigen. MONCHY. De man van Roeselare (De Ruiter), was tevreden met zijn tweede plaats en. zijn spurtzege tn de groep is een bewijs dat Monciny eerst daags in de spurt nieuwe lauweren zal plukken, net als destijds bij de Nieu welingen DELBAERE. De ganse koers heb lk gemakkelijk gereden en als Smetje wegliep bleef ik mij kalm houden, want tegenwoordig is er aan de Roese- larenaax niets te doen, In de spurt zat ik slecht geplaceerd en heb er alles moeten uitnijpen om tweede te spur ten. CASTELEYN. De poulain van Maurice Meersseman was stellig op het einde een der beste ln koers en niet tegenstaande hij geen geweldig spurter ls, scheelde het weinig of hij klopte de ganse bende, dit om wel te bewijzen dat hij te Passendale buitengewoon op dreef was. T. D. Te Geluwe werd Dinsdag 20 Juni de tweede helft van het Kriterium ingezet met een koers die 84 deelnemers aan de meet bracht. Het hoge bedrag aan prij zen. dat niet minder dan 10.000 fr. bedroeg had deelnemers uit alle hoe ken der provincie en zelfs van buiten de provincie naar Geluwe gelokt om er el kaar te bekampen. De omloop was uit stekend met schone beton- en asphalt- baan, goede rijwielpaden en... met een gepaste berg die als scheidsrechter zou optreden om de besten naar voor tm brengen. De inrichters kregen als beloning een prachtige koers met een werkelijke mas sa van. sportieve toeschouwers. Ook deze koers zou echter niet gespaard blijven van schaduwzijden. Allereerst die spij tige val van de lokale favoriet Pierre Mahieu, die een hersenschudding opliep »n in het ziekenhuis diende opgenomen. En dan het spijtig koerseinde. Vanaf de tweede helft der laatste ronde over stroomde een onbarmhartige regenvlaag de wegen, en veegde in een oogwenk de straten leeg zodat geen enkel herberg het volk kon slikken. Slechts de moedig sten bleven nat doorweekt de renners afwachten aan de meet. Daar was ech ter ook de onsportieve houding van de twee winnaars die hand in hand over de eindmeet bolden en blijkbaar vergeten hadden dat de inrichters hun 10.000 fr. prijzen niet voor renteniers bestemden, maar voor renners die om de ereplaatsen en de prijzen zouden vechten... tot het laatste. De toeschouwers die zich een nat pak getroost hadden om de eindsprint te zien, moesten zich dan ook maar tevre den stellen met een sprint om de vol gende ereplaatsen. Hier wist Decuyper R. uit Eernegem, zich te onderscheiden en dc derde plaats te bezetten. Iedereen had werkelijk liever de bloemen in zijn han den gezien. De lezers die aan de meet waren bij de aankomst zullen wel begrijpen dat er van de foto die gemaakt werd niet veel in huis kwam. De foto is er wel, maar ze is onvoldoende klaar om in een fatsoenlijk cliché voor het blad omgezet te worden. Liever dan een zwarte onken nelijke vlek. zoals misschien 't Pal- lieterke\et wel zou doen, publice ren we dan maar niets. DE FILM DER KOERS De eerste schermutselingen Het bleef in het eerste gedeelte der koers bij een tempo-rijden ln gesloten 8roep. Wanneer we bulten Wervik voor e eerste maal de Amerlcaberg voor de boeg krijgen, moet Vervaecke Albert uit Waasten reeds afstappen wegens een tu be die leegloopt. De berg eist reeds twee slachtoffers, namelijk Behaeghel uit Wa- regem en Vandamme uit Jonkershove, die belde moeten lossen. Op de grot» baan naar Geluwe hebben een vijftien tal renners 50 meter voorsprong geno men op de groep doch worden dadelijk terug bijgebeend door het peloton, waar Vuylsteke uit Werlten de leiding nam. De schermutseling heeft echter tot re sultaat gehad dat achteraan door sommi gen moet gelost worden. Achtereenvol gens alen we D'Hondt uit Aalbeke, wat Verder Holvoet uit Beselare, Cornelllle uit Dadlzele en Gaston Vandamme uit Jonkershove, die al een vijftal minuten achterstel opgelopen hebben. Opllnus doet tijdens de derde ronde Ïsn uitval om samen met Wyckstandt lt Aalter, Devoghel uit Zonnebeke en nog een zestal renners een 100-tal meter \e nemen. De jacht van het peloton laat zich «let wachten en wanneer Wervik voor de derde maal aangedaan wordt U •Ilea weer bij elkaar. De ontsnappingen volgen echter op lijk vuurwerk. Daar gaat. Hlnsen Jozef uit Rljkevorael onver- Waobt aan de haal maar op de Amerlca berg ls hij reed» vervoegd, door de ach tervolgers. Vanaf de zesde ronde werd er op de plaats te Geluwe een andere weg ge volgd. Mahieu doet een ongelukkige val De 'kleine omweg sohakelt echter een brok slechte baan ln. Aan een scherpo draal doet Pierre Mahieu, de locale fa voriet, een pijnlijke val. Het ls voor hem bét spijtig einde van de koers, waaraan hij rtjn beste krachtan beeteed had. De dokter stelde vast dat de ge kwetste efen ernstige hersenschudding ip, en deed hem naar de kliniek te enen overbrengen. De koers krijgt haar beslag Het is op dezelfde kleine omweg dat echter de koers ook haar definitieve wending zal nemen. Zeven kleppers heb ben zich weten los te werken en ln een handomdraai het peloton een 200-tal meter achter zich gelaten. Natuurlijk zijn Wykstandt en Deouyper van ds partij, die tijdens gans de koers ln de voorste gelederen te vinden waren. Met hen ztjn meegegaan: Demunster uit Wa- regem, Délaere uit Lichterveide, Malfalt uit Kuurne, Vermaut uit Varsenare en Demeyere uit Oostkamp. Het groepje vluchters rijdt ln de beste verstandhouding en doet het tempo al tijd rond da 40 km. schommelen. De gro te favorlten echter zitten ln de uiteen getrokken hooldgroep en velen onder hen werden reeds uitgeschakeld. Zo za gen we Cleenewerck de strijd staken ln de vijfde ronde, ten gevolge van band- breuk- Wanneer wij terug te Geluwe komen nebben de kopmannon hun voorsprong opgedreven tot 1 min., op Devoghel uit Zonnebeke. Een groep van acht man Jaagt op 1 min. 30 sec. en slorpt onder weg Devoghel op. De strijd wordt pas boelend in de ze vende ronde. Proot uit Bekegem en Des- seyn uit Moorsele hebben zich uit groep 2 losgerukt en doen wanhopige pogin gen om de kopmannen ln te lopen. De laatste ronde echter brengt het toppunt van een verbeten strijd. De- munster en Delaere hebben zich uit de hoofdgroep losgewerkt en nemen de lei ding met spoedig 200 meter voorsprong. BIJ het binnenrijden van Wervik ech ter volgt Wljckstandt hun voorbeeld en tracht aansluiting te krijgen. HU slaagt er wel ln hen tot 20 meter te naderen, doch mist blijkbaar het laatste restje om de kloof helemaal te overbruggen. Tot dp 5 kilometer van de meet zal hij wanhopig zUn pogingen voortzetten, om dan tén slotte geleidelijk meer en meer terrein te verliezen en zelf Ingelopen te worden door de vier overigen van de hooldgroep, die Inmiddels gezelschap ge- kregen hebben van Proot en Desseyn. De twee kopmannen houden hun voor sprong. Inmiddels echter begint het on barmhartig te regenen., de baan ls over stroomd van het water. De toeschouwers wachten echter on geduldig op de aankomst en... worden ontgoocheld. Daar verschijnen inderdaad schouder aan schouder Delaere en De- munster in het zicht der eindmeet, doch reiken elkaar de hand en geven daar voor de lionderde supporters een banaal circusvcrtoon ln plaats van een nijdige eindspurt. De aankomstrechter klasseert Delaere eerst, omdat hU werkelijk met 11 ivlel verschil eerst over de meet kwam. H; t publiek kreeg gelukkig onmiddel lijk gelegenheid een zuiver sportvertoon te bewonderen, want daar kwamen feeds «pilei Mene de 7 volgende renners aangestormd, die werkelijk een sprint van de bovenste plank gaven. Decuyper uit Eernegem was de rapste en won hier het pielt. DE UITSLAG 1. Delaere Palmer, Lichterveide, de 125 km. ln 3 u. 30 min. p. 15 2. Demunster B, Waregem, op Vi w. 14 3. Decuyper R.,, Eernegem, op 100 m. 13 4. Proot Urbaln, Bekegem 12 5. Vermaut André, Varsenare 11 6. Wykstandt Roger, Aalter 10 7. Demeyere G., Oostkamp 9 8. Desseyn W., Moorsele 8 9. Malfalt N„ Kuurne 7 10. Pascal Jullen, Bekegem 6 11. Devoghel Gerard, Zonnebek» 5 12. Parmentler Jozef, Zedelgem 4 13. Vuylsteke Michel, Komen 3 14. Deketeleer Luc., Oostende 2 15. Annys Raf., Assebroek 1 16. Rosseel Cyr., Oostende 1 17. Baert Marcel, Zulte 1 18. Hlnsen Jozef. Rljkevorsel 1 19. Hugeller Jozef, Deerlijk 1 20. Jonokheere Em„ Westrozebeke 1 21. Verbeke Roger, Geluveld 1 22. Opllnus Urbaln, Geluwe 1 23. Deceunlnck R., Oostnleuwkerke 1 24. Defever Walter, Lauwe 1 25. Meulebrouck Mare., Menen 1 DELAERE en DEMUNSTER. We pakten, de twee samen vast en vroe gen hoe het kwam dat ze niet gespurt hadden. Belden schudden het hoofd en dachten toen wel dat dit niet regle mentair was. Maar langs de andere zijde hadden belden de storm van het peloton afgewezen en de laatste kilo meters de gutsende regenbuien, de fel le bliksem en de rollende donder ge trotseerd, maar vooral de felle wind die het hen zo lastig maakte om hun voorsprong te behouden. Toch valt hun daad niet goed te keuren. DECUYFERE. De Eernegemnaar was op het einde geweldig en naderde zienderogen op de leiders. HIJ behaal de een mooie derde plaats. WYCKBTANDT, De Oost-Vlaming was stellig met Willy Desseln de sterk ste man ln koers en wat deze kerel vooraan aan werk verrichtte was waar lijk verbluffend. Op 't einde ging het mlndier goed, verklaart Roger, en zo moest lk vrede nemen met een zesde plaats. Ik was nochtans naar Geluwe gekomen om te winnen. PASCAL. De kampioen van West- Vlaanderen verklaarde dat hij een las tige koers achter de rug had. Als lk demarreerde zat ledereen op mijn kap- pe. Ja, dat 1» zo als ge kampioen zljt, hél DEVOGHEL. Ik ben tijdens de Ronde van Limburg twee dagen ziek geweest! ondanks deze handicap ben lk toch tevreden vandaag en tegen Zon dag ben lk stellig weer volledig ln orde. Te De Panne behaalde Blomme een nieuwe zege, dit op Maelbrancke, Sereu, kampioen Ramon, Jonckheere, Desmet en Olllvler. In de Ronde van Duitsland zal geen Belgische en Italiaanse ploeg starten, Voor het Wereldkampioenschap te Moorslede werd door Frankrijk reeds Maurloe dot aangeduid. De Luxemburgse ploeg voor de Ronde van Frankrijk bestaat uit: Gold- smldt, Dlederlch, Kirchen, Ernzsr. Kemp en Keilen. Zie vervolg hiernevens TE ROESELARE De Wlcler- en Supportersclub van Roeselare, onder het Voorzitterschap van Hr Francois Plancke, geeft zoals telken Jare zijn koers voor Liefhebbers B.W.B., op Zondag 25 Juni, begiftigd met 6.000 frank prijzen en premlën en tellende als 12» Proef van het Llefhebberskriterlum van West-Vlaanderen. De afstand bedraagt 115 km. over zeer goede banen, gaande over Menensteen weg, Rumbeke, Vljfwegen, Den Aap, Me nensteenweg, 13 maal af te leggen. Prijzen: 800 fr. en bloemtuil, 650, 500, 450, 400, 350, 300, 2 x 250, 3 x 200, 3 X 150 en 5 x 100. Een prachtige beker Graham Port Excelsior zal toegekend worden aan de Club, met de drie best geklasseerde renners. Rugnummers af te halen ln «Café St JosephAanzet te 15 u. café De ToeristAankomst Lokaal W. S. R. café St CrlstophePrljs- ultdellng café Cour de Bruxelles alles Menensteenweg te Roeselare. Verplichte inschrijving t» sturen aan Hr Hector Martin, Grote Markt tot Vrij dag 23 Juni, nadien worden geen In schrijvingen meer aanvaard. Namens het Bestuur Sskretarls Ere-Voorzltter Voorzitter Pr. Croes Hector Martin Fr. Plancke Dinsdag 27 Juni, hebben we dan te Nieuwpoort de 24" Grote Omloop van Nieuwpoort als 13" Proef. DE OMLOOP Met de aanhechting van Nieuw- poort-Baden bij Nieuwpoort, werd deze omloop dit jaar gewijzigd. Daar waar vorige wedstrijden uits^itend over Lombards!j de, Westende-Dorp terug naar Nieuwpoort liepen en 12 ronden te verrijden vielen, werd de wegwijzer nu gewijzigd en worden er 5 ronden verreden over Nieuwpoort langs de vaart tot Wulpen, rechts in slaan over de brug naar Oostduin- kerke-Dorp, rechtdoor naar Oost- duinkerke-Bad, rechts af naar Nieuw- poort-Bad en Stad. Dan vallen er nog 4 ronden af te leggen over Nieuwpoort-Lombardsijde, oude baan tot Westende - Dorp (Scottishlaan) en nieuwe baan terug Nieuwpoort. De renners rijden overal op beton of asphaltbaan. Deze omloop alsmede onze bevrijdingsprijs van September hebben steeds een flink succes ge kend, en de Club stelt steeds alles in het werk om deze traditie getrouw te blijven en kan hiervoor ten volle op de steun van haar Bestuur en tal rijke leden rekenen, TECHNISCHE INLICHTINGEN Vertrek te 15 u. Aankomst en prijs- uitdeling geschiedt in 't lokaal café Sportwereldbij Wed. Romme- laere, Kokstraat 81, alwaar de Club reeds sedert 1909 gevestigd ls. De kleuren van de Club zijn groen-wit. Alle premlën worden dan ook met een groen-witte vlag aangekondigd. Er zijn 6.000 fr. prijzen en premiën met volgende verdeling: 750 fr. en bloemtuil, 650, 500, 450, 400, 350, 300 250, 225, 200, 150, 2 x 125, 2 x 100, 3 x 75 en 2 x 50. WIELERCLUB «DE VROLIJKE WIELRIJDER» De Clubvoorzitter ls de Hr Ver- kuylen J. Ondervoorzitter: Proost Albriek. Secretaris: Monteny J. Schatbewaarder: Vansteenlandt M. Vaandrig: Beschuyt Leon. Koerskommissarissen: Degreef B. - Dit jaar wordt de Ronde van België voor oud-renners Ingericht, dit met het oog op de Ronde van Frankrijk die dit jaar voor de ouderen betwist wordt. De eerste rit eindigt te Moorslede waar de wielersport bane brak. Alle oud-kampioenen starten in deze ron de, een «O-tal kleppers. Voorwaar, op 16 Juli zal stellig oud en jong naar Moorslede stromen, want naast de ouderen zullen ook de Jon geren vooraf aan de slag zijn. De Hollandse ploeg bestaat uit De Hoog, De^Ruyter, Faanhof. Vas, Voor- ttng en Wagtmi Walcklers ans Walschot, Van Ende, Vandijck en Sterckx zijn naar Zwit serland afgereisd om er de Ronde van Zwitserland te betwisten. Te Zomergem ln het kampioen schap van Oost-Vlaanderen, zegevierde De Hertog: Delathouwer werd kam pioen, terwijl Labaere en Depoorter on derscheidenlijk vierde en achtste ein digden. door McCormiek International ma chines met hoog arbeidsvermogen te gebruiken die Uw eigen oogst en die van andere boerderijen vlugger en met minder werkkrachten zullen ver wezenlijken N" 52 - R - getrokken - maaibreedte lm50 N° 62 - getrokken - maaibreedte lm80 Speciaal ontworpen voor de middelmatige bedrijven. De enigen van deze maat die zoo geperfectionneerd zijn. N' 125 SPV - zelfbewegend - maaibreedte 3m60*maakt een tractor vrij voor andere werkzaamheden. uitsluitelijke concessionaris per; international harvester-'producten' Chicago usa' COMPANY OF BELGIUM N. V. 5Q Lentestraat Brussel Dobbelaere Leon - Arewys Henri. Verzorger: Reunbrouck Louis. De Club telt thans 60 werkende en 30 ereleden. Werden voor hun trou we diensten sedert onafgebroken 15 jaar dienst in 't bestuur vereerd met de Gouden medaille in de Leopold II Orde: Verkuylen J. en Monteny J.; met Zilveren medaille in de Kroon orde: Proost Albriek, Arewys H., De- graaf B. en Beschuyt L. Hieronder volgt nu de erelijst van de omloop: 1922: Vanhevel J.; 1923: Van Ise- ghem C.; 1924: Volbrecht J.; 1925: Calcoen L.; 1926: Calcoen L.; 1927: Gryson; 1928: Maes S.; 1929: Pattijn; 1930: Maes S.; 1931: Maes S.; 1932: Planckaert E.; 1933: Vanhoutte; 1934: Baert Leon; 1935: Woets; 1936: Cat- teeuw; 1937: Declercq; 1938: Ramon; 1939: Desimpelaere; 1940 tot 1944 niet verreden. 1945: Meyvaert; 1946: Patteeuw; 1947: Vanloo Karei; 1948: Tytgat H.; 1949: Minne Maur. Wie komt dit jaar deze lijst aan vullen? In 1922-1923-1924 werd deze voor het eerst betwist door beroepsrenners. Vanaf 1925 voor juniors. Tot en met 1939 gaf de Club per jaar: 1. haar omloop plus 1 koers voor beginnelingen. Vanaf 1945 echter worden jaarlijks twee liefhebberskoersen gegeven: nl. De Omloop van Nieuwpoorten De Bevrijdingsprijs TE HARELBEKE Zondag 11. traden de eerste reeks deelnemende maatschappijen op te Harelbeke. Prachtig park; veel volk. In 't Kortrijkse zijn veel goede maatschappijen; dat werd ons Zon dag bewezen. Heden Zondag gaat het tornooi door te Oostende; Zondag 22 Juli, te Wervik. Begin telkens te 14,30 u. OOSTENDE. ZONDAG 25 JUNI Deelnemende korpsen: Brugge: Scoutsiharmonie Brugge: Harmonie «Kunst Veredelt>>. Leffinge: Fanfare Ste Cecilia». Tielt: Harm. De Goede Vrienden Roeselare: Stadsbarmonie Patria Lichterveide: Fanfare Ste Cecilia Izegem: Harmonie der Congregatie. WERVIK. ZONDAG 2 JULI Deelnemende korpsen: Komen: Harmonie Royale. Dadizele: Fanfare «Ridder Jan's [Zonen Wevelgem: Harm. «De Eendracht». Poperinge: Philharmonie Poperinge: Harmonie Ste Cecilia Menen: Harmonie «De Plicht», Wervik: Grote Harmonie. Wervik: Harmonie Onder Ons». Al deze Maatsohapijen spelen het zelfde opgelegd stuk: PhJinte en de Vreemdelingen een Ballet van Paul Gilson, dat hoge eisen stelt aan de uitvoerders. Daarbij komt dan nog een stuk naar keus. Tractors landboüwrnachinss McCorrnkk International IniVnotlonaF' vrfjrhi- wagens - international Harvester kóól kaste.v - International inaü?'ri'é1e.oitr'o*tinr 34.350 110.732 131.516 Het hoofdkenmerk van de week staat, afgesloten per 15 Juni, is het teruglopen van de kredieten aan de particuliere en openbare sector onzer economie verleend, in verband met de voorbije vervaldag. En de normale inkrimping van de biiletenomloop die er het gevolg van is. Zo zien we de gedisconteerde hand wissels met 836 millioen verminderen, naast een stijging van 53 millioen. van de voorschotten op overheids- fondsen. We zien de schatkist 295 millioen teruggeven, terwijl de pa- rastatalen er nog 173 bijnemen. Het logisch gevolg van deze nor malisatie: onze billettenomloop daalt met 750 millioen en komt terug op ongeveer 85 milliard, wat een zeer bevredigend peil is, temeer daar wij volgende week andermaal een daling mogen verwachten. Onze muntdekkingselementen heb ben het minder goed gesteld. Onze goudvoorraad loopt met 34 millioen terug en onze harde deviezen met 197 millioen. Terwijl de op termijn te leveren deviezen en goud er zo goed als voor niets tussen zijn. Ons tegoed op het buitenland, ln verband met de betalingsakkoorden, stijgt met 110 millioen in de rekenin gen vreemde deviezen en daalt met 131 millioen, wat de rekeningen Bel gische frank betreft. In deze rubriek mag eerstdaags een aanzuivering worden verwaoht, ten gunste van de rekening accoord voor multilaterale compensatiedie ditmaal onveran derd is gebleven. Ziehier enkele cijfers uit deze weekstaat. Goudvoorraad: 29.566.160.736 Tegoed op het buitenland: 1.161.581.070 196.968 Accoord voor multilaterale com pensatie 1.692.014.013 onveranderd Vorderingen op buitenlandse beta- lingsaccoorden: (deviez.) 7.433.377.020 (B. fr.) 1.349.090.558 Handelspapier op België: 3.678.538.402 836.433 Voorschotten op overheidsfondsen: 304.601.429 53.421 Schatkistpapier: 4.500.000.000 295.000 Parastatalen: 2.740.000.000 173.000 Billetten in omloop: 85.136.478.600 750.840 Te leveren deviezen en goud: 1.896.628.607 3.134 Deze algemene toestand verschijnt se dert geruime tijd om de maand, evenwel met een vertraging van een ruime maand, wat eigenlijk nog niet zo slecht ls. Wij hebben zo net die van einde April onder de ogen gekregen. Een verheugend verschijnsel ls wel dat de deposltos of Inlagen van de cllenteel, de Jongste maanden, zij het dan ook op matige schaal, toch geregeld aangroeien. Wij bereiken thans 54.607 millioen, tegen 54.182 millioen einde Maart, terwijl de andere opvraagbare passiva, waaronder bankiers, obllgatlën en kasbons, etc., eveneens met 700 millioen verhogen. Op de actlefzijde stijgen de elementen van de thesaurie met ongeveer 230 mil lioen. Het tegoed op da Staat groeit aan met 930 millioen om nagenoeg het totale cijfer van 38 milliard te bereiken. Men kan zich terecht de vraag stellen hoe deze enorme vlottende schuld eens zal kunnen afbetaald of al ware het maar geconsolideerd geraken. Het ls altijd zeer gemakkelijk voor de staat beslag te leg gen op het grootste gedeelte van de prt- vé spaarlnlagen. Maar als men op die manier het bedrag van ruim tien norma le leningen heeft bereikt, wordt het uiteraard zeer moeilijk er een eind aan te stellen en men doet dan maar liefst voort lijk men bezig ls. Rekening houdend met het acceptkre diet, zijn de kredieten aan de particu liere sector van de Industrie verleend, nagenoeg gelijk gebleven, namelijk op 26 milliard, of nog 10 milliard min dan aan de schatkist alleen. Bovendien hebben de banken voor nagenoeg 700 millioen minder hun toevlucht genomen tot her disconto dan een maand tevoren. Het ls al gerulmen tijd geweten dat ons devlezenlnstltuut geen enkel be zwaar meer ziet ln de vrflgave van de handel in vreemde munten, ten einde trapsgewijze tot de volledige afschutting van de naoorlogse reglementeringen te geraken. De nodige maatregelen die ln dat ver band moesten worden getroffen van wet gevende zijde, leden echter vertraging, uit hoofde van de politieke verwikkelin gen der laatste dagen. Thans vernemen wij dat vermoedelijk onder de druk van het aanstaande toe ristische seizoen, de handel ln Franse, Zwitserse, Italiaanse, Duitse en U.S.A.- bllletten eerlang zal worden vrijgegeven. Het Pond Sterling en de Guld'u ontbre ken voorlopig nog op het appel, omdat de betrokken landen er uitdrukkelijk om verzocht hebben, doch wat de Gulden betreft zou deze uitzonderingstoestand slechts van korte duur zijn. De koersen zullen dagelijks •-"den vastgesteld, op grond van vraag en aan bod, UJk dit voor de oorlog het geval was. De Nationale Bank en de Beurscommlssie zullen er echter een nauwe controle over uitoefenen. In den beginne zullen alleen de ge autoriseerde banken en wisselagenten zich met de billettenhandel mogen be zighouden en nadat het systeem zijn proeven zal hebben geleverd zullen alle wisselkantoren en reisagentschappen kunnen Ingeschakeld worden. Men mag hieruit echter niet gaan op maken dat de reglementeringen aangaan de het grensverkeer ophouden te bestaan. Alle verhandelingen moeten nauwkeurig gerechtvaardigd en Ingeschreven worden en aan de voorschriften voor ln- en uit voer wordt hoegenaamd niets veranderd. De verhandelde billetten blijven aan getekend worden op de relspassen of de documenten die de passen vervangen. Alleen voor de landen waartoe de gewo ne Identiteitskaart volstaat, wordt van die Intekening afgezien, omdat ze onmo gelijk wordt. Agentschappen IEPER, Diksmuidestraat 22. VEURNE, Noordstraat 24. BRUGGE, Vlamingstr. 35. Alle Bank-, Beurs- en Wissel- verrichtingen. De Groep Vereremerkte Moeders met Z. E. H. Deken Bu.ta.ye, Heer Burgemeester, Schepenen, enige Ge meenteraadsleden en B estuursleden van de Bond, op de st oep van het Stadhuis. Voordelige voorwaarden. Onder de talrijke ontwerpen die sedert het einde van de jongste oor log en voornamelijk sedert het in- voege treden van hst Marshallplan de pers en de opinies van de hele wereld in spanning hielden, wolken stof deden opwaaien om dan ten slot te op zeer weinig uit te lopen, is ze ker de Europese Betalingsunie een van de voornaamste geweest. Het hield verband met de Europese her opbeuring en stond volledig in het teken van de zo ijverig nagestreefde economische toenadering of unifica tie van de Europese Marshalllanden. Men wil namelijk langs een omweg de volledige omwisselbaarheid van de munten bereiken, zonder d<at er voor af sprake zou zijn yan definitieve sa nering en sbalbilisaitie der deelnemen de muntsystemen. Sprake is daar na tuurlijk wel van, doch op de weg van de practische verweznlijking vordert men zeer traag. En het is juist het doel van het genoemde Europese be-' talingssystee-m, de volledige omwis selbaarheid te bevorderen en reeds practisch tot stand te brengen, dank zij bepaalde Europese en Amerikaan se hulpbronnen, in afwachting dat alle munten weer op orthodoxe basis kunnen georganiseerd worden. Wij moeten over de techniek van het betalingssysteem niet veel vertel len. Wij zijn er trapsgewijze naar toe gegaan. Denk aan de thans nog vigerende trekrechten. Wij krijgen er een beeld van als we ons herin neren hoe sommige Europese landen waaronder België, maandelijks, op de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel, sommige schuldvorde ringen onder elkaar afrekenen. Maar het slotsaldo van die schuldenverge lijking moest tot nogtoe worden be taald, het zij in de munt van het crediteurland, hetzij in dollars of goud. Dat zal nu veranderen. De sdhul- denrvergelijfclnig zal worden veralge meend tussen de landen van Europa en de vereffeningen worden omgere kend. in een speciaal voor dat doel uitgevonden maat of munt, waarvan de verhouding tot elk Europees de vies zal worden vastgesteld; en dat na tuurlijk niet zal circuleren. Die maat of rekenmunt krijgt naar het schijnt de naam van EPUNIT. Wij moeten terloops toegeven dat wij heelwat liever de naam ECU horen. Een sug gestie van prof. Collin.Het betekent Europese-Coöperatie-Uunie. Tot daar Epunit of Ecu, voor ons blijft het net het zélfde. Hoofdzaak is dat de Betalingsunie er werkelijk komt en het scheelde inderdaad niet veel of alles viel in duigen. België zag zich op het laatste moment verplicht zich uit de confe rentie terug te trekken, ofschoon het er steeds de toon had aangegeven,, De offers die ons gevraagd werden waren zo groot dat ze onmogelijk kónden worden ingewilligd. En als België buiten de UNIE moest blijven, dan zou zijn voorbeeld worden ge volgd door Zwitserland en dan was het systeem een doodgeboren kind. Uit de jongste officieuse berichten blijkt thans dat de van België ge vraagde toegevingen met ruim ds helft werden verminderd en dat wij daarenboven een uitzonderlijke Mar shallhulp zullen ontvangen. Zodat een volledig accoord thans bereikt zou zijn. Het systeem zou van I Juli af kunnen in werking treden, zo de respectievelijke instanties de aocoor- Zie vervolg hiernevens NAAR DE HOOGMIS Het gebeurt zeker zelden dat een feestviering wordt gehouden, voor mensen die gebonden zijn aan huis en thuis en die stil maar onverdroten werkend van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, aldus maar weinig tijd vinden om zich bezig te houden met feesten. En toch waren het zulke mensen die Zondag jl. te Pcperin©e ge vierd en vereremerkt weiden, name lijk 36 Moeders die het leven schon ken aan minstens 10 kinderen, uit Poperinge en omliggende. Dit feest werd ingericht door de Plaatselijke Afdeiing van de Bond der Kroost rijke Gezinnen, die ook eens die stille en werkzame Moeders wilde hulde brengen. Te 10 u. werd, als inzet van deze heuglijke feestviering, door de ge huldigde Moeders en het Bestuur van de Bond der Kroostrijke. Gezin nen de H. Hoogmis bijgewoond in St Bertinuskerk. Door Z.E.H. Deken werd de kanselrede gehouden die in roérende bewoordingen de schoon heid van het kroostrijk Gezin deed uitschijnen. DE FEESTZITTING OP HET STADHUIS Op het Stadhuis wapperden vro lijk de Belgische Vlag, de Leeuwen- Vlag en de Poperingse kleuren. Na de Hoogmis werd dan te 11.15 U in de feestzaal van het stadhuis de openbare feestzitting gehouden. Hadden o.m. op het podium plaats genomen: Z.E.H. Deken, Hr Senator Feryn, de HH. Burgemeester en Schepenen, enkele Gemeenteraadsle den, Hr Valère Sausen, Voorzitter van de Bond der Kroostrijke Gezin nen ter stede, Hr Jules Bourgeois, Secretaris en andere Bestuursleden van deze Bond. Door Hr V. Sansen werd de reeks toespraken ingezet met een welkom woord aan alle aanwezigen, en hulde gebracht aan de Moeders. Wij moe ten fier zijn op onze kroostrijke ge zinnen en tevens Gods zegen afsme ken opdat hij de Moeders en de kin deren helpen zou, bijzonderlijk die gene waarvan Vader is gestorven. De Hr Voorzitter deelt mede dat nog aan andere moeders weldra het ereteken zal kunnen overhandigd worden, en dat aanvragen steeds mogen inge diend worden bij de plaatselijke Se cretaris. DE FEESTREDE Dan komt de feestredenaar, Hr Adv. Dese-gher, Bestuurslid van de Bond der Kroostrijke Gezinnen Po peringe aan de beurt. Ook hij drukt zijn verering uit voor die 36 Moe ders op heden gehuldigd, om de moed die zij aan de dag hebben gelegd om aan een talrijke kroost het leven te hebban geschonken niettegenstaande de tijd welke wij thans beleven. Met vreugde begroet hij de aan wezigheid van de Geestelijke en Burgerlijke Overheid op deze plech tigheid, wat als een bewijs dient aanzien dat nu van hogerhand ook meer bezorgdheid zal worden aan de dag gelegd voor het kroostrijk ge zin. Voor hem is het tevens een genoe gen te kunnen aankondigen dat het Centraal Comité van de Bond der Kroostrijke Gezinnen volgende eisen heeft gesteld: 1. - Aanpassing van de gezinsvergoe dingen, derwijze dat niet-loon- trekkenden even grote vergoeding ontvangen als de loontrekkenden; 2. - Verzachting van de last der be lastingen voor de kroostrijke ge zinnen, rechtvaardiger wijze toe gepast; 3. - Stemrecht volgens de gezinslast. De huidige politieke toestand geeft nu een beste gelegenheid om deze drie punten te verwezenlijken. De kroostrijke gezinnen inderdaad staan voor zware lasten, bijzonderlijk de Moeders, en hen dient steun toegezegd. Bij het dragen van deze last gaat zeker het overgrootste deel naar de Moeders daarom deze hulde van vandaag maar toch mag men ook de Vaders niet ver geten. De Vaders staan wel niet zo dicht bij de kinderen als Moeder zelf, maar over hen mag toch wor den gezegd dat wat zij ook betrach ten of doen, zij aan hun kinderen denken en hun welzijn op het oog hebben. Daarom hebben ook de man nen recht op deze hulde een woord te zeggen. Een bijzonder woord dient meteen gezegd voor ds Moeders va'n een kroostrijk gezin, waarvan de echt genoot overleden is. Dezs Moeders inderdaad hebben 't bijzonder lastig om hun talrijk kroost op te voeden en groot te brengen. De feestredenaar besluit dan zijn toespraak met andermaal een harte lijk en gemeend proficiat te wensen aan alle Moeders. OOK DE OVERHEID HULDIGT DE KROOSTRIJKE GEZINNEN Hr Burgemeester Dr J. Van Walle- ghem neemt dan op zijn beurt het woord en verklaart vereerd en ver heugd te zijn op deze dag een ere teken te kunnen uitreiken aan zo vele Moeders welke aan minstens 10 kinderen het leven schonken. Voor deze Moeders hebben haar kinderen zoveel toewijding en verloochening betekend. Bijzonder verheugend is het feit dat onder deze Moeders alle standen vertegenwoordigd zijn, wat de beste waarborg is over de gaafheid van ons volk. Het toegekende ere teken hebben die Moeders met zo grote gezinslast ten volle verdiend en hem is het dan ook een grote eer die eretekens te mogen overhandigen. Ook Senator hr Feryn, op aan vraag van de Voorzitter, brengt het zijne bij om aan de aanwezige Moe ders hulde te brengen. Als Vader van een kroostrijk gezin van 9 kin deren, meent hij wel het recht hier toe te hebben. Hem is het een eer en vreugde die Moeders die heden gevierd worden te mogen begroeten en toespreken. De kroostrijke gezin nen immers zijn de steunpilaren en de ruggegraat van de maatschappij. De kroostrijke gezinnen hebben zware lasten te dragen, tal van moeilijk heden, vaak veel tranen. Regering en Land hebben de kroostrijke ge zinnen ook veel te danken en spreker meent dan ook de belofte te mogen afleggen dat zowel Regering als het Land aan de Kroostrijke gezinnen zullen denken. Z. E. H. Deken Butaye besluit nu de reeks der toespraken. Hem is het een eer namens de Geestelijkheid da aanwezige gehuldigde Moeders hulde en eer toe te zeggen. De aanwezig heid van Moeders uit alle midden» is het bewijs dat wij gerust mogen zijn voor de toekomst van ons Volk. De Kerk is hierin zeer gelukkig, en verwacht dat nog. vele gezinnen het door de aanwezige gehuldigde Moe ders gestelde voorbeeld zouden mo gen navolgen. DE UITREIKING DER ERETEKENS Een na een worden dan de geluk kige en fiere Moeders opgeroepen om het verleende ereteken te worden uitgereikt door de Hr Burgemeester J. Van Walleghem, Komen aldus achtereenvolgend aan de beurt: Het Eremerk der Kroostrijke Gezinnen wordt verleend aan de Moeders die minstens aan 10 kinderen het leven hebben gegeven: POPERINGE (24): 15 Kinderen: 14 Kinderen: 13 Kinderen: 12 Kinderen: 11 Kinderen: 10 Kinderen: Mevr. Wed. Paesschesoone Honoré Hauspie Maria. Mevr. Bossaert Jerome Phlypo Lucie. Mevr. Wed. Kesteman O. Quaghebeur Maria (afw.) Mevr. Deschrijver Gilb.Debrabandere Zulma (afw.) Mevr. Gruwez Adrien Deuwel Helena. Mevr. Vermote Maurice Pittillioen Rachel. Mevr. Braet Jules Vanuxem Marie-Jeanne. Mevr. Carlé Maurice Dècoker Christine. Mevr. Claus Roger Desmet Anna. Mevr. Demarey Daniël Lombaert Herminie. Mevr. Jacob Maurice Demey Julienne (afwezig) Mevr. Pattyn Remi Uaeel Maria. Mevr. Ballyn Sylvère Depoorter Crescence. Mevr. Wed. Decreus Felix Debyser Maria. Mevr. Derycke Leon Quaghebeur Irma. Mevr. Hauspie Seraphin Carlé Sidonie. Mevr. Wed. Hennin René Depoorter Marie. Mevr. Laheye André Peel Jeanne. Mevr. Louwagie Maurice Simoen Zulma. Mevr. Louwagie Odiel Smagghe Rachel. Mevr. Pittillioen Alois Vergeylen Gabrielle. Mevr. Sansen Valère Vanneste Madeleine. Mevr. vanMerris Leon Dutordoir Elisabeth. Mevr. Verdonck Georges Bossaert Irma. NOORDSCHOTE (4): Mevr. Soenen Omer Soenen Maria. Mevr. Dekerf Frans Dugnez Emma. Mevr. Spriet Marcel Feys Madeleine. Mevr. Verschaieve Celeste Baelden Rachel. PROVEN (5): Mevr. Dehondt Arthur Indevuyst Julia. Mevr. Laseure André Werquin Maria. Mevr. Peperstraete André Versaevel Gabrielle. Mevr. Camerlynck Marcel Verhiib Angèle. Mevr. Devos René Suffys Marguerite. ST-JAN-TER-BIEZEN Mevr. Deraeve Camiel Lacante Estella. WATOU (2): Mevr. Vermeulen René Decae Emma. Mevr. Heyman Tusèbe Verdonck Bertha. Dit huldefeest werd dan besloten met het schenken van de erewijn, door het Stadsbestuur aangeboden aan de vereremerkte Moeders, hun echtgenoten en aan de aanwezige overheden, Door het Stadsbestuur van Pope ringe zal aan al de Vereremerkte Moeders van Poperinge een groeps foto geschonken worden, als herden king van deze plechtige dag. Het Bestuur der Kroostrijke Ge zinnen van Poperinge en het Gewest, houdt er aan het Stadsbestuur van harte te bedanken om de plechtige en gulhartige ontvangst en het be loofde geschenk. Terloops komen wij er aan te her inneren dat Poperinge een der eer ste gemeenten is die de Kroostrijke Gezinnen zijn genegenheid en sleun betoonde met toekennen va Geboor tepremie en toelage der Bouwpremie, waarvoor het ook de dank verdiend van alle Kroostrijke Gezinnen. We beleefden Zondag een blijde dag, begonnen met gebed en voort gezet met feest, en wensen nog alle Vereremerkte Moeders en alle Kroostrijke Gezinnen, goed heil on der God's zegen. den van Parijs goedkeuren vóór die datum. Als in deze aangelegenheid de verwachtingen niet worden teleurge steld door de egoïstische politiek van een of ander groot land van ons continent, dan mogen wij, zonder vrees voor overdrijving besluiten dat dit resultaat een mijlpaal zal beteke nen voor de Europese economische samenleving. Ziehier de nieuwe lijst van de aange kondigde verrichtingen: Auxiliaire de Gestion Mobilière et- lm- mobilièrb, tot 31-5-50 kap. en opr. aand. Soc. Beige de Gestion Mobilet Immobil tot 31-5-50, kap. en oprichtersaand. Comptoir de Gestion Mobil, et Immobil., tot 31-5-50, kap. en opr. aand. S.A. d'Entreprise Dumon et Van der Vin, tot 31-8-50, kap. aand. De Stassanomelk, tot 31-5-50 kap. en opr. Teinturerie Dockiertot 31-5-50, kap. en opr. aand. Comptoir des Manufactures et Industries, tot 31-5-50, kap. en opr. aand. Etabliss. Goethals-Goethals, tot 30-6-50, obllgatlën. Soudure Eicctrique autogene Proc. Arcos, tot 12-8-50, kap. en dividend, aand. Peltzer Fils et Cotot 15-6-50, maatsch. aand. Navigation et de Transports Navitra, tot 31-5-50, ka>p. aand. Les Frigorifères, tot 31-7-50, kap. en opr, Reederij Westkust, tot 31-5-50, kap. aand. Anc. Etabliss. Le Peignetot 12-8-50, kap. aand. S.A. Commerce Industrie Caoutchouo Sacic, tot 31-8-50, kap. pref. en gew. Soc. Minière de l'Aruwlmi Ituri, tot 31-8-50. aand. Sie A. en B. Usin^s et Tubes de la Meuse, tot 31-8-50, maatsch. aand. Sie b. Etabl. Paul Emiel Cousin, tot 31-8-50., kap. aand. Stad Gent, tot 31-8-50. obl. 1902, 3 S.A. Beige Engrats Chimiques Sabech, i tot 30-11-50, maatsch. aand. Soc. Beige Fabric. Cables et Fils Electr., tot 15-9-50, maatsch. aand. Soc. Beige Griffin, tot 15-9-50, maatsch. aand. Charbonnages Grande Bacnure, tot 31-8- 1950, gew. aand. Charbonnages Amercoeur, tot 30-9-50, aand. Ciments Portland Artificiels Cronfestu, tot 30-9-50, maatsch. aand. Chaudronneries et Fonderies de Marie- mont, tot 31-8-50, kap. en opr. Charbonnages Hornu Wasmes, tot 31-8-50 obligaties. Produits Chim. et Pharmaceuriques du Congo, tot 31-8-50, maatsch. aand. Traction et Electricité, tot 15-11-50, kap. aand. Beeldhouwer moest het bijna ontgelden. Op het St-Pietersplein. Het Vatikaan. heeft officieel mede gedeeld dat de heiligverklaring vaa de 11 jaar oude martelares, Maria Goretti, op het Sint Pietersplein zal plaats grijpen. Dit is de eerste kerke lijke plechtigheid van deze aard. Het is de eerste maal sinds 718 jaar, dat een heiligverklaring buiten zal gebeuren en de allereerste, maal dat dit zal gebeuren op het plein voor de Sint Pietersbasiliek. Thans wordt gemeld dat de moor denaar van de kleine Maria Goretti, die thans zijn daad als frater-boete ling uitboet, op de plechtigheid niet zal aanwezig zijn. Onder de negers te Leopoldstad doet weieens de legende de ronde als zouden de blanken bij nacht in landers gaan oppikken om die dan in te blikken. Te Leopoldstad nu vertoeft de Tcheckische beeldhouwer Foit, die o.m. negerkoppen beeld houwt. De negers nu beweerden dat hij mensenhoofden verzamelt en bij nacht slachtoffers had gemaakt. Zowel Foit als zijn vrouw kregen het kwaad met een groot aantal negers die hen langs de straat be dreigden. Op een gegeven ogenblik zou de politie wel een 10.000 zwarten hebben moeten uiteenjagen. Giluk- kiglijk liep noch Foit noch zijn gade enig letsel op, maar wel enkele kwada ogenblikken. Comité eist 20 millioen frank schadevergoeding van gemeente Kaaskerke. We vernemen dat bij deurwaar dersexploot neergelegd in handen van dhr Tilleman, burgemeester van Kaaskerke een eis tot schadevergoe ding van 20 millioen en 100.000 fr. gesteld werd, t.o.v. het gemeentebe stuur wegens zijn burgerlijke ver antwoordelijkheid in de vernieling van de IJzirtoren. Dit exploot werd Zaterdag jl. be tekend in naam van h-t Comité voor de Ijzerbedevaarten.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 16