HEmrcuraAB 16 Bedrijvigheid- Overal 3 Doden en 1 zwoor gekwetste bij een vreselijk auto-ongeval te Geluveld Opbeurend Congres der Vlaamse Jongeren te Koksijde De Brandweermannen JAARBEURS Vlaanderen van Midden- te Roeselare ROE5ELBRE 8 De nieuwe Amerikaanse Minister van Landsverdediging De ziekte van het HamStereil vm mm Frans Tolbeambte door auto voerder uit Roesbrugge te Bambeke aangereden en op slag gedood KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE EN OMSTREKEN BUITENLANDS OVERZICHT Personenwagen botst in de duisternis met volle geweld op langs de baan gestationneerde vlaswagen van West-Vlaanderen hielden te Poperinge hun 36e ZOMERCONGRES vierden het 105-jarig bestaan van het Poperingse Brandweerkorps Bezinning over de jongste politieke gebeurtenissen ien krachtdadig eisenprogrentma opgesteld 23-9-50 tot 3-10-50 HOOFDBUREEL «n REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfensusstr. 12. Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14, Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Aangesloten hij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS ONZE 4 UITGAVEN» POPERINGE (met randgemeenten). IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 46* JAAR. Nr 37. Bladzijden PRIJS 2 Frank ZATERDAG SEPTEMBER 1950 ABONNEMENTSPRIJS 1950: België tot Nieuwjaar 32 fr. Belgisch Congo 3,— fr. p. week Frankr. Holland 3,— fr. p. week Andere landen 3,50 fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever J. Sausen', Gasthuisstraat 19, Poperinge. Er is grote oedrijvigheid geweest; en ook wel Vlaamse bedrijvigheid. Het begon te Diksmuide het eindigt morgen te Leuven. Te Diks muide, in 't uiterste Westen,... bachten de kuipe dan nog, die 80.000 Vlaamse betogers te zien en te horen; daar zo veel volk te zien als in de meest bloeiende periode van de Ijzer bedevaarten; dat was een gebeurtenis van buitengewoon belang'. Dat heb ben de omstandigheden verwekt? Zeker, maar de reactie kon ook 'n andere 'zijn geweest. De Vlamingen konden evengoed een klets op hun andere kaak hebben... gevraagd. Ze hebben het niet gedaan, ze hebben 't tegenovergestelde gedaan en... te recht! Op de Sociale week te Leuven heb ben nagenoeg zeven honderd deel nemers geluisterd en tevens bespro ken de grote problemen van de tijd. Vroeger waren die Sociale weken ook te volgen door de man-in-de- straat; voor de gewone man. Nu niet meer; alleen de besten, de knapsten kunnen de lessen begrijpen. Dat we thans, in onze rangen zo veel knappe koppen hebben, is meer dan een be lofte. Het Congres van de K.A.J. was een ware triomf. Een internationaal Congres zult ge zeggen! Zeker, maar dat heerlijk massaspel op het Heizel- stadion ging door eerst en meest in onze eigen taal. Zelfs Z. H. de Paus sprak eerst in 't Vlaams... Neen we zijn geen Kaffers of Hottentotten meer, al zijn we jaren lang met die... heren gelijkgesteld geweest en... be handeld. Zondag laatst te Brugge het Con gres van de Landbond der Christe lijke Ziekenkassen, waarbij het vierde van de hele bevolking van België aangesloten is. Er was, begrijpelijk een Vlaamse en een Waalse sectie Maar dan hoort ge de Voorzitter Herman Cuypsrs, de Vlaming ook de vreemdelingen begroeten in hun eigen taal, in het Engels, Duits en Spaans! Dan moeten ook de Walen gevoelen dat ze een paar... eeuwen achter zijn bij die eigenaardige Vlamingen. Diezelfde Zondag kwamen de jon gere Vlaamse intellectuelen saam, in Congres, te Koksijde; de Katho lieke jongeren, wel te verstaan. We hebben, God-dank, ook een schaar van die jongeren die niet hun «ideaal» verkochten voor een... post je onder de vorige Regeringen. Daar staat nog het Congres van de C.V.P. op 24 September. Over dit congres hebben we het niet, al zullen de Vlamingen daar ook wel. zo zij willen, het leeuwenaandeel hebben! Wij? Ik moet U waarachtig niet leren wie ik daarmee bedoel. De tien duizenden die naar Diksmuide of Brussel gingen, de tienduizenden mutualisten, de duizenden en nog duizenden die aan hun Radio-toestel luisterden of in hun dagblad naar het verslag over die grootse betogin gen zochten. Maar! Niet versagen a.u.b. We zijn het gewoon na den Oogsttijd loof en stro te zien in vuur en rook opgaan op de schrale stikken Najaars reuk! Na die Vlaamse Oogst kome er geen najaarsrook noch reuk. Onze stikken mogen niet schraal staan, mogen niet rusten, moeten in volle bloei staan. Kortom, we mogen noch lui zijn, noch slapen. Najaar en Wintertijd leiden ons af van 't gejaagd bedrijfsleven, maar kunnen ons zo goed binnenleiden in een ander leven, dat van de «geest». Dan denk ik aan de Winteravon den en vergaderingen. Dan denk ik aan de Davidsfonds «-voordrachten en Davidsfonds »-uitgaven! Aan dat half miljoen boeken ieder jaar over 't hele Vlaamse land verspreid; aan de duizende voordrachten en avon den door het Davidsfonds ingericht en aan de duizenden die nog zouden moeten... lid worden van die ver eniging, en aan de duizenden die zelf meer bedrijvig zouden kunnen en... moeten zijn om die avonden bij te wonen. Het Davidsfonds wroet om de 100.000 ieden te bereiken. 100.000? Veel? Misschien! Maar niet veel, nog te weinig zo wij Vlamingen willen aan het land en buitenland tonen dat wij niet alleen dulle wroeters maar ook ontwikkelde, vooraanstaan de mensen willen zijn die bekommerd zijn niet alleen om den brode, maar ook om wat des «geestesis. Die 100.000? Niet te veel! PÉ VLAMYNCK. Ik schreef: het eindigt morgen te Leuven. We leven niet van brood alleen. Ik weet het maar al te goed dat al onze Christelijke organisaties zich ook bekommeren om de godsdienstige belangen van ons volk, ook al om zijn algehele ontwikkeling en vorming'. Ik weet echter ook dat er een af zonderlijke vereniging bestaat die onze Vlaamse katholieke mensen ook verstandelijk wil opvoeden en hoger opvoeren. Stoffelijke belangen te dienen, laat zij aan anderen over; van onze mensen degelijke, ontwik kelde burgers te maken in ons land; dat is het doel van die... oud-ge worden, steeds... jonger wordende verenging. Ik moet TJ niet zeggen dat ik het «Davidsfonds» bedoel. De naam is... oud, herinnert ons aan Ka nunnik David, hoogleraar te Leuven, een van de pioniers van de Vlaamse beweging. Het Davidsfonds is 75 jaar Generaal Marshall Te Washington werd bekend ge maakt dat Heer Louis Johnson was afgetreden als Minister van Defen sie. Hem was aangewreven een gemis aan voorbereiding voor de Koreaanse oorlog. Anderzijds was zijn zienswijze niet in overeenstemming met deze van Heer Acheson, die de verdediging van Europa de voorrang wil geven. Ook de Adjunkt-Minister van Defen sie, St. Early, nam ontslag. President Truman heeft thans Ge neraal Marshall gevraagd Minister van Landsverdediging te worden. Het Congres zal hiertoe evenwel nog een speciale toestemming moeten geven, gezien Gen. Marshall binnen de laat ste 10 jaar actieve militaire dienst had, wat een beletsel blijkt te zijn. Twee Beschavingsproblemen VERSTERKING DER BEWAPENING Men hoort over niets anders meer. En slaat men een krant open dan leest u het op elke bladzijdein berichten uit alle mogelijke vrije landen. Waarom men dat doet? Om te kunnen weerstaan aan een mogelij ke aanval van de Sovjetlegers die sedert de oorlog nog niet ontwapend hebben, maar voortdurend wapens hebben bijgemaakt en millioenen soldaten hebben gedrild. Zal Rusland ons aanvallen? Wil het ons land en de andere vrije lan den verovergn? Wij weten het niet. Maar als men zo 'n geweldige le gers opricht en onderhoudt, terwijl de andere landen ontwapenen, dan is dat toch zeker niet om jacht te maken op coloradokevers en ook niet om zich te verdedigen. Waarom is het danl Het zou wel kunnen dat het is om aan te vallen. En het probleem wordt des te be angstigender wanneer wij zien hoe veel landen reeds het slachtojjer geworden zijn van het communisme en hoe in elk land ter wereld een uit Moskou geleide vijfde colonne aan het werk is. In die omstandigheden moeten wij, noodgedwongen, ook tot wederbewa- pening overgaan en aan moordtuig verschillende miljarden besteden die wij broodnodig hebben voor de we deropbouw, de woningbouw, de ver betering van onze levensstandaard enz. In alle vrije landen worden thans grote inspanningen en offers van de bevolking gevraagd. De militaire dienstplicht wordt verlengd, hogere belastingen zullen misschien worden geheven, stapels wapens moeten ge produceerd en aangekocht. En de vraag die ons volk stelt, en die alle volkerenen stellen is: zal Het is ontegensprekelijk dat de mensen de laatste weken door een paniek werden aangegrepen, die er hen toe aangezet heeft tot de meest onzinnige aankopen over te gaan. Sommigen besteden er hun laatste frank aan en halen geld van de spaarboekjes, van zichzelf en van hun kinderen, om maar voorraden te kunnen aanleggen. Dat is de toe stand. Het logisch gevolg daarvan is dat sommige goederen al schaar ser en schaarser worden en dat zelfs de best voorziene winkel de vraag der kliënten niet meer kan voldoen. Men kan gemakkelijk de redenen hiervan achterhalen. De oorlog in Korea, en alles wat zich in die sfeer van oorlogsbedreiging beweegt maakt de mensen ongerust. Een bedreiging wordt in de ogen van velen reeds een werkelijkheid, voeg er dan ge rust aan toe dat de ondervinding van de voorbije oorlogsjaren aan de huidige generati een heilige vrees voor ontbering heeft ingeprent, dan hebt gij de oorzaken bloot gelegd van de huidige paniekstemming. Lucifers zijn. voor het ogenblik on vindbar - producten. Ga naar Frankrijk of naar Nederland, daar zijn ze in overvloed te verkrijgen. Ginds over onze grenzen koopt men lucifers wanneer men ze nodig heeft, bij ons echter koopt men de oud..Tik zou moeten zeggen is in die lucifers op om er een voorraad van 75 jaar steeds jonger, meer wakker, werkzamer geworden. Over heel het Vlaamse land heeft het zijn afdelin gen, al durf ik nu niet zweren, dat er onder die afdelingen geen zijn die wat... ouderwets doen, slap vallen of slapen. Kinders die ouder zijn dan... moeder! Het Davidsfonds jubileert, houdt zijn kroondagen zijn con gres te Leuven. Dat congres zal bui tengewoon goed meevallen... dat moeten we niet wensen dat is... zeker Grote bedrijvigheid was er gro te bedrijvigheid en die niet beperkt blijft bij een Congres; laten wij al thans hopen dat het zo zij. aan te leggen. Het is natuurlijk ge vaarlijk wanneer bij paniekstem ming een of ander artikel toevallig in mindere hoeveelheid beschikbaar is. Een toevallige schaarste is al vol doende opdat iedereen er zich zou op wei-pen uit vrees van te laat te komen. Redenen van schaarste wor den er niet onderzocht of gevraagd. Nochtans de toevallige schaarste van lucifers op de binnenlandse markt voor een paar weken was zeer goed uit te leggen. Op dat ogen blik i. ïmers werd de afschaffing in het vooruitzicht gesteld van de ac cijnsrechten op de lucifers, hetgeen voor dit product een prijsverminde- Men Koopt het vierde slachtoffer te kunnen redden. Hierboven een beeld hoe de auto van dhr Dassonville uit leper na de aanrijding' er uit zag. Het vorenste was totaal ingedrukt... en uit de kussens werden drie lijken gehaald. Dinsdagavond 12 September, even na 22 uur. deed zich op de grote baan Ieper-Menen op grondgebied Gelu veld ter hoogte van de wijk Fort, en vreselijk auto-ongeval voor. Op dat ogenblik was er tamelijk druk verkeer, autobussen met uit Frank rijk terugkerende arbeiders, reden de richting leper op. De vrachtvoerder Vandevijver uit Passendale, in dienst van dhr Gerard Nuyttens uit Marke, had zijn met ton geladen vlaswa gen even langs de kant der baan geparkeerd, voorzien, zoals de gelei der verklaardde, van de nodige voor- en achterverlichting. De geleider had zich een ogenblik van de baan ver wijderd toen hij plots uit de richting leper een personenwagen bemerkte die in grote snelheid kwam aanrij den; uit de richting Menen kwamen op dat zelfde ogenblik verschillende autobussen met grensarbeiders. (Zie vervolg- 2» blad», grote schuld. Het zijn veeleer Frank- rijk en vooral Engeland. Maar dit gezegd zijnde moet het ons toch van het hart dat onze grote .Spaak, én als Eerste-Minister én als Minister van Buitenlandse Zaken, niet gedaan heeft wat hij moest om alle Westerse landen er toe aan te zetten hun veiligheid te verzekeren. Het is inderdaad meer dan twee jaar dat te Brussel het Vijflanden- pact werd afgesloten. Maar tot veel meer dan een papieren pactje kwam het niet. Alles wat men wist te rea liseren was een gecombineerde gene rale staf die veel van zich liet ho ren, maar die een staf is zonder legers en zonder wapens. Men bracht het nog niet eens tot de opstelling van het minimum aantal divisies en voerde niet eens de standardisatie onzer bewapening in, eerste noodza kelijk element voor een ernstige be- -wapening Er werd bijgevolg ontzaglijk veel tijd verloren en wij zullen daar on vermijdelijk de terugslag van gevoe len ofwel door een oorlog over ons hoofd te krijgen die had kunnen vermeden worden, wat God ver hoede), ofwel door ons nu, in eens, zeer zware offers te moeten opleg gen in één jaar tijds terwijl men het anders over verschillende jaren had kunnen verdelen. Maar is het dan werkelijk niet te laat? Wel kijk, zonder er alles van te weten of profeet te willen spelen denken wij dat het nog niet te laat is, op voorwaarde dat men er nu in spoedtempo aan voortdoet. Wij geloven inderdaad dat Rus land nog kalm gehouden wordt door de een merkelijke achterstand op dat gebied, en is hun luchtvloot nog niet bij machte de Amerikaanse vitale centra met atoombommen te gaan bestoken. Moesten zij nu aanvallen dan mogen zij voorzeker aannemen dat acht en veertig uur daarna de levensbelangrijke centra van de Sov jet-Unie zouden geatomiseerd zijn terwijl zij alleen met atoombommen op West-Europa in plaats van op Amerika zouden kunnen antwoorden. Welnu, zolang zij niet bij machte zijn de Amerikaanse macht uit te schakelen heeft het voor de Russen weinig zin een aanval tegen het Westen aan te gaan. Daar er nu op dit gebied een ach terstand is bij de Sovjets, is het waarschijnlijk dat zij die achter stand eerst zullen trachten in te lo pen. Maar dit feit geeft ons dan de kans onze achterstand in te lopen in zake landlegers en pantserwagens. De vraag is nu: wie zal het eerst die achterstand hebben ingelopen Zijn het de ussendan moeten wij het ergste vrezen. Zijn wij het, dan mogen wij het beste hopen. Ja. dan mogen wij hopen dat de vrede zal kunnen bewaard worden, omdat wij voor zeker aannemen dat de Sov jets bereid zullen gevonden worden om te praten vanaf het ogenblik dat zij weten dat er een sterke leger macht tegenover de hunne staat, en dat een gebeurlijke oorlog die ze zouden ontketenen geen plezierige militaire wandeling zou zijn. In dat perspectief komt het er bij gevolg voor ons op aan rap te wer ken en goed te werken. Wij moeten de harde lessen trekken uit de ijze ren omstandigheden en onze goestjes en tioistjes op korte termijn het zwijgen opleggen om op langere ter- en brachten hulde aan Ere-Commandant F. Blanckaeri. ring meebracht van 1 frank per pakje. Wat moest de groothande laar logischer wijze doen? Natuur lijk had het voor hem geen zin grote voorraden lucifers op te slaan, dit kon hem een gevoelig verlies bezorgen op het ogenblik dat de accijnsrechten zouden wegvallen. Dit bracht met zich dat de winkelier in dezelfde zin voorzorgen nam en lie ver zijn dure lucifers aan de man bracht. De paniek deed de rest en de mensen kochten de lucifers op. Zij die verstandig waren en de an deren lieten kopen zullen binnen kort het genoegen beleven zich luci fers naar beliefte aan te schaffen en nog wel aan een voordeliger prijs van zohaast de accijnsrechten zul len wegvallen. Gelukkig kennen wij bij ons de woekerpraktijken van de zwarte markt nog niet, daarvoor hebben de Vlamingen nog te veel gezond ver stand. Te Brussel echter heeft men er in het vunzige Radijzenstraatje reeds een florerende zwarte markt van lucifers in het leven geroepen waar een pakje thans 10 frank ge- kwoteerd wordt. Men zou gans de zaak niet te erg opnemen, ware het niet dat deze hamsterfurie zich tot alle artikelen uitbreidt. Wat baten de geruststel lende verklaringen van Minister Coppé, die aan de hand cijfers be wijst dat er van alles voldoende voorraden aanwezig zijn, indien men de winkels bestormt en meer wil dan men nodig heeft. Rantsoenering zal er slechts ko men wanneer het publiek met zijn dwaze praktijken van opkopen door gaat. De kliënt is trouwens het eer ste slachtoffer van deze paniek. Toe vallig waren wij in een winkel van ondergoed, flanel, handdoeken enz... Een huismoeder kocht enkele fluwij nen en een lC-tal meter flanel en voegde er bij het betalen aan toe dat zij nu toch gerust was tegen dat er oorlog zou komen. De winkelier ving de laatste zin handig op en vroeg zo langs zijn neus weg of me vrouw al aan keukenhanddoeken ge dacht had. Kijk die zult ge ook niet lang meer krijgenMeteen vloog er een dozijntje handdoeken (van een niet al te beste kwaliteit van kort na de bevrijding) op de toog en mevrouw., betaalde. De ge wiekste winkelier heeft zo in enkele dagen tijd een voorraad tweede klas handdoeken van de hand gedaan, die hij in geen eeuwigheid meer dacht te kunnen verkopen... en moeder was gefopt! Neem het toch die winkelier niet kwalijk, wees liever zelf wat minder koopachtigen neem slechts mee wat ge nodig hebt. Gelukkig zal dit alles niet lang meer duren. Minister Coppé heeft tijdens een persconferentie zeer ge ruststellende verklaringen afgelegd. Wij verwijzen in dit blad naar een artikel over de zeepproductie dat er op wijst dat er geen enkele reden tot ongerustheid is Bij dit alles is het echter verwon derlijk te moeten vaststellen dat de slogarf die altijd verspreid werd: Er is geen geld bij de mensennu door de feiten gelogenstraft wordt. De aankoopwoede van de laatste we ken heef bewezen dat men wel geld gespaard had en veel zelfs, het is alleen maar jammer dat sommigen het nu zo roekeloos buitensmijten aan nutteloze aankopen In het belang van allen, ware het wenselijk dat de bezinning spoedig terug kere. Alles laat ten andere voorzien dat de productiemogelijk heid van onze nijverheid groter zal zijn dan de koopkracht der hamste raars. Het is alleen jammer dat sommige bederfelijke waren in gro te hoeveelheden ingekocht werden en dat men binnen enkele weken of maanden in vele steden en gemeen ten zal moeten vaststellen, dat nut tige waren op onverantwoordelijke wiize de weg vinden naar de vuilnis belt. Dat is ook een gevolg van het hamsteren en dat is misdadig Wan neer ocl: hiertegen de Regering zal moeten ingrijpen door rantsoenering of met andere middelen, dan zal het niet de schuld zijn van de oorlog... maar van de opkopers zelf. In deze kwestie heeft iedereen ge legenheid om zonder een hoge borst te zetten, bewijzen te leveren van burgerzin en burgerdeugd. En binnen enkele weken, wan neer moeder de huisvrouw haar kalmte zal teruggevonden hebben, dan zullen bij vele winkeliers de bevoorrechteproducten van de Zie vervolg hiernevens PF! gecombineerde macht van de atoombom en de lange af stands- °nze beschaving en onze vrij- vliegtuigen. Rusland heeft nochtans I }e. reaaen- ook atoombommen? Welja. Maar *s. eers^e probleem waar- het ons niet onnieuw veraaan zoals I voor zover wii het kunnen weten, \voor thans geplaatst zijn. in 1940? Tpen hadden we ook he™en Sovjets op dat stuk nog I <Zie vervolg 2' blad) lioenen uitgegeven voor onze lands verdediging en ons allerlei ojfers op gelegd en op enkele dagen of weken tijds was alles weggevaagd. Indien het thans opnieuw zo zou gaan, waar om dan niet liever al dat geld uit gegeven voor nuttige doeleinden? In andere woorden: is het niet te laat geworden om nu aan onze vei ligheid te gaan denken en zal Rus land niet toeslaan vooraleer wij in staat zijn ons te weer te stellen? Daarop moet in de eerste plaats geantwoord worden indien men van onze bevolking niet alleen een gela ten medewerking maar een actieve steun wil bekomen. Welnu ziehier ons gedacht: Het is vrij laat en wij betreuren het ten zeerste. Sedert twee, drie jaar hebben wij op alle tonen en bii elke gepaste gelegenheid gezegd dat men onze landsverdediging moest op punt zetten. En men heeft het niet gedaan. Wie is daar schuld aan? De Bel gische Regeringen en meer speciaal hun Ministers van Buitenlandse Za ken die altijd Mr Spaak was, en de Ministers van Landsverdediging die altijd vriendjes waren van Mr Spaak? In zekere zin, ja. En we ko men daarop terug Maar men moet goed het volgen de voor ogen houden: België is een zeer klein land dat, in een moderne oorlog, onmogelijk alleen zijn gren zen kan verdedigen. Zolang geheel het Westen niet herbewapende had het voor ons dan ook geen zin het alleen te doen. Dit zou ons ten hoog ste gébracht hebben tot een toestand zoals in 1939-1940 toen België zich, volgens zijn mogelijkheden, sterk had bewapend, terwijl Engeland en Frankrijk in slaap gevallen waren. Onze bewapening had en heeft dus maar zin wanneer geheel West- Europa eensgezind en samengeor- dend zijn veiligheid organiseert. On ze Regeringen dragen dus niet de Tijdens het voorbije week-end had voor de derde maal in de gastvrije badstad Koksijde, het congres der Vlaamse jongeren plaats. Dit congres dat bedoeld wordt als een contact- name tussen afgestudeerden, jonge intellectuelen en leiders van sociale bewegingen, stond dit jaar volledig in het teken van de problemen waar voor de katholieke Vlamingen ge steld zijn na de jongste politieke ge beurtenissen. Voor een honderdtal intellectuelen, advokaten, dokters en leiders van sociale organisaties, werd Vrijdag avond 8 September, in De Mijn het congres geopend door Voorzitter Carlos Gits, die in een korte inlei ding de geest schetste waarin dit congres plaats vinden moest. Hij ver welkomde de talrijke aanwezigen en de personaliteiten onder wie we be merkten Z. E. H. Kan. Brys, alge meen proost van het A.C.W.; Z. E. H. Kan. Ketels, proost van het A.C.V.; volksvertegenwoordiger De Saegher; senator Van Buggenhout, burgemees ter van Koksijde; Hr G. Vandeputte, nationaal secretaris van het Christen Middenstandsverbond; Fons Margot, nationaal voorzitter van de KJB.M.J.; Marcel Vandewiele, enz. Zaterdag 23 September zal voor de inrichters der Jaar beurs een grote dag zijn. Het is immers de opening der eer ste Jaarbeurs te Roeselare. Te 15 uur worden het Ere- en Inrichtend Comité, door de Burgemeester op het stadhuis ontvangen. Vandaar zullen de genodigden zich stoetsgewijze Stadsharmonie op kop naar de gebouwen der Foor- halle aan de Bruggesteenweg begeven. Deze ..ieuwe Foorhalle meet 3.000 m2, terwijl de buitenter reinen, het secretariaat, de par keerplaatsen, enz., nog 4.000 m2 daarbuiten beslaan. De halle is 5 meter hoog. en het hoogste kappunt is nog 2 meter hoger. Ze is opgetrokken in steen, be vloerd met tegels; het ijzeren geraamte dat 60.000 kg. weegt draagt een dak van asbestpla- ten waarin vensters voor lucht- aanvoer zijn voorzien. De electrische installatie die een klaarte van 200 lux. geeft, bestaat uit 126 dubbele en 42 enkele reflec toren T.L. Elke drie meter, hangen deze buizen op 4 meter van de grond, als één lichtbaken, die alle standen in sterk daglicht brengt De geluidsinstallatie is voorzien, zowel binnen als buiten de eigenlijke halle, en zal er zorg voor dragen, de nodige beursatmosfeer te scheppen. Meer dan 300 standen zullen de duizenden bezoekers verwelkomen. Meer dan 120 exposanten uit alle hoeken der provincie en daarbuiten, hielden er aan hun producten en laatste uitvindingen en nieuwighe den aan het publiek voor te leggen. 't Is daar, voor de poorten dezer halle, dat na de plechtige Inzege ning der gebouwen door Z. E. H. De- zolder terug naar de winkel en de toonbank komen. Dan zal weer alles normaal zijn. Dan zullen zij de besten zijn, die het hoofd koel konden houden, en nu terug veilig hun kleine weke lijkse provisie kunfien binnen bren gen. ken van Roeselare, de Jaarbeurs van Midden-Vlaand-ren officieel zal wor den geopend, waarna de personalitei ten de standen zullen bezoeken. On middellijk daarna is de Foorhalle toegankelijk voor het publiek en dit tot 20 uur. De andere dagen: Zondag, Dins dag, Zaterdag, van 10 tot 20 uur en Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag: van 14 tot 19 uur. De in- gangsprijs is slechts op 5 fr. gesteld. Een bewaarplaats voor fietsen is bin nen de terreinen der foor voorzien. De bezoekers zullen er hun gading vinden. Buiten de attracties der standen zelf en het verbruik ter plaatse, zullen ook doorlopende kos teloze cinemauitzendingen wat ver zet brengen. De Jaarbeurs is een stadje op zich zelf, waar alle behoeften kunnen be vredigd worden en waar de interes santste firma's der provincie aan deelnemen. Een bezoek aan de Jaarbeurs is zeker de verplaatsing overwaard! 23 September zal de inzet ziin van een 10 dagen lange intense en aan gename handelsmanifestatie waarop alle bezoekers welkom zijnl Na de aanstelling der nieuwe officieren der Brandweer, had een hulde plaats voor het monument der gesneuvelden. Wij zien hier Ere-Kommandant Blanckaert en de manschappen de groet brengen tijdens het spelen van het Vaderlands Lied. Boven links: Burge meester Van Walleghem overhandigt aan Ere-Kommandant Blan ckaert de herdenkingsplaket. Van links naar rechts: Adjunct-In specteur Geers, Voorzitter Brai, dhr Blanckaert en dhr Burgemeester. Boven rechts: de drie nieuw bevorderden na hun aanstelling: van links naar rechts de Onder-Luitenanten Kaesteker en Iniom en Kom- mandant U. Vannieuwenhuyze. ARBEIDERS EN INTELLECTUELEN Het eerste referaat werd gehouden door de hr August Cool, algemeen voorzitter van het A.C.V., die han delde over de intellectuelen en de arbeidsbeweging In zijn inleiding onderlijnt spreker het feit van de arbeidersbeweging die een numeriek sterke macht is in ons land. Het doel van de christe lijke arbeidersbeweging is de depro- letarisatie van de arbeidende mens, zowel op geestelijk als op stoffelijk gebied, en deze organisatie is chris telijk omdat de wetten van de zeden leer als basis genomen worden voor haar sociale leer. In de beginperiode had de christe lijke arbeidersbeweging behoefte aan intellectuele hulp en de leiders van de beweging stonden vroeger wat schuchter misschien zelfs wantrou wend tegenover de intellectuelen. Thans hebben zij genoeg ervaring en culturele inhoud om deze gesteltenis af te leggen. De houding van de arbeiders tegen over de intellectueel is niet deze van wreveligheid, zij benijden de intellec tuelen niet, integendeel, de arbeiders zijn zeer gevoelig wanneer de Intel lectueel zich voor hen interesseert doch hij moet het goed menen en mag nen niet gebruiken om zelf hoger op te komen. Het verwondert ons, aldus spreker, dat zoveel intellectuelen zich kramp achtig vasthouden aan de thans be staande sociale en economische vor men. De gewone intellectueel handelt en denkt nog te veel volgens de cri teria van de liberaliserende burger lijke cultuur. Wij begrijpen dat men minachting kan hebben voor com munisten, socialisten of christelijk sociale werkers, doch we kunnen de weigering niet begrijpen van de in tellectuelen om het communisme, de evolutie van het socialisme en de christelijke sociale leer te bestuderen en er de nodige positieve besluiten uit te trekken. Spreker wijst verder over de eng heid waardoor we ons te veel op het Vlaams standpunt plaatsen en te weinig Europeer en wereldburger zijn. Weinig Vlamingen zijn tegen woordig in de internationale verga deringen en wat zal er gebeuren met de westerse landen wanneer morgen de Marshall-hulp wegvalt? Welke is de positie van de Vlamingen in de Europese beweging? Wat denken wij over de eenmaking van Europa? Onze tijd wordt beheerst door de strijd tussen het communisme en het christendom. Beide stelsels zijn lo gisch en bieden een oplossing voor de zoekende mensheid. Het commu nisme kan wellicht een zekere ma teriële welstand scheppen, doch dit ten koste van ons hoogste goed: de menselijke vrijheid. We geven te veel blijk van een steriel-anti-communis- me. Het volstaat niet duizend frank te geven voor een anti-communis tische beweging, we moeten deze hou ding veranderen. De intellectuelen moeten contact houden met de sociale beweging. Vele universitairen zijn thans niet meer zelfstandig en werken in loonverband. Waar de socialistische ambtenaren zich aansluiten bij hun beroepsorga nisaties, vinden de katholieken deze toetreding overbodig. Spreker besluit met te wijzen op de grote taak welke de christelijke arbeidersbeweging vervuld heeft ten bate van het Vlaamse volk, de Kerk en de intellectuelen. Daarom hebben wij recht tot spreken. Na dit referaat volgt een belang wekkende discussie. TOESTAND VAN DE BELGISCHE DEMOCRATIE Zaterdagvoormiddag werd het con gres voortgezet in de stemmige feest zaal van het gemeentehuis met een referaat door de hr Frans Maes over De Belgische Democratie na de staatsgreepOnder de bijgekomen personaliteiten bemerkte men volks- (Zle vervolg 5" blad.) 't Was in de jaren...., zowat rond 1800 en oneffen, ja, 't is al heel lang geleden, dat er te Brussel een Con gres van Brandweermannen doorging en natuurlijk was daar alles in het Frans zoals toen op ieder congres dat zich respecteerde. Van voor op het podium, riep er een stentor-stem: On demande les pompiers de Pope- ringhe en toen het verzoek de derde maal gf an was riep er iemand achter in de zaal: Nous ne sommes qu'a qu'un. De geschiedenis schreef geen jaar tal bij dit verhaal en ook geen naam, doch de overlevering bewaarde het gebeuren als een plezierig aandenken dat verleden Zondag nog eens opge dist werd toen onze wakkere Brand weermannen de 105° verjaardag van hun oprichting' vierden; de Brand weer van Poperinge vormt thans een prachtig' korps! Wij kennen hen wel als onze bak ker, onze kleermaker of als... ja, als de-man-van-de-straat met op de voordeur van zijn woning het plaat je: «Brandweer». Maar als Brand weerman zijn zij voor ons vluchtende schimmen die onder het huilen der alarmsirene door de straten ijlen om een paar minuten nadien, aan hun brandweerwagen vastgeklampt, als 'n schicht te verdwijnen en hulp te bie den waar het verwoestende vuur er gens have aan 't vernielen is. Verleden Zondag echter kon ieder een onze pompiers gadeslaan. Eerst in het proper, dat was in de voor middag en tijdens het eerste gedeelte van de namiddag toen zij in hun pa radeuniformen opstapten door de straten, daarna, in werkkostuum, met brandhelm en zware waterbotten. Wij hebben die kerels zien werken met hun blusmaterieel. Proficiat, mannen van de brandweer, iedereen heeft U bewonderd... en terecht. DE PLECHTIGE DANKMIS EN FEESTZITTING Om 9 u. werd in de Sint Bertinus- kerk een plechtige H. Mis opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk wel zijn van het Pompierskorps en tot zielerust van hun afgestorven leden. Ere-Commandant Blanckaert werd met zijn familieleden door zijn of ficieren en manschappen stoetsgewij ze afgehaald. Een treffend sermoen stelde het schone werk van het Brandweerkorps in het licht. Met roffelende trom en schetteren de klaroenen op kop toog daarna het feestvierende korps stadhuiswaarts. De nieuwe klaroenen, die een prach tig geschenk zijn van het stads bestuur van Poperinge, zaten in han den van flinke spelers, die er alles wisten uit te halen. In de trouwzaal van het stafihui# greep eerst een korte receptie plaats aangeboden door het stadsmagistraat en werd de erewijn geschonken. De afgevaardigden der aanwezige bin nen- en buitenlandse korpsen werden hier verwelkomd. De feestzitting ging door in de ruime feestzaal van het Stadhuis. Dhr Burgemeester Van Walleghem omringd door de Schepenen der stad nam plaats aan de bestuurstafel waar ook Ere-Commandant Felicien Blanckaert, dhr Bral, Voorzitter der Koninklijke West-Vlaamse Brand weerfederatie en dhr Geers, Com mandant der Brandweer te Brugge en Inspecteur der Federatie voor bei de Vlaanderen, hadden plaats geno men. De Hr Burgemeester opende de zitting' en verwelkomde de aanwezi gen op dit 36° Zomercongres en op deze viering van het 105-jarig be staan der Poperingse Brandweer. Hij gaf daarna lezing van de aanstel- lingsacte van Commandant Urbain Vannieuwenhuyze en van de beide luitenanten Jerome Inion en Etienne Kaesteker. In naam van het korps werd door Commandant Vannieuwenhuyze een hartelijke hulde gebracht aan Ere- Commandant Blanckaert. Aan deze gelukwensen voegde de hr Bral deze van de Koninklijke West-Vlaamse Brandweerfederatie. Tenslotte was 't de hr Burgemeester die de gevierde Ere-Commandant een zeer verdiende hulde bracht namens de stad Pope ringe, hij overhandigde aan de hr Blanckaert een zilveren herdenkings- plakket waarin dezen huideviering gememoreerd wordt. HET ZOMERCONGRES Om 11 u. is deze plechtigheid ten einde en wordt de feestzaal ter be schikking gelaten aan de afgèvaar- digden der verschillende korpsen voor de zitting van het 36° Zomer congres van de West-Vlaamse Brand- weerbond. Aan de bestuurstafel bemerkten wij: de Voorzitter, Kapitein-Bevel hebber F. Bral, Adj. Inspecteur A. Geers, Bevelhebber van Brugge, Se cretaris Hr Gerard Van Besien, Be velhebber van Izegem en Penning meester dhr M. Notebaert, Bevelheb ber van Gullegem. Na de naamafroe- ping van de tegenwoordige korpsen verwelkomt de voorzitter de aanwezi gen en bespreekt enkele punten van inwendige orde. Hij brengt een openbare hulde aan dhr Geers die reeds in zijn korte loopbaan als Ad junct Inspecteur zulke grote diensten bewezen heeft aan de brandweer korpsen in West-Vlaanderen. (Zie vervolg 2a blad.) Hierboven een foto van de wedersamenstelling van de aanrijding zo als de Franse gerechterlijke autoriteiten deze deden aan de hand van de verklaringen van de autogeleider. Bij het cijfer l bemerkt men de bloedvlek die de ligging aanduidt van het hoofd van het slachtoffer; met een kalklijn werd de ligging van het lijk uitgete kend. Cijfer 2 verwijst naar de fiets van het slachtoffer die geplaatst werd in de richting zoals deze vermoedelijk was bij de aanrijding, (voor verdere uitleg van cUt ongeluk ale bU. U

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 1