Wereld-dakbefclimmers Koning Gustaaf V Zware Vliegtuigramp 29 Doden eist C. V. P. - Westvlaanderen in Vergadering te Roeseiare De s^heppep dep Onüoltooide van Zweden overleden de Krypt Het vraagstuk der prijzen en ionen 11 November zal in van de IJzertoren worden herdacht Een nieuw experiment De vrijwillige prijzenslag PUROL-POEDER 15 helzachlsfe voor laly-It He lens Luxueuze uitvoering Hoge technische kwaliteiten Getrouwe weergave Vraag een demonstratie bij de dichtstbij gelegen Officiële Verdeler Twee werklieden becieSvesm te Watou Xiast va si /enuwenl Brief uit Brussel STOPT 18 FRANK Tervcsefebrug te Stuïvekenskerke verongelukt V©or afschaffing der openingstaxe op de café's Meisje zwaar ge wond te leper Passagierstoestel van de Lijn Parijs- Londen brandend neergestort ASSISENHOF West-Vlaanderen Het voorstel tot inrichten van een Vlaamse Kaïnergroep vindt geen ingang Reeks Ongevallen te ICertemesrk HET WEKELIJKS NIEUWSZaterdag 4 Nov. 1950. Bladz. 2. (VERVOLG) Koreanen op de vlucht waren ge slagen en de Veiligheidsraad aan Mac Arthur toelating en bevel ge geven had de 38e breedtegraad over te steken. Het Chinese volk zou niet lijdzaam toezien. Maar weer kwam er niets van, want ook daar dreigde een oorlog met Amerika en dat hebben ze maar liever niet, vooral na de mis lukking van het Koreaans avon tuur. En. zo is alles wat we over een Chinese tussenkomst in Korea ver namen een vaag gerucht over een dertig duizend man die de grens zouden overgestoken zijn, gerucht dat uit Amerikaanse bron wordt tegengesproken. Ook daar zijn het dus woorden in de wind geweest. En dan moest er toch iets ge beuren. Dan moest 'er toch iets an dersJ gepakt worden, dan moest men de bevolking een andere vij and kunnen aanduiden... en liefst één waartegen inen het gemakke lijk kon hebben en waar men geen Amerikanen zou ontmoeten. Als Mao en Cliae dan rondkeken dan bleef er w&rkelijk niet veel an ders over dan Tibet. Formosa en Korea waren uitgesloten. Aan Japan kan nog met meer reden niet gedacht worden. In het Noor den was alles communistisch en in hét Zuiden mocht men voor 't ogenblik ook niet meer doen dan de opstandige bewegingen steunen en aanwakkeren, of anders viel men ook op landen waar Amerika en Engeland en Frankrijk raste voet hebben en waar dus het ge vaar bestaat onmiddellijk in èen wereldoorlog gewikkeld te worden. Aldus bleef er practisch alleen Tibet over om de kunstmatig ver wekte hoogspanning op teontla den. Dit bracht dan '11 boel voordelen ineens mede- Eerst en vooral kon de aandacht van de bevolking daarop getrokken warden en bijgevolg afgewend van Formosa en Korea. Verder wordt een uitweg gegeven aan de mili taire dadendrang. Ook wordt het een werkelijke frissche, frohliehe kriiegdie meer bergsport dan oorlog is. en tenslotte is er de on mogelijkheid voor de U.N.O. of de ■westelijkemachten om Tibet op een pratische en doeltreffende ma nier te helpen. En boven allés dit: het commu nistisch blazoen, in Korea geha- venji. moet opnieuw ivorden opge- sen het slaéhtoffer van het com- de eerste plaats twijfelen wij er aan of er tussen beide landen di plomatieke betrekkingen beslaan en in elk geval hoorden wij nooit van een militair verdrag. Van ver plichtingen zal dus geen sprake zijn. Anderzijds zal Indië weinig lust voelen om zich zelf in het avon tuur te werpen, wat het natuur lijk de eerste zou moeten doen in dien het 'een internationale actie tracht uit te lokken. En de redenen daarvoor zijn voor de handliggend: zelf geen voldoen de leger om het tegen Sovjei-Chi- na op te nemen en een veel te on zekere en wankele politieke toe stand. Wat er echter een gevolg kan van zijn bij Indië, en dat is ook van groot belang, is dat liet land van 'de Pandit Neliru wat minder sympathiek en begrijpend tegen over da communisten zal gaan staan, en wat minder aandringen op de opneming van China in de U.N.O. Alhoewel sommige persberichten als eerste Indische reactie al ge ven: Had men China in de U.N.O. opgenomen dan zou dit niet gebeurd zijn. Waf. er ook van zij, wij menen de bal niet te zullen misslaan wan neer wij zeggen dat er hier geen U.N.O.-tussenkomst zal zijn. En waaromZijn er dan twee maten en twee gewichten? In Korea wel en in Tibet niet? Bij eerste opzicht komt dit in derdaad onbegrijpelijk voor. Bij nader toezien echter niet. En rjaarom? Wel ki]k. Zoals reeds zo dik wijls herhaald: alles komt tenslot te neer op de machtsverhouding tussen Rusland en Amerika, tussen het Oostelijk blok en het Weste lijk blok. Daar heerst op dit ogenblik een dubbel onevenwicht en geen van beide kan in die om standigheden wensen dat het tot een wereldoorlog komt. Om die reden kwamen noch Rus land noch Sovjet-China recht streeks tussen in het Koreaans conflict. Om diezelfde reden ook, zo me nen wij, zai Amerika niet wensen tusseii te koinen tegen China, want dat ware het signaal voor de derde wereldoorlog. Wanneer men dat bedenkt, sa men met het feit dat elke prac.- tische hulp aan Tibet toch zou te laat komen, dan moet men zeggen: het is zeer snijtig dat loeeral vien- (VERVOLG) schild erd Alle voordelen dus aan hun kant. Geen risico op geen enkel gebied. Een .prachtkans. Maar toch maar een prachtkans omdat de andere druiven nog te groen zijn. Faute de grives on mange des ■merles, zegt de Fransman, of. oin. het met, een Vlaams spreekwoord te zeg,gen: Bii gaftrek aan brood eet men korstjes van pasteien. MOGELIJKE INTERNATIONALE REACTIES De voornaamste, reden waarom Rood China mag hopen zijn actie tegen. Tibet ongestraft te kunnen voeren, ligt wel' 'in het feit dat. vrij zeker mag worden aangeno men,. dat er gcrvl. énkele interna tionale actie zal op touw gezet worden om -Tibet te helpen tegen zijn aanrander: Het voorwendsel en de motive ring hiervoor zijn voor de hand liggend: Tibet is geen staat door de U.N.O. erkend, dus moet de U.N.O. er zich niet om bekomme ren. I71 feite is dat natuurlijk niet juist, want de vrede wordt, 'och ges'to&rd en de U.N.O. .wer'cl' opgc- ricWt ohi de vrede te bestendigend En heeft de O.V:V. Tibet nooit als staat erkend, ze hebben ook nooit gezegd dat het een stuk van Chi na of van Indië teas. Wat was het daij? Niemandsland? De echte reden waarom men het vermoedelijk, niet helpen zal, is dat men het niet helpen, kan. Korea was gemakkelijk: dat lag dicht bij Japan Waar de Amerika nen zaten en hef was van uit zee te bereiken. Tibet ligt onbereikbaar haast, tenzij over Indië en dwars er door heen, en de troepen die da.ar op 7.800 meter hoogte zouden moeten gaan vechten, zouden Noordpocl- troepen moeten zijn. Welnu zo'n troepen zal Amerika op dit ogen blik wel niet te veel "hebben. De divisies van dat genre, die ae be zitten doen er veel beter aan in Alaska en het Noordpoolgebied te blijven, dan op avontuur naar Ti bet te komen. Wij menen dus dat de U.N.O. zich niet met het geval zal bezig houden. Teniuare... Indië er zou belang aan hechten en dat geval voor de Veiliaheidsraad zou willen brengen. Indië is inderdaad het land dat er het meest belang bij heeft, aancie- ziefi het daarmee èen rechtstreekse nabuur van Sovjet-China zou wor den en dat het nooit goed is zulke mensen als dichtste gebuur te heb ben... Vooral wanneer het nieuw veroverd gebied, zoals we gezegd hebben, een. springplank kan zijn op 'uw 'eigen erf gericht. Maar of Indic. dat. zal d-en. volt. ook ten zeerste te betwijfelen. In mvnisme moeten ■orden maar we kunnen er op dit ogenblik niets aan verhelpen. 30-10-50. V. WESTERLINCK. De herdenking van de Wapen stilstand, op 11 November, aan de voet van de IJzertoren, was telken jare voor de oorlog een zo roerende plechtigheid, dat menig IJzerbede- vaarder er aan hield op deze een voudige en wars van alle pralerig- heid in stille eenvoud, het groot gebeuren van de Wapenstilstand 1918 te gedenken. Sedert 2 jaar werd door het Bedevaartcomité opnieuw met die traditie aangeknoopt en in de toen nog gapende holten van de Krypt, aan de vaat van de ver VERKLARINGEN VAN MINISTER COPI'E Ingevolge de actie der Regering om een daling der prijzen te beko men, werd een overeenkomst be reikt met de grote distributie-on dernemingen, waarbij deze toe stemden tot volgende tegemoetko mingen 1. - Een vermindering van 5 t.h. van de prijzen van alle verwerkte producten, waarvan de prijs sedert 1 Juli 1950 gestegen was. 2. - Handhaving van de oor spronkelijke prijs voor de goederen, die tegen de prijs van 1 Juli 1950 gekocht, zijn; 3. - Onmiddellijke-stappen bij de leveranciers, opdat de verbruikers voor de gedane of nog uit te voe ren bestellingen zouden kunnen profiteren van grotere prijsdalin gen dan die welke zijn aangekon digd. Anderzijds hield Hr Coupé, Mi nister van Economis"he Zaken en de Middenstand, een radiorede, waarin hij handelde over het doel door de regering nagestreefd, ter oplossing van de prijzen- en io- nenkwestie. Zo verklaarde de Hr Minister, dat in de sector van ijzer en staalnroducten. een verminde ring werd bekomen van 6 a 7 t.h.,. in andere sectoren van de metaal nijverheid van 2 tot 5,5 t.h. Ver minderingen worden voorzien op textiel, electriciteit, leder, oliën, voedingsproducten, vlees, enz. Op de grondstoffen werd reeds een da ling vastgesteld o.m. met 11 t.h. op de katoenohe, cacao met 16 t.h., koffie met 11 t.h., katoen 4 t.h. en maïs 4 t.h. In ons land steeg de in dex met 25 a 26 punten, in Neder land slechts met 6. in de U.S.A. als in Nederland. Minstens 10 punten zi.in toe te schrijven aan de prijs stijgingen op vlees en vetten. Een terugkeer tot de prijzen van vroe ger kan evenwel niet worden ver hoopt. Nog werd vernomen dat bij een bijeenkomst van de Hr Minister en van afgevaardigden van de beenhouwers, deze zouden toege zegd hebben een prijsdaling toe te passen. BEGIN VAN UITVOERING VAN HET LOONACCOORD Een voorschot van 200 fr. wordt uitbetaald Tussen de afgevaardigden van de syndicale organisaties, het A.C.V. en het A.B.V.V. en die van de grote werkgeversorganisaties is een over eenkomst getroffen waardoor een begin van uitvoering wordt gegeven aan het loonaccoord, dat verleden. Maandag, in overleg met de rege ring. werd bereikt. Bij eenparigheid van stemmen werd beslist een bedrag van 200 fr. uit te betalen aan alle loontrekken- den op de eerste betaaldag, die volgt op 20 November, dit als voor schot op de compensatiepremie of,: gebeurlijk op loonsverhoging, die zal toegekend worden, indien de le vensduurte niet daalt. Bijde delfwerken voor het bou wen van het nieuwe ouderlingen gesticht te Watou stortte Maan dagnamiddag, omstreeks 15 uur, een deel der delfwerken ineen en sleurde twee werklieden mee. Bei de slachtoffers werden gedeeltelijk onder de aardmassa bedolven. Alle werkmakkers snelden ter hulp en redden de ongelukkige,n uit hun netelige toestand. Boven gebracht verloren ze het bewustzijn. In het hospitaal, waar dokter L. Fouvry de eerste zorgen toediende, werden gelukkig geen erge ver wondingen bestatigd, zodat de slachtoffers met een auto naar hun woning te Langemark konden vervoerd worden. nielde IJzertoren, ruisten ingetogen gebeden en klonk weer de verzuch ting «Nooit meer oorlog». Thans is de IJzarkrypt hersteld en voor het zielige IJzermonumen- tje _dat oprijst tussen de grauwe stompen van de gedynamiteerde IJzertoren, rijst de Monumentale PAX-poort als een trouwe wachter b:'j de geschonden heldengraven. Uit de troosteloze puinhoop is een Monument gerezen dat luide ge tuigt van de levenswil van het kleine Vlaanderen en van de Vre deswil van ons volk. Daarom heeft dit jaar. meer dan ooit. de 11 Novcmb'r-plechtigheid te Kaaskerke-Diksmuide een diepe re betekenis. Geen plaats is zo vol van wijding dan die open Krypt, waar de geschonden Helclenhulde- zerkjes getuigen V°n Vlaamse lief de en Vlaams ideaal, waar de stuk geschoten Kristus, als een zinne beeld van de op het slagveld ge kruisigde mensenheid, U spreekt van de oorlogsverwoestin-g die ziel noch lichaam ontziet. Daarom cok zullen talrijke Vlamingen en oud- strijders er aan houden op deze 11 November-plechtigheid al is deze ook niet als een massa-bijeen komst bedoeld bij te wonen. Hieronder volgt de regeling: Ta 10,30 u.: In de kerk van Kaas- kerke. H. Mis, opgedragen voor de slachtoffers van beide wereldoorlo gen. Daarna, gezamenlijke optocht naar de Krypt van de vernielde IJzertoren. Zegening der graftom ben. Gebed voor „Wereldvrede. Toespraak door de hr A. Aerts- seos, lid van het Bedevaartcomité. Gewijde Muziekuitvoering. Om de talrijke deelnemers, die met de trein r.r 1785 uit Brussel te 8,07 u. en uit Gent te 9 u. vertrek ken toe te laten tijdig in de H. Mis te zijn, heeft de Nationals Maat schappij van Belg. Spoorwegen be sloten dat deze.trein op 11 Novem ber, bij uitzondering, te. Kaaskerke zal stoppen. Mijn hardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Koker 15 Fr De drie Vorsten der Scandinavi sche landen bepaalden er een ge meenschappelijke politiek van neu traliteit en van wederzijdse econo mische bijstand: tijdens deze bij eenkomst werden de laatste sporen van het grondwettelijk geschil met Noorwegen uitgewist. Tijdens de Conferentie van Oslo in 1917 drong Koning Gustaaf V aan op een nieuwe samenwerking dar drie landen teneinde de een heid te herstellen die in 1905 ver- broken werd. Zijn hoofdbekommernis was: Vre de, Eenheid en Vriendschap. DE KONINKLIJKE SPORTMAN Koning Gustaaf V was een sport liefhebber en tevens een sportbe oefenaar. Vooral tennis trok hem sterk aan. Deze sport beoefende hij tot hij in de Zomer 1946 tij dens een tennispartij door een hartverzwakking getroffen werd. In het bègin van October 1948 nam hij nog deel aan jachtpar tijen en schoot hij verscheidene hinden en reeën. Zijn lieveiingsverblijf voor een vacantierust was Nice, in het zon nige Zuiden. Hij was daar een trouw bezoeker tot in 1949. ROUW OVER GANS DE WERELD Uit alle werelddelen kwamen, na de verspreiding van het overlij densbericht, telegrammen van deel neming toe te Stockholm. In alle Zweedse gezantschappen en consu laten over gans de wereld werden registers ter ondertekening .voorge legd. De begrafenisplechtigheden van de overleden Vorst zullen doorgaan Donderdag a.s., 9 November. GUSTAAF VI - ADOLF KONING VAN ZWEDEN Gustaaf Adolf, oudste zoon van de overleden Vorst, is Maandag 30 October, te 14.05 uur, tot Koning van Zweden uitgeroepen. Nadat hem, overeenkomstig de grondwet, de koninklijke machten waren overgedragen, legde de Vorst de eed op de bijbel af. De Prinsen Bertil en Wilhelm, die eventueel tot de vorstelijke functies kunnen worden geroepen, legden op hun beurt de eed van trouw af. Later in de namiddag ontving de nieuwe Vorst het verzoek tot ontslag van de regering; hij vroeg evenwel de ministers te willen aan blijven. Koning Gustaaf VI-Adolf richt te zich, kort na zijn eedaflegging, via de radio, tot het Zweedse volk en maakte de leuze bekend die hij verkozen had: «Plicht vóór alles». Nadat hij een Kabinetsraad had bijgewoond verscheen de Koning, vergezeld van Koningin Louise, on het balkon van het stadskasteel Een geestdriftige hulde werd aan de Vorst gebracht door een jui chende menigte die door dé politie op meer dan 100.000 geschat werd De Koning was gestorven... leve de Koning! op postcheckrekening Nr. 4763.60 der Drukkerij Sausen, Poperinge, en ons bh I zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. Een aak met beten sleepte de brug mee. Verleden week Donderdag, gebeur de het tè 11' u. 's' vóórmiddags. Een betepsehip uit Antwerpen vaarde de IJzer af door de vaargeul van Tervali en haperde aan het onderste gedeelte van. de opgehaalde brug, sleepte die altijd 'verder mee, tot het logge gevaarte losgerukt omkantel de, onderste boven-keerde en neer plofte op de achtersteven en het roer, een paar meters van de woon- kabien van het schip. Gelukkiglijk dat de brug niet enkele momenten vroeger is gevallen, want dan kwam ze terecht op de kabien, en waren ér dodelijke ongelukken te betreu ren van de schipperin en een wicht je van 9 maanden in de wieg. Het bepaalde zich alles tot stof felijke schade aan kabien, roer en achtersteven en aan de brug. Het schip lag vast met de brug er op stroomafwaarts juist bulten het bruggegat, zodat de scheepvaart gestremd was; algauw lagen een paar schepen onbeweeglijk aan weerszijden van de brug. 's Namid dags werden de nodige bestatigin- gen gedaan door de autoriteiten en de reder van 't schip. Zaterdagvoormiddag werd begon. - BB nen met de lichting van cile brug 1 vroiljk gezelschap en zingen. Michael die op de oever werd gesleept, en Holzer, de zangmeester getuigde tot tra- na de middag konden de schepen,, Ilen toe bewogen, dat hij nog nooit zon die nu al talrijk waren toegekomen 1 leerling had gehad. met dit drukke seizoen, weerom Hij werd bij de beroemde Wiener San- door de vaargeul. gerknaben opgenomen. Weldra bleek dat Maar nu is hét wegverkeer nog de jonge Schubert een buitengewone aan- onderbroken, en 't aal nog enkele 'eg bezat en het in de kunst ver bren gen kon. Hij werd in de hofkapel te We nen opgenomen en kreeg bovendien in da Konviktschulealdaar, regelmatig lessen van Ruzika en Salieri. Salieri is de beroemde Italiaanse kom- pontst die toen te Wenen dirigent van de hofkapel was. Na een tijd keerde De Volksvertegenwoordigers der C.V.P. -Middenstandsgroep: Piers, De Clerck, De Saeger, Mafck, Charpentier en Clerckx, hebben een wetsvoorstel neergelegd tot af schaffing van de openingstaxe der café's, zoals hij thans bestaat. De openingstaxe zou volgens het voorstel vervangen worden door een verhoging der taxe aan de bron. Dit voorstel, gewenst door de herbergiers federatie, heeft voor doel de uitbreiding van het aan tal café's te beperken. Het stuikte met de arm door het venster en liep grote ver wondingen op. Zaterdagavond was Nelly Viae- minck, 15 jaar, wonende Cassel- stfaat 1, tijde-is de afwezigheid van haar moeder, <Ue op bood schappen was, gröerisel aan het' réihigen. Op èeh bépaald ogenblik stond ze recht om naar de koer te gaan om de restej in de vuilnis bak te werpen. Hierbij gleed ze zo ongelukkig uit waardoor ze met haar arm door de ruit terécht kwam. Ze werd deerniswekkend gekwetst aan haar arm op twee plaatsen. Ze trachtte het bloed wat te stelpen, doch niéts hielp. Ze wendde zich tot de dokter maar deze was niet thuis. Ze moést bij drie geneesheren aankloppen voor aleer door een doktersvrouw een eerste verband kon gelegd worden. Daar ze veel b'oed verloren had werd de Beneluxwagen opgebeld die het gekwetste meisje naar het O. L. Vrouwhospitaal overbracht waar Dokter Du Brulle de beide gapende wonden diende toe te naaien. ALLEEN VOOR DE GALERIJ Voor diegenen die het nog niet weten moet het hier gezegd worden dat de Hr Spaak thans een grote rondreis maakt in het buitenland om er te handelen over de vrede en het verenigd Europa. Vooral dan met de bedoeling de aandacht weer eens wat beter op zijn onmis baar persoontje te vestigen en op zijn voortdurende bereidheid om gelijk welke vet betaalde internatio nale sinecure te aanvaarden. Boter bij de vis wel te verstaan. Want de boter is er voor de Heer Spaak in België wel wat af sedert de coalitieregering uit de mode is. Maar vooraleer hij zijn grote pelgrimagie ondernam, heeft de Hr Spaak nog een bliekske uitgesme ten. In een artikel dat in de so cialistische partijkrant is versche nen, verklaarde hij zich voorstander van de schoolvrede, welke door de Minister van Onderwijs in het vooruitzicht was gesteld en waarbij het vrij onderwijs op gelijke voet zou behandeld worden met het officieel. De Kr Spaak sloot hierin aan bij de rede welke door een ander socialistisch voorman, de Hr Soudan, uitgesproken werd op de viering van het honderdjarig be staan van het officieel middelbaar onderwijs, Deze stellingname was echter niet naar de zin van de officiële partij- bazen die de onverbiddelijke be- kapiping van het vrij onderwijs willen voortzetten en ook de een zijdige begunstiging van het offi cieel onderwijs. Verleden week nog hebben de socialisten laten blijken dat zij in de onderwijskwestie niet tot een verzoenende houding geneigd zijn. Bij de stemming over de begroting van het departement van Onder wijs, verlieten zij de kamer. Aldus werd het onmogelijk een stemming te houden. Door de afwezigheid van enkele C.V.P. gekozenen, was deze partij niet meer in getal en de stemming moest worden uitge steld. Bij een volgende gelegenheid komt de zaak dan toch in orde. De houding van de socialisten bewijst eens te meer dat zij nog doordrongen zijn van het meest achterlijke sectarisme, van de scherpste auticlericale onverdraag zaamheid. Het is goed deze mensen neg veel' tijd te laten tot bezinning in de oppositie. De houding van de socialisten toont verder aan hoe weinig zij zich van hun. zogezegde voorman nen aantrekken. Zij richten zich naar de bevelen en richtlijnen van hun partijbestuur en stemmen daarop geheel hun houding af. Het kan hun weinig schelen wat Spaak over deze kwestie denkt. Zij weten dat ets man zelf het niet ernstig meent en alleen voor de galerij een beetje aan paradepolitiek doet om goedgelovige christendemo craten een rad voor de ogen te draaien. Maar die goedgelovigen lopen zo dik niet meer. NIET TE VERWONDEREN Grote ontsteltenis heerste dezer dagen in het liberale kamp. Bijna vanzelfsprekend was op de partij raad besloten het regeringsvoorstel tot verlenging van de militaire dienstplicht te bekampen. De libe ralen zitten immers in de oppositie en in dit geval maakt men pijlen uit alle hout. De liberale hoge oomes waren dan ook als met verstomming' ge slagen toen de Hr Devèze in hun midden opstond om plechtig te verklaren dat hij de voorgestelde verlenging zou steunen omdat het hogere landsbelang zulks vereiste. Daar waren er die zich afvroegen of hij zich niet vergiste en of hij wel nuchter was. Maar de Hr De vèze liet geen twijfel over. Hij had de kans gezien om eens te meer van zich te doen spreken. En hij was vast besloten deze kans niet te laten ontsnappen. Van een man die tot alles in staat is voor een mondsvolletje publiciteit, is dat cok niet te verwonderen. liezen en dat ons land niet meer kan uitvoeren. Dit zijn allemaal zaken welke beter kunnen vermeden worden: wanneer de uitvoer ver mindert, daalt de productie en slinkt de werkgelegenheid. Daarom dan heeft de regering voorgesteld dat nog een laatste po ging zou gewaagd worden om de prijzen rechtstreeks te beïnvloeden, en door een daling daarvan de koopkracht van de lonen weer te verbeteren en te herstellen op het vroegere peil. Het initiatief heeft algemeen in stemming gevonden. Alle warenhui zen van de hoofdstad en vele andere bedrijven passen spontaan een prijsdaling toe ten bedrage van 5 De regering heeft zich echter bij. zonder ingespannen om de prijzen van de levensmiddelen een deuk te geven. En daar is nog wel een en ander te doen. De Minister van Economische Zaken heeft dat al gezegd aan sommige kleinhande laars welke overdreven winstmarges handhaven. Ook met de vleeshou wers heeft hij een hartig woordje gesproken. Zij hopen nu maar dat wij er spoedig iets van merken aan de prijs van de beefsteak en van de cotelet. Aan het oorspronkelijke experi ment van de regering is een voor Dezer dagen wordt er ln al de pa rochies van ons bisdom, op bevel van de Bisschop, een of andere preek- oefcnlng gehouden die aansluit hl) de plechtigheid der dogma-verkla ring van Onze Lieve Vrouw Hemel vaart. IVat sluit die waarheid schoon aan bij de waarheid die ons herin nerd werd in de grote liturgische feesten van de pas voorbije dagen! Welk Is Immers de les van liet Chrlstus-Konlngfeest en van Aller heiligen en Allerzielen'.' Het Is de les van onze eindbestemming, de hemel, en van de weg daarheen, de onder danigheid aan het Koningschap van Christus. Mnrla heeft die bestem ming bereikt: we weten het, nu nog heter en geruster dan vroeger, om dat de onfeilbare Paus daarover uit. spraak deed. wij weten dat Maria met ziel en Ilrhanni In de hemel |s. E11 Maria Is daarheen gegaan langs die weg van gehoorzaamheid: zij is nu Koningin des Hemels omdat zij op zulke volmaakte wijze hier op aarde de titel verdiend heeft die zij zichzelf gaf hij de boodschap des engels: Ik ben de dienstmaagd des Heren. Wat zou er véél bereikt zijn voor ons. Indien tvlj, uit deze feesten en lilt deze predikaties, een boet Je méér verlnngen naar de hemel zouden putten. Want wl) moeten toch ook eens onze hemelvaart vieren. En om die hemelvaart te waarborgen Is de gedachte aan de hemel een grote kracht. Wie verlangt naar de hemel, zal voorzeker zich Inspannen om de zon de te vermijden, de doodzonde maar ook de dagell|kse zonde, want «niets dat bedoezcld Is, gaat binnen In de waarde verbonden, of een veilig- hemel ze-t de Apostel Joannes. heidsklep als men het zo noemen wil. Wanneer het experiment vruch ten afwerpt tegen 20 December, dan Wie verlangt naar de hemel, zal zo. veel verduldlger de onvermijdelijke tegen heden van dit leven verdragen. worrit met tecnawprkpnde kracht want "rt<> voorbijgaande beproevln- v°T 1 rowT w 1 Ren van ons bestaan hier op aarde, van 1 Oktober eon loonsverhoging heWerken voor ons een onverwoest- van circa 5 toegestaan. Het weislagen van dit opzet, dat wij van harte wensen, hangt na tuurlijk in ruime mate af van het gezond verstand van het kopers- publiek en van het verkcperspubliek. MET EEN PRIKJE HUMOR Intussen echter is het al duide lijk geworden dat deze regering wel levenskrachtiger is dan men aanvankeiijk veronderstelde. Haar economisch inzicht en haar nieuw initiatief met deze zogenaamde vrij willige prijzenslag vindt haast al gemene instemming. Misschien is de levensvatbaar heid van deze regering, voor een deel althans, te danken aan het onverwoestbaar goed humeur van Eerste-Minister Pholien, die zich met een prikje humor over moei lijkheden heenzet waar andere mensen zich dood aan ergeren. Naar oude geplogenheden nodigt de pers na elke ministercrisis, de nieuwe Eerste-Minister uit op een diner. Dit was onlangs weer het geval en de Hr Pholien kenmerkte met enkele trekken aldus de hou ding van de oppositiepers: «De regering handelt of zij doet niets. Wanneer zij niets doet is het een regering van lammelingen of van reactionnairen. Treedt ze evenwel handelend op, dan komt ze ofwel te vroeg ofwel te laat, Kcmt ze bij toeval eens op tijd dan handelt ze verkeerd. Komt ze per abuis op tijd en handelt ze op gepaste wijze, dan is ze niet oprecht, ofwel heeft ze heimelijke bijbedoelingen... Men ziet het; het zal nog riet zo gemakkelijk zijn om de regering Pholien dood te ergeren. PAS. oor bnnr en eetnvlï gewicht van heerlijk heid en gen'etlng I11 de hemel zej[t de Apostel Piiilus. Wie verlangt naar de hemel, zal bidden, omdat het een nlcemeen erkende waarheid Is: «wie bidt wordt zalig, wie niet bidt ."nat verloreijzoals de Kerkleraar Sint Alfonsus zegt. Wie verlangt naar de hemel, kan ook niet anders dan een zeer vurig Marla-vereerder te wor* den, omdat hij verlangt te ondervin den dat een kind van Maria een kind van de heeml is naar het woord en de belofte van de Kerkleraar Pint Barnardus. Wat Is de gedichte aan de hemel, een krachtgedaehte. Laten wij aan Onze I.ievc Vrouw hij de verheerlij king ille lianr dezer dagen te beurt vlei als feestgeschenk vragen dal die gedachte aan ons eeuwig einddoel van altijddurend geluk hij God nooit ver van ons wijke. opdat wij al die voordelen, welke daarin liggen opge sloten. zouden gen'eten in over- vloeiende maat: zo hebben wij een zekerheid méér dat ook wij eens 11a onze dood met onze ziel, en na bet laatste oordeel, ook niet ons lichaam, hij haar zullen zijn en bij God voor De eerstvolgende zitting van het West-Vlaamse Assisenhof zal op 21 November e.k. plaats grijpen ih de Gothische zaal van het Stad huis, gezien thpns herstellingen worden uitgevoerd in de Assisen»: hofzael. Onder het voorzitterschap van raadsheer Bossaert zal de drievou dige kindermoord ten laste van Te- taert uit St.-Andries, worden be handeld, alle eeuwigheid. i -3 &SP Het lijnvhegtuig Parijs - Londen, een toestel van het Viking-type, is Dinsdagavond bij zijn aankomst uit Parijs in de Londense vlieghaven brandend te pletter gestort. De mist die op dit ogenblik het luchtverkeer onveilig maakte, nood zaakte het vliegtuig op een ander terrein te landen dan eerst was voorzien. Door ongekende redenen sloeg het toestel aan het einde van de startbaan te pletter en vatte schier gelijktijdig vuur. Dadelijk werd alarm gegeven en kwamen brandweerlieden ter plaat se met speciaal blusmateriaal. De grote hitte echter noopte hen zich terug te trekken. Hun spoedig in grijpen echter maakte het nog mo gelijk dat twee personen, een man en een vrouw, gered werden. Deze werden naar het ziekenhuis te Ash- ford overgebracht. Volgens inlichtingen aan de hand der passagierslijsten moeten er 31 inzittenden geweest zijn: 27 passa giers en 4 leden der bemanning. Onder het puin heeft men, nader hand de lijken gevonden van de 29 slachtoffers. Alleen de naam van de piloot, de Britse kapitein Clayton, werd be kend gemaakt. EEN OORSPRONKELIJK EXPERIMENT Men weet dat de regering het er op aanlegt de levensduurte in het land met man en macht te be strijden. Door verschillende oorzaken, niet het minst door de onzinnige koop woede van het publiek, war:n de prijzen in de laaiste maanden heel wat in de hoogte gegaan. Sommige van deze prijsstijgingen werden veroorzaakt door ds massa-aanko pen voor militaire doeleinden van grondstoffen zoals wol, katoen, le der. Deze prijsstijging zal vermoe delijk niet zo snel ongedaan kun nen gemaakt worden. Andere prijs stijgingen daarentegen waren op de binnenlandse markt alle verhoudin gen te buiten gegaan en stonden niet rnerr in verhouding tot de grendstoffenhausse op de wereld markt. De regering kende al de elementen van onze economische toestand. En het is dan ook om deze redenen dat zij niet heeft toe gegeven aan de eerste vakbonds- eisen tot loonsverhoging'. Men ccmpenseert immers wel ge makkelijk een prijsstijging door een aangepaste loonsverhoging. Maar hierdoor geraakt men in een vi cieuze cirkel. Er ontstaat een wed loop tussen prijzen en lonen met het eerste gevolg dat onze prijzen voor het buitenland alle belang ver- Zendag 29 Oktober 11., had in de bovenzaal van Patria te Roese iare, een belangrijke provinciale bijeenkomst plaats van de C.V.P.- bestuursleden Wc.st-Vlaanderen. Naast de meeste West-Vlaamse volksvertegenwoordigers en senato ren, hadden de HH. Theo Lefsvre, nationaal voorzitter van de C.V.P., en J. De Schuyffeleer, voorzitter van de Vlaamse vleugel der partij er aan gehoudsn op deze vergade ring tegenwoordig te zijn. Beiden hielden er een zeer belangrijke toe spraak. Verder bemerkte men nog Minister Dequae en de hr G. Van- deputte uit Roeseiare. lid van het nationaal comité der partij. De nationale voorzitter handelde in zijn uiteenzetting ever de hui dige politieke toestand en de ver wachtingen van de parr.ij ten op zichte van de homogene C.V.P.- regering. Hij herinnerde aan het geen. de jongste gebeurtenissen ons hebben geleerd en was van mening dat de homogene regering moet worden behouden, hij wijde verder uit over enkele politieke prob'emen die dienden opgelost te worden. Hr Jef De Schuyffeleer, voorzitter der Vlaamse vleugel, sprak over de inwendigs structuur en de organi satie van de partii in het licht van de toestand van West-Vlaanderen. In de. levendige bespreking die op deze uiteenzetting volgde, kwa men verschillende sprekers tussen. Senator Sobry handelde over de vele landbouwproblemen die zich in onze provincie stellen terwijl sena tor Van Buggenhout vooral de eco- Deze Novembermaand roept ons deze ttflltOOlbC SVMUDbOMC grote dóde te binnen. Sedert de radio vuudugl «^yiHf/uuituc overal binnendrong, klinkt zijn naam on- ophoudend in onze huiskamer, En sedert de film Ds onvoltooide Symphonie de wereld veroverde, werd Sehubert op ro mantisch gebied nog heel wat beroemder. Deze film. samen met de andere muzikale film over Chopin Het Lied der Herijine- 1 ring verdiénde dit s'ucccs. In deze Novembermaand was zijn le- i venssymphonie voltooid. Franz Sehubert! Op 4 November 1828 hij was toen ruim 31 jaar oud ging hij zich nog als 1 leerling aanmelden in streng contrapunt 1 bij Seehter. Hij was ziek... toch ging hij er heen. Hij meest spoedig wegblijven. Hij had de typhus. Reeds op 19 November stierf hij na een zware en smartvolle doodstrijd. De sacramenten der sterven den schonken hem de enige en grote troost. Op zijn graf lazen de mensen het vol gende: «De dood begroef hier een rijk bezit, doch nog schoner verwachtingen. Het is een kort maar bewogen leven geweest. Hij werd in 1797 te Lichtenthal bij Wenen geboren. Zoon van een school meester met 19 kinderen, werd hij sober dagen duren, vooraleer de brug her steld is In de eerste dagen zijn er niet weinig voertuigen toegekomen, die mochten de toer halen over een andere brug! Ondertussen is een overaetdienst Ingericht met een schuit, doch enkel ven zonsopgang tot zonsondergang en alleen op de weekdagen. Sehubert naar 't ouderlijke huis ts Lich tenthal terug, waar hij zijn vader als hulponderwijzer bijstond. Hij ging ondertussen ijverig voort met komponeren en volgens dc overlevering zou hij zrifs tijdens de lesuren soms zo verstrooid geweest zijn, dat hij op het bord passages die hem door het hoofd gingen op een notenbalk neerschreef. Ge durende ds drie jaren van zijn hulpon derwijzerschap schreef hij een achttal opera's, vier missen, een groot aantal kerkelijke muziekwerken en veel liederen. Als liederkornponist heeft Sehubert trouwens zijn 's gelijken niet. Geheel opgaande in zijn komposities voelde hij weinig enthousiasme voor het lesgeven. Een zijner vrienden, Franz von Schober, stelde hsm in de gelegenheid zich uit- opgebracht. Reeds jong hield hij ve:l van sluitend aan de kompositie te wijden en zijn betrekking van hulpschoolmeester op te geven. Sehubert nam gretig die aangeboden gelegenheid te baat en werkte met moed. Echter was zijn bestaan, wegens gemis aan een vaste betrekking niet zonder zor gen en daaraan wil men wel eens zijn vroegtijdige dood toeschrijven. In 1818 en 1824 was hij in de Zomer «KartnerthorTheater werd hij even min aangenomen. Hij overleed op 19 No vember 1828 ta Wenen. Twee gelukkige herinneringen bleven hem in z'n laatste dagen bij: deze aan een concert met eigen werken, dat hij één jaar voor zijn dood mocht dirige ren en dat een schitterende bijval ge noot; de andere herinnering lag in de waarderende woorden welke Beethoven voor hem overhad. Sehubert was namelijk een groot ver eerder van de grote Beethoven en hij had steeds gedroomd, eens door de mees ter ontvangen te worden. Toen Beethoven ten slotte in de ge legenheid was, werk van Sehubert in te zien en de komponist te zijnent ontving, verklaarde de beroemde man dat Sehu bert het heilig vuurvan de kompo nist bezat en er zeker uit hein groeien zou. Helaas, Sehubert werd slechts dertig jaar oud en het heilig vuurvermocht niet, het genie in leven te houden. Sehubert is slechts na zijn dood be roemd geworden. Zijn leven lang had hij te kampen tegen het noodlct en het on begrip van zijn tijdgenoten. De betekenis van zijn genie werd in zijn tijd niet begrepen, alhoewel hij ve le vrienden telde die hem een daadwerke- huismuzlekleraar bij de adellijke familie lijke belangstelling betoonden. Esterhazij te Zelen. In 1825 deed hij een Daaronder onderscheidden zich vooral aanvraag voor de functie van onderhof- de reeds genoemde von Schober en Mary- kapelmeester zonder dit ambt te kunnen hoven en de eerste zangers zijner liede bekomen. Toen hij later solliciteerde voor ren: baron von Schönstein en Michaël de betrekking van kapelmeester aan het Vcgel; ook von Sonnleithner, die de uit gave der eerste liederen verzorgde, was Schubsrt zeer genegen. Onder de musici van naam was Beet hoven dan ook een der weinigen die de betekenis Van Sehubert voor de muziek begrepen bad. maar deze kwam te iaat ómnog iets voor het jonge talent te kun nen doen. Zoals het zovele genieën gaat, verging het Sehubert: na zijn dood ging men zijn buitengewoon talent erkennen dat vooral op het liedergebied van groten invloed is geweest. Sehubert is als de schepper van het moderne lied t; beschouwen: hij wist als niemand vóór hem, de poëtische stem ming van het dicht zuiver te verklanken in een tot dan toe ongekende eenheid van woorden en klanken. Met zijn zangspelen heeft hij echter nooit veel succes gehaald. Zijn beroemde Onvoltooide Sympho nie is niet alleen een meesterwerk, zij heeft ook de dichters geïnspireerd in zo verre, dat men er een lieflijke legende om geweven heeft die een liefdesidylle tussen de schuchtere Sehubert en een der dochters van graaf Esterhazij tot grond slag heeft. Sehubert zou deze symphonie dan ge toonzet hebben ter ere van de oudste der twee dochters van graaf Esterhazy wier Op een avondpartij op het grafelijk kasteel, waar Sehubert als klavierspeler optrad, zou hij zijn compositie voorspelen voor zover hij deze reeds voleindigd had. In de schitterend verlichte zaal was 'n uitgelezen gezelschap van edellieden en hoge personaliteiten verenigd. Schone vrouwsin en knappe officieren in kleur rijke uniformen vulden de zaal. Als. Sehubert zijn spel begon stonden een aantal jonge officieren rond de knap pe dochter van graaf Esterhazy geschaard. Er werd gesqhTtst en gefluisterd: aan 't talent van de jonge musicus werd slechts öe door de beleefdheid vereiste aandacht verleend. Sehubert gaat g'heel in zijn spel op. Als een gebed stijgen de klanken van het kla vier omhoog en iedereen luistert geboeid naar de kunde van de jonge geniale meester. Iedereen.,, uitgezonderd de jonge gra vin Esterhazy die zich ln een hoek van de zaal door enige losbollige jongelingen het hof laat maken. Een hunner heeft een o! ander aardigheid verteld en de jonge dame barst plots in een luide lach uit. De aanwezigen zien ontstemd in richting van de jonge lieden; Sehubert Is verontwaardigd; hij was juist aan de passage gekomen waar hij voort zcu im proviseren... Gekwetst in zijn eergevoel smijt hij 't klavier dicht en zal die symphonie nooit voleindigen... In tegenstelling met deze lege.nde, ken- 1 nen we het oordeel van een even kundig nomische toestand op het, oog had en wees op de tegenstelling op dit gebied tussen Vlaanderen en Wal lonië. Daarna volgde een langdurig en levendig debat over de wenselijk heid ai dan niet tot de oprichting van een Vlaamse kamergroep over te gaan. Volksvertegenwoordiger Godfried Develter, die samen met een paar zijner collega's het initiatief heeft genomen tot de oprichting van de Vlaamse kamergroep. Opende het debat mst een krachtig pleidooi ter verdediging van zijn stelling. Dn nationale voorzitter en het grootste deel van de vergadering kon echter niet overtuigd worden van de noodzakelijkheid tot oprich ting van deze Vlaamse kamergroep. Hr Theo Lefeire noemde zich te genstander van dit initiatief en stelde het vraagstuk heel concrert. Hij wees er op dat de Vlamingen zelf de nodige eerbied moeten af dwingen m?t eerst en vooral overal hun eigen taal te spreken en als Vlamingen op te treden. Het IS verkeerd de rechten van de Vla mingen t? willen stellen tegenover deze der Walen. Deze krachtdadige uiteenzetting van de nationale voorzitter, sloeg in bil de aanwezigen. Enkele hden van de vergadering kwamen nog tussen in dit debat waar allerlei Vlaamse problemen onderzocht werden. Vooral aan het vraagstuk van de werkloosheid in West-Vlaanderen werd veel aan dacht geschonken en de vergade ring was van mening dat dit pro bleem een dringende oplossing van doen heeft,. Tevens werd nog'de nodige aan-' dacht, gevraagd voor het vierde con gres der Kust van de C.V.P. dat op 16 en 17 December aanstaande.: doorgaat t.e De Panne. als bekend musicus. Dr Peter van Anrooy, Dr Honoris causa van de Universiteit van Utrecht, leider van het Residentieorkest, - die het oordeel neerschreef dat de be- muziekleraar hij was. De jonge wispeitu- roemde symphonie wel degelijk voltooid KneiccWpitraat wh on een rige gravin begreep al evenmin iets van is en het nimmer in de bedoeling van rmexejaresiraat, hij ootste op em het tajent van. Sehubert en spotte met Sehubert kan gelegen hebben er nog een de Jonge musicus. noot bij te voegen. VERKEERSONGEVAL Dinsdagnacht 24 Oct., hoorden de bewoners der Statiestraat, een hevige slag omstreeks 11,30 u. Een auto die uit de richting der static kwam gereden, was tegen de grote telefoonpaal ter hoogte der pasto rij aangebotst. Dc chauffeur was erg gekwetst aan het hoofd; dc auto erg beschadigd. WERKONGEVAL Dinsdagnamiddag .14 Oct., was Jean Saelens, echtg. M. Aneca, wonende Statiestraat te Korte- mark. aan het werk in de vlasfa briek Vandenbussche te Werken. Door een verkeerde beweging viel 1 hij van een 5 m. hoog dak en werd öe bewusteloos opgenomen. Inderhaast werd hij naar de kli niek te Roeseiare overgebracht, waar men tot een schedelboring overging. De toestand van het slachtoffer is geruststellend. MOTOBOTSING Zondagnamiddag 26 Oct., even voor de plechtige uitgang van de stoet, kwam A. Vandenberghe, wo nende wijk Bosschedewegc. uit de grintweg gereden ter hoogte van de hofstede van M, Deruytler, (WW* 1 «awrtwww-iiw: moto met personen uit Leke De Jongen op de duozitting werd ten gronde geslingerd en gekwetst aan' het oog. De dokter van Leke dien de d« eerste zorgen toe,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 2