j STEVENS Gebroeders Mei de N. 735 op Garnaa!vangst PMLIDYNE Muziekbond van West-Vlaanderen VeurnseBotergist PHILI5S Klasse 1950 De Koninklijke Prins bezoekt West-Vlaanderen Echte PUROL Parketten doen onderzoeken instellen in Drukkerijen Het St Janshospitaal te Wervilc herrijst uit het puin PHILIPS PffllJPYM De verdwenen Burgemeester van Zarren weer te huis Zware Aanrijding te PoolkcspeSS© ik />p(> mijn nieuwe radio 1951 en ik ben er zo tevreden over IEPER - Vanden Pereboomplaats, 7 leperstraat, 5 - POPERINGE - Veurnestraat, 49 Ons® speciale r@p®rtag® MET STORM TERUG NAAR DE HAVEN (4) EEN HEEL BIJZONDERE DAG IS DE DINSDAG 14 NOVEMBER §C©l@£is®ie Loterij twee en een half millioen, achttien millioen Feest lm het Lederbedrijf Sneltrein Amsterdam-Parijs ontspoord Kortrijh-Brugge en Nieuwpoort aan de eer bff/oerz-S'tiïid&U hel UcM vovt uwnkj moem PRODUCT VAN PHILIPS B.N.V. Vergaderd te Deerlijk behaalt de Muziekbond van West-Vlaanderen een verdiend succes. vawgw van de Koatolflüfce Prij»s" Gouden Priester jubileum te Beltem Arbeider uit Wlngene dood- geëlectrocuteerd Min. DE BOODT TE IEPER LANDBOUWERS I De ECHTE IN ALLE APOTHEKEN. HENGSTENKEURINGEN EN PRIJSKAMPEN IN 1950 Fooien aan Ambtenaren AL JONSON LAAT 4 MILLIOEN DOLLAR NA TREINEN VERVROEGD Op lijnen Gent-Adinkerke en Brugge-Kortrijk Ambtenaren aangehouden De pers maakte de laatste dagen melding van de geheimzinnige ver dwijning van dhr Deruyter, Burge meester te Zarren, die op Woens dag 18 October spoorloos verdween. Een telefoonbericht uit Brussel om zijn echtgenote te verwittigen dat hij Donderdag 19 October zou naar huis komen, was het laatste teken van leven van de verdwenene. Begrijpelijkerwijze verkeerden de familieleden in angst om dit ge heimzinnig voorval. In de pers verschenen verschillende onmoge lijke veronderstellingen tot op Maandag 30 October de verdwe nene weer huiswaarts keerde. Totnogtoe werden geen nadere bijzonderheden medegedeeld over dit voorval. Zoekt g'lets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat7 Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons blad! Voerman zwaar gekwetst. Donderdag 26 October reed Grys- peerdt Frans met zijn boerenkar, waarop hij had plaats genomen, de Statiestraat te Pcelkapelle in Op de Statiewijk gekomen werd de kar plots met geweld langs achter aangereden door een der zware vrachtwagens van aannemer Ver-J^ kinderen. De voerman werd van" zijn kar geworpen en kwam onder de wielen van zijn eigen voertuig terecht. Voorbijgangers dienden hem de eerste zorgen toe, terwijl in allerhaast een dokter verwittigd werd die hem in hoogstdringend- heid naar de kliniek van Maria's Rustoord te Roeselare overbracht. Het slachtoffer werd ernstig ge kwetst en enige ribben gebroken. Men vreest zelfs voor een schedel- «p breuk. Zijn toestand is zorgwek- kend. «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag Nov. 1950. Bladr Nu leven we thuis de ganse dag «met muziek». Zuivere weergave, heerlijke muzikaliteit, talrijke zenders, al de pro gramma's, waarvan ik houd. Het is een echt genot! Hoeveel dat kost? Een matige prijs: er bestaan PHILIPS ontvangtoestellen vanaf 2.150 Fr. Het mijne heb ik natuurlijk bij STEVENS GEBROEDERS gekocht. Op aanvraag bieden ze gemakkelijke betalingsvoorwaar den... en zij beschikken over de volledige nieuwe PHILIPS 1951 reeks! (8507) (VI ".VOLG) Men prijst een stuur begin zo vervolgde spreker en hij sprak de hoop uit dat na dezs 10 magere ja ren, die jaren waren van zorgen en kommer voor al wie begaan was met de heropbouw van het hospi taal, er jaren zouden volgen vol hoop en groeiend leven. Uit de oorkonde die in de eerste steen zal ingemetseld worden samen met foto's van het oude hospitaal en van het puin, en die voorgelezen wordt door dhr P. Gallant, Voorzit ter van het Stedelijk Oudheidskun. dige Commissie blijkt de oude oor sprong van het St Janshospitaal, dat in 1622 gebouwd werd om de aerme pelgrinen van de Zustere daer in gheoufent en ghedient te zine Een tip van het verleden de zer stichting wordt verder opgelicht en wij vernemen er dat vele voor aanstaanden hier voorbij trokken. Zo diende het hospitaal in 1708 tot hoofdkwartier voor de Hertog van Malborough en in 1744 diende het voor het zelfde doel van 22 Mei tot 8 Juni voor Lodewijk XV tijdens het beleg van Menen. Ook tijdens de oorlog 1914-18 werd het hospi taal zwaar beschadigd bij de be schieting der stad. Het huidig gebouw wordt verwe zenlijkt door de aannemers dd. hh. Gebr. Aerts uit Menen naar de plannen van dhr Architect Allaert uit Kortrijk. ZEGEN DIE STEEN, O HEER PHILIPS PHILIPS OFFICIEEL' VERDELER EN RADIO-TECHNISCH STATION DE TERUGTOCHT Terwijl de eerste korre gesleept werd scheen de tijd maar traagjes voorbij te kruipen, want wachten duurt lang als er niet veel bezig heid is. Tussen de volgende vangsten echter was er het stelselmatig weerkerend sorteren der vangst, het klaar maken van de garnaal en het kuisen van het d?k. Eenmaal dat de laatste garnaal van de vangst in de voorraad- kist verdwenen was, schoot Tone uit zijn slof, emmers water klet sten over het dek en met de bor stel werd alles, wat niet thuishoor de aan dek. door het sluisgat in zee gevaagd. Eens zo ver begon de schipper het vaartuig reeds te draaien om opnieuw de korre aan dek te halen. Toen na 10 uur evenwel de korre te water was verwonderde het ons dat de boot thans koers deed in Zuid-Westelijke richting. Schipper Verbanck las de vraag' in onze ogen. Het tij is gekeerd, wedervoer hij Inderdaad, de schipper had er j ons opgewezen dat het vissen al- tijd moet gebeuren met de zee stroming mee. De getijen geven aanleiding tot periodieke horizontale bewegingen in het zeewater, die men getijstro men noemt. De perioden van deze bewegingen duren meestal onge veer een halve dag, dus 12 uur, In zeemanstermen spreekt men dan van ebbe en vloed. Langs onze kusten trekt het water bij ebbe weg in ZuidrWestelijke richting, naar het Kanaal toe. Bij vloed daarentegen keert het water terug en bepaalt de stroming zich in Noord-Oostelijke richting. Mensen van het binnenland vra gen zich wel eens af wat die radio berichten te beduiden hebben wan neer aan het slot van de weerbe richten «de getijen te Oostende...» gegeven worden. Die berichten zijn voor de schipper een zeer kostbare aanduiding want hij moet zijn vir- tochten regelen volgens de richting van het getij. Toen de N. 735 dus de terugtocht aanpakte was er nog geen sprake van zo maar rechtdoor naar de thuishaven te koersen. De schipper nam het gekeerde tijd te baat om al vissend huiswaarts te varen. Wanneer de visser van uit Nieuw- poort vertrekt dan kan hij volgens het tij in twee richtingen uitva ren, hetzij naar De Panne, hetzij in de richting van Oostende. Daar komt natuurlijk nog bij dat de vis ser zijn ondervinding over de al of niet aanwezigheid van vis te baat neemt om naar die of die bepaal de richting uit te .zetten. STORM OP ZEE De weermaker heeft die dag wer kelijk veel belangstelling getoond voor ons werk als journalist, niet dat het een reisje werd met een lachend zonnetje en dichterlijke kabbelende golfjes die ons zachtjes heen en weer wiegden. Neen, dat was het niet. Wij hebben die dag van de weermaker een volledig overzicht gekregen van alle soor ten weer... en alle soorten zee. 's Morgens was het koud doch rus tig, een triestige druilerige regen. Toen de zon opstond scheen het halveling een belofte van een mooie dag en inderdaad wij kregen een genietbaar uurtje aan boord. De stevige landwind echter die ons van de kust tegenwaaide, gaf niet af én het werd van lieverlede best de kragen wat hoger op te zetten en de muts wat dieper over de oren te trekken. De schipper troostte ons met te zeggen hat we nog van geluk moch ten spreken nu de wind uit het land kwam. Moest de wind keren, 't zou kunnen stormen. Terwijl hij dit zegde tuurde Jef Verbanck met onderzoekende blik naar de grijze hemel. Een onverwachte regenbui zette het spel op de wagen. Oliejassen en Zuid-Westers worden door de vissers boven gehaald. Die Zuid wester is het typische hoofddek sel dat van oudsher gebruikt wordt. Hij is waterdicht en heeft aan de achterzijde een brede op- geplooide rand die, zelfs bij werk dat voorovergebogen verricht wordt, de visser tegen het water be schermt. De sbuurkabien van de schipper en het trapje dat naar de kajuit leidde boden ons een veilige toe vlucht en vanaf zo 'n veilige uit kijkpost is het zelfs zeer spannend een storm mee te maken. De regen gutste stromend over het dek. Het waren als de eerste steyisa «jtitea van een orkest dat Nog een opname uit de voorbereid selen tot het klaar maken van de garnaal. Renc staat aan de sorteer- ïafel en haalt de kleine visjes en zeesterren, die nog achterbleven, van tussen de garnaal uit. Men be merkt rechts de arm van Tone die gespoelde garnaal aanbrengt en de ze op de tafel uitgiet. Wagner's Walkuren ten gehore brengt. De zee werd als een woe dende feeks die schuimbekte onder de geselende regen en wind. Ons bootje moest het driftig spel der natuurelementen bekopen en vocht tegen zee en wind. tegen de storm, die uit hun zotte fantasie was los gesprongen. Hulpeloos is een boot, zelfs een vissersboot niet in het stormweer, want de stevige motor en het roer, geleid door de vaste hand van de schipper, brengen de boot veilig over de schuimende golvenkammen heen. Wiegend op zijn scherpe mid denlijn van links naar rechts en duikelend kopje neer en kopje op, dat zijn de twee bewegingen die de boot maakt. Wie een storm zonder zeeziekte kan doormaken, gelukkig waren we op dat ogenblik zeer fit, beleeft dan zijn meest spannende uren op zee. Men heeft er een ab soluut gevoel van veiligheid. Alles wat los staat aan dek slingert wel heen en weer, maar de schippers staan stevig op hun benen en doen hun werk voort zo pvecies alsof er helemaal niets gebeurde. Van op een veilige uitkijkpost sloegen wij het woest spel van wind en zee gade. Het gebogen luik dat het trapke naar beneden afsluit bood langs boven een veilige dek king voor de golven, die bij iedere duikeling over het dek spoelden. Alleen een kijkgat van voor. Dat gaf zo wa t de indruk van ergens in een comfortabele bioscoopzetel een spannende film te volgen. Wanneer men op het smalle trapke staat en veilig beschut is dan wordt het ten slotte een aangenaam tijdverdrijf de kadans van de boot te volgen. Daar komt dan bij het op en neer gaan telkens een ogenblik dat de boot om zo te zeggen los hangt, dat is het ogenblik dat de schroef, die onder de achtersteven is aange bracht, zich boven water bevindt. De boot doet dan precies een val en men voelt duidelijk een lichte schok wanneer de schroef terug in het water komt en weer aangrijpt. De N. 210 was in de buurt aan 't vissen. Van op onze uitkijkpost zagen wij de boot op een 200-t,al meter van ons duikelen, 't Was zo precies lijk een meeuw die op het water speelt en kopje onder doet in de bruisende golven. Ja, de meeuwen, die hadden ons nog niet verlaten en voelden zich op de woelige zee pas volkomen goed in hun element. Zolang er iets te snoepen viel waren zij van de partij. SCHIETOEFENINGEN Wij zouden echter volledig ons deel krijgen in de sensatie van het vissersleven. Een dof en steeds na derend motorgeronk trof ons oor. Eerst meenden we dat het de motor van de boot was die krachtiger draaide. Maar neen, dat kon het niet zijn. Plots klonken een paar korte knallen. Het varken is daar besloot de schipper. We volgden zijn blik en bemerk ten in de lucht een vliegtuig dat een oranjekleurige zak achter zich aan sleepte. De schietoefeningen van Lombardsijde waren begonnen. In Lombardsijde oefent regelma tig de territoriale wacht voor lucht afweer met haar moderne batterij- en. Kanonvuur en mitrailleurvuur wisselen er elkaar af. Het geeft aan boord een oorlogsgevoel. Voor de schippers trouwens zijn deze oefe ningen helemaal niet veilig, temeer daar zij voor de afreis niet altijd verwittigd worden van deze oefe ningen. Voor de N. 735 kwam dit spekta kel zeer ongelegen. Schipper Ver banck moest met zijn boot tegen de storm kampen en volgde veilig heidshalve zo dicht mogelijk de kustlijn. De gr" ctoefeningen echter die rond 11 uur de rust kwamen verstoren noodzaakten de schipper meer naar volle zee uit te wijken om dan met een boog de haven van Nieuwpoort te bereiken. Naar volle zee gaan als het stormt is niet aangenaam, want hoe verder men uitwijkt des te heviger men blootgesteld is aan de tormenten van de storm. We moesten dan maar helemaal in de appel, bijten om ten minste te ontsnappen aan de gevaren van het •luchtdoelgeschut en zijn verdwaal de kogels, want te Lombardsijde wordt met scherpgeschoten wanneer men het Verkenzo wordt die oranje zak genoemd, on der vuur neemt. TERUG AAN WAL De storm was het slotakkoord van onze schone reis. Toen het laatste net moest bovengehaald worden vermaande de schipper ons er voor al voor te Zorgen dat we ons goed vasthielden. Bij storm dè korre bovenhalen is geen lachedingen. De handigheid van de schipper en zijn maats zorgde ervoor dat er ondanks de storm geen schade kwam aan boot noch aan visgerij. inmiddels was het 12 uur geworden en w.erd dan maar rechtstreeks koers gezet op Nieuwpoort. Onder tussen werd de laatste vangst door beide maats gesorteerd. Hóe meer de vaargeul genaderd, des te meer y'el d° woelige zee in. De zon kwam er zelfs nog door en toen we de vaargeul binnengleden leek het wel of de N. 735 thuis kwam van een plezierreisje. Wij schoven weer over een effen spiegel. Aan de kaai, bij de vismijn, werd aangelegd. Reder Alex Verbanck wachtte ons met een gulle lach aan wal. Dadelijk kwam hij zelf aan boord om nog een handje toe te steken, want alles moest klaar gemaakt worden voor aflevering aan de vis mijn. Vissers zijn gemoedelijke en har telijke mensen. Pas de N. 735 vast- gemesrd, of dadelijk kwamen hulp vaardige vissers een handje toeste ken voor het laatste werk aan boord. Met een veelzeggende glim lach werd naar de gezondheidstoe stand van de beide landratten gevraagd. Die bleek uitstekend te zijn en Jef Verbanck gaf er zelfs nog een mondeling certificaat bij dat zoiets betekende als goed voor de dienst De zon lachte thans een beetje treiterachtig. De hevige wind echter overtuigde er ons van dat het op zee waarschijnlijk nog niet erg' pluis zat. Nog een laatste deel van het vissersbedrijfde afzet in de vismijn. Hierover vertellen wij vol gende week verder. Zo zet dan het kinderkoor in on der de talentvolle leiding van mees ter Van Bedle. Het is stil geworden op de bouw werf. Enkele kinderstemmen zwe ven zacht over het puin dat langs de straatzijde de werf afsluit. In middels is Z. E. H. Verhaeghe, be stuurder, overgegaan tot de zege ning van de prachtige gedenksteen, die als de hoeksteen van het nieu we gebouw zal vormen. Dhr Burgemeester Deleu neemt vervolgens het woord om te her inneren aan de lange moeizame weg die werd afgelegd in deze 10 jaren. Herinneringen zijn het aan honderde en honderde pogingen om het dossier St Janshospitaal Wer- vik bij de hogere instanties vooruit te helpen. Eens werd de Caritas hier brutaal ontmanteld, aldus de hr Burgemeester, thans wordt de zelfde Caritas terug' bemanteld en zal het verheven liefdewerk met betere middelen kunnen voortgezet worden. Spreker herinnert aan de oorlogsdagen toen de Zusters alles verloren hadden. Hij herhaalt de woorden van een der Zusters, die zij uitsprak op de avond van 25 Mei 1940 nadat zij zagen dat zij al les, maar werkelijk alles verloren hadden: Goddank de zieken en de zusters zijn gered, wij hebben nie mand achter gelaten». Nadat Minister De Boodt aan het woord kwam en zich gelukkig achtte hier als kind van de streek op deze plechtigheid aanwezig te zijn, is het de beurt aan Minister De Taeye om tot de plechtige eerste steenlegging over te gaan. Alvorens echter met deze plech tigheid te beginnen wijst de minis ter op de harde periode die het hospitaalwezen in ons land na de jongste oorlog doormaakte. Hij wenst Wervik geluk om-zijn initia tief, hier werden onmiddellijk alle handen aan dek geroepen om aan de arbeid te gaan. De Minister wenst inzonderheid Mevr. de Priorin en haar medezusters geluk om hun prachtig en voorbeeldig werk. Wervik wilde zijn hospitaal terug, drong aan en bleef aandringen, het stelde zich werkelijk als, voorbeeld van de spreekwoordelijke West- Vlaamse koppigheid. Als bijzonder heid stipt de Minister aan dat het ontwerp van Wervik het eerste is dat door zijn departement werd aangenomen. Het slot van zijn re devoering lokt vanwege de aanwe- Minister De Taeye spreidt met zorg de mortel open op de plaats waar de eerste steen moet geplaatst wor den. Minister De Boodt slaat on derwijl met belangstelling het werk van zijn collega gade. zlgen een warme ovatie uit wanneer de Minister aankondigt dat naast de reeds verleende toelage van 3 millioen op de huidige begroting nogmaals 6 millioen werd uitge trokken voor deze wederopbouw. DE EERSTE STEENLEGGING Het einde van deze plechtigheid nadert, dit einde is meteen haar hoogtepunt. Met het mooi versierde truweel in de hand spreidt Minister De Taeye de mortel open op de fun dering. Zorgvuldig wordt de gedenk steen erop geplaatst. Midderwijl speelt de muziekkapel Naar, Wijd en ZijdKinderen overhandigen bloemen aan de Ministers en aan de E. Zuster Priorin. Zo eindigde een schone plechtigheid. Stoetsgewijze begaven de genodig den zich naar het Stadhuis waar 'n receptie plaats greep, 's Avonds werd door dhr Burgemeester Deleu aan de hoge gasten een lunch aan geboden. wwmtwmiamiamimmamvvm WAAROP TE DIEST DE zal plaats hebben van de 16o schijf 1950 van de Vergeet het niet:' Nogmaals 34.426 loten van 260 fr. tot voor een totaal van '(4-8488) De klasse 1950 bedraagt 51.785 mi- litianen, ópgeroepen tot October, „20,8!!. er,van ktefw"zijn Het aantal dat zich op de wer- vihgskantoren aanbood en er een gfeneeskuridig onderzoek onderging, beliep 73.077 man. Iets meer dan 10 t.h., nl. 71628 \Verd lichamelijk ongeschikt 'verklaard. ('t Vervolgt.) GEMO. MEERDERE ARBEIDSLAÜREATEN GEHULDIGD In aanwezigheid van talrijke per sonaliteiten, o.m. van Minister Cop- pé, werden Zondag jl. te Brussel, 333 Laureaten van de Arbeid en 15 Eretekens van het Nationaal Leder- bedrijf gehuldigd. Onder de Laureaten stippen wij o.m. aan: M. Grymonpon uit Ize gem: M. Parmentier uit Izegem; A. Tack., Izegem; A. Vandeweghe, Izegem D. Debyser, Poperinge. On der de nieuwe dekens C. Van Hau- waert uit Izegem. Aan al deze een hartelijk pro ficiat! Te Bergen is Zaterdag jl. de sneltrein Amsterdam-Parijs ont spoord, vermoedelijk wegens defect aan een der wielen van de loko- motief. De stoker werd onder de lokomotief verpletterd, de machi nist werd het linkerbeen gebroken, wijl enkele reizigers gekneusd wer den, -- Bij zijn aankomst te Kortrijk werd de Koninklijke Prins verwelkomd door Dhr Gouverneur van West-Vlaanderen, Ridder Pierre van Outryvc d'Ydewalle (links) en (rechts) Dhr Coussens, Burgemeester van Kort rijk. Op het tweede plan bemerkt men Graaf de Mérode van het Prinselijk Huis. West-Vlaanderen genoot Zondag 29 October de eer van het officieel bezoek aan onze provincie gebracht door Z. K. H. Prins Boudewijn, Koninklijke Prins. Het was weliswaar geen lachend zonneweer zoals anderhalf jaar te rug toen Prinses Josephine-Char lotte voor de eerste maal, na lange ballingschap, door onze dorpen en steden voorbij kwam Maar de vreugde was er in alle harten, niet tegenstaande verwoede regenvlagen zonder ophouden neerkletsten. West-Vlaanderen, dat zo geestdrif tig en koppig streed voor onze Vorst Koning Leopold III, begroet te even geestdriftig zijn doorluch tige Zoon. Om 10.30 uur werd de hoge be zoeker opgewacht aan de grens scheiding van Oost- en West- Vlaanderen door dhr Gouverneur der Provincie, Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle. Langs bevlag- de gemeenten ging het Kortrijk- waarts, waar een duizendkoppige menigte de Koninklijke Prins op wachtte in het Albertpark, bij het voorlopig monument aan de solda ten van de Leie. Bij de ingang van de laan be groette dhr Burgemeester Cous sens zijn hoge bezoeker, waarna de Prins zich tot bij het monu ment begaf en er de militaire groet bracht. Het gejuich der me nigte viel eerbiedig stil, alleen het statig «Te Velde» der klaroenen weerklonk. De Prins onderhield zich gemoe delijk met de Oud-Strijders die hem opwachtten bij het monument, onder leiding van Luitenant-Gene raal Van Strydonck de Burckel. Lachend begroette Prins Boude wijn de juichende menigte; bloe men worden hem van alle zijde aangeboden en het was met moeite dat de politie de menigte kon in bedvywB houden die dreigde het Hgj JL De Belgische uitrusting van hoge kwaliteit Hl iT ontworpen voor onze wegen en ons klimaat. Alle aanwezige maatschappijen treden geestdriftig toe. cordon te doorbreken wanneer de Prins terugkeerde naar zijn wagen. BRUGGE DIE SCONE Al over Ingelmunster, Rudder- vöorde, Waardamme ging het Brug- gewaarts. Vanaf Oostkamp stond een juichende menigte de voorbij trekkende sliert auto's af te wach ten. In Brugge, dat mooi bevlagd was, had de rijkswacht het lastig aan de auto's een vrije doorgang te bezorgen. Aan het gouvernementsgebouw verwelkomde Mevrouw van Outry ve d'Ydewalle de Koninklijke Prins en ging haar gast voor in het gou vernementsgebouw. De juichende menigte vroeg de Prins aan het balkon; welwillende voldeed hij aan dit verzoek. In de salons van het gouverne mentsgebouw werd aan de Konink lijke Prins een lunch aangeboden BIJ HET ALBERTMONUMENT Het laatste bezoek gold Nieuw poort, waar vanaf 2.30 uur een dichte menigte bij het Albertmo- nument stond opgesteld. Rond 3.15 uur, kwam de Prins hier toe en werd op geestdriftig gejuich ont vangen. Vóór het ruiterstandbeeld van zijn Grootvader legde de Prins een bloemengarve neer en bracht er een militaire groet. Dit was de laatste etape van dit koninklijk bezoek aan onze provin cie. De Gouverneur der Provincie begeleide zijn doorluchtige bezoe ker tot aan de autosnelweg te Jab- beke waar afscheid genomen werd. Vandaar ging het in een snelle tocht via Gent naar Brussel toe. Het weder wilde op de heugelijke dag niet mee en brak op hopeloze wijze dit schoon gebeuren. Noch tans was er spijt alles geestdrift bij hen die de stortvlagen trotseer den- en de glimlach mochten op- Op Zondag 29 October jl. had te Deerlijk een regionale vergadering plaats van de Muziekbond van W est-Vlaanderen. ONTVANGST OP HET GEMEENTEHUIS 's Morgens werden de bestuurs leden: H.H. Patfoort, algemeen se cretaris van het Muziekverbond van België; Denorme, secretaris; Wyns- berghe, schatbewaarder; R. Van de Walle, Vergraoht en Vermander ontvangen op het Gemeentehuls door de H.H. Vandekerökhove, ondervoorzitter van de Muziekbond en burgemeester van Deerlijk; de H.H. Schepenen en Secretaris; als ook Heer René Vandekerckhove, regionaal afgevaardigde in het Kortrijfcse. De Heer Burgemeester heette het bestuur van de Muziekbond harte lijk welkom en de Heer Schepen las uit het Gulden Boek van de gemeente volgende bladzijde voor: Na de heugelijke doortocht van Zijne Kon. Hoogheid de Prins Boudewijn door bevlagde stralen, tussen geestdriftige rijen schoolkinderen en mensen uit alle standen, 'heeft de goede Stede Deerlijk thans de eer in zijn Raadhuis te ontvangen het Be stuur van de Muziekbond van België, afdeling West-Vlaande ren. In dit geboortedorp van Re- njer, Verriest en Declercq, des tijds bejreffén door de muziek keus Peter Berio'lten alwaar de muziek druk beoefend wordt, heet het Gemeentemagistraat U allen welkom. In 't gewest Kortrijk, waar een 25 muziekmaatschappijen aange sloten zijn bij het Muziekverbond, zijn er anderzijds nog 46 niet toegetreden en het zal de taak zijn van -het bestuur, afd. West- Vlaanderen, deze In te lijven bij het machtig en verdienstelijk Verbond, zoals de twee muziek korpsen van Deerlijk, Sinte Ceciliaen Wielerf anfare Een dracht het zijn. De H.H. Joseph Vandekerck- hovè, voorzitter van «Sinte Ce cilia en burgemeester van Deer lijk, ondervoorzitter der afd. West-Vlaanderen, en René Van dekercfchove, toondichter en be stuurder ervan, zullen hierbij behulpzaam zijn. Zij zijn vereerd U, namens Gemeentebestuur, Mu- ziekmaatsohappijien en Ereleden te kunnen begroeten en drukken de wens uit dat gij, strevers naar beter, hoger en schoner, heden uw besprekingen stuw-t tot groei en bloei der muziekkorpsen, tot hoger kunstgenot en tot de ver wezenlijking van ruime steun van wege overheid en notabelen. 's Namiddags had de vergadering plaats in café Onder den Toren van een 70-tal afgevaardigden, hoofdzakelijk van het Kortrijkse, onder voorzitterschap van de Heer J. Vandekerckhove, ondervoorzitter, zitter. Een telegram werd gestuurd aan de Voorzitter Heer L. Lagasse, die zich wegens gezondheidsredenen had laten verontschuldigen. DE WERKING IN DE PROVINCIE De Secretaris, Heer Denorme, wees op het doel van het Muziek verbond en de opvoedende taak die de volksmuziekmaatsohappijen te vervullen hebben. Spreker onder streepte de bloei van de West- Vlaamse Muziekbond: thans zijn er 124 korpsen aangesloten op de 288 liefhebbersmaatschappijen van de provincie. De regionale afdeling Kortrijk, die de meest uitgebreide van de provincie is, staat op het punt zijn eerste symphonic en zijn eerste zangkoor te leveren, hetgeen bewijst dat op alle fronten voor uitgang geboekt wordt. HET MUZIKAAL PEIL De Heer Vermander bracht een ontroerende hulde aan de nage dachtenis van de Heer Louis Gasia en gaf enkele raadgevingen aan de dirigenten. Al te dikwijls laat het voorkomen van de maatschappijen nog te wensen over: stiptheid, tucht en opvoeding zijn een eerste vereiste. Ook de muzikale waarde moet worden omhooggevoerd. Na op de noodzakelijkheid van de kennis van de notenleer en van de gelijke instrumenten te hebben ge wezen, spreekt de musicus met veel humor over de nuancering, die nog te dikwijls beperkt blijft tot sterk en nog sterker en over het reper torium: muziek kan gemakkelijk zijn en toch goed, maar de oude slenter van polka's in twee partijen en fantaisies op versleten operettes dient geweerd! AUTEURSRECHT De Heer Patfoort, algemeen se cretaris, wijst op de gebreken van de huidige inning van het auteurs recht en stelt voor over te gaan tot een nieuw systeem: de perceptie aan de bron. De componisten zul len beter betaald worden, betoogt spreker het repertorium zal met een opgebeurd worden, en het is praetisch, want de maatsohappijen zouden, bij aankoop van het stuk, meteen het recht aankopen het voor eeuwig te spelen, precies zoals dat met een schilderij het geval is. Later zou gewerkt worden, opdat de Gemeentebesturen het auteurs recht onder deze nieuwe vorm op zich zouden nemen. NOG NIEUWS Een paar voorstellen door H.H. Patfoort en Vandewalle, resp. be treffende de oplichting van een overlijdenskas en de inrichting van wedstrijden onder het patronaat van het Muziekverbond van België, oogstten algemene Instemming. De dd. Voorzitter verzocht de aanwe zige afgevaardigden het secreta riaat te willen in de loop van de maand November Verwittigen van de programma's van festivals en wedstrijden die ln hun resp. ge meenten in 1951 zullen worden in gericht, opdat ze zouden kunnen opgenomen worden ln het Jaarver slag. LOTING VAN MUZIEKPARTITUREN Een loting van muziekpartituren, ingericht door Heer Wynsberghe, schatbewaarder, besloot deze zeer geslaagde vergadering. Daar tijdens de vergadering alle maatsohappijen zonder uitzonde ring tot 'het Muziekverbond waren toegetreden, kregen ze ook elk een prijs: 27 partituren werden uitge loot. VERGADERING TE BRUGGE Een regionale vergadering van bet Brugse Arrondissement gaat door op Zondag 5 November e.k., te Brugge, in de Parijse Hallen, te 14.30 uur. H.H. Caestecker, Denor me, Patfoort en Vermander zullen er het woord voeren. Muziekpar tituren zullen verloot worden. Nog niet aangesloten maatschap pijen kunnen zich voor de toetre dingsformulieren richten tot Heer Denorme, secretaris van de Mu ziekbond West-Vlaanderen, Prin- senlaan 23, Oostende. Z. E. H. Lourdault, Pastoor van Beltem, vierde er zijn Gouden Priesterjubileum. De Eerwaarde Jubilaris werd ge boren te Oost-Rozebeke op 13 De cember 1873. Hij werd priester gewijd op 22 December 1899 en sedert Februari 1931 pastoor van Beltem. Bin nenkort wordt een nieuwe klok wijd, ter gedachtenis aan het 50- Jarig priesterschap en 20-jarig her derschap te Beltem van onze Pa toor. Wij danken God voor dit lap priesterleven en wensen de Eer waarde Jubilaris van harte gelu Hij reinigde eleotrisohe toestellen met stofzuiger Gustaaf Deblaere, die als be diende werkzaam was ln het Ra diocentrum van St Pietersveld, is jammerlijk verongelukt terwijl hij aan de arbeid was. Bij middel van een stofzuiger reinigde hij Don derdagmorgen 26 October, te 8.15 uur, de toestellen en bleef opeens dood, verrast door een geweldige stroomsterkte. Met omzichtigheid werden de familieleden van dit dodelijk ongeval verwittigd. Uit het onderzoek bleek weldra dat de dood ogenblikkelijk moet geweest zijn. Het slachoffer een nauwgezet en werkzaam ar beider was amper 40 Jaar oud. Hli huwde met Germalne Spriet van Tielt, die hij, samen met zijn drie kinderen, ln diepe droefheid achterlaat. Aan de achtbare familie betui gen we ons christelijk rouwbeklag. HIJ brengt een bezoek aan de In heropbouwzijnde Lakenhalle. Dhr De Boodt minister van We deropbouw, bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan leper. Dhr Minis ter had ten Stadhuize een lang onderhoud met dhr Burgemeester J. Vander Ghote, waarna hij ln gezelschap van dhr Burgemeester en de HH. Pauwels en Landtshee- re, architecten, en Vandekerckho- ve, aannemer, een bezoek brachten aan de herstellingswerken van onze wereldberoemde Lakenhalle. De Hr Minister zou met de voornoemde personen de mogelijkheid onder zocht hebben om de herstellings werken aan de Lakenhalle te laten bespoedigen. U GEBRUIKT OF KENT DE Weet U dat er namaaksels be staan? Weigert ze radlkaal! Zijn ze soms beterkoop, ze blij ven minderwaardig en kosten U dan 't dubbel en meer. VEURNSE BOTERGIST neemt totaal weg, op enkele seconden: loof-, raap-, pulpe en Boonsmaak en Sterkte Gedaan met t Pasteuriseren! Geeft boter van 1« kwaliteit I! Te verkrijgen: Bereid ers: D. Kinget - O. Opsomer, Veurne. (7659) BRUGGE: Zaterdag 38 November, op de Vrijdagmarkt. GISTEL: Dinsdag 21 November, op de Grote Mark. TIELT: Donderdag 23 November, op die Rameplaats, KORTRIJK: Maandag 27 Novem ber, op de Houtmarkt. IEPER: Woensdag 29 November, op de Grote Markt. DIKSMUIDE: Vrijdag 1 December, op de Grote, Markt. Deze keuringen beginnen, telkens te 10 uur zeer stipt. De lnsohrijvingsfoulletijnfl moeten 10 dagen vóór de dag der prijskam pen binnen zijn. De gewestelijke prijskamp te DEINZE gaat door op Zaterdag 9 December, op de Grote Markt. De Rijksvectccltconsulent, M. SYS. Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De zanger Al Jonson heeft een fortuin van 4 millioen dollar na gelaten, dat verdeeld zal worden onder Joodse, Protestantse en Ka tholieke liefdadigheidsinstellingen en behoeftige studenten van drie New Yorkse universiteiten. De trein 9326 (Gent St.-Pieters A. 7.40 u.,uit Adinfcerke-De Panne), zal van Maandag 30 dezer af 5 mi nuten vroeger gesteld worden tus sen Llohtervelde en Gent St-Pie- ters. De trein 8904 (Brugge, V. 5.27 u., Kortrijk A. 7.18 u.) zal van dezelf de datum af in dezelfde mate ver vroegd worden tussen Brugge en Mfevstófi. Door het Parket van Brugge zou zijn vastgesteld dat drukkerijen die zich specialiseerden in het drukken van formulieren en andere docu menten ten behoeve van gemeente besturen, zekere bedragen ten ge schenke zou gegeven hebben aan gemeentesecretarissen, bedragen enigszins in verhouding met het beloop der bestellingen. Een soort procent dus. Dit misbruik zou se dert lang hebben bestaan. Een conflict tussen twee drukke rijen in verband met een handels- mededingig zou het zaakje aan het rollen hebben gebracht. Het Brugse Parket deed een onderzoek instel len over de gehele provincie en zo werd vastgesteld dat het aange klaagde misbruik over hiet ganse land zou bestaan hebben. In vele gevallen zou het slechts gaan om luttele bedragen maar volgens zekere bladen zou wel de helft van de Gemeentesecretarissen van het land aldus in het gedrang komen. Vermoedelijk zal het aantal gerechtelijke vervolgingen zeer klein zijn maar des te groter het aantal te voorziene tuchtstraffen of beris pingen. Bedienden van de Belastingen eveneens in het gedrang Het Parket van Brugge heeft nu ook nog een andere zaak van fooi en geven op te knappen, namelijk ten laste van een of twee bedienden der Belastingen. Hen zou ten laste zijn gelegd bepaalde bedragen van zékere personen te hebben ontvan gen, m <Us vergeMjjjftg van die personen lager te dan ze ln werkelijkheid had moeten zijn. In verband met dit onderzoek zot zekere O. R. uit Nieuwpoort, ter be schikking van het gerecht zijn I steld wijl zekere V.D.B.A. uit Oost ende na onderhoor huiswaarts mocht kenen. DRIE AANHOUDINGEN IN WALLONIË Het onderzoek Inzake het fooien geven aan Gemeentesecretarissen nam eveneens een uitbreiding in de Walenstreek, o.m. In het Luikse, waar thans overgegaan werd tot d« aanhouding van drie personeit waaronder een drukker en twee i meentesecretarissen. Het betreft hier namelijk de zo-; gezegde drukker Forlon uit Poul- seur en de Gemeentesecretarissen van Borlon (Prov. Luxemburg) ei' van Braives. Forlon, uit Poulseu (Prov. Luik), "was vroeger werk zaam in een drukkerij, maar wei voor eigen rekening gaan werken Een drukkerij werkte dan de druk werken voor hem af. Bij een eerstP circulaire aan de Gemeentesecre? tarissen had hij zich aanbevolea maar gevolg gaf die niet. In een tweede dreigde hij zich te wende" tot de Schepenen en ln een derde beloofde hij 10 t.h. op de kantoor benodigdheden en 30 t.h. op cie drukwerken. Dit alles bracht hefl- nu in het gevang. Nog een 50-tal andere Waalse Gemeentesecretaris sen zouden in hetzelfde zaakje zij''

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 6