Wereldgebeurtenissen A. Stevens-Vandermarliere De Oorlogen in het verre Oosten Bediendenwereld in beroering Vissersleven te Nieuwpoort Het Treinverkeer leper-Roeselare AUTOMOBILISTEN T van vergoeding Oorlogsschade KREFFT - HESTOtf MARTIN BEMGUUN rOFONA C. VAN MARCKE Z.E.H. Juliaan Veys plechtig aangesteld als Herder der Sint Bartholomeus-parochie Fonds van Weduwen en Wezen De Verdediging van het Westen In de U.N.O. Bij de E.O.E.S. We hanteren voort Eerste klop meer dan 4.000.000 fr. uitbatingskosten WERELDNIEUWS m »t vort Diefstal met Moordpoging te Moorslede Koriemork huldigde zijn nieuwe herder Voor uwa herstellingen van MAZOUT-POMPEN, DEMAREURS, DYNAMO'S, REGULATEURS, BA1 l ERIJEN en alle electriciteits- werken uwer wagens Neermcrkt 5 lel. 523 IEPER Amerikaanse mazoutstoven «EVANS» Hoofdagent der «ESSO GAS» msm Wees de bezitten SN TIBET KROOSTR. GEZINNEN MAN DOOR HOEFSLAG VAN PAARD GEDOOD TE ST BAAFS-VIJVE IN KOREA m indo-chika' STORT 18 FRANK HCT WEKELIJKS NIEUWS4 N»V. 1950. Bladz. 7. Wordt Generaal Eisenhower belast met Eenheidscommando over Westers leger? Te Washington zijn opnieuw de twaalf Ministers van Buitenlandse Zaken der Staten aangesloten bij het Atlantisch Pact in conferentie bijeengekomen. Generaal Marshall, de U.S.A.- Minister van Landsverdediging, opende de vergadering met volgen de woorden: Ik hoop dat het jaar dat achter ons ligt, in de geschiedenis bekend zal staan als het jaar waarin de Westelijke beschaving haar vrees van het communisme heeft over wonnen. Wij moeten niet een te grote toe gevende houding aannemen of te veel vertrouwen hebben, want het is mogelijk dat de strijd eigenlijk pas is begonnen. Wij moeten realistische plannen maken, rekening houdend met de huidige critieke toestand. Spreker beklemtoonde verder dat de bij het Atlantisch Pact aange sloten landen de verbintenissen dienden goed te keuren bij dewelke zij hun militate potentieel kunnen vervolledigen. Wat totnogtoe ge daan werd is niet voldoende. De kracht van de collectieve militaire macht van de Noord-Atlantische Staten is wellicht nog onvoldoende om een aggressie af te slaan, zon der aanvankelijke ernstige, verliezen, maar deze leemte moet ten spoe digste worden aangevuld. Deze bij eenkomst moet alle aangeslotenen in de gelegenheid stellen aanbeve lingen daaromtrent te doen. Er moet tevens worden bekomen dat de vertegenwoordigende lichamen der Noord-Atlantische Staten de genomen aanbevelingen goedkeuren. De Generaal besloot met volgende woorden: «Laten wij onze plannen spoedig en daadwerkelijk in militai re macht omzetten, wat het eerste doel van deze conferentie is». Over de genomen beslissingen is verder weinig uitgelekt. De grootste moeilijkheid voor de conferentie zal wel de herbewapening van West- Dultsland zijn geweest. Twee ziens wijzen stonden er immers tegen over elkaar, deze der U.S.A. en deze van Frankrijk. De V. S. van Amerika willen elk verder tijdverlies uitschakelen en zohaast mogelijk een sterk leger in West-Europa oprichten, waarin West-Duitsland ook zijn deel zou nemen met de oprichting in 1951 Mooie beloften van de Sovjet-Minister Visjinski. De Hr Visjinski, Sovjet-Minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de politieke commissie van de U.N.O. te Lake Succes volgende woorden tot de vertegenwoordigers van de Westelijke mogendheden ge richt: Wij doen de plechtige be lofte u al de inlichtingen te ver schaffen over al onze wapens en onze strijdkrachten, zo u het be ginsel van de vermindering der be wapening met een derde aanvaardt, en u bereidt zijt met ons aan de zelfde tafel plaats te nemen, om deze kwestie in alle ernst te be spreken Visjinski heeft insgelijks ver klaard dat bommen met bommen kunnen beantwoord worden, indien de Ver. Staten een atoomoorlog te gen Moskou willen inzetten Beloften zijn evenwel nog geen daden, en alleen deze laatste zijn van tel. Buitenlandse handel moet voor 75 vrijgemaakt worden De Raad der Ministers van de Marshall-landen heeft zich te Parijs uitgesproken voor de opheffing van 75 t.h. der beperkingen op de buitenlandse handel, die na de oorlog werden opgelegd. De vrijmaking van elk van de drie sectoren, nl. levensmiddelen, grondstoffen en eindprdoucten mag niet minder dan 60 t.h. bedragen. Deze maatregelen zullen van 1 Februari 1951 af toegepast worden. Intussen zullen de aangesloten lan den onderling onderhandelen over de nieuwe vrij te maken producten. van twee divisies ingeschakeld in een geunifoceerde defensieve macht». Frankrijk daarentegen wil een herleving van het Duitse mili tarisme verhinderen en slechts op name van kleine Duitse eenheden in een klein Europees leger, maar dit slechts nadat het Schuman-plan over de ijzer- en kolenindustrie zou zijn goedgekeurd. Uit het communiqué dat over de ze conferentie gepubliceerd werd, bleek dat de Raad der Twaalf het eens was geworden over een spoe dige aanstelling van een Opperbe velhebber der West-Europese strijd krachten. Over de Duitse kwestie werd blijkbaar geen besluit geno men. Hunnerzijds kwam het Perma nent Comité der Noord-Atlantische Stafchefs bijeen, voor de strate gische organisatie van de Westerse verdediging. Deze zouden van me ning geweest zijn dat de gecompli ceerde formules als deze van Frank rijk slechts tijd kunnen doen ver liezen, maar dat in het k-omend jaar 30 40 divisies zouden dienen opgericht. Nog zouden zij de can- didatuur voor het eenheidscomman do in West-Europa hebben onder zocht. Naar verluidt maakt Gene raal Eeisenhouwer hiervoor de beste kansen en zou hij reeds verklaard hebben bereid te zijn dergelijk ambt te aanvaarden. In West-Duitsland is men intus sen reeds overgegaan tot een her groepering van de Westerse leger machten. Zelfs zou men er bijna gereed zijn gekomen met de plan nen van een verenigde bevelvoering voor alle geallieerde strijdkrachten. Uit Franse bron werd daarbij ver nomen dat Franse troepen de Franse zone grenst nergens aan het IJzeren Gordijn zouden overge bracht zijn naar gebieden grenzend aan Tsjecho-Slowakije, en dat Frankrijk zijn bezettingsmacht in Duitsland zou verdubbelen. In West-Duitsland zelf verklaar de Hr Adenauer, Bondskanselier, dat slechts Duitse eenheden in Westers verdedigingsleger zouden warden opgericht voor zover zij op gelijke voet zouden staan met deze der andere landen. Nog betreurde hij het feit dat de Fransen een eventuele Duitse militaire deelna me afhankelijk stelden van de toe passing van het Schuman-plan. den goedgekeurd met 417 stemmen tegen 185. Alleen de Communisten en aanverwanten stemden tegen, alle andere partijen stemden voor. Een amendement ten voordele van de studenten werd aangenomen, maar ook een ander waarbij wordt bepaald dat Franse troepen naar overzese gebiedsdelen kunnen wor den gestuurd. TSJECHO-SLOWAKIJE MGR BERAN IN DE GEVANGENIS? Door Radio Vaticaan werd gemeld dat Mgr Beran, de Primaat van Tsjecho-Slowakije en Aartsbisschop van Praag, uit zijn bisschoppelijk paleis was verdwenen en door de Tsjechische politie naar de staats gevangenis was overgebracht. Nog dat alle bisschoppen van het land dag en nacht onder politietoezicht werden gesteld. Door een woordvoerder van de Tsjechische Regering werd dit be richt gelogenstraft. FRANKRIJK VERLENGING DIENSTPLICHT GOEDGEKEURD Door de Franse Nationale Verga dering werd die verlenging van de militaire dienstplicht op 18 maan- OQSTENRIJK COMMUNISTEN LIJDEN VERKIEZINGSNEDERLAAG Op Zondag jl. hadden in 21 dis tricten van de Oostenrijkse Sovjet- sector gemeenteverkiezingen plaats. Hier volgen de uitslagen: Volkspartij: 166 zetels tegen 143 vroeger; Socialisten 58 tegen 74 en communisten 0 tegen 2. Voor de communisten werd het dus een volledige nederlaag. WEST-DUITSLAND. Ruim 47 millioen inwoners. Uit de volks telling in September jl. gehouden in West-Duitsland, blijkt dat het nu een bevolking telt van 47.557.926 inwoners. Er zijn ruim 3 millioen inwoners meer dan in 1946; terug keer van de krijgsgevangenen en vlucht uit Oost-Duitsland zouden grotendeels deze verhoging hebben bewerkstelligd. BERLIJN. Geen electrische stroom voor Sovjet-Radio? In September maakten de overheden van Oost-Berlijn bekend dat zij geen electrische stroom meer zou den leveren aan West-Berlijn, zoge zegd om reden van achterstallige betaling. Het werd nu poets weder om poets want aan de Sovjets werd bekend gem ,akt dat West-Berlijn voortaan geen stroom meer zou le veren aan Radio-Berlijn, de Sov- jet-uitzendingspost maar die gele gen is midden West-Berlijn. Als re. don wordt aangegeven dat Radio- Berlijn «van geen vitaal belang is voor het bedrijfsleven PUERTO-RICO. Opstand in gevangenis. Op het eiland Rio Piedras, Puerto Rico, ontstond op stand in de gevangenis aldaar gele gen. De opstandige gevangenen ver moordden twee cipiers en 55 ver oordeelden konden ontsnappen. LIBANON. Syrisch revolution- nair vermoord. Enkele maanden geleden voerde de Syrische generaal Sami Hinnawi een staatsgreep uit en liet de alsdan aangestelde Eerste Minister Barazi en Generaal Zaim aanhouden en terechtstellen. Hin nawi moest zelf weldra de plaat poetsen en bekwam toelating tot verblijft in de Libanon. Aldaar werd hij nu vermoord door een neef van de terechtgestelde Eerste-Minister Barazi. Zoals beloofd in ons hartelijk woordje aan de Heren Ministers van Verkeerswezen en de Directeu ren der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen zuilen wij voort aandringen op het herstel der treinverbinding Poperinge-leper en het centrum van West-Vlaande- ren. Vandaag zullen wij de zoge naamde bezumigingspolitiekwat nader toelichten. Naar ingewonnen inlichtingen wordt er aan de uitbater der auto buslijn Roeselare-Ieper 9 fr. per kilometerrit betaald. Deze vergoe ding moet worden verhoogd met be paalde bedragen, ondermeer indien er voor de noodwendigheid van de dienst supplementaire ritten moe ten worden ingelegd, hetgeen elke dag het geval is. Wij hebben ons de moeite getroost, voortgaande op de thans bestaande dienstregeling, 'n berekening te maken van het aan tal af te leggen kilometers. Als wij de ritten aangeduid op de uurtabel van 8-10-1950 nagaan komen wij tot het volgend resultaat: Op de gewone werkdagen worden er 236.555 km. baan afgelegd. Op de Zon- en Feestdagen 48.000 kilometer. Op de Zaterdagen 50.804 km. Hetgeen een totaal geeft van 335.359 km. per jaar. Bij dit aantal moet er een mini mum van 5% geboekt worden voor de bijkomende ritten, zodanig dat het totaal der af te leggen kilome ters zekerlijk de 350.000 km. voor het ganse jaar overschrijden. Deze ritten worden afgelegd met auto bussen of autocars, toebehorend aan de uitbater of door hem in huur genomen. Naar het getroffen akkoord moetende autobussen evenwel aan bepaalde voorwaarden beantwoorden hetgeen althans het geval niet is. Aan 9 fr. per kilometer zal de N.M.B.S. een jaarlijkse uitgave te betalen hebben van minimum 3.150.000 fr. aan de uitbater. Daar bij dienen geboekt de wedden van de ambtenaren der N.M.B.S., thans ontvangers op de autobuslijnen, de onkosten van toezicht en allerlei. Zodanig dat de totale uitgaven voor rekening der N.M.B.S. de 4 millioen benaderen. Wij houden hier nog geen rekening met het perso neel nog aangewend op de spoorlijn Roeselare-Ieper, evenmin met het onderhoud der baan en gebouwen gedeeltelijk in dienst behouden om reden van het goederenvervoer. Wat meer is, de N.M.B.S. werd verplicht op de lijnen leper-Korte- mark en Ieper-Menen nieuwe trei nen in te leggen dit met 30 Oktober 11. Dus nieuwe bijkomende kosten. De pasgewijzigde uurtabel op 29 Ok tober 11. brengt geen verandering aan onze berekeningen! Wij verklaren onmiddellijk: geen kwestie van besparingen! Met zulk- danige uitgaven zal de uitbating, net zoals in de jaren 1932-1937 de ficitair. uitlopen. Het blijft een on tegensprekelijk feit dat tussen leper en Roeselare de vroeger bestaande spoorverbinding het beste, zekerste en rationeelste vervoermiddel was. Het algemeen en zedelijk belang, de gezondheid van ons volk, vooral van ons werkvolk en bedienden, waren er best mede gediend... Voor zulke belangen mag een openbare dienst met deficiet werken! Wij herinneren ons dat in het Kabinet van de hr Minister van Verkeerswezen op 15 September 1937 een Vergadering plaats had waar de volgende heren aanwezig waren: Minister Jaspar, Thelismar, Mahy, beide geattacheerden aan het Ka binet van de hr Minister. De hr Directeur-Generaal Dedroog, Inge nieur Van den Dungen, Rulot Di recteur-Generaal, Inspecteur De- maret, allen ambtenaren van de N.M.B.S., tal van Senatoren en Volksvertegenwoordigers van ons gewest. De Hr Minister vroeg te recht in de vergadering dat er geen kwesties van cijfers zou be sproken worden maar dat alleen het probleem zou beschouwd wor den om het algemeen belang te dienen». Een formule werd voorge legd en door eenieder goedgekeurd - Het was de herinrichting tussen beide stéden Roeselare-Ieper van het spoorverkeer met automotricen of lichte treinen MET TOEPAS SING VAN HET ZOGENAAMDE STELSEL DER BUURTSPOOR WEGEN, t.t.Z. ZONDER BEWA KING DER OVERWEGEN. De herinrichting der treinverbinding van onze Volksvertegenwoordigers, Senatoren en van onze Stads- en Gemeentebesturen. De Bestendige Deputatie van West-Vlaanderen, de Handel, en Nijverheidskamer van Roeselare en leper kwamen even eens tussen. Na 5 jaar aandringen oordeelden de Directeuren der Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen op 8 Oktober 1937 dat de lijn Ieper- Roeselare terug in dienst zou ge steld worden. De Administratie om het alge meen belang te dienen en na vast stelling dat de exploitatiekosten der lijn met autobussen deficitair was, richtte het treinverkeer terug in. Dag op dag, 13 jaren nadien, als een weerwraak om de toen geleden nederlaag van de Directeuren der N.M.B.S. werden onze treinen op nieuw afgeschaft. Alleen de directie en enkele ha- rer ambtenaren wachten het ge schikte ogenblik af om opnieuw, tegen het algemeen belang in, de westhoek en de grensstreek van het midden der provincie af te snijden. Wij stellen met spijt vast dat het Schepencollege van Roese lare, zonder het algemeen belang der streek in te zien, en alleen om een bepaald urbanisatieplan te kunnen uitvoeren een ongunstig advies uitbracht, leidend tot het uitbreken der sporen. Het belang van gans de streek werd hier on getwijfeld over het hoofd gezien. Bezuiniging, spaarzaamheid, zijn schone woorden, maar het gevolg van de afschaffing: vier millioen vaste uitgaven, een autobuslijn met deficiet, noch min noch meer, en dit tegen de wil van onze be volking in. Deze afschaffing werd brutaal beslist. De uitbaters waren zelfs niet voorgelicht om tot dit intens vervoer over te gaan. Wij zien nog dagelijks een vloot van autobussen en autocars niet ge schikt om dit vervoer, onze slechte banen oprijden. Voor wanneer het eerste ongeval? vragen wij ons angstvallig af. De banen zijn op sommige plaatsen zeer slecht. Op de 25 km. zijn er enkel 7 km. goe de baan. Wat zal er in de winter periode gebeuren wanneer mist, gladheid en sneeuw het autobus- verkeer zullen stremmen en zelfs onmogelijk maken? Men heeft dit alles over het hoofd gezien, en koppig, ja halsstarrig moest de lijn leper-Roeselare een der eerste afgeschaft worden. Sommige amb tenaren zijn meer begaan met hun eigen positie, wedde en pensioen, dan wel met het algemeen belang of was het misschien omdat er geen uitbater gevonden werd voor de lijn Ieper-Kortemark? Als we het goed 'voorhebben werden er autobusuitbaters verzocht prijs in te dienen. Moesten de banen in orde zijn, dan nog zouden wij twijfelen of dit het ideale vervoer is voor af standen zoals tussen leper-Roese lare, daar de duur veel te lang is. De autobussen bieden geen vol doende comfort op onze hobbelige banen. Sommige reizigers zijn ver plicht de reis rechtstaande af te leggen. Wij aanvaarden dat de Gemeente Moorslede de voorkeur geeft aan de autobussen. Verdienen onze werklieden, onze bedienden en schoolgaande jeugd geen betere behandeling? Of in teresseert de Hr Minister van Ver keerswezen zich niet aan dit alles? Wat zeggen de syndicale leiders van het A.C.W. en het A.B.V.B. van dit vervoer, zij die steeds in de bres springen voor 'het werk volk en de bedienden? is het niet een gelegenheid om thans eens voor goed kordaat op te t/eden? 40 minuten tijdverlies per dag door niemand betaald... en in wel ke voorwaarden! Hoeveel protesten werden er reeds niet geuit? De nieuwe uit batingsmethode geeft geen voldoe ning aan de gebruikers. De Heren der N.M.B.S. zoeken bezuinigingen maar vinden het noodzakelijk vier millioen per jaar te besteden om tegen de algemene belangen in, op een zeer onredelijke wijze onze streek te bedienen. Wij beleven hier in onze Ge westen niet de bloei \elke men zou mogen verwachten. Ons volk is nijverig, werkzaam, maar van uit Brussel worden wij v*rf toten en misprezen! Luister naar onze woorden en redevoeringen maar ziet niet naar onze daden! Zullen onze Volksvertegenwoordigers en Senatoren en Openbare Pesturen steeds laten begaan? Won-den en nog woorden, waar blij-en de da den? Er zou 18.000 fr. gestolen zijn. Het slachtoffer naar de kliniek overgebracht. In de nacht van Zondag 29 op Maandag 30 October, zijn onbe kenden binnengedrongen op de hoeve van landbouwer Ollivier, 10e Wijk, Nr 2, te Moorslede. De broer van landbouwer Ollivier kreeg een zware slag op het hoofd en diende naar de kliniek overge bracht te worden, met een gapen de wonde in het hoofd. De onbe kende inbrekers zouden een som van 18.000 fr. gestolen hebben. De rijkswacht heeft reeds vroeg in de morgen een onderzoek ingesteld, terwijl het parket ter plaats tot een nauwkeurig onderzoek over ging. wendt U tot de welgekende Specialist Het meest beroemd om hun gasvuren en gascuisinièren zowel voor stadsgas als voor Esso gas Komt zien naar onze nieuwe modellen (8325) Werkhuis CosseSstraat IEPER- De Minister is ook vanzins de af trek van de waarde van de ge teisterde goedieren voor ouderdom te verlagen. Bij de herziening zullen in de wet ook bepalingen worden ingevoerd ten voordele van de foorkramers en de bezitters van woonwagens, die werden geteisterd. De bepalingen ten voordele van de schippers zul len worden verbeterd, evenals die ten voordele van de politieke ge vangenen en krijgsgevangenen. Wat de mogelijke verhoging be treft van de vergoedingscoëfficien- ten, deze zal afhangen van een be slissing van de regering en het Par lement. Hierbij zal de algemene financiële toestand echter een be langrijke rol spelen. De Kamercommissie voor Weder opbouw heeft van Minister De Boodt een uiteenzetting gehoord betreffende de vergoeding der oor logsschade. De Minister kondigde aan dat twee Koninklijke Besluiten zullen verschijnen, een waarbij de ge blokkeerde bankbilletten van geteis- terden met ten minste 30 t.h. scha de zullen worden vrijgegeven, en een tweede waarbij voorrang wordt verleend aan de geteisterden op het ogenblik dat zij 65 jaar oud waren. Thans zijn er 706.765 dossiers bij h-t departement aanhangig ge maakt, zegde de Minister. In Augustus jl., zegde de Minis ter, werden in het departement 749 volledig opgemaakte dossiers afge handeld. De laatste week werd het aantal opgevoerd .tot 1.371, en voor de herziening van de wet hoopt men het aantal op 1.500 te brengen. De Minister handelde eveneens over de herziening van de wet van 1947. Oorspronkelijk was voorzien, dat men enkel schadevergoeding kon ontvangen, indien men op het ogen blik van de schade, en ook op het ogenblik van de stemming van de wet, de Belgische nationaliteit had verworven. Dit had voor gevolg dat schadevergoeding werd geweigerd aan personen, b.v. erfgenamen van intussen overleden geteisterden, we gens het verlies van de Belgische nationaliteit, door huwelijk of an- ui. i- j u Voor de weduwe 200 fr. Ook de abbattementen. nl. de be- voor het 1* kind 200 fr. dragen aar schade die iedere ge- Voor het 2* kind 350 fr. teisterde, naar gelang zijn fortuin- toestand geoordeeld wordt, zelf te kunnen dragen, zullen worden ver laagd. Over deze dag, Christus-Koningsfeest van het jaar '50 zal er bij alle Kortemarknaren en vreemde toeschouwers nog lang gesproken worden. Nog vele jaren nadien zullen ze zich deze waterige Zondag van 29 October herinneren, toen alle hemelsluizen geopend schenen. Gans de Kortemarkse bevolking had met volle geestdrift de hand aan het werk geslagen om spontaan, een enige, kunstvolle en over- prachtige inhuldiging te bezorgen aan Z. E. H. Veys. De 30 wagens en evenveel groepen waren volledig in orde ge bracht om onder een nog nooit geziene volkstoeloop te bewijzen wat Kortemark doet voor zijn nieuwe Herder. Het weder trad echter als spelbreker op. In plaats van de massa volk, stroomde de gutsende regen in massa's neder, met af en toe een korte tussenpoos om bij de mensen de zoete hoop te laten opflakkeren dat het nu misschien wel zou overgaan. Maar neen, het werd erger, tot het hopeloze toe. Toch hielden de wagens en groepen voet bij stek en defileerden ordevol voor de ere tribune. DE BEIAARD KLINKT De klokken beiaardden over de met mistige onweerswolken over trokken parochie. Het teken dat de nieuwe Herder, begeleid door Z.E.H. Deken Leterme en de twee getui gen, Z.E.H. Kan. Mestdagh, secre taris van het bisdom, en Z.E.H. Van den Abeele, deken van Diks- muide, aankwamen op de wijk Kortemark-Elle. Hier werd Z.E.H. Veys verwel komd door de geestelijke overheid, de Kerkraad en de H.H. Burge meester, Schepenen Gemeente raadslede n. De rijkversierde herd :r lijke staf werd hem overhandigd door Willy Willaert, V'-'ter Meers- seman en Martin Declercq. Na deze korte welkomceremonie, schoven de auto's, 'c der sijpelende regen, vooruit. De stoet zette ztev in beweging, de ruiters voorop. Langsheen de doortocht stonden honderden belangstellenden, die evenals ;.l degenen die aan de stoet deelnamen, het si~~hfe weder trot seerden, om toch maar die enig- mooie optocht in ogenschouw te nemen. Onder heerlijke triomfbogen en langs rijkversierde 'straten ging het verder. De straten met sparren, onderling door guirlandes verbon den, gaven een feestelijk uitzicht Het ware een gewaagd opzet, de beschrijving te geven van de rijke en zeer verzorgde stoet. Cpvallend was het, dat, niettegenstaande de hoeveelheid en verscheidenheid do groepen en wagens, dit in niets schade berokkende aan de hoeda nigheid, want alles was piekfijn verzorgd. Jammer dat dit alles door een ware zondvloed niet tot zijn werkelijke waarde kon komen. Intussen 1 adden de geestelijke en wereldlijke overheden, samen met de familie en genodigden, op de eretribune der markt piaats ge nomen. De verschillende groepen huldigden elk op hun eigen manier hun nieuwe Herder. Bijzonder merkten we op de zeer talrijke groep, met 4 autocars aan gebracht, vertegenwoordigende het dankbare Lefce. We konden het hen aanzien dat ze met sol"- in het hart afscheid namen van hun ge wezen Herder. Naast deze wroen stapte ook nog het muziek van Leke eveneens in de stoet op. Na deze eerbewljzing aan de tri bune trok de stoet verder door de verscheidene straten. De nieuwe Herder stond verste-*"-' over de prachtige versiering en de in 't oog springende passende gedte'-'-n die overal de buizen tooiden. Iedereen, zonder onderscheid van rang of stand, wist op zijn manier de nieu we Herder zijn heilwensen aan te bieden. Zo zagen we o.a. bij de Heer Burgeme ter: Mocht ik als burgervader Werken met U te gader Voor 't welzijn van ons mensen. Wat kan men beter wensen. En verder lazen we nog: Waar wetenschap soms faalt, Kan 't priesterwoord nog helpen. Het woord dat harten staalt En zielenangst kan stelpen. 'k Verwelkom U, Pastoor, Als troost en steun der velen, En moge ik, als doktoor, In 't goed doen met U delen. 'k Begrave de doden, Na 's priesters gebed En ik hoge de graven Zorgvuldig en net. Doch ik vrage den Heer, Als Kortemarknaur koen, Dat ik nooit verplicht zij Voor U dit te doen. DÜ PLIC N. Lichtgevend 3751 NIEUWkMODEL lichl^vend „3951 Moderna vormen aangepast tSiSSSft'ft aan iedere haard. Plastiek, sterk glanzend, onaantastbaar, ivoortint. Z. E. II. Veys, de nieuwe pastoot van Kortemr.rk, heeft zo pas de symbolische herdersstaf in ont vangst mogen nemen. Christiane Segaert en Maria Van- hooren. De ruime kerk liep vol gelovigen die eerbiedig en aandachtig de aanstellingspleohtigheden volgden. Z. E. H. Deken Leterme wist in zijn gevatte toespraak het verdien stelijk leven te schetsen van Z. E. H. Debandt en ook van onze nieu we Herder. Hij drukte ook zijn ge voelens van bewondering uit voor alle parochianen die zo ijvervol en eensgezind hadden samengewerkt en deelgenomen aan de installatie en hij zegde dat hij nog nooit zo'n heerlijk verzorgde stoet gezien had, zo kunstig en alles zo ordevol, maar flink o gedooptdat was hij stellig. Na de plechtige aanstelling werd een lunch aangeboden aan de gees telijke en wereldlijke overheid, als mede aan de genodigden. De heil wensen die hier werden uitgespro ken, hielden allen de rijke beloften in zich van een vruchtbare samen werking tussen het geestelijk en wereldlijk gezag van Kortemark. 's Avonds weerklonk het beiaard concert van uit de toren en deze feestelijke dag werd besloten met een prachtig vuurwerk. Kortemark heeft op waardige manier Z. E. H. Veys als nieuwe Herder welkom geheten. En we be amen ten volle wat we ook lazen aan een versierde woning: Z. E. H. Pastoor Veys: Met een zacht en wi-Js bestier Hoed lang uw kudde alhier Mochtet gij zo lang bestieren Dat wij uw jubelfeest mogen vieren. Hier woont Victor Seys Om te huldigen Eerw. Pastoor Vey: Moest ge soms gaan op reis, 'k Zal 't U doen aan matige prijs. Voor alle sterfgevallen voorgeko men van af 1 Oktober 1950, zal door het Fonds van Weduwen en Wezen volgend barema van tegemoetko mingen uitbetaald worden: Voor het gezin 200 fr. 400 fr. Z. E. H. Pastoor, Voor het hoeden uwer zielen, Koopt hier 'n velo op 2 wielen. Dan gaat alles met veel spoed En doet g'uw werk ook nog zo goed. Hier woont 'n oude vrouw met een loud man Die noch pinten noch pareren kan Maar wij zullen ons vaandel buiten Idoen Om mijnheer pastoor ere aan te doen. DE PLECHTIGE AANSTELLING Aan de kerkdeur werden de sleu tels overhandigd door Lena Delos, Bij de laatste bijeenkomst van de algemene Paritaire Raad werd aanvaard dat voor de werklieden de minimumlonen zouden worden ge bracht op 15 fr. per uur, en dat de ze aanpassing ook zou gelden voor de bedienden. Dientengevo'ge stelde de Lande lijke Bedienden-Centrale de eis dat de minimumwedde voor de bedien den in de grote centra zou worden gesteld op 3.650 fr. wat door dë pa- tronale verenigingen van de hand werd gewezen. Door de L.B.C. werd nu een re ferendum ingericht in de bedien denmiddens om te bepalen zo al dan niet een staking der bedienden zou doorgaan om kracht bij te zet ten aan de gestelde eis. In grote steden werd onder de betrokken be dienden met 70 tot 95 bevestigend geantwoord. De 50-jarige Remy Van Roy uit St-Baafs-Vijve. is ingevolge een hoefslag van zijn paard overleden. 750 fr. 1.200 fr. 1.800 fr. 2.600 fr. Voor het 3* kind 450 fr. Voor het 4* kind 600 fr. Voor het 5* kind 800 fr. Verhoging van 800 fr. voor elk rechthebbend kind vanaf het 5' kind. In geval van overlijden van de moeder-weduwe aan het 1* rechthebbende kind 200 fr. het 2' rechthebbende kind 550 fr. het 3" rechthebbende kind 1.000 fr. het 4* rechthebbende kind 1.600 fr. het 5' rechthebbende kind 2.400 Ir. Kortemark had to wat op alles gerekend, behalve op regen, want de tribune, vanwaar de stoet in ogenschouw genomen werd, w:.s als een open markt waar de regens"hermen goed van pas kwamen. Van on der deze beschutting trainen de personaliteiten de «toet in ogenschouw. CHINESE COMMUNISTISCHE TROEPEN RUKKEN TIBET BINNEN OP 320 KM. VAN DE TIBETAANSE HOOFDSTAD VIJFDE COLONNE OOK IN ACTIE Halverwege vorige week zijn de Chinese Communistische troepen de staat Tibet binnengerukt. Deze staat beschikt practisch over geen verdedigingsleger van bedied en re kende steeds op zijn gebergten als beste beschermster. Onze medewer ker Gemo vertelde U verleden week daarover meer in zijn Week end-reportage over Tibet Zoals voorzien, werd aan de Chi nese troepen geen noemenswaardige weerstand geboden en rukten zij reeds door de steden Sjosjado en Pembago. Deze laatste plaats is ge legen op 320 Km. van Lhassa, de hoofdstad van Tibet. De Chinese troepen hebben zich dan in twee colonnes gesplitst, waarvan een oprukt naar Lhassa, de tweede naar Sjigatse, de tweede stad van Tibet. De aanvallende troepen worden flink gesteund door de vijfde colon ne, gevormd door de Tibetaanse Communisten, die er optreden in naam van de «.Bevrijdingsrege ring», t.t.z. een regering door hen zelf opgericht in Oost-Tibet. De val van Lhassa is evenwel niet nakend, aldus is men te Delhi van oordeel, daar in normale omstan digheden de karavanen een maand nodig hebben om de afstand Pemba Go-Lhassa af te leggen, terwijl de snelboden veertien dagen nodig hebben. Zo geen buitenlandse hulp komt wordt voorzien dat de Chinezen binnen de 5 weken Lhassa zullen hebben bereikt. Te Lhassa zelf braken onlusten uit, verwekt door de communisti sche vijfde colonne. De Dalaï La-, ma, nog een jongen van 15 jaar, zou zinnens zijn naar Nepal te vluchten zo het gevaar dreigender worden zou. De Chinese inval in Tibet heeft grote beroering en verontwaardi ging verwekt in India, dat, door de Chinese bezetting van Tibet, een gemeenschappelijke grens krijgen zal met een Communistische staat. De Indiase vriendschap voor Rood- China is er ten zeerste door ver korven en de opneming van Com munistisch China in de U.N.O. zal er niet door vergemakkelijkt wor den. De Indiase ambassadeur te Peking kreeg reeds opdracht van zijn regering om bij de Chinese re gering van Mao-Tse-Toeng protest aan te tekenen tegen deze bevolen agressie. CHINESE TROEPEN ZOUDEN DEELNEMEN AAN DE STRIJD HEFTIGER COMMUNISTISCHE WEERSTAND NABIJ MANDCHOURISCHE GRENS De Zuid-Koreaanse divisies en andere legereenheden ten dienste gesteld van de U.N.O. zijn in ver schillende richtingen verder opge rukt in Noord-Korea en hebben op meerdere plaatsen de grens van Mandchourije benaderd. De oprukkende troepen zijn thans op heftiger weerstand van de Noord- Koreanen gestoten, die op zekere plaatsen zelfs enige suksessen heb ben behaald. Voorbijgestoken Com munistische eenheden brengen de achterhoeden der Zuid-Koreanen Amerikanen en Britten, ook heel wat last bij. Dezer laatste dagen is er her haaldelijk melding gemaakt van het feit dat Chinese Communisti sche eenheden in Noord-Korea zou den aanwezig zijn en ingezet wer den tegen de U.N.O.-strijdkrachten. Een Amerikaanse korpsoverste deel de mede dat een homogeen Chinees Communistisch regiment geïdenti ficeerd werd op 60 Km. van de Mandchourische grens, wijl volgens andere berichten twee Chinese Communistische divisies zouden op rukken naar Hamhoeng, belangrij ke haven aan de Oostkust, welke dient als basis voor de U.N.O.-troe- pen. Het U.N.O.-opperbevel bevestig de dat Chinezen aan het front wer den opgemerkt, maar niet dat ge regelde Rood - Chinese eenheden zouden zijn ingezet. Het doel der ingezette Chinezen zou zijn het in bezit houden van stuwdammen en electriciteitscentrales welke stroom leveren zo aan Noord-Korea als aan Mandchourije. Een oproep van Ra dio-Peking bevestigde dat het ge vaar van een Chinees ingrijpen nog steeds niet van de lucht is. Langs de Oostkust worden thans zware gevechten geleverd om de reeds voorbijgestoken haven van Hamhoeng daar Communistische troepen, en naar verluidt ook Chi nese eenheden, de U.N.O.-strijd krachten aanvielen. Meer Noord waarts bereikten de Zuid-Koreaan se troepen de stad Songdjin. De zesde Zuid-Koreaanse divisie, die boven Tsojan de Mandchouri sche grens bereikt, werd door sterke Noord-Koreaanse eenheden aange vallen en leed zware verliezen in het gebied van On jong en Oensau. Onjong zelf verwisselde meerdere malen van handen en ten s'otte moesten de Zuid-Koreanen wijken. Amerikaanse eenheden, gesteund door tanks, grepen in om hen ie steunen. Deze zesde Zuid-Koreaan se divisie zou in drie dagen tijd on geveer een derde van haar effectie ven hebben verloren. De troepen die de grens hadden bereikt, kregen bevel zich 56 Km. van de grens te rug te trekken. Het bc't van wa terkrachtcentrales wordt hard be twist. De Amerikaanse en Britse troe pen maakten hunnerzijds belang rijke vorderingen in de gebieden van Tsjongdjoe, Taetsjon en Tsja- boktong. De Amerikanen bereikten Woens dag jl. Sontsjon, en ook Tsjarjong- wan, gelegen op een 20 km van Sinoejoe, op de Mandchoureische grens, waar aanvoer van Commu nistische versterkingen werd vast gesteld. NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS AFGEVAREN De Nederlandse vrijwilligers voor Korea zijn met de boot Zuider kruis afgevaren. Ook het Franse korps, 1200 man sterk, heeft Mar seille verlaten. NOORD-KOREAANSE GRUWELDADEN Te Wonsag hebben, naar ver luidt, slechts 4 van de 34 monikken van de Benedictijnerabdij te Won san de 5-jarenlange communisti sche bezetting overleefd. Telkens een nieuwe abt werd benoemd, werd hij aangehouden en uiteindelijk te rechtgesteld. Nabij Koebjangdong werden de lijken ontdekt van 30 vermoorde Amerikaanse krijgsgevangenen. De door de Noord-Koreanen verlaten gevangenis van Pjongjang is een waar massagraf gebleken. Duizenden anti-communisten zou den er vermoord zijn geworden en er even onder de aardoppervlakte bv?.ven. DE VÏETMINH-* "NVALLEN IN INDO-CHÏNA FRANSE POST VAN LAOKAY BEDREIGD In Indochina gaat het de Fransen nog steeds niet voor de wind. Hun piaats Laokay, op de natuurlijke invasieweg naar Hanoi, wordt thans bedreigd door de Vietminhtroepen, die de omsingeling ervan bijna heb ben weten te voltooien. De Comm- nistische eenheden zijn o.m. uitg rust met bergkanonnen van 75 mm. en omvatten verder o.m. stormeen- heden waar van alle manschappen gewapend zijn met mitrailleurpis tolen. De burgerbevolking van Laokay werd reeds ontruimd per vliegtuig en er wordt verwacht dat ook de Franse soldaten de plaats zullen prijsgeven. Ook Dinhlap, aan de Chinese grens, hebben de Fransen verlaten. op postcheckrekening Nr. 4763.60 der Drukkerij Sanaen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. GEEN RAMPEN GOE VANGSTEN De vorige week en het laatste weekeind mag bij onze vissers als zeer gelukkig bestempeld worden. Geen enkel ongeval deed zich voor, geen enkel net ging verloren en geen enkel schip moest gesleept worden. Dit mag zeker voor zeer merkwaardig gehouden worden,, want dergelijke weken kennen de vissers bijna niet. De baggerwerken hl de vlot- kom zijn nu geëindigd, tot grote op luchting van de vissers. De bagger, molen van de firma Cloet zal nu zijn opruimwerk voortzetten in de haven zelf, vanaf het kattesas tot aan de lange brug. Daar zal mis schien wel nog een of ander avon tuurtje mee gemoeid zijn, want nabij die stukgesprongen kaaimuur zal wel wat op te ruimen zijn om daar voldoende uit te diepen. De laatste dagen was er een goede aanvoer van haring, terwijl de prijzen een gevoelige deuk kre gen en zakten tot 130 a 150 fr. per ben (50 kg.). De sprotaanvoer daar entegen was zeer gering. Er kwam niet meer dan 5.000 kg. per dag binnen. Deze werden verkocht tegen 6 tot 8 fr. per kg. Het spreekt van zelf dat, terwijl veel vissers op sprot, en haringvangst zijn, de vis nu een schone prijs gaat, vooral de kleine platvis. Daar is immers de vraag nu groter dan het aanbod.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1950 | | pagina 7