New-York - Seoel Gevaar/ Gebruik VIM f\VIM be& DE WEEK IN ONS LAND gauverit STAND 17 Pie gootsteen is een voor ziektekiemen Geen meer Nieuwsjes in 't kort Verkeersproblemen VOOR DAGKLAPPER "hoeveel mensen spreken?... iff ii tfliil if f a PALEIS 2 VOEDING - KWEEK - VETMESTING DAMPO ZondaosermoefitG J H. Scholastica Lljnvllegtulg Brazzaville-Parijs te pletter gevlogen in Kameroen 3IIIIIIIIIIIIIIIIII8IIIIIIBII1IIIIIIII EEN LOT WINNEN- KLEIN OF GROOT DAT GIJ DE UWE MOET WAGEN. Koloniale Loterij IIIIIIIISIIIIIIIIIHIIIIHÜIIIIIIIIIII Italiaans vliegtuig door bliksem getroffen Schikkingen veer de Vasten 1951 D® Kuststreek en het toerisme UNDSOUWSALON ii mir BEZOEKT EERST Griep, zware kop- en HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 Febr. 1951. Bladz. 2. WEEK VAN 10 TOT 16 FEBRUARI De dagen lengen met 20 minuten. WEERSPREUK Zo ln Februari de muggen zwermen Moet ge in Maart de oren wermen. ZATERDAG 10 FEBRUARI HH. Scholastica, Willem, Hugo van Fosses. Zon on te 7.10 u., onder te 17.00 u. 1838; Geboorte van de Vlaamse cri ticus en kunsthistoricus Max Roos es. 1847: Geboorte van de Amerikaanse uitvinder Thomas Edison. 1934: Professor Willem von Roent gen. uitvinder der X-stralen, overleden. 1939; Overlijden van Z. H. Pius XI, de Paus dor Katholieke Actie. ZONDAG 11 FEBRUARI Quadragesima, Feest van O. L. Vr. van Lourdes, HH. Adolf. Severijn, Jonas. Zon on te 7.08 u., onder te 17.02 u. 1650: De Franse wijsgeer René Des cartes, overleden. 1744: Toondichter Grety te Luik ge boren. 1886: Geboorte van Kan. A. Janssen, voorzitter van het Davidsfonds. '1939: Cesar Gezelle, Vlaams Let terkundige, overleden. MAANDAG 12 FEBRUARI HH. Mc-dést, Eulalia, Renildis en de HH. Stichters der Servieten. Zon op te 7.07 u., onder te 17.04 U. 1577: Don Ju.m van Oostenrijk on dertekende de Eeuwigduren de Overeenkomstdie het te rugtrekken der Spaanse troe pen Uit ons land inhield. 1850: Geboorte van de Vlaamse Mis sionaris Amaat Vyncke. 1938: Maurlts Sabbe. Vlaamse Let terkundige, te Antwerpen over leden. DINSDAG 13 FEBRUARI HH. Hermlna, Vedastus, Harlindis «n Relindis. Zon op te 7.05 u., onder te 17.05 u. 1568: Overlijden van Hendrik van Brederode, voorman van het Eedverbond der Edelen 1833: Richard Wagner, Duits toon dichter van de onsterfelijke meesterwerken als Tannhatt- ser, Lohengrin en Parsifal, te Venetië, overleden. WOENSDAG 14 FEBRUARI Quatertemperdag, H. Valentijn, Z. Willem van Brabant- Zon op te 7.03 u., onder te 17.07 u. 1766: Thomas R. Maltus, Engels wijsgeer, geboren. 1849: Geboorte van Julius Sabbe, letterkundige. 1868.: Geboorte van Mgr Poels, Ne derlands staatsman. 1923: Pastoor Denys, aalmoezenier der Vlaamse seizoenarbeiders in Frankrijk overleden. 1925: Jacques Rlvlère, Frans Letter kundige, overleden. DONDERDAG 15 FEBRUARI HH. Faustijn, Jovita, Siegfried, Georgia. Zon op te 7.02 u., onder te 17.09 u. 1528: Het vredestractaat tussen En geland en Frankrijk afgekon- digd. 154(6: Galileo Gallilel, Italiaans wis- en sterrekundige, geboren. 1809: Geboorte van de beroemde Belgische geoloog André Du- mont die het Limburgse kolen bekken ontdekte. 1865: Overlijden van de Engelse Kardinaal Wiseman, bekend om zijn roman Fabiola. VRIJDAG 16 FEBRUARI Quatertemperdag, HH. Juliana, Ell as, Phiiippina, Gregorius X. Zon op te 7.00 u., onder te 17.10 u. 1899: Na veel bloedvergieten werd de Ierseopstand gestuit. 1924: De verzegelde grafkamer van Toetankamon in Egypte ge- opend. WEEKSPREUK Het geluk ia een plant die wij in eigen tuin moeten zoeken en niet in die «rot; anderen. De volksheilige van de wéék: 10 FEBRUARI De H. Scholastica (naam, die leer linge» betekent) was de zuster van de H. Benedictus. de Patriarch der Wes terse Beschaving; zij werd te Nursië in Italië, ten jare 480 geboren. Broeder en zuster stichtten elk een klooster, de twee takken ener Orde die na veer tien. eeuwen nog imtaer frislevend bloeien. Elk jaar had Benedictus een geestelijk onderhoud van één dag met zijn' zuster: daartoe kwam hij verge zeld van enige monniken in een vleu gel van het klooster dat gevestigd was in een landhuis aan de voet van de Monte Casino; daar kwam toen Scho lastica samen met enkele maagden. Toen zij samen weer eens op bezoek warén, verzocht Scholastica haar broe der hun geestelijk gesprek voort te zet ten, doch Benedictus, uit tuchtgevoel, wilde met deze gewoonte afbreken. Toen vouwde Scholastica de handen en bad tot God. ZIJ had het voorge voel dat dit hun laatste samenkomst zijn zou. Een hevig onweder brak los, en er viel ee.n geweldige slagregen. Be nedictus begreep door dit mirakel dat God hun broederlijke liefde zegende, en bleef bij aijn zuster. Zij onderhiel den zich dan gans de nacht over de vreugde des hemels. Drie dagen later stierf Scholastica (543). En Benedictais zag, zo zegt de legende, haar ziel In de gedaante ener duif ten hemel vliegen. Het lichaam der heilige werd door Benedictus ln een graf gelegd dat hij voor hun bei den had laten gereed maken. De H. Scholastica dankt haar grote bekendheid aan al hetgeen de H. Gre gorius de Grote ln zijn Dialogen over haar heeft geschreven. Zij wordt afgebeeld ln Benedictijner habijt, en met. een duif, soms samen met de H. Benedictus. Zij wordt aan roepen om regen te verkrijgen. (VERVOLG) Peking zegt dus: Nu is het ge daan inet de onderhandelingen. Nu wordt het uitgevochten tot het einde. Men zou dus zeggen dat hij zeker is van zijn slag. Maar dat schijnt op Amerika niet hijster veel indruk te maken en, alhoewel er nog geen officiële reacties gekomen zijn uit Washing ton, toch mag worden aangeno men dat het in het vooruitzicht stellen van sancties, wel een on rechtstreeks antwoord zou kun nen zijn. Hoe het nu verder zal evolueren zullen we moeten afwachten. Die eerste reactie van Tsjpe En Lai moet ons echter niet verbazen. Het stond bij voorbaat vast dat de Chinese communisten geweldig zonden te keer gaan. of ze daarom zelf helemaal geloven wat ze zo arooUmakerig zeggen is een an dere kwestie- Het kan zijn dat zij nu hebben wat ze gezocht hebben, nl. de oor- Ion doen voortduren. Maar dat wil nog niet zeggen dat die tot het einde zal uitgevochten worden. Voor een communistische rege ring zoals voor elke dictatuur is het maar kinderspel vandaag te verbranden wat ze gisteren aanbe den hebben. Denk aan het Duits- Russisch niet-aanvalsverdrag van Augustus 1939. Alles wordt bii hen bepaald door een wereldstrategie waarvan de touivtjes alle naar Moskou lopen en waarvan alle gewichtige beslis singen op het Kremlin genomen worden. Zolang de communistische gene rale staf het nu profijtelijk acht dat de oorlog in Korea voortduurt, zal hij ook voortduren. Zijn zij echter op een bepaald ogenblik van menina dat het beter is het schieten tijdel'ik stov te zetten, dan zal Tsiae En Lai de eerste zijn om te vergeten dat hij ooit gezwo ren heeft dat er tot het bittere einde zou doorgevochten worden. We moeten dus afwachten! IS DE TOESTAND NU VERANDERD Militair is hij weer een beetje veranderd. Op dit ogenblik be schiet de U.N.O-artilerie weer Seoel. Maar dat kan binnen enkele weken ook weer anders zvjn. Essen tieel, en in het wereldkader ge zien, is dit niet van het hoogste belang. De vraag waarop moet geant woord worden is de volgende: Is het gevaar voor een derde we reldoorlog, door de veroordeling van Mao-Cliina, gestegen of ge daald? Onze lezers zullen zich inder daad herinneren dat de West- Europese mogendheden tegen die veroordeling gekant waren omdat ze meenden dat veroordeling bete kende sancties, dat sancties bete kenden oorlog met China, en dat oorlog met China betekende de toepassing van het Chinees-Rus sisch verdrag, dus oorlog met de Sovjetrepubliek en gevaar voor een overval op West-Europa. Een politiek die tot daar kan leiden, moest in elk geval verme den worden zolang het Westen niet in staat was een gebeurlijke Russische aanval af te slaan. Wij zijn nog steeds overtuigd dat inderdaad alles moet in het werk gesteld worden om die aan val op het Westen te voorkomen. EisenJwiver heeft trouwens in zijn uiteenzetting mor dei •.Amerikaanse 'Senaat hetzelfde verdedigd, '.wij zende op de enorme productie kracht van West-Europa die zeker voor de V. S. niet mocht verloren gaan of in handen vallen der Rus sen vallen. Degehele vraag is echter of die aanval op ons avondland een fa taal gevolg moet zijn van die veroordeling. Nu er voorlopig althans van sancties geen sprake is, schijnt er ook geen gevaar te bestaan dat de gevreesde kettingreactie zou loskomen. Er is ten andere nog meer. We schreven hierboven dat het Koreaans oorlogstoneel van van daag of morgen kon afgeschreven worden wanneer de hoge Sovjet machthebbers mochten oordelen dat het spelletje beter wordt stopgezet. Welnu diezelfde bedenkingen gel den evenzeer en nog meer voor wat de aanval op West-Eurc- pa of het ontketenen van de derde wereldoorlog aangaat. Het Kremlin wikt en weegt on getwijfeld zijn kansen en het zal zich zeker niet door kleinigheden van de wijs laten brengen of zicli een tactiek laten opdringen. Indien Moskou reeds goesting ge had had om nr 3 te doen losbarsten dan zou het daarvoor al lang een voorwendsel gevonden hebben. De luclitcorridor naar Berlijn kon die gelegenheid geboden hebben. Het Koreaconflict eveneens. Hebben zij die occasies niet aangegrepen, dan is het dat zij overtuigd zijn dat hun uur nog niet gekomen is. En anderzijds mogen rvij dan ook aannemen dat, wanneer zij het ogenblik zouden gekomen ach ten, zij rap een stok zouden gevon den hebben om de hond te slaan. Zo komen we dan ook weer tot de ondergrond van de machtspan ningen in de wereld: welke is juist de machtsverhouding? Is ze zoda nig dat Rusland zich totaal baas voelt, dan lopen wij de grootste gevaren. Is het anders, dan wijkt het gevaar en hoe sterker wij wor den. hoe meer dat gevaar wiikt. Op de keper beschouwd is de internationale toestand er bijge volg, door de veroordeling van China, niet slechter op geworden. DE CONFERENTIE DER VIER Het feit dat men, spijts alles, nog steeds voortspreekt- en nota's wisselt over het beleggen van een Conferentie der Vier: Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, bewijst ten dele dat liet grootste gewicht van de wereldpolitiek niet moet gelegd worden op de Koreaan se kwestie. Wanneer da Grote Vier willen bijeenkomen, dan is het om kwes ties te bespreken van eerder Euro pees en in elk geval Westers be lang, en op het voorplan daarvan: De kwestie der Duitse wederbe- wapening. Daar benadert men inderdaad de kern van de harde noot tuaarop de groten aan 't bijten zijn. En het is eigenaardigsedert de veroordeling van Rood-China door de U.N.O., waarbij de eenheid tus sen de Atlantische landen weer hersteld werd, komen plots weer berichten over die Conferentie der Vier, die sedert enige weken in de vergèethoek was geraakt. Tezelfdertijd doen weer geruch ten de ronde van zeer speciale Russische voorstellen aan Italië en Frankrijk met het doel hen los te maken uit het Atlantisch verband en aldus West-Europa uiteen te rukken of een algemeen Europees isolationisme te doen tot stand komen. Hierbij wordt dan gespecu leerd óp 'n zekere animositeit die in Italië in alle milieux zowat be staat en waarover wij het hier onlangs nog gehad hebben, als mede op 'n zeker neutralisme dat in Frankrijk opduikt en regelmatig zijn weerklank vindt in Le Monde Niemand heeft er veel hoop op dat die conferentie iets of veel zal opbrengen of oplossen, maar ieder een verwacht er van dat Rusland zeer hard zal zeggen wat het alle maal aanziet als uitingen van de aanvalspolitiek van de Verenigde Staten, terwijl het zachter zal zijn voor Engeland en misschien wel poeslief voor Frankrijk. Het wordt wellicht een onweer van welsprekendheid in procureur stijl, waaronder vooral verdedi gingsmanoeuvres moeten schuil gaan. Wellicht zullen Thorez en Togliatti tegen die tijd miraculeus genezen zijn om van binnen uit mee te werken aan die ontbindigs- operaties. Die mogelijkheid staat echter niet meer open. De Westerse lan den laten zich niet meer bedotten. Zij geloven alleen nog in de taal van de macht waar het om. een vergelijk met het communisme gaat en hopen aldus weer Rusland terug te brengen tot de taal van het tvoord. 6-II-51. V. WESTERLINCK. De 29 inzittenden gedood. Het postvliegtuig dat de regel matige dienst verzekerde op de lijn Brazzaville (Fr. Equat. Afr.)-Parijs, is Zaterdagnamiddag, 3 Februari, in het gebied van Nigeria neerge stort. Uit het onderzoek blijkt dat het toestel vermoedelijk ten gevolge van de heersende mist misleid werd en tegen een der bergmassieven van Kameroen te pletter vloog. Uit de verspreide wrakstukken valt op te maken dat de schok zeer gewel dig geweest is. Van de 6 beman ningsleden en 23 passagiers heeft niemand de ramp overleefd. Sedert 28 Januari wordt een Sunderlandvan de R.A.F. met 14 personen aan boord vermist. Het toestel zou ten Oosten van Formosa te pletter gevallen zijn. Anderzijds wordt gemeld dat een B-50 bommenwerper, Zaterdag avond, 3 Februari, kort na de start nabij Abington in Engeland, te pletter is gestort. Vijf van de acht bemanningsleden hebben er het leven bij ingeschoten, is ongetwijfeld een kwestie van kans, en het is daarom Hetzij vroeg, hetzij Iaat het komt iedereen te baat vooral wanneer het gaat om de TREKKING OF 24 FEBRUARI TE CHATELET. (d-453) DERTIEN DODEN Een passagiersvliegtuig van de lijn Parijs-Rome, werd in zijn vlucht boven de streek van Tar- quinia, op 90 km. van Rome, door de bliksem getroffen en viel bran dend te pletter op een spoorlijn. Van de 17 inzittenden werden er 13 gedood en 4 gewond. Volgens het Nationaal Geogra phic Society wordt de Engelse taal gesproken door ongeveer 230 milli- oen mensen. Het Hindoestani wordt gesproken door ruim 160 millioen mensen. Ruim 145 millioen mensen spreken de Russische en ongeveer 115 millioen de Spaanse taal. Het Nederlands zal niet ver van de 30 millioen liggen (Nederland, Vlaan deren, Indonesië, de West- en Zuid- Af rika). 5555*55 bedreigen. Bestr //Hl l\\ In een oogwenk =J I I I en slorpt het op. Aan gootstenen kleeft vaak een vetlaag waarin ontelbare voedselresten tot ont binding overgaan. Daar ontwikkelen zich talloze ziektekiemen die uw gezondheid bedreigen. Bestrijd dit gevaar met Vim. maakt Vim al 'het vet los EEN LEVER PRODUCT V 41 091 BFl HUILEVER N V, BRUSSEL Geen Sunlight in de winkels! Dit is een probleem dat het ganse land aanbelangt, daar de Sunlight-zeep bij de Belgische huisvrouwen in hoge gunst staat. Allerhande geruchten, waaronder sommige eerder op kwaadsprekerij gelijken, worden hieromtrent ver spreid. Ten einde daaraan een ein de te stellen, hebben de Savonne- ries Lever Frères het nodig geacht volgende verklaring' af te leggen: Het is niet waar dat de Sunlight- fabrieken stil liggen. Integendeel, hun bedrijvigheid is geen ogenblik verslapt en, cp volle toeren produ ceren zij duizenden en duizenden stukken per dag. Het is niet waar dat de Savonne- ries Lever Frères, Sunlight uitvoe ren. Integendeel, de ganse productie gaat uitsluitend naar de Belgische en Luxemburgse markt. Het is niet waar dat de produc tieten nadele van de bevolking volledig of gedeeltelijk in de fabriek of de opslagplaatsen van de fabriek bewaard blijft. Integendeel, de gan se productie wordt geregeld onder groot- en kleinhandelaars verdeeld op grondslag van hun vroegere in kepen. Deze verklaringen gelden als uit drukkelijke logenstraffing van de beschuldigingen welke sommigen tegenover de Savonneries Lever Frères uiten om hun eigen specu latieve drijverijen te bemantelen Anderzijde is gebleken dat som mige huisvrouwen overdreven voor raad inslaan en aldus in minder dan geen tijd de stocks van de winkels opkopen die anders nor maal zouden strekken tot de win keliers hun nieuwe voorraad krij gen. Aan deze huisvrouwen, en ook aan andere, geven de Savonneries Lever Frères de raad niet méér Sunlight te kopen dan zij onmid dellijk nodig hebben. De fabrikering geschiedt op een tempo dat ruim schoots volstaat om in de behoeften der bevolking te voorzien. Behalve speculatieve drijverijen en ondoordacht of overdreven op kopen, bestaat er geen enkele reden waarom het publiek moeilijkheden zou ondervinden om aan Sunlight te geraken. En dit zeggen de Savonneries Le ver Frères tot de huisvrouwen: gij hebt het recht bij uw gewone win kelier uw normale voorraad Sun light te eisen. Afgaande op wat de fabriek produceert, is er genoeg voor ledereen! (med.) I. - Voortaan verplicht die wet op het VLEESDERVEN op iedere Vrijdag gedurende gans het jaar: nog op iedere Woens dag gedurende de Vasten, alsook op de Quatertemperdagen en de Vigiliedagen van Sinksen, O. L. Vrouw Hemelvaart, Aller heiligen en Kerstdag. De wet op het vleesderven verbiedt het gebruik van vlees en van vleesnait. Vis, eieren en alle andere eetwaren, zelfs met vet voorbereid, worden toegelaten. II. - Krachtens de machten ons verleend door de H. Stoel, ontslaan Wij van de VASTEN op al de andere Vastendagen van het jaar, uitgenomen Aswoensdag, Goede Vrijdag en de Vigilie dagen van O. L. Vrouw Hemelvaart en Kerstdag'. III. - Nochtans blijft de algemene wet der christelijke ver sterving van kracht en iedereen is ertoe gehouden zoveel het mogelijk is. Wij vragen aan de gelovigen die het doen kunnen, vrijelijk te vasten op elke Woensdag en Vrijdag van de Vasten. IV. - Wij verlenen vrijstellling van de wet op het vlees- derven, op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goede Vrijdag: 1) aan de militairen in werkelijke dienst, aan hun echt genoten, kinderen en dienstboden die met hen inwonen, en insgelijks aan de andere personen, die wezenlijk aan de militaire dienst zijn verbonden, alsook aan de families die troepen huisvesten; 2) om wille van de zware arbeid waartoe zij gehouden zijn, aan de zeelieden en aan de schippers, aan de werklieden der havens, der hoogovens, d'er staalfabrieken, der zink- T. ovens, der pietmolens, der scheikundige fabrieken, der glasblazerijen, der mijnen en der steengroeven, alsook aan degenen die op het veld zwaar iandtoouwwerk ver richten 8) om wille van hun oponthoud buiten hun huishouden, aan de ambtenaren, agenten, bedienden, werklieden, reizigers, scholieren, die van huis hun eten mee dravenevenals aan degenen die, op reis zijnde of om wille van hun bezigheden, hun eetmaal nemen in een hotel, een spijs huis of een herberg. De vreemdelingen op doortocht in ons bisdom, mogen dezelfde vrijstellingen genieten. V. - De pastoors hebben de macht, in afzonderlijke geval len en om billijke redenen, de personen en de families aan hun gezag onderworpen, alsook de vreemdelingen op doortocht in hun parochie, van het vasten en van het vlersderven te ontslaan. Wij verlenen dezelfde macht aan de biechtvaders: zij mo gen evenwel er slechts gebruik van maken ter gelegenheid van de biecht, en ten opzichte van elke biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwakke gezondheid zullen zich schikken naar de raad van een gewetensvolle geneesheer. VI, - De gelovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie Wees-gegroeten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw te bidden, iedere dag van de Vasten waarop zij zullen gebruik msken van een gehele of van een gedeelte- tw-lijke vrijstelling van de wet op het vasten of het vleesderven. beert. zij die deze gebeden niet zullen opgezegd hebben, worden Jn stftaocht. in het offerblok van de vasten een aalmoes te storten, hen Wi,r volgens zijn godsvrucht en zijn vermogen. was ste dat voe - »-•— lijk doel ï»evl yai 'ISJ»-W «jé Te Belfast, bij de instorting van een brug welke een drijvende traanfabriek verbond met de vaste wal, kwamen 16 arbeiders om het leven, wijl er nog twee worden ver mist en 35 verwond werden. Nabij Ch&teauroux, Frankrijk, hebben jagers een wolf neergescho ten. Het dier wcog 42 kg. en had voordien grote slachtingen aange richt onder de kudden schapen. Het is meer dan 50 jaar geleden dat nog een wolf in die streek werd opgemerkt. Een 8.700 ton metende tanker, de Atlantic Duchesswas de haven van Swansa binnengevaren, met een lading petroleum en ko mend van de Perzische golf. Het was de eerste reis dat de boot had gemaakt. In de haven zelf deden zich plots twee zware ontploffingen voor aan boord van het schip en weldra begon dit te branden en zonk. Zeven leden van de beman ning werden gedood. - De vertegenwoordiger van een juwelier had te Luik zijn auto langs een laan geparkeerd en had zich bij een klant begeven. In zijn auto had hij juwelen en uurwerken ter waarde van 1 millioen frank achtergelaten, en de auto dan op slot gezet. Toen hij evenwel terug keerde naar zijn auto, moest de man vaststellen dat dieven zijn auto hadden weten te openen en er vandoor waren met de juwelen en uurwerken. Uit de puinen van een huis, dat in een Oostenrijks bergdorpje door een lawine was vernield, werd 12 dagen na het neerkomen van de lawine, nog een man bevrijd. De man was slechts gekleed met een onderbroek en een hemd, daar hij in zijn slaap was verrast ge worden. en had onder de sneeuw heel wat koude en ontbering ge leden. Een Amerikaanse majoor, be taalmeester van het U.S.A.-leger, werd tot zware gevangenisstraf ver oordeeld, daar hij door zwendel ten nadele van het leger een winstje gemaakt had van onge veer 5 millioen frank. Te Vlissegem stierven vier runderen na een kortstondige ziek te waarvan de aard ook door de veearts niet kon worden vastgc- LsïSlg» In het gezin A. St., te Blan- kenberge kwam het herhaaldelijk tot ruzie, doordat de vader ver slaafd was aan de drank. Enkele dagen geleden was het weerom het geval. Op zeker ogenblik alsdan ging de 13-jarige zoon des huizes een hamer halen en ging er zijn vader mee te lijf. De vader, die enkele niet levensgevaarlijke sla gen ontving, kon de knaap ont wapenen. Het dorpje Oris, nabij Bolza no. in Italië, wordt bedreigd door een massa van zowat 40.000 m3 modder, die zich van de berg los maakte en naar het dorpje afzinkt. Ontbossing is oorzaak van deze bedreiging. Te Ninove was een meisje be zig een kleed te wassen in benzine, zulks wijl de kachel brandde in de plaats waar zij aan het werk was. Plots deed zich een geweldige ont ploffing voor; het meisje werd ernstig verbrand en in het binnen huis werd zeer hoge schade veroor zaakt. Te Bad Homburg brandde de partikuliere trein van de Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duits land af. In Dallos wekte de portier van een hotel, te 6 uur 's morgens, op diens verzoek een gast. Deze laat ste volgde de portier naar bene den, haalde plots een automatisch pistool boven en maakte de kas leeg. Een vliegtuig dat laag boven de grond scheerde te Alken ont hoofde een paard dat op het veld was te werk gesteld. De menner van het paard had zich ijlings te gronde geworpen en bekwam geen letsel. Te Mol werd het liik opgevist van een gemeenteraadslid uit de stad. Een bedrag van 30.000 a 40.000 fr. die de ongelukkige op zich moet hebben gedragen werd niet teruggevonden. Men vermoedt een roofmoord. De Franse pnketboot «Li- bertéheeft het bij de vaart over de Atlantische Oceaan in snelheid gehaald op de Britse paketboot Queen Mary Te Cevola, Italië, drongen drie ''"maskerde bandieten de pastorij binnen sfl_S£b£Üea, dejiassifWK dood- NAAR VALORISATIE VAN ONZE MELKPRODUCTIE In de Begroting van het Minis terie van Landbouw, worden voor 1951 subsidies voorzien voor de fa bricage van melkderivaten, o. m. melkpoeder, kaas, condensmelk, enz. Het zou tevens ln de bedoeling liggen van de hogere overheden in ons land de fabricage te doen aan vatten van het zogenaamde pro- dukt caseineeen derivaat van de afgeroomde melk, dat gebruikt wordt voor de vervaardiging van lanital, een synthetische textielve- zel. De afgeroomde melk zou aldus een industriële grondstof worden en het vraagstuk van de afgeroom de, melk oplossen, waarvan totnog toe te grote hoeveelheden telkens door de melkerijen moesten wor den weggegoten. DE WERKLOOSHEID In de week van 21 op 27 Decem ber jl. werden in totaal gemiddeld per dag 187.236 volledige en 41.547 gèdeeltelijke werklozen gecontro leerd, wat ten overstaan van de voorafgaande week een verminde ring betekent van 5.018 volledige en van 11.031 toevallige of gedeel telijke werklozen. TOELAGEN AAN HET MIDDELBAAR ONDERWIJS iSoój" <lë'KatfihetsHÉika'Wiö goed.-' keuring gehecht aan een wetsotit- we rp op de verdeling van de sub sidies aan het middelbaar onder wijs. Dit ontwerp voorziet in de toe kenning van een subsidie van 4.500 frank per leerling aan de inrich tingen voor vrij middelbaar onder wijs die aan zekere voorwaarden voldoen. De gestelde voorwaarden houden o.m. in.: de verplichting voor de middelbare scholen zich te onder werpen- aari de taalkundige en pae- dagögische inspectie en aan de in spectie inzake de leergangen in godsdienst en zedenleer. Deze maat regelen zouden 300 millioen kosten, zoals trouwens voorzien is in de be groting. KINDERTOESLAGEN VOOR ZELFSTANDIGE BEROEPEN Door de Hr L. Scheere, C.V.P.- volksvertegenwoordiger, werd een wetsontwerp ingediend ertoe strek kende gelijkwaardige gezinstoela gen toe te kennen aan de zelf standige arbeiders als aan de loon- trekkenden. Het voorstel voorziet vooreerst de financiëring ervan. Omtrent het bedrag der voorgestelde toelagen luidt het: Van 1 Januari 1951 af worden de volgende gewone kinderbijslagen maandelijks toegekend: voor het eerste kind fr. 275 voor het tweede 275 voojr het derde 370 voor het vierde 450 voor het vijfde en de volgende 600 GLASFABRIEK TE ZEEBRUGGE ZAL TERUG WERKEN Te Zeebrugge worden voorbereid selen genomen om de glasfabriek aldaar van de «Union des Verreries Mécaniques Beiges» terug aan gang ta zetten. Sedert tien jaar 'was de fabriek buiten gebruik gesteld. Honderden werklieden zullen er nu hun broodwinning kunnen vin den. Uit de statistieken over het toe risme in België medegedeeld dooi de Nationale Dienst voor de Sta tistiek knippen wij o.m. het volgen de: Met een totaal van 3.458 mil lioen overnachtingen of 6 t.h. meer dan in 1949, is het seizoen 1950 het beste geweest sedert de bevrijding. In de vier grote toeristische gebie den: de kust, de kunsthistorische steden, de Maasstreek en de Arden nen, is het aantal overnachtingen van Belgische toeristen 5 t.h. en de buitenlandse overnachtingen 9 t.h. hoger geweest dan in 1949. Met 2.430 millioen overnachtingen of 70 t.h. van het totaal, waaronder 2.186 millioen Belgische logeernachten, was de "kust veruit onze meest be langrijke toeristische attractie. Na de kust, die op het gebied van de overheidssteun het meest be langstelling verdient, worden de toeristen, in de tweede plaats, aan getrokken door onze oude steden. Hier is de belangstelling van de buitenlandse, toeristen vanzelfspre kend groter dan bij de eigen land genoten. In totaal boekte men in de oude steden 498.574 overnachtin gen, waaronder 324.156 buitenland se. Onder de vreemde toeristen blij ven de Engelsen onze beste kliën- ten, met 30 t.h. of 191.679 van het totaal van 651.980 buitenlandse overnachtingen. Het Engels bezoek was echter Iets lager dan in 1949. Daarentegen zijn de overnachtin gen van Franse toeristen met 14 t.h. toegenomen tot 126.689. Ook het Nederlands bezoek steeg, nl. van 98.936 tot 106.197 overnachtin gen. Verheugend is het aantal Ameri kaanse overnachtingen, dat van 41.922 in 1949 toenam tot 53.462 in 1950. De Canadese logeernachten stegen van 1.043 tot 3.442: uit de Scandinavische landen en Zwitser land was het bezoek geringer, er is een lichte stijging van Ierse en Ita liaanse toeristen en bijna een ver dubbeling van het aantal Luxem burgers. Na de Belgen zijn de Nederlan ders, de beste kliëntep van de Maasstreek en van de Ardennen. De Amerikanen brachten 47.133 van hun 53.462 logeernachten door in onze oude kunst-historische steden. BRIEF UIT BRUSSEL crw GAUVERIT verschaft alle gewenste inlichtingen over GAUVERIT, 6U Y/ASSCRjJilRAAT^ SC.HQJiLN NOORD-ZUID Het is tegenwoordig al een hele toer om op sommige plaatsen van de hoofdstad heelhuids door het drukke verkeer heen te geraken. Sedert jaar en dag zijn de cen trale stadslanen overbelast. En ook 't tramverkeer. De Brusselse tram- maatschappij heeft daar nog een schepje bijgedaan met het aan brengen van automatisch sluitende deuren. Gelukkig wordt de uitbrei ding van dit ongelukkig stelsel nu stopgezet. Er gaan te veel klachten op tegen dit stelsel dat blijkbaar alleen het comfort van de kaartjes knipper op het oog had. Deze heb ben er hun pleziertje wel aan be leefd. Om de mensen met wonderen van dapperheid naar binnen te zien wurmen of stiekum de deur te laten dichtslaan over het broze taartje met slagroom of over de kwispelstaart van een toutou de sa memère». Deze overbelasting zal echter stellig verdwijnen wanneer de Noord-Zuidverbinding eenmaal tot stand gekomen is. Daarmede is echter nog niet alles van de baan. OMLEIDING Dagelijks doen zich op vele pun ten van de stad verkeersopstoppin gen voor. Het autoverkeer is in de jongste jaren aanmerkelijk toege nomen en de straten der hoofdstad kunnen de stroom niet meer slik ken. Dat kan al ten dele verholpen worden wanneer men het door gaand verkeer omleidt. Dit wil zeg gen dat men de auto's die de hoofdstad alleen moeten doorkrui sen een weg ter beschikking stelt buiten of rond Brussel. Deze zoge naamde omleiding bestaat ten dele maar is nog niet in alle richtingen voltooid. Zodat alleen ervaren weg gebruikers er wegwijs uit geraken. Er wordt nu voorgesteld rond de hoofdstad een ringbaan aan te leg gen in beton. Maar nu zijn de meningen weer verdeeld. Sommigen willen een geheel nieuwe omlei ding wat aanmerkelijke onkosten medebrengt. Anderen willen de be staande omleiding alleen aanvullen. Over dit laatste punt echter is er weer meningsverschil. Want de ene willen deze aansluiting venvezen- lijken langs de kortste weg, dwars door het Zoniënwoud. Anderen echter vinden het zonde dit bos te schenden en stellen voor de ver binding wat meer naar het Zuiden te verleggen aan de rand van het Zoniënwoud. In afwachting dat hier een be slissing getroffen wordt, praat men verder. De cmleiding zal het verkeer in de hoofdstad op haar beurt deen verminderen. Maar sommige moei lijkheden zullen blijven voortbe staan op drukke punten. KRUISPUNTEN Deze drukke kruispunt:» moeten op hun beurt ontlast worden. Eens te meer zijn de meningen dienaangaande zeer uiteenlopend. De drukste punten zijn ongetwij feld de Louisapcort, de Troonstraat, de Naamse pcort en het Rogier- picin. In verband hiermede worden ver schillende oplossingen voorgesteld, waarvan sommige zeer gedurfd zijn. Zo neemt men een voorbeeld aan wat in bepaalde Amerikaanse ste den werd gedaan alwaar het tram verkeer op drukke kruispunten... onder de grond verdween. Men stoUpovoovevenzo te werk1 te gaan aan voormelde1 kruispunten Het. bovengronds verkeer zou dan ongestoord en ononderbroken ver der kunnen gaan en het tramv:r- keér eveneens, zonder dat beide verkeerswegen elkander hinderen. De voetgangers zullen bierbij ech ter waarschijnlijk het kind van de rekening zijn. Tenware m:n voor hen nog een speciaal bruggetje maakt. Zodat het geheel een echte montagne-russs wordt. Of an ders schiet men ze maar gewoon over de straat. Zij die op een vlugge oplossing van deze verkeersproblemen hop-n. mogen zich troosten met de beden king dat men reeds vijftig jaar geleden van gedachten wisselde over de noodzakelijke Noord-Zuid verbinding en zich ergerde ove- de hinderende slagbomen in ds B:l- liardslraat die nog steeds onver woestbaar ter plaatse blijven. ELECTRIFICERING Neemt men echter aan dat alle bovenstaande vraagstukken opge lost worden, dan blijft er nog een moeilijkheid bestaan. Kenmerkend voo" alle grote steden is bet ver schijnsel dat de bevolking daarvan geleidelijk meer en meer de cen trale stadsgedeelten verlaat om zich te vestigen aan de rand van de stad in tuinwijken óf verder nog in de randg:meenten. In het tram verkeer werd hiermede enigszins rekening gehouden. Naarmate ech ter de bevolking dezer randgemeen ten aangroeit, wordt ook dit tram verkeer steeds meer overbelast. Anderzijds gaat men beseft"n dat het ouderling verkeer tussen deze randgemeenten met de dag ontce- reikendsr wordt. Daarom stelt men nu vcor dat te verhelpen dcor de aanleg van een treinverbinding rond de hoofdstad. Deze verbinding zou g:ëlectrifice;rd worden, al de randgemeenten bedienen en aan sluiten op de electrische Noord- Zuidverbinding. Voor dat ontwerp is zek-r heel wat te zeggen, maar het zal voor lopig' nog wel bij zeggende woorden blijven. De uitbreiding van de Br us, seise randgemeenten zou er in elk geval ten zeerste door gediend wor den. NIEUWE PROBLEMEN Da Belgische Spoorwegen hebban in ons land r:eds 150 km spoorweg geëlectrificeerd op de 1.500 welke zij van plan is te electrificeren. Eerlang worden opnieuw 450 km. ingericht voor electrisch v:rkeer. Hier is echter een moeilijkheid ge rezen. Tot nog toe heeft men bij de electrificering gebruik gemaakt van een spanning van 3.000 volt, gelijk stroom. Het is echter bekend dat het ver- voer van electricitcit over de ge leidingen met minder verlies ge schiedt wanneer men wisselstroom onder hoogspanning gebruikt. Dit wordt dan ook gewoonlijk gedaan. De wisselstroom komt dan in trans formateurs waar hij gebracht wordt van 20.000 volt op 3.000 volt, en afgevlakt tot gelijkstroom. Met wisselstroom kan men de spoorweg niet of althans moeilijk electrificeren, omdat men verschil lende draden nodig heeft terwijl men slechts een draad nodig heeft bij gelijkstroom. In de jongste jaren heeft men evenwel proeven genomen met ge lijkstroommotoren onder hoge span ning. De uitslagen welke hiermede bereikt werden, zijn zeer bevredi gend en men heeft bij wijze van proef een spoorlijn ln Duitsland geëlectrificeerd onder een spanning van 20.000 volt. Men heeft bevon den dat aan dit stelsel grote voor delen zijn verbonden. Onder meer omdat nu geen kostelijke transfor mateurs nodig zijn en omdat de geleidingen voor hoogspanning hunner kinderen 0» &et laven ge- .minderzwaar., sn ..dus koiqga. goedkoper. Misschien herinnert men zich dat een groep Senatoren van ons land deze Installaties indertijd heeft bezocht. Aan het systeem zijn echter ook nadelen verbonden, bv. in verband met de grotere veiligheidsmaatre gelen wegens de hogere spanning, Bovendien kan men in deze aan- gelegenheid geen twee verschillen de stelsels volgen en men is nu in ons land reeds een goed eind op weg met het stelsel van 3.000 volt. Het vraagstuk wordt nu onder, zocht door de Commissie voor elec- triflcering van de N.M.B.S. Deze houdt onder meer ook rekening met de internationale uitzichten van het probleem. Zo is het bijna zeker dat Frankrijk, althans ln de Noor delijke Departementen en ook Duitsland het stelsel van 20.000 volt zullen volgen. Nederland daar entegen. electrificeert zijn hele net onder 1.500 volt. Het is natuurlijk in ons belang dat het Belgisch net zoveel mogelijk aansluit aan de andere netten. In afwachting dat een besluit genomen wordt, liggen de electrtfi- ceringswerken in ons land geheë, stil teneinde nutteloze onkosten te vermijden. Het is te hopen dat men spoedig de werken kan hervatten en dan een behoorlijke verbinding tot stand brengen tussen de Vlaamse provin ciën en de hoofdstad. PAS. borstvalling, diep vastzittend slijm, snuift en wrijft U weg met Brengt onmiddellijk genezing Pol 25 Fr. Doos 15 Fr. I* alle Apothckt* 11 FEBRUARI 1« ZONDAG VAN DF, VASTEN Voor enkele dagen begonnen we de vasten. Over geen tijdperk van het ker kelijk jaar hebben de massa er ook de beste onder onze katholle- se mensen een zo verkeerd begrip ais over de Vasten. De massa van het volk, kent nog slechts de lijdensmeditatiesvan de Vastenzondagen, die ook stilaan meer en. meer uit het gebruik val len, en noodgedwongen door vele pastoors verlegd worden naar een dag in de week. De beste onders ons christen mensen menen dat de Vasten 40 dagen zijn dat. men eerdaags maar één vollen maaltijd per dag mocht nemen, een tijd dus dat men zich moet versterven in spijs en drank. De Vasten is echter veel méér dan dat. Voor onze Moeder de H. Kerk, is de Vasten een tijdvan zielelouteiing als voorbereiding oj, hei hóogfeest van pasen. Pasen wordt jaarlijks in het. Martclarenboek aangekondigd als de Plechtigheid aller Plechtighe den En zo is de Paaszondag van' af het begin gevierd geweest. Het domineert heel het kerkelijk jaar, dat naar Pasen opstijgt en van uit Pasen uitgaat en uitdeint. Omdat Pasen zo'n groot feest is, .nioeten w.e,,(?r„pps.)fiqk «tegelijk toe voorbereiden,•Kerkelijke- feesten zijn geen herinn'èringsdagen aan historische gebeurtenissen; ze ma ken ons deelachtig aan het myste-'f ris dat ze verkondigen en dat gees telijker wijze in onze ziel ver nieuwd wordt. Ieder feest brengt alzo zijn bepaalde genade mee. ge naden die geen enkel ander feest zal of kan uitwerken. De hoeveelheid of de kracht van c!ic genadebemiddëling zal natuur lijk afhangen van de gesteltenis van onze ziel, en van de deelname van iedere ziel aan het vieren van dat mysterie van Christus' verlos singswerk. Pasen, het feest van Jezus, die «door Zijn'dood Onze dood heeft gedood, en door Zijn heronstan- ding ons leven heeft hersteld» lijk de Paasprefatie zo heerlijk zingt zal ons dus deelachtig ma ken aan de vruchten van Jezus' dood en verrijzenis. Wij moeten dus sterven met Christus aan de wereld en ons, willen we metter daad iets van dat Paasmysterie la ten tot wasdom komen in onze ziel. Pasen werd van meet af liet plechtig Doopfeest; want in het Doopsel worden we gedoopt ter ge lijkenis aan Jezus' sterven, om er te verrijzen tot een «nieuw leveu met Christus zegt St Paulus. Voor bepaalde openbare zonden eiste de Kerk in het verleden open bare boete, vooraleer ze vergiffenis schonk. Die openbare verzoening ken niet beter aansluiten dan bij het Paasfeest; vandaar de Mis der verzoening op Witten Donderdag, waarvan nog overblijfsels tc vin* den zün in de Liturgie. Ook de beste christenen verzwak ken wel eens onder de druk van aardse zorgen en stoffelijke bekom mernissen; of het geestelijk leven kwijnt we] eens onder eigen zwak heid en boze neigingen. Een jaar lijkse zielckuur kan de ziektekie men doden en verse bovennatuur lijke krachten geven. Zo is de Vas ten voor ieder ran ons een jaar lijkse algemene retraite: om ons in staat te stellen de levenwekkende genade van het, Paasmysterie en de heropstandtnc te genieten en tor een nieuw leven te komen. De moderne mens kent practise!) geen andere vasten nog of geen andere onthouding r.an die van lichamelijk voedsel. Zeer typisch is het, dat de H. Kerk in haar litur gie daar niet veel nadruk oplegt: toch alle klem legt op de geestelij ke onthouding van geest en wil. Waar de moderne mens zich spoedig ontslagen voelt van licha melijk vasten, en in deze omstan digheden zelfs door de Bisschop pen het vasten beperkt is gewor- den tot Aswoensdag en Goede Vrij-- dag; daar moeten we des te ster ker de geestelijke onthouding beoefenen. Verbeteren we ons waarin we'., gefaald hebben», bidt zeer dikwijls de vastenllturgie. Of nog zoeken wat verloren is, terugbrengen wat verstrooid is. sterken wat zwak is, bewaren wat sterk isBe keert U. zo roeot de profeet. Joel ons toe, tot Mi j met geheel uw hart ir vasten en wenen en in weekla gen. Verscheurt uw harten en niet uw kleren. Laten we cle Vasten beginnen met een vurig verlangen: onze plichten te vervullen en al de of- fers te aanvaarden die deze plich ten meebrengen. Volgens het Russische Minis terie van Volksgezondheid telt Rus land ongeveer 10.000 mannen en vrouwen van 100 jaar en ouder. In Texas zijn bij een huis brand, veroorzaakt door het gie ten van petroleum cp de branden de kachel, twéé echtelingen en zes

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2