Wereldgebeurtenissen De Melk= machine PEEQIE Benoit, het schone kind van onze schone streke Het grillig slot van de Winter OP ELKE WOND PUROL Volledige Meikmac N. C. M. V. Westvlaanderen Zware storm over de Noordzee Naar een Conferentie der Grote Vier? De verdediging van het Westen Landbouwtentoonstelling - Paleis 3 - Stand 41 I - ff, 1 MEEST HANDELBARE ECONOMISCHE OPBRENGENDE ter plaatse gebracht en opgesteld canal 12.750 h. Voor alle inlichtingen wendt U tot onze Agenten of aan de Fabriqae Nationale d'Armes de Guerre, N.V. HERSTAL - bij - Luik Nieuwe Sluitzegeltjes Ijzerbedevaart Zogezegde mlra. kuleuze verschij ningen in Italië Politieke moeilijkheden in Tsjecho -Slowakije WERELDNIEUWS BN 'T KORT RADIO KORTRIJK NADRUK VERBODEN 1 Télé-RIjsel HET WEKELIJKS NIEUWS i Zaterdag 10 Febr. 1951. Bladz. 9. VERVOLG VAN 1» BLAD koor, aangevuld door het kleine Harelbeekse orkest, dat niet aarzelt zelfs Haydn, Mozart en Bach uit te voeren, om de arme vlasbewer kers, simpele boeren en kleine burgers deelachtig te maken aan wat hogere vreugde. Onder hen zit een kleine jongen, de ereprijs van de kantonnale schoolwedstrijd, Pierre Benoit. HIJ geraakt geen grond meer. Hij is opgenomen in de kolk van die wondere muziek. Hij hoort het tere vragen en ant woorden van bonte stemmen uit diepe orgelpijpen en zit met geslo ten ogen 't soepele spel van de or gelist op 't witte klavier te volgen... Heilige Engelbewaarder, H. Cecilia, laat me klavier leren spelen, het gladde glanzende klavier met de witte en zwarte toetsen. Zou onze Pierre muziek willen leren? Ja! Een woord, een kreet van blijd schap. En de sassenier zit met zijn oudste Pierre, Léonard, Léopold Benoit» in de lange Winteravon den bij het manke tafeltje op bie zen stoelen, onder 't getik van een ouderwetse klok, over een noten balk gebogen: do, mi, do, fa, do, sol, Pierre leert muziek! Doch als ook Pierre op het lage zolderke onder de pannen is inge slapen wordt er familieraad gehou den. Peter met vader en moeder. Peter zal zijn geringen spaarstui- ver offeren, en als het moet zullen ze nog iemand uit de familie aan spreken. Zo'n talentvolle jongen, ge zult het zien zegt Peter, hij zal u nog rijk maken, en de naam van zijn familie hoge ere schenken. Maar vader glimlacht wat groen, hij gelooft niet aan rijke artisten. Wat later in 1847 de kleinen uit het volk dragen nog op hun bleke gezichten de sporen van de beruchte hongerjaren '40 stapt Pierre naar Désselgem. Alleen ech ter, want Peter wordt oud van kno ken al blijft hij ook eeuwig jong van hart. Stapt naar het huis van orgelist Pieter Carlier, rechtover de kerk. Carlier is het type van de dorp- sen artist die een stevige koorzang maatschappij onder zijn leiding heeft, en met volle hart opgaat in de muziek. Twee tot driemaal in de week loopt Pierre met zijn muziekboeken onder de arm naar Desselgem. Pierre stapt veerkrachtig door. DAèlr ligt zijn geluk. Hij verlangt naar Carlier's pianoforte, die in een klein kamerke staat. Allen in dit huis zijn hartelijk tegen hem, en in de keuken wordt er soms ge fluisterd naar Pierre. Hoe vlug hij opschiet met zijn spel, en hoe be slist en mannelijk hij het klavier hanteert. Maar achter de huisgevel 'staat de kandidaat schoolmeester-koster en houdt er een andere mening op na. Muziek, muziek! Niets dan mu ziek. Dat is zijn enigste toekomst. Xn een koffertje naast zijn bed, steken losse papieren, waarop hij zijn eerste muziek heeft neerge krabbeld. Dat is zijn droom, zijn ideaal: toondichter worden. '8 Nachts ligt hij ér lang over te dubben, en als hij 's morgens naar Desselgem stapt, zitten zijn eerste kunstgewrochten in het klavier- boek, om Meester Carlier voor te leggen. Meester Carlier is geen louter boerse koster. Meer dan eens in het jaar zet hij de hoge hoed op, neemt de rotting met zilvere knop uit de kast, en stapt naar het sta tion van Waregem, om met de trein naar Gent of Brussel te spo ren, waar hij luisteren gaat naar een of ander opera of oratorium. Toen Meester Carlier eens niet thuis was, liep Pierre hem een eind tegemoet. Samen kwamen ze over de weg. Carlier was als een andér mens, nog bedwelmd en be roerd door de schone muziek. Hij bleef meermalen stilstaan om te vertellen hoe heerlijk het was: donder en bliksem. Als ge wat gro ter zijt, en wat meer van muziek kent, neem ik u eens mee naar Brussel. Die belofte vervult Pierre al maanden lang met groot verlangen, misschien zal Carlier heden zeggen: Pierre een naaste keer moogt ge mee. Een beetje ontroerd steekt Pierre zijn papier voor 's meesters neus. Zie, Meester, muziek die ikzelf gemaakt heb. Zo, zo Pierre! Carlier zet de muziekbladen op de piano, en speelt. Pierre houdt zijn adem op. Niet slecht, Pierre, daar steekt wat in. In de ogen van de goede orgelist glundert wat van rechtmatige trots. En Pierre stapt naar Harelbeke terug, de koning te rijk, overtuigd dat geen mens ter wereld, al was het zijn vader, hem ooit van zijn ware roeping zal afbrengen: muziek maken... liederen, zangstukken... beroemd worden! Pierre zet dan ook door. Op de prijsultdeling van het pensionnaat te Harelbeke, waar Pierre nog steeds school loopt, lezen de boeren en burgers, wier telgen hier wor den opgevoed, op het feestpro gramma: Nr 4. Distribution des prix La musique est composée et dirigée par Benoit Pierre, élève d« l'établissement Le Directeur P. A. Ysebyt. Toondichter worden! Dat staat vóór hem als een gebiedende weg wijzer. Maar vader Benoit houdt even sterk voet bij stek. De jongen wil zijn vader niet moedwillig ont goochelen. Hij gaat naar Lier om zijn toelatingsexamen tot de nor maalschool af te leggen, doch le vert blanke, onbeschreven bladen in, en komt met een schitterende buis naar huis. Peter vergoelijkt alles. Moeder ook. Zij gaat met Pierre naar Kort- rijk hij enkele begoede families aankloppen, waar zij hoopt wat steun te vinden voor Pierre. Ook Carlier komt naar het kleine huis je van de sassenier, en zijn woord geeft de doorslag. Want hij is nu laatst ja, eindelijk met Pierre naar Brussel geweest om de jongen de Profeet van Meyerbeer te laten horen. Te dezer gelegenheid heeft Carlier er voor gezorgd, dat de grootste muziekkenner van 't land Fétis, een oogslag geworpen heeft op de muziek van de componist in de dop. Die jongen moet muziek stu deren heeft Fétis gezegd. Vader geeft toe. En gaarne! Een paar beschermers die een lange arm hebben, kunnen zelfs een stu diebeurs loskrijgen voor Pierre, die niet eens naar Gent noch Antwer pen, doch naar het Conservatorium van Brussel wil om er muziek te gaan leren bij Fétis, die bestuurder is van 's lands voornaamste mu ziekschool. Pierre is zeventien jaar oud. Hij staat in een nauwsluitend buis, klaar voor de grote reis. Vader ver gezelt hem tot Brussel. Adieu, moederkei Of liever tot weerziens! Moeder grijpt naar de tip van haar voorschoot om aan haar blinkende ogen te wrijven: Pierre, vergeet ons niet, en blijf een deugdzaam kind. Adieu, Peter! De oude man kreunt en zucht. Het scheiden valt hem nog het zwaarst van al. Hij is een oud man. Zal hij het nog be leven dat Pierre met lauweren wordt bekroond? Adieu broers en zusters, Con stant, Edmond, Marie, Leonie, en August. Na enkele jaren verovert Pierre te Brussesl de Prijs van Rome en gaat op studiereis naar het land van Beethoven, Bach, Liszt, Wag ner en Mozart. Zo ver heeft hij het al gebracht, ('t Vervolgt) F. R. BOSOHVOGEL. (Nadruk verboden). KOUDEGOLF IN DE VERENIGDE STATEN Zondag en Maandag Jl. heeft een geweldige storm gewoed over de Noordzee. De vissersboot Z 487 uit Zeebrugge, is 8 mijlen ten Noordwesten van zijn thuishaven vergaan, de bemanningsleden kon den gelukkig door de Z 809 op gepikt worden. Een andere sloep, die ter visvangst was uitgevaren, de Z 416 Is naar gemeld wordt, verdwenen. Door de waterschout werd een onderzoek ingesteld. De Belgische Staatspaketboot, de «Prins Boudewijn», heeft Zondag ten gevolge van de storm averij opgelopen en kon bij aankomst te Dover de post niet aan wal bren gen, gelukkig vallen geen slacht offers te betreuren. Terzelfdertijd werd gemeld dat de treiler «Mad- dy», ter hoogte van Zeebrugge, op drift geslagen Is en door de beman ning verlaten werd. De zeelieden werden voor dit gevaar gewaar schuwd. Langs de Franse kust heeft de storm eveneens erg huis gehouden. Alles beperkte zich echter tot min of meer zware averij aan schepen, zonder dat er slachtoffers te be treuren waren. In de Verenigde Staten is het inmiddels opnieuw aan het winte ren gegaan. Vooral het Midden- Westen waar de temperatuur tot 32 graden onder nul daalde, kreeg het hard te verduren. In Florida zijn bij de 5.000 stuks vee omge komen ten gevolge van de koude, terwijl ruim 200 personen het leven inschoten ten gevolge van de kou de, verkeersongelukken en andere oorzaken, die met het weder ver band houden. Nieuw Russisch antwoord zou mogelijkheid openstellen. Te Moskou werden Maandag jl. de drie Westelijke ambassadeurs elk afzonderlijk ontvangen door de Hr Visjinski, de Sovjetminister voor Buitenlandse Zaken. Aan de HH. Yves Chataigneau, (Fr), John Ni chols (Eng.), en Walworth Balbour (U.S.A.), overhandigde de Hr Vis jinski het antwoord der Russische Regering op de jongste nota dei- Westerse mogendheden, betreffende het voor enkele maanden gedane Russisch voorstel, tot het houden van een Conferentie der Grote Vier, ter regeling van de Duitse kwestie. De inhoud van het Russisch ant woord werd Dinsdag 6 Februari jl. békend gemaakt. Er werd aan genomen, dat het de kans op 'n vierlandenconferentie belangrijk heeft doen toenemen, maar dat de Westerse mogendheden vermoede lijk nog nadere uitleg zullen vra gen aan Moskou. De Sovjetnota zou o.m. Parijs aanvaard hebben als plaats tot het houden van de conferentie en zou niet inhouden, dat geen andere kwesties dan de Duitse herbewapening, zouden mo gen worden behandeld. Generaal Eisenhower bracht verslag uit over zijn omreis in Europa. WÊÊÊÈMJÊIÊÊÊÊÊÊÈ Is de j (265) ZITDAGEN OVER DE PROVIN CIE TIJDENS DE WEEK VAN 12 TOT 17 FEBRUARI 1951 MAANDAG 12 FEBRUARI. Voormiddag: Beveren-Lele - Dlks- muide - leper - Menen - Roeselare - Veurrte - Poperlnge. Namiddag: Izegem. DINSDAG 13 FEBRUARI. Voormiddag: Diksmulde - Menen - Nieuwpoort - Poperlnge - Roeselare - Torhout - Veurne. Namiddag: Blssegem - Lo - Marke - Moorsele - Passendale - Roeselare - Torhout - Wevelgem - Wlelsbeke - Zonnebeke. WOENSDAG 14 FEBRUARI. Voormiddag: Diksmulde - Menen - Roeselare - Veurne - Watou - Pope rlnge. Namiddag: Blkschote - Boezlnge - Izegem - Kortemark - Roesbrugge - Wlngene. DONDERDAG 15 FEBRUARI. Voormiddag: Diksmulde - leper - Menen - Mlddelkerke - Poperlnge - Roeselare - Veurne. VRIJDAG 16 FEBRUARI. Voormiddag: Menen - Poperlnge - Roeselare - Torhout - Veurne - Wer- vlk. ZATERDAG 17 FEBRUARI Voormiddag: leper - Izegem - Me- peu veurne - Poperlnge Op herhaald verzoek heeft het Bedevaartsecretariaat een nieuwe se rie sluitzegeltjes uitgegeven betrek king hebbend met de Vlaamse wer king aan het IJzerfront, de IJzer- toren en de Bedevaarten. Zo komen er o.a. ln voor: De eerste frontzegel tjes van Joe English, met de geken de leuzen Ik dien Houdt U fier, houdt U rein Zedelijk volk, groot volkverder de IJzertoren met de Blauwvoeten en de spreuk: «WIJ zijn een Volkhet huidig monu mentje Heldenhulde midden de pulnen van de vernielde IJzertoren en de nieuwe Paxpoort. De sluitze geltjes zijn uitgegeven ln zwartgeel, bladen van 16 zegeltjes, en worden verkocht ten bate van de heropbouw van de Toren. De kostprijs bedraagt slechts 8 fr. voor 100 zegeltjes. Te bestellen op het Bedevaartsecretari aat. Hoge Brug, 86, Kaaskerke, (Dik smulde). Postrekening 946.60. Sluit ln de toekomst al uw brieven met deze enig mooie Vlaamse zegeltjes! «OSSERVATORE ROMANO» WAARSCHUWT Vatikaanstad, 3 Febr., (A.F.P.). Mgr. Alfredo Ottaviani, assessor van het H. Officie, stelt in de Os- servatore Romano de gelovigen op hun hoede tegen de zogezegde mi- rakuleuze verschijningen en o.m. tegen die welke zijn gesignaleerd te Voltago, in Italië, Espis en Bou- xières in Frankrijk, Ham-sur-Sam- bre in België, Heroldsbach in Duits land en Necdah in de Verenigde Staten. De prelaat doet gelden, dat die lichtgelovigheid schadelijk is voor de ware mirakelen, en brengt in herinnering dat de Kerk ter zake steeds blijk heeft gegeven van een begrijpelijke voorzichtigheid. Vóór het Amerikaanse Congres bracht Generaal Eisenhower, Op perbevelhebber van het Noord-At lantisch Leger, verslag uit over zijn omreis in Europa. De Generaal beklemtoonde hierin o.m. dat de beslissingen, welke het Congres nemen zal, in het kader van de verdediging van het Westen, gevolgen zullen hebben op lange termijn op de loop van de Wester se beschaving. De Generaal verklaarde voorts: Wij houden ons slechts met één zaak bezigin een wereld, waar de militaire macht meer dan wat ook van tel is, zullen wij een ste vige muur oprichten ter verdedi ging van de vrede en de veiligheid. Datgene, wat wij van zins zijn te doen, kan in gemoede door geen enkele andere natie als een bedrei ging voor haar veiligheid worden aangezien. Daarna wees de Generaal er op, dat ln West-Europa de grootste re serve van de wereld aan geschoolde arbeidskracht aanwezig is en dat West-Europa's industrie na die van de Verenigde Staten de degelijkste is ter wereld. «Indien West-Europa ten prooi moest vallen aan het andere kamp, zou het militair evenwicht dermate zijn verbroken, dat de Amerikaanse veiligheid in het gedrang zou ko men. Het is onmogelijk zich de inpal ming van West-Europa door het communisme voor te stellen zonder de gelijktijdige val van andere ver bonden gebieden». Over de gevoerde besprekingen in Duitsland weigerde de Generaal iets mede te delen omdat met dit land nog geen politieke over eenkomst werd gesloten. De Gene raal zegde nog geen andere oplos sing te kunnen zien dan een Ame rikaanse hulp voor de bewapening van West-Europa. Dit heeft niet zozeer mannen nodig maar wel wa pens, die massaal en vlug moe ten worden geleverd. Amerikaanse troepen moeten worden gestuurd ln verhouding tot de effectieven van de Europese landen zelf. Het maximum moet gedaan worden om het behoud van Europa. Omtrent zijn bezoek aan de ver schillende hoofdsteden, deelde de Generaal nog mede dat hij bij al de Noord-Atlantische Staten een vastberaden wil had vastgesteld, om zich te verzetten tegen elke aanranding en om te leven als vrije mensen. Deze landen, betoog de hij, zijn vastbesloten bij te dra gen tot de gemeenschappelijke in spanning en het nemen van risico's. Als voorbeeld haalde hij Frankrijk aan die bijna alle vrijstellingen heeft geschrapt en einde 1952, 25 divisies op de been zal hebben ge bracht. De Fransen willen het communisme het hoofd bieden, ging hij verder, en met zelfde geest zijn bezield, België, Nederland, De nemarken en andere landen. Deze landen willen geen nieuwe bezet ting dulden. De te nemen maatregelen, be sloot hij, moeten de vernietiging van onze beschaving voorkomen. Omtrent de plannen opgevat door Generaal Eisenhower, werd anderzijds bericht dat hij voor '52 een Europees leger van 40 divisies zou willen oprichten. Dit jaar wordt geen West-Duits leger verwacht. Te Bonn werd voorzien dat er dit jaar nog geen West-Duits leger tot stand zal kunnen komen, daar West-Duitsland in de loop van 1951 nog niet politiek gelijkgesteld zou kunnen worden. Anderzijds werd de door Frank rijk voorgehouden conferentie tot het oprichten van een Europees leger uitgesteld, namelijk bij ge brek aan belangstelling. Alleen West-Duitsland, Italië en België hadden aanvaard, wijl de andere landen liever slechts een waarne mer stuurder. Dementis op de vlucht. - Premier Gottwald onder politietoezicht. - Rus Zorin reeds ter plaatse. De jongste berichten komend uit Praag, wijzen er op dat politieke, moeilijkheden gerezen zijn in de Tsjecho-Slowaakse Volksrepubliek en dat de Regering er een ernstige crisis doormaakt. De eerste mededeling daarom trent, was een bericht van A. P., meldend dat de Hr Clementis, de gewezen Minister van Buitenlandse Zaken van Tsjeeho-Slowakije, bleek te zijn «verdwenen». Op de bank waar hij directeur was, wist men zelfs niet meer wanneer hij er laatst was geweest. Talrijke zeer uiteenlopende ge ruchten hebben dan die ronde ge daan over wat van de Hr demen tis was geworden. Eerst werd ge meld dat hij naar West-Duitsland was gevlucht en dat hij reeds te Neurenberg was aangekomen. Woensdag Jl. waren de berichten omtrent de man volledig tegen strijdig; uit de ene bron werd ge zegd dat hij naar Yougo-Slavië was om er een Tsjeckische Titoïs- tische beweging te stichten, terwijl te Praag voorgehouden werd dat hij weer op zijn bankbureel was ver schenen. Dinsdag jl. werd dan vernomen dat er politiek gesproken, iets niet nisten. pluis meer was te Praag. Zo werd bericht dat er overgegaan werd tot massale afdankingen in de ver schillende Ministeries, dat de Eer ste Minister Gottwald onder poli- tie-toezicht werd gesteld, omdat hij de vlucht van zijn vriend van Cle mentis zou hebben gedekt. Nog werd verklaard dat de Rus Zorin, voormalig ambassadeur der Sovjet- Unie te Praag en die er de commu nistische staatsgreep regelde, thans opnieuw te Praag zou aanwezig zijn om de toestand in handen te nemen. Slansky, de secretaris-generaal van de communstische partij, zou «ziek» zijn en zijn naaste mede werkster, Marie Smernova, zou onder arrest zijn gesteld. Nog werd gemeld dat de stafchef van het 4° Tsjecho-Sèowaaks leger, Vaverky, en de gewezen Minister van Justi tie, Schwartz, naar westelijk Oostenrijk zijn gevlucht. De grootste oorzaak van deze cri sis blijkt wel van economische aard te zijn, namelijk het feit omdat Tsjeeho-Slowakije te weinig lever de aan Rusland, wijl er tevens wrij vingen zouden zijn ontstaan tussen Tsjechische en Slowaakse Commu- ITALIE SPLITSING BIJ DE COMMUNISTEN Twee prominente leiders van de Italiaanse Communistische Partij, Valdo Magnani en Aldo Cuccfai, hebben ontslag genomen uit hun partij. Dit ontslag baarde groot op zien. Volgens de Messagero zou den dieze twee communisten zin nens zijn een nieuwe marxistische partij te stichten, los van Moskou. Een ander invloedrijk lid van de Partij, de industrieel Fafabri, volgde reeds hun voorbeeld. De Italiaanse Communistische Partij richtte harerzijds een oproep tot haai- aanhangers, om waakzaam te zijn tegen elk «Titoïsme». TSJECHO-SLOWAKIJE PRIESTERS ANDERMAAL VOOR DE RECHTBANK Voor de Staatsrechtbank te Praag zijn andermaal meerdere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders (de vijf de groep in dïle maand) versche nen, onder beschuldiging' van hoogverraad en spionnage De hoofdbeklaagde, E. H. Vaclay Pacha, tweede secretaris van Mgr Beran, werd veroordeeld tot 13 jaar gevang. Drie andere bisschopsse cretarissen en een kloosterprior lie pen elk 12 jaar gevangenisstraf op. Meerdere anderen werden veroor deeld van 2 tot 11 jaar gevang. De Priester Boecil werd gestraft met 9 jaar gevang, 20.000 kronen boete en tot verbeurdverklaring van al zijn goederen, omdat hij zou ge hamsterd hebben. In de gevangenis te Praag over leed anderzijds Mgr Jarolimek, pri or van het klooster van Strahov, die onlangs tot 20 jaar gevangenis straf werd veroordeeld om de ge bruikelijke reden. Op zijn begra fenis mochten priesters niet aan wezig zijn. iCO» WEST-DUITSLAND TERECHTSTELLINGEN EN VRIJSTELLINGEN De herziening van de straffen uitgesproken door de Amerikaanse bezettingstribunalen ten laste van Duitse oorlogsmisdadigers werden zoals gemeld, herzien. Deze herzie ning had tot gevolg dat 29 gevan genen te Landsberg in vrijheid wer den gesteld. Onder deze bevonden zich de oudste der gebroeders Krupp, de wapenmagnaat, alsmede vier generaals, een gewezen minis ter van Financiën, enz. Anderzijds werden de 7 veroor deelden, die de doodstraf moesten ondergaan, afgezonderd en werd hen de beslissing betekend. Hun familieleden werden verwittigd, dat zij de veroordeelden voor een laat ste maal mochten bezoeken. De dag van de terechtstelling, door verhan ging, werd gesteld op 13 Februari. V. S. VAN AMERIKA ZULLEN GARANTIES WORDEN GEGEVEN AAN JAPAN? Door A.P. werd gemeld dat, naar gezaghebbende bron te Washington de U.S.A.-regering zekere garanties geven zou aan Japan, na afsluiten van het vredesverdrag. De V. S. van Amerika zouden zich alsdan name lijk verbinden het Japanse grond gebied te helpen verdedigen en elke aanval op dit land als een agressie tegen de U.S.A. te aanzien. YOUGO-SLAVIE WORDT HET LAND BEDREIGD? Volgens de New-Yorlc Times zou de militaire macht van Bulga rije, Roemenië en Hongarije, alle maal buurlanden van Yougo-Slavië, zeer uitgebreid zijn, en wordt deze toestand als een gevaar tegen Zuid- Slavië aanzien. Steeds volgens hetzelfde blad zouden de drie Westerse mogend heden deze toestand onderling heb ben besproken en zouden zij van oordeel zijn dat Yougo-Slavië, Grie kenland en Turkije samen zouden moeten werken om elke aanval van Sovjet-satellieten te voorkomen. De drie landen zouden hiertoe als sterk genoeg aanzien worden. ENGELAND. Kardinaal Grif fin ziek. Z. Em. Kardinaal Grif- fin, de Aartsbisschop van Westmin ster en Primaat van Engeland, is ernstig ziek geworden en werd be diend met de laatste HH. Sakra- menten. SOVJET-RUSLAND. De oor- lotgsschulden aan de U.S.A. Naar verluidt heeft de Sovjet-Regering andermaal uitstel gevraagd voor de besprekingen, welke dienden ge houden over de vereffening van de oorlogsschulden der U.S.S.R. aan Amerika, ingevolge leveringen ge daan in het kader van de leen- en pachtwet. Reden voor dit nieuwe uitstel werd niet opgegeven. OOST-DUITSLAND. Gevang om godsdienstige boeken te hebben verkocht. Een katholieke boek handelaarster uit de Berlijnse Sov jetzone werd door de rechtbank van Oost-Berlijn verwezen tot 18 maand gevangenisstraf, om gods dienstige boeken te hebben ver kocht. YOUGO-SLAVIE. Staatscom missie opgeheven. Bij decreet van het Prsesidium van het Parle ment van Yougo-Slavië werd de machtige Zuid-Slavische commissie voor staatstoezicht opgeheven. De ze commissie was een van de meest autoritaire organen van Tito's Re gering en bezat de macht letter lijk tussen te komen in elk econo misch en politiek leven van het land. CHINA. Terechtstelling in massa? Volgens A. F. P. heeft de Nationalistische Minister van Landsverdediging vertoevend op Formosa verklaard dat in Rood- China reeds 110.000 personen zou den terechtgesteld zijn door de Communisten. Anderhalf millioen andere personen zouden zijn aan gehouden. BERLIJN. Nieuwe Sovjet-pla gerij. De Russen hebben nu weeral een nieuwe plagerij inge voerd te Berlijn, namelijk het be perken tot vier treinen per dag tussen Berlijn en de Westzone, in plaats van een trein om het uur. ENGELAND. Sabotagedaad. Aan boord van het Britse vliegdek- schip «Magnificent» werd koper- vijlsel gevonden in een oliepomp wat wijst op sabotage. FRANKRIJK. Een weerwraak- maatregel. Daar de Franse di plomaten te Boedapest in hun be- wegingsvrijheid beperkt werden, heeft de Franse Regering de Hon gaarse diplomaten te Pari js bekend gemaakt dat zij zich. zonder voor af gaandelijke toelating, niet verdei mogen verplaatsen dan de departe menten van de Seine, Seine et Oise en Seine et Marne. Te Londen werd eenzelfde maatregel getroffen. 100e schip met oorlogsmate riaal. Te Cherbourg kwam be gin dezer week het 100» Ameri kaanse schip met oorlogsmateriaal voor Frankrijk, toe. Zoekt g'iets fhuren of te Kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaats of wat Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons bladl KRIJGSGEVANGEN Na de ontruiming van St-Job-in- 't-Veld werden mijnenvelden aan gelegd, daar waar de Duitsers mo gelijks uit het bos zouden aanruk ken, om na een driehonderd meter omgehakte strook de stellingen der Belgen te bestormen. Met veel voorzorg ende pretentie teerden deze gevaarlijke beestjes onder de grond gestopt om op het gepaste ogenblik degene die er over 'trad, een salto mortalis te bezorgen, waarnaar hij geen tweede keer zou vragen. Het waren deze mijnenvelden die de soldaten moesten in 't oog hou den en waar tevens het sein zou weerklinken dat de vijand aange komen was en de hel zou losbran den. Peegie lag op wacht met Gusten en Verpoort. De nachtelijke stilte ivoog doods over liet aanstaande slagveld. Bij het minste gekraak van een dorre boomtak of het tjil pen van een opgeschrikten vogel, liet Peegie zijn vingers glijden naar de haan van het F.M. De sergeant kwam om het kwart uur een fusée afschietenFeeëriek zweefde dan een lichtende groene ster boven het terrein en verlichtte luguber de afgeknotte dennenstop pels. Dan was het een ogenblik van spanning. Onbewogen, het hoofd roerloos, liet Peegie, langzaam zijn grote kijkers van links naar rechts draaien, langs de geheimzinnige ivoudmuur heen. Doch niets bewoog of verroerde zich. Het was zes ure in de morgen. Het logge zwarte gordijn van het nachtelijk duister werd langzaam opgerold en een ontwakende zonne bescheen, tussen de mistbanken, de sluimerende velden. Peegie en Gusten waren na twee uur rust terug op posf en losten hun makkers af. In de kilte van de morgen zocht Peegie zijn pijp en tabak op en stopt met een grote truis Laat ze maar kwamen, we zijn gereed. Tussen de bomenin de verte, in zijn richting, zag Peegie opeens een vage schim bewegen. Eerst keek hij goed toe, keek elders en toen te rug naar dezelfde plaats. Warem pel daar roerde iets. Djezus, Maria, Djozef, 't is zo late. Ze zijn daar... Zonder een woord te kunnen uit brengen, zo snoerde hem de keel, gaf hij een fermen deuk in Gusten zijn heupen en wees in de richting van de schim. Gusten zag het su biet. Hij greep zijn geweer en wou vuren. Doch de sergeant, die zopas aangekomen was en dit onhandig optreden bespeurdevezelde: Niet schieten man, niet schie ten. Wat is er gaande? Peegie wees hem de schim. Alle drie loerden ze als luipaarden in de brousse. Niet schieten, man, wij zou den onze plaats verraden. Laat ze eerst goed naderen, tot wij ze goed in 't zicht hebben. En gaan ze ons nu dood schie ten? zeurde Peegie. Trezegie sta mij bij. Voor het eerst voelde hij het ontzaglijke van een oorlog aan. Een tempeest waarin alles onder steboven geslingerd wordt: Ac hui zen, de velden en de mensen, waar in de dood als grootmaarschalk zijn scepter zwaait en maait dat het alle mensen te vele scheelt. Ik zal de luitenant verwitti gen. prevelde de sergeant. Houdt ze in 't oog... Doch terwijl hij op zijn hurken wegkroop gebeurde er iets ver schrikkelijks. Als een vulkaan die alle duivels door Willem de HAZELT (24) van d'helle in één geute de lucht inspuwt, zo kraakte en donderde het vlak voor de bosrand. Een machtige ontploffing spoot bergen aarde cn stofgehele bomen lijk suljerstoksgies de lucht in. De mijnenvelden waren cr aan. Met de slag van de ontploffing wipte Peegfe een halve meter om hoog en rolde Gusten met zijn helm onder-te-i>oven. Ze hadden niet te verletten, ze lieten het va derland in plan en sprongen lijk twee puiden op handen en voeten achterioaarts, altijd maar wuppen. Heel het jront schoot wakker en begon te schieten en te ratelen met geweren en vlammende mi- trailleuzen. Het was een enig aan blik soldaten in hun vliegende vaantjes, met de helm op, te zien in 't wilde vuren als bezetenen. Een doodse stilte volgde op de ontplofjing. Tien. minuten, een kivartuur, niets dat bewoog in de verte. Het vuren werd gestaakt en iedereen tastte met een scherp oog den einder af. Gusten en Peegie werden door een luitenant bij de lurven gevat en naar de P. C. van de komman- dant opgeleid. Wegens hun post- verlaten werden ze ingeschakeld bij een ploeg gestraften, die aangeduid werden om de omgeving bij de ont ploffing te gaan verkennen. Dit was een zware klap. Wel ze ventig maal zeventig verwekte Pee gie zijn akt van berouw en voor hij halfwege was herbegon hij reeds: Mijn Heer en mijn God, het is mij leed dat ik uw God delijke Majesteit heb vergramd... mijn Heer en mijn God, het is mij leed... DjemijnliuiseredoEen pa trouille naar 't hol van Lucifer zelve? Waar ga ik mijn armen en benen terug vinden achter dat we in de lucht gevlogen zijn? Sint Ge- rardus toch, wat hebbe ik toch misdaan om alzo mijn vaderland te moeten dienenDat ze vijf kilo decoraties geven aan de deze die dat geerne dragen, ik wille ze hel pen betalen, als ik mijn jong vel maar niet moete resideren. Dat de deze vechten die de oorlog verkla ren, maar dat ze ons in vrede la ten, toij die voor de vrede zijn. Doch daar klonk een kort bevel en de patrouille vertrok. Peegie volgde schoorvoetend. Hoe meer hij zich van de loopgrachten verwij derde, hoe meer zijn bloed sinder- de. Door de fijne spleetjes van zijn wimpers, die hij nauw omsloten hield als de Chinezen het doen, loerde hij rondom zich of daar ergens een Duits mocht te voor schijn komen. Hij had geen gewe ren genoeg in zijn handen om langs alle zijden te kunnen schie ten, eens dat het zo laat was. Maar als 't zo ver komt, ik ben gaan hoepelen, bromde hij. Liever levend in de bak als dood onder een monument. Ze slopen de grachten in en wrongen zich, gebukt, onder de pinnekensdraad. Daar raakte hij plots met zijn rugzak een gespan nen draad aan en met de stoot rinkelden er dertig, veertig blink- dozen tegen elkaar. Moord! tierde hij. En hij pion- geerde in de aarde en boorde als een mol met zijn helm in de grond. Juist op tijd, ivant daar zoefde een lading fluitende kogels boven zijn bruisende hersenpan. Toen herinnerde hij zich. dat hij zelf met Gusten de blinkdozen er aan vastgehaakt had, opdat, moes ten de Duitsers langsdaar pogen binnen te dringen, hij bij nachte, bij het minste gerinkel van dit ori gineel blikmuziek zou verwittigd zijn van hun komst. En zie nu speelde deze krijgslist zich tegen hem uit. De vuurlinie achter zich had dit verdacht si gnaal gehoort en onkundig over de opererende eigen patrouille, schoot gealarmeerd in zijn richting. Heel de patrouille lag daar plat, het staakt het vuur af te wachten, tot de luitenant erin slaagde zijn witte zakdoek in de lucht te vendelen, het signaal doorgevend: eigen pa trouille... niet schieten. Verdomdse blinkdozen, brulde de luitenant, welk een driedubbele gek heeft die hier te bengelen ge hangen 'k Vraag het mij ook of, bromde Peegie half luide, het moet non eindlijken wiestergaai geweest zijn. Ze moesten hem subiet dood fusïljeren. ('t Vervolgt.) I/WWWWWMSSWMSWW LEES het EERSTE DEEL van PEEGIE dc moderne Uilenspiegel Uit Roeselare. door Willem De Hazelt. Te verkrijgen in alle boekhandels en ter Boekhandel SANSEX-VANNESTE Gasthuisstraat 15, POPEK1NGE. Prijs: gewone uitgave 78 fr. gecartonneerd 112 fr verzendingskosten 2 fr.) (tegen rembours 4 fr.) HET BESTE UIT DE WEEK VAN 11 TOT 17 FEBRUARI 1951. ZONDAG 11 FEBRUARI 9.10: Mooie opnamen voor jong en oud. 10.00: Plechtige heilige mts. 11.00: Boekenschouw. 11.10: Zondagmorgen zonder zorgen. MAANDAG 12 FEBRUARI 13.15: Tweede en Derde Bedrijf uit «La Boheme van Puecinl. 14.00: Ons komponistenportret: Fr. Schu bert. 15.00: Walsen. - 15.15: Halfuurtje voor de vrouw. 15.45: Russische Koorzang. DINSDAG 13 FEBRUARI 16.00: Optreden van het orkest Roxy. 16.30: In ons operettenthea- ter. 16.55: Concerto In G voor klavier en orkest van W.A. Mozart. 17.30: Kinderuurtje. 18.15: The Andrew Sisters. 18.30: Westvlaam- se Wetenswaardigheden. 18.40: Uit onze Westvlaamse muzlekschat. 19.25: Praatje voor de dulvenlief- hebbers. 19.30: Voetbalsportpraat je. 19.40: Rhythmclub. WOENSDAG 14 FEBRUARI 20.00: Rond den heerd. 22.00: Ons wekelijks operaconcert. 22.55: Pastorale en Capriccio van Scarlatti. 23.05: Vioolconcerto in G. DONDERDAG 15 FEBRUARI 16.00: Amusementsorkest Ostendia. 16.40: Jupiterssymphonle nr 41 van W.A. Mozart. 17.10: De vrolij ke golf. 18.00: Concerto Grosso in g - Archangelo Corelli. 18.15- Zangrecital door Adrlenne Verlief den. 18.55: Droevige wals van Jan Sibelius. 19.30: Missiekroniek. 19.40: Uit de opera «Don Pasquale van Donizetti. VRIJDAG 16 FEBRUARI 10.10: Vrolijke Inzet. 10.30: On» radlozlekejibezoek. 11.00: Kwintet in G. - W.A. Nfpzart. 11.30: Aria's uit Mme Butterfly van G. Fuccl- nl. 11.50: Marschen van Richard Barsottl. 12.00: Ons refrclntjesai- bum. 12.30: Ons Interview met de Westvlaamse Letterkundige Marcel Coole. 12.40: Uit de operetten van Franz Lehar. ZATERDAG 17 FEBRUARI 16.00: Harmonicarecital door André Gheysens. 16.45: Ons verzoekpla- tenprogramma. 18.30: Met de mi cro door Westvlaanderen. 18.45: Alfred Cortot speelt ulanowerken van Fr. Chopin. 19.30: Maria-halfuur- tje o.l.v. Z. E. P. Leopold o.c.d. WEEK VAN 11 TOT 17 FEBRUARI ZONDAG 11 FEBRUARI 11.00: Hoogmis. 20.30: Film: Les Montagnards sont IAmet Laurel en Hardy, DINSDAG M FEBRUARI 20.30: 'Van gisteren tot heden, da gelijkse uitzending van nieuwsbe richten. 20.33: Film: «Les Justi ciars du Far-West(zesde deel). 21.18: Film: «Vautrln». WOENSDAG 14 FEBRUARI 20.30: Van gisteren tot heden. 20.33: Film «Les For§ats de la Glol- re DONDERDAG 15 FEBRUARI 20.30: Film: «Les Justiciar», du Far-West(zevende deel). 20.45: Van gisteren tot heden. 21.10; Film: II faut qu'une porte solt ouverte ou fermée->. 21.33: Film' Au Pays de Sylvio VRIJDAG 16 FEBRUARI 20.30: Van gisteren tot heden. 21.05: Film: «Iréne et les Boot leg gers ZATERDAG 17 FEBRUARI 20.30: Van gisteren tot heden. 20.36: Le Rendez-vous du Samedi 21.03: 't Hof van Vlaanderen Vlaamse uitzending o.l.v. de Heer V, Claeys. Dinsdag, Woensdag. Vrijdag cn Za terdag te 14 u., kinema bestemd voor oroejuiemiug ea verkoop.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9