HOPPETELERS P/ïEUWSI VIT n tMENT A/ HOLLANDSE PLANTAARDAPPELEN 5CH0NE VENSTIRBEklKDING Het Vissersleven te Nieuwpoort -*3- f 2 LANDBOUWERS, 300 a 500 kg. CHLOORPOTAS 40 Koffie Jeanne d'Arc Nationale Leg wedstrijd - Roeselare n JUWELEN of HORLOGES Stierenkeuringen Joliot-Curie erkent vredeswerk van H. Vader Tento@nsteiIing «Gezellig Wouen» van 10 tot 20 ÏVSaart te Roeselare Inwoner van Emelgem doet dodelijke val fe Leuven Verrijzenis Gnzes Heren De Brugse Fioraliën DAMES, JUFFERS Olie-Permanente SUPER VEDETTE SPORTKLANKEN 4 HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 Maart 1951 Bladz. 5. ST* JAN-TER-B IEZEN Uitslag prljskaartlng. Uitslag der prljskaartlng ln 't ma- nlllen, bij Tant Camlel, In den Haan 40 Inschrijvingen. 1. Dekersgleter L. Ooghe Maurice; 2. V. S. Abeele Jules Saesen Jul.; 3. Degros Henrl Debruyne Renil; 4. D'Arras Gerard Cauwelier G,; 5. Tant Justin Vermeersch Ch. Onze kermis. Vriendelijke uitnodiging voor alle leden der feestcommissie, op Dins dag 13 Maart bij Maerten Maurice, In de Ster rond 20 uur. De schoonste keus EPÏCËA- en GECREOSOTEERDE KE PERS, alsook INLEGPERSEN aan de voordeligste prijzen koopt U bij: DENECKER Julian Raoul Gasthuisstr. 25, Poperinge, en: Statieplaats, Abele, Grens. Telefoon: Poperinge 58 en 268. (c872) WATOU Burgerstand Februari '51. Geboorten. Vandromme Fred dy, z. v. Jeremie en Vandenameele Alice. Huwelijk. Pinceel André. Po peringe en Verhaeghe Julienne, Watou. Overlijdens. Van Inghelandt Hélène, 90 j., ongeh. Boedts Al- bert, 72 j., echtg. Brutsaert Rachel. Ulggemle wip. Rangschikking der kampioen schappen: 1. Debruyne Jerome, 110 p.; 2. ,oones Henri, 85 p.; 3. Vermeulen jermain, 78 p.; 4. Vandromme Jere- nle, 74 p.; 5. Staelen Ignace, 71 p.; D'HÜ Reml, 70 p.; 7. Leys Albert, >9 p.; 8. Geldhof Jacques, 52 p.; 9. 3ordeyne Reml, 48 p.; 10. Ryckeboer Oéslré, 38 p.; 11. Maerten Arthur, 13 p.; 12. Derhille August, 7 p. Uitslag prljskaartlng. Uitslag der prljskaartlng bij Pros ier Leupe. 96 deelnemers, 1. Allewelreld G. Descamp Jos.; 2. Ganne Mare. Vermeersch Ch.; 3. Descamps A. Six Leopold; 4. Gesqulere Ger. Deheegher A.; 5. Gantöls Alb. Deheegher Rob.; 6. Vermeulen Maur. Saesen Jul.; 7. Geldhof Alb. Ryckebusch M.; 8. Planqueel Walter Thoré Adh.; 9. Leupe Prosper Decoster O.; ,0. Deturck Arth. Verlynde WUly; 1, Maerten Eudore Soen Kamiel; 2. Maerten Ger. Hespeel André. Ter herinnering. De Inwoners worden eraan herin- ierd dat het gemeeiltesekretarlaat namiddags voor het publiek ge- loten ie, en dat de aanvragen voor uderdomspensloen zonder onderzoek '.lenen gedaan 's Vrijdags voormid- ag van 9 tot 12 uur. Herbergkermis en prljskaartlng. Zondag 11 Maart, herbergkermis en irljskaartlng bij Reml Vanhoucke, 'ljfhoekstraat. 200 fr. vooruit, begin e 19 uur. Maandag groot kandeel, edereen naar 't Westland op Zon- ag" 11 Maart. (885) Emommunlé. Zondag 11 Maart gaat op onze pa- tchle Sint Bavo, de jaarlijkse ere- ommunle door. Dit jaar zijn er 15 nechtjes en 12 meisjes, 's Morgens e 7.30 u. plechtige communlemis. e 10 u. hoogmis voer de parochia an. 's Namiddags plechtige veepers n lof met hernieuwing der doopbe- (ften door de plechtige communie anten. en lof. Maandag plechtigs ankmis gevraagd door de erecom- Aunlekanten. Voetbalkronick. I Zondag hadden we Woesten te be- impen. De vooruitzichten stonden i'irder laag daar we met niet minder im'drie invallers moesten optreden, e wit-groenen gaven echter flink 5 repliek en openden het eerst de i :oor. Woesten liet zich echter niet ibetuigd en scoorde even later de ïlijkmaker. De rust trad in met 2-2. i Na de koffie voert Watou het hoge oord en nestelt zich voor de vijan- elljke kool. Woesten weert zich om i(et meest en het ls ten slotte Watou S»t het winnende doel net. We heb- ;n een rust gekend, maar we heb- sn geen roest gevat. De Jongeren veren om het meest en we voorzien >por het komend seizoen een herbo- n Jong stootkrachtig elftal. Laat er 3g een zomertralning bijkomen en e beleven aan Eendracht nog aan- mame namiddagen. Zondag hebben we hoogst waar- hljnlljk een verplaatsing naar Po- iringe. Le Touquet. Inkorvlng ln 't lokaal bij A. Coppenolle tot 12 u. Toneel. Zondag a.s. treedt alhier op in de gemeentelijke feestzaal, het bekende cabaretgezelschap Klaver Zeven uit Passendale. Genummerde kaarten op voorhand te bekomen bij C. Mou- ton, Langeweg 8, Woesten en de dag der vertoning aan de ingang der zaal. Gordijn te 17.30 u. OOSTVLETEREN Burgerstand. Huwelijksbelofte. Gilbert De- jcinckheere, landb., en Pauweleyn Godelieve, z. b„ b. v. Oostvleteren. ZUIDSCHOTE Fecstvergadcring. A.C.W. A.C.V. en Christen Mutualiteiten houden hun jaarlijk se feestvergadering op Zondag, 18 Maart te 17.30 u., in ons lokaal, 't Gemeentehuis Heer Volksvertegenwoordiger Je room Stubbe en andere voorname sprekers komen er het woord voe ren. Houdt die dag vrij. Het zal de moeite waard zijn. BOEZINGE Retraitentomboln. Zondag laatst hebben wij een schone avond beleefd, een echt fa miliefeest. Het was voorgezeten door de parochiale Geestelijkheid, de Wel edele Heer Burgemeester en Me vrouw. Ook vele vooraanstaande In gezetenen waren opgekomen, om door hun aanwezigheid de parochiale wer ken aan te moedigen. De EE. Paters Augustijnen uit Gent hadden ervoor gezorgd de avond aangenaam te maken. De Romefllm was effenaf prachtig en men moet de reis niet meegemaakt hebben om van het mooie en indrukwekkende te kunnen genieten. Zelfs hun klucht films waren pareltjes van de moder ne techniek. De Eerw. Paters zijn dan ook beloond geweest om hun prestatie, met een prachtige omha ling ten bate van hun minbegoede priesters-studenten. De avond eindigde met een tombo la van een 70-tal prijzen onder do aanwezigen; die allen tevreden naar huls gingen, met de hoop nog zulke avonden te kunnen beleven. Kerkhofmuur. De aangekondigde aanbesteding ging door Dinsdag 6 Maart 11. Uitslag: uie inzie tOESBRUGGE De Bónte-Avond der Muziekmaatschappij. ;IEr is maar één woord om het ver lag van deze avond raak weer te siven: succes. Een reuzensucces heb- >n de bereidwillige speelsters en elers geoogst. De nieuwe orderege- ïg had de toeschouwers goed ge- aatst, zodat ze ten volle genieten .inden van wat hun werd voorge- hoteld aan muziek, zang en klucht. De talrijke ereleden met hun fa ille hebben hartelijk gelachen en tevreden over hun avond heb- ze een nieuw kontrakt met de ekmaatschapplj afgesloten. Zij len zorgen voor de muzlekmaat- applj als het muziek wederkerig r hun zorgt en hun van tijd tot d tot een dergelijke prachtige nd uitnodigt. ïen hartelijk proficiat aan de ilekmaatschapplj en ln de eerste ts aan al degenen die meegehol- in hebben aan het welgelukken dit Half-vastenkabaret, M uziekleven. ét de regelmatige winterherlia- :en ls het muziek met een nieuw mma klaar gekomen om voor eerste maal op te treden té leper 1 Paas-Maandag ter gelegenheid n de Handelsfoor. Op de eerste indag van Mei gaat de reis naar kkebus en de laatste Zondag naar srkem, telkens naar een festival, et. kalender belooft deze zomer Jaar beladen te worden. «et ls te hopen dat de maatschap- j even goed zal presteren als ver- 3en Jaar. TAVELE Burgerstand. Overlijden. Decreus Ludovica, j„ wed. Debaene Edouard. Geboorte. Van Elslande Ma stte, d. v. Marcel en Meeuws adeleine. Toneel. De toneelmij Niet uit Eerzucht aar uit Leerzuchtis druk in ds :er om een nieuw stuk aan te ren dat zal opgevoerd worden met isen. Zildag. Op Zondag. 11 Maart, vanaf 9.30 zal Volksvertegenwoordiger ad- kaat Dsvelter sprekelijk zijn >or iedereen bij Robert Slosse. HOESTEN Bonte G., Hollebeke, 100.767,23 Heyman, Westnieuwkerke, 111.973,90 Tytgat U., Boezlnge, 125.757.52 Smagghe, Langemark, 128.790,79 Snick, Brielen, 143.840,57 Vlaemynck, Woesten, 144.353,84 Vaildamme, Merkem, 144.934,80 Maddelein S., Boezlnge, 148.842,20 Coudron, Hollebeke, 162.251,58 Oostpriesterhulp. De Collegestudenten van Boezingê zijn rond geweest bij hun medebur gers en ontvingen: klederen, schoe nen, eetwaren en vlees voor een ge wicht van 345 kg. en daarbij nog 1.905 fr. ln geld. Ook zijn zij de mil de gevers uiterst dankbaar in naam van de verhongerde priesters van achter het ijzeren gordijn. Werk van den Akker. Op Palmzondag 18 Maart, is er een algemene vergadering bij de Wed. M. Degeaelle-Samyn. Meester Deplnols houdt er een voordracht over fruit teelt. Tot slot tombola. Bond der Kroostrijke Gezinnen. De Jaarlijkse algemene vergadering en feestavond gaat door op Beloken Pasen, dat is Zondag 1 April, ln de parochiale feestzaal. Schielijke dood. Woensdagavond verspreidde .zich plots de mare dat Jules Debrüyne, zoon van Alois en Leonle Huyseune, overleden was. Inderdaad, tegen de avond was hij bij Reml Becuwe ge gaan om een handje toe te steken, toen hij plots ineenzonk. Een bijge roepen geneesheer kon alleen de dood vaststellen. Eerw. Heer Onderpastoor diende hem het H. Oliesel toe. God hebbe zijn ziel. Uit FRIESLAND EERSTELINGEN BINTJES ALPHA (Vaïnqueur) Record late soort. Bij: DENECKER Julian Raoul Gasthuisstr. 25, POPERINGE en Statieplaats, ABELE, Grens. Tel. 58 en 268. (c871) ELVERDINGE Burgerstand Februari '51. Geboorten. Michel Dehouck, z. v. Albert en Deweerdt Alice. Antoon Six, z. v. Daniël en Marie Grymonprez. Stubbe Lla. d. v. Michel en Anna Lauwers. Overlijden. Karei Decock, wed. V. Degrou, 70 j. Voetballioekje. Ol. Ledegeni 3 4. S. K. Elverdlnge. Van bij de aanvang reeds mógen we langs beide zijden goed spel note ren. De ploegen zijn elkander waard en het spel gaat gelijk op. Mooie aanvallen worden in beide kampen door een trapvaste verdediging opge klaard. Aan de 25° min. begaat de lokale back een grove fout in de ge vaarlijke zone: penalty. A. Derycke legt binnen. 0-1. De lokalen veren recht en acht minuten later maken zij er 1-1 van. Doch de onzen weten ook wat aanvallen is en op de 36 min. nemen ze terug voorsprong langs A. Derycke. 1-2. Na de rust ls het spelgehalte laag gezakt. De grootste schuld ligt bij de toeschouwers, die steeds de lokale spelers ophitsen en de scheidsrech ter het hoofd doen verliezen. Aan de 10» min. zendt Indervuyst M. mooi in van op de linkervleugel naar Fr. Dochy, die binnenlegt. 1-3. Aan de 17° min. maakt A. Derycke er dan 1-4 van. Het spel dat nu volgt ls het zien niet meer waard en de lo kalen halen al hun brutaliteit boven om hun achterstand te verminderen. 3 minuten voor het einde wordt het 2-4, op misverstand onzer achter hoede. Aan de laatste minuut schopt een der lokalen vrijwillig naar een der onzen, die terugtrapt, en... de scheidsrechter staat penalty toe te gen ons. Natuurlijk wordt het 3-4. Zondag 11 Maart op verplaatsing naar F. C. Komen, tweede in de al gemene rangschikking. Het zal er spannen. Vertrek per autobus bij Boullet G. te 13.30 u. Bespreek op voorhand uw plaatsen bij Colle. Prijs 15 frank. ZONNEBEKE Plng-pong. Na verleden maand een nederlaag geboekt te hebben te Beselare met 5-7 heeft de plaatselijke ploeg ln eigen lokaal gewonnen tegen Bese lare met 13-1. Proficiat. Rood Kruis-afdellng gesticht. Uit goede bron vernemen we dat er op onze gemeente een Inrichtings vergadering plaats gehad heeft op Donderdag 11. De cursus zal binnen kort worden gegeven door Dokter U. Rabay. Iedereen mag zich nog laten Inschrijven bij V. Vanheule, Ieper steenweg en R. Slosse, Roeselarestr. Sportongeluk. Zondag laatst zou voetbalspeler G. Boucké door een harde schop zijn been gebroken hebben en overge bracht zijn naar het hospitaal te leper. Reizende huishoudschool. Volgende leerlingen volgden de 2» leergang: Dehouck S., Dejonckheere Marie-Thérèse, Desaele A., Lorsom J., Maesen M„ Muylle M., Vandamme G„ Vandeputte M., Vanderhaeghe D., Vandoolaeghe P., Vangheluwe J„ Van Meenen M„ Verbrugghe A„ Ver- brugghe L„ Vermeulen G., Versaevel Marie-Thérèse. Proficiat. Koor van het Davldsfonds. Naar we vernemen zouden er reeds twee maanden verlopen zijn sedert dat er een koor opgericht werd van het Davldsfonds. Reeds enkele der Vlaamse liederen werden gezongen op vergaderingen. Flink werk van E. Callewaert. Accorfleonconcert. Op Woensdag 14 Maart te 20 uur, ln de patronagezaal treedt het Hoh- ner-Accordeon-ensemble op onder de leiding van de Heer Albert De Hol lander uit leper. Algèmene inkom: 10 fr. Genum merde kaarten aan 15 fr. Te bevra gen bij René Blancliaert en Romaln Dobbelaere. BESTRIJDT het legeren, de onkruiden en de zwam- ziekten. VERZEKERT U hoge opbrengsten door aan uwe lentegraangewassen (d-877) per Ha. te geven. WVWWWWyWVVWWVVMWMVWWIMtiWVWVVWWWVI Voet bal. )»dr. Oekene t) 3. F. t'. Woesten, c verplaatsing naar Oekene werd n tegenvaller. De plaatselijke ploeg Bteund door de scheidsrechter bc- ■alde een eerder gevleide ovorwln- tig. Ook de bezoekende ploeg pres- rde niet zoals verwacht, ondag a.s. een weinig meer hoog- and voetbal en S. K, Staden. dat bezoek komt kan puntenloos huls arts gezonden worden, esten II 2 3 Kendr. Watou II nze jongeren verloren op onfor- C|NT. lAN-hii.Ienet- [tnlljke wijze van Eendracht Wa- 1 J J ,ePcr li. waar een gelijkspel de weergave Zondag a.s. zijn ze bye. Diiivennieuws. onaag a.s. grote prijsvlucht uit LANGEMARK Burgerstand Februari. Geboorten. Claerhoudt Ludgar- de-Maria, d. v. Alfons en Onckaert Gerarda. Ghesquiere Nelly, d. v. Gilbert en Carretn Maria. Claer- hout Eric, z. v. Omer en Carrebrouck Marcella. Bekaert Nicole, d. V. André en Debruyne Magdalena. Moeyaert Annle, d. v. André en De- vreese Rachel. Vandebussche Ro- lande, d. v. Gaston en Lecleir Celine, Huwelijken, Van Raes Dionu- sius, accijnzen-bediende, Poelkapelle, en Decruyenaere Julia, Langemark, Hernelsoen Jullen, seizoenarbei der, Houthulst, en Mylleville Mag dalena, hulshoudster, Langemark. Overlijdens. Claerhout Rufinus, 81 J., wed. Leonnie Vandevondele. Descamps Flavle, 63 J„ echtg. TUlie Gedeon. Vanthournout Öctavie, 83 J., wed. Deslljpere Theophlle. Deketelaere Valere, echtg. Gheeraert Maria. Be Muziekmaatschappij Ste Cecilia ln rouw. Verleden week Donderdag werd muziekmeester Valere Deketelaere, ten grave gedragen. Voor de muziek gilde ls het een zware slag. De meester was de ruggegraat Van het muziek, hij heeft het doen bloeien, niets deed hem afschrikken. Veel jongeren leerde hij met geduld de muziekkunst. Nu had hij een mooi muziek onder zijn leiding, dat hij zelf bouwde. Ongelukkig, hij heeft de vreugde niet mogen smaken van zijn werk. Onder grote volkstoeloop werd hij ten grave gedragen. De Muziekmaat schappij Ste Cecilia speelde treu rig de dodenmars, die hij nog zelf aanleerde. Op het kerkhof werd een ontroerende lijkrede uitgesproken. De muziekmaatschappij zal hem niet vergeten I Sportnieuws. M, Quartier, onze liefhebber, deed een opvallend flinke koers in Gent- leper. HIJ passeerde tweede te Lan gemark, was een van de eersten om weg te lopen, maar de laatste kilo meters had hij met een Inzinking te kampen, moest lossen en was nog eervol negende. M. Minne begon ook flink het seizoen en was derde ln oen grote sprint van 20 man te Aaigem. Zon dag vertrekt hij favoriet in de Om loop van het Volk, daar hij Zondag laatst een machtige Indruk liet. Kaarting. Zondag a.s., bij Julien Verkinde ren, herberg Nieuw Zeeland Boe- zingestraat, grote prljskaartlng 1.000 Fr. prijzen. - Begin te 17 u. Motocross, St Juliaan organiseert op Zondag, 11 Maart, een grote motocross voor alle crossers op de Steenbakkerij de Borrebory. 30.000 Fr. prijzen. Deel name der beste crossers verzekerd. Davldsfonds. Peter Henoitavond. Dinsdag a.s., 13 Maart, in het lo kaal, Klerkenstraat, te 19.30 uur, grote Peter Benoit-hulde, gegeven door E. H. Decoussemaeker. Solo- en samenzang van 't schoonste, 't rijk ste, 't heerlijkste dat Peter Benoit ons als erfdeel naliet. Ons volk zingt graag, hoort graag zingen, dit bewijzen de zo talrijk bijgewoonde crochetavonden Langemarknaren. bevestigt d 1 t door allen aanwezig te zijn op de zangavond. Dinsdag a.s., 13 Maart. Inkomgeld: leden kosteloos; nlet- leden 5 fr. NIEUWKERKE Burgerstand Februari '51. Gsboorten. Careye Annie, d. v. André en Vansuyt Alice. De- smedt Francine, d. v. Cyrille en Saelen Flavie. Techel Roger, z. v. Marcel en Derous Florida. Huwelijksafkondiging. Sohier Jacques met Maria Ally. Huwelijk. Slembrouek André, met Mathon Marcelle. Overlijdens. Mazeure Nestor, 70 j., echtg. Van Elverdinghe Ma rie. Lemahieu Canaille, 77 j„ echtg. Raepsaet Justine. Julie Vandermarliere, 78 j., echtg. Carnel Leon. Deleheye Augustine, 85 j., wed. Heyte Edouard. Espérance Ing'helbrecht, 68 j., echtg. Debruyne Charles. Deschildre Victor, 74 j„ echtg. Vandelanotte Marie. Em ma Stamper, 76 j., wed. Vandevoor- de Emile. Cuvelier Henri, 83 j., wed. Gouwy Romanie. BESELARE Toneel. De plaatselijke toneelgroep geeft op Zondag 11 Maart in de zaal van het patronaat haar laatste voorstel ling van het seizoen. Onze mannen brengen de dolle klucht Ze gaan ne gang voor het voetlicht. Gordijn te 17.30 u. Door hond gegrepen. Maandag omstreeks 17.30 u. kwa men een drietal personen van Moor slede over het gehucht De Kelberg naar Geluveld huiswaarts. Recht over de huizenrij lag er ln de gracht eén flets met daarbij een hond. Toen het drietal voorbij fietste sprong de hond plots recht en beet een der vrouwen bij haar mantel. Men trachtte met alle middelen de hond te verjagen maar van het herhaald bijten was de mantel erg gehavend. De flets van M. D. die eigenaar ls vftn de hond werd ter beschikking der rijkswacht gesteld. Zonderlinge jagers. Maandagnamiddag kwamen twee fietsers ln de Geluwestraat gereden ter hoogte van Het Kapelleke Achter de tweewoonst aldaar zagen ze een kat lopen. Ze haalden een karabijn te voorschijn en vuurden op het dier. Daar dit getroffen werd liepen ze het veld op om hun buit mede te nemen. Een der bewoners die dit spel had gezien, kwam ook nader om te vernemen wat dit mocht betekenen. Door de aanwezigheid van deze persoon verschrikt, sloegen de jagers op de vlucht zonder bult. Men vraagt zich terecht af welke ja gers dit mogen zijn. WIJTSCHATE Burgerstand Februari. Geboorten. Rafaël Samijn, z. v. Albert en Marie-Louise Delerue. Rafaël Paes, z. v. Marcel en Yvonne Dufio. Donatien, Genoveva en Stefaan Catrysse, z. en d. v. Henri en Adrlenne Platteeuw. Fernand Traché, z. v. Georges en Martha Ugille. Overlijdens. Irma Vanpoucke. echtg. Victor Couckuyt. Maria Rouseré, echtg. André Deraedt. Marie-Louise Lachat, wed. Jules Bartier. Isldoor-Nestor Leroy, echtg. Renilde Rassalle. Elvire Dedrie, echtg. Jules Dedrie. Ri chard Vanderhaeghe, z. v. Marcel en Madeleine Btlllau, oorlogsslachtoffer, concentratiekamp van Buchenwald. Huwelijksbelofte. Elslander Ro ger en Pamart Leonce. Huwelijken. Soetaert Raymond en Pauwels Denise. Depuydt Jean en Dumolein Jeanne. Eerste Communie. Op Dinsdag, 13 Maart, ln de H. Mis van 7 uur, eerste communiedag der kleinsten. Ouders, deel mee met het geluk van uw kinderen. Boekerij. Na Zondag, 11 Maart, worden er geen boeken meer uitgeleend. Al de boeken dienen binnengebracht te worden. K.W.B. Op Maandag, 12 Maart, studie kring te 19 uur, bij vriend Albert Vermeersch. POELKAPELLE Reniiersnieuws. Onze lokale renner André Noyelle, deed het voor zijn eerste optreden ln een wegwedstrijd zeer goed. Spijts verkoudheid, wleldefekt en valpartij, was hij bij de kopmannen ln het binnenrijden van Poelkapelle, waar hij door een zee van suppor ters en niet-supporters stormachtig werd toegejuicht. Van dan af zou hij op het voorplan blijven in deze prachtige Kattelcoers. Op de Mesen- berg kwam hij eerst boven spijts begin van krampen. In de spurt liet hij niemand de kans en won afge tekend deze klassiek geworden koers. Hartelijk proficiat, André! Doe zo voort. MESEN Stierenkeuring. De Jaarlijkse stierenkeuring en prijskamp voor de melkkoeien heeft plaats op Dinsdag, 27 Maart, te 10 uur, op de Marktplaats. De belang hebbenden die wensen hun dieren voor te stellen, dienen 10 dagen op voorhand een deelnemingsformulier in te vullen. Aanvragen bijBeroepsvereniging der Stierenhouders, Zuidstraat 52, Roeselare. Nat. Militie. Lichting 1952. De dienstplichtigen voor de lich ting 1952, moeten zich op het Werf bureau te leper aanbieden op Don derdag, 29 Maart, te 13 uur. Aan de gepensionneerde grensarbeiders. Voortaan zullen de oude gepen sionneerde grensarbeiders hun Frans pensioen door middel van interna tionale mandaten ontvangen. De Handelwijze zal dus de betaling van net pensioen bespoedigen. Het le- vensbewljs dient dus aan de Mu tualiteit niet meer ingediend. De bedevaart naar Lourdes. De inwoners die ..ensen de reis naar Lourdes in de maand Mei mede té maken, kunnen alle inlichtingen inwinnen op de pastorij. De opvoering van Vie Pladijs». Zondag jl. werd door de plaatse lijke Vrouwen toneelkring, het blij spel «Mie Pladijs» in drie bedrijven, door J. Hoogeveen, voor het voet licht gebracht in de volzette feest zaal van de Broedersschool. Het eerste optreden van deze nieuwe toneelkring, oogstte een welverdiend succes. Het toneelgezelschap wist, door homogeen samenspel en de flinke rolkennis, uitstekend werk te leveren. Het applaus van het talrijk publiek bleef dan ook niet uit. In het tweede gedeelte trad het cabaret Elck Wat Willsop, met de medewerking van het zangkoor Ste Cecilia, en behaalde eveneens de verwachte bijval. Een echt geslaagde toneelavond. Cinema Sint Sebastiaan. Zaterdag en Zondag, hoofdfilm; La Cité sans voiles(De Stad zonder Sluiers), een kluchtige bij- film en actualiteiten. Toneel. Op Zondag II Maal't, te 10 uur stipt, wordt door de Melsjesgroep opgevoerd Kapitein Marlespel van de zee In 3 bedrijven. Firma. Bouc Oo)titr. LeL JV5 OvcKaert WCLUfOl |\o€5el< r£ oud gcKc.no! 1B8S UITSLAGEN NA DE VIJFDE PERIODE (140 DAGEN) I. DE BESTE TOMEN NA 140 DAGEN (7 HENNEN) A) LICHTE RASSEN. Eiers gem. gew. 1. W.L. (bi.) Govaert O. Komen 751 54.2 gr. 2. Vande Vijvere O. Schuiferskapelle 674 54.2 gr. 3. Weghsteen O. Kortemark 637 54.5 gr. 4. Hoornaert V. Anzeger.i 621 54 gr, 5. Derveaux M. Zwevegem 547 53.8 gr. 6. Joye Cyriel Lichtervelde 522 55.3 gr. 7. Vandamme Westrozebeke 505 55.1 gr. 8. Bruynooghe Ars. Torhout 507 55.3 gr. 9. Verhaeghe L. Geluwo 501 54 gr. 10. Willems Edg. Er t vel d e 500 56.2 gr. B) ZWARE RASSEN. 1. R.l.R. A. Le Grelle Pulle 816 57 gr. 2. L. de Boesinge Ruddervoorde 768 55.7 gr. 3. Persyn Herman Wingene 750 57.2 gr. 4. Speecke André Zarren 734 58.1 gr. 5. Verhaeghe L. Geluwe 709 56.8 gr. 6. Baron de Vinck Zillebeke 698 59 gr. 7. Desmedt Jul. Westrozebeke 642 57.5 gr. 8. Aldenhoff Jos. Clermont 627 60.4 gr. 9. Elev. du Chenoy Oostkamp 597 58.5 gr. 10. Vanlitsenborg Jer. Oudenburg 591 58 gr. C) VERGELIJKINGSLOTEN Gold Reds Verhaeghe A. Menen 607 59.2 gr. Black Reds Vandeginste Roeselare 659 55 gr. 2. DE BESTE LEGSTERS NA 140 DAGEN 1.R.Ï.R. L. de Boesinge Ruddervoorde 131 eiers 2. Persyn Herman Wlngene 123 eiers 3. Elev. A. Le Grelle Pulle 123 eiers 3. STATISTIEKEN PER RAS NA 140 DAGEN Getal elers per hen Gemiddeld eigewicht Meelvoed trvcrbrulk per hen Opbrengst per lren W. Leghorn (149 h.) 61.9 eiers 54.6 gr. 9,170 kgr. 114,70 fr. R.l.R (13 h.) 80.1 58.2 gr. 10,300 fcgr. 165,00 fr. Gold Reds (10 h.) 75 57.8 gr. 9,620 kgr. 148,76 fr. BI. Reds (10 h.) 77.8 54.9 gr. 9,590 kgr. 154,00 fr. Zoekt g'iets t'huren of te Kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaat: of wat7 Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKERin ons bladl PLOEGSTEERT LE BIZET Burgerstand. Geboorten. Gryson Arlette, rue du Centenaire. Verbeke Hu- bert, rue d'Armentières. Overlijdens. Staes Elodie, 84 j., wed. Cyrille Notredame. Ste- verlynck Marie, 61 j., echtg. Victor Tancrez. Bocarren Edouard, 95 j. Dezeure Marie, 74 j., wed. Victor Tredez. Gille Jean, 85 j. Uitslagen. Vogelpik Au café du Termi nus: 1. Berrevoet: 2. Cousin Maurice; 3. Knockaert Georges; 4. Desramaux Marcel; 5. Montaine Mare; 6. Roels Achiell; 7. Berrevoedt; 8. Cousin Maurice; 9. Lucas Julien; 10. Roels Aehille. Manillen Au café des Trois Amis 1. Lecomte Francis en Despringere Lucien; 2. D'Hooghe Robert en Duthoit Gaston; 3. Vandewalle en Potlé Daniel; 4. Bonte Emile en Vanabelle Albert; 5. Leroy Albert en Vanruymbeke Louis; 6. Verbeke Om. en Leroy Louis. Plechtige Inhuldiging. Op Passie-Zondag, 11 Maart, zal de plechtige Inhuldiging van de nieuwe pastoor van Le Bizet, E. H. César Cardon, plaats hebben. Omstreeks 14.30 u. zal een auto karavaan naar Waasten vertrekken om de Herder tot Au Chateau Non- net te vergezellen. Een tiental ruiters zullen daar de automobilisten vervangen. Intussen zal de stoet zich vormen aan de in gang van Le Bizet. Ziehier de voor naamste groepen waarvan hun deel name reeds zeker ls: Het Pompierskorps, De Muziek maatschappij St André de Syn- dikaten, de Vrouwenbeweging, de Cyclo-Club, de Sporting-Club, de H. Hartbond, de K.A.J. van Kortrijk, een groep uit Waasten, de Kerkfa briek, het Gemeentebestuur, enz. KEMMEL Burgerstand. Huwelijken. Specenier Daniël, pasteibakker, Westouter en Van damme Simonne, landbouwhelpster. Degrauwe Henri, onderwijzer en Wolfs Maria, z. b., Mortsel (Antw.) Kerkelijk Nieuws. Zaterdag, 10 Maart, jaarlijkse biddag. Kerk open te 5.30 u„ te 7.30 u. gezongen mis en onder richting, te 10 u. hoogmis voor de parochianen met onderrichting; te 15 u. plechtig of, sluitingssermoen en Te Deum. Zondag, 11 Maart, eerste commu nie voor de kleinen. Mevr. Victoor Maria won een Lourdesreis bij de Vrienden van Lourdss. Vierde. Het ziet er naar uit dat onze liefhebber A. Vandevoorde het ge munt heeft op die plaats: 4" te Klerken, 4C ts Menen en nu 4» in de Kattekoers te leper. Zou het wel daarbij blijven? Toneel. Op Maandag, 12 Maart, geeft de toneelgroep Jeugd en Vreugd» uit Wijtschate een prachtige avond in de zaal Casino Begin te 19 u. ZANDVOORDE (leper) Werk van de Akker. Op Zondag, 4 Maart, te 11 u., had een plechtige hulde plaats aan de vereremerkte bestuursleden. Hr Olll- vler. Bestendig Afgevaardigde van de Provincie en Provinciaal Voorzitter van het Werk van de Akker, alsmede Hr Pollet, Algemeen Schrijver van de bond, waren opgekomen om hun nerzijds hun dank en waardering aan de gevierden te betonen en om hun persoonlijk het eremerk op de borst te spelden. Aan Jozef Schoutteten, Voorzitter, aan Albert Vercolgne, Schrijver, aan de trouwe bestuursleden: Pierre Bos- cart, Victor Timperman, Henrl Lan- noote en Henrl Timperman, nog maals in naam van de leden; pro ficiat! Het bestuur blijft niet bij de pakken zitten en heeft voorgenomen bij gelegenheid van de September- kermls, een tentoonstelling ln te richten voor de plaatselijke liefheb bers-kwekers van groenten, fruit en bloemen. Allo, allemaal om ter schoonst en ter best! Het Gemeente bestuur beloofde zijn medewerking. Onze Burgemeester. Zandvoordenaars, weet ge dat het sedert 1926, dus 25 jaar geleden, is dat onze geachte Burgemeester voor de eerste maal verkozen werd, en als dusdanig in dienr.t is! HOLLEBEKE Grote Missie. Van Passie-Zondag tot Pasen heeft alhier de grote missie plaats. Ze wordt gepredikt door de gekende pre dikanten, de EE. Paters Bruno en Paschaslus, Capucijnen. De drie eer ste dagen zijn meer speciaal voor de schoolkinderen. De grote avondser moenen beginnen Donderdagavond en duren tot Pasen. Iedere avond vangen ze aan te 19.30 u. Deze zijn voornamelijk .estemd voor de grote mensen en worden altijd zeer gaarne bijgewoond. Op de Zondagen is er oen namiddagsermqen te 15 uur. VLAMERTINGE Ongeval. Toen J. Deplacie, melkvoerder, Woensdagmorgen zijn ronde deed. hoorde hij plots hulpgeroep toen hij rond 10 u. ln de Hospltaalstraat ge komen was. Dit geroep kwam van achter de H. Familiekapel en J. De placie ging ernaar toe. Daar vond hij op de vuilhoop achter het Engels Kerkhof, Emerlc Duflou, wonende Poperingestraat, die er zo ongeluk kig gevallen was dat hij zich niet meer kon bewegen. J. D. voerde hem naar Dr Beele, die een dubbele been breuk vaststelde en hem naar het hospitaal te leper voerde. E. Duflou zal er een drietal dagen moeten blij ven vooraleer hulswarrts te kunnen keren. Toneel. De opvoering van het stropers drama De Schuld van Bastiaan Sandhorstwaarmee de plaatselijke Sint Jozefskring mededong voor ca tegorie-Indeling, werd een waar suc ces. Iedereen ln de zaal leefde mede en zowel de hoofdrollen als de klei nere rollen werden puik uitgevoerd. Decor, verlichting, geluid, grime, ty pering, alles was tot ln de puntjes verzorgd. De heren juryleden sche nen over de uitvoering' uiterst vol daan en denkelijk zal de St Jozefs kring in de klassering een mooie ereplaats bezetten. Daarna volgde nog een dolle klucht ln een bedrijf, Angèle We verwachten van de St Jozefs- kring nog talrijke zulke opvoeringen. Toneel. Op Zondag, 11 Maart, wordt ln de zaal Riviera, bij Jozef Devos, door de bekende Poperlngse toneelgroep De Roeysche Barbaristen het be kroonde toneelspel 't Verleden spreektopgevoerd. Bespreek: uw plaatsen op voorhand, want ln Po peringe oogstte dit toneelspel een overweldigend succes. Prijzen der plaatsen: 20 en 25 fr. Begin te 19 u. Voetbal. F, C, Komen 5—1 S. K. Vlamertinge. Zondag 11. leden onze rood-wltjes te Komen een gevoelige nederlaag. De gebroeders Cauliez en W. Decom- mer waren niet van de partij. In de eerste speelhelft konden ze noch tans nagenoeg gelijke tred houden met de thuisspelers. Toch moeten ze de 20° min. afwachten om, na mooi samenspel, langs hun midvoor van dichtbij Verkindere te verschal ken, 1-0. Sportkring reageert, doch G. Parrein verkijkt de kans tot ge lijkstellen. Uitgesteld ls echter niet verloren en een vijftal minuten voor de rust gaat Fr. Decadt alleman voorbij en schiet van dichtbij ne vens de paal in de touwen, 1-1. Nog voor de rust weet de midvoor van Komen zijn ploeg opnieuw voor sprong te geven, 2-1. Na de rust is Sportkring totaal onkennelijk en wordt op verdediging aangewezen. Nadat Komen nog een derde maal roos trof, schijnt Sport kring ln de nederlaag te berusten. De verdediging wordt hard aan de tand gevoeld en zal zich nog twee maal dienen gewonnen te geven. Een minderwaardige partij die we liefst zo gauw mogelijk zullen ver geten. Onze juniors ondernamen de ver plaatsing naar Hoogstade, een nieuw opgekomen ploeg, en speelden er ge lijk: 0-0. Zondag a.s. doen we de gevaarlijke verplaatsing naar F. O. Aalbeke, dat op eigen terrein steeds de besten klopt. Doch men kan nooit weten! Vertrek aan het lokaal te 13 u. stipt. De verplaatsing wordt ondernomen met personenwagens. EEN MOOI GESCHENK wordit aangeboden aan. ieder Plechtige Communikant bij het aankopen van bij VANLEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, leper. (c-C.3034) TE LO op Vrijdag 23 Februari 1951. 1. Stieren geboren van 1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950. 1.Nero Elg.: Ameloot René, Lo. 2. Nero Merelnest Elg.; Veramme Maurice, Lo. 3. Nandus Hoge Moer Elg.:Dewaele Georges, Lo. 4. Nummer een ter Schaepbraeke Elg.: Veramme André, Lo. 5. Nanock ter Wilgen Elg.; Dehaemers Lucien, Lo. 6.Nest Elg.: Exter Maurice, Nleuwkapelle. 7. Norbert Rozendaalbrug Elg.: Vanderfaillle Odlle, Lo. 2. Stieren geboren van 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949, 1.Maat Elg.: Decorte Emerlc, Gijverlnkhove. 2. Hf on Elg.: Dolfen Florent, Nleuwkapelle. 1° Ann. Bew.Merel v. 't Merelnest Elg.: Syndikaat Nleuwkapelle. 1° Ann. Bew.: Milord Elg.: Syndikaat Lo. 3. Stieren geboren vóór 1 Juli 1948. 1.Leon Elg.: Synd. Gijverinkhove-Hoogst. 2.Louis Elg.: Syndikaat Polllnkhove. 4. Bewaarpremiën Stieren. 2» Ann. Bew.Leo Elg.: Bulcke J., Gijverlnkhove. 2° Ann. Bew.: Kiki Elzendamme» Elg.: Jacob Marcel, Polllnkhove. Bewaarpremiën Melkkoeien. 1. Helene Rozendaelbrug Eig.: Vanderfaillle Odlle, Lo. 2. Greta Merelnest Elg.: Veramme Maurice, Lo. 3. Isabella Merelnest Elg.: Veramme Maurice, Lo. 4. Gaby Merelnest Eig.: Veramme Maurice, Lo. Gewone Premiën: Melkkoeien. 1. Gerda Hoge Moere Eig. :Dewaele Georges, Lo. 2. Iris Merelnest Eig.:Veramme Maurice, Lo. 3. Laura Merelnest Eig.:Veramme Maurice, Lo. 4. Karliene Rozendaelbrug Eig.: Vanderfaillle Odlle, Lo. 5. Greta Rozendaelbrug Elg.: Vanderfaillle Odlle, Lo. 6. Keppe ter Wilgen Eig.: Dehaemers Lucien, Lo. 7. Fortune v. Nleuwkapelle Eig.: Vanderfaillle M., Nleuwkap. 5. Vaarzen geboren van 1 Juli 194'/ tot 30 Juni 1948. 1. Mina Merelnest Elg.: Veramme Maurice, Lo. 2. Mina v. de Rozendaelbrug Eig.: Vanderfaillle Odlle, Lo. 3.Marianne Eig.: Pauwelyn Ger., Polllnkhove. 4. «Miss Merelnest» Elg'.: Veramme Maurice, Lo. 5. Marleentje Elg.: Decroos Oscar, Polllnkhove. TE OOSTVLETEREN 1. Stieren van 1 jaar. 1. Abdij St Slxtus, Westvleteren. 2. Deklen Emlel, Reninge. 3. Debruyne Romain, Oostvleteren, 4. Wed. Baes Romaln, Reninge. 5. Seghers Maurice, Reninge. 6. Hoevenaghel Almé, Westvleteren. 7. Baes Baziel, Reninge. 8. Delva FIrmin, Oostvleteren. 2. Stieren van 2 jaar. 1. Sticker Jerome, Reninge. 2. Lefever Isldoor, Woesten. 3. Stieren van 3 jaar en ouder. 1. Deklen Elmiel, Reninge. 4. Bewaarpremiën Stieren. 1° An.; Obyn Jules, Reninge. 2e An.: Persoone Gaston, Reninge. 2° An.: Syndikaat, Westvleteren. 5. Bewaarpremiën Melkkoeien. 1. Lefever Isldoor, Woesten. 2. Dekien Emiel, Reninge. 3. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. 4. Pauwelyn Gaston, Oostvleteren. 6. Prijskamp Melkkoeien. 1. Wed. Pauwelyn Gaston, Oostvleteren. 2. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. 3. Idem. 4. Idem. 5. Wed. Pauwelyn Gaston, Oostvleteren. 6. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. 7. Vaarzen. 1. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. 2. Dekien Emlel, Reninge. 3. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. 4. Obyn Jules, Reninge. 5. Pauwelyn Georges, Oostvleteren. Verzocht Paus schriftelijk om steun voor besluiten van Warschau. Mgr Montini antwoordt zeer gevat. Het is duidelijk dat de plaats bekleder van de Vredesvorsthet zichtbare hoofd van de Kerk, niets vuriger kan verlangen dan de tot standkoming van de vrede onder de mensen aldus eindigt de brief, die Mgr. Montini, plaatsvervangend staatssecretaris, namens de Paus, aan Joliot-Curie, voorzitter van de wereldraad voor de vrede, heeft lar ten geworden. Dit schrijven is een antwoord op een brief, die Joliot-Curie aan de Heilige Vader heeft gezonden om hem te verzoeken, dat Hij de in November op het congres van de vredespartisanen te Warschau ge formuleerde voorstellen voor de af schaffing van. de atoom-, bacterio logische en chemische wapens even als de beperking van de bewape ning zou steunen. Mgr. Montini verklaart ln zijn brief verheugd te zijn dat men in de boodschap van Joliot-Curie de rol, welke de Paus ten gunste van de vrede vervult, erkent, «hetgeen», zo zegt hij, «nochtans zeer dikwijls ontkend en miskend wordt», ter wijl de woorden van de Heilige Va der «dermate worden verdraaid, dat organisaties, die nochtans be weren voor de vrede te werken, zelfs getracht hebben onder de massa's de ongerijmde laster in gang te doen vinden, dat de Paus een oorlog verlangt en begunstigt». De tentoonstelling Gezellig Wo nen», die plaats heeft in de Foor- halle te Roeselare, van 10 tot 20 Maart 1951, belooft iets enigs te worden. Handelaars en Nijveraars in alle produkten, die onmisbaar zijn tot het inrichten en gezellig maken van de woning, zullen er ook expo seren; o.a.: muur- en vloerbekle ding; venstergarniering; bemeube- lering'sstoffenverlichtingsappara ten; onderhoudstoestellen; onder- houdsprodukten; glas en gleis; enz. BEa-v RENINGELST Davldsfonds Keningelst-Westouter. Honderd-tachtig gretige luisteraars hadden de patronaatzaal in Renin- gelst goed bezet. Onze 4° Wintervergadering werd een deelname van onze plaatselijke Davldsfondsleden aan de Peter Be- nolt-herdenklng, die doorheen gans 't Vlaamse land gevierd wordt. Et. Decoussemaecker, onderpastoor te Westouter, gaf nu ook in eigen midden te hofen 't geen hij reeds op zovele plaatsen in Westvlaanae- ren was gaan verkondigen. In een eerste deel liet hij ons le zen in 't veel bewogen levensboek van onze grote Vlaamse musicus. Hij belichtte er zijn groei tot muzi kaal genie, en zijn strijd om zijn Vlaams ideaal ten uitvoer te bren gen. Want dat was Benolts levens roeping zijn rijke talenten in dienst te stellen van zijn Vlarmse volk in ruil voor wereldroem en rijkdom. In een tweede deel mochten we genieten van een greep uit Benolts Kunstschatten. Het zangerstalent van Et. Decous semaecker, kunstig begeleid door Mevr. R. Claus-Desmet uit Poperin ge, liet ons een paar pareltjes be wonderen uit Benolts rijke liederen- krans. Nu was het de beurt aan ons Da- vldsfondskoor, dat, nog zeer jong, toch reeds flinke prestaties leverde met: «Het Beiaardliedde «Van Rljswijckmars Hoerah en Het Lied der Vlamingen En als besluit mocht iedereen dan meedoen in de liederen van de avond. Hierin steeg de sprankelende geest drift ten topl Middenstandsbf langen. Grote algemene vergadering op Maandag 12 Maart 1951, te 19.30 u. in 't Oud Gemeentehuis bij Ver- cruysse. SprekersVolksvertegenwoordiger Lefère, over: «Pensioenen». Prov. secretaris R. Moreeuw, óver Fisca le gelijkheid Adv. J. Van Moer- kereke, over: «Onze Toekomst». Zeer belangrijke bespreking. Alle zelfstandige arbeiders: Mid denstanders en landbouwers worden er verwacht. UWWWMllWMWWVWWWW Van Eeckhoufc Albert, wonende Naaipanderstraat te Emelgem, war. werkzaam aan het herstellen van een kerk te Leuven. Op zeker ogen blik deed hij een val van een stel ling. Hij werd onmiddellijk naar een kliniek overgebracht, aiwaar hij overleed aan een schedelbreuk. mag voortaan in de nacht van Paaszaterdag op Paaszondag gevierd worden. DECREET VAN DE CONGREGATIE DER RITEN Krachtens een decreet van de Congregatie voor de Riten, dat zal verschijnen in het aanstaande num mer van de Acta Apostoiicae Se- dis zal de Verrijzenis van Chris tus, volgens de oudste tradities van de Kerk, mogen gevierd worden in de nacht van Paaszaterdag op Paaszondag. Van de XlIIe eeuw af werd deze gewoonte achterwege gelaten en werd de liturgie van de Verrijzenis gevierd 's ochtends van Paaszater dag. Voortaan zullen de Bisschop pen krachtens het nieuw decreet als proef de viering volgens de oude ritus mogen toelaten. Van 14 tot 23 April. Zoals men weet zullen ter gele genheid van het derde eeuwfeest van de TuinbouwmaatschappiJ te Brugge, nationale fioraliën plaats hebben van 14 tot 23 April. De tentoonstelling, onder de be scherming van Koningin Elisabeth, en gesteund door het Ministerie van Landbouw, de Stad Brugge, de Provincie en verschillende tuin bouw- en wetenschappelijke ver enigingen, zal gehouden worden op twee plaatsen; in de Hallen, op de Grote Markt, en in het Provincie huis voor de serre- en exotische planten. De fioraliën zullen drie duize"d vierkante meter oppervlakte be slaan. Vraagt bij uw Colffeuse een Het is een allerlaatste nieuwigheid. PRODUKTEN: André Decrock, Poperihge. (c-438) Jf, Te Antwerpen verloor Cyriel Delannoit op punten van de Fransman Lapourielle. De Belg Vingerhoedt verover de de wereldtitel biljarten een- bandspel te Barcelona voor de Spanjaard Domingo, Het staat vast dat Ray Sugar Rooinson een nieuwe rondreis in Europa zal doen. Delannoit staat zeker op het lijstje van zijn nieuwe tegenstanders. Hoelang zal Cyriei recht blijven?. De N. 814 Roger van schip per August Calcoen, heeft een zeer zonderlinge vangst gedaan. Bij de visvangst aan de Varnes, zag de be manning opeens een eigenaardig voorwerp in het net. Het geleek op een V 2. Het moet afkomstig zijn van een mijnveger en het wordt ge bruikt om mijnen te doen ontplof fen. Met alle omzichtigheid werd het aan boord gehesen en naar de haven meegebracht. Bij het demon teren, kwam er nog een verrassing bij. Er zat namelijk een buis in, die niet min dan 8 kgr. kwikzilver bevatte. Naar het schijnt vertegen woordigt dit een grote waarde, zo dat deze vangst voor de schipper en de bemanning een buitenkansje is. De Gebroeders Desaever deden met hun N. 741 Hoop op Vrede een andere, dubbele vangst. Aan de Falls waren ze vastgekomen met hun net. Bij het ophalen, hing er een groot anker aan. Het net was zo deerlijk gehavend dat het buiten gebruik gesteld was De visvangst werd hernomen met het voorraad- net en korten tijd nadien deden ze net dezelfde vangst. Zo stonden ze met twee zeer oude ankers van elk nagenoeg 1.000 kgr. aan boord en daar hun netten er zo erg aan toe waren, moesten ze de reis onderbre ken en naar de haven terugkeren, waar ze hun zware, maar weinig kostelijke buit aan wal brachten. De N. 812 Itesberghe van schipper Devey Arthur, had heel wat minder geluk. Buiten de Ruis- serbank kwam hij vast te liggen. Daar men dacht dat het aan een wrak was, werd er wel vier uur ge werkt om los te geraken. Eindelijk gebeurde dit, maar groot was de van de onderkant van het derde. Bij gebrek aan materiaal heeft hij de vangst moeten staken en zijn reis moeten onderbreken, wat zijn ongeluksdag nog vergrootte. Schipper Marcel Depotter had het met zijn N. 725 Annaiets beter. Hij moest toch ook zijn reis onderbreken. Hij rpeelde wel geen enkel net kwijt, maar ze waren alle bei zodanig gescheurd en in stuk ken getrokken, dat ze helemaal niet meer bruikbaar waren. Bijna gelijk verliep het met dr N. 753 «Hilaire-Hubert», van schip per Rammeloo HJaire. Drie dager lang kregen zij de ene scheur na de andere in hun kor, zodat ze de herstelling bijna niet konden bij- kouden om het ere net door het andere te vervargen. Gelukkig no° voor hen dat ze hun reis konder voortzetten tot de vangst bevredi gend was. Voor de N. 715 St-Louis var schipper Maes Maurits, ging he. tempo der onka"sen schier nog rap per, want na 36 u. aan boord ge staan te hebben, had de schippei nog niet genoeg gevangen om zei vis te kunnen eten, zozeer was tel kens zijn net in stukken gescheuri geworden. Het is een zeer bedrieglijke week geweest, wat het weder be treft. Daar wij op sommige dager bijna windstilte gekend hebben, zou den we denken dat het op zee heel goed moet geweest zijn. Het was echter juist andersom. Wanneer de Wind naar het Oosten draait, dan mag men gewoonlijk op een woelige zee rekenen, zodat het weder er dus ver van goed geweest is. Dat heeft verbazing, toen bij het ophalen van natuurlijk zijn weerslag gehad op het net een kolossaal groot anker de vangsten, die zeer klein waren en mee naar boven kwam. Toen het wat niet zo natuurlijk is, de prijzen anker boven water was, zag men er zijn ook fel gedaald. De vissers, die nog een reusachtige ketting aan hangen. Deze bestond uit schakels van nagenoeg 30 cm. doorsnede. Die ketting zat nog vast in het zand, zodat hij onmogelijk los te krijgen was. Ondertussen was de zee zo woelig komen te staan, dat de gol ven over boord sloegen. Om verder onheil te voorkomen, zag de schip per zich verplicht het net rondom dit klipanker, dat ongeveer 2.000 kgr. moet gewogen hebben, los te snijden en het gevaarte weer in zee te laten zakken. Zo was de hoop op een goede buit aanstonds verzwon den, met nog het verlies van een net op den koop toe. De N. 788 Maurits-Roger van schipper Jungbluth Alex, heeft ditmaal de kroon gespannen in de tegenslagen. Op visvansgt buiten de Ruisserbank zijn zijn netten drie maal naeen vastgeslagen aan wrak stukken. Dit bracht hem het ver lies van twee volledige' ijgtj^n en nu voor het merendeel gedurende verscheidene dagen op zee blijven zullen dus voort hun hoop moeten stellen op gunstiger weder. Wij hebben verleden week ge schreven over die wraakroepende maatregel, waarbij de maaswijdte van de netten op 1 April a.s. zou moeten vergroot worden. Om hier tegen te protesteren, heeft onze Burgemeester zich ingespannen. Hij heeft nu vanwege de Minister van Verkeerswezen een antwoord op zijn schrijven ontvangen. Daarin wordt betoogd dat de maatregel niet op 1 April zal van kracht worden, maar uitgesteld wordt tot 1 Juli. En dan nog zal men tegen dien datum eerst nagaan wat de omliggende landen zinnens zijn te doen, opdat onze vis sers niet, zoals het reeds zo menig maal het geval was, het schaap van de historip zouden »fti. Deze rege ling zal zeker door ''e vissers met vreugde begroet worden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 5