De Oorlog in Korea HELDENHULDE-TOMBOLA - KAASKERKE De Westvlaamse Water wegen in de branding Belangrijke rede van Minister Harmei te Komen Luisterrijke viering van het 25-jarig bestaan van 't Nationaal Verbond der Vlaswevers te Kortrijk U.N.O.-Patroeljes over de Han-Rivier 'm U hebt nog slechts vier dagen lijd Help mee bouwen Stort op P.R. 997.26 U A Zware aanrijding te leper Aanhouding te Wijtschate Moforfietser zwaar gevallen te PoelkapeESe Belgische Hypotheekmmtschappij en Spaarkas n.v Communistische aanval verwacht op centraal front Ernstige aanrij ding te leper Aannemer van ontgravingen fabriceerde nieuwe lijken Knoeierij met wederuitrusfings- bons ecs uur u& J Jr7s ccur fuArJzrj/ 20 frank voor een boekje van 5 loten WK V 0p de Jzervlakte knoeit het van volk datdemou-\ wen begint op te stropen en m de handen te speken- Tul en de professor leiden de bouwwerken... HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 Maart 1951 Bladz. (VERVOLG) Tot besluit beval spreker de leer lingen van zijn instituut en zijn le rarenkorps aan bij de welwillend heid van de hoge bezoeker. Deze dag», besluit spreker, «zal. met gouden letters geschreven staan in de annalen van het College St Hen ri REINAART DE VOS Alvorens de Minister zijn aange kondigde spreekbeurt zou houden, kwamen de studenten op het podi um om een staaltje van hun kun nen te geven. Het programma ver meldde een paar toneeltjes uit het aloude dierenepos Reinaart de Vos. Een proloog waarschuwde voor eerst dat het hier ging om een spiegel van menig menselijk ge brek Het vertoonde spel gaf dit deel uit het beroemde dierenepos waar de vos achtereenvolgens door drie boodschappers aangemaand wordt om zich naar het Hof van Ko ning Leeuw te begeven om er ge vonnist te worden. Bruin de Beer en Tybaert de Kater vallen beur telings in de loze strikken van de vos. Grimbert de Das slaagt erin de lastige klant mee te krijgen nadat de vos nog een publieke biecht sprak. De inhoud van het epos is voldoende gekend, het werd echter door Z. E. H. Gerard Declerck uit Moeskroen, Professor van Rhe- torika, in snijdende Franse verzen gegoten, die er iets nieuws van maakten, De rol van de vos was zeer zwaar, doch werd tot op het laatste ogenblik volgehouden; in te genstelling met de vossensnoet die op mensenneus niet bijzonder goed plakken wilde. Op rhythme van mooie orgelmuziek, waarvoor dhr Bouveroux van het N.I.R. zorg de, en te midden van de zeer artis tieke toneelschikking van dhr Mi chel Martens, oud-leraar van het College, vertolkten de spelers met brio hun opdracht. DE REDE VAN MINISTER HARMEL Na deze spannende brok toneel trad Minister Harmei op het podi um voor zijn spreekbeurt. Zeer gemoedelijk wees de Minis ter erop dat er voer een politiek man vele lesjes geborgen zaten in de luimige geschiedenis van Rei naart de Vos; het was voor spreker de gelegenheid de spelers met het gepresteerde geluk te wensen. De Minister herinnerde aan zijn be zoek dat hij bij zijn aankomst bracht aan de lokalen van het col lege en wenste de Z. E. H. Princi paal geluk met zijn college dat hij als een model van onderwijsinstel ling bestempelde. DE TOEKOMST DER JEUGD Komend tot de kern van zijn be toog stelde de Minister de vraag wat de toekomst voor de jeugd brengt in de volgende 50 jaren. Om een antwoord op deze vraag te vin den. schetste spreker wat al ver anderingen er zich in de jongste 50 jaren hebben voorgedaan: een ver anderde sociale structuur, een tech nische vooruitgang die alles grondig veranderde op sociaal en econo misch gebied. De techniek met haar hogere productievormen heeft de verhou dingen door elkaar gesmeten want het verbruik heeft dit voortbrengst- rhythme niet gevolgd. De moderne mens nochtans voelt met het stij gen van de welstand tevens een drang naar hoger cultuur; men wil steeds béter, en daarom juist heeft de moderne beschaving behoefte aan bekwamer mensen, aan men sen die voor een leidende taak ge roepen zijn: organisators, denkers, zoekers, ambtenaren. De werkende klasse zelf, aldus spreker, moet bekwamer worden, haar ontwikkelingspeil moet opge dreven worden. Het is de taak der ouders van de ze jeugd om er voor te zorgen dat hun kinderen een humanistische vorming krijgen om hen in het ka der der moderne tijden een passen de plaats te bezorgen. De oude hu- maniora-studies schijnen nog steeds de degëlijkste. De Minister besloot dit deel van zijn betoog met er op te wijzen dat wij in ons land nog geen overproductie van intelectue- len en universitair afgestudeerden hebben. Het tweede deel van deze uiteen zetting was gewijd aan de specifie ke taak van de Minister van Open baar Onderwijs die voor taak kreeg aangewezen: de pacificatie op on derwijsgebied in ons land. De verhouding tussen officieel en vrij onderwijs moet gesteund zijn op wederzijdse eerbied. Voor beide vormen is er plaats. De keuze der ouders moet geëerbiedigd en wel zo danig dat ook economische druk die vrijheid niet kan belemmeren. De Minister geeft dan een toe lichting hoe aan de ongelijke toe stand inzake middelbaar onderwijs een einde gemaakt werd door het toekennen van een toelage ten be- lope van 300 millioen frank. Dit werk van gelijkberechtiging, aldus de Minister, zal in drie jaar tijd afgewerkt zijn. Een wet moet trou wens dit alles definitief vastleggen. Tot slot van zijn uiteenzetting betoogde de Minister dat de Katho lieken van België zich echter niet mogen onttrekken aan de offers die zij voor hun Vrij Onderwijs moe ten kunnen brengen. Een totale ge lijkschakeling immers van het on derwijs ware het Vrij Onderwijs voor goed vastbinden aan de Staat. De vrijheid moet behouden blij ven: «Beter vrij te blijven dan met gouden ketens vastgeklonken te wordenIn het Vrij Onderwijs moet er altijd een deel edelmoedig heid tussen komen. Dit betreft het oprichten van scholen enz... Wat de gewone huisvader echter aangaat, moet deze in staat zijn vrij te kie zen, zonder financiële dwang. De Minister bracht om te eindi gen een warme hulde aan het Vrij Onderwijs en aan de Geestelijkheid in het algemeen, die eeuwen lang in de branding stond om onze Kris- telijke beschaving te dienen in de opvoeding van de jeugd. IIULDE AAN MIMISTER HARMEL Minister Harmel had aan het slot van zijn zeer aandachtig gevolgde en door herhaalde toejuichingen onderbroken uiteenzetting het ap plaus, dat onvermijdelijk zou vol gen, afgeleid op de kampvechters van het Vrij On 'erwijs, op de be stuurders en leraren van deze in richtingen. Z. E. H. Kan. Versel die als Al gemene Opziener der Bisschoppelij ke Colleges het dankwoord uitsprak jegens de Minister, keerde deze ovatie tot een dank aan de Minister zelf. Hij herinnerde aan de grote vreugde die er heerste in ons land toen wij eindelijk een Katholiek Minister van Onderwijs kregen. Spreker beschreef de schone taak van Minister Harmel en hoe deze er zich ook helemaal voor geeft. Tot de Minister zelf richtte hij de ze woorden: «wanneer de storm van links zal losbreken tegen U, vergeet dan niet dat al de Katho lieke ouders van ons land achter U staan Zo ging een schone namiddag voorbij in het College te Komen. Buiten, in de avond speelden de studenten op de grote koer door zachte natriumlampen verlicht Al les werd wëer gewoon, het college leven herwon zijn rechten toen de laatste auto de bezoekers de lange oprij dreef verliet. Maar de indruk van die schone g zal allen ongetwijfeld nog lang bijblijven. GEMO. De foto geeft ons een beeld van de zware aanrijding. Vóór de auto bemerken we duidelijk de boom, die rats afgeknakt werd en mede- gesleurd werd tot tegen de andere boom, waar de - e kamion dan is blijven steken. Dinsdagmorgen 6 Maart jl., om streeks 10.30 urn-, stond op de Maar schalk Haiglaan (Veurnesteenweg) de auto geparkeerd van Speecke André, eierhandelaar uit Zarren. Op het ogenblik dat hij de andere kant der baan wilde bereiken, kwam de zware vrachtwagen met aanhangwagen van 11 m. lang, der Firma Star Transport(Wilde- meersch) van Dlkkebus, uit de richting Brielen-Ieper gereden. De menner, zekere Cyriel Cuvelier, die reeds 20 jaar de baan doet, trok zijn stuur over, om een vreselijk ongeluk te kunnen vermijden. Hij schampte eerstgenoemde auto,, kwam op het voetpad terecht, reed een boom van 30 cm. doorsnede met de stam rats af en bleef tegen een andere steken. Gelukkig had een vrouw en kind, die zich langs de huizen bevond, het krakende gerucht en de vrese lijke botsing gehoord en zette het op een lopen. Gelukkig voor haar, anders zou ze hoogstwaarschijnlijk gevat zijn geweest. De zware aanhangwagen was ge laden met 12.000 k gevelstenen. Beide auto's hadden het tame lijk erg te verduren. Doch gelukkig zijn geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Het is het eerste ongeval dat Cy riel Cuvelier in zijn 20-jarige loop baan tegenkomt. De rijkswacht uit leper stelde het gebruikelijke onderzoek in. Zoals begrijpelijk, was er spoedig heel wat volk op de been om het ongeval gade te slaan. Na een streng verhoor werd de handelaar in vleeswaren, André Wallaeys, wonende te Wijtschate, door het Parket van leper onder aanhoudingsmandaat gesteld. Hij werd ervan verdacht een valse ze gel te hebben nagemaakt of laten namaken en deze te hebben ge bruikt voor het afstempelen van een grote hoeveelheid varkens vlees. De hem ten laste gelegde feiten zouden reeds een hele tijd duren. Wallaeys verscheen voor de Raad kamer welke zijn aanhoudingsman daat bekrachtigde. Zijn dochter Esther zou in deze zaak eveneens betrokken zijn. De zaak is bijzonder ernstig door het feit dat de geslachte dieren al dus aan de gezondheidsinspectie van de veearts werden onttrokken. Wallaeys zal in die zaak ook te recht staan wegens ontduiking van de fiscale rechten op het slachten van dieren. De motorijder Decroix uit Moor- sele, die de Kattekoers volgde, kwam zwaar ten val bij het inrij den der gemeente. Hij werd door een mederijdende ziekenwagen naar het O. L. Vrouw Hospitaal van leper overgebracht, alwaar men vaststelde clat zijn linkerbeen ge broken was. Vervolg van 1' 'Blad schrijven hoeven alleen maar de bevolkingscijfers geraadpleegd te worden. Het Roeselaarse en het Kortrijkse kende sedert 1860 een markante industriële ontwikkeling. Vergeleken met de cijfers uit de telling van hetzelfde jaar 1860, boekte de bevolking in deze beide gewesten einde 1949 een aanwinst van respectievelijk 97 en 57 pro cent, terwijl de steden Kortrijk en Roeselare zelf hun aantal inwoners zagen aangroeien met 74 en 169 procent. Daartegenover kende het arrondissement leper in dezelfde tijdsspanne slechts een onbedui dende aanwinst van 16 procent, die dan nog uitsluitend te wijten is aan enkele grensgemeenten waar de bevolking zich is gaan vestigen om in de nabije Franse industriecentra te kunnen arbeiden. De stad leper zelf telt heden ten dage nagenoeg hetzelfde aantal inwoners als in 1860, wat niet belet dat 'n deel van haar arbeidersbevolking nog ge dwongen is dagelijks de grens over te trekken om er werkgelegenheid te vinden. Voor een stad die eens een voornaam handelscentrum van West-Eeuropa vormde en tot 3.000 schepen 's jaars zijn wallen zag binnenvaren, is deze toestand wel zeer vernederend. Terecht wordt hier een maatregel bepleit die leper de kans moet bieden een industriële ontplooiing te nemen waarvan de stad honderd jaar verstoken bleef. ROESELARE-ZEEBRUGGE Het verslag raakt dan een ander project aan dat reeds vroeger opge vat werd, namelijk een directe ver binding van Roeselare met de naastbijgelegen zeehaven, deze van Zeebrugge. Nauwelijks 35 kilometer scheiden deze twee punten van el kaar terwijl anderzijds een om slachtige waterweg moet gevolgd worden om deze levenskrachtige, sterk commercieel en industrieel aangelegde bevolking van Roesela re een uitweg tot de zee te ver schaffen. Niettemin werd uit de bestaande mogelijkheid het beste gehaald, doch het is duidelijk dat deze com merciële en industriële kern slechts ten volle kan ontwikkeld worden Indien een doelmatige zeeverbin ding en een daarbij passende uit bouw van het Roeselaarse scheeps- dok tot stand gebracht worden. De stelling als zou daartoe de mathematische zekerheid dienen verworven te zijn, dat de nieuwe waterweg onmiddellijk een verho ging van trafiek zal meebrengen die de financiële lasten van de aan leg ruimschoots vergoedt, kan niet zonder meer bijgetreden worden. We staan hier inderdaad voor een dringend probleem van industriali satie en werkverschaffing, in een gebied dat daartoe de beste kansen biedt maar de passende basisstruc tuur mist. Het is derhalve logisch dat deze structuur, die boven de mogelijkheden van het privé initia tief uitgaat, van overheidswege be hartigd wordt. Vlaanderen draagt in zo menig opzicht zijn krachten en lasten bij tot de ondersteuning en verrijking van de andere landsgedeelten, dat het terecht die overheidstussen komst mag verlangen welke zijn eigen volkswelvaart in redelijke mate kan bevorderen en beveiligen. Thans kan het Roeselaarse dok enkel aanspraak maken op een be perkte distributiefunctie voor de locale handel en nijverheid. Ware Roeselare rechtstreeks met het zee kanaal verbonden door een moder ne waterweg', dan zou in dit alles een grondige verandering gebracht worden. Niet alleen zou hierdoor een machtige stimulas ontstaan voor industrialisatie langsheen de boorden van het kanaal, in de hand gewerkt door de nabijheid van het zeehavencoplex Zeebrugge- Brugge en de voorhanden volks kracht in het doorsneden gebied, maar tevens aan Roeselare de kans geboden worden om zich te ont plooien tot een volwaardige bin nenhaven voor gans het centrum van de provincie. DE ONTWIKKELING VAN ZEEBRUGGE Deze economische ontwikkeling staat echter in functie van een ge lijktijdige valorisatie van Zee- brugge. Het verslag stipt hier de kritiek aan die uitgebracht werd op de aanleg der haven van Zeebrugge en van zijn zeekanaal. De aandacht werd misschien bij de aanleg ervan al te zeer gekeerd naar de functie van internationale zeehaven ter wijl haar rol van nijverheids- en distributiehaven onvoldoende tot uiting kwam. Het voorbeeld van Gent waar reeds een zeventigtal belangrijke nijverheidsinstellingen hun activiteit binnen de havenring en langs het kanaal van Terneuzen ontplooien, bewijst voldoende wel ke mogelijkheden er daarin verbor gen liggen. Het havencomplex Zeebrugge- Brugge staat In zijn aanvangssta dium, hier kan nog veel nuttig en opbouwend werk gedaan worden. Anderzijds zal de geplande wa terweg naar het hart der provin cie nieuwe mogelijkheden scheppen voor de verovering van een hinter land dat aan belang zou toenemen naarmate de beoogde industrialisa tie aldaar ook haar vruchten af werpt. Het verslag besluit deze merk waardige uiteenzetting als volgt: Uit de wisselwerking van haven en hinterland, geschraagd door de oeroude levenskracht van het volk uit de Westhoek en geleid door het vernuft van zijn technische en economische elite, zou over gans de streek een opbloei ontstaan die de bestendige werkloosheid weg neemt en de volkswelvaart be veiligt. Dat kan, zo in eerste instantie de bevoegde overheid haar rol ver staat en vervult. Na dit verslag volgt een overzicht over de bedrijvigheid der Bank van Roeselare over het jaar 1950. Daar uit blijkt dat deze instelling het vertrouwen van haar Westvlaamse klienteel heeft weten te behouden. Het globale omzetcijfer bedroeg meer dan 16 milliard wat een ver hoging betekent van 3 milliard bij vorig boekjaar. Het totaal actief per einde 1950 bedraagt Fr. 525.525.274,35 tegen over Fr. 445.958 925,01 per einde '49. Inzake deposito's en crediteuren werd een aanwinst geboekt van Fr. 36.948.318,30 waardoor per einde 1950 de 400 millioen benaderd werd. De netto-winst bedroeg Frank 4.126.761,06. Vanaf 6 Maart werd coupon nr 15 der aandelen aan al de loketten der Bank betaalbaar gesteld met Fr. 35,wat gelijk staat met een brutodividend van Fr. 53,85 of 10,77 procent. AGENTSCHAPPEN Alverlngem: Philibert Bailleul, Dorp, 2. Beveren-Roesbr.: Robert Lepée, Hondschoote straat 91 Geluwc: Roger Denijs, Verzekeringen, Beselarestr. 50. Hooglede: Marie-L. Pieters, Roeselarestr. 8. Houtem Mevr. Germ. Cou- dron-Vandamme, Dorp 46, Zidebeke. leper: Charles Martin, St. Nikolaasstr., 11 Ingelmunster: Mare. Ampoorter, Weststraat 13. Izegem: Rafaël Parret, St-Crispljnstraat 19. Kemmel: Leo Duplacie, Reningelststraat 63. Mr Jozef Bulcke, Koekelare: Ichtegemstr. 12 Krombeke: Mej. Maria Denys, Dorpplaats. Leke: Mr A. Denolf, koster, Nieuwstraat, 21. Loker: W* L. Dousy-Mor- Dorp, 52. [treu, Mesen Hector Vercruysse, Ketelstraat 10. Moorslede: Achlel Goemaere, Dadizelestraat 32. Prtvat* ondtrnsmlng beheerd door fwt Koninklijk Boslult v«n 15 Docombor 1934- LANGE NIEUWSTRAAT 40 ANTWERPEN Nieuwpoort: Mr Alfons Depelchln, Kokstraat, 24. Oostvletercn: Mej. Y. Van Houtte, Henri Deberghstr. 6. Poelkapellc: M* W* M. De Sutter- De Wilde. Ploegsteert: Victor Menet, r. d'Armentières 110. Poperlnge: Paul Devos, Provensteenweg 54. Michel Maes, Westvleterenstw., 25. Reninge: Er. Van Eecke-Deleu Zwartestr. 4. Roeselare: André Gillis, Germ. Hoetstr. 12. Roesbrugge: Gerard Delplace, Gemeentesecretaris, Haringe. St-Pietcrskapclle- Leke: Mr André Provoost, Dorp, 12. Vlamertinge: Mevr. C. Duran- Debrüyne, Poperingestraat 7. Voormezele: Gilbert Delannoy, Dorp, 7. Wameton: Pierre De Simpel. Wervlk: Valère Verfalllle, Molenstraat 49. Westvleteren: W* Jul. Quaghebeur, Poperingestraat 71. Woumen: M"r E. Barbier- Vercruysse. Lapgemarkstr. 341 a. Wulveringem: Michel Duron, Goudenhoafd 38, Vinkem.- ERNSTIGE PERSONEN KUNNEN EEN AGENTSCHAP AANVRAGEN, De 16-jarige Yves Gryson, wo nende Rijselstraat, werd Zondag namiddag, omstreeks 18 u., In de G. de Stuersstraat, omvergereden door de autobus van de firma Van- de Poele, gevoerd door J. B. De knaap die klaagde van hevi ge Inwendige pijnen in de lenden- streek, werd na verzorging in het café «De Hert», naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Een mijnwerker uit Lens, Ray mond Cliuennois, 29 jaar, kwam in 1948 in dienst van een zekere Gal- lez, aannemer van ontgravingen uit de omgeving van Arras. De patroon moest ongeveer 10.000 lijken van Duitse soldaten in de streek van Boulogne, Calais en St Omer ontgraven. Thans heeft de mijnwerker aan het gerecht bekend dat de aannemer er niets beter op vond dan... nieuwe lijken te fabri ceren, door lichaamsdelen van an dere af te zetten. De werkman was er zelfs getuige van hoe hij een Duitse kolonel met de spade in tweeën hakte en de onderste helft degradeerde tot het stoffelijk over schot van een onbekende soldaat. Dergelijk trucje bracht telkens 3000 frank meer op aan de aannemer. Het gerecht heeft een onderzoek bevolen. In de centrale sector van het Ko reaanse front hebben de U.N.O.- troepen hun offensieve actie' voort gezet. De hoogte van Hoengsong' wisten zij bij aanvallen met de ba- jonnet, terrein op de vijand te ver overen en dan enkele km. meer Noordwaarts op te rukken. Meer naar 't Westen hebben zij zich mees ter gemaakt van Tsjangjong. Nog meer naar Seoul toe, zijn sterke U.N.O.-patroeljes over de Han-ri- vier getrokken, hierin gesteund door een machtige artillerie-barrage. Soldaten van een communisti sche eenheid, die zich verkleed had den als Amerikanen, werden tijdig erkend en volledig uiteengedreven. Op het centrale front wordt voor binnen kort, een groots opgezet communistisch offensief verwacht. In deze sector zouden zij nl. 9 a 12 divisies, met tanks en ruiterij hebben samengetrokken en opge steld hebben voor een geweldige aanval. Vier groothandelaars uit het Luikse in het gedrang. Door de gerechtelijke politie te Luik werd een reusachtige zaak van bedrog met wederuitrustings- bons ontdekt. Zo werd uitgemaakt dat dergelijke bons werden ge stempeld met valse stempels. Vier groothandelaars, een Spaanse gra vin en postbeambten zijn erbij in het gedrang gebracht. CHINA STEEDS BEREID TOT ONDERHANDELEN Volgens een verklaring afgelegd door Sir Senegal Rau, de Indische afgevaardigde bij de U.N.Q., zou Peking nog steeds bereid zijn te on derhandelen over Korea, en deel te nemen aan een zevenlandenconfe- rentie, voor zover de vroeger door communistisch China gestelde voor waarden zouden zijn ingewilligd. STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN VAN GESNEUVELDE NEDERLANDSE AANVOERDER Bij het oprukken in het gebied van Hoengsong hebben U.N.O -een heden de lijken gevonden van een 5-tal gesneuvelde Nederlanders, o. m. deze van de Nederlandse bevel hebber Luitenant-Kolonel Den Ouden en van de Nederlandse oor logscorrespondent Mulders. Aldus is ook gebleken dat deze zijn geval len bij een hinderlaag. Alle lijken waren van hun schoeisels ontdaan en half ontkleed. Nog is gebleken dat de communistische aanvallers zich hebben doen doorgaan als Zuid-Koreaanse soldaten om de Nederlandse Commandopost te kun nen vernietigen. Zaterdagnamiddag ging ln de Gotische Schepenzaal van het Stadhuis, de luisterrijke viering door van het 25-jarig bestaan van het Nationaal Verbond der Vlas wevers van België. Onder de voor naamste personaliteiten bemerkten wij de Heer Dequae, minister van Koloniën; de Heer Ridder P. d'Outryve d'Ydewalle, gouverneur; de Heer Coussens, burgemeester; de HH. Schepenen Duyck, Lagae, Ba- taillie en Lambrecht; de Hr Maer- tens, voorzitter van het Nationaal Verbond der Vlaswevers; de Hr Brasseuï, voorzitter en Meersse- man, directeur van de Textielfede ratie van België; de HH. de Hemp- tinne en Bernaert, respect, voorzit ter en secretaris der Vlasopruimers; de HH. Lambrecht en Delbeke, resp. voorzitter en directeur van het Algemeen Belgisch Vlasver- bond; de HH. Legon en Lanoye, resp. voorzitter en secretaris van het Verbond der Veredeling van het Vlas en de Hr Depoorter, voorzitter van de plaatselijke Handelskamer. De Heer Coussens, burgemeester, hield een toespraak, waarin hij namens het Stadsbestuur de Ver eniging der Vlaswevers verwèlkom- de. Uw vereniging is van wal gesto ken in 1929 met het doel alle lin nenwevers .van België samen te bundelen in een machtige Beroeps organisatie welke zich ten doel stelt het edele linnenbedrijf economisch en technisch op een bredere basis te brengen ten bate niet alleen van patroons en werklieden, maar ook van de verbruikers en de faam van ons aloud vlasgewest. UW industrie is door heel de wereld beroemd, op welke voorname tafel ligt niet het sneeuwwit Kortrijks linnen in de gezelligheid van de feestkamer cl in de huiskamer? Om de mijlpaal in uw korte loopbaan dient U ge lukgewenst, vervolgde spreker. Ver der onderlijnde spreker de grote; verdienste van een harer leden, de Hr Georges Impe, die van uit zijn geliefde stad Tielt; het garen heeft gesponnen, waarmede alle. belang hebbenden ln het vlas- en linnen- bedrijf nu vast aaneen zijn ge snoerd en dat als de onvermoeiba re schietspoel in het weefgetouw overal rond is gegaan rusteloos aai het werk, om alle beschikbare ener gie te binden tot een stevig weefse dat het ganse bedrijf van hoog to laag omhuld en beschermt. Wi, vergeten ook niet dat het ln uw midden is dat iemand de sporen heeft verdiend die nu in 's lands re gering zo actief en met sukses me dewerkt aan de economische sociale en culturele bloei van onze Kolo nie, Minister Dequae, uw gewezen secretaris aan wie uw vereniging ook zoveel verschuldigd isi De Heer Maertens, voorzitter m het Verbond der Vlaswevers, gaf dan een overzicht van de werk zaamheden sipds de stichting in 1926 van het Nationdal Verbond der Vlaswevers. Ook hij brengt hulde in zijn ver slag aan Minister Dequae. De plechtigheid werd besloten met het drinken van de erewijn en het bezichtigen van de merkwaar-':) digheden van het Kortrijkse Stad huis. In de namiddag had een groot banket plaats in een spijshuis van het centrum, tijdens hetwelk nog verscheidene tafelreden werden uil- gesproken. Op onze foto, genomen na de plechtige ontvangst op het Stadhuis, be merkt men op de 1" rij in 't midden: Z. Exc. Minister Dequae (Ko loniën), gewezen secretaris van het Verbond; Z. Exc. de Gouverneur van Westvlaandercn, Ridder P. d'Outryve d'Ydewalle. Op de hoeken links Schepen Bataillie en Lagae; rechts Burgemeester Coussens; op de uiterste hoek rechts: Hr Maertens, voorzitter van het Nationaal Verbond der Vlaswevers. Op de achterste rijen: bekende figuren, Voor zitters en Bestuursleden uit de Vlas- en Textielindustrie. _--"i EN VLOOG HET AL AAN SPAANDEREN, TERUG ONS IJZERKRUIS IN VLAANDEREN - Trekking op 16 Maart 1951 te Kortrijk I it alle stec/en en I dorpen van Vlaan deren komen de vruwilhfers naar diks muide. Camions met bouwmateriaal rezen over de banen... (Uit het tekenverhaal van Bob de Moor, DE AVONTUREN VAN TJL UILENSPIEGEL EN LAMME GOEDZAK in «Met Nieuws van den Dag - 't Vrije Volksblad

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6