DE WEEK IN ONS LAND De opgravingen te Koksijde Ouderling levend verbrand te Poperinge Wet op de Militaire Dienstplicht goedgekeurd Nieuwsjes in 't kort Briefdrager ontdekt het totaal verkoolde lijk Garage Astrid, V. Carrein 24 Maanden Dienst Een Kameel op bezoek in de Westhoek Zó is hel resullaat van Voituren en Bestelwagens mions van TWEE MERKEN GEKEND IN DE HELE WERELD OM HUN ZUINIGHEID EN DUURZAAMHEID Vraagt proef en inlichtingen bij de Agent .iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiriiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiKiiiiiiiiiiii. 1 HUISHOUDELIJKE en INDUSTRIËLE J Rechtstreekse officiële verdelers 5 IEPER, Vanden Peereboomplaats 7 - Tel. 249 1 POPERINGE, leperstraat 5 - Tel. 94 H ROESELARE, Ooststraat 37 - Tel, 3Ó2 Met 103 stemmen tegen 87 Klas 1950 zal slechts 18 maanden dienst moeten doen Valsmunters voorbeeldig gestraft 41.500 Eiicuwe huizen 3 Jaar achtereesi- voScjens wordt ücfüe^aar tijdens carncsval- vlerïng bestolen Elf personen bedwelmd door gasuitWasemisigen Senator S®bry in auto-ongeval Nieuwe initiatieven en vooruitzichten SPRUTOL Deken Delaerestraat 3, I E P E R Tel. 537 FRIGID AIRE I 1 1 i mm trnum I KOELKASTEN 1 St&V€flS j -nil1 1 'O I" BW1»"1 8 verdachten vrijgesproken. Vrijdagavond velde het Assisen hof te Gent arrest inzake de vas- munters. Henri De Brandt, uit St Gill'-- Dendermonde, 12 jaar dwangarbeid; Joséphine De Mesmaeker, Etter beek, 12 jaar dwangarbeid; Angeli- ne De Bie, uit Borsbeke, 12 jaar dwangarbeid; Jozef De Vuyst, uit Herzele. 2 jaar gevang; Henri Fos- selle, uit Borsbeke, 4 jaar gevang; Theodule Callens,uit Wingene, 5 jaar opsluiting; René Van Hoecke, 8 jaar opsluiting; Eduard Van Mal- deghem, uit Maldegem, 6 jaar op sluiting, en Georges Leloup, 'uit Maldegem, 5 jaar opsluiting. Het Hof beval verder de onmid dellijke aanhouding van Fosselle en De Vuyst. Donderdag e.k. zal uitspraak ge veld worden betreffende de eis der Burgerlijke Partij. IN VRIJHEID Volgende verdachten werden vrij gesproken Güido Van Hullebus, uit Oede- lem; Marie-Sophie De Bie, uit Her zele; Maria Dalle, uit Oedelem, Ivonne De Baere, uit Maldegem; Mark Matravers uit Maldegem; Al- bert Van Hoecke, uit Maldegem; Georges Bourgeois, uit Izegem; en Gérard Vercruysse ,uit Emelgem. In de Kamer werd Dinsdag jl. het einddebat alsmede stemming gehouden over de wet op de mili taire dienstplicht, welke o.m. 24 maanden dienst voorziet. Vooraleer de stemming artikelge- wijze werd ingezet, diende de Libe rale Volksvertegenwoordiger -Lefeb- vre, namens dé Liberale Partij, vol gende motie in: Op het ogenblik van de bespre king van het wetsontwerp betref fende de duur van de legerdienst brengt de Kamer plechtig inher innering dat de buitenlandse poli tiek van België thans, zoals vroe ger, een vredespolitiek blijft; zij nodigt de regering uit, geen enkele gelegenheid onverlet te laten om bij te dragen tot de versteviging ven de vrede in de wereld. Zij bevestigt anderzijds haar wil, België beslist te zien tot de verde diging van zijn vrije instellingen f'.i van de ongeschondenheid van fijn grondgebied en om eervol zijn internationale verplichtingen na te tomen. zoaJs het .dit in het verle- ten steeds heeft gedaan. Zij verklaart dat België, ter be- rhikking van dé gemeenschappe- 'ijke verdediging, de effectieven wil stellen welke zijri aandeel uitmaken |>P grondslag van de accoorden wel ke tot stand zijn gekomen binnen bet kader van het Pact van Brussel in van het Atlantisch Verdrag De Socialist Bohy verklaarde dat Rijn partij deze motie bijtrad. De Communist Dejace, namens zijn bartij, verklaarde de motie te ver werpen. Deze motie werd ten slotte goedgkeeurd door alle aanwezige C.V.P.-ers, Liberalen en Socialisten en tegen de 3 aanwezige Commu nisten. Bij de behandeling, artikel per irtikel, droegen de Liberalen nog meerdere amendementen voor, o.m. ter afschaffing van alle vrij stellin gen, zo zulks niet het gevolg is van lichamelijke ongeschiktheid,de op lichting van een vrijwillige vrou welijke legerdienst, de toepassing fan een belasting op de vrijgestel den, maar alle werden verworpen. De Liberalen herhaalden dan tegen de militiewrt te zullen stemmen niet omdat zij er tegen zijri, maar omdat hun amendementen niet werden aangenomen. Kolonel De Greef, minister van Landsverdediging, verklaarde zij nerzijds dat de militianen van de klas 1950 slechts 18 maanden onder de wapens zullen moeten blijven indiende internationale toestand niet verslecht. Het wetsontwerp op dé verleng de dienstplicht werd ten slotte goedgekeurd met 103 stemmen (C.V.P.) tegen 87 (Liberalen, Socia listen en Communisten, die 'broe derlijk tegen stemden), en bij 1 onthouding. DE KWESTIE DER VRIJSTELLINGEN VOOR ZONEN VAN GROTE GEZINNEN Zoals uit de kamerdebatten over de militaire dienstplicht is gebleken, hebben, de Socialisten en Liberalen niet zozeer de wet zelf willen be strijden, maar de oppositie ertegen gevoerd om politieke opportuniteit en om de regering te dwarsbomen. Als reden voor hun tegenwerking ge bruikten zij eerstens bet verzet te gen de vrijstellingen voor de grote gezinnen, de bepalingen van de li chamelijke ongeschiktheid en het oprichten van een vrijwillige vrou wendienst. Zij weigerden op bijzonder hals starrige wijze enige toegeving te doen ten bate van de kroostrijke ge zinnen. Er zijn nochtans demografische cij fers die in dat opzicht zeer welspre kend zijn. Ziehier de indeling van de Belgische gezinnen, naar het aan tal In leven zijnde kinderen bene den 21 jaar: 0 kinderen 1.546.243 1 kind 591.642 317.109 139.949 68.793 34.095 17.779 9.388 4.934 2.530 1.219 603 423 gezinnen met geen, één of twee kin deren. En dat laat ons toe te zeggen dat de kroostrijke gezinnen, al zijn ze maar een kleine minderheid, evenveel voor de weerbaarheid doen als de andere, de grote meerderheid. Verder kunnen wij er nog op wij zen dat voor de lichting Vlaanderen 27.142 miliciens leverde, Wallonië slechts 15.271 en Brabant 9.775. De gezinnen uit het Vlaamse -land dra gen diensvolgens wel de grootste mi litaire last. Wij -kunnen anderzijds ook moeilijk aannemen dat de 3.000 vrijstellingen waarover - het in feite gihg, op merkelijke wijze de dienst tijd had kunnen milderen. Het was dan ook wel terecht dat de Jjimburgse C.V.P.-Volksvertegen woordiger Clerckx tot de oppositie toeriep: «Had gij meer kinderen, dan ware de verlengde dienstplicht niet nodig geweest C.V.P.-CONGRES TE BRUSSEL OP 10 EN 11 MAART Het Vie Nationaal Congres van de Christelijke Volkspartij, zal te Brussel gehouden worden op 10 en 11 Maart e.k., in de Schouwburg A.B.C., Saincteletteplaats, Brussel. De Vlaamse en Waalse secties vergaderen gezamenlijk in de zaal A.B.C., waar eveneens de slotver gadering zal gehouden worden. Op het programma komen o.m. volgende punten voor: Verslag over statutaire wijzi gingen; De verdediging van de Vrede; De sociale en economische pro blemen; België's militaire krachtin spanningen; Buitenlandse politiek van ons land; De betrekkingen metbuiten landse Christelijke Volkspar tijen. SENAAT KEURT WETTEN GOED BETREFFENDE DE INKOMSTEN- 'EN NATIONALE CRISISBELASTINGEN Met 86 stemmen tegen 71 en bij 3 onthoudingen heeft de Senaat het wetsontwerp goedgekeurd waar bij de 'wetten op de inkomstenbe lastingen en de nationale crisisbe lastingen worden gewijzigd. 2 kinderen 3 kinderen 4 kinderen 5 kinderen 6 kinderen 7 kinderen 8 kinderen 9 kinderen 10 kinderen 11 kinderen 12 en meer kinderen Wanneer wij die cijfers groeperen volgens het aantal gezinnen met0 tot 2 kinderen, e het aantal gezin nen met 3 en mee" kinderen, dan be komen wij de volgende gegevens: 1. Aantal gezinnen met 0 tot en met 2 kinderen: 2.454.994. hetzij 90 t.h. van het toh.a" aantal Belgische gezinnen. -Aantal kinderen, dat die gezinnen bezitten. 1.226.860. hetzij 52 t.h. van het totaal aantal Belgi sche kinderen beneden 21 jaar. 2. Aantal gezinnen met 3 en meer kinderen: 279.713. hetzij 10 t.h. van liet totaal aantal Belgische gezinnen. Aantal kinderen, dat die gezinnen bezitten. 1.124.025. hetzij 48 t.h. van het totaal a-uital Belgische kinderen beneden 21 jaar. Zodvs 90 Belgische gezinnen op 100 hebben geen. 1 of 2 kinderen: zij totaliseren somén 52 t.h. van de kinderen beneden 21 jaar die België 'telt. 10 Belgische gezinnen op 100 heb ben drie meer kinderen: zij tota liseren samen 48 t.h. van cle kinde ren beneden 21 jaar die ons land telt. Uitwasemingen van gas in de kelder van een groot-warenhuis op de Meir te Antwerpen, en het zoe ken naar de gasontsnapping door een der nachtwakers met behulp van een brandende lucifer, verwek ten een zware ontploffing, die heel wat schade aan muur en waren aanbracht, maar niemand enig zwaar letsel bijbracht, Bij Sioux City, Iowa. U.S.A.. stortte een vliegtuig te pletter. Men telt 16'doden, In Japan, op het eiland Kioe- tsjoe. worden de hete dampen, die er aan de aardoppervlakte uit de grond ontsnappen, opgevangen. Met de natuurlijke warmte dezer dam- nen zullen turbines worden aange dreven ter voortbrenging van elec- trische stroom. De centrale die er zal worden in gebruik genomen, zal een vermogen hebben van 300 000 Kilowatt. De golfslag, veroorzaakt door het uitvaren van een pakeiboot die de haven van Oostende verliet, deed een klein bootje van een lijnvisser kantelen. De inzittende kon tijdig gered 'worden door een loodsboot. In een Luikse mijn werd een Op elke honderd Belgische gezin- folder pet het been gevat tusspn nen zijn er tien, die bijna evenveel ?e.n kabel ^n de windas. Het opp'" kinderlast dragen als de negentig andere. Tien gezinnen met drie of meer kinderen dragen evenveel tot "i Isuids verdediging b)J &ls pegciit'g luk werd slechts laattijdig ontdekt, doordat de ongelukkige alleen was IVIet een bijl meest men zijn been vrijden, maar enkele uren nadien stierf de man. Te Lokeren werd in een gracht vol water en modder het lijk ge vonden van een ouderling; de on gelukkige moet bij duisternis in de gracht zijn gesukkeld. In de kanalen en waterlopen van het Frans-Noorden werd 10.000 kgr. vis gesport. Nabij Abancay, op 600 km. ten Noorden van Lima, brak een lagu- na door, die zich gevormd had in de uitgedoofde krater van een vuur berg. Abancay werd aldus over stroomd door het neerstortende war ter en een lawine modder, in zo verre dat zeven gezinnen en drie onderzoekers bedolven werden. Te Atrecht werd een commu nist aangehouden die meerdere ter reurdaden pleegde in de streek, o.m. graanmi.iten in brand stak, een landbouwer vermoordde, die hem betrapte, enz. Hij verklaart gehandeld te hebben op last van zijn partiibestuur Met hem wer den nog zeven verdachten aange houden. Te Bouffioulx. Henegouwen, bij een mi.jngasontploffing, werden zes m'inwerkers gedood. Te Antwerpen, aan de Brial- montlei, drongen twee onbekenden binnen in' de pastorij van St-Jozef, overvielen de meld en bonden haar afteikkeu om -de gewonde te-Up Zie vervolg volgende kolom agr worjjen- gerecupereerd DE HERVORMING VAN DE MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID Voor de Commissies van Sociale Zaken van Kamer en Senaat heeft de Hr Van den Daele, minister van Arbeid, zijn inzicht te kennen ge geven het grensloon voor de afhou dingen voor de maatschappelijke zekerheid te verhogen van 4.000 op 6.000 fr. Het doel ervan is zekere gevraagde verhogingen inzake ver goedingen van maatschappelijke zekerheid te kunnen uitkeren, o.m. een verhoging met 20 t.h. van de gezinsvergoedingen waar de moeder aan de haard blijft, aanpassing van de pensioenen, en dies meer. De verhoging van 'het grensloon zou de bijdragen aan de maat- schapnelijke zekerheid verhogen met 2 milliard per jaar. Tegen deze verhoging van het grensloon is in vele middens, ook bij de verschillende vakbonden, ver zet gerezen, daar men die verho ging wenst te koppelen aan de voorziene algehele hervorming van het stelsel der maatschappelijke zekerheid. De bediendenmiddens zijn er bijzonderlijk tegen gekant zo er geen bijzondere hervormin gen ten hunne voordele worden doorgevoerd. Nog werd erom gewezen dat voor af ook alle misbruiken in de maat- schapnelijke zekerheid dienen ge weerd. DE WERKLOOSHEID In de week van 18 tot 24 Fe bruari werden gemiddeld per dag 169.479 volledige en 31.827 gedeelte lijke werklozen gecontroleerd, 't zij ten overstaan van de voorafgaan- delijke week een vermindering van 3.954 volledige en 397 gedeeltelijke werklozen. DE BELGEN HEBBEN WEEROM GESPAARD IN JANUARI In tegenstelling met de resulta ten van December 1950. kenden de paarverrichtingen bij de Algemene Spaar- en Lijfrentekas tijdens dé maand Januari 1951 opnieuw een gunstig verloop. De inleggingen van de particulieren bedroegen 879 mil- lioen frank tegenover 679 millioen en de afhalingen 557 millioen te genover 696 millioen, zodat er een stortingsoverschot van een nadelig saldo van nagenoeg 322 millioen frank ontstond in de plaats van een nadelig saldo van 17 millioen de vorige maand. DE UITVOER IN FEBRUARI In Februari met zijn relatief ge ring aantal werkdagen had de ex port een gewicht van 4.488 millioen ton voor een waarde van 9.950 mil liard frank. 500.000 TELEFOONABONNENTEN "Uit het verslag, dat namens de Kamercommissie voor Verkeerswe zen werd uitgebracht door de Heer Mdxck over de ramingen van de Regie van Telegraaf en Telefoon voor het dienstjaar 1951 blijkt dat ons land 500.000 telefoonabonnen- ten telt en dat per iaar ongeveer 500 millioen telegrafische en tele fonische boodschappen worden over gemaakt. KOLENPRODUCTIE STIJGT AANHOUDEND Gemeld wordt, dat voor Maart 1951, 200.000 ton meer huisbrand kolen op de markt zal worden ge bracht dan in Maart 1950. Voor Fe bruari bedroeg deze hoeveelheid 50.000 ton meer dan voor de over eenstemmende maand van vorig jaar. Dit resultaat kon worden bereikt, buiten de levering van vreemde steenkolen om, door een voortdu rende verhoging van de steenkolen- productie. Het vastgestelde plafond van 100.000 ton wordt thans geregeld overschreden. TREINREIZIGERS GAPPEN JAARLIJKS 5.000 LAMPEN De ontoereikende verlichting in een reizigersrijtuig is vaak te wij ten aan kwaadwillig opzet van rei zigers die maar weinig met het al gemeen belang begaan zijn. Denk er maar even aan dat er jaarlijks in de treinen zowat 5.000 lampen werden gestolen alsmede 35 smeltzekeringen weggenomen. Verder deden er zich een ontzag lijk aantal kortsluitingen voor die hoogstwaarschijnlijk door reizigers werden veroorzaakt. De N.M.B.S. doet een dringend beroep op de tucht en de mede werking van het publiek om dit vandalisme, dat het algemeen be lang schaadt en voor de Maat schappij oorzaak is van ongewet tigde klachten, te helpen beletten. BOUW VAN GOEDKOPE WONINGEN van Juni 1048 tot einde 1950. Sinds de Wet De Taeye in Juni 1948 in werking trad, werden 41.750 nieuwe huizen opgericht. Per pro vincie worden in de statistiek vol gende cijfers aangegeven; Antwerpen 7.251 huizen Brabant 9.365 Westvlaanderen 4.456 Oostvlaanderen 5.985 Henegouwen 2.611 Luik 4.408 Limburg 5.532 Luxemburg 1.036 Namen 1.106 Volledige juiste cijfers omtrent het aantal woningen, gebouwd in toepassing van de Wet Brunfaut zijn nog niet voorhanden. Door de Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen werden tijdens de drie laatste jaren nage noeg 11.500 woningen gebouwd en door de Maatschappij voor Kleine Landeigendom 6.576 woningen. Drie jaar achtereenvolgens kreeg de Heer Willem Van Wijnendaele, Vaartkaai, 100, te Halle, het bezoek van inbrekers, terwijl hij in de stad aan carnavalviering deelnam. Zulks geschiedde vóór twee jaar, verleden jaar en Zondag j). Omstreeks 15 uur had de Halle- naar zijn woning verlaten en toen hij 's avonds terugkeerde, stelde hij vast dat de ruiten waren uitgebro ken en de deuren geopend. Ditmaal werden niet minder dan 60.000 fr. en 1500 fr Zwitsers geld geroofd, alsmede kledingsstukken en juwe len, waaronder een gouden arm band van aanzienlijke waarde. Te Battier, in de woning Gutkin- Brebonne, waren tien personen aanwezig' om te waken bij het ziek bed van een zoon des huizes. Op zeker ogenblik begonnen zij on passelijk te worden en een voor een vielen zij bewusteloos neer. De va der van de zieke poogde buitens huis te geraken, maar hij viel be wusteloos van de trap neer. Ten slotte slaagde de grootvader erin buiten te geraken en hulp in te roepen. Alsdan bleek dat gas ont snapte uit een buis gelegen langs het huis en dat het gas langs de kelder in de womng binnendrong, met voormeld gevolg. Dank zij spoedigs hulp, konden alle slachtoffers tot bewustzijn worden gebracht en is voor hen alle gevaar geweken. VIGOR BEVAT I.UN5UM icedeposeerd merk.) ttN LtVtK m/LHA VG *6 - 01420 BFL savonneries lever fréres. ïrussi Twee gekwetsten. De auto van dhr Marcel Sobry, senator van Diksmuide, is op de plaats genaamd Scheewege, nabij Pervijze, in aanrijding gekomen met een tegenligger. De twee inzittenden van de tweede wagen dienden naar een kliniek te worden gevoerd, terwijl dhr Sobry ongedeerd bleef. Voor een verandering hebben wij dezer dagen in de Westhoek het bezoek gekregen van een echte ka meel. een kemel zeggen de mensen. Wij hebben hem voor het eërst ontmoet op de baan tussen Boezin- ge en Elverdinge. Op een stille avond was het, toen de zon ons wilde doen geloven dat het al lente was. 't Geleek of er een man af kwam met een paard achter zich, maar toen het tweetal voor een trompende auto moest plaats maken en zijdelings uitweek, scheen 't toch dat die man een zeer eigenaardig paard achter zich aan leidde. De begoocheling duurde 'niet lang en toen wij met de wagen langs het tweetal voorbij reden, herkenden wij plots het vreemde dier met zijn twee bulten, zijn naar beneden dui kende hals en zijn terugopsehie- tende kop waar twee schaapachtige ogen over de brede maca.damwcg heen keken: een kameel. Het was een kameel op een paardenweg. KENNISMAKING MET ALI 's Anderendaags hadden wij ge legenheid nader kennis te maken met het vreemde dier. Midden op de geplaveide koer van een school stond de kameel met zijn geleider. Ditmaal was de eigenaar van het dier er ook bij om aan de school kinderen een aanschouwelijke les in dierkunde te geven. De lesgever stelde zich voor als de Heer Laermans, kineast uit Oostende. Verleden jaar deed de Hr Laer mans een reis door Afrika voor film- en fotoopnamen voor Franse firma's. Van die reis bracht hij als aandenken twee kamelen mede. De terugreis vlotte goed tot in Mar seille waar de twee dieren 3 maan den in quarantaine moesten blij ven. Toen zij eindelijk opnieuw scheep mochten gaan en naar Oostende vervoerd werden, bleek dat zij een tamelijk lastige vasten periode achter de rug hadden. De twee buidels die elke kameel op de rug heeft en die als zijn natuur lijke voorraadkamers dienst doen. waren uitgeput en hingen slapjes op de rug neer. Eens terug aan de zorgen van de Heer Laermans toevertrouwd, kwamen Ali en Mon er terug bo venop. De twee kamelen kregen inderdaad reeds een naam. Ali is het wijfje en Mon het mannetje. Op de rondreis, die voor het ogen blik gedaan wordt, is enkel Al: van de partij. Ali schijnt het klimaat hier in onze streken, zelfs tijdens de win ter, best te verdragen, tempera tuurschommelingen tussen 30" en 35" kunnen er voor dit dier nog best door. In het land van' herkomst, Turkestan, vanwaar de kamelen oorspronkelijk zijn, is het klimaat ten andere zeer wisselend van aard. Men noemt de kameel het schip der woestijn. Hij hoort er inder daad thuis en is voor de woestijn reiziger een veilig vervoermiddel. Grote eisen stelt hij niet. Het dier heeft twee magen en kan aldus 5 tot 6 weken zonder drinken blijven en 3 tot 4 weken zonder eten. Per dag kan dit lastdier 80 tot 90 kilo meter afleggen en kan daarbij eên last dragen van 375 kg. Mer mag daarbij niet vergeten dat het aan zijn eigen body reeds een gewicht heeft van 400 kg. om mee te sleu ren. Terwijl zijn meester zo stond te vertellen, keek de kameel met goe dige ogen rond zich heen. Ali heeft voor het ogenblik een zeer mooie haardos, het lijkt wel een mooie dame die haar pels heeft aange daan, die pels wordt trouwens drie maal per jaar vernieuwd, want drie maal per jaar muit de kameel. Hoe zachtaardig' de kameel ook is, toch zal hij zich tegen mogelij ke vijanden weten te verdedigen. Wij zagen er wel geen demonstra tie van doch konden vernemen hoe dit vreedzame dier zich op zijn eigen manier verdedigt. Bijten zal het niet doen, want daartoe ont breken de nodige boventanden in het gebit. Stampen doet de ka meel ook niet. Wanneer hij het echter te lastig krijgt dan ledigt hij door zijn snuit een gedeelte van de inhoud uit een zijner magen. Hij blaast eenvoudigweg langs zijn muil een flinke dosis water uit. Natuurlijk moesten wij nog iets weten over de ouderdom van zo'n dier. Ali is thans naar 't schijnt vier jaar oud. De geleerden hebbc uitgemaakt dat een kameel tot 3C jaar oud kan worden. Ali heeft reeds een flink deel van West- en Oostvlaanderen doorlo pen, steeds op bezoek in verschil lende scholen. Diksmuide, leper en Poperinge kregen ook reeds zijn bezoek. Voor de schoolkinderen is het alleszins een aangename en nuttige verpo zing, want bij zo'n gelegenheid wordt er ook al eens ritje gedaan op de rug van Ali. Terwijl de merkwaardigste plaat sen nog rustig bedekt zijn en be schermd blijven tegen de wissel vallige kuren van het bitse winter seizoen; terwijl de pompen rusteloos het waterpeil eronder houden en toelaten dat een ploeg werklui voortgraaft; worden door die «Vrien den van het Oud Ter Duinen» plannen geraamd en maatregelen in 't vooruitzicht gesteld ten einde ruimere mogelijkheden en groter luister en betekenis op de opgra vingen voor te behoüdeii. Niet alleen op historisch gebied, doch ook op toeristisch plan blijken de opgravingen van het grootste belang. Met verdubbelde ijver zijn de historici de Geschiedenis van de Abdij aan 't uitpluizen, en voort gaande op de waardevolle, ontdek kingen ter plaatse, kunnen veel punten opklaringen bekomen, zoda nig dat nieuwe bladzijden van deze roemrijke geschiedenis kunnen ge- schreveii worden. Te Leuven is men de- gevonden geraamten aan 't onderzoeken, ter wijl de techniekers en de architek- ten over de bouwkunst der Cirster- ciensers studeren. Dat mon vanwege het Gemeente bestuur krachtig aanstuurt om het geheel waavdevol op te zetten, is maar al te klaar. Het weet immers zeer goed wat deze puinen voor Kcksijde, voor de toeristen en voor de gehele urbanisatie van dé ge meente betekenen. Aan de hand van het verslag van de tweede bijeenkomst der Vrienden van het Oud Ter Dui nen», is het wel interessant enkele preciseringen vooruit te brengen.' Wat de opgravingen zelf betreft, is het nodig langs Zuid- en Noor derkant het geheel af te ronden met het oog op de plaats waar het groot pand en de refter stonden. Wellicht zal het nodg zijn het huis van de bewaker af te breken, en het klein kapelleke van St Idesbald in zijn geheel op ,e nemen en voor lopig te verplaatsen met het voor uitzicht opgravingen door te zetti in de kapitelzaal. Op de plaats zelf van' de" <Mei lewallezal. na herstelling, oude molen van Houtem boven het duin geplaatst worden. Op plaats trouwens stond één der tw molens van de abdij. De «Meul walle». nabij de grote baan, wor bet merkwaardig middenpunt .v: het Koksijdse grondgebied. Midden in het rond punt, benedi het duin komt het gedenkteki van de gesneuvelde leden van luchtmacht, waar bovenop 'n lich baken de plaats van de opgravi gen bijzonder zal verlichten. Ook zal bij middel varteen moli de ontwatering van "de "piaatis d opgravingen mogelijk worden g maakt. Ernstig wordt het boüwèn van e altaar midden het transept van Kerk voorbereid. Dit altaar zal-o gericht worden 3 treden hoger d: het gewoon peil van de, kc-kvlo Helemaal tegen de baan zai" e ossuarium aangelegd worden om gevonden schedels uit de Noordk pel en de gebeenten neer te legge Tussen het altaar en het ossuarit zal een groot houten kruis gepia worden. Dat het godsdienstig ka,rakt aan deze plaats onaantastbaar': verbonden blijven is. werkelijk v« heugend. Dit zal dan ook op „plee tige wijze getekend woitifn.' v De gebeenten van de abten, c voor het ogenblik in 't pan'd oi dekt worden, zullen in hét ossu rlum worden ondergebracht, die gelegenheid komt Zijn Exei lentie 'Mgr Lamiróy naar' Koksijt en zal de H.' Mis in cpéri luc pontificaal assisteren; die' door Abt van' Westvleteren zal* op'gedr gen worden, bijgestaan door' zi zingende monniken van St Sixti Deze buitengewone plechtigheid over enkele maanden plaats hebbe We hopen spoedig ,op deze ,u zonderlijke, gebeurtenis ,te kunn terugkomen. heL beste middel tegen zomersproeten Tube 25 Fr. Alleen in Apotheken I /oorte vwrlicMhige sproeien Spmfol-Stcrk.Tjbei'io fr vast. De Pastoor was niet thuis. Na een bedrag van nagenoeg 15.000 fv. te hebben gestolen, namen de schurken de vlucht per auto. Te Westerlo heeft een autobus drie personen aangereden die een auto voortduwden. Van de aan ge redenen werd er een gedood, de andere zwaar gewond. Te Laken sloeg een brand over raar de meisicsschool, gelegen Claesrensstraat. De schade aan de school worcit geraamd op 2 millioen frank Te Milaan heeft een kind van twee iaar oud een robijn, ter waar de van een half millioen lire, weten te bemachtigen', en slikte het kost bare steentje in Sedertdien wordt het kind tweemaal per dag geradio- grafeeid en voortdurend gecontro leerd. opdat de steen zou kunnen t).s MHi Zo kregen wi.i Ali in een der Poperingse scholen te zien, waar de kin deren tussen de twee hoge bulten een gemakkelijk «zitje» vonden en telfs even nice rond de koer konden rijden. Langs de steenweg op Woesten te Poperinge woonde de 74-jari jonggezel Dclboo Julien alleen op zijn klein hofstedeke. Sloch.s Z< den kwam de briefdrager bij de eenzaat, want Delboo liad -wei» relaties. Hij leefde er op zijn eentje, verpachtte zijn land aan e gebuur en kreeg af en toe hulp van een nicht, die het noodzakelij ste huishoudelijk werk verrichtte. Plots heeft een toeval de a'andac op deze eenzame man getrokken, toen een briefdrager hem verkoo onder de jachtstoof aantrof. VERKOOLD ONDER DE STOOF Reeds was briefdrager D'Amour Vrijdag en Zaterdag van vorige week tevergeefs aan de woning van Delboo Julien komen aankloppen om een poststuk te bestellen, toen Maandag en Dinsdag daarna brief drager Priem andermaal aanklopte, moest ook hij onverrichterzake te rugkeren. Woensdagmiddag, rond 12.30 uur, had de briefdrager Julien D'Amour weer aangeklopt. Deze keer vond hij de deur los, opende deze en hij riep op de oude man. om hem een poststuk te overhandigen. De briefdrager kreeg echter geen antwoord, doch bemerkte terzelf- dertijd dat het electrisch licht nog brandde. Reeds had hij een twee de maal geroepen, toen hij plots verschrikt terugdeinsde. Hij be merkte bezijden de stoof de onder ste einden van twee benen, aan de voeten zaten nog grijze sokken en klompen. Onder de kachel lag' er een on kennelijke massa, terwijl het hoofd aan de andere zijde van de stoof uitstak. Vlak voor de stoof lag een klak. De briefdrager verliet haastig het huis en wilde zich naai' een nabij gelegen woning begeven, om van daar de politie telefonisch te waar schuwen. Op de grote baan ont moette hij echter twee rijkswach ters die op dienstronde waren en die dan ook dadelijk het eerste on derzoek instelden. De dokter, die bij het stoffelijk overschot geroepen werd, vond al leen nog een onkennelijke verkool de massa. Alleen het hoofd, de voe ten en één hand waren ongedeerd, het vlees en de ingewanden waren gans verkoold. Uit het onderzoek bleek verder dat djs z§tel, tamelijk dlchtheel yat opschudding in de sfcree naar de stoof geschovenstoi schier gans verbrand werd. Opnif kenswaardig is evenwel dat, buit de zetel, geen enkel meubel <jc het vuur geteisterd werd, noch muren, nooh de bekleding der m ren vertoonden brandsporen. MOORD OF ONGEVAL? Toen wij Woensdag jl., rond* 16 ter plaatse kwamen, kwam Parket van leper juist toe. Ev later kwam een wetsdokter ai voor het onderzoek van het lijk. Aanvankelijk heeft men zich verschillende gissingen verdie daar het wel zeer vreemd Hikt gans het lijk verkoold werd, zi der dat er verder schade toef bracht werd aan de woning. Het ganse geval blijkt echter r tuurlijk uit te leggen. Vermoec lijk was Julien Delboo in zijn ze gezeten, toen hij door gasuitwa: mingen van de kachel overval werd en in bezwijming viel. of' is het zeer' goed mogelijk dat' i slachtoffer in slaap viel. Op j ogenblik is de ongelukkige was schijnlijk uit de zetel gezakt tegen de kachel gevallen, zodat z klederen vuur gevat hebben, wa door de gedeelten van het lichns die onder de stoof lagen, gans v koolden. Het onderzoek-in deze zaai: wo met de meeste geheimhouding ringd. Het slachtoffer' Delboo tijdens de oorlog het slachtoJ van een diefstal. Een huiszoek ter plaatse zal dienen uit te wij of er aanduidingen zijn dat diefstal gepleegd wer_, ja of ne Voor verder onderzoek werd stoffelijk overschot naar; het dod huisje van de kliniek te.Poperii overgebracht. Het geheimzinnig geval bra «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag. 10 Maart 1951 Bladz. 7,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7