ENZ. MET PREMIEBONS De SCHOONSTE... De NUTTIGSTE... De AANGENAAMSTE... Geschenken Huisgerief Meubelen enz. Z.E.H. Suykers tot pastoor van Ledegem geïnstalleerd Halfbakken Communisten |F De PRODUKTEN van EERSTE KWALITEIT Koffiebranderijen DEV/OLDER KORTRIJK Tel. 251.11 Produkten "RADAR,, de beste... Verkrijgbaar in de beste winkels bekomt U door het verzamelen van de PREMIEBONS RADAR 20, Consciencestrjöat, Plassende regen vermocht het niet dit prachtig feest te breken Uitgaven voor bandsverdediging Minister DeBoodt brengt hulde aan de IJzerjongens In het leger Brief uit Brussel ljjllllIlllllllllllllllli!IIIIIII!lli!IIH!lllllll!!lllllllllllllll!lll!llll!IIIUUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllil!llll!illllllIIIIIIIIIlllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllijlllllillllllllllllllllillllllllllilllllillllllllll^ A Vraagt inlichtingen en prernielijsten bij uw winkelier - Bezoekt onze stand op de Handelsfoor te lep er SS 5lHlliiii'iis!Sl!SS!!iii!ii!!l!ii!UW!!!l!!lli!ili!Hli!!ilil!il!!ii!in!i!!!!!l!ill!IIIIIIII!IIIIIIii!!Ii!!!liIil!I!!ll!!iIiii!lll!!I!lllll!!I![!!!lllilI!!III!l!Ili!Iil!iiU!lii!illHlil!llll!llllllllllllllllill!iilillllllli^ Op de lijst van monumenten IVian, afkomstig uit loper era wonende te Hoboken, ver moordde een vrouw te Ukkel Scheepsjongen van de 0.324 over boord geslagen IN HET LEVEN SLAGEN Verhoog uw kansen KOLONIALE LOTERIJ Nog cle dodenrit te Gistel HET WEKELTJKS NTETTWS Zaterdag 24 Maart, 1951 Blad?;. 10, De wcermaker heeft het op Palmzondag lelijk verkorven te Lede gem. Het waaien en stormen in de voormiddag met de dreigende wolken op de koop toe waren maar een slecht voorteken. Niemand echter kon kon maar in het minst vermoeden dat de plechtige installatie van 55. E. H. Suykers onder een plassende regen zou doorgaan toen amper een kwartier vóór de aanvang der feestelijkheden de zon nog gelijk een zotte glorie over de wachtende feestgrocpen blikte. Eerst begon het tergend traag te druppelen toen in de verte de geestelijkheid naderde om zich naar de officiële tribune te begeven. Toen het eigenlijke feest moest beginnen verdapperde het regenen in snel tempo zodat liet in minder dan geen tijd een plassende stort vlaag werd die voor drie kwart van de namiddag aanhield met af en toe een vage hoop op betering. Op het laatste nippertje, toen men al meer dan een uur in de regen gepletst had, kwam de zon met schaterlach achter de wolken uit om de uitgeregende stoet met 'n gulp feestelijk licht te overgieten. MEER DAN DERTIG MILLIARD TIJDENS LAATSTE VIJF JAREN In het verslag van de Hr Duvieusart, verslaggever van de Se naatscommissie voor Landsverdediging, is een overzichtelijke tabei opgenomen van de uitgaven die tijdens de laatste vijf jaren aan de landsverdiging werden besteed. In 1946: in buitengewone begroting 888,3 millioen aan oorlogsuiitgaven 1.218 millioen aan personeel 2.288 millioen andere uitgaven 1.874 millioen In 1947: in buitengewone begroting 332,5 millioen aan oorlogsuiitgaven 868 millioen aan personeel 2.244 millioen andere uitgaven 1.840 millioen In 1948: in buitengewone begroting 197 millioen aan oorlogsuitgaven 538 millioen aan personeel 2.333 millioen andere uitgaven 1.622 millioen In 1950: in buitengewone begroting 1.790 millioen aan oorlogsuitgaven 532 millioen aan personeel 2.547 millioen andere uitgaven 1.962 millioen In 1949: in buitengewone begroting 1.641 millioen aan oorlogsuiitgaven 492 millioen aan personeel 2.896 millioen andere uitgaven 2.813 millioen 30.915 millioen Naar aanleiding van een bewe ring van het blad Journal des Combattants dat onder de IJzer- toren soldaten begraven zijn, die door de krijgsraden als uitgespro ken verraders werden veroordeeld, had Senator Yernaux de Minister van Wederopbouw om de identiteit verzocht van alle soldaten, die on der de toren rusten, en om een verklaring betreffende de bewering' van het Journal des Combat tants li. Minister De Boodt heeft via het Bulletin van Vragen en Antwoor den geantwoord: De volgende soldaten liggen on der de IJzertoren begraven: De Bo- ninghe Lode, uit Antwerpen; De- prez Pirmin, uit Kortemark; De Rudder Renaat, uit Oostakker; De Winde Jules, uit Merchtem; En glish Joe, uit Brugge; Kusters Frans, uit Rekem; Vander Linden Frans, uit Antwerpen; Van Raem- d'Onck Edward en Frans, uit Temse en Willems Albert, ui'. Wambeek, Al de beweringen van het Jour nal des Combattantszijn vals. Al len zijn houder van het Oorlogs- kruis, "an de Overwinningsmedallle en zijn Ridder in de Leopoldsorde. Zes onder hen zijn houder van het IJzerkruis en de vier overigen van de Medaille van de Strijder-Vrij- williger 1914-1918. 500 reserve-kapiteins benoemd. De Koninklijke Prins heeft een besluit ondertekend, waarbij onge veer 500 reserve-luitenants benoemd worden tot reserve-kapiteins. Onder hen bevinden er zich een groot aantal Vlamingen. DRIE OF VIJF? Wanneer de Hr Spaak de slui zen van zijn welsprekendheid open zet, meent de socialistische goege meente dat het gebeurd is en dat iedereen overdonderd wordt door zijn schitterend verstand. Ook de Hr Spaak gelooft daar zelf een beetje aan. De Hr Van Zeeland heeft Pol-Hcnri indertijd een paar keren duchtig de neus uitgesnoten toen hij in de Commissie voor Bui tenlandse Zaken vastgeistld was in een technlsohe uitleg over het Marshallplan, waar niemand kop of staart aan vond. Maar dat bleef c en familie». Dit was niet het geval toen Spaak onlangs In de Kamer meende een Zondagspreek te moeten houden over de landsverdediging en daar bij zegde dat ons land een zeker Z.E.H. SUYKERS VERWELKOMD Te 15.10 u. kwam de nieuwe her der Z. E, H. Suykers, onder escorte van een machtige autokaravaan te Ledegem toe. In gezelschap van Z. E. H. Deken Vroman uit Menen, met zijn twee getuigen Z. E. H. Suykers, broer van de nieuwe her der en onderpastoor te Moorsele en Z. E. H. Claeys, pastoor te Gulle gem, begaf Z. E. II, Suykers zich naar de tribune waa.r hij door de autoriteiten opgewacht werd. Frans Mahieu bood aan de herder de rijk versierde makke aan. Dhr Bur gemeester Pieter Denolf stelde de heren van de gemeenteraad voor en verwelkomde in naam der bevolking van Ledegem de nieuwe herder. Dhr Emiel Dumoulin begroette Z. E. H. Suykers namens de Kerkfabriek. Reeds moésten op dat ogenblik de regenschermen ter hulp geroe pen worden, want een striemende vlaag stortte neer terwijl de prach tige tribune op mooi weer was af- gestejnd en geen dekking bood voor de regen. Iedereen bleef echter dapper op post en niemand dacht eraan te gaan schuilen want men hoopte maar steeds hardnekkig op beter weer. «Maar best», hoorden wij iemand metveel zin voor humor opmer ken, «dat Mijnheer Pastoor niet van suiker is gelijk zijn naam, want 't zou er hier maar deerlijk uitzien.» Die opmerking was voorzeker geïnspireerd door het opschrift dat een beenhouwer, recht voor de tri bune, boven zijn deur had gehan gen en waarop te lezen stond: «Pastoor Suykers, uw name past [bij 't vlees niet lijk een been Maar het is al even smakelijk als [ge het eet en... wat verscheen». DE FEESTSTOET De deelnemers van de feeststoet die over de statie opgesteld stonden hadden, zich inmiddels in slagorde gezet, en met de ruiters op kop be gon het défilé van een keurige stoet die voor niets moest onder doen van hetgeen op dit gebied reeds, elders gepresteerd werd, een stoet die uitblonk door voornaam heid en. waarvan men kon zeggen dat hij verzorgd was tot in de min ste bijzonderheden. De ruiters openden deze optocht gevolgd door de muziekmaatschap pij uit Ledegem. Dat bracht al da delijk de goede stemming. Men moet het werkelijk niet vragen of we in de vlasstreek wa ren, want de vlassers hadden voor iets puiks gezorgd, een. prachtige wagen met het opschrift: Het edel vlas een weldaad Gods Is Vlaanderens roem en Vlaande- [rens trots. Die vlassers van Ledegem als wel- [komsgroet Bieden U ten aanschouw in de stoet Een rijk versierde vlas-praalwagen, Ook vlas wordt aan 't altaar gedra- O zegen onze vlassers dan [gen. Eerwaarde Herder en Gods man. Ernstige en luimige groepen wis selden eikear af. Natuurlijk waren de mannen van St Pieters van de partij. Zij waren nog wel afgeko men met autentieke Muzulmanen die met hun muziek van een tien tal instrumenten voor de tribune een dreunende Brabangonne uit voerden. De mannen van het Deizel- hoekskewaren met een indruk wekkende groep opgekomen. Hun cowboy's stoorden zich niet aan het slechte weer en wisten er zelfs mooie rhythmische dansen bij te pas te brengen. Onkosten waren aan dit feest- vertoon niet gespaard, daarvan ge tuigde onder meer de rijk uitgedoste Tyrolergroep evenals het stemmige Hutje bij de Zee B.J.B. en A.C. V.W. hadden beide vcor een schone r-1 ïtzorgil. Op de üo. -°n prijkte het s'emmig opschrift: De boeren met hun gezin Wensen U welkom met hart en zin Eerwaarde Hrer Pastoor en voeren Ter Uwer eer en welbehagen Hun puikversierde boerenwagen, 't Is nutteloos gewerkt, geboerd Zo God niet zegent boer en werk Die zegen brengt Gij cloor Gcds IKerk. Het was voor Z. E. H. Suykers zeker ern aangename verrassing te JLedegem een zo sterke afvaardiging uit' Gullegem te ontmoeten, waar hij tot in 1942 Onderpastoor ge weest is. Gullegem had zijn muziek maatschappij gezonden en verschil lende groepen van parochiale bon den. Ook L« Bizet, waar Z. E. H. Suykers van 1942 tot nu pastoer wgs, had zich laten vertegenwoor digen. Deze sympathie welke Z. E. H. Suykers van zijn vroegere pa- rochian-n mocht ondervinden bij gelegenheid van zijn installatie te I.edégem, is voor de Ledegcmnarnr z?ker h:t beste bewijs dat zij een ijverige en graag geziene priester tot pastoor krijgen. Spijt het slechte weder werd aan de traditie geen afbreuk gedaan, ctez» wil dat de nieuwe pastoer gans d» toer van de parochie ricet, of tenminste toch gans de kring van de plaats. Met regenschermen ge wapend, werd deze ommegang ge daan. Op het laatste kreeg de zon dan toch nog medelijden met de nat geregende mensen en kwam voor enkel- ogenblikken de kleuren wat opfrissen. De opschriften waren echter op ds meeste plaatsen uitgeregend en met moeite leesbaar gewerden. Ter- 1\ >h Irv ~T'/i ,W; C I m 1 k -■ KOFFIES CICHOREI MARGARINE Gratis (II-30) deed buiten de plaats, waagden de Wij bieden U in deze staat toeschouwers zich opnieuw op straat. Ook bij de huisversiering was er niemand achterwege gebleven. Le degem herbergt flinke sportmannen en deze deden hun naam eer aan. zo lazen wij bij Emmanuel Thoma: Mijnheer Pastoor als coureur Wijl de stoet nog een emmetoertjeBen ik vandaag in best humeur Onze beste wensen aan, Het moge U steeds goed vergaan. Ten slotte bemerkten wij de oud- renner Lucien Vlamynck, die te Ledegem een flinke beenhouwerij heeft. Zoals het vroeger altijd was bij het koersen, zo vonden wij Lu cien ook thans met zijn gemoede lijke glimlach. Boven zijn deur had hij geschreven: Een Vlaamse Vlamynck woont er Lhier Die bestelt zijn klanten met plezier Maar als het voor Heer Pastoor is Snijdt hij van 't beste vlees gewis. DE PLECHTIGE AANSTELLING Het li-opvol zonncblekske duurde jammer genoeg niet al te lang en hei was meer dan tijd dat de kerlc- acur bereikt werd. Daar overhan digde Mej. Lena Van Geluwe de vergulde- kerksleutels. Onder het zingen van het Vcni Creator stap ten de priesters naar het hoofdal taar. De kerk van Ledegem was ditmaal te klein om al het volk te bevat.-u. Het was in deze kerk de plechtige bekroning van de inha ling die z,o treffend herinnerde aan het kerkelijk feest van Palmen- zondag Z. E. H Deken Vroman wees er dan ook op in zijn toe- Ket. de herderrs'xtf In de hand luistert 7. E rr sitvkern naar de wc- spraak die hij tot de gelovigen s'vaak Oii dhr p-r" meester tan Ledece.-.ihwclt ter verwelkoming richtte, hoe thans een andere Kris- van de nieuwe Herder Ree hts van dhr Br -«»' Ier bemerkt men I tus hier te Ledeg-m zijn intrede Z. E. II. Deken Vroman uit Menen. hield, een andere Krist us, tie op deze parochie Gods plaatsvervan ger zal zijn. Een plechtig lof besloot deze ker kelijke ceremonie, 's Avonds werd aan de nieuwe Herder en genodig den een feestmaal aangeboden, de monumenten gebracht. Ledegem heeft er, spijt alle te genslag, toch een prachtige dag van gemaakt. GEMO. Bij Kon. Besluiten zijn de praal graven der graven van Lichtervel- de, in do St-Martinuskerk te Kools kamp Westvlaa.ndcren) en de 6t.- Qulrinuskapél, te Loenhout (Pro vincie Antwerpen) op de lijst van de monumenten gebracht. drijven van zijn misdaad zijn brie ventas met zijn identiteitskaart verloren en had aldus zichzelf Ver raden. Een halve dag later, Vrijdagmid dag. stonden twee agenten van de gerechtelijke politie op het aange duide adres om de moordenaar aan te houden die zich zonder verzet liet in de boeien slaan Hij verklaarde aan de politie ge handeld te hebben onder een drang waaraan hij niet kou weerstaan. Donderdagavond 15 dezer werd door een nachtwaker te Ukkel het lijk ontdekt van een vrouw, die pas enkele ogenblikken vroeger scheen vermoord te zijn. Door do politie, die het onder zoek instelde, werd het mes van de moordenaar ontdekt in een hoop zand, het mgs was gewikkeld in papier. Het Slachtoffer was een 52-jarige vrouw, dienstmeid in een der villa's van de Carloolaan te Ukkel. Zij was overvallen op het ogenblik dat zij van een boodschap terug keerde. DE IDENTITEITSKAART Dc politie had het niet moeilijk de hand op de moordenaar te leg gen. Terwijl in de nacht het on derzoek doorgevoerd werd las een speurder in het licht van zijn zak lamp: Etienne Sovners, geboren te leper in 1911, van beroep schrijn werker, woonachtig Draaiboomstr. 33 te Hoboken. De moordenaar had bij het be rt®® Zie vervolg vorige kolom. Zijn scheepmaats zagen hemonder hun ogen verdrinken. aantaldivisies moest uitrusten met liet oog op de atlantische vet. diedigin-g, «Hoeveel divisies dan wel?, vroeg een C.V.P.-er langs zijn neiu weg. «Vijf, nietwaar!», antwoordde Spaak. Neen, drieantwoordde de c, V.P.-er onder het algemeen gelach! Spaak de bolleboos wilde zijn wijsheid ten beste geven over een aangelegenheid waarvan hij niet eens de voornaamste bijzonderhe den kende. GEEN FAMILIEKWESTIE? Hij heeft zich vervolgens ook te. gen de vrijstellingen van zonen uit grote gezinnen gekeerd en ge- zeg-d dat de legerdienst persoonlijk was en geen familiekwestie, Dat is allemaal goed en gemak kelijk gezegd, Trouwen en belastingen betalen: dat zijn ook persoonlijke kwwta, maai* deze hebben hun weerslag op de familie en haai* budget, To is het ook met de legerdienst, Maar de Hr Spaak meent dat het. gemakkelijker is de moeilijk heid weg te schamoteren dan te zoeken naar een antwoord. Zeggen dat de legerdienst een louter per soonlijke aangelegenheid is, staat gelijk met te beweren dat alle mi- litieplicht.igen vondelingen zijn ron der familiebetrekkingen, die geen weerslag ondervinden van de om- standigheden dat een of meer van hun broodwinners tijdelijk uitge schakeld worden. Spaak is maar ne flauwe plezante. ALS DE VLAMINGEN ER NIET WAREN Bij gebrek aan beters hebben och de Liberalen zich op het stokpaard je van de vrijstellingen gegooid, De krassende kraai Devèze heelt een gelegenheid om te zwijgen ver keken en in de Kamer uitgeroepen dat de M.R.P. in Frankrijk zedelij ke moed en vaderlandsliefde aan de dag gelegd beeft toen zij de vrij. stellingen afschafte. Dat was nu eens een dooddoener van belang: een voorbeeld van 1» douce France voor de komende geslachten! Tres bien zei ballon Dernuy- ter. Maar de Heer De Vleeschouw heeft aan Devêze een paar harde waarheden ingegeperd. Daar rijn veel meer grote gezinnen in Vlaan deren dan in Wallonië en in Bws- sel. zeide hij. Zonder deze grot* gezinnen uit het Vlaamse land wir de legerdienst in België moetan verhoogd worden niet tot 24 maan den, maar tot 30 Ja. als de Vlamingen er niet waren. CRYPTO-COMMUNISTEN Het is nog niet zo heel lang ga- leden dat Victor Larock in I» Peunle schreef dat de Sodalisten nooit ofte nimmer d? Communis ten zouden in de steek laten. Nu zijn d" tijden ietwat veran derd en bet, is niet meer In de go?- de toon dikke maatjes te zijn met de vrienden van vadertje Stalin, De Socialisten hebben dat al ge snoven. Maar zij overdrijven toch een heel klein beetje wanneer al bet nu voorstellen alsof het alleen rie Socialisten zijn die in de volks- démocratieën de last t» drsgrn hebben van de communisliache ge- weldnolitiek. ,;,j| Victor Larock wil het nu voor stellen alsof de gevallen van Mon seigneurs Stepinac, Minctoenty et? Beran alleenstaande gevallen zijn van een slap verzet der Katheli?- ken, terwijl daartegen ruimschoot? zou opwegen het verzet en de ver drukking van honderdduizend? arhtt.ienkaraatse Socialisten in it landen achter het T.Tzeren Gordijn, Larock is een beetje naïef. Hij vergeet de goede oude tijd toen Pierlinger, die aohttipiikars't- se Socialist uit Tsjeoho-Slowskiji, de weg bereidde en'effende voerde communisriseh" machtsgreep. 71e tor T.arock zelf is geen haar beter, want hij aarzelde Indertijd geel ogenblik erna een bezoek to bremffi aan Fierlfmrer. di» inmiddels pr?< sidnit gewordmi was van de niewf volksdemocratie. Van al deze schijnheilige crypto- communisten k la Larock. verlos ons. Heer. Deze halfbakken gane- mak*Ts zijn gevaarlü'ker dan de strijders met open vizier. ras. wfWWWWWWWWVWWWW is dikwijls een kwestie vin geluk. floeh ook uw medewerking- wordt vereist. door deel te nemen aan de Trekking- Woensdag' 4 April te OUlKXAARDF.. Maandagvoormiddag was de vis sersboot 0.324 uit Oostende op vis vangst in de Noordzee. Het storm de en het vaartuig had met zware zee af te rekenen. Schipper Puystiens besloot nog eenmaal de netten te slepen, alhoewel het slechte weder de vangst beneden het normale peil hield. MAN OVER BOORD Robert Geselle stond bij het klaar maken der netten naast zijn maats en deed, opgeruimd zoals altijd, ge zwind voort aan zijn taak om de nebten veilig in zee te krijgen. Het dansende schip deerde hen niet. Schipper Puystiens had ech ter op dat ogenblik zelf het roer in handen genomen om de toestand meester te zijn. Plots sloeg een zware grondzee over het dek heen, de watervloed dreigde alles weg te spoelen. Dc vissers schoorden zich om het ge vaarlijk ogenblik te laten voorbij gaan, doch toen de boot weer nor maal boven water lag, riep er iemand met huiverige stem: «man over boord Inderdaad, dc scheepsjong:!? Ro bert Geselle was verdwenen. Enke le meters van de boot bemerkten zijn maats eensklaps de drenke ling, die wanhopige pogingen deed om boven te blijven. Het oliegoed en de zware laarzen hinderden hem echter. De schipper deed het vaartuig zwenken om in de onmiddellijke nabijheid van de drenkeling te blij ven. Met een lange haak poogde men hem naar de boord van het schip toe te halen, doch de gewel dige golven sloegen de drenkeling telkens los. Eensklaps moet het water ver moedelijk door een scheur van het oliegoed in de laarzen gedrongen zijn. Robert Geselle verdween on middellijk in de golven. Wanhopig deden zjjn makkers- het vaartuig nog urenlang' op de plaats der ramp rondkruisen,- even wel zonder enig resultaat. Met de vlag halftop werd de droevige terugreis aangevat. Nadat aangifte i edaan was bij de zeevaartautoriteiten, werd dooi de Waterschout van Oostende een onderzoek ingesteld. De schipper en de scheepsmaats werden oncler- hoord. Het ongeval heeft zeer veel op- Zie vervolg hiernevens HP. Dc supergrute loten: een millioen en twee en een half millioen. (d-1065) j In verband met het dodelijk on geluk te Gistel, waarvan wij in ori blad van verleden week ver??; uitbrachten en waarbij de B'fcrue d.ers Urbain en Frans F,lias. wo- ïiencle Molenhoek te Giste], door een onbekende auto werdfn aar- gereden, had in tegenstrijd mot ors eerste bericht, toch de woder.samen- stelling van het ongeval plaats tn stapte het parket van Brugge lrI plaatse af. F.oais men weit. stierf i de 20-jarigë Urbain even later, rijn broeder Frans is echter aan de b? terhand. De aanrijder, de 22-Jarig? Jozef Vanderhaeghen, wonende Sul-1 ferbergstraat te Brugge, was even eens ter plaatse. Uit het onderzoek is gebleken dat de autovoerder verblind ffifd de koplichten van een uit tegen* overgestelde richting komende aut° de twee jongelingen niet opg*mer''' had, die in plaats van op bef, voet; pad. op de rijweg liepen. We] hij evenals een andere nizUpr' een schok gevoeld, doch na- lri ongeval vastgesteld tg hebben, H hij op de vlucht ffffelscan en is de andere inzittende na een vecht'»''- tij geleverd te hebben in de »iil*j kunnen ontsnappen en zieh pij tf6 Rijkswacht van Gistel aanmeld?1; Vanderhaeghen is en blijft dan o'>- aangehouden. A|| Donderdag, 15 dezer, had te Off ender grote volkstoelocp cle beg'V'j fenis plaats van het, jeugdig slacht' offer, die op 1 April a.s. zijn lege''" dienst zou gaan vervullen. sohuöding- verwekt in de .visf«Y kring?n, waar men doet opmerkt dat dit nu reeds het vierde cP'Sf' lijk geval is in minder dan «ct jaar tijd.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 10