21 VOOR POPERINGE EN IEPER Lanyhoirs Victorinen Indien men moor wilde begrijpen Britse duikboot "Affraybij het eiland Wight verloren gegaar Nog let zwaar verkeersongeval te Reningelst (Klijtte 12 De Gemeentelijke Harmonie van Koksijde steekt van wal Ontploffing van Oorlogstuig dood een spelende knaap te Poperinge 75 Leden der bemanning worden vermist Wijding en overhandiging van de vlag bij stralend lenteweer Generaal Carmona, President van Portugal, APRIL KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR VEURNE-NIEUWPOORT-DIKSMUIDE EN OMSTREKEN BUITENLANDS OVERZICHT Twee speelmakkertjes door scherven gekwetst 47' JAAR Bladzijden PRIJS 3 Frank Nr 1 ZATERDAC 1951 POSTABONNEMENT 1951: België 95 fi Belgisch Congo 4fr. p. weei Frankrijk Holland 4 fr. p. weel Anderelanden 5fr. p. weel Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperingi HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervlk en randgemeenten). ROESELARE (met izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). -sa De Rederijkerskamer der] uit Poperinge üOOFDBÜREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthui9str. 19. Tel. 9 Postcheckr. 47.63.60. Aangesloten hij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. VIERT OP ZONDAG 6 MEI e.k. HAAR 450-JARIG BESTAAN In het kader van de grote viering die Zondag 6 Mei 1951 doorgaat te Poperinge, ter ge legenheid van het 450-jarig bestaan der Kamer van Rhe toric» De Langhoirs- Victo rinen brengen wij op blz. 12 van dit nummer een Week end reportage, waarin de ge schiedenis behandeld wordt 'an deze verdienstelijke ver eniging. In Frankrijk moeten de katho lieken de last dragen van alle vrije scholen, ook de lagere. In de hui dige omstandigheden is die last niet langer te dragen. Kardinaal Gsrii°r had de Bis schoppen geraadpleegd, de hoofden van de congregaties die zich aan onderwijs wijden, leke onderwij zers en vooraanstaande katholie ken. Bij de sluiting van de verga dering hebben de Bisschoppen een beroep gericht tot het Franse volk. Een beroep op al de Fransen van goede wil om dat tragische vraag stuk eindelijk op te lossèn. Alleen de ouders die fortuin bezitten kunnen de school ...kiezen waar zij hun kinderen willen aan toevertrouwen. 't Is hier, in mindere maat toch, maar voor vele ouders... 't zelfde. De Bisschoppen beroepen zich op art. 26 van de verklaring van de Rechten van de Mens door Frank rijk (ook door België) ondertekend. Daarin is vastgelegd dat de ouders het recht bezitten de aard van bet onderwijs voor hun kinderen zelf te bepalenOndertekenen is leu gen wanneer men het Recht erkent maar de middels weigert om van dat recht gebruik te maken. Recht op werk en vrijhejd had den de arbeiders ook, zestig jaar geleden, maar ze hadden niets dan de vrijheid wilden zij niet wer ken aan de gestelde condities dan konden zij... honger lijden in werk loosheid. Wat denken deze So cialisten? De Franse Bisschoppen vallen het openbaar onderwijs niet aan, erkennen de verdiensten van dat onderwijs en besluiten: «Niets zou ons meer bedroeven dan een weigering te moeten ont vangen. Wij roepen met onze wen sen en onze vurige gebeden de dag af waarop Frankrijk trouw aan zijn ideaal van vrijheid, een einde zal stellen aan onze ontmoedigende schoolstrijd in een eerlijke poging tot wederzijds begrip. 't Zou wel kunnen in Frank rijk en in ons land, zo men maar «Recht en Vrijheid» goed wilde begrijpen. PÉ VLAMYNCK. Zal Moskou Mac Arthur terug- DE PRESIDENT EN DE GENERAAL De afzetting van generaal Mac Arthur heeft reeds heel wat stof doen opiuaaien en houdt het pu bliek in de Verenigde Staten onge twijfeld nog voor weken bezig. Tokio heeft zijn overwinnaar een koninklijke uittocht bezorgd wat wel een toppunt van collaboratie mag genoemd worden. New-York bereidt zich anderzijds voor om de afgezette proconsul van Azië eer. ontvangst te geven, zoals nog nooit iemand er een heeft gekregen. Intussen gaat de campagne rond het geval voort. De republikeinen schelden op Truman al wat ze maar geven kunnen terwijl de de mocraten, hierin meestal gesteund door de West-Europese pers, (ver geten we niet dat het om een U.N.O.-aangelegenheid gaat) de president verdedigen. In feite is de zaak zeer eenvou dig en is het Truman die gelijl: heeft. De leden van de U.N.O. en de Amerikaanse regering hebben een bepaalde politiek voor de oor log in Korea vastgelegd. Mac Arthur had, als ondergeschikte, zich daar eenvoudig bij neer te leggen of ontslag te nemen. Dat heeft hij echter niet gedaan en niet willen doen. De president heeft een jaar geduld gehad en heeft hem toen gezegd: nu gaat het niet meer, ge moogt terug naar huis komen. De Staten willen inderdaad geen uitbreiding van de oorlog in Korea en de maatregelen die Mac Arthur wilde nemen, zouden die onvermij delijk voor gevolg hebben gehad. De generaal moest dus van het toneel verdwijnen. Niemand betwist trouwens dat Truman gerechtigd was dit te doen. elfs niet de opbruisende senator Taft, die een onderzoekscommissie eist om de feiten te onderzoeken die tot de afzetting van de gene raal aanleiding hebben gegeven. Men kan Truman zelfs niet ver wijten dat hij botsbollin of overijld i te iverk is gegaan, xvant het spel letje met Mac Arthur duurt al ongeveer een jaar en de beslissing werd pas genomen op advies van de generale staf en diens hoofd, generaal Omar Bradley. Er steekt trouwens in de gehele herrie vanwege de republikeinen een hele dosis springstof voor bin nenlands gebruik. Zij willen Mac Arthur en zijn enorm prestige bij de bevolking u'tbuifen voor partij- doeleinden, naar aanleiding van GENERAAL MAC ARTHUR de eerstvolgende presidentsverkie zing en wetgevende verkiezingen. (Dit schijnt intussen niet veel op te brengen, aangezien Zondag jl. bij een tussentijdse verkiezing een hardnekkige Truman-verdediger bo ven een republikein verkozen werd.) Voor Truman en de democraten is het trouwens niet moeilijk aan te tonen hoe de republikeinen zich in geheel die zaak tegenspreken. Inderdaad: zij verdedigen steeds een meer isolationistische politiek Amerika moet zoveel mogelijk buiten oorlogen blijven waar het niet rechtstreeks bij betrokken is. En daar gaan ze nu Mac Arthur op de troon heffen die precies Ame rika wou meetrekken in een einde- oze oorlog tegen China. Ge ziet dus welk een gek uit licht bepaalde dingen kunnen krij gen wanneer men ze vanalle kan en bekijkt. DE BEPERKTE OORLOG De grondkwestie is dus wel de gelijk dit: kan de Koreaanse oorlog een beperkte oorlog blijven en be staat er kans dat men aldus ten slotte tot een vreedzame regeling komt. I Mac Arthur zegde: neen. Tru man, zijn regering en zijn generale staf zeggenja. I Wij hebben verleden week hier nog bepaalde politieke en militaire aspecten van het probleem belicht. En we kwamen tot de conclusie dat men ofwel met tussenpersonen moest gaan vechten ofwel tamelijk vlug tot een minnelijke regeling moest zien te komen. De berichten die wij thans uit Washington krijgen schijnen ons gelijk te geven. Uit de States vernemen wij in derdaad dat «joint chiefs of Staff (de Verenigde Stafoversten) een plan hebben uitgewerkt dat de goedkeuring wegdraagt van Mac Arthurs opvolger generaal Ridgway en dat er in grote treklcen als volgt uitziet. (Zie vervolg blz. 2., GENERAAL CARMONA Omringd door zijn gehele fami lie, is Woensdag 18 April jl. Gene raal Carmona, de President van j digd. Portugal, in zijn woning bij Lissa bon overleden. De doodstrijd was te 9.30 uur in gezet en duurde tot 11.46 uur. Het H. Oliesel was aan de stervende toegediend. Maarschalk Antonio Oscar de Fragase Carmona, de President van de Portugese republiek, was op 8 November 1869 te Lissabon gebo ren en behoorde tot een geslacht van beroepsofficieren. Ook hij volgde de militaire loop baan, om dan in 1923 in he,t poli tiek strijdperk te treden. Met de val van Gomez da Casto, die naar het buitenland uitweek, werd Ge neraal Carmona op 25 Maart 1928 voorlopig President verkozen en naderhand in die functie bèvestigd. Telkens werd hij sedertdien herko zen. In 1947 werd hij tot de waar digheid van Maarschalk verheven. I Het was President Carmona die de Heer Salazar aanstelde tot Eer- ste-Minister. Deze is thans Presi dent ad-interim geworden. Bij het afsterven van de Presi dent heeft de Regering een natio nale rouw van 14 dagen afgekon- Een bericht van de Britse Admi raliteit meldde Dinsdag voormiddag dat de duikboot Affray», met 7"- man aan bcord, sedert Dinsdag-'' morg:n 8 uur vermist wordt, daar hij op dat uur niet aan de opper vlakte verscheen, teneinde per ra dio zijn positie kenbaar te maken. De Affrayhad de haven van Portsmouth verlaten, voor een oefening van oorlogspatroelje; de duikboot moest Donderdagmiddag in de haven van Talmouth aanko men. De bevelhebber had opdracht ge kregen de boot gedurende gans de reis onder water te houden. Te 8.30 uur 's morgens moest hij tel kens aan de oppervlakte komen om via de radio zijn positie kenbaar te maken. Het is niet uitgesloten, zo luidde het in een eerste bericht van de Admiraliteit, dat de bevel hebber aan deze opdracht een an dere interpretatie gaf. Aan boo :d van de Affraybe vonden zich 75 man: de gezagvoer der John Blackburi, die om zijn schitterend gedrag tijdens de oor- j log met het Distinghuised Service Cross vereerd werd; 4 stafofficie- j ren van het vaartuig, 20 officieren van het opleidingskorps voor duik bootofficieren, alsmede 46 matrozen en 4 marine-fuseliers. Deze duik boot meet 1.500 ton en werd in 1945 te water gelaten, OPZOEKINGEN Onmiddellijk zijn 17 schepen uit gevaren voor opzoekingen in het Kanaal, benevens twee Amerikaan se torpedojagers van de vlootbasis te Portland. Onder de uitgevaren schepen bevindt zich de Reclaim die speciaal uitgerust is voor diep- zeetochten, en over de modernste ENKELE OPNAMEN UIT DE FEESTELIJKHEDEN. Boven, links: Z. E. H. Pastoor Geerebaert wijdt de nieuwe vlag. Midden: Senator Van 'Buggenhout overhandigt de nieuwe vlag aan de vaanderig der Harmonie; van links naar rechts bemerkt men dhr Schepen Declerck, Senator Van Buggenhout, Mevr. Lamon en dhr Soete, vaanderigjder Harmonie. Boven, links; dhr Wynsberghe wordt geluk gewenst door dhr Bogaert, voorzitter van het Feestcomité van Koksijde, On§er; de leden van de Harmonie wrden natmulMh ev<m pp de gevoelige plant zie Verslas bj?. 2,)_ reddingstoestellen voor duikboten beschikt. De R.A.F. heeft haar toestellen tel- beschikking gesteld van het reüdmgseommando. Vliegtuigen pa trouilleren over het Kanaal om te drachten de gekleurde boeien te ontdekken, die automatisch naar de oppervlakte komen wanneer een duikboot in nood verkeert. Het Belgisch opleidingsschip Luitenant ter zee Billietdat onder bevel van Luitenant-ter-zee eenste-klas Deforge in het Kanaal een tocht maakte om de zeewaar digheid van het schip te testen, heeft aan zijn basis gemeld dat het op volle kracht naar de plaats der ramp stevent. DE EERSTE SPOREN Dinsdagavond begon men terecht te vrezen, dat de Affrayop een mijn gelopen is. Volgens bereke ningen veronderstelt men dat de boot, op het ogenblik van zijn ver dwijning, zich ten Zuid-Westen van het eiland Wight bevond. De Admiraliteit ontving een be richt dat een schip in deze omge ving een olievlek ontdekte op zee. Ongeveer gelijktijdig werd door het Duitse schip Alberteen ra diobericht uitgezonden, volgens het welk dit schip een olievlek ont dekte ter hoogte van Aurigny, een .van de Engels-Normandische eilan den. Uit dit alles meent men te mo gen afleiden dat de duikboot zou gezonken zijn na aanvaring op een mijn. De mijnenvegers van Cher bourg zijn trouwens de laatste tijd zeer bedrijvig geweest om mijnen op te zoeken, die door voorjaars- stormen wei-den losgeslagen. TEKEN VAN LEVEN? Woensdag jl. werd In de loop van de dag bericht dat de duikboot Sea Deviler bij middel van de ultra-geluidstelefoon, In geslaagd was in verbinding te komen met de vermiste AffrayVolgens de Sea Devilis de Affrayop een diepte van 60 meter vastgelo pen in het slijk op ongeveer 45 km. ten Zuid-Oosten van het eiland Wight. Volgens de duikboot Scythian en het radarschop Bcxer wordt door de bemanningsleden van de Affrayvoortdurend op de romp van de duikboot gehamerd. Voortgaande op deze berichten hebben de reddingsschep?n zich in een brede kring rond de aangeduide plaats opgesteld, terwijl de onder scheidene bemanning zich klaar houden om een helpende hand te bieden aan de duikbootbemanning van Affraydie zou trachten met reddingsgordels de vastgelopen duikboot, te verlaten. Terze.fdertijd werden onder wa ter 12 granaten tot ontploffing ge bracht wat voor de gezonken boet het teken is dat men aan de zee oppervlakte klaar is cm de beman ning op te pikken. In de loop van Woensdagnamid dag is men zich toch beginnen af te vragen of de schepen, die meen den signalen van de Affray ont vangen te hebben, zich niet ver gisten, vermits men neg steeds geen signaal boeien aan de zee oppervlakte bemerkte zoals een in noodverkerende duikboot steeds naar boven laat komen. Men oppert daarom de mening dat de electri- sche batterij van de boot onklaar gekomen is of onder water ge lopen, waardoor dergelijke manoeu- vers onmogelijk worden. Een deskundige van de Britse Admiraliteit verklaarde dat de Affrayvoldoende lucht aan boord heeft om drie dagen onder water te blijven. Desnoods kunnen de aanwezige zuurstofcylinders de ze periode met verschillende dagen verlengen. In dezelfde kringen oppert men de veronderstelling dat do duik boot bij het duikmanoeuver met de voorsteven in het slijk is blij ven vastzitten, zodat de boot reeds 24 uur langer, dan men eerst ver moedde, in nood verkeert. .(Zie vervolg blz. 7.) Hierboven een foto van de drie jongens die betrokken waren bij de vreselijke ontploffing. In 1 midden de ongelukkige Florent Couttenier die op slag gedood werd.Van de beide andere slacht/ fers, die h< er gelukkig- levend van af brachten, brengen wij hier een foto genomen in de Kliniek Poperinge, waar beide thans verzorgd worden. Links bemerkt men Jozef D'Hondt, rechts Willy Vanb Een hevige ontploffing deed Vrijdagavond om 17.30 uur de in woners van Poperinge opschrikken. Angstig vroegen de mensen zich af wat er precies gebeurd was, toen van uit de Pottestraat een blauwe Jeep de Gasthuisstr. kwam inrijden en in volle vaart de poort van de kliniek indraaide, een 11-jarige knaap werd bloedend naar de ope ratiezaal gebracht... Het was de kleine Jozef D'Hondt, wonende in de Pottestraat 56, die zwaar gewond in de kliniek werd opgenomen. Zijn makkertje, Florent Couttenier, geboren op 4 Oct. 1940, zoontje van Henri en Lefever Margriet, eveneens wonende in de Pottestraat 56, lag ijselijk verminkt aan het kruispunt van de Peselstraat en Sint Bertinusstraat, waar een onploffing van oorlogstuig de kleine had weggemaaid. liet geen twijfel bestaan dat dood hier haar werk gedaan h Jos. D'Hondt lag echter kerme en verschrikkelijk bloedend op grond. Dhr Lefever nam 't slacl offer op en legde het op de pla motorkap van zijn wagen. Zo gc mogelijk legde hij een stevig sr tend verband aan juist boven wonde zodat het bloed op dl wijze afgesneden werd. Dan ni de koelbloedige man het slacht fer naast zich in de auto en voei het naar de kliniek waar hef kundig ingegrepen werd. De kleine Vanhee werd evened aan doktershanden toevertrouw en in de kliniek opgenomen. splinter die in de zijde drong gelukkig verwijderd worden. Hartverscheurende tonelen spel den zich op de plaats der ramp Het lijk werd met een doek bed» terwijl politie en rijkswacht de e' nigte op afstand hielden. EEN DUITSE LANDMIJN Na de ramp werd het stoffelijk overschot van de kleine Couttenier met een deken bedekt; men bemerkt dit op bovenstaande foto iets naar links. Op het voorplan rechts ziet men dhr Lefever, aanne mer te Westrozebeke, terwijl hij aan de Rijkswacht uitlegt hoe hij de slachtoffers vond op de plaats der ontploffing. Op de motorkap van de Jeep, waarvan men aan boord van de foto nog een klein deel ziet, bemerkt men de bloedsporen die overbleven nadat de kleine J. D'Hondt, liggend op de wagen, de eerste zorgen ontving van dhr Le- i'evere, die hem het leven redde. OUD IJZER ZOEKEN Dat zijn de bondige gegevens van een verschrikkelijk ongeluk dat een jong leven wegmaaide. Talrijke nieuwsgierigen verdron gen zich op de plaats der ramp. Stilaan slaagde men erin het ver loop van dit gebeuren terug aaneen te schakelen. De laatste weken is het zoeken naar oud ijzer weer een geliefkoos de bezigheid geworden van de schoolgaande jeugd. Het is een ge vaarlijk werkje, want zovele oor logstuigen die in velden naar boven komen, vallen in de handen van de niets vermoedende kinderen. Zo waren ook Vrijdag na de school- uren Florent Couttenier en Joseph D'Hondt, beide 11 jaar oud, er op uit getrokken, in de richting van de «p<ters», zoals de kleine D'Hondt achteraf wist te zeggen. In de nabijheid v-an het veld van landbouwer Maurice Kestier had den ze een cylindervormig voor werp gevonden van zowat 25 cm. lang. De niets vermoedende kna pen hadden er het deksel afgeno men en even aan de bloot geko men kop gedraaid. Aan het kruis punt van de St Bertinus- en Pesel straat hadden ze de 9-jarige Willy Vanhee uit O. L. Vrouw Kruisstr. ontmoet die met zijn fie'-s aan de hand de twee anderen met hun buit zag naderen. Op dat ogenblik had Couttenier een stokje in de hand en sloeg hij op de kop van de cylinder. Een ge weldige ontploffing deed zich voor. Couttenier werd als neer geblik semd, Zijn makker D'Hondt, die argwaan koesterde toen Couttenier op de kop van de buis wilde slaan, was ietwat terzijde gesprongen en werd aan de linkerdij en -been zwaar getroffen. Willy Vanhee, die gelukkig iets verder stond, werd d-oor een splinter in de rechterzij getroffen. De jongen zette het ver schrikt op een lopen en vluchtte met zijn fiets naar zijn grootvader Camiel Vanhee in de Krombeke- straat. Daar bemerkte men dat twee gaten geslagen waren in het voorste spatbord van de fiets, de banden waren beide in gaten ter wijl van de linkerschoen van de kleine Willy een stuk van ongeveer een centimeter van de top gesla gen was. KOELBLOEDIG OPTREDEN REDT EEN SLACHTOFFER Mensen uit de omgeving die door de ontploffing opgeschrikt waren snelden dadelijk ter plaatse. De aannemer Jacques Lefever uit Westrozebeke vertoefde op een 300-tal meter van de plaats der ramp. Hij sprong in zijn klaar staande jeep om hulp te bieden. Het verminkte lijk van Couttenier Uit het onderzoek blijkt dat ongeluk veroorzaakt werd door Duitse landmijn. Onder het 1 van de kleine Couttenier vond irï inderdaad het deksel van een dj gelijke mijn. aan de. binnen' van dit deksel stond zelfs veraf hoe men de kop moest losdraai om de mijn te laden.. Naar verlui hoefde er werkelijk geen zware s| toegebracht opdat de mijn tot of ploffing zou komen. Deze mijt ontploffen bij de minste druk. GEVAARLIJK TUIG LANGS DE WEGEN Langs onze wegen liggen er r zeer veel gevaarlijke oorlógstuil opgestapeld. Diezelfde avond bemerkte de rijkswacht langs St Bertinusstraat niét minder d 4 koppen van obussen. Men vraagt zich werkelijk af 1 dit gevaarlijk tuig daar tere< komt langs de openbare weg. sporen die door de obussen in slijk van de gracht gemaakt war lieten toe te veronderstellen dat daar slechts sedert hoogstens e paar dagen konden liggen. Wa: om doet men toch eenvoudig» geen aangifte van dergelijke- d gen bij de politie of rijkswacht? Hier dient ook wel gewezen het gevaar dat de kinderen lop bij het zoeken naar oud ijzer ouders houden best hun kinden van die liefhebberij af want dood kan deze kinderen ied ogenblik beloeren. DE BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER Woensdag, om 9 u. had in S? Bertinuskerk de plechtige begr fenisdienst plaats van het ong lukkig slachtoffer. Florent Coutt nier werd door zijn schoolmakke tjes naar zijn laatste rustplaa vergezeld. Velen hadden er at gehouden de knaap die zo ple uit het leven weggerukt werd laatste groet te brengen. Het Wekelijks Nieuwsble aan de beproefde ouders zijn kri telijke deelneming aan bij smartelijk verlies. We hebben verleden weel; uitvoerig verslag gebracht over deze zware botsing, die aan twee personen dood kostte. Thans geven we een reeks foto's van dit zwaar verkeersongeval. BOVJSN LINKS heeft men een beeld op de vernielde personenwagen. Deze auto werd langs de linke kant totaal vermorzeld. Het linker-vco; tolel werd afgerukt en het achterwiel zodanig geplooid dat wagen op dit punt ook met de as op de grond lag. Opmerkenswaardig is dat de rechterkant van tf auto ongeschonden bleef, daar werd er zelfs geen ruit gebroken. BOVEN RECHTS ziet men hoe g wrakstukken van de personenwagen over de baan verspreid lagen, van links naar rechts ziet men afgerukte en in elkaar geduwde deuren, liet linlter-voorwiel en het reservewiel. ONDER LINI& krijgt mén het tragisch schouwspel van de beide Jijken die met een deken bedekt werden, de nieuw gierigen bespreken het ztvare ongeval dat zich zopas voordeed. Uit de foto ONDER RECHTS kcP men opmaken met welk een geioeld de botsing zich voordeed. De zware vrachtwagen van dhr Ca! werd van de baan geslin rd en omgedraaid. Door de schok, werd gans het onderstel verwrongen. O het dak van de woning bemerkt men de alaamstukken die op de vrachtwagen lagen en door het g? weid op het dak geslingerd toerden,^ PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. HET was wederom... gal, en niets dan gal. Mr Misslaen heeft im mers gesproken op het Vlaams congres der So cialisten te Mechelen en op het partij-congres te Brussel. Waarover hij het had, dat weet ge. De schoolkwestie is niet alleen meer het stokpaardje bij Mr Mis- siaen. Het is voor hem een echte nachtmerrie geworden. Hij heeft zich gespecialiseerd in het school- vraagstuk? Neen, hij heeft zich gespecialiseerd in de haat tegen de vrije school. Te Mechelen had Huysmans reeds dwaasheid genoeg verteld, waar hij, i zonder blozen, beweerde dat de oud-leerlingen van de vrije nor maalscholen niet opwegen tegen hun collega's uit de staatsnormaal scholen. Wij weten er alles van; er is te Blankenberge immers een staatsnormaalschool waar vele schipbreukelingen uit Torhout ge red werden. Maar zelfs Huysmans was niet heftig genoeg geweest. Mr Missiaen moest zijn hert luchten. Een schande is het, meen de hij dat nog zo vele Socialistisch- gesyndikeerden hun kinderen naar de vrije scholen sturen. Wij, we vinden het eveneens... schande, maar niet van de kant van die arbeiders, maar wel van de kr.nt van Mr Missiaen. Inder daad, Mr Missiaen leed aan de gal dien dag. Huysmans had er immers zoveel genoegen aan be leefd te kunnen verklaren dat hij met zijn politiek van nieuwe mid delbare scholen en kosteloos on derwijs ook voor rijkemans kin- ders, erin geslaagd was katholieke ouders te bewegen hun kinders naar die nieuwe scholen te sturen. Missiaen wees onmiddellijk op de keerzijde van de medaille. Denk 's... Scdailsüsch-gesyndikeerden die tooh de voorkeur geven aan vrije scholen. Hoe dikwijls in zijn lange loop baan van propagandist en politieke mandataris zou Mr Missiaen wel gezegd en herhaald hebben dat godsdienst privaatzaak is! Hoe dik wijls heeft hij dan wel gelogen? Een schande noemt Mr Missiaen het, dat een huisvader gebruik maakt van zijn recht. Niemand kan hem het recht ontzeggen zijn keus te doen voor wat het syndi- kaat betreft: niemand kan hem het recht ontzeggen dè school te kiezen voor zijn kinderen. We heb ben de tijd beleefd van Rood of geen brood». Mr Missiaen droomt van een tijd waar alle aangeslote nen bij de partij verplicht zullen zijn hun kinderen naar de neutrale scholen te sturen 1 Maar hij zal er zich wel voor wachten leden uit te sluiten omdat hun kinderen niet naar zijn scho len lopen. Men kan wel eens zijn mond voorbij praten op een con gres maar in de praktijk kan men die schande beerden; immers... godsdienst is privaatzaak. Intussen leren we dat, zo t mo gelijk was, de rode diktatuur toch de vrijheid aan. banden zou leggen; hoe men ook de mond vol heeft van vrijheid en vrijzinnigheid. Te Brussel sprak Missiaen even eens. Daar zei hij echter de waar heid. De Katholieke Kerk ver richt Apostolaat en wil door dat Apostolaat allen veroveren. 't Is Immers bijna twee duizend Jaar dat de Katholieke Kerk die zending kreeg. Ieder erecommumi- kant weet dat. Maar toch zal Mr Missiaen gedacht hebben dat hij een ontdekking had gedaan. En de toon? De toon was die van een Calvinistischen dominee of van die Engelse protestanten die razend zijn omdat hun prinses Elisabeth te Rome ec 1 bezoek bracht aan de Paus... Antipapisme op zijn smalst en op zijn malst! Gal, niets dan gal, de gal van Iemand die toch ook eens de rots van Rome wil omver gooien. Maar de Socialisten zijn tegen de godsdienst niet, zij vinden dat godsdienst privaatzaak is. Er is maar een Socialist die het ooit aandurfde de gelijkheid voor da scholen te wensen. Dat was Soudan, 't Was ook voldoende om de Walen met Bracops en Missiaen uit hun tent te lokken. Enkele Socialisten, Vlaamse So cialisten, oordelen dat het ver keerd is in Vlaanderen althans de... fanatieker te spelen. Hier en daar een diplomaat die een compromis wenst, ge kunt nooit weten hoe ge eens of wederom... minister ge raakt. Over het schoolprobleem spreken ook de Franse bisschoppen, die saam kwamen onder voorzitter schap van de Bisschop van Rijsel, Kardinaal Liénard. 't Was Kardi naal Geriler die het vraagstuk onderzocht.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1