VOOR POPERINGE EN IEPER 2i Fiel had het over drie punten HettreinveikelF leper Roeselare werd heringericht Maarschalk Pétain in stervensgevaar Chinees Lenteoffensief losgebroken over het ganse Koreafront Langhoirs VictoriiM 10 vierde zijn Zilveren Bisschopsjubilei Regering keurt belangrijke social* maatregelen goed Z. Em. Kardinaal Van Rf Valpartij bij paardenbeken a Wij danken de Heer Minister Segers KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERIVGE-IEPEFI-WERVIK EN OMSTREKEN"1 ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS s 3 Frank API 1951 ZOU HET WAAR ZIJN BUITENLANDS OVERZICHT Toch werd zijn 95e verjaardag hij hem gevierd Aanpassingen des- sociale vergoedingen Basis voor afhouding voor Maatschappelijke Zekerheid Van kracht vanaf 1 Mei 5.000 fr. gebracht. Belgisch Bataljon werd 20 uren ingesloten Vocht zich vrij mits zware verliezen 20 doden en 60 gewonden HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperingd Gasthulsstr. 10. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nleuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ImïïïiT 1nfn T TTTi Tl li ET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 47* JAAR ZATEI POSTABONNEMENT 11 België Belgisoh Congo 4fr. i Frankrijk - Holland 4 fr. i Andere landen 6 fr. Verantwoordelijke Uit geve J. Sanscn, Gasthuisstraat 19, Po WE hadden onze kerse laar bekeken toen de sneeuw er op bloeide. Maar gisteravond za ten we, ik en Fiel; onder diezelfde kerselaar. Niet gelooflijk, zei Fiel. Kijk toch eens goed, Pee, dat was bedrog met Kerstdag, schoon bedrog als ge wilt, maar toch bedrog. Maar kijk nu naar die hagelblanke bloemkes waar deze namiddag de bijen in gonsden van louter welgezindheid, 't Was met Kerstdag de lijkwade., nu Is het volle leven... verrijzenis. Weet ge 't nog hoe ge voor enkele weken toch hebt durven schrijven: vroeg Pasen, vroeg Zomer? Moet ge de mensen dar geen hoon geven? Zon en Zomer belo ven? Die komen er toch Fiel, maar we vergeten 't soms, zijn dan narig en triestig gestemd. Hoop doet le ven. En nu komt de Meimaand, zei Fiel. Hebt ge eraan gedacht hoe die maand nooit zoveel beloften mee bracht als dit jaar? Meimaand! Belofte van groei, belofte van groen en bloemen, van licht en zon en van... Meimaand, de bloem van de maanden... O. 1. Vrouwmaand 't Winterde, "t regende, 't waaide niet alleen buiten. We waren, we zijn vol angst, vol kommer en zorg Pe w"'en h~ng?n rog loodzwaar op n-«; Lu'sferde Ik naar de r*""o, 't w*s alttid maar snraak v^n cv'r,r>n°n en van depressie, a's hti; over het weder ging en de be- ri"hten die volgden over de moei- jn de were'd waren niet v""' "nrst'ger. 't Ka- verkeren mpt de ""eimaand, Pee, maar ge moet hat d'wven "e^en. Ja, zei Fiel, we kunnen wei prutsen a«n or.ze barometer en die naar «goe were» duwen, maar dat is bedrog, aan dat were kunnen we niets doen, we moeten 't over ons hoofd laten voorbijgaan. Maar nu is het anders. Kennen we niet iemand trie wel tussenkomen kan om de andere wolken te verdrijven en 't zonneke van... vrede en rust. kan laten schijnen? Meimaand, Pee, Moederkens- mannd. Meimaand, in de kerk en thuis en aan de kapellekes te lande. Nu staat de Lieve Vrouwe in licht en bloemen in de kerk, in bloemen en licht thuis, in bloemen en licht in de Lieve Vrouw-kapellekes. We hebben ondereen georsat over oor log en vrede, over Korea en over China en over Mao Arthur en over de 24 maanden... en we geraken er over niet uitgepraat. We zullen nu over vrede spre ken met de Koningin van de Vrede, Pee, dat moet ge deze mensen op t hert en op de maag... duwen. Ze moeten het gevoelen. Maanden op maanden hebben we gepraat op t werk, thuis, bij de gebuurs, op staminee... overal. Nu hebben we een hele maand om 't serieus aan te pakken, om te gaan waar., 't houdt, bij Moeder, bij de Konin gin van de Vrede. Om met Haar over die vrede te snreken, niet al leen b'oemen en licht laten spreken in onze plaats... er zelf bij zijn... Bidden is toch spreken, Pee, dat leerden we als we kinderen waren. Zeg maar dat het nu de moeite loont naar de vroegmis en 't Mei maandlof te gaan of samen de pa ternoster te bidden thuis of bij een landkapelleke, waar de kleinen dan hun Maria-liedekens zingen als af scheidsgroet aan Moeder. Dat het nu of nooit de moeite loont in be devaart op te trekken naar onze Vlaamse Lieve Vrouwen... er zijn er tocK danig veel in «Maria's Vlaan deren Durft ge, Pee? Durft ge er op Wijzen hoe onze mensen op bede vaart gingen, te... voet, al bidden langs de baan! Hoe meer moeite Wij doen, ge verstaat? Over en weer vliegen in auto kost geen moeite en touden we ons moeite ontzien om... 'rede te krijgen? Dat is 't eerste punt, zei Fiel. Maandag, Dinsdag, Woensdag Kruisdagen 't Zat nievers jeugd of groei te bespeuren. Onze boeren en lands mensen keken verdrietig... Wan neer gaan we ons werk kunnen be ginnen... 't Wordt tijd, hoogtijd! Dat was t dagelijks Jeremiasge- klaag. Voor de zegen van hierboven op alles -wat, groeit... daarom stap pen we mee in de processies, wij die Wel aan de barometer kunnen prut sen, maar niet aan 't weder. De boeren en de landse mensen, maar ook wij, die... eten moeten van wat buiten groeit en om zijn groei, ze gen nodig heeft. Van ziekte, hongersnood en oor log, verlos ons Heer! Zouden we niet meegaan om ver lost te worden van oorlogsplaag' Want die brengt ziekte en hon gersnood mee. Alsof wij er geen on dervinding van hadden! 1 Om vrede en ware eendracht on der de volkeren... wij bidden U, Verhoor ons'! Zo onze mensen daar nu eens I ernstig aan dachten, Pee, zouden er mensen maakte van hen die fa- Het Ministerie van Verkeer. De Raad van Beheer der N.M.B.S. De Directie van zelfde maat schappij, waren zo onder de indruk gekomen van de moder ne verkeersopvatting, de Li mousine Rail-rocketsysteem 1 April 1951. Vreesden werkelijk de con currentie van dit nieuw ver- voernrdclel.en richtten het treinverkeer IcpCr - Roeselare terug in.met een flinke lo comotief uit het jaar 1900!!! Nieuwe motortreinen zijn in aanmaak! nog zoveel zijn die thuis blijven en hun katte zenden? Zou heel de pa rochie niet moeten de processie meegaan en luidop meebidden. Was het ooit zo nodig als nu? 't Derde punt... 3 Mei, O. L. H. Hemelvaart Weet ge 't nog Pee? 't Is jaren geleden dat ik u, 'k was dan nog een dwaze jongen, vroeg: «Maar wat was dat nu eigenlijk voor een brief, die... Rerum Novarum? En dat was zeker een lange brief? Maar zo dwaas als ik waren er dan vele, Pee. Nu zijn er honderddui zenden in ons land en miljoenen in de wereld die het weten en... erva ren. En die honderdduizenden in ons land en de miljoenen elders zullen Donderdag herdénken dat het precies zestig jaar geleden is dat Paus Leo XIII de keure van de arbeid uitgaf. Hij was het die weer vrije briek- en machineslaven waren, Maar er zijn er nog veel te veel die niet eens denken dat ook om hun lot en bedrijf de Paus bezorgd was. Eiste hij niet dat ieder recht zou hebben op de vrucht van zijn arbeid. Was hij het niet die het eigendomsrecht verdedigde? De arbeiders zullen dees jaar plechtig dat jubileum vieren: «60 Jaar Rerum Novarum Maar alwie leven moet van de vrucht van zijn eigen arbeid zou toch in 't jaar 1951 moeten begrijpen dat die wereld- brief ook voor hem een zegen was. Welke tanden trekt Bevan HST AANKNOPINGSPUNT: KOREA In het Zondagnummer (22 April) van de New York Timesver scheen een zeer duidelijke tekening over het geschil Mac Arthur-Tru- man. Het was een kaart van Europa - Azië - Afrika, met aanduiding van de gereedstaande communistische divisies en de twee plannen tot ver dediging. Het geschil tussen de generaal en de president nu terzijde gelaten, Pee, zei Fiel, als hij 't was i blijkt één zaak: beide plannen ver- bijna duister naar huis ging, Meimaand schijnt me een grote be lofte te zijn... Wat kon ik anders wel antwoor den dan: 'k Wense dat het waar ware, maar we hebben ook zelf meer te doen dan te... beloven, in die beloftevolle Meimaand. PÉ VLAMYNCK. Te Aintree, in Engeland, werd de grote Nati-na'e Prils op de paarden rennen betwist. De eerste koers die er verreden werd was dorr een vrij ernstig incident gekenmerkt. Een alger-ene val-artij deed zich voor zo dat slechts drie van de 36 deelnemers de koers konden uitrijden. Nickel Coin kon het ten slotte nog halen op zijn rivaal Royal Tan en wel met zes lengten. gen een kolossale inspanning van wege de Vrije Volkeren en speciaal vanwege de Verenigde Staten. Het communistisch offensief, dat sedert lang verwacht werd en dat gisteren losgebroken is, zal in grote mate uitwijzen wie van de twee grote koppenhet voor de on middellijke toekomst althans bij het rechte eind heeft. Indien de berichten van deze nacht juist zijn, dan zou de aan val in het Westen tot staan ge bracht zijn. Dit zou er aanleiding toe geven te geloven dat de generale staf en generaal Ridgway gelijk hebben wanneer ze overtuigd zijn dat grootscheeps offensief te kunnen breien, meer. dat dit offensief hen de kans zal geven hele communis tische legers buiten gevecht te stel len. tegen zeer geringe eigen ver- Heen. Valt dit uitdan bestaat er veel kans dat ook de rest van het Tru- man'ilan zal kunnen verwezenV'ikt worden, nl een bijleggen van het Koreaconflict al ware het maar omdat de Chinezen het spelletje z'Ilen moe icorden. Maar hoe hst oo1' uitvalle. één zaak blijft zeker: op elk punt van de wereld kan het Kremlin een offensief ontketenen. En de vrije wereld moet bijgevolg sterk genoeg zijn om op elk punt zegevierend weerstand te bieden. Dat vergt, zoals gezegd, een reus achtige inspanningEn dit op zeer korte' tijd, aangezien wij een ach terstal van zes jaar t.o.v. de Sop- jet Unie hebben in te halen. Dat een dergelijke inspanning niet kan gebeuren zonder ernstige stoornissen in de paisiebele gewoon ten en de vredeseconomie onzer Westerse landen, is bijna voor de hand liggend. De prijzenstijging in ons land is er een rechtstreeks uitvloeisel van. De Raad van Beheer der N.M.B.S. besliste in zijn zitting van Vrijdag 20 April tot de herinrichting van het spoorverkeer op de lijn leper- Roeselare. Zondag 22 April werd dit bevestigd door een bericht in een paar dagbladen Nieuwe treinen tussen leper en Roeselare In een eerste bericht van Zater dag 21 April werd volgende uurre geling aangekondigd: leper 6.40 18.13 Roeselare 7.20 18.53 Roeselare 7.50 19.18 leper 8.29 19.57 Zelfde nieuws werd ook door het N.I.R., de wereld ingestuurd. Dinsdag 24 April echter verscheen een wijziging aan deze regeling en tevens de lijst der afgeschafte autobussen. Op het einde van dit artikel vin den de lezers deze nieuwe schikkin gen in een afzonderlijke tabel. Het pleit werd gewonnen, de getroffen beslissing is van het allergrootste belang voor onze streek. Al is deze oplossing onvoldoende, wij verheu gen er ons toch over! Onze pers campagne, ingezet in Oktober 1950, is ongetwijfeld niet vreemd aan dit resultaat. Ons weekblad is In de bres gesprongen om de belangen van de Westhoek en van de streek van leper te verdedigen. Bepaalde Een paar weken geleden werd medegedeeld dat Maarschalk Pé tain, de gevangene op het eiland Yeu, zeer erg ziek was, lijdend aan longontsteking. Einde vorige week werd zelfs gemeld dat hij zich in de coma bevond, maar intussen blijkt zijn toestand toch te zijn verbeterd en kon in zijn tegenwoordigheid op Dinsdag jl. zijn 95° verjaardag worden gevierd. Voor het noenmaal omstreeks de middag, heeft mevr. Philippe Pé tain, en haar familieleden, alsmede de advocaten van de oude maar schalk, Philippe Pétain geluk ge wenst ter gelegenheid van zijn ver jaardag. Na zijn vrouw en zijn beide nich ten te hebben omhelsd, wees Phi lippe Pétain naar het reusachtig gebak, met 95 kaarsen, waarvan een niet ontstoken was. Het is wel mooi, zo zeide hij, maar... Pétain, die weer helder van geest is had onmiddellijk de niet ont stoken kaars opgemerkt. Ten einde de gevangene niet al te zeer te ver moeien verlieten verscheidene aan wezigen, o.m. de ziekenverplegers, de kamer en de oude man sloot de ogen. De Aalmoezenier E. H. Bailly, diende Zondag jl. de zieke de laat ste HH. Sakramenten toe. Tot drie maal toe moest de ceremonie on derbroken worden tot de kranke te rug tot bewustzijn kwam. Twee vooraanstaande leden van de Franse clerus, Mgr Rodhain, hoofdaalmoezenier van de Franse gevangenissen, en kanunnik Gail- lard, kwamen Maandag jl. op het eiland toe om de Maarschalk een bezoek te brengen. Eerstgenoemde ls oud- aalmoezenier van de vrije Franse troepen. confraters waren de mening toege daan dat al ons geschrijf boter aan de galg was en dat wij, schapen, arme dutsen uit de Westhoek, het maar best zonder treintjes moesten gewoon geraken. De beslissing tot de herinrichting van het spoorverkeer is een gevolg aan de interpellaties en tussenkom sten van de Heren Volksvertegen woordigers Stubbe, Lefère, Lahaye en Deconinck. De Minister van Ver keer is zekerlijk getroffen geweest door de tussenkomst van de Ver tegenwoordigers der drie Nationale partijen. Hij antwoordde inderdaad dat het voorstel van een gemengde exploitatie: motorrijtuigen op de spitsuren en autobussen voor het overige van de dag, zijn volle aan dacht gaande hield. Wij danken de Heer Segers dat hij zich akkoord heeft verklaard en bevel gaf aan de N.M.B.S. om tot herinrichting over te gaan. Wij ap preciëren ten volle zijn tussen komst, des te meer dat de verant woordelijkheden van de Heer Se gers weinig benijdenswaardig zijn en dat er in de huidige omstandig heden voor een Minister van Ver keer weinig eer te oogsten valt. Veel kritiek werd door andere, en ook door ons, uitgeoefend. Het is dus een reden te meer om hem dank te zeggen en de eer te geven die hem toekomt. Onze tussenkomst en het publiceren van documenta ries hebben wellicht niet altijd de goedkeuring van sommige personen weggedragen. Tot vervelens toe zijn wij tussengekomen en hebben wij op dezelfde nagel steeds gehamerd. Keikoppig, zoals het een Poperin- genaar past, hebben wij maar steeds aangedrongen... HEER BEVAN die ontslag nam als Minister van Arbeid van Groot Brittanje, daar hij niet meer akkoord ging m t de militaire en sociale politiek der Britse Labour-Regering Wanneer alle landen plots hun pro ductie verhogen en bovendien nog aan 't stockeren gaan, dan kan het niet anders of de prijzen moe ten stijgen. En geen enkele staat of regering is, op zich zelf, alleen staande, bekwaam daar iets aan te veranderen Alles toat de socialisten er dan ook over vertélen is kinderpraat en oppositietaai. Het enige wat de regeringen kun nen doen en moeten doen is: er over waken dat die reusachtige in spanning de rijken niet rijker maakt en de armen niet armer, i.a.w. dat elke burger zijn rede lijk aandeel in de lasten te dra gen krijgt In dat kader moet het Bevan- incident in Engeland gezien worden. OVER TANDEN, BRILLEN EN PRUIKEN Sedert het Labourbewind in En geland, kent men ook daar een so ciale veiligheid, en dan nog ene die aan elke Britse burger gratis bril len en valse tanden bezorgde, en pruiken tegen sterk verminderde prijs. Nu kostte die zaak in het jaar onzes Heren 1951. de ronde som van 4.000 pond sterling. Goed. Maar toen kwam de noodzakelijk heid om een militaire inspanning te doen tegenover de imperialis tische bedreiging van het com munisme. Er moest dus gesnoeid worden in het budget. De minister van Fi nanciën bracht dan ook een begro ting voor de dag, waarin gesnoeid was. Onder meer in de brillen en de valse tanden. Voortaan zouden de Engelsen een deel daarvan zelf moeten betalen Op dat ogenblik verkondigde Be- van dat hij geen begroting zou steunen, waarin de militaire inspan ning moest gebeuren ten koste van de sociale voordelen, ook al werden er maar 13 pond van de 4.000 no dig voor de gezondheidsdienst afge trokken Daarop begonnen de moeilijkhe den in de schoot van de regering, moeilijkheden die voorlopig leid den tot het ontslag van de minis ters Bevan en Wilson, in afwach ting dat ook minister Strachey landsverdediginghun voorbeeld volgt. Waar tot nu toe echter iedereen gedacht had dat het uitsluitend een kwestie was van brillen en valse tanden, daar heeft Bevan er thans, zowel in zijn brief aan Attlee als in zijn verklaring voor de Kamer, er een uitbreiding en een achtergrond aan gegeven die de aandacht van iedereen moet weerhouden en die Europese afme tingen aanneemt. De thesis van Bevan is inder daad in twee woorden samen gevat de volgende: ik wil niet van een militaire politiek die onze bevolking zodanige offers ovlegt dat de toestand er door zodanig wordt dat het communisme meer kansen krijgt in het binnenland dan door de wanens. Meer uitaebreid komt het hierop neer: de Vereniade Staten doen aan een geweldige wederbeviape- ning. maar zonder de productie voor burgerV-ik gebruik in te krim pen; zii vyerken alleen door nieuwe en ovaedreven prodwt.ie. Vandaar irbe-laa nemen van een hele boel (Zie vervolg blz. 7.) grondstoffen die wij absoluut no dig hebben. Vandaar steeds stij gende prijzen, groeiende inflatie, stijgend gevaar voor catastrofale werkloosheid. Welnu, dat wil ik niet. De toestand is trouwens, ten gevolge van die aangeklaagde fei ten al zodanig dat de bedragen voor onze landsverdediging in de begroting ingeschreven niet eens zullen kunnen uitgegeven worden. Tot ivat rijmt het dan elders uitgaven te snoeien, die noodzake lijk zijn voor een menswaardig be staan? Wij hangen te zeer aan de kar van Amerika in geheel die kwestie. Wij moeten integendeel een eigen klank laten horen en een eigen politiek voeren waarin sociale, mi litaire en welvaartspolitiek één en onverdeeld zijn. Attlee kan de afgetreden minis ters gemakkelijk vervangen, maar het is duidelijk dat de zaak daar mee niet opgelost is. DE OPLOSSING EN DE ONDERGROND Indien wij Mr Buset eens veel eer willen aandoendan zullen wij hier een ogenblik over de B.S.P. spreken, omdat zij op haar jongste congres een klank heeft laten ho ren die een echo schijnt te zijn van de argumentatie van Bevan. Een van de redenen immers waarom de B.S.P. de oorlog ver klaard heeft aan de homogenen en de regering, dat is dat de rege ring niets zou gedaan hébben om. door tussenkomsten hij de grote staten, de prij zenstij ging op de wereldmarkt te doen stopzetten. Indien wij de socialisten de Belgische en Bevan mogen terechtwijzen, dan moeten wij hen zeggen dat rij het probleem vaag weg zien, maar dat de oplossing van de werkelijke moeilijkheden die wij in West-Europa door de wederbewapening ondervinden moet gezocht wordenniet in geknles en gekneuter. maar 1. In Europese verstandhouding en economische integratie (zoals door het Schumanplan waar La bour Engeland tegen is), en 2. Door een degelijk akkoord tussen alle vrije landen omtrent de verdeling van de grondstoffen en daaraan gekovveld een gelijkge richte financiële politiek. Maar daar juist zondigt de La- bour-regering het eerst en het sterkst in. Van Europese integra tie willen zij niet en als ze finan ciële maatregelen nemen, zoals hun devaluatie, dan doen'ze 't ov hun eentie zonder zich om de rest van de Vrije Volkeren te bekommeren. Dat doel trachtten te verwezen lijken zou voor Bevan eervoller ge weest zijn dan met brio ontslag te nemen ...met berekening dat hij daardoor de chef van de Labour- partij zou worden. En tenslotte nog een laatste be merking: als het in Engeland se dert het einde van de oorlog al zo slecht gaat en als de bewa.veninn nu dreigt hun economie volledig hals over kcm te gooien, dan be wijst dit vooral hoe strak en on mogelijk een systeem van staats- soc'nlisme is. Als ze nu met de brokken zitten, dan hébboze 't in de eerste plaats aan zichzelf te wijten. 24-4-51, V. WESTERLINCK. Z. EM. KARDINAAL VAN ROEY Woensdag 25 April was het juist 25 jaar geleden dat Z. Em. Kardi naal Van Roey uit de handen van Kardinaal Mercier zaliger gedach tenis de Bisschopswijding ontving. Dit zilveren jubileum werd te Mechelen op plechtige wijze ge vierd. Onder klokkengelui en bei aardspel werd de Kardinaal te 9.30 uur stoetsgewijze naar St Rom- boutskerk geleid doorheen de fees telijk bevlagde stad. De Pauselijke Nuntius Mgr Cento, alle bisschoppen van België, on telbare geestelijke hoogwaardig heidsbekleders vergezelden de Kar dinaal. In aanwezigheid van talrijke vooraanstaanden, de leden der re gering, talrijtoe ambassadeurs, de voorzitters van Kamer en Senaat, verschillende provinciegouverneurs, kamerleden, senatoren en hoogwaardigheidsbekleders, Tij dens de ontvangst Aartsbisschoppelijk Paleis k Koninklijke Prins persoon! gelukwensen aanbieden e Kardinaal. In een. interview aan het liek persagentschap C.I.P. v< de Êerste-Minister Pholien kend over Kardinaal Van «Tijdens zijn vijf-en-twi: rig episcopaat heeft Kardin: Roey het Belgische katholi. ven beheerst. Allen die her recht hadden hem te ben hebben de serene wijsheid v oordeel, zijn helderziendh zijn vast geloof leren waard| Als waardige opvolger va dinaal Mercier was hij tijc tweede wereldoorlog de me zaghebbende en de meest andere I deerde woordvoerder van on werd I te hoep en onze wil om te door de Kardinaal een plechtige dem Niemand zal zijn moedi dankmis opgedragen. Het koor van derlijke brieven en zijn stille St Romifcouts voerde de mis Iste saagdheid vergeten 'I Confessorvan Palestrina uit. Met bijzonder toelating van Z.H. de Paus gaf de Kardinaal na de mis de Pauselijke zegen aan de menigte. Daarna werd door Z. Exc. Mgr De Smedt, hulpbisschop, le zing gegeven van een brief waarin de Paus Kardinaal Van Roey ge lukwenst om zijn zilveren bis schopsjubileum. Door Mgr Van Waeye Rector der Leuvense Hogl werd in een interview aan de persagentschap herinnei het reusachtig werk dat d< dinaal presteerde als Gro<j selier van de Katholieke Aln ter. De geweldige uitbreid! Universiteit in de laatste i cennia is vooral zijn werk. In Kabinetsraad van Vrijdag 20 April jl. heeft de Regering haar goedkeuring gehecht aan een reeks besluiten voorgesteld door de Heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Heer Vanden Daele, tot doel hebbend de sociale vergoedin gen aan te passen aan de levens duurte, en om de middelen te vin den om die verhogingen te betalen. De getroffen maatregelen zullen nl. anderhalf milliard vergen en worden getroffen ten bate van de slachtoffers van arbeidsongevallen, de gebrelckigen en verminkten, de zieken, de ouderlingen, de werk lozen en de gezinnen der loon- en weddetrekkenden. DE AANPASSING DER TEGEMOETKOMINGEN Bij de besluiten, goedgekeurd door Het eiland Yen bevindt z.'ch op een dertigtal kilometer van de Franse kust, rechtover het departement Veiidée. Iets meer naar het Noorden ligt het eiland Noirmoutier dat, in tegenstelling met het eiland Yeu, bij hoogtij gedeeltelijk onder de zeespiegel verdwijnt. Bij hoogtij is het onmogelijk Noirmoutier te bereiken. De militaire overheden heb ben op het eiland Yeu aanzienlijke versterkingen ingericht, die zich grotendeels onder de grond bevinden. Hierboven een zicht op de ver sterkingen van het eiland. Men bemerkt de wachtpost die de toegang bewaakt tct de forten, waarvan men in de achtergrond de bovenbouw ziet, In de inzet de foto van Maarschalk Péttin die deze versterkingen als verblijf toegewezen kreeg. U.N.O.-TROEPEN OVER DE 38e BREEDTEGRAAD TERUGGEDRONGEN Het sedert enkele tijd verwachte grootscheepse offensief der Chine zen en Noord-Koreanen is in de nacht van Zondag losgebroken over de hele breedte van de frontlijn. Er wordt geschat dat nagenoeg 400,000 man voor dit communis tische offensief werden ingezet. Langs alle wegen, paden, bergen en dalen rukten de communisten op, nadat een vinnig artillerieduel tus sen beide partijen had plaats ge vonden De communisten werden niet gesteund door enige lucht macht, maar wel door een indruk wekkende artillerie. In massa vielen overal de com munisten de verdedigingslijnen der U.N.O-troepen aan. In verschillen de plaatsen wisten de aanvallers een wig te drijven in de U.N.O.- linies In de centrale sector wisten zij zelfs een bres van enkele km. breedte in deze linies te slaan, daar Zuid-Koreaanse eenheden aan de stoot niet hadden kunnen weer staan en op de vlucht waren ge slagen. In de meeste gevallen trokken de U.N.O.-eenheden op ordelijke wijze terug. Dinsdag jl. waren de U.N.O.- troepen over de ganse frontlijn te ruggeweken tot ten Zuiden van de 38e breedtegraad. In het Oosten werden Inje en het gebied van Hwatsjon en dezes stuwdam prijs gegeven. Zware gevechten werden geleverd ln de Westelijke sector langs de weg Tsjoentsjon-Seoel en de roden rukten over de Imjin-rlvier. De plaats Kaesong werd fel omstreden. In de nacht van Dinsdag op Woensdag jl. zouden de U.N.O.- troepen er evenwel in gelukt zijn de bres te stoppen in de centrale sector en zou de stoot der commu nisten op vele plaatsen zijn opge vangen. Op Woensdag avond kon worden gemeld, dat het communistisch of BASIS DER AFHOUD IN' MET 1.900 FR. VERMOO de Regering, worden volgende te gemoetkomingen op sociaal gebied verleen.d 1) slachtoffers van arbeidsonge vallen, een vermeerdering met 20 t. h. van de perequatiebasis der plafond, dat 3.000 fr, bedri renten ten laste van de voorzorgs- 1944, werd op 4.000 fr. gebra en hulpkas; 1945 en zal op 5.009 fr. 2) slachtoffers van beroepziek- vastgesteld met ingang van ten: zelfde vermeerdering als voor i f.' Hp «Hmhtriffprs vqn qrhtiHsnnppvqi- vermeerderingen van de de slachtoffers van arbeidsongeval- schappeiijke tegemoetkoming len op dezelfde datum van Deze aanpassingen vergei verhoging van het plafon maatschappelijke zekerheid 3) gebrekkigen en verminkten: worden. Deze verhoging va a) vermeerdering met 10 t.h. van de plafond, die reeds noodzskeli, tegemoetkomingen; b) verhoging 0m de basis zelf van de maati van het maximumbedrag der in- j pelijke zekerheid, die cp solid komsten om de uitkering van het gegrond is, te verzekeren, wi verschil volgens een veranderlijke fensief overal was opgevangen en dat het aan scherpte had verloren. - In de oostelijke sector had een h* schaal mogelijk te maken; 4) gezinsvergoedingen: a) ver meerdering met 10 t.h. van de ge wone gezinsvergoedingen; b) de vergoeding van de moeder, die in het gezin blijft, is gebracht op 50 fr. per kind ten laste, met een mini mum van 100 fr. per gezin; deze te gemoetkoming zal dus 150 fr. per maand voor een gezin met 2 kin deren, 200 fr. per maand voor een gezin met 3 kinderen, enz. bedragen (er is geen wijziging voor de gezin nen met 1 kind); 5) ziekte en invaliditeit: a) ver meerdering met 20 t.h. van de steun uitgekeerd aan de invaliden; b) de verplegingskosten worden van 100 op 125 fr. gebracht; c) instellin gen van twee nieuwe categorieën voor de dagelijkse vergoedingen; 6) ouderdomspensioenen, wedu wen- en wezenpensioenen: a) ver meerdering met 5 t.h. van de toe slag ten laste van de maatschap pelijke zekerheid; met deze maat regel is het pensioen op max. 24.260 fr. gebracht; b) bijkomende ver- tanksenheid de plaats Inje her overd. In de centrale sector werd Tsjoentsjon behouden en de roden werden teruggeslagen van de weg die deze plaats met Seoel verbindt. Generaal Ridgway verklaarde dat deze slag wellicht de beslissende zou zijn; tevens waarschuwde hij ervoor dat de zwaarste stoot nog komen moest, daar de vijand nog niet alle beschikbare troepen zou hebben ingezet. De Belgische eenheid zou aan de strijd deelnemen in de slag langs de Imjin-rivier (Zie vervolg bin. 7.) lSttjsgMt. technische commissie onderzoekt de onderscheiden mogelijkheden; c) voor de weduwen en wezen, zelfde perequatie als die welke voorzien is bij de wet van 31 December 1950; 7) werkloosheid: vermeerdering met gemiddeld 5 t.h. van de werk lozensteun. Deze maatregel houdt rekening met de als normaal be schouwde verhouding tussen de werklozensteun en de salarismini ma. De nieuwe beschikkingen om trent de erkenning van de werk lozen, die door het directiecomité van het steunfonds zijn aangeno men, worden op I Mei J95I van een minimumbedrag vastgestd regering zal het vooronderzo( de algemene hervorming en sanering der maatschappelij: kerheid bespoedigen. DE VOORWAARDEN TOT KRIJGEN VAN WERKL< STEUN Naar verluidt zullen andl scherpere maatregelen ge: worden ter beteugeling van d: bruiken inzake werkloosheid bekomen van de eraan ver' steun. De controle zou st worden, wijl onverbiddelijk te zullen worden opgetreden dezen die met allerlei uitvl\ het hen aangeboden werk geren te aanvaarden. De Rederijkerskamer uit Poperinge VIERT OP ZONDAG 6 MEI e. HAAR 450-JARIG BEST! Grootse feestelijkheden v den te dezer gelegenheid touw gezet. Aanstaande week geven het volledig programma.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1