Van de Broeders... Witlappen Het Treinverkeer leper-Roeselare Ouderling door auto aangereden en op slag gedood De Poperingse Rederijkerskamer Jubileumfeest I MEIMAAND VOOR POPERINGE EN IEPER 12 K Moderne wegenbouw in de Verenigde Staten Water en vuur reacties Berenjongskens in de Antwerpse Zoo Langhoirs Victorinen viert op Zondag 6 Mei e.k.zijrj MEI KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN Bij de jaarlijkse te BUITENLANDS OVERZICHT Ditjes en Datjes te Veurne Grootse feestelijkheden staan op he; programma Staat Uw beeltenis ten pronk... Waar men ga langs Vlaamse wegen komt men U Maria tegen ONZE 3 UITGAVEN» 47* JAAR Nr It ZATERDAG Bladzijden PRIJS 3 Frank 1951 POSTABONNEMENT 1151» België 85 fr. Belgisoh Congo 4fr. p. weeft Frankrijk Holland 4 fr. p. week Andere landen 5fr. p. week Verantwoordelijk* Uitgever. J. SaiuenGasthuisstraat It. Popering*. E30FDBUREEL en REDACTIE: Popsringe Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwnoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. JTOBRBiSnBHSBEBntSBBMSSi ZE gaan daar over de straat, twee... Broeders... Witlap pen. «Onze» mensen hebben hun die naam gegeven; en er, zit niets oneerbiedigs in... 't Be wijs? «Onze» mensen houden van die... Witlappen; en ze hebben ge lijk, honderdmaal gelijk. Maar ze zijn een beetje ouder wets aangetakeld. Ze dragen de «drietuit», zoals de Franse pas toors vóór enkele jaren; ze dragen een mantel over de schouders, waar een dozijn jongens zich onder kun nen schuilen en dan die twee stijf en hard gestreken lapjes onder de kin... Witlappen 1 Dat kostuum?... Twee honderd Vij'tig jaar oud! Die Broeders vieren dees jaar! Inderdaad, in 't jaar 1651 werd hun stichter geboren: de Heilige Jan-Baptiste de la Salie. Hij was een Franse edelman, de oudste uit een groot gezin, die, en, met de kinders van de kleine mensen I 16511951. Zouden de Broeders van de Christelijke Scholen dees jaar hun Heilige Stichter niet vie ren? Die duizenden en duizenden Broeders... Witlappen die thans over de hele wereld verspreid nog altijd in duizenden scholen van al le aard onderwijs geven en... op voeding, zoals Jan-Baptiste de la Salie dat wenste. Die Broeders kwamen naar ons land, gingen over zee, richtten scjiolen in. Scholen waren nodig, onderwijs en opvoeding... brood nodig. Zij dachten in die tijd niet: kan de Staatgeen paleizen bouwen voor ons? Zij eisten niet, zij bouw den en gaven les. Dat hebben zij drie honderd jaar of nagenoeg vol gehouden en doen het, God zij 'dank, nog! Hoe zouden we niet meevieren met die broeders die in die lange jaren, in die eeuwen, door dé dood van de ouders, een dachten en zorgden voor de kin- tijdlang voor de hele bende moest zorgen en er danig veel verstand ran kreeg met kleineren om te gaan. In die tijd dacht niemand veel aan school en opvoeding. De jonge de la Salie wel! Hij dacht aan de gewone volksjongens, dacht aan zijn eigen hoop broers en dat danig denken bracht er hem toe in zijn eigen huis jonge kerels bijeen te roepen en te... vormen tot onderwijzers, zoals we Ot nu heten. Zo richtte hij de Congregatie op van de «Broeders der Christelijke Scholen», zoals we die nu kennen. Hij stichtte scholen voor de volkskinderen, met «klassen», zo als nu algemeen bestaat; hij richt te zelfs... vakscholen op... vak scholen 't Was hem nog niet voldoende. Hij richtte ook middelbare scholen op, humaniora waar Latijn en Grieks werd aangeleerd, en zelfs... moderne humaniora, waaruit we reeds kunnen besluiten hoe... mo dern die moderne humaniora wel zijn! Maar bij dat alles kwam iets anders;,. Onderwijs is niet alles, zo rede neerde die Heilige, er was nog iets anders nodig voor de jeugd, iets dat even nodig of nog nodiger was, te weten: Opvoeding. En daarin was hij... t'huis, even goed als hij sen uitstekende schoolmeester was. Opvoedkunde!... dat was iets nieuws. Nu noemen ze dat peda gogie. Nu worden daar stapels boe ken over geschreven. Maar beter «pedagogen» dan Jan-Baptiste de la Salie kunt ge... zoeken maar niet vinden. De Heilige besteedde zijn tijd, zijn fortuin, zijn leven aan zijn scholen en aan de Congregatie der Broeders. Van die Broeders die nu nog gekleed gaan zoals hij zelf en de eerste Broeders... Witlappen. Zo kwamen talloze «volksscho len» tot stand. Volksscholen in de echte zin van het woord, en wel talloze. De Congregatie' groeide, groeide en de hoge omes lieten be gaan. Volksonderwijs! Als de Broe ders zich daar mee wilden bemoei- ders van de kleine mens? Maar er zijn nu andere pedago gen! die vinden dat het onderwijs en de opvoeding van de Broeders... minderwaardig is... 't L jn maar... Broeders! Die pedagogen, die nooit zelf les gaven, eisen nu dat de Staat scholen bouwe en onderwij zers of professors aanstelle naar hun gedacht, naar hun zin... waar een heel andere opvoeding wordt gegeven... de neutrale, de mossel- noch-vis-opvoeding. Zij zelf doen anders niets dan... eisen. Zelf iets doen, zelf in de beurs schieten? Zwijg me daar van.., t zou... zeer doen! De Staat moet betalen en diezelfde Staat zou die Broeders moeten laten honger lijden. Wat immers hebben die Broeders ooit gedaan? Dat is toch wel de rede nering van onze blauwe en rode pedagogen en politiekers? Och! de Kerk gaf duizend jaar onderwijs, vóór er van die blauwe en rode pedagogen spraak was; eerst in haar kloosters, later in «haar» volksscholen. Zoudt ge u dan niet doodlachen met de pretentie van die politiekers die in de laatste eeuw de «onder wijskwestie» hebben... ontdekt? Er is zulke herdenking nodig, als die van Sint Jan-Baptiste. de la Salie om eens klaar en duidelijk in te zien WIE meer dan... woor den over had voor het onderwijs en de opvoeding van de volkskin deren. En bij die herdenking gaat onze dank en genegenheid naar die Broeders...:, Witlappen. En nu kun nen wij aan hun ouderwetse kledij oordelen hoe lang het is dat hun Congregatie zich helemaal gaf en schonk aan de kinderen van de volksmassa... 't Hangt in hun kledij. In onze dagen is het goed eens de... boeken open te slaan en te zien waar de eigenlijke vrienden van het onderwijs en van de op voeding der volkskinderen te vin den zijn, zonder lang te moeten zoeken. Wanneer de Broeders... Witlap pen over de straat gaan zal ik hen nog met meer genegenheid en eer bied groeten... ik alleen niet. PÉ VLAMYNCK. Maandag 7 Mei is het andermaal een hoogdag voor het schone' Brugge, dat zijn jaarlijkse H. Bloeddag viert met de rondgang van xijit vermaarde H. Bloedprocessie. Duizenden komen die dag toegestroomd uit alle richtingen van binnen- en buitenland. Vrome bedevaarders en toeristen die er enkel een mooie uitstap van maken verdringen elkaai in de straten om de rondgang te bewonderen der H. Bloedprocessie, dl« Brugge's trots mag genoemd worden. Zegenend zal weer de kostbare relikwie van het H. Bloed door d«J straten gedragen worden. Eerbiedig zullen Uuizende hoofden buigen, erwijl het kostbaar schrijn, met die enkele druppeltjes Moed in vaij O. H. Jezus Christus, voorin,igedragen wordt, die enkele druppeltjes, welke in 1250 triomfantelijk binnen Brugge's muren gebracht werden, De weermaker heeft de toeristen reeds van in April met enkele prachtige zonnedagen bedacht. Op het laatste van de maand werden er nog wel een paar Aprilse grillen uit de wolken geschud en kwam er sneeuw en hagel bij te pas maar het schuchter zonnetje van de eerste dag van Mei heeft een en ander beloofd van mooie dagen die zullen volgen. De toeristen voelen dan ook een onweerstaan bare drang om er op uit te trekken. Zelfs de automibilist die geen wintertaks betaalde en in April de duurste eden zwoor dat hij nog drie maanden zou wachten, heeft er toch maar het bijltje bij neergelegd en is gauw zijn verkeerstaks gaan vereffenen om er bij te zijn als de Sinksendagen in de lucht hangen. Die dagen is het een drukte van belang. De onlangs verschenen statistieken van de verkeersongevallen bewijzen deze drukte voldoende, het wegennet in ons land heeft immers geen gelijke tred gehouden met de ontwik keling der verkeersmogelijkheden. Het bovenstaande beeld is dan ook nog toekomstmuziek voor onze oren. Zo ver als in de Verenigde Staten heeft men het in ons land op dit gebied nóg niet gebracht. De foto die wij hier geven stelt een fragment voor van een autosnelweg met zijn vertakkingen in de nabijheid van groti agglomeraties. De rechtse vertakking^ biedt toegang naar de stad terwijl men links de zijbaan bemerkt die uit de- stad komt. Onder ,dè$e még door (links) ziet mén een v>eg die reeds eerder in dé achter grond de hoofdader verlaten heeft en dus ook gelegenheid biedt veilig van richting te veranderen. Voorrang van rechts, verkeerssighalen enz... hebben hier uitgediend terwijl de kansen op ongevallen op gevoelige wijze ■verminderd werden. Wat zal er uit voortkomen OP HET SLAGVELD Deze week schijnt op elk gebied te moeten behandeld worden met vraagtekens, zo op militair, diplo matiek als politiek gebied. Laten we eerst kijken naar Korea. Daar is het communistisch of fensief nog steeds in ontplooiing. Sommige berichtgevers en kran ten hebben al geschréven dat het practisch gedaan ivas. Zo vroeg kunnen wij dat echter niet gelo- Het is ervan gekomen! Zoals we hebben voorzien ls de mise-en-scène - reactie van de autobusuitbater bij het Inleggen van een paar treinen tussen de goede steden van Roeselare en leper, los gebroken. Wat een drama! Hemel en aarde sidderen erbij en dreigen te ver gaan; «De rechten van de arbeiders en bedienden werden miskend!» Stel je voor! Urbanisatieplannen (op het papier) zijn zogezegd naar de vaantjes. Op sommige gemeenten ls er sprake van omwenteling. Mu ren worden door behendige vak- worden ondertekend en... om de woorden van een dagblad te ge bruiken: De mensen in de "Westhoek zijn woest. Ze zijn kwaad... men spreekt van sabotage, van slaan en smijten... nooit zagen we zo'n die pe misnoegdheid... enz... enz... Ach, laten we de schouders op halen; als men alles leest wat er propagandistisch-getlnt In sommige bladen verschijnt, dan zou men Maar laat ons ernstig zijn, want wij allenvormen de gemeen schap. Een arbeider uit leper, een bediende uit Moorslede, een stu dent uit Passendale of een hande laar uit Zonnebeke; allen verdie nen ze evenveel onze sympathie, ze hebben allen recht op een confor- tabel en degelijk vervoer. Waarom dan al die herrie? Omdat de Directie en vooral de Inspectie van de N.M.B.S. te kort bleef aan haar plichten. DèAr ligt de knoop van de ganse historie. Bij de herinrichting van het spoor verkeer moest men eenvoudig op de morgen- en avonduren een paar autobussen voort laten bollen hebben van Roeselare tot Moorsle de - Passendale. Ze hebben er wel van die woestheid aan het sidde- zoveel ingelegd... en er bollen er mannen beschilderd; protestlijsten ren! ren gaan en denken dat al wie hier in de Westhoek rondwandelt ge wapend ligt met messen en gewe- Een beer heeft altijd iets aantrekkelijks over zich omdat moeder natuur hem met zo'n prachtige, zachte pelsmantel bedacht. In de Antwerpse Zoo staan de beren dan ook altijd in het middenpunt van de belangstelling. Vooral de laatste dagen hadden deze vierpoters zeer veel bekijks. De twee berinnen van de Zoo hadden elk twee mollige jongen ter wereld gebracht. Bij het zachte zonnewéer wer den de mormels door de ouden mee naar buiten gelokt. Hierbo ven ziet men de berin «?ita» die met haar kroost van de lentezon zoveel ledig! Daarbij het ligt er vingerdik op dat die verandering met veel slech te wil door het Beheer der N.M.B.S. werd doorgevoerd. Die verande ring werd doorgevoerd met geen enkele voorafgaande verwittiging aan het publiek, zodat de eerste dag talrijke nersonen langs de ban op de autobus, die dezelfde dag afgeschaft werd, stonden te wachten. En 't ware ver gekomen ook als een mens moet wachten op de berichten van het N.I.R. om te vernemen of zijn trein, waarmee hij zinnens is binnen enkele uren te vertrekken... nog loopt! D&èir ligt, en terecht, de reden der misnoegdheid bij velen. EN MOORSLEDE? De misnoegdheid schijnt als bakermat Moorslede te hebben. Maar laten we eens onbevoor oordeeld de zaak onderzosken, en die vraag stellen: Is Moorslede ja dan neen benadeligd? Hoe is de toestand er? Moorslede heeft per dag 54 auto busaansluitingen, 27 heen en terug naar Roeselare, naar leper, naar Menen. Daar wordt nu wat in ge snoeid... maar wat hebben de an dere gemeenten: Wat heeft leper? Zonnebeke? Passendale? en wat hebben die andere aanpalende ge meenten, als Beselare, Poelkapelle, Langemark, Westrozebeke, die even talrijk bevolkt, 2 3 autobuspen per dag hebben... en ook tevreden moeten zijn? Zeker, eeri betere re geling op bepaalde uren zou voor Moorslede de zaak verbeteren, maar het gaat niet op te eisen: «Weg met de treinen!Moorslede kan ze inderdaad missen. Die protest actie komt niet uit van de bevol- (Zie vervolg bi». 6.) ven. Men zal nog enige weken moeten wachten vooraleer de toe stand klaar zal zijn. Niemand weet inderdaad buiten het opperbevel) hoe de toestand juist is, en niemand (zelfs niet het opperbevel) zou juist kunnen zeg gen over hoeveel reserven de Chi nezen juist beschikken. Het enige wat tot nu toe zeker is, is dat de U.N.O.-troepen deze keer door het communistisch offen sief niet verrast werden. Toen het de vorige keer los kwam, had Mac Arthur nog kort te voren gezegd dat de oorlog prac tisch gedaan was en dat hij over tuigd was dat de Chinezen niet zouden tussenkomen. Deze keer echter was men het offensief sedert meerdere weken verwachtende en wist men dat er 5 ct 700.000 man gereed stonden om aan te vallen. Door het feit nu dat Generaal Ridgway, van zodra hij het bevel over het 8e leger had genomen, meer zorg besteed had aan het opkuisenvan het veroverd ge bied, had men een veiliger gevoe len in de achterlijnen. Men krijgt dan ook de indruk dat, al moeten de U.N.O -7egers ook wijken voor de aanrollende men- senzondvloed, er deze keer geen rampen zullen gebeuren. Het verloop van de operaties van de jongste week schijnt dan ook te bevestigen wat wij verleden week reeds schreven, nl. dat er alle kans toe bestaat dat de militaire vooruitzichten van Truman en zijn generale legerstaf zullen bewaarheid worden: terugwijken van de U.N.O- troepen onder de mensenvloed van het rode offensief tot dit letterlijk door de grote verliezen is dood ge bloed en dat de U.N.O.-legers op nieuw de bovenhand krijgen. Men zal zich herinneren dat Bradley en zijn mannen berekend hebben dat de periode van offen sief en tegenoffensief tot Septem ber ongeveer zou duren. Dit geeft ons dus nog vier maan den. U ziet dus dat het nogal verme tel zou zijn on enkele krantenbe richten voort te gaan en conclusies te trekken. Het enige wat past is een vraag teken: wat zal er uit het huidig offensief voortkomen OP DIPLOMATIEK GEBIED De vergadering van de plaatsver vangers der Ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier heeft plots weer de aandacht op zich we ten te trekken. En dit door twee feiten. Ten eerste door een brutale beledigings- en scheldwoordenpar tij vanwege dhr Gromyko, en ten tweede door het nieuw voorstel in vijf punten vanwege de Westerse afgevaardigden. Na de maandenlange palabers was men die heren bijna vergeten. En als men in de krant er een be richt over zag, ging men het ach teloos voorbij in afwachting dat het een slotcommuniqué zou zijn of een bericht over hun onverrich- terzake uiteengaan. Tot dan toe zullen het ook maar steeds vraagtekens zijn. Wat zal er uit die conferentie voortvloeien? Zal het tot een alge meen aajiaenomeh dagorde komyh of niet? En zo ja, zal de daarop volgende vergadering der Grote Vier zelf tot een akkoord geraken? En zo niet, wat dan? Al die vragen worden trouwens in de schaduw gesteld en worden afhankelijk gemaakt van die an dere grote vraag: wil de U.S.S.R. oorlog of vrede? Inderdaad: al het geleuter in de Salon Rose maakt op de duur de indruk dat men alleen zoekt tijd te winnen ofwel om het niet te la ten afspringen, ofwel om tot geen conclusies te moeten komen. Op de jongste voorstellen 'van de Westerse afgevaardigden riposteert Rusland inderdaad als volgt: niet akkoord als de kwestie van het At lantisch Pact niet mede op de dag orde wordt gezet. Klaarder gezegd aanziet Rusland officieel het At lantisch Pact als een aanvalspact dat van aard is om de spanning in de wereld te verhogent Doch dat is al weer maar een afleiding, want als Rusland zou ak koord zijn om een algemene, ern stige en gecontroleerde ontwape ning toe te vassen, dan is het niet nodig in 't bizonder te spreken over (Zie vervolg blz. 2.) Zaterdag 28 April, te 13.30 u., deed er zich op de grote baan Nieuwpoort-Veurne, op grondgebied Koksijde, doch enkel op een 300-tal meter van de Voetbalstraat te Veurne, een dodelijk ongeval voor Mahieu Gustaaf, 72 jaar, verblij vende in het ouderlingengesticht t.e Bulskamp, kwam per fiets uit de richting van Nieuwpoort naar Veur ne gereden. Op zeker ogenblik wil de hij de zevenjarige knaap Dede- cker Roger, die, op een tiental me ter van zijn woning, tussen het ve- lopad en de baan ging, voorbijste ken. In plaats van op het velopad te blijven, reed hij op de grote baan en werd er gegrepen door de aan komende autocamionnette van Coi- r.elis Camiel, vishandelaar, die uit de richting Veurne kwam. De ouderling, die slechts aan het hoofd gekwetst werd, moet schier op slag gedood zijn geworden. Wij verna men nog dat de autocamionnette slechts aan geringe snelheid reed. Rijkswacht en parket waren spoe dig ter plaatse om het onderzoek in te stellen. DE ONVERSAAGDE KRUISVAARDERS Op het einde van de XI« eeuw was het H. Land in de handen van de Turken die de H. Plaatsen ont- eerden. Graaf Diederik van den Elzas trok midden de Xlle eeuw mee naar het verre Oosten om deel te nemen aan de 2" Kruistocht. Zijn moed en onversaagdheid wekte zo veel geestdrift, dat. de kruisvaarders hem, na zijn overwinning op de Turken, tot koning van Damascus wilden uitroepen. Graaf Diederik weigerde deze eer en verkoos naar zjn land weer te keren. Tot beloning voor zijn schit terende wapenfeiten mocht hij uit de handen van Volkaert, Patriark van Jeruzalem enkele druppels ont vangen van het kostbare bloed van Kristus. Nicodemus en Jozef van Arima- thea hadden dit bloed na de kruis- afdoening met een spons van het lichaam van Kristus gewassen en het als een kostbaar aandenken be waard. Graaf Diederik droeg de kostbare relikwie, die in een glazen buisje vervat was, hetwelk in een klein gouden schrijn stak, aan een gou den ketting mee naar Vlaanderen. NAAR BRUGGE Tijdens de afwezigheid van de graaf had gravin Sybilla, die het land bestuurde, het hard te verdu ren gehad van de graaf van Hene gouwen. De bevolking begroette dan ook Diederik als een bevrijder. Doch de jubelkreten der Bruggelingen stegen ten top toen de graaf op 7 April 1250 Brugge's poorten binnen reed en toen aan de bevolking me degedeeld werd welke kostbare re likwie de graaf meebracht van zijn Kruisvaart. De graaf bracht de kostbare schat naar zijn paleiskapel op de Burg, waar het H. Bloed in bewaring werd gegeven aan Leonius, abt van St Bertinus. Vier kapelanen en een koste: werden aan de eredienst van hel H Bloed verbonden. Deze kostbare relikwie berust nog steeds in het zelfde flesje dat Diederik meebrach! uit Jeruzalem. 1 J Uit de Bulle van Paus Clemens V, van het jaar 1310, weten we dat hel. H. Bloed elke Vrijdag van 's mor gens tot 's namiddags 3 uur vloei baar werd. Dit mirakel hield op ii het jaar 1325 om zich in 1388 opi nieuw voor te doen, toen de bis-, schop van Ancone in tegenwoordig heid van verschillende hooggeplaafc ste personen het flesje in een nieu we kristalen cylinder stak, welk aan de uiteinden bezet was me gouden kroontjes en engeltjes er waarin het flesje met de kostbar, vloeistof thans nog bewaard wordi In de geschriften van de bisscho; van Ancone leest men daarover he volgende: «Het Goddelijk Bloei1 werd donkerrood en men kon friss bloeddruppels zien, die zich los ge maakt hadden van de gestolde mas sa en dit heel klaar en op verschil lende plaatsen. En wij. die 't flesj in onze onwaardige handen hielder zagen die druppeltjes en maakte/, er de aanwezigen opmerkzaam oi.( die hun diepe eerbied, waarmee zij bezield waren, te kennen gavel door zuchten en vrome tranen. Al wat kostbaar was, werd ge' bruikt om een relikwiekast te ver vaardigen. Het kleine schrijn, wa?r in het H. Bloed op de gewone dage: berust, ls uit zilver en zou een ge schenk zijn van de aartshertoge Albrecht en Isabella. Don Juan va: Oostenrijk schonk in zijn tijd ee: zilveren lamp, die 24 pond woof en tevens een grote som om de lam' te onderhouden. Op de plechtig dagen berust het H. Bloed in he groot schrijn, dat een prachtmodi is van fijne goud-smeekunst en ge maakt werd door de Brugse edel smid Jan Crabbe, die er vrn he jaar 1614 tot 1617 aan werkte. He (Zie vervolg ble. t Op 6 Mei 1951 viert de Koninklij ke Rederijkerskamer uit Poperinge de Langhoirs Victorinenhaar 450-jarig bestaan. Deze viering had kunnen door gaan in 1941, maar werd tengevolge van de oorlogsomstandigheden tot op heden verdaagd. Deze Kamer van Rhetorica heeft onafgebroken sedert meer dan vier eeuwen haar cultureel en opvoedend werk ver spreid, zowel binnen als buiten de stad. Poperinge mag hier terecht fier op gaan. In een week-end reportage in ons blad van voor 14 dagen (nummer van Zaterdag 22 April) brachten we een historische beschrijving over het ontstaan en de verdere bloei tot op heden van deze Maatschappij. Deze huldiging nu zal gepaard gaan met grote feestelijkheden Hiervoor heeft de Kamer de steun verkregen van het Stadsbestuur en staat onder de bescherming van het Nationaal Toneelverbond, waarbij de gilde aangesloten is. Om aan dit Jubileum meer luister bij te zette: belegt het Nationaal Toneelverbonj op die dag te Poperinge een Inter Provinciale Gouwdag voor alle lief hebberstoneelgroepen uit West- ej Oostvlaanderen, Frans Vlaandereï en Zeeuws Vlaanderen. Deze gouwdag wordt 's morgei^ gehouden en staat onder het voor zitterschap van de Heer Bourdo: uit Brugge, voorzitter van Wesi vlaanderen's toneelgroepen. De ve: enigingen uit Frans Vlaandere worden geleid door de Heer Bie buyck, voorzitter van L'Orpheon van Hazebrouck, terwijl de Heer D Frenne uit Gent, voorzitter van Oostvlaamse afdelingen, zich ir spant voor de toneelgroepen Zeeuws Vlaanderen. Hierop volgt dan een academisch zitting. 's Namiddags heeft dan ee giootse optocht plaats van al! deelnemende groepen met vlaggél en blazoenen en begeleid door mu ziekmaatschappijen. 's Avonds, na een Volksconcer krijgen we een slotnummer, dat apotheose van het feest word een openluchtvertoning. Een pa) send toneelstuk werd hiervoor uil gekozen, namelijk een middeleeuw toneelstuk: De Gecroonde Leersse door Michel de Swaen, uit Duin kerke. We geven hieronder, kort samen gevat, de bijzonderste punten het FEESTPROGRAMMA: 9.00 u.:H. Mis in de St Bertinui! kerk, ter intentie van afgestorven Gildebroeder 10.00 u.Inter-Provinciale Congre) zitting voor de Toneelgrot pen van West- en Oosi Vlaanderen, onder het vooi zitterschap van de He) Bourdon, Voorzitter Westvlaanderens Toneelvei bond. SPREKERS: Hr Muyi dermans, Algemeen Vooi zitter N.T.V.; Hr De Frer ne, namens de Vlaamse t< neelgroepen; Hr Biebuyc namens de Franse tonee groepen. 11.00 u.: Korte optocht, begelei door de Muziekmaatschap pij Sinte Cecilia en on vangst ten Stadhulze m academische zitting. 12.30 u.: Democratisch banket inschrijving. 15.00 u.: Grootse optocht van ai deelnemende toneelgroepe 17.00 u.: Uitvoering van balletten. 19.00 u.: Volksconcert, op de Gro Markt, door Meester Gh; be's Keikoppengilde Poperinge. 20.30 u.: Openluchtvertoning, op Grote Markt, door de jub lerende maatschappij, vi De Gecroonde Leersse We sporen de sympathisanten i het degelijk feestprogramma prijs: 10 fr. te kopen. Het bren hen niet alleen in detail alles w van feestelijkheid plaats grijpt deze heugelijke dag, maar bev tevens een rijk geïllustreerde .beschreven historiek over de jut s lerende HET WEKELIJKS POPERINGE en 1EPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten).

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1