Belgische Maatschappij voor Gas- en Electriciteitsbedrijf in Westvlaanderen DE WEEK IN ONS LAND HUISHOUDAPPARATEN Dodelijk arbeidsongeval i te Lombardsljde Naklank dodelijk Verkeersongeval Vraagt ze VITAFORT praktijk Deza maand vanu* varkens n. v. fa ces usr sfe f 3UEJLIOR f~ I/s iocs tfe&isig/ Groots Turngouwfeest te Wevelgem meenen De sterkste Firma van Westvlaanderen voor niet alleen voor ver koop maar ook voor SERVICE HuishoucJapparaften Rechtstreeks verdeler van Frigidaire, Hoover winst- en verliesrekening per 31 december 1950 debet Kenmerken Draagoaar - vrije arm voor het stoppen der kousen, mou wen, broeken, enz. - valies omvotmbaar in ruime werktafel - ingebouwde, motor en licht. KORTRIJK, 47, Grot. Markt. BRUGGE, 60, Steenstr&nt- de werkloosheid binnen kort: lekker brood met melkpoeder financiële moeilijkheden in de muntschouwburg te brussel boring naar warmwater bronnen te turnhout jaarlijkse vergadering van de belg. boerenbond RELIEKEN VAN PIUS X IN GLAZEN SARCOPHAAG 'arbeider bij afbraakwerken neergestuikt. ,'.n het militair kamp van Lom- pdsijde. dat zeer zwaar geteisterd jiii'd tijdens de jongste oorlog, is j: n thans volop herstellingswerken ,1 het uitvoeren, wat meteen af- [.jjiak medebrengt van oude en be zadigde gebouwen. '■•Jeze herstellingswerken worden uitgevoerd door aannemer pj,dille Coppens uit Middelkerke, als meestergast in dienst heeft Z 45-jarige Maurice Vanhoutte, s^uende wijk Cr'ocodille te Middel- ji ke, gehuwd en vader van een jntje. jiTanhoutte was nu Woensdag jl. Zig met de afbraak van een ge- ij tw. Een puntgevei werd neerge- jSld en was toen ïeeds ten dele t.jebroken. Een poutrel verbond jcjfe' met een binnenmuur. ,ranhoutte'stond op deze poutr'el- toen hij er plots van af stuikte ji.met het hoofd vooruit viel op '°,4 meter lager liggende hoep af- Y aksteneni ;l, )e ongelukkige liep een dubbele l'edelbreuk op en gaf korte tijd mien de geest.' De Z. E. H. Pas- JX van Lombardsljde diende hem J."; in extremis het H. Oliesel toe. pJit geval verwekte algemene ver- genheid in het gewest daar hij overal zeer goed gekend en ge- .rd stond, als een brave huisva- jjj- en een flinke duivenmelker. <5/MA vaYAen^f Vleesvarkens worden duurder be taald dan spek varkens. maximum vlees bekomen, bij elk varkens type, geef bun VITAFORT of Samengestelde Voeders, berekend door onze Tech nische Dienst. aan uw voederhandelaar VOEDING VAN DE ZEUG flen schat dat, op 100 geboorten. 30 a 40 o/o der biggen sterven vóór de periode van het spenen. Alhoewel d«r oorzaak niet altijd te wijten is aan de voeding, toch komen er veel carenties voor. De behoeften van de zeug, gedurende de dracht en het zogen, zijn zeer groot en men weet dat een reeks vitaminen, onder andere Vit. A, D. B1. B2, B3, PP noodzakelijk zijn, zowel als choline «n foliumzuur. Proefondervindelijk It het bewezen dat hierbij nog onbekende factoren, met vitamine karakter, evenzeer on misbaar zijn. Wat meer i», deze fac toren doen zich voor in de goede dierlijke eiwitten. Vastgesteld werd dat een vitamine carentie bij het varken niet altijd ge paard gaatmet specifieke symptómen. In dit geval nochtans is de gewichts vermeerdering altijd klein en kostelijk, Dooreengebruikvan 1 0°/oVITAFORT In de meelmengelingen, wordt het rantsoen volledig en mogelijke caren ties zijn uitgeschakeld bij de zeug en bij de biggen. eteR® HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 19 Mei 1951. Bladz. 6. opbrengst GAUVERIT. 61. W a a s e r IJ t r e af Schoten De dagbladverkoper i'denri Valck, uit Waasten, verd op 2 December 1950 ijjet sjachtoffer van een 'ifodelijk verkeersongeval te Neerwaasten. j> '>e autovoerdster Braem Denise, Vtgeiiote van de Heer Maxime i nnetières uit Waasten, stond te- i ht voor de boetstraffelijke (Hitbank te leper wegens onvrij- i: lige doodslag op de 51-jarige .bladventer Valck Henri. |Aet slachtoffer werd te Neer- f^sten bij het oversteken van de li door de auto van hogerver- -mde gevat, 18 meter medege- ,ird, liep erge verwondingen op overleed enkele uren na het i veval. J')e weduwe van het slachtoffer, baere Marie, vraagt in totaal '505 fr. schadevergoeding, zijn •- 4ner Laura vraagt 10.000 fr, jVadevergoecyng wegens morele made. De rechtbank, acht het il ihtoffer voor de helft verant- Jprdelijk voor de oorzaak van het V .eval en veroordeelt Braem De- (V tot 3 maand, gevang, voor- ;('irdelijk 5 jaar en 3.000 fr. boete ,13 maand plus 150 fr. of 2 dagen J Ider voorwaarde voor de geld- ;'J -ten. iOe weduwe bekenit 127.941 fr. goeding en de dochter 5.000 fr. Kjïetichte wordt daarbij gedurende ■iaar het recht ontzegd om een torvoertuig te sturen, BESCHERMING DER BIJEN i?olgens een wetsontwerp is het 'rboden planten van tuinen en den, alsmede struiken en vrucht- imen gedurende hun bloeitijd te 'Huiven of te besproeien met in- 'if.tendodende middelen, die do- 1 lijk inwerken op de bijen. 'ft Pater-Missionaris Scheurman, die te Mokaria, Belgisch Kongo, vermoord gevonden werd, zou ge dood zijn «ewerden door zijn koster en zijn boy, die zich op de Pater wilden wreken om de vermaningen die zij van de priester soms moes ten ontvangen. In de Dierentuin te New-York viel de 200 kgr. wegende gorilla-aap, die er sedert 14 jaar verbleef, in een gracht nevens zijn kooi en ver dronk. In Frans Noord-Afrika, heeft een plots waanzinnig geworden Marokkaan de echtgenoot van zijn vriendin vermoord en begon dan te vuren op de voorbijgangers, waar van er 5 werden gedood en 2 ge wond. De moordenaar kon nog de vlucht nemen. Ingevolge een wervelwind over de Philippijnen vielen 177 doden te betreuren en werden 10.000 gezin nen dakloos. De jaarlijkse algemene vergade ring der aandeelhouders ging door te Brugge, op Dinsdag 24 April jl,, onder voorzitterschap van dhr Da- miaan-Robert De Man. Het bureel werd samengesteld door de Heren Yves de Brouwer en Jean van der Plancke, als stemopnemers, en dhr Coppieters, als secretaris. De an dere Beheerders van de maatschap pij waren insgelijks aanwezig: dhr Claikens, Ridder de Dieudonné, Ba ron Guido Gillès de Pélichy, dhr Trystram, dhr Jacques Van Bug- genliout, alsook de Commissarissen: dhr Achiel Musschoot en dhr An dre Behagel de Bueren. VERKLARING VAN Dhr VOORZITTER Bij het openen der vergadering legt de Voorzitter de nadruk op de Vlaamse geest welke de bedrijvig heden van de maatschappij bezielt. De standregelen werden in het Ne derlands omgezet De betrekkingen met de Openbare Besturen zijn uit sluitend in het Nederlands, behalve in de franstalige gemeenten. Hij steunt op het uitzonderlijk belang met al de gemeenten samen te wer ken om de belangen van de ver bruikers te dienen en de gemeenten te interesseren in het bedrijf. Hij hoopt aldus het beste voor de ge meenten. Met hun medewerking in de exploitatie zal de maatschappij streven naar zo goedkoop mogelijk gas en electriciteit. Men weze overtuigd dat na de eerste onontbeerlijke voorbereiden de werkzaamheden de maat schappij de gewenste taak zal kun nen presteren en zo overal in West vlaanderen grote diensten bewijzen. Daarop wórdt lezing gegeven van het verslag van de Raad van Be heer. De Vergadering keurt met een parigheid van stemmen de jaarre keningen goed, afgesloten op 31 De- DE ZEGELS «MELIOR» worden bedeeld door verschillende groothandelaars in koloniale waren, o m. door volgende Firma's: N. DE FRAEYE, 40-44, Landbouwstraat, ROESELARE- Wed. DERYNCK-TRUANT, 11, Vlamingstraat, POPERINGE. Gebroeders RAMMANT, 6, Kortemarkstraat, TORHOUT. De groepering der Jonge Vlas sers op Studiedag te Kortrijk op Zondag 20 Mei, te 9.30 uur. De belangstelling voor deze stu diedag is gegroeid) tot een grote verwachting'. Honcterdm jonge vlas sers worden verwacht in de feest zaal van het Middenstandshuis', waar Zijne Excellentie Minister A. Dequae, grote vriend van de vlas sers, het woorid zal voeren over de toekomst van het vlasfoednjf. De jongeren hebben begrepen dat alleen studie en organisatie het be drijf kunnen redden en tot hogere bloei opvoeren. Een hartelijk wel kom aan alle jongeren uit het zelf standig vlasbedrijf. Ter gelegenheid van de dertigste verjaring van haar stichting zal de lokale Turnvereniging Steeds Ho ger op 3 Juni as. te Wevelgem het XVIII» Gouwfeest der West- vlaanderengouw van de K.B.T. in richten. De organisatie staat onder de ho ge bescherming van Hunne Excel lentie de Ministers De Taeye en Dequae en als inzet van de turn kampen werd door de Hr Minister van Volksgezondheid en van het Gezin een prachtige schaal uitge loofd. Na de verscheidene wedstrijden die in de voormiddag op het voet balveld Toekomststraat zullen ge houden worden, zal hulde gebracht worden aan het Gedenkteken der Gesneuvelden uit beide oorlogen, waarna te 11.30 u. op het Gemeen tehuis een plechtige ontvangst zal plaats vinden. Vanaf 14.30 u. zal een grote pro- pagandastoet door d.e voornaamste straten der gemeente trekken om uit te monden op het terrein van S. V. Wevelgem, waar de feeste lijkheden zullen besloten worden met een machtige massademon stratie en buitengewone turnexhi- bities, te verzongen door 1.000 uit voerders uit alle aangesloten vrou welijke en mannelijke ploegen der provincie. cember 1950, en verleent ontlasting aan Beheerders en Commissarissen. De vergadering hernieuwt het mandaat van dhr Yves de Brouwer, aftredend beheerder. Dhr Charles Ba.vart wordt tot Commissaris verkozen. VERSLAG VAN DE RAAD VAN BEHEER Mijne Heren, Tot ons groot leedwezen, hadden wij dit jaar het verlies te betreu ren van onze Voorzitter. Baron de Brouwer, overleden te Brugge op 4 Januari 1951. Beheerder sinds Januari 1949 volg de hij Graaf de Broqueville op als Voorzitter onzer Vennootschap. Zijn bijzondere bevoegdheid, wel ke hem toeliet een belangrijke rol te vervullen in het gas- en electri- viteitsbedvijf van België, bestemde hem tot deze eminente functie. Zijn collega's van de Rg,ad van Beheer zullen de herinnering bewa ren van een hoffelijk en met goede raad en ondernemingsgeest bezield Voorzitter. Door zijn hoge cultuur en zijn voortreffelijke omgang had Baron de Brouwer de achting en de ge negenheid van al zijn medewerkers verworven. Zijn heengaan trof ons diep en wij zullen getrouw zijn gedachtenis bewaren, Mijne Heren, Wij hebben de eer U verslag over het 28e maatschappelijk jaar uit te brengen, en de balans en winst- en verliesrekening, op 31 December 1950 afgesloten, aan uwe goedkeu ring voor te leggen. Indien onze verkoop van gas werd gehandhaafd op een peil dat nage noeg overeenstemt met dit van het vorig jaar, hebben wij daarentegen een ernstige vermindering in de verkoop van electriciteit moeten vaststellen; onze ontvangsten wer den hierdoor natuurlijk nadelig be ïnvloed. Gedurende dit boekjaar hebben wij electriciteitsuitbreidingen vol tooid in zekere gemeenten van Westvlaanderen waai- bijvoegsels aan de concessiecontracten werden ondertekend. De Bestendige Deputatie heeft op het einde van het boekjaar het bij voegsel aan het concessiecontract met de gemeente Langemark goed gekeurd, met het oog op de electri- citeitsuitbreiding op gans haar grondgebied. Verder, uit. oorzake van herstel lingswerken aan openbare wegen, waren wij verplicht, Ingevolge de bestaande wettelijke voorschriften, op eigen kosten, onze leidingen op een lengte van verscheidene kilo meter te verplaatsen. Dit jaar hebben wij modernisatie- werken aangevangen aan de kolen- losinstallatie van onze Centrale van Noordschote en de herinrichting van de kolenstapelplaats. Deze wer ken zijn nog in uitvoering. De Centrale van Noordschote werd, tijdens het jaar 1950, aan een regime van intensieve productie on derworpen, met het rechtstreeks ge volg dat de installaties een buiten gewone slijtage hebben ondergaan. Om deze waardevermindering te dekken, hebben wij het nodig ge acht de afschrijvingen te verhogen, Wij hebben het ook gezond geacht het saldo van de post «te innen niet opgenomen verbruikgroot fr. 500.000,—, welk in de activa on der de rubriek «debiteurrekeningen» voorkwam, tegen te boeken. Boven dien heeft de Administratie van Fi nanciën ons een aanvullende belas ting opgelegd van fr. 874.978,— ten titel van extra-belasting op de in oorlogstijd behaalde exceptionele in komsten, winsten en baten. Al deze factoren hebben onze opbrengst na delig beinvloed. Zoals U weet, heeft de buitenge wone algemene vergadering d.d. 26 Januari 1951 de volgende besluiten genomen de benaming van de maat schappij te wijzigen: de maatschappelijke zetel naar Brugge over te brengen; de aandelen die het kapitaal vertegenwoordigen een te maken door afschaffing van de bevoor rechte aandelen en hun vervan ging door maatschappelijke aande len z.a.n.w.; verhoging van het kapitaal om het te brengen op fr. 40.000.000, onder meer door toevoeging van een gedeelte van de meerwaarde van herschatting van de outillering en van de ermede gelijkgestelde nij verheidsgebouwen vaststellen van het eerste di vidend op een bedrag van fr. 20, per aandeel. Deze beslissingen werden met een parigheid van stemmen in elke ca tegorie van aandelen genomen. Deze besluiten werden genomen met het oog op het vormen van een gemengde intercommunale, zo voor gas- als voor electriciteitsbe- deling, tussen onze maatschappij en de gemeenten welke voorheen een concessie hebben toegekend aan on ze maatschappij, aan de maatschap pijen Gazelec «Verlichting», Gas van Menen en tot de pro vincie Westvlaanderen behoren. In overleg met deze maatschappijen, zal het beheer van de exploitatie van de huidige vergunningen dezer maatschappijen ons toevertrouwd worden, bij het stichten van de In tercommunale. In de loop van het Jongste maat schappelijk jaar hebben uw beheer ders zich onthouden van elke deel neming aan de stemming over aan gelegenheden waarin zij een belang zouden gehad hebben, strijdig met dit van de maatschappij. Luidens artikel 13 der statuten, wordt Heer Yves BROUWER aan geduid als aftredend beheerder. Wij herinneren U er aan dat hij her kiesbaar is en hebben de eer U zijn herkiezing voor te stellen. Wij stellen U voor het aantal Commissarissen van drie op vier te brengen en de Heer Charles Bayart in dit mandaat te benoemen. DE RAAD VAN BEHEER. "'Irtifóiï* "P BALANS PER 31 DECEMBER 1950 ACTIVA VASTLIGGEND Eerste oprichting: Terreinen, gebouwen, ma terieel, enz. 23.644.855,55 Werken in uitvoering 8.835.883,25 Uerschat: Outillering en ermede ge lijkgestelde nijverheidsge bouwen 41.094.708,58 ld., gedekt door het amor tisatiefonds op 31-12-45 5,519.251,35 32.430.' REALISEERBAAR: Effeotenportefcullle 533 880,30 waarvan af te trekken: Niet opgeroepen stortingen 2.175,— 79.094.698,73 Voorraden Diverse debiteuren Kas-, bank- en postrekeningen Overheidsfondsen Oblig. der muntsaneringslening DEBITEURREKENINGEN ORDEREKENINGEN PASSIVA EIGEN MIDDELEN Kapitaal vertegenwoordigd door: 40.000 pref. aandelen v. fr. 221. 63.400 maatsch. aandelen zonder aanduiding v. nominale waarde Wettelijke reserve Amortisatiefonds Op niet herschatte eerste oprichting 4.665.263.81 Op herschatte le oprichting: Amortisaties op 31-12-45 5.519.251.35 Amortisaties der boekja ren 1946 «n volgende: 8.811.403,27 46.613.959,93 531.705,30 3.469.097,05 6.203.841,22 3.569.551,95 19.870,— 1.537.316,— 15.331.381,52 250.911,73 pro memorie Totaal: fr. 94.676.991,98 22.100.000,— 1.181.955,99 14.330.654.62 ">W ILïER, Vanden Peerebootnplaa,s I Tel. 249 POPERINGE. leperstraat STeL 94 ROESELARE. Ooisutraat 37 - Tel. 362 Meerwaarde van herschatting van de outillering en van de ermede gelijkgestelde nijverheidsgebouwen VREEMDE MIDDELEN ai Obligatieleningen 4,50 t.h. - 1937 4,t.h. - 1944 b) Op lange termijn: Voorschotten der bediende ge meenten c) Op korte termijn: Diverse crediteuren Uitkeerbare obligatiën, vervallen coupons en niet vervallen rente schuld op obligatiën Waarborgdeposito's CREDITEURREKENINGEN ORDEREKENINGEN WINST- EN VERLIESREKENING Overdracht van het vorig boekjaar Af te trekken: Verlies van het boekjaar 18.995.918.43 17.888.809.33 2.908.000,— 9.501.000,— 6.325.739,38 608,017,25 22.485,— 40.963.28 18.397.72 60.166.683,75 12.409.000,- 15.052.735,80 6.956.241.63 69.765,24 pro memorie 22.565,56 Totaal: fr. 94.676.991,98 Algemene onkosten Lasten van obligatieleningen Intresten, disconto's en diversen Belastirlgsreserve Aanvullende extra-belasting op de in oorlogstijd behaalde exceptio nele inkomsten, winsten en baten AMORTISATIES Op niet herschatte eerste oprichting Op herschatte eerste oprichting RESULTATEN Overdracht van het vorig boekjaar Af te trekken; Verlies van het boekjaar CREDIT Overdracht van het vorig boekjaar Inkomsten effectenportefeuille en overheidsfondsen Bruto exploitatieopbrengst en diver sen 1.240.449, 2.743 788, 40.963.28 18.397,72 122.859,85 627.906.62 508.731,35 1.200.000,— 874.978, 3.984,237, 22.565,56 Totaal: fr. 7.341.278,38 40.963,28 127.959,65 7.172.355,45 VERKOOCP- en DEMONSTTLATIEWTNK3ELB te: Op eenvoudige aanvraag, kan U de brochure Nr L836 of, zonder verbintenis, een kosteloze demonstratie ten uwent bekomen. (d-1856) Totaal: fr. 7.341.278,38 Tijdens de week van 29 April tot 5 Mei werden gemiddeld per dag 147.588 volledige en 81.643 gedeel telijke werklozen gecontroleerd; het zij ten overstaan van de vooraf- gaandelijke week een verhoging van 2.642 volledige.en 47.314 ge deeltelijke werklozen. Deze verhoging, bijzonderlijk van de gedeeltelijke werklozen, spruit voort uit het feit dat gezien er twee feestdagen vielen in deze week, in meerdere bedrijven de ganse week gesloten werd. Het merendeel der melkerijen in België weet geen weg met de af geroomde melk en jaarlijks gaan millioenen liters ervan te loor. Door het Ministerie van Landbouw wer den thans onderrichtingen verstrekt aan de bevoegde diensten om o.m. het poeder, verkregen van afge roomde melk, nu ook te gelde te maken, opdat de producent ook een betere prijs voor zijn volle melk zou kunnen bekomen. Zo zal nu binnen kort per zak meel ten hoogste drie honderd gram melkpoeder worden gemengd en verbakken,, met het gevolg dat het brood aan voedingswaarde winnen zal. Dit zal het mogelijk maken per jaar nagenoeg 2.500 ton melk poeder te verbakken, een gewicht dat overeenstemt met 25 millioen liter afgeroomde melk, en naar schatting nu toch 25 millioen frank zullen opbrengen. Proeven werden reeds gedaan en gaven bevredigende uitslagen in die zin, dat men het verschil aan het brood nauwelijks merkt. Wat de voedingswaarde betreft, zal het toe voegen van een kleine hoeveelheid mager melkpoeder het brood beter maken. Mager melkpoeder bevat proteïne, suiker die tegen vergifti ging beschermt, calcium en fosfoor waardoor de tanden en het ge raamte worden versterkt. Te Brussel ging het personeel van de Muntschouwburg, ongeveer 420 personen, op straat en betoog de doorheen Brussel om lotsverbe tering te bekomen, nl, hoger loon. Aan de leiders van de vakvereni gingen gingen zij tevens de ontvan gen ontslagbrieven overhandigen. In de Muntschouwburg te Brus sel gaat het inderdaad finantieel slecht. Ofschoon de Stad Brussel jaarlijks 16 millioen aan die schouwburg toewijst, beloopt het huidig tekort 21 millioen, waarvan 8 verschuldigd zijn aan de R.M.Z. en 1.0 aan de Stad Brussel. Het De partement van Openbaar Onder wijs wil als tevoren een jaarlijkse toelage van 16 millioen verlenen, maar Minister Harmei stelde hier voor evenwel zekere eisen, die lei den moeten naar een gezonde toe stand in de schouwburg zelf. Aldus vraagt de Minister dat de exploita tiebegroting in evenwicht zou wor den gebracht, dat de ganse Brus selse agglomeratie de Muntschouw burg steunen zou, dat het Depar tement het lastenboek zou goedkeu ren en om concessionarissen te be noemen van elk gezongen toneel waaraan toelagen worden verstrekt, dat de hoedanigheden van de voor stellingen onaanvechtbaar zouden zijn en dat de kunstenaars fatsoen lijk zouden worden bezoldigd. Te Turnhout^ worden boringen uitgevoerd naar lauwwaterbronnen die vermoedelijk óp een diepte van 700 meter liggen, dit ter voeding van de stedelijke zwemkom. Men weet dat in de kalklagen, die zich uitstrekken van Turnhout tot Maas tricht er zich op die diepte op som mige plaatsen water aangetroffen wordt met een warmtegraad van 31 graden. Door de Rijksmijndienst zullen er terzelfdertijd boringen uitgevoerd worden tot op nog grotere diepte om de geologische bouw van die streek te onderzoeken. Tweede Pinksterdag bracht hon derden leden van de Belgische Boe renbond bijeen te Leuven, voor de jaarlijkse voorziene bijeenkomst. Waren o.m. aanwezig de Hr Sena tor Mullie, voorzitter: Mgr Cruys- berghs. alg. proost; Minister Héger en talrijke andere hogere persona liteiten. Heer Senator Mullie, voorzitter, sprak de welkomgroet uit. Tevens wees hij op de talrijke vraagstuk ken welke door de boerenstand zijn gesteld en inzonderlijk het beko men van lonende prijzen voor hun verschillende produkten. Nog wees hij op de verschillende maatrege len van regeringswege getroffen om zulks te bewerkstelligen. Het jaarverslag 1950 werd voor gedragen door de Heer Dr Jur. J. Rondou, waarna een huldebetoon aan Mgr Cruvsberghs plaats vond, ter gelegenheid van zijn 60" ver jaardag. 1950 was voor de Boerenbond ook een diamanten jubileum. Uit het voorgedragen verslag bleek o.m. het volgende: einde 1950 telde de Boerenbond 1.380 gilden met samen 88.256 leden-gezinshoofden, de Boerinnenbond 982 gilden met samen 96.037 leden, de Boerenjeugd- bond 577 afdelingen met 20.061 aan geslotenen, de Boerinnenjeugdbond 731 afdelingen met 26.325 aangeslo tenen. Het totaal effectleven be droeg dus 230.679, tegenover 228.566 in 1949. 11.607 voordrachten ter bevordering van de algemene ont wikkeling van de leden werden ge houden, hetzij in de Boerengilden, hetzij in de Boerinnengilden. INTERRELATIES IN DE KAMER OVER HET VRIJLATEN VAN INCIVIEKEN Door socialisten en communisten werd ln de Kamer, op Dinsdag Jl„ de Regering geïnterpelleerd over het vrijlaten van incivieken. De liberaal Lefebvre wilde de gelegen heid niet missen en voegde er ook zijn woordje bij. Die interpellaties moeten wel niet als zeer belangrijk zijn aanzien ge worden door de Parlementsleden van alle kleur, gezien, toen de Mi nister de lnterpellanten van ant woord wilde dienen, er nog slechts een 40 leden aanwezig waren. Minister Moeyersoen antwoordde waardig en overtuigend, en zijn woorden werden wel een boeme rang voor de oppositie, zoals onze medewerker Pasin zijn artikel dat in dit blad verschijnt, had voorzien. De Hr Minister wees er eerst op dat de hele herrie is ontstaan naar aanleiding van de invrijheidstelling van Romsee en Poulet, en toen de politiek er zich begon mee te be moeien. Tevens herinnert hij aan zijn politiek inzake repressie, die hij reeds vroeger uiteenzette, en ertoe strekt door individuele gena demaatregelen de repressie te mil deren om tot normale toestanden terug te komen. De Minister heeft 't dan meer bepaaldelijk over de gevallen Pou let en Romsee. Het zijn bekende personen maar dat is geen reden om ze harder te straffen. Romsee nam ontslag uit het V.N.V. ln Sep tember 1940. Hij werd tot Gouver neur van Limburg benoemd met goedkeuring van stafhouder Braf- fort. De verantwoordelijkheid van Poü- let was zeker groot, maar hij nam ontslag uit «Le Nouveau Journal» in 1943. Vooraanstaande politieke gevangenen kwamen te zijnen gun ste tussen. Hij verklaarde zich ifi 't buitenland te willen vestigen. De bewering dat- de repressie niet te streng zou geweest zijn houdt geen steek. Het aantal gedetineerden van gemeen recht bedroeg nooit meer dan 6.000. De politieke ge detineerden waren op 31-12-1945 meer dan 39.000 in getal. Het gebruik van het genadereoht is volkomen normaal. De liberale Minister Lilar steldé 2.000 gedeti neerden in vrijheid in de eerste zes maanden van 1950. De Heer Minister vervolgde dan: Er is echter meer. Voor Poulet, Romsee. Timmermans en De Br eker, zijn verschillende socialisti sche mandatarissen bij mij tussen gekomen. Waarom bekenden zij dat niet op het socialistisch congres? Waarom draaien zij die oudstrfj- ders en weerstanders een rad voor de ogen? Wat moeten al deze goede lui wel denken van de zeden onzei politieke mannen? (Toej. op d-e C.V.P.-banken.) De Minister protesteert er ten slotte tegen dat de genademaatre gelen strijdig zouden zijn met de redelijke bewapening van het land. De Regering heeft getoond dat zij haar verantwoordelijkheid durft ne men voor de landsverdediging. De oppositie kan hetzelfde niet zég gen. Deze uiteenzetting werd door de C.V.P.-leden langdurig toegejuicht. Hr Pholien, eerste-minister, kwam dan nog tussen om diegenen M schandvlekken die de weerstand en degenen die voor het vaderland sneuvelden, willen misbruiken voor partijpolitieke doeleinden. De Hr Kiebooms, C.V.P., die zelf meer dan 50 maanden in een Duits concentratiekamp verbleef, zette de socialisten en de communisten OP hun plaats en wees erop dat de C.V.P. van hen geen lessen in va derlandsliefde nodig heeft. Zo er ooit een Vlaams incivisme geweest is, besloot hij, dan is dit te wijten aan het onbegrip dat de liberalen steeds hebben gehad voor liet Vlaamse recht. De socialist Hoyaux meende dan nog te moeten uitleg verstrekken over de houding der socialisten, waarop Minister Moeyersoen erop wees dat juist het verfoeilijkste in hun houding is dat zij eerst vroe gen om Poulet vrij te laten om dan de openbare mening tegen hem op te hitsen zo hij het wel deed, Nieuw onderzoek van stoffelijk overschot. Naar aanleiding van de zaligver klaring van Paus Pius X zullen relieken van deze grote Paus de' H. Eucharistie in 'n artistieke sar* cophaag met glazen wanden wor den geplaatst. Deze sarcophaag zal dan een de finitieve plaats krijgen onder hc' altaar van Christus Koning in grotten van St Pieter. In verbaiio hiermede wordt dezer dagen M stoffelijk overschot van Pius aan een hernieuwd onderzoek oi>' derworpen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6