VOOR POPERINGE EN IEPER I Van tot de Noordpool Zuid-Afrika Vernieuwing der Postabonnenten voor het tweede halfjaar 1951 Wervik vierde met luister zijn Zilver* Jubileum ais stad van het H. H< De Nieuwpoortse Brandweer Vlagge-en Jubileumfeest De giftmoord te Ploegsteert 12 A y Maria Van Hecke vrijgesproken Autobus- Kustlijnen Paus Pius X zalig verklaa 31 jaar na zijn dood KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR PÖPERITOE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: 47* JAAR Nr ZATERDA Bladzijden PRIJS: JUNI 3 Frank 1951 BUITENLANDS OVERZICHT TOT EINDE DECEMBER 1951: 75 FR. Jnschrïjvlngsbuiletljn WM d- Bisdom Brugge, Provincie Westvlaanderen en stad Wervit; vernieuwden hun toewijding aan de Koning der Eeuwert; viert haar groot Assisenhof van Westvlaanderen Uurregeling Luisterrijke plechtigheid te Rome HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.69. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). POSTABONNEMENT 1951: België (tot einde 1951) 75 Belgieoh Congo 4 fr. p. wc Frankrijk Holland 4 fr. p. wc Andere landen Sfr.p. wc Verantwoordelijke Uitgever. J. Santen, Gasthuisstraat 19, Poperl- 75.000 mensen schoven voorbij! Schuiven is precies het juiste woord niet. Zij stonden, keken hun ogen uit, wilden wel eens op hun stap pen weerkeren, maar dat ging niet, ze Werden voortgedreven door de veel te nauwe gangen. Want buiten stonden er nog honderden ongedul dig te wachten tot ook zij mochten voorbijschuiven. 75.000 Bezoekers: 75.000 mensen die, wanneer ze weer op straat stonden, nog niet bekomen waren Tan da diepe indruk. Was die Internationale Missie- tentoonstelling veertien dagen lan ger open gebleven, dan zou het aan tal bezoekers drie maal zo groot ge weest zijn. Het was een festijn voor groot en klein. Het was een festijn voor hart en geest. Het was een triomf voor onze Vlaamse Zendelingen. Het was •en troost, het was een beloning voor de tienduizenden familieleden ,van onze drie duizend Westvlaamse Zendelingen. Was het te verwonderen dat «onze» Bisschop niet weg kon uit dié «foorhalle»? Wat een afgrijse lijke naam voor die vreselijk boeiende en pakkende expositie? Was het te verwonderen dat dui zenden werkelijk paf stonden, dat duizenden enthousiast hun hart moesten uitstorten: «Dat hebben we nog nooit gezien! 't Mannevolk is nog meer onder de indruk dan wij, zeiden twee vrouwen onder el kander. 't Was niet gelogen, want 't was waarachtig geen mode show en 't was geen ijskreem-ex- positie als ge dat berenvelletje be- keekt bij de Noordpoolstand! Tal van scholen gingen op bezoek. De kinders zullen er maanden over I spreken, zullen er jaren aan den- I ken. Zulke lez in de aardrijkskunde, 'in de geschiedenis der beschaving .kregen ze nooit en zullen ze nooit... neen, dat wil ik er niet bijvoegen. Want, de missievrienden die zich doodwrochten aan die expositie moeten het weten: Om de vijf jaar hebben we zulke missie-show no dig. Natuurlijk waren we in groep naar Roeselare getrokken. We heb ben immers ook zendelingen op de parochie. We keken, keken en zwegen. We luisterden wel hier en daar, waar 'n Pater of Zuster uitleg verschafte. Maar, weerom vooruit, 't Gebeurde Wel dat Fiel tegen mijn elleboog stootte «Pé, ziet ge dat». Maar'twas kijken en zwijgen, 'k Was stilaan diep onder de indruk gekomen van dat enorm, van dat reuzewerk dat men zo eenvoudig de missies noemt! De hele wereld schoof voorbij, *an Zuid-Afrika tot de Noordpool. Denkt je dat in! Maar als we buiten en thuis wa ren, dan gingen de tongen los. 't Schoonste was, Scheut, met «Uü Sinese wereld. Dat alleen was de reis waard! 't Pakkendste was de stand van de Minderbroeders, die martelaren- kapel, met die waarachtige relik wie», die bebloede klederen van on ze Vlaamse bloedgetuigen. De «Bloedige Missie»! We kennen zo weinig Vlaamse Heiligen, zei Fiel, en Tc peinze noch tans dat we er eeuwig vele hebben, maar Vlaanderen is klein en Rome ligt ver! Hebt ge die stand gezien van het Heilig Land, hebt ge die van Indië gezien? van Pakistan? van de Phi- Uppijnen? Hebt ge naar die van Japan ge keken? en dat kunstwerk? En Zuid- Afrika? waar al dat goud wordt op gedolven en niemand naar de suk kels van inboorlingen omziet tenzij paters en nonnekes? De stand van Heverlee, en die Tan de Witte Paters over Noord- Afrika en Kongo. Kongo? Waar na 80 jaar 4.400.000 christenen zijn op een klein 14 mil- lioen inwoners! We geraakten niet uitgepraat. We zullen in lang niet uitgepraat gera ken. We leerden 't missiewerk kennen, Zo verschillend... bij de inwoners van de brousse, in het uiterst hei dens-beschaafde Japan. In Kongo waar de missie floreert, in China! Pater Michiel Denys, broer van... Peegie en van 't zelfde ras, stond op een stoel te prediken, waarachtig te prediken dat het ons door hart en ziele sneed lees nu a.u.b. een goed wees-gegroetje voor die 130 zende lingen, onze zendelingen, die nu nog in China die verschrikkelijke vervolging beleven! Ja, waarachtig, nu kennen we een beetje althans de Missies! VLAANDEREN VEROVERT DE WERELD VOOR CHRISTUS! Is 't gelooflijk? Dat uit dat beetje land dat ge op een wereldkaart met een vergroot glas moet zoeken, duizenden zende lingen de hele wereld bestormen om aldaar het licht van 't geloof te dragen? En uit dat klein boontje, dat Vlaanderen heet, haal mij dan nog het Bisdom Brugge uit dat van heel de katholieke wereld meest zende lingen telt. 'k Zou zeggen, denkt aan Lo, zo klein als zijn naam, met zijn 14 zendelingen, aan Mgr Bouve, die Kongo aan Lo verbond, want hij resideert te Kongolo in Katanga. Internationale Expositie? Dat woord expositie viel me tegen. Het was immers veel meer dan dat; on eindig meer dan dat. 't Was een school waar we leerden wat door onze zendelingen verwezenlijkt werd en wordt. Zie maar eens de ontwik keling van de beschaving in Kongo. Schaven deden de paters waarach tig niet alleen aan planken en bo men. Waren de negers niet harder dan ijzerhout? Expositie? Dat is nu voor alles goed, expositie van landbouwma chines en van Kanarievogels. 't Was oneindig meer dan dat: 't was een brok leven, een rond schouw de wereld door, van 't werk van de besten onzer broeders. Pé, ik ben er vol van, zei Fiel, overvol. Gij zegt, gij schrijft zo dik wijls dat wij Vlamingen fier en preuts moeten zijn Vlaming te zijn. 'k Heb dat nooit meer ondervonden, aangevoeld dan te Roeselare. Ge moogt het weten, Pë, 'k deed wat Pater Denys vroeg, dat wees ge- groetje voor onze zendelingen in China, maar, 't moest er uit Pé, 't moest en 't was bijna ook een gebed, ik zong dat het daverde De Vlaamse Leeuw O. L. Heer heeft dat alleszins niet kwalijk genomen, Fiel! 'k Zou blijven schrijven... 'k Ben er ook nog vol van! 't Waren durvers die aan die Missie-rondschouw dachten en ons gaven wat we nog nooit te zien kre gen. En toch waren zij verlegen. Zouden de mensen van 1951 dat interessant vinden? Zijn de mensen niet moe van exposities en jaar beurzen? Kennen wij nu onze Vlaamse mensen? Hun liefde en genegenheid, hun meeleven met de missies en hun zendelingen? en... 't mannevolk was nog meer onder de indruk dan de anderen! Zulke rondschouw hebben we minstens om de vijf jaar nodig om te zien, om te kunnen beleven, het werk van de «onzen»! En a.u.b. niet meer voor tien dagen, zodat de mensen op mekaars eksterogen trappen! We weten nu wat de Missievrien- den ons kunnen... tonen. De Missievrienden weten nu hoe ln Vlaanderen 't volk van zijn ge loof en van zijn geloofsboden houdt. Er ligt een eindelijk stuk katho liek Vlaanderen over de hele we reld verspreid van de Noordpool tot Zuid-Afrika. Goddank! en... 't blijve zo! PÉ VLAMYNCK. TWEE TAFERELEN VERKIEZINGEN LINKS EN RECHTS Met het goed weer schijnt de politiek ook weer op te flakkeren: presidentsverkiezingen in Oosten rijk, parlementsverkiezingen in Lu xemburg, gemeenteverkiezingen in Italië, a.s. parlementsverkiezingen in Frankrijk. En aangezien wij a.s. jaar in ons land met gemeenteverkiezingen staan icordt daaraan meer belang gehecht dan anders het geval zou zijn. De wereld is immers zo klein geworden, dat men uit verkiezings uitslagen in het buitenland, indi caties wil halen voor het eigen land. Er was dus eerst en vooral de presidentsverkiezing in OOSTEN RIJK. Er waren 'drie candidaten: een christelijke, een socialistische en een ontevredene. Bij de eerste ronde stond de christelijke op kop, maar bij de tweede ronde stemden de meerder heid van de ontevredenen (waar onder de communisten) voor de so cialist, en Koerner werd president. Van ver gezien heeft CUt niets eigenaardigs om het lijf. Al zou men lang kunnen praten over de verschillende aspecten van die ver kiezing, de keuze der candidaten, hun politiek verleden, de combina ties, enz... Maar dat is het verleden, en dat heeft geen keer. Wat ons interesseert is de toe komst. Welnu, daar rijst voor Oostenrijk een ernstig probleem. Inderdaad: van sedert het einde van de oorlog tot nu hebben de Oestereichische volkspartei en de socialistische partij samen gere- KOENER, de nieuw gekozen Oostenrijkse President; 'n zeer sterk marxistisch socialist. geerd. Tijdens elke kiesstrijd viel de ene partij de andere niet veel aan. Alle krachten waren gericht tegen het communisme en het na zisme. Maar de campagne voor de presidentsverkiezing heeft hen fa taal tegenover elkaar geplaatst en de strijd is zeer hevig geweest. Beide partijen zijn ver uiteen ge gaan, en dat heeft zijn gevolgen in de schoot van de huidige rege ringsmeerderheid. Dat is één. Komt daar nog bij dat President iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiii Li de eerste dagen van Juni zal de Post een aanvang maken met het aanbieden der kwijtscihriften ter vernieuwing der ABONNEMENTEN VOOR HET TWEEDE HALFJAAR 1951. Wij hebben, wegens de geweldige en nog immer aanhou dende stijging der papierprijzen, dieze stijging heeft nu ook de dagbladen genoodzaakt hun verkoopprijs en hun abon nementstarieven andermaal te verhogen, ons verplicht gezien onae abonnementsprijs enigzins aan te passen. Voor het tweede halfjaar '51 is hij nu als volgt vastgesteld: Daar de post deze kwij'tsohriften maar eenmaal aanbiedt en ten einde alle onderbreking in de bestelling van ons blad t-e voorkomen, verzoeken wij onze geachte abonnementen maat regelen te willen treffen, opdat hun kwijtsohrift bij deze eerste en enige aanbieding vereffend worde. De Postbode immers komt maar eenmaal aan huis, Wie tot op heden nog niet met de Post geabonneerd was en dit nu vel wenst te doen, gelieve onderstaand bulletijn in te vulen en onder open omslag, met zegel van 0,20 fr., af te sturen naar Het Wekelijks NieuwsGasthuisstraat 19, Poperinge. Ondergetekende begeert een postabonnement op «HET WEKELIJKS NIEUWS» Editie (1) NAAM ADRES GEMEENTE (STAD) (1) Poperinge-Ieper. Roeselare-Izegem-Menen. Veume-Nieuwpoort-Diksmuide. (Handtekening) Koerner geen gematigd, maar een zeer sterk marxistisch socialist is, zódat men van die kant ook niet zonder vrees is. Het is immers de president die de kanselier (eerste- minister) aanduidt en hij zou de huidige kanselier Figl (christelijk) wel eens door een marxist kunnen vervangen. En hoe zal de regering dan sa mengesteld worden? Zullen de chrtstelijken er nog bij zijn? Ziedaar de enigszins zorgwekken de vragen die uit de Oostenrijk se presidentsverkiezingen gegroeid zijn. In LUXEMBURG grepen ver der gedeeltelijke kamerverkiezin gen plaats waarbij de christelijke volkspartij één zetel verloor, de conservatieve democratische groep ookéén en de communisten ook éénDie drie zetels werden door de socialisten gewonnen. Zo staan wij: dan met volgende zetelverde ling: christelijke volkspartij 21, conservatieven 8, socialisten 18, communisten 4 en onafhankelijke socialisten. Tot nu toe regeerden de chris telijke volkspartij en de conserva tieven samen met een meerderheid van 11 zetels (31 tegen 20). Die meerderheid is thans tot 6 geslon ken (29 tegen 23). Er wordt reeds gewag gemaakt van een opname van de socialisten in de regering. De christelijke volkspartij zal moeten oordelen wat er voor het land verkieslijk is, want zonder haar is geen regering mogelijk aan gezien geen enkele partij met de communisten zal willen samenwer ken en dat de andere partijen sa men slechts over 1 zetel meerder heid zouden beschikken. En ten slotte waren er de ge meenteverkiezingen in een aantal disiricten in ITALIË. Naar aanleiding van die verkie zingen heeft men in sommige bla den triomf gekraaid: de commu nisten werden het roer ontnomen in 70 t.h. van de gemeenten waar ze baas waren. Dat is juist. En dat is natuurlijk van geweldig veel belang, niet al leen voor de gewone administratie, maar ook met het oog op 's lands veiligheid. Maar er is nog iets anders. Er zijn ook de stemmen. En daar stemmen de uitslagen ons tot na denken. (Zie vervolg blz. 2.) II i' i Het reusachtig podium werd tijdens de namiddagplechtigheid omgetoverd in een hos van vlaggen, minder dan 98 vlaggen van H. Hartebonden stonden er opgesteld. Uiterst rechts bemerkt men de per naliteiten die de plechtigheid bijwoonden. Nieuwpoort heeft weer een van zijn schoonste dagen gekend. Onder een buitengewone volkstoeloop werd Zondag het 45-jarig be staan van de stedelijke brandweer gevierd. Tc dezer gelegenheid werd een nieuwe vlag overhandigd en werd hulde gebracht aan de stichter, de Hr Huyghebaert, terwijl een paar verdienstelijke leden vereremerkt Voor de tweede maal staat er dit jaar een vergiftigingszaak op de rol van het Westvlaams Assisenhof. Strychnine schijnt de voorkeur te hebben bij de giftmengsters, te Gijverinkhove werd op Goede Vrij dag 1950 André Van de Walle door zijn echtgenote, Hedwige Van Tilcke, met dit duivels vergift om het leven gebracht. Ze kreeg daar voor haar verdiende straf. Thans behandelt het Assisenhof te Brugge weer een dergelijk geval. De feiten deden zich voor te Ploegsteert en wel in April 1949. Alhoewel van meet af aan vaststond dat liet slacht offer, Marcel Popelier, met strychnine vergiftigd werd, toch duurde het twee jaar vooraleer men de verdachte van deze gruwelijke moord, Maria Van Hecke, echtgenote van het slachtoffer, voor het Assisenhof zou brengen. Gans het drama brengt ons in het milieu van de grens- smokkelaars, waar het blauwen een eigenaardige band van solida riteit teweeg brengt en de mensen achterdochtig, zwijgzaam en ruw maakt. Voor het gerecht was het een zware taak in dit warnet weg wijs te geraken gemeente ten Zuiden van leper, GRENSTRAFIEK De 40-jarige Maria Van Hecke, die thans voor het Assisenhof van Westvlaanderen terechtstaat, is af komstig uit Zwevezele. Op 5 Mei 1933 trad zij te Kortemark in het huwelijk met Maurice Popelier, ge boren te Lichtervelde op 29 Oogst 1908. Het echtpaar ging zich vesti gen te Ploegsteert, de kleine grens- De beklaagde Maria Van Hecke tussen de twee Rijkswachters op de b$nk der beschuldigden in het Assisenhof te Brugge. (Cliché Het Volk) waar Popelier werkzaam was in de Briquetterie du ProgrèsDe steenbakker Maurice Popelier stond bij zijn werkgevers en werkmak- kers goed aangeschreven. De oorlogsomstandigheden brach ten een sterk opleven van de grens- trafiek mede en de echtelingen Po pelier gingen zeer dikwijls op smok- keltocht samen met zekere Yvonne Woussen uit Wijtschate. Marcel Popelier kwam bij Woussen veel aan huis en ging er zelfs regelma tig de hof bewerken. In het gezin Popelier ging het niet te best. Maria Van Hecke werd door haar man beschuldigd haar twee kinderen niet te verzorgen zo als het hoorde en op klacht van de man werd Van Hecke in 1948 veroordeeld wegens kinderverlating. Maria Van Hecke hield van een vrij leven, aan een vriendin te leper had ze verteld dat haar man gestorven was; aan een ander per soon zegde ze dat het maar jammer was dat Marcel niet gestorven was in krijgsgevangenschap in Duitsland Toen Marcel Popelier na de be vrijding als grensarbeider naar Frankrijk trok, kreeg zijn vrouw natuurlijk de teugels los om de baan op te trekken. Het geld vond bij haar een slechte meester, zij was daarbij een sluwe aftrogge- laarster die o.m. 54.000 fr. wist af te troggelen van de nicht van haar I man. Elodie Popelier. DE LEVENSVERZEKERING In dergelijke omstandigheden was het misschien wel een onvoor zichtigheid te noemen vanwege Marcel Popelier toen hij in 1946 een kontrakt voor levensverzekering afsloot, waarbij bepaald werd dat aan zijn echtgenote 10.000 fr. moest uitbetaald worden bij zijn overlij den. Was het omwille van haar slecht gedrag', of was het uit vrees voor een aanslag op zijn leven? In ieder geval staat het vast dat Po pelier in begin 1949 het inzicht koesterde de verzekeringspolis dus danig te wijzigen, dat. zijn 14-jarig zoontje er de bevoordeligde van werd. Toen Maria Van Hecke op 24 Februari 1949 de gevangenis v r- liet, waar zij een straf wegens af- troggelarij had uitgezeten, kwam haar dit ter ore en vernam zij eveneens dat haar man, omwille van haar slecht gedrag, de echt scheiding aangevraagd had. Er moet op dat ogenblik toch een periode van ontspanning zijn inge treden, want de man liet zijn opzet van echtscheiding varen. Enkele weken later, 8 April 1949, beviel Maria Van Hecke van een doch tertje. het kindje leefde slechts twee dagen. (Zie vervolg blz. 5.) werden DE VOORAVOND De plechtigheden vingen reeds aan op de vooravond, toen de bui tenlandse afvaardigingen aankwa men. Zij werden officieel op het stadhuis ontvangen. Er was een af vaardiging van Dover (Engeland), Loos (Frankrijk) en Middelburg (Nederland) gekomen om hier de feestelijkheden bij te wonen. DE VLAGGEWIJDING Het was reeds van in de vroege morgen dat de dag veelbelovend begon met een mooi zonnig weer om de vele vreemdelingen te ver welkomen. Zo waren reeds in de vroege voormiddag enkele vreemde korpsen aanwezig, die zich op de markt opstelden. De katholieke fan fare begeleidde dan de deelnemers en de personaliteiten naar de kerk, waar de hoogmis voorafgegaan was door de wijding van de nieuwe vlag. Na de mis ging het in omgekeerde volgorde terug naar het stadhuis, nu echter met reeds meer belang stellende toeschouwers. ONTVANGST EN HULDEZITTIN G Op het stadhuis werden alle ge nodigden en deelnemende officieren ontvangen door de Hr Burgemees ter, die hen welkom heette, waar- Het is misschien een twistpunt waar we nooit een rechte kant zullen aan vinden, namelijk om te weten waar precies in onze pro vincie men kan zeggen: «Hier klopt het hart van Westvlaanderen». Zondag, 3 Juni, moest men daarover niet redetwisten, want wie die dag te Wervik meegemaakt heeft, heeft daar gevoeld hoe het warme hart van Westvlaanderen daar klopte. Het Westvlaanderen met zijn stevig geloof, met zijn eenvoudig gebed en zijn eerlijke trouw aan Gods Kerk, heeft daar gezongen en gebeden omdat het zich gelukkig voelde nu zijn hoogste gezagdragers de schone gouw aan het blonde Noordzeestrand andermaal op plechtige wijze als een kostbaar pand aan het H. Hart van Jezus schonken. Elk der aanwezigen voelde hoe op dat ogenblik zijn eigen hart met ieder vezeltje aan Gods Hart werd vastgeklonken en iedereen was de hoge gezagdragers dankbaar omdat zij op dat verheven ogenblik met al de kracht en onstuimigheid van hun Westvlaamse fierheid het roer vastankerden in het rechte spoor van Gods liefde en rechtvaardigheid. Tot driemaal toe onderlijnde de geestdriftige menigte deze plechtige akte van toewijding met een donderend Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat Schoon was het langs de Leie, langs de golden riverdie de zegezangen van het geestdriftig volk door Vlaanderens gouwen mee voerde. BLOEMENTOVER Voor een journalist is een repor- dankbaar werk zolang hij voelt dat hij zijn werkterrein kan oversehouwen. Doch dit scheen te Wervik onmogelijk toen wij er die stralende Zondag, 3 Juni, van 's morgens vroeg aankwamen, want het bleek duidelijk dat Wer vik rijn bezoekers wilde verrassen: gans de stad was schuil gegaan onder een betovering van bloemen. Maar dit ontsloeg ons tevens van de plicht het stadsbeeld in duide lijke vormen uit te tekenen. Om dit noodzakelijk gedeelte zo streng mogelijk te omschrijven, hebben wij hier en daar een paar cijfers bovengevist die ons uit goe de bron verstrekt werden. Ongeveer 2 ton papier werd aan de versiering gebruikt en meer dan 2 millioen papieren rozen werden door de inwoners vervaardigd. Wie nog van getallen houdt, kan ver nemen dat het dakwaarmede de Duivenstraat bedekt was, 170.000 bloemen vergde terwijl de rozen- muur die achter het bevrijdings- kruis bij de Reke was opgetrok ken, 20.000 bloemen bevatte. Aan dit prachtstuk zijn 400 werkuren besteed. Wie nu zou denken dat er alleen gepint was waar de stoet moest voorbijtrekken, heeft het mis voor, want ieder Wervikaan had meege daan, in het centrum of te lande. Gelukkig was de weermaker de Wervikanen genadig geweest en de broze, rozenpapiertjes werden niet geteisterd door regen of wind. Alles bleef fris en kleurig en de kleuren- bij een speciaal woordje kwam voor de buitenlanders, die hij in hun eigen taal begroette. Na een korte toelichting over de betekenis van dit feest, bracht ij hulde aan de Hr Huyghebaert en diens verdien stelijk werk, niet alleen als stich ter van dit korps, maar ook voor zijn werkzaamheid gedurende meer dan een halve eeuw, in het stads bestuur. Ten slotte sprak hij uit naam van volk en stad, zijn dank uit voor dat vele ongeachte werk. De Hr Provoost gaf als d.d. bevel hebber van het pompierkorps een overzicht van het gepresteerde werk, vanaf de stichting met zeer beperkte middelen tot de uitbrei ding en de modernisering van thans. Daar dit hoofdzakelijk het werk was van de Hr Huyghebaert, werd hem dan uit erkentelijkheid een geschenk aangeboden. Het was een marmerstuk met een bronzen plaket er op, waarop een brand weerman afgebeeld staat. In zijn dankwoord zei de Heer Huyghebaert dat, sinds zijn vesti ging in deze stad, er veel te doen was geweest en dat hij steeds zijn beste krachten had ingespannen om het in hem gestelde vertrou wen niet te beschamen, tot hij ten slotte als laatste prestatie meeg> (Zie vervolg blz. 2.) Dit nummer bevat op 9" bladzijde de der in onze streek in voege sedert 1 Juni 1951. pa1 hs: symphonie werd door geen klanken verstoord. In keurige jaarschriften en spreuken werd fierheid en vrr vertolkt: MaChtïge Christus kon WerVIk UW sChoonste pa hULDIgt U. Boven het nieuwe St Jansbf taal, waarvan de opbouw sne voltooiing nadert, stond midd versiering: WerVIks hospItaaL Christus IDeaaL zeVen eeUWen sChler MensenhULp aLhler. PLECHTIGE PONTIFICALE HOOGMI Om 10 u. werd op het reus: podium, dat opgeslagen is Of grote plein bij St Medardus een plechtige Hoogmis opged met pontificale assistentie va Exc. Mgr Lamiroy, bisschop- Brugge. Z. E. H. Desmedt, pr van St Medardus, bijgestaan Z. E. H. Verkest, pastoor van,. Jozefsparochie en door E. H, derpastoor Akkerman, droe; H. Misoffer op. Bij de bissch lijke troon fungeerden Z. Kan. Carpentier en Z. E. H. man. Deken te Menen. Door een overtalrijke m< gelovigen, was ieder plaatsje het podium bezet, de lituré gezangen werden in same door al de aanwezigen uitge' Aan het Evangelie hield Z. Godefroy, S.J., het gelegen! sermoen tijdens hetwelk hij <t tekenis van deze dag belicht Zich gans geven aan God ent trouw blijven is de diepe zir dit gebeuren, aldus de pred Vandaag leggen wij onze ha: Christus hand en ons hart het Zijne. Na deze H. Mis werden op j tige wijze door Mgr Lamirc nieuwe bondsvlaggen gewijd de drie parochies van Wervitf Tel 11.30 u. greep ten stac een plechtige ontvangst plaat flens dewelke dhr burgemeeste leu aan Mgr Lamiroy de dan} Werviks bevolking vertolkte zijn aanwezigheid. Na het ai: den van de erewijn, werd do bisschop het Gulden Boek dei getekend. (Zie vervolg b In de St-Pieterskerk te Rome bijzijn van Mgr Tedeschini, Boven: Dhr Provoost overhandigt een geschenk aan dhr Huyghebaert, stichter van de Nieuwpoortse Brandweer, tijdens de huidezitting; tus sen beide: dhr Burgemeester Gheeraert. Onder links: dhr Burge meester overhandigt het nieuwe vaandel aan de d.d. commandant, dhr Provoost. Onder rechts: dhr Geers, brandweerinspecteur, ver eremerkt dhr Schramme om bewezen diensten. werd Zondag 3 Juni jl. Paus Pius X: de Paus van de armoede, de goed heid en de vrede, gestorven in Augustus 1914, op plechtige wijze zalig verklaard. Aan de gevel van de basiliek wap perde de bij zaligverklaringen tra ditionele banier, waarop Paus Pius X met de tiara en pauselijke ge waden was afgebeeld. In de kerk, boven het hoofdaltaar, hing een an dere banier met een afbeelding van de Paus in de glorie der gelukza ligheid. De beide afbeeldingen waren ge dekt gebleven tot het ogenblik dat Mgr Propini de pauselijke breve had voorgelezen en de menigte een donderend Te Dsum aanhief. Tezelfdertijd werd het kristallen en bronzen relikwieschrijn met het stoffelijk overschot van Paus Pius X onthuld. De plechtigheid vond plaats in priester van de basiliek, en I! naai Mioara, pro-praefect v: Congregatie der Heilige Riten gestaan door de prelaten va departement. Vervolgens wer Mis opgedragen door de Kard. aartspriester. Onder de talrijke persoonl den en de overgrote menigte vrijwel alle landen van het tendom vertegenwoordigd. De liaanse regering had een o afvaardiging' gezonden, met het hoofd de Minister van baar Onderwijs, Gonella. Onder de buitenlandse bede: gangers bevonden zich Fr: Ieren, Brazilianen. Cana; Oostenrijkers, Duitsers en N landers. In een pauselijke brief, wel! de St-Pieterskerk werd afge werd de zaligverklaring van Pius X aan de wereld verkol MENGELWERKHET WEKELIJKS NIEUWS Is de titel van ons NIEUW MENGELWERK dat we in nummer van a.s. week beginnen. Iets uit het bovenste sehof, dat al onae lezers aangenaai verrassen zal.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1