Westvlaamse Electriciteitsproblemen wastages, fieeiaéSmt Wereldgebeurtenissen G. BOUCKAERT de GROTE KUIS 5A55i a m Voor U, Mevrouw Deze Don is geld waard, werp hem niet weg Een andere klok - Vrije lezerstribune Volksvertegenwoordiger Goetghebeur interpelleert de Minister "Va maai* zekere dag zag zij het nachthemd van haar neefje, gewassen met Soleil De oorlog In Korea Geruchten over terugtrekking van Koning George van Engeland De Conferentie der Plaatsvervangers te Parijs Het Vredesverdrag voor Japan VERVELENDE GEWOONTEN PELS WA REM FABRIEK Kapellestraat - T«L 245 - Meulebeke MANTELS vanaf 1.200 fr. of 4 fr. per dag voor 1, - Alle ameublementstoffen, gans vernieuwd. 2, - Gordijnen en kanten worden in 't nieuw gezet zonder er op te wrijven. 3, - Aanbevolen voor tapijten, zetels, enz. TE KOOP IN ALLE GOEDE WINKELS Lijken van 5 vermiste Beigen in Korea gevonden Gerechtszaken Voor de Grensarbeiders NEEMT ALLE VETVLEKKEN WÉG De Iraanse Pefroleumkwestfe de O.E.E.S. Bij IN 'T KORT !«HET WEKELIJKS NIEUWS J Zaterdag 16 Juni 1951. Bladz. 9. Van dhr J. Heindrycx, Burge meester van Lo, die zioh met de Westvlaamse Electriciteitsproblemen niet onledig houdt, ontvingen wij onderstaand schrijven, waarvoor hij ons tot opname verzoekt, We menen dhr Heindrycx in zijn edelmoedig strijden best daarin te kunnen dienen met aan zijn ver zoek gevolg te geven, en. alhoewel we in zijn schrijven niets ontwa ren kunnen dat in strijd is met ons tot nu toe in deze zaak ingenomen standpunt, laten we dan onder ziln verantwoordelijkheid in deze Vrije lezerstribunezijn schrijven vol gen. ELECTRICITEITSPROBLEMEN EEN PROBLEEM VAN ALGEMEEN BELANG Oproep tot de Heren Burgemeesters, Séhepenen, Gemeenteraadsleden en Gemeentesecretarissen. Onze eerste en allergrootste plicht sis beatuurders van de gemeente, ls de belangen van de ons toevertrouw de bevolking te dienen en geen enkel middel te ontzien om dit te bewerk- etOlllgen. Zo de Algevaardigden van de grote eteden en hun voorsteden maande lijks bijeenkomen om hun belangen te onderzoeken, te bespreken en te verdedigen, hebben ze goed ingezien dat zulks in de tegenwoordige tijden een probaat middel is om het wel zijn van hun bevolking te verzekeren. We zien de grote steden met gezag optreden en de resultaten zijn spre kend. Waarom zouden wij, kleine gemeenten van min dan 10.000 inwo ners ons ook niet verenigen om een macht daar te stellen, die ook onze bevolking ten goede zou komen? Alle klassen der bevolking trachten naar samenwerking om hun eisen af ts dwingen, wat we moeten toe juichen, als die eisen redelijk en rechtvaardig zijn en het algemeen welzijn dienen. Nu grote electriciteitsproblemen aan de orde zijn, voelen we het aan dat we er Individueel machteloos te genover staan; dat we bij het op maken van contracten onzeker han delen en de gemeenschapsbelangen niet ten volle kunnen dienen. Welke ls de tegenwoordige toe stand van de gemeenten, die voor «en twintigtal Jaren een contract tot levering, en verdeling der electrici- tett sloten? Niettegenstaande de electrleiteit- ultbatlng een zeer winstgevende zaak ls, zien ze er heel weinig of niets van ln de gemeentekas te recht komen. De private maatschappijen zijn de grote winnaars en de ge meenten de verliezers. Een zeer winstgevende zaak? Laten we de cijfers spreken. Be Interelectravan Limburg maakte ln het dienstjaar 1949 een ultbatlngsoverschot van 24.500.000 fr. voor ongeveer 840.000 inwoners. De Westvlaamse Electriciteltsmaat- tohapplj (W.V.E.M.) had een ultba tlngsoverschot van 5.585.000 fr. voor 84 gemeenten, met een gezamenlijke bevolking van 71.000 Inwoners, (Zon der rekening te houden met het aan deel, dat de provincie toekwam.) De 16 gemeenten ten Zuiden van de stad leper, bij de W.V.E.M. maat schappij aangesloten, maakten een Uitbatingsoverschot van 1.412.000 fr. En als winstaandeel werd er aan de hterönderstaande gemeenten toebe deeld: Btens, met 5.300 Inwoners Fr. 161.728 Gits, met 5.400 Inwoners 175.148 Handzame, met 3.200 lnw. 147.238 Letsele, met 1.500 lnw. 78.577 Nleuwkerke, met 600 lnw. 30.021 Oudc-Kapelle, met 230 lnw. 13.300 Prachtig resultaat alhoewel er sleohts 45 van het ultbatlngs- ■/erschot plus 2 dividend op de iderschreven aandelen uitgekeerd erden. En de electrische netten öltjven het eigendom van deze ge meenten, terwijl andere gemeenten aangesloten bij private ondernemin gen, na afloop van hun contract een eigendomsrecht verliezen. Is thans het ogenblik niet geko men een Intercommunale, ENKEI, tjrr GEMEENTEN BESTAANDE, te stichten, om hoofdzakelijk ln deze kwestie de gemeentelijke belangen te verdedigen? Eendracht maakt maohten vooral ln deze zaak ronden de gevolgen lonend zijn. voor de gemeenten. Wat een Intercommunale kan ver wezenlijken? Voornoemde statistie ken spreken boekdelen. Zo zou een eenvormige prijs voor »Ue gemeenteno kunnen vastgesteld worden niettegenstaande de ene ge meente een voordeliger ligging voor de uitbating heeft dan de andere. Het ls beter een mtnbedeelde ge meente te helpen, dan... te moeten geholpen worden. Wat het nieuw contract-ontwerp door de B.M.G.E. aan de gemeenten Voorgesteld aan voor- of nadelen biedt, laten we hier bulten bespre king, daar de Bestendige Deputatie deze zaak welwillend zal doen onder- toeken, waarvoor we de Heren Gou verneur en Leden dank zeggen. Tot alle Burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden en Gemeentese cretarissen van de kleine gemeenten, doen We een oproep om de stichting een Intercommunale mogelijk maken. Onze wekroep weze; eensgezind en v*at aangesloten werken voor het ALGEMEEN welzijn. I, BEINPRYCX, Burgemeester, Lo. 1 Lid van de Beheerraad van het Fonds der Gemeenten en Open bare Onderstand. Tot daar de brie! ln kwestie. In zelfder omslag had Burge meester Heindricx een ander schrij ven gevoegd, waarin hij dieper de Electriciteitsproblemen in West- vlaanderen ontleedt. Ter kennisgeving van de lezers die zich bepaald met de Electrische Problemen bezig houden en er zijn er veel, nota v. d. redactie) laten we thans ook in extenso dit schrijven volgen, Het geeft, meteen de lezer een heeld van de aandacht die er in de provincie aan dit probleem be steed wordt; en ook hem zal het wellicht interesseren een klok te horen die niet van ons komt. WAARDE HEER, Wij nevien de eerbiedige vrijheid VEd. dringend te verzoeken uw -wel- willende aandacht te willen vestigen en al uw macht te willen wijden aan het behoud van de Westvlaamse Elec- triciteitsmaatschappijopdat ze zelf standig op eigen krachten voort zou mogen blijven bestaan. Immers de Belgische Maatschappij Gas en Eleatriciteit van Westvlaande- ren (B.M.G.E.) te Brugge heeft on langs een nieuw contract voorgesteld aan haar 118 aangesloten gemeenten. Onnodig te zeggen dat de gemeente besturen zeer verontrust zijn, nopens de zo plots en onverwachte uitreiking van dit nieuw ontwerp, daar het be staande contract voor het merendeel der gemeenten nog ongeveer een tien tal jaren van kracht blijft. Het ganse contract lijkt ons zeer verdacht en onduidelijk. Op voorstel van de beheerraad geschiedt de ver deling der aandelen voor da helft, reeks A, aan de gemeenten, de andere helft, reeks B, aan de Maatschappij (B.M.G.E.) (aandelen zonder nominale waarde). Nergens wordt er gewag ge maakt hoeveel aandelen een gemeente zal toebedeeld worden. Een afgevaar digde van de Belgische Maatschappij (B.M.G.E.), die ons ter dier gelegen heid een bezoek bracht, deelde ons mede, dat er een aandeel per 200 tel lers zou toegekend worden, doch schriftelijke bevestiging ontbreekt. De gemeenten alsook de Maatschappij zullen al hun installaties voor Gas en Electrieke bedeling ten dienste stel len van de Intercommunale, onder vorm van GEBRUIKSRECHT. Naar ons oordeel, zullen de gemeenten zeer weinig of niets in te brengen hebben, daar de Maatschappij alles in haar bezit heeft, zowel laagspannings- of hoogspanningslijnen. Voor dit ge bruiksrecht wordt de gemeenten en de B.M.G.E. een eerste dividend uit gekeerd van 6% 's jaars. Hoeveel mil- lioenen zal de B.M.G.E. van de Inter communale voor dit gebruiksrecht ont vangen? Volgens een raming door ons gedaan zal dit ten minste een twintig tal millioenen bedragen en de gemeen ten zullen zich bitter weinig of niets van deze 6 zien toekennen. Door wie of op welke basis zullen al die iijnen in bruiksrecht gegeven, geschat worden? Dit is nergens bepaald. Een ander artikel vermeldt, dat de Intercommunale alle overeenkomsten, contracten, ondernemingen, huurcelen, abonnementen, verzekeringenaan gang zijnde processen, lasten en ver bintenissen van alle aard, aangegaan uit hoofde van die installaties en hun exploitatie, voor haar rekening zal overnemen en voortzetten; dat zij zich in 't kort, tegenover alle derden zal gedragen, ten aanzien van de goede ren waarvan het gebruik wordt inge bracht, zoals de inbrengende maat schappij het kon en moest doen, zon der tussenkomst van, noch verhaal op haar. Wat schuilt onder de bena ming, b.v. contracten? Zal de Inter communale alsdan de annuïteiten voor de door de gemeenten bij het Gemeen tekrediet aangegane leningen dienen te betalen? Deze last wordt nu ge dragen door de B.M.G.E Art. 56 van het ontwerp zegt; de Intercommunale vertrouwt aan de B.M.G.E. het beheer der ganse onder neming toe. Nu stellen wij de vraag... maar onder welke voorwaarden? Nog maals vinden wij hieromtrent weinig uitleg, enkel lezen wij in de bepaling, dat de Intercommunale de last van onderhoud te dragen heeft van de net ten in gebruiksrecht gegeven. Verscheidene proteststemmen zijn reeds opgegaan in Het Wekelijks Nieuwsonder de titel Westvlaamse Êlectriciteitsbelangen en in het Burgerwelzijn» (3-3-51) onder de titel De Lijmpoten in de Brugse Courantvan 7-12 en li Maart jl. onder de titel van Ongure Toestan den inzake Electriciteitsbedeling in WestvlaanderenReeds gedurende de laatste oorlog heeft bovengenoemde Maatschappij B.M.G.E. gepoogd de Westvlaamse te bemachtigen en alles laat voorzien dat ze thans haar krach ten zal verdubbelen om thans te be werken, wat ze vroeger niet heeft kunnen verwezenlijken. In de hoop, Waarde Heer, op uw volle steun te mogen rekenen, bieden wij UEd. de betuiging van onze zeer bijzondere hoogachting. Namens het College van Burgemeester en Schepenen der gemeente: BB. de Secretaris, De Burgemeester (Onleesbaar.) J. HEINDRYCX. Anderzijds trof ons een artikel ver schenen in «Burgerwelzijn» (8-6-51 uit Brugge dat thans ook, na weken stilzwijgen, deze zaak weer schijnt aan te pakken. (Voor onze lezers uit Roeselare en omliggende verduldelijken we dat Burgerwelzijneèn tweede uitgave heeft De Roeselaarse Weekbode be titeld. Wat ons echter onbegrijpbaar voorkomt is dat in deze Zuid-Èur- gerwelzljn-uitgavevoor Roeselare be stemd nooit geen woord over Electri citeitsproblemen gerept wordt, alhoe wel dit stellig ook alle gemeenten uit die kring interesseren zou.) Dit artikel uit «Burgerwelzijn» luidt als volgt: DE KWESTIE DER ELECTRICI- TEITSVERGUNNINGEN Zoals men weet heeft de elec- triciteitsmaatschappij GAZELEC, die zich voor Westvlaanderen thans onder de nieuwe benaming van Belgische Maatschappij voor Gas en Eleetrieiteitsbedrrjr in West vlaanderen heeft ontpopt en een zogezegde intercommunale gesticht heeft of aan het stichten is, tegen verscheidene gemeenten een rechts geding ingespannen, dat nog voor de rechtbanken hangende is. Deze machtige maatschappij wil inder daad, onder allerlei voorwendsels, de gemeenten die met haar gecon tracteerd hebben, beletten na af loop van de vergunning, hun vrij heid te hernemen. Het zal best zijn daarover het oordeel van de rech terlijke macht af te wachten. Ondertussen is het evenwel ge bleken dat niet iedereen deze ver standige en voorzichtige houding' wil aannemen, want op administra tief gebied schijnen er zich ma- nceuvers en kuiperijen te ontwik kelen die niet ten gunste pleiten van de politieke moraliteit. In verband daarmede heeft de Hr Goetghebeur, Volksvertegenwoordi ger voor Oostende-Veurne, langs de weg der Parlementaire vragen en antwoorden, aan de Hr Minister van Binnenlandse Zaken, de vol gende vraag gesteld die deze week door het bulletijn der vragen en antwoorden werd gepubliceerd. In een schrijven door U in datum van 9 Januari 1951, tot de Hr Gou verneur van Westvlaanderen gericht en waarbij U aan deze hoge ambte naar vraagt de Inhoud van uw schrij ven aan de belanghebbende gemeen tebesturen te willen bekend maken, ls het volgende te lezen: Anderdeels dient onderlijnd dat de concessiclioudende maatschappij Al gemene Gas en Electriciteltsmaat- schappij, N. V. GAZELEC tegen de belanghebbende gemeenten een geding heeft Ingeleid; naar inij werd medegedeeld, zou zelfs in een of meer gevallen reeds een kort geding ten gunste van deze maatschappij uit spraak zijn gedaan (sic). In deze voorwaarden ben ik dan ook van oordeel dat het aan de be trokken gemeenten behoort na te gaan of het gepast is de gerechte lijke proceduur voort te zetten en of zij er geen belang zouden bij heb ben met GAZELEC te onderhande len, ten einde gunstiger voorwaarden te bekomen voor de concessie en de uitbreiding van het net. Zou het de Hr Minister behagen te verklaren: l* Welke de redenen zijn waar om hij meent dat de betrokken ge meenten zouden dienen na te gaan of het gepast ls de gerechtelijke pro cedure voort te zetten? 2* Welke de redenen zijn waar om hij het gewenst schijnt te achten dat deze gemeenten met GAZELEC zouden onderhandelen ten einde gunstiger voorwaarden te bekomen voor de concessie en de uitbreiding van het net? 3" Of hijzelf ofwel ambtenaren uit zijn departement het voorwerp zijn geweest van voetstappen van wege GAZELEC of tussenpersonen, ten einde de betrokken gemeenten aan de hangende rechtsgedingen te gen GAZELEC te doen verzaken en ze ertoe aan te sporen met GAZELEC te onderhandelen? 4* Of hij het gepast oordeelt dat de Minister van Binnenlandse Zaken bij reclitsdingende gemeenten tus senkomt, weliswaar onder een be scheiden vorm, maar niettemin dui delijk, zijn wens uit te drukken dat zij aan een hangend geding tegen een bepaalde maatschappij zouden verzaken en met deze maatschappij zouden onderhandelen? Ziehier nu het antwoord van de Minister: Zolang het gerecht geen uitspraak heeft gedaan ln het geschil tussen de concesslehoudende maatschappij, en de betrokken gemeenten, zullen deze laatste alleen bij wege van on derhandelingen voordeliger voorwaar den voor de eiectriciteitsdistributie op hun grondgebied kunnen bekomen. De desbetreffend aan de Hr Pro vinciegouverneur van Westvlaande ren gerichte missive, welke geenszins ls ingegeven door demarches van de belanghebbende maatschappij of tus senpersonen, strekte er alleen toe hierop de aandacht van de betrok ken gemeenteoverheden te vestigen. Het feit dat uitdrukkelijk is ge zegd dat het aan deze gemeenten be hoort hierover te oordelen, wijst er afdoend op dat mijn departement hun op het stuk volledige vrijheid heeft willen laten en niet (Ie minste druk heeft wensen uit te oefenen. Dat antwoord klinkt ontwijkend en antwoord niet op de vraag. Wij verhopen dat de moedige Hr Goet ghebeur het daarbij niet zal laten én volledige klaarheid zal eisen. Hoevee! hulsvrouwen dachten net als zij, eer zij Soleil hadden geprobeerd! Soleil bevat zuurstof en geeft een rijk en actief sop. Tijdens het afkoken verwijderen én zeep én zuurstof samen volstrekt alle vlekken en sporen van vuiL Het linnen, aldus grondig gereinigd, wordt weergaloos wit Soleil-wit. Soleil (SE 43 C1419 BH EEN LEVER PRODUCT SAVONNERIES LEVER FKÊRES, BRUSSEL VROUWENHOEKJE De Communistische ijzeren driehoek met Tsjorwon en Koemhwa gevallen. Communisten nu nieuw» troepen versameien, vóór Kaesong en Moensang. Anderzijds werd bericht dat Zuld-Koreaanse eenheden ergens aan land zouden zijn gegaan langs de Oostkust, vermoedelijk op eilan den gelegen nabij de haven Won san. Generaal Marshall, de U.S.A.- Mlnlster van Landsverdediging, bracht een onverwacht bezoek aan Tokio en aan het Koreaanse front. In de loop der laatste week heb ben de UJST.O.-troepen hun voor zichtig maar gestadig oprukken voortgezet, hoofdzakelijk op de centrale en oostelijke sectoren. ZIJ volgden op de hielen de terug- trekende communistisohe troepen die vinnige vertragingsgevechten leverden. De «Ijzeren driehoek» Tsjorwon, Koemhwa en Pjongjang, ln dewel ke de Noord-Koreanen en Chinese Communisten belangrijke verster- klngswerken bezaten, moest er ook aan geloven. Eerst werd deze machtig bestookt zo uit de lucht als met de artillerie, en daarna rukte de Infanterie op voor de zui vering. Tsjorwon en Koemhwa werden aldus reeds bezet en voor bijgestoken. Van de westelijke sector wordt weinig gemeld; hier zouden de waar hij besprekingen voerde met, Generaal Rldgway, van FJeet en de bevelhebbers van de Common- wealth-brigade en van de Turkse, Siamese en Philippijnse eenheden. De conferentie duurde drie en half uur. Over de betekenis van deze bijeenkomst wordt verder uit- geweld in het artikel van onze medewerker Westerltnck Om gezondheidsredenen. Naar verschillende Britse bladen zou de mogelijkheid bestaan dat Koning George VI van Engeland afstand zou doen van de troon, om gezondheidsredenen. Sinds 1948 lijdt hij aan een stoornis in de bloedsomloop en is thans herstel lend van een lichte longontsteking. Hij is 55 jaar oud. Thans moest hij om gezond heidsredenen voor de duur van een maand alle publieke verplichtingen afl asten. Moesten deze geruchten bewaar heid Worden, dan zou Prinses Eli sabeth zijn troonopvolgster zijn. Op Bucklngham-Palace werd In tussen medegedeeld dat de rust kuur van Koning Georges hem evenwel niet zal beletten zijn offi-i ciële functies te vervullen. Westersen verwierpen Sovjetvooretellen. Door de drie Westerse Plaats vervangers werd op het Palais Rosé» te Parijs aan de Hr Gromy- ko medegedeeld, dat zij bereid wa ren de besprekingen voort te zet ten maar niet kunnen aanvaarden dat de kwestie 'van het Atlantisch Pact en van de Amerikaanse bases op de agenda der conferentie dei- Grote Vier zou worden geplaatst. Russen stellen nieuwe Conferentie voor. Te Moskou werd de Amerikaanse ambassadeur bij de Sovjet-Rege ring ontboden door de Hr Zorln, de waarnemende Sovjet-Minister van Buitenlandse Zaken, om er een nota ln ontvangst te nemen. Naderhand werd de inhoud van deze nota bekend gemaakt. Het bleek namelijk een voorstel te zijn tot het houden van een Conferen tie met deelname van Rusland, de, U.S.A., Rood-Ohina en Engeland,, om een definitief vredesverdrag; over Japan op te stellen, dit op; basis van de verklaringen v-an.t Potsdam en Cairo en van de ak-,! koorden van Jalta. I Zie hierover nog het artikel van, onze medewerker Westerlinck t 500 fr. voor iedere aankoop van minstens 5.000 fr. 50 fr. voor iedere herstelling van minstens 500 fr. GELDIG TOT EINDE JUNI! Bij uw bezoek vergeet dus uw bon niet. Benevens de speciale zomerprijzen, doet de Peiswarenfabriek meer en meer om zijn achtbare kliënteel te bevredigen. Wacht niet langer om uw bestelling te doen of uw mantel te laten HERSTELLEN, VERVEN of VERANDEREN. ONVERGELIJKBARE PRIJZEN EN AFWERKING. Vraag onze katalogussen met de nieuwste modeliencreaties. De grootste keus van het land in gemaakte mantels. Waarborg op alle artikels. Gemak van betaling. Geschenk aan ieder koper bij voorlegging dezer aankondiging. Depositarissen, kunnende waarborg geven, worden gevraagd. De fabriek is gemakkelijk te bereiken met de autobus- lijn Kortrljk-Tlelt tot Meulebeke Plaats. De magazijnen zijn open alle dagen der week, ook de Zondag gans de dag. GEDURENDE DE ZOMER GRATIS-BEWARING. PEPOTS TE: DIKSMUIDE: Mr Desmet, Vaartstraat 60. RUMBEKE: Mevr. Vermandere, in «De 4 Seizoenen». (2111) Bovenstaande modellen van bloe- sen werden speciaal voor de zomer ontworpen, Voor het bovenste mo del wordt bij voorkeur in gestreepte zijde gewerkt; men draagt er lichte stoffen handschoenen bij. Onder een zeer eenvoudige witte bloese waarvan de snit zeer fijn verzorgd is. Het voorstuk werd in nervuren uitgewerkt. Wie met tram of trein op reis gaat. bemerkt dikwijls bij zijn me dereizigers van die eigenaardige en steeds terugkerende gewoonten die veel weg hebben van een zenuw achtige trek. De mannen zullen het ons wel niet kwalijk nemen wanneer wij er hen op wijzen dat wij hen op reis soms wanhopig met de vinger tus sen het halsboordje zien prutsen, precies of ze naar frisse lucht aan 't happen zijn. Een boordknoopje dat te veel duwt of een te hard ge steven boord is al voldoende om de ze verschijnselen uit te lokken. Als het weder daarbij wat te warm is, wordt het nog erger. Natuurlijk zul len de mannen de schuld van dit alles op ons schuiven of op de was serij die het linnengoed wast. Het is overbodig hierover een de bat uit te spinnen, alleen kan men besluiten dat men het zekerst die ongemakken wegneemt met de oor zaken ervan op te sporen en te ver mijden. De halsboordjes-geschiedenis kan ons echter op het plan brengen van de vervelende gewoonten. Het is immers lang niet zeker dat de man, die met de vingertoppen zijn hals boord neertrekt op dat ogenblik last ondervindt van een spannende boord of een duwend boordknopje. In veel gevallen is dit een gewoonte die haar oorzaak vindt in het feit dat men gedurende min of meer lange tijd spannende halsboorden gedragen heeft. Van groot belang is dit ook bij de opvoeding van de kinderen. Ge hebt wel reeds bemerkt dat som mige kinderen b.v. een neiging ver tonen om voortdurend dè schouders op te halen. Het ls precies of ze RAVIPON Voor 't Groot, zich wenden: «Ravipon», Wevelgem. (1956) Soldaat uit Jumet op 1 Juni gesneuveld. Het ministerie van Landsverde diging' deelt mede: De lichamen der 5 vrijwilligers, die gedurende het Chinese offensief van April als verdwenen opgegeven waren gedurende de verrichtingen ten Noorden van de Imdjin en die men veronderstelde in vijandelijke handen gevallen te zijn, werden teruggevonden bij de herovering van de Verenigde Naties, van het bij het begin van dit offensief ver loren terrein. Het zijn: 1° sergeant Lemouche Gaspard, uit Jupille; korporaal Degand André, uit St-Gillis bij Brussel; soldaat Cleys Paul, uit Elsene; soldaat Cornette Roger, uit Aarlen en soldaat Henrot Louis uit Brussel. Het laatste bericht uit Tokio kondigt het sneuvelen aan van soldaat Terdeuse Arsène, uit Jumet, gevallen tijdens het gevecht van I Juni 1951. Te Zeebrugge ls de scheepsjon gen Sylvere Desmedt, toen hij aan boord van het vissersvaartuig Z 456ging nevens de loopplank ge stapt. Hij stortte in het water en Slachting te Tongeren tijdens de bevrijdingsdagen voor de Krijgsraad. Tijdens de'bevrijdingsdagen speel den de weerstandsgroepen der Fartisanen en van de B.N.B., maar hoofdzakelijk de eerstvermelde, heer en meester. Van de gemeenteover- heid eisten zij alsdan het recht op zonder vorm van proces 20 aangehouden zwarten te mogen terechtstellen, wat hun geweigerd werd. Tenslotte maakten een aan tal hunner zich meester van vijf aangehouden bekende personen uit de stad en kogelden die neer, op de binnenplaats van de gevhngenis. De ongelukkige slachtoffers waren: Paul Romsée, hoofd van de con trolediensten der provincie Lim burg; Jean Frisson, stadssecretaris; Jan Vanderijst, apotheker en sche pen; Alex Van Geel, arrondisse mentssecretaris en Antoon Vander- ougstraete, politiecommissaris, al len uit Tongeren. Zulks zo gezegd als vergelding voor moorden door de Duitsers op burgers of weerstanders bedreven. Uiteindelijk heeft het Gerecht zich met deze moordpartij gemoeid en na een langdurig' onderzoek werden nu 8 der schuldigen gedag vaard voor de Krijgsraad te Ant werpen, die over hen zal oordelen. Zeven der betichten waren leden van de Communistische Partisanen e» de aebtste van de MOOI ZOMERKLEED Dit zijden zomerkleed heeft een smalle rok en nauwsluitend vestje met brede basken. Voor dit model wordt bij voorkeur geruite zijde gebezigd. Bijdrage Maatsch. Zekerheid op 5 fr. teruggebracht. Het secretariaat der grensarbei ders deelt mede, dat de provisionele bijdrage voor maatschappelijke ze kerheid (ziekten, invaliditeit) her leidt is van 30 tot 5 fr. per maand. Dit besluit zal in het Staatsblad verschijnen. een last op hun schouders voelen, iets dat daar drukt. Dit kan zelfs bij het groter worden zover komen dat het een vaste gewoonte wordt en iets wegheeft van een zenuwtrek waarmede de persoon in kwestie gans zijn leven bedeeld blijft. In 99 gevallen op 100 vindt deze storing haar oorsprong in een ondoelmatige kleding. Een jongen b.v. zal dit schouderophalen als een vaste ge woonte aannemen wanneer zijn broek met onpractische en gemak kelijk afvallende bretellen opge houden wordt. Bretellen die gemak kelijk van de schouders glijden worden door een instinctmatig schouderophalen weer ter plaatse gehouden. Men kan hetzelfde zeggen van de schoenen. Een schoen die nijpt, geeft aanleiding tot het trekken met een beentje. Een voet die in een te erg spannende dwangbuis ge kneld zit, draagt niet graag' de last van gans het lichaam, vandaar een vlugge trekkende beweging'. Doch laat ons nu niet beginnen met het kind te straffen of zelfs maar te berispen voor dergelijke afwijkingen. Zoek liever eerst de oorzaak op die aan de grond ligt van dit verschijnsel. Moeders ogen zullen heel vlug, zowel bij grote als bij kieine kinde ren, ondervinden waar de oorzaak van dit alles ligt en dan moet er eerst en vooral gezorgd worden voor doelmatige kleding. Een kleding stuk mag geen dwangbuis zijn, doch moet liassen. Daar ligt het eerste middel om vervelende ge woonten af te leren. Om nog eens terug te komen op het boven aan gehaalde punt der bretellen moeten wij er wel aandacht aan schenken dat in het zelfde gezin de ene jon gen hoge vierkante schouders kan hebben en die heeft geen last van afglijdende bretellen, terwijl een andere afzakkende schouders heeft en dan moet er iets anders op ge vonden worden, b.v. de bretellen ge kruist doen dragen. Het spreekt vanzelf dat een slechte gewoonte die reeds vastan- kerde, niet altijd bij toverslag zal verdwijnen eens dat de oorzaken weggenomen werden- Dan is het best met een goed woord op het ver keerde van die afwijkingen te wij zen. Met een beetje volharding wordt dan altijd goed resultaat ge boekt. Moeder heeft in haar gezin alle troeven in handen om van haar kinderen flinke mensen te maken. TANTE KOBA. Oost- en Noordergrenzen van zijn land ernstig zijn en dat Hongarije, Roemenië en Bulgarije de bepalin gen van hun vredesverdrag hadden geschonden. OOST-DUITSLAND. Volgens de «Telegraf», uit Hamburg, werd een aanslag gepleegd op de elec- triciteitscentrale bij, Lobau, Oost- Duitsland. en werd de fabriek vol ledig vernield. Deze centrale lever de stroom aan Polen, FRANKRIJK. Kiespropagan- da. Te Parijs, bij een verkie zingsmeeting, geraakten aanhan gers van de Gaulle en van Pétain slaags. Mter Isorni, een der ver dedigers van Pétain, werd door Gaullisten het verwijt toegeslingerd dat hij een zetel in de Kamer wilde veroveren «over het lijk van de Maarschalk OOST-DUITSLAND. Tien leer lingen van de middelbare school te Iené, beschuldigd de letter F (eerste letter van het woord «Frei- heit») op de muren van de stad te hebben geschilderd, werden door een Russische rechtbank veroor deeld tot 25 jaar dwangarbeid. HONGARIJE. Naar concen tratiekampen. Volgens Radio Belgrado werden reeds 10.000 in woners van Boedapest naar con centratiekampen overgebracht on der beschuldiging sympathisanten te zijn van het regime van Admi raal Hortby. Afgevaardigden van de Petroleummaatschappij te Teheran toegekomen. Perzische vlag gehesen op gebouwen van de Anglo--Iranian leumvoorraden, noch de interna-' Naibij Albadan werd Maandag jl. de Perzische vlag gehesen op de gebouwen van de Anglo-Iranian Petroleum Oy en vestigden de di recteuren van de nationalisatie van de petroleum zich in de burelen der Maatschappij. De nationalisatie kreeg aldus een eerste concrete vorm. Tevens de den geruchten de ronde als zouden sovjet-troepen zijn samengetrokken langs de Iraanse grens, maar vol gens de Iraanse Minister van Buitenlandse Zaken zou hij gerust stellende uitleg hebben ontvangen vanwege de Sovjet - ambassadeur, over voormelde troepenaanwezig heid. Dinsdag jl. werd nu de inhoud bekend gemaakt van een nota die de Iraanse premier, Hr Mossadegh, heeft gestuurd aan President Tru man. In deze nota wordt o.m. be vestigd dat het Perzisch petroleum- programma, noch de wereldpetro- tionale harmonie in gevaar brem gen zal, dat Iran al het mogelijke!] wil doen om het petroleumproduc-i tiepeil te handhaven, dat de over-l name geen afbreuk doen zal aan,'] het internationale recht, dat de] belangen van de landen die tot? dusver petroleum ontvingen, nietf zullen geschaad worden, en. dat Perzië zo met U.S.A. als met Groot-! Brittannië vriendschappelijke be-, trekkingen wil onderhouden. Ten*, slotte wordt in die nota een aan-, val gedaan op de wijze waarop dd] Anglo-Iranian totnogtoe heeft ge-;! werkt. Tg Téhér.aa Zijn intussen ook du eerste Britse afgevaardigden vati de Anglo-Iranian toegekomen, er| hadden zij reeds de eerste ontmoe-j tingen met het zogenaamd Iraangj voorlopig bestuursbureau voor dei Petroleum Strijd tegen de inflatie. Door de Organisatie van de Europese Economische Samenwer king (O.E.E.S.) te Parijs, werden de resultaten bekend gemaakt wel ke het Marshallplan sedert 1947 heeft opgeleverd. Zo wordt verklaard dat de Euro pese productie van 1947 tot 1950 kon worden verhoogd met 31 mil liard dollar. Van deze 31 milliard dollar wer den de volgende bedragen, als volgt gebruikt 1) ongeveer 7 milliard dollar dienden tot het dekken van het tekort van. de betalingsbalansen; 2) 5 milliard dollar werden aan gewend voor de financiering van interne investeringen; 3) 1 milliard dollar werd besteed ter verhoging van de openbare uit gaven 4) 16 milliard dollar of veruit het belangrijkste deel werd aange wend om de levensstandaard en het verbruik van de massa's te verhogen, daardoor is het verbruik bijna zo hoog als in 1938. Voorts wijst het overzicht op de sterke vermindering van het Euro pese dollartekort, dat 8 milliard dollar tot op 1 milliard dollar kon worden gereduceerd. V. S. VAN AMERIKA WATERSTOFBOM EN VERBETERDE ATOOMWAPENS Volgens een verklaring van de Voorzitter van de U-S.A.-Commissie van atoomenergie, worden thans in de U.S.A. de waterstofbom, verbe terde atoombommen en atoomwa pens, die met geschut of als ge lelde projectielen kunnen afge vuurd worden, druk voorbereid. Nog dat reeds op grote schaal atoombommen worden gefabriceerd, die veel beter zijn dan die tijdens de tweede wereldoorlog gebruikt en dat de onderzoekingen inzake atoommotoren voor vliegtuigen en duikboten vorderingen maken. WEST-DUITSLAND ZEVEN OORLOGSMISDADIGERS OPGEKNOOPT In de gevangenis van Landsberg werden Donderdag 7 Juni jl. in de vroege morgen, 7 Duitse oorlogs misdadigers opgeknoopt. Maanden lang hadden hun advokaten al het mogelijke in het werk gesteld om die lieden het hoofd te redden, maar alles werd tenslotte vruchte loos. De opgeknoopten zijn allen ge wezen S.S.-officieren, nl.: Generaal Otto Ohlendorf, wiens uitroeiingsploegen 90.000 per sonen van kant maakten. Generaal Oswald Pohl, die het ghetto te Warschau met de grond gelijk maakte en 56.000 Jo den om het leven deed brengen of wegvoeren, Kolonel Paul Blobel, die bevel gaf tot de uitmoording van 60.000 Joden. Kolonel Werner Braune en brigade-generaal Erich Naumann, die beiden duizende Joden en ont heemden hebben doen vermoorden. Majoor Hans Schmidt, die alle terechtstellingen in het kamp van Buchenwald controleerde. Georges Schallermair, die in een ander concentratiekamp tal - rijke gedetineerden deed vermoor den, NAAR NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN BERLIJN? Te Berlijn hebben de Russen Deze organisatie wist nu evenweli een strijd inzetten tegen de inflatie!' en heeft hiervoor volgend program*! ma in 10 punten opgesteld: 1. De productie moet met alle middelen worden verhoogd, voor' namelijk wat kolen, ijzer' en solfer betreft; 2. De productie van de grond stoffen moet in de o-verzese gebie den eveneens worden verhoogd; 3. De schaarse grondstoffen moe ten, in overleg', gereserveerd worden voor de meest dringende taken; 4. Maatregelen dienen genomcr te worden om de schaarse goederei' rechtmatig te verdelen onder d< verschillende lauden; 5. De landbouwproductie moei ten koste van een speciale inspan*} ning opgevoerd worden; i] 6. De campagne voor een alge-tj mene verboging van de proriuctivif) telt voortzetten; I 7. De structurele tekorten v&ifj zekere landen moeten kunnen gc-J m-ilderd worden. De laatste punten hebben be* trekking op de handelsrelaties, di monetaire stabiliteit en het even wicht der Ibelastingsbalansen. eisten nl. de documenten ter bege leiding van de voor West-Berlijr bestemde goederen. 4 De Westerse commandanten heb,; ben tegenmaatregelen getroffen. Zi hebben de uitvoer naar het Oostefji van alle in West-Berlijn gefabri»! ceerde artikelen opgeschorst, tot dil Russen hun beperkingen opheffen'! Indien de Russische maatregelen aanhouden, zullen ongeveer 100.000 inwoners van West-Berlijn werk loos worden en zal het economise!!,1 leven van de Westelijke sectoreil1 geleidelijk aan verlamd worden. Men meent te weten dat d Westersen het inrichten van eet baby-luchtbrug onder ogen ge nomen höbben, zo de Sovjets ver der de getroffen maatregelen ge stand houden. Als weerwraak hebben de Wes tersen Woensdag jl. ook gedreigc elke uitvoer en handel naar Oost Duitsland stop te zetten. Intusser zijn 1.000 zendingen moeten blijver liggen te Berlijn, of werden naa: Berlijn teruggestuurd door de Rus sen, omdat de nodige dokumenter er niet waren bijgevoegd. Ook te Wenen zijn de Russer moeilijkheden beginnen te maker en weigerden reisvergunningen al te leveren aan Amerikanen die naai de Britse zone een verlof wilder gaan doorbrengen. IERLAND DE VALERA WEER EERSTE-MINISTER Uit Dublin werd Woensdag jl gemeld dat de Hr de Valera tefus aangesteld werd tot Eerste-Minister na drie jaar van dit ambt door eer thans uiteengevallen coalitie ver wijderd te zijn gehouden. YOUGO-SLAVIE. wapens ge{ kocht in U.S.A. Door de Rege-' ring van Yougo-Söavië werd erkenc dat het onderhandelingen heeft aan geknoopt met de U.S.A. over d| aankoop van wapens. De Yougo Slavische Minister van Buitenland se Zaken, Hr Kardejl, heeft verdei verklaard dat de toestand aan dc[ nieuwe beperkingen ingevoerd enjW, (Zie vervolg onderaan kolom,

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9