J Kubler tegen Roeselaarse Sportkrabbels Elfde Proef van het Kriterium Belgische verdediging in vedette tegen Portugal 1-1 LAUREDI wint de omloop van de Dauphiné Met de Indé's in Gent - Vlamertinge Lode An onze beste bokser "Het Wekelijks Nieuws,, -Belga -Barco in de Ronde van Zwitserland is Kare/ C>#/s nog st< Koersuitslagen Nationale School Lich. Opvoeding te Gits Zondag 24 Juni te Roeselare te De Panne gehuldigd Maar Isi De Rijck was er de veropenbaring van Sport in 't kort Quaregnon was het Roeselaarse wielertrio Declerck - Ollivier - Blomme niet gunstig Voorsprongzege van René Daeiman Grote Drafkoersen Grote Vluchtkoers nam v^eervsrvaaV De Kampioen Anthonis met een \engte in de spurt geklopt NAAR DE PROFS (Vlet de Beroepsrenners te Poperinge Woensdag 11 Juli Dramatisch einde semi-marathon Gent-Wetteren -S? Sh^rtrGtrÊf»<x r<x <lIG !Cl5 Als U voor een wedstrijd een groepje renners bijeenge- troept ziet en gij hoort er iemand het woord voeren in een typisch Kempisch dialect, dan weet U meteen dat U Lode An thonis aan de hand hebt. Kan het dan missen dat zijn makkers hem de sprekende bijnaam van advocaat van Tremeloheb ben gegeven? Nu, hij is in elk geval op de tong niet gevallen, en of het nu gaat om moppen te tappen of om ernstig te pra ten, hij zal zich niet laten pramen. Zeggen wij maar alvast dat Lode even rap is met de benen als met de tong. Daaraan heeft hij zijn driekleurige trui te danken. Hij heeft er ook een aardig spurtje moeten voor uit persen, waarover nog lang zal worden nagepraat. Anthonis was voor ons. Westvlamingen, lange tijd een eerder nobele onbekende, zo een beetje een Kempische regionaal. Maar voor twee jaar kwa m te De Panne z'n koers winnen voor onze Westvlamingen en verleden jaar te Poperinge, klopte hij een groep van 25 man in een formidabele eindspurt. Van toen af hebben wij hem een beetje uit een andere hoek bekeken en hem een beetje meer in de kijker gehouden. Wij hebben meteen gezien dat hij dit jaar reeds meerdere koersen flink heeft gereden, maar in de klassiekers eerder afzijdig bleef. Hij volgt hierin zowat een beetje het voorbeeld van zijn gebuur en beste vriend, Nest Sterckx. die ook zijn beste krachten en grote kunde in onze kriteria of rond de kei-mistenten verbeurt. Al was het Belgisch kampioenschap nu niet van de lastig ste en werd er niet gevochten «op lijf en leven», de Kempen- zoon heeft er bewezen na een rit van 300 km. nog flink zijn man te kunnen staan. Daarom dat wij ons belangstellend afvragen of meteen een bewustzijn van méér te kunnen bij hem niet zal worden wakker geroepen. In de klassiekers zouden wij hem best kunnen gebruiken, want voor rondeman schijnt hij niet in de wieg gelegd. Lode is een schoon athleet, groot, kloek en zwaar gebouwd: te groot en te zwaar om als klimmer aanleg te hebben. In zijn kop een paar vinnige ogen, die aan zijn gekscheringen en frat sen nog kracht bijzetten. Hij werd geboren te Tremelo op 28 November 1922. Hij werd eerst in 1949 berospsrenner en werd zelfde jaar, ei zo na, reeds kampioen van België. Hij klopte im mers afgetekend de groep, maar Ollivier en Impanis waren er reeds uit lopen gegaan. Hij won vijf palmen, verleden jaar drie, en dit jaar bracht zijn derde zege meteen de titel van landelijk kampioen. Enne... na deze komen beslist nog veel schone uit slagen, want de Pallieter in de rennerswereld, de man met het onvergankelijk optimisme, is nog verre van versleten. JODEC. Het was te voorzien dat onze landgenoten slechts een tweede planrol in de Ronde van Zwitser land zouden spelen. Het is dan ook zo uitgevallen. Inmiddels zijn aller ogen gevestigd op de strijd die door de twee grote kampioenen, Kubler Koblet, onder elkaar wordt uit gestreden. Die kamo is meer dan een gevecht voor de eerste plaats, het is een bevecht voor het mees terschap, voor de volksgunst. Het heeft er zo de schijn van dat bij deze strijd al de andere renners in de achtererrond zullen verdoezeld worden. Die onderlinge rivaliteit had hun *arcT<»e fratsen kunnen doen oplo pen. Immers, reeds in de eerste rit kregen zij 12 minuten aan het been gelapt vanwege Martini, die de rit won. Gelukkig voor hen bleek deze Martini slechts een eendagsvogel te zijn want in de tweede rit (tegen het uurwerk) wist Koblet te zege vieren met... 12 min. op Martini. In die tijdrit werd Kubler met 3 min. door zijn rivaal verslagen. Dino Rossi eindigde derde op 5 min. en werd meteen eerste in de rang schikking. De derde rit werd de koers van de Luxemburgers. Het was een ze kere Meier welke het eerst boven kwam op de Vue des Alnes een berg die vroeger nog in de Ronde van Frankriik werd ingeschakeld. Toen trok Jeng Goldschmidt ten aanval met zijn landgenoot Bintz in het wiel. Het werd meteen een dubbele zege voor de blauwe trui en die in de Zwitserse ronde steeds een goede "restatie leveren. De Tangschikking onderging schier geen veranderingen. In deze rit kregen wij de opgaven van onze landgeno ten Vander Stookt en Walschot. De ze laatste wegens riiwielbreuk. De fameuze Col du Pillon zou in 'de vierde rit van beslissende aard zijn. De Zwitser Schaer ontsnapte alras met de Luxemburger Kemp en onder hen beidjes namen zij zelfs tot meer dan 3 min. voor sprong. Doch dan -inzeil de grote bazen de stormklok luiden en op een kilometer van de top werden de waaghalzen ingelopen door een ;gToeoje met Kubler. Koblet, Rossel- ;lo, Honiara, Kirchen en Dino Rossi. De kleine, maar moedige leider, 'klampte steeds hardnekkig aan en moest enkel juist voor de top los platen. Kubler kwam eerst boven, maar werd in de afzink door zijn rivaal bijgehaald. Hii had toch de troost de ritoverwinning te behalen. ,Won Koblet de eerst round, dan eigende Ferdi zich de tweede toe. Inmiddels staat Dino Rossi nog steeds op kop, 27 sec. voorsprong op Koblet en 2.50 min. op Kubler. Van onze landgenoten staat Evens op de 15" plaats en Oreel op de 16". terwijl K. Van Dormael en Marcel Buysse de 20" en 22' plaats inne men. Herinneren wij er aan dat Van Dormael tijdens de beklim ming van de Col du Pillon een scho ne prestatie leverde en in nevende positie doorkwam op de top. Van onze landgenoten is er anders veel nieuws te vertellen. Een eerste planrol hebben zii tot nogtoe wer kelijk niet gespeeld. Uit dit eerste deel van de Zwit serse ronde kunnen wij van nu reeds besluiten dat het geen gro te ronde worden zal. De buiten landse deelname is werkelijk al te schraal, de Luxemburgers niet te na gesproken. De Italiaanse deel nemers hebben niet de grote klas se. onze '"ndgenoten evenmin en Z SPORTBLAD. Fransen ziin er niet te zien. Zodat alle succes van de ronde zijn oor sprong moet vinden in de wrijvin gen en de explosies tussen die twee grote kampioenen die Kubler en Koblet noemen. Al moeten wij ge tuigen dat dit tweegevecht op zijn eigen reeds heel wat interesse waard is. J. Het is niet zonder een beetje iro nie dat deze titel ons uit de pen is gevloeid. Inderdaad, wij zijn nu stilaan gaan betwijfelen of Karei Sijs werkelijk nog steeds als Belg te identifieren is. De Belgische Boksbond heeft het immers nodig geacht, door haar vooringenomen houding, een zestal jaren haar bes te bokser buiten het land te houden. Iedereen weet dat de Krijgsraad Karei Sijs buiten vervolging heeft gesteld. De B.B.B. wilde echter nog <t nationalerzijn dan de krijgs raad zelf. Precies of wij zulk een overvloed aan klasrijke boksers hebben, die onze boksfaam in het buitenland kunnen hoog houden. Want sed#t dat Delannoit, Preys en andeTe Dussart's van hun troon werden gestoten, ziet het er zeker niet zo heel briljant meer uit. Want buiten Sneyers is het werkelijk niet veel zaaks meer. Het was dan ook nog niet met algemene stemmen dat de herkwa- lifiering van de Oostendenaar werd aangenomen. De Afdeling der Vlaanderen nam het initiatief, Ant werpen steunde en dank zij de ont houding van de afdeling Luik, werd eindelijk een meerderheid be haald. Karei Siis werd opnieuw als Belgisch bokser toegelaten. Tot gro te vreugde en verwachting van het Belgisch boksminnend publiek. Wij zegden: verwachting. Kun nen wij werkelijk nog veel verwach tingen koesteren van onze reeds 36-iarige bokser? Wij weten wel dat een tiental jaren terug, Sijs veruit het beste Europees zwaarge wicht was. Hij was ten andere Europees kampioen dezer kategorie door afgetekend zijn ernstigste te genstrever, de Zweed Olie Tandberg te verslaan. De oorlog, met al zijn narigheden kwam deze schone loopbaan breken. De omstandighe den maakten het zo dat Sijs na het wereldgebeuren uitweek naar Zuid- Amerika. Hij zegde evenwel enkele jaren de actieve bokssport vaarwel om eerst in de maand Juli van ver leden jaar weer de ounceshand schoenen aan te trekken. Waar België hem verstootte daar zou Ar gentinië onze landgenoot als groot kampioen leren kennen. De tijd bleek hoegenaamd niet ingevreten te hebben in de klasse van de boks- machine Sijs. In elf maanden tijd wist hij er zich een erelijstje bij een te knokkelen, die hem veel gro te bokskampioenen kunnen benij den. Wij citeren: Puntenoverwinning, na 10 x 3 min. gevecht op LAGAY. Puntenoverwinning, na 10 rounds op MOSCOLONI. KAREL SIJS de teruggevonden zoon op op Beroepsrenners ZWIJNDRECHT: 1. Decorte Ro ger; 2. Mathijs L.; 3. Kemper Jans- sens; 4. Stan Verschueren; 5. Guns A.; 6. De Herthog A.; 7. Buyl G.; 8. Van Verre P. Onafhankelijken CHATELET: 1. Desmedt Gilbert; 2. Bvlle A.; 3. Vermeersch G.; 4. Maréchal; 5. Sirovt; 6. Debondt; 7. Dewaegenaerc Liefhebbers KORTRIJK: 1. Vandevoorde Al bert; 2. Parmentier; 3. Malfait; 4. Demunster; 5. Victoor .Lucien; 6. Van Tieghem; 7. Decocker. KOKSIJDE: 1. Cleenewerek A.; 2. Noyelle; 3. Vandecasteele; 4. Gry- son; 5. Decnock; 6. A. Vermeersch; GELUWE: 1. Denys Henri; 2. Ja cob Willy; 3. Boudewijn; 4. Victoor Lucien; 5. Vandevoorde; 6. Taecke; 7. Vuylsteke; 8. Noyelle; 9. Dhondt. 7. Denijs D.; 8. Demeulenaere Fr LOCHRISTI: 1. Vandervoorden Omer; 2. Verhuist; 3. Heese; 4. Cools; 5. Cleenewerek Arth.; G. Maes; 7. De Staercke. Nieuwelingen ZWEVEZELE: 1. Beke R.; 2. Krijs; 3. stofferis; 4. Van Clooster; 5. Speeckaert; 6. Paret. STAD EN: 1. Lamote C.; 2. Crab- be Remi; 3.Smagghe; 4. Verleye; 5. Bruwier. ARDOOIE: 1. Sabbe Hector; 2. Lammertyn; 3. Desmedt; 4. Vol- ckaert; 5. Soenens. RENINGELST: 1. Ghesquiere R.; 2. Indervuyst; 3. Vander Heyden; 4. Delannoy: 5. Devos. OOSTENDE: 1. Joseph Roger; 2. Van Stechelman A.; 3. Beke; 4. Creigh; 5. Dhoo^e L.; 6. Paret A. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n meid, 'n plaat! of wat Waclit niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ons blad! voor Verleden Zondag hadden wij de gelegenheid een groep leerlingen van de Nationale School voor Li chamelijke Opvoeding aan het werk te zien gedurende het groot gym nastiekfeest der Broedersschool. Wij denken hier aan een alge mene wens te voldoen als wij over deze school het een en ander la ten verschijnen. De Nationale School voor Licha melijke Opvoeding is over drie af delingen verdeeld: een Waalse af deling voor Heren, een Vlaamse af deling voor Juffrouwen te Kapelle- op-den-Bos en een Vlaamse afde ling voor Heren te Gits-bij-Roe- selare. De school leidt op tot: Sportmonitor na 1 jaar; Gespecialiseerd onderwijzer in de Lich. Opv. na 2 jaar; Masseur, kinesast, schermpro- voost na 3 jaar. Gezien het feit dat de lion, op voeding stilaan haar plaats ver overt zowel in het schoolmidden als bij de jeugdbeweging en het werk- midden, is er voor onze jongens die, geestelijk en lichamelijk, aan de gestelde voorwaarden voldoen, toe komst op dit gebied. Maak met de Nationale School voor Lichamelijke Opvoednig te Gits persoonlijk kennis ter gelegen heid van het sluitingsfeest van het cursusjaar 1950-51, dat doorgaat op Zondag 1 Juli, te 16 uur, in de hoving-en van het kasteel op de Gitsberg (ongev. 400 m. van het Station). Het wordt voor U een heerlijke namiddag in een prach tige omgeving. Voor nadere inlichtingen: Nat. School voor Lich. Opv., Mariasteen, Gits (Tel. Lichtervelde 2075). In de sportieve Rodenbachstede doet de Wieier- en Supportersclub schoon werk. Met hun grote prijs Frapcois Plancke voor liefhebbers B.W.B. weten de mannen van de Menensteenweg ieder jaar 'n flink succes te oogsten. Ook dit jaar, spijts de concurrerende koersen van Poperinge en Wervik, moeten zij een flink aantal renners aan de startlijn krijgen. Spijtig dat Dré Noyelle er niet bij zal zijn. Hopen wij, dat wij er Rik Denys krijgen en wij maken er onze favoriet van, tenware dat Thuur Cleenewerek nogmaals iedereen tevreden zou stellen. Technische gegevens Afstand: 130 km. goede baan. Prijzenbedrag: 5.000 fr. prijzen en premiën. Prachtige beker aan de club met de drie eerst aan gekomen renners. Inschrijving tot Vrijdagavond, 22 Juni, te sturen aan Hector Martin, «Café Sportwereld», Grote Markt, te Roeselare. Rugnummers: café «De Motorist», St Michielsplaats, tot 14 uur. Vertrek aan het café «Vieux Rou- lers». te 14.30 uur. Aankomst aan het lokaal «St Christophe Menensteenweg. Prijsdeling in «Café du Commerce», Zuidstraat. K.-O. zege in de 3' herneming od CAPITANELLI. K.-O. zege in de 3* ronde ULRICH, Kampioen van Peru. K.-O. zege in de 3" ronde RUBENITCH. Match nul na 10 rounds, met ARTURO GODOY Kampioen van Zuid-Amerika, en voormalig tegen stander van Joe Louis, nadat Karei elke herneming voor zich had geno men! Puntenzege, na 12 rounds, op MOSCOLONI K.-O. zege in de 9* herneming op SERONI. K.-O. zege na 3' ronde op SAL VES. Puntenzege, na 12 rounds, op Francia. K.-O. zege in rd 1 op RUBE NITCH. K.-O. zege in rd. 2 op DOS SAN TOS, Kampioen van Brazilië. K.-O. zege in de 3" herneming van LAGAY. Bilan: 12 overwinningen op 13 ge vechten, waarvan 8 voor de limiet. Waar wij van zijn tegenstanders enkel Arturo Godoy kennen we gens zijn gevecht tegen Joe Louis moeten die 8 k.-o. overwinningen ons wel een beetje tot nadenken stemmen. Waren zijn tegenstanders werkelijk zo flauw of is de kunde van Karei nog in stijgende lijn ge gaan? immers zijn sterkste wapen was niet steeds zijn zware slag, wel zijn beweeglijkheid en zijn benen- spel. Wij geven grif toe dat zijn punch niet te onderschatten valt. maar het is vooral door zijn afmat- tingswerk dat hij zijn tegenstan ders murw maakte. Wij herinne ren ons zijn titelgevecht tegen Tandberg. De Zweed woog 6 kgr meer en was 10 cm. groter. Daarbij kwam een niet te onderschatten voordeel in armlengte. In zijn vo rige kampen had hij blijk "eg even van een enorm inkasseringsvermo- gen zodat het onbegonnen werk zou blijken die vesting te willen in nemen. In zijn kamp toonde Sijs zich van zijn beste zijde. Vanaf de eerste ronde trok hij ten aanval, steeds en ervig rond zijn tegenstre ver dansend met een beweeglijk heid, die voor een zwaargewicht werkelijk zeldzaam was. Met droge stoten naar de lenden, met verras sende uitvallen gevolgd door zijn gevreesde dubbelslagen naar het aangezicht, steeds duikend en ont wijkend matte hij zijn tegenstrever zo af, dat hij in de laatste ronden van de kamp werkelijk kon treffen waar hij wou. Met gTote punten- voorsprong won hij de Europese titel op een tegenstrever die zwaar getekend de wedstrijd eindigde. Hij zelf toonde geen de minste sporen van die zware kamp. Dat was Sijs, de dansende aristocraat van de ring. Hoe komt hij thans terug uit de Avondlanden? Zal het nog steeds de ongeëvenaarde vuistschermer zijn die te Meisbroek zal landen? Met al zijn klasse, kunde en eigenschap pen? Of zien wij onze landgenoot terug als een tanende grootheid, wiens faam thans overroepen wordt door een reeks uitslagen, die mis schien op minderwaardige tegen standers werden behaald? Zo heel lang zullen wij op deze tweevraag het antwoord niet moe ten derven, want op 28 dezer treedt hij reeds te Gent op tegen de Ita liaan Buenvino. Maar of er wel van deze kamp iets in huis zal ko men? Immers vijf dagen voordien dient hij nog een match te leveren tegen de gunstig gekende Ameri kaan Archie Moore, waarvoor de verbintenissen reeds weken gele den getekend werden. In elk geval, Sijs zal zo spoedig mogelijk per vliegtuig overkomen. Hopen wij dat de match tegen Buenvino toch zijn beslag moge krijgen. Het zal ons on middellijk een antwoord kunnen geven op zoveel gespannen verwach tingen. Zo alles goed afloopt wenst Sijs niets beters dan onmiddellijk zijn plaats, die hem toekomt in de boks- wereld, in te nemen. Hij vreest nie mand. zelfs geen Weidin, Olek of een Wilson en zijn enige droom is eens te mogen uitkomen tegen... Ezzard Charles, de wereldkampioen in eigen persoon. JODEC. en Lode Anthonis Dinsdagvoarmiddag werden deze twee wielerkampioenen in die ont vangstzaal van het gemeentehuis te De Panne plechtig ontvangen ter gelegenheid: van hun deelname in de namiddag aan de Grote Prijs der Westkust. We noteerden aan de zijde van het magistraat: Heren Burgemees ter Gevaert Oscar, Schepen Gevaert André, enkele leden van de gemeen teraad', secretaris Degrieck, politie commissaris Defkeukelaere, de ad junct-commissaris, d« gemeente ontvanger, enz. Aan de zijde van de Veloclub Panne SportiefHeren Voorzitter Louis Depoorter, koerscommissaris Charles Renders, enkele bestuurs leden en sympathisanten. De Burgemeester verwelkomde deze kampoenen, bracht hun de verdiende hulde en sprak de hoop uit diat ae in de namiddag van te genspoed zouden mogen gespaard blijven om de plaatseljke sport mensen te kunnen aantonen dat ze werkelijk de waardige kampioe nen blijven. Vervolgens overhandigden de twee zoontjes van Voorzitter Depoorter aan beide kampioenen een prach tige bloemtuil, waarna de Voorzit ter zelf het dankwoord uitsprak eerdtens tot het gemeentebestuur' voor deze waarlijk prachtige ont vangst en vervolgens tot de kam pioenen voor hun tegenwoordigheid hier in De Panne. Na het drinken van het traditio neel glas werd dan ook deze korte maar sportieve ontvangst besloten. Snelheids- en achtervolgings kampioenschap pen van België DE DEELNEMERSLIJST Hieronder de namen der Liefheb bers, Onafhankelijken en Beroeps renners die hun kandidatuur stelden voor de diverse kampioenschappen van België, welke te Oostende zullen plaats hebben op Zaterdag 23 Juni te 16 u. en Zondag 24 Juni te 14.30 u. Snelheid Liefhebbers Pierre Gosselin, Raphaël Dierickx, Gaston Jenken, Clément Leemans, Stefaan Martens, Albert Rabeux. Gentiel Saelens, Freddy Scior. Snelheid Onafhankelijken Leon Barbé, André Blomme, Ga briel Lameire. Julien Pascal, J. Van den Brande, Jan Verbruggen. Snelheid Beroepsrenners Raymond Pauwels, Emiel Gosselin Pierre Nihaut, Frans Van Looveren. Achtervolging Liefhebbers Raphaël Glorieux, Jan Adriaens- sens, Roger Baetslé, Gabriël Glorieux, Arthur Hardiquest, Jozef Herwegh, Roger Inghels, Henri Jochums, Leon Millet, Jos. Pauwels. Emiel Severeyn, Louis Straver, Cyriel Van Bossel, Em. Van Cauter, Charles Van Houtte, M. Van Kerckhove, Henri Vergauw'en. A elit er volg i n g Beroepsren ners Jos De Beuckelaer, René Adriaens- sens. Ernest Allemeersch, Maurice Blomme, Joseph Bourgeois, Prosper Depredomme, Robert besmet, Mar cel Dierckens, Frans Gielen, Gerard Heyen, René Janssens, Marcel La- vaux, Jozef Mertens, Ars. Ryckaert, Georges Van Brabant, M. Van den Broeck, Rik Van Kerckhoven. Het stond een beetje in de ster ren geschreven dat Isi De Rijck de Dauphiné niet zou winnen. Wij wil len hiermede geen afbreuk doen aan de zege van Lauredi winnaar reeds in 1950 die zich een waar dig winnaar heeft getoond en zijn conditie door een schitterende over winning in de tijdrit wist te vesti gen. En nochtans, Isi heeft er de schoonste verrichtingen geleverd. Bleek hij in de eerste twee ritten meer verdedigend op te treden, dan toonde hij zich naar het einde toe als een kampioen van groot for- A De Italiaan Farina won de grote autokoersen van Francorchamps voor Asmori en Vil'loresi. De grote uitblinker Fangio verloor veel veld wegens machinedefect. A Ray Sugar Robinson sloeg Wal- zack k. o. in de zesde round te Luik. Tijdens zelfde meeting won Sneyers op punten van de Zwitser Etter. A De Belgen Washer - Brichant* werden door de Duitsers Van Cramm-Bucholz met 3 overwinnin gen tegen twee, overwonnen voor de Davisbeker (tennis). A Boudewijn Devos, de knappe in dé uit St-Baafs-Vijve. stapt op 3 Juli in het huwelijksbootje. A Club Beringen schafte zich de diensten aan van Raymond Braine als oefenmeester. Voert deze zijn mannetjes terug naar Ere? A De Congolees Jean Masi-Masi lukte een speerworp van 62,99 m. en schreef daarmede 't Belgisch record op zijn naam. De Belgische Athletiekbond keurde dit record goed. A Dré Noyelle betwist Zondag 24 dezer een 170 km. lange wegrit in Italië. A De jonge beroepsrenner Dekkers Hans, won 't Nederlands Kam pioenschap voor Wim Van Est en Wout Wagtmans. A Woensdag 27 dezer moeten de Tourmannen het geneeskundig onderzoek ondergaan. Wordt het een gelegenheid om er een paar te balanceren of wat? A Zondag, 17 Juni, was het juist 20 jaar gleden dat ex-wereld kampioen, Marcel Kint, te Izegem debuteerde met een vijfde prijs. A -Indé Bostyn is bijna hersteld van zijn brandwonden en treedt eerstdaags herop. A De Moorsleedse nieuweling Du- ran behaalde Zondag en Maan dag de derde plaats. Hij wordt een gevaarlijk candidaat in het Bel gisch kampioenschap, te meer daar de koers over 100 km. loopt. A Florent Rondelé kreeg krampen als hij lichtjes alleen voorop lag in het Nationaal Kampioenschap. Hij eindigde toch nog met de groep. In Brussel-Ingooigem had hij met een 5e plaats zijn goede conditie betoond. A De Gebroeders Lazaridès zullen de lle en 12° man rijn voor de Franse nationale ploeg voor de Tour. Hun aanduiding hebben rij aan hun goede prestatie in de Om loop van de Dauphiné te danken. A Jean-Pierre Vandenbossche, die verleden jaar door C. S. leper aan Club Brugge werd afgestaan, zal toekomend jaar naar alle waar schijnlijkheid opnieuw de Cercle- kleuren verdedigen. A Onder de aangeduide renners voor het kampioenschap van België voor Liefhebbers noteren wij o.a. Noyelle A., Jacob W., Cleenewerek A„ Vandevoorde A. en Devoghel G. maat. In de rit waarin de grote Chartreuse scherprechter speelde en waarin Lauredi rijn trui zou ver overen, begon Isi's opgang. Drie bandbreuken, rembreuk en een aanrijding deden hem evenwel een tiental minuten verliezen, welke hij achteraf niet meer zou kunnen op halen. In de derde laatste rit zou hij evenwel zijn kans gaan. Hij ontliep rijn laatste gezellen rond km. 100,» om meer dan 115 km. alleen voorop te liggen en uiteindelijk met 7 min. voorsprong spijts een bandbreuk aan te komen. Wies Van Steen- kiste eindigde derde in deze rit na een prachtige prestatie. De Rijck eindigde daags daarop negende in de tijdrit, wat al een hele prestatie was na de solorit van daags voor dien. In de laatste rit zou hij er alles op wagen. Geminiani, Deledda, Sa- baddini en Prouzet waren ontsnapt. Aan de voet van de fameuze Col de Porte kwam De Rijck met Lazari dès in het wiel bij dit groepje. Ach tereenvolgens verloren Deledda, Sa- baddini. Prouzet en eindelijk ook Lazaridès voeling. Molineris kwam echter vervoegen. Ook Geminiani moest loslaten. Geholpen door dienstvaardige handen kwam de Fransman eerst boven, maar in de afzink midden een geweldige don dervlaag nam Isi weer de leiding' en zou ongetwijfeld ver afgetekend te Grenoble zijn toegekomen. Een de fecte publiciteitswagen die de weg afsloot, werd echter onze landge noot fataal. Hij botste er tegen aan: stuurbreuk, defecte remmen, tijdverlies. Hij werd door Geminia ni, Molineris en Lauredi overstoken en moest zich met een vierde plaats tevreden stellen.,Wat niet belet dat zijn prestatie opgemerkt en ge waardeerd werd. Het zou ons dan ook niet moeten verwonderen als Isi in de nloeg der Tourmannen de plaats van Jobé zou komen inne men. Het bilan van deze Dauphiné voor onze jonge ronderenners ziet er an ders meer dan schitterend uit. De Mulder werd vijfde, De Rijck zesde, Cerami zevende. Wies Van Steen- te achtste, Verschueren negende, Baeyens veertiende, Ward Van En- de achttiende. Van Steenkiste was met De Rijck onze tweede veropenbaring. Aanleg als rondeman en klimmerstalenten. De Mulder bevestigde in goede zin. Ook Marcel Verschueren, regelma tig als niet een. Cerami bewees op nieuw zijn grote gaven. Spijtig dat hij geen echte Belg is. Van Ar- mand Baeyens werden wel wat meer gensters verwacht. Zelfde kan ge zegd van Van Ench. Doch beide kunnen tegen dat de grote ronde begint de grote forme te pakken hebben. Wie tegenviel was voorze ker Germain Derijcke. Van hem werden schone dingen verwacht, te meer daar hij reeds vroeger bewe zen had tot veel in staat te zijn. Van Brabant staakte reeds na de eerste rit de strijd en kan er wel zijn definitieve Touraanduiding bij ingeschoten hebben. Wij kunnen besluiten en zeegen dat de Dauphiné een schone test is geworden voor onze jonge ronde- mannen en dat zij er goed hun plan hebben getrokken. Jammer dat wij ieder jaar niet met een twintigtal jongeren kunnen en/of mogen er naartoe trekken, want daar worden ronderenners gekweekt, niet in on ze kermiskoersen. Mogen wij uit de prestaties onzer jongeren besluiten dat wij met gematigd betrouwen de Ronde van Frankrijk en haar tien bergritten tegemoet mogen zien? ...Eu wij zijn van de klas... Dat zal wel het slotliedje geweest zijn van onze voetbal-internationalen, als zij het fluitsignaal hoorden dat het einde van de laatste wedstrijd van dit seizoen aankondigde. De komen de twee maanden zullen zij eens flink kunnen uitrusten. De match tegen de Portugezen kreeg een eigenaardig verloop. De ge reputeerde Zuiderlingen zij hiel den Schotland in bedwang, dat ons met 5-0 wist af te troeven hadden niets aan het toeval overgelaten. Slechts één uur voor de match werd de opgestelde ploeg bekend gegeven. Zij vertrokken tegen wind, maar in een razend tempo en vooraleer onze verdedigers zich er goed van bewust waren, had midvoor Ben David reeds raak geschoten. En de aanvallen van de thuisclub bleven aanvankelijk zo aanrollen, dat het ergste diende te worden gevreesd. Gelukkig dat onze verdedigers zich het hoofd koel hiel den en zich op de hoogte toonden van hun taak. Onze schaarse aan vallen, geleid door een voorlijn die er werkelijk helemaal niet in was, liepen steeds te pletter op een stug stopperende Felix of een snel-oprui- mende Vergilio. En toch was het in deze periode dat Ernesto, op puik schot van Van Gestel, de bal zeker wel een halve meter achter de fatale lijn hield. Waar ieder zich aan een doelpunt verwachtte, liet de scheidsrechter doorspelen. Verdiend ware dit doel punt zeker niet geweest, maar goal is goal. Meteen ging Portugal weer aan het domineren, doch ons verde digingsstelsel hing goed aaneen. Car ré toonde zich eens te meer onze bes te brekende spil en Anoul speelde een schitterende wedstrijd. Van Brandt had het tegen de lastigste vleugel uit te vechten. Rogerio toonde zich de beste aanvaller en had aan de volks geliefde Travasos een degelijk voeder. Doch waar het nood deed, sprong Carré gepast ter hulp, zodat verder onheil kon worden bezworen. En wanneer aan de 43e minuut Cajado met een keurig pasje door Rogerio werd bediend en roos mikte, keurde de scheidsrechter nog het doelpunt af wegens twijfelachtige offsidestand van Ben David. NA I)E TIRE Waar in de eerste beurt een sterke wind onze jongens in de rug had ge blazen, werd voor de tweede herne ming het ergste gevreesd. Het bleek echter onmiddellijk dat ook voor de Zuiderlingen het windvoordeel geen voordeel bijbracht, want seffens ein digden een drietal aanvallen ver over. Men zag dadelijk dat Vander Auwe- ra in een meer verdedigende positie ging spelen en dat onze heide insi- des heel wat meer veld bestreken. Meteen kwam er meer stuwing in de voorlijn en de onzen gingen meer dan op beurt aanvallen. Vooral Van Steelandt stelde zich zelf schotvaar dig aan en Ernesto kreeg een paar rake kogels te verwerken. Waar de aanvallen der thuisspelers meer en meer gingen verwateren, kwamen on ze Jongens in een zekere veldmeer- derheid, die door een fraai doelpunt langs Mermans, op kombinatie met Givard, werd bevestigd. Kreeg Mer mans er nu ook meer zin in, dan kreeg hij evenwel maar weinig kan sen. Waar Felix en Vergilio hem be stendig op de hielen zaten, was het spelstaTtO. werd. ttlgeKewrd. Een iw.ïiot, van Van Bteelandt, zou op «ie paal "teTectvt komen eti een zware trekPal van Givard kon slectite ten koste van een prachtige xefiex door Ernesto uitgestipt worden. De laatste 10 minuten kwamen de thuisspelers wederom aan bod en Bo- gaert en Carré moesten nog een paar gevaarlijke situaties opklaren. Een drawn zal wel beide ploegen kunnen bevredigen. Elk nam een beurt tegen wind voor zich. On ze verdediging was veruit het beste .(eel. Bij de sardientjesmannen stel den Cajado, Rogerio, Serafim II en Vergilio zich het meest in vedette. Hiermede liep ons internationaal seizoen eindelijk ten einde. Balans: 1 Overwinning (Holland 7-2). 2 Nederlagen (Schotland en Neder land). 3 Drawns (Frankrijk, Spanje en Portugal). J. Hoopvolle verwachtingen werden niet ingelost... Evenmin als dit verleden jaar te Westerlo het geval was, zo blèek ook het Waalse mijnwerkersdorpje Quaregnon, binnen wiens mqren zich de beslissende slagvoor het tricolore kleinood heeft afgespeeld, de Rodenbachzonen Ollivier-Blom- me-Declerck allerminst gunstig ge stemd. Wel kreeg men een mooie accessit van laatstgenoemde te no teren, doch de knapen waarop men ditmaal sterk had gerekend en wel ke volgens tal van bevoegdheden bij de mogelijke winnaars thuis hoorden, waren in de officiële uit slag enkel in de achterste gelederen te ontwaren. De reden hiervan? Slecht gereden of onkans? Ja, dit laatste was er ongetwijfeld voor een ruim deel tussen, doch laten we liever de betrokken renners zelf, even dit nationaal onder-onsje opdissen... DECLERCK, DE MAN WELKE MEN... NIET VERWACHTTE We durven er één op verwedden, dat er Zondagavond velen verrast zullen hebben opgekeken, bij 't ho ren van die zesde plaats van De clerck. Het is inderdaad reeds ette lijke weken dat de oud-Koekelaar- naar ver van goed rijdt en onlangs nog tijdens de Nederlandse Töur krasselde de baas van Café de Graanmarktgelijk de eerste de beste debutant. 'k Had het zelf niets eens ge peinsd, vertelt ons Declerck, alhoe- De jonge René Daeiman (Temse) zag er nog fris en fleurig uit nadat hij in de laatste kilometers iedereen had gelost in een hanlbetwiste Gent-Vlamertinge voor onafhankelijken. Van de 38 vertrekkers rijn er maar weinigen die uit koers zijn weggevallen tenzij door defect of breuk. Hieronder vallen heel wat favoriten. Pascal, Delathouwer, La- toaere, Bylle, Dessein, André en Gentiel Vermeersch, Geers, Van Massenhove, Delaere. Blomme, De- beyter, e.a., staan als pechvogels op ons lijstje genoteerd. De eerste poging ging uit van Pascal, Devos, Van Massenhove en Debeule. Labaere en Dessein zorg den echter voor de hergroepering. Een sprong van Dessein, die gezel schap kreeg van Minne, G. Ver meersch, Neyt, Couvreur en nog maals Van Massenhove, droeg 25 Km. ver, doch na 100 Km. was weer alles te herdoen. Geers en Deloor trokken dan in 't geld doch in de bergstreek werden rijn wederom vervoegd. In de laatste Km. tracht te Boudewijn Devos rijn slag te slaan, doch meer dan 200 m. werd hem niet gegund. Het was integen deel René Daeiman, die rich gans de koers niet had laten opmerken, die kort voor de finish wegsprong en afgetekend wist te zegevieren. Het plaatselijk idiool Maurits Min ne eindigde op de viifde plaats. DE UITSLAG 1. DAELMAN RENÉ (Temse), de 170 Km. in 4 u. 41'; 2. Theuns Jozef, op 25"; 3. Lameire Gabriel, op 30"; 4. Taeldeman Paul, op wiel; 5. Minne Maurits; 6. René De Walsche; 7. Colpaert Noël; 8. Devos Boudewijn; 9. Delobelle A.; 10. Couvreur; 11. Van Walle; 12. Ju lien Da enen; 13. Maes Cyriel, op ITO"; 14. Neyt Maurits; 15. De Beule; 16. Gelijk: Detry: Geers, Delaere; Christiaens, Blomme en Debeyter. STAD POPERINGE OP KERMIS-DINSDAG, 10 JULI en voor de eerste maal met medewerking van de B.J.B. verzekerd. wel ik dees week. samen met Olli vier. ernstig heb getraind. Toch speelde het feit, dat er gedurende de eerste tweehonderd kilometer niet rap werd gereden, fel in m'n kaart. Ik hoefde aldus de knie, waarvan 'k in Holland veel heb af gezien, niet te forceren en eenmaal dat de laatste drie ronden werden ingezet, zegde ik bij mezelf, Dré jongen ge hebt nog zoveel kans als gelijk wie. Na afloop van de twee kleine omlopen, zijn we er zeifs nog in geslaagd de plaat te poetsen, ik. Van Kerckhoven en de Limburger Hendrickx, maar we werden spijtig genoeg in de straten van Quareg non zelf door het peloton vervoegd. Veel tijd om uit te blazen kregen we echter niet, want seffens na dien werd dan de sprint ingezet, welke door Anthonis gewonnen werd. Nu, Lode is precies van de traagste niet en 't moeten rappe zijn om hem te kunnen kloppen. Alles bijeen genomen is de pres tatie van Declerck puik te noemen; al komt ze ook helemaal onver wacht, de uitslag staat er wit op zwart, bijgevolg moet daarover niet werden gefilosofeerd. Hopelijk dat Declerck van nu voortaan opnieuw de prima conditie van het Voorjaar zal te stekken hebben en in dit laatste geval zullen de bloemstuk ken evenmin lang op zich laten wachten. BLOMME KREEG VAN STEENBERGEN AAN 'T BEEN... Voor Maurits rijn de verwachtin gen al evenmin in vervulling ge gaan. Verleden week lieten we vol doende doorschemeren dat Blom- me's kans er in bestond van alleen toe te komen, maar in een kam pioenschap. waarbij men onmoge lijk de belangrijkheid van de uit slag over het hoofd mag zien gaat dit zo gemakkelijk niet. 'k Heb al gedaan wat mogelijk was om er tijdens de kleine ronden van onder te trekken. Op een ge geven ogenblik, 'n twintig kilome ter voor de eindmeet, meende ik zelfs dat het spel gebakken was. wanneer ik samen met Van Steen bergen een wijle voorop lag. Doch Rik vertikte het echter van gemeend kop te lopen, ik weet niet eens waarom, maar in het tegenoverge stelde geval zouden ze ons niet meer gekregen hebben. Achteraf heb ik wel twintig keren gedemar reerd. maar 't was al geen «avance» want Kint en konsoorten zaten mij als bloedzuigers op 't wiel. En 't aanstaande achtervolgings- kampioenschap te Oostende, wat denkt ge daarvan? Wel ik zal er mij eens speciaal voor inspannen, antwoordt Blcmme en z'n ogen weerspiegelen 'n plotse schittering. Verleden jaar te Ro- cour was ik er niet ver naast, dit maal is het in d'eigen streke, voor de supporters en dan kan men al tijd nog iets meer als het moet. hé. Inderdaad. Blomme heeft meer dere pijlen op de boog. en wat er Zaterdag op het Oostendse Stadion niet zal aan misstaan, daar is het elk voor zich en men zal er niet af te rekenen hebben met anta gonisten die aan het stopperen zullen kunnen meedoen.... OLLIVIER PLAT OP 500 METER VAN DE AANKOMST Een die er niet over te spreken is, over de voorbije titelstrijd, is Olli vier. Geen wonder ook, op amper een paar boogscheuten van de eindmeet nog in leerbeste positie zitten, nog evenveel winstkansen als de laureaat Anthonis bezitten en uiteindelijk slechts als een der al- lerlaatsten de fatale streep over- overschrijden. De ex-kampioen is er nog niet helemaal overheen, schudt onbegrijpelijk het hoofd, als kon hij het nu nog altijd maar niet in de koker prenten. Ik zeg niet dat 'k zou gewon nen hebben, legt Valeer uit, maar ik had stellig een tweede plaats in mijn bereik, 'k Zat namelijk aan het wiel van Lode Anthonis, dus in zeer goede positie, toen ik op eens mijn jante voelde doorslaan, meteen werd de beslissende spurt ingezet doch voor mij was er niet de minste twijfel; een platte tube. Het was de moeite niet meer om mij te haasten, de aankomst was al te dicht, alles was voor mij ver loren. Op een geleend damesrijwiel heb ik dan maar de meet over schreden. En zeggen da'k nog geen Zie vervolg hiernevens Een paar ronden voor het einde werd de moedige Noord-Afrikaan, Zaaf, door elf renners ingelopen. Onder die elf zaten er heel wat knappegasten en rappe spurters. Daar zaten o.m. bij: Oud-Kam pioen Valeer Ollivier en de nieuwe truidrager Lode Anthonis. De Roese- larenaar reed er dat de stukken afvlogen. Hij wilde aan de massa kond maken dat hij te Quaregnon slechts door pech overwonnen werd, en dat zonder die tegenslag op enkele honderden meter der eindmeet, hij voor de tweede maal de driekleurige trui zou hebben veroverd. Zijn bewijsvoering was heel simpel: hij lapte de nochtans rappe Lode In een allesgevende spurt een hele lengte aan het been. De anderen kwa men er zelfs niet bij te pas. Als de anders kalme Rodenbacher zich eens kwaad maakt... ineer Goethals zich nog gewonnen |ga-f. werden in de zesde ronde ook- Wallijn en Dierckens ingelopen. Schepens, Tytgat, Huvaere en De~ rous waren door tegenslag van het slagveld verdwenen. UITBLAZEN Het sprak vanzelf dat na die eerste benenrekkinger eventjes werd uitgeblazen. De renners reden in waaiervorm en zochten dekking achter elkaar. De toeschouwers werden echter vergast op enkele knappe spurtjes voor de premiën. Plots rukt er een renner uit de geen onraad vrezende groep. Een stoere bonk. een schoon renner, een zwaar gebruind gezicht: Zaaf, de Noord-Afrikaner. Zijn vechtlust en zijn nijdigheid rijn gekend. Geen wonder dat hij dan ook heel wat succes oogstte. Dit gebeurde in de twaalfde ronde en bij de vol gende doortocht telt hij reeds 40 seconden boni. Doch de wind waai de ook zo onbarmhartig en. in het peloton waakte een eergierige, die belust was op weerwraak, die win nen wilde en winnen moest: Valeer Ollivier. Onder diens druk viel het peloton bij brokken vaneen en de arme Zaaf werd het kind der re kening. Pieters, Ollivier, Anthonis, Ramon. Van Dijcke, Kint, Callens, Sercu, Braeckevelt, Decock en Arth. Mommerency kwamen hem op de nek gevlogen. EEN SCHONE EINDSPURT De spurt tussen die rappe man nen zou natuurlijk iets uit het bo venste schof worden. Ollivier tegen Anthonis. oud tegen nieuw, Oost tegen West. Het was Roeselare die het haalde op Tremelo en nog wel vrij afgetekend. Het werd de weer wraak van een gekwetste tijger. Proficiat Valeer. Decock bevestig de zijn huidige konditie met een derde plaats en Zaaf kreeg zijn beloning met een vierde. Moet het verwonderen dat Kint met de eer sten mede was? DE UITSLAG 1. VALEER OLLIVIER, de 153 km. n 3 u. 56 min. 2. Lode Anthonis, op een lengte. 3. Roger Decock. op een wiel. 4. Ab del Kader Zaaf; 5. Norbert Callens; 6. Arthur Mommerency; 7. Albert Ramon: 8. Omer Braecke- veld; 9. Marcel Kint; 10. Julien Van Dijke; 11. Albert Sercu; 12. De Ne ve, allen wiel aan wiel. 13. André Declerck, op 1 min.; 14. Marcel Driesens; 15. Lucien Deman; 16. Emiel Vander Veken; 17. André Malbrancke: 18. Albert Decin; 19. P. Degraevelyn: 20. Briek Schotte; 21. Maurits Blomme; 22. G. De- splenter. EEN SUCCES In het lokaal bij Wed. Schockaert waar Sportafgevaardigden Neyt, Van Belleghem en Coppeyn de rug nummers uitdeelden onder de veel zeggende blikken en gelukkige glim lach van de mannen van Panne- Sportief met voorzitter Depoorter aan het hoofd, ging het er heel gezellig aan toe. De renners kwa men flink toe, er was volk en de zon was van de partij. Maar het succes werd eerst kompleet als de nieuwe baankampioen in hoogst eigen per soon. de sympathieke Lode Antho nis. 'zijn handteken op het contro leblad kwam zetten. Er waren een goede 150 km. af te leggen over vijftien ronden. Er stak nogal een felle zeewind op en niettegenstaan de de lichtlopende wegen, zou het een lastige wedstrijd worden. MET DRIE OP DE VLUCHT De laatste renner was nog maar pas de voeten in de haken gescho ven of daar lagen reeds drie man nen voorop. Die stoutmoedigen, wij noemen ze: Dierckens, Goethals en Wallijn. Het was meer dan een lachedingskewant na veertig kilometer hadden 'rij nog steeds een kleine minuut boni. Die veertig kilometer werden afgelegd in een uur juist. Was mij dat vliegen. De nijdige zeewind werd echter voor de drie kopmannen al te bar en wan- VUVMWVMWMWMAAMIWIM A Maurice Minne wordt beroeps- renner. De Langemarkse indé waagt de grote stap en zal rijn eerste koers betwisten te Boezinge op Zaterdag 30 Juni. WWM!WW)WV>MWVW>^ duw te veel had gegeven, bijgevolg uiterst fris en in 't bezit van alle krachten deze ultieme koersfaze zou hebben kunnen aanpakken. Hebt ge geen pech gehad tijdens de eerste kilometers? Neen, aan een gesloten over weg had ik mijn voortube, die wat al te hard opgeblazen was een iets je gelast; naderhand bleek het reeds teveel want 'k heb even moe ten afstappen om ze nog wat bij te pompen. Daar het tempo in de groep eerder gematigd bleef, heb ik zonder veel moeite kunnen aan pikken. Zodat Ollivier. rekening houden de met een vrijwel gunstig voorko mende positie op het ogenblik der onkans, zeker als een der grootste pechvogels van dit kampioenschap mag worden betiteld.. Valeer is het ten andere reeds bijna het ganse seizoen en inutssen rijn alle voor naamste wegkoersen reeds het ver leden ingegaan. Werkelijk het pal- marès '51 van Ollivier riet er alles behalve schitterend uit, doch in de gegeven omstandigheden kan het ook moeilijk anders... Wielerclub Hoppeland met me dewerking van de peperkoekfabriek De Werkende Bie Sigaretten Belga». «Radio Barco» en «Het Wekelijks Nieuws richt rijn zesde grote Prijs Omloop der Zuid- Westvlaamse Bergen in op Ker- mis-Woensdag 11 Juli. Dat deze beroepsrennerskoers nog maals een prachtwedstrijö zal wor den is reeds een feit. 40.000 fr. aan prijzen en premiën lokt de renners aan, de bergpremie zorgt telkens voor een vroegtijdige ontsnapping, en de premiën aan de meet (dit jaar reeds 4 derailleurs Huret geven ons telkens een nijdig spur tje. De omloop werd dit jaar een weinig gewijzigd in dien zin dat de renners nu eerst naar Vlamertinge en Elverdinge rijden, om vervolgens de bergen in te trekken, en dat ze in plaats van zes kleine ronden in stad, er nu maar vijf moeten doen. Toekomende week zullen wij de volledige wegwijzer mededelen en tevens de ingeschreven renners ci teren. Premieschenkers kunnen steeds de gewenste inlichtingen bekomen bij een der bestuursleden. van de Zondag rond 16.30 uur, bij de aankomst van de semi-marathon Gent-Wetteren, op de Scheldekaai- en, zakte de 27-jarige Van Beneden Jules, wonende te Duisburg en lid van Sporting Club Anderlecht, plots ineen over de eindmeet. Toeschou wers brachten de man in een na bijgelegen huis waar hij overleed. De overwinnaar van de koers legde zijn bloemtuil neer op het lijk ran rijn ongelukkige tegenstrever. SPORTBLAD. 3.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 14