Geen victorie kraaien Reeks verdrinkin gen te Roeselare St Lucas Vrije Vakschool te Menen plechtig ingewijd Frederik Van Eeden Zofutawn AG KLAPPER De Hoofdzaak Onthulling van het Peter Benoit- gedenkteken te Harelbeke ;een zorgen meer 'i voor morgen maaitetfot, cuéhs KOLONIALE I LOTERIJ ?>e H. Rumoldus i (Rombcsut) Brief uit Brussel nrr~'r'~ EK VAN 30 JUNI TOT 3 JULI dagen korten met 6 minuten. WEERSPREUK d'eerste Juli regenachtig (ans de maand is twijfelachtig. ZATERDAG 30 JUNI Adila, Martiaal, Emiliana, Lu- na, Odilia. op te 3.52 u., onder te 19.56 u. ,t: Geboorte van de Boergondi- sche Hertog Filips de Goede, graaf van Vlaanderen. Overlijden van de Engelse J natuurkundige Lord John Raleygh, vooral bekend om zijn studies inzake optiek en electriciteit. Hij verwierf in f 1904 de Nobelprijs. Overlijden van de Vlaamse dichter Pol de Mont, mede- stichter van de Vlaamse stu- dentenbeweging. ZONDAG 1 JULI 7° Zondag na Pinksteren Sst van Jezus' kostbaar Bloed. Diederik, Rumold van Meche- iP' f op te 3.52 U., onder te 19.56 u. Overlijden van de eerste drukker der Nederlanden, l -JU 1 Christoffel Plantin. Geboorte van de Franse I vliegtuigbouwer Louis Blériot die in 1909 het eerst over het kanaal vloog. MAANDAG 2 JULI kt van O. L. Vrouw Bezoeking. Otto, Martinianus, Juvenalis. L on te 3.53 u., onder te 19.5G u. Geboorte van de Duitse J dichter Friederich Klopstock. Geboorte van de Engelse na tuurkundige W. Bragg, die zich vooral bezighield met de studie van de radlo-activitelt en de kristalstructuur, hij won de Nobelprijs in 1915. DINSDAG 8 JULI Leo II, Anatol, Tryphon, Gu- iago van Oostkerke. i op te 3.54 u., onder te 19.58 u. j(i Geboorte van de Platduitse c schrijver John Brinckmann, ,i auteur van Kasper-Oom en k ik». i: Geboorte van de Deense let- terkundige Karl Gjellerup die de Nobelprijs won in 1917. WOENSDAG 4 JULI Flaviaan, Berfha, Ulrlc, Theo- >or, Libertus. op te 3.54 u., onder te 19.55 u. Nieuwe maan te 7.48 u. Geboorte van Pater Adriaan Poirters, Vlaams letterkun dige. Geboorte van Franpois René i de Chateaubriand, Frans let- terkundige en staatsman. Overlijden van de Vlaamse letterkundige August Van Cauwelaert. DONDERDAG 5 JULI Zoë, Antonius, Maria, Zacca- 'i, Philomena, Marinus. op te 3.55 u-, onder te 19.55 u. Geboorte van de Engelse i staatsman Cecil Rhodes, eer ste minister van de Kaapko- lonie, veroveraar van Rho- desië, dat naar hem genoemd werd. Hij is medestichter van de boerenoorlog. ,f. Geboorte Van de Vlaamse let- terkundige Felix Timmer mans. VRIJDAG 6 JULI 'sdag voor lijnwaadbewerkcrs. I Thomas Moras, Odo. op te 3.56 u., onder te 19.54 u. Sterfdag van Ste GOdelieve :i te Gistel. Overlijden van Ludovico Ariosto, Italiaans dichter. Overlijden van de Engelse humanist, de heilige Thomas i; Morus. i,: Overlijden van de Vlaamse ■r Volksschrijver Edward Ver- ij meulen, ook gekend onder zijn schuilnaam Warden Oom indien gij wint bij de '5 Dit kan reeds gebeuren BIJ DE TREKKING VAN jterdag 14 Juli te Chênée. ij! 34.215 loten gaande van 200 tot 100.000 fr. 'jTwee grote loten van een millioen elk. Het super groot lot van Svee en een half millioen. 50 TREKKINGEN. itG SPOEDIG VOOR BILJETTEN (2394) WEEKSPREUK 'de op dankbaarheid rekent is ""koopman doch geen. weldoener. DE JULIMAAND [j IN DE FOLKLORE maand Juli was bij de oude iteinen de vijfde maand van het ■i Romulus vastgestelde jaar en -i eertijds Quintilis, dit is Vijf- genoemd. .j, Romeinse Keizer Marcus Aure- ,'jveranderde haar naam in Julius, are van Julius Caesar, de grote 'elnse veldheer en veroveraar, lok de Romeinse kalender her- t:d had en op de 12» van deze 'ld geboren werd. or de Saksers werd zij Mede- r id geheten, naar de naam me- hetgeen maaienbetekende. andere namen die vroegere Sen aan deze maand gegeven tien. wijzen op het bijzondere jouwwerk dat in deze maand ge- dt, namelijk het maaien van looi. lus noemde Karei de Grote heuvemanoth, of Valnmanoth, I jen wij tegenwoordig door hooi- ud of venne-(weimaand) zouden li-ukken. vens is Juli ook de maand der Suiting en komen er de beruch- J'ondsdagen In voor. Tijdens da se Revolutie werd zij Messidor f.iSmd' Volksheilige van de week: ut Rombaut werd rond het Jaar ï-.n Ierland geboren. HIJ trad in klooster van Benedictijnen, waar ijle wetenschappen bestudeerde. ,dat hij priester was gewijd, trok jjils zovelen zijner landgenoten, ;l Neder-Dultsland om daar aan ijiekering der heidenen te gaan 4jen. Hij landde aan in Brabant, ;.',rbeidde met goed gevolg ln de j k van Antwerpen, Lier en Me- 'n, waar hij zich aansloot bij de Alllbrord. Te Ter-Olmen stichtte 'jen klooster. Smoldus ontving ook de bis- Mswljdlng, zonder nochtans aan iVaste zetel verbonden te zijn. Op i[inl 775 werd hij vermoord door P booswichten. Zij wierpen het ijam van de heilige in een rivier if het werd door een mirakel ont- jen door de zorgen van de graaf 'jan de Sint Stephanuskerk, van- het later naar de tegenwoordl- - ,)Ofdkerk te Mechelen, werd over- verering van Sint Rumoldus en I voorspraak hebben de gods- ;p,t doen opbloeien in het Me- i'e en het Aartsbisdom aldus J.-enoot gemaakt van de vruchten I.Jint Patricius' apostolaat in Ier- Sint Rumoldus is de titelheili- s er Metropolltane kerk en de iaamste patroon van de stad en Li artsbisdom Mechelen; hij Is ook (.patroonheilige van Humbeek, l bdael en Steenokkerzeel. Te iokkerzeel wordt hij gevierd, Ijt ten tijde van oorlog zijn am er geborgen geweest ls en -laar verscheidene mirakelen ge- 1 zijn. «HET WEKELIJKS NIEUWST' Zandig'30 JJg (VERVOLG) Noch Mao noch Stalin moeten dus aan tafel gaan zitten aan de kant der Noord-Koreanen. Integendeel, als lid van de U.N.O. zal Moskou deel nemen aan de dis cussie over het wapenstilstandsver- drag en de verdere stappen naar een volledige pacificatie. China zou zich dus zonder veel plichtplegingen kunnen terugtrek ken stoemelingszouden de Brus selaars zeggenterwijl Rusland bij de discussie in de U.N.O. weer de volle maat van zijn geperfectio neerde manoeuvres zou kunnen ge ven. Trouwens met die wapenstilstand is nog niet alles geregeld. Het voor naamste komt daarna, en daarover luerd tot nu toe nog maar zeer vaag gesproken. Formules als de ivil van het Koreaanse volkof de eenheid van Koreazeggen niet veel positiefs en laten de deur open voor alle mogelijke oplossin gen, moeilijkhedenstokken in de wielen en... herbeginnen. Men moet zich dan ook afvra gen zoals Le Monde het doet of dit voorstel van Malik niet op onrechtstreekse manier moet leiden tot het opnieuw te berde brengen van een vijfmogendheden- conferentie die de laatste tijd het leitmotiv van de Sovjetpropaganda geworden was toen het vrijwel ze ker leek dat de conferentie der plaatsvervangers zou mislukken. De vraag 'moet trouwens ook ge steld worden in hoever het ene met het andere verband houdt. ttz. in hoever het voorstel van Malik werd ingegeven door het feit dat de con ferentie der plaatsvervangers in het Salon Rose mislukte door het feit dat de Westmachten weigerden de kwestie van het Atlantisch Pact op de dagorde te brengen. Als Rusland zo de vrede na streeft in Korea, hoe kan hel dan anders dan het Westen zijn dat met zijn Atlantisch Pact een aggressie voorbereidt? EEN OOST-AZIATISCHE TACTIEK Een reporter van een Brussels blad vertelt de volgende anecdote: In de tijd van de Chinees-Japanse oorlog was er een Chinees dienst knechtje dat zijn Engelse meester het ontbijt opdiende en dat hem als volgt aansprak: Meester, ver leden jaar werden 10.000 Japanners gedood tegen 100.000 Chinezen, tiuee jaar geleden 100.000 Japanners te gen 500.000 Chinezen, dit jaar 200.000 Japs tegen één millioen Chinezen. Als dat zo voort gaat zullen wij de oorlog winnen, want er zullen geen Japanners meer zijn. Daarin ligt de kern van de mo gelijkheden die een Oost-Aziatische tactiek vanwege het communisme biedt. Er leven daar honderden mil- lioenen mensen en de afstanden zijn oneindig. Wie de Chinezen wil overwinnen van buiten uit die moet, geloof ik, nog geboren wor den en mirakels kunnen doen, of wel over minstens evenveel men senmateriaal en meer materieel be schikken. En dat is met de Wes terse landen het geval niet. De oorlog in Korea en het verhoor rond de zaak Mac Arthur heeft dit duidelijk bewezen. Mao Tse Tung kon alleen gedaan krijgen wat de Japs niet konden omdat zijn oorlog een burgeroor- log was en dat hele provincies in zijn schoot vielen door overlopen. Nu dat China in communistische handen is. is het voor het Kremlin een geweldige nianceuvre-massa ge worden. De oorlog ln Korea is stopgezet. Wat geeft het. Er zijn toch nog andere gebieden. Of vecht men niet sedert vijf jaar in Indo-China? Is er intussen geen vredevolle be vrijdingvan Tibet geweest? Kan men morgen op een ander punt beginnen? En met welk doel? Eenvoudig niaar om een stel soldaten en een pak materieel van de Westmach ten bezig te houden en in hoofd zaak Amerika, Engeland en Frank- vzjlc Dat oorlogen op beperkte schaal in Oost-Azië kan een jaar duren, vijf jaar, tien jaar of meer. Rus land wordt er niet moe door. De, anderen wel zo hoopt het Krem lin. En dat heeft terzelidertij de non een atider voordeel. Rusland weet dat de Westmachten, wanneer ze verstandig zijn, om de hierboven aangehaalde redenen, niet zullen pogen een groot slagveld te vinden in Oost-Azië. Het zal dus voor lan ge jaren nog een tweede front blij ven en een tweede front waarop zii altijd het initiatief in hun handen zullen hebben. KOREA BLIJFT EEN PROBLEEM Als we o:is tenslotte afvragen waarom Rusland thans een staakt het vurenaanbeveelt, dan geloven wij daarop te mogen antwoorden: omdat Truman Mac Arthur heeft afgezet. 'inderdaad: zolang Mac Arthur er zat bestond er kans dat er een uitbreiding wilde van het Koreaans geven worden, met of tegen de ivil van Washington in. Maar van zodra Mac Arthur af gezet was en dat uit de motivering en de debatten daarrond klaar werd dat de U.S.A. in geen geval een uitbreiding ilde van het Koreaans conflict, ttz. zeker geen gelegenheid wilden scheppen om het tot een 3" wereldoorlog te laten uitgroeien, vanaf dat ogenblik zag hei er an ders uit. Indien het daar ooit toch tot een uitbreiding kwam, dan was het dui delijk dat het initiatief van Rus land, kwam en dat risico wilde men niet lopen. Daarom is het lente-offensief der roden dan ook mislukt. Het kon lukken indien Rusland heil vol doende artillerie en vliegtuigen had gegeven. Maar Rusland heeft dit niet gedaan. Waarom? Omdat dit zeker door Amerika zou aanzien geworden zijn als een uitbreiding van de oorlog door de Sovjet Unie. Welnu we hebben het herhaal delijk kunnen opmerken en vast stellen de politiek van Moskou is sedert 1945 steeds deze geweest: de toestand zo gevaarlijk maken dat e? elk ogenblik een derde we reldoorlog kon uit voortspruiten, maar er de verantwoordelijkheid zelf niet voor opnemen. We zegden hierboven dat Malilc de onderhandelaar geioeest icas voor het stopzetten van de blok kade rond Berlijnzoals hij het thans ook weer is. Het is niet al leen dezelfde onderhandelaar, maar het zijn ook dezelfde omstandig heden. En het recept ervan kan als volgt algemeen omschreven worden: op eên plaats en op een moment dat ge uitkiest maakt ge moeilijkheden en wel in zodanige mate dat de andere partij, indien zij zich goed wil te weer stellen, een wereldoor log moet beginnen; vindt die an dere dan echter een middel om naast die wereldoorlog weg te schui ven f luchtbrug of afzetten van Mac Arthur) dan doet ge maar best de. zaak op te plooien, want gij zelf moogt de wereldbrand niet aanste ken. En dat spel zal zo doorgaan tot dat het evenwicht der militaire macht zal hersteld zijn of de over macht naar de andere zal gegaan zijn. Wij mogen ons dus niet laten be goochelen door het voorstel van Malik, maar koel en kalm verder naar de grond van de zaken gaan. 26-VI-51. V. WESTERLINCK. Te Neder-over-Heembeek heb ben gewapende gangsters een vrachtwagen van de Firma «Pur- finaovervallen, nadat zij hun -eigen personenwagen dwars over de weg hadden geplaatst om elk door rijden te verhinderen. Met voormel de vrachtwagen werden de ont vangsten der Mij, nl. 400.000 fr., vervoerd naar het postkantoor, maar de bandieten legden er de hand op om daarna spoedig met hun eigen wagen de vlucht te ne men. Het gestolen geld bestond uit briefjes van 1.000 en 500 fr., waar van de nummers gekend zijn. V 1 Het zijn heel gewone kallsribbetjes, met aspergekopjes in room saus. Maar laat U ze eens braden in SoLo I U zult zien... de kalfsribbetjes zullen ééns zo fijn zijn van smaak. Niets kan SoLo vervangen. Fabricatie, verpakking en verzending gebeuren in een recordtijd, zodat SoLo alfójd vers verkrijgbaar is. Juist daar door zijn alle gerechten, bereid met SoLo, fijner en smakelijker. SoLo, rijk aan vitaminen, geeft jiyn ook een grotere voedings waarde. Wanneer U moeilijkheden hebt bij het bereiden van een gerecht bij het samenstellen van een menu vraag kosteloos raad aan SOLO HULP- EN KOOKDIEMST Borrevaterstraat. 182 Merksem Antwerpen SO 92 -01419 BFL li)Vi é'föj i r i i|ir,e ejg iHeï-'k s Een van Vlaanderen's grootste doden werd Zondag- 24 Juni te Harelbeke herdacht. Peter Benoit stierf 50 jaar geledein en zijn va derstad Harelbeke heeft deze gele genheid te baat genomen om de nagedachtenis van deze grote fi guur te vereeuwigen. Overheden en vooraanstaanden uit ons volk schaarden zich om dit standbeeld en luisterden er naar de stem van de grote toondichter Peter Benoit die weer ziel en leven kreeg in de uitvoering van een der meester werken die hun schepper overleef den. Vlaanderen zong er in eigen klanken, het lied van zijn grote Meester. PLECHTIGE ONTVANGST EN FEESTMAAL De plechtige Peter Bepoit-viering begon Z'ondag jl. te Harelbeke met een ontvangst ten stadhuize tijdens dewelke de heren Antoon Vande- velde, Mertens en Decadt, bezielers van het groot massaspel, dat ln Augustus zal plaats hebben, enkele toelichtingen gaven over deze kunstmanifestatie. Te 13 uur werd aan de genodig den een feestmaal aangeboden. Aan tafel namen plaats: Minister De Taeye en Dequae en hun echtgeno ten, Staatsminister Julius HCcste, Lo de Crayebeeks, burgemeester van Antwerpen; arrondissements commissaris Colpaert; burgemeester Lanneau en zijn schepenen uit Harelbeke; Bestendig Afgevaardig de L. Grillon en talrijke figuren uit de kunstwereld van gans het Vlaamse landsgedeelte. Tijdens het banket hield burgemeester Lanneau 'n welkomrede. Minister De Taeye spelde vervolgens onder algemeen handgeklap, het ereteken der Gou den Palmen in de Kroonorde op de borst van Mr M. Dehaux, leider van het koor Singhet ende Weset. Vro». Nada^ ée overheden defeeststoet in ogenschouw genomen hadden, begaven zij zich naar, het Stads park vóór de onthulling van het Peter Benoit-gedenkteken, ontwor pen door architect H. Courtens en vervaardigd door beeldhouwer Al fred Courtens. Bij de reeds vernoemde overhe den hadden zich inmiddels nog gevoegd Kolonel Rombauts, vertegenwoor diger van Prins Baudewijn; de Voorzitter van de Kamer, hr Frans Van Cauwelaert; Gouverneur van Westvlaanderen, Pierre d'Outryve d'Ydewalle; Senator Claeys, Volks vertegenwoordiger A. Declerck. Na een korte rede van burgemeester Lanneau, kwam de hr Van Mulder, vertegenw. van Minister Harmel aan de beurt en tenslotte sprak burgemeester Craeyebeeks, 'n merk waardige rede uit, waarin hij Be noit op meesterlijke wijze verheer lijkte. Hij haalde de woorden aan van Franz Liszt: «Benoit is de Ru bens der Muziek en verklaarde o.m. indien Benoit slechts zijn Beiaard lied zou geschreven hebben, zou dit reeds voldoende zijn om zijn naam onvergetelijk te maken, ver der ontleedde hij de andere grote werken van de Vlaamse bard: Rijkswachtcantate, Charlotte Cor- day, Rufoenscantate, Lied der Vla mingen, Wereld in, de Oorlog en zoveel andere heerlijke gewrochten idie zijn naam ontsterfeiijk hebben (gemaakt. Het enig mooi «Mijn (Moederspraaktenslotte is een echte parel. Nadat .hr Van. Mulder ■tegerienkteken. had onthuld, w.erd: it Vaderlands lied aangeheven. Na- deze onthulling werd in een ander gedeelte van het oark een uitvoering gegeven van «De Wereld indoor Peter Benoit. Het koor Singhet ende Weset Vrodat vóór een feilloze uitvoering zorgde stor.d onder leiding van dhr De- naux. Niettegenstaande het drei gende weder werd deze uitvoering bijgewoond door meer dan 5.000 toeschouwers. Harelbeke herdacht aldus op waardige wijze een zijner zonen die aan zijn geboortestad roem en aanzien verschafte door zijn hoog staand kunstwerk. Een algemeen gezicht tijdens de prachtige uitvoering van de cantate De Wereld in onder de kundige leiding van dhr Maurits Dcnaux. (600 uitvoerders). Inzet: boven links: de talrijke aanwezige per sonaliteiten; van links naar rechts: Minister De Taeye; Van Cau welaert Fr., Voorzitter van de Kamer; Colonel Rombauts, Vertegen woordiger van het Koninklijk Huls; Burgemeester Lanneau; Minister Dequae en Gouverneur d'Outryve d'Ydewalle, Onder rechts: Het zo pas onthuld groots gedenkteken van Peter Benoit. Maurice Chevalier, die een drietal maanden geleden het visa geweigerd werd naar de U.S.A., heeft het thans bekomen, maar heeft intussen andere verbintenis sen aangegaan zodat hij voorlopig niet afreizen kan naar Amerika. Een arbeider, werkzaam in het oaviljoen van het Edith-Cavell zie kenhuis te Ukkel, werd door een lift gegrepen en het hoofd afge rukt. LIJK VAN 16-JARIG MEISJE OPGEVIST Verleden, week Donderdagavond, 21 Juni jl., zagen voorbijgangers langs de vaart van Roeselare naar de Leie, ter hoogte van de tweede brug, het lijk van een vrouw op het water drijven. Het lijk werd opgehaald en verwezenlijkt als het stoffelijk overschot van de 16-ja- rige Noëlla Spruytte, dochter van Alijeric Spruytte-Lenoir, woonach tig Beverenstraat te Hooglede. Het meisje was werkzaam in de wasserij De Brb'uwer, langs de Mandellaan ter stede, en zou in een vlaag van neerslachtigheid ge handeld hebben, na een woorden wisseling met haar verloofde, door wie ze werd afgewezen. 22-JARIGE JONGELING UIT DE VA.4RÏ ..GEHAALD Zondagmorgen 24 dezer, om streeks 9 uur, werd uit de vaart van Roeselare naar de Leie, ter hoogte van de veevoederfabriek Hanekop het lijk van een jon geling uit het water gehaald. Voor bijgangers zagen aan de oever een mannenvest 'en een paar schoenen liggen en brachten de politie van deze vondst op de hoogte. Spoedig werden peilingen gedaan en het lijk van een jongeling werd opge vist dat vereenzelvigd kon worden als de 22-jarige René Myttenaere, ongehuwd, wonende Schoolstraat te Beveren. De jongeling, die reeds de Zater dagavond langs de vaart werd op gemerkt, zou in een vlaag van zwaarmoedigheid gehandeld heb ben. Door toedoen van de plaatselijke politie werd het. stoffelijk overschot naar het dodenhuisje van het ste delijk hospitaal, Bruggesteenweg, overgebracht. Het parket is ter plaatse afgestapt. Dit is reeds de derde drenkeling die in minder dan veertien dagen uit de vaart werd opgevist. ADOLF EN DE CHAMPAGNE Uit de interpellaties van verle den week over de dynamiterlng van de IJzertoren ls slechts een zaak met grote duidelijkheid aan het licht getreden: volksvertegenwoor diger Develter en Van Glabbeke zijn geen boezemvrienden. De kleine garnaalvisser Van Glabbeke van Oostende heeft daar 220 minuten lang geïnterpelleerd met de hoofdbekommernis om de Hr Develter in een lastig parket te brengen. De zaak van de IJzerto ren was daarbij niet meer dan een welgekomen aanleiding. Adolf wilde echter te veel bewij zen en dat wordt dan een verwarde historie. Immers wie te veel wil be wijzen, bewijst helemaal niets. Hij heeft de kwaadwilligheid zijner tegenstrevers zozeer in het licht van de twee glazen champagne ge zet dat op de duur vriend en vijand dit als een lolletje gaat opnemen. Het mannetje heeft zijn best gedaan. Maar het succes voor zijn afgewaterde marskramerwel sprekendheid was maar mager. Zij had blijkbaar ook al onder de champagne geleden. Misschien was rhum en coca cola beter voor de speekselklieren van zijn liberale welsprekendheids- knobbel. HET SCHANDAAL MOET BLIJVEN DUREN De socialisten hebben zich in de zaak van de IJzertoren gestort op 't goed valle 't uit. Zonder goed te weten of daar veel uit te halen was en veeleer in het besef dat ze de regering daarmee qens duchtig zou den kunnen ambeteren. Ge kunt immers nooit weten. Het verwondert dan ook nie mand dat de socialisten van de zaak van de IJzertoren een politiek schandaal maken dat de C.V.P. als een erfzonde belast. Volgens hun politieke logica kan de C.V.P.-rege ring niet anders dan de ontbin ding vragen en nieuwe verkie zingen. Ach ja! De wens is de vader der gedachte. De verkiezingen zijn im mers nog zo eindeloos ver af. Steeds meer gaan de tussen komsten van de B.S.P. op alle ge bied lijken, op de Zondagsermoenen van de gehuurde predikant die voelt dat hij aan het einde van zijn bobijntje is geraakt en alleen nog maar zoekt naar het waardig einde, zijnde 'de hemel, als slot en apotheose van twintig minuten welsprekendheid. Op dezelfde wijze handelen de socialisten. De Hr De Kinder heeft het weer eens aange toond dat de B.S.P. voortaan alleen nog maar vrede neemt met nieuwe verkiezingen 'en intussen van tijd tot tijd aan de C.V.P. nieuwe stronkeistenen voorlegt met vrien delijk verzoek van er de nek over te breken. Zij hebben al tal van zoge naamde schandalen gehad. Finan ciële en andere. Het schandaal van de subsidiëring van het vrij onderwijs en nu weer het schan daal van de IJzertoren. Het is schandalig. Wii verkeren in een verfoeielijke en allerbelabberdste toestand, om dat de C.V.P. de moed vindt om enkele schandalige toestanden dia de linksen in het leven geroepen hebben, weer reoht te trekken. Dat is onverdraaglijk. Tuurke De Swee- mer kan er niet meer van slapen. Elke morgen overloopt hij da Vooruitop zoek naar een be richt over regeringsontbinding, in de zoete hoop alsdan vlug minister van ravitailleringszegels en van warm water te worden. Maar het is verloren moeite. Ondanks alles, ondanks de aan gekondigde troonsafstand dreigt het schandaal van de homogene regering voort te duren. Dat la voor socialisten en andere linksen de kern van de zaak en het groot ste aller schandalen. Wij hopen hartsgrondig dat het blijft duren. DE HOOFDZAAK Voor het overige ls het door d« Interpellaties alleen duidelijk ge worden dat de zaak van de IJzer toren een zeer onduidelijke zaak ls geworden. De Hr Develter heeft zijn beschuldigingen tegen pro cureur-generaal Bekaert onomwon den herhaald in de Kamer. Ander zijds hebben de interpellanten an dere bezwarende omstandigheden toegelicht die om opheldering vra gen. Er zal nog wel wat tijd over heengaan vooraleer de openbare opinie een inzicht zal krijgen in cjo Z3i3/k De Minister van Justitie heeft zich echter niet van de wijs laten brengen door bijkomstigheden van persoonlijke vete die de kleine Adolf tegen Üe Hr Develter be zielt en niet nagelaten te wijzen op het onsamenhangende van ds interpellatie van de Heer Van Glabbeke. Voorts heeft hij terecht op da hoofdzaak gewezen, namelijk het wegnemen van de ongerustheid bij het Vlaamse volk over het uit blijven van enige positieve uitslag, in het onderzoek naar de verant woordelijken, Aldus heeft hij bij gedragen tot het herstel van het rechtsgevoel dat ln meer dan een opzicht een aardig schokje te ver duren kreeg sedert de laatste oorlog. PAS. PUROL GENEEST SPBBN rmoilIlAJT (VERVOLG) wezen wordt door het zeer hoog staande werk der leerlingen. Deze lessen worden gretig gevolgd door oud-leerlingen die zich in een of andere specialiteit willen bekwa men, door hen die het geluk niet hadden de daglessen te volgen en zich toch willen bekwamen. Voor de jongens die werken met een leercontract zijn zij een gepaste gelegenheid om hun theoretische kennis aan te vullen en een metho dische practijk te beoefenen. Na de lessen in St Lucasvak- sc.hool ontvangt de leerling een officieel diploma, erkend öopr Staat en Provincie. DE ACADEMISCHE ZITTING Na het bezoek aan de vakschool groep in de bovenzaal een Acade mische zitting plaats. Dhr Minis ter De Taeye, alsmede dhr Gou verneur waren door ambtsbezighe den belet deze zitting bij te wonen. In zijn inleidend woord heette Z. E. H. Deken Vroman de aan wezigen welkom. Z. E. H. Ver- cruysse, Bestuurder, gaf vervolgens een historisch overzicht waarin ontstaan en ontwikkeling van St Lucas Vrije Vakschool duidelijk geïllustreerd werden. In een vol gende bijdrage brengen wij afzon derlijk verslag over deze zeer merkwaardige voordracht. Namens dhr Minister van Open baar Onderwijs bracht vervolgens dhr Inspecteur Detavemier hulde aan de onversaagde werkers die, spijts de zwaarste moeilijkheden, een modelinrichting uit de grond stampten. Inmiddels hadden de leerlingen zich in de zaal opgesteld, de blau we overalls der metaalbewerkers, de groene kledij der mannen van het hout en de beige overalls van de wevers, vormden een schil derachtig geheel. Door de leerling Gryson A., die wij daar straks nog Te New-York waren op 11 Juni een drietal dames van U.N.O.-afge vaardigden uit Pakistan winkelen gegaan, in nationale klederdracht. Door hun huidskleur en klederen wekten zij de aandacht op van de New-Yorkse politie die meende dat het zigeunersvrouwen waren en de dames opleidde naar een politiebu- reel. De Amerikaanse regering heeft voor deze vergissing verontschuldi gingen aangeboden aan de verte genwoordigers van Pakistan. In Junimaand 1932 stierf een der gen dodenkrUÏSÏe ID Junimaand grootste schnjivers die de Nederlandse J Letterkunde ooit gekend heeft: Frederik Van Eeden. Ons, gelovigen, is hij nog te dichter en te liever, omdat hij het verlo ren schaapje der kudde was, die door de Goede Herder te elfder ure naar de schaapsstal werd gebracht. En ik moet wel voorop, in het licht van deze gedachte, een der tederste en zin- gendste gedichten opzeggen voor u, van en over Frederik Van Eeden: Nu mocht ik liever hier vandaan En slapen gaan, en slapen gaan Bij mijnen lieven Here Het leven wordt toch waar ik toef. Naar mijn behoef wel veel te droef Dan dat ik 't meer begere. Doch wordt mij, lacy! niet gevraagd Of 't mij behaagt, of 't mij behaagt In zo groot leed te leiven. En schoon 't geplaagde hart al niet Van zulk verdriet de reden ziet. Toch moet ik verder streven. Maar wie zal keren, 't droef gemoed, Dat schreien doet, dat schreien doet Om eindelijk erbarmen, Of toch de Goede Herder kwam En 't arme lam nu medenam In zijn vertrouw'lijke armen? liefhad, maar voor wie mijn zieleleven bij de -overige Tachtigers steeds en slechts gesloten was». (Fr. V. E.) gold: de schone vermoording van een Einde 1885, terwijl hij nog op de uni- schone ontroering, of, volgens Kloos: «de versiteit te Amsterdam studeerde, richt aller-individueelste expressie van de al- hij met Kloos e.a. «De Nieuwe Gids» op. Ier-individueelste emotie». Rond die tijd kwam het in De Nieuwe Gidstot de onvermijdelijke lang voor ziene ruzie en breuk met Klocs en Van Deyssel. Hun gadachtensfeer verschilde ook te sterk. Met Ellenstaan we De Tachtigers zijn daar: onder hen is Van Eeden kocht te Walden een groot ethisch veel hoger dan bij Kloos, want de Van Eeden wel de belangrijkste. Het gaat stuk heide en richtte daar een proeve niet op hier al de jeugdwerken op te som- van praktisch communisme in; geld als men. ruilmiddel bestond er niet. Van Eeden In 1886, nadat enkele hoofdstukken er- heeft daar een stel grote luiaards ge- van in De Nieuwe Gidsdoorgegeven kweekt. Zijn 100.000 gulden zijn er teloor waren, verschijnt het eerste deel van De gegaan, echter met zijn innerlijke over- smart is een levensprobleem en niet een prikkeltje voor dichterlijke inspiratie. De dichter in Van Eeden voelde het leed zo lyrisch als Kloos, maar de mens begreep dat het ethische van de smart, boven het dichterlijk gevoel uitrees en dat het een hem alles zo licht geweest, nu hij de teloos in gr oven zin, maar schoon en dus van allerhoogste nuttigheid. Kunst echter moet wat anders zijn: een vorm van ver ering, niet van de kunst zelve, een vorm van gebed, niet van passie. Kunst is schepping en beginnende vre de en zaligheid. Hogere vreugden dan het scheppen van iets groots en het biddend adoreren van de Grote Geest heb ik nooit gekend (Fr. V. E.) Van Eeden heeft veel gedacht, getracht, gezwoegd, geestelijkerwijze geploegd. Het kon dan ook niet anders of die eerlijke zoeker moest op de duur de waarheid vinden. Het is niet gemakkelijk gegaan, 't heeft soms ontzettend pijn gekost, maar in zijn eerlijkheid is deze konsekwente zoeker een toonbeeld geweest. Nauwe en dierbare banden heeft hij moeten breken, vrienden de rug toekeren, maar het Is vlijtig een electrische motor zagen herwinden, werd tot da overheden en al de weldoeners een ontroe rend dankwoord uitgesproken. Dank zij uw werk, zullen wij geen trimards en doolaards wor den. doch bekwame vaklui, slechts door uw hulp, Monseigneur, kon de volksjeugd uit de grensstreek haar eigen vakschool bekomen, wij zullen er U eeuwig dankbaar voor blijven. Z. Exc. Mgr Lamiroy sprak het slotwoord van deze Academisch# zitting. De Bisschop wees op het ontzeggelijk werk dat hier ver richt werd' om tot het huidig re sultaat te komen en beklemtoonde dat de leerlingen van deze school niet alleen in staat zullen zijn om met ere hun brood te verdienen,- doch dat zij ook gans hun verder leven zullen kunnen getuigen van de degelijkheid van het Vrije Onderwijs. Draag het gevoel van plicht met U mede, zo besloot de Monseigneur, wees een voor beeld en eën lichtbaak, zo dient gij best uw volk. Met begeleiding door de muziek kapel van het College te Menen, voerden de leerlingen voor de rechtstaande vergadering een dreu nend Evviva, de Vlaamse Leeuw en het Vaderlands Lied uit. In de bestuurslokalen werd aan de genodigden nog een verfrissing aangeboden en zo eindigde darï een onvergetelijke dag. Opnieuw dreunde de hamerslag en raasden de moteren, want tal rijke bezoekers stroomden nog toe om hun jongens aan het werk te zien. In het rustige water der Leie spiegelde zich het grootse ge bouw dat een nieuwe tijd heeft in geluid voor het vakonderwijs der grensstreek. GEMO. kleine Johannes». Het was zeer vlug ge- tuiging! Later heeft hij hetzelfde, dit- probleem was waarop hij geen antwoord schreven geweest. maal haar het blijkt, mét meer welgeluk- Het werk is een dichterlijke, syrnbo- ken beproefd, lisch opgevatte auto-biographie. de ge- in 1890 verschijnt de grote gedichten- schiedenis van een mensenziel, die zich cyclus Ellen, of een lied van de smart voelt ontwaken, die opstreeft, maar niet Van Deyssel met, zijn Impulsiviteit, vond goed de ware weg weet tussen de ver- het weergaloos mooi, wat het trouwens wist. Met Van Deyssel, wiens naturalis tische en materialistische levensopvatting hij op generwijze delen kon, was het vroe ger reeds tot een breuk gekomen. In 1892 verschijnt Johannes Viator een zeer moeilijk maar esthetisch hoog- schillende wegen die ze ziet. Het hoofd- voor ontelbaren in den lande gebleven is, staand werk en ln 1895 het eerste deel woei 9.1 in Won vit in riovo vorvon silo motief van dit werk is Van Eeden's eigen hoewel Van Deyssel zijn eerste oordeel van «Het Lied van Schijn en Wezen pphiiffon van vilri rnatoinna vooton hnnon tocht naal' het grote Licht: naar God. later terugtrok en het werk afbrak en dat eerst in 1922 met een derde deel af- fn h0peïl Windekind, die het intuïtieve van de vergruisde. waarheid heeft gevonden. Onweerstaan baar heeft het grote Licht hem aange trokken, al de duisternissen zijn wegge vallen. 'de zoete Hand Gods heeft de brandende pijn van dit gemartelde hart doen bedaren en de sarrende twijfels uit ctie getormenteerde ziel weggenomen: nu is daar de rust en een schone sereniteit. Vanaf 3918 woonde hij, ofschoon nift katholiek, regelmatig de hoogmis en preek en karaktervast peilen en vinden. vergn schoonheid voorstelt, het mooie, het fijne, Ellen gesloten werd. Het werk, waarop Van van pastoor Huisberg, de vroegere verzor- is gedachte-poësie. Het raadsel Eeden lang en pijnlijk gewroet heeft, is ger van Schaepman te Brussem. bij. Deze de majesteit van de natuur, spreekt altijd van het leven wordt aangepakt in zijn van zulk een ontzaglijke ernst, dat men werd hem een vriend. Hoewel Van Eeden Frederik Van Eeden werd geboren te van het grote licht als van zijn goede kern; de smart maakt mij wakker voor het bijna zou kunnen noemen; het open- Haarlem in 1860. Hij was de zoon van Vader, maar kent hem niet, voelt hem het grote probleem van het mensbestaan. baringswoord van Frederik Van Eeden en, gegoede ouders, die hem een verzorgde echter. Cijfer, Wist ik, Piuizer, zijn de Van Eeden onderzoekt het leed in het le- opvoed-ing schonken. Hij was een flink materialisten en loochenen het bestaan ven, en constateert dat 'er één grote ver student, wilde goed mee. Hij bleek zeer van het grote Licht. Marcus is een soort schijning in de kuituur van het mens- aanhankelijk van gemoed te zijn, maar copie van Christus, gezonden d-oor het dom getracht heeft een antwoord te vin- algauw was in hem ontwaakt dat sterke licht zelf, die zegt dat Johannes, om het den op het waarom en het hoe van omdat het gaat van 1895 tot 1922, om spant het het hele wezen van Van Eeden en toont het hem ons komende van zeer verre en gaande tot zijn bekering. 1906-1907 ziet de verschijning van «De reeds katholiek voelde, kon hij nog niet katholiek denken. Het heeft hem strijd gekost. Mgr v. d. Wetering was hem een schone hulp. Pater De Groot heeft het bekeringswerk voltrokken. Van Eeden heeft zich kinderlijk aan 't luisteren gezet naar alles wat in zijn gedegen en zachte gevoel van zelfbewustheid, van toooghar- licht te vinden, de mensen moet bijstaan 't lijden: de godsdienst. Van Eeden zoekt kleine Johannes» II en III. Met deze wijsheid Pater De Groot hem vertelde, tot tigheid. en trachten het lijden onder hen te ver- die godsdienst in het Oosten en wordt twee laatste delen is dit werk gegroeid tot deze hem zei dat hij klaar was. Snikkend «Ik was een eenzelvig jongetje, dat minderen. «De kleine Johannes» is een vanaf die tijd ijverig Boedhist om later, eer» litterair zeer hoogstaande prestatie, van aandoening heeft Van Eeden die een genzelvig leven leidde, in gedurig zeer teer, dichterlijk geheel doorleefd langs theosofie en spiritisme om, die don- tweegesprek met de levenloze voorwerpen, sprookje. Toen Van Eeden het voor het kere wouden, te komen in de vlakke, ook met de dieren om mij heen. Het was eerst aan Dr Aletrino voorlas, barstte' de- zonoverspoelde landen van het katholiek de innerlijkste gemoedsmens, en ■een droomleven, waarin de dr-oom hoofd- zc in schreien uit. Het is een fonkelend geloof. zaak was. Ik had met niemand innige taaljuweel. Het boek bevat overheerlijke verzen, is Het is geworden het werk van een groot boodschap ontvangen. Na een retraite bij kunstenaar: drie delen fantasie, geput uit de Benedictijnen te Oosterhout, werd hij bevredigend, niet alleen door en afgewerkte vormschoonheid tevens in November 1921 d-oor Pater De Groot de fijne gedoopt en deed hij de volgende dag zijn^ maar eerste H. Communie. Na lang en moe:- omgang, niemand kende mijn smarten en De in «De kleine Johannes» voorge- een van de mooiste gedichten onzer let- vooral door de levendige pulseringen van zaam zwerven was hij eindelijk in mijn vreugden. Daarbij voer ik op mijn stelde hervormingen heeft Van Eeden ge- terkunde en 't doet vréémd aan als men een h&ï't. in samenklank met de grote Huis des Vaders aangekomen het eigen kompas, zolang dat mogelijk was. tracht, praktisch door te voeren. Dat ls bedenkt dat er maar vier jaar verlopen noden der mensheid. Het wees op de schoonheid en liefde. In het schone in hem: kunst bestaat bij zijn sinds de Aya S'óïïavan Scbaep- de «kleine Johannes» is dat vrij getrouw hem nooit alleen om de kunst; de kunste- man verscheen. Boe is 't mogelijk dat dat Mochten velen, die dwalen onder onze] Nu i.s Frederik Van Eeden voorgoed ver- huidige schrijvers; eenmaal ook de instj lest uit de obsessie van kunst om de en het geluk van het Kersten Geloof' te- beschreven. Mijn ouders waren mij naar heeft een roeping: boodschapper, geschiedde in eenzelfde, taal op zo'n korte kunst. Ik geloofde vóór 35 jaar in kunst rugvinden! vreemden, die ik wel gehoorzaamde en verkondiger, voorlichter te zijn, waar het tijd? ais de blogm van 's mensen bestaan, nut- F. R. BOSCHVOGEL. TWEE KAMPEN Niet alléén in onze 20» eeuw, maar gedurende heel de loop van de geschiedenis is de wereld immer in twee kampen verdeeld geweest. De Liturgie van vandaag spreekt er ons over. Van de ene zijde, zien we: I.ucifer op een troon van vuur en rook ge zeten. Hij verzamelt al zijn soldaten: hij geeft hun bevel uit te trekken naar elk land. naar elke stad en de mensen te verleiden; zij moeten ket tingen en netten uitwerpen, om ve len onder zijn heerschappij te bren gen; hij geeft hun ook de weg aan óm de mensen te vangen; vooreerst door het verlangen naar aardee goe deren; dan door streven naar IJdel» oer en zo brengt hij ons tot tome loze hoogmoed. Wij zien, hoe de soldaten van Lucifer uittrekken om met IJver hun opdracht uit te voe ren. Vragen wij hen naar hun soldij, dan vernemen we met ontzetting: trawanten van Lucifer ontvangen als soldij de dood de eeuwige dood. Maar wij zien, in de Liturgie van deze Zondag, nog een andere ver zameling soldaten in de vlakte van Jeruzalem: daar is ook een troon op gericht, daarop zetelt do Koning Jezus Christus. Ook Hij werft sol daten voor zijn dienst: Hij zendt ze uit om het Rijk van God te verove ren en te vergroten, naar alle ste den. naar ieder huis moeten zij gaan. Ook Hij geeft de weg aan, om de mensen onder zijn heerschappij te brengen; zij moeten hen tot verach ting van de wereld, tot aanvaarding van leed en kruis en eindelijk tot nederigheid brengen. Vragen wij. nog de beloning voor de soldaten van Christus: rilt ls het eeuwig leven. Zo was de wereld, niet alléén lil tie tijd van koning David (waarvan de Liturgie spreekt) maar ook nu is hij zo: twee kampen, het kamp Lucifcf en dat van Christus. Lucifer: langs een demonische pers verspreidt hij valse leerstellingen, onzedelijkheid en genotzucht, on tucht en misdaad... film, r&dlo. eng. staan hem ter hand, Zijn satellieten hullen ln akkoord: vrijheid en vrede, maar ze zijn de eerste om nlle ge wetens- en politieke vrijheid te smor ren. om godsdienstvervolgingen en revoluties te ontketenen. Christus: de Katholieke Kerk. die naar het voorbeeld van haar Leider, voortgaat met goed te doen 4an dé Mensheid, die de volkeren leert rechtvaardigheid, zedelijkheid en liefde te beoefenen, die voortdurend op zoek is naar zielen die nog niet ln het Vaderhuis zijn binnenge treden. De Liturgie wil ons vandaag dit tafereel voor de geest, plaatsen, op dat wij ons dankbaar onz.e veriosj sing van de slavernij, van de dujyïl zouden herinneren. Hernieuwen we onze doopbelofte.. We willen ook geen Verraders eh overlopers worden, zó ênlgSzJSs half aan deze, half aart de andere kant staan. Laten wil ons vandaag yjer helemaal aan Christus, onze geven.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2