'stvlaamse Electriciteitsproblemen Geslaagd Congres van de Westvlaamse Brandweerbond Duxon 5 AS 51 PEGULIT PEGULAN INTERNATIONAL HARVESTER Tegen SHOT BONUS-SERVICE to-éM U3f het SfcsatsbScidl \J!ftaaU id Ümm Twee moderne door [r vervaardigde wasmiddelen Pieistiekfabrlek gaat "m vlammen op te Roeselare NEEMT ALLE VETVLEKKEN WEG De mesiwe Herder van Loppem DE LEVEND-BEGRAVEN DUITSERS IN EEN BUNKER Kerkelijk Nieuws Koninklijke Prins Zaterdag 30 Juni te Brugge MORVA el ixir ASEPTA poeder SINT JOZEFS VRIJE BEROEPSSCHOOL KINDEREN VAN 4 EN 5 JAAR WILLEN OVER HET KANAAL ZWEMMEN men VRAAGT GROOTHANDELAREN Nieuwe Leiebrug fe IVIenen ingehuldigd yervolg van X" blad) •reep van de electriciteits- (Ppljen die als kapitallstl- ■nen hun netten weven en .1 over de bevolking. De sitsvoorziening, die een ,st moet zijn, werd stelsel- oeger geweigerd aan afgele- tentpn en wijken waar geen 'lljke grote winsten konden Ijkt worden. Contractuele worden niet onderhouden, fpprljs te hoog gesteld en de srheid wordt geboycotteerd I zustermaatschappijen het Mm bezitten voor de bin- -idingen. Moe gesard, heeft •ncleraad van Westvlaande- met zijn financiële steun 1 intercommunale opgericht ireeds 68 gemeenten aange- lljn. Inzake levering van electriciteit heeft zij hare geleverd. Limburg en Luik jok meepratenover hun in- imale. In December 1948 vragen j'meenten in Westvlaanderen legering de toelating om ook Sluiten bij de Westvlaam.se nunale. Wij zijn nu in Ju- j;n de beslissing is nog niet i'n ongeveer drie jaar wach- ichtbare Heer Minister ant- :.per missieve aan de Heer jur van Westvlaanderen, en 'en parlementaire vraag, dat beslissing kan nemen zo- »en rechtsgeding gaande is. ij in Mei 1950, dat is 17 later, is het eerste geding Ij; in Oktober 1950 een vol- u November 1950 het derde, ija twee jaar zonder rechts- ,n er wérd geen beslissing En wat een wonder is, in ;1950 werd er wel een be lgenomen ten voordele van rentebestuur te Hasselt. Op I! maanden tijd werd die be- jten gunste genomen voor ttiek geval. Wat betekent er invloeden zijn bij te pas Ik bezit hieraangaande een ijrljn dossier, die bewijst dat lird is. Ik zeg niet dat dit kwaadaardige bedoeling is i| maar in elk geval de vraag !>teld door een parlementair I ak uit te stellen, niet voor rijn, omdat de twee partijen ^nlljk zouden overeenko- Heren, drie jaar lang zingt refrein. i; mag ik dus vragen waar- pordién geen beslissing ge- verd door het Departement (m is er nu nog geen beslis- de gemeente waar er geen ,ing aanhangig is, namelijk De Heer Minister heeft •■rzeld in een schrijven aan •.nte de raad te geven, voort ,len met de oude concessio- betere voorwaarden te be- ,Dat noem ik in alle geval Itrale afwachtende houding, h partijdigheid, zoniet in ïan toch in vorm. ag mag nu gesteld worden; 'Minister van Binnenlandse iljn toelating afhankelijk tan het stellen van een ;ing? Na raadpleging van [durf ik te zeggen: NEEN. jcht en Uitvoerende Macht ik hun eigen gebied en hun '.spraak. Deze laatste moet aten op de eerste, anders is •ideel nutteloos. Welke uit- .iu er dan nog mogelijk zijn 'linnenlandse Zaken telkens 'eruitdeinzen voor een be ende partij, die tracht de *l tegen te houden door het van een geding? De uit- |l macht heeft haar eigen i-S geven, en de rechtsmacht i' iet om vooraf advies te ge- om a posteriori na te gaan ..-nomen beslissing naar de ,'icid is geschied, li van 10 Maart 1925 op de j, van electrische drijfkracht -ïdere zeer duidelijk in het <:n van de bevoegdheid der I verheid. Artikel 7 van deze j alt dat de algemene tecb- >orwaarden van de in regie bedeling en het maxi- 'Sf van sommige verstrek- venals de vergoedingen van andere, aan het advies of keuring van de bestendige !,ing en Van de Koning on- ja zijn. Er is geen spraak (ere belemmeringen Inzake lig bij een bepaalde maat- S Welnu, wij mogen zeker rtellen dat de nodige for- h door de Westvlaamse elec- (naatschapplj nageleefd wer- ijmen werken. Deze maat- ■Ibestaat 25 Jaar en nooit is iide overheid verontrust ge- 'De tegenwoordige weigering ,'lng van de achtbare Heer jschljnt mij dus een schen- het recht door art. 6 van n 10 Maart 1925 aan de ge- jpegekend |:tbare Minister steunde ook achtehde houding op een f advies van het Vast Elec- l isch comité. Als de beslis- i, dit comité zo zuiver was (en graten in te vinden wa- n had de beslissing van de ■Heer Minister kortaf moe- instig zijn. Maar dat zou al geklonken hebben want de an het comité was een co- f Ing had plaats op 3 Augus- in de woeligste dagen rond ■ïrakwestie. Juist als het ver slag en het postwezen ont- De Heren Gouverneurs van en Luik, alsook de direc- j de Intercommunale van den te laat hun uitnodiging "n. Daardoor was de stem- •ikunstig: 4 tegen 3. In de 'h stemming van afgevaar- an belanghebbende private (ppljen. r> afwezigen zonden nadien f. waarin zij verklaarden dat 'lg zouden gestemd hebben 'en hun de kans had gege- 'Vezig te zijn. De volledige zou dus. gunstig geweest pgen 4. Doch het geval van 't werd niet in acht geno den werd door de Heer Ml- .11 Economische Zaken de 'bn naar Westvlaanderen ge- jn ter plaatse een onderzoek len. Het verslag van de Heer >as buitengewoon gunstig 'Vestvlaamse lntercommuna- ,het werd geheim gehouden '■pvoegd bij het dossier waar- veer Minister van Binnen zaken een beslissing moest l'JVat betekent dan toch die Imigheid? i'.wen, Mijne Heren, ik acht 'ent nog veel erger dan een van de zelfstandigheid .'enten. Wie voogd is over de ■in, en dat is toch wel de ho lheid, moet de lagere'bestu- tehermen tegen financiële I' die de bevolking trachten achten door trusts en mo- is. Het schijnt mij dat het ent van Binnenlandse Za- litaak uit het oog verloren ,'jt is sinds Jaren dat men in ihderen de manceuvers van jriclteitsmaatschappijen om Jster te maken van het ge smet aandacht en met angst 'innootscliappen versmelten Vaar, komen onder nieuwe j;en vooruit en stichten zus- jhappijen voor de onderge- rerken, ten einde de alleen- bpij te verwezenlijken; en een vreemd kapitaal. Van l*.eel standpunt is er wellicht zicht niets te verwijten aan iridige ni'jveraars, maar de >eft een andere zending te l'; zij moet de bevolking tegen vreemde machten ?;n de Staatsmacht te over- f' en op de uitbuiting te le- rle bevolking. ralt is feitelijk het vooruit- de volgende voorbeelden dat. De Westvlaamse inter- >,le is gesticht geweest als ,-eer en ze heeft werkelijk meenten geholpen. Er zijn ',.n die door de aansluiting tflnsten verwezenlijken als iutlemen plus rijwieltaxe en ^lastingen kunnen opbren- 'veente Moere met 1176 in- ilecht gelegen voor de ult- j,, volledig voorzien van elec ta is eigenaar geworden van hn heeft in 25 Jaar daarbo- iclloen winsten verwezenlijkt, .joestand wordt niet bereikt flvate maatschappijen, om- jüvloed van de gemeenten te- let groot kapitaal nul is. Zo >r de juridische raadgever lec op een samenkomst met de gemeente Gistel erkend dat er 250.000 fr. te veel werd gevraagd in de verkoopprijs, en dat in strijd met de overeenkomst. Tot hiertoe werd die som nog. niet terugbetaald en zo zijn er 29 gemeenten in dit geval, zo dat men de verschuldigde som mag schatten op 2.800.000 fr. Maar de gemeenten moeten laten begaan, want zij voelen zich onmachtig. Om het gezag van Staat en Provincie bekommeren de private maatschap pijen zich niet erg. Vroeger was er geen uitbreiding mogelijk, doch na de opzegging van het contract wordt er almeteens volle uitbreiding gege ven, zonder contróle of voorafgaan- delijke toelating van de overheid en spijt verschillende vermaningen van de Heer Gouverneur. Op die wijze verliezen de gemeenten 30 toela gen van de Staat en 20 van de Provincie. Zo is er een gemeente waar de werken I millioen meer kosten dan voorzien was in het bestek dat de intercommunale had opgemaakt. Na de voltooiing van de werken heeft het Ministerie van Openbare Werken laten weten dat de kosten van de laagspanningsnetten moesten ver laagd worden met 17 Ik ben be nieuwd of de Staat, snijt de misken ning van het gezag, zijn toelagen zal verlenen. Het zal interessant zijn dit te volgen. Maar men gaat nog verder, men legt beslag op de politieke macht. Uit eerste rang heb ik vernomen dat er ongeveer 17 parlementsleden bij Binnenlandse Zaken en bij Econo mische Zaken hebben ten voordele gesproken van de maatschappij die door de gemeenten afgewezen werd. Als gevolg daarop waarschijnlijk werden de deuren van de beheerra den voor Parlementairen opgengezet. Aandacht wordt reeds geschonken aan de toekomstige gemeenteverkie zingen, er moeten raadsleden en bur gemeesters komen waarop men kan rekenen. Geld heeft geen reuk. Me vrouwen en Mijne Heren, wordt dat niet bedenkelijk? De Heer Goetghebeur citeert dan nog verdere misbruiken en niet te verantwoorden toestanden, zowel deze uit de bezettingsperiode als deze die we thans beleven. De wonde, het abces werd ge opend... Nu dient er kordaat op getreden. ONS SLOTWOORD... VOOR VANDAAG In deze Electriciteitszaak zullen we werkelijk nog van alles beleven! Eerst C.V.P.-mandatarissen (ge kende en onbekende) in dienst van de Electriciteitsmaatschappijen. Sommige Burgemeesters, Secreta rissen meer bekommerd om eigen eer en voordelen dan om de ge meenschap. Alle middelen zijn ge oorloofd om een niet te verrecht vaardigen toetreding tot Inelgas te bespoedigen. Demarcheurs, met de onwettige brief van de Arrondissementscom missaris van leper, Heer Tombeur, in handen, beïnvloeden onze Ge meenteraadsleden. Hoelang zal dit nog duren? Koppig, halsstarrig zijn de Afgevaardigden van deze bepaalde Maatschappij: ze zijn aanwezig op de Vergaderingen en dwingen bijna aan te sluiten. En kele dagen geleden werden we in kennis gesteld van het verloop ener Gemeenteraadszitting: om niet te geloven. Vandaag een arrondissements commissaris die veinst het alge meen belang te dienen en zo onze mandatarissen onrechtmatig weet te beïnvloeden. We komen ons af te vragen of de beslissingen dooi de Gemeenteraden getroffen, na kennisname van en zich steunende op deze onwettelijke tussenkomst van een al te voortvarende ambte naar, niet eenvoudig moeten als nietig verklaard worden. Morgen een of ander Burgemees ter of Schepene die zijn Gemeente of Stad zal aansluiten omwille van een ambt van Beheerder, Onder voorzitter of Voorzitter. Al dat ge loop bewijst ons eenvoudig dat er met dat spel veel geld te verdie nen is. Mogen we nog veronderstellen dat men ons wil dienen; dat men onze Economie wil vooruithelpen... en de tarieven wil verminderen? We betwijfelen het totaal. Zal men van hogerhand steeds laten begaan? Bepaalde zaken zijn niet in orde. Van het kleinste Gemeentesecre tariaat, over de burelen van be paalde Arrondissementscommissa riaten heen, tot in de Bestendige Deputatie toe, om te landen in de Directieburelen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en ook van Economische Zaken, hebben de Electriciteitsmaatschappijen hun mannen en beschermers. Het is erg, zeer erg, te moeten vaststellen dat in, een democratisch land en men wil er het onze voor doen doorgaan geen prijs meer wordt gesteld op de openbaarheid; op de rechtzinnigheid en vooral op de rechtvaardigheid. Herhaaldelijk komt men in de kringen van het Parlement en Provincieraad ver klaren dat er onregelmatigheden begaan worden; dat de Electrici teitsmaatschappijen de plak zwaai en en dat alle middelen geoorloofd of schijnen gebruikt te worden. Be paald is er een malaise, weinigen durven het aan die alleenheer schappij aan te vallen: intussen zijn de verbruikers en de gemeen schap de slachtoffers. Het is vijf vóór twaalf en er valt geen tijd meer te verliezen. We richten ons in de allereerste plaats tot de Be stendige Deputatie van Westvlaan deren en vragen beleefd doch zeer dringend aan die Heren eens voor goed hun houding te bepalen. We geven grif toe dat het niet gemakkelijk is, maar indien de ge zegden van de Heer Volksvertegen woordiger Goetghebeur juist zijn, en wij twijfelen er niet aan, moet er "ook nu kordaat opgetreden wor den. Westelectra, tijdens de bezet tingsjaren, kwam er niet door, dank zij het kordaat optreden van bepaalde leden der Bestendige De putatie. Inelgas kan en mag er niet door in de huidige statutenvorm en voorwaarden. Deze werden wel licht door bevoegde personen reeds onderzocht en wijzigingen voorge steld. Waar blijven dan de richtlijnen en het resultaat van het onder zoek? We moeten vooruit, klare wijn, geen komedie, men kan geen twee meesters dienen. Zijn er een of meer leden van de Bestendige De putatie die privaatbelangen ver kiezen, ze kunnen en mogen gerust ontslag nemen. Wie weet staat voor hen geen zetel open bij de B.M.G.E.? Waar blijft de C.V.P.-leiding met haar onderzoek, en, indien het no dig mocht blijken, met haar sanc ties? Of moeten we besluiten dat er veel leidende personen ook reeds geëlectrocuteerd zijn? WESTFLANDER. TWEEDE OMZENDBRIEF VAN DHR GOUVERNEUR GERICHT TEGEN DE BRIEF VAN DE ARRONDISSEMENTS COMMISSARIS UIT IEPER Even voor het verschijnen kun nen we de hand leggen op de om zendbrief die dhr Gouverneur nodig geacht heeft te laten geworden aan de gemeentebesturen. We kunnen in ons behandelen ervan zeer kort zijn. De inhoud er van, hieronder afgedrukt, laat trou wens niets aan onduidelijkheid over. Provinciaal Gouvernement van Westvlaanderen 2C Afdeling Sectie C Nr 84020 Brugge. 26 Juni 1951. Mijne Heren, In het Bestuursmemoriaal (blz. 172) verscheen een mededeling van de Bestendige Deputatie, waardoor de gemeentebesturen aangemaand werden, de kwestie der aansluiting bij intercommunale electriciteits maatschappijen, niet overhaastig te werk te gaan, het geval ernstig te onderzoeken, en eventueel te wachten op nadere richtlijnen die het provinciaal college wellicht zou verschaffen. De Bestendige Deputatie heeft mij opdracht gegeven de volgende mededeling aan de gemeentebestu ren voor te houden. Er werd ons mededeling gege- ven van een onderrichting die de heer Arrondissementscommis- saris van leper in verband met de aansluiting' bij intercommunale electriciteitsmaatschappijen, ge- meend heeft te moeten richten tot de gemeenten van zijn ge- bied. De Bestendige Deputatie houdt er aan, bare mededeling versche- nen in 't Bestuursmemoriaal, dd. 27 Maart en die enkele dagen daarna nog afzonderlijk werd overgemaakt ter kennisgeving aan de gemeenteraden, uitdrukkelijk te bevestigen. Met nadruk wijst zij er op, dat de gemeenten zich moeten weerhouden van elk haas- tig optreden, en dat zij staande voor een kwestie die van het grootste belang is, alle aspecten in overweging most nemen. De Bestendige Deputatie is er zich bewust van dat het geval niet als een loutere formaliteit mag opgevat worden, doch dat de belangen die op het spel staan, een ingewikkeld technisch en economisch probleem vormen die in veel gevallen een zeer ernstig onderzoek door speciaal bevoeg- de mensen vergt. Iin deze geest meent de Be- stendige Deputatie andermaal te moeten aandringen op voorzich- tigheid, en objectiviteit. Het onderzoek door de Be- stendige Deputatie ingesteld is nog volop aan gang, doch het valt te voorzien dat binnen kort be- paalde richtlijnen zullen kunnen verschaft worden Ik verzoek de Hr Burgemeester van bovenstaande omzendbrief me dedeling te geven in de eerstvol gende vergadering van de gemeen teraad. Van deze mededeling evenals van de datum der gemeenteraadsver gadering waarop hiervan lezing gehouden werd, dient mij bericht gezonden te worden. De Gouverneur, Ridder P. van Outryve d'Ydewalle. Het is dus wel zoals we verleden week gezegd hebben: er moeten van hogerhand richtlijnen gegeven wor den. Die zijn er nu. Het inlich tingskantoor van dhr Tombeur is inderdaad van korte duur geweest;. We verheugen ons in de moedige houding van de Bestendige Depu tatie. Nu tenminste, na dit incident, is de zaak nog klaarder geworden. Er wordt ook niets aan verder ge- konkelfoes overgelaten: de brief moet gelezen in de eerstvolgende gemeenteraad van iedere stad of gemeente, zo zullen het alle ge meenteraadsleden horen (wat in vele steden tot op heden verdoken bleef) en zo stipt houdt dhr Gou verneur eraan, dat hij zelf datum wenst te weten waarop deze brief openbaar afgelezen werd. Wat ons eveneens bijzonder ver heugt is, dat het te voorzien valt dat binnen kort, bepaalde richtlij nen vanwege de Bestendige Depu tatie zullen gegeven worden. Daarop wachten we ongeduldig en met veel belangstelling. OOK DE MIDDENSTAND SPRINGT IN DE BRES Vanwege het N.C.M.V. West vlaanderen werd op 26 Juni jl. vol gend bericht aan de Middenstands- gemeenteraadsleden toegestuurd Tal van gemeentebesturen ont- vingen vanwege electriciteitsmaat- schappijen een voorstel tot het stichten van een semi-intercom s' munale, waardoor de bestaande contracten dewelke eerst bin- nen enkele jaren ten einde lopen zouden vervangen worden. In acht nemend dat de midden- standsbedrijven zeer belangrijke s> afnemers zijn van electrische stroom en gaz en dit aan goed- betaalde tarieven acht het N.C.M.V. het van overwegend be- lang deze voorstellen grondig te onderzoeken zonder overhaasting te werk te gaan. De voorstellen waarvan wij tot hiertoe kennis namen, zijn zeer aantrekkelijk omringd met onmiddellijke voordelen en van aard om ieder gemeentebestuur er te doen inlopen doch zijn rampzalig voor de gemeenten, die er tenminste voor dertig jaar me- de zouden gestraft zitten. Wij verzoeken de betrokken gemeenteraadsleden geen beslis- sing te nemen zonder voorafgaan- delijk advies van de Midden- standsorganisatie te hebben inge- wonnen. Wij vernemen dat maat- schappijen reeds bereid zijn be- tere condities te maken. Geen overhaasting dus Bovenstaand bericht sluit alle verder commentaar uit. NOTARIAAT Bij Koninklijk Besluit van 22 Juni 1951 is benoemd tot nortaris: Ter standplaats Tielt, de heer De Schepper R.. doctor in de rechten en licenciaat in het notariaat te Beernem. t HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 50 Juhl 1051, BÏ&cIï, Vanaf de Zondagmiddag was er nagenoeg geen enkel plekje in de grote mooie lanen van dit typisch kuststadje vrij gebleven waar nog een autovoertuig kon gcparkeèrd worden, want een overgrote collectie van allerhande autovoertuigen, van de kleinste autowagen tot de grootste en mooiste car hadden duizenden brandweerlieden verge zeld van hunne families uit alle hoeken van ons land aangebracht, die nu in hunne blauwe uniformen dit vriendelijk, anders nog al stille badplaatsje overstroomden, Het pompierskorps van De Panne, dat tijdens de feestelijkheden van Zondag jl. een prachtig vaandel mocht in ontvangst nemen. WIJDING DER NIEUWE VLAG Van in de vroege morgen die niet al te mooi begon en geen op timistische stemming bracht, ge zien de dreigende regenwolken niets dan slechts voorspelden, kwamen de mannen van het plaatselijk brand weerkorps bijeen in hun arsenaal, vanwaar gezamenlijk en onder leiding van hun bevelhebber in een onberispelijke houding naar de kerk van Sint Pieter werd opge marcheerd om er de H. Mis bij te wonen, die ter dier gelegenheid ge celebreerd werd ter intentie van hun overleden kameraden, en waar terzelfdertijd door de Z. E. H. Pastoor Blomme werd overgegaan tot de wijding' van een nieuwe en prachtige vlag'. Na de mis ging het dan naar de grote marktplaats, waar voor het gemeentehuis, op het verhoog, de gemeentepersonali- teiten met de Heer Burgemeester aan het hoofd, hadden plaats ge nomen. Bij de aankomst stelde het korps zich met zijn officieren aan het hoofd voor het verhoog op. De Hr Burgemeester nam dan het woord en wenste het korps geluk met de hun toevertrouwde inrichting van deze prachtige congresdag, zegde fier te zijn over hun schone en plichtbewuste houding die ze aan de dag legden, en overhandigde dan de vlag aan de nieuwe vaandrig, sergeant Marcel Comein met de woorden: «Dat deze vlag voor U allen het symbool mag worden van uw werk, dat ze U vreugde geve en dat ze in fierheid altijd en door alles door uw stoere vaandrig zou de mogen gedragen worden. Na een welgeslaagd défilé van het korps voor de personaliteiten, werd dan de eerste phase van dit feest besloten, HET CONGRES IN HET TEKEN VAN 'N BETERE VERZEKERING VOOR DE BRANDWEERLIEDEN Na de ontvangst van de Heren Buitenlandse en Binnenlandse Of ficieren in het hiotel Excelsior waar ze door commandant D'Have- loose van het plaatselijk korps werden verwelkomd, alsook tot- slot door de Hr Burgemeester Gevaert, die zegde fier te zijn hen in dit badstadje te mogen begroeten, ging dan te 11 uur in de mooie zaal van cinema Minervaeen geslaagd congres door, voorgezeten door commandant Brael. voorzitter der Federatie. Hadden op het podium nog plaats genomen. Heren Lebrun, •hoofd van 's lands burgerlijke vei ligheid, in vervanging van Minis ter Brasseur, die zich had laten verontschuldigen, Kapitein-Inspec teur Lahasse, der beide Vlaanderen, commandant-inspecteur D eg eest van Westvlaanderen, Burgemeester Gevaert, secretaris - kapitein Van Besien, van de Westvlaamse bond, commandant Notebaert, schatbe waarder van de bond, commandant Vansteenkiste, van het federaal be stuur. In de zaal merkten wi.j op: se nator burgemeester Van Buggen- hout, arrondissementscommissaris Van Elsiande. het voltallig plaat selijk gemeentebestuur, bevelheb bers en officieren der respectieve lijke brandweerkorpsen van 't land, ae Franse korpsen waren vertegen woordigd door commandant - kapi tein Dochez. commandant Carpen- tier, commandant-kapitein Le- chercq, allen uit het Noorden, als ook inspecteur Bony van de pre fecture van Rijsel. Van Nederlandse zijde merkten wij op: commandant Cobben, van het korps van Walcheren. Het congres werd geopend door een toespraak van voorzitter Brael, die alle afgevaardigden hartelijk dankte om hunne onkomst en ver hoopte dat dit congres zoals de vo rige de nodige vruchten zou af werpen Vervolgens nam secretaris-com mandant Notebaert het woord om commandant Vansteenkiste te hul digen voor zijn jarenlange en kor date werking als bestuurder van het groepsblad Ds Pompier waarbij cp het einde een prachtige geschenk aan commandant Van steenkiste erd ovwerhandigd. Daar na hoorden we commandant Van steenkiste werd overhandigd. Daar- heid uitdrukte over de zeer flauwe verzekering der Brandweerlieden. Hij deed een oproep tot de te genwoordige bevelhebbers en offi cieren opdat ze met de nodige kor daatheid bij hun respectievelijk gemeentebestuur zouden aandringen opdat de aangegane verbintenissen die betrek hebben op de verzeke ringen tegenover de korpsen zou den herzien en verbeterd worden. Na deze prachtige rede die veel bijval oogstte, kwam de Hr Lebrun in naam van de Minister, aan het woord en zegde dat het Ministerie van dichtbij de werking van de Landelijke federatie en brandweer korpsen volgde en alles zou doen wat in hun macht is om dit. te steunen. Vervolgens waren de buitenland se bevelhebbers vereerd met het ereteken der Belgische federatie. Na het dankwoord door Burge meester Gevaert, werd dit congres besloten: Te 12.30 uur ging in het Hotel Select een groot banket door waaraan uitgenodigde personalitei ten en bevelhebbers der korpsen deelnamen. Te 14.30 uur vormde zich een stoet in de Veurnestraat, die zich begaf door de Zeelaan, Duinkerke- en Nieuwpoortlaan, en Kasteelstraat. Aan deze stoet werd deelgenomen door de brandweerkorpsen van: Izegem. De Panne, Asse, Duffel, Hemiksem, Schoten, Temse. Aalbe- ke, Brugge. Bissegem, Deerlijk, El- verdinge. Geluwe. Gullegem. Heule. Hooglede, Muziekkapel van Kuur- ne, leper, Koksijde, Kortemark, Kortrijk. Langemark, Lauwe, Leke, Lendelede. Lichtervelde, Menen, Mesen. Meulebeke, Middelkerke, Moorsele, Moorslede, Nieuwpoort, Oostduinkerke, Poperinge, Pittem, Reninge, Rioesfbrugge, Rumbeke, Tielt. Torhout, Veurne, Vlamertin- ge. Brandweerkapel Avelgem. We- velgem. Waasten. Wervik, Westro- zebeke, Marke, Doornik, Gistel, de brandweerkapel van Izegem. Moes- kroen, de Koninklijke Muziekmij Ste Ceciliavan De Panne, en een korps uit Frankrijk. Een grote menigte had zich op de stoepen langs de lanen opge steld om deze indrukwekkende op tocht gade te slaan. Het werd dan ook een grote parade, bijzonder op de grote marktplaats, voor het ver hoog waar op de hogere personali teiten hadden plaatsgenomen. In de Poststraat werd de stoet ont bonden en gingen enkele korpsen zich met hun leden in werktenu zetten, om aan de demonstraties deel te nemen. DE UITGEVOERDE DEMONSTRATIES Voor dit voorlaatste deel dei- feesten had zich rond het kasteel tje in de Zeelaan, waar de oefenin gen gingen plaats grijpen, een massa toeschouwers opgesteld, die moeilijk door de politie en dienst doende brandweerlieden in be dwang konden gehouden worden. Er werden blus en reddingsoefe ningen uitgevoerd door vier korp sen: Oostduinkerke, Menen. Marke en Gistel. Ieder korps kreeg het zelfde thema toegewezen, die be stond uit het volgende: een schijn- brand van een trapzaal, veroor zaakt door het ontploffen van een gasteller, terwijl op de tweede ver dieping een tweetal mensen be dwelmd liggen. Ieder korps werkte volgens een andere methode. De ene redding gebeurde met de zak. de andere met de koord, nog an- (P.P.P. Ltenu; Het nieuws! e piodulc! voor de grote wgs Prijs 6,50 fr. het pak van 250 gr. i I uw fijne weefsels wol - zijde en doet alle huisonderhoud. Prijs 7,25 fr. het pak. Verkrijgbaar in alle drogisterijen en kruidenierswinkels INTEROFFICE Koninklijke straal 41, Brussel w~..- déi» mét een ophangbeugel waarbij bij iedere redding de verzorging der bedwelmden te pas kwam. Tot laatst kregen de toeschouwers dan een zelfredding te zien, uitgevoerd door twee officieren van het brand weerkorps van Gistel. Beide offi cieren werden bij het einde van hun redding door talrijke aanwe zigen langdurig (Toegejuicht. Daarmede kwam dan ook het slot van deze oefeningen en werden de officieren naar de zaal van het ge meentehuis opgeroepen om er de prijzen en geschenken in ontvangst te nemen. MARKE en MENEN werden eerst geklasseerd, 3. Oostduinkerke, 4. Gistel. Deze vier korpsen bekwamen een mooie geldprijs en een prachtige beker. Tot slot werden dan ook nog 27.000 fr. prijzen aan ai de deelnemende korpsen uitgedeeld. Tot slot van dit feest ging er op de marktplaats een prachtig con cert door, uitgevoerd door de brandweerkapel van Izeeem en zo bekwam dit feest dan zijn einde, die als. uiterst geslaagd mag ge noemd worden en waarvan ieder een zeker voldaan zal zijn, want dit feest heeft voor ons stadje te ring en nering gebracht. Dit dan ken we bijzonder aan het inrichtend comiteit waarvan secretaris Ger main D'Haveloose, commandant Oscar D'Haveloose, sergeant Cop- pyn en gans het comiteit dat voor een flinke organisatie zorgde. Dit getuigen de zeer vele korpsen die uiterst voldaan De Panne hebben verlaten. Aangerichte schade zeer aanzienlijk. In de nacht van Zaterdag 23 op Zondag 24 Juni li. werd het rusti ge kwartier van de Ronde Kom in opschudding gebracht door een ge weldige brand waarbij drie firma's geteisterd werden. Omstreeks 1.30 uur zagen de ge- buren plots vlammen opstijgen uit het magazijn der plastiekfabriek van Heer Emiel Denolf, wonende Rondekomstraat, ter stede, die en kele meters achter zijn woning ge legen is. Spoedig werd de stedelijke brand weer opgebeld, doch de vlammen, die in het oude gebouw, de stoffen en chemische produkten een gretig voedsel vonden, namen weldra een geweldige uitbreiding'. Wanneer de aangerukte brandweer op de plaats van het onheil aankwam, was de fabriek in een echte vuurgloed her schapen. Dank zij het krachtdadig ingrijpen kon de brand spoedig ge- localiseerd worden en na anderhalf uur was alle gevaar geweken en de brand overmeesterd. Niet alleen is de plastiekfabriek volledig uitge brand, doch het aangrenzend ma gazijn van de weverij Vanderhae- ghe - Facon liep eveneens grote schade 'op waar verschillende stuk ken stof in de vlammen opgingen. De aangerichte schade is aan zienlijk en wordt op enkele millioe- nen geschat. De brand zou ontstaan zijn in de bovenverdieping' van de fabriek die ais atelier voor naaisters in ge bruik is genomen door de firma Beleonfect. beheerd door Mevrouw Dewitte-Wyckhuyse, wonende Hugo Verrieststraat, alhier. Het atelier is eveneens volledig uitgebrand. Reeds in de vroege morgen was het parket ter plaatse. Nopens de oorzaak van de brand heeft men nog geen zekerheid. Een streng on derzoek is ingesteld. Ernstige ver moedens hebben het onderzoek in een bepaalde richting geleid. Men twijfelt eraan of onvoorzichtigheid de oorzaak van de brand zou zijn. AU' jr - oor ÜH Z. iv. li. VüKHAMiVJtE gewezen Principaal aan het College te Veurne. Door Z. Exc. Mgr Lamiroy werd Z. E. H. Verhamme, Principaal van het College te Veurne, tot Pastoor benoemd te Loppem. Z.E.H. Verhamme werd geboren te Lendelede op 7 Februari 1900. Sedert September 1937 was hij Principaal van het College te Veurne. In ons vorig nummer deelden wij mede dat twee Duitsers aange troffen werden nabij Gdynia, na dat zij uit een bunker waren ge raakt waarin zij sedert het einde van de oorlog opgesloten waren ge bleven ingevolge een ontploffing, en zich in het leven hadden kun nen houden dank de voedingsmid delen die erin waren opgestapeld. De ene stierf reeds kort na zijn bevrijding uit de bunker; naar verluidt is ook de tweede thans overleden. Volgens andere bron zou het gehele vertelsel slechts een verzinsel zijn. TWEE HEILIGVERKLARINGEN De gelukzalige Emilie de Vialar, stichteres van de congregatie der zusters van de H. Jozef, en Maria Domenica Mazzarello. medestichte res met St Jan Bosco, van het in stituut der zusters van Maria Mid delares, zijn Zondag in St Pieters Heilig verklaard. Zuster Emiiie de Vialar werd 12 September 1797 als dochter uit een edel geslacht gpboren te Gaillac, in het bisdom Albi. In 1832 stichtte zij haar eerste huis, dat de zetel werd van het instituut der zusters van de H. Jozef. Zij overleed in 1856 en werd zaligverkiaard in 1935. Maria Domenica Mazzare'lo sproot uit 'n arm boerengezin uit Piemont. Op 35-jarige leeftijd, toen zij reeds overste was van het instituut der zusters van Maria Middelares, dat door St Jan Bosco werd gesticht, leerde zij lezen en schrijven. Dit instituut heeft thans ongeveer 1.000 huizen óver de gehele wereld ver spreid. waarin ongeveer 15.000 zus ters werkzaam zijn. De nieuwe heilige overleed op 44-jarige leef tijd in Italië. - Is het resultaat van een ervaring die dagtekent van de eerste maaimachine van de wereld door Cyrus McCormick in 1831 vervaardigd Stel zelf vast hoe voortreffelijk zij Is overbrengingsorganen in stofdichte carteren het hoofdtandwiel werkt in een oliebad gemonteerd op kussenblokken en rolkettingen smering met hoge-druk vetspuit Massieve binder voor alle oogsten, alle hoeveelheden UITStUITEtliKE CONCESSIONARIS DEC I INTERNATIONAL HARVESTER PRODUCTEN Chicago- USA COMPANY OF BELGIUM N. V. 50 Lentestraat Brussel Tractors en landbouwmachines McCormick Infernalional - International vracht- x wagens - International Harvester koelkasten - International induftfiele gitrusting Programma van bezoek. Zaterdag 30 Juni zal de Konink lijke Prins zich naar Brugge bege ven, waar hij omstreek 15.44 u. per trein zal aankomen. De prins zal in het station begroet worden door de Heer van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van de provincie, en door de Heer Van Hoestenberghe, burgemeester van Brugge. Per auto zal de prins zich ver volgens naar het stadhuis begeven, waar een korte ontvangst zal plaats hebben, in aanwezigheid van het gemeentebestuur. De prins zal daar na op het paleis van Justitie de academische zitting ter gelegenheid van het Congres van het Belgisch Pleitgenootschap bijwonen. Hij zal te 18.33 uur de trein ne men naar Brussel. verlamdheid, tchic, blauwe kam, wormen, 't gapen, 't treuren, slij men, 't geel enz... der hennen, dui ven en kiekens, gebruikt IN T DRINKWATER IN 'T ETEN. Twee wonderprodukten die van zich doen spreken in de streek. 50 JAAR BESTAAN! EIST ZE! ALLE apotheken. (2296) 168, Steenweg op Oudenaarde TE KORTRIJK biedt aan de gediplomeerden van de vakscholen de gelegenheid een SPECIALISATIEJAAR te volgen in de afdelingen Garagisten- Plaatbewerkers, Electriciens-Radio- techniekers, Houtbewerkers-Model makers, Wevers-Monteerders. Men kan het diploma behalen na één jaar. Daar de techniek meer en meer op wetenschappelijke basis ge steund is, wordt er ook meer en meer geëist van de jonge lieden die de vakschool verlaten en de vervolmakingscursussen dringen zich op. Daarom ook bevat de school een MIDDELBARE TECH NISCHE AFDELING METAAL EN ELECTRICITEIT, toegankelijk voorl de studenten die de middelbare studiën van de lagere graad gevolgd hebben. In dit technisch college worden de technici gevormd. Jongens vanaf 13 jaar, die wen sen Metselaar-Aannemer of Schil der te worden, kunnen er de vol ledige opleiding hebben, t.t.z. drie studiejaren en het specialisatiejaar. Bezoek de Sint Jozefs Vrije Be- roepsschool te Kortrijk ter gelegenr heid van de TENTOONSTELLING der werken van de leerlingen, op 15, 16 en 21 Juli. U zult er de mo derne inrichting van de werkplaat sen en van het internaat kunnen bezichtigen. (d-2420) Elk jaar worden steeds nieuwe kandidaten gevonden pm over het kanaal te zwemmen en ook voor deze Zomer zijn er reeds een heie reeks kandidaten. Onder deze bevinden zich naar verluidt nu ook twee 'kleine kinde ren, nl. de Amerikaanse kleuters Kathy eri Bubba Tongay. respec tievelijk 4 en 5 jaar oud. De ouders noemen deze kinderen waterba- bies Deze jeugdige zwemwonderen hebben in de U.S.A. reeds grote re putatie verworven. In de Mi&sisipi zwommen zij nu reeds een baan tje van 30 Km. en de hoogste .springtorens zijn voor hen geen hinder om te duikelen. De dokters vinden de kinderen in tip-top con ditie. Ouders en kinderen Tongay zijn nu naar Engeland overgekomen met het vooropgestelde doel de kinderen het kanaaï te laten over zwemmen. Engeland had hen eerst geen toelating verleend naar dit land te komen maar' heeft dit verbod ingetrokken ingevolge de overtalrijke protesten. N.V. Belliardstraat, 4, Brussel Tel. 11.74.27. Het beste plastiek voor kleden, gordijnen en over gordijnen. Voor zolen, zeer sterk, vervangt leder op voorde lige wijze. (2388) Een drijvende kraan van 100 meter hoog, de grootste ter wereld, werd door het Skagerrak gesleept met bestemming naar Frankrijk. Plots is het gevaarte gekanteld en gezonken. De kraan behoorde vroe ger aan Duitsland, maar was door een Franse maatschappij aange kocht geworden. Maandagmorgen, 25 Juni, werd de nieuwe Leiebrug, te Menen, in gehuldigd. Na een ontvangst ten stadhuize en een bezoek aan het stedelijk hospitaal en aan het slachthuis be gaven de personaliteiten zich naai de nieuwe Leiebrug waar de dhr De Taeye, minister van Volksge zondheid en van het Gezin, na-, mens de Minister van Openbare. Werken, de brug officieel voor het verkeer open stelde met het door knippen van het driekleurig lint, Bovenstaande foto toont de personaliteiten op het ogenblik dat r.i[ cli: nieuwe brug aver stappen Van links naar rechts bemerken uii Z. Exc. Ridder Pierre van Outriivc d'Ydewalle, gouverneur der pro vincie; dhr De Taeye, minister van Volksgezondheid en het Gezin, en_ dhr Gombert. burgemeester ie Menen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 9