Kaesong, en daarna Misde VITAFORT JOHNNY'SCALL Zondag DE WEEK IN ONS LAND AG KLAPPER Voor de Troonsbestijging Poperinge's grootheid of de viering van O. L.Vr. van St Jan 25 Jaar Diamantnijverheid te Diksmuide gevierd Alles beproefd... maar ik verkies Sunlight WETTHRA ^Koloniale Loterij Ongewoon gevql te Menen Gouden Priesterjubileum te Nieuwpoort zij maatct het linnen écht natuurlijk wit Brief uit Brussel de zeep voor alle gebruik Affruggelarsj te Brussel SINT JOZEFS VRIJE BEROEPSSCHOOL f Premier Pholien op bezoek bij de H» Vader IVIef ®ns zult ge afreizen HM 2000 Westvlaamse Missionarissen Man slikte valse tanden in te Tongeren TELEVISIEBEELDEN VAN ZENDER MOSKOU OPGEVANGEN IN BELGIE EN NEDERLAND tewn. T.TKS JsiTKfWS 'ZStSr'dag 7 Juli 1ÖS1. diftés? i WEEK VAN 7 TOT 13 JULI e dagen korten met 9 minuten. WEERSPREUK |Js- het ree/ent op Ste Godelleve :il liet zes toeken lang regenen. ZATERDAG 7 JULI ,H. Willibald, Edelberghe, Rijk- j haart, Cyrillus en Methodus. in op te 3.57 u.. onder te 19.54 u. ''52: Geboorte van de Franse in- 1 genieur G. M. Jacquard, bou wer van het weefgetouw en de breimachine welke zijn naam dragen. 93: Overlijden van Guy de Mau- passant, Frans roman- en novellenschri j ver. ',30Overlijden van de Engelse romanschrijver Conan Doyle, schepper van de detective- figuur Sherlock Holmes. 28: Eerste steenlegging van de IJzertoren. ZONDAG 8 JULI i 8' Zondag na Pinksteren. |H. Elisabeth, koningin van Por- tugal, Landrada. !>n op te 3.57 u., onder te 19.58 u. ,21: Geboorte van de Franse far beldlchter Jean de la Fon taine. 11: Geboorte van de Vlaamse volksdichter Jan Theodoor van Rijswijck. 38: Geboorte van de Duitse uit vinder en bouwer van het luchtschip dat zijn naam draagt, graaf Fr. Zeppelin. MAANDAG 9 JULI 3. Martelaars van Gorkum, Cyril lus, Veronica, Rufima en Se- i cunda. >n op te 3.58 u., onder te 19.53 u. |40: Overlijden van de baanbre ker der Vlaamse schilder school Jan van Evck. ,19: Geboorte van de Ierse letter kundige en staatsman Ed- mond Burke. 53: Geboorte van de Vlaamse t filloloog Karei de Flou. DIN8DAG 10 JULI 1. Amelberga, 7 Broeders Mar telaren. n op te 3.59 u„ onder te 19.52 u. 19: Geboorte van de Franse kerk- 1 hervormer Calvin. 54: Dood van de Nederlandse prins Willem van Oranje, ver moord door Balthasar Ger. WOENSDAG 11 JULI Herdenking van de Guldensporenslag. j Godelleve. 'n op te 4.00 u., onder te 19.51 u. i 18: Geboorte van de Franse be- keerling Leon Bloy, roman- i, schrijver, essayist en pamph- i lettist '!!6: Overlijden van de Belgische staatsman, afkomstig uit leper, Jules Malou. Hij was lange tijd hoofd der conser vatieve partij, i 18: Geboorte van de Vlaamse natuurkundige Z. E. H. Deo Senden, j DONDERDAG 12 JULI Jan Walbrecht, Ludolf, Mar- ciana, Nabor en Felix. :|n op te 4.01 u., onder te 19.51 u. rste kwartier der maan te 4.56 u. 16: Overlijden van de Neder landse humanist Desiderlus TTV?! sin 11 •'12: Geboorte van de Vlaamse 'j letterkundige en kunsthisto- ricus Jozef Muls. 'H: Overlijden van de Vlaamse schrijfster Mathilde Ramboux die haar werken uitgaf onder de schuilnaam Hilda Ram. VRIJDAG 13 JULI Jl. Eugeen, Sara, Anacletus. ln op te 4.02 u.. onder te 19.50 u. !'7: Overlijden van de Duitse so ciale leider Mgr von Kep- peler. 12: Geboorte van de Nederlandse iletterkundige Felix Rutten. WEEKSPREUK m een ambacht heeft geleerd "tijgt de kost waar hij verkeert. bi s Volksheilige van de weekj jSINTE GODELIEVE iDe H. Godelleve werd op het t't Londefort, bij Boulogne, gebo ot. Aan Bertholf, Heer van Gistel •A huwelijk gegeven, vergezelde f'| haar gemaal naar zijne bezit- .gen in Vlaanderen. Een wrede ,:(eurstelling wachtte haar daar. fafgunstige schoonmoeder wist bewerken dat Bertholf's liefde 1 <i>r zijn echtgenote in een dode re haat omsloeg. Dit had noch- is ook voor gevolg dat Gode- we in de maagdelijke staat kon [harden, zoals zij eertijds ge ruist had. Hoe meer men haar •nigde, hoe meer zij bad en ge- ijld had. Zindelijk, in 1070, werd zij ver- i jrgd. Haar gemaal bekeerde zich ',i werd monnik. Het kasteel te 'tstel werd in 1090 veranderd in fi Benedictinessen-klooster. De '.jrk aldaar is een drukbezochte röevaartplaats. •!De Zondag na 6 Juli trekken nazenden gelovigen naar 8te Go- dieve te Gistel. Zij wordt er aan- jfepen tegen oog- en keelziekten: •i bedevaarders nemen water uit bron mee naar huis. hetzij om indrinken, hetzij om de ogen mee ,'J wassen. In het Kleine RegHn- >7 te Gent worden relikwieën der Godelieve vereerd -Te Kortrijk in de kapel van het Igi.inhof en te Geluwe wordt de Godelieve gediend tegen oog- tlkten en keelpijn. DE WINNERS der grote loten van de '(Voor de 9- schijf, getrokken op Juni, heeft het toeval de volgen- loten door gehele, niet verdeelde sletten doen winnen: -het super- ij.Tot lot van twee en een half mil- luen (verkocht door het postkan- ibr van Diepenbeek en gewonnen c or twee eenvoudige gezinnen) ff loten van 100.000 fr.; zes loten n 40.000 en zestien van 20.000 fr. ;Wan in tienden verdeelde biljet- 'M kwamen toe: de twee grote lo- t-i van elk een mlllioen; tien lo- Ja van 100.000 fr.; negen loten van ,;000 fr. en tegen en twintig loten i h 20.000 fr. Plaatsen waai* biljetten of tien- ,h verkocht of gewonnen werden jlnstens 20.000 fr. waarde) (in- ,.htingen op datum van 29 Juni): ussel (6 loten), Charleroi, Fras- i' s-lez-Gosselies, Jette, Knokke, i^rtrijk, Lokeren, Overijsse, P&tu- ges, Sint-Kwintens-Lennik, Sint klaas, Stokkel, Teralfene. f Bijzonderheden aangaande zeke- winners: apothekeres, arbeiders, "•kker, bediende, een Finse, han- v laar, Hollandse, houtbewerker, laister, tuinier en een bewoner vn het Groot Hertogdom, «Por ti» en meerdere inningen door ÉTiken. (2493) Hollanders, in een auto van 1890, trokken te Menen over de Belgische grens naar Parijs Een ongewoon geval trok te Me nen aan de grens de aandacht van de talrijke voorbijgangers. Het ging hier om een drietal Hollandse toeristen, welke, gezeten in een oude auto van 't jaar 1890, zich bij de Belgische toldienst aanboden. De voerder van dit ongewone voertuig was dhr Brouwer Henri, Hollander, garagist te Amsterdam, er wonende in de Acht Januari- straat, vergezeld van zijn echtge note en hun kind. De garagist zou deze antiquiteit uit een museum gehaald hebben en met zijne vrien den een wedding aangegaan heb ben, om met het voertuig de reis Amsterdam-Parijs en terug te doen. De garagist vertrok dus uit Am sterdam met bestemming Parijs en rijdt gewoonlijk aan 20 Km. per uur en doet ongeveer 100 150 km. per dag. Bij zijn ondervraging aan de grens, hoopte hij Zaterdag te Parijs aan te komen. De reizigers boden zich met hun ouderwets voertuig aan de toldienst aan en het voertuig onderging dezelfde for maliteiten als diegene welke de prachtige luxe-auto's moeten on dergaan aan de grens, en dit zowel ge Hollanders de Belgische grens over, onder de toejuichingen van een toegestroomde menigte kijk- lustigen. Naar we nog vernamen zou dhr Henri Brouwer wel het inzicht heb ben de Ronde van Parijs met zijn ongewone auto te ondernemen en zelfs de ronde van de wereld, na tuurlijk indien zijn ouderwets voertuig hieraan zou kunnen weer staan. (Vervolg van 1» blad) Vervolgens schaarden al de vaan drigs zich op het podium en begon de grootse bloemenhulde. Prachtige bloemengarven werden aangeboden door tientallen verenigingen en bonden en daarna door een ganse menigte schoolkinderen, zodat het podium weldra herschapen werd in een echt bloemenpaleis. Dat gaf een wondermooie aan blik, die weelderige bloemenpracht met een glanzend zonlicht be straald. Daarna kwamen nog ver schillende mensen uit Lauwe en Herseeuw hun oude herder begroe ten en hem zelfs vergasten met ge schenken. Na die machtige bloe menhulde kwam de gevierde zelf aan het woord om met zijn geken de welsprekendheid zijn dank en zijn geluk uit te spreken voor ai wat met dit feest betrekking had en voor allen, die er op de een of andere manier hun deel in hadden. Tot slot werd dan nog een geza menlijk jubellied gezongen. DE AVONDFEESTELIJKHEDEN De mensen hadden die dag het feesten in en wilden dit tot in de late avond voortzetten. Bijzonder grote bijval kenden de volksspelen, die dan verschillende uren van de avond vulden en telkens op een flinke groep deelnemers konden aanspraak maken. De spelen wer den afgewisseld met uitvoeringen door de Santhooftchorale. Zo werd het donker en nog steeds stond ae markt even volgepropt met toe schouwers. De apatheóSe van de dag was dan het vuurwerk, dat voor een deel afgeschoten werd van op de stadshalle, wat in Nieuw- poort nog nooit gebeurd was. Zeker zal men in Nieuwpoort zulk een dag niet gauw vergeten. De voorbereiding van zo een groots opgevat feest heeft aan sommige mensen ontzaglijk veel moeite en inspanning gekost, maar alles is beloond en bekroond geweest met een feest, dat zo goed geslaagd is en zozeer in de smaak gevallen, dat het wellicht aan de spits zal staan van al de feesten hier dit jaar gehouden. Deze feestviering in zulk een uitbundige vreugdestem ming en met zo een algemene me dewerking was zeker de mooiste blijk van erkentelijkheid, die een tarochie zijn herder kon aanbieden iij dit jubileum. Wij hopen en wensen daarom dat onze geliefde pastoor verder met wijs beleid en met een bloeiende gezondheid ge zegend, de goede Herder van zijn kudde zou mogen blijven en dit nog vele jaren. (Vervolg van 1" blad) Dat is dus een gewonnen zactk voor de communistische wereld. De troepen en het materiaal die in Ko rea moeten blijven kunnen door de Westmachten niet elders ingezet worden. En dat betekent reeds heel wat, vooral nu Moskou ongetwijfeld on der de indruk begint te komen van de reusachtic/e Amerikaanse ioeder- bewapening Maar er is meer. Spreken over vredesverdrag en waarborgen tegen nieuwe aanval len brengt hét gehele Koreaanse geval weer op het politieke plan waar het zo goed als afgeschreven ivas. En niet alleen Korea, maar al de politieke problemen van g°heel Oost-Azië en zelfs van de gehele wereld. Een vredesverdrag met Pjongjang en Peking zijn inderdaad ondenk baar zonder een goedkeuring o.oor Moskou. Practisch wil dit zeggen dat de onderhandelingen moeten gevoerd worden tussen Rusland en Amerika. Het probleem der waarborgen voor het behoud van de vrede om- grijpt geheel Azië en de verhouding der krachten aldaar. Dat betekent dus dat China eigenlijk aan (He besprekingen zou moeten deelne men. En voiW. Le tour est jouè: een vijfmogendhedenconferentie die tij dens de laatste zittingen van de bijeenkomst der plaatsvervangers in de Salon Rose gevraagd werd, en waarvoor thans, door de gehele communistische wereld een reus achtige propaganda gem,aakt wordt. Daarmee staat Amerika eigenlijk in een eigenaardig parket Willen of niet, nu komt weer alles te berde en o.m. de kwestie van Formosa, van Tsjang Kai Tsjek en van het vredesverdrag met Japan dat op het punt staat met Amerika te wor den afgesloten. Men was de weg op van een eenzijdige regeling en het wapen stilstandsverdrag in Korea werpt alles weer op de groene tafel, en wel op een groene tafel waar Mao Tse Toeng mee zou komen aanzit ten. Kan Amerika dat weigeren? Wij zien het moeilijk in. Want da,t zou betekenen, ofwel een wa penstilstand zonder waarborgen, of wel de militaire operaties voortzet ten. In het eerste geval zou men Rus land en China toelaten niet meer te vechten waar zij aan de verlie zende hand zijn en al hun krach ten te werpen op de andere Oost- Aziatische abcessen: Indochina, In donesië. Birma en wie weet er ari- der-e, zoals Hong-Kong, opensteken. In het tweede geval zou Amerika de verantwoordelijkheid opnemen een onmenselijke oorlog voort te zetten zonder redenen en verant woording voor het oog der massa en de publieke opinie die in demo cratische landen zo'n geweldig be lang heeft. Wij zien dus niet in hoe 'n vijfmogendhedenconferentie door Amerika kan ontweken worden. De vraag is impliciet gesteld. Er zal moeten een antwoord komen. Daaruit blijkt dan dat Rusland .niéts verliest bij een wapenstilstand in Korea, of liever dat het aan (Je éne kant wint wat het aan de an dere leant verliest. EEN VIJFMOGENDHEDENPACT VOOR DE WERELDVREDE? Een andere zaak is ook duidelijk. Wanneer een vijfmogendheden conferentie zou bijeenkomen om over de Aziatische problemen te spreken, dan kan die conferentie niet tot de Aziatische landen en machtverhoudingen beperkt wor den. Het moet er fataal gaan om de machtverhoudingen in de werii.d. Dat wil dus zeggen dat rond die groene tafel zou gesproken worden over alles, ook het Atlantisch pact, en de Westerse wederbewapening In dat geheel zien wij thans be ter in waarom men, na 74 vergade ringen in de «Salon Rose tot geen accoord kwam. Het was er onmoge lijk tot die brede bespreking te ko men en er China te doen bij aanzit ten. Nu de zaak ingeleid wordt en be gonnen wordt van uit Aziatische moeilijkheden en problemen kan men er nog moeilijk buiten. Ziedaar ongetwijfeld de verre Russische bedoelingen met de war- penstilstand in Korea. Vraag is nu of Amerika en de gehele Westerse wereld, weigerach tig moeten staan tegenover een der gelijke conferentie. Uit Frankrijk en Engeland rin gen wij reeds echo's op die gunstig zijn voor een dergelijke bijeen komst en de Franse Monde schrijft dat beide Westerse landen te Washington zouden moeten aan dringen opdat een dergelijk voorstel gunstig zou onthaald worden. Wat moeten wij ervan denken? Wél, naar onze mening, dit. Het is niet omdat Rusland iets voorstelt dat het op zich zelf slecht of onaanvaardbaar is. En het is al tijd duizend keren beter te praten dan te vechten. Het is wel zo dat bij de commur nisten alles taktiek en strategie is. Zowel de wapenstilstand in Korea als de aanval van 25 Juni 1950 staan in het teken van de wereld revolutie en de werelddictatuur van het proletariaat. Maar er is ook één ding zeker: die wereldheerschappij heeft maar kans voor zover zij machtig is en wij zwak. De communisten hebben bijge volg reeds hun beste kansen verke ken. want de macht van de vrije landen groeit zeer snel aan. Dat be gint men te Moskou ongetwijfeld 'reeds in te zien. Vandaar dat men misschien liever zoekt te behouden wat men heeft, dan de kans te lo pen in een derde wereldoorlog aXles te verliezen. Er bestaat dus op dit ogenbÏÏk misschien reeds kans om met de communistische wereld tot een ver gelijk te komen. Die kans moet gewaagd worden. Lukt het niet. tot daar dan toe, maar het kun geen kivaad het te proberen... als men er zich maar op voorbereidt. Dat de poging kan mis lukken en dat men dan gebeurlijk, bom met bom zal moeten beant woorden. Slotsom: het komt er spijtig genoeg nog altijd voort op aan 'de inspanning tot wederbewapening onverpoosd voort te zetten. 3-V11-51. V. WESTERLINCK. (J, fk heb al dïe nieuwe wasproducten gepro beerd, maar er gaat niets boven Sunlight. Alleen Sunlight maakt mijn linnen natuurlijk wit, want het is volstrekt zuivere zeep. Voor de grote was, de fijne was én Voor al wat thuis gewassen wordtik gebruik Sunlight. SUNLIGHT EEN LEVER PRODUCT S 44 - 0920 BFL SAVONNERIES LEVER FRÈRES - BRUSSEL VERVOLG VAN 1- BLAD (Vervolg van 1" blad) In zijn inleidend woord bracht Burgemeester Missiaen een warme hulde aan de pioniers die 25 jaar terug Diksmuide een nieuwe nij verheid schonken. Hij wees vooral op het zeer verdienstelijk werk van de HH. Bonte, Claes, De Hand- setters. Loeters enVerhaeren. Spre ker deed een beroep op de man datarissen oDdat zij de industriali satie van Westvlaanderen zouden steunen. Dhr Van Dijck, Voorzitter van de Kristen Diamantbewerkers uit Ant werpen, trad vervolgens op als feestredenaar. Hij herinnerde aan het samen vallen van deze 25-jarige jubelvie- ring met het feest van St Pieter en Paulus. die de patroonheiligen zijn van de diamantnijverheid. Hij drukte de hoop uit dat deze' viering de inzet mochte zijn voor een jaar lijkse herdenking te Diksmuide zoals dit ook gebeurt In het dia mantcentrum te Antwerpen. Spreker bracht vervolgens de Vleesvat-hans worden duurder he- g*. toeld dan spek varkens» Ten eind» liet maximum vlees té feekomen, Li] elk varkens type. geel hun VITAFORT el Samengestelde Voeders, berekend door onze TesK- olsche Dienst, j AITV E R I TSt, Waller) I straat 3ETERE OPBRENGST VAN ze aan uw voeSerTiandelaar SCHOTEN "De wrfuurtijki Dlerlijfcé Eiwil Factor in VITAFORT vermindert het voeder- verbruik per kg. vlees ÜWVARKENS stichting van dit bedrijf te Diks muide in herinnering. Hij huldigde in diep doorvoelde woorden de HH. Bonte en Claes die hier 25 jaar terug het zaad uitstrooiden voor deze industrie die honderden be kwame vakmannen gevormd heeft en aan hen een welkome werkge legenheid schonk. De diamantbe werkers die vandaag een verdiend ereteken ontvangen, werden door spreker in deze hulde betrokken. Wat de uitbreiding van deze nij verheid betreft, wees spreker op de speciale moeilijkheden die hieraan verbonden zijn en voornamelijk op deze van bevoorrading in ruw en de afzet van het afgewerkte pro duct. Het wegvallen van de mark ten achter het IJzeren Gordijn en deze van India heeft in gans ons land het aantal diamantslijpers tot de helft terug gebracht. Besluitend vroeg spreker dat de werkgevers het nodige zouden doen om de Diksmuidse nijverheid steeds vol doende ruw te leveren; aan de In 1786 verbood echter de Kei- zer-koster Jozef II, alle processiën, uitgenomen die van het H. Sacra ment. Dit viel koel bij de Poperin- genaars en spijts verbod van het aanwezig magistraat en 't verzoek van E. H. Pastoor het beeld te la ten staan om moeilijkheden te vermijden, namen vier juffrouwen gezusters het beeld vastberaden op de schouders en, gevolgd door een talrijke menigte, ging de processie toch uit. Alles verliep ordelijk en kalm. Poperinges processie bleef het aantrekkingspunt van de streek. Bij de 300° en 400° verjaring van 't mirakel, gingen er buitengewoon prachtigq processies uit,.waaraan de ganse stad, met het magistraat op kop, meewerkte. Het Magistraat stelde zelfs op deze Ommegang de plaatselijke kermis. Dit is .iuist de eer en de verant woordelijkheid van de Poperinge- naars sinds meer dan 400 jaar, hun processie te doen leven. Het valt ten andere de vreemdelingen op, hoe iedereen hier ter stede bereid is mee te doen aan de procesie, groot en klein... Het is hier waar lijk niet alleen een kinderprocessie, maar... man en vrouw, rijk en arm, uit alle standen, stappen ze op in de processie. En dat moet zo blij ven! En dat is juist de roem en de grootheid en de macht van onze processie. Moest dit veranderen, dan werden de Poperingenaars on trouw aan een der schoonste ver eringen van O. L. Vr. van St Jan, We lezen in de oorkonden, dat elk beroep of Kamer hun groep had den in de processie. Misschien kan voor de toekomst eens gedacht worden om bepaalde groepen van WETTHRA Voor 250.000 fr. uitknipsels van dagbladen in plaats van deugdelijke bankbiljetten. De haarkapper Szoe Guzower, uit Elsene-Brussel, had h,et bezoek ontvangen van twee onbekenden die hem vroegen dollars uit te wis selen tegen Belgisch geld. De man finig hierop in en overhandigde 50.000 Belgische fr. in bankbiljet ten, voor 6.000 dollar. De beide onbekenden vertrokken daarop, maar kwamen weldra te rug, verklaarden toch maar liever hun dollars te behouden. De twee de wisseling werd gedaan. Szoe gaf de dollars terug en ontving in ruil een gesloten pakje dat identiek was als dit waarin hij de gegeven 250.000 fr. had geborgen. Toen de beide onbekenden weg waren maakte de onvoorzichtige haarkapper het pakje open, maar vond er niets andere ln dan uit knipsels uit dagbladen. De beetgenomen Szoe bleef dan niets meer over dan klacht in te dienen bij de politie, maar de be driegers bleken vervlogen te zijn. 168, Steenweg op Oudenaarde TE KORTRIJK GAPBNMAPKT. 30 BRUGGE Diksmuidse slijpers wees hij op hun eerste plicht door technische vaardigheid het hoofd te bieden aan de mededinging. Vervolgens werd het woord ge voerd door dhr Van Bladel, namens de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg. Spreker herinnerde aan de thans ter studie zijnde beroeps organisatie en wees er op dat Diks muide het voorbeeld geeft van een uitstekende verstandhouding tussen patroons en werknemers. De verere- merking van heden geeft daarvan het duidelijkste bewijs. Aan het einde van zijn toespraak verwel komde spreker Graaf de Grüne, kabinetsattaché van de Minister van Economische Zaken, welke door een autodefect weerhouden was vroeger oo deze plechtigheid tegen woordig te zijn. Dhr Van Bladel reikte vervolgens de eretekens uit. Ontvingen het Nijverheidserete ken 1" klas: de HH. Leon Loeters uit Diksmuide, en Armand Debree uit Ste Kruis. Het Nijverheidsteken 2° klas werd uitgereikt aan: Depuydt Emiel, te muide; Degraeve Emiel, Diksmuide; miude; Degraeve Emiel. Diksmuide; Godele Michiel, Esen; Debeuselinck Edmond, Assebroek, allen van de firma Loeters L en H. Van de firma De Handsetters werden vereremerkt: Baerlandt M., Diksmuide; Decloedt Marcel. Koe- kelare; Lenoir Daniël, Roeselare; Develter Camiel, Brugge; DebuS1- schere Odiel, Leke; Bonte André, Ramskapelle/a/IJzer. Ten slotte werden vereremerkt van de firma J. Debruyne: Markey Marcel, Rumbeke: Debruyne Eng.. Diksmuide en Terriere Roger, Diks muide. Na deze plechtige overhandiging werden de vereremerkten geluk ge wenst door Z. E. H. Kan. Deken Vanden Abeele. Een bezoek aan het stadsmu seum van Diksmuide, onder leiding van dhr Burgemeester en dhr Stads secretaris, besloot deze plechtigheid. Tijdens het banket dat aan de ge nodigden werd aangeboden werd aan dhr Claes. de grondlegger der diamantnijverheid te Diksmuide een verdiende hulde gebracht. Als aandenken van deze heuglijke in-, belviering mocht dhr Claes een biedt aan de gediplomeerden van de vakscholen de gelegenheid een SPECIALISATIEJAAR te volgen in de afdelingen Garagisten- Plaatbewerkers, Electriciens-Radio- techniekers, Houtbewerkers-Model makers, Wevers-Monteerders. Men kan het diploma behalen na één jaar. Daar de techniek meer en meer op wetenschappelijke basis ge steund is, wordt er ook meer en meer geëist van de jonge lieden die de vakschool verlaten en de vervolmakingscursussen dringen zich op. Daarom ook bevat de school een MIDDELBARE TECH NISCHE AFDELING METAAL EN ELECTRICITEIT, toegankelijk voor de studenten die de middelbare studiën van de lagere graad gevolgd hebben. In dit technisch collego worden de technici gevormd. Jongens vanaf 13 jaar, die wen sen Metselaar-Aannemer of Schil der te worden, kunnen er de vol ledige opleiding hebben, t.t.z. drie studiejaren en het specialisatiejaar. Bezoek de Sint Jozefs Vrije Be- roepsschool te Kortrijk ter gelegen- held van de TENTOONSTELLING prachtige schaal m kunstgleis in der werken van de leerlingen, op ontvangst nemen 15, 16 en 21 Juli. U zult er de mo derne inrichting van de werkplaat sen en van het internaat kunnen bezichtigen. (d-2420) Te Sunderland, Engeland ging het personeel van de reinigings dienst in staking, zodat 48.000 vuil nisbakken ongeledigd op straat ble ven staan. Do schier onbekende Diksmuidse, nijverheid heeft een schone hor-I denkingsdag gehouden. Innerliik zijn deze bedrijven op een goede leest geschoeid, wat de uiterlijke factoren betreft kan men alleem wensen dat deze de mogelijkheden voor verdere ontplooiing in de toe komst zullen blijven bieden. GEMO. KINDEREN VAN HET LICHT Ziet, hoe grote liefde de Vader ons heeft bewezen, dat wij kinderen Gods genoemd worden en het ook zijn God heeft ons, Zijn schepselen, van nature Zijn dienaren en door de zonde zelfs Zijn vijanden, de macht gegeven, om Zijn kinderen te wor den. Door geboorte kinderen van de duivel, werden wij door het water en de H. Geest herboren tot kinde ren van God en we mogen Hem onze Vader noemen. Sint Paulus spreekt ons vandaag over de mens van het vlees en de mens van de geest. De mens van het vlees is de mens, die alles richt op het leven hier, wiens streven en denken op het aardse' gericht is; de ontrouwe rentmeester uit het Evan gelie van vandaag is daar een beeld van. De christen echter is de geeste lijke mens, die door de H. Geest wordt bewoond en bestuurd. De dra ger van de Geest (de christen) is kind en erfgenaam van God. broe der en medeérfgenaam van Christus. Als christen leven is dus de vlese lijke mens in ons vernietigen (ons leven niet richten naar de stof, maar naar de geest, geen zonde meer, maar deugd) en onder de leiding van de H. Geest naar God gaan als een kind naar zijn vader verlangt. We zijn, sinds ons Doopsel, kinde ren van God. Nooit zullen wij dit ge- helm, dat ons verstand te boven gaat, voldoende kunnen begrijpen en waarderen. Ais wij, katholieken, ons best de den om ons geluk en onze waardig heid te beseffen en volgens die waardigheid ook te leven, wat zou de wereld er dan anders uitzien en wat zou de Kerk dan bloeien! Hoe komt het eigenlijk, dat wij de energie en de vurigheid verloren hebben, waar mee de eerste christenen in blijde geloofsovertuiging de wereld verover den? Een mens, die de waarheid voor ogen houdt: «Ik ben oen kind van God moet toch brariden van liefde en al zijn krachten inspannen voor de eer van zijn hemelse Vader! Hoe weinig hehben wij over voor God en Zijn Kerk! Jezus leert ons in het Evangelie, door de parabel van de onrechtvaar dige rentmeester, dat de kinderen van de wereld hun belangen met meer overleg behartigen dan de kin deren van het licht. Wij kunnen in derdaad een voorbeeld nemen,aan, de ijver en de wilskracht, waarmee de kinderen van de wereld hun l<te»'eiri nastreven. Ons ideaal is zovei): ver hevener en eeuwig: het' Rijk, van Christus! Wezen we kinderen van het licht, en dat het licht ons voere naar de. Hemelse Zon.' E. G de processie aan bepaalde wijken of straten toe te vertrouwen. Ver geten we niet, dat de grote proces sie, volgens de bulle van 's Pausen afgevaardigde, die ze instelde, een dankprocessie is van gans 't gelo vige volk van Poperinge aan O. L. Vrouw van St Jan om haar welda den, vroegere en hedendaagse... En, waarlijk in de laatste jaren, onder het impuls van onze priesters van St Jan, waar onder we wel speciaal Z. E. H. Derycke mogen vernoemen, is onze processie uitge groeid tot een der kunstigste en rijkste van gans de provincie. Voortdurend werd de processie uit gebreid en aangevuld. Dit jaar komen er twee nieuwe groepen bij: De inleidingsgroep, getiteld: Poperinges schoonste dag, vertolkt door 45 Poperingse meisjes, in stadskleuren gekleed en de hoppe rank wuivend, al zingend de Pope ringse marsch. Samen met de Po peringse standaarddragers, de wa gens met de drie torens en de Maagd van Poperinge, vormt dit een typisch begin van de processie! De tweede nieuwe groep is een kunstige praalwagen voorstellend Het huisje van Nazareth En verder bouwen we aan de pro cesie. Onze nieuwe Pastoor, Z. E. H. Duyvewaardt, samen met zijn Eerw. Heren helpers, stuwen verder in deze richting en als we in 1954, als 't God belieft, op grootse wijze, de 475" verjaring van 't mirakel zullen vieren, dan zal onze tegen woordige ommegang' niet moeten onderdoen voor de vroegere gods dienstige stoeten die, tot verbazing van gans de streek in de jubelvie ringen van 1680, 1778, 1779 en 1909 door de straten van onze stad trok ken. Poperinge blijft zijn grootste dag getrouw Gans Poperinge leeft en ijvert mee voor zijn processie. Ook het huidig Gemeentebestuur dient ge loofd om zijn medewerking om Po peringe op die dag te doen leven. De affiche, door zijn toedoen, daartoe uitgegeven is prachtig. Morgen, Zondag, gaan we weer fier door onze straten, elk op zijn post, in de processie, dragend: Voor ons: de traditie van 470 jaarl Met ons: het lieve Mirakel beeld! In ons: de dankbaarheid van gans 't hoppeland aan ONZE LIE VE VROUW VAN SINT JAN! D. De Paus betuigt vaderlijke toegenegenheid voor het Belgische Volk. Eerste-Minister Hr Pholien werd op Zaterdag 30 Juni jl. in parti- kuliere audiëntie ontvangen door Paus Pius XII, in dezes partiku- liere bibliotheek. In goedingelichte kringen van het Vaticaan verneemt men, dat de H. Vader zioh hartelijk heeft on derhouden met de Belgische Eerste- Minister en dat hij nogmaals de gevoelens van vaderlijke toegene genheid voor het geliefde Bel gische volk» heeft betuigd en zijn beste wensen heeft geuit voor het Koninklijk Huis, de Belgische Re gering en voor geheel de Belgische natie. WERK OP DE WINKEL Daar is nog werk op de winkel vooraleer alles klaar is voor de troonsbestijging van onze nieuwe koning. Zoals men weet grijpt de plech tigheid van de eedaflegging plaats in de vergaderzaal van de Kamer, in aanwezigheid van volksvertegen woordigers, senatoren en afgevaar digden van de gevestigde lichamen. Om al deze hoge lieden een Slaats te geven moet er natuurlijk et een en het ander verzet wor den en dat vraaigt tijd. De gar- nierders en de inrichters zullen de handen vol hebben om de zaal in gereedheid te brengen in de loop van de volgende week. Om hen op hun gemak te laten betijen werden de werkzaamheden van de Kamer intussen onderbroken op Vrijdag 6 Juli. Op 16 Juli zal de Koning op het kasteel te Laken afstand doen van de troon, ln de voormiddag en in de aanwezigheid van de re gering en afvaardigingen van Ka mer en Senaat. In de namiddag zal de akte van troonsafstand ter kennis gebracht worden aan de voltallige Kamer en Senaat. 's Anderendaags bestijgt Prins Boudewijn de troon. De plechtig heid heeft plaats ln de Kamer en de Kamervoorzitter zal een rede voering houden waarna de nieuwe koning de grondwettelijke eed zal afleggen. VLAAMSE KABINETSCHEF VOOR DE NIEUWE KONING Met voldoening werd vernomen dat de Heer Verwilghen, gewezen gouverneur van de provincie Lim burg, aangesteld werd als kabinets- hooïd van de koninklijke Prins. In meer dan een geval had men er zich vroeger reeds over verwonderd dat in. de omgeving van het Hof zoveel socialistische of Luikse raad gevers te vinden waren. En men opperde dan niet ten onrechte het bezwaar dat aldus wellicht de in druk kon ontstaan van een premie voor de herrieschoppers van 1950. De aanstelling van de Hr Ver wilghen moge als een gunstig voor teken beschouwd worden voor een koerswending in deze. MIJN DUIVEKOT De socialisten zijn nog niet aan het einde van hun latijn. Onver moeibaar hameren zij in hun kran ten op de nieuwe slagzin: «Voor een nieuwe koning een nieuw par lement.Of anders gezeld: 'geef ons de ontbinding en nieuwe ver kiezingen. Maar hun haring wil niet bra den. Ook niet in het pannetje van hun eigen partij. Wel hebben zij het geprobeerd met een staking van post- en tele- graafbedienden. Zo bij wijze van proef. Om eens te zien hoe goed zij hun mannetjes nog in de hand hadden en eventueel voor een po litieke staking konden gebruiken. Het was een deerlijke, een jam merlijke mislukking. Daar is namelijk een groot ge vaar verbonden aan politieke sta kingen. Ze vermoeien rap en om dat de man van de straat voor zuiver politieke doeleinden niet ge makkelijk uit zijn tent komt. Zo Soot is de politieke belangstelling brede volkslagen nu eenmaal nog niet. De mensen luisteren naar de ra dio en ze lezen hun gazet, ze trek ken hun pree en trachten niets over te houden: van hun pree en van hun lectuur. En voor de rest: 'k zie zo geren mijn duivekot. HOMOGENE REGERING TOT IN 1954 Men kan aan deze geestesgesteld heid zoetzure beschouwingen vast knopen zoveel men wil. Zij weer spiegelt in elk geval voor een goed deel het onwrikbaar gezond ver stand dat bij onze mensen zege viert en zioh niet vangen laat aan de toeren en. handigheden van be- roepspolltiekers. Daar is ook nog een ander ele ment. In een O.V.P.-kaderdag te Bruj. sel hebben partijvoorzitter Lefèvre en oud-minister Wigny stelling ge kozen tegen de linkse campagne en uiting gegeven aan de vaste wil om de homogene regering te handha ven tot in 1954, dit wil zeggen tot aan de volgende algemene verkie zingen. EENSGEZIND EN VASTBESLOTEN De bespreking over deze kwestie ontstond, naar aanleiding van aan vallen van een Brusselse krant op óe C.V.P. Het blad, dat wij ln Vlaamse kringen wel eens voor «de oude tante» verslijten, laat geen enkele gelegenheid voorbij gaan. om sommige C.V.P.-leiders die het niet lijden kan. dwars te zitten. De zogenaamde katholieke krant doet aldus niet zelden grote schade aan de C.V.P., want men •begrijpt dat de politieke tegen standers snoepen van de gegevens en verdachtmakingen van het blad, Eigenaardig genoeg zijn 't steeds, of bijna steeds Vlamingen die bi] de krant in ongenade staan. Buiten de heren Eyskens en Segers geniet ook de Hr De Schrijver sinds lang deze twijfelachtige eer. Zo had de redacteur van dienst weer iets nieuws gevonden. De zelf voldane sinjeur heeft eens gezegd dat hij elke dag ontwaakt met de bekommernis op welke manier hij de Hr De Schrijver onaangenaam zal kunnen zijn. Voor deze dag dan was hij zeer voldaan over zijn in sinuaties, want hij schreef ln wei nig bedekte termen dat de Hr De Schrijver ijverde voor een nieuwe coalitieregering tussen de C.V.P. en B.S.P., teneinde weer een minister, portefeuille in de wacht te kun nen slepen. Men begint de eigenaardige Drac- tijken van de weinig christelijke en Vlaamshatende oude tantenu langzamerhand te doorzien en te waarderen op hun zeer geringe waarde, Maar deze lage aanvallen waren voor de Hr De Schrijver en voor de Kamerfractie van de C.V.P. een welgekomen aanleiding om in krachtdadige bewoordingen de vast besloten en eensgezinde houding van de partij bekend te maken. De verklaringen op de Kamer fractie werden eens te meer be vestigd op de kaderdag die door de C.V.P.-afdelirrg van het arrondisse ment Brussel Zaterdagnamiddag werd gehouden. PAS. .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiüiüiiiiüiiiiiiüiiiüiiiiiiiiniiiiiiiii naar PARIJS, VERSAILLES en FONTAINEBLEAU, in een der luxe-autocars pullman der Reizen FAYT ARTHUR. Ad. Maxlaan, 98, BRUSSEL Tel. 18.01.97 en 18.22.50. 3 dagen, 1.095 fr. (2488) INDEXCIJFER STEEG MET 1 PUNT IN JUNI De index der kleinhandelsprijzen bedraagt voor de maand Juni 415.5 punten, tegenover 414,5 vorige maand, hetgeen neerkomt op een stijging van één punt. DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 17 tot 23 Juni werden er per dag gemiddeld 134.858 volledig werklozen, evenals 58.698 gedeeltelijke en toevallig werklozen of in het geheel 193.556 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 279 volledig werklozen en een vermeerdering van 5.195 gedeelte lijk of toevallig werklozen. 500 FRANK VOORSCHOT VOOR HET STAATSPERSONEEL Door de Kabinetsraad werd be slist een voorschot van 500 frank toe te kennen aan alle Staatsper- soneel wiens wedde de 106.320 frank per jaar niet overtreft (106.320 fr. is de maximum-wedde van een on- derbureelhoofd) Dit in afwachting van de aan passing der barema's. ONTHOUDING VAN ÉÉN DAG LOON VOOR WOENSDAGSTAKERS Op het kabinet van de Minister van Verkeerswezen wordt bevestigd dat de Hr Segers besloten heeft het loon van een dag te doen inhou den op de wedde van de van zijn departement afhangende beambten die aan de staking van Woensdag der vorige week hebben deelgeno men. 20 T.H. INLANDSE TARWE IN HET BROOD Van 2 Juli af moet in het brood 20 t.h. inlandse tarwe verwerkt worden in griesmeel. Deegwaren en beschuiten hoeft geen inlandse tarwe verwerkt wan neer het gaat om artikelen die on derworpen zijn aan de overdracht- taxe van 4,5 t.h. WEEROM VASTE LIGPLAATSEN TE ANTWERPEN VOOR DUITSE SCHEEPVAARTLIJNEN Door de Antwerpse gemeenteraad werd besloten weer vaste ligplaat sen ter beschikking te stellen van de Duitse rederijen. Hiermede werd tegemoetgekomen aan het verlan gen uitgedrukt door de vertegen woordigers van de Duitse rederijen tijdens het Jongste bezoek van een afvaardiging van het Antwerps stadsbestuur aan Hamburg. DE KONINKLIJKE PRINS BRACHT EEN OFFICIEEL BEZOEK AAN BRUGGE Zoals voorzien was, is de Konink lijke Prins Zaterdaag met de trein te 14.44 u. te Brugge aangekomen. Op het perron werd de Koninklijke Prins verwelkomd door Gouverneur Ridder P. Van Outryve d'Ydewalle en door Burgemeester Van Hoes- tenberghe. De Prins stapte buiten het station in een auto. De tocht ging dan naar het stad huis, waar hij verwelkomd werd door het stedelijk magistraat en aan de leiders der verschillende po litieke partijen werd voorgesteld. Nadien begaf de Koninklijke Prins zich te voet naar het Justitiepaleis, naar het Vrije Brugse en naar het Stedelijk Museum. Ook bezocht hij de volkswijk van Ste-Anna en er werd even stilgehouden in de Car- merstraat, voor een bezoek aan de Koninklijke Boogschuttersgilde St Sebastiaan, waarvan Prins Boude wijn erelid is. Een grote menigte stond in de Burgse straten opgesteld om de hoge bezoeker gul te begroeten en geestdriftig toe te juichen. DE VEILIGHEID AAN DE KUST Adressen om te bewaren. Sedert Zondag 1 Juli is de con trole aan de kust, door de Gerech telijke Diensten van Brugge, ander maal in voege. Thans kunnen de personen die klacht wensen in te dienen onmid dellijk in verbinding komen met vier burelen: Te Oostende: Ernest Faeystraat, tel. 710.81. Te Blankenberge: Casinostraat tel. 410.09. Te Knokke: Staquetstraat, tele foon 611.40. Te De Panne: Veelaan, tel. 306 Men doet goed dit lijstje uit te knippen. TOELAGEN AAN VRIJ MIDDEL BAAR ONDERWIJS DOOR J)E KAMER GOEDGEKEURD De Kamer heeft, ter zitting vatt Dinsdag jl. het wetsontwerp goed gekeurd, waarbij toelagen zijn voor zien voor het Vrij Middelbaar On derwijs. Stemden voor 96 Volks vertegenwoordigers, wijl er 70 te genstemden en 2 zich onthielden. VERLOF BIJ DE STAATS BEDIENDEN Op 17 Juli, dag van de eedafleg ging van de Koninklijke Prins, zal in de staatsdiensten verlof worden toegekend. Uit een recente statistiek blijkt dat België op het ogenblik 6.200 ka tholieke missionarissen telt, die over de gehele wereld zijn ver spreid en van wie 4.950 uit de Vlaamse provinciën herkomstig zijn. Westvlaanderen neemt de eer ste plaats in met 2.000 missionaris sen, van wie 910 uit Brugge komen. Er zijn in Belgisch-Kongo en in Roeanda-Oeroendi, volgens de in Juni 1950 opgemaakte statistieken, 1.780 katholieke missionarissen, van wie 1.433 Belgen, en 347 vreemde lingen. die verdeeld zijn over 491 missiestaties, behorende tot 31 vi cariaten of apostolische prefec turen. De liulp-apotheker Willem Jo- rissen, wonende Onder de Lin den te Tongeren, die 's nachts had gewaakt bij zijn zieke moeder, heeft in zijn slaap twee valse tan den ingeslikt. Door een beklem mend gevoel in de keel gewekt, kwam hij tot deze ontdekking. Zijn toestand verergerde zo dat de 40- jarige man naar het Beiers Hos pitaal te Luik diende overgebracht. Hij diende een zware heelkundige bewerking te ondergaan en naar verluidt is zijn toestand zeer zorg wekkend. VI Reeds sedert enkele tijd werd herhaaldelijk medegedeeld dat te- ievisiepoaten, opgesteld.in Belgisch Limburg en in Nederland, televisie beelden van Russische herkomsl hadden opgevangen. Naar verluidt zouden deze beel den uitgezonden zijn door de tele visiezender van Moskou, die thari voor zijn uitzendingen gebruik zou maken van een gans nieuw sys-

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 2