VOOR POPERINGE EN IEPER 12 18 De doden zullen spreken Het Garnaalfeest te Oostduinkerkc Gedenkteken der Geallieerde Vliegers te Koksijde onthuld Brutale Heiligschennis in de kerk van Langemar Banden van 68 auto's met bajinnet doorstoken bij nacht, te liddelkerke Moeder van kroostrijk gezin schielijk gestorven op de dag van haar vereremerking KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN Nr 3, Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAI AUGUSTUI 1951 BIJ DE 24e IJZERBEDEVAART BUITENLANDS OVERZICHT Ruw weder belette grotendeels het namiddagprogramma af te werken waarvoor duizenden kijklustigen opgekomen waren Baldadigaard ging op het Feest van O. L. Vr. Hemelvaart als beeldstormer te wei Dader aangehouden Stort 55 FR. I Traditie wordt in ere gehouden en het verkiezen van Mieke Garnaal besloot een goed geslaagde propagandadal Tragisch overlijden te Langemark De bloemtuil waarmede de kinderen moeder vreugdevol thuis opwachtten... diende om hem aan het voeteinde van haar doodsbed te leggen HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. -f." 47« JAAR HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). POSTABONNEMENT 1951: België (tot einde 1951) 55 fi Belgisch Congo 4 fr. p. wee Frankrijk Holland 4fr. p. wee Anderelanden 6fr. p. wee Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19. Popering Weer zullen de wegen van Vlaanderen als kanalen zijn waar langs de mensen naar de grote IJzer- vlakte stromen. Heel Vlaanderen leeft, de dag waarop zijn doden onder de puinen van de heldentoren spreken. Wij kunnen ons van het verleden niet losmaken. We kunnen niet vergeten al het grote en het schone, het stille-heldhaftige, het verbor- gen-plichtsgetrouwe dat de jongens deden die voor Vlaanderen vochten en vielen. Zolang een Volk dat kan, gedurig naar de bouwers van zijn verleden terugkeren om er zich te bezinnen, om er de kracht te putten zelf het bouwwerk voort te zetten, is er geen gevaar voor teleurgang. Wij kunnen niet vergeten, nu minder dan vroeger. Nu de puinen van het IJzerkruis voor ons nog steeds een gedurig schrijnende aan klacht zijn voor wat men ons heeft aangedaan. Men heeft de Vlaming willen treffen in het hart. Waar men. hem niet verdelgen kon, niet zoals vroeger het slavenjuk rond de forse nek kon wringen en als een knecht doen knikken, hebben onverjaten hun machteloze woede botgevierd op het graf waar Vlaan deren leder jaar komt bidden voor zijn: groei. Waar men de Vlaming niet kon doen zwijgen en met ont zetting vaststelde hoe zijn aanzien onrustbarend stijgt, heeft men in zinneloze razernij een ogenblik zichzelf vergeten om te laten blij ken waartoe de ontaarding die genen heeft gevoerd die onze dood gezworen hadden. Vergeten? Pas voor een jaar heeft de verkrachting van het recht er ons aan her innerd hoe we meer en meer moeten teruggrijpen naar de on verschrokkenheid van een Renaat De Rudder, een Lode Deboninghe, een Frans Kusters. En nu we ondervinden hoe de vijandigheid als een duistere macht tegen ons gekeerd staat om die gene te beschermen die Vlaanderen in zijn doden onteerden, willen we hoger nog dan vroeger het hoofd verheffen. Daar is geen macht die er ons onder krijgen zal! De vier en twintigste Ijzerbede vaart wordt, zoals al de voorgaan de, een stap vooruit. Geen feestdag', geen dag waarop de Vlamingen jubelend samenstromen om uit bundig te vieren. Over de IJzer- vlakte zal de ingetogenheid hangen die past bij een graf en de stilte, de geslotenheid waarin de krachten zich samenballen voor forser ver weer. Van heinde en verre zal ons Volk komen bidden en luisteren naar de doden die spreken. Ze zullen er spreken over hun strijd, hun vernedering, hun verguizing en hun offer. We zullen er gewezen worden op de oprechtheid van hun geloof in de zaak, de sterkte van hun moed en onvervaardheid, hun eensgezindheid in de strijd, de breedheid van hun gave in het «alles voor Vlaanderen en Vlaan deren voor Christus». Zij zijn ons voorgegaan zoals het Vlamingen past: voortbouwend aan een ver leden dat groot was en rijk aan deugden, vooruitstrevend naar een nog heerlijker toekomst. Gewijde momenten waarop de kransen op him graf zullen worden gelegd. Zo eert een Volk zijn doden. Dat gebaar is geen zinloze parade. Het is de stille belofte aan de helden van ons land even moedig te zullen zijn als zij en nimmer te begeven. De toren van hulde die we hen hadden gebouwd en die gedynamiteerd werd, willen wij doen herrijzen. De eerste paal wordt ingeheid. Over de IJzervlakte zullen de slagen dreunen, moker slagen die daveren tot in het hart van ieder bedevaarder en bonzen in de oren van diegenen die Vlaanderen niet kunnen dulden. Ieder slag worde een eed van trouwe, steeds dieper en dieper gedreven tot in de fundamenten van ons leven zelf opdat we nooit meer wankelen, maar stoer en sterk op ons stuk blijven, beslist zoals het IJzerkruis dat straks weerom ten hemel zal wijzen en het massa graf van onze helden zegenen. Ieder klop van de hamer zij een krachtige verwittiging dat Vlaan deren wil leven, alles ten spijt. Neen, de Ijzerbedevaart is niet zoals enkelen nog menen, een sa- mentroepen van haatdragers en verbitterden, van oproerzaaiers en afbrekers. Die dag buigt gans Vlaanderen zich eerbiedig over de graven van de beste zijner zonen. Wij hebben alleen de grootheid van ons Volk voor ogen, de gaafheid van onze aard. Doorheen de Pax- poort, willen wij opgaan naar een grote toekomst, doorheen het ver geven van alle klein-menselijk ge knoei. Veel tijd om ons met enggeestig gevit bezig te hóuden hebben we niet. Maar in ons ge heugen zal immer gegrift blijven wat men ons heeft aangedaan om dat het een spoorslag is tot steeds grotere trouw. Dit is de vrucht die de schermers van het IJzerkruis zeker niet hadden verwacht, dat weerom, zoals vroeger tienduizenden Vlamingen naar de IJzervlakte bedevaren met nog stoutere be slistheid dan voorheen om zich voor hun land te weren. Zondag, 19 Augustus... stilte over Vlaanderen. Onze doden zullen spreken. Kwapenninck. (Voor verdere mededelingen zie blz. 7). HET BELANG DER CIJFERS TWEE EN DERTIG DAGEN CRISIS ZEVEN EN DERTIG MINISTERS Wat wij verleden week lieten voorzien is intussen gebeurd: Frank rijk heeft een regering en het is dhr Pleven die ministerpresident is. Dhr Pleven heeft de investituur gekregen, vooral omdat men het beu was in crisis te leven en om dat dit spelletje aardig wat water bracht op de molen van de R.P.F. Slotsom is dus: 32 dagen dagen crisis 37 ministers. Het is één per dag crisis en nog een toemaatje zoals bij een goede winkelier die op de klandizie gesteld is. En zeggen dat de socialisten er nog niet bij zijn. Die hadden het wellicht nog beter gedaan, want Leon Blum is in de tijd vóór de oorlog ook eens met zo 'n bendetje ministers afgekomen waaronder er ene was die de plezante titel had van ministro des loisirsmi nister dus van het tijdverdrijf. In de ploeg van dhr Pleven is er van zo 'n portefeuille geen spra ke. Maar we kregen voor de lands verdediging alleen toch al vijf man: een echte ministereen adjunct minister en drie staatssecretarissen. En voor de buitenlandse zaken zijn er drie. En houdt u vast voor het toerisme: twee. Daarvan zal er waarschijnlijk één zijn die de an dere moet vervangen wanneer hij zelf aan toerisme doet Maar alle gekheid op een stokje: wij. zijn overtuigd dat dhr Pleven niet anders kon. WaaromWel om twee redenen: 1) omdat hij zijn meerderheid uit 'n stel kleine stukken moest sa- menlijmen, en 2) omdat de formule van de investituur zelf in die om standigheden fataal tot overpro ductie aan ministers leidt. Inderdaad: als we de lijst der ministers bekijken, dan vinden we daarin: 1) U.D.S.R.; 2) Radicalen; 3) Onafhankelijken; 4) M.R.P.; 5) Boeren; 6) R.G.R. Als ge aan die zes nu ook madr twee ministers geeft, dan zijn er al twaalf. Maar dat gaat niet, want men moet de relatieve sterkte van elke vartij eerbiedigen. Als men dan beaint met twee aan de zwakste te geven en men kan toch niet minder dan moet men er vier, zes. acht of meer geven aan de partijen die twee, drie, vier maal zo sterk. zijn. En dan die investituur! Ai' de candidaat minister-president het ha len wil bij de stemming waarbij het over het vertrouwen in zijn pro gramma gaat, dan zit hij wél alleen GENERAAL NAM IL Leider van de Kommunistische afvaardiging, die de besprekingen te Kaesong voert. Voor eenmaal had men te Kok sijde geen akkoord kunnen treffen met de weermaker. Met veel moei te kon het voormiddagprogramma van Zondag 12 Oogst afgewerkt worden, toen, na een plechtige Mis in open lucht, het gedenk teken der geallieerde Vliegers ont huld werd. De gecombineerde manoeuvres, die tijdens de namiddag op het strand moesten plaats grijpen en waaraan de Zee-, Lucht- en Land strijdkrachten moesten deelnemen, konden ten gevolge van de slechte weersgesteldheid dan ook niet door gaan. De talrijke toeschouwers wer den echter niet helemaal te leur ge steld en enkele prachtige vliegnum- mers zorgden voor een aangename verpozing. Nochtans heeft Koksijde, als oudste militaire vliegtuigbasis in ons land, van deze dag een feest gemaakt dat wel in zijn uiterlijke vormen verstoord werd door ruwe weersomstandigheden, doch waar van de innerlijke betekenis van grote waarde is. DE OPENLUCHTMIS Te 10 uur was de grote ruimte, waar eens de Abdijkerk van St Idesbald stond, ten dele gevuld met gelovigen die de openluchtmis bij woonden, opgedragen door Z. E. H. Boone, Principaal Aalmoezenier dei- Luchtmacht. De celebrant werd aan het altaar bijgestaan door Z. E. H. Quoidbach, oud-legeraalmoezenier van de oorlog '14-18 en door Z. E. H. Brulez, legeraalmoezenier en ka pitein-vlieger uit de oorlog '40-'45. In het koor bemerkten wij dhr Segers, Minister van Verkeerswe zen; Majoor Gheude, vertegenwoor diger van de Minister van Lands verdediging en Senator J. Van Bug genhout, Burgemeester te Koksijde. Afdelingen der luchtmacht, mili taire politie der luchtmacht, val schermtroepen en marine stonden in de linkerzijbeuk opgesteld. Vooraan in het koor links stond de standaard der luchtmacht, rechts de vaandels van verschillen de vaderlandse afvaardigingen die vertegenwoordigd waren. De mu ziekkapel der luchtmacht luisterde twee wereldoorlogen wordt thans de H. Mis op met gepaste muziek. Een hemel vol jagende wolken om lijstte het geheel. Bij het einde der Mis kwam een regenbui de plech tigheid verstoren. Na de Mis brachten de personali teiten, onder geleide van Senator Van Buggenhout, een bezoek aan het ossuarium der opgravingen. DE ONTHULLING VAN HET GEDENKTEKEN Inmiddels had zich een talrijke menigte naar het gedenkteken be geven dat thans zou onthuld wor den bij het rondpunt dat de ver binding vormt tussen Koksijde-Bad en St Idesbald. De troepenafdelingen, met de muziekkapel der luchtmacht uit Brussel, stelden zich op rond het monument waar inmiddels nog tal rijke personaliteiten zich bij de reeds vernoemden kwamen voegen. Kolonel Huyghe der Luchtmacht vertegenwoordigde Z. M. de Ko ning; verder waren eveneens tegen woordig Generaal De Bock dei- luchtmacht, de Nederlandse atta ché der luchtmacht Generaal For- bewel, de bestendig afgevaardigden Bossuyt, Ollivier en Smissaert. Eerst in het Nederlands en ver volgens in 'het Frans dankt Senator Van Buggenhout de personaliteiten voor hun aanwezigheid bij de ont hulling van dit gedenkteken. Hij herinnerde eraan hoe Koksijde in het jaar 1915 het eerste militaire vliegveld kreeg', dat toen aan de geallieerden grote diensten bewees niettegenstaande het vliegwezen met zijn eerder primitieve Farman- toestellen nog in zijn kinderschoe nen stond. De vijandelijke bombar dementen brachten mede dat in de loop van de oorlog '14-'18 het vlieg veld opgegeven werd. In 1941 legden de Duitsers een luchtbasis aan, die bij de bevrijding door de R.A.F. vernield werd en na derhand door de R.A.F. terug in gebruik genomen werd om vervol gens een vaste basis te worden voor de Belgische luchtmacht. Tot aandenken aan allen die vie len bij het vliegwezen tijdens deze dit gedenkteken opgericht. Dhr Van Buggenhout sprak de hoop uit dat het vliegveld van Koksijde eens zou mogen worden een vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart in dienst van de vrede. Sprekende over de oprichting van dit gedenkteken, dat door werklo zen van Koksijde in een minimum van tijd werd gebouwd, bracht dhr Van Buggenhout een warme hulde aan de ontwerper ervan, dhr inge nieur Deleye uit Nieuwpoort en aan beeldhouwer J. Wittervulghe die de bas-reliefs van het monument uit voerde. Op verzoek van dhr Burgemees ter onthulde vervolgens dhr Minis ter Segers het gedenkteken. Tijdens zijn toespraak wees dhr Minister er op dat Koksijde niet alleen een lac'-.end taloemenstrand (Zie vervolg blz. 6.) op de bank, maar dan moet hij vooraf met veel mensen gesproken hebben die invloedrijk zijn in hun partijen, want anders haalt hij het niet Eii zo moet hij onvermijdelijk links en rechts wat portefeuilles be loven om te zien dat hij de inves tituur krijgt. Het resultaat is dan onvermijde lijk dat de regering een klein par lement wordt. Blijft dan natuurlijk te zien of men met zo 'n grote ploeg ernstig werk kan verrichten. Wel dhr Pleven heeft zich dat blijkbaar ook afgevraagd en hij heeft naar 'n formule gezocht die de oplossing kan brengen. En we geloven eerlijk dat hij hierin in zekere mate geslaagd is. Althans op papier Inderdaad: hij heeft twee inee- presidenten van de ministerraad, de HH. Bidault en Mayer. De ene zal alles combineren wat in verband staat met het leger, de bewapening en het Atlantisch Pact, terwijl de laatste in feite de gehele financieel- economische sector zal overkoepe len. Als er nu niet te veel gesleur en geslenter ontstaat vooraleer de za ken en de dossiers bij de coördina tors terecht komen, dan kan het vnnkeltje draaien. Maar dat zal moeten afgewacht worden. .Intussen blijft het een feit dat de regering Pleven, alhoewel op vier en zeventig benen, toch maar op lemen voeten staat. Eerst en vooral omdat de socia listen haar steunen zonder er te willen aan deelnemen, zodanig dat zij die op elk ogenblik kunnen om verwerpen. Ten tweede en voortil omdat er eigenlijk geen echte regering be staat. Hoezo Welja: we hébben het hier vroe ger uiteengezet, de grote stronkel- steen op binnenlands gebied is de schoolkwestie. Welnu Pleven heeft die knoop doorgehakt door hem eenvoudia weg niet te willen doorhakken, ttz. door geen enkele regeringsverantwoorde lijkheid dienaangaande te nemen, en dit als een vrije kwestie aan de nationale vergadering over te laten. Dat ivas in de gegeven om standigheden zeer handig van wege dhr Pleven, rriaar handig is daarom nog niet ernstig. Dit feit alleen bewijst hoe ziek de Franse politiek is. De schoolkwestie is in derdaad 'n zeer ernstige kwestie die de fundamenten van de staatsop vattingen zelf raakt. Het is dan ook de regering die in deraelijke zaken haar verantwoordelijkheid moet durven en kunnen nemen, zo te genover het land nis tegenover de nationale vergadering. Haalde de regering or een der gelijk punt geen meerderheid, dan moest zij het aftrappen. Maar nu zullen wij misschien de 37 ministers zich zien onthouden op dit essentieel punt, ofwel de ene zus en de andere zo zien stemmen. En wellicht komt er een meerder heid voor subsidiesysteem, maar die meerderheid zal niet regeren en de bestaande regering zal het niet af trappen. Shakespeare zou gezegd hebben: there is something rotten in the states of Franceer is iets rot in Frankrijk. MET HOEVEEL ROND DE GROENE TAFEL? Er is op deze wereld iemand die zich nu al in het haar krabt met het vooruitzicht op de 4 September. Dat is de man die de opdracht kreeg alles gereed te maken voor de ondertekening van het vredes verdrag met Japan, voorzien voor die datum te San Francisco. Waarom? Wel omdat hij het juiste cijfer niet kent van de lan den die het pact in kwestie uilen helpen geboren worden. (Zie vervolg blz. 2.) In de nacht van Zondag op Maandag hebben één of meer van dalen er plezier in gevonden te Middelkerke de banden van de bui tenstaande auto's met een bajon- net te doorsteken. 68 automobilisten moesten Maan dagmorgen vaststellen, dat min stens twee van de vier banden op die wijze onbruikbaar werden ge maakt en gezien de meeste auto's maar één reserveband hebben, moesten de meeste wagens naar de garages worden gesleept. Dit is natuurlijk geen reklame voor de badplaats! Maar het moet ook worden toegegeven, dat dit zo wel als te Middelkerke in een an dere badplaats kan gebeuren; wat tot nu toe echter gelukkig nog niet geschiedde. De daders worden zeer ijverig op gezocht. Waarom, zoals in andere bad plaatsen, geen bewaakt park of plaats aangeduid, waar de automo bilisten hun wagens kunnen komen plaatsen, zonder daarom verplicht te zijn veiligheidshalve naar een garage te gaan? Als naar gewoonte op Zon- en Hoogdagen, ging Z. E. H. Pastoor Corneiilie Woensdagavond, feest van O. L. Vrouw Hemelvaart, zelf de parochiekerk van Langemark sluiten rond 20 uur. Met grote ontsteltenis bemerkte de priester dat in zijn kerk een ware verwoesting werd aangericht en dat hier een brutale heiligschen der aan het werk geweest was. De prachtige dwaal der kommu- niebank was aan flarden gescheurd, rond de katafalk, die vooraan stond opgesteld voor een begrafenis welke Donderdag moest plaats hebben, waren al de kaarsen brutaal aan stukken geslagen. De veriichtings- lampen rond de heiligenbeelden der kerk waren uitgedraaid en op de grond kapot gesmeten. De baldadigaard scheen het ook gemunt te hebben op de offer blokken der kerk, twee dezer wa ren opengebroken. Gelukkig waren de offerblokken daags voordien ge ledigd geworden, zodat de buit blijkbaar gering geweest is. Twee wierookschelpen, een zilve ren en een koperen, waren geledigd geworden, de ene achter het hoog altaar, de andere in de sacristie, de wierookschelpen zelf waren ver dwenen en dus vermoedelijk als buit medegenomen. Ook het hoogzaal had bezoek ge kregen van de schurk. Daar had hij al de zangboeken verscheurd en de smeltverzekeringen weggeno men uit het elektrisch schakelbord. Tot toppunt van brutale heilig schennis heeft de vuilaard het koor van de kerk op onmenselijke wijze bezoedeld. Onmiddellijk werd de Rijkswacht verwittigd en werd een streng on derzoek ingesteld. Men meent te kunnen aannemen dat deze balda digheden plaats hadden tussen 19 en 20 u. OOK IN HET KLOOSTER Ook het klooster der Eerwaarde Zusters kreeg ongewenst bezoek, vermoedelijk van dezelfde bandiet. Daar slaagde hij erin langs een op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. pe bi poort, die op de straat uitgeeft,, de tuin te dringen, waar hij J, beeld vah O. L. Vrouw van Lourl omver wierp. Van het beel( der H. Bernadette was het hoi afgeslagen. Enkele stappen ven vond men een paar brokstuk! van dit beeld terug, brutaal in grond getrapt. DE DADER AANGEHOUDEN Het gerécht, dat dadelijk het J derzoek flink aanpakte, kreeg ré' de Donderdagmorgen een een aanduiding toen een herberg.: woonachtig op de plaats te Lan mark, de twee ontvreemde wieroti schelpen ontdekte op een vuiir] hoop op de koer van zijn wóni, Dit liet toe reeds de verondersï ling te opperen dat de dader of daders, na hun Wandaad in kerk, in deze herberg geweest vj ren. Anderzijds kwam het verdai voor dat zekere A. W., uit Lan) mark, zich 's avonds omstreeks) uur nog aangeboden had in boekerij van hét klooster om een boek te ontlenen. Gezien ersoon in bedronken tóest; eek te zijn, werd hem het vraagde geweigerd. De zuster ij hem te woord stond, had ech[ bemerkt dat de klederen van dj l persoon langs achter vuil en u stoft bleken te zijn. Het onderzoek bracht verder ad het licht dat A. W. een der bez'i kers was geweest van de herbéil waar de uit de kerk gestolen vol werpen terug gevonden werden.'j Al dadelijk begonnen ernscj vermoedens op deze persoon te v'ij len en hij werd dan ook ducb'j aan de tand gevoeld. J De bewijzen stapelden zich tefe* hem op doch tijdens het ducb]J kruisverhoor wilde de verdac M geen woord lossen. Op bevel van de procureur i konings werd hij Donderdagavcj 5 na een ondervraging ten gemet'1' tehuize, gevankelijk naar de Rijfj wacht te Westrozebeke overj' bracht. jjj Hoe groot de verontwaardig: is in Langemark, kan men i gissen. Doch de opluchting, nu i vermoedelijke dader ontdekt is,-,1 niet minder groot. Het gerucht deed Donderdi' avond laat de rönde dat W. bekentenissen was overgegaan, d hiervan kón tot nog toe geen W vestiging gekregen worden. Links: het prachtige monument dat als hulde aan dc geallieerde luchtmacht werd opgericht. Aan de voet van het gedenkteken bemerkt men Minister Segers die zijn toespraak houdt, links bemerkt men de ver tegenwoordiger van de Koning en rechts Senator Van Buggenhout. In de inzet boven: links, de ont hulling van het gedenkteken door Ministers Segers; rechts, de personaliteiten tijdens de H. Mis; van 1. n. r. herkent men Minister Segers, de vertegenwoordiger van de Minister van Landsverdediging, en Se nator Van Buggenhout, Burgemeester te Koksijde. In de inzet onder: links, de bloemenhulde na de onthulling; rechts, een opname van de muziekkapel der luchtmacht tijdens het defile op de TerlmckpL Het grote familiefeest te Lange mark, der vereremerking van ver dienstelijke moeders, dat Zondag ji. 12 Oogst doorging en waarvan wij elders in ons blad verslag brengen, werd met een rouwfloers omkranst door het plots overlijden van een der heldinnen van deze dag. Armandina Beauprez, echtgenote Alfons Lagrou, was mee ter kerke gegaan om de Heer te danken voor haar schoon gezin. Samen met haar echtgenoot en haar tien kinderen knielde zij voor God, toen deze haar wenkte om uit zijn hand zelf de allerschoonste beloning te ont vangen. ONPASSELIJK GEWORDEN TIJDENS DE HOOGMIS Ontelbare gelovigen woonden in de parochiekerk van Langemark de plechtige H. Mis bij die werd opge dragen ter intentie van de moeders die minstens aan tien kinderen het leven schonken. Straks zou hen een ereteken overhandigd worden door de burgerlijke overheden. Pas lvad de celebrant het Gloria aangeheven of Z. E. H. Pastoor Corneiilie bemerkte dat een der ge vierde moeders, Mevrouw Amandi- na Beauprez, echtgenote Alfons La grou, die vooraan in de kerk had plaats genomen, plotseling onwel werd. Met behulp van een paar aanwezigen werd de zieke vrouw naar de sacristie geleid. Bemerkend dat zij zich niet meer recht kon houden, werd inderhaast een ge neesheer ontboden die haar per auto naar huis bracht. Zij voelde hoe haar laatste krach ten begaven. 't Zal sterven zijn sprak zij nog met zwakke stem, toen zij haar man en haar kinde ren zich rond haar zag scharen. De priester diende haar het H. Oliesel toen; na enkele ogenblikken ver loor de zieke het bewustzijn om kort nadien stil te sterven en daar boven haar Moederfeestte gaan vieren. Tijdens zijn treffend sermoen zegde Z. E. H. Deken Verhaeghe uit leper: «Moeders van zoveel kinde ren moeten niet vrezen in het uur van de dood. Gods liefdevolle va derarmen staan breed open om die zielen, die warme moederharten, te ontvangen HAAR MOEDERFEEST Niemand wist nog, dat een ogen schijnlijke onpasselijkheid, Aman- dina Beauprez, zo plots uit het le ven gerukt had. Het prachtige Moe derfeest werd een schone hulde en vreugdefeest, toen plots met ont steltenis vernomen werd dat de dood zo verraderlijk een dezer held haftige moeders had weggerukt. De algemene vreugde werd plots ver stoord toen dat éne ereteken niet afgehaald werd. In de namiddag begaven de over heden zich naar de woning van de Heer Lagrou. Rustig', de handen ge vouwen voor een eeuwig gebed, lag daar de dierbare afgestorvene. Als een laatste hulde werd haar het eremetaal opgespeld, het schone embleem met het kind in moeders handen. Snikkend legde de jongste zoon Michel de schone bloementuil, die hij moeder moest overhandigen bij haar thuiskomst, neer aan het voeteinde van het bed waar moeder haar eeuwige dodenslaap was inge treden. Donderdag had de begrafenis van mevrouw Lagrou plaats. Een talrij ke menigte woonde de begrafenis- dienst bij. Het doodsprentje herin nerde zo treffend aan dit smartelijk gebeuren. Bovenaan stond het kor te versje; De Moeders gaan maar sterven niet Zij leven naar zij geven Zolang men Moeders kinderen ziet Zolang' zal Moeder leven. Het Wekelijks Nieuwsbiedt aan de familie z'n innige deelne ming aan in dit zo pijnlijk afster ven. Wie de landkaart van onze West kust inkijkt, vindt er tussen al onze opgesmukte badplaatsen als daar zijn De Panne, Koksijde en Nieuw poort, een ander plaatsje vermeld als Oostduinkerkc. Daar is het dat we, de weinig aanlokkende wenken van een ach ter zware onweerswolken verdoken Oogstzonne ten spijt, Zondag jl. eens op toegetrokken zijn om met die mensen kennis te maken en tevens hun krachtinspanningen te gaan bijwonen. Het duurde tot vrij Iaat in de avond eer gans dat rijkgevulde feestprogramma afgehandeld was en ware het niet dat het jolijte volk dat Mleke Garnaalvierde uiteindelijk dan toch voor een zo striemende en ijskoude Westenwind begeven moest; dan zouden we uit ai dat feestvierende volk maar moeilijk voor de kleine uurtjes zijn weggeraakt. Is er een moord gebeurd, mis schien? vroeg onze lokale corres pondent toen hij de wagen van Het Wekelijks Nieuwszag stil houden. Maar een pinkend oogje naar zijn ge-buur verraadde ons sef fens dat de moeilijk in te nemen titelbladzijde nu misschien wel eens de naam Oostduinkerkc blokietteren zou. We doen het ditmaal met veel genoegen. Niet uit weder jeunste voor het goed en vriendelijk onthaal, maar wel omdat de krachtinspan ningen die daar verwezentlijkt werden, al kan er nog veel af gerond worden het dubbel en dik verdienden. DE SCHONE TRADITIE Oostduinkerke heeft dus zijn Gernaers »-dag gevierd. Het begon te 10 uur toen de Pi- I caUol-harmonie, uit leper, alle Oost- duinkerkenaar-, naar de Dorpplaats lokte. Dc Ieperlingen hielden er 'n prachtig défilé. De plaatselijke harmonie nam daarna de leiding vóór de lange sliert van 14 typi sche strandvissers die te paard met volledige uitrusting naar zee trok ken. 'n Grote massa vreemdelingen sloot zich bij de stoet aan. zodat bij de aankomst op de zeedijk, te 11 uur, deze even zwart zag van 't volk als de lucht van de onweers wolken.. Toch volgden ruim 2.000 kijklus- tigen aandachtig t mooie schouw spel dat zich vóór hun ogen vol trok, zoals dit sinds honderden ja ren dagelijks op strangege beurt. Met statige tred trokken de 14 zware boerenpaarden 't zilte nat in. het zware kruisnetachter hen slepend Zowel de oude als de .jonge generatie uit onze vissersfa milies was er vertegenwoordigd. Jonge kerels doorkruisten even stoutmoedig de wilde branding als doorwinterde waterratten die Le- gein, Ollieuz en andere noemen, en ook de toeschouwers schenen wel de moed dezer stoere zeemannen, van kop tot teen door olieklederen beschut, te waarderen, want zelfs 'n hevige regen- en Oogsthagelbui vermochten niet 'n 500-tal gehar naste kijklustigen te verstoren. Toen na anderhalf uur kruien de vloed zich weer liet gevoelen, verlieten de vissers rond 1.30 uur het strand. Op 'n nagemaakte visserssloep werden de ongeveer 100 kgr. buit gemaakte garnaal dan gekookt in steenputwater waaraan zout wordt toegevoegd. Zó bereidt men de fijn ste garnaal, beweren de kruiers. Deze levendverse garnaal en nog vele andere tientallen kilos werden verder in de namiddag door de sei- zoengasten smakelijk verorberd. DE FOLKLORISTISCHE VISSERSSTOET Kort vóór 4 uur vertrok dan de grootse stoet van de dorpplaats naar de baden alwaar aiover de grote kustbaan en de zeedijk gede fileerd werd. Benevens de muziekkorpsen viel vooral de balletgroep der Volen- dammers», uit Gent, in 't oog, sa men met de formaties van jeug dige vissers en visserinnetjes. Vele auto's, prachtig versierd naar de geest van 't garnaalfeest, besloten de lange optocht. Tot slot werd op het Astridplein aan alle deelnemen de garnaalvissers 'n erediploma uit gereikt door dhr Burgemeester Flo- rizoone, terwijl 'n afgevaardigde van de (Franse?) I.N.R.-diensten een klankopname verzorgde, VERSIERINGEN EN ETALAGEOPSMUK 'n Uurtje tijd werd ons daarop gegund en... terwijl het dan toch niet regende, profiteerden we er van om even de huisversieringen na te gaan. Schier geen huis of het was ver sierd met het traditionele vis net». Typische en rake schakerin gen werden met die versierde net ten uitgevoerd en menig stokvisje hing nevens bloemen in volle praal te bengelen. Een caféhouder had zelfs het originele idee opgevat het glazen voordak van zijn inrichting als zee om te toveren en daar vaarde, op 'n reuzengarnaal ge: ten, 'n nagebootste visser die zi met 'n zonnescherm behendig w te verdedigen tegen... de striemd de regenvlagen. Kortom, Oostduinkerke stond het teken van de garnaal en waji een viswinkel behendig voor <j' dag alle ander vis uit de uitstf, ling geweerd had, daar vond cf de banketbakker het nodig choc;, lade-garnalen aan de kijklustig) voor te schotelen. Meer nog... over; waar men ging, èn geen enk, drankinrichting bleef ervan f spaard, kraakten de garnaalsch len onder de voeten. Vergeten we bovenal niet te v, melden dat de typische kleds'i dracht in de gemeente schier gemeen was. Geen meisje of jet gen of zij hadden het visserspi, aan en waar ook, in welke irirlcj ting de dorstige z'n glaasje beste len ging, daar werd hij vriendeli' opgediend door 'n visserinnetje f ware het dan ook een nichtje dochtertje van de bazin... uit Le ven, Luik of Brussel., maar in v serstenu HET AVONDFEEST Met 't invallen der duistew werd 't gecostumeerd volksbal, rr; als thema Vissers en Viserinnetj, aller Natie's» ingezet. De «Lusti, Volendammersbrachten er m hun vrolijke deuntjes dra de rj. dige bezieling in. (Zie vervolg blz. Typische garnaalvissers, met de zuidwester op het hoofd, stappen nJ in de folklorische stoet. Op hun zware paarden voeren zij al hw vistuig mede. Inzet boven links: een der vele mooie versieringe! de visser, gezeten op een reusachtige garnaal en door een sierlijke r! genscherm beschut tegen de... regen.Boven rechts: Mieke Ga, naai met de garnaalkroon op het hoofd, de verworven beker in de ha en vergezeld van haar twee hofdames die als Z<- en 3« in de prijskat ook in de eer mogen delen. Inzet onder links: het glaasje bi smaakte nog zo lekker toen het aangeboden werd door echte viss en visseripueJ-jes In typische kledij

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1