DE WEEK IN ONS 12 'k Wist wel wat Fiel bedoelde Mario Scelba Liberalen tegen de Socialistische demagogie Ziekendag der Christelijke Mutualiteiten te Papering Ze zien hun kinderen zo g VOOR POPERINGE EN IEPER Kosteloze de IJzeren man Dramatische verdrinking te Oostduinkerke Twea Internationale treinei in botsing nabij Metz 35 zwaar gekwetsten! Pronostiek met 20.000 fr. prijzen 21 Reiziprs gedood - Toeristisch voor seizoen in België zeer gunstig Stort 50 fr. DE- BEVOLKING DER WERELD De prljssti^girsgen in Sief buitenland Nr 35 Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG september! 1951 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN Prachtig geslaagde 146 Zieken baden vol betrouwen tot Onze Lieve Vrouw van Sint Jan 25 Verdienstelijke medewerkers vérèrèmerkt 3 Het lot der Kathc lieke IVSIssionaris sen in Noord-Koret Vrouw van geneesheer redde eerst haar jongste landje... meer kwem in krachten te kort om ook haar 17-jarige zoon aan strand te brengen. Zijn lijk spoelde s'avonds op hét strand aan EU 75-100 millioen, EEEB 50-75 EZ2 o -50 Oe cijfers 20 in as lan den geven hel bevolkingscijfer In miljoenen aan zonder SovjeMJme INOORD-AM ERIKA162I Papan 82: IMAB'Jt- PN imidoekloo! V 'HILIPP'JNEN 20: afrika 198! ACHTER HvDIË: MIDDEN 7-AMERIKA] tel 60» GROEI WERELDBEVOLKING 2500n-r- 2000 - 1500 - iooo HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij liet Verbond der Belgische Periodieke Pers. Dekomen.de week zijn het precies Vijgen na Pa sen Dat zei Fiel me, gisteren avond. Ge moet weten dat Fiel naar Lourdes op bedevaart ging en niet uitverteld geraakt over zijn reis. Er waren ongeveer vijf en twintig' honderd bedevaarders mee met Vlaanderens bedevaart en... «die waren nog niet weg of wij stonden daar reeds, met zestien honderd, leden van 't werkersverbond Kort- rijk en leperHet goot daar Vlamingen, want er waren er nog honderden in die zelfde week, die per auto of bus te Lourdes waren aangekomen. En alhoewel het de Dinsdag water goot, regende het toch... Vlamingen. Fiel vertelde hoe onze Bisschop, zo gemoedelijk, zo vriendelijk, zo... ding was die dag, van de ene groep naar de andere ging, handen had uitgedeeld en geschud. Ik kan 't geloven, zei Fiel, er waren zeker wel vijf duizend mensen uit zijn bisdom te Lour des. Beeld U dat in: zo vele mensen die O. L. Vrouw kwamen bezoeken en vereren. En, goed geweten, Pé, dat volk van onze bedevaart een jaar en langer had gespaard, zo als de Kaj otters en Kajotsters nu doen om toekomend jaar met 20 duizend man naar Lourdes te gaan. O. L. Vrouw en ons volk, Pé, dat is werkelijk Moeder en kinders. Werkelijk Pé! Dat moet ge schrij ven deze week, want 't is te laat toekomende week. Dan is 't precies het feest van O. L. Vrouw geboorte, 8 September en... ge weet wel? Zo sprak Fiel en ik, ik verstond wat hij bedoelde. Dees jaar ging O. L. Vrouw van Dadizele naar Wervik, naar die grootse H. Hart-toetoging. Duizen den gingen mee. Maar op Septem ber, Zaterdag of geen Zaterdag, gaan er tienduizend naar Dadizele; en 't zal iets zijn in «de dagen»! Curieus, hoe dit volk, dat zo kort en duidelijk tekent: 't is in de dagen». Ja, dat zijn de goedge kende Dézele-ommegangs-dagen Ieder volk heeft zijn gewoonten en tradities. In de laatste jaren leerden wij ook geboortedagen vieren; een over blijfsel van de bezettingsjaren en de geburtstag zo ik me niet ver gis. Wij vierden de patroondag Maar 't zijn er nu velen die, met al die nieuwe mode-namen, moeten gaan zoeken naar een heilige die wel de goedheid wil hebben patroon te spelen 'n soort van Petje-lap! Er was echter één uitzondering: O. L. Vrouwgeboorte. Niet te ver wonderen ten andere. Zonder die Moeder... gingen we ook dót kind missen. Zonder 8 September geen Kerstdag, geen goede Vrijdag, geen Pasen8 September, dat is de eerste lichtstraal in de eeuwenoude duisternis van heidendom en joden geschiedenis. Dót voelden onze mensen, dat gevoelen we nog. Van daar dan ook dat heel Zuid- Vlaanderen tot in de uiterste West hoek, Moeder ging bezoeken en be steken te Dadizele, de kapellekes bezocht, waslicht liet branden, kortom... Dadizeelde! Er was een inzinking, zo beweert Fiel, in de jaren voor de oorlog. Maar we zijn die inzinking te boven. Kan het anders? 't Is maar als ze iedereen kunnen missen, dat sommige mensen zelfs hun moeder vergeten! O. L. Vrouw van Dadizele ging naar Werivlk. En daar werd dan ook in grootse plechtigheid de stad en ons lieve Vlaanderen aan die Lieve Vrouwe toegewijd. We waren daar aanwezig en we meenden het. Neen, dat was niet voor één dag, dat was geen nummer van het programma, lijk bij een croehet- avond. Dat was... gemeend. En daarom gaan we naar Dadizele om Moeders zegen en bescherming voor gezin, én Kerk én land. «Ge weet wel». Ja, 'k wist wat Fiel bedoelde: 9 September, de Maria-stoet en processie te Roeselare. Neen, dat is niet oud, 't is nog fonkelnieuw, maar diep van be tekenis. Begin September 1944! Herinnert ge U? De bevrijding! De boeien los, de banden gebrokken! Maar deze keer hadden we 't zelf niet gedaan. Te Roeselare waren het de Poolse regimenten geweest; die Polen, met een geloof, hard als rots, en een kinderlijke genegenheid voor de Lieve Vrouw. Wie hoorde nooit over hun wereldbekende bedevaartplaats Tsjestachova? De Roeselarenaars hadden reeds hun H. Hartprocessie. Die kent ge. Maar nu zou Roeselare die heug lijke dagen der ibevrijding her denken, niet met een concert en grote redevoeringen, maar met een godsdienstige hulde en dank betuiging aan Onze Lieve Vrouw. O. L. Vrouw-parochie zou daar voor zorgen. Ge weet wel, die parochie, die door vaart en spoorweg van de rest van Roeselare en van de wereld afgesneden is. En die parochie zorgde er voor, en wel zodanig, dat heel het overi ge Roeselare en heel het om liggende verbaasd en verwonderd toekeek. Ik en Fiel gingen ook 's kijken, uit zuivere curieusheid. Ge weet welZo herinnerde hij mij er aan. Ik moest hem beloven dat ik niet vergeten zou! Die Marie-stoet moet ge zien, 'k geloof niet dat we in ons land iets dergelijks be zitten. Dit is het leven van de Lieve Vrouw. Afbeeldingen die spreken tot uw hert en gemoed, taferelen zo fris, zo heerlijk van kleur, nog rijker aan betekenis. 't Worden stilaan de laat ste Zondag-uitstappen. Gaat naar Roeselare Zondag 9 September. Die processie veroverde de Roe selarenaars. Maar die processie was als in een kooi geduwd langs de Oostzijde van de overweg. Ook die boeien zijn los. Triomfantelijk zal de processie dees jaar deze overweg voorbij de stad uitrekken. Die processie zal ook U... ver overen 1 Het zonnige Italië is tijdens de laatste jaren het proefveld geweest van de communisten. Het arbeids veld geleek er na de jongste we reldoorlog voor geknipt om er de rode dictatuur onomstootbaar vast te ankeren. Waren het immers de rode par- tisanen niet die toen het ogenblik voor hen gekomen meenden, om van de ene dictatuur automatisch naar een andere over te schakelen? 't Is anders gegaan. Angstig heeft het Vrije West-Europa de strijd gevolgd die over de Alpen gevoerd werd en met een dankbare ontroering vastgesteld dat de rode stroom daar ingedijkt werd. Vol ledig is dit gevaar voor Italië nog niet geweken, maar de man wiens bedrijvigheid wij nader willen on derzoeken, Mario Scelba, Minister van Binnenlandse Zaken, staat er met zijn verleden borg voor de be gonnen strijd tot een goed einde te brengen. ONGEWAPEND EN ZONDER LIJFWACHT Carpi is een klein Italiaans stadje dat men voor honderd ten honderd rood mag houden. Mario Scelba was in de stad en men wist, dat hij zich te voet van zijn hotel naar liet stadhuis zou begeven. Met honderden stonden ze in de stra ten om voor een warm onthaal te zorgen. Vlaggen met hamer en sikkel zorgden voor de nodige at- MARIO SCELBA Vanaf Zaterdaq 8 Sevteniber, feest van O L. Vrouw Geboorte, zullen weer duizenden uit onze gewesten naar Dadizele trekken om er tij dens de 9-dagen hulp en bescher ning af te smeken. Zo schoon was het beeld versierd op Allerheiligen-avond 1950, bij de Dogmaverkla ring van O LVrouw Hemelvaart, ook nu zal O. L. Vroüiv van Da dizele in al haar heerlijkheid prijken. Daar kwam Mario naar buiten, ongewapend, zonder geleide, een rustige rentenier die een morgen wandeling gaat doen. Met een eer der bedeesde glimlach wandelt hij midden in de straat. Niemand kan in hem die gevreesde ijzeren manontdekken die van hem de meest geduchte tegenstander maakt der communisten in Europa, die in minder dan drie jaar tijd de hoop vergruisde van de commu nisten om, langs Italië om, de rode heerschappij over Europa te ves tigen. Mario Scelba wandelt rustig ver der, voorbij de opschriften die overal neergeborsteld zijn: Scelba ter dood! De uitdagende vlaggen worden één na één neergelaten. Zo veel moed had men van Scelba niet verwacht. Het bravourstukje wordt naar waarde geschat en wanneer Scelba zich aan het einde van de straat rustig omdraait om dezelfde weg nog eens terug te doen, breekt er een orkaan van toejuichingen los... vanwege de geestdriftige com munisten. Scelba zelf legde deze plotse om- U vindt in dit nummer op blz. 8, ons 1° bulletijn der Per week 250 fr. in geld. Alsook het volledig reglement. Zelfde werking als verleden jaar. Pronostikeert allen mee. 23 vreemdelingen meer dan in 1950 De Belgische statistieken inzake toerisme voor het geheel van de eerste zes maanden van 1951 dui den een aanzienlijke verbetering aan tegenover het vorige jaar. Op 30 Mei, t.t.z. voor de periode genoemd Voorseizoen waren de cijfers 417.000 overnachtingen dei- vreemdelingen, tegen 342.000 in 1950. De overnachtingen van de Belgen bedroegen 748.000 tegen 615.000 vorig jaar. Het aantal ver hoogde -hog in Juni met 144.000 overnachtingen van vreemdelingen tegen 113.000 in 1950 en 417.000 overnachtingen van Belgen tegen 296.000. Voor het eerste semester luidt de vergelijking als volgt: Vreemdelingen 516.000 tegen 455 duizend In 1950. Belgen 1.165.000 tegen 911.000 in 1950, hetzij in totaal 1.727.000 tegen 1.367.000. De globale vermeerdering be draagt dus ongeveer 21 t.h. Zij be draagt 23 t.h. voor het buitenlands toerisme. op postcheckrekening Nr 4763.60 der Drukkerij Sansen, Poperinge, en ons blad zal U wekelijks tot einde 't jaar per post tehuis be steld worden. DE WERKLOOSHEID In de week van 12 tot 18 Oogst werden gemiddeld per dag 187.733 volledige en 77.454 gedeeltelijke werklozen gecontroleerd, wat ten overstaan de voorafgaande week een vermindering van 1.702 volledi ge en een vermeerdering van 18.420 gedeeltelijke werklozen betekent. DE REIS VAN MINISTER DEQUAE IN KONGO Heer Dequae, Minister van Kolo niën, zet zijn reis doorheen Belgisch Kongo voort. Zo bezocht hij de Jaarbeurs te Leopoldstad. Tijdens zijn verblijf te Coster- mansstad legL hij zeer belangrijke verklaringen af omtrent de toe komst van Belgisch Kongo. Zo verklaarde hij voorstander te zijn van de - -derzetting van tal rijke blanken in Kongo en van een politiek, die op blijvende wijze een evenwichtige ontwikkeling van de Europese en inlandse volksgemeen schappen kan verzekeren. Hij voegde er aan toe dat. hij bij de eerstkomende gelegenheid in een officiële verklaring deze politiek zal uitstippelen, alsook voor de reorganisatie er van ten einde hun doeltreffendheid te verhogen, onder meer door een sterkere verbinding met de kolonie. De politiek van kredietverlening aan de kolonisten dient eveneens beter te worden begrepen en er moet een belastingpolitiek worden gevoerd, die gericht is op bevorde ring van herbelegging. Hi.i ver klaarde voorstander te zijn van een tot het districtniveau doorgedreven decentralisatie. De Minister voegde er aan toe dat hij zich sedert enkele tijd be ijvert om een versoepeling van de politiek van het nationaal comité van Kivoe ten opzichte van de Ko lonisten te bewerken. BET,GEN GROOTSTE BIERDRINKERS IN EUROPA De verklaringen van de Belgi-, sche brouwerijen aan het beheer der accijnzen, in de loop der eerste vijf maanden van 1951, wijzen er on dat de bevolking nog steeds veel bier verbruikt. De bekend gemaakte cijfers, vergeleken met deze voor dé overeenstemmende periode van het vorig jaar, bewijzen dat het bierverbruik dit jaar met 5.28 t.h dat een groter aantal Belgische ambachtslieden de weg naar Kongo zullen vinden en overweegt met dat doel een bijzonder soort van ar beidscontract ter bevordering van de thans al te zeldzame dienstne mingen. Hij verklaarde gewonnen te zijn voor een wezenlijke uitbrei ding van de kolonisatiediensten, De Mimster sprak^ de j.vens uit js gestegen. De Belgen ziin in Europa de grootste bierdrinkers met een jaarlijks gemiddelde van 135 liter per persoon. Hieruit moet nochtans niet het besluit getrokken worden, dat de andere dranken hier te lande worden misnrezen. Ook wijn wordt graag gedronken. Uit Frankrijk. Luxemburg, Portugal, Snanje. Italië. Zuid-S'avië. Grie kenland en Chili werden in 1950 vier miHioen liter wijn meer inge voerd dan in 1948. De geestrijke dranken werden in 1950 minder gedronken dan in 1949. Het totaal verbruik (121.605 hec toliter) is nochtans merkelijk ho ger dan voor de oorlog. De niet alcoholische dranken en minerale waters worden. vergele ken met het bier. zeer matig (19.4 liter oer persoon) verbruikt. Er 's nochtans ook hier een lichte ver hoging waar te nemen, daar het gebruik in 1949 enkel 16 liter per persoon beliep. DE BEVOLKING DER WERELDDELEN) leder figuurl-je is 100 millioen AFRIKA AMERIKA a2lè europa Welke prijsverhogingen hebben er zich in het buitenland voorge daan in de loop van dit jaar? Volgens de Franse dienst voor studie en documentatie is de prijs verhoging in België kleiner ge weest dan in Nederland, Frankrijk, Noorwegen en Spanje. Volgende procenten worden me degedeeld: Zwitserland: 4 t. h.; Engeland: 5,5 t.h.; West-Duitsland8 t.h.; V. Staten: 8,5 t.h.; Italië: 8,6 t.h.: Canada: 9,5 t.h.; België: 12,5 t.h.; Nederland: 13 t.h.; Noorwegen en Spanje: 14,5 fcfe.; EffiBÏÖMfc -19 S& 47» JAAR POSTABONNEMENT 1951: België (tot einde 1951) 50 fr.' Belgisch Congo 4 fr. p. week' Frankrijk Holland 4fr. p. week Andere landen 6fr. p. weeki Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge.1 mekeer als volgt uit: «De com munisten verspreiden de terreur en zwaaiendreigend met het spook van geweld en opstand. Maar dat is alleen maar blufï Zij maken veel tam-tam en dreigen met hun geweren, het zijn echter houten geweertjes. Ik heb hen eenvoudig getoond dat ik voor hen niet bang ben. Wij hebben de uiterst linksen verslagen door hén te bewijzen dat de regering zich geen vrees laat aanjagen. HOE SCELBA WERKT Toen twee jaar geleden de eer ste Amerikaanse wapenleveringen voor Italië aangekondigd werden, schreeuwden de communisten het uit dat geen enkel geweer de Ita liaanse bodem zou bereiken. Scelba liet de haven van Napels bezetten door zijn politie, geen meter bleef er onbewaakt en se dert twee jaar gaat alles er onge stoord zijn gang. Toen het Staatsdepartement J. Jacobs naar Italië stuurde om de diplomatieke modaliteiten van de wapenleveringen te bespreken', schilderden de communisten op de muren van Rome: «Jacobs, g'a te rug naar huis. Scelba gaf bevel dat de uitvoer ders van die schilderpartijen welke op heterdaad betrapt werden met dezelfde verf zouden beschilderd worden van het hoofd tot het mid denlijf. 't Was onmiddellijk gedaan met het muurschilderen. (Zie vervolg blz. 2.) In verband met de politieke kom kommertijd handelt het liberale Het Laatste Nieuws over de po litieke vooruitzichten. Het blad van Senator Hoste schrijft aldus: Naar verluidt moet een hervor ming van de regering in een na bije toekomst niet verwacht worden en ligt het in de bedoeling het par lement niet vroeger terug te roe pen dan de normale dag voor de nieuwe zittijd. Dit is, volgens de grondwet, de tweede Dinsdag van November, dus op 13 November. Ei- zou dan een nieuwe regeringsver klaring afgelegd worden. Van socialistische zijde wordt er aan gedacht de oppositie vooral te voeren in net teken van allerhande eisen, die tot economische ontred dering kunnen leiden. Aan dergelijk demagogisch vertoon zullen de li beralen niet willen meedoen. Het is trouwens ongerijmd vanwege een leider als dhr Spaak, de grote man van de Raad van Europa en de ondertekenaar van het Atlantisc-i Pact, thans op te hitsen tegen de maatregelen in zake landsverdedi ging, die voortvloeien uit het Atlan tisch Pact. Daarenboven zou de Raad van Europa niet eens te Straatsburg kunnen zetelen, indien er geen Atlantisch Pact bestond om de veiligheid in West-Europa te verzekeren. We zijn nieuwsgierig te zien of de liberalen de raad van Mijnheer Hoste zullen volgen! Rond het genadebeeld van O. L. Vrouw van St Jan te Poperinge was het Zondag 26 Augustus een hoog dag voor de zieken der Christelijke Mutualiteiten. Vol liefde en betrou wen blikten de zieken op naar O. L. Vrouwke die hen met erbar- rien ontving, en toen zegenend het Allerheiligste hoven elke zieke ge neven werd, was het niet meer het kranke lichaam dat telde doch al leen de vaste overtuiging van te weten dat zij Gods lieve kinderen waren. Ook voor de medewerkers der Christelijke Mutualiteiten was het een hoogdag, want zij ontvingen niet alleen een verdiend ereteken doch zij lazen in de ogen van de zieken zelf de dankbaarheid die zich door geen woorden laat ver tolken. TER BEDEVAART De gewestelijke ziekendag der Christelijke Mutualiteiten van het Arrondissement leper heeft een grote bijval gekend. Na een belangrijke bestuursver gadering in het Christen Volks huis, werd onder leiding van Dr Sierens een bezoek gebracht aan het Sana De Lovie. Terecht mag hier gewezen op de degelijke in richting en op de bemoedigende uitslagen die hier bekomen worden. Voor de zieken zelf was het be langrijkste ogenblik de plechtig heid die te 14 u. doorging in de prachtig versierde St Janskerk. Met een 40-tal auto's, belangloos ter beschikking gesteld door leden en vrienden der Mutualiteit, wer den de zieken aangebracht. De aanblik der kerk was enig. Vóór de communiebank 14 zware zieken uitgestrekt op draagberries, 4 in hun wagentje, 128 op zetels en stoelen. Ruim 150 bestuursleden vergezelden de zieken. Zorgzame verpleegsters omringden met hun beste zorgen de patiënten. Aller ogen waren betrouwvol ge richt op het Mirakelbeeld van O. L. Vrouw van St Jan. Onder de aan wezigen waren velen hun ontroe ring' niet meester en heimelijk zag men hier en daar een traan weg pinken. Op deze plechtigheid waren 20 afdelingen vertegenwoordigd, van Poperinge zelf waren er 35 zieken met daarbij 15 patiënten van de Lovie. Te 14.30 u. begon het plechtig Lof, allen zongen mee God aan biddend in diep geloof en Maria aanroepen met groot betrouwen. Z. E. H. Kan. Heylen, Algemeen Proost van de Landsbond der Christelijke Mutualiteiten hield de kanselrede. Treffend herinnerde hij er aan hoe wij allen deel uitma ken van een grote familie met haar meer dan 1 millioen betalende le den en meer dan 3 millioen onder - (Zie vervolg blz. 2.) Verwonderlijk hoe vele van onze brave mensen dat gaarne zien van hun kinderen» maar half verstaan. Ze hebben er alles voor over. De grond is te heet of te koud waar over hun jongens lopen. Om ze te k,unnen kleden en groot brengen volgens hunne stand werken ze zich kapot. De kinderen moeten het beter hebben dat zij. Ze moeten be leefd zijn en manieren leren; men sen worden die het ver brengen. Tot aan hun veertien jaar naar school gaan volstaat niet. Vader en moeder zenden ze hoger op. Geen minuut rust gunnen die ouders zich. Hun toewijding is grenzeloos. Jammer genoeg begrijpen ze maar de helft van de taak die op hun schouders weegt. Het voornaamste deel, dat van de innerlijke uitgroei, dat van de fond die in de kin deren moet gelegd en gedurig ver sterkt worden hebben ze niet vast. Ze noemen zich katholiek en riskeert het eens het tegenoverge stelde te beweren maar zien niet in dat de godsdienstige overtuiging de slagader is waarop heel het le ven van hun jongen rust. Dat is maar bijzaak; iets dat ze zelf mee geven; dat meet gevoed worden door de priesters in de kerk. De school, waarop ze zulk een betrou wen stellen voor wat de vorming tot een flink zakenman of een ge leerde bol aangaat, heeft daarmee niets te maken. Ze missen een kla re kijk op de zaken en bezitten zelf de katholieke overtuiging niet om eerst en vooral te zorgen, spijt alle moeilijkheden, dat hun zoon of dochter recht omhoog' groeit, gewa pend met een stel deugden die de stevigste waarborgen zijn voor zijn geluk. Ze zien hun kinderen zo gaarne... Omwille van bijkomende, meestal ingebeelde voordelen vertrouwen ze hun jongens en meisjes toe aan de neutrale school. Ze lieten zich ge zeggen dat ze daar beter leren; dat ze daar alleen aan een schoon postje geraken. In die school moe ten ze niets betalen en in het col lege kost het stukken van mensen. Vooroordelen allemaal. Als ze daar beter leren hoe komt het dan dat de leerlingen van de kristelijke scholen in de staatsexamens over 't algemeen met de eerste prijzen weglopen? Als het maar daar is dat ze aan een schoon postje geraken, hoe is het dan uit te leggen dat zo veel kristelijke jongens en meisjes een schone staatspositie bekleden. Dat gaat hier zoals overal elders, de bekwaamsten geraken verst. En dat van dat schoolgeld, die grievende onrechtvaardigheid die reeds zolang bestond, is nu sedert enige weken recht getrokken. Die reden die nog de schijn van redelijkheid had is weggevallen. Ik zeg de schijn van redelijkheid». Mensen immers die een echte vaste katholieke overtui ging bezaten en wisten vair hoeveel meer belang het is eerlijke, zuivere, naarstige en godsvruohtige kinde ren te hebben dan cijferw'onders waar geen kruim in zit; ouders die inzagen dat de toekomst van hun kind veruit het veiligst was wan neer de opvoeding een kristelijke inslag kreeg, werkten zich liever krom om hun kinderen toch naar het college te zenden al kostte het hen veel hoofdbrekens, dan ze gra tis in een neutrale school van de goede weg te laten afbrengen. Het is hetgeen al onze vaders en moe ders zo lange jaren hebben gedaan. Ze leverden een stille heldenkamp tegen de belagers die hen trachtten te verleiden omwille van het geld. Ge kunt daar de schouders voor ophalen en beweren dat het over dreven is. Wat kwaad kan een neu trale school uitrichten. Ze zijn niet tegen de godsdienst want er komt een priester les geven. Juist! Die priester geeft één uur katechismus- les per week, 60 minuten. Voor de rest bestaat God niet. De geest is goddeloosen die goddeloze geest wordt onderhouden door leer krachten waarvan het allergroot ste procent bij de socialisten ge- syndikeerd is. Ge moet eens aan een serieuze mens vertellen dat al die socialisten nooit eens minach tend spreken over de Kerk of over do priesters hetzij in de aardrijks kunde, de geschiedenis of de an dere leasen. Hij zal U vierkant uit lachen en... met groot gelijk. D:! bestaat eenvoudig niet, dat ei mens jaren aan een stuk zijn ove'i tuiging kan verduiken in gesprei; ken waar ze zo dikwijls te pas kon! Daarbij was het nog zo dan zoud( die meesters een schromelijke oi rechtvaardigheid begaan door Kerk en haar invloed op veel gt. bieden te verzwijgen. Ze heeft zeer haar stempel geslagen op gail de wetenschap en de beschavin zodat men haar kan voorbijga? zonder ze te vernoemen en te bii wonderen. Verzwijgen is in dat gl val een vorm van vijandschap b( tonen. De leerlingen in de staat? scholen worden dus bedrogen krijgen een valse geleerdheid mee.; Eén uur godsdienstles per wee< Hoe kan dat opwegen tegen de gri te onverschilligheid tijdens de re. der dagen? De leerlingen word*! er onvermijdelijk op korte termi; even onverschillig tegenover godsdienst het gebed en elke deug Dat de jonge mensen geen ij zicht in 't leven krijgen, meisjesge? ken worden daar vooral waar t jongens en meisjes in éénzelfde ii richting zijn, daar moeten de oude,! maar op letten. Dat de leerling*- door het leven zonder God v:j hun meesters buiten de school g: ergerd worden? Wat gaat hen d! aan! Die school doet uw jong* geen kwaad? Hij volgt de god, dienstles en ziet thuis het goe. voorbeeld? Maar in de klas zit D misschien naast een kameraad d nooit naar de kerk gaat en thü zeer vrij gelaten wordt. Hij spe( met zoons van niet- of anti-kath; lieke ouders, verneemt gedurig hij vrije opvatting over veel belangri; ke kwesties. Zult gij bekwaam zii om weer recht te trekken wat krom hebben gemaakt. Gij zijt nl' thuis in al die kinderproblemen als uw kind twijfels of moeilijkh den heeft, eens dat het zo ver zdl het bij U niet meer komen o een oplossing. Het zoekt ze zelf. I Ze zien hun kinderen zo gaarr Inbeelding! Later, veel later zuil*' die kinderen zich misschien -teg* hun ouders keren en ze in het g zicht slingerenGe zaagt me gaarne. Waarom hebt ge me d niet gegeven hetgeen ik meest n dig had, een kristelijke opvoedin; Hadt ge me naar de kristelij school gezonden. Het onderwijs er even degelijk maar de geest 1 veel gezonder. Alles wordt er bek ken vanuit het enige juiste stan>- punt. De meesters ijveren er rö! toewijding voor de opvoeding vi de jeugd, zowel tijdens als buit*, de lesuren. Hun leven is een voo| beeld en een hulp die het werk d ouders steunt en aanvult. Ge wi wie er reklame maakt voor de ne' trale school: socialisten, lliberali) en communisten. Ze weten waaror Toch hebt ge mij daarheen g" stuurd. Ik werd in het leven gesm> ten stuurloos en zonder houvai* Waarom moest ik eerlijk zijn o zuiver? Godsdienst scheen me kw) zelarij. Welk was de betekenis v( de tegenheden die me overvielen Waar ligt mijn levensdoel? D? zullen die ouders het antwoo:; schuldig blijven. Ze dachten all! te doen voor hun kind maar on; hielden hem het meest noodzak; lijke, de weg naar het geluk en d voor dwaze redenen, misschien o een onderwijzer plezier te doen. 2 meenden alles te zijn voor hun kil maar... verloren dat kind zelf. Kwapenninck. Door radio Vatikaan werd medf gedeeld dat een Amerikaans 'pers!! naliteit, een geestelijke, een brij heeft laten geworden aan de Noor* Koraanse Generaal Nam II, oi hem nieuws te vragen over het lf van 150 missionarissen die Juni 1950 in Korea door de Coi munisten werden aangehouden. Nam II heeft op dit schrijven g* antwoord dat hij dit naar de h* gere bevoegde overheden hee| doorgestuurd. ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten), ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). Uitgestrekt op de draagberries wachten de zieken hun beurt af om de zegen van liet Allerheiligste te ontvangen. Wij zien hier Z E. H. Deken Butaye die aan elke zieke afzonderlijk de zegen geeft. Het noodlot schijnt dit seizoen 1951 met gretig oog het frisse bad plaatsje aan onze Westkust te be loeren. Reeds tweemaal vergde de zee 'n slachtoffer bij het baden. Ook de baan eiste haar tol. Thans werd 'n ander beloftevol leven door de harteloze golven aan zijn fami liekring ontrukt. Jaarlijks maakt het kroostrijk gezin van Dr Elens uit Hasselt 'n prettige vacantie door aan zee. De familie betrekt dan zijn lieflijk vil laatje «Zeerust». gelegen te Duin park op Oostduinkerke-Baden. Opnieuw waren Heer en Mevrouw Elens beurtelings met hun zes kin deren aldaar in villegiatuur. Op Donderdag 23 Oogst lokte een uitzonderlijk mooi weer het jeugdig volkje naar het strand. Omstreeks 16 uur ging Mevrouw Elens dan met haar oudste dochter en 2 zoons ba den. Met de bal verlustigde het viertal zich op 'n zandbank voor aan in het wassend tij. Onopge merkt groeide de watervloed in het meertje dat zich tussen de vrolijke baders en het strand bevond. Toen de argeloze zwemmers eindelijk te rug wilden, was het waterpeil reeds sodalis gestegen datbijua tend al zwemmend nog vaste grond kon bereikt worden. Mevrouw Elens bracht eerst haar jongste zoontje in veiligheid terwijl de oudste dochter zich zelf redde. Toen de moeder angstig haar oud ste zoon Stefaan ter hulp snelde stond deze reeds tot de kin in 't wa ter. Daarop speelde zich 'n kort maar hartverscheurend tafereel af. Moedig poogde Mevrouw Elens haar Stefaan aan land te brengen. Zulks ging blijkbaar haar krachten te bo ven. «Red U, moeke», riep de jon gen nog. en ontglipte haar dan. De andere kinderen stonden machte loos toe te zien. Op hun gegil kwa men meerdere baders uit de omge ving toegesneld. Goede wil kon ech ter niet meer baten. Toen de red dingsdienst van de nabijgelegen be waakte zone ter plaatse kwam was geen spoor van de drenkeling meer te ontdekken. Alle pogingen om de jongen te ontdekken waren vruch teloos. Slechts omstreeks 20 u. gaf de branding het zielloze lichaam aan de wanhopige ouders terug. Het lijk werd ter plaatse opge baard en Zaterdag 25 dezer naar .SaëSSÜL 8yS£*£È£&2iÈu Vrijdagmorgen 24 Augustus, even na 4 uur, is de sneltrein Bazel-Ca- lais, bij het buitenrijden van het station Sanry-sur-Nied, enkele kilo meter voorbij Metz, in volle vaart op de sneltrein Frankfort-Parijs ge botst Deze laatste, welke een der tigtal minuten vertraging had, was opgehouden door een gesloten sig naal. De treinwachter van de aangere den trein had het ongeval zien aan komen en had nog gepoogd bij mid del van hulpsignalen de sneltrein Bazel-Calais tot stilstand te bren gen. De laatste wagon en de goederen wagen van de aangereden trein werden letterlijk versplinterd. Reddingsploegen uit Metz, een detachement Amerikaanse soldaten en zelfs twee Amerikaanse vliegtui- gen uit Heidelberg, in Duitslan werden dadelijk ter plaatse gezo: den. Uit het wrak werden 21 lijk* geborgen, terwijl er 35 zwaar g wonden zijn. Onder deze laatste bevinden zich verschillende Amei kaanse verlofgangers. SEINWACHTER AANGEHOUDE Uit het onderzoek blijkt dat 49-jarige spoorwegarbeider René E delon verantwoordelijk is voor verschrikkelijk ongeval Hij ve klaart dat hij de onvoorzichti: heid begaan had de sneltre Frankfort-Parijs tot staan te brei gen en de daarachter komen* sneltrein Bazel-Calais niet te doe stoppen. De seinwachter werd aai gehouden. De locomotief van de aanrijdende trein kwam zwaar gehavend uit J botsing. Gelukkig konden de machinist en de stoker zich door ej gewaagde sprong in veiligheid brengen na het onmogelijke gedaan

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1