Zonnige toekomst in zwarte dagen Vredesverdrag Veiligheidsverdrag en Het Westvlaams Rood Ras aan do eer Eeuwfeest van het Bisschoppelijk CollegeteVeurne met luister herdacl DE WEEK IN ONS LAND De geblokkeerd! 601. b. I VOOR POPERINGE EN IEPER 15 Geslaagd Provinciaal Congres van het N. C. M.V. te Roeselare 12 Juffer uit Roeselare wun Amerikaanse studiebe en reisde naar Amerika af Dankbare leerlingen en oud-leerlingen herdachten 100 jaren Christelijk Onderwijs Mgr Dugardyn Oud-Hoofdaalmoezenier van het Belgisch Leger overleden BUITENLANDS OVERZICHT Nationaal Kampioentitel aan koe Yvette van veefokker Heer Dekemele uit Boezinge Het N. C. M.V. sluit haar eerste werkperiode krachtdadig een nieuwe periode in per^bero'ep1"doorgfng^er^a<*er*n^en van jaar at met li.OOO leden en zet De nachtbelichting ■le Brugge II V\ KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE-IEPER-WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: ZATERD/ji Bladzijden PRIJS 3 Frank SEPTEMBK 1951 ij' I HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.69. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. k zal ook nog een duit in dat I ons volk. Ik zeg Uleest die bro- zakje laten vallen! Had chure... ge zult grote ogen open iemand dat voorzien? trekken. Ik weet het niet, maar ge- Ik hoor U al zeggen: te Bede- noeg en zoveel dat ik deze vaart naar Lourdes? Waar zal dat week het Lourdes-blad ontving van Kajotters en Kajotsters. Ik bezag de foto's en legde het bro- chuurtje bij veel ander papier. De foto's waren goed verzorgd en het brochuurtje was netjes uitgegeven, 't Schijnt dat onze mensen nu zot zijn van foto's en dat er nu, met al dat uitgaan en reizen foto's ge maakt, bewaard en bekeken wor den dat er geen einde meer aan is. Hoe dat nu kwam? Maar in ieder geval, dat brochuurtje viel me weer in handen en ik begon nu te lezen in plaats van... domweg te kijken. En?... Mijn duit in 't zaksken, en dat met ongehoord veel ge noegen! Toekomend jaar immers gaat onze Katholieke Arbeidersjeugd naar Lourdes, en wel in bedevaart. Vertelde ik U niet, voor veertien dagen, dat er uit het Arrondisse ment Kortrijk leper kwam er voor iets tussen, een Arbeiders bedevaart naar Lourdes ging; drie treinen en een paar bussen: 1.600 bedevaarders! En 't was een... bedevaart waar onze Bisschop da nig veel genoegen aan beleefde. Maar die arbeidersjeugd! Mgr Car- dyn gaf zijn ordersen, zo als altijd, worden die uitgevoerd. En die orders zijn: 1. - Het wordt een bedevaart, een echte; van reis of speelreis is er geen spraak. We weten wat dat betekent als die... generaal zijn ouders geeft. 2. - Het wordt een bedevaart van tienduizend Kajotters en van tien duizend Kajotsters. 't Zal moeten in tweemaal ge beuren, omdat er geen treinen ge noeg beschikbaar zijn om dl dat volk in ééns te vervoeren. Ge ziet: die bedevaart gelijkt aan een... mobilisatie, met dat verschil dat er voor een mobilisatie wel treinen opgeëist worden. Opeisen? D&t doet Cardyn niet. Hij eist noch treinen noch zijn eigen volk op. Maar zijn Kajotters en Kajotsters zullen er zijn; alleen de treinen zullen ont breken! Ik heb die brochure twee en drie maal gelezen. Moest ge die in handen krijgen, 'k zou U aanraden 't zelfde te doen. En ik zou U dan eveneens aanraden, eens rondom U te kijken en te talen om te weten wat er nu reeds roert en be weegt bij die arbeidersjeugd. Dan zult gij, lijk ik, verbaasd en ver stomd staan, en ook al een duit in 't zakske doen. Eerst moet ge naar de geest zoeken, naar de ziel van die bede vaart. We kunnen, ik lijk gij ten andere, danig donderen en schelden op de jeugd in onze dagen. Sport, plezier, lichtzinnigheid», kom, al lemaal... pluimgewichten. En wijl we dat zeggen en menen, wijl we daarvan overtuigd zijn, groeit er een arbeidersjeugd op, die het ernstig meent, zich opwerkt niet alleen waar 't gaat om brood of loon, maar zich geestelijk en gods dienstig ontplooit, zodanig, dat die jongens en meisjes om, de goede, de gedegen mensen en vrouwen, beschaamd te maken! Wij hebben meestendeels nog van onze thuis, die oude christelijke gewoonten af gedeeld. Maar bij dat jong volk zijn er velen die van huis niemen dal meekregen, jongens en meisjes die geen ander milieukenden dan fabriek of werkhuis veel burelen zijn minder vuil, maar toch niet meer proper en dat volkje... bidt 's morgens en 's avonds, doet soms 't onmogelijke om, niet alleen 's Zondags, maar ook in de week 's naar de kerk en te communie te gaan. Dat volkje wijdde zich verleden jaar op het Heyzel-stadion, ge herinnert het U wel, aan Christus en zijn kerk. Toe komend jaar zal die jeugd, zullen die twintig duizend zich toewijden aan de Lieve Vrouw en dat in haar genadeoord Lourdes. En dót zijn... werklienkinderen, uit die stand waar jaren lang niets dan vergift in droop. Zo dachten toch velen. Daar staat nu een arbeidersjeugd, schoon, fris, rein.. volkje aan de duiten geraken? Doet uw ogen open en zet uw oren open; ge zult verbaasd staan als ik. Dat is 't secreet en 't myste rie van die beweging. Die duizenden jongens en meisjes die alles kun nen voor «hun» bedevaart. Kijk, ge zoudt wensen nog tot die be weging te behoren. Voor velen wordt het een lange... vasten zonder tabak of snoepgoed. Akkoorden worden aangegaan thuis met moeder, ook wel 's en 't kon meer met de werkgever. Oud papier wordt opgehaald, oude rom mel opgezocht. Geslepen zijn die jongens en meisjes waar het gaat om hun bedevaart! Toneelavonden zullen ze wel beleggen en wat nog al om diegenen te helpen die geren genoeg zouden meegaan maar er geen kans toe zien, zo de anderen niet tussenkomen. En die ganse bedevaartbeweging is reeds ingezet. Nagenoeg een heel jaar... sparen! En met de gang van de weken en de maanden komt er ook meer gloed en meer vuur in. Nu reeds is er de spanning! Nooit zal O. L. Vrouw te Lourdes zulk spectakel gezien hebben; dan zal ze waarlijk... haar kinders zien! Een heel jaar sparen, maar ook een jaar voorbereiding! Niet alleen het nazien en overzien van het spaargeld of van 't uniform. Maar de ware, de echte voorbereiding om in bedevaart te gaan naar Moeder. Hier en daar reeds wordt maan delijks een mis opgedragen voor het welslagen van de bedevaart; meest de eerste Zaterdag van de maand. De hele bedevaart wordt voorafgegaan door een ware storm loop van gebed. Zoudt ge nu geloven dat ik ver baasd stond en verwonderd! Er wordt gevraagd dat wij zou den sympathiseren! En of we zullen! In zwarte dagen kunnen we dus nog kijken naar de schoonste, naai de meest-zonnige toekomst. Is dat geen ware openbaring! Wie zou niet meedoen? Wie zou niet het mogelijke doen om aanwezig te zijn in die Zaterdag-mis Wie zou nalaten zijnduit in dat zakje te schuiven? MGR DUGARDYN PÊ VLAMYNCK. Woensdag 5 September overleed te St Pieters-Leeuw, op 74-jarige leeftijd, Mgr Dugardyn, gewezen Hoofdaalmoezenier van het Bel gisch leger. Mgr Dugardyn werd geboren te Brugge op 27 September 1877, als oudste zoon van wijlen Hr E. Du gardyn, stadsontvanger te Brugge. Na humaniora en seminariestu dies, werd hij priester gewijd op 1 Juni 1901 en werd eerst leraar in het college te leper om vervolgens onderpastoor te worden in dezelfde stad. Zo leefde hij met zijn paro chianen de verschrikkingen van de oorlog 14-18. Als laatste man Weef hij in de stad toen het oor logsgeweld daar losbarstte. Als vrijwilliger vervoegde hij vervolgens het leger waar hij zijn edele zen ding als aalmoezenier aanving. In 1921 aanvaardde hij, op aan dringen van de Minister van Oor log, de benoeming tot Hoofdaal moezenier van het Leger, hij werd tevens aangesteld tot geestelijk leider van de militaire school. Toen Z. H. de Paus, Mgr Du gardyn benoemde tot zijn Huispre- laat, was dit de bekroning van een groot apostolaat. Na de oorlog van 40-45 trok Mgr Dugardyn zich terug om van een welverdiende rust te genieten. In Juli j.l. mocht hij te midden van vrienden en familieleden zijn gou den priesterjubilleum vieren. Met Mgr Dugardyn ging een groot geestelijke en militair figuur heen. Het prachtdier nadat het de nationale titel werd toegekend. Onder zeer grote belangstelling ging op Zaterdag 8 en Zondag 9 Sept. te Brussel, de XI0 Nationale Rundveeprijskampen door. Het Westvlaams Rood Ras trad ten zeerste op de voorgrond en behaal de dan ook schitterende uitslagen. Zo werd onder algemene goed keuring van de aanwezigen tijdens de aanwijzing van de titels van de bloem van nationaal kampioen de koe Yvet te van het Westvlaams Rood Ras, behorend tot veefokker Heer Dekemele uit Boezinge, tot natio nale kampioen der vrouwelijke die ren uitverkoren. Uitslag welke met handgeklap door de omstaanders werd begroet. Aan Hr Dekemele, Boezinge, biedt Het Wekelijks Nieuws zijn hartelijkste gelukwensen. (Zie uitslagen op blz. 7). De ondertekening van het vre desverdrag met Japan te San Fran cisco is volledig verlopen zoals het in de plannen voorzien was. Het was bijna gelijk een opvoering van een karakterstuk waarvan dè toe schouwers de volledige tekst van buiten kenden vooraleer zich naar het theater te begeven. Alles was op voorhand in kannen en kruiken. De moeilijkheden wa ren voorafgaandelijk door diploma tieke onderhandelingen uit de iveg geruimd. De lijst dërgenen die hun handtekening onder het document zouden plaatsen was vrijwel ge kend. Alleen over de instemming van Indonsië bestond tot op het laatste ogenblik twijfelDe rege ring van Djakarta heeft echter te elfder ure bevel gegeven aan haar gevolmachtigde minister om het verdrag te ondertekenen. Djakarta had daarvoor inderdaad redenen waarvan de voornaamste ongetwijfeld zullen geweest zijn: dat zij veel aan Amerika te dan ken hebben vooral hun onafhan kelijkheid), dat zij niet zo gerust zijn tegenover een communistisch gevaar als Indië en dat het zeker een slechte troef zou zijji Neder land het verdrag te laten tekenen en zij zelf afzijdig te blijven De gunst van de States mocht eens teruggaan naar nauwere banden tussen Indonesië en Nederland. Het doek is dus gevallen. Gro- myko heeft zich kalm en rustig gedragen zoals iemand die op voor hand weet dat hij verslagen is. en die in die nederlaag berust Hoogstwaarschijnlijk zal de U.R. S.S. slechts de grote registers open trekken ter gelegenheid van de al gemene vergadering van de U.N.O. die in November a.s. te Parijs door gaat. Te San Francisco wisten ze a at ze geen kans hadden om hun plan van een vredesregeling door de Grote Vijf te doen vooruitgaan. Te Parijs hopen ze die kans beter terug te vinden Maar keren wij terug naar San Francisco. Verleden week hebben wij uiteen gezet hoe het vredesverdrag met 'Japan er een is niet een totaal nieuwe opvatting. En die nieuwe opvatting hoe goed ze ook op zich zelf is werd ingegeven door de practische toe standen en omstandigheden, nl het bestaan van een communistische bedreiging tot wereldverovering en een daartegen tot stand gebracht verdedigingssysteem der vrije vol keren. Verdedigingssysteem waar van Amerika de kern is en dat bij gevolg een Atlantisch en een Stille Oceaan uitzicht heeft. Om de gordel in de Stille Oceaan geheel te hebben, moest Japan er bij betrokken worden. En dan stond men voor de keuze: ofwel Japan blijvend te bezetten, ofwel er een vredesverdrag mee af te sluiten, het dus zijn souvereini- teit terug te geven en met dit herboren Japan dan een militair verdrag te sluiten waarbij aan de Verenigde Staten voldoende bases werden afgestaan om, in de eerste periode althans, de veiligheid der Japanse eilanden te kunnen waar borgen. Men heeft de tweede formule verkozenEn het is begrijpe lijk. In de eerste plaats Icost een bezetting ontzaglijk duur, zowel HEER YOSHIDA de Japanse premier, die namens zijn land het vredesverdrag voor Japan en tevens het veiligheidsver drag met de U.S.A. te San Fran cisco ondertekende. aan de bezetter als aan het bezette land. Ten tweede zou een lange Amerikaanse bezetting een anti- Amerikaanse gemoedsbeweging heb ben doen ontstaan waaruit Moskou natuurlijk en zonder veel moeite munt zou hebben geslagen Door een vredesverdrag te onder tekenen en Moskou niet wor den de rollen omgekeerd. Het Ja pans nationalisme zal nu pro Ame rikaans en anti-Russisdh werken. Tevens verzekert het, psychologisch, de opgang van de Japanse bevol king in de Westerse sfeer. Daarmee is 'dan ook een andere slag gesla gen: het verhinderen van het tot stand komen van een Aziatische Derde Macht, die op zich zelf wel goed zou kunnen zijn, maar die op dit ogenblik slecht een macht zonder werkelijke macht zou zijn en daar voor het communisme voor het grijpen zou liggen. Het is dan ook daarom dat, en kele uren slechts na de onderteke ning van het vredesverdragde He ren Acheson en Yoshida, in naam van hun beide landen, hun hand tekening plaatsten onder een mili tair verdrag waarbij de veiligheid van Japan verzekerd wordt en waarvan u de tekst ongetwijfeld i dit blad zult vinden. NU EERST WASHINGTON, DAN OTTAWA Terwijl de conferentie te San Francisco uiteen gingnamen Ache son, Morrison en Schuman hetzelf de vliegtuig om terug naar Was- hington te vliegen. Ih de Amerikaanse hoofdstad zijn thans besprekingen aan gang met Engeland en Frankrijk. Na het Oosten het Westen. Binnen korte dagen immers ver gadert in de Canadese hoofdstad de Rüad van het Atlantisch Pact waarvan dhr Van Zeeland voorzit ter is. Daar zullen een boel pro blemen moeten besproken worden derbewapening dat door dhr Van Zeeland werd uitgewerkt. Maar officieel of tussen de coulissen er zal er zeker gehan deld worden over het Duitse aan deel in de Westerse verdediging. En dat zal niet zo gemakkelijk op te lossen zijn als de kwestie met Japan. i Japan ligt inderdaad totaal in de Amerikaanse invloedszone en Rusland kan er practised niet veel in de pap brokken zonder een der de wereldoorlog te ontketenen. Met Duitsland is het echter an ders gesteld. Daar grenzen de twee sferen onmiddellijk aan mekaar en I daar kan veel gemakkelijker een kortsluiting ontstaan. Een afzon- 1 derlijke vrede sluiten met Duits- land gaat niet zoals met Japan en een militair verdrag ook niet Daarover zitten de drie Ministers van Buitenlandse Zaken der grote Westerse Staten nu te Washington te piekeren. Maar wij wedden er op dat ze over meer dan over de Duitse aan gelegenheid zullen spreken Er be staat inderdaad nog een gevaarlij ker sector, nl. Korea, waar het met de wapenstilstandsbesprekingen ab soluut niet meer vlot. Men spreekt al weer van nieuwe offensieven. Ja zelfs van een tegen offensief met als doel de volledige bezetting van Noord-Korea en het bombarderen van bases in Mand- sjoerije. Eigenaardig als ge unit: Mac Ar thur werd afgezet omdat hij dat wilde doen. Nu denkt men er te Washington blijkbaar aan Ridway bevel te geven het te doen Hierboven Jufïr. Maselis (links) gefotografeerd in de «Women's Ci te Brussel, enkele dagen voor haar afreis uit Rotterdam naar de enigde Staten van Amerika. Door de American Women's Clubte Brussel, wordt jaarlijks een studiebeurs uitgeloofd aan een Belgische studente, ten einde haar in de gelegenheid te stellen haar studies in de Verenigde Staten voort te zetten. Zoals men weet werd voor het academisch jaar 1951-1952 deze studiebeurs ten bedrage van 1.500 dollar (75.000 fr.), onlangs gewon nen door de Roeselaarse Mejuffer Maria Christiana Maselis, dochter van Mevr. Wed. Jeroom Maselis- Bouckaert, wonende Jules Lagae- laan te Roeselare. Zaterdag 1 September jl. is Me- (Zie vervolg blz. 2.) juffer Maselis van uit Rotterdam naar de Verenigde Staten f reisd.' Zij is 25 jaar en de tw uit een gezin van acht kind: Aan de katholieke universiter Leuven heeft zij met de gro'. onderscheiding het diploma psychiatisch sociaal assistente, haald. g Vóór haar afreis heeft de rican Women's Clubte Br. een receptie ter harer eer gegt Gedurende een jaar zal zi.jf kosten van deze vereniging le'ji volgen in de sociale wetenschap te Détroit. Aan Mejuffer Maselis onze P gelukwensen en succes in fj studies. fjï Zondag 9 September heeft men te Veurne gefeest, want zeer te recht vierde men het blijde Eeuw feest van het Bisschoppelijk Col lege, dat in 1851 gesticht werd en onder de hoede gesteld van de On bevlekte Ontvangenis. Van een eeuwelinge zegt men ge woonlijk niets dan goed, al ware het maar uit eerbied voor de hoge jaren. Over het college van Veurne heeft men Zondag ook niets dan goed gezegd maar daar hoefde men naar geen vrome verdichtsels te zoeken om een passende lauwer krans te vinden. Men hoefde al leen maar blad na blad het ge schiedenisboek om te slaan en er de namen te lezen van die talloze hoogstaande figuren, zowel pries ters als leken, de namen van ma gistraten, hoogleraars, senatoren en volksvertegenwoordigers, van be- en in de eerste plaats het finan- roemde geneesheren en ingenieurs, ciëringsplan voor de Westerse we- Op Zondag 9 September ging te Roeselare het Provinciaal Congres door van het N.C.M.V. Westvlaan deren. Te 9 uur ging in de kapel van de K.A.-Centrale een gelezene H. Mis door voor de congressisten, waarna f i i In de K.A.-Centrale zelf verga derden de beroepsverenigingen van Metaal-, Kleermakers-, Kruide niers- en Navetex. In andere loka len over de stad verspreid: de fo tografen, de houtverwerkers, de schilders, de textielgroothandelaars en de Loondorsers. In de Schouw burg Patria vergaderden de Propa gandisten en de Bestuursleden 150 in getal. Te 11.30 uur kwamen alle secties in de Schouwburg Patria bijeen voor de Plenozitting ofte Stands vergadering Gans de Schouw burg was vol gelopen. Na het kernachtig inleidend Woord van de provinciale voorzit ter, Hr Omer Decuypere, waarin hij zijn voldoening te kennen gaf, wees ons vooral op het feit dat er door de beroepsverenigingen zeer sterk werk geleverd werd tot op heden, en dat er in het N.C.M.V. Westvlaanderen een dynamische geest steekt. De besluiten zullen in de be roepsbladen in extenso overgeno men worden, alsook in het Mid denstandsblad van volgende week. Vervolgens verleende de provin ciale voorzitter het woord aan de Hr Gaby Vandeputte, Nationaal Secretaris van het N.C.M.V., die hij zeer terecht als kampioen van de Middenstand wist te betitelen, ge zien zijn prachtige inspanning van de laatste maanden om de Midden- na vijf jaar N.C.M.V.-organisatie- stand te «Organiseren». werk het 11.000° lid te hebben mo gen inschrijven. Dit congres was het eerste in zijn soort, nl. sectie vergaderingen per beroep met daar na 'n plenozitting van de «Stand». Hij bracht hulde aan de Midden standsmissionaris Z. E. H. J. Fruy- tier, provinciaal proost, die in feite na 5 jaar hard werk de Midden stand in Westvlaanderen had ge organiseerd. Vervolgens verleende hij het Woord aan de HH. Voorzitters van fle principiële beroepsverenigingen die verslag uitbrachten van hun sectievergadering per beroep. Een na een kwamen de HH. Voorzitters aan het woord met be sluiten welke door gans de zaal op een zeer enthousiaste wijze werden onthaald, en zelfs op bepaalde ogenblikken door een rechtstaande- tófiiulchjnde zaal. Dgze pa&stige In een gloedvolle redevoering sleepte de Hr Vandeputte gans de zaal mee. Hij behandelde vooral 't werkprogramma van 't N.C.M.V. voor het werkjaar 1951-1952. Hij weerlegde op meesterlijke wijze de legende van de onorganiseerbare Middenstandaan de hand van statistieken en cijfers en aan de hand van de grote resultaten die reeds door de jonge Middenstands beweging in de loop van het laatste werkjaar werden bereikt, o.a. de Hoge Raad van de Middenstand, de Fiscale Gelijkheid, enz. Hij schetste vervolgens zeer dui delijk de programmapunten voor het werkjaar 1951-1952: A. - Op het Fiscale plan: 1. De hervorming van de fiscale commissies. 2 De wettelijke structuur van de forfaitaire bedrijf#bêla«tiPS. B. - Op het Sociale plan: 1. De Zondagsrust en de Winkel sluiting. 2. De Sociale veiligheid voor Zelfstandigen. 3. De Hervorming van de Rijks- maatschappelijke Zekerheid. 4. De Woningbouw voor de Mid denstanders: de uitbreiding van de wet De Taeye. C. - Op het Economische plan: 1. De Hervorming van het Han delsregister. 2. De Vestingswet. 3. De Herziening van de wet op de oorlogsschade voor de Mid denstanders. 5. De Hervorming van de han- delspolitie en de hervorming van het kredietwezen. Hij besloot zijn prachtige rede met vooral te wijzen op het drin gend organisatiewerk dat voor de boeg ligt: voor de beroepsvereni gingen, de standsorganisatie in het algemeen, de vrouwenbeweging en de jeugd, en drukte de wens uit dat zou mogen verwezenlijk worden wat E. H. J. Fruytier, provinciaal proost, op het laatste Zomerfeest te Izegem had gelanceerd: «over 5 jaar in 1956, moeten wij in West vlaanderen ons 20.000° lid hebben ingeschreven De voorzitter besloot de vergade ring, waarna het Onze Vader gebe den werd. Het congres ging uiteen met een zinderende Vlaamse Leeuw en het Belgisch Volkslied. De Westvlaamse Middenstand BREEKT DOOR! DE WERKLOOSHEID Tijdens de week van 26-8 tot 1-9 werden er per dag gemiddeld 139.274 volledig werklozen, evenals 55.171 gedeeltelijk en toevallig werklozen of in het geheel 194.445 werklozen gecontroleerd. Tegenover de vorige week wordt een vermeerdering waargenomen van 255 volledig werklozen en van 2.866 gedeeltelijk en toevallig werk lozen. 100.000" BEZOEKER TE MELSBROEK Zondag jl. 9 September, heeft de Luchthaven Meisbroek haar hon derd duizendste bezoeker begroet. Het was mevr. Carpentier, echtg. Van Aerde uit Ekeren, bij Antwer pen. BIJ DE FOSTCHECKS Einde Augustus 1951 waren de aangeslotenen ten getalle van 637.002. Het tegoed der rekeningen van particulieren bedroeg 21.221.275.684 frank 20 centiem. Gedurende de maand beliepen de boekingen op de rekeningen meer dan honderd negentig milliard acht honderd millioen frank. DE SOCIALISTEN EN DE PARLEMENTAIRE VERGOEDING Deze laatste weken is herhaalde lijk spraak geweest van het feit dat Socialistische volksvertegenwoordi gers zouden hebben voorgesteld de parlementaire vergoeding, welke sedert 1947 180.000 fr. bedraagt, te brengen op 300.000 fr. De C.V.P. wwil evenwel van der gelijke verhoging niet horen. UITZONDERLIJK VERLOF VOOR HET RIJKSPERSONEEL Bij K. B. van 24 Augustus 1951 (Staatsblad dd. 7 September 1951) wordt art. 7 van het K. B. van 16 Maart 1940, door de volgende be paling vervangen: Behalve het jaarlijks vacantie- verlof kan uitzonderlijk verlof, waarvan de duur niet meer dan 8 dagen 's jaars mag bedragen, toe gekend worden, binnen de perken zoals bepaald in onderstaande ta bel: Aard der gebeurtenis Toegestaan maximum dagen 1. Huwelijk van het personeelslid 4 dagen. 2. Bevalling van de echtgenote, 4 dagen. 3. Overlijden van de echtgenoot (note), van een bloed- of aanver want van de eerste graad, 4 dagen. 4. Huwelijk van een kind, 2 d. 5. Overlijden van een bloed- of aanverwant om het even van welke graad, maar onder eenzelfde dak wonende als de ambtenaar, 2 dagen. 6. Verandering van standplaats, opgelegd in het belang van de dienst, wanneer de verplaatsing de tussenkomst van de Staat vereist in de kosten van vervoer, 2 dagen. 7. Overlijden van een bloed- of aanverwant van de tweede graad, maar niet onder eenzelfde dak wo nend als de ambtenaar, ldag. Tijdens die buitengewone verlo ven blijven de ambtenaren hun be zoldigingen genieten. CRISIS IN DE CONFECTIE Naar verluidt is de crisis in het confectiebedrijf in België voor het ogenblik zeer scherp en zou het aantal werklozen in dit bedrijf 24.133 of 33,6 t.h. bedragen van het aantal bij de R.M.Z. ingeschreven confectie-arbeiders. die allen op hun terrein ons land roem en luister geschonken heb ben. Al deze mannen waarvan velen nog mee opstapten in de stoet der oud-studenten, kregen hun eerste vorming, die hen een vaste levens- plooi bezorgde, in het thans a!s eeuweling feestvierende college. Met trots stonden op een reus achtige wereldkaart de namen ver meld van de 35 missionarissen, waaronder de missiebisschop Mgr De Clercq, die hier studeerden en hier hun schone roeping voelden ontluiken. Het oudje dat Zondag te Veurne gevierd werd hoefde geen bloemen of lauwerkransen, het had zeif 100 jaar lang perel na perèl, de kost baarste sieraden uit Vlaanderen aan zijn kroon gehecht. DANK OM GODS BESCHERMING Naar eeuwenoud gebruik werd eerst God bedankt voor de milde gaven die gedurende een eeuw rij kelijk bedeeld werden aan het Bis schoppelijk College van de Onbe vlekte Ontvangenis. Dit gebeurde tijdens het plechtig misoffer dat te 9.30 u. in de deka- nale St-Niklaaskerk werd opgedra gen, door Z. E. H. Quartier, prin cipaal van het college, aan het al taar bijgestaand door de leraren E. H. Decock en E. H. Outtier. Jammer genoeg kon deze plechtig heid niet doorgaan met pontificale assistentie van Z. Exe. Mgr Lami- roy, daar de Bisschop door ziekte belet was naar Veurne te komen. In het koor had Z. E. H. Kan. Ver- seie plaats genomen, die als afge vaardigde van Monseigneur naar Veurne gekomen was. Onder de aanwezigen bemerkten wij Z. E. H. De Spot diocesaan op ziener van het lager onderwijs, Z. E. H. J. Ketele, eredeken van Plymouth, Z. E. H. Deken Vanden- berghe, de senatoren Van Buggen- bout, Sobry en Feryn, provincie raadsleden Vandamme en Vandaele, de hoogleraren Bruynooghe, Van- derhaeghen en Deeroon der Leu vense Alma Mater, Dr Rubbrecht, oogheelkundig specialist, Dr A. Gy- selen, geneesheer - bestuurder van het Sanatorium te Sysele, dhr De- vos de Molderghem. voorzitter der rechtbank van eerste aanleg te Veurne, dhr JUles De Necker, voor zitter der rechtbank te Kortrijk; het stadsmagistraat met dhr Bur gemeester Floor aan het hoofd en honderden oud-studenten en stu- denten van het college. Z. E. H. Van Hee, geestelijk be stuurder van het klein seminarie te Roeselare, wees tijdens een treffen de kanselrede op het belang van het christelijk onderwijs voor de maatschappij en hij bracht eer. ontroerende hulde aan het werk der bisschoppen die steeds voor dit on derwijs in de bres stonden. Een dankbaar Te Deumbe sloot deze plechtigheid. HULDE VAN HET STADSMAGISTRAAT Met de Koninklijke Harmonie der Melomanen op kop, trok vervolgens de stoet van leraars, oud-studenten en studenten, door de bevlagde straten van Veurne. Wapperende vaandels, de nationale driekleur, de leeuwenvlag en de kleuren van Veurne, samen met de fiere Chiro- vlaggen werden meegedragen in de stoet. Bij het gedenkteken der gesneu velden op de Grote Markt, werd door Z. E. H. Quartier, principaal van het college, een prachtige bloe menkrans neergelegd, terwijl d. klaroenen het Te Veldeliete weerklinken. Gezien het groot en aanhoudend succes dat de belichting der Brug se monumenten en reien kent, heeft het Gemeentebestuur beslist deze belichting te verlengen tot en met Maandag 1 October. De be lichting vangt aan bij het invallen der duisternis en duurt tot mid- d^nyvïht. Boven: de plechtige ontvangst van de genodigden ten stadhuize. Van 1. n. r. bemerkt men Z. E. H. Vandenber he, Deken te Veurne; Z. E. H. Quartier, Principaal van het Co!I::;e; Z. E. H. Kan. Versele, Algemeen Diocesaan Opziener en op deze plechtigheid vertegenwoordiger van Z. Exc. Mgr Lamiroy. en dhr Floor, Burgemeester te Veurne. Onder, v. 1. n. r.: dhr Frans Brouw, uit Izegem, oud leerling van het College, tijdens zijn pianorecital; dhr Senator Sobry ;:remerkt Z. E. H. Ver- hainme, gewezen Principaal van het College; de maquette van het College, die 's avonds, tijdens de lkhtstoet, op een boot werd meegevoerd/In de inzet boven de maquette: Prof. Bruynooghe, oud- lecrHpgvftn het College, tijdens rijn toecspnuik» II Vervolgens werden de ger.«". den ten stadhuize ontvangen. J In de mooie zaal, die men lijk de trots van Veurne kan jf i men, en waar prachtige schijf j werken aan een roemrijk Verb herinneren, verwelkomde dhr Fi burgemeester der stad, de aalf' zigen. i1! Tijdens zijn toespraak betre: j dhr Flóor dat onverwachte oms/ digheden belet hebben dat Z. j] Mgr Lamiroy hier te yeurne lij ontvangen worden, iri dezelfde-/ waar eens Koning Albert tijdertIJ eerste wereldoorlog verbleef en,!. waaruit de Vorst zijn verma dagorders en bevelen heeft ui! zonden. ij; Spreker drukte zijn bewondej uit voor het grootse werk Christelijke opvoeding door het lege der Onbevlekte Ontvang, gedurende een eeuw geprest: Het is te da'nken aan de geest i er heerste, dat onze Westhoek zo christelijk gebleven is en tendeels voor ongeloof en m rialisme gespaard bleef. De b kent men aan zijn vruchten eii! talrijke oud-leerlingen die ziclj J de loop der jaren onderschei j hebben en zich nog steeds onglj scheiden in dienst van Kerk eniï.i derland, verkondigen zelf de rifS van dit college. Zich beperkend! 1,: de roemrijke mannen die te Vijl ne een vooraanstaande rol very; den, na hun eerste vorming ge||;| gen te hebben aan het feestviei/ college, noemde dhr burgemeefii met fierheid de namen van de I l i Leopold Bieswal, destijds ArronfJ sementscommissaris te Veurne 'Ui' Daniël de Haene vader, burger..,,, ter van 1885 tot 1912. dhr Daniè Haene zoon, achtereenvolgens I cureur des Konings en Koninl Hoog-Commissaris. Verderhei nerde dhr Floor aan burgemees senator Raphael de Spot, advol Albert de Spot, burgemeester Gi ges Van Hee, advokaat en volks! tegenwoordiger Georges Pil, Lucien Zoete, gewezen voorzi' van C.O.O. Onder de oud-leerlin die zich thans nog ondersoheidei het openbaar leven te Veurne, j 1! j noemde dhr burgemeester de sdfj penen Van Hee en VandenbroUiH stadssecretaris J. Huyghe, dhr E; .belaere, voorzitter van de C.Öi'.j dhr A. Huyghe, secretaris van)/1 C.O.O.de heren J. Rabaey R. CI Dille en zoveel anderen die autji met de degelijke vorming die zi,;j' hun studiejaren aan het col;/1 kregen, ten dienste staan vanj:f stad en de bevolking. Verwiji, naar de woorden van Z. H. de die het belang der christelijke f] voeding beklemtoonde, besloot spij kei' met de wens dat het college i; schone werking onverdroten voortzetten. lij Z. E. H. Kan. Versele, afgevait digde van Z. Exc. Mgr Lami/i dankte met een kort en hartal: wederwoord, voor de lof die S< j openbaar aan het christelijk oncij j wijs werd toebedeeld en besloot1 het college van Veurne werke;1; een zetel veroverde in het hart J'1 het stadsmagistraat. f; De ontvangst op het stadlt werd besloten met de ere waarna de vooraanstaanden gulden boek tekenden. (Zie vervolg blz.l I Aan degenen die belastingen; inkomsten van 1940 tot 1944 v schuldigd blijven, wordt gesig.J leerd dat de obligatiën van Muntsaneringslening (geblokkeé 60 t.h.) met ingang van 1 Janü 1952 niet meer zullen aangenor worden. j1 Zij die nog houder zijn van q||! gelijke obligatiën, dienen dus v' de korte termijn gebruik te maj om bedoelde effecten of de brengst van de inkoop ervan j te wenden tot betaling van V belastingen, indien zij willen v miiden na 31 December 19511 yrije munt te moeten betalen. 11 HET WEKELIJKS POPERÏNGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). m 47» JAAR POSTABONNEMENT 1951:' België (tot einde 1951) 44 Belgisch Congo 4fr. p. wc', Frankrijk - Holland 4 fr. p. wZ Andere landen 5 fr. p. wt i f Verantwoordelijke Uitgever: J. Samen, Gasthuisstraat 19, Poperii i

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 1