GM Chevrolet Truck Schitterend geslaagde Herfst- gouwdag van het Westvlaamse Davidsfonds te Diksmuide f IfflA (M®0® Westvlaamse Electriciteitsproblemen OFFICIAL Het Provinciaal Tornooi voor Ambulanciers bij het Rode Kruis te Roesela: 25.000.000 automobielen verkocht tot op heden Dit uithangbord, dat U in het gehele land zult weervin den,waarborgt U een perfecte service tegen matige prijs. VOOR ELtC TRAMSPORT Alleen Chevrolet biedt U HET MEEST GEVRAAGD HET MEESTE WAARD HET MEEST VERKOCHT OENERAL MOTORS CONTINENTAL S. A. - ANTWERPEN Officiële Dealers: IEPER: C. MOTTRIE, Maloulaan 28-30 Tel. 149 ROESELARE G. VEREENOOGHE, Zuidstraat 26 - Tel. 131 VEÜRNE GARAGE AMERY, De Pannestraat 31 - Tel. 310 De Jaarmarkt voor fokvarkens te Roeselare het en speelt goed VAN 2.350 Fr. tot 6.750 Fr. Droevig sterfgeval te Veurne De afdeling Roeselare voor de derde maal winnaar, staal de Provinciale Beker af aan de afdeling Poperinge, tweede geklasseerde De Nationale Beker definitief aan Roeselare toegekend fa C HIV H OU X HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag is Oct 1951. Bladz. 7- Chevrolet biedt tl een volledige serie vrachtwagens van elk type en voor elk transport. Allereerst de bestelwagens en de ver schillende chassis voor bestelwagens; mo derne automobielen even comfortabel als een personenwagen. Vervolgens zijn er de stadsbestelwa- gene, buitengewoon gemakkelijk te ma noeuvreren in druk verkeer, ideale voer tuigen voor huis-aan-huis bestelwerk. De verkoop van de Chevrolet vracht wagens is groter dan die van elk ander merk en onder de verschillende typen zult U zeker de vrachtwagen vinden, die geheel aan Uw eisen voldoet. Tenslotte biedt Chevrolet U de krach tige trucks met voorbesturing, waarvan de kleine draaicirkel het manoeuvreren buitengewoon vergemakkelijkt. Al deze verschillende typen vracht wagens zijn beroemd om hun duurzaam heid, hun kracht en hun zuinigheid. De Officiële Chevrolet Dealer zal U gaarne nadere inlichtingen verschaffen. een kopkleppenmotoi een sterk en stijf chassis een hypoïd achteras zelfbekrachtlgende remmen- achterremmen met twee cylinders bij de zware modellen versnelllngshandle aan stuurkolom (op de modellen met 3 versnelling- Syncro-Mesh een Syncro-Mesh 4 versnellingsbak (op de zwaardere modellen) een stuur op kogelkringloop De traditie getrouw, houdt hot Westvlaamse Davidsfonds ln de Herfst van ieder jaar haar tweede gouwdag. Dit jaar ging deze Herfst- gouwdag door te Diksmuide, een toonaangevende afdeling uit de provincie, naar aanleiding van de viering van het 75-jarig bestaan van deze afdeling. De Weermaker had zijn schoon ste son gespaard voor Zondag 7 Ok tober 1051. Uit bijna alle afdelingen waren dan ook de bestuursleden op- gkeomen om eerst te 10 uur in de dekanale kerk van Sint Niklaas een plechtige H. Mis bij te wonen. W. E. H. Gyselen, ondervoorzitter van de plaatselijke afdeling, hield :eri merkwaardige kanselrede, waar in hij de werking van het Davids fonds, onder de leuze Voor Gods dienst, Taal en Vaderland situeer de tussen de materialistische wereld en het geestelijk apostolaat van de priesters. Te 11 uur ging de algemene ver gadering der Afgevaardigden door in de zaal Onze Kring Dhr Adv. Paure, voorzitter van de plaatselijke afdeling en waarnemend Gouwvoor zitter, heette de aanwezigen wel kom op de gouwdag die niet ten volle in het teken van de vreugde kon staan door het afsterven van dhr Delva. de zeer verdienstelijke gouwvoorzitter. Hij dankte het zouwbestuur dat er in toegestemd had te Diksmuide verzameling te Wazen om mee te vieren met de ju bilerende afdeling. Daarna kwam dhr Remi Brae- ckevelt, gouwsecretaris, aan het voord om zijn verslag over de Len- 'egouwdag te Harelbeke voor te dragen. HIJ deed dat op de hem eigen manier, volledig en geest driftig. Daarna handelde dhr Adv. Beu- zelinck. lid van het Hoofd- en van het Oouwbestuur, over de Winter- werking. Hij raakte daarbij de le denwerving, de boekenverspreidlng en de voordrachtavonden aan. Hii deed tenslotte een onroep voor een elgemene en degelijk voorbereide II Juli-vlering «met bewijs van burgerrecht Dhr Marcou deed een oproep voor de feest verga dering van de gewest- bond Kortrilk die op Zondag 28 Ok tober a.s. te Moeskroen, die strijd- Post op de grens, doorgaat. De vergadering kon natuurlijk niet beëindigd worden zonder dat dhr Braeckevelt de plaatselijke af deling in de bloemen zette en tot ''oorbeeld stelde wegens ledenwer ving, stiptheid en culturele werking. Te 12 u. werden de Afgevaardig den on het Stadhuis ontvangen donr het stedelijk magistraat. Dhr Fmiel Missiaen, burgemeester van Diks muide, verwelkomde de bestuursle den en na een heildronk od de ver dere bloet ven het Davidsfonds no- disde hij de aanwezigen uit een kort bezoek te brengen aan het mu- 'eum. waar de achtbare Notaris De- 'vhaye, voorzitter van de Bestuurs commissie van het museum, de no- dles uitleg verstrekte. In de namiddag werd een bezoek «(bracht aan enkele bezienswaar digheden van 't Veume-Ambacht- Jï. Vooreerst werd halt gehouden te o; onder de kundige leiding van V. e h. Vandromme. pastoor, wer den de schatten van de kerk be donderd; niemand kon vermoeden M in een kïrkio te lande zoveel "'''baarheden konden bewaard zijn. De volgende halte was Wulverin- kem: het kasteel aldaar is een pa altje verscholen in een kostbaar schrijn van groenende bomen De deelnemers kregen een toem; je, toen W. E. H. Patfoort, pastoor, zü vriendelijk was de eigenaardighe den van zijn kerk toe te lichten. Maar het hoogtepunt van de uit stap was zeker het bezoek aan de puinen van de abdij Ter Duinen te Koksijde. De uitleg van W. E. H. Decuypere was historisch verant woord en zeer bevatteijk; het is dan ook niet te verwonderen dat de be zoekers opgetogen waren en het jammer vonden dat de tijd zo ver gevorderd was. Maar aan alles komt een einde en juist aan het schone veel te vroeg. Deze gouwdag, op een nieuwe leest geschoeid, mag ten zeerste ge slaagd genoemd worden. Op Dinsdag 25 September 1951 ging op de O. L. Vrouwmarkt de derde jaarmarkt door voor fokvar kens. Gewapend met kataloog en een paar kijkers in de kop, kwam men al spoedig tot enkele eerste vaststellingen; het goed weder was van de partij, het aantal kijklusti- gen en kopers was bevredigend (we mochten zelfs Waalse kooplustigen tot uit het verre Luxemburg note ren) het aantal te koop gestelde varkens was echter langs de mini mumkant. We telden slechts 46 in schrijvingen in de katalogus, waar van nog een viertal afwezigen. We noteerden aldus 19 beren en 23 zeu gen. De jury, die de koopwaar in eerste, tweede en derde kategorie te klasseren had, kon zich dan ook in een betrekkelijk korte tijdspanne van haar taak kwijten en deed vol gende uitspraken: 1) Bij de beren: aantal: 19. waar van 2 in eerste klas, 10 in tweede klas, 5 in derde klas, 2 niet geklas- seerd. 2) Bij de zeugenaantal 23, waar van 3 in eerste klas, 11 in tweede Daarom zult U uw volgend ontvangtoestel kiezen in de reeks S 272 A Vrijdag 5 October jl. werd tegen °°k voo\ een zeer geacht, burger 'ond een inwoner uit Veurne, Hr -J? vrienden. •- Op Dinsdag 11. werd hij onder grote toeloop ten grave gedragen, ipoedig onderzoek bleek dat de on- ?en overtalrijke menigte vergezel- relukkls avon Alfons Vermeulen, levenloos op de Lovaartdijk aangetroffen. Uit een spoedig onderzoek bleek dat de on gelukkige, die daar ter plaats gras was gaan trekken, waarschijnlijk ten gevolge van een hartaderbreuk overleden was. Dit treurig nieuws verspreidde zich zeer vlug in de stad en liet overal een allerpijn lijkste indruk na. Wijlen Heer Alfons Vermeulen, echtgenoot van Kesteloot Maria, behorende tot een zeer talrijke en geeerde Veurnse familie, ging hier de het stoffelijk overschot naar de dekanale kerk van Sint Niklaas, waar te 9.30 uur een plechtige lijk dienst plaats greep. De leden van de boldersgilde De Ware Ambachtsliedenwaarvan de aflijvige bestuurslid en vaandrig- was, stapten met hun vlag mee op in de lijkstoet. Op het kerkhof werd door Hr R. Degraeve, in naam van deze gilde, een roerende lijkrede uitgesproken. klas, 8 in derde klas, 1 niet geklas seerd. Hierop kon de verkoop beginnen en was het doek gevallen over de derde jaarmarkt voor fokvarkens. TE WEINIG DIEREN TENTOONGESTELD Men stelt zich hierbij de vraag hoe het uit te leggen is dat slechts 46 dieren werden te koop gesteld, waar de vroegere uitgaven van de jaarmarkt meer dan het dubbel in schrijvingen telden. Iedereen, die een beetje met de speculatie var- kenskweek vertrouwd is, weet best, dat de varkensprijzen periodische schommelingen ondergaan. Vóór de oorlog kon men die schommelingen in min of meer regelmatige perio den zien voorkomen. Sedertdien kan men van geen normale econo mische toestanden meer spreken en is dan ook die regelmatige periodi citeit zoek geraakt. Maar toch heeft de ervaren varkenskweker deze les onthouden: «malen binst dat het waaitMet andere woordende kweker waagde het niet gemakke lijk zijn biggen, die aan een goede prijs stonden in gans de periode vóór de jaarmarkt, tot op de dag van de jaarmarkt zelf aan te hou den. Hij koos derhalve zijn Giggen aan renderende prijs af te zetten, want het kon best dat de varkens- prijzen zouden gedaald zijn op de datum van de jaarmarkt. Hoewel deze redenering niet helemaal het geringe aantal te koop gestelde die ren kon verontschuldigen, daar het ten slotte gaat om een markt van fokmateriaal. die toch altijd, wan neer het goede producten geldt, aan een degeUl1'" nrMs moeten kunnen •f gezet worden, kunnen we de kwe kers niet ai h.-c o... e>.jk geven. Het toeval wilde nu ook juist, dat vele van de meest bekende kweke rijen, geen dieren hadden op gepas te ouderdom om op de markt te brengen. Dat kan nu eenmaal toe val zijn: of hadden die misschien ook de eerste en zekerste trein ge nomen en hun biggen voor de vet mesterij verkocht in het voorjaar? De liefde voor gelijk welk vak helt inderdaad ook over langs de kant van de porte-monnaie GEEN KEURDIEREN Een tweede indruk die men had en die minder aangenaam is, maar aaarom des te meer dient onthou den, is wel dat vele teutoonstellers alieen maar met het overschot van hun kweek waren naar Roese- lare gekomen. En hier ligt ook de grootste fout. De uitslagen zeggen dienaangaande genoeg: op de 19 beren vinden we slechts twee die ren in eerste klas, terwijl we 5 der de klassers en 2 niet geklasseerde dieren moeten noteren. Bij de zeu gen was het niet veel beter: 23 aan wezige dieren; slechts 3 in eerste klas, met 8 derde klassers en 1 dier niet geklasseerd. Dergelijke uitsla gen op een jaarmarkt voor fokvar kens, die toch te koop gesteld wor den om verder voor de kweek te dienen, voldoen niet aan de recht matige verlangens van ernstige kwekers. We mogen niet te scherp zijn in onze kritiek; die is meestal gemakkelijker gevoerd dan aan de toestand- te verhelpen is; maar iedereen zal ermee akkoord gaan dat enkele producten eerder aan de voederbak thuishoorden dan op een jaarmarkt voor fokdieren Laat ons daarover eens ernstig nadenken. De toestand en de pe riode met betrekking tot de marko bewegingen in de varkenskweek waren niet gunstig om veel dieren óp de jaarmarkt te hebben. Als het goed gaat in de varkens wordt rijp en groen aan huis verkocht. Wan neer de gewone markt er niet zo rooskleurig uitziet, is men rapper geneigd te trachten om enkele goe de dieren, als fokmateriaal, wat meer te doen opbrengen. Maar, hier moet de gezonde fokkersgetst van alle medewerkende leden uit de varkenskweeksyndikaten, de juist te volgen gulden middenweg aan geven. Wil een markt, zowel in binnen- als in buitenland bloeien, dan moet op die markt regelmatig, voldoende en degelijk materiaal te koop gebo den worden. De fokkers moeten dus, om regelmatig en voldoende mate riaal te kunnen aanbrengen hun kwekerijen op de periode van de Zie vervolg hiernevens £WT", Een heerlijk najaarszonnetje be gunstigde dit jaar het provinciaal tornooi voor ambulanciers (sters) bij het Rood Kruis, dat Zondag namiddag 7 October 11. op de Grote Markt te Roeselare doorging en ingericht werd door het provinciaal comité van het Rood Kruis van België, provincie West Vlaanderen. GROTE BELANGSTELLING Te 14.30 werd door Hr Dr Dewin- ter, provinciaal voorzitter, dit tor nooi geopend, waaraan zeven West vlaamse Rood Kruisafdelingen deel namen. De afdelingen Izegem, Po peringe, Oostende, Roeselare, Tielt en Wevelgem traden op met ieder een groep en de afdeling leper met twee ploegen. Tijdens de voormiddagvergade ring, die in de raadszaal van het Stadhuis doorging, gaf de Heer J. Carlens, provinciaal bestuurlijk se cretaris. de nodige richtlijnen be treffende het tornooi en werd de volgorde van optreden bij loting vastgesteld. De deelnemende ploegen, bestaan de uit een ploegleider(ster) en 7 personen, hadden tot taak slacht offers van ongevallen en getroffen bij rampen de nodige verzorging te verlenen Ieder ploeg moest vier thema's uitvoeren van ieder vier te verzorgen slachtoffers. De uitge voerde thema's waren aan de be oordeling van een jury onderwor pen. bestaande uit dokters en hoofdverpleegsters. Een grote massa belangstellenden stonden op de Grote Markt ge schaard en volgden met spanning en aandacht de verschillende oefe ningen die door de deelnemende ploegen met de vereiste ernst, de nodige tucht en veel toewijding werden uitgevoerd. Onder de aanwezige overheden die eraan gehouden hadden op dit provinciaal tornooi aanwezig te zijn, bemerkten men Directeur-Ge neraal Drousart, nationaal voorzit ter van het Rood Kruis van België; Heer Lambin. adjunkt directeur-ge neraal; Mejuffer Van Lierde, direc trice der plaatselijke afdelingen; een afvaardiging van het Interna tionaal Rood Kruis van Genève; Dokter Dewinter, provinciaal voor zitter: de Hr J Carlens, prov. be- jaarmarkt afstemmen. Ze hebben 'dus te zorgen, dat ze materiaal ge reed hebben. Een jaarmarkt moet immers een reklaam zijn voor elke degelijke kwekerij, die dergelijke naam waardig is, zoals een jaar beurs het rendez-vous is voor de bekende firma's in de handels- en industriewereld. Benevens het regelmatig voldoen de materiaal, moet ook degelijke waar aangeboden worden. Men gaat naar geen jaarbeurs om verouderde of slechtwerkende apparaten te zien. De jaarmarkt moet een trou we weerspiegeling zijn van het hoog gestegen peil van uw selectiebedrijf in varkenskweek en de fokdieren van alle kwekers samen, moeten aantonen welke rijke eigenschap pen over de ganse provincie in de varkensstammen worden vastgelegd. Dan worden iedere dag de bezoe kers van dergelijke jaarmarkt over de grenzen heen tot in Luxemburg en in het buitenland, kosteloze re- klaamdragers. Op die manier wordt een degelijke economische tak in het landbouwbedrijf geschapen en onderhouden. Mag ik U allen, kwekers uit West vlaanderen. rendez-vous stellen, oi dé jaarmarkt van Roeselare in 1952, m:t veel aanwezige dieren en veel eersts klas fokmateriaal»? We zullen er allen best b'j varen. WESTVLAMING. stuurlijk secretaris; Senator Baert; de Hr Vander Ghote, burgemeester van leper; de Bevelhhebber van het plaatselijk Brandweerskorps; Voor zitters van verschillende Westvlaam se Rood Kruisafdelingen, enz. De Heer Burgemeester van Roeselare had zich verontschuldigd. Tussen de verschillende oefenin gen plaatste de mobiele groep van de Roeselaarse afdeling, onder de leiding van Hr Jozef Grillet, een evacuatietent en richtte een hulp post in, in een recordtijd van 4 mi nuten 30 seconden Deze bewonde renswaardige prestatie is een verbe tering van haar eigen rekord. DE UITSLAG Na het tornooi begaven de afge vaardigden zich naar de raadszaal van het Stadhuis waar de uitslag werd bekend gemaakt. In zijn welkomwoord wees Dok ter Dewinter op de flinke prestaties van de deelnemende afdelingen die door hun paraatheid, tucht en ini tiatief dit tornooi hebben doen sla gen. Hij feliciteerde de afdeling Roe selare om haar buitengewone pres tatie een hulppost in te richten in dergelijke rekordtijd en deed een oproep tot de verschillende afde lingen zich in te spannen voor de nationale gezondheidskruistocht. Het is stil in de zaal wanneer de uitslag wordt bekend gemaakt. De afdeling Roeselare behaait de eerste plaats en wint aldus voor de derde maal de provinciale beker. Het is een onroerend ogenblik wan neer Dokter Vandevberghe. voorzit ter van de winnende afdeling, de beker in ontvangst neemt, doch een stormachtig gejuich breekt los wan neer hij de hem toegekende beker overhandigt aan Mej. Blanckaert, ploegleidster van de afdeling Pope ringe, die tweede wordt geklasseerd. Hierdoor wordt deze afdeling in de gelegenheid gesteld mede te dingen op het nationaal tornooi. Ais beloning voor haar schitte rende prestaties wordt de nationale beker definitief toegekend aan de afdeling Roeselare. Deze nationale wisselbeker werd door deze afde ling verleden jaar gewonnen op bet nationaal tornooi te Brussel. Te vens wordt haar een erediploma er een gouden plaket overhandigd. Aan de afdeling Oostende, die de derde plaats bekomt, wordt «en zil veren plaket overhandigd, terwijl de afdeling Izegem als vierde ge klasseerde een bronzen plaket in ontvangst mag nemen. Directeur-Generaal Lambin noemt in zijn toespraak als grote overwin ning van vandaag dat. de afdeling Roeselare bewezen heeft dat het er niet op aankomt de trofee in de wacht te slepen, maar de geest van het' Rood Kruis hoog te houden Spreker feliciteert Westvlaandc- ren, dat reeds prachtige voorbeel den heeft gegeven, en zet de leden aan het Rood Kruis-ideaal verder te beleven en uit te stralen. Dit jaarlijks provinciaal tornooi kende een flink succes. De afde ling Roeselare heeft nogmaals schit terend gepresteerd Ze behaalde niet alleen voor de derde opeenvol gende maal de provinciale beker, maar haar werd ae nationale beker definitief toegewezen. Zij is de enige Rood Kruisafdeling in het land aan wie de nationale wissel beker. die normaal slechts na drie jaar kan behouden worden, defini tief werd toegekend. Aan deze zeer verdienstelijke afdeling onze harte lijke gelukwensen. Aan de wakkere afdeling Pooerto- ge, winnaar van de provinciale be ker, bieden wij eveneens onze ge lukwensen en wensen haar een flink succes op het nationaal tornooi. (Vervolg van blz. 1) de private maatschappijen op de rug van de gemeenten en de ver bruikers boeken, zijn geenszns in overeenstemming met de vele no den die in onze provincie heersen. De wet van 10 Maart 1925 die de electriciteitsbedeling regelt, laat aan de gemeenten de keus de electrici teitsbedeling in regie uit te baten (alleen of intercommunaal), ofwel door middel van het regime van de vergunning. In onze provincie is het regime van de vergunning het meest verspreid. Tal van gemeenten die aan de Westvlaamse een ver gunning hebben verleend, genieten van de winstuitkering, waarvan de bepalingen in het contract staan vermeld. Diegene die een contract hebben met private maatschappijen kunnen van dit voordeel niet ge nieten, omdat de winst dezer maat schappijen aan de aandeelhouders te goed komt. Er worden bovendien door som mige private maatschappijen eigen aardige praktijken toegepast. In 1949 vroeg de gemeente Pervijze aansluiting met de Westvlaamse. Nog hetzelfde jaar werd die vraag door de Bestendige Deputatie goed gekeurd. Tot nog toe echter blijft deze kwestie te Brussel hangfen, omdat het Vast Electro-Technisch Comité, dat in laatste instantie over de aanvragen van de gemeenten moet beslissen, zijn goedkeuring weigert, blijkbaar onder druk van een bepaalde private maatschappij. Ook het soortgelijk geval waarin de gemeente Gistel verkeert, is nog niet klaargesponnen. Ik heb de in druk dat het Vast-Electro-Tech- nisch Comité dadelijk zijn goedkeu ring zou hebben verleend indien het hier ging om een contract met Ga- zelec. Gazelec vond destijds haar he vigste mededingster, voor wal onze gouw betreft, in de Belgische Maat schappij voor Electriciteitsuitbating in Westvlaanderen. Zij heeft deze maatschappij, door verwerving van het nodige aantal aandelen, opge slorpt en er een troef van gemaakt die zij thans tegen andere private maatschappijen tracht uit te spe len. Zij opteert blijkbaar ook de op slorping van de Westvlaamse, waar van in 1954 de eerste termijn van 30 jaar vervalt. Zo zou de electrici- teitsmaatschappij Desclée de Brou wer moederziel alleen de aanvallen van de machtige Gazelec dienen op te vangen. Het is duidelijk dat Ga zelec streeft naar het monopool van de electriciteitsbedeling in West vlaanderen. Ik ben derhalve voor stander van de nationalisatie der electriciteitsbedrijven, zegde inter- pellant met klem, om te verhinde ren dat sommige maatschappijen de gemeenten uitpersen als een ci troen en dit niettegenstaande de staat een slechte beheerder is In verband daarmee gaf dhr Van' den Bussche voorlezing van het bilan van Gazelec, gepubliceerd op 30 Juli 1950, en dat sloot met een netto winst van 58 millioen. dit op een aanvangskapitaal van 420 mil lioen, dat thans op 1 milliard wordt geschat. Hij gaf ook lezing van de lijst der aandeelhouders, waaruit blijkt dat schier de helft ervan Franse onderdanen zijn, zodat een aanzienlijk Belgisch kapitaal jaar lijks naar het buitenland wegvloeit. Doet Gazelec goede zaken zij geeft hierdoor het bewijs een flin ke commerqante fce zijn, gaf spreker geredelijk toe ook de gemeenten, die hun zelfstandigheid hebben we ten te behouden, trekken zich goed uit de slag. De gemeente Koekelare, die de electriciteitsbedeling in regie uitbaat, boekte verleden jaar een batig saldo van 214.809 fr. ten voor dele van de gemeentekas. Het is zeer opvn"~nd hoe Meester Vanden Bussche 5 zaak tot in de .kleinste détails schijnt te kennen en zeer zakelijk alles uitlegt. Zo snijdt hij de ruzie Gazelec-Gistel, Ouden burg, Pervijze en Zandvoorde aan en beklemtoont hoe Gazelec, dank zij juridische knuipsrijen, deze ge meenten wist lam te leggen in liun wensen. Nadat dhr Vanden Bussche nog had uitgewijd over de veel te dure tarieven van gas en electriciteit, zei hii dat de gemeenten, die bij de Westvlaamse ziin aangesloten, gro tere winsten on het verbruik boeken dan de Gazelen-gemeenten. Om te besluiten stelde de inter- peilant een naar pertinente vragen Weet de Bestendige Deputatie dat Gazelec zonder vergunning uitbaat te Oostduinkerke?En Welke stappen zal de Bestendige Deputatie aanwenden om te beko men dat de 29 Westvlaamse ge meenten, die samen 2.800.000 fr. te veel aan Gazelec hebben betaald, schadeloos worden gesteld?-». Hij voegde daar de hoop nog aan toe. dat ziin intemellatie zou mogen bij dragen tot verwezenlijking van het beoogde doel; van de electriciteits bedeling een instelling te maken in dienst van het volk. NIET AKKOORD! Het is thans dhr Lannoo (C.V.P.), burgemeester van Harelbeke, die van leer trekt tegen de Westvlaam se en haar bestempelt als 'n iner te maatschappij die zich weinig in spanning getroost», en, voegt hij er aan toe, zeker het gevaar van op slorping der Westvlaamse is niet denkbeeldig, maar 't zal haar eigen schuld zijnSpreker gaat niet akkoord met de suggestie van dhr Vanden Bussche daar waar hij het over de nationalisatie had, en kan ook met de uitbating in regie niet akkoord gaan. Daarop werd deze belangrijke zit ting geheven. ENKELE KANTTEKENINGEN Tot daar dus de uiteenzettingen van dhr Edebau en Vanden Bus sche die, in feite, geen nieuwe door slaande argumenten hebben naar voor gebracht. De feiten door spre kers aangehaald zijn allen voldoen de bekend zowel door de hogere instanties als door het publiek. Onze lezers hebben trouwens se dert maanden reeds in menigvul dige bijdragen in ons blad deze aangeklaagde feiten kunnen volgen zodat we thans niet in herhalingen wensen te vallen. We hebben in derdaad de interpellaties, noch in de Kamer door de HH. De Kin der en Goetgebeur, noch in de Provincieraad door de HH. Edë bau en Vanden Bussche afge wacht om klaar en duidelijk ons standpunt in deze Westvlaamse electriciteitskicestie bekend te ma ken. Het is een feit dat in onze ge westen misbruiken bestaan en dat de belangen van de verbruikers al te dikwijls over het hoofd worden gezien. Van meet af aan ontspon zich een strijd om de hegemonie in de kleden wij U onberispelijk Aan ieder die ons schrijft*^? .brengen wij een bexoekj^k Mxonder onkosten of vr-t Bblnlenli met onxe grote Ikeuo van rtalen: heren- j?koituumi, lodens, f demt-saisons, pardessus^ van 1.790 fr. tot 3.600 fr- Damostailleurs, lodens,/ mantels - teddy 's van;f 1.625 fr. tot 3.300 fr.| OPGELET» Wij maken enkel op maat V»rkoopbur«el PARKLAAN. 34 Gent M TT Tel. 33441 Wuf/fax 1 Ojxn all* wrerkdnq** gouw; thans bestaat deze strijd nog in hoofdzaak tussen de privaat- maatschappij Gazelec en de maat schappij afhangende van de Pro vinciede Westvlaamse. (Ter loops vermelden wij het aanleggen door Gazelec van bepaalde hoog spanningslijnen in het midden en in het Hoorden der Provincie, juist daar waar de Westvlaamse ook haar hoogspanningsnet heeft.) Daarbij kermt nog dat NOCH Gaz elec NOCH de Westvlaamse stroom- voortbrengers zijn en dat beide van stroomlevering van het Noorderdeel der Provincie afhangen van de Elec- tricité du LittoralHet resultaat van dit alles is dat met de belan gen van de verbruikers geen reke ning wordt gehouden en dat zij uit eindelijk het slachtoffer zijn van die TÉ hoge tarieven. Wij staan principieel vijandig te genover de nationalisatie der elec triciteitsbedrijven... Maar even vij andig staan we ook tegenover een dictatuur vooral als ze gepaard gaat met misbruiken. Wat men ons ook voorschotele met of omtrent Inelgas, het is en blijft een feit dat de promotors van Inelgas NIET de Gemeentebesturen zijn maar WEL bepaalde privaat maatschappijen. Er komt hier of daar wel een burgemeester of schepen uit zijn schelp op zoek naar een beheers- zetel de lof van een of andere intercommunale uitbazuinen, maar dat verandert niets aan het feit dat de statuten van Inelgas zodanig zijn opgemaakt dat deze promotors alleen hun privaatbelangen zoeken te dienen. Er wordt gezocht om de verworven posities te behouden, ja, te verstevigen, en vooral om de win sten te bestendigen. Met dit doel werden zelfs de tarieven statutair vastgelegd en de ganse uitbating toevertrouwd aan een privaatmaat schappij. Het doel van gelijk welke In tercommunale zou moeten zijn «DIENSTEN EN GOEDEREN ZO GOEDKOOP MOGELIJK TER BE SCHIKKING STELLEN VAN DE GEMEENSCHAPDe belangen echter van de openbare besturen en deze der electriciteitsbedrijven zijn tegenstrijdig. Voor de ene moet het principieel gaan om de'tarieven zo laag mogelijk te brengen, terwijl het voor de andere steeds zal neer komen op... zo veel mogelijk geld verdienen. Zo komt het dat bepaal de privaatmaatschappijen het zeer gewenst achten hoge politieke man datarissen in junctie als beheer ders aan te werven. Hier past dan ook de vraag: Zou het waar zijn dat de Partijraad van een bepaalde politieke groep verbod heeft gege ven aan een harer mandatarissen het hem aangeboden mandaat in een electriciieitsmaaischapvij t. aanvaarden? We kunnen niet an ders dan deze handelwijze goedkeu ren maar stellen daarbij met leed wezen vast dat deze stelregel alhoewel eensluidend goedgekeurd na degelijk onderzoek niet door alle politieke groepen ivordt. gevolgd en sommige getroffen beslissingen niet tot uitvoer worden gebracht. Het gaat niet op en het blijft niet te verantwoorden dat b.v. parle mentsleden zetelen in bedrijven waarvan de belangen met het AL GEMEEN belang tegenstrijdig zijn. Uiteraard is dit trouwens niet te verrechtvaardigen omwille van de mogelijke druk die kan worden uit-, geoefend, 't zij naar beneden: op de gemeentebesturen: 't. zii naar boven: op de leidende landinstan- ties. Tot slot stippen we nog aan dat tegenstrijdig is met wat reeds lann verwacht werd, geen akkoord werd bereikt tussen de Bestendige Depu tatie van Westvlaanderen en de groep Gazelec-B-M.G.E Op een mooie Zaterdag in de Septembermaand ging men van.,. Brussel naar... «Canossa-». Te Brug ge, in het Provinciaal Bestuur, werd er onderhandeld en de HH. Afge vaardigden van Brussel waren het eens om de statuten van Inelgas te wijzigen in gunstige zin... kortom: deze van interwestaan te ne men. Maar ja, na thuiskomst van deze reis werd alles opnieuw onder zocht. Het bleek... dat sommige voorwaarden en bepaalde artikelen niet al te gunstig waren om... de privaatbelangen te dienen., en zo werden er naar het Provinciaal Pe stuur teksten opgestuurd welke niet aan de getroffen overeenkomst en besprekingen van die Zaterdag beantwoordden... De onderhandelingen zijn dus te moeilijker geworden! Jammer. We zijn xoerkelijk benieuivd om het eindresultaat, alhoewel we het treurig vinden eens te meer te moeten vaststellen dat gans deze electriciteitskwestie in onze gouw in een ongezonde atmosfeer wordt afgehandeld. Meesterschap, winst en macht... beheersen alle gezonde rede. We wensen van harte dat er een gezonde atsmosfeer met betere ver standhouding zou geschapen wor den tussen de betrokkene partijen Dat KAN als men WIL. Er moet worden ingezien dat 1951 geen 1922-1923 meer is: dat met. het verleden dient te uwrden afgebro ken. Was men niet een beetje ft voortvarend in de rush om..... de hegemonie? We kunnen, commer cieel gezien, aannemen dat niet. te verantivoorden daden gesteld iver denwellicht misstappen werden begaan. Deze goedkeuren echter, dat is wat anders! Het ogenblik is gekomen opdat alle verantwoordelijke personen een en zelf ie doel zouden beogen: de GEMEENSCHAP dienen Daarvoor zijn meestal van iveers- kanten offers nodig, persoonlijke en andere. We moeten vast en ze ker niet verder tussen de regels schrijven opdat zij die ze zouden moeten kennen, ze weten. We herhalen het... het kan als men wil En we hopen het, ja, welgemeend WESTFLANDER. t' e EN DE ZAAK GAAT VERDER Tijdens de zitting van Dinsdag 9 Oktober jl. van d'e Provinciale Raad van Westvlaanderen hebben de bestendige afgevaardigden Oli vier en Smissaert, de eerste namens de Bestendige Deputatie, de tweede namens de Westvlaamse Electrici- teitsmaatschappij waarvan hii voorzitter is geantwoord op de interpellaties Edebau en Vanden Bussche, die we hier in het begin van ons artikel de lezer medege deeld hebben. Ook de zitting van Woensdag werd aan zelfde onderwerp voorbe houden. We willen ons niet vergenoeger met ln enkele lijnen een niets om vattend relaas daarover te geven. Het komt per slot van rekening niet op die enkele dagen en we wensen daar aanstaande week een fatsoen- li ik verslag van te geven, dat on, toelaten zal nog nieuwe aspecten I deze zaak te belichten. IN DE PAPIERMAND... Vrijdag jl., met de morgenpoet, ïtvingen we op onze redactie, ver stuurd uit Oostende, 3 bladzijden gestensileerd, die handelden over de Schandalen van GazelecWe hebben ze gelezen, maar gaan er niet mee akkoord. De schrijver valt vooreerst veel te persoonlijk aan iets waaraan we niet wensen mede te doen en ten tweede, hij be weert alles, maar alles tot in détail te weten en alles te zullen zeggen. Kortom, wie dat leest krijgt zo de Indruk met iemand te doen te heb ben die voor de spiegel staat en meent, een ganse zaal toehoorders voor zich te hebben. Het is maar iammer dat hij, die alles weet en zeggen durft, de durf niet heeft om zijn naam eronder te zetten. En daarom vloog gans zijn schrijven ln de papiermand.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7