Afschuwelijk familiedrama te Pittem Zwaar verkeersongeval te Poperinge P elsman Fl. Vandevoorde DE OUWE RIK, die op 't bankje van 1.000 staat DAG KLAPPER Autc rijdt, na stuurbreuk, in een diepe gracht De Marionetten van de B.S.P, Peisen en mm z< 22-Jarige landbouwer wurgt zijn zuster met een vlaskoord Geldtwist de oorzaak DE WINNERS DER GROTE LOTEN VAN DE Koloniale Loterij De Volksheilige van de week: kSihooS(-°rdt Zij aanroepe" De vijf inzittenden zwaar gewond De oudste firma met de jongste modellen Kwaliteit Zwierigheid Flinke afwerkin OPGELEGDE'PRIJS 9 - F het pakje van 5 blokjes (10 tabletten) Brief uit Brussel Voor Volk en Vaderland WEEK VAN 20 TOT 26 OCTOBER De dagen korten met 20 minuten. WEERSPREUK Is de Herfst helder en klaar De Winter vroeg en streng voorwaar. ZATERDAG 20 OCTOBER HH. Joannes van Kenty, Irena, Bernhard. Zon op te 6.19 u., onder te 16.52 u. 1650: geboorte te Duinkerke van de zeeheld Jean Bart. 1899: geboorte van de Vlaamse let terkundige Marnix Gijsen. 1923: overlijden van de Nederland se letterkundige Marcellus Emants. ZONDAG 21 OCTOBER MISSIE-ZONDAG HH. Hilarion, Celina, Berthold, Ur sula. Zon op te 6.20 u., onder te 16.50 u. 1790: geboorte van de Franse dich ter en staatsman Alphonse de Lamartine. 1805: overlijden van de Engelse Ad miraal Nelson. 1833: geboorte van de Zweedse scheikundige Alfred Nobel, uitvinder van de dynamiet en stichter van de prijzen Nobel. 1945: overlijden van de Nederland se taalkundige Pater Jacques van Ginneken S. J. MAANDAG 22 OCTOBER HH. Cordula, Oelbert van Ooster- hout, Salome, Wendelin, Zon op te 6.22 u., onder te 16.48 u. 1811: geboorte van de Hongaarse componist Franz Liszt. 1818: geboorte van de Franse let terkundige Leconte de Lisle. 1850: geboorte van de Viaomse mu sicus Karei Mestdagh. 1872: overlijden van de Franse let terkundige Theophile Gau- tier. DINSDAG 23 OCTOBER HH. Severien, Oda van Hoei. Zon op te 6.23 u., onder te 16.46 u. 1801: geboorte van de Duitse opera componist Albert Lortzing. 1805: geboorte van de Duitse letter kundige Adalbert Stifter. 1890: overlijden van de Vlaamse schilder Karei Verlat. 1894: overlijden van de Franse dichter Leconte de Lisle. 1934: Professor Piccard steeg 15.000 meter hoog in de stratosfeer. «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 20 Oct. 1951, Bladz. 3 Een late wandelaar werd Zondagavond te 22 uur op de plaats te Pittem aangesproken door een jonge man in bruin kostuum, bloots hoofds en met lederen handschoenen aan. De jonge kerel was per flets en scheen zeer in de war. De veldwachter, meneer, waar woont de veldwachter, gauw ik... Hapert er iets vriend? Het zakelijk antwoord scheen de jonge man te doen aarzelen. Neen er is niets gebeurd, toon me maar alleen waar de veld wachter woont Twee minuten later stond de jonge kerel voor veldwachter R. Vandale te Pittem. Alsof hij uit een verre droom terugkeerde keek hij de veldwachter aan en zei met een toonloze stem: «Ik heb mijn zuster vermoord... ze ligt thuis op haar bed... met een koord gewurgd. Ge kunt gaan zien... dc deur staat open». Remi Thorrée, de jonge landbouwer van 22 jaar, die met zijn zuster Marie alleen woonde op een eenzame hofstede op de Turkije- hoek had in enkele woorden de misdaad bekend die hem beklemde en liet zich gewillig in de amigo opsluiten. WOENSDAG 24 OCTOBER Misdag der Spoorwegarbeiders HH. Raohaël Aartsengel, Felix, Evergislus. Zon op te 6.25 u., onder te 16.44 u. 1876: geboorte van de Vlaamse let terkundige Cesar Gezelle. 1885: geboorte van Ernest Claes, de grote Vlaamse verteller. 1899: overlijden van de Franse schilder Puvis de Chavannes. DONDERDAG 25 OCTOBER Misdag voor de Schoenmakers HH. Crispijn. Chrysantus, Daria. Zon op te 6.27 u., onder te 16.43 u. 1902: geboorte van de Vlaamse mu sicoloog E. H. R. Lenaerts. VRIJDAG 26 OCTOBER HH. Evarist, Lucianus, Marciaan. Zon op te 6.28 u., onder te 16.41 u. 1683: geboorte van Italiaanse mu sicus Dom Scarlatti. 1835: geboorte van de Vlaamse mu sicus Gustaaf van Hoey. 1874: overlijden van de Duitse componist Peter Cornelius. WEEKSPREUK Als de gramschap U beroert Houd dan wel uw tong gesnoerd. thans vermoorde Marie het leven aan een kind dat in een opvoe dingsgesticht werd opgenomen. Op zedelijk gebied genoot Marie geen al te beste reputatie want enkele jaren later gaf zij andermaal het leven aan een kind dat echter en kele dagen later stierf. Stilaan zochten de kinderen Thorrée zich een weg door het le ven. Een der zoons trad in het hu welijk, de jongste dochter ging bij familie inwonen en twee zonen zochten bezighejd bij de landbou wers in het omliggende en bleven er inwonen. Alleen Remi en Marie bleven op de hofstede, de 2 Ha. landbouwland werden aan een vlas handelaar verpacht terwijl Remi alleen nog 's Zondags naar huis kwam en in de week bij landbou wers bezigheid zocht. Zoals wij reeds deden opmerken, werd hetgeen er nog overbleef van de nochtans zeer nette hofstede, slecht verzorgd door Marie Thorrée Een vuiler boel kan men zich be zwaarlijk indenken. Wat Remi Thorrée betreft, die als een stille en werkzame jongen gekend was, deze was sedert een jaar, na een langdurige ziekte, die hij doormaaxte, dezelfde niet meer. Mensen die hem in zijn dagelijkse doening gadesloegen zegden van hem dat het wel scheen of hij de duivel op zijn rug had». Zo vond dit armtierig en ellendig bestaan zijn plotse ontknoping in een banale ruzie om 2.000 fr. met een brutale doodslag als gevolg. Voor het gerecht is het een moei lijke taak om uit te maken of het die enkele minuten zijn, die Remi Thorrée alleen doorbracht in het stille huis toen zijn zuster zich reeds ter ruste had begeven, die in hem plots het plan deden rijpen zijn zuster te wurgen dan wel of het hier gaat om een lang voorbereide daad. Heeft Thorrée in een vlaag van waanzin gehandeld of was het enkel de laatste paragraaf van een zorgvuldig voorbereide daad? Dit zal door het gerecht dienen uitge maakt en daarover zal vermoedelijk het Assisenhof te beslissen hebben. GEEN GELDKWESTIE? Dinsdagnamiddag is het Parket van Brugge anderntaal te Pittem afgestapt voor verder onderzoek. Het Parket was samengesteld uit onderzoeksrechter Denis, griffier Hasaert, procureur des konings Boudolf, geneesheer De Schepper uit Brugge en wetsgeneesheer Tho mas uit Gent. Uit het onderzoek zou gebleken zijn dat de twist tussen broer en zuster niet ontstaan is over een geldkwestie, zoals uit de verklarin gen van de moordenaar bleek, maar wel uit een vrije verhouding tussen beide. GEMO. De hofstede waar de Thorrée's woonden op de Turkijehoek ligt thans gans verlaten. De staldeur staat wijd open,, de dieren werden voorlopig bij geburen ondergebracht. Alleen de hond en de kat bleven achter, zij wilden hun thuis niet verlaten. Het pijltje, dat op de foto werd aangebracht, verwijst naar het raam der slaapkamer waar de moord plaats greep. DE EERSTE VASTSTELLINGEN vangen had van een vlashandela r-n i fu» te,j H i o 9 Mo lanHVirmu.'lo r»r1 i n not Voor de 14* schijf 1951 getrokken te Tongeren, heeft het toeval aan in tienden verdeelde biljetten de volgende loten toegewezen: het su- pereroot lot van twee en een half millioen, een groot lot van een millioen, tien loten van 100.000 fr., negen loten van 40.000 fr. en 28 lo ten van 20.000 fr. Niet verdeelde biljetten hebben gewonnen: een lot van een millioen, vijf loten van 100.000 fr., zes loten van 40.000 fr. en 17 loten van 20.000 fi- Op datum van 12 October waren vijf tienden van het supergroot lot van twee en een half millioen geïnd: een ingenieur uit Brussel, een arbeider schoenmaker uit Ize- gem, een pasteibakker uit Leuven, een bediende uit Rochefort, een lot geïnd door een Bank. Een groot lot van een millioen verkocht te Athus, werd gewonnen door een landbouwer en een mees terknecht uit de omgeving. Andere plaatsen waar biljetten of tienden, recht gevend op minstens 20.000 fr. werden verkocht of ge wonnen: Andenne, Borgerhout, Brugge, Brussel (7 loten), Couvin, Gent, Gosselies, Lier, Luik, Ouden aarde, Quaregnon, St. Pieters- Leeuw, Seraing, Verviers, Woesten, Zoersel. Bijzonderheden betreffende en kele winnaars: een aannemer, een bakker, een bakkerin, bedienden, een eigenaar van oen wasinrichting, een tweede pasteibakker, een per soon van 80 jaar, potjes waaronder een van tien kellners uit een res taurant. Opgelet: de 15« schijf 1951 wordt getrokken op Zaterdag 27 October te Jumet. (d-3741) H. URSULA EN HARE GEZELLINNEN Onder de leiding van Ursula scheepten een aantal maagden uit Groot-Brittannië (dat toentertijd door de Saksers verwoest werd) in, om de wijk te nemen naar het vas teland. Het schip voer de Rijn op en dichtbij Keulen werden de maagden door de Hunnen aange vallen en vermoord omwille van hun geloof en hun eerbaarheid (21 October 451). De martelaressen werden te Keu len vereerd waar hun sedert de VII* eeuw een basiliek werd toege wijd. volgens de legende zouden er 1.100 maagden uitgemoord zijn. Doch dit getal is onaanneembaar. Het berust op een verkeerde uitleg- rder formule: URSULA ET XI V., hetgeen feitelijk betekent: Ursula en Xl martelaressen maag den. Te Brugge in het St Janshospi taal berust het wereldberoemde re likwieschrijn der H. Ursula, dat de vorm heeft ener gothlsche kapel: dit schrijn werd geschilderd door de Vlaamse Meester Hans Memlinck en verbeeldt op voor-, achter en zijkanten het leven der Heilige, vol gens de legende. Daar de H. Ursula volgens de le gende met een pijl doorboord werd. wordt zij dikwijls voorgesteld met een pijl in de hand. Ook wel met een schip, of gekleed in een wijde mantel, waaronder zij haar gezel linnen beschermt. Zij is de patrones der onderwijs congregatie de Ursulienen ge sticht in 1537 door de H. Angela de Merici. Ook is zij patrones der Ho geschool der Sorbonne te Parijs, van deze te Wenen en Coïmbra (Portugal). De schoolgaande meis jes en onderwijzeressen nemen haar tot schutsheilige. Te Liedekerke wordt de H. Ursu la aanroepen door moeders voor de genezing hunner schreiende kinde ren. Zij is de patrones der textielnij verheid. Deze dag noemt men in Jf streek van Aalst: «garentwijn- dersdag Telefonisch gewaarschuwd, was de Rijkswacht van Tielt spoedig ter plaatse om zich in gezelschap van de veldwachter van Pittem naar de eenzame Turkijehoek, tussen Pit tem en Egem, te begeven. Akelig klonk het geblaf van de bandhond de bezoekers tegen. Remi Thorrée had waarheid gesproken. Op de slaapkamer van de 28-jari ge Marie Thorrée vond men haar languit gestrekt op het bed, een ruwe vlaskoord rond de hals. De moordenaar en de dood hadden hun werk gedaan. Nog kreeg het slacht offer in extremis het H. Oliesel uit priesterhanden doch de geneesheer kon alleen nog de dood vascstellen. Uit de onbeschrijfelijke wanorde, die zowel in de keuken als in de slaapkamer heerste, kon men welis waar geen enkele verdere aandui ding vinden want men scheen hier een hele stap uit de beschaving te ruggetrokken. HET PARKET TER PLAATSE Reeds te 3 uur 's morgens was het Parket ter plaatse, vergezeld van wetsdokter Thomas uit Genf. Remi Thorrée had intussen heel wat van zijn kalmte verloren. Dikke zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd toen hij tussen de Rijks wachters terug naar de plaats der misdaad geleid werd. Met horten en stoten deed hij het verhaal van hetgeen zich Zondag avond tussen hem en zijn zuster Marie had voorgedaan. M'arie was per fiets naar het dorp geweest en kwam rond 21 uur thuis. Daar vond ze haar broer Remi, die gans de avond alleen was thuis ge bleven. Het gesprek tussen broer en zus ter werd dadelijk op de geldkwestie gebracht. Het lag Remi opperst dat zijn zuster, die alles beredderde op het hof terwijl hij gans de week van huis was om bij een ander land. bouwer te werken, het geld die er binnenkwam voor haar hield. Meer bepaald ging' het die avond om een bedrag van 2.000 fr. dat Marie ont- die 2 Ha. landbouwland in pacht hield. De woordentwist liep gauw hoog op en Marie stelde er een ein de aan toen ze zich naar haar slaapkamer begaf en de deur met een harde slag achter zich toe trok. De jonge man bleef alleen achter om zijn woede op te kroppen. Na enkele minuten begaf hij zich plots naar de slaapkamer van zijn zuster, deze was reeds te bed. Verraderlijk slingerde hij haar een koord rond de hals en trok als een waanzinnige de lus toe. Zo klonk het somber, verhaal van een waanzinnig moordenaar. Remi Thorrée werd gevankelijk naar Brugge overgebracht terwijl het stoffelijk overschot van Marie Thorrée naar het dodenhuisje werd gevoerd voor verder onderzoek dooi de wetsdokters. DE TRAGISCHE VOORGESCHIEDENIS Het lijkt onbegrijpelijk dat der gelijke gruwzame moord haar mo tivering kon vinden in een banale geldkwestie. De voorgeschiedenis, indien men het zo mag noemen, legt echter heel veel uit. Het landbouwersgezin Thorrée was een gelukkig gezin tot het ogen blik dat, nu twintig jaar geleden, de moeder stierf. Landbouwer Thorrée bleef alleen achter met zeven kin deren, twee meisjes en vijf jongens, waarvan het jongste amper 2 jaal oud was. Het boerderijtje met 2 Ha. land werd zo goed en zo kwaad het ging ontgonnen en met moeite kon men er de twee eindjes aan elkaar knopen. Met de jaren genoot Thorrée geen al te goede reputatie, moest zich herhaalde malen voor veéhtpartijen verantwoorden en vergreep zich zelfs aan zijn groter wordende kin deren. Wegens erge feiten werd hij in 1941 veroordeeld en in het opvoe dingsgesticht van Ruiselede opge sloten. Hij slaagde er in daar te ontsnappen, vluchtte naar Frank rijk en men hoorde sindsdien niets meer van hem. Inmiddels schonk de De ziuaar gehavende auto in de gracht. Zondag 14 October jl. was het een echt zomerweertje en wie nog voor de winter familiebezoeken af te leggen had, profiteerde van deze uitzonderlijk mooie najaars-Zondag om deze rap te volbrengen. Gerard Dumortier, wonende te Moorslede in de Poststraat 13, had zo het plan opgevat om met zijn «Plymouth» zijn broeder, tol beambte aan Abele-grens, te bezoeken. In dit gezin werd immers bin nen de eerste dagen een kindje verwacht en Dumortier, die peter zijn moest, had eraan gehouden zijn schoonzuster en broeder nog eens te gaan bezoeken. Van oordeel zijnde dat de auto evengoed vol kon bezet worden als door hem alleen, had hij nog een 4-tal andere kennissen meegeno men voor deze uitstap naar de grens. Een jammerlijke stuurbreuk zou hen echter op een andere bestemming brengen: in de kliniek te Poperinge. dit gezelschap hoofden dan_ nog Ze waren rond 15 uur uit Rum- beke vertrokken met hun gevijvsn. De inzittenden warén, de menner, 38 jaar oud, hierboven reeds aange haald en verder Wyffels André, landbouwer te Rumbeke, 29 jaar, en wonende in de Gabriellestraat 12. Als derde mannelijk reisgezel had den we Roger Devriendt, 21-jarig-e velomaker, wonende in de Roesela- restraat, 8 te Rollegem-Kapelle. Bij p. v. b. a. Boterstraat 31, EPER IMMER AAN DE SPITS voor (d-l. 3428) k - twee dames, Devriendt Godelieve, zuster van Bogêr, 20' 'jaar "'öudTéiv' Yan Rys'el Lëa, eveneens uit Röllé- gem-Kapellè, 18 jaar oud. DE DUIKELING Het relaas dat we hieronder ver der zullen neerschrijven, konden we vernemen van. dhr Albert Van Eygen, secretaris van de Kristelijke Mutualiteiten uit leper. Heer Van Eygen, samen met zijn vrcuw, wa ren immers de eerste voorbijrijders en tevens ooggetuigen van het on geval en hebben zich ook zeer ver dienstelijk betoond in het toedie nen der eerste hulp aan de gekwets ten. We laten dhr Van Eygen aan het woord. In zijn hemdsmouwen, met be smeurd hemd en onderjas en de beide handen nog in bloed, vertelde dhr Van Eygen dat hij op ongeveer een 100-tal meter na de veronge lukte wagen van uit de richting leper, Poperingewaarts gereden kwam aan ongeveer 60 a 65 km. per uur. In die twee drie kleine boch ten, die de baan daar vertoont aan de hoeve Decorte had hij bemerkt dat bij het voertuig dat voor hem reed de voorwielen weg- en weei- sloegen, iets wat in autotermen doorgaans chemillegenaamd wordt. Aan de laatste bocht echter zag dhr Van Eygen plots de auto naar links afzwaaien, rechtdoor rij den... en zo in de linkergracht te rechtkomen, na eerst een 15 cm. doorsnee boompje tegen de grond afgemaaid te hebben. De auto stuikte met de linkervoorkant in de zeer diepe gracht, sloeg dan staart over kop, om dan nog met de zij kant tegen een boom aan te slaan en zo terug te vallen tegen de grachtkant. Onmiddellijk stopte ik, kropen mijn vrouw en ik uit onze auto en snelden we die wagen ter hulp. Het was effenaf akelig om zien aldus dhr Van Eygen, we zagen er een hoop bebloede mensen door elkaar liggen en we wisten werkelijk niet wat gedaan. Hoe die mensen daar levend uitgeraakt zijn, blijft voor mij een raadsel. Een manspersoon zat tot aan de lenden door de ruit en het bloed vloeide hem uit het hoofd. Een ander lag bloedend te kermen, maar we hebben eerst de dames bevrijd, inzonder een dame, aldus spreker, die gans van onder lag en geen teken van leven meer - gaf. Ondertussen hielden andere auto's stil, staken een handje toe, wijl anderen de politie gingen ver wittigen. Ook een priester en de dokter spoedden zich seffens ter plaatse. Ondertussen hadden wij de dames uit de op de rechterkant staande wagèn bevrijd en die ne veneen op de baan gelegd. Ook de twee heren konden niet meer gaan, kermden van de pijn en voorzichtig konden we ze uit hun ineengewron gen toestand bevrijden». Eerst werden de twee dames naai de kliniek gevoerd. Daarna twee mannen: Devriendt en Wyffels. Toen later de ambulance van het Rood-Kruis opdaagde kon deze ook de geleider Dumortier naar de kli niek brengen. In de kliniek was het een kleine overrompeling. De Zondagnamid- dagkalmte was plots verstoord toen die. 5 gekwetsten daar binnenge bracht werden. De geneesheren werden aanstonds opgebeld, en... de gekwetsten onderzocht. DE GEKWETSTEN Het ergst gekwetst van al was de landbouwer Wyffels André uit Rum beke. De rechterbil was rechtdoor gebroken en hij vertoonde eveneens diepe verwondingen aan de rech- terkaak en verder lichte verwondin- ken aan de rechterpols. Het zal meer dan waarschijnlijk hij ge weest zijn die naast de menner zat en zo door de voorruit geslingerd werd. Men rekent dat er ongeveer 6 maanden nodig zullen zijn tot volledig herstel. Na hem moet de menner Dumor tier Gerard vermeld worden als de tweede meest gekwetste. Het rech terbeen was in de kuit rads gebro ken; de twee beenderen waren recht doorgeslagen. Lichte verwon dingen had hij eveneens in het ge zicht. Men rekent ongeveer op 5 maanden voor herstel. Devriendt Roger had een lichte hersenschudding' opgelopen en ook enkele verwondingen in het aange zicht. Tegen alle verwachting' in der mannen die de eerste hulp boden, kwamen de dames er nog het best van al uit. Ze hadden beiden wat letsels in het gezicht en verschillen de wonden in het haar. DE AUTO De wagen mogen we zo goed als totaal vernield noemen. Hij was vooraan gans ingedrukt. De motor werd in de cabine ingeduwd en de rechter- en bovenkant werd gans ingeslagen. Ook de voortrein was gans stukgekraakt. Waarom we het ongeval aan stuurbreuk durven toeschrijven? Eerst en vooral op de aanwijzin gen gedaan door dhr Van Eygen en tweedens. dit konden we trouwens zelf vaststellen, zagen we bij het nakijken- van de wagen dat de stuurstang onderaan de stuurkop- peling uitgevallen was. De koppe ling immers was niet bolvormig meer en de stang, door deze kogel opgehouden, vertoonde een verre gaande sleet, was al gelast gewoi- den en voor de veiligheid had men errond een zinken plaatje gebon den, van die zinken verbindings stukken waarmee de rubbsrdarmen aan de radiator dichtgemaakt en gevestigd worden. POLITIEKE STAKINGEN De socialistische vakbonden wil len het weer eens bont maken. Max Buset heeft hun verteld dat het ogenblik is aangebroken om de re gering in de penarie te brengen door politieke stakingen. En Spaak, die het leer van de lang ontbeerde minister zetel al ruikt, is daarmede volledig akkoord Omver en erover, zo heggen zij en zij laten de1 infan terie van hun rode vakbonden los. Onderwijl kijken zij met een on nozel gezicht de kat uit de boom. Zo staan wij in het land voor een plotse stakingsaanzegging die ongeveer 400:006 arbeiders dreigt te- ■bétrekkeii" in wat- men gemeenlijk een wilde of een politiekê staking pleegt te heten. Hierbij was het kennelijk de bedoeling alle bemid delingspogingen van vooraf aan uit te sluiten of doelloos te maken. Desondanks slaagde Minister Van den Daele erin vertegenwoordigers van de werkgevers en van de arbei ders bijeen te brengen om de zaak te bespreken. Dit eerste samentreffen bracht geen aarde aan de dijk. Het heeft echter zonneklaar aangetoond dat het hier enkel om een wilde sta king gaat. De werkgeversafgevaar- digden toonden ten overvloede aan dat hun te voren geen enkele eis namens de arbeiders was bekend gemaakt en dat dienaangaande ge nerlei bespreking was gevoerd. Voorts betoogden zij dat dit nor maal gesproken eerst gebeurt er dat er, pas nadat geen overeen komst kan worden bereikt door overleg tussen arbeiders en werk gevers, bemiddelingspogingen wor den aangewend op het hogere plan. Nu worden zij voor een voldongen feit geplaatst van een stakingsaan- zegging zonder ook maar te ver moeden on welke eisen deze steunt. De socialistische vakbondsafge vaardigden hebben moeten erken nen dat zij wat overijld te werk ziin gegaan en hebben beloofd dat zij hun eisen on regelmatige wijze ter kennis zouden brengen van de werkgevers langs hun syndicale af gevaardigden Htenuede moeten de rode vak- bandleiders een klein stapje achter uit doen. Maar dat volstaat om meteen heel het gekonkelfoes van hun politieke staking te laten door ben waarin zij als marionetten ten dienste st-aan van Max Buset. ALLEEN BEROEPSBELANGEN Hiertegen steekt de houding van de christelijke syndicaten schril af. Een Waals christen-democratisch blad» met een Udebistisch reukje had geschreven dat de christen vak bonden een regeringswijziging ver langden en hierop steunden om op hun beurt een eisenprogramma in dienen bij dn regering welke zij ben val wilden brengen. De Heer August Cool heeft deze geruchten met klem gelogenstraft Wij kunnen nooit genoeg de helden moed in herinnering brengen aan de jeugd van onze IJzsrsoldaten, en hun het grote epos van onze Ijzerslag in Octo ber 1914 verhalen. Want daar hebben de onzen zich als ware helden gedragen. Ik denk er aan, wijl ik daar pas een bankbriefje van 1.000 in handen kreeg waarop het beeld van de goeie ouwe Rik, de held van de IJzeroverstroming 1914, te prijken staat. Oogge en Geeraert hebben hun land toen een onschatbare dienst bewezen. Het was in October 1914 toen de Ijzer slag begon. Op verschillende plaatsen waren de Duitsers de IJzer overgestoken. Alleen nog de bruggenhoofden van Diks- rr.ulde en Nieuwpoort bleven in de hij zijn leven om werken aan de slui zen of andere belangrijke opdrachten uit te voeren. Op wonderbare wijze ontsnapte hij telkens aan de gevaren. Eenmaal slechts had hij een ernstig ongeval. Toen hij aaneen sluis werkte, stortte hij in het water en verdronk bijna. Hij liep bij de val een breuk op van twee ribben maar werkte desondanks de ganse nacht voort tot zijn taak vervuld was. In het hospitaal te De Panne waar hij hierna verbleef, kreeg hij bezoek van H. M. Ko ningin Elisabeth. Ja, Hendrik Geeraert was een bekend figuur aan het front en graag gezien was, zowel door de hoogste officieren als door de eenvoudige sol daten. stroming kon beginnen. In die tragische poort moest openzetten, om 13 maal zo- aan hun leven. Zij wisten echter even avond trok Cogge met kapitein Thys veel water te laten binnenstromen!.., zeer, dat het mislukken van hun zen een eerste kenner en avonturier naar Hendrik Geeraert, een Vlaams binnen- ding de algehele nederlaag van het Bel- Nieuwpoort toe. schipper in 1863 geboren op een schuit gisch leger kon betekenen. De sluisdeuren werden opengedraaid, en op het water van onze kanalen, van 7Ut hBV,.PBCf1o vrr>»<r rt» i™ 'onze Het water stroomde in de Veurnse kre- de Loire, de Schelde en de Rijn opge- Diteindiedeexpedhieaanvoerde macht. Nog enkele dagen en heel 't front ken- Maar tefen de morgen sloegen de grceid, verkeerde al een hele tijd in bur- antwoordde schipper Geeraert schippersleven niet meer Hij leidde als zou begeven de Duitsers zouden de wee sasdeuren met een bens weer dicht. gerkledij onder onze soldaten toen in -Nefih. aruwooraae scnipper ueeraerr. stu.ppeisieven nin meer. nij ie.ïaae ais epen hebben naar Duinkerke. Londen. 's Anderendaags tegen de avond trek October 1914 het opperbevel van het Bel- Is beP. geen militair. Gij wel... De obus- g idsjde talloze 1toeristen uitbinnen- en Pariis de- wakkere officier Umé ook mede. gisch leger besloot de IJzervlakte or.der sen z'Jn voor u bestemd... buitenland die het IJzeifront wilden be- In die uiterste nood werd aan een oud Rond één uur werd uitgezet. De sluis- water té zetten. Dank zij Geeraert, die niet alleen wist ^nze 'mannèn^ier 1aar°?ane-C 70 Wanner beproefd middel gedacht: het water. deuren werden opengizet maar nu stevig Pas had Geeraert gehoord wat men waar men zijn meest doch tevens de trfest.recier. hadden Cogge was 't, die het meesterlijke plan vastgebonden. Eerst kwart vóór zes kwam van zins was of hij legde een korporaal s uizen van de streek van binnen en van - januari jqos overleed Vm in bet der overstroming hielp opstellen. Achter dé vloed op. Het zou nog drie dagen du- met wie hij bevriend was, uit, op welke buiten kende, verrichte de expeditie haar 1 j 11 dc IJzer kromt als een boog een spocr- ren eer er water genoeg zou aansporien! wijze het opzet best zou uitgevoerd wor- h>ak z=als men verwacht had. Dank zij disDensarfam te Brue-e-p Talloze nerso- weg van Diksmuide op Nieuwpoort. Het Dat was echter veel te lang. De Duitsers den. De korporaal verwittigde zijn over- Geeraert en ook de sluiswachter Cogge, naiiteiten waren aanwezig od de srootse lijkt wel een schuttersboog. De IJzer is veroverden de Donderdag Ramskapelle, sten van Geeraert's bevoegdheid en spoe- uic zijn werk voltooide liep de IJzer- - de boog en de spoorweg de koord. Daar- dat reeds over de spoordam ligt. Nu was dig daarna werd een expeditie van mili- vlakte onder water, werd de opmars der tussen zouden ze 't land onder water het kop af. kop aan. Samen met de verse tairen samengesteld, die zich met de Duitsers gestuit en de mogelijkheid ge- zetten. De spcordam lag hoog en zou Franse troepen werd een geweldige te- schipper naar de sluizen zou begeven, schapen voor de vier-jaarlange loop- 't water tegenhouden als men de 23 kleine genaanval uitgevoerd, en de vijand moest welke moesten geopend worden Het was g v ach tens tri jd die met dc nederlaag van en de 5 grote spocrwegduikers zou dicht- het dorp weer verlaten. Als de Duitsers een gevaarlijke zending. Bestendig stond bet Duits leger en de bevrijding van ons stoppen. het maar gesnapt hadden, waarom het de groep bloot aan het trommelvuur van vaderland zou eindigen. Er mocht geen uur verloren gaan. ging! de vijand, die vlakbij was. Geeraert deed nog veel meer dan wat dragen hebben en allen hebben zij bij- 's Anderendaags in de vroede morgen Nee, die overstroming vorderde niet Duizende kogels floten over en langs wij vertelden. De ganse oorlog bleef hij gedragen tot de overwinning, allen heb- trok Cogge met de officieren naar de rap genceg. Het plan scheen in duigen hen heen en te allen kante sloegen obus- uit vrije wil uit liefde tot zijn vaderland, ben recht op onze dankbaarheid, maar spoordam tussen Scheêwege en Pervijze. te vallen, als Hendrik Geeraert op het sen in. De mannen waren er zich van tot zijn medeburgers en tot de soldaten Geeraert's uitzonderlijke moed verdient 'S Avonds zouden ze de verlaten van toneel verscheen. De ouwe Rikzei, bewust, dat ieder ogenblik een kogel of die voor de vrijheid van deze streden, toch een. speciale vermelding in onze va- 't C'UCl Veurne-Sas openzetten, en de over- dat men de grote sluizen van Nieuw- een granaatscherf een einde stellen kon aan het IJzerfront. Herhaaldelijk waag- derlandse geschiedenis. Na de oorlog hervatte Geeraert zijn begravenisplechtigheid te Nieuwpoort en het pleit voor onze regeerders dat zij 25 jaar na zijn dood Hendrik Geeraert nog niet vergeten hebben. Voorzeker wa ren er in de eerste en ook in de tweede wereldoorlog vele Belgische helden die zich even offervaardig, even dapper ge en gezegd dat de politiek volkomen vreemd was aan het werkgebied van het Christen Werkersverbond en dat dit laatste zich in genen dele bezighield met de' samenstelling van de regering, maar uitsluitend de be- roepsbelangen van de .arbeiders dient. EEN LEUGENTJE OM BETERSWIL Grootse plechtigheden gingen in het afgelopen week-end gepaard met de inhuldiging en wijding van de Basiliek te Koekelberg. In dit verband haalt men wel eens graag de anecdote op verbonden aan het plan tot oprichting van dit grootse gebouw. tii Dit* plan wérd voor het eerst op gevat door Leopold II die gewoon was de zaken groots op te vatten. Hij was op het nippertje ontsnapt aan een politieke aanslag en wilde zijn dank betuigen aan de Godde lijke Voorzienigheid door een Ba siliek op te richten. Bij de eerste gelegenheid ont vouwde hij zijn plan aan de Aarts bisschop die hier echter niet voor te vinden was. De Vorst ging daarop te rade bij de Pauselijke Nuntius en verzocht hem zijn plannen te steu nen bij de Belgische Bisschoppen. Ter gelegenheid van een nieuw jaarsbezoek werden de Aartsbis schop en de Bisschoppen gulhartig ontvangen door de Koning en ver volgens door de Pauselijke Nuntius die in minder dan geen tijd de hoge bezoekers wist te winnen voor het plan tot oprichting van de Basiliek. De Koning was hierover zeer ver wonderd en vroeg aan de Nuntius hoe hij het dan wel aan boord had gelegd om de Aartsbisschop te win nen voor het koninklijk plan. Met een olijke glimlach antwoordde de Pauselijke Nuntius dat hij wel wist dat het aartsbisdom reeds geruime tijd bij de regering' vruchteloos aan drong op de oprichting van nieuwe parochies in de gemeenten Gansho ren en Koekelberg. die toen fel uit breiding namen Hij had de plan nen tot oprichting ener Basiliek, naar de opvattingen van de Ko ning. ontvouwd aan zijn beleefd toeluisterend gehoor en de voorde len van de ligging daarvan doen uitkomen van uit verschillende' fraaie-gezichtspunten, onder meer ter hoogte van de Schaarbeekse Poört. De belangstelling van de Aartsbisschop steeg echter aanmer kelijk toen de Nuntius verzekerde dat de Koning stellig zoii aandrin gen bij de regering om de oprich ting van nieuwe parochies te Koe kelberg en te Ganshoren toe te staan en weldra werd het plan van de Koning aangenomen, De Pauselijke Nuntius had déze laatste verzekering echter geheel op eigen band gegeven en verzocht nu dp Koning hem te willen ont slaan van de dagelijkse zonde die hi.i met deze kleine leugen op zicb geladen had. Wat Leopold II la chend toestond. DEMANY VOOR EN NA Het Onafhankelijkheidsfront heeft te Brussel gecongresseerd om een nieuw bestuur te verkiezen. Men weet dat dit zogenaamde Onafhan kelijkheidsfront in werkelijkheid een communistisch allegaartje is. Verleden jaar is er in dit front een scheuring geweest, toen sommige verzetslieden het al te bar vonden en hun laatste illusies over de vader landsliefde van de communisten moesten prijsgeven Er werd toen een Nationaal Belgisch Onafhanke lijkheidsfront opgericht naast het vroegere O. F Deze dissidentenpartij heeft op de vooravond van het O.F.-congres eens flink haar hart gelucht en wat giftige pijlen afgeschoten op het Ó.F. Onder meer werd het bewijs gebracht dat de millioenen die dooi de Londense regering, vóór en na de bevrijding, aan het O. F werde,. bezorgd niet steeds aangewend wer den voor het verzet en de weer stand tegen de vijand, maar blijk baar grotendeels terechtkwamen in de schatkist van de communistische partij en aanverwante bewegingen. Men verwachtte dus dat het óp het O.F.-congres nogal zou stuiven tussen de dissidenten en de ande ren. Maar alles is betrekkelijk kalm verlopen, en zelfs ten voordele van de communisten. Deze laatste had den wel graag de renegaat Demanv uit het bestuurscomit-é van het O.F. willen weren, maar deze zat daarin nog te wortelvast. Daarentegen zijn de communisten er wel in geslaagd Demany te omringen met nog meer echte en authentiek onvervalste spitsbroeders en zij wachten nu de eerste de beste gelegenheid om Demany er uit te wippen, in geval deze laatste het intussen zelf niet al te benauwd kr'igt en er uit eigen beweging uit muist. PAS.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 3