Frigidaire STEVENS Gebr. Wereldgebeurtenissen SPÏEIOOED Staatsminister De Schrijver te Roeselare Uit Vatikaanstad France-Monde Productions CLERAMBARD Sluiting Postkantoren Waardin heeft - Met PREMIE-BONS - Frigidaire De Engelse Verkiezingen St-Niklaas RAT noch MUIS rOEIT ZE Uit n. C. m. v. West vla anderen Tegen SUII Omdat... de Kinderen braafst alll9!!IIII8IIII!lllllll!IIIIIIIIIHIIIIIIBKIIIIill!llllllilIIIIIIIIIIIIIÜi» gedurende de maand November worden de koelkasten verkocht op KREDIET ZONDER INTRESTEN Het verbruik is nog geen FRANK per dag ontsnapt aan het onweerstaanbare MALSE ZEEP SCALDIS WERKEN DE KRYPTE VAN DE IJZERT0REN KOSTELOOS TOEGANKELIJK Strenge winter op komst? Nieuwe atoomontploffing in de u.s.a. Tsjechisch spionnagenet ontmaskerd in Nederland Verkiezingen in Zwifseriand De Kerkvervolging in China THÉATRE ROYAL D'OSTENDE JACQUES DUMESN1L HUGUETTE DUFL0S M0NA G0YA Boekennieuws Zwaar moto-onge val te Meestert MORVA elixir ASEPTA poeder De oorlog In Korea Met Brits-Egyptisch geschil nuiiiiiiiiiiiiuir WERELDNIEUWS IN T KORT schoonste en het meeste contingent afgezet bij worden en blijven door het verbruiken der uitstekende producten RADAR HUISMOEDERS, VRAAGT INLICHTINGEN BIJ UW WINKELIER! (VERVOLG) Zo komen we tot het derde ant- woord op de inleidende vraag. Ook Roeselare en wij. als gewone sterve lingen, dragen de bestemming van Europa's zijn of niet-zijn. Wij moe ten in onze kring de Europese ge dachte propageren. Vooral bij de jeugd dient deze ingeprent. Spreker sluit zijn openingsrede rast een oproep tot de vergadering om aan de verspreiding dezer ge dachten mee te werken. De Hr Laga gaat dan over tot som mering der propaganda-activlteiten in het kader van de aanstaande 14- de&gse der Europese Jeugd. Het is dan de beurt aan de Hr Staatsminister De Schrijver. De Hr Laga «telt deze voor als voorzitter van de Nouvelles Equipes Interna tionales», de christelljk-georiënteer- d« vereniging tot onderzoek van de Europese kwestie. Spreker wenst de Hr De Schrijver geluk met zijn re cente benoeming tot Groot-Officier in het Erelegloen! De eminente spreker staat recht, looft en dankt de voorzitter en vangt met volkomen beheersing zijn realls- tlaohe en toch optimistische causerie aan met de opmerking dat hij vol ledig vrij zijn onderwerp zal behan delen. STAATSMINISTER DE SCHRIJVER AAN HET WOORD Wat ls Europa? Spreker vertrekt van de gedachte dat Europa niet gelijk te stellen valt met het gekende geograflsch-be- grensde werelddeel, doch dat Europa dient beschouwd als de bakermat van een wereldbeschaving op chris telijke en humanistische grondslag. Van waar komt Europa? Europa speelde ln de 19" en begin van de 20' eeuw de rol van beschaver van de overige wereld. De rol van Groot-Brittannlë en Frankrijk was kenschetsend: de wereld kwam naar Londen en Parijs om steun en lei ding voor eigen economische, poli tieke, culturele en financiële proble men. Terecht spreekt THE TIMES in een recent nummer over the missing voice of Europe Die tijd is voorbij. Waar staat Europa? Een illustratie daarvan ls de U.N.O. Het ls treffend hoe weinig Europese landen onder de 60 U.N.O.-leden ver tegenwoordigd zijn. Het ls pijnlijk als men bedenkt dat al deze landen stemgerechtigd en dus uitspraak Hebben waar Portugal, Spanje, West- Dultsland, Italië, Finland, Oostenrijk en Ierland afwezig blijven. Azië ken de de laatste vijf Jaar meer dan 12 nieuwe onafhankelijke staten, allen HM. - leden. Ook Noord - Afrika wordt mondig met Egypte, Abessynië, Libië en de over 8 jaar autonoom wordende staten Somallland en Eri trea. Marokko en andere Afrikadelen beleggen adviserende vergaderingen, voorboden van onafhankelijkheid. Dan zal Europa nog grondiger erva ren hoe diep het gevallen is, hoe weinig ver zijn stem nog draagt. Hoewel deze groeiende ontvoogding op zich zelf geen kwaad ls, toch ls het voor ons van primordiaal belang of deze ontwikkeling voldoende voor bereid, zich naar de traditionele nor men van orde en besohavlng zal ontplooien, dan wel beheerst en be- (irelgd zal worden door het Russisch bolsjewistisch expanslonnisme. Daar is verder het Russisch fenomeen in volle opgang. Dit verschijnsel dat een overheersing in theorie huldigt die de traditionele waarden van vrij heid bedreigt en gevaarlijk wordt voor Europa en de gehele wereld. Tegenover dit zwakke Europa staat nog de Amerikaanse hemisfeer. Spre ker betoogt steeds geweldig getroffen te zijn door het uitzicht van Ameri ka, ln het bijzonder door de ver bluffende U.S.A. (In Zuid- en Mld- den-Amerlka ls sinds 1943 een groots experiment ln de zin van een werke lijk» politieke federatie aan 't groei en. WIJ, Europeanen, hebben hier- voo» te weinig oog, hoewel dit expe riment de grootste aandacht ver diept). Om Europese redenen verdient het fenomeen U.S.A. een diepere be- XKjrtwlng: Benevens de 16 mlllloen neger» en het onbeduidend aantal Aziaten, ls de bevolking van U.SA. samengesteld uit 8.600 verschillende germaanse, latijnse en Slavische ras sen. Dit ls een enig voorbeeld ln de geschiedenis van een vestiging van een nieuwe staat opgebouwd uit ver schillende volkeren. Dit voorbeeld kan Europa Inspireren. Ook Amerika groeide uit verschillende nationale staten, die hoe langer hoe meer federeren en centraliseren. Voor Europa ls het U.S.A.-feno- meen tevens een les: op de eerste plaats omdat het een gelukkig voor beeld ls (hoewel ook niet alles van zelf ging: lange duur - burgeroorlog - .30 jaar pacificatie); ten tweede is het een les omdat de Amerikaanse staten en afzonderlijke belangengroe pen oude tradities moesten laten varen om een nieuwe economie te vestigen. Een ander aspekt van de Europese situatie belicht de beschouwing van Europa's ligging tussen Rusland en Amerika, geografisch in het bereik van Rusland. Uit de geschiedenis van alle mislukte duurzame vredes pogingen der laatste Jaren, zijn in dat opzicht meer dan lessen te trekken. Tussen deze blokken ligt Europa grotelijks verdeeld door de nationale talen, maar meer nog door de ern stige historische tradities van zijn afzonderlijke landen. Het lijdt aan versnippering van de Inspanningen; economische en politieke. Europa was ln niets meer homogeen trots de staatsgrenzen. Van IJsland tot Tur kije telt Europa aan deze zijde van het IJzeren Gordijn nog steeds 310 mlllloen mensen. Zal dat Europa verder verzwakken tot de ondergang toe, of zullen wij nog tijdig grijpen naar de geneesmiddelen? Europa waarheen? Algemeen uitgedrukt bestaan deze geneesmiddelen ln een dichter aan eensluiten van alle staten en bevol kingen, economieën, cultuurstrekkin gen en openbare meningen. Deze aansluiting moet niet ge schieden omdat er een Russisch ge vaar dreigt; dit samengaan moet doorgaan omdat Europa zwak ls ln de wereld (denk aan de toestand van 50 jaar geleden), voor een hogere volkswelvaart en voor een sterker weerstandsvermogen Dit samensluiten ls de Integratie van Europa. Die Integratie moet er komen om de redenen hierboven uiteengezet en geciteerd uit de rede van de voorzitter dezer vergadering, doch ook om het redden van onze beschaving met het oude vrijheidsideaal dat wij met de Amerikanen delen. Daartoe moet dringend gewerkt op verschillende plannen: militair, eco nomisch, sociaal en moreel. Allereerst op het militaire plan. Het onmiddellijke gevRar voor het welk onze zwakte staat ls een mili tair gevaar. Europa moet beschikken over een leger van diplomaten en politiekers, doch dit leger zal pas gehoord worden wanneer het een militaire macht vertegenwoordigt. Vijftig getrainde divisies stemmen tot gemakkelijker praten, geen sterke onderhandelt met een zwakke. Overigens ls de tijd van de ge- biedsonafhankelljkheid voorbij. Neu traliteit betekent niet meer de vroe gere veiligheid. WIJ zijn solidair on der elkaar en deze solidariteit ver plicht ons tot de keuze. Ook op het economisch plan zal dienen gewerkt. Er zullen veel tegen strijdige factoren en belangen dienen verzoend. Ieder land en zelfs leder gedeelte van de bevolking zal aan vankelijk offers te brengen hebben. Op dit gebied ls het ln Europa on mogelijk het bestaande ln stand te houden. Op sociaal plan stelt zich het ko lossaal probleem van de beste verde ling van de rijkdommen en het daar mee gepaard gaande vraagstuk van grotere arbeidsgelegenheid. Ook de integratie op moreel plan dringt zich op. We hebben er niet genoeg aan een experiment voor de uitwendige mens te ondernemen. De gehele mens moet aangepakt: als vrij wezen en met de behoefte naar eigen uitbouw volgens persoonlijk Ideaal. Hoe gewerkt om die eenheid? Hoe dient te werk gegaan bij het verwezenlijken van Europa's Een heid? Door een coördinatie van alle Europese krachten. In dit verband moet op de eerste plaats een oplos sing gezocht voor de integratie van West-Duitsland. Wij onderschrijven met een vooraanstaand Fransman: 11 est impossible d'oublier le passé, mals 11 faut le surmonter Europa ls als eenheid evenmin denk baar zonder Groot-Brittannië. Het conflict tussen Groot-Brlttannië's Europa-belangen en zijn common wealth, dient opgelost, Europa kan ook niet gedacht worden tenzij als ihhaerent deel van de grote Atlan tische Gemeenschap va» Ideeën en belangen. Zonder Amerika's fantas tische hulp na het laatste wereld conflict, zou er geen spraak geweest zijn van Europese eenheid. Derhalve zien we Europa niet als een soort derde Blok, gezien we over Europa niet kunnen spreken zonder Amerika te vernoemen. Dit ls trouwens de résumé van de Amerikaanse (enigs zins naïeve) Europa-politiek: Europa moet worden als de Amerikaanse Federatie. Er worden twee reeksen middelen voorgestaan ter verwezenlijking ener voortschrijdende algehele Europese Integratie De INFRA-structnrele middelen of die maatregelen welke de onder scheiden landen aan hun eigen struc tuur kunnen aanpassen, maar die op het geheel afgestemd zijn: vllegplei- Een enige gelegenheid Koop NU terwijl er nog voorraad is... Koop het BESTE, wijl er nog gelegen heid is koelkasten hebben een inhoud van 130 tot 525 liter Traag inlichtingen aan de rechtstreekse off. verdeler I E P E R Vanden Peereboompl., 7 - tel. 249 POPERINGE: Ieperstraat, 5 - telefoon 94 R°ESELARE: Ooststraat, 37 - telefoon 362 Zaterdag S Nov. 1951. HET WEKELIJKS NIEUWS BladZ. T. nan, wegenbouw, stockering van be- naalde goederen: De nuddelen van 8UPRA-8TRUC- TURELEN aard dienen bij wijze van overkoepeling over de landen heen. Daaronder ressorteert bv. de moge lijkheid van een supra-Europeee par lement. Voor het ogenblik zoeken alle wij zen ln Europa in deze richting en meteen naar de formule voor Europa. Er ls vooreerst de radicale zuiver federale opvatting: In enkele maan den wordt overgegaan tot het op heffen van alle staatsgrenzen, mun ten, enz. Onmiddellijk daarop volgt het uitroepen van de Federatie van Europa. Spreker staat deze oplossing niet voor omdat ze eenvoudigweg onmo gelijk is. Daarnaast besta%t de moge lijkheid van een Staten Associatie die een supra-nationaal lichaam tot stand roepen en dit machtigen zou voor opdrachten van kortere of lan gere duur. Deze oplossing sluit in zich het opgeven van een gedeelte der souverelnlteit der staten. Deze oplossing, aldus de Hr De Schrijver, is mogelijk, en van haar slagen hangt Europa's redding af. Het is deze gedachte die wij moe ten doen ingang vinden. Maar het is ook deze gedachte en haar reali satie die grote offers zal vragen, bij zonder van ons, bevoorrechte Belgen. Deze offers echter zullen tijdelijk zijn en plaats maken voor een fase van grotere resultaten. Hoe ook: deze eenheid is noodza kelijk, niet alleen om Europa's in vloed niet verder te zien dalen, maar ook,.omdat onze gemeenschappelijke instellingen die ons duurbaar zijn verder en onherroepelijk zouden verdrongen worden. Op het gebied der verwezenlijkin gen, noemt spreker de reeds bereikte resultaten op de weg naar de eenheid. Wij hebben het voorbeeld gegeven met de oprichting van de Benelux. Toch moeten wij nog leren denken in termen van 310 millloen mensen. Daar is ook de Straatsburgerverga dering. Zij betekent een grote afge legde afstand sinds bet congres te Den Haag. Als fenomeen hoewel zonder macht is dit parlement merkwaardig en enig ln de geschie denis der laatste eeuwen. Daar is nog het Vljflandenpact van Brussel. Het is een pact waaruit vele latere verdragen gegroeid zijn en dat de contracterende staten op de ver melde werkplannen verbindt. Daar is het Noordatlantisch part, (dat dit der Vijf in de schaduw stelt) en de brug over de oceaan slaat op voorwaarde van Europese medewer king. Daar is het onderzoek, bij de Parlementen aanhangig en voorbereid door diplomaten, betreffende ver strekkende verdragen als het Schu- man-plan, de kwestie van de Euro pese wegen, banken, enz. Als slot wijdt spreker uit over de overdracht van gedeelten van de souverelnlteit en de daarmee ver bandhoudende grondwettelijke moei lijkheden. Vele landen hebben hun grondwet reeds herzien en de kwestie stelt zich niet of bijna niet. De Bel gische grondwet stelt zich schrapper. Ook bij sommige bepalingen uit het Schuman-plan rijst de kwestie naar boven. Spreker komt uit voor een soepeler interpretatie van de grondwet, zon der de kwestie zelf te negeren. De grondwet dient geïnterpreteerd naar de geest en niet naar de letter. Op stuk van souvereiniteitsover- dracht komt het er trouwens op aan Juist ver genoeg te gaan als noodza kelijk voor Europa. Een opslorping van de kleine landen door de grote moet vermeden: er moet een geest van gelijkberechtiging groeien. Het uur van Eüropa is geslagen: het luidt het einde van zijn groot verleden en invloed; doch tevens het begin van een periode wellicht waar in het de wereld tot voorbeeld kan strekken. Laten wij modern zijn en Europa de kans geven van zijn mo gelijkheden tot groter welvaart en vrijheid. De Heer Laga dankt Staatsminister voor zijn aandachtig beluisterde re de. Hij leidt de heer Jean Drapier ln als een apostel der Europese gedach te. De heer Drapier spreekt in het Frans enthousiast en illustreert aan de hand van statistische gegevens het groot economische verval van Europa kort na de aanvang van de 20° eeuw. Op 50 jaar tijd, aldus spre ker, is Europa van lichtbaken voor de ganse wereld, herleid tot dé be delaarsstaf. Economjsche bloei staat gelijk met de volkswelvaart: uit de gegeven economische toestand volgt de precaire toestand van de algeme ne Europese volkswelvaart. Maar Eurot>« beschikt nog over ge noeg reserves, alleen de huidige ver snippering der krachten belet de ex ploitatie van die reserves. Sinds ver schillende Jaren zijn verlichte gees ten aan 't zoeken naar de geschikte vorm der te gebruiken remedies voor Europa. Deze esprit d'lnquiétude moet overgeplant op de Jeugd. Dc Europese jeugd moet leren Europees denken omdat haar menswaardig voortbestaan van Europa afhangt. Na deze geestdriftige toespraak sluit de heer Laga deze vergadering en nodigt de aanwezigen uit op een cocktail. Hier werd in groepjes van gedachten gewisseld. J. V. H. VADER VEROORDEELT KERKVERVOLGING IN TSJECHO-SLOWAKIJE Ter gelegenheid van de verjaar dag van Tsjecho-Siowakije's onaf hankelijkheid heeft Z. H. Paus Pius XII de Tsjecho-Slowaakse ka tholieken aangemaand sterk in hun geloof te staan en heeft hij de kerkvervolging der regering in strenge bewoordingen gelaakt. Tevens heeft de H. Vader een herderlijke brief gericht tot de Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de Geestelijkheid en de gelovigen van Tsjecho-Slowakije. In deze herderlijke brief ver klaart de H. Vader o.m,: In de huidige moeilijke en droe vige omtandigheden richt de H. Var der zich met een nog grotere gene genheid tot diegenen, die vervol ging lijden voor de zaait van Jezus» Christus en van de Kerk Zijn ge dachten gaan, thans meer dan ooit, naar de katholieken van Tsjecho- Slowakije. De Katholieke Kerk is er inder daad beroofd van haar wettige vrij- van zuivere lijnolie. RUIEN (3216) (3901) op 1"2 en 11 November. Ter gelegenheid van Allerheiligen en Allerzielen, dagen van algemene dodenherdenking, zal de Krypte van de IJzertoren te Kaaskerke (Diks.) evenals alle jaren, kosteloos toe gankelijk zijn voor iedereen op Donderdag en Vrijdag, 1 en 2 No vember, alsook op Zondag 11 No vember, herdenking van de Wapen stilstand. De jaarlijkse 11 November-plech tigheid te Kaaskerke wordt inge leid door een Herdenkingsmis in de kerk van. Kaaskerke op Zondag 11 November te 10.30 uur, waarna op tocht naar de Krypte van de ver nielde IJzertoren. waar de Wapen stilstand, zoals telkenjare, plechtig zal herdacht worden. Zitdagen over de provincie in de week van 5 tot 10 November 1951. MAANDAG 5 NOVEMBER. VoormiddagVeurne Diksmuide leper Menen. Tielt Roeselare Poperinge. Namiddag: Koolskamp Izegem. Speciale zitdag door Heer Volksverte genwoordiger A. Degryse, H. Horrle- straat 45. te Roeselare, van 2 tot 4 u. DINSDAG 6 NOVEMBER. Voormiddag: Torhout Oostende Veurne Diksmuide Poperinge Menen Tielt Roeselare. Namiddag: Torhout De Panne Lo Lahgemark Poelkapelle Roeselare. WOENSDAG 7 NOVEMBER. Voormiddag: Veurne Diksmuide Menen Tielt Roeselare. NamiddagKortemark Kemmel Meulebeke Pittem Ardooie Ize gem Moorslede Staden. DONDERDAG 8 NOVEMBER Voormiddag: Oostende Veurne Diksmuide -Poperinge leper Menen Tielt Roeselare. Namiddag: Middelkerke Gistel Eernegem Ingelmunster Oostroze- beke. VRIJDAG 9 NOVEMBER. Voormiddag: Torhout Nieuwpoort Poperinge Wervik Menen Tielt Roeselare Oostrozebeke. ZATERDAG 10 NOVEMBER. Voormiddag: Roeselare leper Menen Izegem Poperinge. heid en haar actie wordt er dus danig belemmerd, dat zij niet lan ger richtlijnen kan geven, noch haar weldoende invloed kan doen gelden op de ziel van de enkelin gen, in de gezinnen, op de school en ln alle klassen van de samen leving. De bisschoppen, die worden aan geduid als gevaarlijke staatsvijan den, wanneer zij niet worden ge vangen gezet of geïnterneerd, zijn onderworpen aan een voortduren de bewaking en controle. Verschei dene honderden priesters, klooster lingen, kloosterzusters en gelovigen zijn in de gevangenis geworpen of naar concentratiekampen gezonden. Dit strekt hun tot eer niet een tot oneer. De christelijke leer werd c snode wijze vervalst. In de herderlijke brief wordt er dan verder op gewezen dat de ka tholieken, wat vaderlandsliefde be treft, voor niemand moeten onder doen, maar dat zij hiervoor slechts eisen dat hen hiervoor niets bevo len wordt dat in strijd is met het christelijk geweten en met de rech ten van God en de Kerk. Ten slotte wijst Z. F de Paus nog op de plicht der Tsjecho-Slo waakse ouders wat betreft de op voeding hunner kinderen en wak kert Hij de feestelijke Herders aan zich niet te laten, neerslaan door de beproevingen, maar voort' té ijveren voor God en de Kerk. H. VADER WIJST OP DE PLICHTEN VAN HET HUWELIJK Door de H. Vader werd ook een rede gehouden, gericht tot alge- vaardigden van het Nationaal Con gres der Italiaanse Vroedvrouwen, rede welke in feite bestemd is voor alle katholieken ter wereld. In deze rede sprak de H. Vader zich uit tegen geboortebeperking en ook tegen blinde slavernij aan de ingeving van de natuur. Sprekende oyer het menselijk aandeel in de creatieve daad, ver klaarde cte Paus, dat nadat de mens zijn aandeel voltooid heeft en de wonderbare evolutie van het leven in beweging gesteld heeft, is het godsdienstig zijn plicht de voortgang te eerbiedigen een plicht, welke hem verbiedt het werk van de natuur tot staan te brengen of zijn natuurlijke ontwikkeling te belemmeren De ernst en de' heiligheid van de christelijke morele wetten staan geen ongebreidelde bevrediging van het sexuele instinct toe. Neen, zo verklaarde de Paus, hu welijksgeluk staat in directe ver houding tot de wederkerige eerbie diging tussen de echtgenoten, zelfs in hun intieme betrekkingen. Niet dat zij vrijwel als immoreel moe ten oordelen en weigeren, dat wat de natuur en de Schepper gegeven heeft, maar omdat deze eerbied, en de wederkerige hoogachting, welke hij opwekt, één van de belangrijk ste elementen in de zuivere lief de is. Ten slotte waarschuwde de Hei lige Vader tegen de litteratuur han delend over de intimiteit van het huwelijksleven. De weerkundigen die steu nen op de elfjarige cyclus van de zone-activiteit, voorspellen een eerste strenge vorst voor de tweede helft van November. In December zal de koude toenemen, met temperaturen van 10 graden ln de tweede helft van de maand. Hierop volgt zachter weder en verder wat vochtiger. In Februari en Maart zal het vinnig koud zijn. Dit kan aanslepen tot midden April. Voor Mei en Juni voorspel len ze mooi weder. Ook Juli zou vrij gunstig zijn en in Augustus zou men temperatu ren kennen van 32 graden De Herfst zou verlopen zoal.' de tegenwoordige, mooi er droog en in November 1951 zou men zich mogen verwach ten aan de eerste barre koude van 'n tweede strenge Winter. Enfin, we zouden nekeer een Winter en een Zomer krijgen zoals het hoort... Maar er wordt zoveel voorspeld dat, en terecht, wei nigen er nog iets van geloven. 't Beste is, afwachten en zien; en ons plan trekken om er goed doorheen te geraken. Aan al de rest zullen we toch maar zo weinig verande ren. Rookzuil was waar te nemen tot op 140 km. ver. In de woestenij van Frenchmans Flat, nabij Las Vegas, U.S.A., had Zondag JL alweer een atoomont ploffing plaats. Door waarnemers die post gevat hadden op daken te Las Vegas, op 140 Km. van het proefveld, werd een kortstondige flits waargenomen welke binnen de minuut gevolgd werd door een pur perkleurige wolk, in de welgekende vorm van een paddestoel. Er wer- uovm T1._ den geen schokken gevoeld. Nadere (-er van Binnenlandse Zaken, gegevens over deze nieuwe proef neming werden nog niet verstrekt. VERVOLG VAN BLAD werd aanstonds aan de goedkeuring van de Koning voorgelegd en Za terdag nog trad, wegens de be narde omstandigheden m het land», dit kernkabinet reeds in functie. In normale omstandigheden wordt een regering in haar geheel ge vormd, vooraleer goedkeuring wordt gevraagd aan de Vorst. Onmiddelijk togen de nieuwe Mi nisters aan het werk. Het waren; Hr Churchill, Eerste-Minister en Minister van Landsverdediging. Hr Anthony Eden, Minister van Buitenlandse Zaken, Vice-Premier en Leader van het Lagerhuis. Hr Lord Woolton, Voorzitter van de Kroonraad. Markies van Salisbury, Groot zegelbewaarder. Sir David Maxwell Fyffe, Minis- Tsjecho-Slowaakse militaire attache's te Brussel beschuldigd van medeplichtigheid. In 'n officieel communiqué heeft Nederlandse Veiligheid de hele de Nederlandse Regering op 30 Oc tober jl. de Tsjecho-Slowaakse Re gering beschuldigd geheime agen ten te zenden naar Nederland om er Inlichtingen in te winnen over de vliegvelden, de bewapening, de fabrieken, het legercommando, de petroleumraffinaderijen, de niejiwe industrie-technieken en de electri- scbe centrales. Meteen worden al le /bijzonderheden over het door de Tsjecho - Slowaken gespannen spionnagenet medegedeeld, gezien er een medeplichtige, een Neder lander, kon gesnapt worden en de zaak kon ontmaskeren. Uit de uitgebreide Nederlandse uiteenzetting over dit spionnage net wordt er verder op gewezen dat de Tsjecho-Slowaakse militaire attaché's te Brussel, Horsky en Hoppe, (de eerste moest reeds in 1949 België verlaten)zich naar Nederland hebben begeven om er spionnagewerk te verrichten en om foto's te nemen van de Nederland se vliegvelden. Verder zou het be wezen zijn dat deze mannen zeer nauwe relaties onderhielden met de Sovjetambassadeur te Brussel. De grootste winst ging naar de Katholieken. In Zwitserland werden Zondag jl. eveneens verkiezingen gehouden voor de Zwitserse Nationale Raad. De Radikalen behaalden 51 zetels 1); de Socialisten 49 1); de Kath. Conservatieven 48 (+4); de Boerenpartij 23 (+2); de Onaf- hankelijken 10 (+3); de Liberalen 5 2); de Communisten 5 2); de Evangelisten 1 (gelijk)Socia listisch Liberalen 0 (—1). 1000 katholieke zendelingen verlieten China sinds begin 1951. 19 bisschoppen in de gevangenis. Uit katholieke bron wordt gemeld dat meer dan 1.000 katholieke mis sionarissen sedert het begin van dit jaar communistisch China ver laten hebben, Negentien buiten landse bisschoppen zitten op het ogenblik in de communistische ge vangenissen. Zeven andere hebben gedwongen arrest en negen zijn onlangs uitgewezen. Uit zelfde bron wordt er aan toegevoegd dat meer dan 100 mis sionarissen, priesters en klooster zusters zich op het ogenblik in de gevangenis bevinden en dat de communisten zestien Chinese pries ters hebben terechtgesteld en meer dan 200 hebben gevangen gezet. ■mg van 't streven der communistische leiders om een zelfstandige katho lieke kerk in China te stichten, maar volgens katholieke kringen te Hongkong, zouden deze pogingen niet met succes zijn bekroond. Op het ogenblik vertoeven 1.700 buitenlandse geestelijken in com munistisch China. Ook in Mandsjoerije werd Mgr Jean Verineux, bisschop van Jing- kau, aangehouden en gevonnist. Hij kreeg drie jaar gevang maar werd onmiddellijk uit het land ge wezen, samen met zes Franse priesters van hetzelfde bisdom. présente le DIMANCHE 4 NOVEMBRE A 20 HEURES dans de Marcel Aymé dans les décors originaüx et avec toute la troupe de la création. AVIS AU PUBLIC: Clérambardunanimement considéré par la critique comme un chef-d'oeuvre, a fait 350 représenta- tions a la Comédie des Champs-Rlyséescertains spec- tateurs furent dependant choqués par son audace. 11 se peut qu'il eü soit de même ici. Nous tenons loyalement a vous en avertir. (3926) STOFFELIJK OVERSCHOT GEREPATRIEERD VAN PATER ROGER HARMEL Broeder van Minister Harmei. De Belgische Zending voor Re patriëring heeft het lijk gerepa trieerd van de pater Roger Har mei, van de abdij van Maredsouts, politiek gevangene, door de Duit sers ter dood gebracht te Gross- Ottersleben (Sovjetzone) op 8 April 1945. De aflijvige is de broeder van de Hr Pierre Harmei, Minister van Openbaar Onderwijs. De postkantoren zullen Vrij dag 2, Zaterdag 10 en Donder dag 15 November e.k., 's mid dags gesloten zijn. De brief wisseling zal op die dagen 's namiddags niet besteld wor den. DE GESCHIEDENIS VAN DE PAUSEN Bij J. J. Romen en Zonen, Roer mond en Maaseik, verschenen thans de afleveringen 6 tot 11 van de Geschiedenis van de Pausen door Prof. Dr Gaston Castella in de Nederlandse vertaling door Piet van Veen. Deze keurig geïllustreerde uitga ve vormt een zeer merkwaardige historische studie. Aflevering 6 begint met het le ven en het werk van Pius II (1458- 1464), in deel 6 wordt de periode van 1814 bereikt. Zaterdagmorgen, 27 Oktober, tus sen 6 u. en 6.30 u., kwam de ge naamde Roye Albert, fabriekwerker, met zijn motorrijwiel de Vierkeer- sFraat opgereden in de richting naar Sint-Lodewijk-Deerlijk. Ter hoogte van het Baanhout gekomen is hi.i op een stilstaande wagen, geladen met beten, gebotst, die nochtans volledig verlicht was en op de goe de kant der baan stond Voorbijgangers vonden' de onge lukkige bewusteloos bij zijn moto, die nog rechtstaande onder de wa gen geprangd zat. Dr Nuyttens, onmiddellijk verwit tigd, diende het slachtoffer de eer ste zorgen toe dat vervolgens naar een kliniek te Kortrijk werd over gebracht, waar men een schedel breuk en gebroken kaaksbeen vast stelde. Hoe het ongeluk zich voordeed kon nog niet worden uitgemaakt, gezien het slachtoffer nog niet kon ondervraagd worden. Men vermoedt evenwel dat de motorijder door de mist misleid, ofwel de wagen niet heeft zien staan of een verkeerde zwenking heeft gemaakt. In verband met de vergifti gingszaak van Pont - Saint - Esprit wordt vernomen dat de bakker en molenaar die aangehouden werden onder verdenking van slecht graan of meel geleverd te hebben, in vrijheid werden gesteld. verlamdheid, tchic, blauwe kam, wormen, 't gapen, 't treuren, slij men, 't geel enz... der hennen, dui ven en kiekens, gebruikt IN T DRINKWATER IN 'T ETEN. Twee wonderprodukten die van zich doen spreken in dc streek. 30 JAAR BESTAAN! EIST ZE! ALLE APOTHEKEN. (3761) Hr Richard A. Butler, Kanselier van de Schatkist (Financies). Sir Walter Monckton, Minister van Arbeid en Nationale Dienst. Hr Oliver Lyttleton, Minister van Koloniën. Dit zijn alle bekende conserva tieve figuren in Engeland en gewe zen Ministers. Er werd uitgerekend dat hun gemiddelde leeftijd 60 j. bedraagt. Op Dinsdag 11. heeft de Heer Churchill dan zijn kabinet met nog enkele ministers aangevuld en heeft benoemd: Kapitein Crookshank, Minister van Gezondheid. Heer Harold Mc Milan, Minister van Huisvesting en plaatselijke be- stuurdiensten. Hr James Stuart, Staatssecretaris voor Schotland. Lord Leathers, Staatssecretaris voor de coördinatie der vervoer diensten en brandstoffen. Hr John Selwyn Llloyd, Staats secretaris voor Buitenlandse Zaken. Ilr Patrick Buchan Helburn, tot Parlementair secretaris van Finan cies en Partijleider in het Parle ment (Deze laatste functie werd de Hr Eden afgenomen op zijn ver zoek). Het Ministerie van Coördinatie van vervoerdiensten en brandstof fen is een nieuw in het leven ge roepen departement om wegens in het vooruitzicht gesteld tekort aan kolen in de nakende Winter. Nog dezelfde dag werd de aan duiding van drie nieuwe Ministers bekend ter volledige aanvulling van de regering, nl. van: Lord Simons, Lord kanselier. Hr Peter Thorney Croft, voorzit ter der Board of Trade (Handel). Lord Cherwell, Penningmeester. Zekere geruchten deden de ronde als zou Hr Churchill zinnens zijn de medewerking te vragen van Li beralen en Labour, om een coalitie regering te vormen. Bevestiging hierover werd evenwel nog niet ge geven, maar evenwel werd ver nomen dat de Hr Churchill bespre kingen heeft gevoerd met de Heer Clement Davies, leider der Libe ralen, die, namens zijn partij, even wel een weigerend antwoord aan de conservatieve leider heeft gegeven. Na een eerste kabinetsraad werd door de Hr Churchill bekend ge maakt dat de Regering besloten had de wedden der Ministers te verlagen, om. deze van de Eenrte- Minlster van 10.000 op 7.000 Pond Sterling per Jaar. De andere Ministers zullen "oor- taan slechts 4.000 tegen 5.000 ..ond ontvangen. ENKELE KANTTEKENINGEN In de schoot van de LabourpartiJ is de groep Bevan, ook bekend on der de naam van Rebellen, ver sterkt uit de kiesstrijd gekomen. Bijna al de Labourkandidaten, be horend tot deze groep, werden her kozen en met een grotere meerder heid dan bij vorige verkiezingen. Niet alleen Hr Winston Chur chill zelf werd verkozen, maar ook zijn schoonzoon, Kapitein Christo pher Soames, handhaafde zijn con servatieve zetel te Bedford, en een andere schoonzoon, Duncan San dys, werd verkozen in een Londense voorstad. Randolf Churchill, zoon van Winston Churchill, werd even wel wederom verslagen te Deven- port door een Bevanist De Communisten wisten geen en kele van hun 10 kandidaten er door te halen en verloren aldus al de gestorte waarborgen, lopende over een totaal van 900 pond sterling. Een kandidaat immers die niet het achtste deel van het totale aantal stemmen van zijn district behaalt, verliest namelijk het verplicht ge storte bedrag van 150 pond dat geëist wordt als waarborg. - - - - - - tefèn Ook de Liberalen leden zware geldelijke verliezen op zelfde wij ze. Er waren 109 Liberale kandida ten en slechts 6 werden verkozen en velen behaalden niet het aantal geboden stemmen om de terugbe taling van de gestorte waarborg te bekomen. In 1950 verspeelden 314 Liberalen aldus hun waarborgsom, wat de partij 17.100 pond en de verze keringsmaatschappij Lloyds 30.000 pond sterling kostte. Toen verloren de Communisten aldus ook 13.960 pond. Dit jaar hadden beide par tijen veel minder kandidaten ge steld, uit vrees voor dergelijke zware geldelijke verliezen. Voor de vrouwelijke kandidaten verliep het niet al te best. Van 77 dezer kandidaten werden er slechts 17 verkozen. Onder de verkozenen bevinden zich thans 20 Katholieken, waarvan 14 van de Labour en slechts 6 bij de Conservatieven. REGERING CHURCHILL STELT REEDS EERSTE DAAD INZAKE BUITENLANDSE POLITIEK. AMBASSADEUR TE TEHERAN ONTBODEN VOORSTEL TOT VERGADERING DER GROTE 4? Hr Eden, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, stelde een eerste daad op gebied van Buiten landse politiek, met de Britse am bassadeur te Téhéran, de Hr Shep herd, naar Londen te ontbieden, om overleg te plegen over het Brits-Iraans PetroleumgeschilNaar verluidt zou deze terugkeer defini tief zijn en wijzen op de wil van de Heer Eden om de onderhande lingen met Iran heraan te knopen. Men meent zelfs dat spoedig een Britse afvaardiging naar Washing ton zal vertrekken om er de Heer Mossadegh te ontmoeten. Anderzijds wordt de Heer Eden het inzicht toegeschreven op de eerstvolgende vergadering van de U.N.O. te Parijs een nieuwe bij eenkomst van de Grote Vier yoot te stellen. Bestandsbesprekingen hervat. Moeilijkheden oin vaststelling van demarcatielijn. In het hiertoe speciaal opgericht kamp te Pan Moendjon werden de onderhandelingen over het sluiten van een wapenstilstand hervat tus sen de hoofd-afvaardigipgen. Niet tegenstaande herhaalde bjeenkom- sten en besprekingen in sub-com missies kon totnogtoe geen akkoord bereikt worden over de vaststelling van een demarcatielijn. Van belang is evenwel dat de Communisten niet meer hardnek kig vasthouden aan de 38° breedte graad voor dergelijke lijn. Door de U.N.O. - afgevaardigden werd een compromis-voorstel ge daan, waarbij voorzien wordt de instelling van een bufferzone van 4 km. breed, lopend van de rivier Jesong in West-Korea, tot onge veer 18,5 km. ten Noorden van de 38° breedtegraad. Om dergelijke bufferzone tot stand te brengen zouden de geal lieerden in Ocst-Korea ongeveer telkens ook grotere verliezen "dan Hierin vragen de Communisten o. m. dat de U.N.O.-troepen zich on geveer 25 Km. zouden terugtrekken ten Zuiden van de huidige front lijn. Daar bij dergelijke afstand van gebied de geallieerden zeer be langrijke strategische punten zou den moeten verlaten, o.m. de pun ten van de IJzeren Driehoek, de heuvelen-rij van de Gebroken Har ten en de Punchbowl waarvoor reeds zo hard gevochten werd, hebben de geallieerde afgevaardig den dit voorstel van de hand ge wezen. Over de demarcatielijn wordt thans voort onderhandeld. Wat de strijd zelf betreft, dient aangehaald dat bijna elke dag luchtgevechten worden geleverd tussen straaljagers van beide par tijen. Hierbij staan de Communis tische toestellen gewoonlijk in nu merieke meerderheid, maar lijden 450 km2 terrein moeten opgeven en de Communisten een overeen- kostig gebied in het Westen. De Roden hebben aanvaard dit voorstel te onderzoeken maar dien den ook hun eigen ontwerp in. de U.NO.-luchtmacht. Te land worden harde gevechten geleverd in de gebieden van Koemsong, Jontsjon en Janggoe. Op het ove rige front valt slechts patroelje- activiteit te melden. Egyptische arbeiders ontvluchten Kanaalzone. Nieuwe incidenten. Het Brits-Egyptisch geschil spit- ten niet zinnens zijn zich te laten Te Turnhout is een politie agent schielijk gestorven, nadat hij zich had kwaad gemaakt op een lastige herbergklant. ste zich nog toe dezer laatste da gen. Te Port-Saïd weigerden de Egyptische douanebeambten met de Britten samen te werken en be lemmeren aldus het laden en lossen van Britse schepen,, die materiaal en voedsel aanvoeren voor de Brit se troepen. De Egyptische arbeiders in de Kanaal-zone weigeren in groot aantal nog verder te werken voor de Britten en vluchten naar andere gebieden. Nog te Port-Saïd gingen de loodsen in staking. In het overige deel van Egypte worden de Britse goederen geboy cot. De Egyptische Regering ver leent tevens hulp aan de arbeiders die het Kanaal-gebied ontvluchten en verleent hen o.m. gratis-spoor wegkaartjes. De bakkers van Is- maïla weigerden de Britse gezin nen van brood te voorzien. De Britse deskundigen die in Egypte werken zullen hun contract niet meer worden hernieuwd. Bij nacht werd het verkeer op het Suez-kanaal stop gezet. In Egypte gaan nu ook stemmen op om dit kanaal te nationaliseren, het voorbeeld navolgend van wat in Iran gebeurd is. De Britse Staf kwam bijeen om maatregelen te bespreken tot vei ligheid van de Kanaal-zone. Zo werd overwogen het overbrengen van arbeiders uit andere gebieden, om er het werk te verrichten. Intussen kwam het andermaal tot nieuwe incidenten. Een Brits officier werd er gedood. Een Britse patroelje vuurde op een Egyptische vrachtwagen, daar deze poogde de Britten in de gracht te duwen. De Egyptische voerder werd gedood. Nog werd gevuurd op 'n Egyptische vrachtwagen die een Britse ver sperring wilde doorrijden zonder te stoppen; de voerder en een inzit tende vrouw werden gedood. In Soedan heeft de Regering be sloten de Egyptische eisen van de hand te wijzen en beroep te doen op de U.N.O. Uit Kaïro wordt nog vernomen dat de Moslembroeders vrijwil lige bevrijdingsbataljons 'heb ben gevormd die reeds een passie ve weerstandsbeweging zijn begon nen en alle woestijnwegen naar de Kanaalzone blokkeren, tevens elke in dienstneming van Egyptische arbeiders bij de Britten verhinde rend door die arbeiders de toegang tot die zone te weigeren. Anderzijds is thans ook de Britse derde Infanteriedivisie naar Egyp te vertrokken en verklaarde Gene raal Erskine, bevelhebber der Brit se troepen in Egypte, dat de Brit- verjagen. KRANKRIJK. H. Mis voor Maarschalk Pétain tc Parijs. In de N'otre Dame te Parijs werd een H. Mis opgedragen ter zielelafenis van wijlen Maarschalk Pétaln. Daar verzetsbewegingen hierin gra ten hadden gevonden, maakte Mgr Feltin bekend dat die Heilige Mis alleenlijk een godsdienstige plech tigheid was tijdens dewelke ge beden zouden worden opgedragen v<?or de overledene en dat er ten genendele enige politieke betekenis eraan diende gehecht. Woonden o.m. de dienst bij: de Ambassadeur van Canada te Parijs, Prins Xa- vier van Bourbon-Parma, Generaal Weygand, nog andere Generaals en Admiraals, de advokaten van de Maarschalk en andere persona liteiten. Verzetslieden richtten er evenwel een tegenbetoging in bui ten de kerk en na de H. Mis kwam het tot enkele incidenten. ISRAI.L. Medewerking aan de verdediging van Midden-Oosten? Naar verluidt werd Israël uitgeno digd door de U.S.A., Frankrijk, Engeland en Turkije, om mede te werken aan de verdediging van Midden-Oosten. OOSTENRIJK. Donauseheep- vaart bedreigd. De Donauscheep- vaart in Oostenrijk wordt bedreigd door het laag waterpeil. Op plaat sen waar het waterpeil normaal 3 meter bedraagt is het thans 95 cm. Nooit kende men in Oostenrijk dergelijke droge Herfst. ARGENTINIË. Mevr. Peron ziek? Uit New-York werd verno men dat een radioloog, een specia list op gebied van kanker, naar Argentinië werd geroepen om er een beroemde ziektein behan deling te nemen. Hieruit werd be sloten dat het wellicht Mevr. Pe ron zou zijn, die naar men meent, lijdend zou zijn aan kanker in de keel en or.i de verpleging heeft verzocht van die bekende Ameri kaanse specialist, Dr Canonico. INDONESIË. Complot ont dekt. Door de Hr Soeklman, In donesische premier, werd medege deeld dat een uitgebreid complot van linkse elementen ontdekt werd, dat ten doel had de HH. Soekamo, Hatta- en alle ministers te ver moorden. In verband hiermede zouden 15.000 personen zijn aan gehouden. RADAR?

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7