Wereldgebeurtenissen Het Huis AU RENARD BLEU Au I heatre Royal La petite Hutte Met Remi Ghesquiere in de Westvlaamse Bergen Tegen SNOT VASTGESTELDE PRIJS 10,50 F de doos van 400 g MORVA elixir 3 De vaere, vader van de twee ARGENTIJNSE PAKET- B00T VERGAAN BIJ HELGOLAND Na aanvaring. PERSOON UIT K0KSIJDE SCHIELIJK OVERLEDEN TE OOSTENDE EXPEDITIE OM SCHAT IN ZUID-CHINESE ZEE OP TE ZOEKEN MISLUKT Tabak opgeslagen in Frankrijk CONSTELLATION MAAKT NOODLANDING OP LAATSTE DRUPPELS BENZINE LIEBIG ECHO November 1951. Zesde U.N.O.-zlttljd"geopend te Parijs PRESIDENT V. AURIOL NODIGT TRUMAN, CHURCHILL EN STALIN DE VREDE TE KOMEN BESPREKEN TE PARIJS Grote Westerse Drie stellen plan voor internationale ontwapening voor. Rede van President Truman. AU RENAR pAs^83 - RIJSELSTRAAT - BLEU MENEN 3&$r~ d' Ostende Premier Gala KARSENTY 0D1LE VERSOIS ALFRED ADAN Représentation dans les décors origineux ASEPTA poeder ALLE APOTHEKEN. WERELDNIEUWS IN 'T KORT Na dM verkiezingen in Engeland Hr Churchill maakt zijn regeringsprogramma bekend. HAVEN ^n DUINKERKE BOERT ACHTERUIT De oorlog in Korea LIJK VAN EEN DER OPVARENDEN VAN DE CAPTAIN CAP OPGEVIST Het Brits-Egyptisch geschil De Iraanse Petroleumkwestie Nieuwe atoomontploffingen in de V. S. van Amerika De verkiezingen voor geheel Duitsland HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 10 Nov. 1951. Bladz. T. nCRVOLO VAN 1» BLAD tan de hand van Gezelle. jok op Remi Ghesquière heeft •pjellt een diepe invloed gehad, h zou haast zeggen: op zijn ma- ,ier is deze toondichter een leer- Lj va. heer ende meester Gezelle. '|et erste lied dat Remi Ghes- qUière omponeerde was: (Oihria, die daar staat, Gij ijt goed en ik ben kwaad. fcnnen het allemaal. Ge- .i'svrzen zijn zo volks, zo klaar ff8ai zo recht en goed, dat klein »ro< er door ontroerd worden. rVgwcht dat uit het volk stamt! Want 'e eerste twee versregels 'eejj Czelle van een veldkapelleke {«jcieven, er verder op gedicht, (üttroofje met a, eentje met e, ;,1(tl,net o, met u, met ij. Remi heeft er een van onze schocate Marialiederen van ge- saki Aarde hand ook van Gezelle Jeftlemi Ghesquière de methode ;n diweg gevonden tot het kin- ,eriie en het volkslied, waarin hij on pester werd G«Ue troonde hem mee naar 3eisghe's poorte, waar tal van -.erkPisjes samen kwamen om actvermaken in eer en deugd. Qesei wijdde aan hen dat leuke jed&je: Katrientjes, Katrientjesl Ee: gedicht dat onze Kajotsters ril geren declameren. Dimeisjes konden een heleboel jlbedjes zingen, en dansten naar „u (de trant op die wijsjes. Ge- rifWilde die liedjes vastleggen (j am de orgelist Ghesquière, oor ook op de kinderdeun o; afgestemd, mee naar de Ka- iejes, om de liedjes op te teke- ft was een tijd dat hier en {;is de oude zeisels en sproken •.en opgetekend. Gezelle deed IB Jules Leroy ook. En ande- i VestVlamingen eveneens. Remi ésquière heeft het gedaan op igebied van de kinderliederen- sdt Hij deed het goed! Het zan- te en bundelen der Westvlaamse vssliederen hebben wij in een zet ruime mate aan Meester Remi Gfcawière te danken. Een rijpe n rijke vrucht van dat zoeken en sneu dat garen en uitlezen, is «buidel «300 kinderspelen met zanpin 1903 door de Koninklijke \1aiE5 Academie uitgegeven Dit is wetdschappelijk werk. Remi Ghesquière, die altijd een ractisd: man was, heeft er het beste utjekozen voor ons. We vin tin het in de Mezennestje's Daar is geen schoolmeester of [sciiootaesteres in onze gouwe, en coir wr er buiten, die niet «'t Me- zf.nneitjkennen, een drieledige bundel ieder deel bevat liedjes met gei ren, speelkes met zang, godsdiertige liederen en gelegen- eidslieies. Die liedjes zijn voor- erst wkelijk schoon, hun rhyth- ine, tojval, melodie, hun onder rapenen him gevoelsaccent zijn direct fgestemd op het hart en de gang van onze kleinen. Het kind agt deze liedjes met even- reel vigheid als Moeders Mut sen, idwarte Katriene'k Zou gen een koetje kopen». Want de iezennestJes bevatten een rijke ihat kinderliedjes, die Remi Gnesqlère opgetekend heeft te Kortrij, Geluwe, Halle, langs de zeekust Irugge, enz. Maar daar naast een heleboel liederen van eigen lier, die bij de oude kinder deunen aaieunen, veredeld en ver- 'ijnd tot knstwerk, zodat we mo ten zeggendat t'onzent geen toon dichter R. Ghesquière in het com poneren va kinderliederen heeft overtroffen Pastoor Mervillie zali ger, «öelefierderdie meer dan wie ook )vr de deugdelijkheid van een volk: jinderlied kon oordelen, schreef: «i'andage heb lk de 10 laatste ffizejongskens op mijn hand genome: Ze zijn al koddig en be- allig... -aat ze nu maar spelen in ie Vlaase boom: stil en monke lend zaik ze gfislaan. «Meanestjevormt dan ook een zee practisch handboek voor de lage school. Onmisbaar! Geen wonder at het reeds aan zijn tien de uitge is! Bij h naslaan van de tekstdich- ers va het op dat Remi Ghes- ciuière tl zeer goede keus weet te doen. Huur lijk staat Gezelle voor- an. Vder heeft hij gesnapt dat lemanihem zo na was als Karei de Gheere. Door Remi Ghesquiè re zal c Gheldere dan ook blijven even oler ons. We ben immers onze kinderen 'ingen it het galmt door den hui ze; A grave Jan't Regent opdehgge», «Tjing, tjlng, viole», 24 GnadlerenJaakske met fltje», enz., enz. Remi Ghes- :reocht en vond daarnaast de beste ederendichters als B. Van 'feursJef Mennekens, David Tom- rits, Jozefa, enz. En menig keer (iichtthljzelf, want een ware volks dichte is hij tot op heden, bv. het zo poulaire lied De trommel •laatlis met tekst en deun hele- fflualran hem. Gouden herinneringen. Sast die Mezennestje'sheb- i ,c Zingende Hartenook een I ctoc succes gekend. -Die liedjes zijn niet alleen '■to de Jeugd doch voor de hele ruining bestemd, aldus Remi Fïfequiere. Ik had al een paar :eer een lied gemaakt op tekst van ambrecht Lambrechts, voor «De /iaamse Zanger», waaraan Lam- irechts medewerkte. Ik vond er maak in. En zo groeiden de drie mndeis «Zingende Harten» uit sluitend op tekst van L. Lam prechts. Ze zijn al aan hun 7° uit- jave. 't Kan niet missen, Remi Ghesquière! Vijf en twintig jaar releden liepen uw Zingende Mcis- ps van Halle heel 't land af. Wie iceft hen niet gezien? Hier, in [Holland, overal elders! Er plooit een gelukkige monkel hm Ghesquière's lippen. 565 Avonden gegevenEn over al op de handen gedragen. Het was een ware triomf voor het eigen volkse kinderlied Gij hebt dé romantische tijd meegemaakt, R. Ghesquière, waar op allen werkten om de verstoten moedertaal in ere te herstellen, om de Kersten-Vlaamse schatten, die het geluk en de roem van ons volk zijn, te helpen opdelven. Zeker, dat was een roerige tijd. Ik heb mijn steke gestaan. Ik liep de dorpen af om de oude liedjes cn reidansjes der kinderen op te tekenen Ik schreef in de Kort- rijkse weekbladen. Ik was bevriend niet de Westvlaamse volkskunste- naars. Met Pastoor Mervillie, geloof ik? Ja Ik was zijn leerling. Hij raiakte mijn trouwdicht. En de vijf en tachtigjarige toon dichter staat daar in 't gouden zon- TOtje te glimlachen naar de welige jerten, te glimlachen naar de verre herinnering van zijn trouwdag, toen hij: trouwde te Torhout met Kle mentientje Margras ik heb er mijn moeder, die toen in 't Tor- «Mtse pensionaat was. nog horen over vertellenen hij zegt nog ««n reekske of vijf op uit dat me morabele dicht van Alfons Mer- ïlHie; En daar gij nu Remi de man zijt van een engel, wees gij van uwen kant een engel van een man! Het is een profetie die letterlijk •"wallen is. 7~ Toen Pastoor Mervillie zijn juoilee vierde te Nieuwkapelle, ver- ,f't Remi Ghesquière verder, trok fr te voete van Diksmuide naar Oo het orgel zat de grote or- Toon (kunstschilder). Hoe verwon derd stond Pastoor Mervillie niet aan de offerande. Ik hoor hem nog zeggen, in plaats van Pax tecum: Maar Remi toch, Remi toch! Dat staat de 85-jarige daar te vertellen langs de weg. De boeren begrijpen ons lanterfanten niet. Ze moeten rap-rap hun oogst binnen halen, een oogst die ze hebben moe ten stelen dit jaar. Maar ik sta daar ook mijn oogst op te doen. En 's avonds gaat de oude stemme op van Remi Ghes quière in de kapelanijHoe zou ik Vlaanderen niet beminnen! Een oude gebarsten stem. Maar zo echt en recht, een heel levenspro gramma En 's anderendaags zit hij het Lof te spelen, de kapelaan en de koster zingen: al muziek van Remi Ghesquière. Och Here, zeven men sen in 't Lof... In de tingeltangels van de Zwarte Berg breult het van 't volk.. Singel, oord van vrede. Een week nadien ben ik hem nog eens gaan opzoeken in zijn rustig thuis op de Singel te Brugge. Remi Ghesquiere die 23 jaar te Geluwe verbleef, was daarna gedu rende 28 jaar orgelist in de Lieve- Vrouwkerk te Halle. Maar hij kwam naar het dierbaar Westvlaan- deren om er de oude dag te slij ten. Hij woont nu reeds zes jaar te Brugge. Twee dochters zorgen er voor va der, en ze doen het goed. Op 't schouwtje staat het heilig klaver blad der drie dochters-kloosterzus ters uitgeportret: een Trappistin, een Benedictines en een Dame van St André. 't Geestelijke zit in 't bloed», zouden de mensen zeggen. Remi Ghesquière heeft ook nog 2 zoons priester: Jozef, die na 30 .iaar directeurschap ter Normaalschole van Torhout, thans bestuurder van Hemelsdale is te Brugge, en nold, de apostel van allerlei suk kelaars, doofstommen, blinden... en zijn dierbare Hongaartjes. Daar naast zijn er drie zoons getrouwd, en de twee dochters-engelbewaar ders jong. Een gezin van 10 kinde ren, allen nog m leven. We zitten eerst een beetje in de zon bulten. Drie populieren staan tegen het tuinmuurtje. (David Tom- kins, die er op bezoek kwam, heeft er een schoon gedichtje en Remi Ghesquière een schoon lied van ge maakt.) Daar hebben we kunnen kermis maken met het zeer uitgebreide werk van Remi Ghesquière. Die, kunstenaar heeft zijn brood niet in ledigheid gegeten. Werken was en is nog zijn geluk en zijn wens. Naast Mezennestjeen Zin gende Harten» schonk hij ons nog Regenboog op tekst van N. Dou- men (I en II), «In de Dierentuin» op tekst van H. Van Rooy. Een hele reeks koren, stapliederen, to neeltjes, zangspelen ofte operetten, sprookjesspelen (toneel met zang) spreekkoren en een zeer goede methode om piano te leren «Mijn Klavierboek» Naast dit en ander werk beslaat zijn godsdienstige mu ziek een aparte plaats. Daar zijn zijn Honderd Geestelijke Liede ren», zijn Volksmis (de eerste in deze aard), zijn Vlaamse misge zangen en zijn Recitatif-mis. Naast de processiemarchen, koorwerken, zijn talrijke communieliederen en Kerstliederen. Er komt geen einde aan. En nog steeds aan 't werk, hoorde ik laatst? Ja, af en toe een dichtje en een liedje. De dochter vult aan: Vader heeft bv. in 't jaar 1951 meer dan 50 gelagenheiddichten gemaakt. Ze weten hem allemaal wonen. Tot zelve uit Snellegem. voor wie vader laatst de spijskaart voor 't bruiloftsmaal moest bij rijmen. Die doendige mens kan niet rusten. Daar hebt ge zijn dagboe ken. Veertig, asjeblief. Een spiegel van 't familiegebeuren, een lach en een traan, met foto's en souvenirs, een goudmijn voor de familie. Hij heeft er een en ander uit voorge lezen. Och, ik had er uren kun nen naar luisteren. Verleden jaar brak R G, zijn arm en Dr Ver tongen, die de arm inzette, kreeg ook zijn gedicht. En dan zijn spe ciale nieuwjaarswensen. Ik citeer een vers uit deze van 1951: Jk zag veel lentes groenen veel zomers rijpen 't graan veel herfsten blaren boenen veel winters 't al doen ta&n. En vóór hem op tafel ligt zijn laatste verschenen lied, op tekst van G. Gezelle Hoort, 't is de wind! een vierstemmig koor. Ver leden jaar hoorden we nog door de radio uitgezonden zijn «Mis voor de Vrede uitgevoerd in de Brugse Sint Jacobskerk. En dat aandoen lijk lied van de weeklagende mo lenaar... Zo werkt deze man nog, werkt zoals hij altijd werkte, trouw aan het parool dat Gezeile en heel zijn geslacht heeft bezield: uit het volk, voor het volk! Het volk mag R. G. dankbaar zijn. Want hij leert, zijn volk zingen van op de bewaarschoolstoeltjes. Hij leert het zingen thuis, in zijn kringen, in de kerk. Een volk dat het zo nodig heeft goed te leren zingen. Wijl dat volk te vele en te gaarne het oor leent naar vreemde leizen Ge moet maar eens onze zogezeide crochet's beluisteren Vlaanderen, dankt Ghesquière, zingt Ghesquière! Ge zult er wel bij varen. Want het woord dat eenmaal een bevoegd pedagoog sprak na een avond met de Zingende Meisjes van Halle, is toepasselijk op gans zijn werk; Zolang ons volk nog oog en oor voor zoiets heeft, zal ik aan ons volk niet wanhopen! R Ghesquière, wij danken U! Gij zijt een man om er 100 te worden. God jeune 't U! P. R. BOSCHVOGEL. r- I I De Argentijnse paketboot Mai- pu» van 12.000 ton, nog fonkel nieuw, op weg van Amsterdam naar Hamburg, is bij Helgoland in aan varing gekomen met een Ameri kaanse troepentransportschip. De paketboot zonk na drie uur drij ven. Alle opvarende kon worden ge red door het Amerikaanse schip en door andere toegesnelde boten. Nog andere schepen geraakten in nood op de Atlantische Oceaan we gens een zware storm. Een Franse treiler moest op sleeptouw worden genomen. Een Spaans schip strand de op de rotsen van Cornwalis. Bij New-York strandden ook meerdere schepen. Ten Noorden van de staat Was hington is een Amerikaans schip beladen met graan voor Indië in brand geraakt. Het vuur was ont staan ln de machinekamer en nam een spoedige uitbreiding. Een Ja pans schip was het eerst ter plaats en van de 38 man aan boord van het brandend schip, konden er 12 worden gered. Een oud-Braziliaans slagschip van van 19.000 ton dat naar Engeland was gesleept, sloeg los van de sleep boten en ging op drift. Een yacht van een milliardair werd nabij Safi aan de kust geworpen. Van de 9 op varenden zijn er zes vermist, o.m. d'e eigenaar en zijn dame. Te Porto, Portugal, zijn meerdere schepen in de Douro gezonken, in gevolge een razende storm. Toen Cordier Gerard, wonende Nieuwpoortse steenweg 34, Oosten de, het kaaistation verliet, bemerk te hij dat tussen de kleine brug en het tramhuisje een persoon plots in elkaar stuikte Hij snelde toe doch de persoon gaf kort daarop de geest Een bijgeroepen dokter kon slechts de dood vaststellen. Het betrof Vandenboom Julien, wonen de te Koksijde. Het stoffelijk over schot werd naar het dodenhuis.ie overgebracht. Dertien man waren met een schoener, de Lamoraluit Enge land vertrokken om een schat te gaan opzoeken in de Zuid-Chinese wateren, welke er ergens zou ver borgen zijn door een zeerover, ka pitein Kidd, eeuwen geleden. De boot werd gevat in een storim en nadat de masten werden neer- gesmakt strandde de boot ter hoog te van eiland Wight. Meteen werd het de mislukking' van de ontwor pen expeditie. In officiële mededeling is in Frankrijk bekendgemaakt, dat de prijs van een pakje sigaretten «Gauloises» op 80 fr. (tegen 65 fr.) is gebracht en die van het pakje gewone tabak op 100 fr. (tegen 85 fr.). De tabak en de sigaretten van andere kwaliteiten ondergaan prijs stijgingen in dezelfde verhouding. Boorden en dassen los Een Constellation van de Brazi liaanse luchtvaartmaatschappij Pan Air Brazillio heeft een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Casa blanca, met nog slechts enkele druppels benzine in de tank. Enkele seconden nadat de wielen de lan dingsbaan raakten, stopten de mo toren. De Constellation was uit Parijs via Lissabon naar Rio de Janeiro vertrokken. Wegens het slechte weer kreeg de piloot in Lissabon en Ma drid geen vergunning om te landen. Hij besloot daarom, met nog slechts 25 minuten benzine aan boord, door te vliegen naar Casablanca. De pas sagiers kregen de raad hun schoe nen uit te trekken en boorden en dassen los te maken. Alle passagiers en leden der bemanning werden in zwemveston gestoken. Biddend wachtten verschillende passagiers hst einde af. Toen er nog vijf minuten benzine in de tank was, kwam Casablanca in het zicht. Met de laatste druppels werd het vliegveld net op tijd gehaald. Het Novembernummer van dit In teressant blad bevat een grote ver scheidenheid van artikels welke zijn officieel karakter als orgaan van Lieblg Chromo's Clubverrecht vaardigen. Llebig Echo biedt aan de lezers een keur van kronieken, waaronder wij kunnen vermelden: X. Het boelend artikel: «De Baan brekers van de Nieuwe Wereld wa ren geslepen 2. De leerzame kroniek «In de Die renwereld 3. De rubriek Sportieve Vrouwen zonder het te weten 4. De Chromo-Beurs die de uit wisseling onder de verzamelaars bevordert. 5. Het ln omloop brengen van de reeksen nrs 389 en 390, Oostvlaan- deren en Namen, 7» en 8e van het prachtig geheel, gewijd aan de ge schiedenis van onze provincies. Het toesturen van Lieblg Echo wordt kosteloos verzekerd aan de le den van Lieblg Chromo's Club (bijdrage 30 fr.) te storten op p.c. r. 8103 van de Compagnie Llebig, Meir nr 59, Antwerpen, deze bijdrage geeft recht op de nummers van Januari tot December 1952. Degenen die zich voor het jaar 1952 als abonnent la ten inschrijven zullen kosteloos de nummers van November en Decem ber 1951 ontvangen. Een nummer van Liebig Echo wordt op aanvraag gratis aan onze lezers verzonden. Vertegenwoordigers van 60 Na ties, aangesloten bij de U.N.O., zijn weerom te Parijs bijeengestroomd om er deel te nemen aan de zesde zittijd van de Organisatie der Ver enigde Naties. Voor deze zittijd werd het Paleis Chaillot, gelegen rechtover de Eifel- toren, in gereedheid gebracht en als U.N.O.-gebied verklaard Ver moedelijk zal de zittijd een 3-tal maanden duren. Tientallen punten staan op de dagorde. Maandagavond jl. werd dan nog de slotvergadering gehouden van de vijfde zittijd. Tijdens deze bij eenkomst werd de opneming van Rood-China verworpen met twintig stemmen tegen elf en bij elf ont houdingen Hr Malik verklaarde daarop dat hij de kwestie weer stel len zou tijdens de zesde zittijd, wat intussen is gebeurd. Officieel werd dan Dinsdag de zesde algemene U.N.O .-vergadering geopend. Groot-Brittannië was er o. m. vertegenwoordigd door de Hr Eden, de Sovjet-Unie door de Hr Visjinski, de U. S. A. door de Hr Dean Acheson, enz. Na de welkomrede van de Hr Entezam, scheidend voorzitter, die verklaarde dat in het verlopen jaar de internationale spanning was verminderd en verklaarde de toe komst in te zien met een gema tigd optimisme, werd het woord verleend aan de Hr Vincent Auriol, President der Franse Republiek. Hr Vincent Auriol heette alle af gevaardigden welkom in de Fran se hoofdstad, herinnerde aan het doel der U.N.O.nl. -en vreed zaam samenleven der volkeren mo gelijk te maken, en nodigde de staatshoofden der grote naties, zon der namen te noemen, uit, over de vraag van oorlog of vrede te ko men onderhandelen te Parijs. Hier mede bedoelde hij evenwel onge twijfeld de HH Truman, Chur chill en Stalin. De woorden van de Franse Pre sident, die grote weerslag in de pers vonden, luidden o. m.: En aangezien het ter verwer ving van de vrede ongetwijfeld niet volstaat de ellende en de onwe tendheid te bestrijden, aangezien het er op aankomt de angst en het wantrouwen uit de wereld te ban nen en aangezien de vrede eerst en vooral een grote akte van ver trouwen is, waarom zou ik dan ook niet de stem verheffen en zeggen dat, zo de beroemde man nen, naar wie zoveel angstige blik ken gericht zijn, naar hier kwa men, tijdens deze. zitting, niet om rechtstreeks deel te nemen aan uw werkzaamheden, maar om met el kaar als gewone mensen contact te nemen, in die hoedanigheid, zon der agenda of openbaar debat, van gedachten te wisselen over hun meningsverschillen en een poging te doen om in het kader en vol gens de beginselen van de U.N.O.. samen de meningsverschillen af te ronden, die op het leven van de volken drukken, wij hen met een vreugde zouden begroeten, die. ik ben er zeker van, door de gehele wereld zou worden gedeeld. Voor de staatslieden is er geen groter roem dan te arbeiden voor deze vrede, waardoor de volken kunnen bloeien in hun omrang i Da btfooDid4 Pw'iitAflitfc ▼pan* w«ltjk® toreador, Oooahlt* Clntrori, Portugees edelman. De pleoir werd voltrokken ln liet oude der graven van Rlberra. Onder la ln de eoht getreden met een .elman. F bet oude pe ge nodigden bevond zich o.m. ex-koning S.P.R.L. felefoon 565 De specialisten van het mooie pelswerk Indien gij een mooie en schone pels begeert, wend U in volle vertrouwen tot het Huis «AU RENARD BLEU» Het bijzonderste pelshuis der streek. Al onze artike len worden steeds ten huize gemaakt met bonten van eerste keus. Mededinging onmogelijk aan gelij ke kwaliteit. HERSTELLINGEN - VERANDERINGEN VAN MANTELS en PELSEN VAN ALLE AFKOMSTEN. Maximum kwaliteit aan de laagste prijzen. verkoopt in volle vertrouwen en waarborgt de nieuwste modellen. Teruggave van 10 aan Oudstrijders, Oor logsinvaliden en Staatsagenten. REISKOSTEN VERGOED BIJ AANKOOP. BEZOEKT ONS ZONDER VERBINTENIS. Magazijnen open gans de Zondag Gemak van betaling Goedkoper dan in Frankrijk ADRES GOED OPMERKEN (3276) Dimanche 11 novembre a 20 heures dans Ie légendaire succès d'André Roussin (3922» gekozen en waardoor de mensen in vreugde en veiligheid zullen kunnen arbeiden in hun vrije en met elkaar verzoende vaderlan den. Na de rede van de Hr Auriol werd een nieuwe voorzitter geko zen. De keuze viel op de Hr Luis Padilla Nervo, afgevaardigde van Mexico, verkozen met 44 stemmen tegen 9 voor de afgevaardigde van Peru en 6 voor een Boliviaan Waarna de openingsvergadering gesloten werd. Ter zitdag van Woensdag werden nu de voorzitters verkozen van de verschillende commissies. Nu deze zesde zittijd werd inge zet wordt verwacht dat zowel van Westerse als van Russische zijde een vredesoffenlef zal worden in gezet en dat wederzijds hiertoe voorstellen zullen worden inge diend. Zo werd reeds medegedeeld dat de Hr Dean Acheson een nieuw vredesplan zou hebben opgemaakt en dat het werd goedgekeurd door Engeland en Frankrijk. Wat het vredesplan uer Sovjets inhouden zou, is nog niet bekend, daar zij hierover tot nogtoe niets hebben prijsgegeven. In een gelijktijdige nota gericht tot de Hr Trygve Lie hebben de Britse, Amerikaanse en Franse Re geringen de Secretaris-Generaal der U.N.O. verzocht de kwestie van de Duitse verkiezingen op de agenda van de 6" zittijd te plaatsen In deze nota werd erop gewezen dat de Westerse mogendheden aldus handelden op verzoek van de West- Duitse Bondskanselier, Heer Dr Adenauer. Woensdagavond heeft President Truman een radiorede gehouden om een voorstel te doen in drie punten over de wereldvrede. Hier bij drong hij erop aan dat een voortdurende inventaris door de U.N.O. zou worden opgemaakt van alle gewapende strijdkrachten in de wereld, hij drong erop aan dat de Russen het vredesplan zouden aanvaarden ten einde een nieuwe oorlog te voorkomen en verzocht hen gedetailleerde voorstellen over ontwapening goed te keuren, met inbegrip van het verbod der atoom wapens. Deze rede sloot aan op een ge meenschappelijke verklaring en kele uren voordien bekend gemaakt door de Ministeries van Buiten landse Zaken van Groot-Brittan- inië, U.S.A. en Frankrijk, een plan Inhoudende tot beperking en ver mindering der bewapeningen. In deze verklaring wordt aangehaald dat de Drie Westersen bij de hui dige zittijd van de U.N.O.-voor stellen zullen indienen tot regle mentering, beperking en vermin dering van alle strijdkrachten, met inbegrip der atoomwapens. Alle drie wijzen er evenwel op dat zo lang de huidige internationale spanning aanhoudt, zij het tot plicht aanzien de nodige strijd krachten ter beschikking te bren gen voor hun eigen veiligheid en deze der vrije wereld, dat ander zijds ieder plan tot reglemente ring der -bewapeningen een sys teem moet omvatten van open baarheid en controle. Tenslotte doen zij uitschijnen dat dergelijk plan niet ten uitvoer kan worden gebracht zolang de oorlog in Ko- Umberto. Het Jong» p«ar kreeg een •peclale zegen van de H. Vader. Te Luoques, Toeoen!*, ln Italië, vereohljnen voor het Aaslaenhof 62 gewezen oommunlatlsohe p&rtlsanen, onder beschuldiging IS Italiaanse pa triotten alsmede een kleine Jongen te hebben gefusilleerd, om een nlet- oommunlstlsche weerstandsgroep te kunnen uitroeien. De oommunleten hadden de slachtoffers ln een hinder laag gelokt. In Noord-Zweden la een kudde rendieren bij het oversteken ran een bevroren rivier door het Ijs geaakt. Van de 5.000 dieren zijn er een 300- tal verdronken. In het kleine Italiaanse etedje Sestrl Levante, nabij Genua, la een geheim wapendepot van communis ten ontploft. Bijna een hele straat werd weggeblazen. Men telt er tevens 7 doden. Talrijke huiszoekingen wer den gedaan en enkele communisten aangehouden. verlamdheid, tchic, blauwe kam, wormen, 't gapen, 't treuren, slij men, 't geel enz... der hennen, dui ven en kiekens, gebruikt IN T DRINKWATER IN T KTEN. Twee wond erprodukten die van zich doen spreken in de streek. 30 JAAR BESTAAN! EIST ZE! (3761) r: langs de weg, die zijzelf hebben rea duurt. De Hr Churchill heeft sedert zijn aanstelling tot Eerste-Minister broksgewijze zijn regering aange vuld door nieuwe benoemingen van Ministers en Staatssecretarissen, tot het kabinet volledig was samen gesteld.. Anderzijds werd Hr Attlee be noemd tot leider van de oppositie. De Raad van de Trade Unions verklaarde zich bereid vriendschap pelijk met de nieuwe regering sa men te werken, zich als doel stel lend: de welvaart van Engeland. Dinsdag jl. begaf het nieuwe La gerhuis zich 'naar het Hogerhuis om er lezing te horen van de Troonrede, wat gepaard ging met het gebruikelijk ceremonieel Deze troonrede werd voorgelezen door de Lord Kanselier, gezien de Ko ning ziek is Daarna zijn de leden van het Lagerhuis teruggekeerd naar het Parlement, waar zij de voorlezing van de troonrede op nieuw aanhoorden. In deze rede, die het Churchill- programma omvat, wordt verklaard dat Zijne Majesteit's Regering vast besloten is de definitieve organi satie van het Midden-Oosten, met de U.S.A., Frankrijk en Turkije, tot een goed einde te brengen; dat de leden van het Commonwealth zullen worden uitgenodigd om de middelen te overwegen die de be talingsbalans weer kunnen herstel len; dat Groot-Brittannië samen werken wil met de landen van de Commonwealth, de U.S.A. en de West-Europese landen; dat het Soedanese volk over zijn eigen lot moet beslissen; dat inzake Perzië al het mogelijke zal gedaan wor den om de Britse rechten te vrij waren; dat een voorstel zal worden ingediend tot nietigverklaring van de nationalisatie van de staalin dustrie en reorganisatie dezer on der een regiem van openbare con trole Door de Hr Churchill zelf wer den dan nog nadere gegevens ver strekt. Zo wees hij op het inflatie gevaar, op de nodige maatregelen om dit gevaar te weren, op ds nodige besparingsmaatregelen, en deelde mede dat de bedrijfsnij ver heid zal worden aangemoedigd maar dat zekere controlemaatrege len door de vorige regering geno men. zullen moeten worden ge handhaafd. Churchill voert drastische fiwanciële maatregelen in. Wegens ongevallen, aan de slui zen worden de verkeersstoringen in haven van Duinkerke steeds talrij ker. Daarbij is de toestand nog ver ergerd door de staking der tolbe ambten. Zo had zulks tct gevolg dat belangrijke ladingen die aan vankelijk bestemd waren voor Duin kerke naar andere havens werden afgeleid, o. m. Antwerpen, o. m.' grote partijen wol uit Zuid-Afrika bestemd voor Tourcoing, Roubaix en Rijsel. Ook Marseille nam ladin gen af van Duinkerke. Voor 'n verbaasd Lagerhuis werd Woensdag jl. medegedeeld dat jaarlijks 3 milliard 840.000 millioen dollar afvloeit van de goud- en dollarreserve en dat zo dit op het huidige tempo moest voortgaan de Britse reserve binnen een jaar volledig zou zijn uitgeput. Meteen werden drastische financiële maat regelen bekend gemaakt om de toestand gezonder te maken, o.m. werd verklaard dat de invoer zal worden beknopt, ook van ham en verduurzaamd vlees, dat de Britse toeristen nog slechts de helft aan gelden zullen mogen meedoen als voorheen, dat nieuwe belastingen zullen worden geheven en dat de discontovoet der Bank van Enge land zal worden verhoogd. Besprekingen te Pan Moendsjon schieten niet op. BROUWGERST. EN HOPTENTOONSTELLING EN STUDIEDAGEN TE BRUGGE door Prof. L. ISEBAERT, ter ge- In het verslag van de spreekbeurt legenheid van de Brouwgerst- en Hoptentoonstelling en Studiedagen, ingericht door V.E.B.O. te Brugge, is een spijtige vergissing geslopen. Er stond namelijk te lezen dat Kenia op landbouwgebied betere uitslagen oplevert dan Balder en Herta. Integendeel geven Balder en Herta hogere zaadopbrengsten dan Kenia, terwijl <Je legervastheid van deze twee variëteiten ook beter is, waardoor hun oogstzekerheid gro ter is. Door de loodsboot Nr 4 werd Zon dag jl. ter hoogte van de boei N. F. 9 het lijk opgevist van een der op varenden van het vermiste yacht Captain Cap dat spoorloos ver dween bij een tocht van Nieuw- poort naar Lillo. Het was het lijk van de jonge Roger Maes, 18 jaar oud, uit Schaarbeek. Het lijk werd naar Oostende overgebracht. De besprekingen te Pan Moends jon in de schoot van de wapenbe- stanctscommissie hebben nog steeds niet tot een overeenkomst geleid. Punt een van de agenda, nl. het bepalen van een wapenbsstands- linie, kon nog tot geen overeen stemming leiden Het lot van Kaesong bleek een onoverkomelijke moeilijkheid, daar beide zijden deze stad beschouwen als een vooruitgeschoven vesting ter verdediging langs de ene zijde van Seoel, voor de Communisten van Pjongjang Het gaat niet zc- zeer om de stad zelf maar om de heuvelen die de plaats omringen Het laatste voorstel der geallieer den hield in het vestigen van de bufferzone op basis van de con tactlinie, bereikt op het ogenblik dat de wapenstilstand zou worden bereikt, maar ook dit werd dooi de Communisten afgewezen, alhoe wel zi.i niet meer vasthouden aan de oprichting van de gedemilitira- 38 seerde zone gesteund op de breedtegraad Punt 2 van de agenda zal ver moedelijk ook zeer zware moeilijk heden opleveren, ter oprichting van een controlecommissie. De Ro den zullen vermoedelijk niet ge dogen dat dergelijke commissie in hun eigen gebied zou gaan wer ken. Het 3" punt is de uitwisseling der krijgsgevangenen, dat vermoe delijk gemakkelijk zal kunnen ge regeld worden. Een spoedig einde van de be sprekingen wordt die.isvolgens nog niet in het vooruitzicht gesteld. Op het front hebben de Com munisten enkele tegenaanvallen in gezet met hier en daar wat terrein winst, die over het algemeen reeds moest worden prijsgegeven. De laatste zware gevechten wer den geleverd bij Jontsjon, op 40 km. van Kaesong. Weersgestelte- nissen belemmeren nu ook de le- geroperaties. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Vi* der. Moeder en kind. Doos 15 Fr Pol 25 Fr. V. S. van Amerika en Frankrijk steunen Engeland. Egyp tische toenadering tot Moskou. Steeds nieuwe incidenten. In het Suez-kanaal is de span ning tussen Egyptenaren en Brit- te nog toegespits en is er naar ver luidt een Egyptische ondergrondse gewapende beweging in actie ge komen. Het kwam herhaaldelijk tot nieuwe incidenten tijdens de welke vuurschoten werden gewis seld. Van de 45.000 Egyptische werk lieden die in het Suez-kanaal werk ten voor de Britten hebben er 40.500 zich laten inschrijven voor werk buiten dit gebied en 21.600 zijn reeds vertrokken naar andere oorden. De Egyptische regering heeft trouwens medegedeeld dat de Egyptenaren die blijven werken voor de Britten zullen aanzien worden als verraders en als dusda nig gevonnist. De Egyotische douane heeft ook Britse schepen tegengehouden en verhinderd goederen voor de Brit ten aan te voeren Aan de Hr Eden zouden de HH. Acheson en Schuman de steun van hun regering hebben toegezegd. Anderzijds werd vermoed dat Egypte toenadering zou zoeken toi Moskou. Zo werd gemeld dat een hoge Egyptische personaliteit naar de Sovjet-hoofdstad is vertrokken met een belangrijke en geheime zending, en dat de Poolse gezant te Kaïro de steun van zijn land aan Egypte zou hebben toegezegd. Te Kairo werd nog gezegd dat zeer belangrijke resultaten werden ver wacht van de onderhandelingen met Moskou. Egypte heeft ook ge dreigd de vuurtorens aan de Rode Zee te doven zo de Britten het verkeer bemoeilijken in de kanaal zone. Terloops weze hier nog aan gehaald dat de voorstellen dei- vier Westersen ter verdediging van het Midden-Oosten op verzet zou stuiten vanwege de Arabische lan den. wijl Israël er eerder gunstig tegenover zou staan. YOUGO-SLAVIE. In geval Tan oorlog. Door Maarschalk Tlto werd verklaard dat ln geval van oorlog het Westen op een vriendschappelijk Yougo-Slavlë mocht rekenen, alhoe wel zijn land niet wenst toe te tre den tot het Atlantisch Pact, en dat Belgrado een toenadering nastreeft met Griekenland en Italië. POLEN. Aanhoudingen. Uit Warschau werd gemeld dat .de Poolse vice-premler Gomoelka, aangehouden, werd, alsmede twee Poolse Volksver tegenwoordigers, wegens aanslag op de veiligheid van de StaatOok Generaal Spychalskl onderging zelfde lot. BERLIJN. Reuzezender der com munisten ln aanbouw. Onder lei ding van Russische deskundigen zijn Duitse arbeiders bezig ln Oost-Ber- lijn een reuze-radiozender op te richten, die sterk genoeg zal zijn om alle bestaande Westerse zenders die uitzendingen geven, bestemd voor de Oost-Europese landen, te storen en te smoren. MAROKKO. Verkiezingsinciden ten. Te Casablanca, alsook in an dere steden van Frans - Marokko, kwam het tot ernstige Incidenten, daar extremisten poogden de kiezers Van de stemburelen weg te houden. Het kwam tot zware botsingen met de politie. Te Casablanca alleen telde men 5 doden en 70 gewonden. OOST-I) UITSLAND. Muiterij. Volgens Westerse kranten te Berlijn, brak een muiterij uit in de Sovjet- luchtbasis van Wittenberg. Steeds volgens deze bladen, werden door de Russische Geheime Politie zes offi cieren gedood en alle militairen ge deporteerd. V. S. VAN AMERIKA. Torpedo jager van atoomtijdperk Te Mars Island wordt een torpedojager van het nieuwste type, de Jenkins bewapend. Dit schip zou voorzien zijn van allerlei ultra-moderne wa pens en detectie-apparaten, o.m. ra ketwerpers en dergelijke en heet te behoren tot de nieuwe wapens van het «atoomtijdperk». V. S. VAN AMERIKA. Strijd te gen de verdovingsmiddelen. Naar verluidt koestert President Truman het inzicht zeer strenge straffen uit te vaard'gen voor smokkel ln verdo- vingsml^uelen, gaande tot vijf jaar voir een eerste veroordeling en tot twintig jaar gevang voor de recidi visten. Naar verluidt is het gebruik van verdovingsmiddelen zeer erg in de U.S.A. DUITSLAND. Hitler's Arendnest verdwijnt. Te Berchtesgaden zul len- alle sporen van Hitler's Arend nest worden verwijderd. NEDERLAND. 38,5 der bevol king katholiek. Naar verluidt heeft de Jongste volkstelling in Nederland uitgewezen dat 38,5 der bevolking behoort tot de katholieke godsdienst tegen 30,8 protestanten en 17 zonder enig geloof. INDO-CHINA. Franse overwin ning. In het gebied van Dong Hoi hebben de Frans-Vietnamese troepen een zege behaald op de legers van de Vietminh. 750 Rebellen zouden zijn bulten gevecht gesteld. ARGENTINIË. Mevrouw' Peron moet worden geopereerd. Uit Bue- nos-Ayres werd vernomen dat Me vrouw Peron. de echtgenote van de Argentijnse dictator, een heelkundi ge bewerking moet ondergaan. Voor aleer te worden geopereerd zal zij voor de radio nog een kiesrede uit spreken. OOSTENRIJK. Prijsverminde ring. Door de Oostenrijkse rege ring werden meerdere prijsverminde ringen op allerlei goederen van ambtswege opgelegd, o.m. op schoe nen, textiel, bier en varkensvlees. Hr Mossadegh verlengde zijn verblijf te Washington. Omtrent het Iraans petroleum- geschil is weinig verandering ge komen dezer laatste dagen. Hr Mossadegh besloot o, m. .zijn verblijf te New York of Washing ton met. een week te verlengen, wat de hoop gaf dat er wellicht toch nog onderhandelingen zouden kunnen worden heringezet. Te Teheran werd de Iraanse re gering het verwijt toegestuurd niets te doen tegen het binnenlands communistisch gevaar en er de rode invloed te laten stijgen. Te Abadan is een deel van de raffinaderij terug op bedrijf ge komen. De Perzische politie zou ook com munistische documenten hebben ontdekt waaruit zou blijken dat plannen gereed waren voor een Russische invasie van Iran zo Britse troepen waren geland t< Abadan. Tussen Iran en Rusland kwam anderzijds een akkoord tot stand ter regeling van de nog bestaande grensgeschillen tussen beide lander Samen met legermanoeuvers. In de woestijn van Las Vegas hebben nieuwe atoomontploffingen plaats gehad. Hierbij werd voor de eerste maal een atoomontploffing tot stand gebracht met een baby-bom. ge paard gaande met gewone leger manoeuvers. Geen der manschap pen die hierbij betrokken waren werden getroffen. De atoombom zou hier proeven hebben gedaan als taktisch wapen. Een vijfde ontploffing van een atoombom had plaats Dinsdag jl. en het bleek de geweldigste te zijn welke ooit gehoord werd in de woestijn voormeld. Te Las Vegas hoorde men een .dof gerommel, ge volgd door een geweldige opgaan de wolk. Las Vegas is 120 km van de plaats der proefnemingen' ver wijderd. Oost-Duitse Eerste Minister weigert U.N.O.-controle. Door Eerste-Minister Grotewohl van Oost-Duitsland werd verklaard dat hij de 14 voorwaarden van Bonn aanvaardt, maar van geen U.N.O.-controle op de verkiezin gen wil, maar wel deze der vier bezettende mogendheden. Hr Pieck, de Oost-Duitse Presi dent. heeft zijnerzijds een brief gestuurd aan de Hr Heuss, West- Duitse President, om deze te ver zoeken tot samenkomst te Ber lijn om te onderhandelen over de beoogde verkiezingen. Deze kwestie wordt verder be handeld in het artikel van onze medewerker Westerlinck

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 7