Fl. Vandevoorde Miljoenen Deviezensmokkel ontdekt in de Frans-Belgische Grensstreek feiislire Fiscale BijdrageI Jotha-radio 958 fr. De verhoogde Ouderdoms- en Weduwenpensioenen Wil Bank van Roeselare L.P. Telefunken Revolutie op Radiogebied! J.M. BERT EN Gepaste maat is plicht Peisen en P elsmantels OPENBARE UITGIFTE En dat is mijn gedacht... De overstromingen In de Po-vlakte Het aantal tele visie-apparaten ln de wereld Het aantal auto's In de Ver. Staten De oudste firma met de jongste modellen Kwaliteit Zwierigheid Ranke afwerking Vijf personen aangehouden N.C.M.V.-Berlchten Stort 136 fr. IVigr Sfepinac in voorwaardelijke vrijheid VOORUITGANG STEEDS VOORUITGANG Vrouw hef hoofd vermorzeld door autobus te Ploegsteert Auto tegen muur te l¥2eisi@n NOGMAALS WERD EEN INTERNATIONALE OVERWINNING DOOR BELGIE BEHAALD INWONER UIT DADIZE- LE ZWAAR GEKWETST IN NOORD-FRANKRIJK Kehjgjasrt fle tëhel»veU» RECHT VAN VOORRANG PRIJS VAN UITGIFTE Vreselijk vliegtuigongeval GEDEELTELIJKE^WERK HERVATTING VAN DE BLLGISCHE GRENSAR BEIDERS WATTRELOS Eén adres Konijneweg, 5 DE PANNE Een vragenbus «HET WEKELIJKS NIEUWS» Saterdag3 D&cpJlOSI; Bladz. 6. Er zullen wel niet veel serieuze Ouders akkoord gaan met die getrouwde koppels die nog willen doen precies of dat ze Jong waren. Iedere avond uitvliegen van 't een naar 't ander: bal en kermis, de kust en de klnema. Ze Jeunen zich niet thuis, weten er geen gezelligheid te scheppen omdat ze zelt zo IJdel zijn van binnen en. In hun verkering meer zichzelf dan wel elkaar gezocht hebben. Voor dat uitgaan moet alles plaats maken. Kinderen zijn In dat geval een fermen blok aan 't been. Zo lang ze klein en onbeholpen zijn weet moeder raad. Eens dat ze vast ln slaap zijn gaat ze heel voorzichtekes weg. 't Zou wel moeten passen als Ze ln die twee drie uren wakker werden of als er Iets voor viel. De ouders zijn gerust ln de Heer. Ze peinzen niet meer op hun kinderen. Een anderen thee wordt het wanneer Jan of Annemleke als een halve, grate mens Is. Maar ook dan zitten vader en moeder er rilet lang mee ln. Hier zie, twintig frank om U te amuseren en ziet dat ik geen klachten hoor.De kinderen zijn de straat op. Man en vrouw hebben hun avond vrij. In sommige gevallen geven ze de Jonge kegeltjes zelfs een sleutel mee van 't huls om niet te vroeg, terug te moeten komen. De meesters in school kun- nen zulke gasten uit een hoop schoolkinderen halen met hun ogen toe. Een leerling die, twee, drie keer per week naar de klnema gaat, rijp en groen ziet al dooreen zonder dat de ouders er de minste controle over houden is versleten en gekraakt voor zijne tijd. Zijn gesprekken nog daargelaten, wordt hij zelfs Inwendig een wrak. Geen klare onbevangen kijk op 't leven meer. Geen drang naar spel en' gezonde leute. Alles is troebel, zijn gedachten, zijn verbeelding en zijn begeerten. HIJ wordt een besmetting voor zijn omgeving. Kandidaat swing-boy. Vader en moeder zullen later geen zo gerust ln de Heer meer zijn. De film ls een schoon ding. Niet noodzakelijk een uitvinding van de duivel lijk er sommigen beweren. Er zijn veel aangebrande en zelfs slechte films. Akkoord I Er zouden er veel minder zijn moesten al de rechtgeaarde mensen eeh beetje meer op hun tellen letton en ziiike hutsepot niet gaan bekijken. Het is immers alleen het gemeen volk niet dat de zalen vult waar ze zulke dingen afdraaien. Moesten het enkel de die zijn die komen, hoeveel stoelen zouden er niet onbezet staan? Maar ook goê volk kan zich niet bedwingen, lost zijn princiepen en... de films met een reukske brengen geld op. Laat de fllmbazen en de zaaluitbaters aan hun portemonnale ondervinden dat hun slechte waar niet meer trekt en het zal veranderen. Daar is geen twijfel aan. Ge komt zelfs treffelijke mensen tegen die niet weten hoe de 'film te gebruiken voor hun kinderen. In een slechte zaal zetten ze geen voet. Voor ze een ticketje kopen hebben ze in 't Parochieblad nagegaan hoe de film aangegeven staat. Maar recte iedere Zondag trekt heel de familie naar de klnema. Een schone film: «aan te raden» of «voor allen». Voor vader en moeder kan het ln 't geheel geen kwaad; zelfs de kinderen zullen er niets zien dat hun kinderlijkheid scherp kwetst maar kleine maagjes verteren slechts lichte kost en tere verbeeldinkskes slaan rap op hol. Het ls zo gauw te veel voor onze jongens. Hoe goed enhoe schoon ook. hetgeen afgedraaid wordt is niet aangepast aan hun leeftijd. Hoe zou dat ook kunnen? Ongetwijfeld komen er daar zaken ln die voor een volwassen mens doodgewoon zijn maar voor kinderen een te vroege openbaring, iets dat ze slechts geleidelijk moesten te weten komen, waar ze nu nog niet moe ten mee bezig zijn, Nu hebben te spel nodig. Lopen en draven, zich moe maken, aan sport doen. Hun verbeelding moet vol zijn met kinderlijke dingen om dag aan dag tot volwassenheid te groeien. Een keer op een we? naar de film gaan miststaat niet; soms kan het zelfs een deugddoende ontspanning zijn. Maar het ls de geregelde gewoonte die hen de flnesslghedendoet ont dekken en ze een te vroeg rijpe levenshouding geeft. Er ls ook een ander exces 'k Hoorde overlaatst een vader bluffen dat zijn zoon en dochter ze zijn nu 19 en 22 Jaar nog nooit een klnema van binnen gezien hebben. Dat ze doen wat ze willen eens dat ze getrouwd zijn. Dan zijn ze hun eigen baas. Maar zo lang als ik heer en meester ben... De film deugt al geen kanten. Ik zeg hen dat dikwijls...» 't Is zonneklaar dat die vent helemaal verkeerd ls. Om te beginnen ls het dwaas van zijn kinderen te willen wijs maken dat er geen goede film bestaat, 'k Ben zeker dat die zoon en dochter van het tegenovergestelde overtuigd zijn. Eens in eigen gezin zullen ze niet laten van te gaan kijken en... misschien hun schade inhalen tot ln 't overdrevene toe. Er bestaan goede films, dingen die deugd doen. zelfs een mens beter maken. Zijn z'er niet talrijk ze zijn er toch. Het is geen manier van doen om ln onze eeuw, waar de klnema vol ledig zijn Intree gedaan heeft ln de moderne beschaving en meer en meer gezag en Invloed krijgt, hem te willen uitschakelen. Het ls met dat eeuwig uitschakelendat de brave mensen 6teeds gezet zijn. De anderen pakken het ln handen en wij staan daar te blinken... Wanneer we onze grotere kinderen de goede films op een verstandige manier leren zien en Inschakelen in hun leven zullen ze later niet verkeerd uitdraaien. Het zullen geen kinema- lopersworden omdat ze alleen het goede leerden veriangen. Ze zullen daar bovendien niet staan lijk mensen die Jaren ten achter zijn. Ieder excesis mis. Te vroeg deugt niet. Te veel doét verslensen. En helemaal nietwordt waarlijk een tekort. Er komt een moment misschien zijn we al zo ver dat het schier een verplichting wordt voor elke goedmenende die nog oen vonkske vuur voor de goede zaak in zich voelt branden om al ware 't maar uit steun de aangeraden program ma's te gaan bekijken. Want, lijk ik zei, het ls de kant langs waar de schaal zakt die de doorslag geeft. Zo lang wij laten begaan en niet maken dat de goede films het meeste succes hebben terwijl de aanhang van de andere vermindert, zo lang zal het grootste deel van de waar flauwe kul blijven. Kwapenninck. Toentnncl verbetert steeds. 107.000 Ha. werden overstroomd. De toestand in de Po-Vlakte be tert meer en meer. Het water vloeit 'verder af naar de Adriatische Zee. Van 107.000 ha. grond die blank 'werden gezet, is net water reeds afgevloeid van 10.000 ha., maar heeft over alles een dikke laag slijk nagelaten. Naar een herziene lijst zou het .aantal slachtoffers 153 mensen be dragen. Van een vrachtwagen, die nabij Frassinelle kantelde een paar 'weken geleden, zouden niet 33 men sen van de veronderstelde 40 inzit tenden zijn omgekomen, maar wel ?1 van de 96 inzittenden. De wa gen werd nog niet geborgen daar hij zich bevind onder een meter- hoge laag slijk. 3 Onder degenen die als dood oi Vermist opgegeven werden, bevin den zich twee gezinnen van elk {zes leden, drie met vijf en drie met .vier leden. De lijst bevat ook een {jong paar, dat precies een week .voor de was. de ramp in de echt verbonden Gevoegd bij de lijst der gekende slachtoffers van de overstromingen in Zuid-Italië, Sardinië en Sicilië 'i an vóór twee maanden, bereikt het aantal slachtoffers voor geheel (Italië 308 personen. Er zouden tevens zijn omgeko- ,'cnen: 5.500 stuks vee, 600 paarden tn muilezels, 8.000 varkens en 400 'Muizend stuks gevogelte. Detache menten van de gezondheidsdiensten toeken thans de vrijgekomen ge bieden af om de krengen van de {omgekomen dieren te verbranden ?n gebruiken hiertoe vlammenwer pers. De totale schade bedraagt 48,5 milliard lire. Het herstel der gele ien schade zal vele maanden ver gen. Bijna 43 millioen auto's zullen het aanstaande jaar over de Ame rikaanse wegen rijden. Deze cijfers worden medegedeeld door het Bu reau voor Bruggen- en Wegenbouw, hetwelk beklemtoont, dat het aan tal vracht- en toeristenauto's in 1952 zes percent hoger zal zijn dan dat van dit jaar. r p. v. b. a. Boterstraat 31, EPER IMMER AAN DE SPITS voor (d-l. 3428) De Franse toldienst van Roubaix- Toerkoenje komt een zeer belang rijke zaak van deviezen-smokkel te ontdekken in de streek, en reeds werd door de toldienst overgegaan tot de aanhouding van vijf perso nen, beticht van deviezensmokkel en inbreuk op de reglementering van de wisselkontrool. De zaak waarin de aangehoude nen betrokken zijn, zou talrijke millioenen belopen. Twee wissel agenten van Roubaix, welke reeds met het gerecht af te rekenen had den in een onlangs erge smokkel- zaak, en wel deze der Gouden Zolen zijn opnieuw betrokken in deze trafiek, wel van een andere soort, doch welke niettemin zeer winstgevend moet geweest zijn. Hun medeplichtigen hadden pas poorten welke volledig in regel wa ren. Op deze paspoorten gaven de wisselagenten hen, aan officiële prijzen, een som van ruim 50.000 fr„ waaraan zij recht hadden voor een reis van tien dagen naar België. Doch eens in België wisselden de smokkelaars hun Belgisch geld uit in Frans geld, doch aan een hogere prijs dan deze welke in Frankrijk koers heeft, waardoor zij een winst boekten van één Franse frank per één Belgische frank. Gezien deze feiten zich dagelijks voordeden en het hier om zeer be langrijke sommen ging, waren de winsten zeer voordelig Een zeer streng onderzoek is aan gang, en om die niet te dwarsbo men, daar men vreest dat de zaak een grote uitbreiding zal krijgen, werden geen verdere inlichtingen verstrekt. Men verwacht zich aan een zeer ophefmakende zaak. Zoals wij reeds mededeelden, wonnen de smokkelaars, door hun listige manier van handelen, onge veer één frank Frans geld per uit gewisselde Belgische frank. Zoals men weet onderging de Franse fr., over een tiental dagen, gedurende een der kritieke phasen van het Frans Gouvernement, langs de Bel gische grens een grote inzinking zodat men uitwisselde aan 12 te gen 1. De deviezensmokkelaars wonnen toen vijf Franse franken op één Belgische frank! Indien men weet dat zij dan 7.000 Belgi sche franken uitwisselden per pas poort, kan men de winsten die zij maakten, goed nagaan. Deze smokkelinrichting werkte reeds twee a drie maanden, en men ging aldus te werk: De pas poorten van vrienden en kennissen werden opgehaald en werden ge centraliseerd bij Thullier en Dupi- re, wisselagenten in de Fabrikan tenstraat, te Roubaix. Gezien zij niet gerechtigd waren persoonlijk IM ALLE APOTHEKEN TE VERKRIJGEN Volgens de in Engeland tot op einde Augustus aangelegde statis tieken. betalen 933.050 inwoners de oelasting voor een T.V.-ontvang- Aoestel. Het aantal nieuwe vergun ningen, die in de maand Augustus werden toegekend, bedroeg 17.850. Tijdens de eerste zeven maanden ran dit laar bedroeg het aantal Vieuw geïnstalleerde ontvangtoe stellen ln Canada 20.393. Het aantal televisie-ontvangap paraten in de V. S. bedroeg op 1 October ji. het indrukwekkend to taal van 14.003.500. In de loop van (ie maand September werden 447.500 nieuwe apparaten verkocht en ge- nstalleerd. In het gebied van New-York, zijn 550.000 apparaten in bedrijf waar- 'an 60.000 in September werden jgeïnstalleerd. In de streek van Las Angel es bedraagt het aantal ont- Ifangtoestellen 1.025.000, in de streek !H'an Chicago 995.000. 1 i' Philadelphia neemt de vierde '{plaats in met 903.000 apparaten en Boston de vijfde met 787.000. Te :i [Detroittelt men er 512.000, en te i !i Cleveland 511.000. i Volgens de statistieken beschik ken slechts 7 t.h. van de land- 'ïouwfamllles over televisleappara- 'en, terwijl in de steden van 500.000 .Inwoners en meer, 53 t.h. van de 'ezinnen een T.V.-apparaat bezit- '|;K ZITDAGEN OVER DE PROVINCIE in de week van 10 tot 15 December. MAANDAG 10 DECEMBER. Voormiddag: Veurne Dlksmulde leper Menen Tlelt Roeselare Poperinge. Namiddag: Izegem Ingelmunster Torhout. Speciale zitdag door Volksvertegenwoordiger A. Degryse, ten huize, H. Horrtestraat 45, Roeselare, van 2 tot 4 uur. DINSDAG 11 DECEMBER. Voormiddag: Oostende Veurne Dlksmulde Poperinge Menen Tlelt Roeselare. Namiddag: Passendale Zonnebeke Wevelgem Blssegem Marke - Moorsele Roeselare Wlelsbeke. WOENSDAG 12 DECEMBER. Voormiddag: Veurne Dlksmulde Wfttou Menen Tlelt Roeselare. Namiddag: Kortemark Roesbrug- ge Boezlnge Blkschote Wlnge- nc Zwevezele Izegem Ardoole Ingelmunster. DONDERDAG 13 DECEMBER. Voormiddag: Oostende Veurne Dlksmulde Poperinge leper Menen Tlelt Roeselare. Namiddag: Mlddelkcrke Ingel munster Oostrozebeke. VRIJDAG 14 DECEMBER. Voormiddag: Torbout Nleuwpoort Poperinge Wervlk (en sociaal bu reau) Menen Tlelt Roeselare Oostrozebeke. ZATERDAG 15 DECEMBER. Voormiddag: Roeselare Brugge leper (en soc. bureau van 9 tot 12 u.) Menen KortrlJK Izegem Poperinge. op postclieckrekening 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. het Belgisch geld aan de pas poorthouderste overhandigen, en zij zich tot geen andere instellingen te Roubaix wilden wenden, richtten Thullier en Dupire zich naar wis- selagenten te Parijs. Zekere Col lecteurs der paspoorten begaven zich dan naar België en deden de omwisseling. De twee wisselagenten van Roubaix ontvingen 'een goede kommissie terwijl de eigenaars van de paspoorten, indien zij van iets op de hoogte waren, een som van 500 Franse franken ontvingen, per uitwisseling. Deze laatsten zul len zich eveneens te verantwoor den hebben. Doch het gerecht zoekt nog gro ter wildop. Melden we reeds de aanhouding van volgende personen: Dupire, wisselagent, alsmede vier van zijn collecteursLéo Du- loup, Jean-Bapt.iste Lebaslaan te Roubaix; Gerard Duquesne, bank bediende te Toerkoenje; Gabrielle Desrumeaux, Mont-a-Leuxstraat te Wattrelos; en Henri Pope, bedien de bij de zakenagent. Het vijftal werd naar het Rijselse Parket overgebracht. Thullier, zakenagent, welke ziek is, werd in voorlopige vrijheid gelaten. Thullier en Dupire werden reeds vroeger in de smokkelzaak der «Gouden Zolen» betrokken. Mag zijn geboortestad niet verlaten. Te Belgrado werd officieel me degedeeld dat Woensdag jl. Mgr Stepinac, de Primaat van Ycugo- Sla.ie, die reeds 5 jaar in het ge vang opgesloten was, in voorwaar delijke vrijheid werd gesteld. Hij zou evenwel verblijf moeten hou den in de Krasisch, zijn geboorte stad, nabij Zagreb, waar hij ver blijf zou nemen in de pastorij. Dit zou gebeurd zijn zender toestem ming van het Vatikaan. Het Dubbel Concentraat van To maten Liebig bezit gans de frisse smaak en de rijke voedingswaarde van de mooie tomaten gerijpt in de milde Italiaanse zon. Verkocht in dozen van 850, 150 en 70 gr. netto. Met chromopunten. Woensdagmorgen werd de ge meente Ploegsteert in opschudding gebracht door een verschrikkelijk ongeval. De autcbus Komen - Le Touquet die te 7.30 uur stopt op de Plaats te Ploegsteert. was nog een 50 me ter van de halte verwijderd, toen enkele reizigers zich klaar maakten om uit te stappen. Mevr. Delpor- te Eolalie, 50 jaar en wonende Wa terstraat te Ploegsteert stond reeds op de treeplank. Plots stuikte de vrouw voorwaarts en viel uit het nog rijdende voertuig. Ongelukkigerwijze kwam zij en- der de wagen terecht en werd het hoofd door de wielen verpletterd. De ongelukkige werd op slag ge dood. Door de poli', ie werd een streng onderzoek ingesteld naar de verantwoordelijkheid van dit on geval. Voortvluchtige voerder gekend. Omstreeks 20.30 u. is ter hoogte der Sabbestraat een personenwagen die uit Wevelgem naar het stads centrum bolde, terecht gekomen tegen de afsluitingsmuur der firma Libertus. Er was grote schade aan de muur en het rijtuig. Desondanks gelukte de bestuurder er in, de plaat te poetsen-. De nummerplaat kon echter op genomen worden en Dinsdag geluk te de rijkswacht erin de voort vluchtige automobilist te identifice ren. Het is zekere Engels Gerard, mekanleker te Rumbeke. Geen twee zonder drie! Dit gezegde werd nogmaals bevestigd en 't ls de tandem «ESSO-STANDARD» (Belgium - BODDEN DECHYdie er ln geslaagd ls deze werkelijk enige prestatie ln de geschiedenis der rekla- me te verwezenlijken. De ganse wereld telt slechts drie be roepsverenigingen die de specialisten der postreklame groeperen. Twee van hen hebben hun zetel ln de Verenigde Staten: de Mail Advertising Service Association (MASA), die alle productie leiders verenigt, en de Direct Mall Ad vertising Association (DMAA)waar alle adverteerders, die de postreklame aanwenden, deel van uitmaken. Einde lijk. de dorde dezer verenigingen, de British Direct Mall Advertising Asso ciation (BDMAA) heeft haar zetel te Londen; ze groepeert zowel de produc tieleiders als diegenen die deze wijze van adverteren aanwenden. Elk dezer verenigingen richt, leder Jaar, een wedstrijd ln. met het oog op het toekennen van diploma's aan de beste Postreklame-campagnes verwe zenlijkt over de ganse wereld, of hun ontwerpers al dan niet lid zijn van voornoemde verenigingen. In 1949 behaalde Bodden Dechy, ploegmaat van Esso-Standard (Bel gium) de plaquette van de MASA, toe gekend aan de beste campagne bestemd om de voortverkopers te helpen; ln 1950 behaalde dezelfde tandem de be ker van de BDMAA. Eindelijk, last but not least, voor 1951 werd het diploma voor de beste postreklame-campagne, ln het domein van de petroleumpro- ducten, toegekend aan dezelfde ploeg, door de DMAA, de machtigste dezer drie verenigingen. Deze onderscheiding werd op 17 Oc tober jl. plechtig overhandigd aan' dhr Fernand Hourez, Algemeen Bestuurder van het Agentschap Bodden Dechy, gedurende het Jaarlijkse congres dat gehouden werd te Milwaukee (Wiscon sin - Verenigde Staten), door dhr L. •T. Alexander, leider der Reklamedien- Sten van de du Pont de Nemours Cy, en voorzitter van de DMAA. Het ls de eerste maal dat een PublI- clteltsagentschap ln zulke onderne ming slaagt. We verheugen oris over het feit dat deze eer aan een Belgi sche firma toekomt en we delen een béétje Ui de fierheid dezer landgeno ten die. tót driemaal toe, zo glansrijk belangrijke Engelse en Amerikaanse firma's overtroefd hebben. De genaamde Georges Serruys, 36 jaar, kamiongeleider, wonende te Dadizele nabij Menen, in dienst der Firma D.. uit Bissegem, welke de Frans-Belgische grens had over schreden met een verhuiswagen, bestemming Bocasse-Val-Martin, is onderweg op de baan Rijsel-St-Ri- quier, in laatst genoemde gemeente door een onbekende oorzaak met volle geweld tegen een boom aan gereden. Uit de ernstig beschadig de kamion werd Serruys gehaald zwaar gekwetst aan hoofd en ar men en veel bloed verliezend. Hij werd bij hoogdringendheid naar een kliniek overgebracht, waar men voor een schedelbreuk vreest. ZES N. S. B. - LEDEN VEREREMERKT TE GELUVELD Ter gelegenheid van de jongste 11 Novemberfeesten werden 6 leden van de N.S.B. Geluveld vereremerkt door Juffrouw Koingiaert de Gheluvelt, Ere-Voorzitster van de bond. Ontvingen het ereteken van Leopold II met Zwaarden: v. I. n. r. eerste rij: Debouttc Leon, De kens Anselmus en Voorzitter Vanhede Maurice. Tweede rij: Wil- Iemyn Polydoor, Coudron Jules en Gadcyne Robert, verkregen het ereteken van Oorlogsvrijwilliger 1940-1945 en de Herinneringsmedaille 1940-1945. Wij bemerken de gedecoreerden in gezelschap van Mej, Naamloze Vennootschap Maatschappelijke Zetel NOORDSTRAAT, 38, ROESELARE Handelsregister Kortrijk 13776 van 20.000 nieuwe kapitaalsaandelen mei een nominale wcarde van 500 frank beslist door de buitenge wone algemene vergade ring van aandeelhouders op 29 October 1951. De houders van de bestaan de aandelen hebben recht van voorrang om ln te schrijven: 1. - Onverminderbaar op één nieuw aandeel per twee be staande aandelen. 2. - Verminder baar op de nieuwe aandelen die na uit oefening van het onvermin derbaar inschrijvingsrecht be schikbaar zouden blijven. De uitoefening van het recht van voorrang geschiedt tegen afgifte van coupon nr 16 der bestaande aandelen. 650 frank per andeel te storten bij de inschrijving. De inschrijving staat open van 26 November tot en met 18 December 1951 aan de loketten van de op de zetel, de agentschap pen en de kantoren, (d-4281)' Moeder met haar zeven kinde ren door laagvliegend toestel gedood. Een toestel, dat ln de luchthaven van Guatemala was gestart, heeft niet tijdig voldoende hoogte kun nen nemen om een groep, bestaan de uit een moeder en haar zeven kinderen, die zich aan het uiteinde van de luchthaven bevonden, te ontwijken. De acht personen zijn door een schroef van het toestel aan stuk ken gereten. NOG ANDERE LUCHTVAARTRAMPEN Te Denver, U.S.A., Is een reu zen vesting neergeploft op een wo ningencomplex. Verscheidene hui zen raakten in brand. Van de 14 leden van de bemanning van het toestel, kwamen er 9 om het leven. Meerdere bewoners van de geraak te huizen werden gewond. De hui zen geraakten in brand en men meent dat een aantal kinderen zich bevonden in een der getroffen huizen. In het gebied van Singapore stortten twee Britse toestellen te pletter. Een der piloten werd ge dood. Te Bourges kwam een vlieg tuig op een loods terecht en een ander op een boom, dit tengevolge zware mist. Vier inzittenden wer den gedood en drie gewond. Nabij Pensacola, U.S.A., stort te een vliegtuig te pletter, na in volle vlucht in brand te zijn ge raakt. Men telt 6 doden. Ook te Evansville, U.S.A., kwam het tot een luchtvaartramp waarbij drie bemanningsleden de dood vonden. Een tijd geleden werden 700 Bel gische grensarbeiders in blok werk loos gesteld in een wolfabriek te Wattrelos. Naar wij vernemen, wordt sedert enkele dagen een ge deeltelijke werkhervatting vastge steld, zodat ongeveer een derde van het Belgisch personeel terug aan het werk werd gesteld. Nochtans meent men in doorgaans wel inge lichte kringen, dat men uit deze vaststelling geen al te optimistische besluiten mag trekken. Naar het schijnt zou de fabriek in kwestie, die talrijke bijhuizen heeft in het buitenland, hare pro ductie te Wattrelos gaan vermin deren. Men is er reeds bezig met de ontmanteling van weefgetouwen. De grensarbeiders, vaders van kroostrijke gezinnen, hebben bo vendien het werk niet mogen her vatten in dezelfde hoedanigheid als vroeger. Sommige gespecialiseerde arbeiders zijn nu doodgewone ar beidskrachten geworden. De Belgi sche organisaties kunnen hiertegen niet optreden, aangezien het de fabrieksbesturen vrij staat naar goeddunken tot de permutaties over te gaan. DE VINKENIERSGILDE «DE IJZERVINK» VAN BOEZINGE HULDIGDE HAAR KONING EN KAMPIOEN 1951 Verleden Zondag, 2 December, was de bloeiende vinkeniersgilde De IJzervinkvan Boezlnge in feest, ter gelegenheid der inhuldi ging van haar koning en kam pioen 1951. Te 14 uur vergaderden alle le den der maatschappij in het lokaal Het Visschershof Stoetsgewijze met het vaandel der maatschappij op kop, trok men dan naar de wo ning van Alfons Maes, koning 1951. Daar werd door de Hr Robijn Lu- clen, secretaris der maatschappij, 'n korte toespraak gehouden, waar in hulde gebracht werd aan de gevierde koning 1951. Daarna werd de feesteling met bloemen en geschenken overladen. Een kleine ontvangst had dan plaats in de woning van de ge - vierde, waar de erewljn aan alle aanwezigen werd geschonken. Vervolgens werden enkele leden herbergiers bezocht. Daarna keerde men' terug naar het lokaal, waar een grote feestvergaderlng plaats had. Nogmaals werd daar een pas sende hulde gebracht aan de ko ning 1951. Het ls niet de eerst» maal dat de Hr Alfons Maes deze titel wegkaapte bij deze maatschap, pij, want hij werd reeds koning in 1947, 1948 en 1949, dit telkens mei dezelfde vogel Matheus, die thans 16 jaar oud ls, wat zeker als een zeldzaamheid mag aanzien worden. Deze kampioenhulde werd beslo ten met een gezellig samenzijn en een prachtige tombola, aangeboden aan de leden en familie der maat schappij. Aan de Hr Alfons Maes bieden wij ons hartelijke gelukwen sen, en moge hij het toekomend jaar tot keizer brengen. UITSLAG KAMPIOENSCHAP 1951 liederen 1. Maes Alfons, koning 1951 1125 Vogel Matheus 2. Norreel Alois, kampioen 1060 3. Robijn Lucien 995 4. Sys Maurice 945 5. Vallaeys Victor 865 6. Demeerseman Jeroom 793 7. Verhack Rudolf 738 8. Barra Roger 686 9. Decaestecker Marcel 637 10. Tittllion Jeroom 624 De gevierde koning 1951, Maes Alfons, bi] de Vinkeniersgilde «De IJzervink te Boezinge, omringd door de Hr Norreel Alois, kampioen 1951, familieleden en leden der maatschappij. (4) TARIEVEN Na in de vorige bijdragen te heb ben gewezen op de inkomsten die van bedrijfs- en aanvullende per sonele belasting vrijgesteld zijn, zullen wij vandaag de tarieven van beide belastingen oestuderen. A) BEDRIJFSBELASTING Een onderscheid dient gemaakt voor de inkomsten tot en met 150.000 Fr. en voor deze die dit be drag overschrijden. 1° Voor de inkomsten tot en met 150.000 Fr. heeft de administratie drie barema's opgesteld (een voor elke categorie van gemeenten) die nauwkeurig zonder berekening het verschuldigd belastingsbedrag op geven, rekening houdend met de familielasten. Om wille van hun omvang is het ons echter niet mo- 6 maanden waarborg (4388) gelijk deze hier te laten verschij nen. Men dient echter te weten dat iemand die geen familielasten heeft, op 150.000 Fr. netto inkomen 27.500 Fr. belastingen zal betalen. Om ons te houden bij een reeds gebruikt voorbeeld zal alzo een be diende wonende ln een gemeente van de 2* categorie, die 6 personen ten laste heeft, op een netto Inko men van 90.000 Fr., 3.600 Fr. als bedrijfsbelasting betalen. Voor de inkomsten die 150.000 Fr. overschrijden is er een proges- slef tarief als volgt vastgesteld: a) op de eerste 150.000 Fr. ls er ver- verschuldigd 27.500 Fr. Dan volgen: b) 100.000 Ft. aangesl. aan 27,50 c) 250.000 Fr. aangesl. aan 30,— d) 500.000 Fr. aangesl. aan 32,50 e) Al wat deze bedragen over-l schrijdt wordt aangeslagen aan 35,— Alzo zal men betalen op een in komen van 300.000 Fr.: at Op de eerste 150.000 Fr. 27.500 Fr. b) Op de volgende 100.000 Fr. 27,50 G, 27.500 Fr. c) Dan op de overige 50.000 Fr. 30,— 15.000 Fr, Totaal 70.000 Fr. Onder eventueel aftrek echter van de vermindering wegens ge- zinslasten waarover wij het later zullen hebben. Er valt op te merken dat deze be dragen ten laste van andere per sonen dan loon- of weddetrekken- den. eventueel verhoogd wordai met 10 of 20 voor zover de be lasting niet vooraf werd gekweten. Wij zullen hierover terugkomen. B) AANVULLENDE PERSONElF BELASTING m Hét tarief der aanvullende perso nele belasting is progressief vastge steld op de volgende wijze: a) b) c) d) e) f) 50.doO Fr. a 50.000 Fr. a. 50.000 50.000 50.000 50.000 g) 300.000 h) 200.000 it 200.000 k) verder Fr. Fr. Fr. Fr. Fr. Fr. Fr. 0.50 3.— 5,— 10,— 14.— 20, 24, 26, 28,— 30.— domspensioen uitbetaald door middel van de bijdragen voor maatschappe lijke zekerheid. Deze voordelen en dit aanvullend pensioen worden uitge keerd door de Nationale Kas voor Ouderdoms-, Weduwerentetoeslagen en Wezentoelagen. I. Het jaarlijks beloop van de ouderdomsrente, Inclusief de Rijks bijdrage, kan voor de loonarbeiders, voor wie de stortingen normaal wer den verricht, de ln onderstaande ta bel aangeduide cijfers bereiken: Bedragen DE VERHOOGDE OUDERDOMS- EN WEDUWENPENSIOENEN Sedert 4 December worden de ver hoogde ouderdomspensioenen van de gewezen loontrekkenden uitbetaald samen met de achterstallen te reke nen van 1 October 1951. Om onze lezers toe te laten zich een klaar beeld te vormen omtrent de samenstelling en de berekening van deze pensioenen, geven wij hier onder een uiteenzetting zoals die door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg werd medegedeeld. Het ouderdomspensioen van de ge wezen loonarbeiders omvat 2 delen: 1. De ouderdomsrente verwor ven door de persoonlijke en de patro- nale stortingen, vermeerderd met de rijksbijdragen. Deze voordelen wor den gezamenlijk uitgekeerd door het verzekeringsorganisme dat de stor tingen heeft ontvangen: voor de arbeiders: de Algemene Spaar- en LIJfrentkas; voor de bedienden: bet door de belanghebbende verkozen organisme. 2. De voordelen ten laste van de Staat, te weten de ouderdomsrente- toeslag en een bilslag gelUk aan deze rentetoeslag, en 't aanvullend ouder- GEHUWDE MANNEN Aanvullend 1870 en 1871 Fr. 100,— 1872 en 1873 Fr. 200,— 1874 en 1875 Fr. 300,— 1876 Fr. 400,— 1877 Fr. 500,— 1878, 1879 en 1880 Fr. 600.— 1881 Fr. 700 1882 en 1883 Fr. 800,— 1884 en 1885 Fr. 900,— 1883 Fr. 1.000,— II. De door de Nationale Kas der Rentetoeslagen voortaan uit te keren bedragen kunnen als volgt worden onderverdeeld: Ouderdomsrentc- ouderdoms Geboortejaren toeslag Bijslag pensioen Totaal 1869 en vroeger 3.200 3.200 18.600 25.000 1870 en 1871 3.100 3.100 18.700 24.900 1872 en 1873 3.000 3.000 18.800 24.800 1874 en 1875 2.900 2.900 18.900 24.700 1876 2.800 2.800 19.000 24.600 1877 2.700 2.700 19.100 24.500 1878, 1879 en 1880 2,600 2.600 19.200 24.400 1881 2.500 2.500 19.300 24.300 1882 en 1883 2.400 2.400 19.400 24.200 1884 en 1885 2.300 2.300 19.500 24.100 1886 2.200 2.200 19.600 24.000 Met dit tarief is het ons mogelij!: de aanvullende personele belastiir te berekenen verschuldigd doov iemand die slechts over een netto bedrijfsinkomen van 300.000 Fr. be schikt. Wii moeten in de eerste plaats zoals wij in vorige bijdrage hebben uiteengezet 15 afrekenen op de eerste belastbare 200.000 Fr, Wij hebben aldus: Netto inkomen Fr. 300.0(11 Aftrek 15 op 200.000 Fr. 30.000 Netto belastbaar Verschuldigd 50.000 a 0,50 50.000 a 50.000 a 50.000 a 50.000 a 20.000 a 3,— 5.— 10 14,— 20,— Fr, 270.003 250 Fr. 1.500 Fr. 2.500 Fr. 5.000 Fr. 7.000 Fl'. 4.000 Fr. 270.000 Totaal: 20.250 Fr. Onder eventuele afrekening dei vermindering wegens gezinslasten, Wat de aanvullende personele be lasting betreft, valt er op te merken dat er geen verhoging van 10 of 20 zoals voor de bedrijfsbelasting voorzien is, en dat de quaestie van voorafbetaling zich bijgevolg niet kan stellen. Uit het voorgaande besluiten wij dat iemand, die geen gezinslasten te dragen heeft, en over geen ander inkomsten dan een netto bedrijfs inkomen van 300.000 Fr. beschikt, als belasting zal betalen: Bedrijfsbelasting Fr. 70.000 Aanvullende personele be lasting Fr. 20.250 Totaal Fr. 90.250 ANDERE BEGUNSTIGDEN Aanvullend Ouderdomsrente- Geboortejaren toeslag Bijslag 1869 en vroeger 2.100 2.100 1870 en 1871 2.000 2.000 1872 en 1873 1.900 1.900 1874 en 1875 1.800 1.800 1876 1.700 1.700 1877 1.600 1.600 1878, 1879 en 1880 1.500 1.500 1881 1.400 1.400 1882 en 1883 1.300 1.300 1884 en 1885 1.200 1.200 1886 1.100 1.100 Uit bovenstaande tabellen vloeit voort dat het beloop van het ouder domspensioen van een gewezen loon arbeider in totaal 25.000 fr. bereikt, wanneer het gaat om een gehuwde man en 16.600 fr. wanneer het een andere begunstigde betreft. III. In de loop van de maand December zullen de gewezen loon arbeiders de met Ingang van 1 Octo ber 1951 berekende verhoging toege- ouderdoms- pensloen 12.400 12.500 12.600 12.700 12.800 12.900 13.000 13.100 13.200 13.300 13.400 kend krijgen en het beloop van de te hunnen bate door de Nationale Kas der Rentetoeslagen opgemaakte assignatie zal gelijkwaardig zijn aan het in onderstaande tabellen (kolom men 2 en 4) opgegeven bedrag. Het. nieuw maandelijks bedrag dat In de loop van de maand Januari 1952 zal worden uitbetaald, wordt ln de kolommen 3 en 5 van dezelfde ta bel opgenomen. Totaal 16.600 16.500 16.400 16.300 16.200 16.100 16.000 15.900 15.800 15.700 15.600 Gehuwde mannen Geboortejaren (1) 1869 en vroeger 1870 en 1871. 1872 en 1873 1874 en 1875 1876 1877 1878, 1879 en 1880 1881 1882 en 1883 1884 eil 1885 1886 IV. De December' 1951 (2) 2.172 2.180 2.188 2.197 2.205 2.213 2.222 2.230 2.238 2.247 2.255 overlevingspensioenen Andere begunstigden werden dienovereenkomstig aange past. De weduwen zullen insgelijks in de loop van de maand December mi 4e ten jnet Ingang van, 1 Octo- Januarl December Januari 1952 1951 1952 (3) (4) (5) 2.082 1.437 1.383 2.074 1.443 1.373 2.066 1.454 1.366 2.057 1.462 1.358 2.049 1.478 1.348 2.041. 1.479 1.341 2.032 1.487 1.333 2.024 1.493 1.323 2.016 1.504 1.316 2.007 1.512 1.308 1.999 1.518 1.298 ber 1951 verschuldigde achterstallen ontvangen. Het maandelijks bedrag van Januari 1952 zal overeenstem men met 1/12 van hun jaarlijks pen- sjoengqlih Wij moeten doen opmerken dat onze berekening enigzins zou kun nen gewijzigd zijn, wanneer er tij dens het dienstjaar van aangifte aanvullende personele belasting zou betaald geweest zijn, daar deze van de aanslagbasis mag afgerekend worden. R. L. staat open voor alle lezers die in verband met de Fiscaliteit mochten moeilijkheden hebben. Alle vragen worden opgelost in ons blad. Wie dan meer details wenst kan zich met ons In ver binding stellen; wij brengen hem dan in verbinding met dr schrijver der artikels. Bil ieder gestelde vraag dient een briefje van 20 fr. toegevoegd in de gesloten omslag. VRAGENBUS A. T„ ROESBRUGGE: Een geschre ven pachtovereenkomst dient geregis treerd binnen de drie maand var. haai dagtekening. Het gebrek aan registra tie brengt geen nietigheid van rlc akte mede. maar stelt V bloot aan een fis cale boete. De akte dient nerlergekgt bij de Heer Ontvanger der Registratie van het gebied waar liet goed geleic" is, ter zake Mesen. A. A., REN1NGE: Het zegelrecht op de kwijtschrijten is volledig afgeschaft. I moogt dus heel gerust kwijtingen aft- veren ronder hél minste fiscaal se.gr te plakken. Kwijting mag eveneens ge geven worden op een rekening die vrij gesteld is van overdrachts- óf factuur- taxc. BESLUITLOOS: De gif te van onroe rend goed die U wenst te doen vl onder straf van NIETIGHEID voor een notaris geschieden. Wij steunen er or dat wanneer U zulks bij middel V"1 een briefjezoudt laten gesch ie»"'' het zonder tel en als ONBEST AA»j>' zou worden beschouwd. De registratie- rechten in dit geval verschuldigd dezelfde als de successierechten, p' voordeel is dat V op deze wijze onenigheid ondqr uw erfgenamen vcrmilden. u

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1951 | | pagina 6