VOOR POPERINGE EN IEPER Denkt daaraan op Driekoningendag! D Wederuitzending van het oratorium IE OOM Wandkalender Stormen over fond en 10 e Zevenjarige knaap in brandende opslagplaats verkoold te Moorslede Nieuwjaarsboodschap van Mgr Cento tot de Belgische Missionarissen De Provinciale Wedstrijd voor Economische Monografieën in Westvlaanderen KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden PRIJS s JANUARI 3 Frank 1952 vcaïi Peter Benolt BUITENLANDS OVERZICHT Zi§n breerff© kolt, erg verbroed, ©§j kef slippertje nog uif d@ vuurpoel ©nfsnoppen ONS VINDEN ONZE LEZERS IN DIT 1952 BLAD De Pauselijke Nuntius sprak onze Vlaamse pioniers toe in hun eigen taal Meerdere schepen argaan. - Gehele bemanning van Duitse vrachtboot verdronken HET POLITIEKE GEZICHT VAN EUROPA EINDE 1951 HOOFDBUREEL en REDACTIE; Poperinge - Gasthuiastr. 19. Tel. 9 - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten). 48' JAAR N' 1 9 POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 136 fr. België (6 maand) 70 fr.' Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge E33H® RIEKONINGENDAG Dat was een grote dag als ik nog naar school liep. Zo dikwijls had ik thuis horen spreken over de «Circus Barnum Dan was er door de stad een wondere stoet ge trokken. Een stoet met kemels en olifanten, met negers en mannen uit Indië, zwarten en bruinen. Moest dat iets zijn voor de «jon gens» om mee te lopen, om hun ogen uit te kijken, om te staan ga pen, de mond open als een schuur- poorte. En, waar de stoet voorbij trok, stonden de vrouwen, de armen gekruist, te genieten van dat vreem de en nooit-geziene schouwspel. Ieder maal het Driekoningendag was en ik naar het kribbeke ging kijken, waar nu de drie wijzen in hun vorstelijk gewaad rond het Kerstkindje knielden, was het of ik die wonderbare stoet zag voorbij trekken. Ik kan het niet verhelpen, maar die herinnering is me bij gebleven. Maar de vrome gang naar kerk en kribbe heeft op die dag een heel andere betekenis bij gekregen... Nu! och, het is zo goed, ook voor grote en oudere mensen Drieko ningendag te... bedenken. De oude gebruiken zijn, jammer genoeg, aan 't slinken, zijn in ongenade geval len. Wat zegt immers nog die Ko- nings-koek of taart waar de «boon» de Koning aanwees? Er is nu te veel gelegenheid om plezier te zoe ken buiten het huis en buiten het gezin. Maar de betekenis van dat feest is niet geslonken, is niet ver minderd, ze groeit, integendeel, voor alwie nog een ogenblik naden ken kan. Heel dat volk, daar aan de Jor- daan, de Joden verwachtten een Messias, een... Koning! Maar, werd ooit een Koning geboren in een stal? Heel Jeruzalem liep te been om die stoet te zien, die Oosterlingen, die met hv.n vreemd gevolg door de straten der stad trokken. Hoelang waren ze wel op weg geweest? Waar trokken zij naartoe? Ze brachten een bezoek aan He rodes. Mannen van... belang moes ten het zijn, de koning verleent im mers geen audiëntie aan klein voik of landlopers. Zij waren op bezoek geweest bij de hogepriester. Kwamen zij de schatten van de tempel bezien, zo als de...toeristen dat in onze dagen zouden doen? 't Leekte uit! Ze wilden een be zoek brengen aan de nieuwgeboren Foning. Zij hadden Zijnster gezien en zij hadden die ster ge volgd, weken op weken. Maar nu, was zij verdwenen, die ster, maar hun verwachting bleef gespannen. Een koning! De hogepriester had er priesters bijgehaald en schrift geleerden. Ze bezagen mekaar... waar haalden die vreemdelingen toch die wonderbare geschiedenis uit? 't Was maar al te duidelijk... Sterrekijkers... die mannen waren in 't hoofd getikt. Maar met groot volk» moet ge beleefd zijn; ge moet er hoofs mee omgaan. Een koning? Dat zou moeten de... Messias zelf zijn! De oude perkamenten wer den bovengehaald en het antwoord luidde, heel plechtig en ook zeer klaar en duidelijk: «Die» Koning moet geboren worden te Bethlehem. Dank U, zeiden hoofs de wij zen, zeker nu van hun stuk. Die... sukkelaars toch! mon kelden de priesters en de schriftge leerden. Die sukkelaars toch! Laat ze nu maar met hun kemels en peerden afzinken naar dat stadje, ze kunnen toch niet zeggen dat wij him de nodige inlichtingen niet ga ven; en dan nog wei uit de meest officiële stukken en bronnen: uit de Heilige Schrift zelf. De priesters en schriftgeleerden verkreukelden zich dagen lang om dat geestig avontuurke. Denk nu maar even, uit dat verre, verre Oos ten komen, over berg en dal, om nu uit te monden te Bethlehem! 't Was toch te vermakelijk! Eens gaan zien naar Bethlehem? Dan zouden ze 't plezier missen de ontgoocheling te beleven van die sukkelaars, bij hun terugkomst. Dan konden zij toch immer het zelfde antwoord geven: Daar... zal de grote Koning geboren... worden! Buiten de stad was de gids terug gekeerd, de ster leidde weerom de wijzen. De wijzen... vonden! Zij vonden, knielden in aanbidding voor dat arme Kind en boden hun koninklijke geschenken aan. Op Driekoningendag knielen ook Wij voor datzelfde Kind, knielen in aanbidding, dankbaar, omdat wij de goddelijke gave van geloof ont vingen, bereid om door gebed en gifte het onze bij te dragen om over zee dat geloofte laten dragen aan de tallozen die nog 't licht van die ster niet vermochten te aan schouwen! Onze hartelijke... gifte. Want ik kan dat woord aalmoes niet uitstaan, waar het gaat orn 't Missiewerk, 't Zijn waarachtig geen... schooiers, «de besten onzer broedersdie naar de overzeese gebieden het geloof in het kribbe- kind dragen. Die sukkelaars! die... sterrekij kers! Heeft men dat ook niet van ons gezegd? Geloven, was dat niet dwaas? Had de... wetenschap dat fameus sterrelicht niet gedoofd? Enkele weken geleden las ik in mijn blad een rede van de Paus. 't Was ook zuiver wetenschap en, 'k moet eerlijk bekennen, dat was ook voor meer en hoger geleerden dan ik. Maar 't volgende verstond ik even wel zeer goed: dat de allerlaatste uitvindingen en ontdekkingen aan het geloof gelijk geven. De waan wijzen, de sukkelaars, de sterrekij kers staan niet aan onze zijde. Driekoningendag! Met al die her inneringen uit de kindertijd, die in nigheid en vroomheid uit die tijd! Met de herinneringen uit de rijpere leeftijd... Driekoningendag, de dag waarop we op onze knieën dat klei ne Kind uit de kribbe bedanken moeten omdat ook de steruit het Oosten lichtte boven onze eigen... wieg! Dat Kind schonk ons meer dan al de kostelijke, vorstelij ke offergaven die de koningen bie den mochten: het geloof. Laten wij er aan denken op Driekoningendag! PÉ VLAMYNCK. De tweede uitzending van het oratorium De Oorloggeschiedt op Zaterdag 5 Januari, te 20 uur. Ten gerieve van de luisteraars volgt hier de volledige bezetting: SOLISTENMoedermezzc-so- praan Francine Lepage; - Spot geest: bariton Renaat Verbruggen; - Mens en Geweld: bariton Maurits Vercammen; - Eerste Gewonde: te nor Franz Mertens; - Tweede Ge wonde: bas-bariton Tony Van der Heyden; - Geest der Duisternis: bas Edward De Dekker. AAN HET ORGEL: M Druart. KOREN; Solokwartet: Sopraan: Maria Ceuppens; - Alt: Mia Gree- ve; - Tenor: Franz Mertens; - Bas: Tony Van der Heyden. KLEIN KOOR: Reservekoor van de Nationale Radio-Omroep (instu dering: Emiel Hanssens). BOVENKOOR: Rechtervleugel: A Caoellakoor Termuren van Erem- bodegem en het Knapenkoor van het St-Jozefscollege te Aalst (instu dering: Ben van Lysebeth): - Lin kervleugel: De Zingende Wandel kring St-Norbertus van Antwerpen (instudering: E H. K. Duysburgh). GROOT KOOR; Rechtervleugel: Gentse Oratoriumvereniging (instu dering: Marcel De Pauw): Singhet er.de weset Vro uit Kortrijk (instu dering: Maurits Denaux): - Linker vleugel: Arti Vocali uit Antwerpen (instudering: Jef Alpaerts); Canto- res uit Brugge (instudering: Aimé Een kijkje achteruit de Haene); het Omroepkoor (instu dering Jan Van Bcuwel) en het lover zeggen of denken: «Wie had WIE HAD DAT GEDACHT? Zoals iedereen a at aoet op 'i einde van 't jaar, zo zunen ook wij maar doen, ttz. eens acliteruitkijken om te zien wat er zoal gebeurd is en ons dan een oordeel vormen of het goed of slecht was, winst of verlies. En als we zo, op het internatio naal plan acliteruitkijken, dan is er een eerste feit dat ons opvalt: 1951 was het jaar waarin de twee gewezen vijanden opnieuw als ge lijken aan tafel kwamen zitten en zelfs met veel plichtplegingen en buigingen werden uitgenodigd hun plaats wel te willen innemen. Met Japan werd inderdaad een vredesverdrag afgesloten, zonder naar de opwerpingen van Rusland te luisteren. Het land van de rij zende zon is dus opnieuw in de Westerse wereld een gelijke gewor den Met Duitsland kon het niet tot een echt vredesverdrag komen, aan gezien het land nog altijd in twee stukken verdeeld is, en dat het Westen moeilijk een vrede kan te kenen met de Westmachten en het Oosten met Sovjet Rusland. Maar in feite iverd de vrede met het Westen hersteld. Het staat im mers zover dat het bezettingssta tuut volledig wordt opgeheven, dat de West-Duitse republiek weer haar eigen diplomatieke vertegenwoordi gers heeft, dat zij gelijkberechtigd lid is van de Raad van Europa, dat zij de besprekingen meevoert over Schumdnplan en absoluut geiijkbe rechtigd optreedt. En nu zijn er mensen die daar- er ons jaren geleden om gescholden en naamloze brieven gestuurd vol verwijten. Nu vindt elkeen dat het niet an ders gaat en diegenen die ons vroe ger van alles verweten (zoals de socialistenspelen nu zeer sterk op die viool. En waarom kan het niet anders? 1. - Omdat de Sovjet Unie er nooit van afgezien had de wereld revolutie te doen uitbreken en dat het Kremlin dit wilde verwezenlij ken door een wereldverovering 2. - Omdat men tientallen mil- lioenen mensen niet kon laten links liggen alsof zij niet bestonden. 3. - Omdat in die omstandighe den Duitsland en Japan aan hun lot overlaten betekende hen in de armen van het communisme drij ven, 4. - Omdat de gehele ontwikke ling van economie, techniek en strategie de oprichting van grotere politieke en militaire entiteiten ver eist. Daarom hebben wij van in den beginne gezegd: zoals destijds de steden e;i. de gemeenten, na veel broedertwisten en oorlogen, tot graafschappen aaneensloten, zo moeten thans de landen, na een reeks onzinnige oorlogen, het ver leden vergeten en samen in vrede, onder één wet, samenleven Tijdens het afgelopen jaar zijn wij zeer ver op die weg vooruitge gaan. En wij geloven eerlijk dat het een goede politiek is geweest. meestal om militaire Ze werd meestal om overwegingen opgedrongen. Dat is Svmfonie-Orkest van de Nationale I dat gedacht? Wel, dqt kon niet enigszins spijtig, maar het is nu Radio-Omroep. ALGEMENE LEIDING: L. Gras anders. Wij hebben het, steeds ge 1 zegd en voorgehouden en men heeft Vrijdagnamiddag, omstreeks 17 uur, werden de inwoners van Moorslede opgeschrikt door de akelige mare dat brand ontstaan was in de opslagplaats van Heer Gabriël Nys te Moorslede. Haastig ver lieten de vrijwilligers van het brandweerkorps hun dagtaak om hulp te bieden. Een verschrikkelijk schouwspel wachtte hen. Wanhopige mensen vochten met verbetenheid tegen een vuurpoel die een onschul dig kind in zijn gloed gevangen hield. Na de koffie waren de twee jong ste kinderen uit het gezin Gabriël Nys-Lesage te Moorslede, zoals naar gewoonte gaan spelen in de loods waar een partij van 4000 kgr. klod den opgestapeld lag. Antoontje en Mare waren immers twee goede spelmaatjes die uren konden door brengen in de loods waar zij tegen het guur weder beschut waren en naar hartelust konden spelen. Plots werd Mevr. Nys, die samen met de meid aan huishoudelijk werk bezig was. opgeschrikt door Mare. de oudste van de twee knapen, die wenend van pijn naar binnen ge sneld kwam met brandwonden aan hoofd, armen en benen. Angstig riep de knaap: «Het brandt en Toontje is nog in de han gar». De verschrikte vrouwen snelden naar buiten, een sterke brandgeur sloeg hen tegen en reeds zagen zij de vlammen opslaan uit de bran dende loods. Mevrouw Nys waagde zich onver schrokken in het brandenae ge bouw. Waar zijt ge Antoontje ziep ze. Maar er kwam geen ant woord op haar geroep, vermoedelijk was het kind reeds door de stikken de rook bedwelmd. Bereidwillige geburen snelden toe en onverschrokken poogden enkelen nogmaals in het brandend gebouw te dringen. Doch het vuur had te snel om zich heen gegrepen en de bovenmenselijke inspanningen van de hulpbiedenden konden niets mp-pr haf" PD Intussen was de brandweer ter plaatse gekomen en met man en macht werden de blussingswerken aangevat. Na enkele ogenblikken slaagde men erin hst verkoold lijkje van Antoontje uit de vuurpoel te halen. Inmiddels werd alles in het werk gesteld om de aanpalende schuur te redden en uitbreiding van de ramp te voorkomen. De droefheid der ouders en fami lieleden, die de dood zo verschrik kelijk zagen toeslaan, is onmogelijk te beschrijven. Door de zorgen van het Rode Kruis werd het lijkje van de kleine An toon naar het dodenhuisje van het Gesticht O. L. Vr. Middelares te Moorslede overgebracht. Tot 's anderendaags diende de brandweer de wacht te houden bij de uitgebrande loods om heropflak kering van de brand te beletten. Het past hier Commandant De- wulf en zijn volledig vrijwillig brandweerkorps geluk te wensen om hun flink optreden. Met grote moeilijkheden diende afgerekend te worden want op de plaats der ramp was geen water voorhanden zodat men 500 meter verder water dien de te trekken. Daarbij komt dat door een samenloop van omstan digheden de brandklok niet in orde was en dat noodgedwongen de ene brandweerman de andere in de vlucht moest verwittigen. Dit alles gaf aanleiding tot praatjes en kri tiek vanwege mensen die evenwel zelf rustig thuis blijven als er nood is aan helpende handen. Voor brandalarm ware het echter zeker wenselijk dat in een gemeen te gelijk Moorslede een flinke sirene zou geïnstalleerd worden, want bij dergelijke rampen kan niet te vlug hulp geboden worden. HE BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER Maandag te 10 uur had onder gro te volkstoeloop de begrafenisdienst tje. Schoolmakkertjes vergezelden Antoontje Nys 'naar zijn laatste rustplaats waar een eenvoudig doch dieptreffend afscheidswoord gespro ken werd. Ontroerend besloten de laatste versregels van het doodsantje: Och, Antoontje, nooit vergeten Wij uw lieflijk wezen niet, Dat de reinheid ongeweten Van uw schone ziel verried. Neen toe! Klaag niet, of was Toontje Nog zo schoon, en fraaier nog En bij de allerbeste ouders Thuis, en de allerliefste. Toch Is het beter waar het nu Is En waar 't U eens, 't leven om, Toe zal roepen: Vader, Moeder, 'k Ben Antoontje! Wellekom! Langs deze weg biedt Het We kelijks Nieuwsaan de diep be droefde ouders en familieleden ziin krist.eiijke deelneming aan in de plaats van het jeugdig slachtoffer- I zware rouw die hen treft. Hierboven foto van de twee broertjes Nys, die in de brand betrokken werden. Links: Marc Nys, die, erg verbrand, nog op liet nippertje aan de vuurgloed kon ontsnappen. Rechts: de 7-.iari<*e Antoon Nys die, bedwelmd door de rook. niet meer uit de vuurpoel geraakte en wiens verkoold lijkje naderhand uit de uitgebrande loods ge haald werd. gelijk hoe het gekomen is. Hoofd zaak is dat het zo ver gekomen is. DE VESTIGING VAN DE VREDE Het is eigenaardig dat men, zes jaar na het einde van de oorlog, nog steeds moet spre/oen over een vrede die komen moet. Normaal moest de onvoorwaardelijke capi- imaue van Duitsland en Japan een spoeaige vrede voor gevolg hebben gehad. En die vrede had kunnen komen indien de overwinnaars het onder elkaar eens waren geweest. Maar dat was niet het geval. En wanneer we thans nog moeten spre ken over het vestigen van de vrede dan is het niet over de vrede tus sen overwinnaars en overwonnenen, maar over de vrede tussen gewezen bondgenoten. Hei Westen hoopte op wede en ontwapende. Maar het Oosten dacht maar aan veroveringen en ging voort met bewapenen. Én het, ging zo voort tot in 1948 de putsch ie Praag plaats vond en de luchtbrug naar Berlijn moest geslagen wor den. Van dan af werd het Westen er zich bewust van dat de enige kans tot behoud van de vrede lag in 'n nieuwe bewapeningMaar de aans loop was lastig en het was pas in December 1950 dat het Atlantisch Pact tot stand kwam en dat Eisen hower een tweede maal werd aan geduid als opperbevelhebber van de 'verenigde strijdkrachten in Europa, En pas in 1951 waren de gevol gen van een Westerse nieuwe vei ligheidspolitiek merkbaar. In het begin van het afgelopen jaar immers beschikte i.isenhower slechts over 2 Amerikaanse, 2 En gelse en 3 Franse divisies die nog ver van ernstig uitgerust waren. Op het einde van het jaar daarentegen voerde hij het bevel over 6 Ameri kaanse, 5 Franse. 4 Britse, 3 Ita liaanse, 1 Belgische en 1 Neder landse divisies, waarbij dan nog een vijftal reserve divisies mogen geteld worden. Op het voorplan van die herbe wapening sstrijd staan echter drie problemen waarmee men nog dage lijks in volle worsteling is: 1) wie zal dat betalen, 2wat met de Duit sers en 3) Europees leger en in welke vorm? Over die betaling werd al veel geschreven en gesproken. Europa zegt: als ivij dat moeten af doppen ddv zullen al de goede anti-commu nistische effecten van het Marshall plan verzioonden zijn Wij kunnen dus niet. En Amerika zegt: gij hebt nu van ons al genoeg gekregen, 't is nu ook tijd dat gij eens een beetje de riem toehaalt. En inen redekavelt nog voort zon der een oplossing gevonden te heb ben die elkeen tevreden stelt. In verband nu met de Duitsers zit dat zo:' de Amerikanen vinden dat, zo West-Europa zich wil ver dedigen, dat dan alle West-Europe- se volkeren hun mannen en hun wapens moeten leveren De verstandige mensen in Euro pa vinden dat ook. Maar... een deel ervan hangen nog met hun gedachten in het ver leden en vrezen een nieuwe oorlog door Duitsland ontketend indien men Duitsland opnieuw wapens geejt. Anderen daarentegen schrik ken ervoor terug omdat Rusland zou kunnen verstoord ivorden Eer oplossing voor die moeilijk heden trachtte men te vinden in de formule van een Europees leger waarop in principe onmiddellijk al len akkoord waren. Maar de uit werking bracht veel moeilijkheden meegemeenschappelijk budget, af hankelijkheid van een supra-natio- naal gezag, samenstelling van be paalde eenheden als basiselement, opleiding der hogere kaders Tijdens de Kerstweek nog verga derden de Zes te Parijs duchtig door in de hoop een overeenkomst te kunnen bereiken die ze ons als nieuwjaarsgeschenk hadden kunnen aanbieden. Dat is echter niet ge lukt Minister Van Zeeland, die anders nochtans zeer voorzichtig is, verklaarde zich optimist en hoopte dat binnen zeer korte tijd de laat ste geschilpunten zouden kunnen uit. de weg geruimd worden. Wij menen dus te mogen beslui ten dat ook op stuk van de bevei liging van de vrede, 1951 een goed jaar geweest is. Goed is natuurlijk relatief Beter ware geweest een echte ontwape ning (waarover in 1951 opnieuw sprake ivas maar steeds met de zelfde communistische dubbelzin nigheid) die zou geleid hebben tot een ernstige vrede, maar aangezien dit ondoenbaar bleek moest men wel de weg der herbewapening ov. En onder dat speciaal opzicht heb ben wij dan ook redenen om tevre den. te zijn. Het duidelijkst blijkt dit uit de vaststelling dat uit, de locale ge vechten of gesvannen toestanden geen grotere branden zijn ontstaan Korea, Indo-China, Iran en Fnvnte zijn zoveel bewijzen dat de Wester se wederbewaneningsvolitiek gedu rende het afgelopen jaar haar vruchten heeft gedragen. EN EUROPA? Zonder te kunnen acliteruitkij ken over alle speciale problemen van de wereldpolitiek, toch moeten wij 'n speciale aandacht schenken aan wat het dichtst rond ons ligt: Europa. Vanaf de eerste kroniek die wij in dit blad schreven, hébben wij niet. opgehouden op die nagel te kloppen: de huidige landsgrenzen moeten verdwijnen om tan al onze Westerse landen één groot geheel te maken. (Zie vervolg blz. 2.) De Belgische Wereldzender te Leopoldstad heeft tijdens het «Mis sie-uur» een Nieuwjaarsboodschap uitgezonden van Z. Exc. Mgr Cento, Pauselijk Nuntius te Brussel, be stemd voor de Belgische missiona rissen in Afrika, het Hoge Noorden, Indië, China, Japan en de Stille Zuidzee. De Pauselijke Nuntius heeft zich eerst in het Nederlands gericht tot de Vlaamse missionarissen: Beste Paters, Broeders en Zusters, Als Apostolisch Nuntius in Bel gië, ben ik gelukkig' mijn beste Nieuwjaarswensen aan te bieden aan alle Belgische Missionarissen, die op alle missievelden van de ge hele wereld werken. Omdat ik weet dat gij, Vlaamse missionarissen, het overgrote deel uitmaakt van dit Belgisch missieleger, stelde ik er prijs op, naar het voorbeeld van de Heilige Vader. U mijn wensen in uw moedertaal toe te sturen. £en *>,-ht op de uitgcbranle hrrgplarts. Het x tl lidt de pHafs aan Wc 'lct verkoolde lijkje van het z.o jammerlijk omgekomen Toontje Nys gevonden werd. Hevige orkanen en stormen heb ben dezer laatste dagen gewoed, zo over land als over zee, maar bij zonderlijk over de Atlantische Oceaan en het Kanaal. Hierdoor zijn meerdere schepen vergaan en verkeerden andere in grote moeilijkheden. Ter hoogte van de Zuidkust van Devonshire, Engeland, is een Iers kustvaartuig vergaan; 9 leden der bemanning werden gered, twee andere worden vermist. Een viermaster, de Nel lie Bywater geraakte in moeilijk heden en werd op sleeptouw geno men door een Franse trawier Dc kabel brak evenwel en de vieimas ter zonk. De bemanning werd gered, maar twee leden ervan werden zwaar gewond. Het Amerikaanse schip Flying Entreprisngeraakte op drift en maakte slagzij. De bemanning en 10 passagiers werden opgenomen door andere boten die ter hulp snelden. Alleen de kapitein bleef aan boord, wachtend op een sleep boot. De moedige kapitein: de 37-jari ge Kurt Carlsen, bracht reeds vier dagen en nachten doer op zijn drij vend sehip dat reeds 70 graden slagzij maakt en waarvan de rui men onder water staan. Een Ame rikaanse mnrinebevoorradingsboot alsmede een Amerikaanse torpedo jager blijven in de buurt van het wrak, dat, naar men meent, nog enkele dagen zou kunnen blijven drijven. De kapitein wacht op een welbepaalde sleepboot van uit Fal mouth, maar wegens de hoge zee kon deze evenwel nog niet uitvaren. De Amerikaanse vrachtboot Henry Stephenson k w a m in aanvaring met een Nederlands boot en seinde om dongende hulp, PSscSiSig® «resets® 4er ere van ei® laureaten RAERT uit Aalbake,» voor zijn mo nographic Dc- Westvlaamse ar beidskracht in Frankrijk Rudolf VAN MOERKERKE en Adv. Norbert DEWITTE uit Oost ende. voor hun verhandeling De coördinatie van het vervoer in Westvlaanderen Dr Michel, Joseph NEIRYNCK uit Kortrijk, voor zijn werk: «De Basisnijverheid en het probleem der Werkverschaffing' in Westvlaande ren Hierna wenste de Hr Gouverneur, mede in naam van c'e jury en van de leden der Bestendige Deputatie, de laureaten geluk, en drong bij hen erop dat zij hun studie terzake zouden voortzetten. Tevens dankte hij de leden van de jury, en schet ste bondig de inhoud van de wed- striiden der volgende twee jaren. Tot slot van de ontvangst bracht de Hr Gouverneur een heildronk uit op de bekroonde schrijvers en op de toekomst van de economie in Westvlaanderen. De Queen Marykwam twee dagen later dan was voorzien toe te Southampton en de kapitein ver klaarde dat de zeeën eenvoudig «verschrikkelijk waren geweest». Voor de Spaanse kust geraakte een Nederlandse kustvaarder van 400 ton tussen de rotsen en verloor al zijn reddingsboten. Bij Lands End verloor de Britse boot Bucca neer» zijn schroef en seinde om hulp. Te Killebegs, Engeland, werden drie vissersvaartuigen vernield in de haven. Het Duitse vrachtschip Irène Ollendorfvan 1.450 ton, is ter hoogte van het eiland Gorkom in de Noordzee gezonken tijdens het Het Noorse schip Frameggen liep vast aan de Nederlandse kust, nabij Egmond. Het Zweedse schip Steioer Moshoevan 3.652 ton, seinde om hulp. In de Duitse Noordzeehavens konden de vissersboten niet uitva ren of moesten onverwijld een schuiloord zoeken. Ook te lande werden door de stormwinden ook grote verwoestin gen aangericht. Nabij Guernesey moeten de wachters van een vuur toren sedert 18 December wachten op bevoorrading. Overal werd het luchtverkeer op hoge wijze belemmerd en zelfs soms stilgelegd. Het radiostation van Vailygureen geraakte overstroomd. stormweer. De hele bemanning, be- Boven Port Talbot, in het land van staande uit 22 man, is verdronken. Elf li.iken van omgekomen matro zen spoelden aan op het voormelde eiland. Naar de jongste berichten liep de Ollendorfcp een oorlogsmijn, werd opengereten en zonk onmid dellijk. In de golf van Biskaye' brak het tankschip Oesthayin tweeën. Vier en dertig man van de beman ning die zich op het vorengedeelte bevonden, konden worden gered Msn gelooft dat 8 man en 1 vrouw zich bevinden op het achtergedeel te: dit werd nagehaald door een andere boot, maar geen teken van leven werd er opgespoord. Bij Ave! more Point werd het En gelse schip St Kearan letterlijk uit het water de kust cp geblazen en od het strand geworpen. Te Huil werden een dekjongen en een dekknecht overboord geslagen. Ook van andere schepen werden matrozen door de woelige zee over boord meegesleurd. Wales, heerste een zandstorm en de woningen werden er soms om ringd door een laag zand welke wel etns anderhalve meter dikte be reikte. Soms bereikte de wind een snel heid van 140 km. tot 170 km. per uur. inzonderlijk over de Kanaal- kusten. In Franse havens zonken vele vissersbootjes. Te San Sebastian. Spanje, liepen talrijke huizen onder water. Te Irun werden meerdere wijken over stroomd. Te Dublin, Ierland, werd een vrachtwagen, die langs de kust reed, door de golven overspoeld en de drie inzittenden kwamen om. Op het eiland Oiéron geraakte het kuurstation St Trojan van de overige wereld afgezonderd. Te Su- perbagnères werden 200 mensen van de buitenwereld afgezonderd in een hotel en een berghut, zonder water, noch electriciteit, noch voedsel. (Zie vervolg bi», i.) De provincie Westvlaanderen heeft een jaarlijkse wedstrijd inge steld met het doel oorspronkelijke en onuitgegeven verhandelingen te bekomen over sociaal-economische onderwerpen, die bijdragen tot de kennis en bij voorkeur tot bet be vorderen van het bedrijfsleven in Westvlaanderen. De Bestendige Deputatie heeft zojuist de uitslag van deze prijs kamp over het jaar 1951 laten be kend maken, tijdens een plechtige receptie welke op Vrijdag 28 De cember 1951, te 11.30 u. in de Bal konzaal van het Provinciaal Hotel, aangeboden werd aan de laureaten. De ontvangst werd voorgezeten door dhr Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur, in aanwe zigheid van de HH. Prof. Dr J. Storme uit Gent, en Prof. Dr J. Van Houtte uit Leuven, beiden respec tievelijk voorzitter van de jury's; Prof. Dr U. Stuyck uit Gent, Ingen. Demeyere uit Kortrijk, en dhr Du- thoy, Provinciaal Hoofdinspecteur van het technisch Onderwijs, leden van de jury's; de HH. Olivier, Stor me, Smissaert, Gillon, Lonoke en Bossuyt, leden van de Bestendige Deputatie; dhr A. Lommez, provin ciale Griffier; dhr Ir. L. Bockstaele, provinciaal landbouwingenieur, en de bekroonde schrijvers met hun familie. Dhr Gouverneur sprak een rede uit, waarin hij het doel van de wedstrijd belichtte, en vooral de nadruk legde op het feit dat alle economische welvaart slechts kan voortspruiten uit een ernstige en wetenschappelijk verantwoorde na vorsing. Vervolgens maakte hij de hierna volgende uitslag bekend: De te behandelen onderwerpen worden door de Bestendige Depu tatie vastgesteld. In 1951 moest één van de volgende onderwerpen wor den behandeld: 1. - De coördinatie van het ver voer in Westvlaanderen. 2. - Een vraagstuk in verband met de werkverruiming in Westvlaande ren. Het groot belang dat de Provin ciale Overheid aan deze prijskamp hecht, blijkt ruimschoots uit de aanzienlijke geldprijzen die hier voor worden uitgeloofd. Voor ieder onderwerp kunnen inderdaad twee prijzen worden toegekend. Een eer ste van 25.000 fr. en een tweede van 10.000 fr. Voor de wedstrijd van 1951 wer den zeven verhandelingen inge diend. De jury's waren respectieve lijk samengesteld uit: I. - Prof. Dr J. Storme uit Gent, voorzitter: Prof. Dr U. Stuyck uit Gent, en Ingenieur Demeyere uit Kortrijk, leden. II.-Prof. Dr J. Van Houtte uit Leuven, voorzitter: Prof. Dr Collard uit Leuven, en Provinciaal Hoofd inspecteur Duthoy uit leper, leden. Op voordracht van deze jury heeft de Bestendige Deputatie, in zitting van 7 December 1951, de volgende schrijvers bekroond: 1. Een tweede prijs aan dhr Remi, Alfons Guns uit Hoboken, voor zijn verhandeling Nieuwe Nij verheden voor Westvlaanderen - Noodzakelijkheid en Mogelijkhe den 2. Aanmoedigingspremlën werden toegekend aan de Heren: Jozef, Hendrik KLAUSING uit Oostende, voor zijn handschrift Het Zeevisseri.ibedrijf en de Werk verruiming in Westvlaanderen Hans. Walter, Gustaaf GEE- De onderwerpen, vastgesteld dooi de Bestendige Deputatie met het oog op de wedstrijd voor de vol gende jaren, luiden als volgt: a) In 1952: 1.De aspecten van een vooruitstre vende toeristische politiek. 2. De invloed van de electriciteits- t.arieven op het bedrijfsleven in W estvlaanderen. b) In 1953: 1. Toekomstmogelijkheden van de Westvlaamse havens. 2. Men vraagt een survey over een Westvlaamse streek. De verhandelingen die betrekking hebben op bovengenoemde onder werpen, moeten telkens vóór 1 Augustus van het aangeduide jaar in drievoud, per aangetekend schrijven aan de Hr Gouverneur worden toegezonden. Belanghebbenden kunnen aan gaande d-eze wedstrijd nadere in lichtingen bekomen in het Provin ciaal Gouvernement, Burg te Brug ge. Daarop ging Z. Exc. Mgr Cento verder in het Frans: Vertegenwoordiger van de H. Va der in uw mooi land sedert ettelijks jaren, heb ik de ziel van het Bel gische volk leren kennen. Ik weel dat het zuiver katholiek geloof dat dit volk bezielt, zich uit onder meer in een ware apostolische ijver, die ik steeds heb bewonderd. Er zijn weinig christenen in de hele wereld die zo mild zijn voor de missies als uw landgenoten. België is de voorhoede van de missiebeweging, niet alleen door de bewonderenswaardige materiële steun, die het de pontificale mis siewerken biedt, maar vooral door het uitzonderlijk hoog aantal zo nen en dochters dat het land in dienst stelt vim de verspreiding van hst geloof onder de heidense volken, De hoge vlucht van de missiege- dachte in België dagtekent niet van gisteren. De naam van de Paters Verbist, Pieter van Gent, Desmedt, Lievens, Damiaan, Bermijn, Rutten en Leb be, getuigen voor altijd van de grote verdiensten van dit land in de geschiedenis van de wereldbe schaving. Deze schitterende heldendeugden hebben de eerbied afgedwongen van allen zonder onderscheid van opinie en 't «Missie-uur» dat de Belgi sche Nationale Radio Omroep twee maal per week voor U verzorgt over de Wereldzender te Leopoldstad, Is eveneens een blijk van de diepe genegenheid die het moederland U toedraagt. Met grote vreugde vermeld ik dit edele initiatief van de Belgische Omroep als voorbeeld voor de le vendige belangstelling van uwe landgenoten te uwen opzichte Dank zij hst «Missie-uur» kunt gij. waai ook op Gods akker U zich moogt bevinden, stemmen van vrienden horen, die voor U, een weinig van het klimaat van het vaderland op roepen en die U op de hoogte hou den van het nieuws uit de univer sele kerk. Dank zij het «Missie- uur» kunt gij. op vele duizenden kilometer afstand, naar de dierbare stem van ouders en familieleden luisteren. Ik acht mij. op mijn beurt, ge lukkig, gebruik te mogen maken van het Missie-uurom mij tot de 8.000 Belgische missionarissen te wenden. Ik weet dat U naar mi.in woorden luistert, niet alleen in de overzeese gebieden van België in Afrika, waar de oogst zo groot is, maar ook in de ijsvlakten van Noord-Kanada, in de leprozerijen van de Stille Zuidzee en in het ge heimzinnige. geteisterde Azië dat ge met druppels zweet en bloed hebt gedrenkt. Ik buig mij diep voor U, duizen den en duizenden apostelen van Christus, paters, broeders en zus ters, die, als hoogste offer, vrijwil lig uw familie en uw land hebt ver laten om de zielenoogst tegemoet te gaan. Dat uw werk steeds meer en meer vruchten moge afwerpen. Dat U aan de kerk van Christus een me nigte geestelijke kinderen moogl schenken die uw vreugde zullen uitmaken op aarde en uw kroon in de hemel. Dat zijn de wensen die ik U toe stuur in de eerste dagen van het jaar dat, hoop ik, voer U zal mee brengen, geluk en hemelse vreugde. Eerwaaide Paters. Eerwaarde Broeders en Eerwaarde Zusters, mijn kinderen in Jezus Christus weest heilig om anderen te redden en te heiligen. Ontvangt, als onder pand van mijn genegenheid, mijn vaderlijke zegen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1