Kunstschilder Constant Permeke overleden Waterellende in onze Provincie Meubel industrie Provinciale School voor Bestuursrecht te Brugge €e?i qek&aïe. Vattuuk éfy '/zc, Sma/zeêföe, tkföideéufé&fy Dit zijn de 10 winnaars die de door hen uitgekozen zetel gratis toebedeeld krijgen SPECIAAL AANBOD cée fiemd/ Wié een zetel koopt en een oude zetel isubrengt, krijgt voor dit oud stuk 200 fr. terugbetaald, (in gelijk welke staat hij ook is). Qasthuisstraat 18, Poperinge Wordt, om de gemakkelijkheid, in tablet voor 1/2 liter soep tegen 2.75 F verkocht (8,25 F het pakje van 3 tabletten). chromo .punten Proclamatie Schooljaar 1950-1951 Rheinmetall DRAAGBARE SCHRIJFMACHINE met TABULATEUR en telt onder de beste en sterkste schrijfmachines, Te verkrijgen bij: SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat 15 POPERINGE. - Tel. 430. De Belgische en Nederlandse vis sers in Argentinië IVIoto tegen personenwagen te Engelmimsfer ONNODIG DE LENTE AF TE WACHTEN Dodelijk verkeers ongeval ie Bzegerri Arbeider door trein gevat te ICortrijk De Leie buiten haar oevers DE BRAND IN DE MIDDELBARE SCHOOL TE KNOKKE N®g het ernstig verkeersongeval te Menen Als slot van onze Zetel-Reklame geven we tot 19 Januari nog steeds 5 afsBag bij de aankoop van Zetels FRUTTI zal U verkwik ken r Met rv yrn «HET WEKELIJKS NIEUWSs— Zaïerda* 12 Januari 1852. —Blad*. T. Bestendig Afgevaardigde, hr Jos. Storme, uit Wervilt, spreekt als Voorzitter van het Christelijk Nationaal Kunstenaarsverbond, zijn diepinslaande lijkrede uit. We bemerken nevens hem rechts Architect Huig Hoste en links van hem E. H. Stubbe, kunstcriticus en sterke Fermeke-vereerder, die vroeger jaren bij het Havidsfonds nog een boek over Permeke uitgaf. Links hebben we de rouwende dames en in 't midden Hr Kunstschilder P. Devos-Permeke uit Oudenaarde, schoonzoon, en dhr Paul Permeke, Kunstschilder te Biankenberge, zoon van de overledene. Constant Permeke, die 65 jaar oud was, was gedurende verschei dene jaren directeur van het Na tionaal Instituut van Schone Kun sten te Antwerpen, in welke stad hij geboren was. Sinds 28 jaren woonde hij te Jabbeke, in Westr- vlaanderen. Zijn sombere landschappen, zijn grootse marines zijn het werk van een tegelijk lyrische en epische kunstenaar, zijn figuren tonen het leven van de Vlaamse mens met al zijn tragiek, zijn stilte, zijn werk, zijn vruchtbaarheid. Het ganse oeuvre van Permeke, dat van nu af, in binnen- en buitenland, plaats heeft genomen bij dat van onze grootste meesters, is een epos van de hemel, de aarde, de zee en de mensen. Het is Vlaams en uni verseel; zoals alle ware kunst breekt het alle grenzen en is het van alle tijden Zijn machtige scheppingsdrang dreef Penneke op rijpere leeftijd ook tot de beeldhouwkunst. Ach ter zijn beelden blijft veelal de herinnering van zijn schilderijen merkbaar; dezelfde bedwongen oer kracht, dezelfde mysterieuse stilte, verhoogd in vele gevallen met een forse monumentaliteit In het Mid- defheim, in Kunst van Heden waar de erezaal aan zijn werk ge wijd was, heeft men dit werk on langs nog kunnen bewonderen. Geen schilder werd misschien zo fel omstreden in Vlaanderen waar men zo verwend is, en zo weinig begrijpt als juist Per meke. Maar ook aan erkenning en aan roem heeft het hem niet ont broken. Zijn dood laat een niet te vullen leemte Hij werd Dinsdag 8 Januari te Jabbeke ten grave gedragen.Een grote groep kunstenaars allerhande, vrienden en kennissen hadden er aan gehouden de betreurde over ledene 'een laatste groet te komen brengen Zijn begrafenis va3 net als zijn werk, sober maar groots. Minister Harmei was op de plech tigheid aanwezig. Vele vrienden van hem, tot welke partij zij ook behoorden, woonden de rouwdienst bij. De Koning had een telegram van rouwbeklag aan de familie la ten geworden. Al de namen opsom men der aanwezigen gaat niet, van de honderden mensen die er waren, waren er geen twintig die niet een of ander titel droegen. Hetwaren allen vooraanstaande kunstenaars, beeldhouwers, letterkundigen of critici. Hare Majesteit Koningin Elisa beth had bloemen laten opsturen, die de lijkkist, met nationale drie kleur bedekt, tooiden. Die begrafenis van Permeke was een verloop van fi.ine détails. Om onze lezers de vaak onbegre pen Permeke te laten kennen, ge ven wij hier de liikrede, uitgespro ken door Bestendig Afgevaardigde Heer Jos. Storme uit Wervik. Hij sprak er in naam van het Christe lijk Vlaams Kunstenaarsverbond, waarvan hij Voorzitter is, en zijn lijkrede was stellig de meest alles omvattende en diepst Inslaande. We laten ze dan ook in extenso volgen LIJKREDE UITGESPROKEN DOOR BEST. AFGEVAARDIGDE J. STORME Geachte Familie, Waarde Vrienden uit de we reld v. Kunst en Kuituur, Mevrouwen, Mijne Heren, Duurbare afgestorvene, Met grote verslagenheid vernam het Christelijk Vlaams Kunste naarsverbond, dat de grootmeester van onze hedendaagse schilder kunst, Constant PERMEKE, zo plots uit ons midden is weggerukt. De meester aan wie het met zoveel geestdrift het ere-dekenschap had aangeboden, en die zo vol sympa thie en aanmoediging voor de jon gere kunstenaars, die naar hem op zagen als naar de gevestigde groot heid in Vlaanderen, erin toege stemd had zijn naam in het tijd schrift West-Vlaanderen te ver melden. Zo plots en te vroeg. Wat ik als voorzitter van het Christelijk Na tionaal Kunstenaarsverbond ge hoopt had eens voor deze West- vlaamse, maar tevens universele kunstenaar op touw te zetten, is thans een dodenhulde geworden. Met des te meer piëteit buigen we, in vereniging met geheel het leven de artistieke en intelectuele Vlaan deren, diep over deze grote dode, die een der grootste levensschep pers is geweest, en die Vlaanderens oersterke kracht met de stoerheid van de visser en de polderboer in zijn innerlijk wezen samenbalde, om deze met epische grootheid, spontaan en ongedwongen, voor de wereld uit te beelden. Want ge groeid samen met die andere gro ten uit onze schilderwereld, Frits Van Den Berghe en Gustaaf De Smet. uit de impressionistische school, heeft hij alras dat opper vlakkig geflirt met licht en kleur verlaten, om in de vergeestelijkte richting van het expressionisme, door eigen kloeke vormschepping, gestalte te geven aan het machtige leven dat hij in zich droeg. kost 5.400 frank -«ww .na?---***- Het warsheden, heeft hij gekend, de noodzakelijke strijd regen de oan van een verouderde suji, die naar een zielloze onrDinding moest, voeren. van Oostende naar Latem, vandaar terug' naar Oostende, waar mj nuwne en zien vestigde en nicest veenten tegen oiiDegrrp voor Zrjn kunst en tegen armoede voor zrjn gezin. Het worstelen heelt iiij gekend, doch de vertwijfeling was rrein vreeaiu. wars van ane ver splinterend intellectualisme, voelde i.uj ni zien de sonede kraent om dat stoutmoedige zegezeker woord uit te spreken: Zij zunen ons toch niet nood krijgen! wij kennen de middeien, dus tacnen wij Het was net woord van de gebal de viaamse kracht. Wij horen erin ue keikoppigheid van zijn Pope- ringse ainomst, de nerheid van de Antwerpse tójnjoor, net bruisend geweld van de zee, en de noeste werkkraent van dat boerenvolk, dat ieeit en wroet tussen de Leie, de ücnelae en de Noordzee. Met die zelfzekerneid van het genie is hij de eerste duidelijk ge affirmeerde vertegenwoordiger ge weest van het expressionisme in Vlaanderen, terwijl de stijl die hij zich zelf schiep, toch duidelijk on derscheiden bieef van tijdgenoten in binnen- en buitenland. Het was het expressionisme van Permeke. Het zijne. Gebonden aan de na tuur, eruit gegroeid en erboven uit gerezen. De natuur en de mens om- vormd tot epische grootheid. Grootheid, eenvoudige, natuurlij ke, oersterke grootheid, dat was het wat deze onoehouwen, maar van gemoed toch milde en rijke man, heeft aangevoeld. Het brede land schap, ontdaan van alle anecdoten; de donkere, geheimzinnige, nu eens wilde dan weer verraderlijke, ein deloze zee, en bovenal hoe kan het anders de mens. Hier stond hij van mens tot mens, direct zonder omwegen, onbewimpeld. Gij, grote ziel onder de velen, in uw zielegrootheid hebt gij de mens gepeild, niet langs de cerebrale om weg van diepgrondige philosophi- sche noch psychologiscne studie, doch met de intuitie van het genie. De mens zoals hij leefde rondom U: de zeebonk en de boer, de werk vrouw en de zich wegschenkende moeder. De mens met zijn arbeid en zijn last, zijn strijd en zijn tra gedie, zijn gebondenheid aan de veie aarde, waarover de boer gebo gen staat om er het leven uit te halen. De mens geslagen door het leven, gelouterd door het lijden, ge milderd door het offer, deemoedig in 't gebed, met de lelijkheid die de slagen van het leven hem toe dienden, maar des te schoner naar zijn innerlijke waarde. Gij, recht zinnige vertolker van de mens, en vooral van de Vlaamse simpele man, hebt het aangedurfd en gij zijt erin geslaagd deze mens zonder de bekoorlijkheid van een verwekelijkte vorm, in zijn geeste lijke waarde, op een monumentale wijze te openbaren. Wie uw werk benadert, moet alle kleinheid van zich afleggen. Dan spreekt uw grote ziel tot ons, en dan voelen we doorheen die groot heid ook uw milde goedheid. Uw deernis om deze menselijke trage die en uw begrijpen. Wij voelen dat milde menselijke medeleven in uw vissers en boeren, in uw voe dende moeders de moeder, to tale wegschenking in milde liefde in die deemoedig biddende vrouw, die gij als een monument van resignatie en Godsberusting hebt getekend. En hiermee raak ik een van uw diepere wezenstrekkenuw na tuurlijke aanleg voor religieuze zielsverdiepingzoals Dr Stubbe het uitdrukt. Zonder de schilder van eigenlijk religieuze motieven te zijn, zoals uw kunstbroeder Albert Servaes, spreekt evenwel uit uw werk de diepe berusting van een gelovig man. Uw mensen, die gij met een onverbiddelijke waarheid hebt geschapen, dragen weliswaar veelal de slagen van een hard be staan, doch het zijn geen uitkomst lozen, het zijn geen vertwijfelden, zij zijn niet behept met het zieke lijk septicisme van een moderne ontredderde tijd. Onze Vlaamse buitenmens kent dit niet, en die Vlaamse buitenmens die gij in uw werk geschapen hebt en die zo echt is, kent dit evenmin, zoals ook u die vreemdsoortige uitwassen van een moderne hyperbeschaving vreemd zijn gebleven. Uw schep pingen zijn gezond, en uw mensen dragen met de last van het leven, de rustige zekerheid van een vaste uitkomst. Wat Karei Van De Woestijne in De Schroeflijnover u schreef, ligt diep besloten in uw werk: Met dat al is Constant Perme ke, hoe dan ook oergodsdienstig gestemd, en in de uitoefening van Gods dienst een voortreffelijk ka tholiek. Getuige ook van uw innerlijke goedheid, de bereidwilligheid waar mede gij een aanzoek op artistiek gebied beantwoordde, zodra gij in zaagt dat dit aanzoek ernstig ge meend en goed bedoeld was. Zo schrikte gij er niet voor terug, ver leden jaar op aanzoek van de pro vinciale instanties, mede te expose ren in een tentoonstelling van Westvlaamse schilders, alhoewel een dergelijke tentoonstelling niets meer te winnen gaf aan een kun stenaar, die de grootste exposities in het buitenland gedomineerd had. Gij deedt mee om aan uw kunst broeders, aan de kunstvrienden, en het eenvoudig publiek uw aanmoe diging, uw steun, uw waardering en uw liefde te betuigen. Aldus toonde g.ij u niet alleen een groot kunste naar, doch tevens een groot mens. Het is met diezelfde gevoelens van waardering, van piëteit en van innige dankbaarheid, dat thans het Christelijk Vlaams kunstenaars verbond zijn deken van de plasti sche kunsten groet aan de boord van deze grafstede. Gij grote schepper van schoonheid en leven, gij gaat heen. doch in uw werk bliift gij leven. Niet alleen in uw werk, doch gij grote minnaar van het leven en van de schep pingsdaad, leeft thans een hoger leven bi.i de scheppende Bron van alle leven. Vaarwel, rij geniale levensschep per. Vlaanderen vergeet u niet. Andere lijkreden werden nog uit gesproken door Heer Architect Huig Hoste:' door dhr Mistier, namens Küuwt van Hctl.cncUn Van.. den Driessche. schepen te Oostende, namens de stad Oostende en dhr Van de Walle, voorzitter der Hand boogschuttersgilde St Sebastiaan uit Brankenberge, waarvan de over ledene een verwoed sportbeoefenaar was. Daarop werd zijn stoffelijk over schot toevertrouwd aan de Vlaam se vrije aarde, die hij liefhad als een moeder. Alle emigranten behouden aangekomen Zes vissersboten, met Belgische en Nederlandse vissersfamilies aan boord, zijn te Mar del Plata aan gekomen. De zes boten, die op 22 October 11. te Oostende vertrokken, hebben 112 mannen, vrouwen en kinderen aan boord, welke een vissersdorp in Argentinië gaan bouwen. Zoals men weet, is een zevende vaartuig, dat mee vertrokken was, nabij het eiland Urk vergaan. De schepen, gebouwd tussen 1947 en 1950 en met een tonnemaat van 90 100 ton, zijn van een zeer mo derne uitrusting voorzien. Allen bezitten een radar-installatie. De reis werd gefinancieerd door een Belgisch-Nederlandse maat schappij, die een fabriek zal op richten, waar de 300 ton vis, die de kleine vissersvloot elke dag kan binnenbrengen, zullen geconser veerd worden. De eerste steen van der, Dobbelaere, over de eerste moto deze visconservenfabriek zal Maan- en viel ook ten gronde Grote stof- dag gelegd worden. felijke schade aan alle voertuigen. In de balkonzaal van het Provin ciaal Hof te Brugge vond Zater dagnamiddag, 5 Januari 1952, de plechtige p oclamatie plaats voor het schooljaar 1950-1951 van de School voor Bestuursrecht. De zitting werd voorgezeten door de Hr Provinciale Griffier A. Lom- mez, directeur der school, in aan wezigheid van de HH Gillon en Smissaert, leden van de Bestendige Deputatie, de HH. De Zeine, Ger niers, Schepens, Welvaert, Vande- bossche. Sluys, de Lophem, Hou wen, Beyr.e, Tanghe, Teirlynck en Van Acker, leraars, en de studen ten van het tweede en het derde leerjaar. Dhr Lommez sprak het welkom woord uit en herinnerde aan de steun die de school mocht onder vinden, zowel vanwege de Besten dige Deputatie van Westvlaar.de- ren als vanwege het korps van be heerders en leraars. Ook bracht spreker hulde aan dhr Bernolet, voozitter van de Raad van Beheer, door ziekte weerhouden, en aan wijlen dhr Delva, voormalig secre taris van de stad Brugge en lid van de Beheerraad Dhr T Schepens, afdelingshoofd bij het Provinciaal Gouvernement en secretaris van de school, bracht vervolgens verslag uit over het voor bije schooljaar. Hij ontleedde het aantal ingeschreven studenten en trok uit de vergelijking met vorige jaren het besluit dat veel inge schreven leerlingen de leerstof en de examens onderschatten. Niette min is het treffend hoe de grafiek én van het aantal geslaagden, én van het aantal geslaagden met on derscheiding, stijgt met het aantal schooljaren. Spreker zag hierin een bewijs van de ernst waarmede de volhardende leerlingen hun taak opnemen, evenals van de evenwich tigheid in de examens. De gelegenheidsrede werd dit jaar uitgesproken door dhr M. De Zeine, directeur bij het Provinciaal Gou vernement en professor van ge meentelijk recht. De spreker be handelde het vraagstuk van de ge meentelijke autonomie en van de wettelijke beschikkingen die haar beurtelings beschermen en beper ken, en maakte in dit verband ge wag van de actuele stromingen in de wetgeving en de administratieve rechtspraak Hierna vond de proclamatie en de uitreiking van de dinloma's plaats Hieronder stippen wij o.m.: Rond 10 uur, Zondag 6 Januari, kwam de motorrijder Vansteenkis- te, uit Tielt, op de Brugse baan, te Ingelmunster, in botsing met de personenwagen van Terryn, uit Ize- gem. De motorrijder plofte ten gronde en werd door voorbijgan gers opgenomen. Tot overmaat van ramp reed een volgende motovrij- 3" STUDIEJAAR Met onder scheiding: Debeuckelaere Paul, uit Handzame; Demeurisse André, Ize gem; Jonckheere Paul, Reningelst; Noppe Nestor, Moorslede; Van Aelst Gerard, Staden; Van de Ginste Ju- lien. Koolskamp. Met voldoening: Hindryckx Jo seph, Lombardsijde; Sioen Norbert, Rumbeke; Van Steertegem Gerard, Oostduinkerke; Waeyaert Germain, Houthulst. 2' STUDIEJAAR Met onder scheiding: Liégeois Julien, leper; Vallays Kamiel, Lombardsijde Met voldoening: Delahaye André, leper; Denys Eric, Roeselare; De- poorter Maurice, leper; Deruytter Wilfried, Zarren; Lamaire Fer- nand, Torhout; Pattyn Jaak, Zon- nebeke; Planckaert Germain, Sint- Baafs-Vijve: Vandecasteele Jan, Oostende; Vienne Henri, Vinkem; Vincke Antoine, Rekkem. De plechtige zitting werd beslo ten met woorden van dank en ge lukwensen, uitgesproken door dhr Lommez, en door dhr Gillon, die namens de Bestendige Deputatie hulde bracht aan de Directie van de school, die thans haar dertigste Het is mogelijk in volle winter gans de fijne smaak van een soep, bereid met verse asperges en goede melk op prijs te stellen, de Liebig Roomsoep asperges Een doos volstaat voor 4 teljoren heer lijke roomsoep, in een oogwenk opgediend. Met chromopunten. Zondagavond, 6 Januari, om streeks 18 uur reed de motorfiets bestuurd door Houset Fernand, wo nende Mouveaux (Frankrijk) met zijn vrouw op de duozitting, langs de Menensteenweg, komende uit de richting van Izegem en reed Sint Eloois Winkel op. Gekomen aan de wijk De Bosmolens aan het be gin van de bocht werd hij onver wachts aangereden door een perso nenauto, komende uit de tegen overgestelde richting. De personen auto die het ongeval veroorzaak te heeft ongestoord zijn weg in de richting van Izegem vervolgd. De motorfietser werd op slag ge dood terwijl de opzittende vrouw lichte verwondingen heeft opgelo pen aan hoofd en been. Daarbij was de motorfiets grotelijks be schadigd. De verwittigde stedelijke politie, na de bestatigingen gedaan te hebben, gaf de beschrijving van de personenauto door en met be hulp van de rijkswacht werd de bedoelde auto met de bestuurder teruggevonden dezelfde avond te Zwevezele, waar hij een verkeers ongeval opgelopen had met de auto, toebehorende aan G. Demunck uit Izegem. Het stoffelijk overschot werd naar het dodenhuisje overge bracht in het Ouderlingengesticht. JULÏËNN VTAPIOC Toestand zorgwekkend. Vrijdagmorgen 4 Jan. 11. bevon den Michel Van Halst, uit St- Baafs-Vijve en nog een arbeider, werkzaam aan de spoorweg, zich langs de IJzerweglaan te Kortrijk. Toen de trein Brussel-Kcrtrijk te 9.25 uur het station binnenreed be merkte Van Halst te laat de loco motief en werd zwaar aan het hoofd getroffen. Hij werd in zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. Zijn werkmak :er was op het laatste ogenblik weggesprongen en had Van Halst nog verwittigd, doch de ongelukkige werd niettemin aangereden. UITSLAG van onze ZETELPRIJSKAMP 1) Er waren 70 zetels uitgestald in onze winkel. Wie dit getal juist opgegeven heeft, kan dus fiiecdheti aan öh'zé prijskamp. i ji 2) Op de 1.784 deelnemers hebben er 305 uitgestalde zetels juist geteld. De overige hadden misteld ofwel ernaar geraden. 3) Waren dichts bij het getal 305, de volgende personen: DEVISCH GILBERT, Dorp, Beveren 1 Bergère-Louvain in leder 4.000 fr. DOORNAERT PAULA, Veurnestraat, 39, Poperinge 1 Bergère-Louvain in leder 4.000 fr. LAURENS BERTHA, 13, Veurnestraat, Elverdinge 1 Chantal in mohair 3.700 fr. TIMPERMAN LOUISE, Iepersteenweg, Poperinge 1 Palace in veloers 925 fr. VERSLYPE GASTON, 17, Boezinge straat, Elverdinge 1 Francine in leder 5.225 fr. VLASSENBROECKE VALERE, 39, Veurnestraat, Poperinge 1 Bergère-Louvain in leder 4.000 fr. VAN EENAEME, 76, Elverdingestraat, leper 1 Souplex in épinglé 1.430 fr. Wed. INGELAERE-DECOOL, Boes chepestraat 48, Poperinge 1 Rustique-Bergère 2.850 fr. OZEEL VALERE, Klijttesteenweg, Reningelst 1 Nova in veloers 1.375 fr. LAURENS KAMIEL, 13, Veurnestraat, Elverdinge 1 Chantal in Mohair 3.700 fr. Met 300: Met 300: Met 300: Met 300: Met 300: Met 300: Met 299: Met 295: Met 320: Met 320: De zetels waarop de meeste keus viel, waren 1) Bergère-Louvain in leder met 175 liefhebbers. 2) Chantal in mohair met 117 liefhebbers. 3) Oxford in leder met 89 liefhebbers. 4) Cosy-Corner Guy met 73 liefhebbers. 5) Francine in leder en mohair met 52 liefhebbers. Deze modellen zijn deze week in onze uitstelling zichtbaar. 4.000 fr. 3.700 fr. 4.240 fr. 7.700 fr. 5.225 fr. Met uitzondering van Poperinge, ontvingen we het grootste aantal inzendingen uit; leper, Reningelst, Vlamertinge en Elverdinge. Inzendingen kwamen ons eveneens binnen uit: 1) Duitsland, 2) St Servais (Namen), 3) Brugelette (Henegouwen), 4) Heppignies (Henegouwen), 5) Machelen, 6) Gent, 7) Slijpe en verder uit 87 gemeenten overal in 't land verspreid. De zware regens van de voor gaande week hebben in vele gewes ten van ons land een grote wa terellende veroorzaakt. Vele rivie ren zijn buiten hun oevers getre den, honderden hectaren land en weide overstromend en de scheep vaart op vele plaatsen stremmend. Leie, Schelde en Ijzer veroor zaakten overstromingen in het Vlaamse land, maar ook Wallonië bleef niet gespaard, waar o.m. in het gebied van Quaregnon, in de Borinage, meerdere wijken onder water werden gezet en troepen moesten worden ingezet om de bressen in de dijken van de Rieu du CtEur te dichten. De geweldige watertoevoer van de loop van ae Leie op Frans ge bied, deed de Golden Riverop Belgische bodem bovenmate rijzen. Nagenoeg over haar ganse loop trad "de Leie buiten haar oevers, uitgestrekte landerijen blank zet tend. Te Menen drong het water Don derdagnamiddag binnen in de hui zen van de Oos-tkaai tussen de Rijsel-, de Vlaming- en de Grond wetstraat. Te Rekkem, Wevelgem en Lauwe staan tientallen hectaren weMekir.a „onder water. D,e scheep vaart 'voor dê diibevrachte rivierbo ten diende volledig lam gelegd. In Halewijn werd een blekerij, gelegen aan de Linker Oever over spoeld. De vloed heeft er schade aangericht aan tal van afgewerkte textielgarens. Ook te Kortrijk werd de Takel- weg langs de .Leie overstroomd. Dender, Durme, Zenne, Gete, Mandei en vele andere rivieren, brachten waterellende mede. In Veurne-ambacht liepen nage noeg' alle lagë landen onder water en de Broeken liepen blank. Deze week is de toestand evenwel fel verbeterd en op vele plaatsen zijn de rivieren terug in hun bedding getreden, zodat de scheepvaart er dan ook kon worden hernomen. Zo o.m. te Menen nam het water met 19 cm. af. DE ONTZANDING VAN HET STRAND TE KNOKKE EN HEIST Zal een oplossing gevonden worden? De laatste dagen heeft de ont- zanding van het strand aan het Oostelijk gedeelte onzer kust; ge weldige afmetmgen aangenomen. De hoge vloed van 1 Januari heeft het strand van Knokké - Centrum en Het Zoute volledig weggevaagd.. Ook te Albert-Strand is de terug getrokken strandplaats, die .ge vormd werd. i'n de in 1921 In de dijk geslagen bres, eveneens aangetast en gevaarlijk bedreigd. Deze toe stand heeft al de. openbare bestu ren in het getouw gebracht. Twee schilders vrijgesproken. Men zal zich nog herinneren dat einde Juli 1951. rond het middag uur, een geweldige brand ontstond in de Rijksmiddelbare school te Knokke. Er werd veel schade aan gericht en men schreef de schuld toe aan de onvoorzichtigheid der schilders. Dinsdagmorgen verschenen André Georges uit Brugge en Georges Houwen, uit Roeselare, beiden schilders, voor de rechtbank te Brugge. Na pleidooien zijn beide werklie den vrijgesproken daar geen vol doende bewijzen konden voorge legd. Slachtoffer uit Wervik overleden. Vroeger reeds deelden wij mede dat Heer Odiel Sabbe, 37 jaar, wo nende te Wervik, 's avonds met een camionnette welke hij voerde, ter hoogte der herberg De Jockey Ieperstraat, te Menen, tegen een al daar gestationneerde kamion van de Algemene Maatschappij van de Waterdienst, uit Luik, hotste. Heer Sabbe, welke ernstig' ge kwetst was, werd naar de kliniek der Zwarte Zusters, Grote Markt te Menen, overgebracht. Niettegen staande de beste zorgen, is de on gelukkige er overleden tengevolge doorstoken luchtpijp. De Rijks wacht verwittigde het Parket van Kortrijk, dat ter plaats afstapte. Een glas water met een, lepeltje FRUTTÏ is een aangename drank welke Uw orga nisme reinigt en een weldoende Invloed heeft op Uw spijsverteringsorganen. wanneer Uw spiegel een hoog-rood opgezwollen aangezicht weerkaatst. Vraag ©en gratis monster van FRUTTI aan Uw apotheker of aan de N. V. DE ORGANISCHE PRODUKTEN VAN TIENEN» 270, Pastorijstraat, Tienen. Met FRUTTÏ 'a morgens '(en 's avonds, blijft Uw organisme jj rein, en Uw levenslust onaangetast I GEVALLEN KOREASTRIJDERS NAAR HET VADERLAND OVERGEBRACHT Vrijdag 4 Januari, in de namiddag, liep te Antwerpen het Amerikaans schip General Llangfithbinnen, aldus de lijken overbrengend van 28 vrijwilligers-Iandgenoten, gevallen in Korea. Op de foto: twee kisten worden naar de rouwkapel overgcfryacht. De eerste ia deze van comm&wRkaj; ï'oswicts.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7