VOOR POPERINGE EN IEPER De gaat Lichtmis-stemming heel jaar een mee T Bij een uiterst gelukt A.C.V.-Cong res Dekenijen Oostende, Poperinge, Tielt en Gistel krijgen elk een nieuwe Z. E. H. Deken 12 De Hopteelt 1951 voor de streek echte een ramp Nieuw Hefschroefvliegtuig De stem is vleiend, maar de handen zijn kordaat De eerste Koning van Lybië De eretekenindustrSe floreert KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - ÏEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ZATERDAG Bladzijden aO PRIJS 3 Frank JANUARI 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Het belong der werkloosheid in Westvloonderen te Brugge op zeer brede basis onderzocht Alle standen en standpunten ten voordele der oplossing aangewend li BISDOM BRUGGE Z. E. H. R. Rutaye gewezen Pastoor-Deken te Poperinge Z. E. H. J. Brys Harkt iSgf ontkracht, en de planters hoeken grote geldelijke verliezen Nadelige natuursirivloeden, maar uitzonderlijk het telen van mannelijke hopplanten, liggen aan de basis van deze voor onze streek financiële ramp Waar geen werkloosheid heerst HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuiestr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstr. Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstr. 12. - Tel. 1523. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPEK (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 4. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 136 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge OEKOMENDE week, Za terdag: Lichtmis. Daar moet Ik deze week over schrijven, om niet te laat te komen. Is er toch een mens in laande ren, een mens die... mens is, wil ik zeggen, voor wien O. L. Vrouw- Lichtmis niet een beetje... ontroe ring meebrengt? Ja, alle kerkelijke feestdagen moeten ons een beetje ontroeren, want zij herinneren ons aan dat groot verlossingswerk waarvan wij, Vlaamse mensen uit deze dagen, nog zo geweldig veel... profiteren; maar, wat wilt ge? 't Is misschien zeer persoonlijk, Licht mis heeft voor mij zo een grote betekenis Op Lichtmis deed O. L. Vrouwken haar kerkgang. Dat heeft mijn moeder gedaan, voor mij Dat heeft uw moeder gedaan, voor U! Mijn moeder, uw moeder, alle goede moederkes in Vlaanderen de den hun kerkgang, doen hun kerk gang, zullen, God geve het, nog lang hun kerkgang doen in deze kerken of kapellen, maar nog liefst in de parochiekerk ten aanschouwe van ons volk. Die apartekerk gang levers, verliest meer dan de helft van zijn weerde! Ook anderen moeten weten en zien dat een moe der, met de brandende kaars in de hand, O. L. Heer komt bedanken uit de grond van haar moederhert, omdat haar boorlingske Gods kind werd en 't kind van die lieve goede moeder uit de hemel. Zoudt ge 't geloven? Iedere week kijk ik in ons parochieblad naar de kerk gangmissen in onze kerk. Jammer toch en eeuwig spijtig, dat we ook in Vlaanderen zo... achteruitboeren en O. L. Vrouwken niet meer haar liefde kan uitdelen, lijk vroeger, aan die vele, vele Vlaamse kleintjes. Waarom nog niet veel meer kroost rijke en... troostrijke gezinnen? Maar 'k ben bezig met te., ont sporen. Voor mij is Lichtmis een grote dag, een dag van kinderlijke dankbaarheid voor moeder die nu bij de Heer is en voor de Lieve Vrouwe. Hoe oud en groot ik ge worden ben, ik wete dat ze nog alle bei begaan en bekommerd zijn om mij. En, zijt gij niet als ik, dat er in het leven al eens een ogenblik komt dat ge blij zijt dat er wer kelijk iemand is. die U genegen is en U hulpe biedt? Daar komt ge bovendien veel verder mee, dan met al de paaipap die ge veelal gratis kunt krijgen, en dat die paaipap aan de anderen ook zo weinig kost. Lichtmis en de Lichtmiskeers! Ieder jaar komt die keers in huis en wordt weigerlijk geborgen. Ze zal bovenkomen wanneer de donder ketst en de bliksem heel t geluchte in laaie zet. Dan brandt de keers op de hoek van de schouw in de keuken: en dan gevoelen we ons veilig, o, zo veel veiliger. Het flik keren, het kwikken van de vlam van die keers, betekent voor ons dat Moederke naar ons kijkt en over ons waakt, 't Gebeurt wel eens in 't jaar dat men komt binnenstor men uit de buurt... «een berech ting de buur ligt op sterven en we hebben geen gewijde kaars in huis; we hebben... vergeten...! Hoe men dat vergeten kan!... Vroeger vergat men dat niet! Dat is weeral jammer, maar met jammeren zal 't niet beteren. We moeten het doen beteren zonder Jammeren. We moe ten die aloude gebruiken, waar onze ouders van hielden, bewaren en weer op doen leven. Woorden wek ken..., maar dan moeten ook zij, die anders de toon willen aangeven op onze dorpen, niet achterwege blijven. Onze mensen zijn, spijts al de demokratie -en de volksgezind heid van onze tijd, nog altijd ge neigd om na te doen wat de... gro teren doen. Tc Heb het U vroeger nog wel verteld, 'k ben er zeker van, Bij ons hebben de vrouwen-verenigin gen dat vastgepakt, en met over tuiging, ge moogt het zeker zijn: een Lichtmisse is een geweldig groot stuk Maria-verering gewor den. Een groot stuk en een schoon stuk. Moederkesdag? Er zijn er van twee soorten. Er is nu ook al een officiële Moe derkesdag, ergens in de Meimaand. De makkers van 't officiële wa re nog zó slim om hun feest in Moeders maand te stellen. Op O. L. Vrouw-Hemelvaart, de dag waarop de kinders allen hun moeder vieren in de kerk en thuis hun eigen moeder in de bloemen zetten en... terecht! Op Lichtmisse zijn het de moe ders zelf die aan hun moederschap denken en aan hun kinders Aan de groten die reeds uitvliegen, aan de groteren thuis, die tenminste zoveel moeder nodig hebben als de kleuters en de wiege-liggertjes. Die dag denken en bidden de moeders voor hun groten en kleinen, danken de Lieve Vrouw en vragen hulp en raad aan haar; de moeder van goe de raad, de troosteres der bedruk ten, de Lieve Vrouwe van Bijstand Dat hebben de vrouwenverenigin gen begrepen. Schoon? Ge moet dat zien! Zei ik niet dat Lichtmis een beetje ontroering meebrengt? Zelfs bij iemand die niet gauw zijn ontroe ring laat blijken. Lichtmisse Nog in de vroege morgen de keersewijding en een voor een komen de vrouwen hun keers ontvangen... de processie; de vrouwen op twee rijen de branden de - eers in de hand; zo een heer lijke keerskensprocessie rond de kerk, die eindeloze rij in de sche mering van deze dag door de brandvensters van de kerk en de halve verlichting van de lampen. Daar geeft het orgel alles wat het geven kan en al wat stem heeft in de kerk, zingt het Magnificat mee. Stemming? Ge moet in de kerk zijn om dat te kunnen mee leven! De meest stemmige mis van 't jaar! Dat is nu sedert jaren, en jaar en jaar groeit het aantal moeders die... meedoen! Dat is geworden hun dag, de dag van de moeder- blij dschrp, en tevens de dag waar zij, geladen met de zegen van de Lieve Vrouw, naar huis keren. Daar wordt de Lichtmiskeers weigerlijk weggeborgen, maar de Lichtmis stemming duurt voort... een jaar lang en diestemming hebben alle moeders nodig! PÉ VLAMYNCK. De eerste succesvolle vlucht van een hefschroefvliegtuig gedreven door een gasturbinemotor, werd onlangs door de Amerikaanse marine aan gekondigd. Deze gasturbine, een kleine motor van 175 P.K., is uiterst licht en kan evengoed gedreven worden met brandstoffen van een laag gehalte, zoals Kerosine, als met benzine die een hoog octaan gehalte heeft. Elk land zijn moeilijkheden HEEFT FRANKRIJK EEN NIEUWE REGERING? Tegen alle verwachtingen in, heeft dhr Edgar Eaure haast in een recordtijd een nieuwe regering kunnen samenstellen. Nadat Socialisten en de Gaullis ten het aanbod van de president hadden afgewezen, nam Faure hetzelfde aanbod aan en hij kwam voor de Assemblée Nationale met zijn regeringsverklaring om de investituur te vragen. Onze lezers weten inderdaad dat het in Frankrijk anders gaat dan bij ons. In België tracht de for mateur zoals wij die noemen een ploeg samen te stellen en een programma uit te werken waar van hij bij voorbaat zeker is dat de meerderheid van het parlement zal akkoord zijn. In Frankrijk integendeel komt de formateur alleen voor de Ka mer. Hij legt een programma voor en indien hij daarop de meerder heid kan verenigen, dan pas be gint hij zijn regering te vormen en zijn regeringsmeerderheid te zoeken. Dhr Faure kreeg nu bij zijn investituur een zeer grote meer derheid. Alles wat geen Commu nist of Gaullist was stemde voor. Toen zette hij zich aan het werk om zijn regering te vormen. En het resultaat was dat hij zijn re gering kreeg maar dat die rege ring, precies zoals de voorgaande, die van dhr Pleven, geen Socialis tische ministers telde, zodanig dat de regering Faure bijna als twee druppels water gelijkt op die van dhr Pleven. Niettegenstaande alle jubeltonen van de meeste Franse bladen die blijkbaar in de nopjes zijn dat er weer een regering is, kunnen wij niet anders dan de nuchtere con clusie trekken: er is helemaal niets veranderd. Dhr Faure zal, juist zoals dhr Pleven, zolana leven als de Socia listen het willen of wensen. Een regering steunen waar men niet in vertegenwoordigd is, doet men natuurlijk alleen wanneer die re gering een politiek volgt die men kan goedkeuren. Is hei op een of ander punt zo niet dan stemt men tegen of men onthoudt zich... en het boeltje stuikt weer in mekaar. Dat dhr Faure zich dus niet te zeer verheuge in zijn succes. Hij weet op voorhand dat hij niet ernstig zal kunnen regeren. Tel kens zal hij moeten rekening hou- MOSSADEGH de Iraanse Premier, die in verhand met de steeds onop geloste petroleumkwestie thans zijn volk ter stembus oproept. Westvlaanderen is vast besloten de toekomst van zijn actieve bevol king in nieuwe hanen te leiden. Nauwelijks een week na de stich- tingsvergadcring te Diksmuide van de Vereniging tot opslorping der Werkloosheid in het Arrondissement Diksmuide, mochten wij te Brugge de verantwoordelijke leiders uit werknemers- en werkgevers kringen gemeenzaam zien vergaderen samen met vooraanstaande gezagdragers, zowel op nationaal als provinciaal plan, ten einde op besliste wijze de plaag der werkloosheid te keer te gaan. Dergelijke bedrijvigheid reeds bij de aanvang van het jaar stemt hoopvol en indien aan dit tempo voortgewerkt wordt en men koppig voet bij stek houdt, ook in de practische verwezenlijkingen, groeit uit deze West vlaai gezamenlijke inspanningen zeker veel goeds voor anderen. Meer dan 1000 belangstellenden uit alle hoeken van Westvlaanderen kwamen Zondag 20 Januari samen in de feestzaal der Gilde te Brugge, voor het provinciaal congres van het A.C.V. Voorzitter Pol Verhenne verwel komde de aanwezigen, onder wie wij o.m. bemerkten: Z. E. H. Kan. Logge, de Ministers Coppé, Dequae en De Taeye, dhr Aug. Cool, voor zitter van het A.C.V., talrijke volks vertegenwoordigers en senatoren, bestendig afgevaardigden, provin cieraadsleden en burgemeesters, als mede talrijke nijveraars en hande laars uit de provincie. DE ZWAARST GETROFFEN PROVINCIE Dhr Dries Claeys, provinciaal se cretaris der christelijke metaalbe werkers, schetste in zijn toespraak de toestand van Westvlaanderen op gebied van werkloosheid en de mo gelijkheden tot werkverschaffing. Zoals spreker het reeds deed op de vergadering te Diksmuide, en waar van wij in ons vorig nummer ver slag gaven, ontleedde hij dit pijn lijk. vraagstuk aan de hand van ob jectief statistisch materiaal. Hieruit blijkt dat er voor 86.000 werknemers geen werkgelegenheid is in onze provincie. Zij zijn er op aangewezen te gaan dolen buiten eigen streek of te gaan stempelen. Maar ook «wij» hebben er twee; Dit betekent een uitkomstloze en «De stem is de stem van de vrede. m?.ir het gebaar is dat van een aanvaller,zo schreef het Amerikaans blad St-Louis I'ost-Dispatch boven deze teiealBS» karikatuur der Sovjet-Unie. onzekere toekomst voor 37 van onze arbeiders. Geen enkele andere provincie is zo zwaar getroffen. In Westvlaanderen zelf valt dan nog op te merken dat het gedeelte der provincie gelegen ten Westen van een lijn, die men van Oostende over Torhout en Roeselare naar het Zuiden zou trekken, de werkloos heid de ergste verhoudingen aan neemt. Het is juist in dat gebied dat de nijverheid het minst ontwik keld is. Ter illustratie haalt spreker aan hoe iedere haven in ons land wel vaart meebrengt, men denke slechts aan Antwerpen. Voor Oostende was dit de laatste jaren niet meer het geval. Waar vroeger 600 dokwerkers een vast bestaan vonden in de Oostendse haven is er nu nog am per werk gedurende 4 maanden per jaar; 2/3 der werkgelegenheid viel er weg. Onze zeemacht werd uitgerust met oude Engelse schepen, die in de vreemde werden heropgekalfa- terd. Om dit alles nog scherper te be lichten haalt spreker aan hoe op 15-5-51 niet minder dan 8.576 man nen langer dan 6 maanden werk loos waren en 4.391 reeds meer dan 1 jaar. POLITIEK VAN WERK VERSCHAFFING IS VEREIST In het tweede gedeelte van zijn voordracht behandelt spreker de oplossing van dit moeilijk vraag stuk. Een bestendige politiek van werkverschaffing moet hier aan de basis liggen. In dit kader moeten sommige nij verheden, o.m. de textielfabrieken, meer mogelijkheden tot uitvoer be komen. Bij het afsluiten van inter nationale handelsakkoorden moet hiermede rekening gehouden wor den. Spreker stelt ten slotte de op richting voor van nieuwe nijverhe den en geeft als practische moge lijkheden aan: automobielnijver heid, machines voor de textielnij verheid, electrische constructie, pharmaceutische producten en pa pierfabrieken. WAT DE OVERHEID KAN DOEN Dhr Coppé, minister van Weder opbouw, behandelt vervolgens de taak der overheid in de bestrijding der werkloosheid. Spreker stipt aan dat wij thans een hogere levens standaard hebben dan onze voor gangers, niet omdat wij meer wer ken, maar omdat wij anders wer ken. Ondanks dit feit hebben wij in sommige streken een werkloos heid die niet van conjuncturele maar wel van structurele aard is. Handelend over de bestrijding der werkloosheid geeft de Minister en kele richtlijnen die hierbij dienen gevolgd. Een al te strak dirigisme moet geweerd worden wat niet be let dat structurele hervormingen noodzakelijk zijn. Het moet een po litiek zijn op lange termijn die ge richt is op een expansie in het al gemeen. De Europese integratie moet hierbij de wereldmarkt voor ons openen en bestendigen. De tex tielindustrie zou b.v. aldus over 200 millioen verbruikers kunnen be schikken. De inspanningen, die bij de bestrijding der werkloosheid ge daan worden, moeten algemeen zijn in deze zin dat er samenwerking moet zijn tussen alle instanties zo nationaal als regionaal en met de medewerking zowel van werknemers als van werkgevers. Wat de fiscaliteit betreft moet het systeem grondig herdacht worden, ook de mogelijkheden der kapitaal markt moeten herwerkt, hier die nen er leemten aangevuld op het regionaal plan, door de oprichting van nieuwe financieringsmaatschap pijen. Besluitend vroeg de Minister dat allen de handen in elkaar zouden slaan opdat onze kinderen zouden zijn wat zij moeten zijn: de glim lach van de Voorzienigheid DE MENING DER WERKGEVERS Tijdens de namiddagvergadering, die ook werd bijgewoond door Z. Exc. Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, gouverneur van West vlaanderen, hoorden de aanwezigen eerst een belangrijke uiteenzetting van dhr Leon Bekaert, die het standpunt belichtte dier werkgevers. Spreker betwijfelt of het wel ge raadzaam Is nieuwe nijverheden op te richten en houdt hierbij de fi nanciële last voor ogen. Om even tueel op dergelijke wijze 400 5, 500 personen te werk te stellen, zou dit telkens leiden tot een minimum uit gave van 600 millioen. De werkloos heid integraal op dergelijke wijze oplossen zou tot fantastische uitga ven. leiden. In de uitbreiding van de bestaan de nijverheden is op gebied van te werkstelling meer te bekomen. De rendabiliteit van de bestaande nijverheden hangt af van de mark ten en de afzetgebieden, de beschik bare kapitalen, de renderende kost prijs en van een goede leiding en den met de Socialistische plannen zonder dat hij met hen, in de schoot van de regering, de gele genheid zal krijgen de standpun ten te vergelijken en gebeurlijk tot een compromis te komen. En daarbij houden we dan nog geen rekening met het feit dat de regering, in haar politieke samen stelling, een echt legpuzzle is waar in water en vuur naast mekaar zitten. Evenmin mag uit het oog wor den verloren dat sommige partijen of personaliteiten die thans bij de regering Faure betrokken zijn, meer de Gaullistische kant uit kijken dan de Socialistische en dat zij dergelijke engagementen tegenover hun kiezers genomen hebben. Dat alles samen genomen be wijst klaar en duidelijk dat Frank rijk geen nieuwe regering heeft, maar een stel mensen die voor lopig een beetje de zaken zullen afhandelen tot de Fransen er ge noeg van krijgen en zullen gaan roepen naar een werkelijke rege ring die dan extreem rechts of links kan zijn. De meeste dictaturen zijn op die manier geboren. DUITSLAND EN DE WEDERBEWAPENING Op het ogenblik dat dhr Theo- dor Blank, West-Duits gevolmach tigd minister bij de besprekingen over het Europees leger, aankon digt dat de discussies dienaan gaande in het eindstadium geko men zijn en dat de West-Duitse Bondsrepubliek voor 12 divisies zou moeten instaan, hetzij voor een S A IfOO.OOO man; op dat zelfde ogenblik rijzen er tussen West- Duitsland en de drie Westmach ten belangrijke financiële geschil len met een politieke en financiële ondergrond. Uit Bonn wordt inderdaad ge meld dat kanselier Adenauer stap pen gedaan heeft bij de drie hoge commissarissen om de kwestie van de financiële bijdrage van Duits land aan de gemeenschappelijke verdediging aan de bevoegdheid van de drie bezettende machten te onttrekken, en over te maken aan het comité der wijzen. Het ligt er vingerdik op: West- Duitsland hoopt van de wijzen betere voorwaarden te krijgen dan van de drie groten. De kern van de discussie zit hier: de geallieerden hebben de bijdrage van West-Duitsland op 13 milliard Duitse mark vastge steld, terwijl de Duitsers zelf er maar 8 of 9 willen geven. In de som door de geallieerden vastgesteld, komt, naast de kosten voor de oprichting en uitrusting van Duitse divisies, ook een groot deel van de bezettingskosten voor, die thans op 5 6 milliard wer den geraamd. Indien de geallieerden nu die kosten voor eigen rekening moes ten nemen dan zou hun begroting daar lelijk door bezwaard worden. De Duitsers spelen echter juri dische argumenten uit. Zij zeggen: in gevolge het nieuw statuut be staat er geen bezetting meer, maar alleen geallieerde garnizoe nen gestationneerd op Duits grond gebied. Elk land zou dan ook de kosten moeten dragen van zijn eigen legers of die nu in het land goede werkkrachten. (Zie vervolg blz. 7.) zelf verblijven of, om collectieve i Mohammed Idris AI Mahdi Al SemussI, eerste koning van het pas gestichte koninkrijk Lybië, spreekt de Vrijheidsproclamatie uit over de radio. De officiële kroning van de vorst zal in het begin van de Lente 1952 Plaats grijpen. noden, toevallig in Duitsland ge legerd zijn. De geallieerden antwoorden ech ter in financiële en militaire ter men. Zij zeggen: het voorziene Duitse leger zal veel minder uit gaven vergen dan het Franse, het Engelse of het Amerikaanse; het is dan ook maar redelijk dat Duitsland zijn deel van de alge mene onkosten helpt dragen. Trou wens als Duitsland ons geeft wat wij vragen, dan doet het nog maar evenveel als Frankrijk doet. Maar dan gaan de Duitsers op hun beurs kloppen en zeggen zij: maar wij kunnen zoveel niet be talen. Naast de enorme bedragen die wij aan onze wederopbouw moeten besteden, moeten wij ook zorgen voor het huisvesten en on derhouden van tien millioen vluch telingen. En daar komen zij dan terug tot hun vraag: laat het comité der wijzen onze deelneming vaststel len. Onder verstaan: gij drie gro ten spreekt hier als de groten met een kleine, in het kader van de N.A.T.O. integendeel wordt elkeen op gelijke voet behandeld. En de groten verstaan dat wel zo, maar zij mogen daar zo niet op antwoorden. Zij zeggen dan al leen: Duitsland is geen lid van het Atlantisch Pact en geen haar op ons hoofd denkt er aan tot die xp over te gaan. De toestand moet zo bekeken worden: wij wil len West-Duitsland wel mee ver dedigen, maar Duitsland moet dan bereid zijn daarvoor de prijs te betalen. Ten slotte komt het dus hierop neer: de aeallieerden maken ge bruik van het feit dat zij de feite lijke verdediging van Duitsland in handen hebben, en de Duitsers van het feit dat zij goed weten dat men Duitse soldaten nodig heeft. Een eerbaar compromis schijnt hier de enige redelijke oplossing te zijn. VERKIEZINGEN IN HET LAND VAN DE PETROLEUM Alhoewel de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten pas naar het einde van het jaar toe plaats hebben, toch werpen ze nu al een merkbare schaduw op de Amerikaanse binnen- en buiten landse politiek. Het is echter nog te vroeg om ons daarmee bezig te houden en de Amerikaanse verkiezingen zijn ook niet de enige die belang hebben. In een tijd dat de wereld zoda nig één geworden is als thans (bij manier van spreken natuurlijk) is elke verkiezing in een land, dat op een zenuwachtig punt ligt, van wereldbelang. (Zie vervolg blz. 2.) die thans door Mgr benoemd werd als Deken te Oostende. gewezen Pastoor op St Franciscus te Menen benoemd door Mgr tot Deken te Popennge. Zie verder nieuws met andere benoemingen op blz. 2. gewezen Pastoor-Deken te Gistel die door Mgr benoemd werd als Deken te Tielt. E, H. J. D'Hoore gewezen Pastoor te Koekelare benoemd door Mgr tot Deken te Gistel. Dat de hopteelt een zeer grillige kuituur is weten we sinds jaren. Hoogten en laagten hebben elkaar steeds opgevolgd; en de goede jaren werden afgewisseld door slechtere met de regeimaat van een dag- en nachtwisseling. Wat zich echter op dit ogenblik in de streek van Poperinge af speelt, reikt buiten het normale, hoewel de oorzaken dezer wantoe stand ongelukkige gevolgen lieten voorzien. De hopmarkt wordt bezwaard door een hoeveelheid hop die dicht bij het millioen pond benadert, ter wijl de prijzen in dit weliswaar «dode seizoen» dalen tot beneden de meest pessimistische vooruit zichten, De hopplanters-bezitters dezer teelt steken alom de nood hoorn, en zoeken gejaagd naar een of andere redding. Bij sommigen geldt reeds de spreuk sauve qui peuten aan bespottelijk lage prijzen wordt de hop op de markt gegoten, wat niet van aard is om de stabiliteit van de markttoestand in de hand te werken. Onder deze grote hoeveelheid on verkochte hop blijft in ronde cij fers een goede 100.000 pond hop van zekere hoedanigheid die van de minderwaardige hop vooral ver schilt door haar betrekkelijk ge ring zaadgehalte Graag zouden we zien dat bij voorkeur deze hop dooi de Belgische brouwerij tegen mid delmatige doch lonende prijzen worde afgenomen. Het grootste deel der blijvende hop is echter zaadhoudend om wille van de mannelijke planten die door een groot deel telers moedwillig werden aangeplant. Ge noemde planters kunnen slechts zichzelf een verwijt maken, daar ze vrijwillig de kwaliteit hunner hop hebben gedevalueerd Ongeluk kig is echter de toestand der hop- planters die minderwaardige hop bezitten zonder zelf mannelijke planten te telen. Deze, in sommige gevallen zelfs vooruitstrevende land bouwers. zijn zonder meer het slachtoffer hunner kortzichtige ge- buren en hebben slechts hun ge voelige schade te danken aan deze laatste. DE OORZAKEN DEZER WANTOESTAND Verschillende oorzaken liggen aan de basis van deze rampzalige toestand, hoewel één reden als van doorslaggevende aard kan be schouwd worden Ondankbaar is het echter te behandelen daar het steeds pijn doet voor een zieke wanneer de vinger op de rauwe wonde gelegd wordt. Maar gene zing kan echter dan bekomen wor den wanneer de ware oorzaak dei- ziekte wordt aangesneden en ver wijderd De hopoogst die thans de streek drukt, de markt ontkracht en de planters grote geldelijke ver liezen berokkent, is helaas voor het overgrote deel van MINDERWAAR DIGE HOEDANIGHEID Hier ligt de hoofdoorzaak der huidige ramp. die we verder in dit betoog nader zullen toelichten. Ter ontlasting der minderwaar digheid dezer hop dient rechtvaar digheidshalve aangevoerd dat de omstandigheden tijdens de ri.i- pings- en plukperiode zeer nadelig hebben ingewerkt In de maand Augustus immers bleven de hop- .vcldcn gespeend van de zonne warmte die zo noodzakelijk is voor het rijpen e.i het kwaliteitsgehalte der hopiupuline. Tevens waren de aanhoudende regentijen oorzaak van een zekere uitbreiding der pseudo-peronosphora-ziekte waar door opnieuw aan de kwaliteit en vooral aan de kleur der hop af breuk werd .gedaan. Daar de weers omstandigheden echter buiten het bereik liggen van het menselijk vermogen, is de daaruit voort vloeiende hoedanigheidsverminde- ring volledig buiten de wil dei- planters geschied De ziektebestrij ding maakt hierop enigzins een uitzondering, hoewel deze bestrij ding gedurende het verlopen jaar met meer moeilijkheden dan nor maal, gepaard ging Ten gevolge dezer nadelige na- tuursinvloeden was het onvermij delijk dat de geplukte hop in be regende en zeer vochtige toestand op de eesten werd geladen De eisen gesteld bij het drogen kwamen hierdoor veel hoger te liggen dan andere jaren, en op menige hoeve werd de hop verknoeid in de droog installaties. Er diende immers voor het dro gen meer tijd gebruikt te worden, wat bezwaarlijk kon gebeuren dooi de overvloedige dagelijkse geplukte hoeveelheden. Vandaar werden er soms te hoge temperaturen erop na gehouden, waardoor een deel onzer hop on regelmatig gedroogd werd Te wei nig gedroogde en te hard gedroog de hop, zelfs tot op de rand van het verbrande, liggen nog op som mige zolders opgestapeld. De groe ne tint der bel alsmede de goud gele lupulinekleur ging in deze ge vallen in grote mate verloren. Veel hopboeren hebben dit jaar enorm veel ondervinding opgedaan bij het gebruiken hunner gemoder niseerde drooginstallaties. De oude systemen hebben in veel gevallen hun gebrekkelijkheid laten blijken. De spreuk blijft waar dat het even moeilijk en zelfs moeilijker is zijn hop gelijk te drogen dan ze goed te telen Op dit terrein is gewis nog veel vooruitgang mogelijk en de vooruitstrevende hopplanters dienen gelukgewenst met hun mo dernisering en hun steedsrzoeken- naar-beter. De ware oorzaak die onze hop echter als minderwaardige waar brandmerkt is haar zaadboudend- heid of hoge graad van bevruch ting. Spijtig genoeg stranden we bier opnieuw bij bet treurige pro bleem der mannelijke hopplanten (Zie vervolg "blz. 9 1 Tegenwoordig 50 gedecoreerden tegen 1 vóór 1514. Als er één bedrijf is, dat tegen woordig floreert, dan moet het wel dit zijn waar de nationale erete kens, medailles, enz., worden ge slagen. Precieze gegevens daarom trent zouden ongetwijfeld zeer leer rijk zijn, doch die kunnen niet zo gemakkelijk worden bemachtigd. Op een schriftelijke parlemen taire vraa". die in dato 19 Decem ber door de Heer Volksvertegen woordiger Rey tot de Minister van Buitenlandse Zaken was gericht, antwoordde deze, dat in de loop van het jaar 1951, tot nu toe (dat was nog in de maand Decem ber) 48.028 eervolle onderscheidin gen werden toegekend. Doch dit was niet alles. Aan gezien het Ministerie van Lands verdediging slechts het resultaat van de eerste elf maanden heeft kunnen opgeven, zo luidt het ant woord van de Minister verder, mag men voorzien dat het aantal ere tekens voor 1951 ruim de 50,000 zal overschrijden. Eveneens valt het op te merken dat de promoties van November van vijf departementen niet in dit totaal begrepen zijn. Ze zullen het voorwerp uitmaken van besluiten die in 1952 ter koninkliike hand tekening zullen voorgelegd worden, en ofschoon ze betrekking hebben op het dienstiaar 1951, zullen ze de cijfers van 1952 des te meer ver hogen. Ten slotte blijft er nog een achterstal van 20.000 onderschei dingen voor de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen die eveneens op het dienstjaar 1951 zullen betrekking hebben. Het aantal eretekens verleend o- initiatief van de Minister van Landsverdediging, bedraagt in to taal 27.343. Deze cijfers spreken voor zich zelf, zegt de Minister, en vergeleken bij het aantal decora ties toegekend vóór 1914, kan men zeggen dat op het ogenblik de toe name zich ontwikkelt met een ver houding van 1 tot 50. De oorzaak van de inflatie wiji de Minister voornamelijk aan de toekenningen cn de eisen die de twee oorlogen hebben gevolgd, en ook aan de nieuwe bepalingen ten voordele van de staatsambtena ren en -beambten. Vanzelfsprekend wijdt de regering sedert een hele tijd haar aandacht aan het bekom merend karakter van deze toe stand, en ze beoogt thans als een geschikt strijdmiddel ten opzichte van deze kwestie, de toevlucht tot een interministeriële commissie, die belast zou worden de grondige re denen van deze staat van zaken te bestuderen, en de meest «-enzste middelen te zoeken om dat te ver helpen besluit het ministeriële antwoord.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1