Grote Reklaamverkoop «DE SCHAAR Vier nieuwe Dekens benoemd in het Bisdom Brugge Elk land zijn moeilijkheden Het programma der nieuwe Regering Zoutarm Een bedelstudent die er wilde komen DAG KLAPPER Een strijd tegen de minderwaardige textielwaren Vermindering op alle interlock-artikels van Brïef uit Brussel BLIJF JON© Z. E. H. BUTAYE DEKEN TE OOSTENDE DE KOLONIALE LOTERIJ KOOP SPOEDIG UW BILJETTEN! Z. E. H, BRYS DEKEN TE TIELT Z. E. H. GELDOF DEKEN TE POPERINGE Z. E. H. D'HOORE DEKEN TE GISTEL Stort 136 fr. Offfclële lijst der benoemingen Een "!fntisk#nde keus.,. SCHUIF zwagervaF^ z. h. de paus overleden «HET WEKELIJKS NIEUWE t> Zaterdag 26 Januari 1233 Bla<3z. 2. BEDANKING Heer en Mevrouw Maurice Destrooper-Tyberghein; Juffrouw Marguerite De- strooper; Notaris en Mevrouw Jos. Destrooper-Torrelle; danken de vele vrienden en kennissen om de blijken van genegenheid en christelijke deelneming hen bewezen bij het afsterven van hyn diep- betreurde Broeder en Oom, Zeer Eerwaarde Heer JOSEPH DESTROOPER Pastoor-Deken van Tielt. (d-5340) WEEK VAN 26 JANUARI TOT 1 FEBRUARI 1952 De dagen lengen met 17 minuten. WEERSPREUK In Februari sneeuw en regen Betekent goddelijke zegen. ZATERDAG 26 JANUARI HH. Policarpus, Bertrand, Paula, Victorina, Bathilde. Zon op te 7.31 u., onder te 16.35 u. Nieuwe maan te 22.26 u. 1823: overlijden, van de Engelse heelmeester Edward Jenner die voor het eerst de vacci natie tegen de pokken toe paste. 1879: geboorte van de Vlaaimse ro manschrijver en bibliotheca ris Lode Baékelmans. 1887geboorte van de Vlaamse god geleerde pater Alois Janssens, Scheutist, schrijver van een reeks theologische handboe ken in het Nederlands. ZONDAG 27 JANUARI Derde Zondag na Driekoningen HH. Joan. Chrysostomus, Jullen, Vital. ZZ. Jan van Waasten en Ubald. Zon op te 7.30 u., onder te 16.37 u. 1669: overlijden van de Zuid-Ne derlandse schilder Gaspar de Cray er, vulgarisator van Ru bens' kunst. 1756: geboorte van de Oostenrijkse musicus Wolfgang Amadeus Mozart. 1775: geboorte van de Duitse wijs geer Friedrich Schelling. 1845: geboorte van de Vlaamse schilder Karei Ooms, schilder o. m. van De Verboden Le zing». 1901: overlijden van de Italiaanse componist Gulseppe Verdl, de grootmeester van de Italiaan se opera. MAANDAG 28 JANUARI HH. Petrus Nolascus, Jacob, Foppo van Deinze. Z. Karei de Grote. Zon op te 7.29 u., onder te 16.39 u. 814: overlijden v. Karei de Grote. 1598: overlijden van de Nederland se aardrijkskundige Abraham 1863: geboorte van de Franse na tuurkundige Renë Antoine Réaumur, de uitvinder van de thermometer met wijngeest. 1881: overlijden van de Russische romanschrijver Dostojweski. DINSDAG 29 JANUARI HH. Frans van Sales, Himmina, Valerius, Aquilinus. Zon op te 7.28 u., onder te 16.40 u. 1689: geboorte van de Nederlandse boerendichter Pieter Corne lius Poot. 1819: geboorte van de Engelse werk tuigkundige James Watt, uit vinder van de stoommachine. 1917: overlijden van de Vlaamse musicus Edward Keurvels, leerling van Peter Benoit en auteur v.an de opéra's Ham let» en «Parisina». WOENSDAG 30 JANUARI HH. Martina, Martha, Adelinus, Hyacintha, Bathildis, Aldegonde. Zon op te 7.27 onder te 16.42 u. 1.301geboorte van de Vlaamse mis sionaris Pater de Smet, apos tel der Roodhuiden in het Rotsgebergte. 1881: overlijden van de Vlaamse musicus Jaak Lammens, op richter der Lemmens-sehool voor kerkmuziek te Mechelen. 1882: geboorte van de Amerikaanse president Franklin Del. Roo sevelt. 1933: Machtsgreep van Hitler in Duitsland. DONDERDAG 31 JANUARI HH. Joannes Bosco, Marcella, Vtera nus van Lembeke. Z. Ludovica. Zon op te 7.25 u., onder te 16.43 u. 1797: geboorte van de Oostenrijkse musicus Franz Schubert. 1853: geboorte van -gekende Vlaam se schrijfster, Mej. Eljsa Bel- paire. 1854: geboorte van de Italiaan Sil vio Pellico, schrijver van «Mijn Gevangenissen». 1933: overlijden van de Engelse schrijver John Galsworthy. VRIJDAG 1 FEBRUARI HH. Ignaas, Eub.ert, Brigitta. Zon op te 7.24 u., onder te 16.45 u. 1638: overlijden van Adriaan Brou wer, gekend Vlaams schilder. 1835: geboorte van 'de Vlaamse voor- vtoan Edward Cloremans. I860: geboorte -van Gerard van Hulzen, Nederlands roman schrijver. 1874: geboorte van de Duitse dich ter Hugo von Hoffmansthal. WEEKSPREUK Een ander heeft altijd de schuld Geep mens en ziet zijn eigen bult. Na het overlijden van de Zeer Eerw. Heren Dekens van Oostende en Tjelt was iedereen wel benieuwd om te weten wie hun plaats zou in- nemen in deze twee zeer belangrijke Dekenijen- Woensdag 23 dezer werden dap door Z. Es nocmingen gedaan. Onze lezers vinien in aansluiting bi* dit artikel de volledige lijst der benoemingen. Niet minder dan vier nieuwe Dekens werden aan onderscheidene dekenijen aangewezen en wij geven hier onder een kort curriculum vitac van elk van hen. VERVOLG VAN X' BLAD Zo dan ook de verkiezingen in fran die vandaag, Dinsdag, plaats grijpen. Wij kennen allemaal de agitatie die er geweest is en nog bestaat jn verband met de nationalisatie van de petroleumindustrie die se dertdien lam ligt. Nadat Mossadegh de zaak op zuiver wetgevend plan voor me kaar gebokst had, zoals de Iraanse nationalisten het wilden, is hij er echter niet in geslaagd de petro leum opnieuw te doen vloeien en dus zijn land te laten genieten van de opbrengsten ervan. Integendeel. Was het aandeel dat Iian kreeg uit de winsten van de Anglo-Iranian Oil Company al te onrechtvaardig laag, op dit ogenblik brengt het spel voor Iran niets op, zodanig dat de econo mische en financiële toestand van het land met de dag slechter en slechter wordt. In die omstandigheden dan wor den er thans verkiezingen ge houden. Vraag is nu of Mossadegh zijn slag zal thuis halen gf niet. Wij denken van wel, en wel om volgende redenen: 1. - De oppositie leeft onder de terreur van de opgehitste nationa listen en krijgt dus weinig kans om haar opvattingen en standpun- (lv te laten kennen. 2. - De grote massa der bevol king van Iran is ongeletterd en begrijpt dus moeilijk de funda mentele staatsproblemen. S. - De anti-Engelse agitatie slaat bij de massa nog goed in en Mos sadegh heeft in die zin zijn pro paganda georiënteerd. Zo kon men dezer dagen lezen dat Iran Groot-Brittannië verzocht had zijn oonsultaten in dit land te sluiten. En als Engeland zich dan daarbij beroept op het vriend schapsverdrag van 1851, dan ant woordt Mossadegh dat hij dat ver drag opzegt. Dat pakt bij de mensen. En verder: Engeland benoemt te Teheran een nieuwe ambassa deur in vervanging van Sir Fran cis Shepherd waarmee Mossadegh het nogal aan de stok gehad heeft. En de Iraanse premier zegt aan zijn volgelingen: ziet ge wel dat Engeland schrik heeft van mij en toegeeft. Wij moeten dus voort doen. Wij halen onze slag thuis. Bij een ongeletterde en opger hitste bevolking bestaat er dan ook kans dat zij er in lopen. Zij weten inderdaad niet eens dat Iran geen cent inkomen meer heeft uit zijn petroleum, dat de verhoopte Amerikaanse hulp maar steeds op zich laat wachten, en dat het Westen helemaal geen pe- troleumgebrek lijdt niettegenstaan de het stilleggen van de Iraanse raffinaderijen. Maar of Mossadegh het nu ook haglt, de problemen zullen daarom niet opgelost zijn. Die zal hij nd als vóór 'de verkiezingen terug vinden. Is hij dan slim genoeg om stilaan zijn extremisme prijs te geven, dan kan alles nog weer goed worden, maar houdt hij stijfkoppig vol, dan zal de waar heid onder vorm van een totale muntpntwaarding en ellende uit barsten. En dan staan wij op de rand van oen burgeroorlog en vermoe delijk van interventies van één of móer groten. En wat danf 22-1-52. V. WESTERLINCK. Denk aan de nadelige gevolgen van een vertraagde bloedsomloop, van de afvalstoffen die bezinksels aan de onvolmaakte verwijdering in de gewrichten nalaten. Denk aan Poperinge heeft zijn Deken, Z. E. H. Butaye, niet lang mogen houden. In December 1944 be noemd, komt hij thans door Mgr opnieuw benoemd te worden om, na ruim 7 jaar arbeid in de Hoppe- streek, naar Oostende te vertrek ken. Z. E. H. René Butaye werd gebo ren te Stavele, de 10 Augustus 1895. Hij deed zijn humaniora in het College te leper en in het College der EE- PP- Jezuïeten te Turnhout. In 1914, bij het uitbreken van de oorlog, trok hij op als vrijwilli ger en werd na een paar maanden ingelijfd als brancardier. Om zijn grote verdiensten ontving hij me nige onderscheiding. W- Leo deerde hij de theologie in het Groot Seminarie te Brugge. In September 1923, als diaken, werd hij gezonden naar het College te Oostende, om er het ambt uit te oefenen van bewaker op het ex- tcrndi£it Op 2J2 December 1923 werd hij priester gewijd door Z. Exc. Mgr Wafïelaert, in de kathedraal te Brugge. Hij kende de studenten door en door en was werkelijk een weester in de praktische opvoedkunde. In December 1932 werd hij tot Principaal benoemd in hetzelfde College te Oostende, en onder zijn impuls werden de klaslokalen van de lagere afdeling totaal om gebouwd. Niettegenstaande zijn ma teriële zorgen, bleef hij de wijze raadgever en van studenten én van leraren. Gedurende de laatste oorlog, spijt de herhaalde luchtaanvallen die Oostende en ook zijn College teis terden, bleef hij ter plaatse en hield stand. In December 1944 werd hij Deken benoemd op Sint Bertinus te Pope ringe, als opvolger van de betreur de Z. E. H. Hanssens. Op Woensdag 22 December 1948 vierde hij -zijn zilveren priester jubileum. Door zijn gemoedelijk en min zaam karakter was hij van meet af aan iedereens vriend geworden. In de 7 volle jaren die hij hier was, ontwierp en voerde hij grote ver- beleringswerken uit aan de Sint Bertinuskerk. Bij het opbouwen der kliniek Ste Maria der Eerw- Zus ters van het O. L. Vrouw Gasthuis was hij ook de ervaren raadgever. de vergiftiging die de slagaders ver- arthritiek, ge- ilverbar- harden. Rheumatiek, en er» „Ie men meestal zou "kunnen voorkomen, wanneer men de voorzorg nam de giftstoffen uit het organisme te ver wijderen. Om de verwijdering der afval stoffen en de resten van de cellen- bedrijvigheid te bespoedigen slechts een geneesmiddel: WATER en een enkel bron: «La Source de Ia Rei» ne...» omdat het water van de «Source de la Reine» (SPA MO- NOPOLE), het minst geminerali seerde is dat men kent; het is ge heel aangewezen om, dank zij het verschijnsel van de osmone alle afvalstoffen van de verbranding van het organisme op te nemen. Het dagelijks gebruik van SPA REINE zal helpen om uw kwaal te genezen, het is een natuurlijk ge neesmiddel. (d-3541) de Iedereen herinnert zich ook nog talrijke plechtigheden in de St-Bertinuskerk, die hij met zoveel initiatief wist te organiseren en op te luisteren. Nu verlaat hij ons. Het zal alle gelovigen hard vallen van hun De ken afscheid te nemen. Mgr wil het, en aan dat bevel heeft hij gehoor zaamd. Oostende zal hem thans als nieu- inhuldigen; dat Oostende we Deken waar hij 21 jaar lang zijn beste krachten aan de opleiding aer j besteedde. Nu keert hij er terui gaat weer op weg! ZATERDAG 9 FEBRUARI is het te Wijchmaal (Leuven) dat zij de nieuwe millionnairs van de 2® schijf 1952 zal aanduiden, evenals de 34.215 andere win naars die onder hen nog meer dan veertien millioen zullen verdelen (5332) De Volksheilige van de week: II. VERONUS De H. Veronus was de zoon van Bodewijk, koning van Duitsland, neef van Karei de Kale en achterklein zoon van Karei de Grote. HIJ verliet op 15-jarige leeftijd het Koninklijk Hof om zich ln de eenzaamheid te vestigen. Te Lenjbeek-blj-Halle dien de hij gedurende vijf Jaren als knecht op de hofstede der heerlijk heid van Pergate. HIJ overleed daar in 863. Meer Is over zijn leven niet ^geweten, tenzij dat hij om zijn hei lige levenswandel hoog ln aanzien stond. Op zijn graf ontstond weldra een grote volkstoeloop en vele mira kelen worden er hem toegeschreven. Ten Jare 1005 werden zijn overblijf sels naar Bergen overgebracht. Slechts een gedeelte er van bleef te Lem- beek en wordt er nog bewaard. HIJ wordt vereerd tegen losse hoofdzweer, hoofdpijn, zenuwziekten, rhumatls- me en besmettelijke ziekten. Op 2* Paasdag gaat er een beroemde Om megang uit, die over zeven gemeen ten loopt, en duurt van 8 u. 's mor gens tot 5 u. 's avonds. Op een oud bidprentje uit de kerk van Lembeelc vinden wij de H. Ve ronus afgebeeld als boerenknecht, met een pelgrimstaf ln de hand. koperwerk Poets het regelmatig met een beetje Brasso. Brasso is spaarzaam en snel in 't gebruik en laat geen neerslag achter. Eis steeds Brasso L BRASSO .er jeugd erug als opleider der grote mensen. Deze taak zal hem zwaar wegen, want aan priesterwerk zal het hem in deze grote haven- en badstad zeker niet ontbreken. Zijn priesteraposto- laot zal hem harde eisen stellen, die hem misschien wel niet altijd zoveel zielsvreug.de zullen verschaf fen als het in onze stad wel het geval was. Het spijt ons dat hij Poperinge verlaat, zijn glimlach en gemoede lijkheid was met de stad vergroeid. Nu zullen we dit van hem missen. De beste blijk van erkentelijk heid die we heip in rail van ai dat goede kunnen geven, is stellig een warme afsciieiashanddruk, gepaard met een vurig gebed tot wejlukken van zijn zwaar priestetwerk in zijn nieuwe Dekenij. Dit wensen wij u van harte. Z. E. H. Butaye, en we bidden er vurig om. Wij hoeven haast Z. E. H. Brys, doctor en magister in Kerkelijk Recht en gewezen Deken van Gistel, niet meer aan onze lezers voor te stellen. Z. E- H. Brys werd geboren te Bavikhoye op 9 Maart 1894. Na zijn studies aan het Klein Seminarie te Roeselare en daarna te Brugge, werd hij priester gewijd op 15 Juni 1919. In September 1923 werd hij professor in het Kerkelijk Recht, het Kerkelijk-Burgerlijk Recht en in de Grondbeginselen der Moraal theologie benoemd aan. het Groot Seminarie te Brugge. In 1925 pro moveerde hij tot magister in het Kerkelijk Recht aan de Universiteit te Leuven met zijn doctorsthesis over het dispensatiebegrip in het Kerkelijk Recht in de 1'4' eeuw. Hij werd benoemd tot Ere-Kanunnik in November 1933 en tot Kanunnik- titularis in September 1929. Achter eenvolgens werd hij benoemd in 1932 tot diocesaan proost voor de Katholieke Verpleegsters en Vroed- vrouwen en tot gewestelijk advi seur aan de school voor verpleeg sters, in 1938 tot eerste diocesaan proost van het Wit-Gele Kruis, dat nu in ons Bisdom reeds in 135 paro chies is gesticht- In Augustus 1945 WCfh hU benoemd tot Deken te Gis tel. Z. E. H. Brys is een eminent ge leerde en schreef verschillende be langrijke werken, wij citeren hier alleen maar zijn drie delen van de Moraaltheologie, zijn twee belang rijke boekdelen over het Kerkelijk Recht, zijn werk oyer de Kerkfa brieken dat jammer geno,eg onvol tooid bleef. In samenwerking van Z. E. H. Depoorter, stadsbibliothe- karis te Brugge, gaf hij een cata loog uit oyer de juridische hand schriften der stadsbibliotheek van Brugge. Men mag zeker de dekenij Tielt geluk wensen zo 'n vooraanstaand priester het beleid te zien in han den nemen. Het Hoppeland begroet met geest drift zijn nieuwe Deken, Z. E. H. Geldof, voordien pastoor op St- Franeiscusparo.chie te Menen. Z- E'. H. Geldof werd geboren te Rumbeke op 25 Januari 18,98 als 14* uit een gezin vaii 16 kinderen, waarvan heden nog 8 in leven. Op 10 Juni 1921 werd hij te Brug ge priester gewijd. De jonge pries ter moest evenw.el reeds na enkele maanden voor rilh Priesterwijding in actieve djenst treden, want reeds ijn Januari 1921 werd hij benoemd tot leraar aan het St-Amandscol- lege te Kortrijk. Dat deze zeer geleerde professor, die met groot gezag les gaf in de Rhetorica, ook graag gezien was bij de jongeren, tekende hem tot een studentenvriend die door iedereen op de handen gedragen werd. Hij was een doorwinterde leerkracht die zijn studenten met brio naar de eerste prijzen loodste in de kolonia le wedstrijden. Met het Sint-Amandscollege te Kortrijk, vergroeide hij helemaal en toen Mgr Lamiroy professor Geldof in April 1936 tot principaal van hetzelfde college benoemde, luidde in het St-Amandsoollege de triomfklok bij de leraren en stu denten. De vreugde en de dank baarheid van leraars en leerlingen kwam op geestdriftige wijze tot uiting toen op 10 Juni 1946. het 25-jarig priesterjubileum van Z. E. II. Geldof gevierd werd. Het was met veel spijt dat het St-Amandscollege in November 1947 deze uitmuntende principaal zag heengaan nadat hij benoemd was tot pastoor van Slnt-Franciscuspa- rochie te Menen. Na vier jaar onverdroten werk aldaar, waar hij de genegenheid van de Menenaars van meetaf aan wist te veroveren, krriet Poperjnge deze hoogstaande priester als De ken toegewezen. De Purperstede en het Hoppe land heten U welkom Z. E. H. Gel dof. Toen wii op de dag van uw benoeming tot Deken uw vader, dhr August Geldof, die thans op zijn 85» jaar is, een traan van geluk za gen wegpinken, beseften wü pas voorgoed dat poperinge zich geluk kig mag noemen, deze edele pries ter te mogen begroeten als zijn Deken. Z. E. H. Geldof. welkom in het HoppelancJ. Ook bij ons bloejt .en groejt de natuur, die «rij zo lief hebt, schoon en weelderig. Gi.i zult, ook bij ons de genegenheid vinden van eenvoudige mensen die hun priesters hoogaehten. In vervanging van Z. E. H. Brys te Gistei, werd Z. E. H. D'Hoore benoemd tot Deken in de Dekenij van Sinte Gódelieve. Z. E. H- D'Hoore werd te Oo.st- kamp geboren op 2 September 1894. De flinke student, die zijn huma niora en wijsbegeerte studeerde aan het Klein Seminarie te RoeseJare, Werd te Brugge prjester gewijd op 1,5 Juni 1919. Hij is dus een klas genoot van ziin voorganger te Gis tel, E. H. Brys. Nog hetzelfde jaar van zijn pries terwijding, werd de jeugdige pries ter benoemd tot leraar aan het St- Stanislascollege te Poperjnge. Hij zou gedurende 23 jaar het wel en wee der Purperstede delen, want na 10 jaren leraar te zi.in geweest aan het college, werd hi.i te Poperinge benoemd tot Onderpastoor van Sint Jan. In November 1942 werd hem het geestelijk bestuur toevertrouwd van het Sanatorium te Sijsele, en toen hij in October 1953 benoemd werd tot pastoor te Koekejare, was ieder een er getuige van hoe deze hoog staande priester iéders genegenheid had weten te verwerven. Koekelare". waar hij een graag gezien figuur was, zou hem evenwel na iets meer dan één jaar tijd moeten zien heen gaan, be"' rderd tot Deken te Gistel. WIEROOKREUKEN Daar zijn verschillende manieren pm het wierookvat te hanteren. Sommigen denken dat liet er ■vooral op aankomt zoveel mogelijk te rammelen met de ketting en zo heftig mogelijk te zwaaien. Bij hen is hel. een kwestie van drukte ma ken, van indruk maken op de goel gemeente. Zo heeft men in een zogenaamd Vlaamse krant het wierookvat ge hanteerd dat he,t een aard had. Men zwiert er maar lustig op los en de wierook walmt zo dik dat je er door snijden kunt. Het wierookvat wordt zo dapper gezwaaid ter ere van de nieuwe regering dat het tus sendoor al eens met een slag op de kop van de Vlamingen terechtkomt. Wat is het anders als in dat veel gelezen blad stout ei) bond te lezen S.taat dat het verdwijnen van Mi nister De Boodt uit de huidige re geringsploeg geen politieke bete kenis heeft? Wij erkepnen graag dat een nieuwe of vernieuwde regering er nodig was en wij hebben haar al reeds een lang leven toegewenst, zonder ook maar een woord te wij den aan het heengaan van deze Vlaamse Minister. Indien wil deze pijnlijke omstandigheid stilzwijgend voorbijgaan in het besef van des lands hoger belang, dat deze mis schien wettigt, dan moest men ook ing doen van andere zijde een pogi: te leg- om enig begrip aan de dag gen en niet grof te zijn tegenover de Vlamingen. Het was niet nodig het wierook vat ter ere van de vernieuwde re gering kapot te kloppen op de neus der Vlamingen. DE REGERINGSVERKLARING het heengaan van bepaalde minis ters en de handhaving van sommi ge andere heeft betreurd. Maar dat is geen nieuws. Om deze persoon lijke teleurstellingen te vermijden was het, naar sommigen beweren, beter geweest grondiger wijzigin gen te brengen aan de regering om alzo het uittreden van de «ge- slachtofferdenminder bitter te maken. De zaak is nu echter in kannen en kruiken en wij zien met ver trouwen uit naar de toekomst en naar wat de regering ons brengen zal. Daar is vooreerst de regerings verklaring. De hoofdschotel hiervan is het gedeelte dat terzelfder tijd de Mi nister van Financiën en de Minis ter van Economische Zaken aan- Inzake buitenlandse politiek ver klaart de regering geen ander doel te hebben dan de orde te handha ven en bij te dragen tot de wereld vrede. Ten overstaan van de drei gende toestand op de wereld moet zij nochtans maatregelen treffen om mede te werken aan de westerse verdediging. Daarom ondertekende zij het Atlantisch Pakt en liet Vijf- landenpakt waarvan de bedingen eerlang hun volledige uitwerking moeten verkrijgen. De regering drukt voorts de wens uit, het Schumanplan onverwijld te zien goedkeuren door beide Kamers teneinde aldus de kolen- en staal- pool tot staand te brengen. Een der hoofdbekommernissen van de nieuwe regering is het stre ven naar het financieel evenwicht en alle middelen in het werk te steflen om te vermijden dat de uit gaven voor herbewapening onze muntpositie ln gevaar brengen. De regering zal in dit verband alleen de onvermijdelijk geachte uitgaven doen en geen geldverspilling dul den. op postcheckrekeningr 4763.60 van Het Wekelijks Nieuws Poperinge, en U ontvangt ons blad tot einde 1952. der meer zekere grote werken waar aan gemeenten en provinciën kun nen medewerken. Dit zijn dan in korte woorden de hoofdpunten van de regeringsver klaring. DE LIEVE VRIJHEID Te Brussel is dezer dagen het zo genaamde Vrijheidsbiok bijeen gekomen om de zogenaamde taal vrijheid te verdedigen. De nette lieren die zo vrijheids lievend zijn, hebben over deze lieve vrijheid zeer particuliere opvattin gen. Deze achttienkaraatse frans kiljons willen alleen de handen vrijer hebben om de hoofdstad in sneller tempo te verfransen en om van Brussel, het graf der Vlamin gen, een massagraf te maken. Vogels van ben daar in dingen hun verontwaardiging resproken over de toepassing van Ie uitslagen der talentelling aie op zich laten wachten. Maar zij heb ben in alle talen gezwegen over de vervalsing van diezelfde telling waar zij de hand in hebben. De taalwet zelve ligt hen zwaar op de vrijheidslievende maag en zij verlangen niets beters dan dat men deze opnieuw afschaft. Dan kunnen zij hun verderfelijk ver- fransingswerk voortzetten- De ergste krampen bezorgt hun het voorstel tot wetenschappelijks vastlegging van de taalgrens. Deze heren erkennen gewoon geen gren zen en zien alleen uit naar de mid delen om de taalgrens voortdurend meer naar het Noorden op te rollen. Al deze vogels van franskiljonse, wajlingantische of Brussel fle-bop- Zijn Hoogw. Exc. Mgr Lamiroy heeft benoemd tot: TITULAIRE KANUNNIK: Z. E. H. A. Logghe, diocesaan proost der Sociale Werken. DEKEN: Van de Dekenij Oostende: Zeer Eerw, Heer Butaye R., pastoop- deken van Poperinge Van de Dekenij Tielt: Zeer Eerw. Heer Brys J., pastoor- deken van Gistel; Van de Dekenij Poperinge: Zeer Eerw. Heer GeMof J, pastoor St Franciseus. Menen; Van de Dekcm'i Gistel: Zeer Eerw. Heer D'Hoore J., pastoor te Koekelare. PASTOOR: Te Oostende (St Jozef): Eerw Heer J. Muylle, pastoor te Ko mep; Te Menen (Sint Franciscusl: E H. J. Decjadt, pastoor te Oostrozedeke (St-Jozef) Te Komen: E. H. A. Vanneste, pastpor te Mesep; Te Koekelare: E- H H. Pemees- ter, pastoor te Izenherge; Te Zfiebrugge: E- H. F- Peca- v.ele, pastoor te Lspgeheure; Te Heesfert: E. H. M. Stealers Pestoor te Zede'^em (StF'oo't: Te Zede!"em: .(St Klooi)E- H J. Van Roey, onderpastoor te Harelbeke Tc Mesen: E. H A. Msswree1 ond"roestoor te Kortrijk (Sint R.ochusl Te <~>ostrozaheke (Sint .Toze't E. H. A. S'nnesael, onderpas toor te Pittem; Te T.snschwr.e: Eerw- Haw G Ooucke, onderpastoor op Sinte Anna, te jRrpgga; Te Izenberge: E, H. P haverbeke, onderpastoor te Tor bout. «Kellner, een Oxo!Goed idee. Öxo Bouillon is een gezonde Pluimage vindep natuurlijk welge valiig gehoor in zekere kranten van ,de hoofdstad die hun eJlenlapgs moties zonder verpinken overdruk ken. Maar wanneer de Vlaamse Volks raad te Antwerpen een vergadering belegt ter voorbereiding van de 650» herdenking van de Guldensporep- slag en de Hr Grammens als spre» ker uitnodigt, d,an schieten diezelf de inktkoelies in een Franse kolei- re en de muren van de redactielo kalen dreunen van vaderlandslie vende krachttermen en academische verwensingen aan het adr-s van Florimond, le sinistra barbouil- leur Het minste dat men aan deze he- rep van het zogenaamde Vrij» hejdsblok .ter overweging kan me- degeven is het spreekwoord van de Franse dichter La Fontaine die in zjji) fabelen schreef: «Wij hebben lynxogen yoor onze medempnsen en voor 'ons zelf zijn we zo blind ais een mol PAS. ILast van zennwen! Mijpbatdt'f Zenuw tabletje» helpen U er overheen. Koker 15 Fr, EEN HART, TOT GOD GEKEERB Eep hart, tot God gekeerd, en door ('t bespiegelen zwanger Van dit volkomen schoon, kan zijn i gedachten langer Nipt bergen, tpaar het berst in Lot en klanken uit, Ep godeerbledlghjsid, geweld cij aai)- fgiNuW Door een eerbiedig merk en teekens Zo dichtte Joost van de Vondel, denkend aan de edele verhouding van de mens tegenover God. Wij hangen vgn God af ep moeten Hem gehoorzamen! Onze Scbeppef ajléén stelt ons de wet. Die wet Is een heilige wet, de w.et die op de berg Sinai werd afgekondigd en alzo aan ving: «Ik ben de Heer uw God... Gij zult geen vreemde goden voor mijn aangezicht hebben... Het eerste gebod van God verpjTM ons onze Schepper te eren. 't is dui delijk, dat wij' God het eerst én het ipecst moeten vereren door de edelste vermogens, welke wij van Hem ont vingen, dat is dus door ons verstand en aangename drank die in alle en onze wil, de twee grijparmen van café's wordt geschonken. Ook thuis onze ziel. wordt hij gedronken of, bij 't op dienen, aan de soepen toegevoegd Wordt verkocht in flessen van 1/1, 1/4 en 1/8 liter. Een paar maanden geleden had ik het Allppn ppr\ Vader kan ZO aoed ZÜn geluk even af te stappen in het grote vuocr zo goea Zijn Don Bosco-gesticht, dat een eindje buiten Kortrijk ligt, te midden van de vreedza me, brede natuur De goedheid, de hartelijkheid, de broe derlijkheid onder leraars en leerlingen troffen mij diep. Zo heel en al Don Bosco. Don B'osco, die ons werd gegeven als een glimlach van God over de miserabele wereld, die grauwt van haat en brutali teit! Op de laatste dag van de Nieuwjaars- maand vieren wij zijn feest. En wij allen, lopen in zijn geboortedorp Castelnuovo. vaders en moeders, die met ons hart en moe't hij naar het college. Doch het met onze kop vol zorgen zitten over de host- en studiegeld voor een echt college opvoeding, de gezondheid en de toekomst h°n moeder Margareta onmogelijk beta- van onze zielsgeliefde kinderen, moeten ^en-. h)us moest Joannes maar blijven dezer dagen eens bij Don Bosco aanklop- thuis zitten en zijn roeping laten varen, pen, om advies, om hulp. Wij ook, schrij- Ean was hij voor goed een mislukt stu- vers en journalisten, die het hanteren dent en een ongelukkig mens. van de pen niet ah een fijn bedrijf van «Neen, dat niet!» overwoog moeder pojeten en tederkwelende romanschrijvers Margareta. In Chleri, op 3 uren afstand aanschouwen, doch die de gave van het van Turijn gelegen, was een echt college, woord en de idee, mijn adem en mijn waar flinke krachten gevormd werden, wakkere pen», gebruiken om het volk te Maar het leer- en lnwoongeld, 21 lire per dienen, en om het schoonste bezit van maand, was onmogelijk op te brengen, dit volk te verdedigen zij religie! Joannes durfde het aan zijn moeder een- moeten eveneens bij Don Bosco ons licht voudig niet voor te stellen. De goede ontsteken. Wij ook, katholieke leraars, vrouw dacht er zelf aan en legde haar zoon wat geld in de hand, te weinig voor 't eerste maandgeld. Meer kon zij niet doen. 't Was een aalmoes; indien anderen niet bijsprongen, moest Joannes het op- stemmen geven. Opgeven? Dan kent men hem niet. eens college liep en meer van snakenstre- klas. De professor .dicteert een Latijnse ken hield dan van ernstige studie, bijwer ken. Dra had Joannes uit de verwende knaap een regelmatig student gevormd. Daarom ontsloeg vrouw Matta onze Gio Pianta. Daar moeht hij gratis wonen ln een kamertje boven de oven. Driemaal per dag kreeg hij een schotel soep, meer niet. Vóór en na de klas moest hij likeu- j-en schenken, de punten der billardspe-1 Iers optellen en het lokaal in orde hou den. Tussenin las hij een boek. Wanneer er gemene praat verteld werd, stopte hij de slechte kerels de mond. Daarom werd hij in de keuken gezonden. Zo kwam hij in de bakkerij terecht. Paar leej-fle hij geurige koffie en fijne chocola de koken, likeuren en confituren bereiden, tekst voor het examen, 't Is juist die, Hij muntte dra uit in het samenstellen waarmede Joannes zich 's nachts in zijn droom bezig had gehouden. In een wenk en een knip maakte hij zijn werk af zon- vannl van alle kosten. Zij had trouwens der een enkele fout. Wie var, de twee het van bonbons, koeken, ijsdranken en ijs< room. De bakker had een goed heiper aan hem en zei hem meermaals: «Geef de studie op en wordt suikerbakker, dan ver een goed helper in de huishouding aan meest verbaasd was, de professor of dient gij zoveel geld als gij wilt». Intus hem, want stil zitten en niets doen kon Joannes, mcogt ge raden. Ik weet het sen kreeg Joannes bij de bakker drie scho- Joannes nu eenmaal niet. In 't college zat Giovanni in de klas der kleinen. De opgeschoten zestienjarige jongen leek wel hun grootvader. Natuur- nlet. In Chieri stichtte Joannes een bond; Het verbond der blijmoedigheid Moch ten allen lid worden: zij, die trouw hun lijk wilde hij daar zo gauw mogelijk weg- christelijke plichten vervulden en ernstig komen. Na twee maanden mocht hij over- studeerden. Zwartkijkers en kniezers wer- ook, katholieke wij allen, volksleiders van groot of klein formaat Don Joannes Bosco! Een kind uit het zonnige Italië, uit boerenmensen geboren. Doch geen boeren als bij ons, maar dood arme mensen. Straks zult ge lezen wat i Joannes deed om te kunnen studeren. Hij werd priester in 1841, werd de bescher- gaan naar het vijfde en weer na twee maanden, na een schitterend examen, naar de tweede klas. De leraar zag de gro- den geweerd: «Elk lid zal droefheid en neerslachtigheid verdrijven 's Zondags en op de verlofdagen trek- te slungel node midden in 't schooljaar ken de jongens de stad uit en de bergen binnenvallen. Doch Joannes gelukte er na op. Daar stoeiden zij te midden van het enige tijd in hem milder vcor hem te natuurschoon en ademden met volle Ion- priester worden. Daarvoor kon hij watI teis soep eten per dag, niets meer. Hij was een echte hongerlijder. De horger sprak zo schrijnend uit zijn mager gelaat en zijn ogen, dat zelfs zijn medestudenten het opmerkten. Een paar gaven hem soms hun avondbrood en Joannes nam het met dank aan. Joannes was niet terneergeslagen en voelde zich niet ongelukkig. Nooit zag men hem zure gezichten snijden. Hij was immers recht op de weg naar 't doei Joannes had een paardengeheugen. Ik zei u reeds dat hij wat hij eenmaal had gen frisse berglucht in. Was het te heet, of waren ze moe gespeeld, dan zetten ze zich neer in de schaduw van een boom. uitstaan. Hij wist immers van in den be-l ginne, dat het een lange weg met velel hindernissen was. HIJ hielp anderen,! weiu PI1RWI rn io«, wciu uC De bedelstaf neemt hij in de hand, gehoord, kende en bleef onthouden. Hij Joannes haalde zijn oude kunsten boven waar|hij kon Hij onderweg een koster J mer der onbeschermde jeugd», werd een neemt twee bedelzakken mee en gaat in verbaasde daarmede iedereen. Denk eens: Ge kunt denken hoe leuk het daar moet van Chieri. die op middelbare leeftijd nog prachtig voorbeeld van opvoeder: opge- al de huizen van Beechi en Murialdo en zekere dag had hij zijn Latijns boek ver- aan toe gegaan hebben. Op vele plaatsen priester wilde worden, in de eerste begin- ruimd als een zingende engel, vreedzaam veel verder wat vragen. Geld was schaars geten. De professor merkte dat er iets ha- groeiden wilde aardbeziën, bosbtziën en selen van het Latijn, als een duif, een ware vader, doch dur- bij de arme lui van Piëmont in die tijd, perde en deed Joannes de zeer moeilijke eetbare paddestoelen. Wanneer de jon- Wanneer de ouders, om hun zoon-stu- vend en ondernemend met ridderlijke d°ch brood, kaas, maïs, koorn heeft de les uit Cornelius Nepos lezen en al de ge- baar waren voorbijgegaan, bleven er dent te bestraffen voor een guitenstreek overmoed, blind vertrouwend op de God- kleinste boer en daarvan kan hij wel wat leerde verklaringen, dat hij er bij gege- niet veel meer van over. Joannes bleef delijke Voorzienigheid en op Onze Lieve afdragen aan een arme jongen. Toen ge Vrouwke, Hulp der Christenen. Hij stierf beurde het meer dat arme studenten be te Turijn. Zijn werk en zijn kloosters wa- delen gingen. Ze deden het in 't Latijn, ren reeds over de ganse aarde verspreid, dat klonk voornamer:« Pauper studiosus Pius XI, die Don Bosco persoonlijk kende, sum, oro te viaticum Zo zei ook Joan- verklaarde hem heilig in 1934. nes, overal waar hij de hand reikte, in Om de ware Don Bosco in zijn grootste 't Latijn: «Een arm student vraagt U een ven had, herhalen. Zonder te verpinken steeds dezelfde en vroeg ook nu als loon droeg Joannes de tekst van buiten voor voor zijn kurfsttoeren een kort gebed, met al de uitleggingen van de leraar en keek daarbij in een ander boek: spraakleer. Onder het verlof nam Joannes op zich honden opleggen. hem verboden voor een dag naar het verbond der blijmoedigheid van Bosco te gaan, was dit de ergste straf die zij Bosco kende het kaartspel, tarok, bal- zijn het paard van een priester te hoeden. Dat was weer wat voor hem. Hij deed het spel, kon op stelten lopen', was een flink Er was iets zeldzaams aan dat kereltje, paard lopen in galop, liep er een eindje schutter, was bedreven in lopen en sprin- Hier op 't college droomde hij ook weer. naast, wipte plots op de rug van het dier gen. De meeste dezer spelen waren des- na lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebunr die bet nog iet heeft U bewijst er ons 'een dienst wee. Dank. en meesterlijkste rol te leren kennen, met aalmoes In Becchl en Murialdo, waar Een zeer gelukkige droom, 't Was de dag en ging er op rechtstaan zonder toom of rii. 3j. movi loam L» O ra v-3 ci nriirtrr 'f rr r\ q/4 on nntmn ril O f il tt:: j J j j_ 1. fonnAl 4 v» FJ O Un«<4 VS non se vi a I f ar» name, zijn kunst om op te voeden, moet men hem kende, ging 't goed en gaven de ge weten hoe zijn opvoeding was, wat hij mensen betrekkelijk veel, al waren ze de klas zat en de leraar een moeilijke La- heeft moeten doen om er te komen. arm. Na enkele tijd bracht Joannes aldus Laat mij derhalve een paar staaltjes Uter koorn en een halve liter gierst vóór het examen. Hij droomde, dat hij in teugel in de hand, net een circusruiter. Zijn logementhoudster Lucia Matta -KIL I I - tijnse tekst dicteerde om te vertalen. Zo- ging in een andere stad wonen. Joannes dappere dingen Joannes Bosco nog kon dra hij wakker werd, schreef hij de La- moest een nieuw onderkomen zoeken, uitrichten, tijds onbekend. Hij wekte overal verwon dering en bewondering met zijn kunsten. Straks zullen we zien welke leuke en, .11TT» j-,r. r-,r-. Tr/vvv uit zijn bewogen studentenleven verhalen, bijeen. Dat was niet veel, maar het hielp, tijnse zinnen uit het dictee, dat hij in Moeder kon niets aflossen. Daarom moest Het boeit als een roman, het is een jong Na korte tijd verlaagde vrouw Lucia zijn slaap gehoord had, op en ging bij een hij weer wat vinden waar men hem om drama als in een film. Matta het kostgeld. In vergelding daar- Joannes had reeds een eind school ge- voor moest Joannes haar zoon, die even priester uitleg vragen over enkele moei- niet wilde opnemen. Hij werd kellner (ho- lijke plaatsen, 's Morgens komt hij ln de telknecht) MJ de koffiehuisbaas Jozef F. R. BOSCHVOGEL. Mnar de poens is niet alleen nas' de ziel, maar ook naar bet l(ebw> door God geschenen. Hij moet dus ook naar het lichaam God vereren, 't Lichaam zal eenmaal delen in de zaligheld van de hemel, 't Moet due ook op aarde delen in de verheeriiir king ven God, waardoor de zaligheid des hemels wordt verworven. Het gebed (Jp brede zin bf» schouwd) is een echte daad van gods» vererlnv, waardoor we erkennen de oneindige verhevenheid en opper- heerschaooij van God en onze vol strekte afhrnkelilkheid en onderwer- ntng aan Hem. Het gebed most altijd een inwendige akte zijn. ook uitwendig (door houding, bewesdost) moeten soms tonen dat we bidden. Het ware inderdaad onnatuurlijk ons ïmldegevoel aan het Opperwezrn binnen ln ons hart op te sluiten zon der de minste uiting. Moet ons lichaam niet in de diens' staan van onze onsterfelijke, redelij ke ziel? Ons llcbaam moet meedpfn ln de buide welke onze z|el aan de Schepper brengt: b.v. knielen, han den vouwen, enz. Letten we echter op wat Vondel hoger schreef: «Een hnrt tot God gekeerdGeen ultwendlnge hulde alléén! Geheel de mens, met ziel en lichaam, moet ongaan ln de Gods- hulde. Niet bidden met de lippen al leen, niet alleen lichamelijk mis ho ren. Want, dan treft u het verwijt van Christus: «Dit volk vereert Mij met do lippen, maar zijn hart is vet van MIJ Onze uitwendige godsdienstige da den moeten de uiting zijn van in wendige godsvrucht en godsverering. Knielen wij neer vdor het II. Sakra- ment, dan ls 't, omdat wij geloven, oradat wij voelen hoe klelp wij zijn tegenover Gods' grootheid. Als wij het hoofd buigen en de ogen neer slaan bij het gebed, dan ls het omdat wij Inwendig Ingetogen willen zijn. WIJ nemen deel aan het H. Misoffer om met ziel en lichaam aan God hoogste aanblddlngshulde te bren gen en hierdoor te tonen dat wij Zijn opperheerschappij erkennen. E. G. Graaf Professor Ettore Menga- rini, 79-jarige schoonbroeder van Z. H. de Paus Pius XII. is Zater dagmorgen vroeg, in zijn huis te Rome, tengevolge van een hartaan val overleden. Mengarlni was gehuwd met Giu- seppina, zuster van Zijne Heilig heid, die de jongste zeven jaar ziek geweest ls. Ze hadden twee kin eren. Mengarini was administratief di recteur van het hospitaal van hst Ki'lstusklwa te Rome.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2