Het KATOEN dat sedert eeuwen het mensdom kleedt Soedan het omstreden katoenland in moderne tijd Onze Week-end Reportage Hef Katoen Het Brits Ka toert»- rijjk in Egypte en Soedan HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 9 Februari 1952 Bladz. 12. HET WIT GOUD UIT SOEDAN M' iOE EN WAAR HET GROEIT Katoen is een der belangrijkste plantaardige vezels, het wordt ge wonnen uit het zaadpluis dat zich rond de zaden der katoenplant be vindt. Wetenschappelijk kreeg de katoenplant de naam van Gossy- pium. Het groot belang van het katoen ligt hierin dat het een allerbeste vezel levert voor de textielindustrie. Dit is ten andere geen uitvinding der moderne nijverheid, want aan de hand van archeologische opzoe kingen staat het vast dat reeds 3000 jaar vóór de tijd van Christus katoen als grondstof voor het we ven gebruikt werd Oorspronkelijk is het katoen een tropische plant die evenwél in de subtropische gebieden het meest in cultuur gebracht wordt Daar waai de tropische gebieden een doorle vende plant kennen, die daar ka toenboom genoemd wordt en tot twee meter hoogte kan bereiken, werd zij stilaan omvormd tot een nerij gelast zich met het overige. Van wol en natuurzijde kan men zich zonder moeite voorstellen hoe men deze producten „ot draden spint. Bij katoen is 't moeilijk zich hiervan een voorstelling te maken Uiteraard immers zijn de katoen vezels zeer kort, hun lengte gaat, van 12 tot 50 mm., dit volgens de soort Deze vezeltjes zijn niet an ders dan een langgerekte planten- cel in vorm van een platte, kurken trekkerachtig gedraaide draad Ook het aantal draaiingen in de vezel verschilt bij iedere soort. Het is juist deze speciale vorm van de ve zeltjes die hen zo geschikt maakt om tot draden gesponnen te wor den. Het ruwe katoen wordt in de spinnerijen geklopt en gekamd tot de vezeltjes in een dikke wiek sa- mengedraaid zijn. Dit product gaat dan haar de spinmolens waar de wieken tot fijne draden gesponnen worden. IN DE NIJVERHEID Uiteraard heeft katoen een witte geelachtige kleur; men treft ook blauwe en rode soorten aan. Door Het katoenveld ta volle bloei Is één weelde van zachte witte katoen- vlokken. De planten staan netjes op rijen om het werk te verge makkelijken, want het komt er op aan voldoende licht en lucht toe te laten éénjarig gewas dat ieder jaar op nieuw wordt uitgezaaid. De cultuur van het katoen komt thans het meest voor tussen 41° N.-Br. en 36° Z.-Br. Tijdens de groeiperiode, die 2 maanden duurt, is een zeer hoge temperatuur en een vochtige bodem vereist. Wan neer de weelderige bloei van de plant aanvangt, deze neemt even eens twee maanden in beslag, is de vochtigheid van minder belang en kan grote regenval zelfs schadelijk zijn De rijpingsperiode van het zaad eist eveneens 6 weken van ab solute droogte. Katoen is dus een gewas dat goedomschreven eisen stelt aan het klimaat, daarom kan het slechts in bepaalde streken groeien. Onder deze landen stipt men aan India. China, Egv"te, Noord-Amerika, Brazilië en zelfs èen gedeelte van Rusland. DE OOGST Al heeft de mechanisatie der be drijven veel arbeidskrachten uitge schakeld bij het bewerken van de grond en het onderhoud der plan tages tijdens de groei der plant, dan blijft het katoen toch een cul tuur die veel arbeidskrachten op eist omdat de oogst onmogelijk dooi de machine doelmatig kan verricht worden. Na een zes maanden lang groei-, bloei- en rijpingsproces heb ben zich aan deverschillende ver takkingen der plant lederachtige zaadhulzen gevormd. Eens dat het zaad tot voldoende rijpheid is ge komen voltrekt zich het sprookjes achtig wonder van de katoenplant. De grauwe hulzen barsten open en 't is of een goede fee met haar toverstokje over het veld gegaan is, want het is plots een witte schit tering geworden van donzige ka toenkopjes die als watten popjes in de zon staan te pronken. Dan zijn er handen tekort op de plantage, want zo vlug mogelijk moeten de lichte popjes verzameld worden, de wind voert hen Immers al te gemakkelijk mede. Dit ver klaart dat men voor de oogst tal rijke werkkrachten nodig heeft Het eigenlijk katoenpluis, dat door vlugge handen uit de zaad- hulzen verwijderd is, bevat midden in nog het zaad dat op natuurlijke wijze beschermd is door het om ringende witte pluis. Tot op het einde der achttiende eeuw moest men het zaad met de hand verwij deren. De uitvinding van de Ame rikaan Whitney bracht hierin een hele omwenteling teweeg toen hij ln 1794 de Cotton Ginwist sar men te stellen, een machine die mechanisch het katoenpluis en het zaad van elkaar scheidt. NAAR DE SPINNERIJ De planter heeft, na het verwij deren van het zaad, geen werk meer aan dit nijverheidsgewas, de spin- In Egypte duren de onlusten voort. Het Suez-kanaal houdt sedert maanden de gemoederen in spanning. Geen dag gaat er voorbij of er doen zich onlusten en botsingen voor waarbij vaak men senlevens te betreuren zijn. De bladen hebben dan ook sedert enkele weken een vaste titel mogen in gebruik nemen die iedere dag zijn actualiteit behoudt en Het Brits-Egyptisch geschil komt ook bij ieder uitzending van nieuwsberichten in de radio te pas. Zeker was de Suez-kwestie ogenschijnlijk het vertrekpunt van heel liet geschil en gaat het nog altijd over dit netelig vraagstuk. In de politieke wachtkamers verstaat men evenwel wondergocd de kunst om het essentiële door het bijkomstige te verdoezelen want politiek is nog altijd een zeer handig kaartspel waar de vir tuozen de knepen kennen om niet in hun kaarten te laten kijken. Met een Oosterse voortvarendheid heeft men te Kaïro wel geproclameerd dat de Britten overal buiten moesten en dat zij zowel te Suez als in Soedan maar liefst hun matten moesten rollen. De Britten waren evenwel zo diplomatisch de Suez-kwestie alleen op de voorgrond te schuiven en de we reld te laten geloven dat Soedan voor hen niet veel zaaks is. En toch... Wie eventjes de geschiedenis napluist en alleen maar de jongste jaren voor zijn uitsporingen uitkiest zal ondervinden dat Soedan meer dan eens ter sprake kwam. Zo kon men op 23 September 1946 in de bladen lezen: «Een Socdanese delegatie, die op het ogen- genblik in Alexandrië vertoeft, heeft in een brief aan de Egyptische premier Sedky Pasja een aantal eisen geformuleerd. In de eerste plaats wordt evacuatie der Britten uit Soedan verlangd, ten tweede de uitroeping van de Eenheid van het Nijldalwaarbij de Egyptisch-Soedanese grenzen onder de Egyptische kroon worden gesteld, een gezamenlijke buitenlandse politiek wordt gevoerd en één leger gevormd onder het gezag van de Egyptische koning. Er bestaat dus een Soedanese kwestie en te Lancashire in Engeland, waar iedere dag honderdein balen katoen in de spinmolens verdwijnen, weet men zeer goed wat Soedan voor de Britse textielin dustrie betekent. Maar over katoen heeft geen enkel politieker een woord gerept want dat is het wit goud dat achter de schermen verhandeld wordt. scheikundige bewerkingen kan men evenwel bleken en kleuren naar be liefte. De textielnijverheid vindt in het katoen een onontbeerlijke grond stof. De beste vezels dienen in de weverijen als kettinggaren, de min dere voor de inslag. Verder bereidt men uit katoen nog collodium, cel luloid, schietkatoen en watten. De afval van het katoen dient voor de papiernijverheid. Uit het katoënzaad perst men olie die gebruikt wordt voor tech nische oliën en zeepfabricage. Uit het zaad worden ook perskoeken bereid die als veevoeder gebruikt worden of waarvan organische mest stof gefabriceerd wordt. HET FIJN KATOENWEEFSEL Katoenweefsels vormen in de lan den met een warm klimaat een ideale kiedingsstof. Terwijl onze voorvaders in onze koude streken van het noorden alle mogelijke dierenharen samenvloch ten en aldus de natuurlijke petsen der dieren nabootsten, ontdekten de bewoners der warme streken de fijne witte draden in de zaadhul zen der katoenplant. Bij opgravin gen in het Inüusdai, in de steden Moh.enjo-daro en Harrapa, steden die van 3.400 tot 2500 vóór Christus bewoond waren, ontdekte men kost bare katoenen weefsels die zorgvul dig opgeborgen waren in zilveren vazen. Van Indië is deze cultuur naar China overgebracht, Marco Polo vond er op zijn ontdekkingsreizen "grote katoenbedrijven waar men spon en weefde en waar men zelfs de bewerkingen reeds toepaste om uit het katoenzaad olie te persen Lange tijd heeft men Egypte voor de bakermat van de katoenteelt en de katoenbewerking gehouden. Deze voorstelling van zaken vond haar oorsprong in het feit dat men de doeken, waarin de Mummies der oude Pharao's gewikkeld wa ren, voor katoenweeisels aanzag. Thans is deskundig vastgesteld dat het hier om linnen doeken gaat. Niettemin is Egypte een oud ka toenland waar deze plant van ouds her groeide, alleen is het niet be wezen dat men er ten tijde der Pharao's de bewerkingen van het katoen reeds onder de knie had. De leden van de door Napoleon naar Egypte uitgezonden expeditie ontdekten in het Nijldal een uitge strekte katoencultuur en men vond er zowel de doorlevende katoen boom als de een-jarige plant. De veroveringstochten van Alexan der de Grote brachten het katoen naar het nabije Oosten en Europa over. Griekenland werd toen het eerste land waar én cultuur én be werking van het katoen een hoge bloei kenden. Wanneer het oogsttijd is, komt men op de planterij handen te kort. Deze foto toont het oogsten op een katoenveld in India. De vrouwen dragen het geplukte katoen in grote manden naar de ontkorrelmachine. Door de Arabieren werd de ka toencultuur naar Noord-Afrika ge bracht, evenals naar Spanje en Si cilië, het waren de gebieden naar waar zij hun veroveringstochten in richtten. Vanaf de 11° eeuw brachten de Kruistochten Europa in nauw kon- takt met het nabije Oosten en ga ven meteen aan het katoen een gro tere bekendheid in de West-Euro- pese landen. Zelfs werd Venetië in de 14° eeuw een belangrijk handels centrum en vandaar uit vonden deze fijne Oosterse stoffen een goe de afzet in gans Europa. Toen de eerste Engelsen zich rond 1607 in Virginië (N.-Amerika) vestigden zorgden zij voor een planmatige cultuur van dit gewas, zelfs de Staten Carolina, Georgia en Alabama werden erin betrokken. De Engelsen waren nochtans niet de invoerders van de katoenplant zelf, want reeds bij de ontdekking van Amerika bleek dat de India nen zeer vertrouwd waren met het katoen en zelfs goed de kunst ver stonden er kledingsstukken en vis netten uit te vervaardigen. De blan ken deden het alleen wat, ratione ler en op groter schaal Nu nog is het zuidelijk gedeelte van Noord- Amerika helemaal op deze voort- brengst aangewezen en mag men aannemen dat ruim lOt.h. van de bevolking haar bestaan uitsluitend vindt in de katoennijverheid. Dit gebied kreeg dan ook de zeer typi sche bij benaming van Cotton- Belt of katoengordel. STRIJD OM HET KATOEN Grondstoffen, va<n welke aard ook, geven altijd aanleiding tot twist en... oorlog. Voor producten die zowat overal te vinden zijn is dit niet het geval; steenkool b.v. is schier over gans de wereld voorhanden en geen en kel land kan hiervan een mono polie opeisen. Met de petroleum is het anders gesteld en men hoeft maar te denken aan het Iraans petroleumgeschil om te beseffen hóe, gevaarlijk dit goedje is op het internationaal plan. Wanneer twee mensen twisten over een kostbare schat da:i kan de ten top gedreven hebzucht in de ergste gevallen leiden tot een moord die dan vanzelfsprekend streng gestraft wordt Bij een der gelijke naijver tussen twee landen Brengt men er echter de gelegiti meerde moord bij te pas, de uit roeiing van ganse volkeren, en dat is dan oorlog, een moord die door de menselijke rechtbanken niet ge straft wordt De vooruitgang 4fr wetenschap heeft ln sommige monopolies ver andering gebracht, suiker is b.v. niet langer het monopolie der war me landen, waar het suikerriet groeit, sedert die tijd dat men even waardige suiker is beginnen fabri ceren uit suikerbieten die in de ge matigde luchtstreken kunnen groei en. De scheikundigen zijn er wel in geslaagd synthetische vezels sa men te stellen uit grondstoffen als hout en steenkolen die overal voor handen zijn, maar op dit punt is men nog altijd gereed om van «ersatz» te spreken, daarom nog niet in de pejoratieve betekenis van het woord, maar om te onder lijnen dat het synthetisch product toch maar een vervangingsproduct is en de eigenschappen van de oor spronkelijke vezel niet kan weer geven. Zo is het met de katoenve zel die ten slotte toch zijm speci fieke eigenschappen heeft die door geen enkel wetenschappelijk ver nuft kunnen nagebootst worden. Zolang do mensengeschiedenis reikt, tót zelfs in de oudheid, be speurt men katoenoorlogen Reeds 700 jaar vóór Christus waren de steden Babylon en Ninive om de katoensuprematie, die toen te Babyion thuishoorde, in een bloe dige oorlog gewikkeld Babylon moest het onderspit delven en werd met de grond gelijk gemaakt. Venetië, dat in de 14" eeuw de kroon spande met zijn katoenhan- del, moest dit. monopolie in een verbitterde strijd bevechten tegen Genua dat ook graag een brokje wilde van deze rijke schotel. De grote wereldreiziger Vasco da Gama, die in 1498 te Calcutta landde, wordt zeer terecht bewon derd als een moedig zeevaarder die de zeeweg naar Indië ontdekte. Men zegt van hem dat hij de han delsweg opende tussen twee werel den. Maar Vasco da Gama had op drachtgevers die met een nauwkeu rig plan rondliepen. Zij wilden een gemakkelilkp weg en een recht streekse verbinding met het land waaruit de nrachttge met eoud doorweven katoenen stoffen kwa men. KATOENSTRIJD IN MODERNE TIJDEN Op het einde van de 18" eeuw was het katoen op weg zich vol ledig in Europa in te burgeren. Een barbier uit Lancashire (Enge land) had immers een spinmachine uitgevonden die toeliet de korte katoenvezels te spinnen Aldus werd een omslachtig handwerk uit de weg geruimd en kon het katoen tegen matige prijzen op de markt komen. De wolfabrikanten, die in sommige landen tot in 1720 be schermd waren door een wet waar bij het dragen van katoenen kle deren verboden was mcfesten nu met de concurrentie van het katoen afrekenen. Lancashire was en bleef het cen trum van de katoennijverheid en het land dat in deze nijverheid een flinke bron van inkomsten zag, zette er ook alles op om de toevoer van de nodige grondstof te verze keren. Zoals reeds hoger gemeld had den de Engelse kolonisten er voor gezorgd dat de nieuwe wereld met rijke katoenplantages begiftigd werd. Van daar werd de kostbare grondstof naar het moederland ver scheept. Van deze reusachtige aangroei der productie kan men zich best een beeld vormen wanneer men weet dat Amerika in 1790, 4.000 ba len produceerde en deze productie in 1833 opdreef tot 6.500.000 balen. In hetzelfde Amerika, waar zo veel kolonisten de Vrijheid hul digden, vierde de slavernij hoogtij. Millioenen zwarte slaven zwoegden in de zuidelijke katoenplantages en de toestand was er even erg als destijds in de suikerrietplantages. De Noordelijke Staten beslisten van de slavernij af te schaffen, maar de Zuidelijken, die in deze maatregel een bedreiging zagen van hun winsten, stelden zich schrap en in 1861 brak de beruch te Secessie-oorlog uit tussen de Noordelijke en Zuidelijke Staten. In 1865 werd Richmond, de hoofd stad der Secessionisten (Zuidelij ken), door Grant en Sheridon ver overd. Het resultaat van deze oor log was dat de slavenhandel werd afgeschaft. De bevrijding van de slaven had van zelfsprekend een hele omwenteling voor gevolg in de plantages der Zuidelijke Staten. De katoeïiprijzen stegen in ontstellen de mate Waar de prijzen in 1861 slechts 12 dollarcent per pond gol den stegen zij in 1865 plots tot 189 dollarcent. Zo waren de Verenigde Staten erin geslaagd'een eigen katoenrijk te stichten en aan het einde der 19° eeuw gold het katoen als een weeldeartikel dat de betekenis van tarwe en rijst overvleugelde. HET WEELDERIG SOEDAN De gebeurtenissen in Amerika waren voor de Engelse katoennij verheid, die zich te Lancashire tot grote afmetingen ontwikkeld had, een zware slag. Groot-Brittannië had evenwel zijn voorzorgen geno men en reeds andere gebieden in gepalmd om zijn katoenbevoorra ding te verzekeren. Deze 'gebieden waren Soedan en het natuurlijk verlengsel van dit gebied naar het noorden: Egypte. In 1798 had Napoleon zowel van Egypte ais van Soedan een Frans wingewest gemaakt, en het dient gezegd dat de Franse solonisatie aan Egypte lang geen kwaad deed en er een zeer hoge culturele ont wikkeling tot stand bracht. Het was voor de Britten evenwel een doorn in het oog, want ener zijds was Frankrijk in dit Afrikaans gebied een gevaarlijke hindernis voor de toevoer der koloniale schat ten uit Indië en anderzijds waren Soedan en Egypte een gedroomde bevoorradingsbasis voor Lancashire waar de katoenmolens iedere dag gulziger werden De tijdelijk verenigde krachten van Turkije en Engeland slaagden erin de Fransen in 1801 hardhan dig buiten te zetten Van dat ogenblik af kreeg Enge land de handen vrij in Soedan en Egypte om er de katoencultuur op grote schaal uit te breiden. DE EEUWIGE NIJL Wanneer men de kaart bekijkt van Egypte en 'Soedan bemerkt men dat de Nijl als een grote ader van het zuiden tot het noorden dwars door deze gebieden heen loopt. Wanneer men zegt dat Egyp te een geschenk van de Nijl is dan kan men dit even goed van Soe dan beweren. In het Afrikaanse tropengebied vinden de Witte en de Blauwe Nijl hun oorsprong. Tientallen ontdek kingsreizigers hebben hun leven ge waagd om precies de bronnen van deze beide vertakkingen te ontdek ken en alhoewel men globaal tot een tamelijk nauwkeurig resultaat gekomen is, tast men nog op veel punten in het duister. De Blauwe Nijl vindt zijn oor sprong' in Abessynië, rond het Tana-meer, terwijl de Witte Nijl inde-uitgestrekte meren van Oegan da, het Belgisch mandaat-gebied, hoofdzakelijk zijn voedingswateren zoekt. In het hartje van Soedan, vlak bij de hoofdstad Karthoem, vloeien de Witte en de Blauwe Nijl samen om vandaar af de reusachtige stroom te vormen die zijn wateren dwars door Soedan en Egypte, via de Nijldelta, naar de Middellandse Zee stuwt. Het is geen louter beeldspraak dat ieder druppeltje water van de stroom op de lange tocht gebruikt wordt om langs ontelbare kanalen en kanaaltjes het omliggende land te bevloeien en vruchtbaar te ma ken Voor Soedan en voor Egypte is de Nijl een levensbron. De oude Egyptenaren, die eeuwen vóór Chris tus in graftomben en beeldhouw werken de betekenis van hun gods dienstig leven omschreven, hadden van de Nijl een god gemaakt die over dood en leven besliste, die de vruchtbaarheid van hun land in handen had. In deze moderne tijden heeft de Nijl nog steeds dezelfde rol van op permachtig heerser en de lange weg van 3.500 km. die loopt van het Victoria- en Albertmeer tot aan de Middellandse Zee is zijn onbetwist gebied waar de volkeren onderling twisten om de rijke boderh te mo gen gebruiken. HET GEHEIMZINNIG SOEDAN Geographisch gezien vormt Soe dan een vast geheel van 5 millioen km2, maar ethnologisch zijn oe 7 millioen inwoners van dit tand zeer verdeeld. Zij wonen wel 'n een land waar één grote stroom hun lotsbestemming regelt, zoals dit gebeurt bij hun noorderburen in Egypte, doch Soedan heeft twee duidelijk onderscheiden rassen en wel het bruin Arabisch ras in het Noorden, terwijl negerstammen het Zuiden bewonen. Zelfs het bruin Arabisch ras, dat het Noorden van Soedan be woont, heeft inzake cultuur weinig gemeens met het eigenlijk Egypte, het verschil tussen beide volkeren is ruim zo groot als tussen Span jaarden en Fransen. Bij de 12" pa rallelcirkel is het Arabische rijk in Soedan ten einde. Ten Zuiden van deze lijn begint het zwart ras, met gans andere levensonvattinge.i die omzeggens diametraal staan te genover de Arabische wereld. Het is het rijk der negerstammen waar de Schilluk, de Dinka, de Nuba, de Bari en Lotuka woont, waar het fetichisme der zwarte evenaars- stammen geen gemeens meer heeft met het meer noordelijke moham medanisme. Alleen leeft bij deze zwarte stam men de angst voort die hen nog altijd bevangt wanneer zij in de schaduw van hum Noorderburen de herinnering zien aan de tijd toen hun vreedzame dorpen stelselmatig geplunderd werden door de Arabie ren die diaar bij voorkeur hun sla ven kwamen zoeken. DE SLEUTEL VAN DE NIJL Het is Juist in dit zwarte land, bedekt met geheimzinnige oerwou den en zompige moerassen, dat de sleutel ligt die de welvaart, zowel van Soedan als van Egypte, in zijn macht heeft. De bronnen van de Nijl zijm. immers het vertrekpunt van de welvaart in het noordelijk gebied. Dit werd in 1936 op onom stotelijke manier bewezen toen de Italiaanse troepen het Tana-meer, de bronnen van de Blauwe Nijl, bereikten. Als bij toverslag vielen de tegenstellingen tussen Egypte en Engeland weg en Nahas Pacha te kende met de meeste bereidwillig heid ter wereld het verdrag met Engeland, het beruchte verdrag van 1936 dat thans door Egypte in stukken gescheurd werd. Koning Farouk en zijn Pacha's zullen pas dan gerust zijn wanneer de sleutel zelf van de Nijl, dus het zwarte Zuiden, in hun handen is en wan neer gans het gebied van de Nijl van Zuid tot Noord één geheel, vormt. DE BELANGENKWESTIES De belangen, die bij betwistingen tussen volkeren altijd ter sprake komen, zijn in de Soedanese kwes tie van veelvuldige aard, dóch hoofdzakelijk te herleiden tot de katoenkwestie. Het is de strijd om het wit goud. Engeland heeft de katoencultuur in Soedan tot ongekende hoogten opgevoerd en heeft er zich een ko loniaal gebied gesticht dat een waardige tegenhanger vormt van het Indische rijk dat thans voor de Britse Kroon verloren ging. Wel heeft Engeland nog meer zuidelijke gebieden in handen, zoals het Tan- ganika Territorium. Kenia en Rho desia, maar zijn rijkste Afrikaanse voorraadkamer blijft Soedan, van waar het wit goud toestroomt, het katoen dat de Engelse textiel markt in het leven moet houden. In het sterk evoluerend Egypte speelt het katoen insgelijks een hoofdrol. De millioenen Fellahs, de arme Egyptische boeren, die op het goed humeur van hun lands heren en op de zegeningen van de Nijl zijn aangewezen om in het le ven te blijven, vinden hu# bestaan in de katoenteelt. Neemt men de opbrengst van 1949 als basis voor een vergelijking, dan bemerkt men dat Egypte in. dat jaar een katoenopbrengst ken de van 369.000 ton terwijl Soedan er 56.000 ton produceerde. Egypte staat als voortbremgstland op ge lijke hoogte met China en wordt alleen overtroffen door India met 520.000 ton en door de Verenigde Staten met 3.476.000 ton Egypte brengt wel katoen voort doch verwerkt het product niet, zijn uitvoer is grotendeels afge stemd op Engeland, maar vindt ook gretige afnemers in andere Euro pese landen Wanneer Engeland dus op Soe dan en Egypte aast en in beide landen zijn machtpositie wil hand haven dan gaat het hier hoofdza kelijk om het behoud der katoen suprematie. STRIJD OM SOEDAN Toen Egypte het verdrag van 1936 met Engeland opzegde werd schier in dezelfde ademtocht Ko ning Farouk ook tot Koning van Soedan uitgeroepen, en de buiten landse diplomaten, die zulks niet goedschikt wilden aanvaarden en wiens geloofsbrieven niet geadres seerd werden aan de Koning van Egypte en Soedan, werden door de Egyptische machtshebbers oo de vingers getikt. Niet alleen Enge land protesteerde tegen de Egyp- tische aanmatiging, doch ook in Soedan werden oude herinneringen opgeroepen en stonden er mensen op die noch voor een Engelse noch voor een Egyptische overheersing te vinden zijn en die liever zelf baas spelen. Men zou moeten opklimmen tot de tiid van de Pharao Amenemhet die 19 eeuwen vóór Christus Egypte, met inbegrip van Soedan, tot één rijk verenigde. Soedan was toen voor de Egyptenaren evenwel niets anders dan een rijke voorraadka mer. vanwaar regelmatig slaven werden aangevoerd om de Egypti sche bouwwerken, die 30 eeuwen en meer trotseerden, tot stand te brengen. De jongste geschiedenis, die pas 130 jaren oud is, belicht op vol doende wijze deze strijd om Soe dan, In 1820 liet de Egyptische heer ser Mohammed All het zwart Soe dan veroveren door een machtig leger onder het bevel van zijn zo nen. Een dezer, Ismail, schoot er bij deze veldtocht het leven in Van deze bezetting hebben de Soedane- zen geen ai te aangename herinne ringen behouden. Een gewoon Soedanees kameel drijver, Mohammed Ahmed, eigen lijk uit Nubië afkomstig, voelde zich geroepen de bevrijdingsklok te luiden. Hij gaf zich zelf de naam van. Mahdi, de geïnspireerde, bracht er tekenen van de hemel bij te pas en beweerde zelfs de reïncarnatie van de profeet Isa te zijn. Zijn brandend fanatisme laaide als een vurige storm over de woes tijn en in 1882 gaf hij het teken tot een bloedige opstand. Egypte zond Tewfik Pacha op de oproer lingen af, doch liep een bloedige nederlaag op. De Britse Generaal Hicks snelde met 10 duizend man ter hulp doch geen enkel soldaat overleefde de ramp. De Britse Generaal Gordon, die door de Egyptische Onderkoning tot Pacha en Gouverneur van Soe dan benoemd werd, een krijgsman die op alle oorlogstonelen van die tijd gestreden had, zowel in de Krlm ais ln China, die zelfs van Koning Leopold II een aanbod kreeg voor het gouverneurschap van Kongo maai- dit aanbod af wees, bond ln 1884 de strijd aan om de oproerige stammen van Soe- In de katoenspinnerijen zorgt een moderne uitrusting voor liet ver spinnen van de korte katoenvezels. Het werk gaat er helemaal auto matisch zodat er nog weinig handwerk bij te pas komt. Op bovenstaand kaartje bemerkt men hoe Egypte en Soedan door geen natuurlijke grenzen geschei den zijn. De stippellijn die men juist onder Korosko ziet, duidt de landsgrens aan. dan definitief te onderwerpen. Aan vankelijk maakte hij goede vorde ringen en nam zelf Kartoem, de hoofdstad van Soedan, in Door een leger van 10.000 fanatieke derwi- chen werd hij er evenwel belegerd en moest zich. na een beleg dat 320 dagen geduurd had, gewonnen geven. Hij sneuvelde in de laatste gevechten en zijn hoofd, dat op de piek van een lans gestoken werd, stond als krijgstrofee vóór de tent van de oproerige Mahdi ten toon gesteld. Amper twee dagen later kwam Generaal Wolseley met zijn troepen ter hulp. doch ook deze moest het onderspit delven. In 1898 nam Generaal Kitchener op bloedige wijze weerwraak in de slag van Onderman, waarbij het slagveld met 40.000 lijken bezaaid werd. De huidige Engelse Premier, Winston Churchill, nam als 20-ia- rige met zijn lanciers aan deze slag deel. De Fransen poogden in hetzelfde jaar htm koloniale faam nog wat op te fleuren ln Soedan, doch moesten Fachoda aan de Engelsen laten, die zelfs de naam van deze plaats veranderden in Kodok Zo verdween Frankrijk in dit gebied van het toneel. Engeland tekende in 1899 met Egypte een akkoord voor condomi nium over Soedan, zodat men van af die datum spreekt van Anglo- Egvptisch Soedan Voor Engeland werd aldus een rijke kolonie behou den. DE TOEKOMST VAN SOEDAN Voor Egypte is Soedan in de laat ste decennia meer dan ooit een ver lokkelijke partij geweest. In 1924 hielp een aanslag, door d« fanatie ker Lee Stack gepleegd, de zaken in de war sturen. De in 1922 aan Egypte beloofde onafhankelijkheid werd niet verwezenlijkt en de Egyp tische garnizoenen moesten Soedan ontruimen. Zo bleven de Britten alleen achter in het rijke land en controleerden de bronnen van de Nijl, wat voor Egypte een reden te meer was om heel braaf te zijn. In Soedan zelf hadden zich in tussen twee partijen gevormd De Kathmta, die pro-Egyptisch is, heeft als slogan Wadi et Nilwat be tekent de eenheid van de Nijlval- leiDe grote leider hiervan. Is mail el Ashari. verblijft te Kaïro. vanwaar hij het de Engelsen in Soedan lastig maakt. Breekt er te Khartoem een staking uit dan ko men de fondsen hiervoor uit Kaïro toegestroomd. De zakenlui die de Kathmia steunen en er propagan da voor maken, kunnen er on re kenen dat zij de voorkeur krijgen voor leveringen aan Egypte Anderzijds is er de Oumfna die bij monde van Seddik el Mahdi, Koning Farouk van antwoord dien de, toen hij aanspraak maakte op de troon va,n Soedan en hij pro clameerde dat zij nooit de eenheid der Nijlvallei zouden aanvaarden. De Oumma beijvert zich voor de onafhankelijkheid van Soedan, maar dan onder de bescherming van Engeland en aldus schijnt dit plan wel kans op welslagen te „hebben. In 1948 zette Soedan, ten minste op papier, een zeer beslissende stap. Een wetgevende vergadering van 75 afgevaardigden werd gekozen. Vermits heit ging om de onafhan kelijkheid van Soedan in de hand te werken, had de Kathmia, de pro-Egyptische partij, de verkiezin gen gesaboteerd en aldus gingen de 75 zetels naar de Oumma die aldus officieel liet bewind in handen kreeg. De Oumma houdt er een vrij foed gevoerde propaganda op na. n de scholen wordt Egypte als de aartsvijand afgeschilderd en de leerlingen lezen er in hun geschie denisboeken hoe Ibrahim Pacha. na de slag wan Kordofan. aan de Onderkoning van Egypte de afge sneden oren zond van 30.000 Soe- danezen Bij de katoenplanters heeft de Oumma tegenwoordig het meest aanhangers, want zij verwachten dat Egypte, Indien het zijn anne xatieplannen kan doorvoeren, de katoenteelt in Soedan z,al kortwie ken om de concurrentie aldus uit te schakelen. Intussen droomt Nahas Pacha te Kaïro van het koninklijk paleis dat hij te Khartoem voor Farotik zal laten bouwen, maar het zal ver moedelijk nooit door een Egyptisch heerser betrokken worden. Het conservatieve Engeland zal er. even min als het labour—Engeland in toestemmen zich het meesterschap over de Nijl en het katoen te laten ontnemen Liever dan Egypte baas te laten in Soedan zien de Engel sen Soedan een onafhankelijkheid verwerven die onder Brits toezicht en onder Britse bescherming staat. GEMO. (Nadruk, ook gedeeltelijk, verboden.)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 12