125 Jaar geleden stierf de Grootmeester Muziek n van het Maatwerk te Roeselare DAGKLAPPER Vlaamse Parachutisten Brief uit Brussel Zaterdag 22 Maar: l: NIEUWS ZOMERVERBLIJF VAN DE KONING TE OOSTENDE ASSISENHOF VAN WESTVLAANDEREN MORVA elixir ALLE APOTHEKEN, ERUJlizsLU verkwik ken tftk'oopfec&t' wanneer U loom en sla perig bent tengevolge van een slechte spijs vertering. HET BILJET: 150 FR. HET TIENDE: 16 FR. Mensen als Torens I llied. het heeft voor de onafhanke lijkheid van andere landen. Er zal dus ook op dat stuk een ernstig antwoord moeten komen. MORGENSCHEMERING VAN EEN EUROPESE VREDE? We laten nu de vele aspecten van het voorstel die we zouden kunnen bespreken van kant. Naar ons inzicht immers is de eerste vraag die van belang is de volgende: bestaat er deze keer werkelijk kans met Rusland tot een vergelijk te komen t Indien dit zo mocht zijn wat sommigen veronderstellen dan moet er ernstig werk van gemaakt worden. Dat zal dus moeten blijken uit de Sovjet-antwoorden op de Wes terse vragen. Wat we hier alleen willen on derlijnen is het volgende: indien men overtuigd geraakt dat het met Rusland deze keer werkelijk ernst is, dan zal men het voorstel niet mogen afslaan en de onder handelingen niet mogen doen af springen, omdat men aan Westerse ziide geen 100 voldoening zou krijgen of omdat daardoor zekere militaire, strategische of econo mische plannen zouden moeten ge wijzigd worden. Wanneer twee partijen met ver schillende opvattingen en die ver schillende doeleinden nastreven op een bepaald punt tot een minne lijke schikking willen komen, dan moet men van weerskanten water in zijn wijn kunnen doen. Dit is waar voor de verhouding Rusland-Westmachten en ook voor de verhouding Rusland-Duitsland, waar bv. de zaak van de Oder- Neisse linie een zeer delicaat punt zal zijn. Maar naar ons oordeel mag er nochtans geen enkele toegeving worden gedaan en geen handte kening op het papier gezet, zolang men niet de practische en vaste zekerheid heeft dat: 1. - Een werkelijke democra tische regering, na werkelijk vrPe verkiezingenhet bewind zal voe ren, en 2. - Dat dit herenigd Duitsland niet een gemakkelijke prooi zou worden voor het communisme door een actie van binnen uit. Indien men die zekerheid heeft, dan kan er over veel zaken gedis cussieerd worden. Heeft men die echter niet, dan is er, jammer ge noeg, weer geen mogelijkheid een stap vooruit te zetten op de weg naar de vrede. 19-111-1952. V. WESTERLINCK. (VERVOLG) En het zal zeker niet zijn om een tijdelijke internationale ont spanning te bereiken, dat men het gevaar zal mogen lopen over korte tijd voor veel scherpere spannin gen en grotere moeilijkheden te 'staan. WAT DOEN? Dat is natuurlijk, na alle moge lijke bespiegelingen, de practièche vraag waar het op aan komt. Nu is het zo klaar als pompwa ter dat twee oplossingen onmo gelijk zijn: 1) direct zeggen: ak koord of 2) onmiddellijk afwij zend antwoorden. Men kan inderdaad niet zo maar negatief antujoorden. 1. - Omdat de gedachte aan de hereniging van Duitsland bij alle Duitsers te nauw aan het hart ligt, en 2. - Omdat het wel zou kunnen dat Rusland, ernstig onder de in druk van de Westerse wederbe- wapening, eindelijk een bepaald geval werkelijk door compromis wil oplossen en tracht een buffer zone te krijgen tussen de Wester se en de communistische wereld. En men kan vanzelfsprekend niet onmiddellijk instemmend ant woorden omdat de Russen ons, jammer genoeg, te zeer gewoon gemaakt hebben aan mooi gefor muleerde voorstellen, xvaarvan ze zelf geen letter menen en die ze daarna eigenhandig in de grond boren. De Westerse mogendheden heb ben dan ook wijs gehandeld, wan neer ze besloten hebben aan Rus land nadere uitleg te vragen om trent de punten van hun voorstel, bvl hoe zij zich de vrije verkie zingen en de vorming van een centrale regering voorstellen. En het was eveneens goed aan Rusland te zeggen: kijk eens, we gaan ne keer zien of gij het ernstig meent en vooraleer een vredesverdrag af te sluiten met de gewezen vijand zelf, zullen we een vredesverdrag ondertekenen met het eerste slachtoffer van het na zisme, nl. Oostenrijk. Er valt nu af te wachten hoe de Sovjets zullen reageren. Wat intussen ook opmerkens waard is, dat is dat West-Duits- land er toch niet gemakkelijk zal inlopen en een van de opmerkin gen die Kanselier Adenauer, om trent de Russische voorstellen ge formuleerd heeft, is zeer perti nent: hoe zo, zegt Adenauer. Duits land zou een leger mogen hebben dat nodig is voor zijn verdediging, maar in de huidige stand van de evolutie van de wapenen en de militaire techniek, is een land op zijn eentje niet meer verdedig baar. Verwijzen naar een gegaran deerde neutraliteit zal als ant woord daarop maar bleekjes zijn. want Rusland heeft sedert 191,5 al te duidelijk getoond hoeveel eer- even fjjn a/s (je beste r^ikePr\ eigengetrokken kippensoep gt/iefrtWL de mond/ KOYCO - Weel U waarom iedereen Royco verkiest boven gelijk welke andere Chicken Soup? Talrijke personen wier l mening werd gevraagd tijdens een recent onderzoek M gaven als antwoord Royco is net als eigengetrokken kippensoep Proef Royco, U ook zult verrukt zijn iffia over deze heerlijke kippensoep met haar malse noede' en haar verlokkelijke geur. U zult zien Royco oogst |vA overal en bij elke gelegenheid het grootste succes. Tracteer vandaag nog uw gezin op Royco het is zó lekker en zó vlug klaar. svj. WVNUTjl verlamdheid, tchic, blauwe kam, wormen, 't gapen, 't treuren, slijmen, 't geel, enz... der hen nen, duiven en kiekens, gebruikt IN 'T DRINKWATER oêe /vernet/ IN 'T ETEN Twee wonderproducten die van zich doen spreken in de streek. 130 JAAR BESTAAN! EIST ZE! (5750) I Een glas water met een lepeltje FRUTTI is een aangename drank welke Uw orga nisme reinigt en een weldoende invloed heeft op Uw spijsverteringsorganen. Vraag een gratis monster van FRUTTI aan Uw apotheker of aan de N. V. «DE ORGANISCHE PRODUKTEN VAN TIENEN», 270, Pastorijstraat, Tienen. Wr Met FRUTTI 's morgens^sjjé en 's avonds, blijft Uw organisme gv rein, en Uw levenslust onaangetast haar steeds aangroeiend gezin. Van haar zeven kinderen bleven er slechts drie jongens in leven, van wie Luidwig de oudste was. Ludwig had bepaald geen schone jeugd. Een gezellig familieleven kende hij niet. Bestendig liep hij verwaarloosd rond. Wanneer iemand hem daarop wees, ant woordde hij echter hooghartigWan neer ik een groot man ben zal niemand nog daarop letten Trots was hij van kleins af. Voor het overige was hij zoals andere knapen. Al leen kwamen regelmatig vlagen van somberheid voor, die met de jaren uit groeiden tot een schuw gesloten karakter. Hij had een buitengewoon talent voor muziek. Pas had zijn, vader dit bemerkt cf hij besloot dit talent financieel te ex ploiteren. Zijn jongen moest een wonder kind worden, zoals Mozart, en geld op brengen. Met bruut geweld begon hij zijn zoontje te onderrichten en alhoewel Ludwig re gelmatig wenend aan het klavier zat, maakte hij verrassende vorderingen. Hij was pas acht jaar oud toen hij in het openbaar optrad en hij genoot in de aris tocratische kringen buitengewoon succes. Gelukkig had dit optreden voor gevolg dat andere musici zich voor de knaap in teresseerden en het muziekonderricht overnamen. Ludwig studeerde benevens piano ook viool en orgel. Het gewoon on derwijs werd over het hoofd gezien, wat Beethoven later erg betreurde, toen hij bijna zonder leiding zelf dit tekort moest aanvullen. Beethoven had talrijke leraars. Zijn beschermheren zorgden er voor, nadat Beethoven zich reeds opvallend onder scheiden had, dat hij naar Wenen reizen kon om daar eerst door Mozart en later door Haydn onderricht te worden. Het werd telkenmale een mislukking. Beetho ven bewonderde in hoge mate de twee grote meesters maar hij was te persoon lijk om een goed leerling te zijn. En de twee meesters waren te erg in hun eigen werk verdiept om zich behoorlijk aan het onderwijs van een leerling te geven. Mo zart had de jonge Beethoven echter wel zodanig gevolgd, dat hij over hem zeggen kon: «Pas op! Die doet de wereld nog van zich spreken! Voor hij naar Wenen trok had hij reeds heel wat gecomponeerd. Zijn eerste scheppingsdrang kwam tot uiting in 1782. De eerste oomposities waren natuurlijk geen meesterwerken en Beethoven reken de later ook geen enkele van deze tot zijn eigenlijk oeuvre. Op 12-jarige leeftijd was Beethoven eveneens hof-organist en om wat te verdienen voor zijn arme familie, ook pianoleraar. Hij kwam als dusdanig in rijke families, waar hij veel leerde. Niettemin bleven alle pogingen om hem in zijn kleding en omgang wat burgerlij ker en beschaafder te maken, vruchte loos. In 1792, toen Beethoven voor de tweede maal naar Wenen, destijds het muziek centrum van Europa, reisde, om er door Haydn onderricht te worden, had hij weer heel wat miserie beleefd. Zijn ge liefde moeder was gestorven. Zijn vader was, wegens zijn gedrag, uit zijn ambt ontslagen. Beethoven zelf, die zo weinig aanleg had voor practische dingen en al leen zichzelf was wanneer hij achter het klavier zat, droeg officieel de verant woordelijkheid voor de opvoeding van zijn jongere broers. Hij Het zich echtei niet terneerslaan en arbeidde onver schrokken verder om zijn roem te be werken. En hij werd beroemd! Als klaviervir tuoos genoot hij, door zijn temperament vol, meeslepend spel, door zijn wilde fan tasieën, een succes dat dit van technisch betere pianisten overtrof. En als het pu bliek na zijn adembenemende uitvoering zijn emotie in tranen moest uiten, draai de Beethoven zich om en lachte, lachte luid en schril. Kunt ge U voorstellen wat een indruk dat verwekte? Beethoven echter, werd meest beroemd pathos, hun passie, hun heroïek, de tot dan toe geliefde gezelschapsmuziek over donderden. Heroïek, heldhaftigheid, dat was zijn droom. En hij ging in zijn be wondering voor de vrijheidsheld van zijn tijd, Napoleon,, zo op, dat hij hem een zijner mooiste werken, de symphonie «Eroïca» opdroeg. Heldhaftigheid, dat was zijn eigen le vensprincipe, toen hij werd getroffen door de zwaarste levensbeproeving die een Maar deze duizenden die Beethoven bewonderden, zijn er millloenen gewor den. Millioenen die meegenomen worden op de machtige vleugels van een muziek, die hemel en aarde in zich bevat, en daarom zo helemaal en zo algemeen menselijk is. F. R, BOSCHVOGEL.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2