Rusland-Duitsland Amerika Schipper naast God» Veertig jaren de Titanic ten Zooöaoseruioeiite zelfs multimillionnair Koloniale Loterij De Bende van de Zwarte Hand,, te leper Gemeentelijk Casino te Oostende De zondaars en de- rechtvaardigen )AG KLAPPER niniiiiiMinuüH Millionnoir net Pasen IJF MIILIOEK Kroostrijke Gezinnen het prooi der Socialistische Demagogie E» III8IIIIIIIIIIBIIIIIIIIIKIKIIIISII! SPECIALE SCHIJF VOOR PASEN 1952 WEE MILLIOEN. eeii mfllioen. Een Aprilvia dia t» vroeg kwam... Het Week-end von Pasen in het Jacqueline FRANCOIS Gïneffe LECLERC DE PARIJSE MODE De Socialisten kanten zich tegen de vrijstellingen vae Legerdienst voor de zonen uit kroostrijke Gezinnen Lentevreugden H.txjeLaynt4. Le. Madame houdt van blinkend koper BRASSO ücsn overrijdt met a suft© zijn vrouw ©bs kind te leper SCHOUWBURG PATRIA Brief uit Brussel wede mi em*A «HET WEKELIJKS NIEUWS» Zaterdag 5 April 1952 Blz. 2. 1VEEK VAN 5 TOT 11 APRIL De dagen lengen met 24 minuten. WEERSPREUK Imzondag hel en klaar engt een goed en vruchtbaar jaar ZATERDAG 5 APRIL I. Vincent Ferrerus, Juliana, ïre- ïa, Heeto-r. n op te 5.22 u.. onedr te 18.26 u. 14: dood van de Vlaamse schil der Jan Tenlers. ►6dood van de Engelse dichter Edward Young. i4: dood van de Franse revolu- ttcinnar Danton. 14: dood van de Duitse dichter Diedrich Weber. ZONDAG 6 APRIL Pamzondag I.Oelestijn, Wlnebod, Balderik. n op te 5.22 u., onder te 18.26 u. 13: geboorte van de Italiaanse schilder Rafael Santi. ;8: dócd van de gekende Duitse schilder Albreoht Dürer. i6: geboorte van de Vlaamse let terkundige A. Hegenscheidt. '2: dood van de Vaamse letter kundige Constant Philip Ser- rure. MAANDAG 7 APRIL I. Elvira, Pridentla Z. Herman, fozef. n op te 5.18 u., onder te 18.29 u. ;5: dood van de Spaanse schil der El Creco. '0: geboorte van de Vlaamse componist Jozef Reylandt. 3: dood van de Franse schrijver Louis Veuillot. 7: dood van de Amerikaanse grootindustrieel Henry Ford. DINSDAG 8 APRIL t. Walter, Perpetuus, Albert, Z. rulia BilUart. n op te 5.16 u., onder te 18.31 u. i2: dood van de Italiaanse me cenas de Medici. S: dood van de Italiaanse com ponist Donizetti. 10: dood van de Franse toondich ter Bériot. '5: geboorte van Koning Albert I. WOENSDAG 9 APRIL I. Watruda, Hugo van Rouanen. n op te 5.14 u., onder te 18.32 u. •3: dood van de Franse schrijver Rabelais. 5: geboorte van Koning Leopold de tweede. 6: geboorte van de Duitse gene raal Ludendorff. ;3: dood van de Vlaamse schrij ver Dr Renier Snieders. DONDERDAG 10 APRIL Witte Donderdag T. Macharius (van Gent), Mech- ilde, Floribert. n op te 5.11 u., onder te 18.35 u. 5: docd van de Vlaamse dichte res Anna Bijns. 9: geboorte van de Vlaamse mu sicus Toussaint de Sutter, 4: dood van de Vlaamse musi cus Karei Mestdagh. 4: diefstal van het zijpaneel van het La.m Gods te Gent. VRIJDAG 11 APRIL Goede Vrijdag t. Leo I. Paus, Godeberta, Poll oor, Gemma Galgani. a op te 5.09 u„ onder te 18.35 u. 2: geboorte van de Vlaamse priester - dichter Justus de Harduyn. 6: dood van de Vlaamse mission - naris Pater Lievens. 3dood vaa de Italiaanse gestig matiseerde Gemma Galgani. 3: dood van de Nederlandse schrijfster Albertine Steen- hoff-Smulders. WEEKSPREUK lerst gedaan en dan bedacht leeft menigeen in leed gebracht '.ze uitzonderlijke kans wordt U geboden door de van de DE SUPERGROTE LOTEN: Een lot van Twee loten van Vijf loten van 46.548 andere loten ran 200 fr. tot 250.000 fr. TREKKING: ZATERDAG 12 APRIL (6830) Volksheilige van de week: ZALIGE HERMAN-JOZEF lj werd geboren te Keulen ln 1150 een tot armoede vervallen faml- A1 leed de kleine Herman onder itoffelljke nood. toch was zijn op ting onder alle opzichten zeer iorgd. Op 12-Jarlge leertijd werd opgenomen ln het Norbertljnen- jster te Stelnfeld. Om zijn stu- te voltooien reisde hij af naar island. Teruggekeerd te Stelnfeld d hij door buitengewone gaven en rhande wonderen begunstigd. IJn medebroeders gaven hem een ede naam: Jozef, om zijn bij zon - liefde tot de H. Maagd en zijn i-blanke zuiverheid. Volgens een nde zou een Mariabeeld, voor het- i Herman-Jozef aan t bidden de hand hebben, gereikt om een el aan te nemen, door de heilige de H. Maagd aangeboden. HIJ rf ln 1241 ln de ouderdom van 61 n. Zijn heiligheid werd door vele akelen bevestigd en Paue Bene- us XIV keurde zijn verering goed. Op 31-3-'52 verscheen in de bladen het relaas over de ontmas kering en aanhouding te leper van De bende van de Zwarte Hand De gezusters Tack, wonende G. De Stuersstraat te leper had den ln hun brievenbus een dreigbrief gevonden waarbij zij aange maand werden de som van 500.000 fr. neer te leggen op een bepaalde plaats van het park der Colaertplaats te leper, zoniet zou bij hen in gebroken en zou een van hen vermoord worden. De politie die verwit tigd werd stelde alleen vast dat een jonge student op bedoelde plaats rondslenterde rond het afgesproken uur. Toen 's anderendaags de bedreiging per brief herhaald werd greep de politie in en leidde de zelfde jongen op die daar weer rondslenterde. Zo kwam de zaak aan het rollen en de schuldigen, die zich zelf in de brief De Bende van de Zwarte Hand noemden werden geïdentificeerd. De bende bleek uit drie leden te bestaan, die evenwel na ondervraging op vrije voe ten werden gesteld omdat het overduidelijk was dat het een studen tengrap gold. Sommige bladen hebben de zaken eens flink opgeschroefd en al wat links en rood is heeft er natuurlijk het Vrij Onderwijs bijge- sleurd, omdat hun traditie het wil dat zij uit alles munt slaan. Hieronder laten wij dan het psychologisch verslag volgen, zo als het ter plaatse werd opgetekend. lukkige tappen die zich de weelde kunnen veroorloven zoveel geld met naar de belastingen te moeten dragen I Maar hebt ge al eens in de schemering het park van de Co- laertplaats bezocht? Al het galgen gespuis van de streek komt daar op dat uur voorbij, ze kijken loens en ze kijken scheel (van de hon ger) ze slenteren of ze zijn haastig (voor de trein); genoeg om zelfs een opsporingsagent schrik aan te jagen. Op die avond was zelfs een ver liefd koppel verdacht; kortom, iedereen was schuldig, behalve... Ja, behalve één, die van de zaak wist, maar niet genoeg om niet nieuwsgierig te zijn. Hij wist het uur en hij wist de plaats; de hele dag heeft hij verlangd naar het ogenblik dat hij slenterend door het park, de uitkomst van het be ruchte plan weten zou. Moet ge daar snul voor zijn! Het onverbiddelijke raderwerk van de machine, die zich gerechtig heid noemt, komt in gang: jonge harten persen samen, en oude be zwaarde harten voelen zich opge lucht. Hoe lang zullen die broekventjes nog niet eens de jaren van de snotters ontgroeid de harde greep van de witte band die in naam der wet, hun krakende schouders greep? Als een film pas seerde voor hun verbeelding de he le Latijnse spraakkunst van af rosa, rosa, rosse, tot aan Socrates accusatus est quod corrumperet juventem! En die in de klas altijd zo een grote mond zetten, stonden daar, in angsten benepen... .Maai-, er was een zweem van moed nodig voor de bendeleider om niet zijn onschuldige broer te laten opleiden en enigszins schuchter te zeggen: Ge zijt zeker gemist, ik ben het dien ge hebben moet! Neen, voor hem heeft de haan niet gekraaid... Zij werden beloond, de deugnie ten... Goed en slecht. Met grote sensatie meldden de gazetten... dat z'er zelf ingelopen waren. En er waren mensen die zich bezorgd af vroegen: wat zouden zulke kinde ren met een half piillioen aanvan gen? Och, grote mensen maken daar een probleem van. kinderen niet... Ze hadden toch ook onkos ten aan hun avontuur gehad: die twintig centiemen bijvoorbeeld. Doch de verbolgen vader hebben de harde handgebruik, en de knapen zoals destijds de Gente naars moesten knielen voor de vrede en om het verzoenende par don te verkrijgen van de achtbare dames, die zo ondankbaar werden bejegend... Ge kunt daar al eens mee lachen, maar 't Is toch serieus... D. M. Het is niet meer zoals Felix Tim mermans in De Bende van de On zichtbare Hand verteldede Gom- maarkes worden niet meer opge licht door beruchte booswichten om dan, na heel wat angstige momen ten, zegevierend de hele bende, met het opperhoofd erbij, aan de gendarmen over te leveren. Neen, d'e rollen zijn omgekeerd: vermits er te leper geen booswichten zijn, laten we zelf het avontuur wagen, laten wij onze kameraadschap een lugubere naam geven: De Zwar te HandGrote mensen moeten daar niets van weten, die begrijpen dat toch niet. En die het begrijpen, zouden jaloers zijn... Het plan rijpt na een zware dag van grimmige klasmiseries en af mattend studiewerk, op de weg van de school naar huis... Daar wonen twee eerbiedwaardige dames. Die zullen het zeker niet kwalijk nemen als we hen een poets bakken. Bo vendien, er is daar al meer iets ge beurd. Denk aan die bakvisjes die in een patisserie een hele boel taar ten hebben besteld om te laten af geven op het gewraakte adres te gen terugbetaling» natuurlijk: niet voor de grap, maar als verjaardags geschenk... Van belletje-trekzullen we niet reppen. Dat deed zelfs Guido Gezelle m de Rolleweg te Brugge. Maar enkele tijd geleden vonden de vriendschappelijke dames in hun brievenbus een omslag met... twin tig centiemen in! Geraak daar wijs uit! Wel, het is een evangelische les dat alle talenten zo mogelijk duizendvoudig moeten herwonnen worden: ook 20 ot. kunnen in som mige handen een renderend kapi taal worden! Het is alleen maar dat de jeugd van tegenwoordig geen begrip meer heeft van geld, niet meer rekenen kan en te veel nullen gebruikt... Daar heeft Gutt zeker schuld aan. En op de fatale vervaldag he laas niet op 1 April hebben be vende vingeren de sombere dreig brief geopend: 500.000 fr. of uw leven! God van den hemel, waar hebben die brave dames dat ver diend! Gelukkig weet een advokaat met alles raad en in zo'n kleinstad zit ten de detectieven de hele dag door te kaarten... Dat ze het zelf, met de eerste oogopslag, doorzien had den, pleit in hun voordeel: wie zou er anders nog op durven rekenen als het nu eens werkelijk zo ver kwam dat men ons 5.000.000 fr. af persen wilde? Een rusteloze nacht. Een dag vol zorgen. Een tweede ultimatum; een half millioen, om 19.45 uur in het Êark, tussen de tweede en de derde oom links (maar hoe weten de ga zetten dat zo goed?), en moei er de politie niet mee, of... De politie moeit er zich mee... Een agent der speciaal tot derge lijke doeleinden opgeleide brigade, verkleedt zich als vrouw in middel eeuwse klederdracht. Waar heeft de man een dergelijke costumage vandaan gehaald? En op het uur Z. H. schrijden naar het park op de Colaertplaats twee lieftallige, doch zeer ontdane, oude dames; onder de arm een pakje, de vijfhonderd briefjes zit ten erin. anders zouden de boos wichten argwaan koesteren! Ge- Zaterdag; 12 April, te 21 uur, GROTE GALA VAN FRANSE MUSIC-HALL met de Koningin van de Fonoplaat, en een onmogelijk te evenaren programma van internationale attracties. Zondag 13 April, te 21 uur, Het groot sukses van de Theatre Sarah-Bernard te Parijs LE PROCES DE MARY DUGAN toneelstuk in drie bedrijven van Henri Torres, met de beroemde vedette van het toneel en de film. IN DE SALONS VAN HET CASINO Maandag 14 April, te 16 uur, bieden U de BON MARCHÉ van Brussel en Brugge, en dezes exclusiviteitenEsprit de Paris Heim - Actualiteit (6868) Ook aan tafel stelt men het mooi seioen op prijs. Van een verse len tesoep genieten is een genoegen. Indien men er op 't laatste ogenblik een lepel Oxo Bouillon aan toevoegt zal de lentesoep aan genaam gekruid zijn en meer voedingswaarde bezitten, want Oxo is een ware, uiterst krachtherstel- lende vleesbouillon. Verkocht in flessen van 1/1 1/4 en 1/8 Liter. Resp. Fr. 175, 52 en 31. Met chro- mopunten. Hfet een beetje Brasso is het gemakkelijk om bet koper werkelijk te doen blinken. Brasso is spaar- tsaam en snel in 't ge. bruik en... bet laat geen neerslag achter! DE MILITIE GELIJKHEID Daar de socialisten geen tech nisch geldige redenen vinden om een campagne tegen de 24 maand te rechtvaardigen, nemen ze hun toevlucht tot valse gevoelsargu menten. Het voornaamste daaron der is wel: dat de lasten niet gelijk zouden verdeeld zijn ingevolge de tienduizenden vrijstellingen. Zij herleiden, de kwestie dus tot een kwestie van gelijkheid. Eerst en vooral: indien werkelijk tien duizenden zonder grondige rede nen worden vrijgesteld dan zou men terecht van ongelijkheid kun nen spreken en tegen het stelsel ingaan. Maar is het zo? Neen, het is niet zo. Een blik op de cijfers volstaat om het te be wijzen. In 151 werden 19.110 man vrijgesteld. Daarvan waren 7.542 lichamelijke ongeschikten en 6.247 doden, vreemdelingen bij vergis sing ingeschreven, niet voorgeko- ipenen. Is het met zulk soort man nen dat de roden o"ns leger willen stofleren? DE FAMILIALE VRIJSTELLINGEN Maar we weten het wel, het is tegen de vrijstellingen om sociale redenen dat de socialisten het heb ben, tegen de vrijstelling van zo nen uit kroostrijke gezinnen. Deze vrijstellingen bedroegen in 1951 sa men 4.389, d.w.z. geen 5 van de totale lichting. Deze vrijstellingen zijn in België sedert lang traditie en ze werden herhaaldelijk door de socialisten aanvaard en bevestigd. Vergeten wij het trouwens niet dat in 3.023 gevallen het gezinnen zijn met een zeer bescheiden inkomen die van deze maatregel profiteren. Betekent het feit dat dit klein ten honderd zonen van kroostrijke gezinnen in vredestijd vrijgesteld wordt een ongelijkheid? Ligt de schuld aan deze zogezegde onge lijkheid niet veeleer bij diegenen die de moed niet hebben een kroost op te kweken? Is de ongelijkheid in het opnemen van verantwoor delijkheid voor het voortbestaan van het volk niet veel erger? 8.74 der gezinnen, die met 6 kinderen of meer, hebben evenveel kinderen als de 68,43 der gezinnen die slechts een kind hebben. Aan die kleine gezinnen is het te wijten, dat thans 24 maanden dienst nood zakelijk is, evenals aan die kleine gezinnen de moeilijkheden op pen- sioengebied te wijten zijn die nog verder aanstijgen. Zonder de 7,74 gezinnen met 6 kinderen en meer zou de diensttijd 30 maanden en meer bedragen en ons stelsel van sociale zekerheid nooit mogelijk zijn. Toch zijn het die gezinnen welke de socialisten nu willen tref fen door eventueel de vrijstelling om familiale reden af te schaffen. Is dat een gevoel voor gelijkheid? Het is veel meer een misdaad tegen de gezondheid en de levenskracht van ons volk. DE DRIJFVEER DER SOCIALISTEN Hoe zouden die 3 tot 4.000 mili ciens meer, de diensttijd kunnen doen verminderen? Met een of twee maanden, meer niet. Indien dus zelfs door de onivchtvaardige af schaffing van de familiale vrij stellingen de 18 maand onmogelijk kunnen bereikt worden, waarop steunen de socialisten zich dan om die 18 maand te eis#:? Ze weten zeer goed tegenover welke interna tionale verplichtingen wij staan en welke diensttijd daarvoor nodig is. Het gaat de socialisten niet om re delijkheid, waarheid of veiligheid. Zij drijven de oppositie tot de uiterste grens zonder zich te be kommeren om de weerslag daarvan op het welzijn van de Belgische ge meenschap. Zij hopen de mensen, die tegen de 24 maand zijn en wie zou niet wensen dat zij kun nen verminderd worden? mee te krijgen door demagogische praat van ongelijkheid in de militaire lasten, van ongelijkheid tussen de dienstplicht in de verschillende continentale Europese landen. Zij verzwijgen dat Amerika en Enge land 24 maanden en meer hebben en dat bij de volkeren achter het IJzeren Gordijn, die een recht streekse bedreiging voor het Euro pese vastenland uitmaken, een diensttijd van 2 tot 5 jaar heerst. Zal ons volk zich vóór de socia listische kar laten spannen en zich tegen zijn eigen veiligheid richten door een demagogische petitie te ondertekenen? De Belgen staan be kend als een nuchter volk en 'T EN ZAL! Zoontje ernstig gewond. De politie heeft te leper Verpou- cke Raymond aangehouden, die zijn vrouw en zijn zoon met zijn auto had omvergereden. Verpoucke die te Mesen woont, leeft gescheiden van zijn vrouw, Suzanne Herman, aan wie de zorg over hun beide kinderen was toe vertrouwd. Maandagnamiddag, rond 4.30 uur, ging mevr. Verpoucke met haar zcon José over de Grote Markt te leper, toen haar man haar opmerk te. Hij snelde naar haar toe en wilde haar omhelzen. Mevr Ver poucke vluchtte echter door de Bo- terstraat. Verpoucke sprong in zijn wagen en reed in volle vaart in de richting van zijn vrouw. Deze werd omver gereden en het kind ver dween onder de wagen, die vervol gens door de omheining van een bouwwerk reed. Getuigen haalden het kind van onder de wagen en droegen het een apotheek binnen, waar het de eer ste zorgen kreeg. Het slachtoffer vervolgens naar een ziekenhuis ge voerd waar zware Inwendige ver wondingen werden vastgesteld. Zijn moeder had kneuzingen aan de benen opgelopen. (Vervolg van 1* blad) EISENHOWER FOR PRESIDENT Intussen zijn in de Verenigde Staten de grote manoeuvres reeds aan gang met het oog op de presidentsverkiezingen die in de herfst moeten plaats vinden. Aan republikeinse zijnde schijnt de candidatuur van Mac Arthur volledig te zijn weggevallenvoor al na de laatste al te partijdige verklaringen van de gewezen pro consul, is die candidatuur totaal onmogelijk geworden. Het is Eisenhower vooral die de affiche houdt en die werkelijk veel kans schijnt te hebben aangezien zijn populariteit veel verder reikt dan de republikeinse kiezersmas sa en aangezien hij, evengoed als Truman, een exponent is van de politiek van de indijking van het communisme en de woderbewa- pening. Wat Eisenhower vooral in onze ogen sympathiek doet voorkomen, is dat ioij weten dat hij een man is van de Europe-firstpolitiek, t.t.z. van de voorrang der weder- bewapening aan Europa te verle nen, boven die van het Verre Oosten. De grote klop in deze eerste periode van de kiesstrijd kwam Maandag, toen bekend werd dat president Truman niet opnieuw zijn candidatuur zou stellen. Wij gaan ons hier nu niet ver diepen in de redenen die Truman daartoe mogen aangezet hebben. Vooral daar in de politiek iets maar absoluut zeker is, wanneer het gebeurd is. Wij bedoelen dat het nog steeds mogelijk blijft dat ■men Truman op het laatste ogen blik zou smeken toch de candida tuur te willen aannemen, wat dan nog verrassende resultaten zou kunnen meebrengen aangezien da geste van Truman, geen candida tuur meer te stellen, hem bij vriend en tegenstander zeer sym pathiek heeft gemaakt. Intussen doen alle candidaten die menen enige kans te hebben (vooral Taft en Kefauver) zeer gewichtige verklaringen. De ene zegt dat hij persoonlijk met Stalin zal gaan praten (afgekeken van Churchill bij zijn laatste kies- striid) terwijl de andere kalm weg verklaard dat hij er niet voor zou terugschrikken troepenconcentra ties in Mandchourije te gaan bom barderen. Dat heeft allemaal niet al te veel belang. Wat er van belang is, dat is te weten welke politiek er na de verkiezingen door Ame rika zal gevoerd worden op het internationaal plan, Met Truman en Eisenhower we ten wij dat, met de anderen niet.. Maar wat er ook met de presi dentsverkiezingen gebeure, het is hooastivaarschiinliik dat de demo cratische meerderheid in de Se naat zal behouden blijven en er gaan nu reeds stemmen op om Truman voorzitter van de Senaat te maken, zodanig dat zelfs Taft wat alles behalve waarschijn lijk is niet zou kunnen te werk gaan zoals hij goed rAndt, omdat hij, voor ziin credieten van een democratische meerderheid, met Truman aan het hoofd, zou af hangen. WH mogen dus met gerust ge moed de presidentsverkiezingen te gemoet zien. Voor ons zal het bij het oude bliiven. En Rusland moet bijgevolg ook niet veel boonties te week leaaen in 't vooruitzicht van een zach tere Amerikaanse regering. 2-IV-52. V. WESTERLINCK. De Belgische luchtvaarmaat schappij zal 30 Britse piloten in dienst nemen. Te Frankfort, midden de stad, werd een atcomschuilkelder ge bouwd, nl. een reusachtige beton nen bunker, 30 m. diep, bestaande uit twee verdiepingen en Plaats biedend aan 500 personen, die het er 15 dagen zouden kunnen uit houden. Toneelgilde Volksveredeling Roeselare REGIE: HARMAN VANDERMEULEN DONDERDAG 17 APRIL, te 8 uur ZONDAG 20 APRIL, te 5 uur toneelspel in 3 bedrijven door Jan de Hartog. Wie de roman Hollands Glorie gelezen heeft, zal dit toneel werk van die zelfde schrijver willen zien. Een werk waarvoor Volksveredelingal zijn beste spelers ingezet heeft om er een allerbeste vertoning van te maken. Kaarten: 30, 20, 10 fr. Lokatie Ciné Pax, iedere dag van 5 tot 7 uur, 's Zondags van 10 tot 12 uur. Buiten de loka- tie-uren telefonisch op Nr 208. Schriftelijk naar Zuidstraat Nr 75. (6863) GEVAARLIJKE ONDERWERPEN In dit zogezegd land van plat- broeken en patat-frites hebben wij verleden week andermaal een hartvereffend schouwBpel bijge woond in wat men gemeenlijk de Kamer van Volksvertegenwoordi gers pleegt te noemen. Op de dagorde stond de behan deling van het gewijzigde wets ontwerp op de oorlogsschade. De Hr Verroken, jonge kemp haan van de C.V.P., had som mige amendementen ingediend er toe strekkende de uitwerking van de onrechtvaardige bepalingen te milderen ten aanzien van bepaal de Incivieken die uitgesloten wor den van de oorlogsschadevergoe ding, krachtens artikel 5 van de desbetreffende wet. De Hr Verro ken, hierin bijgestaan door de Hr Van den Berghe, verdedigde zijn amendement maar vond bij zijn partijgenoten zelfs geen woord van instemming of aanmoediging. Die zegden bij zichzelf: «Afblij ven Marie, gevaarlijk! OVERMACHT VERPLETTERT HELDENMOED En het was inderdaad gevaar lijk. De liberaal Rey was de eerste die in de bres sprong om de on geschonden eer des vaderlands te verdedigen en die de treurige moed had om de Hr Verroken dood te verven als verdediger van de slechte Belgen. Diezelfde Rey die als Belgisch officier in Duits land krijgsgevangen was en niet aarzelde aan de versmade boches zijn loyale medewerking te belo ven voor het geval dat men hem alras huistoe liet gaan. Het spreekt vanzelf dat ook Demoitelle bovenarms op de Hr Verroken aanviel. Die socialist doet dat uit puur gewoonte om alles neer te halen wat niet rood is en niet Waals. Voor dergelijke verpletterende overmacht zijn de Vlamingen in het parlement dus gezwicht. Ge sneuveld op het veld der plat- broekerij! Overmacht verplettert helden moed. DE ZONDAARS EN DE RECHTVAARDIGEN Ge ziet immers van hier dat de Minister van Wederopbouw, de Hr Coppé, er niet kon aan denken om dit amendement in overwe ging te nemen. Daar was immers geen sprake van. Hij dacht er zelfs niet eens aan zijn partijge noot dadelijk van antwoord te dienen. Nee, daar moest hij eerst nog eens op slapen. Pas in de vergadering van Don derdag vond hij het de moeite om te antwoorden. Maar voor de tussenkomst van de Hr Rey was het antwoord dadelijk klaar. Daar is in het evangelie een fraaie spreuk die zegt dat er in de hemel mëer vreugde zijn zal om één zondaar die zich bekeert dan om de standvastigheid van 99 rechtvaardigen. Wij geloven dat sommige Vlaam se politiekers deze spreuk uit het evangelie al te geredelijk voor eigen rekening overnemen en toe passen op hun eigen gedragingen, naar wij menen, zeer ten onrechte. Zo zien wij dat de standvastig heid van de 99 rechtvaardigen, van hun partijgenoten, hun blijk baar geen zorg inboezemt, ja zelfs volkomen onverschillig laat: quantité negligeable! Maar voor de zondaars van de oppositie lopen zij over van atten ties, van de repressie welke thans wordt onderzocht, en kan hier niet in aanmerking komen. Dat heet men veel beloven om niets te geven. Men behoudt hierdoor in de wet op de oorlogsschade onveranderd de bepalingen die de gemeenrech telijk veroordeelde kiekendief of vadermoordenaar of giftmengster een beter burger achten dan d« politiek veroordeelde. De eerste kan de oorlogsschade genieten on geacht de misdrijven die hij op zijn kerfstok heeft. De laatste kan dat niet, alleen al omdat de een of andere auditeur het in zijn hoofd heeft gehaald hem op de lijst der verdachte personen te zetten. DE WEG TERUG Eigenaardig in dit alles is wel dat bepaalde ministers zich ruim een jaar geleden uitgesproken hebben voor de afschaffing van deze discriminatoire maatregelen, Daar is niet alleen plets van ln huis gekomen maar men gaat nog de terugweg op, omdat enkele hondjes uit de oppositie aan het keffen gaan. OUDE WIJVENPRAAT Yoor de Libre zijn het geen rooskleurige dagen. Zij had zich al weken lang voor bereid om nu eens hartig te snoe pen van het appetijtelijk arrest dat zij van de Raad van State verwachtte en dat, naar zij ver wachtte, de banvloek zou uitspre ken over Minister Segers en zijn plannen tot vervlaamsing van Meisbroek. Het werd een deerlijke misluk king. Weliswaar poogde de krant met een overhaaste en ontrekkende beweging zand in de ogen te strooien van de goedgelovige ge meente en de zaak voor te stellen als een nederlaag voor de Minister van Verkeerswezen. Maar die liet zich nu eens niet doen. En hij legde in het openbaar een verkla ring af waarin hij vaststelde dat de Raad van State zijn stelling bijtreedt en waarin hij zegt niet te zullen afwijken van de houding die hij aangenomen heeft. Tegen deze publieke stellingne ming was vanwege de Libre niet veel in te brengen, niet veel meer dan de oude wijvenpraat die zij daarover nu aan haar lezers brengt. Magere kost! DE SPREKENDE KLOK De verbeelding der Aprilmop- pentappers is een beetje aan da droge kant. Niets merkwaardigs van dit fropt. Een Brusselse krant bracht an ders een aardig verhaaltje over gunstkoopjes in een bepaald ma gazijn van de stad waar men zich eerst telefonisch moest aanmel den. Bij nader toezicht was het opgegeven telefoonnummer dit van de sprekende klok. Die klok zal, bij manier van spreken, wel en kele honderden keren binnenwerks gevloekt hebben op 1 April maar toch niet minder dan de kooplus tigen aan het andere eind van de lijn. Een beetje grotesk was de his torie over de eerstdaags te ver wachten maatregelen tegen de ontzanding van de kust. Naar het heette zou men van het Kempische heidezand, dat bij de operatie Gondola wordt omwoeld, een soort stroop maken en vervolgens over een pijpleiding naar de kust stu wen. De stroop zou daar te dro- n gelegd worden en dan met wie weet, misschien in de i nkarretjes over de kust uitge- hoop deze te bekeren. Eerlijk gezegd, wjj verwachten niet zoveel van deze bekeringen. Maar wij vrezen dat de 99 rechtvaardigen, dat de quantité négligeable van het gewillige kies- vee weieens met dezelfde munt der onverschilligheid zou kunnen betalen als puntje bij paaltje komt. Dit wil in pompiersstijl zeggen als de stem des souverei- nen volkszich bij de eerstvol gende verkiezingen moet uitspre ken. VEEL BELOVEN OM NIETS TE GEVEN Veel beloven en weinig geven doet de zotten in vreugde leven. Bij het aantreden van de jong ste regering werd een beperkt comité samengesteld een kern comité dat, naar het heette, het vraagstuk van de repressie en de daaraan verbonden uitwassen in zijn geheel zou herzien. Het co mité vergaderde twee of driemaal en hulde zich sindsdien in een wijdingsvolle stilte die sindsdien door niets werd gestoord. Ge moet niet vragen hoe hard er daar wordt, gewerkt. De Hr Coppé heeft in de verga dering van Donderdag aan de Hr Verroken het klassieke antwoord gegeven: uw amendement valt in het kader der algemene herziening Bij huiduitslag en eczeem is Purol (balsem-poeder-zeep) Uw ver-— trouwde huidarts. Ookvoorbaby-L A In oen Aprilnacht van het jaar 1912 rsc \/AAl?T NAAI? DF DOOD de almanak wijst nog Zondag 15 April uc Vd+iArKI NAiAK UC U^JkJU op de reuzepaketboot de Titanic. De officieren maken het nachtbeetek op. Bevelen klinken ln de megafoon, de telegraafverbinding met de machineka mer werkt. De boot ligt vol vertrouwen tn de han den van de officieren, die haar op koers sturen onder de sterren. Intussen is in de feestzaal een feest aan de gang.. Het orkest speelt vrolijke dansen. De paren schuiven over het glim mend parket. Maar... he, wat was dat? Werd daar- met de onmogelijke vragen. Zij weten Aan het tafeltje van de kapitein stelt even niet een lichte schok gevoeld, net echter wat hun te doen staat in derge- men voor: de Heer en Mevrouw Hamil- alsof het schip langs Iets heenschoof? lijke gevallen: Kalmte, kalmte! Keert te- ton, Sit Arthur Brook, Hen Kornitzer, woSniOTm ™n dn ?g4n naj-saviers heb- ru® van waar u gekomen zijt, zolang U links en rechts Kapitein Smith, enz... - W™F1ae Passagiers neD writvi.t bevnleni ws hmor Aan boord schijnt men de moed nog niet te hebben opgegeven, want boven alle rumoer klinken thans de tonen van het vaderlands lied. De scheepsfanfare speelt dan, met de plechtigheid van een orgel op Kerstmis: «Nader tot mijn God! Kapitein Smith blijft onverbiddelijk op post. HIJ zal de laatste zijn om zijn schip te verlaten. Dit is zijn plicht. Hij staat reeds tot de borst in 't water. En zie! Te midden van een oorverdovend kraken, barsten, borrelen en huilen zinkt - de boeg van de Titanic in zee, terwijl 77 15 Ik moet 1x1 de b00t en haar achterschip oprijst. Hoger en hoger jl}, d redden. tot het schip rechtop staat. Dan zinkt Hij. worstelt met de ellebogen en schopt het snel de dlepte o lro nn ro i smeerd worden, zoals confituur op de boterham. Wii hebben nog geen vüeerende schilven gezien rond de Con-res- kolom. PAS. Ik moet u gelukwensen met uw 5- ijl ct„prit Kapitein geeft streng maar beheerst aan, wacht uw beurt af, man! imn veruumcu ™i ue nunucnreii mciuxu prachtige boot, kapitein, zegt de Heer Stont vit-der wi. danst 'heweeet wier z'in bevelen: Maar er is geen zeggen aan. Hij dringt j!ie ln het Ijskoude water te spartelen Strong. Het zal een ware triomf zijn voor Ta -Sa-Ï beweeg De muziek moet hervatten! Alles woest en tierend vooruit en wil in de ?n vruchteloos om hulp roepen, 'de White Star Line, wanneer de Titanic p moet gewoon voortgaan! boot klauteren voor de vrouwen en kin- Vruchteloos... de Blauwe Wimpel zal veroverd hebben. Maar voor een pulk zeeman als Ka- Maar daar komen de eerste berichten deren. Maar een schot knalt. De officier Zevenhonderd en vijftig personen wer- Inderdaad, Mijnheer, wij hopen hem plteln Smith Is een dergelijke gewaarwor- uit de diepte van de boot: de huidplaten heeft zijn harde plicht gedaan. Eerst den gered. Duizend zeshonderd vijf en dan ook te behalen. ding voldoende om op zijn hoede te zijn. zijn aan de bodem over meer dan de vrouwen en kinderen. dertig mensen verdronken, waaronder de Ik zie niet tn waarom de maatschap- Ongemerkt verlaat hij de feestzaal en be- halve lengte afgereten en het water De verdere manceuvers verlopen orde- kapitein. De schepen die ter hulp waren pij eoveel belang hecht aan het veroveren geeft zich snel naar do commandobrug, stroomt binnen tn verschillende water- lijk. De leden van de bemanning weten gesneld kwamen allen te laat. van de Blauwe Wimpel, zij krijgt daar Hier Is de rust van daarstraks verdwe- dichte beschotten tegelijk. dat er voor hen weinig kans op redding De ramp van de Titanic is aanleiding Immers geen geld voor. nen. Bevelen klinken, zenuwachtig wordt De Titanic Is verloren. bestaat. geweest tot het treffen van maatrege- En lk kan niet begrijpen hoe men er er gemanoeuvreerd. Nu ls het voor Kapitein Smith het De Kapitein laat het orkest aan dek len om dergelijke voorvallen te beper- kan toe komen zulke geweldige kapitalen Kapitein Smith ziet onmiddellijk wat ogenblik gekomen om te tonen dat hij opstellen en opwekkende marschen spe- ken. De regeringen van talrijke landen te besteden aan luxe-schepen als de Ti- er aan de hand ls en neemt zelf het schipper ls naast God, en commandant len. Intussen zendt de marconist, die ln schreven reglementen voor aangaande het tanic. Deze boten brengen dat Immers commando over. Intussen delen officieren van de grootste boot ter wereld. zijn oablne reeds tot aan de knieën ln aantal reddingssloepen, de snelheid bij nooit op. hem mede dat een Ijsberg ter zijde werd IJzlg kalm beveelt hij de officieren: het water plast, ononderbroken S.O.S.- mist ln de nabijheid van Ijsvelden, enz. Maar Kapitein Smith, de commandant gezien, doch schijnbaar ver genoeg om te Zet de boten uit! Wapent U en seinen ln ae nacht. Angstzweet druipt ue Amerikaanse regering stelde boven- van de Titacdo verklaart: kunnen passeren. Ijsbergen zijn echter handhaaft onverbiddelijk de wetten van van. zijn vooilhoafd op zijn toestel. Niet- dieT1 de zogenaamde ijspatroelje ln zo- Wanneer lk er ln slaag de Blauwe verraderlijk. Onder water is hij aanzien- de zee! Eerst vrouwen en kinderen red- temin blijft hij op post en... eindelijk dat; yi het naderen van ijsbergen' on- Wimpel te veroveren, dan is de faam van lijk groter ln omvang. Toen was die den! De rustige houding van de Kapitein worden zijn noodsignalen beantwoord, middellijk per radio de plaats en de rich- de White Star Line blijvend gevestigd, schok gevolgd. De Titanic liep nog een geeft sterkte aan de leden van de be- Schepen zijn onderweg met redding. Zul- tins? van hun beweging worden bekend] Daardoor zal de Titanic niet méér win- eindje verder voort en... geraakte los van manning, die thans de passagiers inlich- len zij op tijd komen? gemaakt. I Niettemin blijven Ijsbergen neg een- niets wordt bevolen! Hé, broer, roept een officier. Kalm In de bootjes wordt het vreselijk ge huil vernomen van de honderden mensen Sten opleveren, maar het zal de andere het ijs. ten over de toestand. Waar paniek dreigt, Daar worden de laatste boten gestre- kleine schepen, die de maatschappij in Nu klinkt de stem van Kapitein Smith: wordt deze onmiddellijk door Ijzeren zee- ken. Lang niet iedereen heeft een plaatsje groot "gevaar vöor"*de scheepvaart"" vaart heeft, »n goede komen. U begrijpt Hard stuurboord... Midscheeps... manshand gesmoord. kunnen bemachtigen. De Kapitein geeft dus het belang van deze reis. Langzaam achteruit... Stop! Naar de boten! toelating aan de bemanning dat zij het Hoe staan de kansen? De Titanic ligt stil. Vrouwen en kinderen eerst! schip mogen verlaten. Matrozen en pas- Dezer dagen zullen de laatste overle- Niet zo slecht. Indien de reis ln de- Onmiddellijk Inspectie beneden. Kracht- Wie kan, scharrelt nog wat klederen saglers springen ln het Ijskoude water. venden van de Titanic aan de hunnen zelfde voorwaarden blijft verlopen is de dadig paniek onderdrukken. bij elkaar. Welke tonelen. Mannen trachten zich voor de zoveelste maal het gruwelijke {Blauwe Wimpel voor de Titanic. Want zie, nieuwsgierig beginnen enkele Vrouwen lopen schreiend ln nachtge- in de reddingsboten te hijsen... dreigen verhaal vertellen (Hooglede...? Rudder- Intussen heeft de steward de bestelde passagiers het hoofd cp te steken. Ze waad of galatoilet. De ene draagt een ze te doen kantelen... moeten onschade- voorde...? Waar nog?) Want tal van dranken gebracht. De muziek speelt een krijgen er lucht van dat iets ongewoons kindje dat om vader en moeder stond te lijk worden gemaakt. De bootjes roeien zo Westvlamingen waren mee. Westvlaan- zwierlge wals. Het vrolijk stemmenrumoer gebeurt. Waarom liggen de machines stil? schreien. De andere heeft evenveel zong snel mogelijk van de plaats van de ramp deren immers, dat hier uit de armoe en neemt toe. De glazen worden gevuld, het Heren lopen in pyjama over het dek. over voor haar juwelenkistje of haar weg om niet te worden meegesleurd in uit de hongerlonen vluchtte, leverde hon- nationaal lied weerklinkt en wordt door Nachtmutsen verschijnen door de patrijs- poedelhondje. de draaikolken die rondom het zinkend derden emigranten. Vraag het maai' eens de rechtgeveerde aanwezigen meegezon- poorten. Muziek en dans vallen stil. De De kleine heer met een aktentas ver- schip ontstaan. in Detroit! gen. leden van de bemanning worden bestormd dringt iedereen en tiert: Nog geen helpende schepen in 't zicht! F. R. BOSCHVOGEL, WE ZIJN ALLEN BROEDERS De Franse Revolutie heeft drie slagwoorden in de wereld gewor pen: Liberté. Egaité, Fraternité «Vrijheid, Gelijkheid. Broederlijk heid Dit verwezenlijken in stren gen zin, zoals de omwentelaars het zich voorspiegelden, is totaal onmo gelijk. In bredere zin echter kan die vrijheid, gelijkheid en broeder lijkheid onder de mensen tot stand nabracht worden, en dat heeft het Christendom ons steeds verschaft. Wanneer de Kerk op de aarde verscheen, vord zij de mensen on derworpen aan 'n afschuwelijke er diep vernederende slavernij. Zoveel zij kon. heeft ze die wantoestand doen ophouden- maar ze nam de verscheidenheid der volksklassen niet weg, 'n verscheidenheid die op de natuur zelf berust. Ze heeft ech ter de betrekkinnen tussen overste en onderdaan, tussen werkman en werkgever, trachten te dcordrinvn van de geest van het vierde gebod, en hun verhoudingen tegenover me kaar menswaardig gemaak'. Dat er oversten zijn en onderda nen, werkgevers en werknemers, on derwijzers en onderwezenen, dat spruit voort uit c'e natuur van de mens; t heeft altijd bestaan en tal nooit ophouden, hoe de wereldher vormers er ook m:gen tegen uitva ren. Dit wil nu niet zeggen dat som mige slaaf zouden zijn en andere tyrannen, dat de enen van alles verstoken zouden blijven, terwijl anderen in overvloed baden: dat is echter niet aan Gods inzichten toe te schrijven maar wel aan de zon den van de mens. De blijde tijding door Christus aan de wereld ver kondigd komt hierop neer: «Men sen, ge zijt allen breeders! De knecht, de werkman is uw broeder, omdat hij een onsterfelijke ziel heeft, die tot het eeuwig leven ge roepen is; de fabrieksbaas, de re geerder en volksleider is uw broer, want hij cok is niet meer dan een mens. Helaas, hoe wordt die christelijke leer in de tegenwoordige maat schappij met ae voeten getreden. Hoeveel oversten en meesters zijn er niet, die zelf hun eigen gezag afbreken en dus eerbied ervoer be moeilijken. Dit doet op de eerste plaats de overste, die vergeet dat zijn onder geschikte een ziel heeft. Welke overste bekommert er zich heden om, dat zijn dienstmeid, zijn werk man... ook een ziel heeft, een ziel die geroepen ls om eeuwig te leven! We leven ln een democratische tijd»... Gedurig horen wij die klin kende woorden, welke zovele mis bruiken dekken. Maar de kern er van ls een christelijke gedachte: iedereen heeft een onsterfelijke ziel. en daarom moeten we iedereen eerbiedigen. Maken we het leven van onderdanen en werklieden niet bitterder, maken we het aan de minder bevoorrechten wat draag lijker,... bejegenen we iedereen re delijk, hartelijk en christelijk. Ook wordt de eerbied van het gezag geschaad door hen. die door nun onbezonnen levenswijze en hun uitzinnige verkwistingen, de men sen verbitteren. Wie een leidende positie bekleedt mag nooit een steen des aanstoots zijn voor onderge schikten, maar moet immer zijn le ven waardig regelen. In onze maatschappij is eenleder mede verantwoordeliik voor zijn evenmens. Kaïn wierp zijn verant woordelijkheid weg, maar werd door God gestraft; zo zal ieder mens die zijn evennaasten uitschakelt. Gods straf kennen. Laten we als broeders met mekaar leve» en de zon van

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2