Parijs - Roubaix Bertje Vandevoorde Ronde van Vlaanderen België 4 - Nederland 2 Het Wekelijks Jlieuws - Beiga - Barco trotseerde het best regen en wind te Beerst, in de eerste Proef van het Liefhebberskriterium Voorsprongw/innaar voor Joseph Roger, Philips en Inden/uifst Radio S 1.1 C O Westvlaamse Leeuwen zorgden voor een Nationale zege in de fel betwiste RIK COPPENS de Matchwinnaai PAAS-ZONDAG 13 APRIL: 51 Landgenoten In strijd In 196 Renners aan de start. de beste de goedko opste 19 modellen Zijn televisie Es onovertrefbaar. Voetbaluitslagen van ZATERDAG EN ZONDAG In Eerste Afdeling A. In Tweede Provinciaal. In Tweede Gewestelijk B. In Tweede Gewestelijk C. ZATERDAG 5 APRIL 1° Afdeling A IIs Provinciaal IIs Gewestelijk B IIe Gewestelijk C III' Afdeling B III6 Afdeling D Westvtaamse sportmannen op bedevaart OP VRIJDAG 18 APRIL TE ROESELARE Decack slaaf Petrucci en Schotte in de spurt BOBET DE ZEDELIJKE OVERWINNAAR HET KLASSEMENT NA DE V PROEF Onze aanvalslijn het sterkste deel der Ploeg SPORTNIEUWSJES EEN STERK RENNER HEI' WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 18 April 1958 Blad». 18. Parijs-Roubaix is ongetwijfeld de klassieker die steeds het meest aantrekkingskracht op onze ren ners en op onze sportmassa heeft uitgeoefend. Het was ook jarenlang de klassieker waarin onze landge noten verre het meest de grootste lauweren plukten. Met het verval onzer wielerwaarden in ae laatste jaren ontgingen ons ook de zege pralen in deze wedstrijd. De Italia nen kwamen meer en meer opzet ten en onze landgenoten werden naar de derde planrollen verdron gen De zege van De cook in de Ronde van Vlaanderen heeft ons echter nieuwe hoop en-betrouwen gegeven in ons rennerskorps. Daarom dat wij dan ook met een nieuw ver trouwen de Paasderby tegemoet zien. En nochtans al wat de wereld aan grote kampioenen bezit zal er aan de start zijn: Coppi. Magni, Bevilacqua. Petrucci, Kubler, Ko- blet, Bobet, Barbotin e.a., zullen er bij zijn om de zege aan onze landgenoten te betwisten. Wij ho pen echter en betrouwen op de kunde van een Rik Van Steenber gen, van een Nest Sterckx, Antho- nis, Debaere, Rijckaert, maar voor- ai op onze stoere Westvlamingen: Decock, Blomme, Ollivler, Dré De- clerck, B. Devos, Schotte, Derycke en andere Vandijcke's. Zij rijden naar hun streek en aan de meet zullen honderden streekgenoten hen opwachten. Wij verhopen dat zij ons niet zullen teleurstellen en voort zullen werken aan de herop beuring van ons rennerskorps. Volgende 51 landgenoten werden geselectionneerd Schotte, Derijcke G. De Hertog, Jonckheere, M. Hendrickx, Roger Lambrecht, Blomme, Ollivier, De- clerck, Decock, B. Devos, Van Dij- cke, De Feyter, Engels, Depoorter, Walschot, Is. Derijck, Impanis, Ke teleer, Schils, Sorgeloos, Decorte, Neyt, Deman, Mathys, Gyselinck, Vermote, Debaere, Glorieux, M. Ryckaert, Van Kerckhove, Van Steenkiste, Van Steenbergen, Cera- mi, N. Sterckx, Ockers, Bogaerts, Serin, Van Roosbrouck, Peiremans, Claes, Dubuisson, Mathieu, M. Buysse, Geus, Rosseel, Anthonis, Storms, Driessens, Jomaux. HET WEKEU Vraagt kosteloze Barco-kataloog bij uw plaatselijke elektrieker. Club Ranse moest voor eigen pui- bliek met 01 scoor de inzet prijs geven aan Club Brugge. De thuis ploeg was zeer sterk voor de rust, maar moest naderhand de Breydel- zonen het initiatief laten. Het was Van Pottelberge die het enig doel punt der partij aantekende. Moeskroen geraakt maar niet he lemaal uit de gevaarlijke zone weg en verloor thans nipt van Harelbe- ke, dat een beter samenspel ver toonde en heel wat besluitvaardi ger was. Corbonelle opende de stand voor de grensploeg, maar de Ratten wisten aan minuut 42 en 75 twee doelpunten aan te tekenen. De belangrijke match tussen Roe- selare en Wevelgem is in het voor deel van de aspirant-kampioenen uitgevallen. Aanvankelijk zag men veel verdeeld middenveldspel maar naarmate de wedstrijd vorderde be toonden de Rodenbachers een tech nisch gaver ploegverband en meer schotvaardigheid. Het was Lodrioor die de twee doelpunten voor zijn rekening nam. Wakken moest de volle inzet la den aan V. P. Gits dat voor de ge legenheid tamelijk voltallig optrad en verdiend, zij het nipt, aan de winst bleef. Voor Wakken betekent dit verlies meteen vier punten ach terstand óp Ooetrozebeke en blijkt alle hoop op de titel wel totaal ver zwonden. Vlamertinge won met afgeteken de 15 scoor bdj Ardooie. De zege ging naar de beste ploeg maar zou zeker niet gemakkelijk verkregen geworden zijn, ware de doelwachter dier thuisploeg niet gekwetst gewor den. Zonder doelman kregen ae Ar- dossers het werkelijk al te kwaad. Toekomst Menen kreeg aan S. V. Kor tri jk geen al te kwade tegen partij en zorgde dan ook voor grote cijfers. De Groeningezonen ver weerden zich nochtans kranig en het feit dat zij driemaal wisten te gen te doelen pleit in het voordeel der aanvalslijn. De verdediging was echter tegen de standvastige storm lopen der grensjongens niet be stand. De leiders uit Avelgem waren op bezoek bij de staartjesploeg uit Waregem. Tot een gezondheids- wandelingetje is het echter niet ge komen vermits de jongens van de Gaverbeek zich zeer kranig teweer stelden, maar alweer bij gebrek aan besluitvaardigheid het hoofd moes- j ten buigen. Luingme gaat het momenteel be paald niet goed voor de wind. De laatste weken werden er heel wat pluimen gelaten en zo ging nu ook 1 Deerlijk met 15 cijfers met de; volle inzet aan de haal. Antwerpen Rotterdam 22 Brussel Amsterdam 40 Rac. Meohelen Willem II 62 Rupelstreek De Valk 42 C. Brugge La Brugeolse 31 St. Leuven White Star 2—3 België Holland 4 (Koffiehandelaars) België Holland (Vet.) 1—1 Rac. Gent Meulestede 21 ZONDAG 6 APRIL België Nederland (Jongeren) 12 België Nederland 42 Luxemburg België B 23 Frans Leger Belgisch Leger 21 (Te Cherbourg) F. O. Ronse F. C. Brugge 01 S. K. Roeselare S. V. Wevelgem 2—0 A. A. Moeskroen Rac. Harelb~ke 12 V. P. Glts F. C. Wakken 1—0 V. C. Ardooie Vlamertinge 15 Toek. Menen S. V. Kortrljk 83 F. C. Luingne Deerlijk Sp. 15 Rac. Waregem B. S. Avelgem 02 W. S. Adinkerke S. K. Esen 2—0 P. WIJnendale Lombardsijch 2—1 Herm. Oostende Handzam 19 N. Leke V. C. Aartrljke 05 Dlksmuide Koekelare 33 Eernegem V. C. Kelem 2—0 Tlelt Sp. Ol. Koolskamp 00 Op Vrijdag 18 April gaat voor de Sportmannen de Jaarlijkse bede vaart door te Roeselare. Sporta Westvlaanderen organiseert deze dag om de gunsten af te smeken voor de sportbeoefenaars, zowel voor ziel als naar lichaam. Tevens zal er ook speciaal gebeden worden voor de genezing van Z. Exc. Mgr Lamiroy en deze van Albert Ra mon. Hier volgt het programma: Te 9.45 u.: samenkomst ln de èt- Michielskerk te Roeselare. Te 10 u.: H. Mis. Daarna voor het kerkportaal, ze gening van fietsen, enz., door Hoogeerwaarde Heer Quaegebeur, Vicaris-Generaal. Na de zegening, Bedevaart naar de Kapel van O. L. Vrouw der Ar men op de Menensteenweg, met toespraak door E. H. Verhelle van Oostende. Sporta rekent er op dat alle sportmannen en sportleiders zul len tegenwoordig zijn. DE FILM DER KOERS Sportafgevaardigde Staelens zond 48 kleppers de baan op om 9 ron den van 13,5 km. af te leggen. On middellijk ging Verbeke (Geluveld) voorop rijden, maar toen over Leke de wind op kop kwam, liet hij zich inlopen. Deknock en Beke zetten het dan op een lopen, maar eerst Ramboer en Defour en daarna In dervuyst, Van Speybrouck, Vande- wiele, Vandevoorde en Vander- heyde kwamen bij. De groep ligt in stukken en brokken en als Philips tijdens de tweede ronde voor de hergroepering zorgt, zijn niet min dan 20 slachtoffers in deze eerste strijd gevallen. Rosseel, Smagghe, Verhaeghe, Tanghe, Creyf, Van- daele e.a. liggen reeds honderden meter las. Wat verder begeven De- loz, Deknock en Deketelaere, wijl Viaene, De Zutter en Degrande .dit voorbeeld volgen. Tijdens de derde ronde gaan ze ven man voorop rijden: Vandevoor de, Verbeke, Vanderheyde, Philips, Indervuyst, Defour en Dewaele. In een mooie inspanning komt Van Speybrouek vervoegen. Op 15 sec. volgen Joseph Roger, Vansteohel- man, Verbeke (Wervife), Vanbossel en Meulemeestar. Wat nog over blijft van de groep volgt op een 200 meter. Hieruit springt Decnock weg naar groep Vanbossel, die juist de kopmannen bijhaalt. Hier krijgt Moyaert de slag van de man met de hamer, wijl or': Van Speybrouck en Verbeke (Wervlk) verachteren. Op het einde van de vierde ronde loopt alles opnieuw bljeèn, wij heb ben nog 19 man voorop. De vijfde ronde Is beslissend. Van devoorde en Indervuyst springen weg en nemen ras een schone voor sprong. Dewaele valt plat, Juist waar Vanderheyden moet loslaten en waar ook Vansteehelman be geeft. Op de mokTslagen van de twee kopmannen valt verder alles uiteen. De vermoeienis doet zich ge- die verleden jaar ons Kriterium won en het dit jaar op verbluffende wijze Inzette. Van Wynendale, onge- onze meest verdienste- Karel twijfeld lijke en meest gezaghebbende Vlaamse sportredacteur, heeft aan zijn jubileumronde, meer dan een grote vreugde beleefd. Hoe wel het regende te Wetteren en de opkomst toch een beetje schade ondervond vanwege de natuurelementen, was er toch weerom de grote massa, die er aan gehouden had de finale van onze grootste klassieker bij te wonen. Het regende en waaide en Karei zal wel met dit weer voor zijn koers in zijn nopjes zijn geweest. De Ronde van Vlaanderen betekent zwaar la beur en vraagt zulk een beeste- weerSccundo waren de aan gekondigde buitenlandse kampioe nen op post en tertio kregen wij een zege van de Vlaamse spier kracht, waarvoor ieder rechtge aard sportman en Karei in de eerste plaats terecht fier zijn. Met Sportwerelds jubileumronde, kregen wij meteen de heropstan ding van onze rennerswaarden. Traditiegetrouw werd ook deze ronde in de bergen een beslissende wending beschoren. Al wat voor dien was gebeurd, was eerder voor bereiden artillerievuur geweest, het grof geschut werd eerst aan de Kwaremont bovengehaald. Of kun nen wij de eerste poging van Cou- vreur. Gauthier en Forlini, die even voor Brugge ontsnapt waren wel ernstig opnemen? Het was immers onbegonnen werk, met wind op, de grote groep op afstand te willen houden. Nog voor Torhout waren zij dan ook door veertien renners, onder geleide van Rik Van Steen bergen in hoogsteigen persoon en Maelbraneke vervoegd geworden, en een weinig later onder druk van Derijcke en Impanis zou ook de rest van de groep bijkomen. Impa nis had hier bandbreuk en zou spijts moedig jagen niet meer bij komen. Een tweede lekke band dwong hem tot opgave. Inmiddels waren wij Kortrijk voorbij en sloe gen wij de weg naar de bergen op. 't Was hier dat de mannen van de streek de benen voelden jeuken. Derijcke, Wambeke en Polle De- graevelyn gaven de toon aan. Ech ter voor niet lang. Op zijn beurt trok dan de Fransman Sforacehl te velde, maar eer de eerste berg be klommen was en de premiën uit gedeeld, was hij voorbijgestoken, GROF GESCHUT Hier kwamen de groten op het tapijt. Bobet, die zich nog maar heel weinig had laten zien, rukte stilaan naar de eerste gelederen op. Zo kwamen wij boven op de Kwaremont waar Derijcke Germain de premie stekte voor Decock, Olli vier, Neyt, Rosseel, Redolfi, Van Dijcke, Van Steenbergen, Verschue- ren, Rijckaert en Bobet. Men ziet het al namen als klokken. In de afzink geraakten tien man voorop die samen de Kruisse ver overden». Het- was opnieuw de kruilebol van Derijcke die het eerst over de meet ging met Bo bet, Rosseel, J. Dupont, Rik, Van Est, Keteleer, Ollivier, Petrucci en Decoek in het vaarwater. Op 35 sec. volgden dan Falzoni, L. Wouters, Neyt en Marcel Verschueren. Op 50 sec. de groep onder de geleide van Julien Van Dijcke, Schotte en Redolfi. Nog voor de Edelare was bereikt kwamen wij opnieuw tot een ge deeltelijke hergroepering vermits wij 21 man voorop kregen, waar van er echter vier voeling verlo ren nog voor de top werd bereikt. Petrucci toonde eens zijn sprin- tersgaven en won voor Van Est, Dupont Jacques, Bofoet, Keteleer, Schotte, Derijcke, Ollivier, Decock, Redolfi, Van Steenbergen, Ver schueren, Anthonis, Sorgeloos, Rij ckaert, Wambeke, Falzoni en Neyt. Met veertien landgenoten in de 20 eersten stonden onze kansen, nog vrij goed. KANSEN VERMINDEREN regende het slagwater en Of Roger Decock na zijn schitterende zegepraal ln de Ronde van Vlaan deren wel gelukkig was, kan men zo van zijn gezicht aflezen. Het is voor Roger ook een schone parel aan zijn kroon. Wij bemerken rechts achter hem Z. Exo. Minister Dequaet, ONZE Hier verleren Neyt en Sorgeioos voeling Al wat achter deze kopgroep lag was voor goed los en zou de veer- tienkoppige hoofdgroep nooit meer terugzien. Met acht tegen zes en met Rik erbij stonden nog de winstkansen op beau fixe Hier gleed Petrucci even uit maar hij kwam mooi terug, wijl Bobet een afgelopen ketting moest heropleg gen, maar met verbazend gemak weder aanpikte. Zo stonden wij aan de voet van de Muur van Geraardsbergen. Bobet spurtte on middellijk weg en op de top no teerden wij volgende doortochten.: 1. BOBET 2. De Cock, op 22 sec. 3. Petrucci, op 26 sec. 4. Redolfi, op 32 sec. 5. Keteleer 6. Schotte 7. Ollivier, op 35 sec. 8. Dupont 9. Van Est 10. Van Steenbergen, op 45 sec. 11. Rijckaert 12. Anthonis 13. M. Verschueren, op 55 sec. 14. Falzoni, op 58 sec. op 4' 20" G. Derijcke op 5' 30" Demulder en Sporacchi. Germain Derijcke lag hier reeds ver los, zodat een onzer rapste cenners wegviel. Slechter was het als de acht eerst bovengekomenen zich groepeerden en de anderen achter zich lieten. Zo vielen ook nog Anthonis, Van Steenbergen, Rijckaert, A. Falzoni en Verschue ren weg. Alle vijf waren over hun beste krachten heen en misten de nodige macht om opnieuw aan sluiting te verwerven. Bobet was intussen weg, en goed weg en scheen een zekere zege tegemoet te rijden. Onze winstkansen waren deerlijk geslonken vermits t.hans alle hoop lag bij Decock, Ollivier, Keteleer en Schotte die aan de vreemde overmacht een harde dob ber zouden krijgen. BOBET HEEFT TEGENSLAG De knappe Franse kampioen had wordt gewonnen op Vanbossel, De four en Kerckaert. Vansteehelman en Meulemeester spurtten ook nog als een strijkijzer voor de tiende en elfde plaatsen, wijl de andere renners afgescheiden en op grote afstanden toekwamen. DE UITSLAG 1. Vandevoorde Albert (Kemmel), ds 108 km. ln 3 u. 16 min.; 2. Jo seph Roger (Koekelare) op 1.45 m.; S. Philips Jozef (Koekelare) op 2.30 min.; 4. Verbeke Roger (Geluveld) op 2.45 m.; 5. Indervuyst Gerard (Zillebeke) op 5 min.; 6. Monchy Julien (Roeselare) op 6.05 min.; 7. Vanbossel Cyriel (Eernegem) op 1 wiel; 8. Defour Robert (Roese lare )op 10 ^m., 9. Kerckaert Gil bert (Ertvelde) op 6.26 min.; 10. Vansteehelman Aimé (Oostende) op 6.45 min.; 11. Meulemeester Georges; 12. Quartier Maurice (Langemark) op 9.45 min.; 13. Van- dewiele Frans (Zwevezele) op 12-45 min.; 14. Verbeke Roger (Wervik); 15. Verhaeghe Julien; 16. Moyaert Arthur (Zandvoorde); 17. Deblauwe Pieter (Roeselare). EEN HELSE RIT Neen, de eerste proef van ons Kriterium te Beerst is voor de ren ners geen sinecuurtje geworden. Met de middag was het gaan rege nen, een fijne stofregen die gans de namiddag zou aanhouden en voortgejaagd werd door een loeien de wind, die ongenadig de IJzer- vlakte striemde. Is het te verwon deren dat sportafgevaardigde Stae- len een weinig moeite had om de renners een sterke 46-koppige groep aan de meet te krijgen. Ze hadden er beslist niet al te veel zin in. Alleen Vandevoorde wierp ons een knipoogje toe, als wilde hij zeggen: dat het maar lastig weze, ik kan afzien. Het eerste eind van de omloop naar Keiem en Leke toe, bracht de renners wind in de rug en de snel- heidswijzer ging nooit beneden de 50 in het uur. Heel wat anders was het toen er werd afgedraaid en de renners de wind vlak voor de neus kregen. Daarbij kwam nog een eind goedliggende kassei, die echter de koude en stramme spieren niet veel goeds bijbracht. Als wij daarbij zeg gen dat er vanaf de eerste ronde ongenadig en verbitterd werd ge streden en dat er nooit geen verpo zing bij te pas kwam, is het dan te verwonderen dat na een ronde 20 man definitief verslagen waren, dat half koers het hele veld een kerk hof ge1 eek en dat het op enkele uit zonderingen na halve doden wa ren, die over de baan voortwaggel - den. Het was koud en nat, hard en inmiddels wind in de zeilen. Te •astig, een beestenwerk. Wij kun- Wichelen had hij reeds 55 secon- fj?11 ,"an 0°^ niet anders dan de be den voorsprong genomen op zijnslissing van de sportafgevaardigde jagende achtovclgers. Er stond toejuichen, wanneer hij besloot de echter geen maat op, Bobet was Ingevolge artikel 6 b van ons reglement, bekomt Albert Vandevoorde om de bekomen voorsprong in de eerste proef niet min dan 6 punten boni- flcatle, zodat hei klassement J thans er als volgt uitziet: 1. Vandevoorde Albert p. 21 i 14 1 13 4. Verbeke R. (Getav.) 12 5. Indervuyst Gerard II 6. Monchy Julien 10 7. Vanbossel Cyriel 9 8. Defour Robert 8 9. Kerckaert Gilbert 7 10. Vansteehelman Aimé 6 11. Meulemeester G. 5 12. Ov.rtier Maimts 4 1'. Vandewiele Frans 3 lv. Verbeke R. (Wervlk) 2 15. Verhaeghe Julien, Movaert Arthur en Deblauw Pieter 1 2. Joseph Roger 3. Philips Jozef voelen en wij zijn nog maar goed half koers. Als wij de zesde ronde ingaan, volgen Philips, Verbeke en Joseph Roger op 1.15 m., Vandewiele, Ker ckaert en Decnock op 1.30 m., Meu lemeester en Quartier op 1.40 m. De standen wisselden gedurig, daar meerdere renners doodop zitten. Zo moet Indervuyst zijn gezel laten gaan. Hij wordt door het achter volgend trio ingelopen en achter gelaten. Vandevoorde is echter voor goed buiten schot. Joseph Roger zal nog zijn gezellen in de steek laten en afgescheiden toekomen. Ook Philips ontmaakt zich nog van Roger Verbeke, wijl Indervuyst zijn inzinking te boven geraakt en sterk zijn vijfde plaats verdedigt. Voor de zesde plaats krijgen wij nog een flink spurtje, dat door Monchy hen te sterk. Voor onze Zuiderbuur zou het evenwel geen zo verdien de zege worden. Te Wichelen wei- koers met een ronde te verminde ren. En hoewel de renners slechts laattijdig van deze beslissing wer den verwittigd, was er toch geeneen gerde zijn versnellingsapparaat. Zo die ook maar de mond opende om was hij genoodzaakt steeds met e protesteren tegen deze wijze zijn klein verzet te blijven rijden. Dit maakte hem kapot en als daar bij nog de morele inzinking kwam, werd hij ingehaald en achter ge laten. Inmiddels was Désiré Keteleer plat gevallen, en moest Valeer Olli vier die zichtbaar de kilometers miste loslaten. Bleven dus alleen vooropDecock en Schotte met Pe trucci, Van Est en Redolfi. Geen enkel volger die voor een zege van onzer beste landgenoten nog een cent over had, vermits de bloemen der overwinning aan de rappe en talentvolle Petrucci niet konden ontgaan. Eén was er die er anders over rekende: Bliek Schotte, de ouwe taaie Briek, die weer al eens aan zijn paar is en dan altijd op zijn best rijd, Briek die kost wat kost voor een nationale zege wilde zor gen. In de straten van Wetteren zelf ging hij aan het demarreren en Attilio Redolfi loste. Briek de marreerde opnieuw met Decock in het wiel en Wim Van Est verloor voeling. Daar was de eindmeet in het zicht. Decock vertrok van op 300 meter resoluut op kop, Petrucci miste nog de nodige macht om te rug te komen, en de Izegemnaar won op zijn dooie gemak met drie lengten voorsprong, wijl de Italiaan nog heel wat moeite had om een verbeten Schotte van het wiel te houden. De Vlaamse spierkracht hgd weer al eens gewonnen en voorde zo veelste maal de eer van ons land gered. DE UITSLAG 1. ROGER DECOCK, de 258 km. in 7 u. 27'; 2. Loretto Petrucci, op 3 1.; 3. Briek Schotte, op 20 cm.; 4. Wim Van Est, op 17"; 5. Attilio Redolfi, op 25"; 6. Louison Bobet, op 1' 25"; 7. Desiré Keteleer, op 1' 52"; 8. Valeer Ollivier, op 2'; 9. Jacques Dupont, op 2' 20"; 10. Lode Anthonis, op 11' 04"; 11. Marcel Rijckaert; 12. Rudolfi Falzoni; 13. André Rosseel; 14. Gerard Buyl, op 13' 15"; 15. Derijcke Germain; 16. Demul der Marcel; 17. Sforacchi (Fr.); 18. Blomme M„ op 15' 13"; 19. Jonck heere; 20. Desmedt Rog., op 15'58"; 21. Moineau (Fr.), op 16'07"; 22. Verschueren Marcel, op 16' 27"; 23. Baeyens Arm., op 17'01"; 24. Neyt Maurice, op 19' 32"; 25. Wam beke Baziel, op 19'32"; 26. Devries (Ned.), op 20'; 2». Wouters Lode, op 21'; 28. Varnayo (Fr.); 29. Van Bre- nen (Ned,), op 25'; 30. Guéguen (Fr.); 31. Van Steenkiste; 32. Mat- thijs, op 25'. 9 JAN DE VALCXC WON VOOR LEON VAN DAELE BIJ DE ONAFHANKELIJKEN Rik Dcnys eens te meer ongelukkig Na 100 km. koers zaten nog 40 man bijeen. Juist geteld 100 man waven reeds ver losgeworpen of hadden reeds de terugweg aan vaard. Het was hier te Geraards bergen dat Jos. Lefevere verwoed demareerde en alleen voorop ge raakte. Teen zonderden zich vijf man uit de groep: Rik Denys, Jan De Valck, Jef Plas, Alfons Vanden branden en Jan Vandevelde. Dit 5- tal geraakte op de vluchter en veerde een helse trein. Onder im- Zie vervolg hiernevens ïflT maatregel. Integendeel. VANDEVOORDE, DE TAAIE Het is nu niet omdat de Kem- melnaar verleden jaar ons Krite rium won, dat wij in deze lijnen nogmaals eens op zijn schone kwa liteiten willen wijzen, maar de wij ze waarop hij te Beerst zijn zege behaalde, na een voor een zijn te genstrevers te hel." en afgemaakt, noopt ons er toe. Berten is momen teel soldaat, doch de soldatensoep schijnt hem hoegenaamd geen kwaad te doen. Integendeel, hij staat goed in zijn klederen en is zo gezond als een bliek. Als wij puls van De Valck en Denys loste eerst Vandevelde, wat verder Le fevere en Plas en tenslotte ook Vandenbranden. Te Lede, op 10 km. van Wetteren, moest Denys af stappen. Derailleur in 't wiel. Voor hem was alle kans op zege verke ken. De Valck deed dan maar al leen door en hield kranig voet bij stek. Inmiddels was achter de lei der de groep uiteengerafeld. Een groepje met Vandaele als grote uit blinker zonderde zich af maar zou tcch bijna een minuut na de over winnaar de eindmeet overschrijden. Herinneren wij hier heel even aa,n de schone koers van Roland Calle- baut uit Le Bizet en Michel Vuyl- steke van Komen. Ook Gilbert De smedt weerde zich kranig en is toe slist aan het komen J UITSLAG: 1. DE VALCK JAN (Brussegem), de 176 km. in 4 u. 53 min.; 2. Van Daele Leon, op 55 sec.; 3. De WaJsche René, op 1 lengte; 4. Vanden Brande Fons; 5. Jan Adriaenssens; 6. Jos. Lefèvre, op Ï'IO"; 7. Plas, op 2'; 8. Karei Van Geel; DE HERHALING VAN DE KAT- TEKOERS EN GENT-WEVELGEM Zege van Lncien Victor voor Parmentier bij de Liefhebbers Het blijkt wel of er geen einde zal komen aan het meesterschap dat momenteel bij de liefhebbers door het duo Victor Lucien en Parmenitier Jozef aan de dag ge legd wordt. Na hun succesrijke vlucht in de Kattekoers, na een zelfde exploot in Gent-Wevelgem, zijn zij opnieuw tesamen te Wet teren aangekomen na een schitte rende koers. Ditmaal was er even wel verandering in de uitslag, ver mits thans de Oekenaar de zege- bloemen plukte waar ze de eerste keren naar de sterke Ledegemnaar gingen. Het was eigenlijk Marcel Janssens, die voor de. grote slag zorgde. De Belgische kampioen sloeg in de omgeving van Zottegem op ae vlucht en werd eerst na de muuringelopen door het trio Victor - Parmentier - Debacker. De beide Westvlamingen hielden ech ter niet van gezelschap en eerst Janssens. die te veel hooi op zijn vork had genomen, en daarna De backer, moesten begeven. Het tem po werd nog opgedreven en het was met bijna 2 minuten voor sprong dat Wetteren werd bereikt. Vermelden wij ook nog dat de jonge Ieperse liefhebber Raf Ghis- quière zich in. deze harde koers zeer kranig gedroeg en onder meer het eerst boven op de edelare kwam. DE UITSLAG: 1. VICTOR LUCIEN, (Oek-ene), de 135 km. in 3 u. 50'; 2. Parmentier Joseph, op 1 1.; 3. Verhaest Jos.; op I'50"; 4. Meuleman Maurits; 5 .Sonck; 6, Mare. Janssens, op 2'; 7. Van Steenbrugghe, op 2'20 8. Doncker (N.)j 8. Debacker Ernest, daarbij zeggen dat hij reeds op en top gereed zit, dan weet men waar aan zich te houden. Wat ons ech ter het meest van hem verwon dert, was zijn aanvallende houding te Beerst. In de eerste gelederen (ten zij als de meet in het zicht is) is zeker niet de grootste eigenschap van Vandevoorde. Van nature is hij eerder attentist en wij hadden hem dikwijls reeds heel wat anders zien optreden. Was het nu de grote forme, of het feit dat hij zag dat de anderen het zo lastig hadden dat hem te Beerst zo overmoedig in de aanval deed gaan? Wat er ook van zij Voordeis zo taai als een wisse, dat weet iedereen, en dat heeft hij eens te meer bewezen. Waar anderen als dor hout voor de wind afknapten, bleef hij recht door reigen- en windvlagen beuken, met zulk een meesterschap en zelfver trouwen, dat wij er verrast van op keken. Is het de voorbode van een nieuw schitterend seizoen? Wij ho pen het voor hem en voor onze lief hebbersklasse. HET WASSENDE KOREN Wij zijn enigszins benieuwd naar onze eerste proef getrokken. De eerste koers die men ieder jaar mee maakt, brengt U heel wat nieuwe gezichten, die men van verre noch van bij kent. Daar is de jongste generatie, die zo pas de grote stap van de nieuwelingenklasse naar de purs maakte. Nieuwe gezichten, nieuwe vraagtekens. Te Beerst ble ven wij in de lijn van de traditie en de nieuwe gezichten waren er present. Wij noemen er onkelen; Ramboer, Coussement, Vanderhey de, Vanclooster, Rosseel, Smagghe, Beke, Deloz, Joseph Roger. Eerlijk gezegd, de beloftevolle Vanclooster hebben wij nooit ln koers gezien. Waar hij begaf of uit viel, kunnen wij niet zeggen. Van de anderen waren er twee die op ons een grote Indruk hebben ge laten: Vanderheyde en Joseph Ro ger. Beiden wisten wij als nieuwe ling rijden, en we wisten dat er wat in steekt. Vanderheyde begaf half weg koers, 't Was ook zo beestig lastig en hij was ook een beetje al te onberedeneerd in de vuurlinie opgetreden. Dat zijn dingen die men afleert al doen en de Adinkerke- n-aar zal de les van Beerst wel eens meer indachtig zijn. Toch bekoor de ons zijn stijl en zijn wijze van rijden. Hij zit vast, kloek en gego ten op het zadel. Zijn houding is schoon en evenwichtig en zijn ma nier van rijden is soepel en klas siek. Een belofte. Joseph Roger is van een andere klasse. Meer het genre Vandevoor de, mager en pezig, taai, ook wel een ietsje meer klasse. Slechts één zaak lijkt ons aan hem maar niet helemaal in orde. Zijn lichaams bouw lijkt ons zo tenger, er zit zo weinig vlees aan en waar hij zich in koers zo vreselijk inspant en vecht, vrezen wij voor hem, dat hij licha melijk niet in staat zal zijn om een vol seizoen stand te houden. Maar Ja, wat zegt ook het uiterlijke van een renner. Men bedriegt zich zo licht en de indruk die de IToeke- larenaar ons laat, kan ook maar een indruk zijn en blijven. Toch zouden wij hem aanraden ln dit selzoenbegin niet al te veel koersen te betwisten. HOOGTEN EN LAAGTEN Dat veel renners nog de goede konditle niet te pakken hebben, i kwam te Beerst maar al te scherp aan het licht. Deknock maakte een 1 grote indruk, maar begaf aan kilo- meter 75. Al te vroeg voor en ren- ner van zijn klasse. Vanbossel kon ons nooit bekoren, spijts hij een renner met belofte is. Hij staat al te vet en mist beslist nog het aan tal kilometers. Kom binnen een maand terug en ge krijgt een an dere Vanbossel te zien. De sterke Vandewiele sneuvelde nog voor de grote strijd begon, maar eindigde de koers. Nog een jongen die zoekt en tast en nog enkele koersen no dig heeft om er bovenop te geraken. Andere renners van wie wij we ten dat ze kunnen als Deketelaere, Verbeke (Wervik), Tanghe, Viaene e.a. kregen de pedalen nog niet rond zoals het hoorde en werden door de wind e- de koude al te vroegtijdig ontwapend. UITBLINKERS Vandevoorde en Joseph Roger citeerden wij reeds. Indervuyst was zeker een der grootste uitblinkers en de medebewerker van de beslis sende wending. De Zillebekenaar liet een machtige indruk en dat hij voor het einde begaf, doet niets aan zijn verrichting af- Hij gaat een schoon seizoen tegemoet en de groten zullen hem nog dikwijls op hun weg ont -neten. Philips schijnt er weer bovenop. De ex-Keiemnaar ziet er naar uit of hij de gewenste gezondheid te ruggevonden heeft. Met zijn kunde en macht brengt hij het nog zeer ver. Zelfde kan gezegd van Roger Verbeke (Geluveld) die voor een paar weken afzwaaide en de ver loren tijd spoedig' zal wensen goed te maken. Te Beerst was V'j een der besten. In hem zien wij e- der grote fa vorieten van ons Kriterium, Eindigen kunnen wij niet zonder eveneens een woord van lof te heb ben voor het Roeselaars tandem Monchy-Defour. Hun schone ere plaats in zulk een hels weder spreekt boekdelen over hun kunnen en kon- ditie. Wij hopen dat wij ze nog dik wijls op onze wegen in dergelijke omstandigheden zullen tegenkomen. Beerst gaf ons een bewogen koers met schone acteurs. Het weder was niet van de partij, wat wij wel spij tig vinden, en voor de inrichters, en voor de renners. Voor de IJzer- spurters, die toch zoveel voor hun koers over hadden, waren de weers- gesteltenissen niet ïild. Hopen wij dat ze een volgende maal onder een beter gesternte met hun koers mo- gen van wal steken. JODEC. 1 Al wie vóór drie Jaar de voor- match van Belgie-Nederland heeft bijgewpond en er de beide natio nale Junioresploegen aan het werk zag, en die Zondag het geluk had een Ingangsticket te hebben voor de grote derby, zag ongetwijfeld bij het aanschouwen van het reci tal dat Rik Coppens er ten toon spreidde, even teruggedacht heb ben aan die 71 zege die inder tijd door onze juniores op deze van boven de Moerdijk werd be haald. Van die zeven goals had Rlkkie er vijf (of waren het er zes?) voor zijn rekening genomen en dan zulk een perfecte voetbal behandeling ten toon gespreid dat er niet kon aan getwijfeld worden of wij hadden ln de Beerschotman een nationale vedette van zeer grote klas gevonden. Een zeer groot aandeel van de stemming die zoals ieder jaar op nieuw in het grauwe Antwerp- stadlon heerste, vond ongetwijfeld zijn oorsprong in de fantastische duels die onze middenvoor tegen de Nederlandse stopper Terlouw aanging. Boeman Terlouw is ze ker geen heerschap om zonder handschoenen aan te pakken. Iedereen weet dit en Jef Mermans heeft aan Rinus maar al te dik wijls herinneringen, die wel eens een soort nachtmerrie voor hem zijn geworden. Die duels tussen de begaafde Coppens en de stoere Nederlandse stopper waren legio. Wie Coppens kent weet dat hij ze niet zal vluchten, wel Integen deel. Rikkie vocht ze uit met al de middelen ln zijn bereik, zijn snelheid, zijn balvaardigheid, zün dribbelings, zijn schijn bewegin gen, zijn korte demarrage. En hij won het pleit. Meer dan eens stak hij de Nederlander in zijn zak hij maakte twee doelpunten en schotelde ontelbare passen voor aan zijn medematen. Want Rik speelde In ploegverband, zonder daarom, waar het nuttig was, to taal zijn individualistische moge lijkheden van zich af te werpen. - Aan de rust stond de stand 8—2 en niets liet tot dan toe vermoe den in wiens voordeel de uiteinde lijke beslissing zou vallen. Wel had men gezien dat Abe Lenstra niet in zijn dagje was, en merke lijk beneden zijn gewoon interna tionaal peil acteerde. Anderzijds was Clavan, spijts zijn doelpunt, niet bijster briljant. Daarentegen lagen de meeste Nederlandse aan vallen bij de jeugdige Van der Kuil, die voor Saeren maar al te dikwijls ingewikkelde vraagstuk ken daarstelde, en bij Van Melis, die een puike wedstrijd speelde en een mooi doelpunt had gelukt. Bij de onzen was vooral Bensch op de voorgrond getreden door bal en paswerk, wijl Anoul wel goed was in het middenveld maar on gevaarlijk voor doel. Van Kerck- hoven en Maertens hadden al te veel in teruggetrokken positie ge speeld en eerstgenoemde bleef meer dan eens ln gebreke. Toen begon de tweede helft op werkelijk sensatievolle wijze. Cop pens toonde zich eens te meer de baas op Terlouw, ging de ter hulp snellende De Jongh voorbij, schoof de bal breed voor de uitlopende Kraak naar Lemberecht toe die tegen het net knalde. België leid de en iedereen verwachtte er zich aan dat de Hollanders zich met hun legendarische geestdrift in de strijd zouden werpen. Dit gebeur de echter niet en het waren inte gendeel onze landgenoten die meer en meer hun wil gingen opdrin gen. Saeren speelde heel wat auto ritairder dan vóór de koffie en met Maertens verging het evenzo. Waar ook Lemberechts het er stukken beter van af bracht en Thys meer en meer aan zelfver trouwen won, ging meer en meer alle initiatief uit van de kant on zer landgenoten. Kraak diende meer dan eens op zijn tellen te passen. Aan de overzijde kregen onze verdedigers het tamelijk ge makkelijk, al diende Meert zich eenmaal tot het uiterste te rep pen om zi<n kooi vrii te houden, en moest Dierickx eenmaal on de lijn als reddende engel opduiken, Aan spanning ontbrak het even wel niet. De heftige duels Coopens- Terlouw brachten er het hunne toe bij, en de sportman wilde kost wat kost de eindzege vast gelegd zien door een vierde doel punt. Nog steeds geloofde men aan een ultieme Nederlandse reactie die de kansen wel eens konden omver werpen en ln ge vaar brengen. Het zou noermaals de verdienste zijn van Coppens deze adembenemende spanning weg te nemen. Hij deed het dan ook op zijn manier. Rik kree<- de bal uit een laterale pas van Thys toegespeeld, met een korte dema- rage was hij echelTerlouw een meter voor, ontweek behendig de toegelonen Alberts en schoot naar de linker benedenhoek Kraak kon de horde kanonbal wel even- Hes aanraken maar niet stoppen Het stadion dreunt op zitn grond vesten en wij weten nu nog niet helemaal of het leeuwenaandeel der toejuichingen voor de Belgi sche zege ofwel voor grootmeester Coppens ln hoogsteigen persoon bestemd was. Nog tien minuten diende er te worden gesneeld. Lemberechts miste nog tweemaal van een niet de goede richting en Kraak werd nog een paar mcM cevaaxlHk on de nroef gesteld. Hit knaote echter alles op met zitn gewoon brio, zodat de stand niet meer veranderde. Het bleef bH een verdiende 42 zege, die meteen de ju'ste waardeverhouding tus sen de voetbalwearden der beide lage landen aan de zee daarstelt Eigenaardig genoeg was het dit maal onze voorlijn die het leeu wenaandeel van het sukses voor zich kan opeisen. De verdediging was min secuur daa bv. tegen Oostenrijk. Rie Meert echter heel) zich niets te verwijten. De aan, getekende doelpunten waren vnt de goede soort en practlach niet te houden. Saeren rpsolde v«. dlenstelijk, had het ln den beginr.i meer dan gewenst lastig met d( aalvlugge Van der Kuil, verbeter, de echter geleidelijk om goed tt eindigen. Een nieuwe proef mag hem zeker gegund. Dierickx speel, de heel wat min autoritair dan zijn vorige matchen. HIJ begon nochtans vrij goed, ïam net i teraf wat al te gemakkelijk op, veroorloofde zich een pemr fanla- sletjes en beging de fout maar al te dikwijls ver met de bal aan di voet op te rukken. Aan het twee. de Hollandse doelpunt gaat zeker niet vrij uit. Carré was met Meert onze beste verdediger, ber, sterk en goed anticiperend beging hij maar een dekkinwfom, wat echter het eerste Nederland: doelpunt kostte. Verder liet hl] zich niet verrassen, al had hi' aan de aalvlugge Van Melis een (Unit tegenspeler. Van de belde halfs was Mier. tens ongetwijfeld de beste. Bel. den begingen evenwel de fout al te veel aandacht te wijden aan de verdedigende rol, zodat er wel eens een gaping ln het midden- veld was. De Daringman ls mo- menteel beslist ln een periode van mindere forme en spijts zijn toe wijding was hij de minste van ons elftal. Mees die hem tien mi nuten voor het einde verving wa: heel wat nuttiger. Maertens wat beter al diende hij wel eens meer aandacht te schenken aan zijn passen. Hij haalde evenwel vaal ballen op, dreef onvermoeibaar at had het publiek op zijn hand. Hadden wij in Coppens aan matchoverwinnaar, dan dient eat groot deel van de lof eveneena oj Bensch neer te komen. De «mat van Beringendie nu eens volle dig hersteld en phyelsch helemaal in orde tussen de krijtlijnen traj toonde meteen dat wij in hem eet binnenspeler van groot formant hebben. Als wij hens vergelijke! met zijn overbuur Anoul, dan valt deze test zeker niet uit ln bat voordeel van de Waal, dis al tt weinig actieveld bestreek, let» wit de Limburger wel deed. Zijn dege lijk opstellen en zijn nuttig bal- werk viel evenzeer op als ii]t juiste voorzetten. Tussen een beats Coppens en een goede Lembe, rechts viel hij helemaal niet alt de toon. Hetzelfde kan niet ga- zegd van Anoul. Nuttig blijft Pol zeker en zijn eerste doelpunt wat een staaltje van doorzicht. Hl) li echter niet meer de grote Anoul vah vóór een drietal Jaren. Hl] mist snedigheid en adem. Tt.yi kende een eerder ongelukkig da buut. De eerste speelhelft vet- mocht hij maar niet degelijk vat toon voor het voetlicht te biet gen. De plankenkoorts had hou al te erg te pakken. Naderhand verbeterde b«t aanzienlijk en at- kele puike staaltjes bewezen dat hij wel wat ln zijn mars heeft Anoul ten slotte ls niet meer dl snedige Torke van vroeger. Ge vaarlijk ls hij nog steeds. Voortl zijn samenspel met Bensch at Coppens viel sterk ln de smaak Aan de jonge Alberts had hij vaal een lastige klant maar trok rlel vrij behoorlijk uit de slag. De Hollandse ploeg speelde ali naar verwachting. De voorlijn bleef echter werkelijk in gebreka vooral omdat Lenstra niet ln zijn dagje was. Abe was als loom sn weinig beweeglijk, wiy\ neveur hem Clavan snedigheid miste er, zeer onjuist schoot. Van Melk was doorlopend de beste Neder landse aanvaller maar had aai Carré een stug en oplettend be waker. Van der Tuyn verzette li de eerste beurt bergenwerk, iet) wat hij naderhand moest inboe ten. De jonge Van der Kuil stelde Saeren meer dan eens voor eet zware karwei. In hem bezittel onze Noorderburen een flinke lofte. Biesbrouck en Wlertz, twee stu wende halfs, misten al te veel dl juistheid van afwerking, waardoor de vrucht van hun zwoegen steriel bleef. De Jongh en Alberts kregen een niet gemakkeliike taak op tl knappen. Laatst genoemde, op wie in de Nederlandse voetbalmiddenl veel hoop wordt gebouwd is be slist een aanwinst voor de Neder landse ploeg. Hij is nog vrij tong en kan, mits wat meer ervaring een uitstekend internationaal wor den. Piet Kraak ten slotte is no? steeds een goed doelwachter. Zo puik als vóór enkele jaren terug is hij echter niet meer. JODEC. FRANS LEGEA 2—1 B. LEGER Onze Jassen hebben de verplaat sing naar Cherbourg niet succes vol kunnen beëindigen. De FranH piotten toonden zich technisch tactisch de sterksten maar kregel het niet gemakkelijk om aan doel punten te geraken. Wouters opende de scoor op pas van Orlans en er was een onregelmatige charge op doelman Gernaye vandoen om de gelijkmaker te kunnen netten. Aat min. 69 slaagde de Frar.se midvoor erin het winningsdoelpunt aan ie tekenen. De grote uitblinker waf eens te meer doelman Gernaye, dft om de week meer en meer zijn in ternationale klasse gaat bewijzen Perrót en Orlans vallen na he® te vermelden, alsmede Deooster es Van Huff el. De internationale voettoalm# België - Frankrijk zal op O. H. He melvaart 22 Mei betwist worden op de Heyzel. voor de Engelse Cup won AJ- serial met 3—-0 tegen Chelsea in de halve finale. De finaalwedstrljd tegen Newcastle gespeeld worden op 3 Mei 1952. De Ieperse Nieuweling Gex-ard Pype die dit jaar reeds 3 koersen w® reed op Zaterdag 5 April te Armentières in een internationale I.iefhew berskoers over 100 Km. Hij werd zesde op 108 deelnemers, maar iw» toch in de bloemen gezet, daar hij a's eerst - r- mer van de vierde c»14' gorie over de meet bolde.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 16