Vijlde Eeuwfeest van de Zingend DAG KLAPPER Diepsondering in de Bedevaartweide oeen riemen snijden uit andermans leer tm® maakfalles PUROL De week in ons Land exfm-voedzaam Brief uit Brussel de puntjes op de i Madame houdt van blinkend koper l BRASSO BISDOM BRUGGE PRIESTERBENOEMINGEN Een logische 1 redenering h. petrus CANISIUS schoon )e overstromingen van de Missouri Week van 26 April tot 2 Mei WEERSPREUK Koe en kalf in de wel. Den eersten Mei 5e dagen lengen met 17 minuten. ZATERDAG 26 APRIL IH. Cletus, Marcellijn, Rikter, Pa- schasius. ioq op te 4.40 ti., onder te 18.57 u. 521: Overlijden van de Portugese zeevaarder Fernao de Ma- gejhaens. 690: Overlijden van de Franse treurspeldichter Raclne. 711: Geboorte v. de Schotse wijs geer David Hume. 776: Geboorte v. de Nederlandse rechtsgeleerde en staatsman Melchior Kemper. 846: Stichting van het werk van Don Bosco. 925! Hindenburg tot rijkspresi- - dent v. Duitsland gekozen. ZONDAG 27 APRIL 2" Zondag na Pasen. IH, Pieter Canisius, Zita, Anthl- mu», Floribert v. Maastricht, ion op te 4.39 u., onder te 18.59 u. 265: Geboorte van de Italiaanse dichter Dante Alighieri. 404: Overlijden van Philips de Stoute, graaf v. Vlaanderen en stichter van de Bourgon dische dynastie. 627: Geboorte v. de Franse kan selredenaar Bossuet. 702: Dood van de Nederlandse zeevaarder Jan Bart. 791: Geboorte van de Amerikaan se schilder en physicus Sa muel Morse, uitvinder van het Morse-alphabet. MAANDAG 28 APRIL IH, Paulus van 't Kruis, Clara van Kortrijk, Vitaal, Valeria, Prudentius. Ion op te 4.37 u., onder te 19 u. 888: Geboorte van de Portugese staatsman Salazar. 910: Overlijden van de Vlaamse dierkundige E. Van Beneden. 925: Overlijden v. de Nederland se toneelspeler Louis Bouw meester. 935: Overlijden van de Limburg se priester Mart.ien Coene, samensteller v. De Vlaam se Zanger 945: Overlijden van de Italiaanse staatsman Mussolini. DINSDAG 29 APRIL IH. Petrus v. Verona, Robrecht, Wilfried, Antoinette, Hugo. !on op te 4.35 u., onder te 19.01 u. 676: Overlijden van de Nederl. admiraal Michiel De Ruyter. 835: Geboorte van de Nederland se dichter Pater Bernardus van Meurs. 837: Geboorte v. de Franse gene raal en politicus Boulanger. 842: Overlijden van de Engelse natuurkundige Bell. WOENSDAG 30 APRIL Plechtigheid van de H. Jozef. CH. Sofia, Catharina van Siena, Z. Radolf van Affligem. on op te 4.34 u., onder te 19.03 u. 870: Geboorte v. de Oostenrijkse componist Franz Lehar. 874: Geboorte van de Vlaamse schrijver Cyriel Verschaeve. 909: Gehoorte van Koningin Ju liana der Nederlanden. 933: Overlijden van de Franse dichteres Prinses Anna de Noailles. 947: Overlijden van de Vlaamse schrijver Fernand Toussaint van Boelare. DONDERDAG 1 MEI CH. Philip en Jacob, Marculph, Walbrug, Grata, Evermaar v. Rutten. on op te 4.32 u., onder te 19.04 u. 930: Gehoorte v. de Vlaamse dich- t ter Guido Gezeile. 973: Overlijden van de Engelse Afrikareiziger David Living stone. 986: Overlijden v. de Nederland se criticus Conrad Busken Huet.. 904: Overlijden van de Boheemse componist Ento Dvorchak. 924: Overlijden van de Vlaamse priester-dichter August Cup pens. VRIJDAG 2 MEI 'H. Athanaas, Zoë, Walbert.. on op te 4.32 u., onder te 19.06 u. erste Kw. der Maan te 3.58 u. >19: Overlijden van de Italiaanse beeldhouwer, schilder, archi tect en letterkundige Leo nardo da Vinei. 585: Overlijden v. de Nederland se schilder Adr. Van Ostade. !40: Geboorte van de Franse na turalistische schrijver Zola. 557: Overlijden van de Franse dichter Alfred de Muset. 564: Overlijden v. de Duitse mu sicus Giacomo Myerbeer. WEERSPREUK Geen voordeel zonder nadeel. De Algemene Paritaire Raad is dus bijeengekomen en weer uit eengegaan zonder dat inzake de looneisen der vakbonden enige vordering i3 gemaakt. De Regering had vooraf klaar en duidelijk gezegd dat zij niet bereid was de last te dragen ener loonsverhoging. Men heeft in som mige kringen zelfs betreurd dat de Minister van Arbeid de verga dering van de Algemene Paritaire Raad niet heeft bijgewoond. Wij geloven echter dat dit een ver- standige beslissing was. Men heeft in October 1951 Mi nister Van den Daele niet zonder grond verweten dat hij verbinte nissen heeft aangegaan zonder ruggesteun van zijn collega's uit de Regering en op een vergade ring waarop alleen raadgevingen Koiiden verstrekt worden zonder bindende kracht voor de Regering. De puntjes werden nu op de 1 gezet. De Minister van Arbeid was niet aanwezig en kon aldus niet in be koring gebracht worden om ander maal toe te geven op eenzijdige wijze aan 2ijn sympathie voor de looneisen der arbeiders. Daarmede werd de Algemene Paritaire Raad hersteld in zijn rol van adviserend college. De socialisten zullen het zeker betreurd hebben. Zij hadden an ders wat graag gecoquetteerd met de Minister van Arbeid om deze bij voorbaat op al hun looneisen de absolutie te zien geven. Maar alles ia anders uitgevallen. De Re gering heeft door haar afzijdige houding te kennen gegeven dat zij in het loongeschil niet wil tussen komen en evenmin in het overleg dat arbeiders en werkgevers in de Algemene Paritaire Raad houden. Alzo ontsnapt zij tevens aan de verleiding om de werkgevers of het parlement voor voldongen fei ten te stellen die van belde zijden in October 1951 met zeer veei zure opripsingen werden verduwd. De arbeiderskringen hebben van de andere kant de-houding van de Regering goedgekeurd ten aan zien van haar beslissing om niet langer de last van eender welke extraconventionele loonsverhoging te dragen. op de schouders van de werkg». vers doen drukken. Dit inzicht wa< bekend lang vóór de bijeenkomst van de Algemene Paritaire Read Bovendien hoopten de vakbond- leiders hun slag even gemakkelijk thuis te halen als in October en in de Minister van Arbeid een be reidwillige uitvoerder te vltidei van hun wensen. Deza vorwach ting word beschaamd. WAT NU7 Daarmede was de Algemene Pi. ritalre Raad hersteld in zijn ware rol: overleg te plegen over loon- geschillen en eventueel hierover advies te geven, en niets meer dan dat. Dit overleg ie voor geen van bal. de partijen verplichtend. Van de zijde der werkgevers was reedi te verstaan gegeven dat het nog niet zo zeker was dat de patroons hun vertegenwoordigers zouden zen. den. Blijkbaar werd deze afwach tende houding Ingegeven door het verlangen de Regering eerst stel- ling te zien nemen en te verne, men of zij zich van inmenging zou onthouden, Ten slotte zijn de werkgevers dan toch verschenen. Bij monde van hun woordvoerder, de Hr Be. kaert, hebben zij de looneisen der arbeiders duidelijk en categoriale afgewezen, rekening houdend met de vorm waarin deze zijn gesteld, Bij dezelfde gelegenheid hebben zij onomwonden de houding en de inmenging van de Regering ge. wraakt in October 1951 en elke verantwoordelijkheid voor de dei. tijds genomen beslissingen afge wezen. Ja, veel ongelijk kan men hun niet geven. De toestand is dus voor het ogenblik zonder uitkomst. Het wachten is nu naar een beslissing van de syndicale kringen of naar nieuwe voorstellen. De mogelijk heid van een algemene staking neemt vooralsnog geen vorm en de geestdrift hiervoor zal in de ar beiderskringen moeilijk te wekken zijn. HET POTJE De werkgevers hebben met g». te nadruk do aanspraken der ar beiders op de overwinst der be drijven afgewezen. Het voorstel der syndicaten ww de winst van de bedrijven die nlrf door extrabelasting getroffen is al te romen en in een gemeenschap- pelijke pot te brengen waaruit dan aan alle arbeiders een aandeel zou worden verschaft Dit verstrekkend voorstel, dat in feite op een socialisatie van de lonen neerkomt, zou naar het zeg gen der werkgevers zeer nadelige gevolgen medebrengen en de le vensstandaard verlagen lh stede van deze te verhogen. 1 Trouwens wanneer men eenmaal de lonen socialiseert dan behoeft men slechts een enkele stap te doen om ook de wedden te sociali seren. Dan komt ook de overwinst van de hoge staatsambtenaren, in een gemeenschappelijk potje waar uit een appeltje tegen de dorst be taald wordt aan de deurwachter en de telefoonjuffer. VOOR EIGEN DEUR VEGEN Aan het einde van hun verkla ring hebben de werkgevers ook nog gewezen naar de janboel van de verplichte ziekteverzekering. Zij hebben in zuurzoete bewoor dingen laten uitschijnen dat et toch wel een centje over te leg gen is van het catastrophsal be heer dar ziekte- en invaliditeits verzekering en dat de 8-rbeIder> voorzeker een rechtstreeks belang hebben bij een betere aanwending van de 30 milliard inkomsten der Maatschappelijke Zekerheid. Dat was zoveel ais zeggen: Va dertje Staat, veeg nu eens vóór uw eigen deur. Zie nu eens u:t; wat je met je eigen centen kunt aanvangen in plaats van st.êêdi weer uit andermans leer riemen te snijden. PAS. S0100 - 0915 BF|» l'nfen MwQ*rinlèr« B«tg« MarkienvAntwef*«(| reeds vanaf 15 m op de Ieperse kleilaag uitkwam, wat betekent dat men op 15 m diepte voldoende weerstand heeft in de bodem om de heipalen te dragen. DE NIEUWE GRONDVESTEN Zoals bouwmeester Vah Averbe- ke uit Antwerpen, de ontwerper van de IJzertoren en Ing. Mont- haye, technisch ingenieur voor be tonwerken, die beide de gedane diepsondering aandachtig volgden, het ons naderhand verklaarden, heeft de gedane diepsondering be wezen dat de grondvesten van de nieuwe IJzertoren in dezelfde zin kunnen gebouwd worden als deze van dq vorige toren voor wat de diepte betreft. Men vreesde eerst dat op de plaats van de nieuwe To ren, die circa 150 m verder achter waarts ligt dan de oude Toren, zich een wijziging kon voordoen voor wat de ligging betreft van de leper- &q kleilaag. Deze veronderstelling is gelukkig niet waar gebleken en het staat thans vast dat de betonnen heipa len van de nieuwe torera tot op circa 16 meter zullen ingedreven worden en dat men gerust kan aan nemen dat de IJzertoren zich aldus op stevige grondvesten zal bevin den. Verder vernamen wij nog dat de 82 m hoge IJzertoren zal gegrond vest worden op circa 180 betonnen palen die aan de oppervlakte ver enigd worden in een betonnen ta felvlak van een meter dikte en 34 meter doorsnede. HET WERKPROGRAMMA Tot daar strekt zich het werkpro gramma uit van dit Jaar voor wat de wederopbouw van de IJzertoren betreft. Tegen de aanstaande Ijzer bedevaart zal dit reusachtig basis werk voltooid zijn. Binnenkort zal men aanvangen met het inheien van de betonnen palen en zal ook het tafelvlak voltooid worden. Dit programma moet Volgens de voor uitzichten klaar zijn tegen de eerst komende Ijzerbedevaart. Op deze grondvesten zal dan de eerste steen gelegd worden van de nieuwe IJzer toren die stilaan zal groeien tot een hulde van het Vlaamse Volk aan zijn dierbare IJzerdoden. Definitief is dus van wal gesto ken met deze heropbouw waarop gans Vlaanderen reeds zo lang wacht. Voor ieder Vlaming is het thans een. heilige plicht om zijn steentje bij te dragen tot deze grootse Dodenhulde. Ieder jaar zul len wij thans naar Diksmuide gaan om er te zien bouwen, alles laat voorzien dat binnen vijf jaar de IJzertoren zal voltooid zijn. Dat van nu af ieder Vlaming moge zeg gen: «Daar zit een steentje van mij in, daaraan heb ik meege- bouwd». Wij hebben allen gesid derd van woede onder de smaad die Vlaanderen werd aangedaan bij de dynamitering van de IJzertoren, onze schoonste wraak zal zijn onze Toren terug te herbouwen. GEMO. (Vervolg van 1° blad) ONVERVULDE HOOP De toestand was dus al heel wat duidelijker dan in October 11. De arbeiders wensen het behoud van de vóór zes maanden toegestane en door de Regering gedragen loonsverhoging van 50 centlemen per uur of onder vorm van een maandelijkse premie. De Regering weigert deze last langer te dragen. De syndicale kringen tonen begrip voor deze houding, maar houden vast aan hun eis en willen de last hiervan Riet een beetje Brasso is het gemakkelijk om het koper Werkelijk te doen blinken. Brasso is spaar, gh zaam en snel in 't ge. feruik en... het laat Jfflgeen neerslag echter! c'e ideale babyverzorging BALSEM POEDER OLIE ZEEP K'WII III MMI Ml» MIJ I IJl l' hll 'UfJ"*8 De Speciale Schijf voor PASEN 1952 van de Koloniale Loterij heeft haar grote loten over gans het land uitgestrooid. Tot op heden 18 April, werden de loten boven de 100.000 frank, in gehele of tienden uitbetaald aan winnaars komende uit: Anzegem, Brussel, Charleroi, De Panne, Eu- gles, Gent, Hasselt, Jemappes, Leu ven, Ukkel, Verviers, Vorst. Het supergroot lot van vijf mll- ltoen werd geïnd door bemidde ling ener Bank. Andere loten gaande van 20.000 tot 100.000 frank werden geïnd door personen uit; Aarlen, Ans, Ande- nelle, Antwerpen, Borgerhout, Brussel, Charleroi, Deurne, Fallais, Gent, Gentbrugge, Gilly, Hasselt, Houthalen, Izegem, Ivoz-Ramet, Luik, Lokeren, Leuven, Merksem, Paturages, Rosière, St Andries, Ruddervoorde, Schaarbeek, Sint Kruis-Winkel, Sint-Niklaas, Ton geren, Vilvoorde, Vorst, Waterlo. Beroep of stand opgegeven door al deze door het lot begunstigden: Arbeidersgezin, arbeiders, chauf feur, bedienden, ambtenaar, dag bladhandelaarster, gepensionneer- den, handelaar in bereide vleeswa ren, handelaars, handelsvertegen woordiger, koffiehuishouder, land bouwer, maatschappelijk sekretaris, onder-officier, postbode, verpleeg ster, vleeshouwer, potjes van 4, 6 en 10 arbeiders. De 6e Schijf 1952, die het gewoon plan der loten hervat, zal getrok ken worden te Cuesmes, op DINSDAG 29 APRIL. (d-7327) Zijn Hoogw. Exo. Mgr Lamiroy heeft benoemd tot pastoor: Te Proven, E. H. Jos. Marques, pastoor te Hooglede (St Jozef). Te Hooglede (St Jozef). Bi, E Demeester N„ onderpastoor te Le Tuquet, Moeskroen. ►e Volksheilige van de week Waarom wordt het Liebig bouil lon Blokje zo veelvuldig door de Belgische huisvrouw gebruikt? Heel eenvoudig, omdat het een betere smaak en meer voedingswaarde geeft aan soepen, sausen, groenten, voedingsdegen enz. En besparend! Fr. 10,het pakje van 5 blokjes. Met Chromopunten. Deze Heilige werd geboren te ijmegem, in Holland, op 8 Mei 521. Toen hij 22 jaar oud was óot- hij zich aan bij de St Igna- üs' Gideonsbende, om in 1549 als azuiet de plechtige kloostergelof- af te leggen. Hij werd" een are apostel van gans Midden- uropa, dat op hem roemen mag Is een redder van het geloof. Het ïheen in die dagen dat de onder- Mig der Kerk in Duitsland nabij as. In het geboortejaar van Pe ns Canisius had Luther de scheu tig in de Roomse Kerk teweeg bracht. En ook in 't zelfde jaar as Ignatius van Loyola opge- aan, om als ridder, aan 't hoofd er Sociëteit Jesu de keurbende i stichten tot verdediging van de edröigde Kerk van Christus. Canisius werd de apostel van 'uitsland, de hamer der ketters, e Hièronymus en de Augustinus an zijn eeuw. Zijn weldadige ln- Ioed doet zich voelen door het lichten vah katholieke scholen, n de hervorming van 't onder ijs in al zijn vertakkingen. Over- l rezen seminaries op. Door zijn ïhriften over geloofsgeschillen en e verschillende zendingen waar- lede vier Pausen hem bij de t'ultse Prinsen en Bisschoppen be latten, damde hij de vloed van 't assen de protestantisme. In 1554 erscheen zijn wereld oeroemde ka- ichismus, die weldra in alle talen er wereld werd vertaald en tlj- ens Petrus' leven tweehonderd erdrukken zag. Petrus Canisius overleed in het t-Michielscollege te Freiburg, in witserland, op 21 December 1597. aus Pius IX verklaarde hem ge- ikzalig, en in 1925 nam Paus ius Xl hem op onder 't getal der eiligen, met de titel van kerkle- rar. De stad der maneblussers gaat toeko mende zomer vieren met zang en klank. De Sint-Romboutstoren is vijfhonderd jaar oudl Heel 't land door zullen de blikken gaan naar de stoere doch edele gestalte van deze toren die boven de metropolitane kerk van Aartsbisschop Kardinaal Van Roey gevestigd staat als een versteende belijdenis van de Vlaam se middeleeuwen: diep geloof, streven naar al wat hoog en schoon is. Openluchtspel, ommegang, tentoonstel lingen, belaardconcerten en zo meer zul len de roem en de trots der aloude Dele- stad verkondigen. Het ls onze plicht U tot inleiding mee te voeren naar Mechelen om de weelden en waarden van deze, ons zo dierbare Istad te leren kennén en bewonderen. We staan op de Grote Markt te Meche len. Vóór ons het aanbiddelijk beeld van Sint-Romboutstoren, waartegen enkele schitterende gevels aanleunen, schoon als oude juwelen. De Sint Rombouts ls de kathedraal van onze Aartsbisschop, Zijne Eminentie Kardinaal Van J^oey, de wijze primaat, de stille werker, de vader. Schoon moet het hier zijn als hij In zijn kardinaals-rood met majestlsche sleep, deze machtige kerk binnenschrijdt. Ter wijl de klokken bonzen, de klokken die hier zo menigvoud van getal en klank rijkdom zijn. Geen rechtgeaard mens kan deze kerk benaderen zonder te denken aan zo me nig groot metropolitaan. Zoals de grote Kardinaal Mercier, die hier lang en roemrijk regeerde. Onze ogen worden vooral aangezogen door de rechte stoere lijnen van deze Romboutstoren, het meesterwerk der Bra bantse Gothlek. Een toren die gepland I werd tot een hoogte van 167 m. (met de spits), maar die (gelukkig!) nooit deze hoogte heeft bereikt, en dus zijn man nelijk evenwicht behield. Al worden de plannen aan de stads architect Wouter Coolman toegeschreven, toch is het vooral Andries Keldermans die de toren opbouwde. Op 22 Mei 1452 werd de eerste steen gelegd. Elke plooi, elk beeld, elke steen sleurt U mee naar omhoog, 90 m. hoog. Van geen tweede toren in 't land kan worden ge- Wat was er gebeurd? Een ijle nevel sliert, door de volle maan beschenen, had er uit gezien als een verraderlijke vlam die om de toren speelde. Beschaamd dropen de Mechelaars af. Overal elders ging een schaterlach op om deze grap, Zelfs de Paus Innocentlus maakte er zich vrolijk mee, en te Venetië speelden ze er een toneelstukje over en sultan Moham med moest zijn dikke buik vasthouden van het lachen. Vooral Antwerpen, dat altijd een beetje jaloers was op Meche len, trok van leer. Er kwam een proces bij te pas, waarbij de stad van Sint Rombouts elkeen wilde opleggen: Dat bij vonnis sij verstaen. Gauts te zwijgen van de maen. Méchelén kreeg zijn zin niet geheel. Want de uitspraak zei: ...er wordt ghewesen dat het oude dood moet wesen ende spreken maer voortaen van de Brandt ter Volle maen. Toen enkele jaren later te Antwerpen de toren van St-Antoniuskerk Instortte, zetten de Mechelaars het de oude rivaal betaald met het pittige hekelrljmtje: Het is beter te blussen zonder brand dan torens te bouwen zonder verstand. Mechelen kreeg weldra nog meer stof tot gekscheren. De monniken van Bint Bernard aan 't Scheld wilden een zwerm muggen blussen. Te Tienen blusten ze eveneens de maan en te Dlest zouden ze geprobeerd hebben om de zon te blussen. Óf er gejokt en gelachen werd. Maar de Mechelaar is een maneblussergeble ven, iets wat hij thans als familienaam beschouwt. Deze toren is niet alleen beroemd om de zegd dat hij rechtèr en vaster ten he mel klimt als deze hemelbestormer. Hij behoort tot de prachtigste torens van Europa. Een hymne, een wilskrachtige hymne boven deze gedoofde stad. Gedoofde stad! Het doet aan het oude Brugge denken. Hier kom je toch ook door een ouderwetse poort ae stad bin nen. Hier zijn oude gevels en pleinen. Maar Brugge is ouder. Omtrent de helft van Mechelen werd rond de helft van de 14° eeuw door een brand verwoest. Maar daar zijn nog oude gevels genoeg om U te vertellen dat Mechelen eens de hoofdstad der Nederlanden was, die de rijkdom en de kunstliefde van de Spaan se tijd verhalen, toen de edele prinses Margareta van Oostenrijk onze land voogdes was. Daar staat het beeld van deze grote doch ongelukkige prinses nog op de markt. Die luister van weleer is voorbij. Geen geruis van zijden vrouwen lokken, noch 't gepraal van hooggehuifde dameshoeden, geen sporengerinkel aan ridderlijke laarzen. We leven in een nieu we tijd. Om deze toren zweeft nog herinnering der Mechelse maneblussers. In een dei- laatste nachten van Nieuwjaarmaand 1687 schreed een brave Mechelse burger lichtzwijmeleud naar huis. Zijn oog viel op de trotse Romboutstoren... Hewel, de toren stond in brand! Luid kreet hij het onheil uit over de slapende stad. Uit alle deuren sprongen verschrikte lieden. Allen zagen hoe de vlammen uit de klokken- ramen laaiden en de torenflanken likten. Met ketels en ladders, met kuipen en koorden stormden ze naar het marktplein om te blussen. Toen ze daar kwamen waren de vlammen als bij mirakel ver dwenen. De overstromingen verwekt door e Missouri (U.S.A,), brachten nleu- e ellende bij. Te Omaha verniel en de wateren een riool onder een .jk, met het gevolg dat vier hui- mblokken van de rivierdijk be- Een bijrivier van de Missouri over- roomde te Hamburg, in Iowa, niet dn dan 30,000 Ha. akkerl.-nd. Te Fort Leavenworth, luchtbasis, erd het vliegveld langs drie zlj- ;n bedreigd door het water en on- srpoosd werd gewerkt om het vrij houden.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2