VOOR POPERINGE EN IEPER 12 24 Die dagen hebben zin en betekenis l Vlaanderen vier! Oiildensporenfeesf Ons blad... en de soldaten in Duitsland Vermist Tweejarig kindje uit Kessel na 12 j. teruggevonder De Congo roept Mgr Lamiroy onder grote volkstoeloop ten grave gedragen III. - Vlaanderen aan Frankrijk KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER 7 WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS s 3 Frank ZATERDAG MEI 1952 BUITENLANDS OVERZICHT ALS DE FAMILIE UIT WANDELEN GAAT BRUGGE IN ROUWGEWAAD 1302 - 1952 NIEUWE UURREGELING VAN TREINÈN, TRAMS EN AUTOBUSSEN Wie wordt de nieuwe President der U.S.A. BOND DER KROOSTR. GEZINNEN Verloor moeder en broertje in het I bombardement op Abbeville HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfónsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. ET WEKELIJKS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. Nr 21. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 91 fr. België (6 maand) 70 tr. Andere landen 4rr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge s INKSEN nadert! 'k Weet het wel, ik zou... moeten Pinksteren schrij ven, maar 't gaat niet; ik heb een hekel aan dat woord en er is niets aan te doen. Onze mensen spreken nog altijd van Sinksen-water en bewe ren nog altijd dat het wijwater van Sinksen het krachtigste is!... Neen, ge roeit Sinksen niet uit bij ons \olk en bij mij ook niet! Met Sinksen doet de Zomer ons boodschap van een luisterlijke triomfale intrede zoals met O. L. Vrouw Hemelvaart ons de bood schap wordt gebracht van 't vol trokken zomerwerk: de oogst, de volle rijpheid van alles wat buiten staat en groeit. We maken met onze handen en onze eigen inspanning, we maken met onze ogen en ons hert heel de bedrijvigheid mee. Doe maar uw best om niet verstrooid te zijn, maak maar een beste voornemen. Ik ging mee met de kruisprocessie en 'k zou voor me kijkend, dwars door de velden gaan!... voor me kijkend en niet links en reohts mijn ogen laten reizen over koren en vlas en aardappelen, noch over de «vette weêk»... Doe maar uw beste! In 't begin kon het 'er nog door, maar ik werd verstrooid; zij die rond mij gingen en- de pater noster baden als ik, konden 't niet laten naar die weelde te kijken op het land. Hebt gij nog geweten dat het land zo veel rijkdom beloofde als dit jaar... voedsel voor mens en dier! 'k Was ook verstrooid, en op 't einde verontschuldigde ik me zelf even goed als de anderen. Was dat nu ook geen gebed, wandelen door de wegelkes en de stikken waar de Lieve Heèr zijn zegen over strooide in zon en regen, met der oge dat zien en hij dat zicht Hem bedanken en verder zegen en be scherming vragen? 'k Gelove nog dat kijken ook een gebed kan zijn! O. L. Heer Hemelvaart deed me nog meer geloven dat kijken een gebed kan zijn! Waarom toch heb ben al onze gezinnen niet het Nieuw Testament in huis en le zen ze niet op zulke dag het ver haal van de Hemelvaart tot en met Sinksen? Daar ziet ge die vrienden van de Heer, er moesten er wel een honderd zijn, meegaan met Hem naar de Olijfberg. Ge kunt U in denken hoe ze boven op de berg rondom Hem knielden om zijn isut-sten zegen te ontvangen... Daar rijst de Heer in een zee van licht, hemelwaarts, hoger, hoger! Zijn moeder, de apostelen, zijn vrienden kijken, staren, met de ogen staal op Hem gevestigd, roerlocs. Een wolk heeft Hem aan 't licht ont trokken en nog staan zij roerloos staal naar omhoog te kijken. Was dat ook niet een gebed! Bleef er tot hun cgen voor goed sloten, niet een stukje van die glans en schit tering in hun ogen hangen? En met dat stukje glans in hun ogen gaven ze doodgeren hun... leven voor de Meester. Voor hen zou echter de volle Zomer beginnen met Sinksen! Wat een dag is dat toch geweest voor hen en voor... ons. Daar worden die honderd men sen helemaal anders. Daar zien ze, daar begrijpen ze wat duister was en donker, daar worden zij van schamele vissers en kleine boeren, wereldveroveraars. Van Jeruzalem uit over Judea en Samaria groeit de Kerk inderdaad tot de uit einden van de hun bekende we reld. Volle Zomer werd het; en in hun hoofd en in hun hert. Dat had in hen de H. Geest gewrocht, in storm en orkaan. Die storm had nieuwe scheppingskracht; het on mogelijke was mogelijk geworden, het ongelooflijke was werkelijkheid geworden. Nieuwe mensen zouden de bovenmenselijke taak aanpak ken en doorvoeren; de Kerk, het rijk Gods op aarde op te bouwen! Daar kunnen we nu zelf eens over nadenken. Wordt het met Sinksen ook volle Zomer... in ons? We gingen mee met de kruispro cessie, om zegen voor al wat buiten en dier en we keken, verstrooid, naar die groeiende rijkdom. Was dat kijken ook niet een gebed? Er ligt in ons een groter, een wijder veld! Is er wel een grens aan de gedachten, aan de begeer ten van de mens? En als er daar van boven geen hulp, geen zegen, geen genade op komt, hoe verder felijk, hoe grauw, hoe... slecht kan alles worden op dat wijde veld van 's mensen gemoed! Laten we in die dagen, maar niet verstrooid, naar boven kijken lijk die vrienden van de Heer deden bij zijn Hemelvaart! Naar omhoog kijken van waar de H. Geest ons zegen en genade stuurt. Zoudt ge wel geloven dan, dat die dagen van voorbereiding van daags na Hemelvaartdag tot Sink sen zin en betekenis hebben? Geen kruisprocessie en toch aanbidden om zegen op 't land... onzer ziel! PÉ VLAMYNCK. Op Zaterdag 24 Mei wordt te 17 uur de Koloniale Tentoonstel ling in de Foorhalle van Roeselare geopend. Deze Tentoonstelling zal een openbaring zijn voor de mensen van onze Westvlaamse gewesten die zeer zeker in groten getalle deze gelegenheid zullen aanvatten om zich een gedacht te vormen over onze rijke Kolonie. Landbouwers, vaklieden van alle aard, geestesarbeiders, de Congo wacht En waarom zoudt ook U niet gebruik maken van de in lichtingsdienst die allen ter be schikking staat in deze Tentoon stelling. Grote mogelijkheden en een ze kere toekomst worden de jongeren geboden in onze Kolonie. Dit alles kunt U onderzoeken in de Koloniale Tentoonstelling. Deze Tentoonstelling, in de Foor halle van Roeselare, Bruggesteen- weg 227, is open van 24 Mei tot 8 Juni, van 10 tot 20 uur. Algemene inkomprijs: 5 fr. Tot hoever wil men gaan DE CONTRACTUELE VREDE Het ontsnapt niemand dat we in de wereldpolitiek weer een zeer spannend moment bereikt hebben. (Het is weer eens Lente!) Te Pan- moendjon staat men misschien voor het einde van het staakt het vuurofte wapenstilstand, én niet in die zin dat het sluiten van een vredesverdrag de normale b0- kroning van dc zeer lange onder handelingen zou zijn. In Japan hebben we de opsto ten van 1 Mei gekend en de ver dergaande sociale agitatie. In Duitsland ten slotte schijnt alles er op te wijzen dat wij, naar een toestand gaan die nog veel delicater zou kunnen zijn dan die ivelke u'ij gekend hebben ten tijde van de luchtbrug. Elke morgen kijkt men bezorgt de krant in om te zien of de toe gangswegen niet afgesloten zijn en of de electriciteits- en gasbe- - Mii Dhr en Mevrouw Daniel O'Neill uit New York doen ook wel eens graag 'n wandeling met hun kroost en dan hebben zij, zoals men het hierboven bemerkt een flinke breedte van de straat nodig om hun tien meisjes netjes op een rij langs zich te laten opstappen. Volledigheidshalve moeten wij vermel den dat er nog één ontbreekt, namelijk de oudste zoon die soldaat is in Duitsland. Deze prachtige familie stapte mede op in de grote Paasstoet van de Amerikaanse hoofdstad. Mevrouw O'Neill gaat er fier op dat zij zelf de klederen maakt voor haar dochters. Zij zai er alleszins goed haar bezigheid mee hebben. (Cliché «La Libre Belgique»), GENERAAL MARK CLARK de nieuwe Amerikaanse opperbe velhebber in Korea en de Stille Oceaan, die aldaar in vervanging van Ridgway werd benoemd. In een manifest, te Parijs de koning overhandigd, klaagt Vlaan deren thans de koning aan. De graaf laat weten dat hij in rech te ontbonden is, ontlast en vrij... en dat de graaf met Gods bijstand en de hulp van zijn vrienden en zijn volk, het erf en het gezag zal handhaven, dat zijn voorvaderen hem achterlieten... De koning wordt in dit lange re- quisitorium beschuldigd de koop lui uit Vlaanderen te hebben ver dreven, de koers der vreemde munten te hebben verboden en de waarde der Franse munt boven haar gewicht te hebben opgedron gen, de Vlaamse havens te hebben geplunderd, de graaf te hebben belasterd bij de Paus... Het is geen wonder, indien hij zich thans van u scheidt, zo sluit de brief. De koning antwoordt met een oproep tot trouw aan het slaven- verdrag van Melun. DE ONGELIJKE STRIJD G wijde zet echter door. Begin 1297 wordt het verbond Vlaan- deren-Engeland bekrachtigd. De kroonprins zal met, één van Gwij de's dochters trouwen, kan het niet met Filippina, dan met een andere. De handel wordt hersteld met Engeland. Edward belooft geld en legerhulp. De graaf zendt gezanten naar de Paus om te pro testeren tegen een mogelijk inter dict, en werft alom huurlingen en eigen krijgsvolk. Hij is echter niet. klaar om de eerste Franse schok staat en groeit... voedsel voor mens tegen te houden. De Fransen drin- Vanaf Zondag 18 Mei veranderde dc uurregeling der trei nen, trams en autobussen. Deze nieuwe uurregeling voor de zomermaanden althans voor wat betreft de bijzonderste lij nen onzer provincie en deze die verbinding geven naar de grote steden geven wij in ons volgend nummer, dit van 31 Mei e.k. Het beste middel om zeker te zijn dit blad te zullen ver krijgen is het van NU AF AAN BIJ UW VERKOPER AAN TE VRAGEN. Het kan ook rechtstreeks op ons bureel aangevraagd worden mits toevoeging van 3,50 fr. in postzegels. Bespreek dus tijdig uw blad, zo zijt U er zeker van altijd een practische reisgids bij de hand te hebben. gen over Komen naar leper. De Artesiaanse Kroniekuit 1304, verhaalt hoe een klooster brandt en al de omstreken van Rijsel op een afstand van vier mijlen zo geplunderd en verbrand worden, dat de getuigen van die baldadig heden met ontzetting en verbijste ring geslagen waren. Bij leper staken de Fransen al de buiten wijken in brand, alsook 120 wind molens. Vóór Veurne, op Buls- kampveld, verslaat Robert d'Ar- tois de Vlamingen. Veurne gaat in vlammen op. Rijsel kan eerst in September worden bezet, door het verraad der lieren van Hond- achote, St-Venast en van Gistel. Het geraakt eveneens Septem ber eer dat Edward I, over Sluis, het gravenslot van Male bereikt. Lang laat Filip le Bel niet op zich wachten. Over Rijsel stormt zijn leger nu naar 't Noorden: op 3 September te Kortrijk, op 7 Sep tember te Ingelmunster, waar een Brugse troep Leliaarts de stad aan de koning komen overleveren. In 't Brugs archief berust de keure des konings, waarbij hij belooft aan Brugge het H. Bloed niet te ontnemen. Daar de Fransen in 't Noorden Damme bedreigen, slui ten Edward en Gwijde zich op te Gent. De Engelsen maken het zo bont dat ze de stad op vier hoe ken in brand steken. Het volk snelt toe om te blussen en de En gelsen plunderen de stad. Er val len veel doden en gewonden in deze furie. Daar het niet boteren wil tussen de Gentenaars en de Engelsen, is koning Edward blij dat een pauselijk gezantschap een wapenstilstand tussen de beide koningen komt voorstellen. Op 9 Oktober wordt deze bezegeld te Sint-Baafs-Vijve. En de Engelse kroonprins wordt nu verloofd met Tsabelle, dochter van Filip le Bel. Daags voordien had 's graven zoon, Robrecht van Bethune, met de hulp van de Engelsen, Damme heroverd, waardoor Brugge van de zee werd afgesneden. Graaf Gwijde wordt, dus aan zijn lot overgelaten. Hij bezit nog Dowaai, leper, Torhout, het Zwin en Rijksvlaanderen. Het andere Vlaanderen zucht onder de plak der Fransen en der Leliaarts. SCHANDE EN ONEER Het wapenbestand duurt tot het begin 1300. Naar het einde van 1299 toe ls Gwijde dood op. Te Oudenaarde draagt hij zijn gezag over aan zijn zoon Robrecht. De 76-jarige vader zoekt een laatste soelaas in het slot van Rupelmon- de. 's Konings broer, Karei van Valois, komt met verse strijd krachten op Vlaanderen af. Do- waai geeft zich over. Damme valt in zijn handen. leper weifelt en Gent zendt gezanten naar Aarden burg om met de Fransen te on derhandelen. Kortom, heel de Vlaamse weerstand zakt ineen. Met enige getrouwen levert Ro brecht, zijn broer en vader Gwijde zich aan de Fransen over. Ze wor den naar Parijs gevoerd én in Franse burchten opgesloten. Hoe ze behandeld worden kunnen we in een paar kronijken van deze tijd lezen: De graaf werd in een sterke toren opgesloten, die zo gebouwd en opgetimmerd was, dat van bui ten iedereen hem kon zien en ga deslaan. En daarover voelde hij dikwijls zo'n grote schaamte, dat hij liever had willen dood zijn, want hij was al zo oud en zijn haar was grijs. In Falaise zijn de Vlaamse rid ders hard behandeld geweest, in kamer zonder meubels opgesloten en in zware boeien geklonken; maar de koning beval ze te ont ketenen. De bewakers echter doen en zeggen hun allerlei gemene dingen. In Nonetto werden ze eerst ge durende acht dagen in zware boei en geklonken en dan aan ringen geketend. De cipier wenste wel dat de koning hem beval hun de koppen af te slaan, hij zou het gaarne eigenhandig doen. Hij voor ziet hen met het allerslechtste vlees, ja, ook vlees dat bedorven is en rot. De koning heeft bevolen dat ridder Rogier van Gistel on geboeid door het domein mag wan delen, maar 's nachts moet hij weer in de ijzers gesloten worden.» De politiek van Filip le Bel drijven niet opgehouden hebben W est-Berlijn te bevoorraden. Wij hoorden voor 't eerst uit Oost-Duitse mond de bevestiging van het bestaan van een volkspo- lilie die tot nationaal leger zou verheven worden, cn wij verna menniet zonder bezorgdheid, dat in Oost-Duitsland zoveel gespro ken wordt over grensincidenten en bedreigingen uit het Westen. Dat laatste smoesje is inderdaad al te bekend als schijnverantwoor- ding om zelf de paffertjes boven te halen en een frissche, fröh- liche kriegte beginnen. Al die elementen samengenomen voorspellen niet veel goeds en men moet al goede zenuwen hebben of er aan gewoon geraakt zijn zoals de Berlijners om zich niet een tikje van de wijs te laten bren gen. Hebben Amerikaanse bereke naars ons destijds niet gezegd dat 1952 een zeer gevaarlijk en critiek jaar zou zijn(Al is dat altijd een beetje bos profetieaange zien die zelfde mensen nu spreken over 195>t. Als ze 't zo altijd twee jaar in eens konden verschuiven ware 't nog goed!) En dat gebeurt allemaal omdat de West-Duitse regering samen met de Westmachten een zgn. Generalvertrag zou afsluiten waarvan de voornaamste bepalin gen thans roerden bekend ge maakt en die er anggpeer als. volgt uitzien: 1. - Behoud van de macht der geallieerden voor het eigenlijk vredesverdrag en de hereniging van Duitsland. 2. - Te Berlijn blijven de West machten de bezetters. S. - In West-Duitsland houden zij troepen en mogen zij maat regelen nemen om de veiligheid van die troepen te waarborgen. J- Wcst-Duitsland wordt uit genodigd, als gelijkberechtigde, in de westelijke gemeenschap te tre den. 5. - In geval van ernstige crisis mogen de Westmachten de mach lueer totaal in handen nemen. 6. - Het contractueel vredesver drag zal slechts van kracht wor den na de ratificatie van het ver drag tot oprichting van het Euro pees leger door de bevoegde par lementen. 7. - Duitsland zal slechts lid kunnen worden van do legcrge- meenschap na dc bekrachtiging van de contractuele vredesak koorden. Het is nu rond dc onderteke ning van die beide akkoorden dat al de herrie ontstond, zowel op het internationale plan als in dc schoot van West-Duitsland. Dc nieuwe spanning rond Ber lijn is cr de uiterlijke vertoning van. DE THEORIE VAN HET DUBBELE SPOOR In Duitse milieu's is men van zelfsprekend het meest met de 'aak begaan. En daar zijn meer dere geldige redenen voor. Niet alleen gaat het hen rechtstreeks het meest aan. maar velen vrezen dat de geste die Adenauer beslist is te doen zal leiden tot de defi nitieve splitsing van Duitsland en het onmogelijk maken van een algemeen akkoord tussen Oost en West. En sommigen voegen er aan toe dat het afsluiten van der gelijke akkoorden zou gelijk staan met het definitief overleveren van de zeventien millioen Duitsers uit de Oostzone aan de tyrannie en de folteringen van het commu nisme. Dergelijke redeneringen hoort men zelfs in de G.D.U. (Ghristlich Demokratische Union de partij van Adenauer) waar er verre van een algemeen enthousiasme leeft voor de akkoorden in kwestie, en nog in veel sterkere mate bij de massa der bevolking. Aan de andere kant staan dan de politieke tegenstanders van Adenauer, en vooral de sociaal de- mokraten socialistenmet Schu macher aan de kop. Die zijn er radicaal tegen al ware het maar uit oppositie, en omdat ze weten dat de Duitsers er thans helemaal niets voor voelen opnieuw de wa penrok aan te trekken. Zij ver dedigen de stelling van het neu trale en ontwapende Duitsland met internationale waarborgen. Intussen hoort men in de krin gen van de oprechte voorstanders van de politiek van Adenauer zelfs de theorie verkondigen van het dubbele spoor. Die ziet er als volgt uit: het is een klaarblijkelijk Amerikaans belang Duitsland bij de verdedi gingvan het Westen te betrek ken, vSant dan kunnen Duitse di visies de plaats van de Ameri kaanse innemen. Daarmee is ech ter nog niet gezegd dat dit een Duits belang is aldus te handelen. Men moet dus zoeken het Ameri kaans en het Duits belang te doen samenvallen. Wellicht ligt die oplossing in onderhandelingen met de Russen waardoor de Duitse eenheid zou hersteld wórden cn waardoor d< spanning cn het oorlogsgevaar tussen Oost en Wast zou afne men. (Zie vervolg blz. 2.) De overheden rond het schrijn van de Kerkvorst tijdens de rouwstoet. 1 Links bemerkt men dhr Pholien, Minister van Justitie cn rechts, in ambtsornaat, Ridder Pierre van Outryve d'Ydewalle, Gouverneur der Provincie. Onder links: alvorens het stoffelijk overschot in de graf- i kelder werd bijgezet, werden de laatste gebeden uitgesproken door Mgr Cento, die men in het midden van de foto bemerkt, terwijl hij de lijkkist met wijwater besprenkelt. Iets naar links. Vicaris-Generaal Quaegebeur. Rechts: het bisschoppelijk wapen van Mgr Lamiroy; meegedragen in de stoet. Het Wekelijks Nieuwseen trouwe vriend in het verre Duitsland. Vóór enige dagen ontvingen wij een schrijven van een soldaat lezer van ons blad, die ergens in Duitsland ligt gekazerneerd en in een paar vrije ogenblikken ons eventjes goede dag kwam zeg gen. Wij zeggen het onomwonden dat dit schrijven ons zeer aange- wordt met. de inlijving van Vlaan- naam is geweest Het bewijst dat deren schitterend bekroond. De Leliaarts zijn overal weer mees ter. Ze nemen hun goederen te rug, terwijl het goed der Klau- waarts wordt verbeurd en ver deeld. Het gaat er zo erg, dat de koning moet tussenkomen om de burgeroorlog te vermijden. (Zie vervolg blz. 9.) De verkiezingsstrijd is In volle gang in de Verenigde Staten. In de meeste plaatsen werden reeds voor- verkiezingen gehouden, waaruit blijkt dat volgende vier staatsmannen de meeste kansen hebben. Van links naar rechts: Generaal Ilwight Eisenhower en Senator Robert Taft bij de Republikeinen, en Ad- lai E. Stevenson, Gouverneur van de Staat Illinois en Senator Estes Kefauver, bij de Democraten. ons blad ook ginds graag wordt gelezen, maar vooral dat er bij onze soldaten nog goeie gasten zitten op wie milieu en omgeving nog geen kwade invloed hebben uitgeoefend. Het verheugt ons dergelijke taal te horen, taal van Kristen Vlamingen, die het hart op de rechte plaats dragen. Wij hebben gemeend goed te doen dit schrijven voor onze le zers af te drukken. Hier volgt het dan. 8 Mei 19S2. Geachte Heren, Als trouwe lezers van Het We kelijks Nieuwsvan dc IIust- streek, past het zeker, U een har telijk woordje van dank toe te sturen, als blijk van waardering cn sympathie voor uw blad. Ieder mens houdt practisch meest van... een gazet uit dc streek en dan zeker alleszins een soldaat die ver weg is van eigen volk en streek. Ik kreeg ccn abonnement als geschenk van mijn nonkel, cn ge zult het mis schien als vleierij beschouwen, maar ik verzeker U zonder over drijving dat het een van dc schoonste en aangenaamste ge schenken is dat 'k ooit kon krij gen. Elke week zien we met ver langen uit naar de Zaterdag, om al 't nieuws van de streek te le zen, en verder alleszins Wester- linck, Pé Vlaminck, 't Manneke uit de Maan, Je bent een dikkop artikels van Boschvogel, 't Sport, zonder zelfs 't Zondag sermoen over te slagen, cn een soldaat heeft daar zekerlijk ook geen kwaad van dat te lezen. «Het Wekelijks Nieuws-» is als 't ware één lange brief uit dc streek waarin goé kennissen elk een eindje schrijven. Het was nog geen veertien dagen geleden dat de triomfklok luidde over Brugge toen Zaterdag 17 Mei de doodsklok met trage slagen over de stad weerklonk. Op een lachende Meimorgen lagen de straten doods en stil als op een kille herfstdag. Vlaggen halfstok aan de huizen, ingetogen mensen die de haag vormden langs de straten. Brugge deed uitgeleide aan zijn Bisschop, die naar zijn laatste rustplaats ge bracht werd. NAAR DE KATHEDRAAL Vanaf 10 uur verzamelden pries ters en hoogwaardigheidsbekleders zich op het binnenplein van het Bisdom waar langs weerszijden de seminaristen -de. haag. .vormden.. Stipt te 10.30 u. vertrok öe lijkstoet terwijl van uit St Salvators de trage tonen der doodsklok over de stad klonken. Traag schoof de lijkstoet door de straten heen. Vooraf stapte de mu ziekkapel der Zeemacht die treur- marchen uitvoerde. Een indrukwekkende stoet was het. Afgevaardigden uit alle hoeken van Westvlaanderen met hun rouw- omfloerste vaandels. De Pauselijke gedecoreerden met hun wit-geel vaandel, het laatste dat door Mgr Lamiroy gewijd werd. De jeugd van Westvlaanderen, de K.S.A.-groepe ringen die eens de trots waren van de overleden prelaat. Dit alles vormde een stil maar 'evend getui genis van het werk dat Mgr Lami roy verrichtte. Dan volgde de gc -telijkheid met de pj laten en bisschoppen, waar onder Mgr Cento, pauselijk nun tius: Mgr Kerckhofs, bisschop van Luik; Mgr Charue, bisschop van Namen; Mgr Suenens, hulpbisschop van Mechelen; Mgr Himmer, bis schop van Doornik; Mgr Calle- waert, bisschop van Gent, met hulp bisschop Mgr Joliet; Mgr Catry, ti tularis-bisschop van Semta' Mgi;. Van Waeyenbergh, reclor-magni- ficus en Mgr Litt, vicc-rector van de Leuvense Universiteit; Mgr Brys, algemeen proost A.C.W.; Dom Nève, abt van Zevenkerken; Dom Lam- brecht, abt van Steenbrugge; Mgr Lagae, titelvoerend bisschop van Trikka; Dr Warland, geheim ka merheer van Z. H. de Pairs. Achter de geestelijke hoogwaar digheidsbekleders volgden semina risten die het wapenschild In ca- ritate Christ!alsmede de mijter, de staf en de eretekens van Mgr Lamiroy meedroegen. Gedragen door leraren van het St Lodewiik en St Leo-college. volg de de lijkkist. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door Ridder Pierre van Outryve d'Yde walle, gouverneur der provincie, dhr Pholien, minister van Justitie, dhr Haus. voorzitter van het Beroeps hof te Gent en dhr Van Hoestsn- berghe. burgemeester van Brugge. Na het stoffelijk overschot stapte de familie van Mgr Lamiroy, ge volgd door talrijke wereldlijke over heden onder wie de ministers De Taeye en Dequae; luitenant-gene raal Baele, vertegenwoordiger van Z. M. de Koning: dhr Van Cauwe- laert, voorzitter van de Kamer en, dhr Mullie, ondervoorzitter van de; Senaat; Bekaert, procureur-gene raal te Gent; burggraaf d'Ursel; senatoren, volksvertegenwoordigers, bestendige afgevaardigden uit de: provincie, alsook de leden der Con frérie van het H. Bloed. DE BEGRAFENISDIENST Te 11 u. droeg Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik, de plee". ;e lijk dienst op. bijgestaan door de Kan- nuniken Logghe en Hoornaert. De Brugse Scola Cantorum en het koor der Seminaristen zongen de vier stemmige mis «De P.ofondis van de Brugse toondichter Ryelandt. Na de mis en alvorens de absou- ten gezongen werden, hield Vicaris- Generaal Quaegebeur een korte toespraak tot de gelovigen in naam van het Kapittel van het Bisdom. Hii maakte de lof van het grote werk van de overle.'on Kerk vorst en dankte de aanwezigen voor hun deelname in de rouw die het Bisdom Brugge treft. DE TERAARDEBESTE hING De Absouten werden vervolgens' gezongen door Mgr Kerkhofs. Aai: de vier hoeken der liikba— had een bisschop, met een br-inde kaard in de hand. plaats gennmei in eetfl kring stonden de Kannuniken varjj het bisdom eveneens met een bran dende kaars in de hand. Ontroerend klonken de gezangei]| als een afscheid en besloten me' het eerder triomfantelijk In Pa radisum Na afloop van de lijkdienst bega de stoet zich naar de Katheli.ine poort, vanwaar het 'offelijk over-j'i schot per liikwagen naar het kerk hof gevoerd werd. Daar werden de laatste gebederlj gedaan door Mgr Ccnto, pauselijlj nuntius. In de kapel der Bisschoppen wer, vervolgens het stoffelijk overscho bijgezet naast de bisschoppen dii aldaar begraven zijn. Een laatste maal gingen de aan wezigen voorbij de ?n grafkeldc om een groet te brengen aan hui overleden Bisschop wiens werk ali een troost voor zijn vo'.'.: achtet blijft. Hierbij voeg ik een foto, geno men in een doodgewone soldaten- kamer twee soldaten lezen I-IUN gazet uit do streek, een stem uit het, vaderland voor hen. 't Zijn soldaten Gerard David en Guido Vandromme, iivee trou we lezers van Het Wekelijks Nieuws «Spijtig, zegt Gerard Devoghcl, dc liefhebber-coureur uit Zonne- beke, dat ik er niet bij sta, en ze kennen me daar ook zo goed bij «Het. Wekelijks Nieuivs.» 't Is de enigste reden, zegde ik, dat 't jammer is dat we binnen zeventien dagen van de klas gaan, namelijk dat we geen foto meer kunnen nemen met U er op, om dat onze kodakken nu al verzon den zijn. Past het deze foto in Het We kelijks Nieuwste zettenf Ilc laat dat natuurlijk aan uw be voegdheid over, maar ilc zeg één ding, dat de mensen mogen we- ten, wat wij, soldaten, verre weg In Mei 1940 vluchtten de echte- van thuis en streek, hebben aan l'ingen Van Loo-Mehey, uit Kessel Werking van het Woning fonds in Westvlaanderen. UITSLAGEN APRIL 1952: Aantal leningen: 22. Totaal bedrag: 3.446.400 fr Gewest Leningen Bedrag Brugge-Zuid leper Kortrijk Menen Oostende Poperinge Roeselare Tielt 483.300 508.00: 120.00' 165.00' 142.00' 150.00' 1.065.50 811.80 Het Wekelijks Nieuivs», dat zr mogen weten dat wij U allen, G< achte Heren Opstellers en Me dewerkers van Het Wekelijks NieuwsV zeer dankbaar zijn en U dit soldatenbrief je schrijven als blijk van waardering cn sym pathie. Ook dat wij. laatste lich ting van 1950, met onze achttien maand dienst nog onze kop recht houden tegenover c' ivat rood of blauw is, cn hen nog zeggen dur ven, vlakaf, dat we nog liever 19 maand, of zelfs 2 jaar doen, dan hen aan 't bewind te hebben die 't laatste sprankeitje geloof cn naastenliefde uit ons hart willen bann en. 't Is nochtans niet voor ons ple zier«i dat we hier zitten bij een vreemd volk, ver van thuis en streek, maar we weten dat ook dit moet omdat het de prijs van de vrede is, en dat dit onze plicht is tegenover hen die ons dierbaar zijn. Soldaat Nr )i7711, ergens aan da Rhljn, G. D. .0 naar Frankrijk. Na eerst aldoor opeiinge te zijn getrokken waar ndere familieleden, onder wie rans Van Loo evenals zijn broer Karei zich bij hen vervoegden, wis ten ze Abbeville te bereiken waar ze in Mei in een kamp werden on dergebracht. Veel geluk hadden de vluchtelin gen niet op hun tocht, daar ze op 20 Mei reeds .onthaald werden op een vreselijk luchtbombardement, dat verscheidene slachtoffers niaak- te onder wie Mevr. Van Loo. haar 4-jarig zoontje Denis, haar schoon zuster Martha Van Loo en een vriend de H. Jules Vranckx. Het 2-jarig dochtertje Georgette Van Loo bleek vermist. VRUCHTELOZE OPSPORINGEN Hoe de familie na de terugkeer in België zich ook inspande om de kleine Georgette terug te vinden, alles bleek vruchteloos. Ook in Frankrijk waar de officiële instan ties van het voorval werden ver wittigd, verbleef men nog lange tijd in de streek zelf om persoon lijke opzoekingen te kunnen doen, maar het vermiste kind kon matf niet worden teruggevonden. De grootouders moesten ten slo te deze beproeving aanvaarde: maar berusten in dit tragische 1 konden ze nu eenmaal niet. De Rode Kruisdiensten werdc ook aan het werk gezet, foto's we: den overal rondgestuurd, en de v; der die inmiddels hertrouwd wf zette onvermoeid zijn opzoekingt voort. AANGENOMEN TE DOORNIK Een paar dagen geleden we; plotseling navraag gedaan van h gerliand naar de familie van ei meisje, dat in 1940 haar ouders w verloren. Aanstonds vermoedde politie uit Kessel-Lo dat dit mi schien wel de kleine Georgette b trof. Zo begon de ondervraging groeide de zekerheid dat het het vermiste kind ging. Inderdaad, na de eerste contac neming tussen de vader en i: meisje bleken de vermoedens ju te zijn. Het meisje dat thans 14 oud is, werd teruggevonden bij e> gezin te Doornik, dat het kind h; aangenomen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1