VOOR POPERINGE EN IEPER 16 31 Hadden wij dat niet... wij zouden er om roepen Het Instituut "De Rozenkrans, te Oostduinkerke andermaal op volle dreef Blijde intrede van Koning Boudewijn te Antwerpen Vredesverdrag voor West-Duitsland te Bonn ondertekend Westvlaanderen en de Wereldkerk A Een Stukje Congo te Roeselare Opening van de Koloniale Tentoonstelling door Zijn Exc. Minister Dequaei KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG MEI Nieuwe identiteitskaarten BUITENLANDS OVERZICHT De Herstel- en Uitbreidingswerken aan het Medisch-Paedagogisch instituut voltooid Bondsrepubliek wordt scuverein - Bezetting ten einde Hoge Commissarissen worden Ambassadeurs en Westerse Troepen worden Geallieerden De nieuwe UURTABELLEN Assisenhof van WesfvSaancieren HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47,63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: F. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordatraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGA VEI. POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 22. 1952 POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 80 fr. Felgië (6 maand) 70 fr Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge NOG een sprong en 't verlof is daar. Nog een sprong en dui zenden jongens en meis jes zijn veertien jaar oud geworden en niet langer school plichtig. Voor die rakkers een grote gebeurtenis. Voor de ouders... even eens! Is 't zelfs nu reeds r.' t te laat om daarover nog te schrijven? Of is 't misschien nog vijf vóór twaalf? Het aantal ouders die onverschil lig staan tegenover het probleem van die veertienjarige slinkt van jaar tot jaar. Gelukkig' genoeg'Het aantal ouders die er om bekommerd zijn stijgt, in evenredigheid. Zo is het ook best, en zo wel voor de ouders als voor de kinders zelf. Ouders kunnen met de vingers in 't haar zitten! Wat nu met onze Jan of onze Trees? Nu immers gaat de wereld open voor die jongen. Van huis naar school, van school naar huis en meesters en meeste ressen hielden toezicht! Gingen ze onder de vakantie naar zee, of zelfs naar Zwitserland, - r nog ston den ze onder toezicht. F- nu! Bij de schoolverlatenden groeit als van zelf de overtuiging dat ze groot geworden zijn en bijna hun zelfs meester» geworden zijn! Vader en moeder weten beter wat er van is, of moesten 't weten! Ja wat nu? Dat WAS inderdaad vroeger een probleem. Nu niet meer, want het werd opgelost! En in onze dagen is bet nog... meer opgelost. We zitten tot over de oren in de werkloosheid, in Westvlaanderen toch. 't Grootste deel van de school verlaters zou toch geen werk vin den; of misschien kunnen dienen om... boodschappen te doen, aan een... prijzeke! Dat gebeux-de vroe ger ook. Ge gevoelt het zelf... 't probleem is opgelost, in die zin althans... de schoolverlaters moeten weer naai school. Anders lopen ze toch de straat op. Is het nu niet gelukkig voor ouders en kinders dat in Westvlaan deren een waar net gespannen werd van vrije middelbare scholen en vakscholen? Dat was het werk van katholieken die de toekomst voorzagen! Naderhand kwamen de anderen aangedraafd, die zelf nooit enig initiatief namen, maar heel eenvoudig alles op de hals schoven van vaderke Staat, 't Enige wat zij zelf vonden, was een fonds voor pet ten of prijzen bij de prijsuitdeling. Maar daarover hebben we 't niet, vandaag toch niet! Twee wegen staan dus open: Middelbare studies of beroeps onderwijs. Vooral om de jongens is het te doen. Ouders kunnen immers... dromen, ook in klare dag! «Mijn kind schoon kind»... ge weet wel! Vraag maar eens aan de goê meesters hoe 't dikwijls gaat. Hoe veel moeders zijn er die werkelijk gelóven dat hun jongen moeilijk leert? Hoeveel ouders bouwen geen kastelen in de lucht? Onze jongen zal niet zo hard moeten werken als ik,» dat zou een vr "~r ook al eens zeggen... en 't zijn maar harde wer kers die... arriveren, precies gelijk in de velokoersen! Middelbare studies! Humaniora? Jawel, wanneer GOEDE raad werd ingewonnen. Middelbare scholen? Maar dan toch niet om na drie jaar de jongen uit de school te halen... noch mossel noch vis. Zo aan. aan. gemotoriseerde arbeid dan schone fijne handjes. Bezoekt die expositi:s in de Sink sendagen, neemt uw jongen meó, geeft uw ogen de kost, c 'j zelf en uw jongen! En zo gij het nog niet gedaan liadt, gaat met uw jongen naar een van or.ze burelen voor beroepsoriëntering. Daar zal men u leren waar uw jongen best voor geschikt is. Ziet ge, er wordt gesproken, ge schreven, gecongressesrd over het nijpend vraagstuk van werkver schaffing in Vlaanderen, 't Was no dig, maar even nodig' is 't dat wij zorgen voor de wer' krachten. En als ik werkkrachten bedoel, dat is niet alleen voor de industrie, dat is voor handel, voor land- en tuinbouw. Er is over Westvlaande ren een heel net gespannen van middelbare scholen, land- en tuin bouwscholen en berospsscholen. Hadden wij die niet wij zouden er om roepen; :>u we die hebben moeten wij er gebruik van maken. Nog een sprong en 't verlof is daar. PÉ VLAMYNCK. .Mm fan al onze Lezers en Lezeressen, een Zalige Hoogdag van Pinksteren Van 8 Juni af. In het Staatsblad van 23-24 Mei is een Ministerieel Besluit ver schenen houdende vaststelling van de datum waarop het Regentsbe- sluit dd. 1 Maart 1950 betreffende de identiteitskaarten in werking treedt, benevens overgangsmaat regelen in verband daarmee. In dat besluit wordt voorzien dUt de gemeentebesturen van 3 Juni 1952 af de identiteitskaarten zullen ver vangen. Van die datum af mogen geen kaarten van het oude model meer afgeleverd worden. De kaarten van het oude mo del blijven geldig tot op het ogen blik van hun vervanging en ten laatste tot de datum waarop de algemene vervangingswerkzaam heden in de gemeenten, waar zij uitgereikt zijn afgesloten worden. De Minister van Binnenlandse Za ken stelt voor elke gemeente de datum van het afsluiten der werk zaamheden vast. De Week der Verdragen CONTRACTUELE VREDE EN CONTRACTUELE VEILIGHEID Maandag jl. te 10 uur werd dus te Bonn het contractueel vredesverdrag ondertekend tussen AmerikaEngeland, Frankrijk cn West-Duit sland. En Dinsdagavond te 5 uur on dertekende men te Parijs het ver drag betreffende het Europees Leger, waaraan deelnemen, Bel gië, Duitsland, Frankrijk, Italië.. Luxemburg en, Nederland. Tot op hei laatste nippertje rezen er moeilijkheden op en beJ stond er kans dat de onderteke ning zou moeten uitgesteld wor dt n. Dc strubbelingen kwamen deze keer vooral van Franse zijde. Ter wijl dhr Schuman reeds te Bonn was met het oog op de onderteke ning van het verdrag, kwam de Franse regering bijeen in aanwe zig lit id van president Auriol om te zien en te beraadslagen of het voor Frankrijk mogelijk en wen selijk was het contractueel vredes verdrag en de akkoorden over het Europees Leger te ondertekenen. De redenering was do volgende: allemaal goed met die contractuele vrede en dat Europees Leger, Raeds op einde Mei 1940 werd aan de gebouwen van het Instituut schade aangebracht door de be schietingen gedurende drie dagen en drie nachten, bij het binnenko men der Duitsers. De grote ver woesting, het totaal uitbranden van het hoofdgebouw, deed zich voor in de nacht van 20 tot 21 Septem ber 1941. Veel Ocstduinkerkenaars spreken nog van deze tragische nacht, waarin, ten gevolge van luchtbombardementen, verschillen de branden terzelvertijd oplaaiden in de streek. De keuken, een dag zaal der kinderen, spreekkamers, slaapzalen waren uitgebrand. Men zou voorlopig zijn plan moeten zien te trekken, en naar veiliger oorden vcor kinders en zusters uitzien. Iu Oktober 1941..yerliat...men. .hst, gesticht! Het was een droevige uit tocht! De Zusters Dominikanessen van Brugge, die in 1921 het ge sticht hadden geopend en het sindsdien jaar op jaar hadden zien groeien en uibreiden, die al die ja ren aan honderden misdeelde kin deren hun beste zorgen hadden be steed, trokken nu d 'g met de meisjes naar Assebrr en met de jongens naar Helkijn, Alleen de Eerw. Heer Bestuurder en enkele zusters bleven in de gebouwen. Veel jonge mannen uit de pro vincie herinneren zich nog heel goed het gesticht waar ze tussen Juni 1942 en Maart 1943 door de bezetters als verplichte arbeiders aan de verdedigingswerken der kust werden gelogeerd. Bij de bevrijding in 1944 werd het gesticht door de Belgische Staat in beslag genomen, ingericht en gebruikt als interneringskamp voor politieke gevangenen van 20 No vember 1944 tot 1 Mei 1945. Eindelijk, na de afschaffing van het interneringskamp, na een bijna vier jaren lange ballingschap, kon de afdeling der jongens uit Helkijn teruggebracht worden naar het ge er dan geen grote werkkracht in sticht op 24 Mei 1945. Wat was men De ouders hadden dien raad op gevolgd, en dan brachten ze een paar maand later zielsgelukkig hun kind naar het gesticht. Nu zou het eindelijk aangepast onderwijs krij gen, waar het nut zou kunnen uit trekken, volgens een speciale me thode, zonder onderscheid van vak ken als rekenen, geschiedenis, aard rijkskunde, en zo meer, maar vol gens belangstellingcentra, en indi vidueel, want er wordt geen les ge geven aan de klas als groep, ieder oer vijftien kinderen der klas wordt afzonderlijk behandeld en het werk dat het te doen heeft, wordt hem als een op te lossen spel voorge steld. Het kind zal nu leren lezen en schrijven, antwoorden in de klas als de andere, zich de gelijke van de andere klasmakkertjes gevoelen en Stilaan zijn geschokt zelfver trouwen herwinnen. Grotere meis jes worden opgeleid in huishoude lijke arbeid, en de jongens kunnen na hun veertien jaar een stiel gaan aanleren in een aangepaste vak school bijde Broeders van Liefde. Is het te verwonderen dat De Rozenkrans weldra weer vol zat. Met de dag deed zich de nood ge voelen aan plaatsruimte. Niet enkel het herstel van het hoofdgebouw drong zich op, maar een nieuw klooster moest er komen en het vooroorlogs opzet om de gebouwen langs de Koninklijke Baan en de tennis te verbouwen en te moder niseren zou meteen ten uitvoer ge bracht worden. Eindelijk was men in Augustus 1950 klaar gekomen met de oor logsschade, de provincie beloofde een schone toelage, en op 4 Sep tember van hetzelfde jaar, werd de eerste steen van de nieuwe gebou wen gelegd. En nu staat het er, groot en schoon, modern opgevat, een waardige broer van alle grote homes van de kust. De plechtige inhuldiging en inwijding gaat door op Vrijdag 30 Mei. Reeds meer dan 30 jaar wonen de Zusters Dominikanessen van Brugge in de streek van Nieuw poort-Veurne, bijna duizend kin deren uit geheel België, maar voor al uit de provincie Westvlaanderen werden in het gesticht opgevoed, en toch blijft het Medisch-Paeda- gogisch Instituut De Rozenkrans in de streek praktisch een grote onbekende. Daarom werd door het bestuur van het gesticht besloten op Zaterdag 31 Mei, op Sinksen en tweede Sinksendag', het nieuwe klooster en de nieuwe gebouwen voor het publiek open te stellen van 9 tot 11 uur, en van 14 tot 16 uur. Iedereen is welkom! maar als er morgen in Duitsland een andere regering komt (b. v. naar aanleiding van een hereni ging van Duitsland) en die nieu we regering wil niet gebonden zijn door wat Bonn ondertekend heeft, wat dan? Om te voorkomen dat Frankrijk dan in een nieuwe gevaarlijke toe stand zou verkeren, moeten Ame rika en Engeland verklaren dal zij elke defioiencie in het West- Europees geheel als gevaarlijk voor hun eigen veiligheid zullen aanzien. Dat was trouwens ook de. die pere zin van de debatten die vroeger in de Assemblée Nationale dienaangaande hadden plaats ge had. Wij zijn het daarmee volledig eens, want hoezeer ivij ook hopen dat die waarborg zich nooit in daden zal moeten omzetten, toch is het onmogelijk de toekomst te doorgronden en is het ook beter zich tegen alle mogelijke wijzi gingen in de Amerikaanse politiek la voorzien. Men mag inderdaad het Ameri kaans aspect in deze zaak niet uit het oog verliezen. Daar gaat de strijd tussen de internationalis ten(Truman-Eisenhower) en de America first» mensen (Taft- Hoover). Voor de eersten kwam het er nu op aan te bewijzen dat hun politiek de goede en de juiste is, en dat ze, met het oog op de beveiliging van Amerika, in Euro pa de gewenste vruchten heeft voortgebracht. Maar het lot zou ook zó kun nen draaien dat het roer in han den komt van de tegenstanders van die politiek, en daarom is het van belang dat die verklaring werd afgelegd. Meer nog: het. komt redelijk voor te verlangen dat die verklaring mede zon neer gelegd worden in de verschillende betrokken parlementen samen met de verdragen wanneer deze laat ste ter bekrachtiging worden voor gelegd. Verder is het ook interessant, aan te stippen dat het verdrag betreffende het Europees Leger voor 50 jaar werd aangegaan. Dat is immers een termijn die langer is dan die van het Atlantisch Pact, ivaaruit blijkt dat de be trokken landen het inzicht heb ben voor altijd samen te werken, onafhankelijk van elke tijdelijke veiligheidscombinatie. En ten slotte is het ook verheu gend dat zowel Engeland als Amerika verklaard hebben dat zo elke aanval op de landen van het Europees Leger zullen aanzien als een aanval tegen zichzelf 'gericht. Dus: automatische toestand van oorlog tussen de States en het Verenigd Koninkrijk enerzijds en een of meer aanvallers op Europa anderzijds. Ook dat gaat verder dan de verplichtingen van het Atlantisch Pact waarin alleen voor zien wordt dat elke óndertel:enaar er zal over beslissen wat hij zal doen wanneer een der medecon tractanten wordt aangevallen. Ju Over de inhoud zelf van contractueel vredesverdrag met Duitsland zullen wij niet uitwei den. De lezers vinden dc tekst er van ongetwijfeld verder in dit blad. Men zal cr ongetwijfeld veel critiek over uitbrengen, zowel bin nen als buiten Duitsland. Ons komt echter voor dat men het in dc gegeven omstandigheden moei lijk beter had kunnen doen. En wat ons speciaal aanbelangt ive komen er trouwens verder op terug is dat de deur naar het Oosten cr niet mee dichtge klapt wordt. SIGNER NEST PAS RATÏFIER Ondertekenen wil nog niet zeg gen bekrachtigen. Zo luidt de titel van het hoofdartikel van het Franse officieuze blad Le Monde van Dinsdag jl. Daarin wordt gehandeld over de Franse terughoudendheid en over het feit dat de Franse regering aan dc States heeft laten roeten dat het verdrag niet aan de As semblée Génerale ter bekrachti ging zou ruorden voorgelegd, zo lang er geen explication géné rale zon plaats gehad hebben tussen Frankrijk en Amerika. Die explication is inmiddels Woensdagmorgen te Parijs be gonnen. Ze gaat over dc drie volgende punten: Zaterdag' 24 en Zondag 25 Mei hield Z. M. Koning' Boudewijn zijn blijde intrede te Antwerpen. De Scheldestad was in feesttooi en schitterend versierd. De ont vangst ten stadhuize, het bezoek aan het tehuis voor havenarbei- 1. - Do Amerikaanse bestellin- ders en aan de haven, alsmede een gen aan de Franse nijverheid; plechtige H. Mis die 's Zondags (Zie vervolg blz. 2.) I door de Koning' werd bijgewoond Op de foto: de koninklijke stoet in het stadscentrum. in O. L. Vrouwkerk, vormden de hoogtepunten van deze feestelijk heden die duizende bezoekers naar de grote handelsmetropool lokten. Ook in andere steden van het land zal de Vorst zijn blijde intre de doen. Voor Gent, is deze plech tigheid vastgesteld op Zondag I 22 Juni. die jongen steekt, dan blijft hij zijn leven lang een kleine bedien de. Heb ik het vroeger niet eens gezegd?... We zullen kunnen dac- tylo's» uitvoeren en zullen moeten gespecialiseerde arbeiders invoeren! Met Sinksen zijn bijna in alle steden van de provincie... exposi ties te bezoeken. Neen, niet van schilderijen, maar van werk van de leerlingen onzer beroepsscholen. Ge hebt de keus, van de gewone vakscholen, de middelbare, tot die van het hoger technisch instituut te Oostende. Geen jaar gaat voorbij zonder dat ik met Fiel natuurlijk, naar een van die exposities ga. Jaar na jaar kunnen we daar, bij der oge zien, hoe ons beroepsonderwijs evo- luéert en degelijker wordt, meer en meer aangepast, praktisch-aange- past aan de industrie van onze pro vincie en aan die van... morgen! Men kan wel praten over uitbrei ding van de nijverheid, over nieu we nijverheden, over de tussen komst van banken en kapitaal... ge bouwen en grondstoffen zijn niet alles; geschoolde werkkrachten zijn even nodig. Wij zelf moeten voor die werkkrachten zorgen. Daar gebeurt dat, in onze vak scholen. 't Is waar, men maakt van de jongens geen heerkes, maar po tige kerels. Maar het waren ook ai potigekerels die in onze streek de nieuwe werkgelegenheden lanceerden. En dat kan er weerom niet in bij mij, dat van de andere zijde alles er op gezet werd om... middelbare scholen te zien oprich ten, dan wanneer iedereen toch ziet dat we veel meer behoefte hebben blij eindelijk weer thuis te zijn Maar welke beschadiging', hoe tries tig de aanblik van het vernield hoofdgebouw! Men moest zich noodgedwongen aanpassen, de za ken voor het beste schikken, ge duldig' wachten en wroeten om al les weer in orde te krijgen, trachten er bij te zijn. voor de oorlogsschade. En het sloeg mede! Daken wer den hersteld, vensters gestoken, klassen herschilderd, vloeren en parket afgeschrapt, alles werd op zijn oude plaats teruggebracht. Ouders kwamen met nieuwe kin deren, jongens en meisjes, die ver- achterd waren, niet konden op schuiven op school of onmogelijk volgen in de klas waarin ze ge plaatst waren, die belachen werden door hun klasmakkertjes, omdat zij niet even veel konden als zij. Dc meeste dier ouders hadden zich reeds lang met kommer afgevraagd wat er van hun kind zou geworden, cf er toch geen speciale school be- stmid voor kinderen die niet mede, konden op de gewone school, en van waar het geld in dat geval zcu komen. Tot op zekere dag de on derpastoor, onderwijzer, verpleeg ster of sociale assistente met het blijde nieuws kwam dat er te Oost duinkerke een gesticht bestond voor kinderen als het hunne en dat de ouders alleen maar aan de dokter een getuigschrift hoefden te vragen waarbij het kind in een speciale onderwijsinrichting moest geplaatst worden wegens ziin verstandelijke achterstand. Zij moesten dan daar mede naar hun Burgemeester gaan, aan wien ze tezelvertijde een aan vraag moesten doen om het kind in De Rozenkrans te Oostduinkerke te plaatsen. De Burgemeester zou dan zelf zorgen dat alles geregeld werd om het kind op leesten van het Gemeen Ponds in dat gesticht te plaatsen. Zicht op (le nieuwe gehouwen langs de Koninklijke Baan. Vrije toegang <>p Katerdag vóór Saksen, Sinksen, en IwrUe Sinksendag, telkens van 9 lot JU eu vail II tot 16 uur. BONDSKANSELIER ADENAUER on wie nog' de zware taak rust het vredesverdrag door liet Duits par lement te doen goedkeuren. Te Bonn werd Maandag jl. met grote plechtigheid, het vredesver drag tussen de Westerse Grote Mo gendheden en West-Duitsland on dertekend door Dr Adenauer, na mens West-Duitsland, dhr Dean Acheson namens de U.S.A., de Heer Antony Eden voor Groct-Brittan- nië en dhr Robert Schuman voor Frankrijk. De respectievelijke par lementen moeten het nu evenwel nor goedkeuren. Vele maanden reeds werd tussen de Grote Drie en de West-Duitse Regering onderhandeld over het definitief vastleggen van dit ver drag. Einde vorige week, toen de Ministers van Buitenlandse Zaken van U.S.A., Groot-Brittannië en Frankrijk reeds te Bcnn waren toegekomen in hét vooruitzicht van het ondertekenen van het vredes verdrag, werden door de Franse Regering ter laatster uur nog nieu we waarborgen gevraagd tegen de Duitse deelname an de Europese verdediging. De Franse Regering stelde zelfs de inwilliging van deze eis afhankelijk voor de onderteke ning van het vredesverdrag. Deze Franse eisen, inhoudende dat de V. S. van Amerika en Groot- Brittannië een waarborg zouden geven dat West-Duitsland zich niet zou terugtrekken uit het verdrag van het Europees leger, voorzien voor een duur van 50 jaar. werden tenslotte ingewilligd door de andere partners van de Westerse Grote Mogendheden. Aan de Fransen werd ook toege zegd dat de Franse en de Belgische troepen gelegerd in Duitsland tot 30 Juni 1953 de voordelen zouden genieten die door de Duitse auto riteiten waren voorzien voor de Amerikaanse en Britse legers in Duitsland. Intussen had de Franse zet enige verwarring' gesticht. Een laatste obstructiepoging van wege de West-Duitse socialisten om het ondertekenen van het vredes verdrag te doen uitstellen, faalde evenwel in het Bondsparlement. Maandag jl. had dan de plechtige ondertekening plaats in de Bunds- raatszaal van het West-Duitse Par lement te Bonn. Nagenoeg een 500 personen waren op deze plechtig heid aanwezig'. De kleine geallieerde landen wer den niet uitgenodigd op deze bij eenkomst. Tijdens deze plechtigheden werd het woord gevoerd door Dr Ade nauer, die het verdrag noemde als zijnde een werk dat zal helpen de vrede en de vrijheid van de wereld te handhaven, ook als een stap naar de herenigina van gans Duits land. Dhr Schuman antwoordde en drong aan op samenwerking. Na de ondertekening hielden de vier Ministers die het verdrag on dertekenden een persconferentie tijdens dewelke alle vier het woord voerden. Zij verklaarden dat hun doel was, het behoud van de vrede en van de vrijheid en de hereniging langs vredelievende middelen van heel Duitsland. Zij noemden het verdrag een mijlpaal op een lange weg en de hoeksteen van de Euro pese samenwerking'. Het gesloten vredesverdrag be staat uit verschillende documenten behelzende zes conventies. Bij de algemene overeenkomst HR ROBERT SCIIUMAN Frans Minister van Buitenlandse Zaken, die kranig de Franse belan gen verdedigden. HR DEAN ACHESON de Amerikaanse staatssecretaris, die met de ondertekening van het ver drag buitengewoon de buitenlandse Amerikaanse politiek diende. wordt het bezettingsstatuut afge schaft en wordt West-Duitsland weer souverein. De geallieerde hoge commissie wordt afgeschaft. De drie bezetténde mogendheden zul len voortaan in West-Duitsland vertegenwoordigd zijn door ambas sadeurs. In deze conventie worden verder de bevoegdheden uitgestippeld die de geallieerden wensen te behouden uit hoofde van de koude oorlog. Zij hebben betrekking op het recht strijdkrachten in Duitsland te be houden en alle kwesties die de een making van het land en de rege ling van de vrede aanbelangen. De drie mogendheden hebben 't recht, in geval de veiligheid van hun strijdkrachten bedreigd wordt, hel bestandsrecht over het gehele land of een deel cr van Uit te roepen, •laar slechts wanneer cle bondsre publiek de Europese Verdedigings gemeenschap niet in staat zijn zelf ae orde te handhaven. Zij zuilen geen andere maatregelen mogen treffen dan die welke hiertoe ver eist zijn en zullen in de ruimste mate een beroep doen op de bonds regering of de bevoegde Duitse diensten. Het onmiddellijk doel is de op neming van de bondsregering, op gelijke voet met de overige landen, in dc Europese Verdedigingsge meenschap, dig zelf tot de ge meenschap der vrije volken be hoort. Op verzoek van een der partijen kan het verdrag' worden herzien in geval van eenwording van Duits- (Zle vervolg blz. 9.)) Aan de gevel van het stadhuis te Roeselare wapperde Zaterdag jl. 24 Mei de koloniale vlag ter gele genheid van de opening der .kolo niale tentoonstelling, die van 24 Mei tot 8 Juni in de gebouwen van de Foorhalle, Bruggesteenweg, in gericht wordt door het studie- en documentatiecentrum voor Belgisch Congo en Ruanda-Urundi (Wet straat 94, te Brussel) onder aus piciën van het Ministerie van Ko loniën. ONTVANGST TEN STADIIUIZE Om 15 uur werden de genodigde personaliteiten op het stadhuis ontvangen, waar in de schepenzaal een academische zitting doorging.. Waren aanwezig: Zijn Exc. Mi nister Dequae, minister van kolo niën; Burgemeester Jos. De Nolf; Z. E. H. Kan. Vervenne, pastoor deken; Z. E. H. Fruytier, provin ciaal proost N.C.M.V.; volksverte genwoordigers Degryse, Declerck, Gillis de Pelichy en Verhamme; de senatoren Allewaert en Baert; R. Moreeuw, provinciaal sekretaris N. C.M.V.; Smissaert, lid van de be stendige dep.; E. Devos, arrondis sementscommissaris; Desmet en Bagein, schepenen; stadssekretaris G. Desmet; R. Dendoncker, arron dissementsingenieur; P. Lobel, hoofdcommissaris van politie en verschillende ambtenaren van het Ministerie van Koloniën en Open baar Onderwijs. Volksvertegenwoordiger Declerck, ondervoorzitter van het N.C.M.V. Westvlaanderen, dankte in zijn openingstoespraak het stadsbestuur en het Ministerie van Koloniën omdat ze het mogelijk hebben ge maakt deze tentoonstelling in te richten te Roeselare en wees erop dat deze tentoonstelling een mid del is om jonge krachten te ne men voor de kolonie. Burgemeester De Nolf drukte in een korte toespraak zijn voldoening uit over het feit dat zijn stad de eer te beurt valt voor de inrichting van deze eerste koloniale tentoon stelling' en feliciteert het inrich tend comité om deze verwezenlij king. Hij gaf vervolgens een bon dig overzicht van de ontwikkeling van onze kolonie gedurende de laatste 50 jaar onder leiding van het moederland. Tot slot nam Zijn Exe. Minister Dequae het woord. Deze koloniale tentoonstelling' werd te Roeselare ingericht enerzijds om zijn uiterst gunstige ligging in het midden van Westvlaanderen en anderzijds uit erkentelijkheid voor het groot aan deel dat Roeselare heeft bijgedra gen in liet kolonisatiewerk. Deze tentoonstelling is geplaatst in het kader van het tienjarenplan en is er op gericht jonge en ge schoolde arbeidskrachten aan te werven voor de kolonie. Zij wil te vens het hare er toe bijdragen om de handelsbetrekkingen met de ko lonie nauwer toe te halen. Vervol gens gaf de Minister een overzicht van de vooruitgang die onze kolo nie kende onder het Belgisch ko loniaal beleid. DE OPENING DER TENTOONSTELLING Na het schenken van de erewijn begaven de overheden zich naar de gebouwen der Foorhalle, Brugge steenweg. Na een kort 'welkom woord door volksvertegenwoordiger Declerck namens het inrichtend comité knipte Minister Dequae het symbolisch lint door en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Daarna werd een bezoek gebracht aan de verschillende standen, ter wijl nadien de genodigden in de cinemazaal vergast werden op en kele documentaire films over onze kolonie. Deze koloniale tentoonstelling is fris uitgewerkt in een aantrekke lijk milieu en geeft een ruim over zicht van het grootse kolonisatie werk. Aan de hand van graphische voorstellingen en beelden worden de reeds bereikte resultaten weer gegeven en een duidelijk overzicht wordt gegeven van de verschillen de. in de toekomst uit te voeren verbeteringen in het kader van het tienjarenplan voor de ontwikkeling' en de uitbating' van Belgisch Congo. In dit tienjarenplan zijn 25 mil liard 228 millioen frank kapitalen belegd, terwijl het fonds voor in lands welzijn dat in Februari 1948 werd gesticht, sedert zijn oprich- wordt aangeboden. ting tot op 31 December 1951 reeds duizend en zeventig millioen heeft besteed voor de materiële en morele ontwikkeling der inlanders. Vooral voor de jongeren is deze tentoonstelling belangwekkend, om- dat hen wordt aangetoond welke mogelijkheden onze kolonie biedt. waar een groot tekort is aan jonge en geschoolde arbeidskrachten. De koloniale tentoonstelling te Roeselare is een getuigenis van de ondernemingsgeest en de onver- moeibare werkkracht van de blanke bevolking in Congo cn het grootse I kolonisatiewerk van het moeder land. De tentoonstellig is iedere dag J tot 8 Juni toegankelijk voor het pu-ï biiek van 10 tot 20 uur, tegen de ij prijs van 5 fr. Een gratis autobus- i dienst verzekert het regelmatig ver- J voer der bezoekers Van de Statie i naar de Foorhalle, terwijl in de j! Foorhalle een kosteloze doorlopen de cinemavertoning de bezoeker. Ter gelegenheid van de opening van dc Koloniale Tentoonstelling, gehouden te Roeselare in de Foorhalle, had vooraf een plechtige ontvangst plaats op het Stadhuis. Wij bemerken op de foto van links naar rechts: Heer Minister Dequae tijdens zijn merkwaardige toe spraak; Heer Burgemeester De Nolf en Heer Volksvertegenwoordi ger A. Declerck. Vier moet branden P. T.ievens. der TREINEN, TRAMS, AUTOBUSSEN in voege sedert 18 Mei jl., vin den onze lezers op blz. 12-13-15. Twee zaken op de rol. De tweede zittijd van het Assi senhof zal voorgezeten worden door Raadsheer Moeneclaey. Op de rol staan twee zaken. De eerste het jachtdrama te Oedelem op 27 December 1949, op Jules Adam, uit. Knesselare, die zonder verwittiging neergeschoten werd door vader en zoon Stan- daert. De vader is intussen over leden en de zoon zal verschijnen. De tweede zaak is deze ten laste van Sylvie Geeraert, uit het Hoog- stuk, ie Brugge, die op 13 April 1951 haar echtgenoot Van Hecke dcor gasverstikking om het leven bracht. Enkele dagen voor zijn afsterven heeft Mgr Lamiroy, de betreurde Bisschop van Brugge, in de Sint- Jozefskliniek met bevende hand nog de boodschap ondertekend voor het jaarlijks verslag der parochiale missie-actie in zijn Bisdom. Zijn laatste boodschap wellicht, tct zijn priesters en diocesanen. Het is niet zonder ontroering dat we in dat inleidend schrijven lezen: «Laten missionarissen uit Westvlaanderen werkend in diverse missiegebieden, i nl. 832 paters e:> priesters: 20! broeders en leken' 1.095 Zusters cru leken. Naast die levende getuigen van de onvoorwaardelijke gehecht- heid van onze gouw aan het missie- ideaal, brengen we tevens 'nulde aan de 1.163 overleden zendelingen die, hetzij na een verdiende rust] in vaderlandse bodem of. veelal, we ook hier de hulp inroepen van midden de strijd om zielen met|i| edelmoedige LEKEN, die zoveel kunnen bijdragen tot een vurige missiegeest in de parochie, 't zij ze ijveren voor de Pauselijke Missie werken die steeds de voorrang moeten krijgen op alle andere mis siewerk 't zij ze werkzaam zijn in onze bloeiende missienaaikringen en dekanaie missiebonden, die we steeds talrijker wensen. We zijn er innig van overtuigd dat een dege lijke Missie-actie, waarbij we graag voegen de Herenigingsactie voor de terugkeer der afgedwaalde broeders, sterk zullen bijdragen tot het be waren van de Katholieke geest in onze parochies Met een gewettigde trots hebben we dit 27° jaarverslag verder door bladerd. Het thuisfront moet het missiefront steunen was één van de kernwoorden van Mgr Lamiroy. Goddank, zo is het hier bij ons... De opbrengst voor de Pauselijke Missiewerken is ongeveer één mil lioen gestegen. De ijvernarsters van de Voortplanting des Geloofs de den- de ledenbijdragen met 236.000 fr vermeerderen, de I-I. Kindsheid blijft het lievelingswerk van onze kinderen, het St Petrus Liefdewerk telde dit jaar 33 jongens uit mis sielanden die werden priester ge wijd, dank zij de steun van gebed en geld uit ons bisdom ontvangen. Voor wie enigszins vertrouwd ge raakt met statistieken die een licht werpen op de indrukwekkende mis sie-effectieven die Westvlaanderen, de wereld door, vertegenwoordigen, kan niet anders dan even bewonde rend stilstaan voor de missieliefde van ons volk dat een bestendige getuigenis aflegt van zijn ant- woord-in-daden aan de oproepen uit Rome. Inderdaad, op dit ogen blik zijn niet minder dan 2.131 als enige troost hun God - naar I het woord van Kardinaal L&vige-|jj rie in de geliefde missiegrond de i Eeuwige Opstanding verbeiden Westvlaanderen is neg steeds del missiegouw bij uitstek! Maar t.o: li Ij moet ook hier de dringende wek - 3 roep van de Paus in zijn lamste', Missie Encycliek «Evanoelii Prae-| cones weerklinken: «Wat ons nog® aan missiewerk overblijft, vergt een reusachtige inspanning»! De nood dringt, want in de missielan den, vooral die van Azië, wordt de toekomst van de wereld, cok van ons land, ook van ons bisdom, nu beslist. Onze parochiale missie-ac tie moet dan in snel tempo dei hoogst mogelijke bloei kennén: een| algemene, intense gebedsactie en|| het geldelijk offer, hoe klein ook, dit als lid van de Pauselijke Mis-! siewerken. Verder de individuele1 prestatie ten voordele van de mis sic en niet het minst: daadwrrke-j lijke steun aan de missionarissen! aisook aan de roissiepers door ver spreiding, recrutering en medewer-Ü king: lidmaatschap van naaikrin gen. missiebonden, enz. Op Pinksteren doet de Paus el jaar beroep op de zieken, opdat zij1 hui ziek-zijn zouden opdragen voor de missies: het is de jaarliikse missieziekendag. Alle krachten moe ten worden gemobiliseerd... grootj en klein, rijk en arm...*ja ook de zieken! Op hun hulp rekent de Paus heel speciaal. Dat het hoogfeest van Pinksteren! aller harten ontstekel 1952 moeti r triomfjaar voor de missie wor-jl den. het Xavénus-jaar, het Mgrl Roelens-jaar. eindelijk: het Lie-f vensjaar waarin, naar de leuze vanl de vurige zendeling: «Vier lhoef| branden!

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1