BOEMANNEN» heien we nodig Uit het U/erx/ikse WATOU ROESBRUGGE PROVEN GROOT BAL STAVELE WOESTEN WESTVLETEREN Grote hoeveelheid nieuwe AARDAPPELEN MERKEM OOSTVLETEREN BOEZINGE LANGEMARK POELKAPELLE MOORSLEDE Brandho&kschool te Vlcunertinge jubileert PASSENDALE VLAMERTINGE SCHUIF KONINKLIJKE HARMONIE S** CECILIA VIERT MET VEEL LUISTER HAAR HONDERDJARIG BESTAAN TE MERKEM Hulde aan de Familie de Coninck de Merckem. ELVERDINGE ZONNEBEKE BESELARE WIJTSCHATE MESEN S}@ H. Bloedfeesten le Voormezele i(ll(!!ilI8!IilII!IIHIIII!llllllllL A I, L E RADIO- Eierstelllngatt ARTHUR BILLIAU leperstraat - 6 NIEUWKERKE 'U!!!IIIIH)lll!lilllfllllH!!ilir KOMEN KEMMEL Wonderplant. En dat is mijn gedacht... WERVIK GELUWE HOLLEBEKE een Jioogöag beleven. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 7 Juni 1952 Blz 4- Burgerstand Mei 105Ï. Geboorte. Allewelreldt Bddy, r. v. Georges en Meyers Llliane. Huwelijken. Mahleu Georges, T. Westouter, en Ruy6sen Albertlna, v. Watou. Deroo Camille en Wullus Fellclenne, b. v. Watou. Ov-erllLleha. Trioen A -hllle, 78 J., wed. v. Pinceel Hélène. Pinson Ju- Lana. 78 j., echtg. v. Vermeulen ^iftlle. Wulleman Henrl, 87 J„ -vhtg. v. Oodderls Helena. Dulvenrubrlek. Uitslag Ar ras: 1. Neudt Marcel, Ha- lnge; 2. Degryse Albert; 3. Dambre 'aul; 4. Decal'f Prudent; 6. Maarten Joseph; 6. Decalf Prudent; 7. Ges- yalere Gerard; 8. Deschrevel Karei; Decalf Prudent; 10. Dewult Aiidré. Dubbeling: 1. Decalf Prudent; 2. 'oubry Marcel; 3. Neudt Marcel; 4. jou dry Marcel. Algemene rangschikking: 1. Slosse Marcel, poesbrugge, 298; 2. Corteel Albert, 2 is; 3. Decalf Prudent, 247: 1. Deschrevel Karei, 227: 5. Dambre Paul, 195; 6. Dema.n Maurice. 190; 7. Maarten Joseph, 187; 8. Decae Ga briel, 170: 9. Dewulf André en Neudt Marcel, 171, 11. Soen CataieL 158; 12. Vanacker Albert, 151; 13. Dewulf Gerard, 147; 14. Vallaey Pascal en Soubry Marcel, 144. Abeie-Kcrmis. Maandag, Tweede Sinksendag, trok de Muziekmaatschappij naar Abele om er de kermisfeesten en de stoet te helpen opluisteren. De ontvangst was uiterst gulhartig en we brach ten er een zeer aangename namid dag door. Na het opstappen in de stoet gaven we een kort concert ten beste, dat luidruchtig door talrijke omstaanders werd toegejuicht. We danken de inrichters van Abele om het goed onthaal welke wij er mochten genieten en hopen verder van de partij te zijn op hun feeste-, Iljkheden. Gevonden. Langs de weg van Watou naar Abele werd een halssnoer gevonden. Inlichtingen zijn te bekomen bij de schrijver der Muziekmaatschappij van Watou. Filmleiding. CINÉ GOUDEN AREND GRENS INCIDENT» (Incident de Fron- tière), westerndrama met George Murphy en Ricardo Montalban. - Voor volwassenen met voorbeh. Mexicaanse arbeiders die zich over de grens laten smokkelen om de U.S.A. seizoenarbeid te gaan verrichten, wor den uitgebuit zowel door de mannen die hen oversmokkelen als door de boeren. BIJ hun terugkeer worden zij zelfs dikwijls uitgeschud en gedood door de medeplichtigen van de pas- seurs». Twee polltie-agenten zullen paal én perk aan deze mensensmokkel stellen, maar één zal het met een vre selijke dood moeten bekopen. Goed vertolkt, maar ongenadig thema. Al te nadrukkelijk wilde en wrede scènes kunnen bij sommige gevoeiigen inwerken. ZONDAG 8 JUNI 1852 Koekezondag der Kermis in de nieuwe Feestzaal. Begin te 18 uur. - Iedereen welkom. (c-8206) Burgerstand. Huwelijk. Roger Dever, Stavele, met Cécile Uveeteri, Herzele (Fr.). Geboorte. Anna Coppein, d. v. Germain én Vandenbröuoke Martha. Plechtige Communie. Op Sinksen had de plechtige Com munie plaats in de reeds voltooide kerk. Er waren 15 kinderen, 9 Jongens 811 6 meisjes. Jongens; Jozef Butaye, Gilbert Coevoet, Mare en Dirk Debaenst, Emtel Loor, Willem Surgeon, Fernand Tempervlle, Mare Vandaelé, Joseph Vandeputté. Meisjes: Maria. Geerardvn, Anna Van Ingelandt, Nicole Vandaele. Hil da Van Nobel, Simonne Verbrlgghe en Lena Waeles. Zitdag. Zondag 8 Juni, vanaf 9.30 uur, is de Heer Volksvertegenwoordiger spre- kelijk bij Rob. Slosse, dorp. Boerlnnengilde. Op H. Sacramentsdag wordt het 25-tarig bestaan der gilde herdacht. Gans de dag is er feest. 's Morgens de H. Mis, waarna bij eenkomst, gevolgd door middagmaal en feestvergadering met «".reekbeurt door Z. E. H. Defrance, diocesane proost. Feestnummers worden door dè jeugd gegeven. Zoekt g'iets t'huren ot té kopen, Zoekt ge 'n meld, 'n plaats o/ wat Wacht niet langer, ilaats nog lieden 'n Kleine ZOKKTR hl ons hl ad! Duivensport. Uitslag prljsvlucht Creil van 1 Ju ni: 1. Vermeersch A., Pooeringe; 2. Crick August, Woesten: 3. Wybo Mi chel, Poperinge: 4. Debey Ger„ Boe zinge; 5. Bameles Gaston, Woesten; 6. Gryspeerdt Walter, id.; 7. Ver meersch A.; 8. Mervéillie Georges, Oostvleteren; 9. Legrou Jacques, Woesten; 10. Wybo M. Zondag 8 Juni. prijsvluchten uit Dourdan en Arras. Voethal. Zopdag jl. werd onze vriendenwed strijd tegen S. K. Elverdinge uitge steld wegens hét slechte weder. Zondag 8 Juni grote voetbalmat chen t.egen twee welbekende clubs der streek. Supporters, allen op post. Oeltèn prijskamp. Zondag 8 Juni, Koekezondag, grote Geitenprijskamp van de bond Woes ten - Oos tl ve teren Alle leden en ereleden worden vriendelijk uitgenodigd tot het bij wonen van de prijskamp. Begin te 17 uur ln de Popcringe- «traat. Karabljnschteting. Westvleteren heeft een schone zege geboekt tegen het peloton van Wer- vik en wel met 3 punten voorsprong. Hier volgt dan de uitslag: 1. Soenen Odiel; 2. Leger Urbain; 3. Jacques Roger; 4. Samvn Alfons; 5. Paesechesoone Roger; 6. Cappoen Camlel; 7. Merveillie Albert; 8. Cae- teleln Roger: 9. Devler Camlel; 10. Vandamme E.; 11. Geeraert Flrmin; 12. Leger Jan. TE KOOP: Bij CAMIEL GLORIE. Elzendam- mestraat 18, OOSTVLETEREN. - Tel. 83. (c-8220) Haiirtelsfoor. 21, 22 en 23 Juni worden hoogda gen voor de handelslui van Mer kem. Niet minder dan 22 stands zul len VArt de handelsfoor Iets maken, dat niet zal moeten onderdoen voor de steden van de omtrek. Een alge mene reklaamverkoop in de winkels van de winkeliers en neringdoener3 van Merkem, zal zorgen dat er niét enkel feeststemming Is, maar ook dat de klanten iets kunnen profite ren en ook dat de winkeliers en neringdoeners ruimschoots beloond word l n voor hun inspanningen. Want ale het waer is dat de winke liers en neringdoeners altijd ten dienste staan voor huu klanten, het Is evenzeer waar dat die zelfde win keliers al hun Inspanningen alleen doen om er een stuiver mee te ver dienen. Ei' moet leven komen ln Merkems kleinhandel, daarom een nandelsfoor, daarom een rek laam ver koop weet;, daarom een propagandavyeek voor ai de zaken a van Merkem. En er zal volk komen op die dagen. Er is Im mers op Zondag 22 Juni. een grote .Jeugd-Olympiade ingericht door de B.J.B.. mét meer dan 200 deel nemers van de streek, in sportieve v litrijdnn zullen een 10-tal B.J.B.- ardsïtnwen van de streek kampen om de mooie bekers en schalen te win nen die enn die Olympiade te win nen worden verbonden. Diezelfde de' l ebben we avondenbaret ln open ]"ènt .door de beste eabaretmannen cl'- we nog zaoen optreden, de ••Tat'èB v van Kortrljk. O) e zetten een heerlijk slot op r -met een prachtig vuurwerk. HulJe aan de Jubilerende B.J.B. Burgerstand. Huwelijksbeloften. Vlctoor Mar cel. bediende, Oostvleteren, en Van- denbroucke Magdalena, dienstmeid, leper. Lefebvre Luclen, landbou wer Renlngelst, en Sampers Marlet- te, z. b„ Oostvleteren. Overlijden. Vandenberghe Euge nie, 84 J., wed. Ollevier Pieter. Puivennieuws. Breteuil, 144 duiven: 1. Jansens Edward, Oostvleteren; 2. Bory Wal ter, Pollinkhove; 3. Van Eecke Erie, Renlnge; 4. Vandevoorde Adrlen, Oostvleteren; 5. Myngheer Aberlc, Lo; 6. Neudt Georges, Pollinkhove; 7. Myngheer Alberic, Lo; 8. Demeyer Adelln, Oostvleteren; 9. Vandenber ghe Joseph, Pollinkhove; 10. Lazeure Urbain, Woesten. Zondag 8 Juni, vlucht uit Breteuil (in plaats van Crell). Koers op Elzondninmr. Zondag 8 Juni 1952 Is er een grote Velokoers voor alle beginnelingen tot 20 jaar, niet B.W.B. 1.600 fr. prijzen en 500 fr. premiën. Inschrijving bij Cyrlel Vandebulcke tot 16 uur. Prljs- dellng bij André Couller. l'urochiale Rctretten. Op Zondag 22 Juni as. beginnen de veertiendaagse retretten voor alle paroehtanen. gepredikt door EE. PP. Redemptoristen, voor de zoveelste keer sedert de stichting daarvan hier te Boezinge in het Jaar 1326. Dees jaar zal het E. P. Geerebaert zijn voor de vrouwen; B. P. Praets voor de Jongelingen: E. P. Van Wichelen voot de Jonge dochters en E. P. De Moor voor de mannen. EE. HH. Pastoor en Onderpastoor zijn reeds volop aan het huisbezoe ken op heel de parochie om Iedereen persoonlijk zijn uitnodigingskaart af te geven. Het Is een lastige taak voor de priesters, doch het loont de moei te als zij dan al die mensen in zo'n groot getal de sermoenen zien bij wonen. Kinema. Zondag 8 Juni, te 19.30 uur, in de Parochiale Feestzaal, wordt de film afgerold: Macario in het Verre Wes ten», Het is een versmelting van avontuur en humor, van liefde en tovenarij, van vechten en schaken in het land van Buffalo BUI/. In één woord, het ls een film waarvan ieder een kan genieten. Katspel. Er is volop gewerkt aan het Kat spel. Met trakteur en ploeg wordt al les omwoeld. Onze gemeente, die reeds de naam heeft een der schoon ste te zijn van de streke, zal er nog bij verbeteren. Jammer dat de kerk hofmuur zo'n lelijke schaduwplek werpt op dit alles bijzonderlijk voor de voorbijgangers moet dit ëeh doorn zijn in het oog, want de mensen van Boezinge zelf, zijn bet zeker wel een beetje gewoon geworden. Duivenniemvs, Duivenmaatschappij Recht voor Allenbij Victor Noliet. Uitslag prljsvlucht uit Breteuil van Zondag 25 Mei, 214 duiven: 1. Deleu Georges; 2. Debruyne An dré; 3. Vandendriessche Gerard; 4. Debruyne Michel; 5. Demeerseman Arthur; 6. Deleu Georges; 7. Mari- chal Camiel; 8. D'Hulster Joseph. Prjjsvlucht uit Arras van Zon dag 25 Mei; 35 duiven. 1. Marichal Camiel; 2. Idem: 3. Lyphout Cyrlel; 4. Vanacker Jules: 5. Knockaert Camiel; 6. Lyphout C. Duivenmaatschappij De Front duif hij M. Blomme. Uitslag prljsvlucht, uit Breteuil «an Zondag l Juni; 164 duiven. 1. Deieu G.; 2. Ghesqulere J.; 3. Milleville G.; 4. D'Herck C.; 5. Com- pernolle C.; 6. Vinckler R.; 7. Dewil- de K.; 8. Deschacht A. Uitslag uit Arras van 1 Juni; 1. Logghe G.; 2. Vanacker H.; 3. Id.; 4. Leeointre U.; 5. Id.; 6. Vanacker C. De Boraiiigestraatkeniiis ls voorhij. 't Is jammer dan de ijverige Ko- perstraatnaars geen geluk, hadden met het weder, want zij hadden zich 'nog nooit zo geweerd om hun ker mis aantrekkelijk te maken. Zondag gingen toch de reuzen uit, met liun gevolg, met muziek en de wijkburgemeester Urbain Smagghe. Dan hadden wij het clubkampioen- schap, dat gewonnen werd door Ro ger Cruyt, vóór Decaesteker Maer- tens. Quartler en Callewaert. De be zieler van deze koers, Eddy Plat- teeuw, had breuk, kwam weer bij, ontvluchtte weer. maar had opnieuw breuk zodat hij het bijltje erbij neer legde. Maandag hadden wij de Liefheb- berskoevs. waar de Legerkamploen André Noyelle van'de partij was. Hit werd gebuldig door Karei Van Wij- nendale. maar hij liet het niet bij een huldiging, ook nam hij de bloem tuil meel... Rennersnleuws. Opze nieuwe legerkamnloen werd 12« te Oedelem, na een slechtê wed strijd. en behaalde te Langemark zijn 6' overwinning dit Jaar en te vens zijn 100' zegepraal gedurende zijn drie jaren welke hij optrad als renner. Mich. Deboodt werd 3" te Le Bizet. Burgerstand. Geboorten. Plantefever Nicole, cl. v. Robert en Dcbrabanciere L. Samoy Frieda, d. v. André en Goe- maere Maria. Beernaert Jacques, z. v. Valeer en Hollevoet Jeanne. Overlijdens. Verborgh Leonia, d. v. Pieter en Samijn Amelie. Herman Jules, echtg. v. Versavel SoDhia. Huwelijksbeloften. Pollet, Clau de met Rosseel Nelly. Van Bra bant Guillaume met Fattiin Ra chel. Sioen Daniel met Verbrug- ghe Yvonne. Naar de Pater Lievensfeesten te Leuven. Zondag 8 Jiïhl vertrekken de autocars naar Leuven te 5.30 uur op de Markt en te 5.45 uur aan het Lievenshof. Davidsfonds Moorslede naar Kortrljk en Brugge. Op 6 en 13 Juli gaan we per spe ciale autocar naar Kortrljk naai de grote Gulden Sporenfeesten. Prijs der reis voor de leden, 25 fr., kaart naar willekeur. Ook zullen enkele speciale auto cars ingericht worden naar Brug ge naar het Heilig Bloedspel, en de speciale belichting'. Reizen hul len voorzien zijn zowel de Zondag als op de Weekdagen. Wie een mooie genummerde plaats wil, kan deze nu reeds bespreken bij An- toine Degezelle, Dadizelestraat 47, Moorslede, waar alle Inlichtingen tevens kunnen bekomen worden. Sport - Voetbal. Brandweer Moorslede 3-2 Muziek. Deze kamp kende een goede be langstelling op Pinksteren-Maan - dag. De Brandweermannen die startten met wlndvoordeel, deden de eerste aanvallen en Missiaen opende de stand, doch kort, nadien stelde Dewispelaere de ploegen ge lijk. In de tweede helft, spijts de muzikanten de dans leidden, zou den de spuiters de scoor op 3-1 brengen iangs Denijs en Missiaen, terwijl Deryckere de eindscoor op 3-2 bracht. De uitblinkers van deze span nende kamp waren: bij de pompiers Missiaen. Demeyere, Denijs, doch vooral doelman Misplon. die beslist het grootste aandeel had in de ze ge van zijn ploeg; bij de muzikan ten waren Bekaert. Verbrugghe, doch vooral Deryckere de besten. Grote Paardcnkoersen. Zondag 8 Juni, op de weide van O, Vandeputte, Grote Draf koersen begiftigd met, 12.000 fr. prijzen. Be slist kent deze koers te Sli.ips oen zeer grote opkomst. Aanvang om 15 uur. Wiclernieuws. Rondelé beeft de forme te pak ken. Te Meelielen werd Florant éervol derde en te Deinze zevende. Sieuw werd in beide koersen door bandbreuk uitgeschakeld. Bostijn werd te Izegem achtste terwijl Duran ook achtste werd in Doornik-Marke. Bij de Jongeren op de statie won Rosselle op Crab- be, Peeters en Vercruys.se, terwijl Everawt vijfde werd en Brion zesde. Bij de jongeren won Rou se, terwijl de Moorsledenaars Mas- seleijr, Knockaert en Vanderstrae- Ven tweede, derde en vierde waren. Iedereen in de streek kent het gehucht de Brandhoek, gelegen langs de grote baan Poperinge- Vlamertinge. Maar min bekend is misschien wel de school die langs de Grote Branderstraat gebouwd werd, vlak naast de spoorweg, en die dit jaar haar 50-jarig bestaan viert. Van buiten uit lijkt het gebouvv niet zo. zeer op een schoollokaal. Alleen het klokje boven het kloos terhuis herinnert er de vreemdelin gen aan dat hier een school staat. Maar voer alle Brandhoeknaren echter, is het een vertrouwd ge bouw, w'aar ze voor het eerst op de banken zaten en kennis maak ten met de eerste beginselen van rekenen, lezen en schrijven. Wie even door de lage schoolpoort bin nenstapt, vindt er een net gepla veide speelplaats met een goed verzorgde schooltuin op de achter grond. Langs de Noordkant van de speelplaats staan de drie klassen met brede luchtige ramen, waar door de milde zonnestralen naar binnen gjijden over de blonde kop jes van de ijverige leerlingen. De school is niet groot, maar het is er gezellig. De leerlingen voelen er zich thuis. Het is hun school en ze zijn er terecht fier op. Dit jaar hebben alle Brandhoek- naren weer reden om fier te zijn over hun school, want de St-Anna- school jubileert! Volle vijftig jaar geleden, in 1901, werd ze gebouwd. Door toedoen van E. H. Pastoor Ollivier, werd hier een woonhuis met schoollokaal gebouwd. De Zus ters van Liefde van Wervik, die toen reeds onderwezen op de Dorp plaats te Vlamertinge, kwamen hier een bewaarschool openen. In 1002 werd er een lagere klas bijgevoegd en in 1905 nog een tweede klas. Naast het gewone leerprogramma der lagere school, leerde men er ook speldewerken. Onder de oorlog J 914-1818 werd de Brandhoekschool door 't Brits leger voo" bospitaai ingenomen. De Zusters zetten nog énkele tijd hun onderwijs voort in een bijgebouw van de woning van Florentin Bouton. Door de beschie tingen van de Brandhoek in April- Mei 1916, werden de leergangen ge schorst. Na de oorlog werden de gebouwen enigszins hersteld en daar werd les gegeven aan al de kinderen van de gemeente in af wachting dat de schoollokalen op de Dorpplaats weer konden ge bruikt worden. De dienstdoende Pastoor, E. H. Modest Vinck, timmerde in een der schoollokalen een altaar op en op Zondag 17 November 1918, werd daar voor 't eerst gedurende enkele maanden de'H. Mis opgedragen. Van October 1935 tot September 1952 werd het klooster als een af zonderlijke stichting aangezien. In die vijftig jaar onverpoosde wer king, kwamen en gingen veel Zus ters en Onderwijzeressen die allen met hart en ziel Ijverden voor het welzijn van de school en de opvoe ding van de Brandhoékse jeugd. Ter gelegenheid van het 50-jarig jiMleum wordt er door de leerlin gen van de school een feest op touw gezet op 12 Juni a.s., waartoe tnzonder alle ouders van de leer lingen en de bewoners van de Brandhoek uitgenodigd worden. We hoeven hier geen prqpagauda ,te maken voor dit féést, daar de Vroe gere schoolfeestjes steeds een on gekende bijval oogstten. Het zal er gezellig aan toe gaan op de zon nige speelplaats en met de school gaande jeugd, zingen wé bet zo graag gehoorde refrein uit het Bran''hóeklied: «Al is de Brandhoekschool maar [klein Toch kan men nergens beter zijn» Ët-AatortlusHeniiK Op Zondag 15 Juni, te 15 uur. wielrennerskóers voor beginnelingen B.W.B.; 60 km.; 2.500 fr. prijzen. Inschrijving bij R. Vandepltte. Aan komst bij Alfred Vanlaèy. Prljsuit- deling bij Cyr. Schacht. Op Maandag 16 Juni: Te 9 u. so- 'emneel Jaargetijde voor de over leden parochianen en de s'achtoffers uit belde oorlogen. Te 16 uur wielrennerskóers voor beginnelingen onder 18 j.: 50 km.; 1.200 fr. prijzen. Inschrijving bij Nestor Moyaert, alsook de start. Aan komst in de Carabinlerstr. Prljsult- deling bij Jules Vanneste. Allp feestelijkheden zullen door de plaatselijke muziekmaatschappij op geluisterd worden. 14l,| Het Vliegende Vl iel Namens ónze dappere Wielerclub brengen we graag hulde aan onze Kampioen A. Noyelle die, na zijn puike prestatie in de Ronde van Bel gië, thans liet Kampioenschap van het Leger 1952 op zijn naam schreef. Maandag 11. werd hij, ter gelegen heid van zijn optreden te Lange mark (waar hij eveneens de palm veroverde) gehuldigd door Karei van Wünendale. Ter gelegenheid van de liefhebbers- koers alhier op 15 Juni a.s., zal hij eyenesns door zijn club gehuldigd wórden. Prestaties onzer vertegenwoordigers: Thuur Gleenewerck: 2" te Izegem en val te Bethune (na puike soloren met Vu.vlsteke). A. Noyelle: 1° te Langemark en 12' te Oedelem. R. Ghesqulere: 9° te Westende. R. Crabbe: 2« te Moorslede en 4" te Izegem. R Coussement: 15' te Langemark. D. Logle: 9' te Proven. M. Deboodt: 3» te Le Blzet. Cools; 1' te Besslare. R. Debal: 10" te Proven. G. Desmedt: 10" te Wervik en 8" te Proven. W. Desmedt: 14' te Wervik en 6" te Proven. R. Remmerie: 7' te Moeskroen en 5" te Ardooie. Ide: 8" te Starren. R. Huyglie: 5" te Proven. Koers. Op Zondag 15 Juni, grote wieler wedstrijd voor Liefhebbers B.W.B. Afstand: 110 km. goede baan. Deze wedstrijd wordt ingericht met mede- wering van Het Wekelijks Nieuws en telt als 9" proef voor het Regel matigheidscriterium van Westvlaan- deren. Ui! onze Vinkeniers. Uitslag vinkenzetting van Maan dag (2« Sinksen), alleen voor gilde- leden. Er waren 21 vogels. 1.Bourl, Deman Frans 449 2. Tempico, Buytaert Maurits 407 3. Alberic, Depreeuw Valère 406 4. Achiel, Bouttery Julien 375 5. Boy, Dewulf Cyriel 365 6. Charïos, Cauliez Germain 320 7. Blomnre, Haeyaert Henri 321 8. Tafzan, Raekelboom Remi 290 9. Biston, Buytaert Maurits 252 10. Caput Lerov Jules 252 51 lel «w TJ5ka xo Duivenmaatschappij «De Zwaluw». Breteuil van 1 Juni (3° Bonds- vluoht) met 330 prijsduiven: 1. Van Engelandt M„ Elverdinge; 2. Storme A.; A. Sintobiij J„ Boe zinge; 4. Barroo C„ Elverdinge; 5. Barroo H.; 6.' Verkindt L., Elverdinge; 7. Delboo M„ Elverdinge; 8. Hiele M„ Elverdinge; 9. Huyghebaert G.; 10. en 11. Van Engelandt G„ Elver dinge. Dourdan, zelfde dag, met 166 prijs duiven; 1. en 2. Molein O., leper; 3. De- Jaegher A., leper; 4. Maeckeiberghe M., Noordschote; 5. Valcke A.; 6. De- vos J.; 7. Mouton J.; 8, Van Robaeys M.; 9. Vanlerbergbe A., Woumen; 10. Roose A„ Langemark. Zondag 8 Juni, prijsvluchten uit Dourdan (3° Syndicaatvlucht) en Breteuil (3" Kampioenvlucht Vlamer tinge) en leervlucht uit Arras. nn 'ezfng, ohs blad in. de handen van ecu vriend of gebuur die het nog niet heeft. U bewijs' er ons een dienst mee. Dank I, BOVEN: De, jubileumviering van de Koninklijke Harmonie te RIerkem, was een gepaste gelegenheid om een warme en spontane hulde te brengen aan dhr Burgemeester Baron de Coninck de Mer ckem. Wij zien hier dhr Burgemeester met zijn familie met de bloe men, hen door de B.J.B.-meisjes overhandigd. ONDER: De jubilerende Harmonie met op het voorplan de Familie Baron de Coninck de Merckem. Sinksen was voor Merkem een dag, die niet te licht zal vergeten worden. Misschien zouden we nog beter zeggen Heel Merkem in feestWant al vierde de Konink lijke Harmonie haar 100-jarig be staan. en al werd haar mooi nieuw vaandel gewijd, toch mogen en moeten we zeggen dat het niet en kel de Harmonie was, die feest vierde en dat het niet enkel de Harmonie was die gevierd werd. maar het Was heel Merkem dat vierde en nog wel dat zijn Burge meester en in hem heel zijn fami lie huldigde, het geslacht de Co ninck de Merckem. Veel hulde on dank verdiende de familie do Co ninck de Merckem... en die hulde werd hun ook op een passende en Waardige wijze gebracht. Als we geschiedenis maken van het muziek te Merkem, van de har monie, dan kunnen we op elke bladzijde dezelfde naam lezen van een dè Coninck de Merckem. Juni 1837 stichting van de harmonie door Weled. Heer Ridder de Co ninck de Merckem, die alle instru menten kocht. 1855 wordt weled. Heer Baron Charles de Coninck de Merckem, later Burgemeester van Merkem en Senator voor Oostende, voorzitter der maatschappij. 1905 wordt de Weled. Heer Baron Pierre de Coninck de Merckem voorzitter en zal zoals zijn vader en grootvader de ziel blijven der harmonie, totdat de oorlog '14-18 Merkem uiteenslaat. 1925: Merkem is uit zijn pulnen herrezen en zal ook de harmonie herrijzen uit het hert en de portemonnaie van den Weled. Heer Baron. Een schone verrijzenis die tot eer strekt van de milde gever en ook wel van de spelers: Merkem was gekend als het beste van de streek. 1940 sloeg een wonde, legde veel stil, maar nog is de harmonie herrezen en nog staat de Heer Baron met raad en daad gereed om de harmonie te helpen maken wet ze weer stil aan wordt: «de beste vr n de streek Vandaag gaf de Heer Ba ron Pierre de Coninck de Merckem zijn harmonie een nieuw vaan del, een symbool. Oj> het vaandel staat Rte Cecilia afgebeeld: mu ziek, fijne muziek, ontspanning, fii- ne ontspanning, maar altijd in dienst van God. De harmonie weet heel goed dat ze alles te danken heeft aan het geslacht de Cpninck de Merckem, maar dat weet ook elke maatschap pij, dat weet ook heel Merkem en daarom was het niet alleen de harmonie die dankbaar wilde zijn, maar ook al de maatschappijen, maar ook heel Merkem. We hebben stoet gehouden: de schoolkinderen, onz.e flinke B.J.B.-meisjes en -jon gens, al de maatschappijen. We zijn opgetrokken naar het kasteel, we hebben vele en mooie bloemen gegeven en een heerlijke gedenk- schaal... en met dat alles wilden we heggen dat we dankbaar zijn. dat we eerbied hebben en bewon dering, voor zoveel bekommernis van dc familie de Coninck de Mer ckem die sinds vele tientallen ja ren ten dienste staat van het volk U zijt niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen Er werden veel redevoeringen gehouden: Dhr Costenobel van Esen namens de muziekmaatschap pijen der streek; dhr de Hasque namens Merkems maatschappijen; dhr Apotheker namens de harmo nie; dhr secretaris Bouciqué, na mens het gemeentebestuur; dhr Volksvertegenwoordiger Develter immens de bevolking: maar ze hebben allen hetzelfde gezeid, elk op Zijn manier, elk met zijn talent, maar ze hadden allen maar één iets.te zeggen: «U zljt zeer goed voor ons geweestEen sprak zelfs van maar één fout: «te goed»! Zo pittig werd alles onderlijnd door Volksvertegenwoordiger Devel ter met Zijn schone vraag aan ge vierde: «Mijnheer de Baron, hebt gij nog dikwijls geweten dat Iemand van dc adel zo spontaan, zo alge meen, zo gemeend door zijn volk werd gevierd en gehuldigd? Dit feit spreekt heel uw lof, dit fpit 'getuigt voor uw daden. U zi.it niet te goed, omdat men niet te goed kan ziin. in een tiid. van liefdeloos heid. Blijf zo onder uw volk, blijf er nog lang Diep ontroerd heeft de Hoer Ba ron gedankt, men heeft hem in een spreekbeurt de Sint.Mearten genoemd van Merkem, maar de al gemeenheid van die hulde was zijn groot loon. Het is aangenaam goed te zijn, als men weet dat ze onze gaven waarderen. Mijnheer de Baron we danken U nogmaals... en.., blijf nog lang in ons midden I Burgerstand maand Mei. Geboorten. Francine Devos, d. v. André en Agnès Dooliy. Maria Daneel, d. v. Luclen en Allee Cove- maecker. Johanna Wyffela, d. v. Gerard en Georgette Duhocquet. Huwelijken. Jozef Florlssoone, Bikschote en Madeleine Scholeer. Elverdinge. Charles Six, Elverdin ge, en Madeleine Grymonprez, leper. Luclen Meeuw. Westvleteren, en Gerard a Van Envelandt, Elverdinge Overlijden. Florlne Decrock, 72 j„ eehtg. L. Verfaille. Naar de Semoisvallel. De Boerenbond en B.J.B. reizen op Donderdag 12 Juni naar de vallei van de Semois, aiover Doornik, Bergen, Beaumont, PhiUppeVille en Beauraing naar Bouillon. Terugreis over Dinant, Namen, Brussel, Gent, Een uitstap waar het aangename en liet leerrijke meer dan ooit samengaan. Iedereen mag mee... maar geen vrouwvolk! Prijs: 200 fr. Aangeven tegen Zondagavond 8 Juni bij één derf bestuursleden. Vertrek te 15.30 uur op de D'Eunetièresplaats. Burgerstand maand Mei 1953, Geboorten, Degryse Anliy, d. v. André en Petlllion Germaine. •Taecques Michel, z. v. André en Dut,hieuw Agnes. Bryon Monique, d. v. Gerard en Deceunlnck Maria. Huwelijken. Beun Oscar, aarde werker, en Deuorme Simonne, weef ster, b. v. Zonnebeke. Jonckheere Raphaël, wielrenner, v. Westrozebelce, en Titeea Ivolinc, z. b., v. Zonnebeke. Verroken Adolf, bediende, v. Ber- ehem (O. VI.), én Ghyselen Maria, bediende, v. Zonnebeke (voorh. te Mechelen). Bekaert Joël, fabriek werker. v. Beselare, en Schoore Ge- rarda, fabriekw., v. Zonnebeke. Huwelijken. Gerard Bogaertmet Llliane Mollez, b. v. Zonnebeke. Marcel Vanmoerkerke, Passendale, met Jacqueline Noyez, Zonnebeke. Overlijdens. Vaucoille Julius, 85 J., echtg. Buyse Flavle. Breyne Fred dy, 3 j., z. v. Marcel en Knockaert Blanche. Plechtige Conuminiedag. Op H, Drievuldigheldszondag heb ben we op onze parochie de plech tige Communie. Te 6.15 u. vergaderen de plechtige communicanten in 't Klooster, om processiegewljze naar de Kerk te ko men, waar ze te 6.30 u. de plechtige communiemls bijwonen. Te 10 u. plechtige Hoogmis. Te 15 li.: solemnele Vespers, ver nieuwing der doopbeloften, opdraclit aan O. L. Vr., solemneel Lof en Te Deum. Bekendmaking. In opdracht van het Provinciaal Bestuur heeft dhr Burgemeester die nen over te gaan tot het nemen van een politieverordening tot het schor sen van alle verkeer op de lepersteen- weg, alwaar werken worden uitge voerd, dit tot op 30 Juni 1952. Identiteitskaarten. De personen die vroeger geen foto ingediend hebben, met het oog op de vernieuwing der identiteitskaarten, worden verzocht, zo spoedig moge lijk hieraan te voldoen, gezien begin Juni aangevangne wordt met het op maken .der kaarten. Duivensport. Vlucht uit Orleans'van 1 Juni jl„ 162 duiven: 1. Vanhee R.; 2. Hoflaek R.; 3. Germonprez-Derous; 4. Degroo- te R.; 5. Noyez G.; 6. Dickele F.: 7. Degroote R.; 8. D'Hulster J.; 9. Noy- nez J.: 10. Durnez-Theuninck. Vlucht uit Breteuil van 1 Juni Jl., 196 duiven: 1. Cardoen Fr.; 3. Vanlerberglie P.: 3. Ghesqulere L.; 4. Ostyn H,; 5. Deceunlnck H.; 6. De- jonghe M.: 7, Vanlerbergbe P.; 8. Vaiisteelandt' H.; 9. Verbrlgghe G.; 10. Wittebolle P. Vlucht uit Arras van 1 Juni JL, 64 duiven: 1. Leroy G.; 2. Deleu J,; 3. Leroy O.; 4. Defonghe A.; 5. De- norme C.: 6. Sae'en J.; 7. Beernaert M.; 8. De joh"'" 9. Èggermoht C.; 10. Deceijninek H, Vluchten Zondag 8 Juni: Dourdan, 8.500 fr. vooruit, 4° vlucht tellende voor het halve-fondkam- pioenschap Zomiebeke-Beselare. Inkorvlng in beide lokalen. Breteuil, 2.000 fr. vooruit en Arras, 1.000 fr. Bi.l de Vtnkeniersgilde De Stalen Bekken Zettingen voor Zondag 8 Juni: Te 9 uur aan 't Zagershof100 fr. vooruit en inleg"eld; inleg 5 fr. Te 16 u. aan «De Pattine 100 fr. vooruit en lnleggeld; inleg 5 fr. Frezen bergkennis. Op Zondag 8 Juni. velokoersen voor nieuwelingen beneden de 18 j., gegeven door de verenigde herber giers, met medehulp van de Frezen- bergnaars: 55 km.; 1.500 fr. prijzen en premiën. Inschrijving «In de Frezenberg». Start In de Oude Smis Aankomst In de Pauvre Leute Prijsultdeling «In de Smis». Op Maandag 9 Juni. grote baan- bolling In de Smis 200 fr. prijzen. Plechtige Communie. Op Zondag 8 Juni houden de Jon- gens en meisjes hun plechtige Com- I munle. Deze plechtigheid gaat door onder de H. Mis van 6.30 uur. Bij uitzondering zal de eerste Mis deze dag niet zijn te 6 uur. Duivensport. Creil: I. Billiet Remi: 2. Carrein J.; 3. Dobouttc O.: 4. Bekaert G.; 5. Ver- beke G.: 6. Bekaert G.; 7. Dewanckel J.; 8. Tailileu M.; 9. Samyn L.; 10. Scheirlinck O. Arras: 1. Verbeke Georges; Nei- rynck H.: 3. Saelen J.: 4. Verbeke G.: 5. Verbeke J.: 6. Saelen J.; 7. Ver beke J.; 8. Neirynck H.; 9. Vande- poele P.; 10. Bekaert A. Onder eén nieuwe hoed. Tot ieders verwondering verscheen onze plaatselijke Muziekmaatschappij Zondag na de Hoogmis voor het ge ven van een aperitiefconcert en dit ln uniform. De uniformpet is voor de muzikan ten zeker een goede aanwinst. Wij moeten rechtuit b-kennen dat het voor onze Jongens wat meer op geeftZo zullen ze wellicht beter aan mekaar houden en zal de echte liefhebberij wat groeien, want dit moet het doel zijn. De pet ls slechts een middel. Wij hopen dat men het middel niet tot doel zal stellen, maar dat het muzikaal gehalte onder de pet zal kunnen groeien, weelderig en groot als een plant onder "las. Dc fnwoners van Beselare zullen on die manier stilaangenieten, on der de vorm van goede muzikale utvoeringen, van de steun die ze aan de maatschappij verlenen. Burgerstand. Geboorten. Cardlnnel Michel, z. v. Roger en Bauwen Margriet. Vermots Théfêse, d. v. Roger en Maes Antoinette. Taffin Jolmn, z. v. Daniël en Herman Maria. Overlijdens. Oardinael Arthur, wed. Sqmaln Estella. Van Lan- duvt Zuïma, echtg. Van Wassenhove Cyriel. -Lambert Hugo, z. v Adiel en Forn>t Slrlonic. Comvn Cyrlel, echtg. D'Hoine Marie-LoUlse. '/ulderlmnd Priisvlucht van 1 Juni uit Creil, 183 dülven: 1. Duvosquel Daniël; 2. Lignel Et.; 3. Werbrouek Camiel, Hollebeke; 4. Vanlerberglie Cyr., Waasten; 5. Bon- due Emiel; 6. Castel Julien; 7. Muyl- !e Maurice: 8. Freyne Etlenne. Me son: 9. Bijlander Abel: 10. Vandepltte Valère; 11. Delaey Albert, Mesen. Sporl Onze jonge renner Cool Georges behaalde Zondag jl. de 7" plaats te Nieuwkapelle. Maandag bracht bij de bloemen mede van Beselare. Zijn belde broeders eindigden 11' en 14". Burgerstand. Geboorte. André Develter, z. v. René en Martha Hoflaek. (louden Bruiloft. Zondag Jl. vierden de echtgenoten Gryson-Decoulnck, Ketelstraat 5, te Mesen. liün Gouden Bruiloft. Ferdinand werd geboren te Elver dinge, op 8 October 1878 en Maric- Loulse Deconinck te Boezinge, op 25 Januari 1879. De jubilarissen tra den 1)1 het huwelltksf)ootje op 31 Mei 1902. Deze 50" verjaring werd in fa miliekring gevierd. Duivensport. Hand in Hand in samenwerking met De Zuiderbond Wljtscliate. Bondsvluoht op Creil: Uitslag on der de rubriek van WIJtsehate. Zondag 8 Juni. prljsvlucht op Creil. Inkorvlng ln het lokaal te Mesen. IleunfTsbletiWjs. Onze Jonge beginneling Ivan Beun kon zich te Le Bizet 13" rangschik ken. Te Wervik had hij andermaal met onkans af te rekenen, deed een val, leed bandbreuk, en wist nog de 7" plaat» te bemachtigen, Op Zondag 15 Juni begint de Ju- bolnoveen ter ere van het H. Bloed, die dit Jaar met uitzonderlijke plech tigheid gevierd wordt. ZIJ wordt Ingezet met een hulde aan het H. Bloed, uitgebeeld door een groep klnders bij het begin van de K. Missen. De H. Missen zijn te 7. 8.30 en 10 uur. Te 14.30 uur Vespers en Lof. Op al de weekdagen: te 7 u. ge zongen H. Mis; te 7.30 u. hulde aan hét H. Bloed; Solemnele H. Mis met Sermoen voor de bedevaarders; te 16 u. plechtig Lof. De sermoenen Worden Zondag en op de weekdagen gepredikt door Eerw. Pater Vanden Heuvel, Redemp torist. De volgende parochies komen op bedevaart: Maandag: Vlamertinge. Dinsdag: WiJtselVate, Houtem, llolle- beke. Woensdag: Mesen, Wulver- grm, Pikkebus. Kemmel. Donder dag: leper, Ziljebeke. Vrijdag, feeet van het H. Hart van Jezus: dag van Eerherstel aan het H. Hart: te 7 u. Sal. H. Mis voor de Parochianen en aanwèzlge bedevaar ders. Op Zondag 22 Juni: H. Missen ook te 7, 8.30 en 10 uur. Op H. Bloedmaandag: H. Missen te 8 en 9 uur. Te 10 uur: Plechtige H. Mis met Pontificale Assistentie van Zijne Ex cellentie Mgr Catry, bisschop van Lahore. Te 15.30 uur: Pontificaal Lof ln open lucht op de dorpplaats en te 16 uur JUBELPROCESSIE langs Slnt- Elooiweg, Zlllebekestraat, Sint Elooi, Kallenutstraat, Plaats. De zegen wordt gegeven op de Dorpplaats. N. B. Er wordt gezegend met de Relikwie van het H. Bloed gans de dag, uitgenomen onder de Processie. Er kunnen zitplaatsen bij de kerk besproken worden tegen storting van 20 fr. op postcheckrekening Nr 214937 van Mr Marcel Desmadryl. De auto's worden geparkeerd bij de ingang van de Dorpplaats. Een Jubelbrochure wordt ver kocht ter verspreiding van de gods vrucht tot het H. Bloed. Te bekomen vanaf het begin der Noveen. Z. E. H. Pastoor vraagt IJveraars en IJveraarsters voor de Broederschap van het H. Bloed van Voormezele. U aangeVen bij Z. E. H. Pastoor. De godvruchtige voorwerpen, prentjes, medailles, enz. zijn te ver krijgen aan de ingang der kerk. Daar kunt gij u ook laten inschrijven voor de Broederschap van het H. Bloed en worden Intenties aanvaard voor H. Missen; ofwel ook in de sacristie. PROGRAMMA VAN DE JUBELPROCESSIE Inleidende Groep: Ruiters in Middeleeuwse kledij. De Patrones van Voormezele (O. L. Vrouw Hemelvaart) gehuldigd door een groep pagen, die het Jubellied zingen. Geschiedkundig Gedeelte: 1. Eerste geloofsprediklng: St Elool brengt het licht van het wam geloof aan onze streek en de Parochie (groep gevormd door Dlkkebus). 2. Stichting' van de Proostdij: Ka pittel van wereldlijke Kanunniken door Isaac, Heer v. Voormezele en Er- mengardis, zijn schoonmoeder (groep v. Hollebeke). 3. Hervorming der Proostdij: de eerste Monniken komen te Voorme zele aan (groep v. Zillebeke). 4. Aankomst van de Relikwie van het H. Bloed v. J. C. op 29 Juni 1152. Proost Isaac ontvangt die van Z. H. dè Paus. brengt ze naar leper en dan in .zegestoet naai' de Abdij kerk van Voormezele (groep v. leper). 5. Het H. Bloéd lii de Geuzentijd; Vervolging, plundering en verwoes ting van de Abdij en de kerk (groep v. Wtjtschate). 6. Iepèr: Beschermster van de Re likwie van het H. Bloed (O. L. Vr. v. Thuyne v. leper). 7. 1794: Vernieling van de Abdij onder dè Franse Revolutie (groep v, Rentage® j 8. Het H. Bloed te Lourdes 1914-18. 9. De Parochie dankt Maria voor haar bescherming onder beide we reldoorlogen: het godsdienstig en sociaal leven op de parochie. Godsdienstig Gedeelte (gevormd door de Parochianen van Voormezele) 1. Het H. Bloed werd voorafgebeeld in het Oud Testament: Het Offer van Abraham, en Isaac. Het Ofl'er van de Hogepriester Melchisedech. Het Paaslam bij het Joodse volk. 2. Het laatste Avondmaal geeft ons de levende Christus: Hulde aan Je zus in de II. Eucharistie. Hosan- nahgroep. 3. Christus biddend en boetend op de Olijfberg: Hij zweet water en bloed voor onze zaligheid. 4. Christus gegeseld en veroordeeld door het Joodse volk en Pllatus. 5. Wij volgen Christus op zijn kruisweg: Passiegroep, O. L. Vrouw op de kruisweg, heilige vrouwen. 6. Op 't Kruis gaf Jezus zijn laat ste druppel bloed. 7. Door Zijn H. Bloed kwamen dé genaden en de heiligheid: Hulde van engelen en heiligen aan Christus. 8. Verheerlijking van het H. Bloed. Praalwagen. 9. De kerkelijke hulde: De Relikwie yan,het H. Bloed gedragen door Zijne Excellentie Mgr Catry, bisschop van Lahore, Indië; gevolgd door Hoog Eerw. A. Deleve, abt van St Sixtus, •Westvleteren én al de Z. E. H. Pas toors en Priesters. De Burgerlijke Overheid. tot 6 maanden gewaarborgd. SCHRIJF NAAR Bezoek bij U thuis in 24 uur. (c-8204) Burgerstand. Geboorten. Belpaire Agnès, Til- leulstraat, Nieuwkerlce. Lamori Christian. Wervikstr. 89, Komen. Huwelijken. Jean-Pierre Force- ville, scheikundige. Komen (Fr,), met Jacqueline Ghesquière, z. b., Komen. Roger Notredame, wever, met Desmarets Marie-José. b. v. Komen. Vandewalle Jules, bierhandelaar, Ten Brlélen. met Julie Braem, fa briekwerkster, Komen Ten Brlelen. Vanclelnnnoitte Josenli. landbouwer, Houtem, mot Esther Notredame, landbouwster, Komen Ten Brielen. Duiveiiuit,slagen. Duivenmaatschappij Eendracht bij Weel. easier. Creil, 327 duiven: 1. Peirsegaele Jules; 2. Pierpont Is.; 3. Dumer Om.; 4. Riem Marcel: 5. Vandenberghe CL; 6. Bourgeois Alb.; 7. Vancolllie S.; 8. Kclrsmackers; 9. Bille L.; 10. Idem. Arras. 180 duiven: 1. Ghesquière A.; 2. Kinsabol G.; 3. Verschaeve A,; 4. D'Hondt A.; 5. Vanlieule M.; D'Hondl A.; 7. Delannoy O.: 8. Heu- "hebaert II.; 9. Delannoy H.; 10. Van Zon Jean. Maatschappij Dc Reisduif bij Emlle Ramon. Dourdan, 257 duiven: 1. öalloo D.; 2. Broückftert V.: 3. Vernies O.; 4. Bllle L,; 5. Verkamer L.; 6. Bonduci- le O.; 7. Idem; 8. Depuydt Fr.; 9. Pieters Ed.; 10. Piei-pont Fr. Burgerstand. Overlijden. Dochy Maria, 56 J„ echtg. Descamps Camiel. Uiilvcttrjlbrlel;. Kermisprijsvlucht uit Creil: 202 duiven; snelheid 1084 m. Uitslag: I. Hessel Hilaire; 2. en 3. Mahieu Antoon; 4. Maerten Jules; 5. Vanzele Jean; 6. Leloiig Jerome; 7. Maerten Jules; 8. Deceunlnck Marcel; 9. Heyte Robert; 10. Homey Oscar. Op het land vgn R. Beun. bij het hof van Arnout Cyrille, in de Nieuw- straat, staat een roggestruik met eventjes 25 prachtige halmen, voort komende van één roggegraan. Sporl Bertje Vandevoorde won bij de liefhebbers te Adlnkerke en Capoen Armand won zijn eerste koers van het seizoen bij de beginnelingen te Proven. Och, ln dat klein parlement, avonds bij SJaiel, de #mld, en Pons, de beenhouwer. Wat hebben we daar al schone Vlaamse woorden vermassacreerd over de onzekere tijd en de eindeloze palabers van ministers en secretarissen, over de achteruitgang van de eerlijkheid, do zedelijkheid, het Vlaams-voelen en de re ligie bij ons volk en... over de slappe politiek. En als Ik ze één voor één bezie, al die typen die daar regelmatig hun avond- pijpke komen aansteken, dan kan lk in geen geval getuigen dat het onnozele kletsers zijn, van die «grote klappers» die over alle soorten zware kwesties willen sproken en krltlkeren vooral zon- der er de eerste letter van te verstaan. Sjarel en Fons, Flel de kleermaker en Lowte z.jn broer, allemaal doorbrave mensen, geen hooggeleerde bollen voorzeker, maar kerels die niettemin vbor do goede zaak openstaan, die overal te Vinden zijn waar er lets op do gemeente te doen is, de spil van elke bond en leder feestcommis sie. Goe Vlaams volk dat zijn hart op zijn hand draagt, geen kron- kelwegeltjes kent en over alles ronduit zijn gedacht zegt. Dat vloekt als het vlpicrij gewaar wordt of achterbaksheid en gekruip en kan sakkeren als ze met zijn voeten spelen. Heel onze kompa- gnte, ons klein parlement ls van dat slag. Die mensen hebben hartzeer nu ze zien hoeveel dingen, waarvoor zo gewerk* en gestre den hebben, te kwlste aan en hoe er daar niemand van diegene die 't zouden kunnen, paal en perk aan stelt. Dat z'er door schoppen zegt Flel. Maar we durven niet. We schermen te veel met recht en vrijheid en zijn benauwd van eens een stoute slag te slaan, benauwd van een klets terug te krijgen en benauwd ook van een veroverd postje te "erliezen. Ach die vervloekte baat altijd. En Intussen lachen diegene die profijt hebben bij de teleurgang van onze zaak ln hunne vuist. Boemannen hebben we nodig. Kerels die hun mond durven roeren al staan er ook honderd op hun handen te kijken. Mannen die alleen staan, niet gediend met kqmpllmenten, met ere en ere. postjes, met duizend frank. Mannen die vriend nooh vijand ken nen als het voor de goede zaak ls. We missen vechters die jarenlang met taaiheid de strijd volhouden. Hoeveel minder stuurloos zou ons gave volk zijn als diegene die door rang en stand zijn aange- Vezen om te lelden hun taak met de twee handen aanpakten. Er ls nog goed volk. Er zijn nog Flels en Fonsen die zonder aarzelen zouden volgen... We boeren achteruit, zegt Bjarel. Laat het nog een tijdeke qo aanslepen. België zal er lief uitzien, 'k Heb daar ergens gelezen dat er zo maar eventjes 90.000 herbergen zijn ln ons land. Ge moet clan eens een paar maanden langs de baan zijn om vast te etéllen hoeveel slechte koten er onder dat getal zijn, huizen waar ons volls gebroken wordt gn... hoeveel van onze vooraanstaanden er daar.., hun dorst gaan lessen. 't Volstaat van met de klnders een wandellngske door êtad te maken. Ge krijgt direct veel goesting om ter.ug te keren. Een eerlijk mens voelt zich dikwijls niet meer op zijn plaats. Wat een pruts van printen aan de kinema's. Wat een onbeschaamdheid vanwege sommige treffelijken ln hun étalage. En er ls niemand die durft door te spreken, niemand dio voor ons de weg zuivert; die de courage heeft er met vuile voeten door te gaan. We zijn mj aan de macht. Hoe komt het dat er de goê geen wapens in handen gegeven worden om het land te kuisen? Waar blijven de wetten en reglementen die ons volk sterk maken om de kankerplaatsen weg te snijden of minstens de vloed ln te dammen? We bezitten een hele hoop verouderde wetteksten die ln veel woorden hele bladzij den beslaan en ieder kwaal schijnen te bezwaren doch het ls ge- baring In practljk zeggen ze niets en halen niemendal uit. Als het er op aankomt ze toe te passen stelt men vast hoe algemeen en duister ze zijn. Ze vergen een procedure van 't eeuwig leven. Amen! Het wetsvoorstel Jespers lag al bijna begraven onder 't stof, ter dood veroordeeld. Onze jeugd mocht kapot gaan ln de kinema's. We dierven het niet aan een dubbele leeftijdsgrens te stellen van 14 en 18 Jaar; zwichtten voor de verontwaardigde protesten van kinema-ultbaters die het belang van ons volk achter dat van hun portemonnaie stelden en het alarm der linksen. Enkelen onder ds onzen meenden, met de schroomvalligheid van benauwderlkken, dat we, door die wet te stemmen, de vrijheid beknotten en verlo ren uit het oog dat ze eerst en vooral instaan voor het algemeen welzijn dat boven alles primeert, ook boven een advokatenprlnclep. We missen stouterikken en hebben teveel mannen van is stillèkens- aan en water in de wijn Komt Minister Pholien me daar niet af met een serie nieuws amendementen die zogezeid een verbetering zdjn van het wets voorstel Jespers. Een verbetering? Op zijn Phollen'sl Senator Jes pers stelde als eerste leeftijdsgrens voor het zien of niet zién vén Sommige tams 14 Jaar, de tijd dat het kind het leven ingest, de grote stap doet en als tweede 18. Verstandig voorzeker en diep be peinsd. De minister van Justitie meerit beter te weten en schuift die eerste grens een beetje op tot 18 jaar, leeftijdsgrens die aan niemendal ln 't leven vary het kind beantwoordt. Dè tweede grens blijft. Waarom? Om tussen twee waterkes te zwemmen: de kinema- bazen en de linksen voldoening geven met die 16 Jaar en ons te vreden stellen met de grens van 18. Noch mossel- noch vlspolltlek Nooit eens durven doorbijten en een grote slag thuishalen. Waar gaan.we daarmee naartoe? Mijnheer Pholien. heeft nog andere hoofdvogêls geschoten. Hij zit nog immer met de kwestie van de IJzertoren qp zijn nek, Beloven genoeg en voorzichtig trachten af te schepen met veel zoete wogfclekea en vaderlijke komplimenten. Nu ls hij echter op zijn man gebotst, een man naar het formaat lijk de Flels en de Fonsen ze gaarne hebben, en die durft doorboeren. De taai dia Meneer Develter de laatste weken gevoerd heeft steekt Veel Vlamin gen een riem onder 't hart. «Hij is van de soort die we nod.g heb ben lacht Sjarel, een die zich niet heeft laten binden door een postje en het desnoods wil laten schieten; een die nog hoog durft mikken, een Vlaamse koppigaard. Ge ziet van hier voor wat een boeman kerels van zijn soort versleten worden Ha! Precies! Boemannen hebben we nodig om op alle gebied een zuivering te houden. Boemannen die het leven een beetje lastig maken van diegene die verantwoordelijkheid dragen en zt niet tenvolle opnemen; boemannen die zich met kloeke hand te weer stellen om het klimaat van de zedelijkheid 'n ons land zuiver te houden en te verbeteren waar het verflauwde. Ze zijn er van doen op alle fronten, zowel langs de kust als in 't binnenland, in de kinema's als in de danszalen en.,, de ver lokkende cafétjes langs de baan, ln de gemeentehuizen en het parlement. Overal is er werk om te vechten tegen de laksheid, de voosheid, het schijnheilige, het gemis aan durf, het zich laten gaan, Er staat ontzettend veel op 't spel en halve maatregelen en lapmiddelen, lijk er vele genomen worden, verergeren de zaak veel eer dan ze ze vooruit helpen. Het gaat om het hoogste dat een volk bezitten kan: zijn eerbaarheid. Stillekensaan worden we een geslacht van brood en spelen Dat moet er desnoods maar uit geroeid worden met man en macht. Velen zitten op de uitkijk om te volgen als er maar eerlijke durvende voorvechters opstaan. Boemannen gevraagdKWAPENNINCK. BURGERSTAND Geboorten. Nolf Jeannine, d. v. Georges en Horelbeke Julia. Dewancker Roland, z. v. Jeroom en Desreumaux Godelieve. Vanbe- celaere Dany, z. v. Albert en Dur- nez Godelieve. Lecluyse Lucien, z. v. Eugeen en Vandamme Clara. Quartler Erna, d. v. Marcel en Casier Simona. Verbeke Abel, z. v. André en Boddin Zoë. Pectoor Freddy, z. v. Laurent en Martelez Berni.se. Tytgat Johnny, z. v. Jacques en Deryckere Astrid. Overlijdens. Hooghe Germain. 63 j„ echtg. v. Mercy Juliraa. Vervaeke Camille, 81 j., wed. v. Vanlaton Hélène. Tailileu Hec tor, 74 j., echtg. v. Nuytten Elodie. Huwelijken. Samyn Ferdinand en Verhanneman Denise, b. v. Wer vik. Porreye Robert en Haeke Raymonde, b. v. Wervik. De Lylle Raymond v. Moeskroen. en Durnez Agnès v. Wervik. Ver beke Maurice eh Berahe Margueri te, b. v. Wervik. Bosoayt André en Vantommc Laurette, b. v. Wer vik. Huwelijksafkondigingen. Paul Ghesquier v. Komen (Fr.), en Van lieule Agnès v. JVervik. Syx Jules en Fourmantrouw, b. v. Wervik. Decorte Roger en Clarisse Yvonne, b. v. Wervik. Iloorelbcke Daniel v. Menen, en Provost Nelly v. Wer vik. ZITDAGEN VOOR OORLOGSSCHADE Op Dinsdagen. 10 en 24 Juni, tel kens in de namiddag van 2 tot 4.30 uur, ten stadhuize. Burgerstand. Geboorte. Nicola Kestploot, d. v. Valeer en Vanderoamere Julia. Huwelijksbeloften. Durnez Mi chel met Durnez Anna. Vanden- broucke Remi met Ostyn Jenny. Wlldoeck Noö met Verbrugghe Leona. - Claeys Alfons met Beaumont Ivonne. Vervaecke Wlll'ried met Van Ryckogliem Iolande. Dejonck- heere Luclen met Verfalllle Llliane. Overlijden. Aloïs Descamps, 73 J., wed. Ellsa Debrouwer, Beselarestr. Feestelijkheden. Op Zondag 8 Juni, te 9.30 u., over handiging door de Heer Burgemeester van de vlag der oudstrijders 1940- 1945. Daarna wijding der vlag. Te 17 u. officiële opening van het gemeentepark. Blaken gewijd. De Heer Jozef I.emay, zoon van Cyriel en wijlen PljlaêfL Florentine, werd heden Zaterdag 7 Juni tot diaken gewijd. Hartelijke gelukwensen! DUIVENSPORT De vlucht uit Dourdan met jot; gen. op 17-8-52 zal waarlijk 'n groot succes worden. Honderden bons zijn reeds do«r gans Westvlaanderen verkocht. <F' zien de laattijdige toelating om W te korven te Gistel, zal de verkoop verlengd worden tot 20 Juil e,k« om iedereen aldaar de gelegenheid te geven bons aan te kopen, Bons zijn te bekomen in alle bij' zondere lokalen of mits stortitü der gelden op postch. 4430.82 de' maatschappij. Uitslag. Duivenprljsvlucht uit Arrg» eP 4 Juni bij Denis Devreker, Wervik - 135 Duiven: 1. Dhalluin Cyriel; 2. Vansle»' brouck Raymond; 3. Dejonghe OnL 4. Vanheule-Verbeke; 5. .Descamp5 Arthur. VERLOREN EN GEVONDEN Verloren: brieventas; twee geld' beugels; een borstspeld; een ds«' speld; een yalesleutel; een eetzzkl taks van auto; riiwieltaksplaat. Gevonden: een jachthond, benty Beselarestr. 68; een jonge h(md berust Groenstr. 26; een bril jjP plastieken kas. berust in bureel* een gebedenboekje voor klndered' berust Magdalenastr. 87; een h»ls' ketting, berust herberg «Majestic»! sleutels, berusten ln bureel; tut' voor koersrljwiel, berust Statiesti' 9; een riempje uit kinderwagen berust in bureel. DE HANDELSFOOR De II" Wervlkse Handelsfoor, die plaats heeft op 14, 15, 18, 21, 22 e'1 23 Juni a.s. zal in alles de eersff; die als prachtig geslaagd (noch' genoemd worden, overtreffen. Het ruime fabrieksgebouw, dij niet meer volstond, werd aangevuld door ecu prachtige metalen hib' gaar. Ook die nieuwe ruimte was üèe spoedig verhuurd, zodanig dat, to» spijt der inrichters, meerdere han delaars geen standplaats meer kon gegeven worden. Ook het aantal deelnemers en dj tentoongestelde producten, zullen de voorbije foor overvleugelen; Onder de deelnemers bemerns' wij handelaars in ijzerwaren, nw beis, matrassen. electriciteitsa'™"j len, centrale verwarming, yeW' moto's, wastoestellen, naairnhchij"y gleiswerk, stoffen, koloniale w8"' landbouwmachines, enz., enz. Al deze producten, prachtig 1 etalleerd in een mooi-versierde t kerende halle, zullen de kocP1 opwekken. Waarijk, indien het wedef zins van de partij is, zal

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 4