Van twee grote Gebeurtenissen E De Werviksi Handelsfoor 12 VOOR POPERINGE EN IEPER Vergadering der Internationale Vereniging voor Katholieke Mannen te Madrid Verschrikkelijk Verkeers ongeluk te Merkem IJ 14 Westvlaanderen flink vertegenwoordigd Stoffelijk overschot van Broeder Isidoor naar Praal graf te Kortrijk overgebracht Wedstrijd voor de opschik van de Volkswoningen HET H. BLOED TE VOORMEZELE BUITENLANDS OVERZICHT Hen dode, en een s'vaar gewonde bij botsing tussen 2 Personenwagens PROV. CONGRES VAN DE BOND DER KROOSTRIJKE GEZINNEN TE WERVIK EEN NIEUWE OCEAANREUS Duizenden gelovigen brachten ontroerende hulde aan deze Y-ome dienaar Gods Biljetten van 1000 (type Dynastie) aan omloop onttrokken ZATERDAG Bladzijden PRIJS JUNI 1952 KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - 1EPER WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: N dat op dienzelfden Zon dag 8 Juni 1952! Te Leuven! Maar ge hebt er iets over gehoord of gelezen? Daar gebeurde iets dat ons aanging; iets dat ons naar het herte gaat, recht naar het herte. Ik moest u daar vroeger over ge schreven hebben, maar 't ging me niet, werkelijk, 't ging me niet... Nu echter wel... Ik zou die gebeurtenis moeten heten de volledige... reha bilitatie van onze grote Vlaamse Zendeling Pater Constant Lievens. 't Is waar: wij hebben hem ge vierd, groots, plechtig het Vlaam se Vlaanderen richtte hem te Moor slede een ruiterstandbeeld op in 1929. Rodenbach gestandbeeld te Roeselare, Lievens te Moorslede. Lievens was de... concurrent ge weest van Rodenbach, niet alleen in de zelfde klas. Rodenbach schudde ons volk wakker, Lievens redde een volk in een uithoek van India, in Chota-Nagpore, leidde 100.000 men sen de Rooms-Katholieke Kerk bin nen, doopte er eigenhandig 25.000 van. Rodenbach stierf, 24 jaar oud, Lievens was 37 jaar wanneer hij, een wrak geworden, te Leuven over leed in 1893. «Vier moet branden», zei Lie vens en hij stak dien uithoek van India in brande voor t waar gelove. In braride? Op zijn zereloper ge neraal» reed hij 't land af, pleitte voor zijn volk, gaf onderricht doop te, hoorde biecht... ontembaar was die Blauwvoeter Een Francis- cus Xaverius» zegt men... nu! Maar dat zei men niet na zijn dood! Zou dat vuur wel blijven branden? Dat geloofde men niet! En wanneer Pater van Tricht, een Jezuiet, het leven van zijn orde broeder schreef, staken velen de schouders op. «We zullen zien bij vijftig jaar» en van zijn Indische correspondentie was geen spoor overgebleven. Goddank... t Is anders uitgeval len. Ranchi, waar Lievens zich doodbeulde, is een bloeiende chris tenheid, met als bisschop Mgr Ju- kur, geboren in die Missie, 't Was wel die jonge Hindoe die op de Lievensfeesten te Moorslede aan wezig was en ditzelfde jaar met Vlaanderens Bedevaartnaar Lourdes ging. Mgr Jukur, nieuw- gewijde bisschop, was nu te Leuven aanwezig bij de Lievensfeesten. Pater Lievens, moet ge weten, was begraven te Heverlee. Men had wel verteld dat uit het verre Indië eens een vrouw naar Leuven was gekomen om te bidden op het graf van Pater Lievens. Waarheid of le gende? Want men wist niet meer precies waar het stoffelijk overschot van die grote zendeling te ruste lag! Dat deed mij en zeker wel alle... Vlamingen meer dan pijn; en we bleven wachten op het volledig... eerherstel van die reus. Dat is nu geschied. Nu heeft men er de mannen van de wetenschap bij gehaald en na lang zoeken heb ben die mannen verklaard: met ze kerheid kunnen we verklaren dat... deze kist het stoffelijk overschot bevat van Pater Lievens. Zondag 8 Juni werd triomfante lijk Pater Lievens overgebracht naar de kerk der Jezuïeten te Leu ren. Lievens was als student ook bij de «Zouaven» van 't Klein Semi narie te Roeselare. De Zouaven te Roeselare ingericht door... «Ratte Vyncke» die de grote missionaris Vyncke geworden is. Zedelgem, Ze- delgem, wanneer zult gij toch eens uw Pater Vyncke weerdig huldigen, we wachten reeds jaren te lang. Nu Waren de Zouaven van .'t Klein Se minarie ook te Leuven; zij hadden het... vuur mee, dat Lievens in In dië deed oplaaien. Het eerherstel is gebeurd... en Meester Van Hoof, die Gezelle's leeuwen dansen deed op zijn storm achtige muziek, had nu eveneens getoondicht, Gezelle-verzen bij de dood van Lievens: O Vlaming die ter dood getrouw, aan God, aan zede en taal, uw eigen volk liet de erfenis van uw zegepraal. Blijf werken nog en wek in ons een vonksken van die vlam die 't hei dendom in brande stak, die U het leven nam! Daar rust nu, in ere, onze grote Lievens, niet ver af van die andere grote Vlaamse Zendeling, Pater Damiaan. Leuven wordt een Vlaam se Bedevaartplaats. Op 8 Juni werd een andere... grote gehuldigd. En wel te Kortrijk. Ik moet u niet zeggen wie, want sedert maanden bezochten duizen den en tienduizenden zijn graf; zo volks was die grote geworden, zo echt volks; niet alleen onder d'e ge Een eenvoudige broeder, die ook broeder, werd nu eerst groot. Na al eens uit... schooien moest in stad en rond Kortrijk. Kom, wie let er op een broeder? Het is toch maar een broeder! Arm tierig gekleed, gebogen naar 't werk, zonder grote geleerdheid, kom wat is, in de ogen van vele mensen in onze tijd, een broeder? Eenvoudig was hij, maar een voorbeeld in 't klooster. En die er buiten leefden wisten er niets van. Hij werkte en... leed. Een onver biddelijke kanker sleepte hem naai de dood en 't graf. Hij leed. maar hij kloeg niet, hij kloeg nooit! Nie mand wist dat buiten 't klooster. Wie kon er ook bekommerd zijn om de ziekte van die simpele broe der Isidoor? Dood!... Broeder Isidoor werd in alle eenvoud begraven. Och! wie kende hem? 'k Weet niet of er bui ten de kloosterlingen en de familie iemand aanwezig was. Op St. Jans kerkhof lag hij nu... vergeten lijk honderden anderen! En die onbekende, die simpele zijn dood begon hij te... leven. Hoe dat kwam? Ik weet het niet, maar duizenden gingen naar dat graf en te Rome werd de vraag ingediend voor de Zaligverklaringvan Broeder Isidoor! 8 Juni! Broeder Isidoor wordt overgebracht van St Jans-kerkhof naar een nieuwe kapel in 't kloos ter der Passionisten. Neen, dat is nu geen... begrafenis maar een jubelstoet. Kortrijk zag... zwart van het volk. Hoe vele dui zenden? Was het vijftig duizend, zeventig, was het honderdduizend? En hoevele... tienduizenden gingen te zegenen na de bijzetting in de nieuwe kapel? En hoevelen zullen nu bedevaarten naar de nieuwe ka pel? Die simpele, schamele Vlaamse Broeder! Een nieuwe heilige uit ons volk! Een eenvoudige jongen van te lande, die de... simpele broeders in ere herstelt! PÉ VLAMYNCK. De Europese Betalingsunie Zo zagen wij jaar na jaar Z. E. H. Deken Verhaeghe uit leper de toegestroomde menigte zegenen met de kostbare relikwie van het H. Bloed te Voormezele. Zondag 15 Juni begint de Jubileumnovene ter ere van het H. Bloed, dit als voorbereiding van H. Bloedmaandag, 23 Juni. Op H. Bloedmaandag zal de vermaarde H. Bloedproces sie haar rondgang doen te 15.30 uur. Een tweede rondgang der pro cessie heeft plaats op Zondag 29 Juni, maar dan te 15 uur. Ter gelegenheid van de plechtige jubileumviering welke dit jaar door gaat, schreef F. R. Bosehvogel een Wéëk-Endreportage óver de ge schiedenis van het H. Bloed. Het wel en wee van 1152 tot 1952 staat er in verhaald. Lees deze goed gedocumenteerde reportage op bi. 12 van dit nummer. Verleden week t is dus een nieuw akkoord te Parijs tot stand, geko men in de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking (E.O.E.S.) in verband met de voortzetting van de Europese Bc- talingsunie E.B.Uen vieer spe ciaal in verband met het a Bel gisch gevalin het kader van de E.B.U. Onze lezers weten dat dit Bel gisch geval hierin bestond dat wij, buiten de gewone credieten, nog buitengewone credieten hadden toegestaan die ver boven onze financiële draagkracht liggen. Die gewone credieten bedroegen inderdaad ruim 10 milliard, waar aan wij later nog 3 milliard heb ben toegevoegd, zodanig dat ivij voor 12 cl IS milliard onze eigen uitvoer financieerden. Maar daar bij hebben ivij dan nog een buiten gewoon crediet toegestaan van ruim 11 milliard. Als wij die twee sommen samen tellen, dan bereiken wij dus onge veer het totaal van onze buitenge wone begroting aan militaire uit gaven voor dit jaar en waarvoor wij moeilijk financiëringsmogelijk- heden vinden. Het kwam er dus op aan ener zijds een regeling te vinden waar door voorkomen werd dat die cre dieten nog zouden aangroeien en die anderzijds zou toelaten een deel te recupereren om ons toe te laten onze eigen begroting te stijven. Nu is men als volgt te werk ge gaan. De twee milliard bijgevoegd bij de gewone credieten zitten eigenlijkook in de elf milliard buitengewone. De zuivere som van de buitengewone bedraagt dus voor de toekomst negen milliard. Van die 9 milliard zullen er ons op 1 Juli b in goud worden terug betaald. Blijven dus dan nog S milliard. Daarvan zal de helft ons door Frankrijk en Engeland betaald worden in goederen en de andere helft door de E.B.U. in goud over een periode van 5 jaar, hetzij 500 millioen per jaar. Die laatste 3 milliard vijfhon derd millioen nu zullen ons onmid dellijk ter beschikking gesteld worden door het Internationaal Monetair Fonds dat dus onze wis sels op de E.B.U. zou disconteren. Daarmee zou het verleden dus geliquideerd zijn en sou men meer naar de toekomst kunnen kijken. In die toekomst nu heeft België zich bereid verklaard credieten te openen tot een bedrag van 12,5 mil liard waarvan de helft betaalbaar in goud. en de andere helft in cre dieten in de andere E.B.U.-landen: Aanvullend vernemen wij dan dat de 2.500.090.000 die Frankrijk en Engeland ons zouden betalen onder de vorm van goederen, zou Van Dinsdag 3 tot Donderdag 5 Juni had in de Spaanse hoofdstad de vergadering plaats der Interna tionale Vereniging voor Katholie ke Mannen. Twee jaren geleden had deze Vereniging te Lourdes vergaderd en het was thans een gepaste ge legenheid om weer eens samen te komen op het ogenblik dat geheel de Katholieke Wereld, tijdens het Eucharistisch Congres van Barce lona, uiting had gegeven aan zijn diepe geloofszin. Te Barcelona had een wereld massabetoging plaats, maar hoe deugddoend dergelijke manifesta ties oqk zijn toch moet aan bezon ken studie en overleg eveneens de nodige tijd bestdSd worden. Uit 19 verschillende landen kwamen 78 afgevaardigden samen te Madrid om gedurende drie studiedagen overleg te plegen over hetgeen ge daan werd en nog te doen is op gebied der verdieping van het Ka tholiek leven over gans de wereld. Alhoewel met het Eucharistisch Congres te Barcelona geen recht streeks verband werd gelegd, wa ren zowel het Congres te Barce- lcUB als de vergadering te Madrid In zekere zin op elkaar aangewe- ï'inge mensen, niet alleen onder de zen. Materieel zelfs was deze schik- arbeiders. Nog nooit gebeurde het wel dat een kleine simpele... broe der zo... groot werd als Broeder Isi door! Broeder Isidoor Deloor was een Oostvlaming van Vrasene. Vader was 'n klein boertje en Isidoor hielp op 't hoveke tot hij 26 jaar oud was. Dan wou hij broeder worden bij de Passionisten, ging naar 't noviciaat te Ere bij Doornik, ging in 1910 naar Wezambeek-Oppem, kwam in 1912 naar 't klooster der Passionisten te Kortrijk en stierf daar in 1916. Hij was... 35 jaar oud! Een broeder zonder enig diploma Een broeder, die in 't klooster al 't klein en. vuil werk verrichtte en liefst het lastigste en vuilste werk! king zeer gelukkig vermits talrij ke afgevaardigden met (één geld en tijdrovende reis de beide sa menkomsten konden volgen. DE INTERNATIONALE VERENIGING De Internationale Vereniging voor Katholieke Mannen groepeert de strijdende Katholieke Mannen over gans de wereld. Wij denken hier aan het Mannenverbond zoals het bij ons opgericht werd in het kader der Katholieke Actie. In vele landen is dit strijdend kader van lekenapostelen niet onder de zelfde vorm opgericht, doch kreeg het andere benamingen die toch de Katholieke gedachte weerspie gelen. Zo werden per land tot hoogstens vier afgevaardigden van Katholieke organisaties uitgeno digd. Als Belgische afgevaardigden wa ren op deze vergadering te Ma drid aanwezig: Z. E. H. A. Kindt, diocesaan hulpproost van het Man nenverbond voor K. A. in het Bis dom Brugge, en dhr Medard Her- reman, uit Poperinge, diocesaan leider van het Mannenverbond in het Bisdom. Het was dhr Medard Herreman die ons na zijn terugkeer uit Spanje zeer welwillend een vraag gesprek toestond over deze belang rijke Internationale Vergadering en ten gerieve van onze lezers ge ven wij hier enkele flitsen uit dit onderhoud die een algemeen beeld geven over de zeer interessante werking dezer vereniging. Wij doen hierbij opmerken dat het een zeer in het oog springend feit is dat precies twee Westvla mingen, een priester en een leek, afgevaardigd wei-den om op een internationale bijeenkomst gans het land te vertegenwoordigen. Dit is te verklaren door het feit dat de Katholieke Actie in ons land, en inzonderheid het Mannenver bond, in het Bisdom Brugge ont stond onder de bezielende leiding van Z. Exc. Mgr Lamiroy, zaliger gedachtenis. Westvlaanderen ver diende dus zeker de eer om op dit gebied representief op te treden voor gans het land. KATHOLIEKE STREVING IN WERELDORGANISATIES Sedert de bijeenkomst der In ternationale Vereniging te Lour des, twee jaar geleden, waar be slist werd dat bureau's zouden worden opgericht bij de wereldli chamen als U.N.O., U.N.E.S.C.O., enz., werd er door deze bureau's al heel wat nuttig werk verricht om er de belangen der Katholieke levensbeschouwing te behartigen. Het belang van dergelijke ver tegenwoordiging spreekt des te duidelijker wanneer men in aan merking neemt dat beslissingen, getroffen door deze wereldlicha men, de deelnemende landen strik te verplichtingen opleggen om bv. hun eigen wetgeving hierbij aan te passen. Moest het bv. gebeuren dat de U.N.E.S.C.O. beslissingen treft die tegen de Katholieke le vensbeschouwing indruisen, dan zou ons land, niettegenstaande zijn huidige C.V.P.-regering, toch ver plicht zijn zich daarbij neer te leggen en zelfs zijn staatsbeleid daarbij moeten aanpassen. Het is daarom van het allerhoogst be lang dat de Katholieke wereldbe schouwing in deze wereldorgani saties haar woord heeft mee te spx-eken. (Zie vervolg bis. 2.) bestaan in militair materiaal dat in België niet gefabriceerd wordt. En tezelfdertijde zon Amerika voor een gelijkaardig bedrag be stellingen van krijg smateriaal in ons land plaatsen. De enige kwestie die nu nog moet worden uitgemaakt is te we ten of de staat zelf die credieten zal moeten voorschieten, dan wel of de Nationale Bank dit op zich zal willen nemen. Onderhandelin gen dienaangaande zijn op dit ogenblik aan gang tussen de rege ring en de Nationale Bank. In afwachting dat op dit laatste punt een gunstige regeling tot stand komt, kunnen wij toch zeg gen dat onze onderhandelaars op de conferentie te Parijs een groot succes hebben geboekt. Het verle den wordt geregeld en wij gera ken uit de benarde positie waarin onze ruime al te ruime cre- dietverlening ons had gebracht. Een zaak alleen moeten ive hierbij voor het verleden betreu ren, en het weze tezelfdertijd een les voor de toekomst: wanneer wij zover gegaan zijn in de credieten dan is dit vooral onder drukking van de grote metaalverwerkende bedrijven, die zich van de rest niet veel aantrekken als zij maar uit volle macht kunnen exporteren. Die export is nu zeker niet te veroordelen, maar er is heel wat andere uitvoer mogelijk en wense lijk die meer afgewerkte producten aangaat en dus meer arbeids kracht zou opslorpen. Het is niet voldoende nieuwe industrieën op te richten. Die industrieën en de reeds bestaande moeten ook kunnen leven en dus uitvoeren. Denkt men ddclr meer aan dan zal het probleem van de werkloos heid ook geen zuiver Vlaams pro bleem meer zijn. ANDERE GELD CONSIDER ATI ES Terwijl we nu in de financies zitten, laat er ons maar eens mee voortdoen. We spraken hierboven reeds van de 2Jf milliard van de Belgische buitengewone begroting. In Frank rijk is de bespreking van de be groting voor landsverdediging be gonnen. Daar bedragen de cijfers, samen met de posten uit andere begrotingen die ook voor de lands verdediging bestemd zijn, ongeveer l.JfOO milliard (Franse frank na tuurlijk). Nederland, doet een in- spa,nning gelijk aan de onze. En in Engeland, en vooral in Amerika worden het astronomische en haast ongelooflijke cijfers. Dat moet ons de vraag stellen of dit ook uithoudbare cijfers zijn. En dan bedoelen wij niet zozeer de vraag of wij daarvoor de cein tuur niet dichter moeten toehalen, al zegt iedereen dat de oorlogsin spanning (versta koude oorlog en wapensmederij) niet zó erg mag zijn dat zij een daling van het levensniveau zou meebrengen om dat dit een stevige basis moet blij ven van de morele weerbaarheid. Wij bedoelen vooral dit: zal het niet zo eindinen dat men van de een of van de andere kant plots zal denken dat het nu maar best ware er een einde aan te stellen... door die kostelijke wapens te ge bruiken om ze dan, zogezegd t. voor de zoveelste keer, nadien nooit meer te moeten gebruiken. Het is inderdaad niet denkbaar dat men zo maar tot het einde der tijden zou doorgaan met mil liarden en nog eens milliarden uit tc neven aan legers en bewapening. Op een goeie dag moet men tot het inzicht komen dat men dat schuifje moet dicht doen ofwel zal er een van beide zijn die er ge noeg zal van hebben en die het spel zal wagen ten koste van al de verwoestingen en de slachtoffers die rr zullen uit volgen. Wil dat nu zeggen dat wij van oordeel zijn dat onze militaire in spanning overdreven is cn dat ze moet stopgezet wordent Helemaal niet. Maar alleen dat onze vertegenwoordigers op inter nationale conferenties het onmo gelijke moeten doen om vredelie vende oplossingen te verkrijgen en het hoofd koel te houden, t.t.z. niet toe te geven aan slogans en kruistochtencampagnes, maar nuchter en zakelijk de toestand tc bekijken. In andere woorden: onze politiek mag niet ingegeven worden door dooddoeners als daar zijn dat Rus land onmiddellijk de oorlog wil en gewapenderhand alles wil inpal men. Hadden zij dat gewild, dat ivaren zij allang meester van Griekenland en Yougo-Slavië om er maar twee te noemen die on middellijk in hun bereik lagen op een ogenblik dat het Westen nog niet bij machte was te reageren. Het is best mogelijk dat Rus land eenvoudigweg en precies spe culeert op onze hoge bewapenings- uitgavèn om ons moreel en finan cieel te ondermijnen en ons zo van binnen uit te vermolmen. Wij moeten dus even aoed be kommerd zijn om onze financiële gezondheiddan om onze militaire macht. En in dit verband zou er wel wat dichter op de vingers mogen gekeken worden van de militairen die zoveel milliarden vragen voor het leger. Want als tvij horen wat al zaken door sommige hogere mi litairen als van militair belang ge kocht noorden. dan denken wij aan de man die bij wijze van boutade zei dat de smeltovens een land- bouwaan gelegenheid waren, aan gezien de hoeren de meststoffen gebruiken die er van voortkomen. •v De zwaar gehavende Mereedes na de aanrijding. Men bemerkt lie( witte doek dat het lijk bedekt van de verongelukte autovoerder. 11-6-52. V. WESTERLINCK. Vrijdagnamiddag, 6 dezer, even vóór 16 uur heeft zich een ver schrikkelijk autoongeluk voorge daan aan het kruispunt De Kip- pe waar de provinciebaan Ieper- Diksmuide en de nieuwe gemeente- baan Merkem - Roeselare elkaar kruisen. Michel Salembier, taxi voerder te Diksmuide, voerde een kliënte naar leper. Op het ogen blik dat hij het kruispunt De ingericht door het N. C. M. V. g gs WERVIK, onder de hoge be- g H scherming van het Stadsbe- g g stuur, in de lokalen en bijge- J g bouwen der Fabriek, gelegen g Kasteelstraat, gaat door op I 14 - 15 - 16 - 21 - 22 - 23 Juni. I Zondag 22 Juni gaat te Wer- vik het Provinciaal Congres door van de Bond der Kroost rijke Gezinnen. Het programma van de feesr telijkheden, die bij deze gele genheid doorgaan, brengen wij in ons blad van volgende week. De nieuwe transatlantieker United Statesdie op 3 Juli a.s. zijn eerste overtocht zal maken van New-York naar Southampton met 2.000 passagiers aan boord. Amerika's grootste paketboot, de United Statesis van stapel ge lopen en vertoeft thans in Newport News (Virginia) om er op proef vaarten getest te worden. De door het schip bereikte snelheid ligt merkelijk hoger dan 34 knopen. Al hoewel om veiligheidsredenen geen maximumsnelheid bekend gemaakt werd, verklaarde kapitein Rex Hicks, hoofd van de scheepsbouw- dienst, toch dat de United Sta tes veel sneller vaart dan om het even welk koopvaardijschip. Het schip meet 52.000 ton en kan vrij snel in troepentransportschip wor den omgebouwd. Provincie Westvlaanderen volkstoeloop op ruim 40.000 bede vaarders die niet alleen uit ver schillende streken van ons land ge komen waren maar waarvan velen uit Frankrijk, Nedeïland en Duits land de verre reis ondernomen hadden om hun weldoener, Broeder Isidoor, die zij met zoveel vertrou wen aanroepen, te huldigen. Te 11 uur werd in het Astridpark een plechtige Hoogmis in open lucht opgedragen door Z. E. P. Provinciaal der Paters Passionisten. Onder de aanwezige overheden be merkten wij de Minister De Taeye en Dequae. Vermelden wij ook dat de broer van Broeder Isidoor, dhr Frans Deloor uit Vrasene en zijn zuster Stephanie deze plechtig heden bijwoonden. E. P. Angelus hield het gelegen heidssermoen tijdens de H. Mis. Namiddags werd onder grote belangstelling' het stoffelijk over schot van Broeder Isidoor naar de nieuw gebouwde kapel overgebracht waarin zich het marmeren praal graf van de Dienaar Gods bevindt. Een dichte menigte stond onderweg opgesteld, terwijl onophoudend de Rozenkrans gebeden werd, afgewis seld met gezangen. Op de Grote Markt werd halt ge houden. Hoogeerwaarde Heer Vica ris-Generaal Quaegebeur sprak er de menigte toe en schetste het vro me leven van Broeder Isidoor. Door de massa werd vervolgens ge zamenlijk gebeden om de Zaligver klaring van de nederige klooster broeder te bekomen. Rond 16.30 uur werd het stoffe lijk overschot bijgezet in het praal graf. Aan de stoet voorbijtrekkende mensen scheen maar geen einde te zullen komen en het werd 23 uur alvorens de Paters Passionisten de deur van de kapel konden sluiten. Het was 'n onvergetelijk schouw spel hoe het volk hulde bracht aan een der zijnen die tijdens zijn leven een eenvoudig kloosterbroeder was, die als levenstaak koos God te ver heerlijken, maar die thans door God zelf verheerlijkt wordt en al len tot voorbeeld dient. De deelnemers aan de Vergadering der Internationale Vereniging' voor Katholieke Mannen te Madrid. Rechtstaande, de 7 persoon van links, dhr Medard Herreman uit Poperinge; rechtstaande bij dc 2'' kolom rechts. Z. E. II. Kindt uit Roeselare. Zittend in het midden, 4- persoon van links, Mgr Visca- ra, Nationaal Proost der Katholieke Actie in Spanje; vervolgens Graaf Ie Cour Grandmaison, Frank- rijkj die de Internationale Vergadering voorzat; dhr Santiago Corral, Voorzitter der K.A. in Spanje cn Ahr Maftaxello. Ssxretam iïï Italiaans» JLA- au Secretaris der Internationals Vergadering. Dc Provincie Westvlaanderen richt in 1952 opnieuw een wedstrijd in voor de opschik van de volks woningen. Deze wedstrijd gaat door in de gemeenten gelegen in de bestuur lijke arrondissementen Brugge, Oostende, Diksmuide, Veurnc én Tielt. Kunnen aan de wedstrijd deel nemen ,alle gezinnen met ten min ste één minderjarig' kind ten laste, die een volkswoning' (met uitslui ting van een handelshuis of her berg) betrekken, hetzij als eige naar, hetzij als huurder. Doel van de wedstrijd is: de be vordering van orde, netheid en ge rieflijkheid in de woningen, alsme de de aanmoediging van het per soonlijk initiatief en de inspannin gen van de bewoners tot verbete ring van het huishouden. Voor alle inlichtingen en deelne ming kan men- zich wenden tot één van de bestaande vrouwenor ganisaties, die bereidwillig en kos teloos haar medewerking verlenen. Voor nadere bizonderheden kan mea zich eveneens wenden tot het gemeentebestuur of tot de zetel van de Commissie voor de Opschik van de Volkswoningen. Provinciaal Gouvernement, 3° Afdeling, Burg, Brugge. De deelnemingsbulletijiis moeten vóór 15 Augustus 1952 ingediend worden. De wedstrijd is volledig kosteloos en zonder enige verplichting voor de deelnemers. Deze laatsten zullen integendeel, wanneer zij een vol doend aantal punten bekomen, een onderscheiding en een geldelijke belouing ontvangen. De Dienaar Gods, Broeder Isidoor. Zaterdag 7 Juni had op het St- Janskerkhof te Kortrijk, tijdens een korte plechtigheid de ontgra ving plaats van het stoffelijk over schot van de vrome dienaar Gods, de Passionist Broeder Isidoor, dit als voorbereiding van de plechtige overbrenging naar zijn praalgraf op Zondag 8 Juni. Te 9 uur kwamen de officiële in stanties op het kerkhof toe. Hoog eerwaarde Heer Vicaris - Generaal Quaegebeur, die als voorzitter in het proces ter zaligverklaring op treedt, vertegenwoordigde het bis dom. Wij bemerkten eveneens Z. E. H. Demeester,, advocaat voor de tegenspraak en E. H. Depoorter, secretaris van het proces, Z. E. H. Deken Verhelst uit Kortrijk alsme de talrijke Paters Passionisten. On der de burgerlijke overheden, die als getuigen fungeerden, waren aanwezig: dhr Coussens. burge meester te Kortrijk: de schepenen Duyck en Lambrecht, alsmede dhr stadssecretaris Caveye. Een strenge ordedienst deed het publiek buiten het kerkhof wachten tct de ontgra ving' voltrokken was. Alleen enkele journalisten werden' bij de ontgra ving toegelaten. Toen het stoffelijk overschot be reikt werd, stelde men vast dat de houten kist helemaal verstorven was, dok het zinken binnenschrijn was lichtjes ingedrukt. Na de ontgraving werd het stof felijk overschot van Broeder Isidoor in een nieuwe houten kist neerge legd. Daarna liet men do gelovigen toe vcorbij de kist te defileren. Het was een aandoenlijk' ogenblik toen die dfmkbare- mensen, die' zoveel bekwamen door voorspraak van de vromé Dienaar Gods, voorbij trok ken en eerbiedig een kruisteken maakten. Velen namen een weinig aarde van het graf of een stukje hout van het oude schrijn als reli kwie mede. Van het kerkhof werd de lijkkist naar 'het klooster der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Over- lei overgebracht waar de wetsdok ters Mattelaer. en Sobry de nodige vaststellingen deden. De kamer waar men de kist had neergezet werd vervolgens verzegeld in aan wezigheid van E. P. Angelus, pos- tulator van het proces tot zalig verklaring' en van de andere ge tuigen. ONTROERENDE VOLKSHULDE Duizenden bedevaarders kwamen Zondag 8 Juni naar Kortrijk om een eerbiedige hulde te brengen aan Kippevoorbijreed kwam dhr Ar seen Tiquet, 45 jaar en wonende te Tienen, vergezeld van zijn echtge note Anna Pardon, 30 jaar, de baan over uit de richting van Merkem naar Jonkershove zonder te ver moeden dat hij een hoofdbaan kruiste. De twee auto's botsten met een hevige slag op elkaar. De zwa re Chevrolet van Salembier had de andere wagen, een gloednieuwe Mercedes in de flank gegrepen, waardoor deze diep ingedrukt werd langs de zijde van de chauffeur. De Mercedesheeft een halve draai gemaakt, heeft op 10 meter de gevel geramd van de herberg van Marcel Vanlerberghe, garagist, heeft er drie fietsen platgedrukt van verbruikers die in de herberg waren, en is nog 10 nieter verder, altijd achteruit bollend, te pletter gelopen tegen de benzinepomp die met een ruk uitgerukt en omver geworpen werd. Vreselijk waren de gevolgen. Door de botsing moet de hr Tiquet half uit zijn wagen ge slingerd geweest zijn en werd door het aanwrijven van de muur let terlijk de schedel afgerukt, zodat de hersenen van het slachtoffer meters ver op de cementbaan ver spreid lagen. Zijn echtgenote werd door inderhaast 'toegesnelde gebo ren uit de gehavende auto genomen en met een zware schedelbreuk in derhaast naar 't hospitaal te leper gevoerd, na eerst ter plaatse het H. Oliesel ontvangen te hebben. Dhr Salembier en zijn kliënte kwamen er met de schrik vanaf, alhoewel de taxi zeer erg bescha digd was en de motor geheel inge drukt. De slag werd ver in de om trek gehoord en brokstukken der beide auto's lagen meters ver in de omtrek verspreid, Eén alaamtas uit de Mercedes werd uit de koffer weggeslingerd en' is met zulk ge-" weid in de herberg Vanlerberghe tegen de muur terechtgekomen, dat het spoor ervan klaar in de muur geprent staat. Naderhand werd vernomen uit het hospitaal te leper da; de vrouw beter is dan eerst vermoed werd en reeds enkele ke ren tot het bewustzijn terugkwam. Het parket deed de nodige vaststel lingen en de dode werd door dc pompiers van Merkem naar het dodenhuisje overgebracht. Iedereen - is verwonderd dat niet meer onge lukken gebeuren aan dit gevaarlij ke kruispunt, daar menigeen be drogen wordt door de schone baan Merkem-Jonkershove, dié hij, zo als ook dhr Tiquet zal gemeend hebben, als hoofdbaan aanziet, en doorrijdt. Na 13 September enkel nog inwisselbaar bij de Nat. Bank van België. De Nationale Bank van België brengt ter kennis van het publiek dat zij, van 16 Juni 1952 af, dc bil jetten van 1.000 fr. van het t.vpe Dynastie (uitgegeven in 1944) aan dc omloop zal onttrekken. Deze biljetten zullen vrij inge wisseld worden tegen biljetten van 1.000 fr. van het type Eeuwfeest (uitgegeven in 1950). De inwisseling zal gedaan worden aan de loketten van de Nationale Bank'van België, te Brussel en in de provincie tot 13 September 1952. Van 15 September 1952 af zal de inwisseling nog slechts gedaan worden in de zetel van de Natio nale Bank van België te Brussel. Door een voldoend lang termijn voor deze inwisseling vast te stel len, heeft de Nationale Bank vcm België aan het publiek een Ir aanschuiven aan haar s lokc1 willen vermijden. Broeder Isidoor. Men scliat dfgg spraak in de openluchtmis. Een beeld uit de Tange stoet; vooraan de leden van het Kerkelijk Tribunaal; in 't midden Vicaris-Generaal Quaegebeur, Voorzitter; op het tweede pian: de lijkkist gedragen door vier jonge Paters, waarachter stappen de Ministers De Taeye en Dequae.INZET BOVEN: Tijdens de H. Mis in open lucht: 2' persoon van links naar rechts. Minister Dequae; 6" persoon in dezelfde rij, de broeder van de aflijvige, Frans De Loor en diens echtgenote.; verder bemerkt nnn de zuster van Br. Isidoor, Stephanie, kozijns cn nichten.IN ZET ONDER: z. E, P. Angelus, Fostulator Causae, tijdens zijn tot- 48' JAAR. N' 24 3 Frank POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 80 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge HOOFDBUREEL en REDACTIE: j Poperinge Gasthuisstr, 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.80. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS - POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). - ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten), - KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten)

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1