De Bende van de Gouden Emmer» te Veurne op het matje geroepen maaM-atfes voedzaam Zomtoment ORANGINA De Middenstand roert DAGKLAPPER Zó is Fiet resultaat »on Vergadering der Internationale Vereniging voor Katholieke Mannen te Madrid want SoLo is puur-natuurlijk voedsel De Volksheilige van de week: H. VITUS BISDOM BRUGGE H. PRIESTERWIJDINGEN De mlllloenendans te leper SPRUTOL UITSTEKENDE FRANSE KOSTSCHOOL VOOR VLAAMSE MEISJES De 5 millioen te Wevelgem Gewonnen door meester knecht van vlasbedrijf. Voox de oorlog was het gebruik van saccharine door het Ministerie van volksgezondheid verboden. Waarom aanvaardt U limonade met saccharine vervaardigd Alleen dranken met suiker vervaardigd zijn te gebruiken. Els altijd en ooeral MET SUIKER VERVAARDIGD ASSISENHOF VAN WESTVLAANDEREN Vrijspraak In liet jacHtdrama te Oedeleni Na de ramp te Grevellpgen Begrafenis der slachtoffers. De oorzaak der ramp. Ja, Solo is zo zuiver en zo voedzaam omdat ze samen gesteld. is uit louter puur- natuurlijke grondstoffende fijnste en lichtst verteerbare oliën, geperst uit arachide-, cocos-- en palmnoten, drie der voedzaamste vruchten die de Natuur ons schenkt en zo uitzonderlijk rijk aan calorieën. Solo wordt boven dien nog verrijkt met vita minen D en A die haar een extra- standvastige extra-voedings waarde verzekeren. Solo wordt met de strengste hygiënische zorg bereid, automatisch verpakt en on middellijk verzonden zodat zij steeds vers op ieders tafel komt. Solo, puur-natuurlijk voed sel, fijn van smaak en licht verteerbaar, maakt alle ge rechten fijner en smakelijker en geeft hun het toppunt van voedingswaarde! Hef vuur Is ulf VERGEET NOOIT DIT ADRES: LOUIZALAAN, 194, BRUSSEL Daar zult gij het groot lot innen van de KOLONIALE LOTERIJ wanneer uw geluksdag zal ge komen ?ijn. Misschien eerder dan gij vermoedt! VOLGENDE TREKKING OP DONDERDAG 26 JUNI TE BRUSSEL. Brief uit Brussel Grootse If. Hcsrtfeesfen te Hooglede op Zondag 29 Juni 1952. Priesterwijding in de Abdij van de Cafsberg (M.-Fr.) WEEK VAN 14 TOT 20 JUNI De dagen lengen met 4 minuten. WEERSPREUK Zorgt wel voor de kinderwiegen Want met St Vitus komen de vliegen ZATERDAG 14 JUNI HH. Basiel, Valeer en Ruften, Hart- wig; Z. Adelwijn van Gent. Zon op te 3.48 u., onder te 19.53 u. Laatste kwartier der maan te 20.28 u. 1457: Overlijden van Philips de Goede, hertog van Boergon- dië en stichter van de Orde van het Gulden Vlies. 1594: Overlijden van de Henegouw se componist Orlando dl Las so. 1769: Geboorte van de Vlaamse grootnijveraar Lieven Bau- wens, die hier de mekanische katoenfabrikatle invoerde. 1907: Overlijden van de Vlaamse priester en demokratische voorman E. H. August Daens. 1936: Overlijden van de Russische romanschrijver Maxim Gorki. ZONDAG 15 JUNI Tweede Zondag na Pinksteren. HH. Vitus, Modest, Crescentia, Aleidis. Zon op te 3.48 u., onder te 19.54 u. 1834: Geboorte van de Nederlandse litteratuurhistoricus en ro mancier Jan ten Brink. 1843Overlijden van de Noorse musicus Edvard Grieg, com- Donist van «Peer Gynt 1858: Överlijden van de Hollands- Franse schilder Ary Scheller, bekend om zijn werk «Mo nica en St Augustinus». 1865: Geboorte van de Vlaamse musicus Paul Gilson. MAANDAG 16 JUNI H. Lutgardis, Patrones der Vlaamse Taal en Beschermelinge der Vlaamse Jeugd. Zon op te 3.48 u., onder te 19.54 u. 1313: Geboorte van de Italiaanse novellen-schrijver Giovanni Boccaccio. 1464: Overlijden van de Vlaamse schilder Rogier Van der Wey- den. 1824: Geboorte van Constance Teichmann, die de naam ver wierf van «Engel van Ant werpen», 1860: Geboorte van de Vlaamse voorman Dr Depla. 1881: Geboorte van de Vlaamse musicus Moortgat, componist van het Mariaspel van Halle. 1932: Overlijden van de Nederland se letterkundige Frederik van Eeden. DINSDAG 17 JUNI HH. Adolf, Alena van Dilbeek, Avi- tus, Manuel, Zon op te 3.48 U., onder te 19.55 U. 1604: Geboorte van de Nederlandse Prins Jan Maurits van Nas sau. 1618: Geboorte van de Vlaamse to neelschrijver Willem Ogier, auteur van de reeks spelen over de «Seven Hooftsonden». 1882: Geboorte van de Russische musicus Igor Stravinsky, auteur van de «Vuurvogel». 1886: Geboorte van de Nederlandse letterkundige Willem Nieü- wenhuis. WOENSDAG 18 JUNI HH. Elphrem van Syrië, Arnold, Marcus en Marcelliaan, Zon op te 3.48 u„ onder te 19.55 u. 1756: Overlijden van de Nederland se toneelschrijver Pieter Lan- gendijk, auteur van Het Wederzijds Huwelijksbedrog». 1868: Geboorte van de Hongaarse staatsman admiraal Horthy. 1883Geboorte van de Vlaamse let terkundige Herman Baccaert, auteur van een studie over Peter Benolt. 1920: Geboorte van de Vlaamse ro manschrijver Aster Berkhof. DONDERDAG 19 JUNI HH. Juliana van Falconieri, Ger- vaas en Protaas. Zon op te 3.48 u., onder te 19,55 u. 1624: Geboorte van de Franse wijs- feer, wiskundige en natuur- undige Blaise Pascal, auteur der «Fensées». 1783: Geboorte van de Franse schrijver H, F, Pr. de Lam- menais. 1867: Overlijden van de Keizer van Mexico, Maximiliaan van Oostenrijk, die huwde met de Belgische Prinses Charlotte. VRIJDAG 20 JUNI Feest van het IL Hart. HH. Silveer, Aidegóade van Dron gen, Ida. Zon op te 3.48 u., onder te 19.56 u. 1597: Overlijden van de Nederland se zeevaarder Willem Ba ren tsz. 1629: Overlijden van de Nederland se vlootvoogd Piet Hein. 1819: Geboorte van de Duits-Fran se componist Jacques Offen bach. 1870: Geboorte van de Franse let terkundige Jules de Concourt. 1922: Overlijden van de Nederland se taalkundige, Jacob Ver dam, auteur van het Middel- Nederlands Woordenboek. WEEKSPREUK Men moet zwijgen, tenzij men dingen te zeggen heeft die meer waard zijn dan de stilte. De H. Vitus is een martelaar uit heit begin der vierde eeuw. Vitus, de soon van de Senator Hylas van 'Maz- zara in Sicilië, liet zich in 't geheim in het christendom onderwijzen. Wanneer zijn vader dit vernam, le verde hij hem ovfer aan de land voogd der streek en liet hem geselen. Als dan Vitus terug bij zijn vader kwam en standvastig zijn geloof bleef belijden, sloot deze hem op om hem de hongerdood te laten sterven. Doch Vitus' pleegouders Modestus en Crecentia, dfe belden ook christenen waren, verlosten de knaap en vlucht ten samen met hem naar de kust in de streek van Napels. ZIJ werden daar evenwel herkend en aan de rechter overgeleverd. Kei zer Dlocletlaan sprak over hen het doodvonnis uit: zij zouden voor de wilde dieren geworoen worden. Doch de leeuwen die op jjen werden losge laten, deerden hen niet. Toen veran derde de keizer het doodvonnis: men zou hen werpen in een ketel kokende olie. Daar ook bleven zij gespaard. Ten slotte werden zij tot de dood toe gegeseld (t 15 Juni omstreeks het jaar 305). Het graf van de H. Vitus was oor spronkelijk te Rome. Nadien werden zijn relieken naar verscheidene plaatsen overgebracht: zo berust er een arm in de St-Veitsdom te Praag. In ons land aanroept men St Vitus (St Velt) tegen 'n zenuwkwaal St Vitusdans genoemd. Men vereert hem in de hoofdkerk van St-Vith-blj- Malmedy. Hij is de patroon van Bo- hemen, Saksen en Sicilië. Te Rome bestaat er sedert oude tijden een St-Vituskerk waar deze heilige vooral vereerd wordt tegen giftige beten. Ook in Nederland, vooral in het Gooi, Is St Vitus zeer In ere. De H. Vitus wordt voorgesteld met een ketel kokende pek. HET WEKELIJKS NIEUWS Zaterdag 14 Juni 1952 Blz. 2. Zaterdag 7 Juni werden in de hoofdkerk van Sint Salvators te Brugge door Mgr Catry, plaatsver vanger van wijlen Mgr Lamiroy, gewijd tot: PRIESTER: Ackaert Camiel, Brugge; Boonet Gerard, Uitkerke; De Bergh Edgard, Westvleteren; Decroix Lucien, Izegem; Desmet Antoon, Kortrijk; Driessens Jozef, Oostnieuwkerke; Hanoulle Paul, Roeselare; Herpels Frans, Wevelgem; Inghelbrecht André, Brugge; Missiaen Omer, Brugge; Muylle Guy, Brussel; Van Canneyt Guido, Ardooie; Van Damme Raoul, Komen; Van Holder Jozef, Ruiselede; Vanneste Roland, Moeskroen; Vergote Edgard, Rumbeke. DIAKEN: Gallewaert Fernand, St-Andrles; Cappelle Gilbert, Westende; Carreer Jan, Brugge; Christiaens Jozef, Kortrijk; Corneille Jan, Roeselare; Domez Antoon, Ledegem; Hemeryck Daniël, Kortemark: Jonckheere Falmère, Beveren-R.; Lambreeht Maurits, Wielsbeke; Lemay Jozef, Hollebeke; Lietaert Antoon, Moorslede; Mersseman Paul, Lendelede; Pillen Christiaan, Brugge; Vanhopplinus Hervé, Menen; Van Nieuwenhuyze Rafaël, Izegem; Van Walleghem Achiel, Pittem; Vercruysse Paul, Roeselare; Vermeylen Gerard, Veurne. ONDERDIAKEN: Hanoulle Jacques, Roeselare; Kina Christiaan, Brugge; Cauwe Raymond, Brugge; De Clerck Germain, Wielsbeke; Depuydt Paul, Kemmel; Dever Robert, Wenduine; Duron Gerard, Ramskapelle; Herman Frans, Kuurne; Lefevere Roger, Izegem; Vermeulen André, Staden: Vervenne Alban, Wèvelgem. MINDERE ORDEN: Benolt Jacques, Wielsbeke; Bourez Jozef, Izegèm; Calmeyn Raymond, Roeselare; Cosaert Noël, Anzegem; Decoene Jozef, Ledegem; De Cuyper Jerome, Merksem; Delmotte Laurent, Wevelgem; Duhem Louis, Marke; Franco André, Vlissegem; Kina Jacques, Brugge; Leroy Willy, Menen; Neirynck Frans, Wingene; Pattou Jozef, De Panne; Fijckebusch Wilfr., Ruddervoorde; Sioen Henri, Oostende; Speybrouck Frans, Be ver en-IJzer; Stragier Antoon, Wevelgem; Tanghe Omer, Menen; Vanden Avénne Etienne, Ooigent; Vanden Borre André, St Jozef; Vanderhaeghe Joel, Krombeke; Van Ryckeghem André, Geluwe; Van Ryckeghem Jozef, Geluwe; Van Zelr Paul, St Andries; Verborgh Ant., Slijpe-Moorslede; Vereecke Frans, Hooglede; Wullepit Paul, Hooglede. LAATSTE MINDERE ORDEN: Bonné Albert, Aarsele; Carpentier Julien, Rekkem; Delember Raymond, Lambreeht Hubert, St-Baafs-Vijve; Maertens Guidof Brugge; Peene Paul, Rumbeke; Sijs Michel, Knokke. KRUINSCHERING 1 Beernaert Germain, Lendelede; Cools Valère, Zonnebeke; Danneels Gerard, Elverdinge; De Corte Marcel, Uitkerke; Delaere Renald, Kuurne; Dely Rafaël, Lichtervelde; Demeulemeester Marcel, Kuurne; Denijs Jozef, leper; De Pourcq Roger, Brugge; Lewitte Adhémar, Varsenare; Desegher Pierre, leper; D'Hayere Henri, Moeskroen; Fevery Louis, Zuienkerke; Fockedey André, Dottenijs; Gheerardijn Godfried, Brugge; Hostens Michel, Roeselare; Lambert Roger, Wljtschate; Logie Julien, leper; Mariage Jan, Moeskroen; Missiaen Camiel, Izegem; Noterdame Jozef, Poperinge; Ollivier Paul, leper; Roorick Gilbert, Hoogstade; Soens Antoine, Kortrijk; Vandaele Michel, Komen; Van de Sompele Am., Westkapelle; Vanhove Jan, Vlamertinge; Van Steenkiste Michel, Lissewege; Vercamert Frans, Izegem; Verfaillle Robert, Staden; Verhelle Maurice, Ardooie; Verkarre Roger, Izegem; Willaert Robert, Elverdinge; Yperman Jozef, Slijpe. Opvallend Is het, dat te leper, in dezelfde winkel, met name het Huis Baert (Depot Singer), Rook- en le- derartlkelen, de Stuerstraat 31, te leper, twee grote Ibten werden ver kocht. Het eerste was van de T snede der Koloniale Loterij, en wel met het nummer 161093, een tien de van het lot van een millioen. Thans verspreidt zich de mare in stad, en deze werd bevestigd toen we bij voornoemde inrichting op inlichtingen togen, dat een tiende van het groot lot van 2.500.000 fr. der 8" snede, nr 296947 gewonner werd door een kliënt die daar eer lot kocht. De winner van de 7' sne de kwam aan een werkersgezin ten goede, het tweede van de achtste snede is nog niet gekend. Het spreekwoord zegt geen twee zonder drie. Het ware te hopen dat de mll lloenendans In het Ieperse zou blij ven aanhouden. het besle middel tegen zomersproeten. 1 Tube25 fr. Alleen in Apotheken. Voorla wttrboralige sproeten SprDhol-3teHc.Tub«R30f* Bij de pas getrokken Lening van Wederopbouw is het lot van 5 mil lioen te beurt gevallen aan 't wer kersgezin Seynhaeve Jul., echtge noot van Monteyne Celina, wonen de Kozakstraat 58, te Deinze, met het nummer reeks 5963, nr 835 Het gezin heeft een dochtertje, Jeannine, 14 jaar oud. Seynhaeve Julien was als meestergast werk zaam in het vlasbedrijf van de fir ma Oscar Engels, uit Kortrijk. De gelukkige winnaar van het groot lot heeft onmiddellijk aan zijn werkgever het gelukkige nieuws la- ten geworden en zijn werk opge- len bij Vanden Bussche Grégoire te Bissegem; juwelen bij Carette Jo- Onze lezers herinneren zich hoe een sensationele ontdekking te Diksmuide, waar een in de grond weggestopte emmer, gevuld met juwelen en gouden munten, gevon den werd, de politie op het spoor bracht van een doortrapte dieven bende die opereerde onder de lei ding van zekere. Cyriel Moerman uit Nieuwpoort. Voor niet minder dan 56 diefstal len zullen zij op 20 Juni voor de Rechtbank te Veurne terecht staan. HUN ZONDENREGISTER Hier geven we in het kort de on derscheidene diefstallen met braak of inklimming, waarvan de eige naars bekend zijn: 15.000 fr. oude muntstukken en goudstukjes bij Vandeweghe Michel te Bredene; 13.000 fr. en juwelen bij Duflou Lu cien te leper; 20 gulden en juwelen bij Deplancke Eduard te leper; 9.000 fr. en allerlei juwelen bij Ge rard De Poortere te Geluwe; 2.000 frank en juwelen bij Depauw Mar cel te Beveren-Roeselare; 25.000 fr. en juwelen bij Clauw Jules te Tielt; 45.000 fr., 25 goudstukken van een pond sterling en 160 dollars bij Pol let Jan te Tielt; juwelen zij Breyne Eduard te St Andries-Brugge; 5.000 frank, 2 uurwerken en een dames- ring te Blankenberge bij Servaty Rudolf; juwelen bij Rosseel Arthur te Tielt; 7.000 fr. en juwelen bij Werniers Georges te Tielt; 21.000 frank, 100 Hollandse gulden, 8.000 frank Frans geld, spaarboekjes en juwelen bij Dedecker Kamiel te Brugge; 37.000 fr. en juwelen bij Vanlaer André te Torhout; 300 fr. bij Desimpel Gaspard; 5.000 fr. en juwelen bij Claeys Leon en een gro te hoeveelheid juwelen bij de kin deren Deprez, alle drie te Korte mark; 6.000 fr. en juwelen bij Ver eecke Hector te Torhout; goudwerk bij Vanmullem Adolf te Blanken- berge; goudwerk bij Vincke Maria be Torhout; 35.000 fr., 90 pond ster ling en juwelen bij Devriendt Pier re te Blankenberge; 57.000 fr. bij Dhaene René te Oostende; 10.400 frank en goudwerk bij Vanhècke Aimé te Ardooie; 3.000 fr. en juwe len bij Deschoui Antoon te Tielt; juwelen bij Lecat Jozef te Tielt; 20.000 fr., trouwring en uurwerk bij Neubens Jozef te Oostende; 28.400 frank bij Bezitter Jozef te Sijsele; 8.000 fr., een gouden dasspeld en uurwerk bij Colpaert Louis te Me nen 25.000 r. bij Deblaere René en 7.970 fr. en juwelen bij Coeck Ro ger; te Rumbeke bij Ollivier Ge rard, 18.000 fr. en juwelen; 465 fr. en goudwerk bij Grymonprez Maurice; 7.000 fr., dollars en goudstukken bij Callens Michel te Bissegem; juwe- zegd. Gans de familie was in feest stemming. zef te Roeselare; 19.000 fr. en juwe- (Vervolg van blad) Middelbaar en lager onderwijs. Beroepsschoolhuishoudkunde, infectie, muziek. Handelsschool: steno, dactylo. Het onderwijs wordt uitsluitend i de Franse taal gegeven. Een prachtige ligging op de bui- 'i. Een degelijke opvoeding. Een' rsterkende voeding. ZUSTERS VAN DE GODDEL. VOORZIENIGHEID Gesticht St Jozef PECQ (bij Doornik) -jam Wij stippen in dit verband twee tastbare resultaten aan. De be doelde bureau's slaagden erin een voorstel van Pakistan te doen ver werpen waarbij de geboortebeper king wettelijk toegelaten werd met al de voor een Katholiek onaan vaardbare middelen. Op gebied der kolonisatie werd door zie U.N.E.S.C.O. er naar ge streefd in Ie onbeschaafde landen een zekere basisopvoeding te be zorgen aan de inlanders, dit met de zeer loffelijke bedoeling deze landen geleidelijk tot een normaal beschavingsniveau te brengen en aldus de ruwe botsingen en ge zagscrisissen te vermijden die zich de jongste jaren herhaaldelijk voordeden. De U.N.E.S.C.O. stond de oprichting voor van een school van monitors, in Mexico, waar lé ken met dit doel zouden gevormd worden. De reeds vermelde bureau's wis ten te bekomen dat ook onze vor mingshuizen voor Missionarissen als monitorscholen zouden erkend worden en aldus werden zeer te recht de verdiensten erkend onzer Missionarissen die op gebied van het beschavingswerk toch zeker da ereplaats innemen. ACTUELE VRAAGSTUKKEN Na de verslagen over bekomen uitslagen werden tijdens deze stu diedagen verschillende actuele pro-1 blemen ontleed. Zo werd het pro bleem der werkloosheid onderzocht en werd hierbij aangestipt dat al leen de huidige bewapeningsin spanningen deze kwaal enigszins konden temperen, terwijl anders geen Ingrijpende maatregelen ge troffen werden die voor de toe komst een oplossing In het voor uitzicht stellen. Ook het voedsel probleem werd onderzocht, want er is nog steeds voedselgebrek in talrijke landen terwijl elders voe dingsproducten vernield worden met speculatieve doeleinden. Onder de overige problemen die werden ingestudeerd stippen wij aan het gezinsprobleem en bijzon der voor wat de taak van vader betreft bij de opvoeding. Al te ex clusief wordt de nadruk gelegd op de taak van vader als broodwin ner en wordt zijn rol als opvoe der verwaarloosd. Ook de opvoeding vóór het hu welijk en de voorbereiding hiertoe is te veel verwaarloosd. Het is een specifieke taak van vader, het ge ëerbiedigd gezag in het gezin, de kinderen tot een gezonde levens houding op te voeden. Als derde punt stippen wij aan dat bijzondere aandacht besteed werd aan de toestanden in de thans bezette landen van Europa. Na een zeer waarderende hulde aan het werk van Oostpriester- hulp werd er op gewezen dat wij deze problemen niet alleen statisch mogen bekijken, d.w.z. zoals zij zich thans voordoen, maar dat wij ook de toekomst moeten voor ogen houden. Eens zullen deze gebieden immers terug ln een vrije sfeer komen en zullen zij een nieuw mis siegebied vormen. Daarom moeten er nu reeds priesters en leken voorfaas^ worden yoot flea* toie^' komstige taak dit zowel wat talen en plaatselijke toestanden betreft, als op gebied van techniek en an der wetenschappelijk terrein. De laatste referaten handelden over het apostolaat in het diocees en in de parochie. Tot besluit van deze zeer merk waardige studiedagen werd, zoals het reglement dit voorschrijft, een derde van het bestuur vernieuwd. België blijft in het bestuur ver tegenwoordigd. Sedert de vergade ring te Lourdes werd deze taak waargenomen door dhr Hoyois, voorzitter der Waalse afdeling van het Mannenverbond. Thans werd deze taak overgedragen aan dhr Medard Herreman, uit Poperinge, Wij wensen dhr Herreman ge luk om de eervolle last die hem werd opgedragen en wij zijn er van overtuigd dat onze Diocesane Leider van het- Mannenverbond deze taak met eer zal vervuljen. De Internationale Vereniging voor Katholieke Mannen heeft tot nog toe baanbrekend werk ver richt, een werk dat bij het publiek eerder onbekend bleef. Het is nochtans een harmonische en lo gische ontwikkeling der Katholie ke Actie die lotsverbonden is met de Kerkelijke Hiërarchie maar die tevens op het terrein, waar alleen de leek toegang heeft, een provi dentiële taak vervult. len bij Coe,ck te Roeselare; 4.000 fr. en 15.000 fr. Frans geld en juwelen bij weduwe Reynaert te Menen; 3.000 fr. en juwelen bij Devroe Odiel te Ingelmunster; 15.000 fr. en juwe len bij Staelens Alfons te Harelbe- ke; 10.000 fr. en gouden ringen bij Cousens Jerome; 6.000 fr. en juwe len bij burgemeester Verhamme Kamiel; 8.000 fr. en een paar oor knoppen bij Devaere Honoré en een zilveren speld bij Adens Norbert, allen te Ingelmunster; 3.300 fr. en 6.700 fr. Frans geld bij Piforne Georges te Wevelgem; 90.000 fr. en juwelen bij Julia Salembier te We velgem; geld en zilverwerk bij Cracco Ernest te Meulebeke; een aantal titels, een spaarboekje en 6.000 fr. bij Lauwyck Louise te Meu lebeke; 1.000 fr. en voor 3.250 fr. wederuitrustingsbons bij Herman Albert te Rumbeke. Te Gent wisten zij bij Janssens Alexis beslag te leggen op 329.000 frank, 75 gulden, een grote hoeveel heid juwelen en een pistool; juwe len bij Vaernewyck Abel; 7.000 fr. en juwelen bij Verstraete Eugeen; goudwerk bij Verstraete André; twee halssnoeren bij Dumont Mau rice; juwelen bij Lepage Fernand; 3.760 fr. en een aantal titels bij Cortvriendt Ivo; 15.000 fr., een pis tool en een damesuurwerk bij Mal- fait Werner te Deinze; 15.000 fr., hemden en beddegoed en juwelen bij Ghys Louis te Oudenaarde; 90 frank bij Desimpelaere Leonie te Leupegem. Verder staan Moeriman Cyriel en Vermandei Jules eveneens terecht wegens poging tot diefstal met braak bij Heughetoaert Enfiel te leper, Llnoy Louis te Menen, Van- walleghem Arthur te Torhout en Van Hee Raoul te Oudenaarde. MEDEBESCHULDIGDEN Wegens heling van al deze juwe len staan volgende personen te recht: Vermandei Richard, dok werker te Diksmuide; Joos Anna, echtgenote Moerman Cyriel, her bergierster te Nieuwpoort; Verman dei Frans, regiewerkman en Moer man Ida, huishoudster, beiden uit Diksmuide. Maandag 9 Juni werd door het Assisenhof van Westvlaanderen de behandeling aangevat van 't wild- stropersdrama dat zich in de nacht van 26 op 27 December 1949 af speelde te Oedelem. Tijdens een nachtelijk treffen tussen jachtwaker Hector Stan- daert, vergezeld van zijn Zoon, thans de 35-jarige August Stan- daert, en de wïldstroper Adam du- les uit Knesselare, werd deze laat ste neergeschoten. August Standaert verscheen nu alleen voor het Assisenhof, daar inmiddels vader Standaert overle den is. Alhoewel uit de debatten weinig nieuwe elementen aan het licht kwamen, werd de doorslag merk baar toch gegeven door een verkla ring van vader Standaert, die door de verdediging te berde gebracht werd en waarin Hector Standaert enkele dagen voor zijn dood ver klaarde dat hij het was die de do dende schoten loste. Alhoewel 'n streng requisitorium gehouden werd, door dhr procureur Verhegge scheen het pleidooi van Mter Florè toch meer. invloed te hebben, Waarin plèlter vrijspraak vfoeg voor de beschuldigde. De jury antwoordde ontkennend op de gestelde vragen nopens de plichtigheid van August Standaert zodat deze werd vrijgesproken. Nadat in de loop van verleden week verschillende slachtoffers der verschrikkelijke autobusramp te Grevelingen in hun respectievelijke parochies waren begraven, had Za terdag de plechtige uitvaart en be grafenis plaats der 22 overige slachtoffers. De plechtige lijkdienst ging door ln de Bijlokekapel te Gent. Talrijke vooraanstaanden, alsmede een afvaardiging uit Gre velingen woonden deze plechtighe den bij. Een laatste vaarwel werd uitge sproken door de hr Claeys, burge meester van Gent en door de hr Denvers, burgemeester van Greve lingen. Alhoewel men de uitspraak van het gerecht dient af te wachten nopens de werkelijke oorzaken der ramp, blijkt uit de verklaringen van de getuigen dat de autodar en kele zig-zagbewegingen uitvoerde alvorens hij de noodlottige brug be reikte. De brug, die 2.56 m. breed is, liet slechts aan beide zijden 7 centimeters óver. Volgens de sporen die men op de autocar vaststelde moet de geleider naar links overge trokken hebben waardoor hij op het houten gedeelte van het linker- voetpad terechtkwam. Deze plan ken begaven met het noodlottig ge volg dat het voertuig, na een korte hapering in de diepte stortte. Naar verluidt is al de schade aan derden gedekt door verzekering. Deskundigen dienen evenwel nog uit te maken of de overbelasting, 50 passagiers in plaats van 44, kan invloed gehad hebben op de ramp. SoLo Kinderen verbruiken in de loop van de dag heel toat energie... Geef hun daarom dikwijls een bótesr* ham met flink wat Solo op. Allen hebben dat nodig om hun gestel gezond en sterk te houden. SO 101 - 01422 Ba tinton Margartntèra Beige - Merksem-Antwerpw Mooi seizoen grotere gasreke- ningen... Vermijden, wij het lang en kostelijk koken, door het opdie nen van de heerlijke Liebig Soep Tomaat, bereid zoals men het thuis doet» en in enkele minuten klaar. Dozen van 400 en 200 gr. voor 2 of 1 liter volledige soep. Met chromopunten. (8230) ANDERMANS GOEDEREN ONRECHTVAARDIG WEERHOUDEN Iedei- christen is het wel bekend dat stelen, bedriegen, woekeren... zonde is. Maar of leder wel weet dat het verkeerd Is: andermans goederen onrechtvaardig te weerhouden, zou men soms wel betwijfelen. Hij, die zijn schulden niet tijdig betaalt als fyl J kan, weerhoudt an dermans goederen. B.v.: iemand heeft schuld gemaakt hij een handelaar. Hij stelt zijn betaling uit na de be hoorlijke of gestelde tijd,:-.; tegen de dank van de handelaar, zelfs al dringt deze er niet op aan!..-. Die schuldenaar weerhoudt alzo op on rechtvaardige wijze het geld, dat de handelaar rechtmatig toekomt. De handelaar zou dat geld tot vrucht dragende doeleinden kunnen gebrui ken, b.v. om andere waren in te doen. Mét zijn schulden niet tijdig te betalen, benadeelt die man de handelaar in zijn stoffelijke belan gen. En dat is onrecht. Ook zij die, zonder nood, schulden maken, zonder vooruitzicht van te kunneü betalen, zijn niet vrij te pleiten van onrechtvaardigheid. Te genwoordig gebeurt dit maar è.1 te jeel. Men wil van het leven genie ten; men wil gekleed gaan boven zijn stand: men wil in aanmerking komen... En om die drang haar weelde en zingenot te bevredigen, maakt men schulden... doet men an dere er onder lijden. 'n Christen mens moet zich alle onnodige zaken kunnen ontzeggen. Christelijke eenvoud en zuinigheid zijn de steunpilaren van een stevig huishoudelijk leven. Andermans goederen weerhoudt men eveneens, als men geleende of gevonden goederen niet teruggeeft. Wie Iets vindt, ls niet altijd, uit rechtvaardigheid, verplicht het ge vondene ln. bewaring te nemen. Naas tenliefde kan hem, evenwel in som mige omstandigheden daartoe wel verplichten:" b. v. als het waarde heeft. In geval men een gevonden voor werp meeneemt en bewaart, verplicht WARENHUIZEN Het is begrijpelijk dat in mld- denstandskringen grote beroering is ontstaan omdat de warenhuizen overal als paddestoelen uit de grond rijzen. Eerst hebben deze waren huizen alleen bestaan in de centra van de grote steden. Op het ogen blik dat ze uitbreiding namen en in de randgemeenten bijhuizen gin gen oprichten, werd, voor de oorlog van 1940, hieraan paal en pérk ge steld door de zogenaamde grendel- wet. Deze wet die oorspronkelijk slechts enkele maanden gelding moest hebben, werd verlengd tot in 1948, maar verviel, toen in de Ka mer geen meerderheid werd gevon den om deze andermaal te verlen gen. En sedertdien hebben de waren huizen er geen gras laten over groeien maar zich geweldig her pakt. De uitbreiding in de randge meenten van Brussel is bijna een gedane zaak. Een der warenhuizen heeft aldus in de jongste jaren niet minder dan veertig bijhuizen geopend in de Brusselse agglome ratie. Maar dat valt nog niet zo erg op en verzinkt in de massa. Nu echter is er sprake van dat deze warenhuizen bijhuizen zullen openen in steden zoals Boom. Geel, Hemiksem, Sint-Niklaas, Lokeren e. a. d. Dat brengt natuurlijk heel wat meer opschudding teweeg om dat de bedreiging voor de bestaans mogelijkheid der middenstanders heel wat scherper is dan in de grootstad. Senator Clynmans heeft hierop de aandacht gevestigd van de re gering tijdens de behandeling der begroting van Economische Zaken en Middenstand en gevraagd dat men de warenhuizen aan een regle mentering onderwerpt en de uit breiding ervan onmogelijk maakt. Dit kan, naar zijn mening, geschie den door aan de naamloze kapita listische vennootschappen- verbod op te leggert zich nog te bewegen op het terrein véfti kleinhandel en ambachten. DE KINDEREN ISRAELS De bedreiging vOor de kleinhan del is de meeste mensen wel duide lijk. Dé gevaren zijn echter niet minder dreigend voor andere 'be drijfstakken. Wij noemen bijvoor beeld de confectie en de lederbe werking. Wie' te Brussel een goedkoop de reohtvaardlgheld redelijke en be hoorlijke moeite te doen om de eige naar te ontdekken. Het spreekt van zelf dat men een rechtmatige ver goeding mag eisen voor de gedane moeite en gebeurlijke onkosten die er mee gepaard gingen. Wanneer gij vruchteloos moeite gedaan hebt om de eigenaar te ont dekken (b.v. verwittiging op politie- bureel), en er dus geen hoop meer bestaat de eigenaar te vinden, dan moogt gij U die zaak toeëlgenen; doch, het ls raadzaam die aan arme mensen of aan goede werken te geven. De werkgever, die het overeengeko men loon niet betaalt, maakt zich aan grote onrechtvaardigheid schul- Hetzelfde onrecht pleegt patroon die zijn werklieden uitbuit dig. een en hun minder dan het betrekkelijk minimumloon betaalt. Al deze onrechtvaardigheden ko men ln ons moderne leven veelvul dig voor en zijn oorzaak van veel twisten en miseries. Eerlijkheid ls een gezonde levens regel, die we moeten vasthouden, willen we het vertrouwen van de menseji en jgn .Qocl blijven genieten, N fii S» Zondag 29 Juni wordt voor Hoog lede een grote dag. Niets wordt onverlet gelaten om de toewijding van de gemeente aan het H. Hart zo groots mogelijk te vieren. Men bereid een prachtige straatversie ring voor alsook een mooie proces sie waarin Hooglede's grootheid grootheid uitgebeeld wordt in ge- costumeerde groepen. Ziehier dan het programma: Te 10 u.: Pontificale Hoogmis, door dé Hooglécdse bisschop Mgr Verfaillie, Apostolisch Vicaris van Stanley-Falls (Congo), in open lucht en begeleid door Eleetrosta- tisch orgel. Te 15.30 u.: Processie-stoet. Te 17 u.: Onthulling van het H.-Hartbeeld. Toespraak door let terkundige A. Demedts; Pontificaal lof met sermoen. Daarna muziek- concerten en liederen. Uitzendin gen van uit de kerktoren. Een uiterst ontroerende luchtig heid vond Zaterdag haar v?*Toop in de abdij van de Catsberg (N.-Fr.). Z, H. Exc. Mgr Dupont, hulp bisschop van Rijsel, diende name lijk de heilige priesterwijding toe aan E. P. Baudouin, bij zijn fa milienaam Marcel Mativa. De liturgische plechtigheid werd bijgewoond door o.a. de moeder van de wijdeling, Mevr. Wed. Mativa- Ryckmans, en door zijn omen, Z. E. H. Kan. Ryckmans, professor aan de Universiteit te Leuven en 6. AfeU.Vft J, kostuum wenst, gaat naar'de Hoog. straat en laat zich daar aanmeten en aansmeren wat hem goed en goedkoop lijkt. Met een beetje han digheid is daar zelfs nog een beetje af te pegelen. En de zelfvoldane koper komt er buiten met de groot, ste voldoening over zijn kopersta lent, want men moet inderdaad toegeven dat het kostuum naar standaardpatroon gemaakt, vlot zit... voor de persoon die geen te stérk uitstaand buikje heelt of te smalle schouders. De kwaliteit kan een enkele keer ook wel meevallen, maar dat is zeldzaam. Gij vraagt U af: hoe bestaat het tegen deze prijs? Maar dan beziet ge de facies van de verkoper en van de eigenaar en ge denkt bij U-zelf: Smousen. Ja, de kinderen van Israël doen in onze hoofdstad nog bloeiende zaakjes en de thuis werkers geven geen cent aan de Sociale Verzekering. De vader snijdt de stof,,de moeder maakt de broek, de dochters zetten alles ineen en de vea-loofden doen het pikeerwerk. En zo floreren de familiezaakjes van de kinderen Israels in ons ge zegende land. Het is dezelfde fraaie geschiede nis in ons gastvrij land met de werkloosheid onder de diamantbe werkers. Wij ebben weliswaar een kolo nie die rijke diamantvelden heeft, maar onze vroede vaderen hebben tijdens de oorlog met een Loiidens organisme een onprofijtelijk ak koord gesloten. Hierdoor gaat heel onze diamantproductie naar Lon den en vandaar naar de diamant bewerkers in Israël of in West- Duitsland, die tegen voordeliger voorwaarden werken. En voor onze diamantbewerkers is er dan niets meer te doen. MECHANISERING Senator Allewaert wierp tijdens dezelfde bespreking een licht op sommige andere oorzaken van ds werkloosheid. Hij wees onder meer op de mechanisering die dé arbei der uitschakelt en dóór machines vervangt én de arbeid vereenvou digt. Hij haalde het voörbeeld aan vaO de Roeselaarse brouwerij waar achttien arbeiders vervangen wér den door een machine bediend door een man. Verder vestigt hij de aandacht op de onmogelijkheid om onze pro ducten uit te voeren en in concur rentie te treden met landen waar de arbeidslonen 20 t.h. lager zijn dan in België. Sommige bedrijfstakken der Ame rikaanse industrie, die met dezelf de moeilijkheden te kampen had den, hebben deze opgelost door in voering van de arbeidsweek van vijf dagen en de verkorting van d« dagelijkse arbeidsduur met behoud van het vroeger betaalde loon. Dit is dan een van de weinig goede kanten die op sociaal gebied aan de mechanisering van de ar beid zijn verbonden. DE PARIA'S Onze vroede en on vroede regeer ders van Londen hebben in 1944 een stelletje repressiewetten met terugwerkende kracht bekokstoofd dat in clen lande nog altijd nog ??---■ Lichtschuwe hoerapatriotten en obscure verzetslieden -» van de se rie der onvergankelijke slu'iltpers met 30.000 journalisten hebben hun pen in de gal gedoopt eft na de oorlog in de kranten geschréven dat het goed was in de maatschap pij een wei-afgescheiden kaste van personen als paria's te brandmer ken. Hf De echo van dergelijke enormi teiten is intussen al lang wegge storven, maar de gevolgen zijn nog niet weggewerkt. Men zit nqg steeds te dokteren aan de zieke plek van de repressie. Daarom ook werd verleden wees het ontwerp in behandeling geno men tot wijziging van artikel 123 sexies van het strafwetboek. Aan de veroordeling wegens ln- civisme werden totnogtoe ln be paalde gevallen sancties verbonden die ergé gevolgen hadden voor de betrokkenen en het deze omzeggens onmogelijk maakten, zich te her- klasseren. Het is nu de bedoeling dit ten dele te verhelpen. Het regeringsontwerp wil dit be werken door onderscheid te maken tussen de sancties die verband hou den met de politieke bedrijvigheid en de andere sancties en stelt voor deze laatste te schrappen.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 2