VOOR POPERINGE EN IEPER 12 21 Vlaamse Hoogdagen H. Harlprocessie Vlaanderen viert Guldensporenfeest 10 Doden bij grondverzakking en instorting in Koolmijnen rond Charleroi DE WEEK IN ONS LAND V. - De dag der gerechtigheid Frederick Royce H. Bloedprocessie te Voormezele Provinciaal Congres 1 Kroostrijke Cezinneu en Louis Delage KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG JUNI i 1952 STAD ROESELARE DE VERMAARDE BUITENLANDS OVERZICHT 1302 - 1952 ViccsrSs-Generaal Vara der föleersch overleden MODERN VERKEER STAD WERVIK Zondag 22 Juni 1952 van de Bcnd der j§ Gr©te Boek- era Pers!*©rafo©it- sfelling te leper Naar de Groenlnghekouter HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER FECTOR, LeieBtraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS - POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). - ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). - KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-D.iksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 25. P03TAB0NNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 80 fr. België (6 maand) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge WE lazen Conscience's Leeuw van Vlaan deren» en velen on der ons lazen ook De Witte van Er- nest Claes en we leefden er twee keren de Gulden Sporenslag» meê; we zagen de vijanden vallen lijk de mussen on der de felle slagen van. die Vlaamse reuzen. Veel van die... romantiek is weg gevallen, uitgeschud lijk kaf, maai er is meer dan genoeg overgebleven de waarheid is altijd schoonst. En die sporenslag is voor ons Vlamingen een wonderschone wer kelijkheid. Nu hebt ge, weken op weken, ge lezen wat Boschvogelschreef over die sporenslag. Hij schreef niet, hij tekende, hij schilderde voor ons, op breed doek, die groot se en grote gebeurtenis uit de ge schiedenis van Vlaanderen en België. 1302 - 1952! 't Was meer dan rumoerig in de Westhoek van Vlaanderen in Juni maand 1302. Want uit het Brugse Vrije en uit de Westhoek moesten de weerbare mannen komen die saam met de ambachtslieden uit Brugge de slag zouden opvangen. En 't volk van de Westhoek hield aan zijn vrijheid; dat toonden ze weerom te Cassel in 1328. Is het nu ook rumoerig in onze Westhoek? Nu te Kortrijk op het Groeningeveld de sporenslag her dacht wordt? Nu, heel Vlaanderen door, steden en dorpen, 11 Juli zullen vieren en het volkop 6 en 13 Juli naar Kortrijk tijgt? Het oude Brugse Vrije, Veurne, de hele Westhoek moeten en... zullen 11 Juli vieren. Ik weet het wel, ons volk in het Westen is minder- rumoerig, eerder kalm en bezadigd; het houdt niet van veel Hoerah! »-geroep. 't Is in zichzelf gekeerd, maar de oude traditie zit er in, leeft er in. Zo als de groot ouders waren, zo zijn ze nog, in taal en doening, keikoppig als het moet, recht voor de vuist en vrij. Met die keikoppigheid, met die die pe zin voor recht en vrijheid vocht dat volk in 1302; evenzo wordt, de Westhoek door, 11 Juli 1952... ge vierd, zo als de vaderen waren, zo zijn de zonen, keikoppig, zonder luidruchtigheid, vastgebonden aan land en traditie. Is het rumoerig bij U, op uw gemeente? Jawel, het Davidsfonds, zo er een afdeling bestaat, heeft het aange pakt en beslist gezegd we vieren! Het Davidsfonds kan bovendien be slist aanpakken en doorvoeren; dat Is bok al weer traditie! Dan kwam echter bevel van hogerhand. De gouverneur der provincie verzocht zeer beleefd de gemeentebesturen... officieel 11 Juli te vieren. Dat be leefd verzoek zal wel hier en daar als een zware slag gevallen zijn; er zijn nog immer mensen, ook wel gemeentebesturen die maar niet kunnen begrijpen dat zij, ware het niet geweest van 11 Juli 1302 in 1952 niet hadden moeten uitpakken met een soort hysteriek... Belgisch patriotisme. Er zouden, zonder 1302 noch Walen noch Vlamingen zijn geweest, maar anders niet dan... Fransen! Maar wat wilt ge? Wat helpen kaars en bril als de uil niet zien en wil! Is het rumoerig bij U? Zo niet... maak het rumoerig. 11 Juli! Moet gevierd tot in onze kleinste gemeenten. Er is een kerk en er is een plaats waar ge bij me kaar kunt komen. Er zijn huizen waar de vlag naar buiten wapperen kan. De leeuwen dansten op de schansen in 1302. Ze dansten... nij dig in de wind, nu kunnen ze ju belend dansen aan de gevels. Er is een kerk waar een jubel- mis wordt opgedragen. Er is een plaats waar ge kunt samenkomen, waar schoolkinderen en... groteren kunnen voordragen en zingen, waar de fanfare of harmonie... Vlaamse muziek kan uitvoeren, kom! Waar we 't her denken dat, zo we nu vrije men sen zijn in een vrij land, we dat te danken hebben aan de mannen met de «goedendag» van 1302... Maak het rumoerig! Zij wisten waarom het ging, de gemeente-mannen. Om alles wat hun dierbaar was. En daarom knielden zij op het Groeningeveld. Daarom hoorden zij de mis op die heuglijke morgen. Op 6 Juli, zullen daar weer... duizenden knielen. Goddank de Vlamingen kunnen nog knielen voor de... Lieve Heer. We laten het aan anderen over voor... men sen te knielen. Op Zondag 6 Juli zullen de H. Hartebonders 's morgens te 7 uur mis horen en te communie gaan op 't Groeningeveld te Kortrijk. Er komen mannen uit... Limburg. Hoe zouden wij dan thuisblijven. Wij zullen daar zijn. Een enig schouwspel; de besten van een volk die openbaar O. L. Heer ko men bedanken omdat Hij ons volk uit de nood hielp. 6 Juli! We blijven die dag te Kortrijk. Want... de slag ging niet zonder harde slag of stoot; er werd immers... gevochten; en die wan delende forten, die gepantserde peerden onder die gepantserde en geharnaste ridders drongen toch door! «O. L. Vrouwe help ons»! Ze wisten 't wel dat in de Abdij van Groeninge de nonnekes baden voor 't beeldje van de Lieve Vrouw. De Abdis had het in 1285 als ge schenk meegebracht, van Paus Honorius, naar Kortrijk. De dolle vaart van paarden en ridders werd gestuit, gebroken, 's Avonds werden de gulden sporen opgedragen aan O. L. Vrouw van Groeninge. Dat beeldje wordt nog bewaard en vereerd. Op die Zondag 6 Juli wordt het gekroond; en wel op last van Paus Pius XII. De pausen hebben altijd geweten wat zij aan het Vlaamse volk hadden. Die kroning geschiedt door de pauselijke nuntius Mgr Cento na de pontificale Hoogmis. Zo weten we voortaan waar O. L. Vrouw van Vlaanderen woont! Op 6 Juli zetten wij de Vlaamse Hoogdagen in te Kortrijk. Op 11 Juli vieren we op onze eigen gemeente. Op 13 Juli de apotheosete Kortrijk, maar 'k zeg er wel mijnwoordje over op Zaterdag 12 Juli. Vlaamse Hoogdagen! Ik denk nu nog aan de Van Rie- beek-feesten in Zuid-Afrika. 300 jaar was 't geleden dat de Ne derlanders» voet aan wal hadden gezet hij Kaapstad. Dat hebben de Zuid-Afrikaanders, de Boeren van Transvaal en Oranje-vrijstaat gevierd. Ze waren er met honderd duizenden om die... stichting te vieren. Kunnen wij min dan de Zuid- Afrikaanders? Wij herdenken de slag die ons vrij maakte en ons tot nog toe vrij bewaarde. Zou ik niet mogen gewagen van «Vlaamse Hoogdagen»? PB VLAMYNCK. (IMVUWVWUMAMVWWUWVMT Op Heilig Bloed-Maandag, 23 Juni, gaat te Voormezele, de vermaarde H. Bloedproces sie uit te 15.30 u. Deze processie zal eveneens haar rondgang doen Zondag 29 Juni. maar dan te 15 uur. Prachtige nieuwe groepen maken dit jaar deel uit van de processie ter gelegenheid van de 800" verjaring der verering van het H. Bloed te Voorme zele. Zondag, 22 Juni, te 15 u„ zal de vermaarde H. Hartpro- cessie uitgaan te Roeselare. Het is de 27" rondgang van deze processie die ieder jaar duizenden bezoekers naar de Mandelstede lokte. Op ons zesde blad vinden onze lezers nadere gegevens hierover, alsmede de uurrege ling der speciale verkeersmo- gelijklieden bij deze gelegen heid. Europa en de Socialisten DE GENERALE LIJN DER B.S.P. De Kamer heeft dus verleden Donderdag het Schumanplan ge stemd. Br ivaren slechts 13 ont houdingen en IS neen-stemmen (waaronder de communisten). Het gros der socialisten heeft het verdrag gestemd, niettegenstaan de sommigen onder hen amende menten hadden neergelegd die ver worpen werden. Die amendementen (Anseele en consoorten) waren dezelfde als diegene die De Groote destijds door de Senaat had willen doen aannemen. En het gekke van het spel zit nu hierin: dat partijvoorzitter Bu- set destijds het gros der socialis tische senatoren verboden heeft het Schumanplan te stemmen en dat dit zelfde plan nu in de Ka mer door de socialisten goedge keurd werd, Buset op kop! Als logica is dat nogal sterk. Niet dat iemand niet mag van gedacht veranderen naar aanlei ding van nieuwe elementen. Maar hier was nu eens geen enkel nieuw element. Tenzij dat men mag ver onderstellen dat Spaak lelijk in de ketel zal geroerd hebben. Voor hem zag hei er inderdaad maar vies uit. Niet alleen werd die man tij dens zijn jongste reis door Ame rika te Philadelphia voorgesteld als zijnde de toekomstige voorzit ter van de Verenigde Staten van Europa, maar hij was van over de oceaan weergekeerd met een nieu we schlager: het ging in Europa allemaal veel te traag, men moest in eens maar een grondwetgeven de vergadering bijeenroepen en do Verenigde Staten van Europa uit roepen. Sedertdien is hij daarvan al lang teruggekomen omdat hij nogal vlug aangevoeld heeft dat die ha ring niet braadde. Maar hij blijft toch altijd in het buitenland wel te verstaan met een Euro pees aureool om zijn hoofd leven. Ziezo, daarmee staan we klaar om de grote Guldensporenslag te beginnen, die in een paar uren over het bestaan van een volk zal beslissen. DE SLAG BEGINT TE NOENE De laatste vermaningen hangen nog in de lucht als de eerste pij len van d'Artois' boogschutters op de Vlaamse schutters neerkomen. Het waren Italiaanse huurlingen, boogschutters en bedauwen, die in Franse dienst stonden. Want de Capetingers hadden sedert een paar geslachten voor een staande leger gezorgd. De Vlaamse schutters zijn niet zo talrijk als de Franse. Deze ste ken hier en daar de beek over en naderen het Vlaamse heir. Er val len reeds pijlen in de Vlaamse gelederen. De Vlaamse boogschut ters moeten wijken. Zal het ern stig worden? Neen, een veldslag wordt niet gewonnen door de boogschutters! Maar de Franse ridderscharen kunnen het niet opkrijgen dat dit laaggeboren schutterstuig wat bij- Wij vernemen het afsterven op 84-jarige leeftijd van Hoogeerw. Heer Van der Meersch, Vicaris- Generaal van het Bisdom Brugge. Vicaris-Generaal Van der Meersch werd geboren te Brugge op 1 Maart 1868. Hij was Doctor in Wijsbe geerte en Godgeleerdheid. In 1932 werd hij benoemd tot Vicaris-Ge neraal en tot Kanunnik titularis. Sedert 1949 was hij Kanunnik emeritus. De overledene maakte deel uit van de Bisschoppelijke Raad en der Synodale examina tors; hij was tevens Voorzitter der Pauselijke Missiewerken in het Bisdom: de Priester-Missiebond, het Genootschap tot Voortplanting des Geloofs en het Genootschap der H. Kindsheid. Op 14 Juni 1952 overleed Hoog eerwaarde' Heer Vicaris-Generaal Van der Meersch te Brugge, voor zien van de H. Rechten van onze Moeder der H. Kerk en de Apos tolische zegen In Articulo Mor tis De begrafenisplechtigheid had plaats op Donderdag 19 Juni te 10.30 uur, in de Kathedraal te Brugge. In de nieuwe installatie van het Zuidstation le Brussel worden de meest verfijnde verbeteringen ten bate van het reizigersverkeer toegepast. Hierboven ziet men de spoorwegbediende die van uit zijn kabien door de microfoon aan de reizigers alle nuttige inlichtingen verstrekt over aankomst en vertrek der treinen. Langs de 22 spo ten van het station staan luidsprekers opgesteld die beurtelings van uit één centrale post kunnen bediend worden. Reeds verschillende Rations in ons land beschikken over dergelijke inrichting en korlc- Uufs zullen alle grote stations hiermede uitgerust worden. val kent. Ze willen de eer voor zichzelf. De adel is hier gekomen om bloedige weerwraak te nemen. Waarop wacht gij d'Artois? Er steekt een trompe. d'Artois' bevel is het: Retournez, gent de pié, arrière.'en een nieuwe trom- pestoot tot het voorste Franse rui- terskorpsMouvez Onder 't geleide van Raoul de Nesle rukt heel de schare op. Bij het naderen der ruiterij trek ken de boogschutters zich terug tot vlak vóór het eerste gelid. Ze slingeren hun kruisbogen ver vóór zich uit, tot tussen de poten der aanstormende paarden, en lopen dan achter de gelederen om mee te vechten met zwaard of knotse. Hier kan de Franse ridderschap een prachtig staaltje van krijgs kunst vertonen; de ijzeren muur van hun gesloten ruiterijgelid kan traag maar staag de vijand nade ren, en 't Vlaams gemeen als een troep ongedierte de Leie injagen. Ze letten er echter niet zo nauw op. Hier is het toch geen echte veldslag. Wel een jolig tornooi, meer een jacht op de Vlaamse evers en wolven. Geen krijgskunst vandaag. Want de Franse harten kloppen wild van verlangen om dat Vlaamse galgenaas met het zwaard te be werken. De geleden schande kan alleen in Vlaams bloed uitgewist worden. Ze kunnen zichzelf niet bedwingen. «Mouvez!» Eer ze de beek bereiken is het gesloten aan valsfront niet meer zo vast. Het wordt een dolle charge, een wed ren om het eerst over de beek te zijn, om de eerste Flamin neer te slaan. Het beste paard zal het halen! DE VLAMING TEGEMOET Maar de grond wordt drassig, het waden gaat slecht, enkele rui ters blijven steken in de Groenin- gebeek. Toch werken de paarden zich los uit de zuigende grond. Tien, honderd, honderden. Mont- joie et St. Denis! De Vlaming te gemoet. De Vlaamse speren wach ten met. dreigende spits de paar den af. Het. paard valt, de ridder buigt neer, de goedendag knikt e daar rolt hij over de grond. Niet alle paarden die door 't eerste gelid breken, dringen dieper de Vlaamse gelederen binnen. Menig vurig ros wordt met één slag van de woeste goedendag de kop in geslagen. De stoot is vreselijk. In de voor ste gelederen heerst wilde verwar ring. De muur van het ruiterij front ligt verbrokkeld. Ook in de flank vallen de goedendags nu aan. Nieuwe ruiters vullen dc bres sen. Maar de stem van Willem van Gulilc hij vecht als een jonge god uit de oude sproke! dondert boven het wild gejoel: «Vlaanderen de leeuw! Slaat al dood! Slaat! Slaat! De aanval der Franse baroenen blijft steken in de gelederen der Bruggelingen, die zo koen worden aangevoerd en aangevuurd door hun Willem van Gulik, voor wie ze sterven willen als het moet. Naast Brugge, krijgt, het Vrije met het. West.la.nd de hardste schok te verduren. Dit. middenste korps ligt immers verder van de «Grote Beekde aanloop van de beek tot het Vlaamse gelid is langer er de ruiterij is beter gesloten. Zij dringen diep in de rangen bin nen. De Franse kreet Montjoie Saint Denisovergalmt het ,'.mse geroep. Vluchten er daar geen Vlamin gen? Ja, een paar zwakkelingen, doch ze worden teruggejaagd. God almachtig, de Fransen dringen nog dieper door. Nu zitten ze reeds halfweg het Vlaamse midden korps. Als ze het korps doorbre ken ligt het Vlaamse heir in tweeën. Dan stormt heel de rui terij door deze kloof de kouter op. En dan zal het alleen nog een ijselijke slachting zijn. d'Artois heeft tot zijn verbijste ring zijn ridders zien begeven op de linkervleugel. Met vreugde ziet hij nu hoe ze in 't midden door dringen. Hij zal een handje toe steken. Zijn tweede korps zendt hij met een kort bevel tegen de VlaamSe linkervleugel op. Daar botsen ze echter op Jan Borluut en zijn Gentenaars. Deze vechten met ware doodsverachting. De Fransen die plots beseffen dat hier geen tornooi doch een razen de veldslag wordt ingezet, bijten ook hard door. Op veie plaatsen wordt de Oostvlaamse vleugel overrompeld. Zal het hier gaan zoals op het middenfront? (Zie verdolg 6Iz. 6.) Als de B.S.P. dan tegenstemde op het Schumanplan, dan was dat natuurlijk een lelijke vlek op dat prestige en het is dus goed denk baar dat hij, in de schoot van de B.S.P., al gedaan heeft wat kon om een negatieve discipline stem ming te voorkomen. Het socialistisch geval wordt er daarmee echter niet te mooier om. Het is zelfs potsierlijk. En zo is trouwens geheel hun houding inzake de Europese en internationale problemen. Korte tijd geleden waren de meeste socialisten voor de oprich ting van een troisième force Sedert zijn ze echter officieel voor standers geworden van de N.A.T.O. en het Atlantisch Pact, dus van het bondgenootschap met Ameri ka. Maar toch blijft er nog steeds een atmosfeer hangen van neutra liteit en tegenstrijdigheid. Anderzijds zijn het de socialis ten en nominatum dhr Spaak, die akkoorden ondertekend hebben waardoor België zich verplichtte zoveel en zoveel divisies op voet te brengen, maar het zijn dezelfde socialisten die mordicus geweigerd hebben de consequenties daarvan te dragen en bv. de 2!, maanden te stemmen. En zo loopt de weg van onze socialisten doorheen alle interna tionale problemen, nu eens langs hier, dan weer in omgekeerde rich ting. Hun generale lijn inzake Europa- en internationale politiek is dus vractisch van geen enkele lijn te hebben. SOCIALISTISCHE NEUTRALITEIT En er is in Europa meer dan België alleen. Er zijn vooral Duitsland, Enge land, Frankrijk en Italië. In geen van die vier landen dragen de so cialisten op dit ogenblik regerings verantwoordelijkheid, en een ^deel van hun verklaringen zal dan ook wel moeten toegeschreven worden aan hun oppositiehouding. Maar het is toch opvallend hoe die landen anti-Atlantisch zijn en bijgevolg uitdrukkelijk of stilzwij gend er op neerkomen de oprich ting van een neutraal Europa aan te prijzen. In Duitsland keert Kurt Schu macher zich werkelijk met woeste passie tegen de regering Adenauer en diens meerderheid om de inte gratiepolitiek door deze laatsten gevoerd. Men mag het als zeker aannemen dat een socialistische verkiezingstriomf in West-Duits- Jand er zou op neerkomen de po litiek van Adenauer zoniet onge-. daan te maken, dan toch op non- actief te zetten. Schumacher zou positief aansturen op een ver standhouding met de Russen en het realiseren van een neutraal, verenigd Duitsland. In Italië is de toestand nog veèl slechter aangezien daar, zoals men weet, de massa der socialistenmet Nenni aan de kop, een eenheids front met do communisten hebben gevormd. De afzonderlijk socialis tische partijen (want het waren er op een ogenblik drie) leven in een hopeloze verwarrinn dat ze de ene keer met de Gasperi meedoen om zich de andere keer weer los te rukken. In Frankrijk staan de socialis ten met hun neutralisme van de troisième force niet alleen. Alhoe wel officieel in het Atlantisch Pact ingeschakeld, toch zou men,.prac- tisch ivillen dat daar niet alle con sequenties moeten uitgetrokken worden. Dit zagen we nog onlangs toen de regering Pinay op de vooravond van de ondertekening van de akkoorden van Bonn, in bedekte termen liet horen dat het verdrag wel kon ondertekend wor den, maar dat het met de ratifi catie door het parlement niet zo haastig zou zijn... indien die ooit kivam. Recente artikels trouwens in het Dinsdagnamiddag werd de streek van Charleroi door twee achtereen volgende mijnrampen getroffen. In de Puits des Valléesvan Mon- ceau Fontaine te Piéton deed zicli een grondverzakking voor. Twee Italiaanse mijnwerkers werden op slag gedood en twee andere gewond. Kort na deze instorting deedj zich te Coulliet, in de putten Pé- chon en Fiestaux, die van dezelfde maatschappij deel uitmaken, een ontploffing voor. Door de geweldige luchtverplaatsing stortte een 1.6U0 meter lange verbindingsgalerij in. Vier Italiaanse arbeiders werden op slag gedood, twee lichtgekwet sten konden dadelijk naar de bo vengrond gebracht worden, terwijl 6 anderen, onder wie een ingenieur, vermist werden. Woensdagmorgen slaagden de reddingsploegen erin twee der in gesloten slachtoffers te bereiken, het waren de Italiaanse arbeiders Vicheri en Stottini. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar hun toestand bevredigend ge acht wordt. In de loop van de dag werden Woensdag de lijken geborgen van ingenieur René D'Hont, de paswer ker Lucien Verlay en van de Ita liaan Morandini. Men zocht Woens dagavond nog vruchteloos naar het stoffelijk overschot van de Italiaan Demiese. Naar het eerste onderzoek heeft uitgewezen, zou de instorting' te Couillet te wijten zijn aan de ont ploffing van een locomotief tussen de schachten 24 en 25. Twee der slachtoffers, die be - merkten dat het veiliaheidsstelsel van de locomotief defect was, had den inderhaast nog naar de boven grond getelefoneerd om instructies to vragen. Toen zij zich terug op weg begaven naar de locomotief, deed de ontploffing zich voor. De Heer Behogne; Minister van Openbare Werken, heeft zich Woensdag naar de geteisterde mij nen begeven. Nadat Koning Boudewijn op de hoogte gebracht werd van de ram pen. heeft de Vorst dadelijk tele graph isch aan de Hr Gouverneur van Henegouwen opdracht gegeven zijn rouwbeklag over te maken aan de getroffen gezinnen en aan de gewenden zijn gevoelens van sym pathie te betuigen. De Italiaanse ambassadeur in ons land, heeft zich in gezelschap van de Italiaanse consul te Char- \eroi naar Couillet begeven en er een bezoek gebracht aan de ge kwetsten. DAGORDE OP BLZ. 2. 1 Van Zondag 29 Juni tot en mei Zondag 6 Juli wordt te leper een grote Boek- en Perstentoonstelling gehouden, alsmede een tentoonstel ling van Chinese Kunst van de EE. PP. van Scheut. Dit alles wotdt in gericht door het Nationaal Werk ter verspreiding van de Katholieke Pers met de medewerking van het Man- nenverbond voor Katholieke Actie, afdeling Pers. en wordt gehouden in de grote Feestzaal der Halle. Op Zondag 29 Juni is <-v bijzon der sermoen in alle missen der stad. Te 11 u. gaat de officiële ont vangst door in de zaal der tentoon stelling. Openingsuren: iedere dag' van 9 tot 19 u. Vrije ingang. toonaangevend blad Le Monde wijzen er zeer duidelijk op dat Frankrijk in zijn geheel nogal troisième force gezind is. In Engeland ten slotte kennen we nog een andere toestand. Daar heeft men nooit gebeten in de Europese appel. Van die kant ziin de conservatieven het ongeveer eens met de socialisten. Maar toch houdt Engeland sterk aan zijn ak koorden met Amerika, althans het toonaangevend Engeland. Maar daar zijn ook de backbenchers met Bevan aan het hoofd. Welnu, het congres van de labour heeft 'n paar maanden geleden al bewe zen dat de Bevanistische tendenz ruim veld gewonnen heeft en de jongste weken hebben dit, onder parlementaire vorm, eens te meer laten uitschijnen. Indien die invloedsuitbreiding voortgaat, dan zal ook in Enge land een steeds ruimer troisième force »-stemming gaan heersen. Daarmee zou dan over geheel West-Europa een kracht losgeko men zijn waarmee elk land en icaarmee ook de Verenigde Staten rekening zouden moeten houden. Dat hebben de Russen al aan gevoeld en op dat thema beginnen zij nu te spelen. De slag rond de ondertekening van de contractuele vrede te Bonn hebben zij verloren. Het komt er nu op aan te verkrijgen dat die akkoorden niet bekrachtigd wor den. Een eerste teken van een offen sief in die richting is ongetwijfeld de diplomatieke wisseling die o.m. de eerste - rangsfiguur Gromyko naar Londen heeft gebracht. Waar komt het voor de Russen op aant Te maken dat Duitsland neu traal wordt en niet ingeschakeld in het Westers blo!: en, zo mo gelijk ook, te maken dat Europa neutraal wordt. En God weet of het Kremlin geen nieuwe troef heeft uitge dacht: een herenigd Rijk in een Europees geheel geïntegreerd, maar dit Europa los van Amerika. Op die thema's zal Gromyko on getwijfeld te Londen verschillende aria's broderen. Er heerst een latente strekking in die zin. De kwestie is thans die stemming te onderhouden, die overtuiging en dat verlangen te doen aangroeien om er dan de di plomatieke vruchten van te pluk ken. IS EEN NEUTRAAL EUROPA DAN ZO SLECHT? Maar ^helemaal niet. Maar op 'n paar voorwaarden. ,En de eerste voorwaarde., is er op zich zelf al 'n onmogelijke: dat een neutraliteit op dit ogenblik en tegenover de problemen waarvoor men gesteld is, practisch moge lijk. is. Rusland is trouwens ook niet zo naïef te menen dat,, zelfs zo Europa zich neutraal verklaar de dit een ogenblik zou meebren gen dat de U.S.A. zich van Europa zou desinteresseren. En men zou in Europa wel sta- pelge'.: moeten geworden zijn om een neutraliteitsstatuut op te ne men of een neutrale houding aan te nemen zolang wij zelf niet sterk op onze poten staan. Dat is precies de tweede voor waarde. Zie vervolg blz. 2.) ALLE OVERTUIGDE CHRISTENE AUTOMOBILISTEN rijden ZONDAG 6 JULI naar de GROENINGHEKOUTER te KORTRIJK, naar de COMMUNIEMIS van 10.000 mannen beginnend te 7 uur, tot nagedachtenis van de Communie op het slagveld van de krijgers van 1302. Zij bemannenhun wagen met vrienden die aan die allerschoonste inzet van de Gulden Sporenfeesten willen deel nemen. Inschrijven bij de plaatselijke Bondsbestuurder of op het Secretariaat van de H. Hartbonden, H. Geeststraat 2, te Kortrijk (Postch. 105.505). Zij storten 2 fr. voor het deel nemersboekje dat aan de ingang wordt geëist. De Communiemis zal zeker gedaan zijn te 7.50 uur. Zij kunnen dus nog heel gemakkelijk op een vroeg uur thuis zijn. Voor wie het geduld en de tijd heeft de dag- en weekbla* Jen na te kijken van 50 jarert terug en in die bladen wil uit vissen wat er toen al verteld werd over autokoersen en snel heidsmaniakken vindt er altijd de namen terug van Royce, of beter Rolls Royce, met als tegenhanger Delage. Frederick Royce en Louis Delage streefden een zelfde doel na, zij waren beide bouwers van race-wagens. Maar hoe gelijkend het product van hun beider vernuft en kunde ook was, zoveel te opvallen der was de tegenstelling van hun leven en hun levensbeschou wing. Deze beide figuren belichten wij hier even van dichterbij. FREDERICK ROYCE Frederick heeft gans zijn leven voor zijn «wagen» geleefd. Hij was een Engelsman uit het Noorden en hij kende een harde jeugd. Toen hij 21 jaar oud was, had hij zich geïnstalleerd in een vuile achterka mer te Manchester Hij maakte toen naam als bouwer van electri- sche kranen en dynamo's. Maar op een gegeven ogenblik kwam de auto in zijn leven. Hij had een tweede hands Decauville-wagen weten te bemachtigen en elk week-end reed hi-j naar de buiten, 's Maandags stond het wagentje terug in de ga rage en werd het door zijn eigenaar zorgvuldig uit elkaar genomen om er hier en daar verbeteringen aan te doen. Dat zijn mooie electrici- BLIJDE INTREDE VAN KONING BOUDEWIJN TE GENT Op Zondag e.k., 22 Juni, zal Ko ning Boudewijn zijn blijde intrede doen in de stad Gent. Tüdens zijn reis Brussel-Gent zal hij een kort oponthoud hebben in de stad Aalst. KONING LEOPOLD TERUG Koning Leopold is Zondagmorgen jl. per vliegtuig te Meisbroek ge land, na een wekenlange reis in Zuid-Amerika. De Koninklijke Fa milie wachtte hem op om hem har telijk te verwelkomen. Koning Leopold beloofde aan de leden van de pers een mededeling van zijn reisindrukken. HET TELEFOONNET IN 1951 Op 31 December 1951 bedroeg het aantal abonnenten van de telefoon diensten 515.968. In de loop van 1951 zijn er 424.787.867 gewestelijke tele foonverbindingen tot stand ge bracht, 57.941.917 verbindingen tus sen verschillende gemeenten en 2.281.959 internationale verbindin gen van België uit. In de Brusselse zone zijn 166.360 personen aangesloten op het tele foonnet, in de Antwerpse zone 66.675, te Luik 38.287. te Charleroi 29.39.9 en te Gent 26.785. POSTCIIECKS EINDE MEI 1052 Einde Mei 1952 waren de aange slotenen bij de Postchecks ten ge- talle van 645.370. Het tegoed dei- rekeningen van particulieren be droeg 19.518.248.524.92. Gedurende de maand beliepen de boekingen op de rekeningen mser dan twee hon derd zestien milliard achthonderd millioen frank. VERHOGING VAN DE BENZINE PRIJS SLECHTS VOORLOPIG Uit verklaringen afgelegd door de Voorzitter van de Senaatscommissie voor Financiën en na bijeenkomst dezer, blijkt dat de verhoging van de benzineprijs slechts voorlopig' is en dat de Ministers van Financiën der Benëluxlanden overeengekomen zijn dat vanaf 1 Januari e.k. de eenheidsheffing zal worden toege past in de drie landen. Het nieuwe recht ingevoerd in België is dus tot einde 1952. In 1951 werd in België 1.100 mil lioen liter berizine verbruikt. HEER LEFEVRE, ENIGE KANDIDAAT VOOR PARTIJVOORZITTERSCHAP VAN DE C.V.P. Dc Algemene Raad van de Chris telijke Volkspartij heeft in zijn ver gadering van Zaterdag 14 Juni jl. besloten op het aanstaande partij congres de Hr Theo Lefevre als enige kandidaat voor te dragen voor het partijvoorzitterschap. ELKE SOLDAAT KOST 30.000 FR. PER JAAR De nota van de minister dringt aan op een streng toezicht van de magazijnen, de uitrusting, de be wapening. het meubilair, de voer tuigen en het voedsel. Ieder soldaat kost aan het leger gemiddeld 30.000 fr. per jaar. Dit bedrag is uit ivolgende ruorieken samen te stellen: soldij 5.810 fr.; administratie en verscheidene 3.650 fr.; spel, sport. Welfare, 215 fr.; sociale dienst 219 fr.; geneeskundige zorgen 621 fr.; culturele- en be roepsopvoeding 255 fr.; voeding 8.322 fr.; uitrusting, kledij 6.322 fr.; slaapgerief 435 fr.; huisvesting 893 frvervoer 1.000 fr.; verwarming' 1.814 fr. De Minister van Landsverdediging heeft anderzijds een beroep gedaan op alle militaire overheden om aan te dringen op besparingen en erop gewezen dat zulks zekerlijk kan be reikt worden inzake verbruik van j benzine, water, electriciteit, verwar - ming, bureelbenodigdheden, enz. BRITS VLIEGDEKSCHEP EN OOK FLYING ENTREPRISE II IN ANTWERPSE HAVEN Met een half uur voorsprong op het voorziene tijdstip is Maandag morgen voor de eerste maal in de geschiedenis van de haven van Ant werpen een vliegdekschip voor an ker komen liggen. Het betreft de in drukwekkende Triumph van de Britse vloot die samen met de tor pedoboot Zest een vierdaags be zoek aan Antwerpen brengt. De Triumph is. 230 meter lane: Aan boord van het schip bevinden, zich twee luchtescadrilles. Anderzijds is ook te Antwerpen toegekomen het vrachtschip Fly ing Entreprise IIondei' bevel van Kapitein Oarlsen: deze werd ten andere officieel ontvangen op het stadhuis te Antwerpen. HET INDEXCIJFER DER GROOTHANDELSPRIJZEN 445 voor Mei. Met vijf punten gedaald. Het indexcijfer der groothandels- prijzen, dat met 13 punten gedaald was in Maart en met 7 punten in April, is in Mei slechts met 5 pun ten gedaald. Het bedroeg einde Mei nog 445. SENAAT KEURT ONTWERP GOED INZAKE VERSOEPELING DER EPURATIE Door de Senaat werd Dinsdag jl. bij 68 stemmen tegen 52 en bij 24 onthoudingen, het ontwerp goedge keurd tot wijziging van art. 123 sexties. behelzende een versoepeling der epuratie. KINDERBIJSLAG VOOR ZELFSTANDIGE ARBEIDERS Ds Minister van Arbeid heeft een wetsontwerp ingediend op de kin derbijslag' voor zelfstandigen. On der zelfstandige arbeiders worden verstaan: werkgevers, handelaars, industriëlen. landbouwers, am bachtslieden en arbeiders die een vrij beroep uitoefenen. Deze opsom ming' is niet beperkend. De financiering van die kinderbij slagen zal als volgt worden georga niseerd: het artikel 5 luidt: «De personen, aan deze wet on derworpen, storten een jaarlijkse bijdrage gelijk aan 6 t.h. der be lastbare bedrijfsinkomsten, en be grensd tot 60.000 fr. De bijdrage mag in genendele minder dan 300 fr. per kwartaal bedragen. De Koning' kan de grenzen van 60.000 fr. en 300 fr. in functie van de schommelingen der levensduurte wijsigea. teitszaak naar dé bliksem ging scheen wel liet minste te zijn van de zorgen die Royce zich maakte want. 'zijn carwas reeds zijn god geworden en had een plaats veroverd in zijn'leven Hij liet het eten staan, bleef de ganse nacht doorwerken en werd ten slotte een echte slavendrijver voor zijn werk lieden. Hij nam hët kwalijk als een werkman het werk wou laten lig gen voor een. week-end en zelfs voor een maaltijd. Hij was buiten zich zelf van woede voor het minste te ken van zorgloosheid bi.i het werk. Zijn leerjongens werkten 100 uur in de week en als hij hun dan de povere vijf shilling betaalde, was het telkens nog met de bittere op merking: Ge hebt ze eigenliik niet verdiendEn toch moét bii een buitengewone persoonlijkheid geweest zijn. want zijn mannen hielden van hem. Nooit vroeg hij aan anderen meer te doen dan wat hij van zichzelf eiste Royce had maar weinig opvoe ding genoten Het rekenliniaal en de gecompliceerde formules van de ingenieur waren niet voor hem. Maar hij had een ingeboren zin voor maat. evenwicht en vorm. Zijn instinct bedroog hem nooit. Hij kon een naafdop in een perfecte acht hoek vijlen zodat het ding in elke richting paste. Hij kon dit op het gezicht dom zonder een ander in strument dan zijn vijl. Zijn eerste Rolls-Rovce-wagen maakte hij vol ledig met, eigen handen In 1904 scheen het nog dat veel geraas en lawaai synoniem waren van kwaliteit bij een auto Royce meende het anders en wroette en sloofde zich af om een geluidloze wagen te fabriceren Royce dacht er niet aan zijn wa gen op de markt te. brengen. Ge lukkig kruiste hij Charles Rolls in het leven en het is deze stwrtieve auto-racer die Üe commerciële kant van de zaak verzorgde Zes jaar nadat Charles Rolls de geniale i werker Royce Ontmoette ver onge- lukte Rolls en zakte Royce in el kaar over zijn werkbank De dokters gaven hem verloren, maar zijn vrienden en collega's ver- ;j zorgden hem zo goed dat Royce er nog 23 jaartjes bij deed Maar de naam Rolls-Royce was één gewor- den en zón dit blijven. Royce trok zich eenzaam terug on een villa in h Frankrijk waar hij Zich omringde j van een staf van medewerkers en ingenieurs Persoonlijk leidde hij van daaruit de werken in zijn fa- j brieken De nieuwe fabrieken die hij liet j bouwen zouden echter niet dienen Ij voor de bouw van auto's maar we! I voor vliegtuigmotoren, waarvan stil- i aan de bouw zodanige uitbreiding I nam dat 90 van de activiteit j' van de Rolls-Royce er thans nog mee gevuld is Maar de wagen, dc Rolls-Royce had steeds tot taak. en heeft deze taak nog, zijn naam hoog te houden Voor hem telde het seriewerk niet, koningen en keizers worden jmmers ook niet aart de lopende hand gemaakt Déze re gel gold eveneens voor zijn konink- I lijke wagens. Vëh iedere Rolls- Royce bestaat er slechts één model, j want de tweede die ge ziet is al j heel wat anders De wagen braei het zover in het leven van Royce dat hij God en t! godsdienst verving. Rovcé was een lil'! volslagen materialist Zelfs in zijn ontspanningen haatte hij alles wat afweek van zijn strakke levenslij nen. Hij speelde fluit maar dan ook maar alleen om de geluidsgolven te bestuderen Tuinieren was zijn geliefkoosde liefhebberij, maar daar moest alles volgens orde en regelmaat caan Was er een boom die krom of scheef groeide dan moest die boom eenvoudigweg verdwijnen. Hij haat te alles wat niet perfect was Een priester schreef over Royce dat hij alle talenten bezat om een heilige te worden. Maar het zijn alleen zijn vrienden die hem na zijn dood een soort heiligverklaring bezorg den, want zii hebben hem tildens zijn leven ook reeds vereerd als een God (Z(* vervolg 01». 2J

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1