VOOR POPERINGE EN IEPER 12 5 Omdat ik Vlaming ben I D Militievergoeding op 1000 frank gebracht Zomerfeest van de Westhoek lakker op ror.de door Autobus te Roeselare doodgereden De Traditionele Ommegang A.schüwelijke Kindermoord te Zonnebeke Zuid Westvlaamse Bergen Guldensporenfeesten te Kortrijk O. L. Vrouw van St Jan MARIALE PROCESSIE Moto botst te op depannagewagen Diksmuide 25.000 fr. officiële prijzen - 16.000 fr. premiën De Middenstanders KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN Bladzijden PRIJS 3 Frank ZATERDAG JULI 1952 BUITENLANDS OVERZICHT Middenstanders, uw plaats Ss daarï Hij kwam met zijn gespan uit een zïjbaan en werd door de bus der lijn Kortrijk- Oostende gevat Kroon voor O. L. Vr. van Groeninghe 6 Juli 1952 Poperinge's gloriedag ter ere van D©©r draak ©rsfoorcl© brocSil kaar pasgeboren kind ©m bet leven De monsterachtige vrouw pas een jaar na de feiten ontmaskerd en aangehouden Zondag 6 Juli, te 10 u. Luisterrijke Inwoner uit Avekapelle op slag gedood Zijn schoonbroeder uit Gits loopt zware schedelbreuk op De 7e Omloop der voor Beroepsrenners fe Poperinge op 9 Juli 1952 in de week van 5 tot 13 Juli HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusstraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS ONZE 3 UITGAVEN: POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). ROESELARE (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK (Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48* JAAR. N' 27 POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 70 fr. 4 fr. p. week Andere landen Verantwoordelijke Vitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge E hoogdagen beginnen, i Heel Vlaanderen herdenkt, heel Vlaanderen viert. 't Begint zoals het be hoort bij ons. Het begint net als in 1302. Dui- zende knielen Zondag 6 Juli op die zelfde grond, horen de Mis op die zelfde grond waar onze Vlaamse gemeentenaren kni iden, Mis hoor den en velen... bei-echt we 'en. Be recht? In doodsgevaar ontvingen ze O. L. Heer en een aantal onder hen bekochten het leven van ons land met het hunne. We weten het immers zo goedZij vochten om het land te bescermenzo staat het in de oude Brugse oorkonden. Heerlijk is die inzet van de feest viering. Een volk dat knielt, een volk dat in 1952, even goed als in 1302, weet dat de zegen van hier boven komt, dat openbaar God be danken komt om dc zege van 1302 en vragen komt om in vrijheid te mogen zijn welvaart opbouwen en nooit voor iemand anders te moe ten de knie buigen. Pé, zei Fiel me, dat zal een van de schoonste dagen zijn in mijn leven; ik wenste maar dat heel Westvlaanderen, alle mannen en alle jonge kerels met een hert, daar waren met heel hun hert. Kijk, dat ware waarachtig een nieu ve spo renslag, een zo grote belofte voor de toekomst; een toekomst van vrij heid en grootheid. m Vlaanderen herdenkt. 11 Juli! Van de kust tot aan en over de Maas in Limburg viert een volk! Vlaggen zullen in de wind slaan, de leeuwen zullen dansen. Vlaggen op de gemeentehuizen. Vlaggen aan de ge-els dor huizen. Vlaggen op de hoeven, vlaggen in de top van bomen te lande. Een woud van vlaggen, want een volk herdenkt en viert. Donderdagavond begint het reeds in vele steden en gemeenten. Ik hoorde, maar gij hebt het ook gehoord, hoe men het aanpakt. On derwijzers en meesteressen hebben de schooljeugd aangepakt... Wat heeft Remi Ghesquiere ons een dienst bewezen met zijn liederen... «De trommel slaat»... Wat heb ben Hullebroeck e... anderen ons een schat van volkse liederen be zorgd, tot Van Hoof ons zijn dan sende leeuwen schonk. Hoort ge de Arteveldemars hoort ge de Van Ryswyckmars en het Beiaardlied van Benoit en Penoit's Waar Maas en Schel de vloeien»? Is er een volk dat meer eigen liederen heeft? «Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief 't Zijn weiden als wiegende zee- eh»,., «O'Kruise den Vlaming»! Die liederen zullen dreunen en daveren in onze Volksfeesten Onze fanfares en harmonieën zul len van het Vlaamse land een ein deloze concert-zaal maken. De lucht zal. trillen van Vlaamse strijdlie deren. Onze beiaarden zullen hun klote - kenklanken laten beieren, alle to rens zullen zingen. Oud en jong zal meêdoen en diep in ons allen zullen we dat fier be wustzijn meedragen: «Een volk zal nooit vergaan! Vrijdag 11... de grote hoogdag! Wat de mannen en onze jonge kerels op 6 Juli te Kortrijk doen, dat. herhalen we op Vrijdag 11 Juli. Onze kerken moesten te klein zijn die dag, wanneer die Jubel- mis» wordt opgedragen. In de kerk zouden we ons, nog meer dan elders, moeten één gevoelen; één in dank zegging, één in vaste beslistheid te bewaren als een schat al wat ons eigen Is: onze taal, ons geloof, onze aio. ie tradities. Daar moeten we de belofte afleggen alle kleingees tigheid over het hoofd te zien, alle eigenbelang op zij te schuiven, één doel voor ogen te houden: het wel zijn van ons volk. Dan eerst krijgt die herdenking en die viering haar we :e betekenis. Dan blijft het geen blik op een groot verleden, maar dan wordt het een belofte voor een grote toekomst. Kortrijk! Langs alle banen rukten onze gemeentenaren op naar Kortrijk in 1302. Langs alle banen zullen de Vlamingen naar Kortrijk... stromen ln die Julidagen. 't Zal gaan als op de Pevelberg. De Franse koning verklaarde dan, verbeten en ontcteld, dat het Vla mingen... regende. *t Zal dit jaar inderdaad te Kort rijk Vlamingen regenen. Regenen bij... blazekens en koordekens. Kortrijk roept ons op, Kortrijk verwacht ons. Kortrijk wordt in die dagen het hart van Vlaanderen, want op de Groeningekouter bleef inderdaad het hart van Vlaanderen kloppen, na die zware slag van 11 Juli. En Kortrijk roept dat groots ver leden weer op. In zijn praalstoet, op 6, 11, 13 Juli, daar zal... levend voorbij ons gaan dat heerlijke VIl deren van 1302. Groots waren de feesten in 1902, wanneer het Groeninge-monument werd onthuld en op de Grote Markt de Groeninge-kantate werd uit gevoerd. Kortrijk heeft zich voorbereid; Kortrijk de grootstad geworden van het nijverige Zuiden; Kortrijk, zwaar gewond in de jongste oorlog, maar door taaie wilskracht en nooit versagende durf schoner geworden dan ooit. Kortrijk deed beroep op zijn kunstenaars Op d Markt rijst reeds het grootse... toneel of hoe moet ik dat nu noemen waar het «nig Groeninghespelzal uitge voerd worden. Kortrijk roept ons op! We gaan, in Vlaamse fierheid, we gaan, niet met duizenden, maar met tienduizenden, vanaf de kust tot aan en over de Maas in Lim burg, om daar samen te herdenken en te vieren. Maar ten slotte om van daar terug te keren, blij en ver heugd, preuts en fier... «omdat ik Vlaming ben! PÉ VLAMYNCK. Een Kon. Besluit wijzigt de ml- litievergoeding welke op 1 000 fr. wordt vastgesteld. Voor de toepas sing moeten de volgende voorwaar den vervuld zijn: 1. - Er moet bewezen worden dat de militair alleen in het onder houd der rechthebbenden voorzag. 2. - De mannelijke ascendenten bedoeld in artikel 2. 4° en 5C van de wet van 9 Juli 1951 moeten de leef tijd van 60 jaar bereikt hebben; de wettelijke moeder of grootmoe der moet weduwe zijn. 3. - De militair moest bij zijn in diensttreding met de rechthebben de (n) samenwonen. 4. - Het semestrieel netto-bedrag van de gecumuleerde inkomsten van de rechthebbenden, vermeer derd met die van de militair, mag niet uitgaan boven 7.500 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwonres; 8.500 fr. in de gemeenten van 5.000 tot 30.000 inwoners: 11.000 frank in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer, vermeerderd met een vierde van die respectieve bedragen per persoon ten laste. De personen, die ziel. in de door dit besluit gestelde voorwaarden bevinden, worden verzocht zo l.aast mogelijk een aanvraag in te dienen bij het gemeentebestuur hunner woonplaats. Verkiczings- en andere Operaties vieren op 21 Juli, te Kemrnel, hun Cabaret - Attracties - Volksspelen - Muziek Op de foto bemerkt men de verspreide wrakstukken van de vernielde wagen. In de inzet, onder rechts, het slachtoffer van het ongeval. Dinsdagavond werd de drukke Bruggesteenweg te Roeselare, op nieuw in opschudding gebracht door een vreselijk verkeersonge val dat een dodelijke afloop kende. Omstreeks 18 uur was de 30-ja- rige bakker Julien Oosterlynck, echtgenoot van Geldof Cecile, wo nende Derde wijk te Rumbeke, Hierboven de prachtige gouden kroon die vanaf Zondag G .Tuli het kostbaarste sieraad zal zijn van O. L. Vrouw van Groeninghe. met zijn gespan op de wijk Grys- peerdts hofop dienstronde. Toen hij uit een zijweg de Brug gesteenweg opreed, de richting van het stadscentrum tegemoet, daagde op hetzelfde ogenblik de autobus der N.M.B.S., lijn Kort- rijk-Oostende op, uit de richting van Gits en kwam met een grote snelheid over de steenweg gebold. De botsing scheen onvermijde lijk en met volle geweld werd het gespan door de voorbijrijdende autobus langs achter gegrepen en enkele meters meegesleurd. Van het gespan bleven slechts enkele stukken over die op de steenweg verspreid lagen. Oosterlynck werd van zijn kar geslingerd en kwam met geweld op de straatstenen te recht. De geburen snelden toe om de ongelukkige, die vreselijk ver minkt was in het aangezicht, de eerste zorgen toe te dienen. In zorgwekkende toestand, met een gekloven schedel, werd het slacht offer bewusteloos naar het stede lijk hospitaal overgebracht. De beste zorgen konden niet meer baten en een twintigtal minuten na zijn aankomst in het zieken huis. is hij aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden zon der tot het bewustzijn te zijn te ruggekeerd. Het paard bleef echter onge deerd doch door deze aanrijding verschrikt sloeg het op hol en kon slechts een paar kilometer verder tot stilstand worden gebracht. Nog dezelfde avond is het parket ter plaatse afgestapt. Oosterlynck die nauwelijks een paar jaar geleden in het huwelijk trad, deed regelmatig zijn dienst ronde met een camionnette. Het was de tweede dag dat hij tenge volge van de heersende warmte opnieuw met zijn gespan reed. DE NEDERLANDSE VERKIEZINGEN Zoals naar gewoonte willen wij het hier niet hebben over de juiste uitslagen van de jongste kamer verkiezingen in Nederland, uitsla gen die u wel elders in dit blad vindt en die reeds verleden week hier werden gepubliceerd. In deze kroniek willen wij ons eerder bezig houden met te on derzoeken hoe de verschuivingen die zich hebben voorgedaan zijn uit te leggen en welke de voor uitzichten zijn ,ie hieruit kunnen voortvloeien. De grote nieuwigheden van deze verkiezing zijn: de achteruitgang van de Katholieke Volkspartij en de vooruitgang van de Partij van de Arbeid. De eerste heeft twee zetels verloren (van 32 op 30), ter wijl de tweede er 3 bijgewonnen heeft en aldus de sterkste partij van het land wordt. Van vóór de verkiezingen was het reeds vrijwel uitgemaakt dat de K.V.P. verlies zou lijden en af val zou kennen naar rechts, nl. naar de lijst van de Heer Welter die een zeer sterke persoonlijkheid is en die zeer conservatieve en rechtse denkbeelden huldigt. Die éne zetel die de Welterpartij bijwon ivas dan ook afgeroomd van de K.V.P. Maar de andere die de K.V.P. verloor, ging naar de Socialisten, wat heel wat bedenkelijker is om dat men bij een dergelijke over gang ofwel tamelijk lichtzinnig is ofwel volledig overgaat van eert ideologie van vrijheid naar een min of meer marvitische levens beschouwing. Al mag men in dit opzicht niet vergeten dat de Partij van de r- beid geen volmaakt evenbeeld is van onze B.S.P. De Partij van de Arbeid is bv. niet anticlericaal of antigodsdienstig en telt in zijn schoot heel wat gelovige en over tuigde protestanten, o.m. zijn eer ste voorzitter, Professor Schermer- hom. Op staatkundig gebied nochtans verdedigt de Partij van de Arbeid ook socialistische ideeën en daar om blijft de overgang van de K.V.P. naar de P.v.d.A. steeds een zeer ernstige verandering van po- ben zowel op Beneluxplan als op algem. :n Europees plan. En zo hebben sommige binnen landse gebeurtenissen ook buiten landse gevolgen. DE ELECTRISCHE CENTRALES VAN DE JALOE Jaloe of Yalu, het doet er wei nig ter zake. Het is de noordelijke grensrivier van Noord Korea waar al de hydro-electrische centrales gevestigd zijn die de stroom leve ren niet alleen voor de Noord- Koreaanse, maar ook voor de nij verheden uit Oost-Mandchoukwo en Noord-Oost-China. Dat zijn de centrales waar de U.N.O.-legers, 'onder leiding van Mac Arthur, zéér dicht bij geweest zijn met hun tail ks vooraleer haast even vlug terug naar Poesan ge dreven te worden. Toen de tweede stage opmarsch later plaats vond. dank zij vooral de inspanningen van de Generaals Ridgway en Van Fleet, wilde Mac de K.V.P. kan zonder de minste twijfel gezocht worden in het feit dat de K.V.P. een partij van allen en een partij van de middenweg is. Een dergelijke partij kan nooit volledige voldoening geven aan ar beiders, boeren en middenstanders, en nooit sympathiek voorkomen aan fanatiekers van om 't even welk slag. Vandaar dan dat haar tegen standers, zoals «De Haagse Post», spreken over de nederlaag van de partij der Januskoppen, ttz. van de partij der mannen met dubbele gezichten. Dat verlies op zich zelf is dus niet zo uitzonderlijk of zo erg. Het onaangenaamste van het geval is dit: dat thans de regeringsleiding zal overgaan in socialistische han den en dat de P.v.d.A. de voor naamste posten voor haar men sen zal kunnen voorbehouden. Daarmee is het ook niet uitge sloten dat bv. de Minister van Bui tenlandse Zaken een socialist zij, #^«7 wat aan gevolgen zou hunnen heo- (gie vervolg blz 2) 2 DE BLOEIPERIODE VAN POPERINGE'S OMMEGANG Hier beginnen de geschiedkundige gegevens over de inhoud van de Ommegang' die reeds 190 jaar oud was. De oudste schriftelijke duide lijke detailles over het uitgaan van de Ommegang dateren van 1577-78, uit de oudste stadsrekeningen. In 't vervolg komt de Ommegang re gelmatig daarin ••oor. Uit deze ge gevens blijkt dat in die jaren veel bestond van wat wij vroeger be schreven voor Brugge. De voorko mende posten in de oude rekenin gen tonen aan dat de Póperingse Ommegang dan reeds het karakter had van een feestelijke processie. E. H. J. Opdedrinck, gewezen Onderpastoor op St Jan ter stede, in zijn boek Het Mirakelbeeld van O. L. Vrouw vereerd in St-Janskerk te Poperinge», zegt: «De wethe- ren brachten alles bij wat in hun Maar bij de massa van de over lopers zal wel weinig aan dit fun damenteelaspect van de kwestie gedacht geweest zijn. De oorzaak van het verlies van STAD POPERINGE van O. L.Vr. van Sint Jan Zonnebeke. Wij zijn er andermaal naartoe getrokken om er inlichtin gen te verzamelen over een moord zaak. Pas drie maanden geleden werd de stille landelijke gemeente in opschudding gebracht door een weerzinwekkende moord, toen een vrouw haar man tijdens zijn slaap afmaakte met geweersclioten. Thans kwam er een afschuwelijke kinder moord aan het licht, waar een door drank ontaarde moeder zelf de hand in heeft. Een jaar lang bleef alles in de doofpot want de moord ge schiedde een jaar geleden zonder dat iemand van iets afwist. Geluk kig' kon het gerecht nu ingrijpen en dit onmens aanhouden. WAAR DE DRANK HEERST Op een 20-tal minuten van de plaats te Zonnebeke, in nu ïmer 16 van de Lotegatstraat, waar het landbouwersgezin Veryser-Dossaert ■gehuisvest was, scheen sedert eer. viertal jaren reeds alle verstand houding zoek geraakt. De man, Veryser Maurice, geboren te St An- dré de l'Eure (Fx-ankrijk), was noch tans gekend als een naarstig wer ker, maar zijn vrouw, Bossaert Jeanne-, geboren te St Lambei't de Levées (Frankrijk), nam de zaken anders op. Beide traden in het huwelijk op 12 November 1946. Na enkele maan den kreeg de jonge boerin, wiens ouders te Zuidschote de hei-berg Het Voskeuitbaten, reeds een Links: Maurice Veryser met zijn tweejarig kind Leo. Rechts: de misdadige vrouw, die haar pasge boren kind om het leven bracht. aan de drank verslaafd was. Men sen brandmerken immers „raag an dermans gebreken door een lap - naam. De drankzucht bracht huishoude lijk krakeel mede zonder dat het tot hoogoplopende ruzies kwam, maar het ergst van alles was dat lapnaam. Men noemde haar Jean- Veryser voelde hoe zijn vrouw de ne Potomdat bleek dat de vrouw zuurgewonnen spaarcenten weg- Diksmuide heeft de triestige faam een zeer gevaarlijke kruis punt te bezitten. Daar waar de grote staatsbaan Gent-Veurne de provinciale baan Ieper-Diksmuide snijdt, heeft de dood Zaterdag 28 Juni andermaal toegeslagen. De signalisatie aan dit gevaarlijk kruispunt laat zeker veel te wensen over. Wel zijn er de gebruikelijke driehoekplaten aangebracht, doch dergelijke aanduidingen verliezen veel van hun waarde door het feit dat men zich in volle stadscentrum bevindt. Het ware dan ook zeer wenselijk do gebruikelijke groen-rode lichtsignalisatie zou toege past worden met de signaalpalen aan de boord van de weg geplaatst dit ter vervanging van de hinderlijke signaalpaal die midden in het kruispunt staat en alleen bij nacht zichtbare signalen geeft. KERMIS-VOORBEREID ING De 22-jarige Frambout Daniël, uit Avekapelle, had zich Zaterdag 28 Juni, na volbrachte dagtaak bij de Firma Claeys te Lichtervelde, per moto naar Gits begeven. Hij voerde er zijn zxxster met haar kind naar de statie en haalde vervol gens zijn schoonbroer André Ver beke af, om per moto naar Aveka pelle te rijden. De familie Frambout zou aldus verenigd zijn om samen Avekapelle-kei-mis te vieren. Toen de dochter Frambout te Avekapelle bij haar ouders aan kwam, was zij zeer verwonderd er de twee mannen nog niet aan te treffen, daar zij alle tijd hadden om per moto vóór haar thuis te zijn. DE TRAGISCHE BOTSING Zonder verder nadenken, is de vrouw naar huis gesneld en op het gerucht dat er te Diksmuide een ongeval had plaats gehad, hebben vader, moeder en dochter Fram bout zich naar Diksmuide begeven. Daar werden zij verwezen naar het hospitaal, waar een taktvolle en meevoelende rijkswachter hen om zichtig op de hoogte bracht van het gebeurde, terwijl in het dodenhuisje het lijk van de jonge motorijder nog werd afgelegd. Diep onder de indruk, werden de ouders dan bij het opgebaarde lijk van hun jongen gebi-acht. Hij was zo braaf en leerde zo goed. Hij is nog maar enkele weken van de troep af, waar hij ook per moto reed; en nooit heeft hij ook maar het kleinste ongeluk gehad. Het was zo'n fijne mecanicien en hij zou Maandag aan het werk gaan te Veunie. Zo zouden wij er boven Omstreeks 17.50 u. passeerde de op zijn en ons kunnen verbeteren jonge Frambaut, met zijn schoon- klaagde zijn moeder, maar het broeder op de duo-zitting, het ver- heeft niet mogen zijn raderlijk kruispunt te Diksmuide, A]s Mevr, yerbeke vernam dat waax de staatsbaan Gent-yeuine haar man naar Roeselare was over- sleepte. Onthutsende feiten kwamen aan het licht. Langs alle kanten daagden schuldeisers op. Een han delaar in meststoffen k am Ver yser zekere dag de vereffening vra gen van een rekening ten bedrage van 12.000 fr. Mijn vrouw heeft dat toch betaaldbeweerde Ver yser en haalde tot staving de fac tuur bij die voor voldaan gete kend was. Bij nader onderzoek kwam aan het licht dat Jeanne- Bossaert wel 12.000 fr. van haar man ontving om deze rekening te betalen, maar dat zij het geld netjes op zak had gestoken en om haar man en de handelaar te bedriegen een onleesbare krabbel onder die re kening gezet had. GELD VOOR DE DOKTER Op 24 Maart 1950 koestex-de Ver yser toch de hoop dat er een beetje geluk in zijn gezin zou komen. Zijn (Zie vervolg blz. 2) macht was om de Ommegang-pro cessie op te luisteren.De ma gistraten van de stad vereerden haar steeds met hun tegenwoor digheid. Ze waren daartoe speciaal in prachtige gewaden gekleed. Van zulke nieuwe kledij spreekt de oudst bekende stadsrekening x. 1577 - 78) Voor hen werd aangekocht een var de Póperingse lakensoorten, Roo- lijste Bertins, alsook fluweel er. handschoenen. In de ommegang droegen zij een tortseof kaars^ welke zij gewoonlijk na de proces sie schonken aan het mirakelbeeld. Voor die geofferde flambeausen kregen zij dan een vantgenoi processievaantje. Verder werden nog de grootste onkosten betaalc door de stad, sems moesten de ker ken voor een klein deel tussenko men. Ook te Poperinge werden, volgens de rekeningen van 1577, door he'; stadsbestuur presentwijnen ge schonken aan de voorname perso nen die bij de plechtigheid aanwe zig waren. Onder hen was vooral Abt van St-Bex-tinusabdij te Sint Ornaars dikwijls te zien, omdat Po peringe aan die abdij zijn ontstaan te danken heeft en die abt leenheer bleef van. de stad. Die abt was ook opvolger van abt Leonius, die rond 1150 het H. Bloed binnen Brugge bracht. Daarom zond Brugge tot aaxi de Franse revolutie jaarlijks een bijzondere bode naar St-Berti- nxxsabdij, vroeger St - Omaarsabdij, om de abt met zijn gevolg uit te nodigen naar de Bloedprocessie. Het is dus niet ongegx-ond te ver onderstellen dat de abten-leenheren van Poperinge, als gezagdragers bekwame raadgevers zullen geweest zijn in de schikkingen die geno men werden voor de Póperingse ommegang, en dat door hem, van het begin af, de ommegang beïn vloed werd door het voorbeeld van Brugge, zoals wij hoger aanhaal den. Soms trad de Proost van de stad, hier wonend, in zijn naam óp in de processie. Hij deed dan ook de Hoogmis in plaats vair de Abt. De toen bestaande verenigingen zullen een belangrijk deel van de Ommegang gevuld hebben.. Op iede re jaarrekening vinden we een bij zondere post over de medewerking van de drie Prinselijke Schutters gilden en de vijf Rederijkerska mers, die Vrije Spelersgilden waren, De St-Sebastiaansgilde der Hand boogschutters, de St-Jorisgilde der Voetboogschuttei-s, de St-Andriès- gilde der schuttex-s met handgewe ren hielden hun parade in de pre cessie. De gildebroers werden be schonken door de stad. Bij de Om. megangplechtighedèn, waarschijn lijk wel buiten de processie werd er ook gebruik gemaakt van feest- gesehut en het cruutwerd ook betaald door de stad.' We kenneü vijf Rederijkerska- mei-s waarvan de twee eerste ixog bestaan: de Langhoirs Victorin'en of van St Victor, de Roeysche Bar- baristen of van St Barbara, de Cranckebestiers of spelersgilde van St Anna, de Knxisbroeders of Licgt- geladen, de Michielisten of Onver- saen die St Michiel als patroon hadden. Indien hier zoals te Brug ge en elders, vertoningen geg(*en werden gedurende de px-ocessie, öan zullen wel die spelersgilden de ge paste mannen gelevérd hebben daartoe. De gilden stapten mede in de Ommegangen met blasoeiien ende andere verschieryngenDie ver melding vinden we in de uitgaven 1629-30 nopens de Ghildebroeders van Ste Cecilia die naar de naam van de heilige waarschijnlijk een muziek- of zanggilde moet zijn. Al vonden wij het nergens Uitdrukke lijk vermeld, toch durven wij ver- (Zie vervolg' blz. 6) DANIEL FRAMBOUT uit Avekapelle, die tijdens de bot gesneden wordt door de provinciale baan Diksmuide-Ieper. De moto kwam uit de richting Esen langs de staatsbaan en was het kruispunt reeds half voorbij, als een depan- nage-wagen van de Firma Arickx, uit Oostende, de baan nog wilde kruisen, komende van rechts. De moto heeft de depanneur opzij aan gereden, de jonge Frambout en zijn schoonbroer werden teruggeworpen op de boord van het verkeerssig- naal, dat te Diksmuide in de volks mond Hitier wordt genaamd, en bleven er bloedende liggen. Getuigen snelden onmiddellijk ter hulp; de enen droegen de onge lukkige slachtoffers op het voetpad vaxx de aangrenzende huizen, de anderen verwittigden Dr Hoste en nog andei'en riepen een priester bij. Weinige ogenblikken later over leed de jonge Frambout ten gevolge vaxx breuk van de schedelbasis, ter wijl hij verder nog vele kneuzingen had opgelopen over heel het li chaam. Hij werd overgebracht naar het dodenhuisje in het nabije hos pitaal; bij zijn aankomst aldaar, Op de Groeningheko-uter, waar O. L. Vrouw van Groeninghe onze Vlaamse strijders zo wonderbaar kivam helpen, zal op last van de Paxxs door de Apostolische Nuntius van België, Mgr Cento, het beeldje van O. L. Vrouw varx Gx-oeninghe met een gouden kroon worden ge sierd. Daar dit beeldje slechts 19 cm. hoog is en daardoor zelfs slechts kostbaar door zijn grote oudheid bij de 700 jaar en zijn buiten gewone kunst, kon men in de kleine gouden kroon onmogelijk veel kost baarheden inwerken. Zo een kleine kroon voldeed de milde vroomheid Van de Kortrijkzanen niet, daarom Werd. uitgezien naar een grotere kroon die ruen pitótSSH CP de' kopei'en nis waarin het beeldje prijkt. Dadelijk werd een kronings- comité van dankbare moeders ge sticht. Milde giften sti'oomden toe en door de Firma Langen, Kortrijk, werd een koninklijke kroon ver vaardigd waai-in konden wox-den in gewerkt de vele juwelen, edelstenen, diamanten en kleinoden door tal loze gevers geschonken. De 6° Juli, na de Pontificale Hoogmis te 10 uur, zal de kleine en grote kroon worden geplaatst boven het beeld onder het schallen der bazuinexx en in aanwezigheid van tienduizenden vereerders van dat Lieve Vrouwebeeldje, dat meer daxx welk ander de naam verdient vair Lieve Vrouw vau Vlaanderen ]7XOCl<lX) W - J XJXJ 11 CVCIXXXVWAXXOV CA sing schier op slag gedood werd. vloeide nog steeds bloed uit oren - - - - - en mond. Zijn schoonbroeder Verbeke had een dubbele schedelbreuk opgelo pen en wei-d in allerijl naar de kli niek te Roeselare overgebracht. Aan de zwaar-gehavende moto hing nog een pakje met goed en gerief voor het kleintje van het gezin Verbeke... DE JOBSTIJDING Volkomen onwetende van het F drama dat zich op 12 km. van Ave- Ikapelle had afgespeeld, ging moe- Ider Frambout op boodschappen. Zij [voelde dat alle vooi'bijgangers haar lop een eigenaardige manier aanke- fken. tot iemand haar eindelijk de iraad gaf naar huis te gaan want I er is iets gebeurd gebracht, heeft zij zich zonder ver wijl naar de kliniek laten voei'en om plaats te nemen aan zijn lij- densbed. Het hoeft niet gezegd dat de ker mis te Avekapelle geleden heeft onder het vreselijk ongeval. Alle dorpelingen waren te zeer onder de indruk om aan plezier te kunnen denken. De teraardebestelling van de on gelukkige Frambout had Woensdag laatst te Avekapelle plaats, onder grote belangstelling. Een treurig toeval wil dat op deze dag de over ledene juist 22 jaar zou zijn. ANDRÉ VERBEKE die met zware verwondingen naar de kliniek te Rocselax-c werd over gebracht. PROGRAMMA 1. - VERLICHTING DER HISTORISCHE GEBOUWEN Iedere Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond, vanaf 15 Mei. 2. - ZATERDAG 5 JULI 's Avonds klokkengelui en bei aardspel. 3. - ZONDAG 6 JULI Te 7 uur, Bondsmis op de Groe- r.inghekouter. Te 10 uur, Pontificale H. Mis, opgedragen door Zijne Excellentie Mgr Fernand CENTO, apostolisch Nuntius, in het Groeninghepark. Na de mis, kroxxing van liet ge nadebeeldje van O. L. Vrouw van Groeninghe. 4. - ZONDAG 6, VRIJDAG II EN ZONDAG 13 JULI Te 15 uur, PRAALSTOET waarin 2.000 personen een trouwe weer spiegeling geven van de sociaal- onomische, de bestuurlijke, de militaire toestanden en gebeur- -xissen, waarvan de slag van Groeninghe, op 11 Juli 1302, het „xmrijk middenpunt is. De praalstoet gaat op 6 en 11 Juli rond in de volgende traten: vorming op de Diksmuidekaai, Overleiestraat, Brugge- straat, Georges Vereruysselaan, Julien Liebaex-tlaan, Gent steenweg, Veldstraat, Pluimstraat, IJzerweglaan, Doornikstraat. August "Reynaertstraat, Stationplein, Albertstraat, Jan Palfijn- straat, Graanmarkt, Grote Markt voorbij de tribune, Leiestraat en Budastraat. Op 13 Juli is de volgende ommegang voorzien: vorming op. de Diksmuidekaai, Budastraat, Leiestraat, Grote Max-kt voorbij de tribune, Doornikstraat, Parkstraat, Zwevegemstraat, Filips van Elzaslaan, Toekomststraat, Doornikwijkstraat, Pieter Tack- iaan, Zandstraat, Beheerstraat, Noordstraat, Menenstraat en Overleiestraat. 5. - ZONDAG 6, MAANDAG 7, DINSDAG 8, WOENSDAG 9, DONDERDAG 10, VRIJDAG 11, ZATERDAG 12 EN ZONDAG 13 JULI Te 21 uur, indrukwekkend Guldcnsporenspcl met 900 deel nemers. 5.600 zitplaatsen per vertoning. Prijzen der plaatsen: 100. 80, 60, 40 en 20 fr. 20 reductie bij bestelling van mins ns 25 kaarten van 100, 80 of 60 fr. voor eenzelfde vertoning'. PLAATSBESPREKING: In het centraal Secretariaat (Stadhuis) of mits storting op postcheekrekening 5200.00 van het Bestendig Secretariaat. Er zal geen gevolg gegeven worden aan plaatsbespreking, indien geen voorafgaandelijke storting. Bede bij de storting de datum van de opvoering te vermelden. 6. - VRIJDAG 11 JULI Te 10 uur, in de O. L. Vrouwkerk, Mis met kanselrede, door Z. E. H. Lefebvre, leraar aan het St-Amandscollege. 7. - ZONDAG 13 JULI Te 10 uur, in de St-Michielskerk, Mis met kanselrede, door Mgr Cruysbergs.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1