VOOR POPERINGE EN IEPER 26 't Was nu eens echt... Boereweêre S De Jubelviering der Koninklijke Kath. Harmonie Sinte Ceciliate Poperinge Ouderling onder wagen verpletterd te Vlamertinge Het Zilveren Jubelfeest te Roeselare van de Westvlaamse Boerenjeugd Dodelijke afloop van ongeval tijdens Liefhebberskoers van ons Kriterium te Rumbeke (Buiten) KATHOLIEK WEEKBLAD VOOR POPERINGE - IEPER - WERVIK EN OMSTREKEN ONZE 3 UITGAVEN: 12 Bladzijden ZATERDAG PRIJS 3 Frank JULI 1952 Jonge dievenbende ingerekend te IVienen Na twee overvallen te Dadizele. BUITENLANDS OVERZICHT Ardooie roept! TIJDENS DE TWEEDE WERELDOORLOG WERDEN 80.000 KLOKKEN VER ZAMELD OM GESMOL TEN TE WORDEN ZONDAG 27 JULI: BOETPROCESSIE TE VEURNE Een pracfotweerSje begunstigde deze heerlijk geslaagd© Jubelviering Haar drievoudig feest bekroond door prachtig geslaagde marswedstrijd Motorijder aan schedelbreuk overleden HOOFDBUREEL en REDACTIE: Poperinge - Gasthuisstr. 19. Tel. 9. - Postcheckr. 47.63.60. PLAATSELIJKE BURELEN: Roeselare: J. VERRIEST-DEZEURE, St-Alfonsusatraat 12. - Tel. 1523. leper: P. BRAS-DEKLERCK, de Stuersstraat 4. - Tel. 445. Wervik: ROGER PECTOR, Leiestraat 11. - Tel. Komen 491. Veurne: M. D'HERT, Noordstraat 14. Nieuwpoort: Drukkerij DUMON, Marktstraat. Aangesloten bij het Verbond der Belgische Periodieke Pers. HET WEKELIJKS NIEUWS POPERINGE en IEPER (met Wervik en randgemeenten). R0ESELAR3 (met Izegem-Menen en randgemeenten). KUSTSTREEK .(Veurne-Nieuwpoort-Diksmuide en randgemeenten) 48' JAAR. Nr 30. POSTABONNEMENT 1952: België (tot einde 1952) 70 fr. Andere landen 4fr. p. week Verantwoordelijke Uitgever: J. Sansen, Gasthuisstraat 19, Poperinge Groot Azië en klein Europa IK zat profijtig in een hoekske en in de schaduw, 't einden dat plein van 't Motje, al de kant van Rumbeke. Want 't was echt... Boere weêre! De zon had een weke lang gepronkt, maar nu zat ze boven met haar blijdste gezicht, plein en mensen te... braden. Maar, wat ge ven onze jonge boeren en boerinnen om zonnebrand? Warmer was het in het hooi, warmer was het in de slijte. Zij zaten zelf vol zonne dien dag en wat is ons boerenvolk zonder zon, zonder zon en groeite buiten, zonder zon en warmte binnen? En nu zou de zon al '-var goud laten vallen op de uniforms, op al de kleuren van de spelers-groepen, 't Zou geen... vernis zijn, geen verf, maar... zonne! 't Was echt boere weêre, gedroomd weder voor een boerenspel! 't Zou wat later beginnen... een tegenvaller; een bus met spelers was in panne gevallen. Voor mij was 't een meevallertje. Nu kon ik, van uit mijn hoekje heel dat plein overschouwen en kon ik indrukken opvangen van mijn tal loze buren. 'k Was niet aanwezig geweest 's morgens, maar er zal wel iemand voor... verslag en foto's hebben ge zorgd over die Mis op de Grote Markt te Roeselare. Duizenden jon ge boeren en boerinnekens! Duizen den!... Vijf duizend hoorde ik, van uit mijn hoekske, vijf duizend; zoüdt ge denken dat er in Y/est- vlaanderen nog zo grote boerenbe volking is en die boeren in hun Boerenbond zo stevig vast zitten? Er is wel hier en daar nog een Bosprocureurdie meent dat hij die bond kan missen, uit snoeverij of koppigheid of... aardigheid. Zo de boeren er nu anders voorstaan dan vóór vijftig jaar, zeg maar: de E .erenbond; en zo 't dapperst ging in de twintig laatste jaren, zeg dan maar: Boerenjeugdbond - B.J.B. - V.B.J.B. 't Was een loflied rondom mij... de domme boeren van vroeger, de trekossen, die wel met de ploeg kon den werken maar nooit een inktpot en pen gebruikten, die zijn nage noeg verdwenen. Nu gaat de Boe- renjeugd naar landbouwscholen of colleges; naar huishoudscholen en hógere landbouw-inrichtingen. Nu is ieder boerenbedrijf van eni ge omvang een echt werkhuis. Tel nu maar de machines op een hoeve. De boer is niet alleen meer boer, hij h nil èlêktrleker en mekanieker geworden. Neen, de boer is niet blij ven si,aan bij een oude kopwilge, hij is meegegaan met zijn tijd. 't Is een revolutie geweest zonder gerucht of rampen. Zie maar hoe 't hele be drijf veranderd is en de nieuwste vondsten zie maar naar 't be strijden van insecten en planten ziekten en kruid door onze boe ren worden toegepast. Onze West- vlaamse boeren zijn hun tijd zelfs vooruitgelopen. Dat hoorde ik in mijn hoekske. Dat men zulke dingen zou gehoord hebben op de tribune, waar 't groot boerenvolk en hun grote man nen zaten... Ja! Maar hier In mijn hoekske vanwaar ik heel het plein overschouwde, uitgenomen die tri bune! Hoeveel duizenden waren er nu op 't Motje? B.J.B. en V.B.J.B. in uniform? En dan de ouderen, oud B.J.B.- leden en de vele anderen, die de B.J.B. niet gekend hadden, maar nu kwamen mee jubileren, nu hun ogen en hart de kost kwame. geven! Want er werd kost gegeten: Het openluchtspel Kruis en Ploeg Een openluchtspel! Een zonne- spel! Want 't was echt boereweêre! Ik had dat spel gelezen, te voor gelezen, want nu zou ik kijken; nu wilde ik zien hoe men het... klaar zou spelen om, uit alle gewesten van Westvlaanderen daar een... duizend leden van de jeuïg te doen... sa menspelen, nu de boeren overal overladen zijn. Wie zou dat tover- werk aandurven die vele groepen te doen samenkomen, te drillen, woorden, muziek, rhythmische be- Gij die weet dat onze grote missionarissen een zegen zijn voor ons volk, dat zij on ze trots en ons edelste pogen zijn, zult op Maria-Hemel- vaartdag, 15 Augustus, te Ar- dooie zijn om de prachtige Roelèns-feesten bij te wonen. Gij die leiding hebt van bonden en gilden, organiseert een reis naar Ardooie. Voor Roelens, de grote Westvlaming, de man die on ze Congo hielp winnen en in richten, de jongen uit het volk die nu wordt gestandbeeld, die hoog boven zijn volk zal rij zen als een teken van reinste offer in deze tijd van zelfzucht en materialisme. Allen naar Ardooie om onze Roelens te vieren. Uit de laatste statistieken van het klokkenkerkhof te Hamburg blijkt dat tijdens de tweede We reldoorlog meer dan 80.000 kerk klokken in Duitsland en door Duitse troepen bezette gebieden werden verzameld om gesmolten te v.''orden. West-Duitsland alleen ver- Lor 42.583 kickken, waarvan 24.030 uit katholieke en 18.553 uit Evan gelische kerk. 77 t. h. der kerk klokken werden tijdens de oorlog ingeleverd. Dcor oorloesomstandig- heden werden 1.193 klokken ver nield. In de bezette Oostgebieden raamt men het aantal klokken, die verloren gingen op 3.000. Van de 16.000 klokken die neg niet waren gesmolten, vond men er na de oorlog 12.000 in de verzamel plaatsen te Hamburg terug. 97 t. h. dezer klokken konden tot op Jjs&ji weging aan te leren; van Kruis en Ploeg geen boers spel, maar een spel van boeren te maken! En!... 't Was een spel van boeren. Zo voornaam. Zo keurig, zo rijk. Zo sterk, zo diep, zo schoon. Zo in-Vlaams en in-godsdienstig dat het de duizenden bekoorde, op voerde en enthousiast maakte. Van uit mijn hoekske heb ik dat spel meegeleefd, meegevoeld, onbedaar lijk toegejuicht. Wat een schone brok Vlaams volk... die Boerenjeugd! 'k Heb dat meegeleefd en meege voeld; een... verslaggever mag dat niet! Meegeleefd als die vlaggen gehesen werden en onze strijd liederen mee de lucht ingingen; wanneer die honderden en meer vlaggen van de jeugd over 't plein werden gedragen. Meegevoeld als de Vlaamse leeu wenvlag op 't podium rees nevens de boeren-strijdvlag van 1747: rode kruis op wit veld Dan kwam mij dat lied te binnen dat onze meester ons aanleerde: En steek de leeuwenwaan bij 't Kruis Dan zijn we weer in Vlaandren [thuis Meegevoeld als dat Kruis werd geplant en het Pausenlied daverde. Meegeleefd en meegevoeld bij de eed van trouw aan stand en Kruis. Boerenjeugd! Was dat wol een... boerenjeugd? Die voorname taal! Professor Pauwels van Leuven zou niet her haald hebben wat hij op 't Davids- fondscongres had gezegd over onze Westvlaamse boerenjeugd. De taal, professor, was... voornaam, voor naam, gestyleerd c'e bewegingen... wie zou nu nog spreken van de stap van bachten de ploeg»? Ik heb er verstomd over gestaan. Wie wil spreken ovc Beschaving en Kuituur, met hoofdletters, na tuurlijk, kijke naar de opgang van onze christelijk georganiseerde jeugd. Katholiek- actie is niet het minst Beschaving en Kuituur. Actie! Toonaangevend in heel ons land is onze jeugd. Dat te kun nen zien en beleven was me een on vergetelijk genot. 'k Heb... meegezongen zoals al wie stem en keel had, meezong, maar luisterde, ingetogen naar dat slotkoor. 't Was Zondag laatst echt... Boe reweêre In Westvlaanderen werd, laatst van de Vlaamse provincies, dat zil veren jubilé van de B.J.B. gevierd', inderdaad met zang en klank»; in blijheid en zon, als nergens! Deze week valt die jeugd de oogst aan op onze velden. Rijk belooft de oogst te zijn. Dat zag ik, niet van uit mijn hoekske, maar in het terugkeren naar huis. Doch, na het spel stond ik te me diteren in mijn hoekske. En ik dacht op die Vlaamse boerenjon gens en dochters en vond dat 't wel kon om een bekende vers wij zigen. Zij rijzen als rijke vruchten op ['t land Hoop op de oogst, o Vlaanderland Rond begin der maand Juni jl. werd in «Café Jenny», Kortrijk- straat te Menen, een gelddiefstal gepleegd waarvan de daders niet konden worden gevat na politieon derzoek. Na een tijdlang inactief te zijn geweest werden- nu plots twee op eenvolgende overvallen gepleegd in drankgelegenheden te Dadizele na bij Menen, waaronder in café De Anker en opnieuw werd op dezelf de wijze geld gestolen als te Me nen. De Rijkswachtersbrigades van Ledegem en Menen openden een streng onderzoek dat leidde tot de aanhouding der daders welke ook te Menen aan gelddiefstal deelna men. De oudste der bende is slechts 18 jaar. De eerste, B. G., welke te Menen geld nam, een tweede M. V., een derde T. A., een vierde V. V., welke te Dadizele opereerden, een vijde G. N., welke te Menen en te Dadizele aan de haal was. Allen wonen te Wevelgem en werden ter beschikking gesteld van de Procureur des Konings te Kort- rijk. Het onderzoek wordt voortge zet. Zoekt g'iets t'huren of te kopen, Zoekt ge 'n me^d, 'n plaa of wat7 Wacht niet langer, plaats nog heden 'n Kleine ZOEKER in ov blad! VREDE IN KOREA? Zowel te Tokio als te Washing ton, te Londen als te New-Delhi, doen de meest tegenstrijdige ge ruchten de ronde in verband met een mogelijke wapenstilstand in Korea. De meest optimistische geruch ten komen uit de Indische hoofd stad xvaar de politici nog steeds hun best doen om een uitweg te vinden voor het netelig probleem der krijgsgevangenen waarover te Pan Moendjon maar geen akkoord kan bereikt worden. In de Verenigde Staten daaren tegen is men uiterst sceptisch Daar gelooft men nog steeds meei in eigen macht dan in de goed intenties van de overzijde. Getuig de verklaring van generaal Law ton Collins en van admiraal Fecli teler waarin gezegd werd dat zi in bepaalde omstandigheden gemachtigd waren om lucht- en vlootaanvallen op Mandchourije te bevelen. Die onverbloemde bedreiging van U.S.A.-zijde betekent dat Ame lia verwacht dat geweld zal ver mogen wat door maandenlange palabers niet kon verwezenlijkt Het slachtoffer EMIEL VAN ISACKER PÉ VLAMYNCK. Zondagmorgen deed zich bij "3è melkerij, gelegen langs de Dikke- bussteenweg te Vlamertinge, een dodelijk ongeval voor dat het leven kostte aan de 75-jarige landbouwer Emiel Van Isacker, die aan de overkant van de melkerij woont. Emiel Van Isacker had de Zater dagnamiddag de wagen van zijn gebuur, Capelle Julien, geleend om een klein werkje op te knappen. Daar de wagen nog eerst moest gelost worden, kon hij deze pas de Zondag terug bezorgen aan zijn gebuur, die nauwelijks 40 meters verder woont. Van Isacker vroeg dan ook de Zondagmorgen aan de melkvoerder, Remi Van Gheluwe, die zich met zijn gespan aan de melkerij bevond, om zijn paard ever, te mogen gebruiken voor het terugbrengen van de wagen. De melkvoerder wees er Van Isacker op, dat zijn paard nogal schichtig was en voegde er aan toe: «Gaat ge daarmee niet verongelukken?» Daar Van Isacker antwoordde dat het wel zou gaan, kreeg hij toela ting het paard aan te spannen. Alles ging goed tot de man het paard deed vooruitgaan. Met een ruk schoot het dier vooruit en sloeg het op hol. Wanhopig poogde Van Isacker zijn gespan meester te zijn, doch terwijl hij de leidsels krampachtig aangetrokken hield, werd hij ten gronde gesmeten met het ongelukkig gevolg' dat de man onder het wiel van de wagen te recht kwam. Een 30-tal meters verder kon men het paard tot stilstand brengen. Dadelijk- was men de ongelukkigs Van Isacker ter hulp gesneld en droeg men hem binnen in zijn wo ning. Dr Beel uit Vlamertinge, werd ontboden, doch de beste zor gen konden niet meer baten en na een half uur overleed de ongeluk kige. Ook Z. E. H. Pastoor Vereecke uit Vlamertinge was dadelijk ter plaatse gekomen, die de stervende het H. Oliesel toediende. Emiel Van Isacker, geboren te leper op 9 Juli 1877, weduwnaar van Emma Sinnaeve en echtgenoot van Madeleine Sinnaeve, laat echt genote en 15 kinderen achter. Het droevig engeval verwekte heel wat beroering. Het slachtoffer stond als een naarstig landbouwer bekend. De politie van Vlamertinge deed de gebruikelijke vaststellin gen. ADMIRAAL FECHTELER hoog Amerikaans officier, die ver klaarde dat in bepaalde omstandig heden hij gemachtigd was om lucht en vlootaanvallen op Mandchourije te bevelen. worden. Vandaar dat men in Ame lia een verband ziet tussen de bombardementen op Pjonjang en de Jaloe en de Sino-Koreaanse vraag om de wapenstilstandsbe sprekingen een paar dagen te schorsen. Anderzijds laten waarnemers uit het Verre Oosten opmerken dat dezelfde Japanse milieu's die in Juni 1950 speculeerden op de hausse; thans geen poging onver let laten om hun stocks te liquide ren. Wie dus gelooft in de onfeil baarheid van de flair van beurs- lieden en bussinessmen, die moet vast besluiten dat er een wa penstilstandsakkoord in de lucht hangt. Tot nu toe deelde men te Lon den blijkbaar het Indische opti misme. Thans valt echter een ze kere steigering waar te nemen, ten overstaan van het aanbod van «goede diensten» vanwege de re gering van New-Delhi. Het over slaan naar een zeker pessimisme zou te wijten zijn aan het feit dat Indische diplomaten een voorstel deden de krijgsgevangenen naar een neutraal land over te brengen om ze daar door een neutrale com: issie te laten schiften, voor stel dat door de Sino-Koreanen vam de hand zou gewezen zijn. t Bevestiging werd daar nergens ban gegeven. Dat de communisten echter niet gunstig gestemd zijn tegenover een dergelijk voorstel, kan uit het volgende worden afgeleid. Rood-China berichtte plots dat het toetrad tot de Conventies van Geneve, wat normaal zou mee brengen dat het internationaal Rode Kruis in werking zou kun nen treden en aldus de krijgsge vangenen-moeilijkheden oplossen. Maar op hetzelfde ogenblik lan ceert de Engelse communistische krant, de Daily Worker een ge weldige aanval tegen datzelfde Rode Kruis, bewerende dat het tijdens de jongste oorlog de ogen gesloten had voor de gruwelen der nazi-concentratiekampen en dat het bijgevolg niet neutraal ge weest is. Boven links: fiere klaroeners te paard openen de stoet. Boven rechts: de pronte boerenmeisjes tijdens de optocht. Onder links: een uitgebreid zicht tijdens de H. Mis in open lucht. Onder rechts: 'n zicht on de eretribune. Men herkent o. m. v. 1. n. r.: Z. E. II. Deken Vervenne, dhr De Nolf, Burgemeester; dhr Gouverneur der Provincie, Z. Exc. Mgr. Catry, dhr Mullie, Senator en Voorzitter van de Boeren bond; Z. E. H. Vanden Berghe, pastoor te Adinkerke. Op het tweede plan, dhr Sobry, Senator, en half gedoken, de HH. Storme, Bestendig Afgevaardigde, en Feryn, Senator. Ook nog de Hr De Nolf, Volksver tegenwoordiger. Deze Winter werd zowat overal in de verschillende parochies het vijf en twintigjarig bestaan van de gewestelijke B.J.B.-afdelingen her dacht. Met de Pinksterdagen had te Leuven een internationaal con tact plaats tussen de boerenjeugd- leidingen van niet min dan elf ver schillende landen. Verleden Zondag 20 Juli werd te Roeselare, als hoogtepunt van het jubeljaar, de provincial- ibelvie- ring op touw gezet, die, begunstigd door een prachtig zomerweertje, buitengewoon geslaagd is over gans de lijn. Daar was, om de feestelijkheden op passende wijze aan te vangen, vooreerst een PLECHTIGE JUBELMIS OP DE GROTE MARKT met Pontificale Assistentie van Mgr Catry. Tegen de gevel van het Stadhuis was een smaakvol ver sierd altaar aangebracht met bo venaan het kenteken van de B.J.B.: schild met kruis en ploeg, tussen de zinsneden van de kenspreuk on zer boerenjongens uit de Boeren krijg: «Voor Outer en Heerd Even vóór 10 uur kwamen de verschillende afdelingen van al de Westvlaamse gewestelijke B.J.B. en V.B.J.B.-bonden, de Markt opge marcheerd, in frisse keurige uni formen: meisjes in beige en blauw, links; de jongens met kakhi-bloes, rechts, ingedeeld in verschillende blokken. Rondom de Markt had een grote massa toeschouwers plaats genomen om mee de H. Mis bij te wonen. Het was enkele minuten over tien. als, van uit het Manestraatje, de stoet van geestelijken de Markt opkwam, voorafgegaan van al de vlaggen der aanwezige gewesten. Ontelbaar schenen die vele hel kleurige fris-harmoniërende wappe rende vlaggen, beschenen door een stralend zonnetje. Er waren er ze ker honderd vijftig, en indrukwek kend was de optocht der geeste lijken. Langs weerszijden van het altaar werden de vlaggen opgesteld, en terwijl de geestelijken het altaar beklommen, zette de Scola van het Klein Seminarie in met het pro prium van de Mis. De H. Mis werd opgedragen door E. H. Remaut, Diocesaan Proost van de B.J.B., bijgestaan aan het altaar door E H. De Mey. geeste lijk adviseur der Landelijke Rij- vereniging van de B.J.B. en E. H. Denys, diocesaan proost van de K.A.J. Mgr Catry die de H. Mis assis teerde, werd bijgestaan door E. H. Lowie, diocesaan proost der Missie werken en Z. E. H. Kanunnik Ver venne, Deken van Roeselare. Ver ders namen nog deel aan de Plech tige Dankmis: Mgr Cruysbergs, alg. proost van de Belgische Boeren bond; Hoogeerweerde Heer Vicaris Quaegebeur; Kan. Dubois, alg. proost der K. A. in het bisdom; Kan. Claes van de B.J.B.; Kan. Ansey van de V.B.J.B. en Z. E. H. Duforret, superior van het Klein Seminarie. Indrukwekkend was gans deze plechtigheid. Groots en heerlijk was het schouwspel: gans de Grote Markt totaal gevuld met B.J.B.- jongens en meisjes in hun keurige uniform, flink in rij en gegroepeerd in blokken. Daarrond een enorme massa toeschouwers. En allen zon gen eerbiedig, doch geestdriftig en uit volle borst, de gezangen der Mis mee. Even geestdriftig, overtuigend en gloedvol was de gelegenheidspreek van Kan. Dubois, waarin hij de B.J.B. voorstelde als het symbool van de kracht van het lekenapos- tolaat, de geroepenen en de gezon denen, die in de jubelmis van van daag hun algehele gave zouden hernieuwen. Na deze plechtige Dankmis, werd er een OPTOCHT DOOR DE STAD gehouden, waarin al de verschil lende gewestelijke B.J.B. en V.B.J. B.-afdelingen met hun vlaggen op stapten. Enkele B.J.B. ruiters met bazui nen openden deze machtige stoet. En hierop volgden de ontelbare groepen B.J.B.-meisjes, tussen twee i rijen vlaggen, zingend hun kenlied,1 en flink opmarcherend, allen in eender uniform, door de stralende (Zie vervolg blz. 2) De traditionele Boetprocessie doet op Zondag 27 Juli naar omme gang. Deze wijd vermaarde Processie zal ongetwijfeld weer talrijke gelovigen naar Veurne trekken. Enkele opnamen uit deze luisterrijke feestelijkheden. Roven zien wij achtereenvolgens de plechtige overhandiging van de nieuwe vlag op het stadhuis, de overhandiging van de vlag door dhr Sausen aan vaandrig Bortier en de wijdingsplechtigheid in St Bertinus door Z. E. H. Deken Geldof. Onder, een overzicht van de Grote Markt tijdens de gezamenlijke uitvoering van de plichtmars «Purperste de», onder leiding van de toondichter zelf, dhr Jos. Wynsberghe. De inzet boven rechts: Meester Ghybe's Gilde met hun dirigent, dhr M. D'Heere. Inzet onder link' de leden der jury, wij bemerken van 1. n. r., de Heren Spoel, Ardennois, Vermander. Janssens en Stecnacker. Midden: de HH. IJombrecbt en Dr Morlion met de prachtbcker door Ste Cecilia» van Geluwe veroverd. Rechts: dhr Wyns- ösrJ&on. Kath, Harmonie Sle Cecilia van Fopeiipge door zijn muzikanten in de bloemen gezet. .(Verslag blz! 7.) Als men nu uit ondervinding weet dat geen enkele communis tische krant over gewichtige pro blemen durft te schrijven zonder te Moskou directieven te hebben gevraagd, dan moet men inder daad sceptisch staan tegenover een bericht als zou de afhande ling van de krijgsgevangenen- kwestie aan het internationaal Rode Kruis worden overgelaten. En toch geloven wij dat er iets in de lucht hangt. Te Washington komt immers op dit ogenblik een conferentie bijeen waaraan de U.S.A., Japan, Frankrijk, Canada en. Groot-Brittannië deelnemen, en waar het grootste gedeelte van de besprekingen zal gewijd zijn aan de handelsbetrekkingen met China. Volgens sommige berichten mag men aannemen dat men daar ernstig zal redekavelen over de economische strubbelingen die zou den volgen uit het stopzetten van de oorlog in Korea. Engeland en Indië zijn in geen geval van plan veel te ondernemen tegen Peking, dat de reusachtigste markt van Azië in handen heeft. En Frank rijk kan slechts vrezen dat een stopzetten van de oorlog in Korea, de vijandelijkheden in Indo-China zou verscherpen. Moet daaruit afgeleid worden dat die landen in de grond wensen dat de Koreaanse Comedie zou voortduren? Wij geloven het niet. Ons komt het voor dat men in stilte thans alles tracht voor te bereiden om niet evenzeer verrast te worden door het einde van de oorlog in Korea, als destijds door het begin ervan. De Truman-regering in elk ge val zal trachten een wapenstil stand te bereiken, al ware het maar om aan de kiezers van No vember te bewijzen dat de demo cratische politiek de goede is. HET KLEINE EUROPA Morgen, Woensdag, komen de Ministers van Buitenlandse Zaken van de zes Schumanlanden bijeen te Parijs. Het eerste wat zij te doen heb ben is een aantal beslissingen te nemen waarbij de instellingen van het Schumanplan zullen gecreëerd worden en het Staal- en Steenko- lenpact in werking zal treden. (Zie vervolg blz. 2) Deze foto werd enkele seconden na de aanrijding gemaakt. Gezeten op de grachtberm en bloedend uit de neus, zag het slachtoffer er niet naar uit, als zou hij dodelijke verwondingen hebben opgelopen. De ongelukkige geleek eerder versuft door zijn val en bleef onbewogen tegenover de toegesnelde geburen die hem ter hulp kwamen. De lezer zal zich herinneren dat wij vóór een paar weken -nelding maakten van een ongeval dat zich voordeed tijdens de liefhebbers- koers te Rumbeke-Beitem, op Dins dag 8 Juli. De renners waren de achtste van de tien af te leggen ronden inge gaan en reden in groep op de nieu we cementbaan gelegen tussen de baan Roeselare-Beitem naar Moor slede toe. Op zeker ogenblik kwam een motorijder uit de richting Moorslede aangehold. Enkele ren ners konden op het nippertje de motorijder ontwijken, maar dat was niet het geval met renner La- pauw uit Rollegem-Kapelle, die zwaar te gronde stuikte. De aanrij- ng had plaats op het velopad en de motorijder kwam in de gracht terecht. Aanvankelijk werd gemeend dat renner Lapauw er het ergste aan toe was. Achteraf bleek het geluk kig niet zo erg te zijn en alles be paalde zich bij oppervlakkige vlees wonden en een inwendige bloed storting in de arm. De motorijder, die bleek de genaamde Huyghe- baert Jozef uit Moorslede te zijn, was met zijn moto in de gracht terecht gekomen. De ongelukkige lag op de binnenberm van de gracht en bleek alleenlijk wat ver suft door de val en bloedde lichtjes uit de neus. De Hr Kommissaris van Moorsle de werd verwittigd en spoedde zich ter plaatse. Verzorgers van de ren ner voerden deze naar een genees heer wijl Huyghebaert, die maar steeds niet helemaal bij zinnen kwam, naar de kliniek van Maria- Rustoord te Roeselare werd over gebracht. Aldaar werd een dubbele schedelbreuk vastgesteld. Spijts de goede zorgen kwam er geen beter nis in zijn toestand en Zondag namiddag gaf hij er de geest. De begrafenisplechtigheid had Donderdag 24 dezer plaats in Sint- Martinuskerk te Moorslede.

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 1