De Jubelviering der Koninklijke Kath. Harmonie Sinte Cecilia te Poperinge 0m uw aardappelen fliHê'JoBllI INTERNATIONAL HARVESTER HM in De Dynamitering van de IJzertoren Zwicht U voor Duivels,... Commiezen.., en Roeselaarnaars Gebruikers van FRIGID AIRE geven hun mening <HET WEKELIJKS NIKÜWBT m gSWHKfe 28 Juïï 19Ï2 S!S. 1. Mc CORMICK INTERNATIONAL AARDAPPELUiTROOiER m gebruiken Interpellaties in de SCamer over tuchtstraf getroffen tegen Prokureur-Oeneraal Bekaert Minister Pholien belooft dat zaak van de IJzertoren opnieuw zal worden behandeld Uit Roeselaarse Kronijken Over Roeselare, zijn Nieuwmarkt en andere wetenewaar. SCHUIF FRIGIDAIRE uitsluitend gebouwd door GENERAL MOTORS Officiële Dealers Wat met onze schoolverlatende kinderen? Leges-nieuws De Koninklijke Katholieke Harmonie Sinte Ceciliaran Po peringe heeft Zondag 20 Juli een van haar schoonste bladzijden ge schreven in de geschiedenis van haar 120-jarig bestaan. Wij moeten ver terugzoeken in de geschiedenis van Poperinge om nog een mu zikaal feest te vinden dat zo een schitterend verloop gekend heeft. Feestklanken van 's morgens tot 's avonds, een prachtig zonneweder, een feestelijk bevlagde stad en vooral een stiptheid inzake organi satie die het groots opgevat feest in volmaakte orde deed verlopen. De inrichters van deze feestelijkheden en vooral zij die met de organisatie van de marswedstrijd belast waren, hebben zich weken na elkaar moeten inspannen dm alles tot in de puntjes te verzorgen cn wij mogen hen heel terecht "en verdiende lof toezwaaien voor de volmaakte wijze waarmede *'.i.i de 16 deelnemende maatschappijen, tactvol, zonder hinderlijke onderbrekingen, wisten te doen optredeh. SINTE CECILIAKLANKEN ONTVANGST TEN STADHUIZE VLAGGEWIJDING Te 8.30 u. werd het sein tot de feestelijkheden gegeven door de Koninklijke Katholieke Harmonie «Ste Cecilia» zelf. Langs Brugge- straat en Ieperstraat werd een kor te optocht gehouden, om dan halt te maken bij het Stadhuis, waar de feestvierende Maatschappij door- het Stadsmagistraat ontvangen werd. Het welkomwoord dat door dhr Burgemeester Van Walleghem werd uitgesproken, klonk als een ware feestrede, als Inzet van deze viering. mijnheer de voorzitter, MIJNE HEREN, Mijn hartelijkste gelukwensen eerst en vooral. Mijnheer de Voorzitter, voor ie grootse feestilijkheden die door uw Harmonie worden op touw gezet, fees telijkheden die waarlijk het verleden en de roem ener Koninklijke Maat schappij waard zijn en die met de klassiek geworden ontvangst op het Stadhuis aanvangen. De drievoudige betekenis die V aan iez» dag, ten hoogdag in het leven uwer Maatschappij, hebt willen geven, wil ik eens nader toelichten: U viert vandaag de toekenning van is' titel van' Koninklijke Maatschapr gij en straks zal ik U het officieel bre vet overhandigen, waardoor uw ver eniging tot 'deze waardigheid wordt, verheven. De Katholieke Harmonie Sinte Ce cilia heeft door haar roemrijk ver leden en niét het minst door haar be haalde resultaten, ten volle haar be vordering verdiend en ik ben gelukkig U te kunnen bedanken, Mijnheer de Voorzitter en Heren Muzikanten, om de behaalde ereprijzen en de luister rijke uitslagen, waardoor V de faam van onze dierbare Stad in de Provin cie hooghoudt. De aanzienlijke culturele opdracht, die U in onze stad en streek is op gedragen, hebt U in hei verleden op een voorbeeldige wijze volbracht en ik ben er zeker van dat U in de toe komst uw titel van Koninklijke Maat schappij ook met een koninklijke waardigheid en prestige zult dragen. De tweede aanleiding tot vreugde, is het, herdenken van uw 120-jarig be staan. De polemiek omtrent de stichtingsdata der plaatselijke muziek maatschappijen zal ik maar stilzwij gend voorbijgaan; er werd reeds ge noeg over gepalaberd en geschreven, ze was een welgekomen gelegenheid om een beetje beroering te brengen in het publieke leven van onze stad; iets waarin veel echte Poperingenaars hun beschot hebbenI Alleen kan ik U verzekeren dat, naar mijn bescheiden mening, niet alleen naam en uiterlijkheden van belang zijn, maar dat wel de eigen geest van een maatschappij Haar eigen ken merk uitmaakt; en dat ik er mij op recht om verheug, dat het Poperingse Stadsbestuur reeds in 1S31 het als zijn plicht aanzag, actief ieder tak van het cultureel leven te steunen, met een speciale voorliefde dan nog voor de muziek. De derde reden tot feesten is de inhuldiging en wijding van een nieuw vaandel. Ik hoop dat de Konink lijke Katholieke Harmonie Sinte Ce- ailiaz onder dit nieuw embleem met vernieuwde moed de toekomst en nieuwe successen zal te gemoet gaan, wat ik haar Aan ook toewens. Ik wil echter niet sluiten zonder ten speciaal iDOordje te richten toi enkele personaliteiten van de Maat schappij, waaraan ik mij sedert zolang reeds interesseer. En in de eerste plaats tot V, Mijn heer Valère Sansen. Het doet mij oprecht deugd en ik ben bijzonder verheugd U in het openbaar, niet al leen als persoonlijke vriend, maar te vens als Burgemeester hulde te bren gen. Een gemeende hulde en een ver diende hulde. Een hulde die komt uit het diepste van mijn gemoed en die mijn woorden onmogelijk volledig kunnen weergeven. Uw dynamisme en fijnzinnigheid, uw strijdlust en hardnekkigheid heb ben steeds een speciaal cachet gegeven aan uw veelzijdige activiteiten, zowel In uw privaat als in uw publiek leven. Als. zakenmens hebt U in onze stad ten uitgeverij uitgebouwd, waarvan de iaam tot ver bulten d* grenzen van onze provincie reikt. Gij hebt een weekblad tot stand geroepen waarop ieder Poperingenaar fier gaat; en ik bewonder de wijze waarop U er in ge lukt zijt uw schone familie op te brengen. Op politiek terrein hebt U sedert 10 jaar een zeer vooraanstaande rol gespeeld en ik houd eraan V speciaal te bedanken voor de miskende en on volprezen manier waarmede gij, als Schepen, mij geholpen en gesteund hebt gedurende de bange bezettings jaren. Kortzichtige tegenstrevers en kleln- zieligen hebben gemeend U na de be vrijding te kunnen kraken. Gij hebt ook deze uiterste beproeving met glans doorstaan en uw belagers zijn zelf verkleind uit de strijd gelcomen. In de schoot uwer geliefde Harmo nie hebt V, na meer dan 25 jaar spe lend muzikant te zijn geweest, en dan nóg een muzikant van het zuiverste karaat, de zware last en de verant woordelijke taak van Voorzitter aan vaard en ik zal door niemand worden tegengesproken, als ik beweer dat U waarlijk de ideale Voorzitter zijt. De vertrouwensman en de raadgever uwer muzikanten; de verstandige en wijze Beheerder der Maatschappijde begaafde musicus en dynamische pro motor, die zijn Harmonie steeds maar vooruitstuwde naar hogere culturele ontwikkeling. Gij hebt U daarbij weten te om ringen door medewerkers van aller eerste waarde. Ik vernoem hier wij len Heer Lucien Deschodt, die ons allen veel te vroeg ontviel, en nu Uoorai de Heer Schepen Roffiaen, uw geachte Ere-Voorzitter, die het in twee jaar tijds klaarspeelde het muziek in uniform te steken en van nieuwe in strumenten te voorzien. In hem zal ie Koninklijke Katholieke Harmonie Sinte Ceciliaongetwijfeld in de komende jaren een ongewone steun pilaar tellen, waarop zij onvoorwaar delijk zal kunnen rekenen. Ten slotte wens ik de Heer Jos. Wynsbèrglie hartelijk geluk om zijn bekwame leiding, die waarlijk uitste kende vruohten heeft afgeworpen. Ik wens ook het Bestuur en de Mu zikanten geluk om de veelvuldige in spanningen' die ze hébben moeten presteren om tot het peil te komen dat ze nu bereikt hebben. Ik wens ook allen geluk die hebben medegewerkt tot het wellukken van dit feest, dat een der belangrijkste ge beurtenissen is op muzikaal gebied die tn de laatste jaren plaats greep in onze stad. Léve de Koninklijke Katholieke Har monie Sinte Cecilia In eigen naam en in naam der .Katholieke Harmonie, dankte Heer Sansen de Heer Burgemeester om eijn goede woorden en zijn gene genheid. Hij dankte het Stadsbe stuur om zijn steun die toeliet dit feest waardig te vieren. Dan had hij een dankwoord tot Z. M. de Koning die aan onze Maatschappij de vererende titel vèrleende van Koninklijke Maat schappij. Hij dankte heel hartelijk allen die tot het - wellukken van deze feestviering en voorbereiding me egeholpen hadden en bijzonderlijk de Bestuursleden Heren Claus Ro ger, Sansen Albert en Van Bru- vvaene Paul die er sedert weken me de bezig waren. Hij zegde fier te zijn de nieuwe vlag te mogen aanvaarden en be loofde dat alle Muzikanten de leuze zouden verdedigen die, erop staat met trouw te blijven aan de Verst en aan de Katholieke Partij. De nieuwe vlag zou hij overhandigen üuika Vaandrig tii&.IüSI&l. zal opstappen en tonen wie en wat wij zijn. Met Leve de Koninklijke Ka tholieke Harmonie Sinte Cecilia eindigde zijn korte aanspraak, die geestdriftig toegejuicht werd. Nadat de erewijn was aangebo den, gaf de Hr Burgemeester lezing van het officieel document waarbij de Katholieke Harmonie Ste Ce cilia gemachtigd is de titel van Koninklijke Maatschappij te dra gen. Vervolgens overhandigde de Hr Burgemeester het nieuwe vaan del aan de Voorzitter. Na deze ontvangst ten stadhuize, had voor het Stadhuis een korte plechtigheid plaats. Terwijl de Mu zikanten in het gelid waren opge steld, overhandigde de Voorzitter het nieuwe vaandel aan de vaan drig der maatschappij. Terwijl' de Erachtige gouden lier, stralend oven de Poperingse torens en met de jaartallen 1831-1952, in de zon schitterde, toog men kerkewaaxts naar St Bertinus voor de Vlagge- wijding en plechtige Dankmis. Vóór de aanvang der mis werd het nieu we vaandel gewijd door Z. E. H. Deken. Geldof. Tijdens het gelegen heidssermoen, wenst Z. E. H. Deken de feestvierenden geluk en schetste het leven van de patroonsheilige Ste Cecilia. De gewijde spreker dankte eveneens de Katholieke Harmonie om haar zeer gewaar deerde medewerking bij het opluis teren van kerkelijke diensten. Nadat aldus tijdens de H. Mis een vroom gebed gestort werd voor alle overleden leden der maat schappij, werd na de H. Mis langs Boeschepestraat, Casselstraat, Gast huisstraat, een feestelijke optocht door de stad gehouden. Onder de optocht werden aan de Koninklijke Katholieke Harmonie prachtige bloemtuilen aangeboden. In de optocht vpór de H. Mis: door Mevrouw Jozef Roffiaen, Schepen en'Ere-Voorzitter; aan het Christen Volkshuis namens Het Christelijk Werkers verbond In het tweede deel van de optocht: door De Katholieke Kringaan het'lokaal; aan O. L. Vr. Kruis straat, van wege Heer Onder-Be stuurder en Mevrouw R. Claus; aan het lokaal der Boerengilde van wege De Boerengildedan verder van wege Heer Burgemees ter en Mevrouw Dr J. Van Walle ghem. De Heer Voorzitter mocht deze bloemtuilen, gepaard gaande met de beste gelukwensen, aanvaarden, en die aan de kleine dragers over handigen. Aan het Gedenkteken der Ge sneuvelden werd halt gehouden en onder het spelen der Braban- gonne» werden de bloemtuilen er neergelegd, waarna enige ogenblik ken stilte om onze Gesneuvelden met een kort gebed te herdenken. Te 11.45 uur kregen de Muzikan ten der Koninklijke Katholieke Harmonie Ste Cecilia even ver pozing, want te 14 uur moest weer iedereen op zijn aangewezen post zijn, om mee te helpen aan het vlot verloop van de Marswedstrijd waarin 16 maatschappijen om de prijzen zouden kampen. CONCERT DOOR HET ACCORDEON-ENSEMBLE VAN «MEESTER GHYBE'S GILDE» Om voor het talrijk publiek, da.t op h.et middaguur nog van een glaasje genoot, de wachttijd op aangename wijze te verkorten, gaf het gekende Accordeon-ensemble van Meester Ghybe's Gilde on der leiding van de hr M. D'Heere, een zeer gewaardeerd middagcon cert van. op de kiosk. Dirigent en muzikanten mochten vanwege het publiek zeer verdiende toejuichin gen in ontvangst nemen alsmede een prachtig bloemenstuk vanwege het bestuur der Harmonie. MARSWEDSTRIJD Te 14 u. begon de grote Mars wedstrijd. Een overtalrijk publiek was opgekomen om getuige te zijn van dit enig kunstgebeuren. Over heidspersonen en genodigden had den plaats genomen op de tribune. Wij bemerkten de leden van het stadsmagistraat; de Heer Storme, Bestendig Afgevaardigde; het be stuur van 'de feestvierende maat schappij, alsmede talrijke vooraan staanden .uit de muziekwereld. Hadden zich laten verontschuldi gen: Heer Senator Feryn, weerhou den op het Jubelfeest der West- vlaamse Boeren jeugd te Roeselare; Heer Maurits Deman, Gemeen teraadslid, weerhouden door een sedert lang ontworpen reis. De politie had een flinke orde dienst ingericht enhet drukke verkeer omgeleid. Tijdens het 'eerste gedeelte van de wedstrijd werd door de 16 deel nemende maatschappijen de Mars Purperstedevan de Hr Wyns- berghe uitgevoérd. In het isoloir volgde de Jury met aandachtig oor de uitvoeringen van iedere maat schappij. De rangorde van optreden was door uitloting' aangeduid, zodat de Jury niet kon weten wie er aan het spelen was. Na de uitvoering van het opge legde stuk, kwam ieder deelnemer andermaal aan de beurt ditmaal met een zelf uitgekozen mars. Intussen brachten enkele be stuursleden, onder leiding van de Hr Roger Claus, onder-bestuurder der maatschappij, een ontroerende hulde aan de Hr Voorzitter Valère Sansen en aan Mevr. Sansen werd een prachtige bloemenruiker aan geboden. Voor het publiek had het tweede gedeelte der uitvoering misschien wel een meer spectaculair karakter, te meer daar de muzikanten deze keer het eerste deel der mars al stappend uitvoerden. Een buiten jury controleerde ditmaal ook de houding der uitvoerders, want ook d&ar waren er punten te winnen... en te verliezen. Terwijl de Juryleden in het zweet huns aanschijns» zaten te cijferen en te rekenen na het'op treden van de laatste maatschappij, werden al de deelnemers van het festival samengeroepen rond de kiosk. In twee groepen, dit volgens oude of nieuwe diapason, stonden de deelnemers bij de kiosk opge steld en beurtelings voerden zij de mars Purperstede uit, onder lei ding van de Hr Wynsberghe, de zeer gewaardeerde Chef van Ste Ceciliadie zelf deze mars com poneerde. NU deze uitvoering werd ook de Chef met bloemen bedacht om het prachtige werk dat onder zijn leiding opgroeide. Daarna kwam de Hr Vermander, Voorzitter der Jury, aan het woord om de deelnemers aan de wedstrijd geluk te wensen en tevens enkele zeer nuttige aanwijzingen te geven aan de verschillende maatschap pijen vooral wat betreft de keuze der stukken bij dergelijke wedstrij den. GELUWE AAN DE EER Intussen was op een groot bord de uitslag opgetekend en werd deze eveneens door de micro afge roepen. Geluwe kraaide victorie, Dadizele veroverde de tweede plaats... De volledige uitslag vindt few aan het mil Üii artikel. Geluwe was aan de eer en onder geleide van zijn chef, de Hr Stefaan Dombrecht, orgelist in de dekanale kerk van St Pieter en Paulus te Oostende, trokken de mannen van Geluwe al spelend naar de tribune. Hun voorzitter, Dr Leon Morlion, mocht er de prachtige beker, ge schonken door de stad Poperinge, in ontvangst nemen. Geluwe had eveneens de eer de Brabangonne uit te voeren tot besluit van deze prachtige wedstrijd. In de Katholieke Kringhad tenslotte de verdere prijsuitdeling plaats. PRACHTIGE CONCERTEN Voer de Poperingse bevolking werd deze heugelijke dag besloten met twee prachtige concerten, ge geven op de Grote Markt, te 20' u. door de Koninklijke Harmonie Ste Ceciliauit Waregem, en te 21 u. door de Harmonie Philharmoni- que de Comines (Frankrijk) Beide Kunstconcerten, gesloten met de Brabangonneen «La Marseillaise werden door de zeer talrijke toehoorders welverdiend en langdurig toegejuicht, wijl Be stuursleden onzer Kon. Katholieke Harmonie de belde Heren Chefs en de Muzikanten gingen geluk wensen en bedanken om hun prachtige uitvoering. Poperinge zal nog lang deze heu gelijke dag gedenken! GEMO. UITSLAG MARSWEDSTRIJD ERE Harmonie Ste Cecilia Geluwe 89,53 p., 1' Prijs beker d. Stad. Kon Fanf. Ridder Jan's Zonen Dadizele: 87,3 p., 2« Prijs trompet. UITMUNTENDHEID Kon. Harmonie «Ste Cecilia», Le- degem: 77,6 p., 1» Prijs beker. EERSTE CATEGORIE Harm. Deugd en Vreugd Meu- lebeke: 71,80 p., 1" Prijs beker. Muziekmaatsch. De Eendracht Esen: 71,56 p., 2' Prijs. Harmonie Philharmonique, Comi nes (Fr.), 71,23 p., 3" Prijs. Kon. Harmonie Ste Cecilia Wa regem, 70,3 p., 4° Prijs. Kon. Harmonie «Sint Leonardszo- nen», Bellegem, 69,1 p., 5" Prijs. TWEEDE CATEGORIE Fanfare «De Vlaamse Vrienden», Vlamertinge, 66,33 p., 1* Prijs beker. Kon. Harmonie Sinte Cecilia Oedelem, 65,26 p., 2* Prijs. Kon. Fanfare Vijverzonen Dik- kebus64,66 p., 3" Prijs. Kon. Fanf. «Eendracht en Kunst- iever», Pittem, 63,13 p., 4' Prijs. Fanfare Kunst en Vermaak Lissewege, 62,53 p., 5" Prijs. Kon. Harmonie «•L'Union», Roes- brugge, 62,40 p., 6" Prijs. DERDE CATEGORIE Fanfare St LaurensKemmel, 57,8 p., 1" Prijs beker. Muziekmaatschappij Ste Cecilia Langemark, 55,36 p., 2* Prijs. DE JURY De Jury was samengesteld als volgt Voor het muzikaal gedeelte: Hr Vermander, Muzikaal Raadgever van het M. v. B., Voorzitter; Hr Ardenois, gewezen Bestuurder van Belgian Band London Hr Spoel, Ere-Bestuurder van Militaire Mu ziekkapellen; Hr Steenacker, Pro fessor aan het Conservatorium van Oostende; Hr Jansseiis, Cöhiponlst, Brugge. Voor de houding; Hr Voor zitter Bestendig Festival, Oostende; Hr Claus Roger, laureaat van het Lemmensgesticht van Mechelen, Onder-Bestuurder der Harmonie Hr Degersem Maurits, reserve-Of ficier. Leiding in de Isoloir: Hr Benoot, Sekretaris M. v. B., Afd. West- vlaanderen. met de minste moeite en arbeid, zonder de aardappelen te beschadigen en er geen in de grond te laten, moet U de... INTERNATIONAL HARVESTER UITSLUITEIIJKE CONCESSIONARIS DER INTERNATIONAL HARVESTER PRODUCTEN Chicago - USA COMPANY OF BELGIUM N. V. 50 Lentestraat Brussel tractors en landbouwmachines McCormick "International International vracht wagens International Harvester koelkasten - International industriële uitrusting dlgheden is er reeds veel geschreven en op zeer verdienstelijke wijze. Werd er reeds op smakelijke wijze over dit alles verteld wij denken hier voornamelijk aan de onsterfelijke «Peegie van Willem De Hazelt dan zijn er toch nog altijd lezers die geneigd zijn eens ongelovig de schouders op te halen en zich af te vragen wat de historicus daarover denkt. Wij zijn daarom gelukkig onder deze rubriek niemand minder aan het woord te laten dan dhr G. Marichal, gewezen stadsarchivaris der stad Roeselare. Zijn geschiedkundige op zoekingen zijn op stevig vakkundige leest geschoeid en alhoe wel in vlotte verteltrant geschreven, is zijn werk van zuiver historisch gehalte. Wij voelen ons vereerd deze voortreffelijke geschiedkundige bijdrage aan onze lezer te kunnen aanbieden. De schorsing van de Hr Bekaert, Prokureur-Generaal bij het Hof van Beroep te Gent, voor de duur van een maand, bevolen door de Minister van Justitie in verband met zijn tussenkomst tijdens het onderzoek over de dynamitering van de IJzertoren, heeft dezer da gen heel wat stof opgejaagd. Vorige week reeds wilde de Heer Spaak, Socialist, de Minister van Justitie interpelleren over deze het geval kon geen' interpellatie doorgaan zolang de Heer Bekaert geen toestemming gaf tot publicatie van zijn dossier. Sedertdien gaf de Hr Bekaert deze toestemming zodat de inter pellatie kon worden gehouden, wat ter Kamerzitting van Woensdag jl. gebeurde, wijl vele bladen belang rijke documenten uit het dossier hebben gepubliceerd. De interpellatie kon dan Woens dagnamiddag doorgaan in de Ka mer. De HH. Spaak en Spinoy wa ren de wc.U'dvoerders der Socialis ten. Hr Spinoy kwam het eerst aan het woord en maakte een scherpe den van Hr Spinoy gaven herhaal delijk aanleiding tot lawaai en scheldwoorden. Na Hr Spinoy was het de beurt aan de Hr Spaak, die meer de grond der zaak besprak, maar tenslotte weinig inbrengen kon tegen de getroffen besluiten. Hr Pholien, Minister van Justitie, diende de interpellanten van ant woord. Hij deed o.m. uitschijnen dat uit het ingestelde onderzoek wel degelijk, gebleken is dat de Hr tuchtstraf, maar over de groiid va^jBfkaeft ernstige fouten heeft bè ta lezing, ons blad In de handen van een vriend of gebuur die het nog niet heeft. v bewijst er ons een dienst mee. Dank. aanval op de Hr Develter. De woor g7aan en gezondigd heeft aan op rechtheid. Erg is dat hij zich te Veurne heeft aangesteld als ko mende in naam van de Minister en in opdracht dezer. Een tuchtstraf was onvermijdelijk en is gematigd gebleven omdat, vervolgde de Heer Pholien, ik hem geen verdere uit oefening van zijn ambt onmogelijk wilde maken, maar toch heeft hij dingen gedaan die een Minister van Justitie in geweten niet dekken kan. Hr Spaak kon slechts antwoor den dat de opgelegde straf ofwel te klein of te zwaar was, en verklaar de ook het antwoord van de Hr Mi nister dubbelzinnig te zijn. Zie vervolg hiernevens Dat spreekwoord mag niet aan zien worden als een veroordeling van de Roeselaarnaars, maar in dien de reputatie der Rodenbach- stede maar zo hoog aangeschreven staat, is het, naar mijn oordeel, grotelijks te danken aan de be faamde kaste onzer bevolking die zich Nieuwmarktnaren noemen. Als men Roeselare noemt, dan denkt men: «Nieuwmarkt», de leurders die men overal tegen komt, en die u bedonderen gelijk op welke manier. De veroordeling komt wel wat voorbarig, want in de grond is deze bevolking niet zo kwaad als ze er wel uitziet. De beschaving heeft ook grotendeels haar stempel gedrukt op de Nieuw marktnaren; ze zijn vreedzamer geworden, hoewel ze nog houden aan hun gebruiken en zeden, en aanstonds te onderscheiden zijn van de gewone stervelingen van Roeselare. OUDE VISSERSSTAM? Men heeft reeds veel gissingen gemaakt nopens de oorsprong van dit volk, laten we gissen met de anderen. De enen zeggen dat het Bohemers zijn, want van hen heb ben zij het trekken van stad tot stad en van land tot land; ande ren zeggen dat het een oude volks stam is die zich op de kust ge vestigd heeft, en nemen als bewijs dat er vissers zijn te De Panne die veel gelijkenis vertonen met de Nieuwmarktnaren. Misschien wel, want hun voornaamste be drijf bestond in leuren met vis. Reeds in de jaren 1600 bestond er een waterweg tussen de zee en de nabijheid van Roeselare en wel van Duinkerke over Diksmuide tot Kortemark, waar de schepen ontvracht werden, en de lading per wagen naar Roeselare ge bracht werd. De voorouders der Nieuwmarktnaren hielden zich vooral ledig met het kopen en ver kopen van vis, dus hielden zij be trekkingen met de vissers, en wel met deze die het dichtstbij wa ren: 't is ook niet gezegd dat de oorspronkelijke Nieuwmarktnaren niet met kleine bootjes de Mandel opvaarden tot Roeselare, want het is wel eigenaardig dat ze zich juist gevestigd hebben op de Noord- Westkan t van de stad, om zo te zeggen op de Mandelbrugge, langs de baan naar Diksmuide en de zee; zo konden hun bootjes aan leggen bij hun huis, en verder ging de tocht dan met hun wa gentjes over het land. Nog één huis op de Nieuwmarkt draagt de naam: «Het vissershuis op vade ren grond Dit kan ook een aan duiding zijn dat ze van vissers volk afstammen. Het was ten an dere niet voldoende dat vissers in de 16" eeuw vis aanbrachten, deze moest dan ook verkocht worden, en het is goed uit te leggen dat de broers en families van de vis sers zich vestigden in het binnen land en door handel in betrekking bleven met hun bloedverwanten van de zee. Want niet alleen te Roeselare vindt men de Nieuw marktnaren, men vindt ze nog te Diksmuide, te Houthulst en te Me nen, waarschijnlijk zijn ze allen van hetzelfde ras, om handel te drijven, in een ander centrum ge vestigd. Hr Minister Pholien verklaarde tenslotte nog dat de zaak van de IJzertoren opnieuw moet worden geopend en de daders gestraft. Een groot deel van de bevolking heeft zich door die aanslag diep gekrenkt gevoeld; het is de taak van de Mi nister van Justitie dat gerechtig heid geschiede. m&m lilêiil! Dit schrijven Is een bewijs hoe tevreden de eige naar van het restaurant «Aux Armes de Bruxelles» is over de Frigidaire installatie, waarvan U hier de drankkoeler en de grote koelkast afgebeeld ziet. Ook U kunt uw winst vergroten en het prestige van uw zaak verhogen. Hoe groot of klein uw zaak ook is, FRIGIDAIRE kan U de geschikte installatie leveren. Met een Frigidaire installatie kunt U een einde maken aan gisting en bederf van levensmiddelen - vlees, groenten, fruit - oor zaken van verspilling en verlies. Met een Frigidaire koelinstallatie kunt U uw cliënten nog meer voldoening geven, doordat U hen een ruimere keuze aan dranken en gerechten kunt aanbieden. De Frigidaire dealer verstrekt U gaarne verdere inlichtingen. WETTIÓ GEDEPONEERD GENERAL MOTORS CONTINENTAL Naamloze Vennootschap ANTWERPEN „De FRIGIDAIRE bier- koeler en de koelkasten, die door U geplaatst werden, ge ven ons volledige voldoening" zo schrijft ons de eigenaar van het restaurant „Aux Armes de Bruxelles", Been- bouwersstraat 13, Brussel. ANTWERPEN i ETS. L. H. WILLIAMS N.V.. Mechelse steenweg ó.Tel. 33.20.38 33.3S.79 BRUSSa: RÊFRIGÉRATION HECTRIQUE S.A..Dlksmuldelaan2. Tel. 17 63.85 CHARLEROIETS. HENRI RENOUET. me de la Montagne 61. Tel. 207.50 136.82 DOORNIK i ETS. HENRI BEL1N. rue du Sondait 25. Tel. 101.48. rue Royale 38 GENT i ETS. GEEROMS FRÊRES S.P R.L .Stauesiraai 20. Tel. 515.63 350.61 HASSELT J KNOOPS. Genltersteehweg 4. Tel. 238.01 lEPEBt STEVENS GEBROEDERS, Vanden Peereboomplaafs 7. T.y 4.9, KORTRIJK ETS. R. VAN MARCKE P.V.B. A.. Casinoplaats 7. Tel. 216.63 221.63 LUIK i ETS. MAX SCHAEFER S. A.. Blv. de la Sauvenlère 82. Tel. 23.76.77 23.16.77 LUXEMBURG i KRIEPS LENTZ. Route d'Arlon 29-35. Tel. 3432 - 4586. Place d'Armes 2. Tel. 6611 NAMEN i A.'LAMBIOTTE, rue des Crolslers 50. Tel. 219.62 257.50 OOSTENDE! FRIGINOR, S.P.RL. Kapellestraat 93. Tel.741.19 POPERINGE i STEVENS GEBROEDERS. Ieperstraat J, Tel. 94 ROESELARE i STEVENS GEBROEDERS. Ooststraat 37 ST. LEGER i LA REFRIGERATION LUXEMBOURGEOISE ,(E»Ü8 HlssatteJ rue du Chateau Tal Vlrtoa 713? SAKSERS OF GYPTENAREN? Een ander veronderstelling is dat het nakomelingen zijn van de Saksers die door Keizer Karei de Grote naar de lage landen werden gebracht om er dijken te bouwen. Men weet dat deze volksstam al tijd grote voorrechten heeft ge noten. dat ze leefden buiten de Vlaamse bevolking, niet altijd eer lijk waren in hun handel en zelfs de Graaf Karei de Goede ver vermoordden. Eigenaardig Is ook hun naam, bijna allen hadden een bijnaam, wat we ook nu nog vin den onder de namen der Nieuw marktnaren. Een ander nog geeft als oorsprong der Nieuwmarktnaren: Egypte. Ze noemen zich zelf «Gyp- tenaren». Wie deze Gypten waren kunnen we niet uitleggen, vermoe delijk was het een roversbende die de streek onveilig maakte en be lust was op moord, roof en brand. Zo lezen we in de stadsrekening van Roeselare van 1528-29: be- taelt elleven ghesellen die waeck- ten als de Gyptenaers hier waeren van twee nachtenDus mogen wij veronderstellen dat het een doortocht was dezer bende, en als de Nieuwmarktnaren dan nog niet te Roeselare gevestigd waren, kan het dat deze Gyptenaren zich hier vestigden, want in deze jaren ken de Roeselare een grote bloei door zijn lakennijverheid, en was er wel gelegenheid voor hen om goe de zaken te doen. Dr Jules Delbeke In zijn toneel werk De Gypten van Vlaande ren vraagt zich nog verder af of het geen Spaanse Gitanos zijn. Hoe komt het dat men in Sevilla de rondleurders bestempelt met de naam Flamencos(Vlamin gen) Van waar de naam Gay- tant? Bestaan er ln het Spaans geen twee bijzondere voornamen: Giacomino en Gaëtano? Zouden het wel Spanjaarden zijn dan, een overschot van onze middeleeuwse beheersers? DE NIEUWMARKT De Nieuwmarktnaren hebben hun naam niet gegeven aan de plaats, maar de plaats gaf de naam aan de bevolking. In de ze ventiende eeuw werd er te Roe selare een Nieu Marctge maakt, op stadsgrond. Nu bestaat deze niet meer, maar men kan nog zien waar deze zich bevond. In de Rodenbachstraat, tegenover de school van de Zusters van de H. Vincentius a Paulo, is er nog een straatje dat op een blinde muur uitloopt, alsook in de Kerne- melkstraat heeft men het Schare- straatje ook zonder uitgang. Wel nu de blok huizen tussen deze twee straatjes, de Rodenbach- en de Kernemelkstraat vormde van ouds de Nieuwmarkt. Deze markt staat afgebeeld op de Caerte dei- stede ende vryhede van Rousse- laeregetekend door Lowijs de Bersaque, gesworen erfachtige iant'nëfer te Torcopden den 5 M je -16Ï1Naar schatting was deze markt vijf en dertig meter breed op dertig meter lang. Op het plan van Sanderus (1644) staat deze markt ook afgebeeld en een eigenaardig detail op dat plan is dat de personen die er op afgebeeld staan, aan het vechten zijn onder elkaar. Nu is deze toe stand op gebied van vechten veel verbeterd, maar ik weet nog, vóél de oorlog '14-18, als we nog kleine jongens waren, we nooit zouden gedurfd hebben alleen langs de Nieuwmarkt te gaan, want we waren bang nageroepen te worden of een kloef naar ons hoofd te krijgen. Op het kadastraal plan van 1834 is deze markt niet meer afgebeeld maar heeft men reeds huizencom plex, die de oostelijke kant van de Kernemelkstraat en de zuid kant van de Rodenbachstraat- vormt. De Nieuwmarktnaren hebben dus hun naam van Nieuwmarkt, daar is de bakermat van deze be volking. Door de eeuwen heen is hun ras uitgegroeid tot een paar duizend inwoners, zodat ook, hun terrein uitgebreid werd: zo bezet ten zij achtereenvolgens de Diks- muidesteenweg, de Groenestraat, de Rodenbach- en Kernemelk straat, de Wallenstr., de Kattestr., verder de Motestraat en Uilstraat en zelfs tot op de Menensteenweg zijn ze reeds doorgedrongen. Men vergete niet dat de voor spoed van een land niet alleen af hangt van de geleerden en de wer kers met de pen, doch vooral, van de scheppende kracht zijner tech nici, zijner ambachtslieden, van de fijne en verzorgde afwerking door zijn arbeiderselite, van de ideeën en verwezenlijkingen zijner inge nieurs, van de handelszin zijner zakenlieden. Ouders, er ligt nog een mooie toekomst voor Uw kinderen in het ambachtswezen.. Laat ze een vak aanleren, hetzij in de vakschool, hetzij op een zelfstandig ambachts atelier. Kinderen welke zinnens zijn later voor eigen rekening te werken kunnen de stiel aanleren bij een patroon of patrones onder het stel sel van het leerlingwezen., ingesteld door het Ministerie van Economi sche Zaken. Men wende zich daartoe tot het Leerlingensecretariaat te Roesela re, gevestigd in de Noordstraat 38, (Bank van Roeselare), waar bereid willig alle inlichtingen worden ver strekt over de leertijd onder toe zicht van de Staat. De voordelen hierbij zijn: staats- premies voor patroon en leerling, gezinsvergoedingen voor de ouders van de leerling, staatscüploma na afgelegde examens. W ederoproeplng van dienstplichtigen Tijdig naar gemeentebestuur. Het Ministerie van Landsverdedi ging deelt mede: Een groot aantal dienstplichtigen zal weder opgeroepen worden in de loop van de maanden Augustus en September. Opdat hun gebeurlijke rechtheb benden te gepasten tijde de voor ziene krijgsdienstvergoedingen zou den kunnen ganieten, wordt aan de opgeroepenen aangeraden hun rechthebbenden aan te zetten zich bij het gemeentebestuur van hun verblijfplaats aan te bieden om er alle nodige aanwijzingen te ver krijgen, en dit vanaf de ontvangst van het oproepingsbevel. Een bij het oproepingsbevel ge voegde nota geeft alle voorschriften inzake krijgsdienstvergoeding. door CL Madckal NIEUWMARKTSB FIQURBN Laat ons nu kennl» maken met onze Nieuwmarktnaren. De namen die oorspronkelijk zijn en echt typisch voor hun stam, zijn: Deck- mijn, Houthooft, Ingels en Engels. Reeds in de oudste doopregisters van de Sint-Michielskerk (de ja ren 1610) treft men deze namen regelmatig aan. Onder deze fami lies heeft er altijd een sterke drang bestaan om onder elkaar te huwen en zo komt het dat we ln de kiezerslijsten nu nog man en vrouw vinden met zelfde familie naam: zo, krijgen we de families: Deckmijn - Deckmijn, Houthooft - Houthooft, Ingels-Ingels, Deck- mijn-Houthooft, Houthooft-Engels of vice versa. Later zijn ook Roeselaarse in woners met deze vreemdelingen gehuwd en men vindt onder de visleurders der 18" eeuw volgende namen. Ziehier wat het register of Protocol der stede van Rousse- laere van de verleende attestatlen ofte paspoorten aen de lnwoonders der zelve stede in conformitèyte van haere Majesteits placaet van den 22" Juni 1773daaraopens leert: Renier d'Iser, fs Renier, sich generende met coopen slunsen, vellen, etc.; Joannes van Outrive, fs Joannis. visvoerder en drager van style; Aurelius Augustlnus Monstrul, fs Steven, sich genei- rende met slunsen te coopen en pottebackere van ambacht; Cipria- nus Verborch, fs Pr., sich genee- rende met slunsen te vercoopen; Pieter Josef Cuveele, fs Jacobus, sigh geneirende met wildt, vellen, spellen en lindt te coopen en ver coopen; Pieter van Outrive, fs Augustin, visvoerder van style; Eugenius Engels, klndt van Mi- chiel, oud 14 jaeren en half, voe rende visch en mosselen voor syn ouders; Pieter Joannes De Raet, fs wt Jan, sigh geneirende met visch te haelen naer de see ende inde steden en prochien te ver coopen; Joannes Ingels, visvoer der van style; Franciscus Deck mijn, fs Frans, sigh geneirende met visch te haelen naar de see en te vercoopen; Constantinus Deckmijn, fs Frans, vischhaeler. Hun vader, Franciscus Deckmijn, fs Pieter, o.udt 60 jaeren, sigh ge neirende met visch en kaes te vercoopen. Andere visvercoopers waeren: Jacobus Neyrinck, Jas- par Van Moerkerke, Benedictus Van Outryve, Joseph Van Caillie, Marinus Inghels, Jacobus Dewil- de, Joannes Calbergh, Frangois Veralleman, Ignaes Lannoo, Euge nius Deckmijn, Anthonius de Grande, Pieter Caytan, Judocus Caytan, Pieter Houthooft, Mat thias van Moerkercke, Joannes, Thomas, Pieter en Lodewijk Mel- sens, Pieter Calbert, Franeis, Van Coillie, Eugene Ingels, Pieter Cog- ghe, Marten Zeebroeck, Antonius Castelin, sigh geneirende met vod den te coopen en te vercoopen, spinne pijpen, vlieghers, toortels, pesenspillen, snuif en andere goe deren. Joannes van Houplinus, coopende slunsen en vercoopende spellen, riecoorden en liedekens. Anthonius Houthooft, fs Anthone, vlasch, touback ende slunsecooper wordende ordinairlyck geaccom pagneerd van Joannes van Rapen- bosch; verder wordt van deze ver meld dat hij vercoopt, neusdoe ken, perpetuelen, etc. Joseph In gels, fs Michiel, sich geneirende met coussen, syde neusdoucken, faillen, droguen ende alle andere coopmansgoederen te coopen ende vercoopen soo te lande als binnen. deser stéde; Pieter Bruyneel, ffl Balthazar, hebbende op de rech ter arm geteeckent den naem Je sus ende op den lyncker eenen ancker, visdraeger van style; Joan nes Inghels, vischvoerder van sty le, ende bollesche kaes vercoopen de; Frans Deckmijn, fs Frans, vischvoerder ende ter oorsaecke wekelijks moetende gaen naer eene zeestede ende somqwilent gaende om caes in de naburige parochiën om te vercoopen, dit tot onderhoud van syne vrouw ende kynderen. Pieter Deckmijn, fs Pieter, vischvoerder van style, gaende gemeenelyck alle weke naer deene ofte dandere zeestede om visch soo verschen als geso.u- ten, ende naerdies denselven naer deene ofte dandere stede ofte dorp onder de dominatie van den kei zer ende coninghe. Zoals men uit deze opsomming kan vaststellen moet het in Roe selare in de jaren 1790-1800 geston ken hebben naar vis, en ook dat er benevens de Nieuwmarktnaren nog andere families de handel hadden overgenomen, want uit deze opsomming zou ik toch niet durven besluiten dat al die fami lies verwant zijn of waren met de Nieuwmarktnaren. Het zal toch nu en dan gebeurd zijn dat er hu welijken aangegaan werden, laat ons ze noemen gemengde, zo heb ben we op onze dagen de Plan- cke's, Lefever's, Casteleyn's Gai- tant's, enz., al namen die bestaan op de Nieuwmarkt en bij welke personen wij de eigenaardige ken merken der bevolking terugvin den. Physisch verschillen de Nieuw marktnaren zeker met dé andere bevolking: de mannen zijn zeer kloek gebouwd, wat ze bij ons noemen streusrond van we zen, hun vel is bleek, ze zijn zwarl van haar en ogen, een brede neu» en dikke lippen; met hun armen en handen weten ze niet goed weg en daarom lopen ze meest met hun handen in de broekzakken; ook ziin er veel die de gewoonte hebben hun nagels af te bijten. Ziehier enkele persoonsbeschrij vingen uit de 18" eeuw: Joannes Van Outryve, dragend» syn eygen haer, bruynswart val couleur alsook van baardt; Aure lius Monstreul, swart van haire rondt van aensigt; Eugenius In> gels, bruyn van haire, groote blau we ooghen; Joannes Ingels, bruyn swart van haire, bruynblauwa ooghen, redelicke breede lippen; Frans Deckmijn, de ooghen waf staande diepe in 't hooft, plat van neuse, de bovenste lippe dicke grooten mond; Benediktus Van Óurtyve, bruyn van haire, wal breede neuse, rondachtig van aen sigt; Anthonius Houthooft, bruyn van haire, groote bruyne ooghen. dicke lippen; Martinus Ingels, syn hair draeghende rondt gesneden bruyn van couleur treckende op het rost, rosten baerd, wesende ge teckent van de poxkens, den neus wat scheef treckende naer der slyncken kant; Pieter Deckmijn hebbende syn haer rondt gesne den, wat gesteuvelt, bruyn van couleur, hebbende groote blauw achtige ooghen, den neus wat dick, zeer clouck van lichaem» ende leden. Vroeger droegen de mannen in hun oren oorringen en het gróót ste deel had watte ln beide oren; hoewel ze neusdoeken verkochten gebruikten ze meestal dit voor werp niet, maar een eenvoudige druk op hun neusvleugel gaf het zelfde effect; ook in het spuwez waren ze meester: een perse verre zeggen ze. De vrouwen zijn niet slank van leest, ze zijn van middelmatige gestalte, zeer kloek gebouwd, kort geblokt, maar toch van schoon ras: ze zijn niet preuts, willen niets weten van grootdoenerij, dragen geen hoeden maar een neusdoek over het gevlochten haar, gebonden onder de kin. D» wezenstrekken hebben veel gelij kenis met deze der mannen. Ct Vervolgt.1

Het Wekelijks Nieuws (1946-1990) | 1952 | | pagina 7